PDA

Виж пълната версия : ПРАКТИКУВАНЕ НА ПОДВИЖНО ПЧЕЛАРСТВО



Станко Ставров
29.09.2010, 09:24
Подвижно пчеларство
Много от пчеларите в България практикуват подвижно пчеларство с цел отимално оползотворяване пчелната паша и извън района им на пчеларстване.
Кошерите не бива да се държат през цялата година на едно място. Те трябва последователно да се преместват през сезона близо до площите с цъфтяща медоносна растителност както с оглед на по-пълното й опрашване, така и за по-големи добиви на мед, т.е. да се практикува подвижно пчеларство. Ония пчелари у нас, които практикуват подвижно пчеларство, получават 2—3 пъти по-високи добиви на мед в сравнение с другите, които държат кошерите само на едно място.
При подвижното пчеларство трябва предварително да се състави план, от който да се вижда в кои местности и на каква паша ще се преместят кошерите през сезона, както н какъв брой кошери ще се пренасят. Не бива на едно място да се поставят много семейства, които няма да съберат много мед, а в друг район да се оставят малко, вследствие на което пашата няма да се използва напълно. Преди преместването на пчелните семейства от един район в друг пчеларят трябва да се снабди със свидетелство от участъковия ветеринарен лекар, от което да се вижда, че в пчелина няма семейства, болни от гнилец или други заразни болести, и че се разрешава преместването им.
Мястото, където ще бъдат поставени кошерите, трябва да бъде предварително избрано и подготвено, като се почиства от едрата трева и камъните, които биха пречили на работата на пчеларя и пчелите. То трябва да бъде отцедливо, с източно изложение и по възможност да има храсти, под рядката сянка на които се настаняват кошерите поотделно или на групи. Ако медоносната растителност е на някой склон, кошерите трябва да се поставят на долния край на склона. В такъв случай натоварените с нектар и прашец пчели ще летят надолу към кошерите много по-бързо и с много по-малък разход на енергия, отколкото ако кошерите бяха поставени на горния край. Освен това в зависимост от посоката на преобладаващите ветрове в местността кошерите трябва да се поставят от противната страна на площта с медoносната растителност, така че вятърът да подпомага връщащите се от паша натоварени пчели. В такъв случай вятърът създава и „ароматичен въздушен път" между цъфтящата растителност и кошерите, което спомага за по-бързото ориентиране на пчелите и за по-пълното им мобилизиране за посещаване на тази растителност. А това е от значение както за медосбора, така и за по-доброто опрашване на земеделските култури. При предвижване на няколко пчелина в една и съща местност те трябва да се разположат така, че пчелите от единия пчелин да не прелитат над другия пчелин. До мястото, където ще се настанят кошерите, трябва да има удобен път за превозното средство.
Преместването на кошерите трябва да стане непосредствено преди цъфтежа на медоносните растения, за да може пашата да се използва още от нейното начало.
Подготовка и превозване на кошерите. Когато кошерите ще се превозват на далечно разстояние и ще пътуват няколко, часа или по лоши пътища, те трябва предварително да се подготвят за транспорт, защото в противен случай може да стане омачкване на пчели и майки, скъсване на пити и частично или пълно задушаване на някои семейства. Обикновено в такъв случай най-много могат да пострадат най-силните семейства, в които има много мед, пчели и пило, защото температурата вътре бързо се повишава от обезпокояваните при пътуването пчели.
Подготовката на кошерите за транспорт започва с изваждането на тежките, пълни с мед пити, особено ако те са новоизградени, като на местата им се оставят празни. Ако кошерите са без разпределители, рамките им се закрепват с дървени клинчета, широки 12—15 мм и дълги 10 см, които се поставят между тях в двата им края. Още по-добре е, ако тези клинчета се приковат на обща подложка на еднакво разстояние (26 мм) едно от друго, при което образуват нещо като гребен. По два такива „гребена" се поставят напречно, но на рамките на двата им края, като зъбите се втикват между тях и здраво ги закрепват. По същия начин се закрепват рамките и в магазините или корпусите. Ако в тях има много мед, най-добре е той да се изцентрофужи преди превозването. От кошерите се отстраняват и пределните дъски, покривките и възглавниците, а отгоре върху магазините (корпусите) се поставя дървена рамка, висока около 10 см, на която е прикована гъста телена мрежа или в краен случай — зебло или тензух. Дъната се втикват добре, притягат се с клиновете и се приковават. Магазините и капаците трябва добре да прилягат към кошера. Те се закрепват с куки или се приковават. Скрепяването на отделните части на кошерите може да стане и със специални железни скоби. Капаците на кошерите трябва непременно да имат вентилационни отвори, които да бъдат замрежени. По този начин се осигурява добра вентилация на гнездото, която е най-важното условие за благополучното превозване на пчелните семейства. Всички пролуки и цепнатини по кошерите трябва предварително да се запушат, за да не могат да излизат пчели през тях.
Превозването на кошерите трябва да става нощно време или сутрин рано, далеч преди изгрева на слънцето. Само при хладно и дъждовно време и при превозване на близко разстояние то може да стане денем.
Най-удобно се превозват кошерите с камион, но то може да стане и с платформена кола /ФУРГОН/. У нас край Дунава кошерите се пренасят на островите с лодки. Товаренето им става, след като пчелите са се прибрали вечерта и прелките им са затворени. Прелките трябва да се затворят плътно, като се приковават с летвички или се закриват с обърнатите предпазители против мишки. В превозното средство кошерите се поставят така, че питите им да бъдат в посока, напречна на пътя. По този начин се избягва размърдването на питите и смачкването на пчели вследствие на по-силното странично клатене на превозното средство. При превозване с камион по-тежките кошери трябва да се поставят по-напред до кабината на шофьора, защото там сътресението е ло-слабо. Те се нареждат на 1—2 или 3 етажа в зависимост от вида на камиона и броя на кошерите. Когато са на повече от един етаж, кошерите трябва добре да се обвържат с въжета. По време на пътуването пчеларят трябва да има под ръка фенер, запалена пушалка, мрежа за лице и парцали, вестници или мека глина и в случай, че отнякъде започнат да излизат пчели, той веднага да запуши отвора. Движението трябва да бъде по-бавно и внимателно, за да не става голямо сътресение, при което може да се скъсат някои пити. От време на време трябва да се проверява състоянието на кошерите, за да се отстранят навреме нередностите.
При пристигане на избраното място кошерите веднага се разтоварват и подреждат на определените места, като прелките им се обръщат на изток, за да излитат пчелите сутрин рано на паша. Половин до един час след настаняването на кошерите прелките се отварят напълно, като пред тях на прилетните дъски предварително се поставят клонки, трева, сено или наклонени дъсчици, за да могат пчелите лесно да се преориентират на новото място. Кошерите трябва да се поставят по възможност по-нарядко, за да няма налитане на пчели от едни семейства в други. През целия ден, докато се преориентират, пчелите са силно разтревожени и много жилят, затова не бива да има хора между кошерите. Подреждането на гнездата трябва да стане на другия ден, след като пчелите вече са се успокоили. Ако обаче има някакво неблагополучие с някои семейства при превоза, те трябва още при пристигането да се прегледат и подредят.
Близо до пчелина трябва да има изворче или рекичка, откъдето пчелите да принасят вода. В противен случай на новото място трябва постоянно да се поддържа водопойка с прясна вода.

buci59
02.10.2010, 14:54
Ремарке с кошери при подвижно пчеларство.Снимката е от руския сайт "medosbor.сом"

http://s10.postimage.org/qps9weonp/3flfydnvor1t7ju7pqeh.jpg (http://postimage.org/image/qps9weonp/)

Станко Ставров
18.12.2010, 20:02
Това са платформите на пчеларя чийто пчелин качих в Да си покажем кошерите. Забелязах че в двора му има още един пчелин с доста семейства.Доколкото изброих секциите в една платформа се събират 80бр. Свалям му шапка.


http://s9.postimage.org/7o6iuqx2z/021791815_big.jpg (http://postimage.org/image/7o6iuqx2z/) http://s9.postimage.org/p2qr30u7v/021791824_big.jpg (http://postimage.org/image/p2qr30u7v/) http://s9.postimage.org/cpdww44jf/021791828_big.jpg (http://postimage.org/image/cpdww44jf/)

Николай Христов-nikberk
18.12.2010, 20:37
Това са платформите на пчеларя чийто пчелин качих в Да си покажем кошерите. Забелязах че в двора му има още един пчелин с доста семейства. Свалям му шапка.


Станко, това пълно ли е или е подготвено да се пълни с пчели?

vanHanegem
18.12.2010, 20:41
И да не е пълно, щом е подготвено - ще се напълни! Не са много - на двете ремаркета ги преброих 160 !!! speechless;

Николай Христов-nikberk
18.12.2010, 20:51
Няма лошо,успех! Само ми е интересно колегата на два реда ли работи или ще работи?И сам ли го мисли или с помощници?

Станко Ставров
18.12.2010, 20:52
Това са платформите на пчеларя чийто пчелин качих в Да си покажем кошерите. Забелязах че в двора му има още един пчелин с доста семейства. Свалям му шапка.


Станко, това пълно ли е или е подготвено да се пълни с пчели?


Ники като гледам двата стационарни пчелини има доста семейства. Според мен са над 150 бр. Единия пчелин съм го снимал и снимките са в Да си покажем кошерите.В момента в платформите няма семейства те сигурно са на тези стационарни пчелини.Ако искаш един ден ще отидем до него и ще разговаряме за повече подробности, а и да огледаме пчелините отблизо. На 30 км от Берковица са.На мен ще ми е интересно. Между другото и твоите са супер.Направени са изключително професионално.Качи им снимките и в този форум. Колегите ще ги харесат със сигурност.

vanHanegem
18.12.2010, 20:55
На 2 реда - това е очевидно! Доколкото съм запознат - по тези програми си длъжен да разкриеш определен брой работни места. Не знам дали по тази е така, но мисля че за сам човек работата е непосилна.

Николай Христов-nikberk
18.12.2010, 20:58
Това са платформите на пчеларя чийто пчелин качих в Да си покажем кошерите. Забелязах че в двора му има още един пчелин с доста семейства. Свалям му шапка.


Станко, това пълно ли е или е подготвено да се пълни с пчели?


Ники като гледам двата стационарни пчелини има доста семейства. Според мен са над 150 бр. Единия пчелин съм го снимал и снимките са в Да си покажем кошерите.В момента в платформите няма семейства те сигурно са на тези стационарни пчелини.Ако искаш един ден ще отидем до него и ще разговаряме за повече подробности, а и да огледаме пчелините отблизо. На 30 км от Берковица са.На мен ще ми е интересно. Между другото и твоите са супер.Направени са изключително професионално.Качи им снимките и в този форум. Колегите ще ги харесат със сигурност.
30 км. са нищо ще идем! В сряда оптегнах 800 км за 18ч. до Букорещ за машина за рапечатване с частичен резултат!

Николай Христов-nikberk
18.12.2010, 21:02
На 2 реда - това е очевидно! Доколкото съм запознат - по тези програми си длъжен да разкриеш определен брой работни места. Не знам дали по тази е така, но мисля че за сам човек работата е непосилна.
Ами аз правя всичко за да мога да работя сам!Жената е алергична !А на два реда претполагам и са ДБ е разказване на играта,ако ме разбирате!

Станко Ставров
18.12.2010, 21:12
Плодниците са ЛР с магазини на ДБ.Погледнете снимките в Да си покажем кошерите. В момента магазина е най-отдолу, а корпусите са отгоре.

