PDA

Виж пълната версия : РАЗВИТИЕ НА ЛР ОТВОДКА



rosty_sz
09.03.2012, 17:52
Моля уважаемите съфорумници да споделят опита си от развиването ЛР отводките. При всички случаи има тънкости и хитринки за които ние начинаещите ще сме благодарни ако ни споделите.
В разговор по тази тема с доста опитен пчелар ми сподели следното. Поставя отводката на 4 рамки в корпуса като слага и една рамка с основа за градеж. Рамките са ограничени със преградна дъска в единия край на корпуса.Храни със сироп чрез хранилката и проверява и поставя своевременно рамки за градеж като разширява гнездото с преградната дъска с мястото необходимо за всяка нова рамка. Когато рамките станат 8 и пак е време за нова, поставя втори корпус като качва 3 в горния корпус и 5 остават долу. Новата рамка за градеж поставя в горния корпус, като по този начин получава 4 рамки горе и 5 долу. Вече работи и с две преградни дъски които да ограничават гнездото в лявата или дясната част на корпусите. Като дойде време за още рамки сваля една изградена долу (стават 6) и поставя две за градеж горе (стават 5). Продължава да развива така като винаги долу сваля изградени рамки и поставя нови за градеж горе и винаги горните са с една по малко от долните. През цялото време храни със сироп. Това е моля коментирайте и споделяйте вашия опит.

filmatoplo
09.03.2012, 18:03
hi; Доста интересно , ако някой продължи нататък , ще съм благодарен .Тоест интересува ме ако се ползва 10 рамкови корпуси , и се изпълнят двата -септември какво се случва , на колко пити има пчели , двата ли корпуса се зазимяват .

Юрий Цветков
09.03.2012, 18:27
Изчетете тази тема. http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=2673

zayo
10.03.2012, 00:03
Преди две години като започнах да се занимавам с пчеларство развих отводките си по описания от теб начин, като искам да те допълня, че при качването им на два корпуса съм ги гледал с четири преградни дъски / х 2 в корпус/ понеже бях разположил семейството в средата. Иначе страшно съм доволен от този метод, но истината е че трябва да ги храниш поне до първата главна паша. Аз поне така направих. Дадох им и стартовит. По-силните семейства така се развиха, че от тях извадих и мед.

valeriboikov
10.03.2012, 14:45
РАЗВИТИЕ НА Д Б ОТВОДКА НА 3 ПИТИ МОЛЯ ДАЙТЕ СЪВЕТ.Тази година загинаха повече от половината ми семейства.Колко отводки мога да направа от едно семейство за една година, като храня с захар и не искам да вадя мед.Кошерите са ми Дадан Блат. ИЗВИНЯВАМ СЕ ЧЕ ВЪПРОСА МИ НЕ Е ПО ТЕМАТА.

Пеньо Лазаров
10.03.2012, 15:17
Средно от едно силно семейство можеш да направиш 3 отводки на по 3 рамки ама тябва много хранене на отводките.Първата отводка я праиш около първи Май, след 25-30 дена втората и след още толкова дни третата.Основното семейство трябва да го подготвиш около 40 дни преди да направиш първата отводка като даваш през ден по 0,5 л. захарен сироп в който трябва да има ударно витамин Б12 или стартовит.И все пак на основното семейство си му слагаш магазин след направата на първата отводка, защото няма да е чак толкова отслабено за да не извадиш поне един магазин с мед.

valeriboikov
10.03.2012, 16:08
Колега, благодаря за информацията. Ако направя по две отводки и да извадя малко мед за подхранване ще съм доволен.

