PDA

Виж пълната версия : Изравняване на силата на семействата



Ангел Йосифов
20.03.2012, 18:09
Смятам,че изравняването по сила на пчелните семейства ще облекчи работата на пчеларя.Ако семействата се изравнят по сила через прехвърляне на пило или разменяне на местата ще поставим майките в равни условия.При последвалото развитие ще се разбере на кои майки да заложим и кои да обединим за пашата.Освен това по този начин се очертават две групи силни и слаби.Като се направи преглед на един два кошера ще е ясна картинката и на другите кошери в съответната група и няма да се губи време при прегледите,а ще се знае какво точно трябва да се прави с другите.Изравняването ще е от особенно значение за съботно-неделни пчелари защото примерно -след ден два на даден кошер трябва да се прави дадена маниполация другия ще е готов за същата маниполация след 5-6 дни и нещата илизат извън контрол.
Вярно изравняването си е хамалогия ,но ще облекчи по нататъчната работа.Така мисля sleepy;

jordanov
22.03.2012, 14:48
Наборе, с удоволствие наблюдавам как тихо и полека избистряш технологията и се приближаваш към класиката. Е, трябва ти още време, но е пренебрежимо малко. При мен например има само една група, втората /слаби, помощници, запасняци, резервисти, както искаш ги наричай/ остана някъде в спомените ми. Рояк да прибера, отводка да направя, максимум за един месец трябва да е равен сред равни. Общо взето до там съм я докарал, че като погледам 3-4 минути прелката на някой от мойте кошери и знам какво е ставало на пчелина през седмицата и какво трябва да правя. drinks;

Даниел Йорданов
22.03.2012, 15:16
Алекси,тъпо е да отслабваш силно семейство за да засилваш слабо при положение че ако майката на слабото е калпава то пак ще заслабне и вместо едно силно и едно слабо ще имаш едно средно и едно слабо...По-скоро бих отнел летяща пчела от слабото за да подсиля някое средно....а слабото ще присъединя и ликвидирам....това с изравняването ми прилича на уравниловката по време на социализма....твърдо съм против...трябва да остават само силните....

Ангел Йосифов
22.03.2012, 16:25
Алекси,тъпо е да отслабваш силно семейство за да засилваш слабо при положение че ако майката на слабото е калпава то пак ще заслабне и вместо едно силно и едно слабо ще имаш едно средно и едно слабо...По-скоро бих отнел летяща пчела от слабото за да подсиля някое средно....а слабото ще присъединя и ликвидирам....това с изравняването ми прилича на уравниловката по време на социализма....твърдо съм против...трябва да остават само силните....

И аз това казвам,че е тъпо да отслабваш силно семейство преди пашата.По друг начин стоят нещата ако изравняването стане месец по рано.Известно е че силното семейство намалява темпа на развитие като достигне 6-7 рамки пило,а средните имат възходящ темп.Освен това като отнемеш от силното семейство част от пилото решаваш проблема и с роенето.Нищо не ти пречи да обединиш преди пашата.Дори по този начин ще изкараш повече мед отколкото от едно силно и едно средно.Но според мен по важното на изравняването е,че 10 дена след това знаеш на кои майки да заложиш.Не е необходимо да отваряш всеки кошер за да знаеш от какво имат нужда и това писти време.И както казах по горе изравняването щее от полза за съботно неделните пчелари,но нищо непречи да сепрактикува и в големите пчелини drinks;

scutellator
22.03.2012, 19:58
Точно това е била идеята на някогашните американски хибриди (Starline, Midnite, Cale 875...) - генетично идентични пчели, които се нуждаят от напълно еднотипни манипулации и грижи ( неща от сорта на "днес всички кошери от 0 до 1000 получават по два магазина с основи") и силата, добивите и развитието им протичат по един и същ начин (отваряш първия и знаеш какво е състоянието на останалите 50 хил. кошера)

Разплодните ("елитните") майки предлагат същата функция, като негативите намиращи се при хибридните пчели са до голяма степен избегнати. Дъщерите от разплодните майки (F1) са до голяма степен със еднакви качества (като семействата които оглавяват) и дори при свободно оплождане при тях почти няма изненади.

Лежаков
28.05.2012, 20:07
Изравняването е загуба на време,нерви и пари.Отглеждат се само силни семейства.