Николай Христов-nikberk
18.12.2010, 21:18
Плодниците са ЛР с магазини на ДБ.Погледнете снимките в Да си покажем кошерите.
Значи са като моите ,хората си знаят какво правят! Браво!Макар ,че им е малко пространството в ремаркето за два реда ,да не кажа никакно.

кирил
19.12.2010, 17:04
Светослав Софрониев е собственика на пчелините. Работи с баща си, от Монтана са.

ANIBAL
19.12.2010, 19:14
Тук присъстващите,всички ли сте на подвижно пчеларство?Нека да науча кои сте с подвижно!
Аз съм стационарен.

Станко Ставров
19.12.2010, 22:25
Тук присъстващите,всички ли сте на подвижно пчеларство?Нека да науча кои сте с подвижно!
Аз съм стационарен.

И аз.Но Николай е доста добре обурудван за подвижно пчеларство и всичко е направено професионално и мераклийски. В Берковица поне 8 човека мои познати го практикуват.

ANIBAL
19.12.2010, 22:49
Блазе ви!
Но иска много проучване.Надалеко ли ходиш?Планинска паша ползваш ли?Има райони на страната,където просто няма кой да ги обикаля.Сигурно са ви такива пътеките?

vanHanegem
19.12.2010, 22:53
...и това е голям пропуск! Изпускаш поне 3-4 добри паши, което е пропуск поне на......добри доходи! crying;

vanHanegem
19.12.2010, 23:01
А Берковица е в планината - планинската паша я оползотворяват стационарно. Подвижно практикуват в равнинаната!

Станко Ставров
20.12.2010, 07:55
А Берковица е в планината - планинската паша я оползотворяват стационарно. Подвижно практикуват в равнинаната!

Точно така. В Берковица има две паши акациева и липова.След това колегите ходят на 40км. където хващат магарешкия бодил и слънчогледа.

христо
20.12.2010, 18:59
Аз моите ги разнасям с бус , иначе са повечето време на едно място. Но тези ремаркета - май това е истината.

kokona
11.01.2011, 06:26
И аз веднъж се пробвах - закарах 12 семейства в слъчогледов блок през 2009 г.Стояха един месец и не донесоха грам мед.Но пък лесно си ги натоварих. :D

pa4o
11.01.2011, 08:21
И аз веднъж се пробвах - закарах 12 семейства в слъчогледов блок през 2009 г.Стояха един месец и не донесоха грам мед.Но пък лесно си ги натоварих. :D Повече от 25 год. практикувам подвижно пчеларство. Понякога и така се получава. Тръгваме с голямата кошница за прехвалените ягоди, а се връшаме и без ягодка. Но в 90 процента от пътешествията на пчелите има полза и то голяма. Желая успех на всички.

Димитър Бонев
12.01.2011, 00:58
Риск винаги има. Подбрал съм така местата, че и двете са в гора. През периода на акацията по полята не третират(приключват преди да цъфне) а в планината няма какво да се пръска. По-миналата година акацията ми се отчете подобаващо, но билковата паша и маната бяха слаби. Тази година акацията беше много кратка,не можах и 10 кила от кошер да хвана, но след това хванах по 15кг мана и 10кг билка а на края и тръните пуснаха по малко. Така, че при подвижното винаги поне една от пашите ще даде.

Svetoslav Sofroniev
17.01.2011, 21:05
Здравейте колеги. Виждам че във форума има публикувани снимки на подвижното ми пчеларство. Бих искал да отправя послание до фотографа. Нека другия пат като минава покрай село Ерден не само да снима, а да се отбие, за да си поговорим. Няма смисал да се гадае, а влезте и питайте... Ние обичаме гостите, но обичаме и да гостуваме.:)

ivandespotov
17.01.2011, 21:45
Станко, май камъните са в твойта градина?

Станко Ставров
17.01.2011, 22:12
Здравейте колеги. Виждам че във форума има публикувани снимки на моите пчелини и подвижното ми пчеларство. Искам да кажа на фотографа, следващият пат когато минава покрай село Ерден да се отбие при нас, а не само снима. Ние обичаме гостите, но ибичаме и да гостуваме и обменяме опит. Защо да се гадае, когато може да се пита:) wink;

Благодаря приятелю за поканата.За мен ще е чест да се отбия и да си поговорим имам много въпроси.Следващия път ще го направя.Аз също ще се радвам да се запознаем и обичам да приемам гости.Дано не ми се сърдиш че пуснах снимките във форума без твое разрешение, но на така професионално направен пчелин неустоях и много се радвам за теб и те поздравявам.Бях с колега на риболов на Огоста и бързах, но през пролетта ще отида специално да се запознаем.Радвам се и че си вече част от форума дано да ти хареса, мисля че има с какво да допринесеш за неговия облик.Желая ти успех във всичко.

Svetoslav Sofroniev
18.01.2011, 19:49
Благодаря за насърчителните думи. Определено за мен беше странно, когато колеги ми казаха, че има мои снимки в този форум, но не се сърдя защото атмосферата около снимките е положителна, което е много хубаво. Амм... виждам че има доста неяснотийки около метода на работа с платформите и за това искам да кажа някой неща. Платформите бяха направени от мен и баща ми миналата зима и този сезон беше така да се каже "тестдрайф" за тях. Вместимостта им е по 90 кошера, система лангстрот-рут, но в конфигурация 2 корпуса и 2 магазина, само толкова магазини позволява височината. Това се яви и един от проблемите тъй като поради силната паша пчелите наляха нектар и запълниха двата магазина.... имаха нужда от трети. След това те се блокираха и ги хвана роевата треска. Другият проблем е че центърът на тежестта на платформите е доста висок и неравния терен по които се движехме в нивите накланяше много опасно композицията... Проблем номер 3 е товарът, които е : 90 кошера по 100-120 килограма... около 10 тона. Ако тези 10 тона ако се движат по асвалт няма проблем, но ние сме на черен пат изпалнен с много сериозни неравности. Платвормите много се кършеха и препукваха, нямаше повреди, но е гадно за слушане. Поради тези причини с баща ми решихме да махнем втория ред. И да направим тази година една и другата още една платформа. Ще се сме по-бързи в транспорта, на "желязото" ще му е леко, а и ще можем да слагаме колкото си искаме корпуси и магазини, както ще имаме и дълбоки дъна с прашецоуловители (всичките ни стационарни кошери имат прашецоловители). Общо взето така стоят нещата мисля че бях изчерпателен.:) Ако някой иска да види платформите в действие, има ги в моя facebook-профил.

sasha_lalova
21.01.2011, 09:11
Хей че мераклии! wink;

Така се работи!

Удобно, практично и естетично.

Николай Христов-nikberk
24.01.2011, 10:51
Първите два са моите ,а другите са на колеги с които заедно ходя на подвижно!

http://s9.postimage.org/4y1sbaprv/7jvi8jzj0gdhvxrjdh8g.jpg (http://postimage.org/image/4y1sbaprv/) http://s9.postimage.org/ou2d4kw6z/acap84gf2phtl6q85tpg.jpg (http://postimage.org/image/ou2d4kw6z/) http://s9.postimage.org/t4h1061a3/mth3n4q5q6j22gu2zkev.jpg (http://postimage.org/image/t4h1061a3/) http://s9.postimage.org/lprp7sfej/tjtlc77180kw93n5g7ij.jpg (http://postimage.org/image/lprp7sfej/)

Станко Ставров
24.01.2011, 11:33
Най накрая го направи приятелю.Радвам се.Нека и аз напиша нещо. Преди около 3 седмици ходих с Николай при фургоните му. Направо нямам думи да изразя това, което видях вътре.Изключително професионално направено с много практичен и модерен подход. С една дума работиш и пееш.Силно впечатление ми направи , удобствата които е създал, за да работи без помощник.Всичко се извършва вътре във фургона,всеки от фургоните е оборудван с със пчеларски инвентар от всякякъв аспект, няма пренасяне от един в друг.Използването на модулния кошер му позволява да използва всякаква технология на пчеларстване.Всичко е създал с много професионална мисъл и подход.Всяко нещо си има определено място и коефицент на полезност.Направо му се възхищавах, за мен той е пример за подражание и се радвам, че е от моя град и сме приятели. Благодаря ти приятелю за това че обогати познанията ми в областа на продуктивното пчеларство и ми показа колко много има да уча.

gojyto_
24.01.2011, 16:05
Яко! Какъв ток вади соларното панелче? И каква е цената му ?

Николай Христов-nikberk
24.01.2011, 16:16
Яко! Какъв ток вади соларното панелче? И каква е цената му ?
12 V , 4.8А ! Преди четри години панела го купих за 750лв. с ДДС !

Георги Георгиев
24.01.2011, 18:36
може ли и аз да попитам нещо?с какжо ги теглите тиа ремаркета в нивите?

Николай Христов-nikberk
25.01.2011, 08:30
може ли и аз да попитам нещо?с какжо ги теглите тиа ремаркета в нивите?
Основно с камион,а когато е на късо и с трактор.
http://s1.postimage.org/q2abo8zo/rsz_dsc01897.jpg (http://postimage.org/image/q2abo8zo/)

Георги Георгиев
25.01.2011, 13:54
Благодаря за инфото колега до скоро.

kando
18.03.2011, 20:18
да попитам и аз - вътре във фургоните имате ли източник на изкуствена светлина (може би това е ролята на соларния панел) и така наредени близо един до друг без да се вижда цялото лице на сандъците не се ли объркват майките или някакви други проблеми при нови майки.

Инак и аз съм възхитен от постигнатите резултати,похвала и от мен за положените усилия и труд,личи си че е работено със мерак и знания.

Николай Христов-nikberk
19.03.2011, 09:10
да попитам и аз - вътре във фургоните имате ли източник на изкуствена светлина (може би това е ролята на соларния панел) и така наредени близо един до друг без да се вижда цялото лице на сандъците не се ли объркват майките или някакви други проблеми при нови майки.

Инак и аз съм възхитен от постигнатите резултати,похвала и от мен за положените усилия и труд,личи си че е работено със мерак и знания.
Във фургона има и естествено и искуствено осветление.С панела захранвам всичко-осветление,радио,телевизия ,центрофуга,разпечатваща когато я имах,прахосмукачка ,дрелка и изобщо всичко което ми е необходимо ,само климатик нямам в стаята ,но не съм си го поставил за цел, все още издържам на 40градуса.
Относно орентацията на майките -фургоните са доста шарени и те си знаят работата при намиране на входа.Наистина имам и загубени майки когато си правят самосмяна,но не смятам че е от близостта на кошерите ,а от външни причини-пчелояди,лястовици,еднород ен терен когато съм в полето.Иначе аз си произвеждам за мен майки и ги сменям по преценка на качествата и ,в някой случаи оставям да работят и двете .Правя си експерименти.

kando
19.03.2011, 12:50
Да мерси за информацията колега nikberk и нека хората,които решат да се занимават със подвижно пчеларство,със ремаркета като твоите (или подобни) да обърнат повечко внимание на тези фактори.


При мен случая е,че от както съм се родил съм оцапан със мед и от както се помня винаги сме имали кошери И на ремарке.Още в последните години на комунизма баша ми си беше приспособил ремарке от трактор за отглеждане на кошери - това ремарке безотказно се ползва и до ден днешен (със съвсем малко модификации от тогава).Разказвам това на кратко,за да е ясно че имам известен опит със ползването на ремаркета - всъщност аз много по-рядко ми се случва да работя на стационарен пчелин (имам и такъв ... макар че не остана,но това е друга тема)

Относно затворените ремаркета - докато първото ремарке е изцяло идея на баща ми и първото ремарке на дядо ми е правено пак без да са имали от къде да видят такова,то фургоните бяха вече навлезли в практиката на няколко пчелари,когато години по-късно аз се замислих за тях.Идеята видях по-подробно,реализирана от един пчелар от района на Левски.