scutellator
10.03.2012, 20:28
Ако искаш и може да ги нацепиш. Изчакваш го да се развие прилично (без да бързаш много) и да има хубаво покритие с пчели. От всеки 2 пити със запечатано пило правиш отводка, занасяш ги на друго място на поне 2-3 км. Поставяш една основа (изпълнява ролята на преградна дъска) Може да ги направиш със зрял маточник или с оплодена майка. Когато майката се оплоди (ако е използван зрял маточник) поставяш още основи (поне още 1-2) и (в случай че няма паша, като обикновено има)подхранваш със ударна доза сироп. След месец (или 5 седмици , съответно) когато пилото от новата майка започне да се люпи, може да разцепиш отводките на 2 и от всяка отводка да направиш още по една ( предполага се че по това време отводката трябва да има поне 4 пити с пило).
И от тук нататък както обичайно. Целта ти е до есента да изградят още няколко основи (не до края на корпуса/ плодника) и когато ги зазимяваш отводката да има ако не 9, то поне 6-7 рамки (независимо ДБ или ЛР).

Останалото - ще го изпълнят много бързо като презимуват.

valeriboikov
10.03.2012, 21:00
Lazrov Колко витамин б12 се слага в 1литър сироп.

Пеньо Лазаров
11.03.2012, 01:00
На 5л. сироп една ампула.

buci59
11.03.2012, 07:34
На 5л. сироп една ампула.

Така даден,отговора е много непределен.Мерната единица на Витамин В12 е в ГАМИ.Има ампули с 250,500,1000 ГАМИ.А дозата е 250 ГАМИ на литър сироп.

ттитто
11.03.2012, 11:10
Останалото - ще го изпълнят много бързо като презимуват.

Само че ще презимуват не повече от 20 %. Личен опит от правенето на отводки от 2-3 рамки.

Kiril8305
11.03.2012, 11:23
Останалото - ще го изпълнят много бързо като презимуват.

Само че ще презимуват не повече от 20 %. Личен опит от правенето на отводки от 2-3 рамки.
Личо мое неангажиращо мнение.Зависи по кое време ще направиш отвотките - колкото по рано толкова по добре.Зависи дали, ще чакаш сами да си направят майка , дали ще предадеш майка или ще предадеш маточник.
Във случеите когато чакаш сами да си направят майка или придаваш маточник съществува вариянта след брачния полет майката да не се върне - губиш време.След това зависи от теб да храниш отвотката и след това от пашата която предстои.Мойте отвотики ги правя края на май и няма проблем с презимуването.

scutellator
11.03.2012, 12:17
Останалото - ще го изпълнят много бързо като презимуват.

Само че ще презимуват не повече от 20 %. Личен опит от правенето на отводки от 2-3 рамки.

Няма да споря. Аз зазимявам не само отводки, но и нуклеуси (през последните 3 години, като първата година опипвах почвата). Нуклеусите ги правя от 1 пита със запечатано пило и 1 маломедна + 1 основа, +още 2-3 основи когато майката пронесе, след 5 седмици ги нацепвам и всеки нуклеус започва в най-лошия случай от начална позиция (1пита със запечатано, 1 маломедна и 1 основа).
От куклеусите правя 2-3 цикъла на сезон (по 5 седмици всеки). Цепя ги само след първия цикъл, а последната майка в нуклеуса остава да зимува в него.
Забравих да добавя че нуклеусите се подхранват само при липса на градеж.

За да иззимят на есен (Септември) трябва да имат поне 2 пити с пило и 2 пити(за всеки случай по-добре 3, да не се налага да се подхранват преди Март) с мед. Или с други думи 1:1 рамки пило - рамки мед. Пробвал съм и с по-слаби нуклеуси (първата година), но тогава някои не оцеляха до пролетта.
От така подготвените нуклеуси само тази година имам загуби от около 20- ина процента, което предвид суровата зима, го смятам за твърде приемливо.

Зимуват самостоятелно (на оплодния пунк), без изолация или отопление.
Всички по-горе споменати рамки са размер ЛР.

Зазимявам ги с умисъл да ги използвам за подмяна на майките напролет, но до сега всяка година от тях увеличавам семействата. От пашите изпускат само рапицата, а до слънчогледа стават на 2-3 корпуса.

Пеньо Лазаров
11.03.2012, 13:43
Няма да споря........