Снабдих се със два спални/работни фургона.Подех единия и си го направих на два етажа,оставяйки го като вас затворен от всякъде,като имаше само капандури за светлина във горния край (почти 1:1 като вашите).

Първата година в която го ползвах останах много доволен направен така - зимата е във пъти по-топло вътре (имаше изолация от стиропор по целия фургон),работех без капаци,което повярвайте ми беше голямо облекчение и така ....

Но имах и няколко много съществени проблема,които се премълчават от повечето хора практикуващи подвижно пчеларство,със които се чудех как да се справя през годините,но така и не намерих решение.Единия от проблемите ми беше липсата на светлина - уви от капандурите не влиза почти никаква светлина,от двете страни на фургона имам врати,държах ги отворени и двете по време на работа,пробвах със някакви измислени лампи на акумулатор,на батерии,но не и не,жилят,ама жилят като бесни ви казвам,просто постоянно трябва да има още един човек да подържа пчелите със пушалка инак жилят без изобщо даже да те питат.В този смисъл този соларен е панел е много добро и практично решение - поздравления от мен за прилагането му,за съжаление аз и тогава и сега нямам възможностите да си го позволя.

Нека кажа и една голяма грешка,която бях допуснал и според мен е грешка и във платформите от първа страница (големите за камион които са ... перфектни са и те,надявам се собственика да не се засегне или да ме разбере криво).

Отворите на фургона пред кошерите ги бях направил също като всички снимки тук,но - също като човека със тези платформи,фургона ми беше едноцветен,бял и единствено бях боядисал в различен цвят само над самите прелки,само че при мен беше квадратчета,заемащи площ горе-долу колкото полумесеците и губех майки,нападения не съм имал нито едно,пчелите не се бъркаха,но като се случеше някой да прави самосмяна или да си направя отводка,проблем със майките ставаше голям.Намирах майките,виждах че са неоплодени - след няколко дена отивам няма ги и така съм правил какви ли не опити през годините,включително че си боядисах фургона изцяло като вас,донякъде се реши този проблем,но като цяло си остана.

Нямаше кой да ми каже тогава,за тези две неща - а е важно,много важно.И двата проблема имат решение - за първия е точно соларния панел,браво прекрасно хрумване,за втория проблем просто си развъждаш майки на стационарен пчелин т.е.горе да не очакваш оплождане,а да имаш само готови оплодени майки.

п.п.първава година със затворен фургон е песен,на втората започват проблемите,а на третата става мазало - та свалих всички кошери,флекса и го отворих от всички страни,проблеми нямам от тогава нито със майки,нито със жилене.Смятам и третия фургон така да го направя - като единствено обмислям как да приложа двумайчино отглеждане на ремарке,че е малко по-особенно манипулирането там.
За протокола - работя само със ДБ сандъци.

N-2
23.06.2011, 11:45
ЕТО, тук точно си писал по протокола - ДБ сандъците.

kando
23.06.2011, 13:05
А да вярно - и не съм излъгал съвсем,лежаците са във процес на експеримент,докато ДБ ги знам на изуст и предпочитам по-скоро да разпитвам за лежаците,от колкото да давам съвети и мнения,и точно за това вписвам във протокола ДБ.

kostadinstoyanov
10.07.2011, 20:26
Здравейте колеги! Нов съм в този форум. Практикувам подвижно пчеларство от 14 години.На много други места търсих без успех съмишленици. Надявам се тук да е по- различно.Мога и тук да си покажа платформата и да споделя опит.Желая успех на всички!

ivandespotov
10.07.2011, 20:46
Здравейте колеги! Нов съм в този форум. Практикувам подвижно пчеларство от 14 години.На много други места търсих без успех съмишленици. Надявам се тук да е по- различно.Мога и тук да си покажа платформата и да споделя опит.Желая успех на всички! Еми покажи я де! Сподели. Тук има доста подвижни.

Николай Христов-nikberk
11.07.2011, 12:47
Отново сме на фронта!
http://s3.postimage.org/14mdekczo/rsz_dsc02989.jpg (http://postimage.org/image/14mdekczo/) http://s3.postimage.org/14n8trydg/rsz_dsc02991.jpg (http://postimage.org/image/14n8trydg/) http://s3.postimage.org/14nc4und0/rsz_dsc03013.jpg (http://postimage.org/image/14nc4und0/) http://s3.postimage.org/14npd5fb8/rsz_dsc03003.jpg (http://postimage.org/image/14npd5fb8/) http://s3.postimage.org/14nubrgsk/rsz_dsc03009.jpg (http://postimage.org/image/14nubrgsk/)

kostadinstoyanov
13.07.2011, 20:09
Това е моята платформа.
http://s3.postimage.org/1xp5a69c4/DSC00065.jpg (http://postimage.org/image/1xp5a69c4/)

kostadinstoyanov
13.07.2011, 20:17
Зимуване.
http://s1.postimage.org/f41k9nus/DSC07423.jpg (http://postimage.org/image/f41k9nus/)

Пеньо Лазаров
29.07.2011, 19:10
Ето и моите фургони
http://s4.postimage.org/2b89yq78/SANY0089.jpg (http://postimage.org/image/2b89yq78/) http://s4.postimage.org/2bgjngo4/SANY0090.jpg (http://postimage.org/image/2bgjngo4/) http://s4.postimage.org/2bn5sun8/SANY0091.jpg (http://postimage.org/image/2bn5sun8/) http://s4.postimage.org/2bs4ew4k/SANY0093.jpg (http://postimage.org/image/2bs4ew4k/)
http://s4.postimage.org/2bvfhl44/SANY0097.jpg (http://postimage.org/image/2bvfhl44/) http://s4.postimage.org/2c3p6bl0/SANY0095.jpg (http://postimage.org/image/2c3p6bl0/) http://s4.postimage.org/2cabbpk4/SANY0096.jpg (http://postimage.org/image/2cabbpk4/)

t.slavov
19.12.2011, 14:14
Моля за информация какви са изискванията за практикуване на подвижно пчеларство, така че да не правиш никакви нарушения? Къде са описани? В частност (и като начало) възнамерявам да изнасям част от кошерите си в мой имот. Трябва ли да му правя регистрация на временен пчелин и ако да как? Трябва ли да има ограда, табела и т.н. Предварително благодаря![/u]

Димитър Бонев
19.12.2011, 15:50
Всичко е описано в закона за пчеларството.
За да си напълно редовен трябва най-напред да провериш дали района в който ще водиш пчелите не е под карантина. След като ще настаняваш в твой имот пускаш една декларация до кмета с която го уведомяваш, че на твоето си място ще устройваш временен пчелин, като в декларацията посочваш от къде идват пчелите, здравния им статус удостоверен с пътен лист от ветеринара на мястото от където идват пчелите. Уведомяваш и ветеринара на района в който ще караш пчелите, а при връщането им той ще ти издава пътния лист.

plamen_
09.03.2012, 19:48
Отново сме на фронта!
/rsz_dsc03009.jpg[/img][/url]

А!Некъде съм ги виждал тези фургони hi;
http://s16.postimage.org/88sprrm29/rsz_dsc02989.jpg (http://postimage.org/image/88sprrm29/) http://s16.postimage.org/6i9oqa4j5/rsz_dsc02991.jpg (http://postimage.org/image/6i9oqa4j5/) http://s16.postimage.org/wrur92qgh/rsz_dsc03003.jpg (http://postimage.org/image/wrur92qgh/)
http://s16.postimage.org/43ht5uoa9/rsz_dsc03009.jpg (http://postimage.org/image/43ht5uoa9/) http://s16.postimage.org/6yuwcpsa9/rsz_dsc03013.jpg (http://postimage.org/image/6yuwcpsa9/)

АДМИНИСТРАТОР
Колега,следващия път внимавай с качването на снимките,защото ще бъдат премахнати.

Димитър Бонев
28.03.2012, 21:28
Колеги,
Някой наясно ли е с новите изисквания за подвижно пчеларство. Така както ми го обясниха днес на практика ЗАБРАНЯВАТ подвижното пчеларство. Едни нови пчелини , договори за временно ползване на местото, регистрация на временен животновъден обект и всичко това за да ти издадат пътен лист. Ако някой се е сблъсквал с тази идиотщина нека да се опита да ми разясни, че ветеринарните не можаха.

plamen
30.04.2012, 19:24
Не знам кой измисля тези закони ама това е голяма простотия.

- регистриране на нов животновъден обект;
- издаване на ново “Удостоверение за регистрация на животновъден обект - пчелин”;
- пчелните кошери да бъдат маркирани с новите номера на новорегистрирания обект, съгласно Наредба №27;
- да се издаде нов ветеринарномедицински дневник на пчелина, в които да е вписан новия номер на животновъдния обект;
- собственника на пчелина да се пререгистрира като земеделски производител с новия животновъден обект;

До тук 200 лева и много губене на време.Тази година за първи път сам на подвижно и мисля да ги местя 4 пъти по 200 лева.Този закон май няма да се спазва от никой.Данъци ,осигуровки,такси,горива всичко се вдига а меда три години си стои на 4 лева.

Пеньо Лазаров
30.04.2012, 20:41
Абе колеги това са глупости, само ви трябва документ на ветринрня лекар за превоз на кошерите до точката на която ще бъдат оставени, че не са болни, а регистрацията си остава на пчелина дето зимуват.Поне аз така правя и така ще правя за напред, а този закон този дето го е измислил да си го завре в ........

plamen
30.04.2012, 21:09
Тази година и при мене е така.Разрешение от кмета на населеното място,пътен лист от ветеринарния и до тук се приключва.Но от догодина разбрах че за да практикуваш легално подвижно пчеларство трябва да минеш по горе споменатите глупости.Мисля че закона е приет от 2011 г но все още не се прилага от ветеринарните не знам по какви причини.Може би и те смятат че е глупост или не знаят още.Някой ако има повече информация да сподели ако обича.

zahar
30.11.2012, 21:01
Колеги с интерес следя този форум.За втора година ще практикувам подвижно пчеларство,ще се радвам на съвети от вас.Ето и нещо от мен,което сам си направих с помощта на брат ми.
http://s15.postimage.org/symo6kog7/DSC01483.jpg (http://postimage.org/image/symo6kog7/) http://s15.postimage.org/szwlzzq9z/DSC01484.jpg (http://postimage.org/image/szwlzzq9z/) http://s15.postimage.org/rm4z4or0n/DSC01486.jpg (http://postimage.org/image/rm4z4or0n/)

http://s18.postimage.org/rvgh4db7p/DSC00903.jpg (http://postimage.org/image/rvgh4db7p/) http://s18.postimage.org/hmnzyjn5x/DSC00448.jpg (http://postimage.org/image/hmnzyjn5x/) http://s18.postimage.org/r8hkeuebp/DSC00608.jpg (http://postimage.org/image/r8hkeuebp/)

Максим Тодоров
01.12.2012, 13:26
Браво.
На мен лично неми допадат тези фургони защото са много тежки и не вземат много кошери drinks;

Николай Христов-nikberk
01.12.2012, 21:01
Браво.
На мен лично неми допадат тези фургони защото са много тежки и не вземат много кошери drinks;
За мен пробемни са колелата на фургона,а не бройката!

zahar
01.12.2012, 22:22
Знам наистина вози доста твърдо ще трябва да ги сменя

theta
13.02.2013, 17:47
Привет на всички!Прочетох доста от темите във форума и също се интересувам от започване на подвижно пчеларство.Научих и видях доста неща ,за което съм благодарен на съфорумците.Сега се оглеждам за подходящ фургон или ремарке.
Ако някой има идея може да сподели.
Да попитам ...фургоните трябва ли да имат номера?Не се виждат често фургони да се движат по пътищата , но и като видя са дори с надпис "Без светлини" а какво остава за табели.

beehives
27.04.2013, 12:18
Подвижното пчеларство изисква специфично оборудване, за да се облекчи работата на пчеларя. Не случайно се използват кошери Лангстрот, с който се работи по-лесно и по-бързо. В този тип кошери има само 1 размер рамки, корпусите им са взаимозаменяеми, а компактността на конфигурацията позволява плътно товарене без загуба на место върху ремаркета при превоз. Ние сме производител на кошери тип Лангстрот и ще се радваме да увеличаваме нашите клиенти. Размерите на продукцията ни са със стандарт както за българския пазар, така и за европейския.
http://s23.postimg.org/ppdw9d09z/120420131849.jpg (http://postimg.org/image/ppdw9d09z/) http://s23.postimg.org/5gqinn0yv/210420131878.jpg (http://postimg.org/image/5gqinn0yv/)

Цеко
08.05.2013, 23:14
В едно съседно село има много добра акациева, липова и др. паша, уговорих се с местен човек който срещу известно възнаграждение ми предостави (с договор за наем)собствения си двор да си организирам временен пчелин. По време на празниците организирах транспортирането на пчелите до новия пчелин, като се снабдих с всички необходими за превоза документи, единствено не можах да се свържа с кметицата на селото понеже отсъстваше заради празниците. В първия работен ден тя се появи и започна да ми се кара че не съм я питал да докарвам кошерите и по най бързия начин да съм ги изнасял от селото й. Временния ми пчелин отговаря на всички изисквания на Закона за пчеларството (отстояния от огради, съседни къщи, училища, детски градини и т.н.), има ли законово основание кметицата да ме изгони?

nih
09.05.2013, 11:11
Да има, било е хубаво да попиташ ...аз също съм имал такива проблеми ...пробвай с добро иначе могат да ти направят доста пакости.

Предвид чл.12 от Закона за пчеларството /ЗП/ във вр. с чл. 12, ал.2 от Закона за общинската собственост /ЗОС/ кметът на общината е компетентния административен орган по издаване на заповед за настаняване на пчелин

Цеко
09.05.2013, 12:13
Да има, било е хубаво да попиташ ...аз също съм имал такива проблеми ...пробвай с добро иначе могат да ти направят доста пакости.

Предвид чл.12 от Закона за пчеларството /ЗП/ във вр. с чл. 12, ал.2 от Закона за общинската собственост /ЗОС/ кметът на общината е компетентния административен орган по издаване на заповед за настаняване на пчелин

Прав си, имах намерение по скоро да уведомя кметицата че ще се настанявам, отколкото да питам (все пак става за въпрос за частен имот), но празничните дни ме възпрепятстваха....

koragroup
09.05.2013, 12:44
Обличай костюма, вземай бомбоните и един по-голям буркан ланшен мед и още преди изборите...в кметството... :D

medunqk
17.05.2013, 12:04
Здавейте колеги,мисля да практикувам подвижно пчеларство ,но ме притеснява пръскането на блоковете по полето

kando
17.05.2013, 13:14
И с право те притеснява + с тези евро програми, кражбите значително зачестиха.

Милен Гънгов
31.05.2013, 10:03
Здравейте
В Словения видях кошери вградени в фургони. Което ми се стори много практично. Но тъй като не съм пчелар а се интересувам от пчеларството. Искам да знам дали действително този метод може да е успешен и не крие ли някакви проблеми .

chobanin1
31.05.2013, 19:28
ако разровиш из форума ще намериш доста информация :) методът и на мен ми се струва адски сполучлив и удобен,но за съжаление инвестицията е голяма за старта...Иначе не е проблем фургона и вграждането на кошерите,ама трябва нещо с което да се влачи той фургон,трябва документация за пътуването му от точка до точка...ако не разполагаш с достатъчно финанси и знания,може да пробваш 1-2 години с бусче и няколко кошера които да водиш от паша на паша... при мен се получава за момента tongueout; С едно транспортерче 89-та година местя 18 ДБ/10р./ и се получава засега-бавно но славно...Разликата с фургона е че ти трябва помощник за товарене/разтоварване , но пак е начин ;)

medunqk
01.06.2013, 09:18
ето това съм подготвил за подвижното пчеларство
http://s8.postimg.org/4iziu03y9/DSC00312.jpg (http://postimg.org/image/4iziu03y9/)

medunqk
01.06.2013, 09:23
ето това съм подготвил за подвижното пчеларство

http://s2.postimg.org/hvjbhbl1x/DSC_0064.jpg (http://postimg.org/image/hvjbhbl1x/)

medunqk
01.06.2013, 09:26
ето това съм подготвил за подвижното пчеларство

http://s3.postimg.org/4jg8nptcf/DSC00302.jpg (http://postimg.org/image/4jg8nptcf/)

kando
01.06.2013, 17:56
Здравейте
В Словения видях кошери вградени в фургони. Което ми се стори много практично. Но тъй като не съм пчелар а се интересувам от пчеларството. Искам да знам дали действително този метод може да е успешен и не крие ли някакви проблеми .
крие при това не малко проблеми - за начинаещ в занаята, изобщо не препоръчвам.

BateMisho
10.09.2013, 10:57
Попаднах на този клип и си мисля, че е лесно реализуемо и удобно. Дори може да се пригоди и обикновено ремарке теглено от лека кола/джип. За малък пчелин изглежда практично. Какво мислите? Сещам се за един недостатък - кошерите идват малко високо и ще са малко трудни за обслужване.
http://www.youtube.com/watch?v=AgpT8fgGQoA

Цеко
10.09.2013, 13:13
Тия двамата докато навиваха винтовете с две куки щяха да свалят тия 15 кошера, да оставим настрана че ако не е равен терена средния ред трудно ще излезе така лесно, а и при товаренето шофьора ако не е достатъчно прецизен при връщането назад, трябва да се разкачва ремаркето и става дълга и широка....

rosty_sz
10.09.2013, 18:41
Аз местя така

Mateev
10.09.2013, 22:33
Попаднах на този клип и си мисля, че е лесно реализуемо и удобно. Дори може да се пригоди и обикновено ремарке теглено от лека кола/джип. За малък пчелин изглежда практично. Какво мислите? Сещам се за един недостатък - кошерите идват малко високо и ще са малко трудни за обслужване.
http://www.youtube.com/watch?v=AgpT8fgGQoA

Точно такова подвижно пчеларство се каня да практикувам и аз. Купих едно полско ремарке, специализирано за тази цел (да носи платформи) и сега чакам да пристигне още едно. Вече съм направил 12 платформи, които за секунди могат да бъдат закопчани за ремаркето и транспортирани където си поискам. Чакам още 10 платформи и като цяло тази зима на тези платформи ще презимуват общо 220 кошера. Всяка една платформа е за 10 кошера. Няма междинен трети ред. Има си обаче стълбичка и пчеларя спокойно може да се качи в празното пространство между двата реда кошери и да ги обслужва.

Базовата идея е във всеки един пчелин да има не повече от 30-50 постоянно живеещи кошери, които никога да не се местят от там, но допълнително в този пчелин ще живеят и поне още 4-5 ремаркета с по 10 кошера на всяко едно от тях. Тези ремаркета ще пътуват по различните паши тогава, когато ги има. За догодина съм осигурил 3 сигурни и изобилни паши за подвижно пчеларство - акация (5-6 хиляди декара), липа (2-3 хиляди декара) и слънчоглед (около 2 000 декара). Имам възможност и за хиляди декари рапица, но засега мисля да не си слагам таралеж в гащите с нея.

Та тези платформи, които вече ги имам, точно в момента ги заселвам с кошери. Буквално до 2-3 дена вече ще имам и снимки, за да ги покажа. Тази зима ще е експеримент какво ще се случи, и ако няма проблеми, догодина ще поръчам поне още 100 платформи. Цената на една платформа е около 1000 лева и тя поема 10 кошера. Тоест говорим за 100 лева на кошер, която сума може да се избие само за 1 година. Инвестицията в платформи обаче ще живее поне 10-15 години, преди да ръждяса и изгние, така че сметката излиза много добре. Бих казал дори, че е превъзходно. В почти всички бизнеси по света се гони срок за изплащане на инвестициите между 5 и 7 години. Ако някой им каже на тези бизнесмени, че в пчеларството една инвестиция може да се изплати само за 1 или 2 години, те буквално няма да повярват.

Както и друг път съм казвал във форума, много е важно да се икономисва човешкия труд, защото той е най-скъпото перо в пчеларството. Именно поради тази причина при направата на тези платформи оптимизирахме конструкцията така, щото човешкия труд за транспортиране да е минимален. Първата платформа, която дойде, беше тази която е в комплектация с ремаркето. В нея имаше доста недостатъци, които се наложи да отстраним. Като цяло гледайки нея си разработихме собствена подобрена платформа, като специално наблегнахме на това труда на пчеларя да е минимален. Отстранихме и някои недомислици и след това произведохме 10 броя, които сега ще ги тестваме тази зима. Напролет, след като видим какви ще са проблемите, ще направим още подобрения, и след това ще започнем масово да ги произвеждаме и да настаняваме всички нови кошери по платформи.

kunev
11.09.2013, 06:34
Не съм практикувал подвижно но идеята от клипа ми се струва отлична. Матеев очаквам снимки на твоите платформи

rosty_sz
11.09.2013, 07:37
Основния недостатък е , че взимат много малко кошери. Ако трябва да преместиш примерно 80 кошера на 40км. разстояние се получават 8 курса по 80км и крайния резултат е 640 км. Просто няма как да стане за една вечер при положение, че се губи време за "закачане" и оставяне на платформата влиза се по черни пътища по които се кара супер бавно, защото ще подскача (който е дърпал малко ремарке по черен път знае).
За мен пазенето на кошерите е абсолютно задължително. В случая кошерите са поставени върху метални стойки-платформи, които ще са изключително апетитни за мангалите, които шетат абсолютно навсякъде. Ходят за билки, за дърва, за........ ужас. Тази година на акцията на 20-тия ден ми показаха изворче на 50 метра от лагера при положение, че всеки ден разхождам две кучета по няколко пъти и нарочно обикалям около лагера за да разгледам всичко. Знаят всичко и във всичко метално виждат скрап. Да пазиш по малко кошери не си струва така че ........ 640 км. +640 да ги прибереш след пашата.
Трябва да обърнем внимание и на факта, че тук става дума за специално ремарке с които се возят платформите. Основната му особеност е, че е много ниско. Това е така за де не стават високи платформите което е важно за тяхната стабилност. При превоз на товари особено по черни пътища винаги се търси нисък център на тежестта.
Идеята би ми харесала ако за ремарке се ползва платформа за коли и на платформите се качват 20-25 кошера. Отново става дума за хиляди левове инвестиция и шофьорска категория "Е".
Матеев смятам, че за твоя размах и обем на работа тези платформи не са подходящо решение. Според мен твоят вариант е описан в книгата на Венер от 39 до 50 страница. Там вече наистина имаме икономия на труд и възможност за работа в голям обем. Недостатък е че иска място за маневриране.