Този метод за твоя раион е подходящ, защото имаш силна ранна паша като рапицата и силна късна паша-слънчогледа, но ако си в моя балкански район ти давам 80% смъртност на тези отводки, защото имаме само 2 паши акация и липа и ако не направиш отводките до 15.06. значи нищо не правиш ,освен ако не ги храниш от юли до октомври без прекъсване със съроп.
Зтова нека колегата предцени какъв му е раиона и кой от двата метода да предпочете, но за мен отводка на една пита с пило не става, минимум тябва да са 3 питите със запечатено пило и пчели, все пак нали от тези отводки на следващата година трябва да вадиш мед, а ти не тябват за броики.

Димитър Бонев
11.03.2012, 19:05
И за твоя е подходящ. Виждал съм го с очите си. Колеги в планински райони и даже и тази година смъртността на тези нуклеуси е минимална или почти никаква смъртност.
Само че има една подробност. В късна есен се овиват с изолация. Така по-лесно зимуват. А съм виждал в тези шестрамковите пенополистироловите на Лега Пчелите си щъкат дори и при минусови температури. Всичко е въпрос на технологии и малко повече практика. Аз тази година смятам до всеки кошер да сложа по един такъв нуклеус.

Ивайло Георгиев - ingivo
21.07.2012, 18:53
Моля уважаемите съфорумници да споделят опита си от развиването ЛР отводките. При всички случаи има тънкости и хитринки за които ние начинаещите ще сме благодарни ако ни споделите.
В разговор по тази тема с доста опитен пчелар ми сподели следното. Поставя отводката на 4 рамки в корпуса като слага и една рамка с основа за градеж. Рамките са ограничени със преградна дъска в единия край на корпуса.Храни със сироп чрез хранилката и проверява и поставя своевременно рамки за градеж като разширява гнездото с преградната дъска с мястото необходимо за всяка нова рамка. Когато рамките станат 8 и пак е време за нова, поставя втори корпус като качва 3 в горния корпус и 5 остават долу. Новата рамка за градеж поставя в горния корпус, като по този начин получава 4 рамки горе и 5 долу. Вече работи и с две преградни дъски които да ограничават гнездото в лявата или дясната част на корпусите. Като дойде време за още рамки сваля една изградена долу (стават 6) и поставя две за градеж горе (стават 5). Продължава да развива така като винаги долу сваля изградени рамки и поставя нови за градеж горе и винаги горните са с една по малко от долните. През цялото време храни със сироп. Това е моля коментирайте и споделяйте вашия опит.
И аз мисля да разширявам по този метод , тъй като съм с две отводки от нула ,тоест нямам изградени пити.Вече сложих вторите корпуси горе 5 долу 6 пити с две преградни дъски в единия край по топлия .Сега като стане време за добавяне на ВО кои пити да сваля долу ? Новоизградените или от по старите? И долу къде се редят наред или някъде между другите?

martobg
23.07.2012, 22:15
Когато рамките станат 8 и пак е време за нова, поставя втори корпус като качва 3 в горния корпус и 5 остават долу.
Какви са 3те рамки, които се качват първо горе - с мед или с пило? Новата восъчната основа в горния корпус пак в края ли се слага?

Ивайло Георгиев - ingivo
24.07.2012, 07:16
Когато рамките станат 8 и пак е време за нова, поставя втори корпус като качва 3 в горния корпус и 5 остават долу.
Какви са 3те рамки, които се качват първо горе - с мед или с пило? Новата восъчната основа в горния корпус пак в края ли се слага?

Колега тъй като никой не отговаря sadsmile; ще си расъждаваме сами .Значи мойте като ги качих на 2-ри корпус бяха 10 долу изпълнени 7-8 междини с пчели . Горе качих 4 бр 2 със запечатано пило и 2 с мед и едно ВО за градеж м/у 2-те с пилото. И 4-те не бяха запълнени напълно а някъде около 50 % . Сега са ми 5 горе и 6 долу .След една седмица ще сложа 2 ВО за градеж горе а ще сваля долу коя коя ??? най вероятно някоя която се е освободила от пилото??? ако не се е излюпило ще сваля новоизградената ???