BateMisho
11.09.2013, 09:34
Матеев, добре звучи, но 10 кошера на платформа ми се вижда малко за мащабите, с които смяташ да работиш и площта паша, която си осигурил. Много време ще се губи в транспортиране на малки количества и ми се струва, че така пак ще имаш много човекочасове. Смятам, че платформа за 10-15 кошера е по-скоро за неделни пчелари като мене, а не за работа с размах. Предполагам си смятал и срявнявал разходите и времето по преместване с няколко малки ремаркета вместо с едно голямо и затова си се спрял на малкото. Все пак 1000лв на платформа (100лв на кошер) не е голяма инвестиция и се връща както казваш.

Цеко
11.09.2013, 11:06
Колега Mateev, при положение че сам си произвеждаш платформите защо ги правиш само за 10 кошера? На моята платформа за превоз на коли стават 21 кошера на три реда
288288
което прави 14 кошера на платформата върху която ще са кошерите, същата може да бъде удължена с по половин метър напред и назад което прави още 4 кошера, т.е. 18.

Mateev
11.09.2013, 23:58
Реших да са по 10 кошера по следните причини:

1. Общото тегло на ремаркетата с кошерите не трябва да надхвърля 750 kg, за да може да се транспортира с книжка категория B - тоест от всеки един шофьор.
2. За теглещи транспортни средства използвам Mitsubishi L200 - купил няколко такива и всяка една бригада от 2-ма човека притежава по една бройка. Това е универсален пикап с 4 места за хора и каросерия за малки товари. Освен това е 4х4 (много важно изискване) и има теглич. Та именно това Mitsubishi ако е с малко ремарке, може да достигне почти навсякъде, независимо колко е труден терена. Ако ремаркето беше голямо, щяхме да се ограничим само до част от пчелините, разположени в непосредствена близост до асфалтиран път.
3. Големи километри няма да се навъртат при местенето, защото самото местене е въпрос на правилно планиране и добре направени сметки. Средностатистическото местене едва ли ще надхвърля 10 километра.

Като цяло моята идея все още е в етап експеримент и ако се окаже нежизнеспособна, ще се откажа. Има и други алтернативни идеи, които чакат на опашка.

Георги Георгиев
12.09.2013, 08:10
Матеев качи снимки на тези платформички.

borislav aleksandrov
12.09.2013, 11:10
http://www.revolutionarybeekeeping.co.nz/

xxs
03.04.2014, 16:05
Матеев качи снимки на тези платформички.

Не зная, какви са платформичките, които използва г-н Матеев, но аз попаднах на ето това: http://goliat.com.pl/produkty/sklep/przyczepy/pszczelarskie-pod-ule,2,5200

Искрен Мутафов
03.04.2014, 16:18
Не зная, какви са платформичките, които използва г-н Матеев, но аз попаднах на ето това: http://goliat.com.pl/produkty/sklep/przyczepy/pszczelarskie-pod-ule,2,5200

Абсолютно същите са, на Lyson(лийсон - полски) само че в България се продлагат на почти двойна цена.

xxs
03.04.2014, 16:26
Абсолютно същите са, на Lyson(лийсон - полски) само че в България се продлагат на почти двойна цена.

В БГ повечето търговци не познават парите! Отдавна за мен са последна дупка на кавала и пазарувам от подобни "бизнесмени" само в краен случай. Когато търся нещо първо се осведомявам за цените в Европа и дали мога да си го доставя от вън. В много от случаите излиза по-евтино аз да си го доставя в по-малки количества на по-изгодна цена от колкото да пълня гушите на измекярите. :bigsmile:

Mateev
03.04.2014, 17:51
Ремаркето на Lyson е много добро - купил съм си две - едно за Ловеч и едно за Габрово. Втората платформа, на която стоят кошерите, не е нищо особенно и аз поръчах на една железарска фирма да ми направи още десетина бройки. Станаха много добри и сега ги тествам. Платформите живеят за постоянно в някой пчелин, заедно с 10 кошера, поставени върху тях. Ако потрябва преместване - ремаркето се подпъхва под тях, платформата ляга върху него, и след това се мести. За един ден 1 човек с един пикап със закачено едно ремарке може да направи 3-6 курса в зависимост от разстоянието. Цената на преместването отиване и връщане за закарването и отиване и връщане за обратното връщане е около 2 лева на километър (4х0.50лв.) или 20 стотинки на кошер на километър разстояние между двата пчелина. Ако се мести на 40 километра, то това означава, че на всеки един кошер се натрупва разход от 8 лева или това прави 2 кила мед. При това положение е изгодно местенето за всяка една паша, която е в състояние да даде повече от 3 кила мед. Както виждате сметката излиза много добре. Тази година ще наблегна на увеличаването на бройката на платформите.

Колкото до инвестицията - ремаркетата струват по 6000 лева едното, но ще се ползват поне 60 000 километра, така че тяхната амортизация на километър е само 10 стотинки или 1 стотинка на кошер, което си е нищо работа. Самата платформа струва около 1000 лева, което си е 100 лева на кошер. Малко скъпичко, но ако приемем, че ще се ползва 10 години, то тогава на година трябва да отчисляваме само по 10 лева на кошер или това са още около 2.5 килограма мед.

Като цяло разходите за създаване на подвижно пчеларство посредством тези ремаркета и платформи ги оценявам общо на около 4.5 килограма мед на кошер на година. Следователно всяка една паша, която може да даде повече от 5 килограма мед, се явява изгодна за използване с тази система. Ако в годината се местят кошери два пъти, тогава изплащането на инвестицията ще стане двойно по-бързо.

Може да се погледне и от другата страна. Първите 30-40 килограма мед, получени с това подвижно пчеларство, отиват за изплащане на инвестицията, а след това всичко е без пари. При две силни паши в рамките на годината ИНВЕСТИЦИЯТА СЕ ИЗПЛАЩА САМО ЗА 1 ГОДИНА. При това положение си е направо БЕЗХАБЕРИЕ, ако човек реши да практикува само статично пчеларство със само една паша в годината, както е например в Габровския регион.

радо
03.04.2014, 19:00
Платформата е супер и си заслужава инвестицията за всеки пчелар е задължително да използва максимално потенциала на пчелите .От това че ще ги откараш на паша печелиш не само от добития мед а и от спестеното подхранване за поддържане на развитието на семейството.За да печелиш от пчелите трябва да гледаш толкова с колкото можеш да се справиш това като брой е около 150 – 200 кошера за сам човек защото ако увеличиш броя трябва да разчиташ на друг пчелар ,а трудно се намират добри и съвестни пчелари.

xxs
04.04.2014, 09:57
Ето още едно интересно ремарке с платформа: http://vcelarstvikurtin.cz/index.php?show=kocovani

Mateev
04.04.2014, 15:02
Така като гледам ползва същите принципи, но кошерите вместо 10 са 16, а това означава повече килограми, които ще надхвърлят разрешената в България граница от 750 кг за автомобилно ремарке. При надхвърляне на тази граница възникват редица затруднения и усложнения, като например доколкото знам изискване за водача да има категории C и E, както и ремаркето да има хидравлични спирачки, управлявани от превозното средство, което пък от своя страна вече не може да е каква да е лека кола или джип, а нещо по-сериозно.

Цеко
04.04.2014, 22:02
, като например доколкото знам изискване за водача да има категории C и E, както и ремаркето да има хидравлични спирачки, управлявани от превозното средство, което пък от своя страна вече не може да е каква да е лека кола или джип, а нещо по-сериозно.
Изискването за водача е В+Е, + много добро умение да "кара" на заден с ремарке, за де не се налага същото да бъде бутано на ръка под платформата с кошерите. Спирачките не са кой знае какви, не знам как точно ги водят, но май са механични (при задържане на дърпащото МПС се активира едно бутало и то посредством едни жила задейства спирачките на ремъркето). Относно дърпащото МПС е ясно че колко е по мощно толкова е по добре, макар че съм виждал лека кола да дърпа платформа с друга лека кола върху нея (тук във форма колеги ползващи подобни платформи изказаха мнение че най са подходящи машини 4х4 и аз напълно ги подкрепям).

tsc1
05.04.2014, 08:19
//offtopic
Ако някой се интересува, имам едно руско ремарке (почти ново), което не ползвам и само ми заема място в гаража. Искам да го продам и да си освободя местото. За цената ще се споразумеем. Яка руска изработка е и може да се преработи и за платформа за кошери. Намира се в София. За контакти - на ЛС.

Yangbee
14.05.2015, 23:19
Здравейте,колеги какво мислите за подвижно пчеларство с микробус с кошери в него. Микробуса да се направи като вашите фургони,няма да събира много кошери,но ще е по лесно пренасянето на кошерите. Не знам само какво разрешение трябва да имаш за такова чудо.

Недялко Атанасов
15.05.2015, 21:19
Мерака преди всичко ,надали разрешение би ти трябвало за това което си намислил,важното е с колегите по нивите да сте на по чашка след работния ден.

Цеко
15.05.2015, 22:04
Здравейте,колеги какво мислите за подвижно пчеларство с микробус с кошери в него. Микробуса да се направи като вашите фургони,няма да събира много кошери,но ще е по лесно пренасянето на кошерите. Не знам само какво разрешение трябва да имаш за такова чудо.

Дали е икономически обосновано за 10 - 15 кошера да хвърлиш пари за цял бус и да не можеш да го ползваш за нищо друго. Меда ще ти излезе златен!

rosty_sz
08.12.2016, 18:34
Народните представители приеха на второ четене промени в Закона за движение по пътищата, според които се наказва с лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лева водач, който управлява МПС, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер, информира „Фокус“.
„За“ гласуваха 80 народни представители, 1 гласува „против“, а двама се въздържаха. За повторно нарушение наказанието е лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 до 2 години и глоба от 600 до 1500 лева.

Saras
09.12.2016, 19:04
Здравейте,колеги какво мислите за подвижно пчеларство с микробус с кошери в него. Микробуса да се направи като вашите фургони,няма да събира много кошери,но ще е по лесно пренасянето на кошерите. Не знам само какво разрешение трябва да имаш за такова чудо.
Ако микробуса е стар, ниска себестойност, изолиран(лятото няма да ги печеш пчелите), идеята не е чак толкова лоша ако нямаш друг избор.Помисли как би станало обслужването на тези кошери.Ако ще е за 8-10 кошера по-добре си намери помощник и микробуса само за транспорт, ще си три пъти на печалба.Единия път ще можеш да го ползваш за други дейностти и втори, фитнес ефекта от гимнастиката с вдигането и свалянето.Третия, ако "утре" решиш, че подвижното пчеларство не е по вкуса ти, микробуса няма да е осакатен от промените.

agro
09.12.2016, 23:42
Аз, като новобранец, който разчита само на интуицията си, реших да пчеларствам, когато успея да го реализирам, с разтегателни платформи за 24 дървени ЛР кошера с ДБ магазини /4 реда х 6 бр/, превозвани с бордови бус 4х4 и ремарке към него. Категория В + Е. Разтоварване и позициониране да са с бързи ръчни крикове върху трупчета, криковете се прибират заедно с буса и ремаркето.
Месторазполагането на платформите да се указва предварително от софтуер в компютъра, в който да са предварително въведени данните за пътищата, вида на горите и трайните насаждения в региона, както и данните за насажденията, получени през зимата от земеделските стопани и кооперациите. По възможност да се въведат и данните за стационарни пчелини в региона. Данните ще събирам и въвеждам през неактивния сезон, подготвяйки се за пролетта.
За охрана и контрол на текущата ситуация при всяка платформа съм предвидил индивидуални везни за всеки кошер и дистанционно предаване на данните в реално време. Тези неща вече поевтиняха и са под стойността на евентуалния периодичен човешки реален контрол. Ще се посещават само при индикация за необходимост.
И други неща съм намислил, но засега ми се смейте само на тези, по-нататък за останалото. И ме ориентирайте, ако е възможно, колко максимално тежи ЛР кошер, от който са отнети медовите магазини.

delta.e
10.12.2016, 01:31
Шапка ти , свалям човече !
Желая ти успех !

ch.atanasov
10.12.2016, 08:31
Шапка ти , свалям човече !


Даскале, да не ти измръзне главата. Я изчакай до пролетта.:bigsmile:

Росен Младенов
10.12.2016, 10:40
Народните представители приеха на второ четене промени в Закона за движение по пътищата, според които се наказва с лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лева водач, който управлява МПС, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер, информира „Фокус“.
„За“ гласуваха 80 народни представители, 1 гласува „против“, а двама се въздържаха. За повторно нарушение наказанието е лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 до 2 години и глоба от 600 до 1500 лева.
Добре е,от 240 промените се приемат от 83ма.

различен
10.12.2016, 10:46
Ремарке за подвижно пчеларство правихме с моя баща, бог да го пости, преди 40 години. На него имаше 56 семейства на два реда и 12 запасни семейства. Работехме с кошери тип лежак, на 22 рамки, като при необходимост слагахме допълнителни магазини с рамки Дадан Блат 6 броя. Местехме го 8-9 пъти в годината. Беше тип затворен фургон, с прозорци, които се отваряха, за да излизат пчелите от ремаркето и да има достатъчна светлина. Бе хубаво време. А и баща ми бе голям пчелар, във всяко отношение, както и голям ЧОВЕК!

mnv
27.02.2017, 13:27
Здравейте колеги, имам следната ситуация и търся съвет: Имам около 40 семейства ДБ, стационарно. Подготвям фургон с нови 50 ДБ кошера, който ще е готов през април. Въпросът е как "най-безболезнено" за пчелите и за мен да стане прехвърляне на пчелите във фургона ? Знам само един начин за момента, който е сигурен, но доста трудоемък.
Поставят се кошерите нов до стар и се прехвърлят семействата в новия. Старите се махат оттам. Избира се една вечер, в която всички 40 кошера се затварят и прехърлят във фургона, където се укрепват за път. Същата нощ фургона се изтегля на поне 4 км дистанция. Това ли е начина ? Благодаря.

solaris60
27.02.2017, 14:25
Здравейте колеги, имам следната ситуация и търся съвет: Имам около 40 семейства ДБ, стационарно. Подготвям фургон с нови 50 ДБ кошера, който ще е готов през април. Въпросът е как "най-безболезнено" за пчелите и за мен да стане прехвърляне на пчелите във фургона ? Знам само един начин за момента, който е сигурен, но доста трудоемък.
Поставят се кошерите нов до стар и се прехвърлят семействата в новия. Старите се махат оттам. Избира се една вечер, в която всички 40 кошера се затварят и прехърлят във фургона, където се укрепват за път. Същата нощ фургона се изтегля на поне 4 км дистанция. Това ли е начина ? Благодаря.

Половината работа си я свършил. ;) Остава ти само да ги преместиш.

mnv
27.02.2017, 14:29
Въпросът е(като оставим фитнеса на страна:bigsmile:), дали е осъществимо от 2 души, качване и укрепване на 40 сандъка с пчели и извозването им. Не съм го правил досега...

agro
27.02.2017, 14:38
За една нощ с колата /миниван/, която събира 20 ЛР кошера от един корпус, двама товарим, пренасяме на 250 км, разтоварваме, подреждаме на стойките и се връщаме обратно. Отнема около 10 - 11 часа.

различен
27.02.2017, 16:09
Здравейте колеги, имам следната ситуация и търся съвет: Имам около 40 семейства ДБ, стационарно. Подготвям фургон с нови 50 ДБ кошера, който ще е готов през април. Въпросът е как "най-безболезнено" за пчелите и за мен да стане прехвърляне на пчелите във фургона ? Знам само един начин за момента, който е сигурен, но доста трудоемък.
Поставят се кошерите нов до стар и се прехвърлят семействата в новия. Старите се махат оттам. Избира се една вечер, в която всички 40 кошера се затварят и прехърлят във фургона, където се укрепват за път. Същата нощ фургона се изтегля на поне 4 км дистанция. Това ли е начина ? Благодаря.

В общи линии е това. 4 километра е прекалено малко разстояние! Поне на 10 километра трябва да ги закараш. Хубаво е да оставиш на стария пчелин поне няколко отводки, да съберат останалата летяща по полето пчела! За всеки случай на отводките сложи допълнителни рамки и магазини с рамки. Не се знае, колко е топло през вечерта и нощта, каква паша има наоколо и колко пчели са останали по полето!
Успех!

dimi_01
27.02.2017, 17:22
Миналата година минах по тая процедура от стационар на ремарке за една нощ и преместване на 40 кошера.Бяхме четерима човека,като единия не издържа и избяга.При мен проблема тогава беше-стари съндъци и ремарке на два етажа.Ще я запомня тая нощ цял живот!

ch.atanasov
27.02.2017, 18:54
Миналата година минах по тая процедура от стационар на ремарке за една нощ и преместване на 40 кошера.Бяхме четерима човека,като единия не издържа и избяга.При мен проблема тогава беше-стари съндъци и ремарке на два етажа.Ще я запомня тая нощ цял живот!

Защо такава драма. Местил съм мои кошери и на колега, и изобщо нямам лоши спомени. Кошерите се подготвят над вечер, а се товарят и транспортират рано сутрин.

Илиев
27.02.2017, 19:05
И като се тегли хесапа - какъв е келепира от цялата хамалогия?

delta.e
27.02.2017, 19:10
И аз , нямам лоши спомени освен хамалогията .

delta.e
27.02.2017, 19:17
В общи линии е това. 4 километра е прекалено малко разстояние! Поне на 10 километра трябва да ги закараш. Хубаво е да оставиш на стария пчелин поне няколко отводки, да съберат останалата летяща по полето пчела! За всеки случай на отводките сложи допълнителни рамки и магазини с рамки. Не се знае, колко е топло през вечерта и нощта, каква паша има наоколо и колко пчели са останали по полето!
Успех!

За нуклеусите съм съгласен , но не и за магазини с рамки .

Валентин.
27.02.2017, 19:19
17 имам в момента на ремаркето. Ще товаря още 7. Действам сам. Само един ЛР който ще бъде на 2 корпуса и магазин ми е на “мисъл“. Ма ще му таковаме, таковането.:yo:

dimi_01
27.02.2017, 21:22
Най ми тежко бе подреждането на втория етаж.Катерехме се на една маса с кошерите.Действието се извършваше в пълна тъмнина и усещахме само жилата на пчелите излизащи на талази от раздръканите ми тогава втора рака съндъци.

dimi_01
27.02.2017, 21:40
Нещо не се получи при качването.Ще потренирам и тогава ще направя нов опит.

Cvetomir
08.03.2017, 07:24
Колеги ако някой има чертежи на платформи и какви профили могат да издържат тежестта ще съм благодарен да ги сподели . Започваме направата на четири такива с приблизителни размери 400x200см. Ще съм благодарен ако споделите къде са проблемните места и грешките които сте допуснали при направата за да ги избегнем . Платформите ще се транспортират с двуосно ремарке 300x200см. Идеята е за нещо такова (като на снимките) , като най-важното за момента е дебелината и размера на профилите за да не ги утежняваме повече от необходимото но и да са достатъчно здрави .
8402
8403

solaris60
08.03.2017, 08:15
Ако все пак няма кой да даде точните размери то може да се изчисли до някъде точно. Профила се нанася три пъти на корпуса. Като се знае колко е висок един корпус то остава да се изчисли. Профилите с този размер в складовете няма да са много за да се избере подходящ. Останалото с малко фантазия и изобретателност може да се постигне. Аз бих ти ги конструирал и помогнал в изработката, но ми липсва време. Другия вариант е да се направи поръчка в някое предприятие/няма да рекламирам/, като им се дадат размерите и каква тежест ще се очаква да носи конструкцията, а там хората с необходимия ценз ще си свършат работата. Остава от теб сама възнаграждението им.

ch.atanasov
08.03.2017, 08:39
Профила се нанася три пъти на корпуса. Като се знае колко е висок един корпус то остава да се изчисли.

Това би ли го пояснил, че не го схванах, а ще правя платформа.blush;

solaris60
08.03.2017, 08:47
Това би ли го пояснил, че не го схванах, а ще правя платформа.blush;

Бре, то много сложно. :bigsmile: Височината на железния профил е три пъти по малка от височината на корпуса на кошера. Корпуса е 24 см. или железния профил ще е с три пъти по - малък, или това прави 8 см.. Така като го гледам е 8х4, а на горната снимка е 10х4 - само горните греди.

ch.atanasov
08.03.2017, 08:59
Бре, то много сложно. :bigsmile: Височината на железния профил е три пъти по малка от височината на корпуса на кошера. Корпуса е 24 см. или железния профил ще е с три пъти по - малък, или това прави 8 см.. Така като го гледам е 8х4, а на горната снимка е 10х4 - само горните греди.

Явно на този урок съм отсъствал. :(Помня обаче друг: греда се изчислява на товар (кг.) Май имаше и нещо за ферми.:bigsmile:

jordanov
08.03.2017, 10:03
Или па да си носи повече хюнебеци и да набива изотдолу:) че магазините тежъът...

solaris60
08.03.2017, 15:19
Явно на този урок съм отсъствал. :(Помня обаче друг: греда се изчислява на товар (кг.) Май имаше и нещо за ферми.:bigsmile:

Аз горе подсказах как най лесно да си го сътвори по картинка .и най - простия, но ако ще мерим акъл нямам нищо против.

tsc1
08.03.2017, 15:41
Явно на този урок съм отсъствал. :(Помня обаче друг: греда се изчислява на товар (кг.) Май имаше и нещо за ферми.:bigsmile:
Прав си! И ако наистина ще правиш платформа, намери си читав машинен инженер да ти направи изчисленията - статични и динамични. Иначе поемаш голям риск за жертви - както икономически, така и не дай Боже и човешки.

ch.atanasov
08.03.2017, 16:09
Прав си! И ако наистина ще правиш платформа, намери си читав машинен инженер да ти направи изчисленията - статични и динамични. Иначе поемаш голям риск за жертви - както икономически, така и не дай Боже и човешки.

Ще мина и без инженер, то тука има- ей сега ще качат някой чертеж.:bigsmile:

tsc1
08.03.2017, 16:35
Ще мина и без инженер, то тука има- ей сега ще качат някой чертеж.:bigsmile:
Пардон, бях забравил че сте си самодостатъчни.blush;

ch.atanasov
08.03.2017, 16:51
Пардон, бях забравил че сте си самодостатъчни.blush;

Еми така е. Раснал съм при бай Тошо, а тогава бяхме всестранно развити.:bigsmile:

Cvetomir
08.03.2017, 17:36
Благодаря ! Само мнението на solaris60 беше в контекста на въпроса ми , другите са абсолютно излишни . Има много хора във форума които са наясно с направата и напълно ги оправдавам ,че не пишат .

различен
08.03.2017, 18:19
Благодаря ! Само мнението на solaris60 беше в контекста на въпроса ми , другите са абсолютно излишни . Има много хора във форума които са наясно с направата и напълно ги оправдавам ,че не пишат .