п.п. Сега като се замисля май трябваше да кача и открито пило за да има кърмачки горе ???

Някой да помогне плс !!!

martobg
24.07.2012, 08:17
И аз съм пред подобна дилема - имам отводки, които ги позабравих и задръстиха рамките с мед, така че сега искам да кача рамките с мед във втория корпус и долу да сложа по 1 ВО, че майката да осеменява. Но ако пък сложа горе ВО, може би майката пак ще я осемени? Знам, че няма правилен отговор, но все си мисля, че трябва да има поне някакви общи насоки за разширяване на ЛР отводки.

jordanov
24.07.2012, 09:23
И двамата не сте чели внимателно форума. Тия неща са коментирани многократно, намирате нужната информация и я ползвате в зависимост от целта си и конкретните условия. Успех!

Ивайло Георгиев - ingivo
24.07.2012, 09:49
И двамата не сте чели внимателно форума. Тия неща са коментирани многократно, намирате нужната информация и я ползвате в зависимост от целта си и конкретните условия. Успех!
Мерси за КОНКРЕТНИЯ коментар по темата . Защо въобще го написа thumbdown;

martobg
24.07.2012, 10:29
И двамата не сте чели внимателно форума. Тия неща са коментирани многократно, намирате нужната информация и я ползвате в зависимост от целта си и конкретните условия. Успех!
Не оспорвам, не съм прочел целия форум, но и това отнема време, особено като ми трябва да препрочитам някои теми по няколко пъти, за да ги разбера. Все пак темата е конкретно за развитие на ЛР отводка и не пречи да има синтезирана информация по подобие на някои стиковани теми за по-бърза ориентация на начинаещите.

jordanov
24.07.2012, 11:08
Момчета, тая нашата работа със сърдене не става. Почнали сте с ЛР система, отводки, ми хубаво, пити нямате, явно няма и някой сериозен около вас да показва, ми теорията поне трябва да ви е ясна. Каква конкретика повече да ви казвам като не ви знам района какъв е и какво ще е времето при вас един месец напред. Четете форума и Календарния Справочник и това е, вземате решения, действате и трупате опит за догодина да извадите мед.

zayo
24.07.2012, 22:27
Във втория корпус се слагат основи за изграждане /при положение че храните/ като спазвате правилото в него броя на питите да е по-малък или равен на питите в първия корпус. От втори корпус в първи се свалят запечатени с пило пити. Логично би било майките да са във втори корпус, където и трябва да са. Идеята е да имат постоянно място за снасяне. Основите се слагат в горния/втори/ защото там са по-младите пчели. Аз поне така работя и съм доволен от метода. Ако имате изградени пити ги сложете във втори за осеменяване. По така описания начин на работа отводките ми от май тази година са на два, а някои и на трети корпус / не по-малко от 20-25 пити/. За да се получат нещата трябва да имат пчела която да гледа пилото и да се хранят.

rosty_sz
25.07.2012, 16:41
И при мен се получи сложно. Храня доста и натрупаха по 3 медови пити. Имам и една прясно изградена и 4 с пило. Ако кача 3 с пило и сложа основа за да се получи 4 горе 5 долу, долу остава една пило, една току що изградена все още без яйца и 3 с мед. Въобще не ми харесва този вариант защото меда ще остане от долу, сама пита с пило ако е долу то трябва да е преди излюпване а по каква логика пък до нея ще има прясно изградена без яйца.
Реших и вдигнах две с пило и една медова. Подредих гнездото така:
долу - медова, пило, прясно изградена без яйца, пило, медова, медова.
горе - медова, пило, основа, пило
Ефекта не беше удовлетворителен. Майката си остана долу и си снасяше на свободната пита, а горе скоростта на градежа спадна рязко, а в някои въобще нямаше. Сега в петък или събота ще отварям и дано са изградили основата и не са решили да я правят медова, че съвсем ще се забатача crying; За целта намалих количеството на сиропа като запазих честотата на подаването му, но гледам че има два блока със слънчоглед цъфнали яко и не знам.
Ще се радвам да коментирате действията ми ако ще и злостно, но да е по същество. Ако някой реши да помага със съвет благодаря предварително.