Не ми харесват предната и задната греда, където има уши. Четирите надлъжни греди не трябва да лежат върху тях а да ги затварят, като кутия. Това би уякчило конструкцията, а сега те са заварени само на една малка площ и толкова! Погледни снимката на тази конструкция, която си постнал и виж къде са тези греди!

kuline
08.03.2017, 18:33
Ако са заварени челно, както съветваш, като се повдига конструкцията, чрез тях, дали тия същите греди (с ушите) ще имат същата здравина, за да може безпроблемно да се преместват пълните платформи?

различен
08.03.2017, 18:53
Ако са заварени челно, както съветваш, като се повдига конструкцията, чрез тях, дали тия същите греди (с ушите) ще имат същата здравина, за да може безпроблемно да се преместват пълните платформи?
Каква е разликата от сега?? И тогава и сега натоварването ще бъде на огъване.
А при сегашното състояние все едно, че си сложил едно плоско желязо/шина/, а не този затворен и доста як профил и при движение на ремаркето, ще се усуква цялата конструкция, докато не се напукат заварките на надлъжните греди, в мястото на заваряване, върху напречните!

Валентин.
08.03.2017, 19:38
Да дам и аз моя “глупав“ акъл. Опит с платформи и конструкций нямам, мойте са постоянно на ремарке. Ама на тая платформа от снимките бих сложил Г-образен профил 3х5см да лежат на него кошерите. Впредния и задния край на дъната. Дъното да ляга на 5см, а 3см да обхваща нагоре. Друго, трябва да се помисли за укрепването на кошерите. В транспорт кошерите “подскачат“. Колкото са по-леки, повече подскачат. Ако са тежки и високи се накланят на страни. (предполагам ще минават и по земен път тогава е най-кофти)

agro
08.03.2017, 19:39
Тези платформи ще са статични по замисъл, при местене ще са легнали върху плоскостта на ремаркето. Затова единствения динамичен товар, който ще носят, са ветровете и стъпките на пчеларя. Това облекчава задачата с коравината. По-скоро ще се люлеят върху толкова високи крака, аз моите ги проектирам да се спуснат до долу на трупчета. После си прибирам ел. криковете за следващата платформа.

solaris60
08.03.2017, 21:26
Тези платформи ще са статични по замисъл, при местене ще са легнали върху плоскостта на ремаркето. Затова единствения динамичен товар, който ще носят, са ветровете и стъпките на пчеларя. Това облекчава задачата с коравината. По-скоро ще се люлеят върху толкова високи крака, аз моите ги проектирам да се спуснат до долу на трупчета. После си прибирам ел. криковете за следващата платформа.

А ето за това става дума. Едно е да са статични, друго е да са и за превоз. С тази конструкция е абсурд да се превозват, но за статичен пчелин са супер.

tsc1
08.03.2017, 22:33
Колко е дълга една такава платформа и колко кошера поема?

solaris60
08.03.2017, 22:39
Колко е дълга една такава платформа и колко кошера поема?

Да отговоря и на теб като на Атанасов. В пост 115 втората картинка се вижда платформата на която има кошери. Ако ги прочетеш и ще разбереш колко са. Ако сборуваш ширините им ще разбереш и колко е дълга. Абе, наистина много сложно това. :bigsmile: Иначе може да си я направиш и колкото искаш.;)

различен
09.03.2017, 11:39
Тези платформи ще са статични по замисъл, при местене ще са легнали върху плоскостта на ремаркето. Затова единствения динамичен товар, който ще носят, са ветровете и стъпките на пчеларя. Това облекчава задачата с коравината. По-скоро ще се люлеят върху толкова високи крака, аз моите ги проектирам да се спуснат до долу на трупчета. После си прибирам ел. криковете за следващата платформа.
Ако се съди по размерите дадени от автора, то някъде около метър ще стърчат отпред и от зад. Има размер даден и на ремаркето за превоз. Като се отчете това, както и че ще се налага със сигурност да ги вози и с неизваден мед/ да бяга от предстоящи пръскания/, то ще има доста големи колебания нагоре и надолу, в зависимост от неравностите на пътя. Направено по този начин, не може да има същата якост и да гаси по същият начин колебанията и усукванията. Заварките ще се скъсат със сигурност, ако не първата то втората година. Зависи от броя премествания и разстоянието на което ще бъдат местени, както и вида на настилката на пътя по който ще минава ремаркето.
Това е моето скромно мнение. Не държа да го налагам!

tsc1
09.03.2017, 12:03
Ако се съди по размерите дадени от автора, то някъде около метър ще стърчат отпред и от зад. Има размер даден и на ремаркето за превоз. Като се отчете това, както и че ще се налага със сигурност да ги вози и с неизваден мед/ да бяга от предстоящи пръскания/, то ще има доста големи колебания нагоре и надолу, в зависимост от неравностите на пътя. Направено по този начин, не може да има същата якост и да гаси по същият начин колебанията и усукванията. Заварките ще се скъсат със сигурност, ако не първата то втората година. Зависи от броя премествания и разстоянието на което ще бъдат местени, както и вида на настилката на пътя по който ще минава ремаркето.
Това е моето скромно мнение. Не държа да го налагам!
Губиш си времето! Излишно е да се спори с изявените специалисти по статика, динамика и съпромат.
Някои хора въобще не си дават сметка, че няма да са сами на пътя, когато возят тази платформа. И какво ще и се случи на кола, караща след нея, ако не дай Боже се скъса заварка, платформата се изметне и кошерите се разпилеят по пътя.

Cvetomir
09.03.2017, 12:11
Размерите на платформите ще са 400x200см. грубо а ремаркето е 300x200 като не съм решил дали платформата ще стърчи метър назад или по малко от двете страни . Максималната тежест която ще поема е 2 тона пълна с мед , средно по 250кг на квадратен метър и 500кг. на крак ако са 4 или 333,33 ако са шест . Надявам се да не се налага да ги транспортирам пълни . Доста по-голяма платформа от нашите е направена с профил 60x60x30 което лично мен ме озадачи .Доста инфо събрах от вчера от познати и приятели и ще идем и да огледаме някое друго събота и неделя .

различен
09.03.2017, 13:35
Размерите на платформите ще са 400x200см. грубо а ремаркето е 300x200 като не съм решил дали платформата ще стърчи метър назад или по малко от двете страни . Максималната тежест която ще поема е 2 тона пълна с мед , средно по 250кг на квадратен метър и 500кг. на крак ако са 4 или 333,33 ако са шест . Надявам се да не се налага да ги транспортирам пълни . Доста по-голяма платформа от нашите е направена с профил 60x60x30 което лично мен ме озадачи .Доста инфо събрах от вчера от познати и приятели и ще идем и да огледаме някое друго събота и неделя .
Виж приятельо, съдейки по лафа, че живота е това, което ни се случва, докато си правим планове, то се застраховай!
Ще ти се налага и пълни да ги местиш! А ако изпаднат и в роево състояние, заради някое захлаждане или липса на паша, ще се засилиш да правиш отводки, за да спасиш положението и ужким за малко, тези отводки ще ги наредиш при транспортиране между двата реда кошери и товара ще стане коренно различен! Ще се полакомиш да сложиш и между двата реда кошери и още два реда, но изтеглящи се настрана, напред и назад, та времето ще покаже де факто, за какво ще го използваш точно това ремарке, както и другите като него! Та застраховай се в конструкцията. По-добре е да го усилиш и утежниш с 50-100 килограма и да возиш спокойно, отколкото да трепериш на всяко возене, какъв сакатлък може да стане! Преживявал съм го!

agro
09.03.2017, 23:04
Читаво ще е да се разчита на бордови бус /4х4/ и ремаркето да поемат изцяло товара от платформите. Моя замисъл е 4 реда по 6 кошера с две изтеглящи се части на една платформа. Общо две платформи по 24 бр. Като пристигна на място, свалям двете платформи и ги спускам с ел. криковете на трупчета. После разтягам двете части и временния пчелин е готов. Прибирам си криковете и буса с ремаркето отпътува. Това относно транспорта. Логистиката и охраната друга работа. Където трябва, и трактор ще има. Днеска си купих ремарке - палатка 4,5 х 4 м с две спални места в ремаркето, има голямо предверие за работа. Като за начало.

rosty_sz
10.03.2017, 07:46
Би ли показал какви ел. крикове имаш предвид?

koragroup
10.03.2017, 08:51
...Днеска си купих ремарке - палатка 4,5 х 4 м с две спални места в ремаркето, има голямо предверие за работа...

На мен това ми е интересно. Ако има някоя снимка ще се радвам.

тии75
10.03.2017, 18:09
Дай линк или снимки колега! И мен ме заинтригува.

kuline
10.03.2017, 18:15
Нещо подобно ще да е
https://www.google.bg/search?q=%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%B 5+%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BA%D0%B0&espv=2&site=webhp&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwj87qmsqszSAhXFPRQKHTb9B-AQsAQIIw&biw=1366&bih=672

agro
10.03.2017, 23:01
Нещо подобно ще да е
https://www.google.bg/search?q=%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%B 5+%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BA%D0%B0&espv=2&site=webhp&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwj87qmsqszSAhXFPRQKHTb9B-AQsAQIIw&biw=1366&bih=672

Точно. Продаде ми го човека с оранжевата фланелка от снимките. Демонстрирал го е много добре на снимките. Като спрат валежите, ще се захващам с усъвършенстването му.Много е леко, с една ръка повдигам теглича и го местя, колата не го усеща.

agro
10.03.2017, 23:07
Би ли показал какви ел. крикове имаш предвид?

Смятам сам да си ги изработя от винт и гайка, червячен редуктор и 12 V двигател. Най-добре на база стари лебедки от офроуд автомобили, ама са много скъпи, иначе имат сериозен въртящ момент.

Цеко
11.03.2017, 21:50
Точно. Продаде ми го човека с оранжевата фланелка от снимките. Демонстрирал го е много добре на снимките. Като спрат валежите, ще се захващам с усъвършенстването му.Много е леко, с една ръка повдигам теглича и го местя, колата не го усеща.

Колко струва това „удоволствие“? Ако е над 1000 лева не си струва, по добре малка каравана, че при някоя лента буря човек може да се събуди затрупан от бризенти в това ремарке....

agro
11.03.2017, 22:47
Колко струва това „удоволствие“? Ако е над 1000 лева не си струва, по добре малка каравана, че при някоя лента буря човек може да се събуди затрупан от бризенти в това ремарке....

520 лв, но разходите тепърва започват.:laughing:

kando
27.03.2017, 23:40
И като се тегли хесапа - какъв е келепира от цялата хамалогия?
Аз ще си позволя да ти разкажа, тъй като имам пряко опит и наблюдения от подвижното пчеларство, още от времето на социализъма - да вярно, че тогава бях лапе и не съм бил способен да върша кой знае каква работа, но съм подавал и поемал питите на баща ми, пушил съм пушалката и такива по- лесни задачи съм ги изпълнявал.

Значи келепир имаше и то голям. С ремаркето, като почнехме от акацията преследвахме паша чак до началото, а в много добри години и до средата на септември - ако в радиус от 30-40 км имаше акация, ние сме там, ако имаше липа, ние сме там. Стига някъде просто да имаше паша - независимо каква - ние бяхме там. При това положение, съвсем не бе учудващо, че 50-60кг добив си ги знаехме, като редовни - но и не само това бе преимуществото, семействата целогодишно бяха силни, със слабите и проблемни семейства бе просто безсмислено да се занимава човек, така че появилите се такива просто ги присъединявахме с други, тогава не бе никаква изненада семейство да ти изрои и пак да направи средния добив за годината. Но келепира произтичаше от редица други обстоятелства, които много се промениха с годините. Първото нещо, с което се сблъскахме в новото време бяха набезите - на няколко пъти ни крадоха кошери, та се наложи да обшием малко ремаркето, заварихме шини, малко решетки, врата направихме. Но кражбите ставаха все по- чести, аз съм споменавал и друг път във форума, стигна се до там, че на един колега му откраднаха ремаркето барабар със кошерите - почнахме да сваляме теглича, баща ми измисляше разни контри на колелата и въпреки всичко, пак ни бяха направили на няколко пъти големи порази, че се принудихме да обшием цялото ремарке така, че почти да заприлича на фургон.

Друго, което започна да се променя е цената на горивото, тогава бе много по- евтино - да, ок, статистики могат да се извадят сега, едни сравнения на цифри да се правят, но аз знам от собствения си опит, че на практика горивата бяха много по- евтини, нямам спомен баща ми да е мислил, колко бензин ще изгори, за да обслужва ремаркето, което се намира на 25км. от дома. Така 2001г. се стигна до положение, в което или трябва да сложим газова уредба на колата, или просто спираме с подвижното. Обслужването на автомобил вече нямаше как да не влиза в сметките - повишиха се и данъци, и граждански, винетки въведоха, предвид и работата, която върши е ясно, че се и амортизира по- лесно и бързо, та ремонти, части.

Друг фактор, който оказа влияние през годините е изсичането на горите - в радиус от 20км. имахме двуцифрено число акациеви масиви, един от друг по- благодатни, към днешна дата има един, до който вече не може и да се стигне, тъй като земеделците изораха пътищата м/у нивите и още един, който изглежда като след пожар. Остана един липов масив, като гледам баят ще ги озори - от 3-4 години го глозгат и има още, но със сигурност ще му видят сметката. За овощните градини пък изобщо няма смисъл да отварям дума - вече няма нито една такава.

Вярно, че обработваемите площи бяха по- малко, но слънчоглед винаги се е сеело в България - а изоставените ниви всъщност не бяха проблем, тъй като пчелите събираха от магарешкия трън, който избуяваше в тях и едно бяло растение, бял равнец мисля, че се казва, но не съм сигурен. Впрочем тогава съм вадил мед и от медицински синап, от кориандър, от люцерина - рапица до 2000г. не бях виждал.

Проблемите постепенно започнаха само да се увеличават - проблеми със земеделците: все нещо си им преча; проблеми със пчеларите - пашата съм им откраднал; проблеми със трактористите - '91г. трактори и трактористи под път и над път, но '01г. картинката е коренно различна, че и там пазарлъци постоянно; проблеми с овчари, с козари, с кметове, с цигани ......

Последните години с ръка на сърцето си признавам, че вече сън не ме ловеше от постоянни притеснения - накрая какво преля чашата: поредното местене на ремаркето, през ноща и на едно кръстовище, един състезател на няколко промила, така се беше изсилил, че отърва колата, гуми, спирачки, въртене, тротоари, стълбове, чудо. Как оцеля не знам, но не ми се мисли, какво щеше да стане, ако се беше врязъл в ремаркето. Ходи мести кошери по тези пътища - ни пътища, ни шофьори. Е - този келепир за мен вече окончателно свърши. Това е въпрос, който е много до региона, в който се пчеларства - при мен почти всички колеги, които бяхме на подвижно, продадоха ремаркетата .... и говоря за хора ветерани, дори бих казал пионери в подвижното пчеларство :Д

Но и не крия, че в подвижното пчеларство има и известна романтика, която ми липсва - може би някой ден, ще си купя едно от тези купешките ремаркета, които могат да се теглят и с лека кола, но не толкова заради печалба някаква, колкото заради кефа. При едни други обстоятелства, определено бих се занимавал с подвижно пчеларство - но в близките десетина години, такива обстоятелства даже и надежда не тая ще се създадат.

agro
30.01.2019, 17:25
Имам въпрос към практикуващите подвижно пчеларство. Акацията на различна надморска височина дали цъфти по различно време? Може ли, ако това е така, да се следват периодите на акациев цъфтеж чрез местене на кошерите?

Трендафил Дончев
30.01.2019, 19:06
Имам въпрос към практикуващите подвижно пчеларство. Акацията на различна надморска височина дали цъфти по различно време? Може ли, ако това е така, да се следват периодите на акациев цъфтеж чрез местене на кошерите?

Разбира се, че цъфти по различно време и много хора го ползват и правят по няколко паши.

barkov1982
30.01.2019, 19:33
Имам въпрос към практикуващите подвижно пчеларство. Акацията на различна надморска височина дали цъфти по различно време? Може ли, ако това е така, да се следват периодите на акациев цъфтеж чрез местене на кошерите?

Колега агро, поздравявам те за механизацията която си правиш, но мисля че елементарни познания в пчеларството ти убягват, при положение, че вече стажа не ти е никак малко. Та на въпроса в Благоевград (400м.н.в.)акацията цъвти от около 1до10май в зависимост от годината, на основния ми пчелин (620_650м.н.в) цъвти към 10-15май до 20. На спомагателния ми пчелин 350м.н.в.и около50км по на юг към 25 април. Надявям се да съм ти бил полезен

cochi75
30.01.2019, 20:34
Колега агро, поздравявам те за механизацията която си правиш, но мисля че елементарни познания в пчеларството ти убягват, при положение, че вече стажа не ти е никак малко. Та на въпроса в Благоевград (400м.н.в.)акацията цъвти от около 1до10май в зависимост от годината, на основния ми пчелин (620_650м.н.в) цъвти към 10-15май до 20. На спомагателния ми пчелин 350м.н.в.и около50км по на юг към 25 април. Надявям се да съм ти бил полезен
Тук покрай морето е след 20 май...малко навътре към Шумен е една до две седмици по рано...общо взето можеш да хванеш акация един месец паша, ако ги местиш. Същото е и с надморската височина.

Илиев
30.01.2019, 22:10
Според мен, който пръв измисли телепортацията на кошери, и вече евентуално ще може да забогатее от пчеларството.

agro
31.01.2019, 00:00
Според мен, който пръв измисли телепортацията на кошери, и вече евентуално ще може да забогатее от пчеларството.
Ако кошерите не се свалят изобщо от платформите, може да се уреди примерно транспортацията, но забогатяването едва ли.
Защо ми харесва идеята? На платформата може да се приложи дистанционен контрол /например чрез теглото на самата платформа, което освен всичко друго е и вид охрана/, може да се вградят надеждно защитени в метален корпус акумулатори и модул за предаване на данни, GPS предавател, миниметеостанция, соларен панел за захранване, някаква елементарна механизация за повдигане на корпуси, дори покрив може да се сложи. Кошерите ще са високо и тревата няма да е проблем. Пчеларството със сигурност ще се развива в бъдеще и това може да е една от посоките на развитие, кой знае.

rosty_sz
31.01.2019, 00:32
Това че цъфтежа е последователен въобще не означава че можеш да го следваш и да тече. Още след първия, който хванеш покрай дъждовете и семействата "клякат". За да гониш така паша трябва да работиш с два комплекта платформи. И да караш поне (минимум ) през паша. Пак не можеш да следваш само акацията. Платформата има много недостатъци и въобще не е така както изглежда на пръв поглед. Трябват ти мега силни семейства за да си заслужава да ги местиш. Тоест ти трябва подпомагане от други или да ги сменяш, което си е хамалогия. Има и много други проблеми, но не ми се пише, че стана късно

Трендафил Дончев
31.01.2019, 00:38
Ако кошерите не се свалят изобщо от платформите, може да се уреди примерно транспортацията, но забогатяването едва ли.
Защо ми харесва идеята? На платформата може да се приложи дистанционен контрол /например чрез теглото на самата платформа, което освен всичко друго е и вид охрана/, може да се вградят надеждно защитени в метален корпус акумулатори и модул за предаване на данни, GPS предавател, миниметеостанция, соларен панел за захранване, някаква елементарна механизация за повдигане на корпуси, дори покрив може да се сложи. Кошерите ще са високо и тревата няма да е проблем. Пчеларството със сигурност ще се развива в бъдеще и това може да е една от посоките на развитие, кой знае.

Ти трябва да вкараш една шестица от тотото тук, а какво ще излезе, един бог знае? Понякога както знаем чакаме много, а в магазините нищо.

agro
31.01.2019, 00:59
Ти трябва да вкараш една шестица от тотото тук, а какво ще излезе, един бог знае? Понякога както знаем чакаме много, а в магазините нищо.
За една- две бройки за проба, при положение, че железарията я правя аз, а електрониката вече е доста евтина, няма да е чак шестица. По-скоро ме притеснява това от по-горното мнение: "Платформата има много недостатъци и въобще не е така както изглежда на пръв поглед.", изказано от практически опит. Молбата ми към колегата rosty, когато има време, да напише малко повече, че не ми се открива всеки път топлата вода. Наумил съм си нещо.

rosty_sz
31.01.2019, 07:30
Отслабване на семействата след паша, при загуба на майка или самосмяна успешното оплождане е много рядко, зимуване на платформата трябва да е на място със възможност за паркиране посока север юг за да са прелките изток запад, подсилване на семействата от други стационарни е задължително, платформата трябва да е на лафет защото другите не стават за черно, опират много, трябва да има възможност за много лесно укрепване на кошерите дори и при различна тяхна височина, охрана (сигнализацията не е охрана) регистрация в кат, застраховки, технически прегледи, администриране на местенията в БАБХ, разправии с местните пчелари или с други подвижни в района, и т.н. и т.н.

Трендафил Дончев
31.01.2019, 07:33
За една- две бройки за проба, при положение, че железарията я правя аз, а електрониката вече е доста евтина, няма да е чак шестица. По-скоро ме притеснява това от по-горното мнение: "Платформата има много недостатъци и въобще не е така както изглежда на пръв поглед.", изказано от практически опит. Молбата ми към колегата rosty, когато има време, да напише малко повече, че не ми се открива всеки път топлата вода. Наумил съм си нещо.

Ха, ха...знам, че луд умора няма и ти го доказваш максимално. ;) Дори съм се чудил дали не работиш и през нощта?

FreeBSD
04.02.2019, 20:02
Зависи кой къде и колко ще мести. Аз лично във платформите виждам капацитет за развитие на микропчелини стига да са разположени правилно след активния сезон ( ниско/завет място ориентирано с изглед на юг). При мен такива " укрития" се срещат или са в близост до язовирните стени :)

FreeBSD
15.04.2020, 05:53
Вчера успях да завлека кервана, а днес заваля.Материал има,да видим обаче на къде ще отидат нещата :)
10360
10361

bobi mitrev
21.04.2020, 09:13
Вчера успях да завлека кервана, а днес заваля.Материал има,да видим обаче на къде ще отидат нещата :)



Колега, тия връзки за каква цел са?

FreeBSD
22.04.2020, 12:14
За укрепване на капаците при транспорта.

meduza
18.12.2023, 15:16
а какво ви е мнението за прибирането на кошерите в заслон на завет през зимата (например през ноември) и изкарване на полето отново през февруари? С цел да са на по-сухо и топло място и под ключ, а не толкова да са гони паша?!

Angel Yosifov
18.12.2023, 18:08
Излишно мероприятие-категорично!

Pero Melifero
29.12.2023, 23:59
Излишно мероприятие-категорично!

Категорично съм съгласен