Ивайло Георгиев - ingivo
13.08.2012, 21:31
Ето каква я забърках и аз . Вече в главата ми стана каша . Книги ,форуми мнения като отида и отворя кошера се чудя ся кво беше ? Такаааа, разширявах отводките по описания начин горе с една пита по малко горе от долу до 13бр.Обаче никъде не можах да открия отговор защо па трябва да са различен брой питите ? Майката трябвала да снася горе ? При мене не е така снася и горе и долу като все гледа да е на по старите пити тия с които ги купих, от новоизградените само в една вече има 2-ро поколение пило? Вчера направих следното свободно съчинение добавих 1 основа горе като от долу качих питата със открито пило заедно с майката горе до основата в средата от двете страни прашец и мед не пълни пити долу останаха медови и 2-3 празни новоизградени с по мъничко нектар сигурно е сиропа с който ги подхранвам а защо беше в средата на питите пък съвсем не знам.Сега са 7 горе 6+1 основа и 7 долу сложих по 2 лентички варостоп 1 горе 1 долу в различни междини и продължавам подхранването през ден по 300-400 мл сироп 2вода:1захар + стартовит .Повече мисля да не ги отварям за да не направя още някоя глупост единствено ще извадя лентичките след 20-тина дни. Нека сами си подредят за зимата както им кеф . Друг вариант който ми минава през новобранския мозък е да ги зазимя в един корпус тоест трябва да извадя 4 пити ??? Те като количество в момента мисля че ще се съберат на 7-8 междини . Майката си снася което мисля че е добре . Като гледам по пилото мисля ,че е имала един промеждутък без снасяне около 10-тина дни не знам защо??? Внасят прашец 50% от влизащите направо не знам от къде го взимат цялото поле е сухо на кибрит ? Ще съм благодарен на коментари относно действията ми.

evgeni.filimonov
13.08.2012, 22:18
[quote="ingivo"]Ето каква я забърках и аз . Вече в главата ми стана каша . Книги ,форуми мнения като отида и отворя кошера се чудя ся кво беше ?

Споко, Колега, така е в началото, теорията е повече от практиката и затова е така. След 1-2 сезона ще ти се поизяснят нещата, но трябва практика и помощник и много четене и питане.
Сега, забелязах, че пчелите след 15 ти - 20 ти юли вече се мръщят на основите, а майките пък се мръщят на новите пити, които ние слагаме в средата на гнездото, а пчелите ги пълнят с нектар. Освен ако всичките са нови, но ако са омешани, майките предпочитат по тъмните пити, те са по топли и повече ги привличат. Или ако решат да осеменят нова пита, то това ще е малко кръгче в средата. Затова аз сега светлите пити изнасям в страни или спускам в долния корпус и слагам по средата тъмна пита с добре изградени килийки. И храня подбудително.
Относно основите, Колега беше сложил по една основа в края на юли, не я бяха пипнали, я тя разделила гнездото на 2 и майката си работи само от едната страна на основата.
Сега ти си омешал гнездото здраво и бая работа им отваряш на пчелите.
Остави ги на 2 корпуса, като горе събери всички рамки с открито пило, и в края по една рамка с мед и прашец. Избери една две рамки в които е люпено пило и сложи по средата. Маломедните рамки остави долу, пчелите ще вдигнат меда горе. Ако има пълна рамка със запечатано пило, сложи я долу и като се излюпат пчелите, я качи горе в средата. Можеш да си направиш повече рамки преградни, празна скована рамка и фибран вътре в нея и да сложиш и от двете страни на гнездото. Основа горе не ти трябва, лентите се слагат там където е пилото и слагай по 3 ленти, нещо варостопа ми се виждат лентичките сухички.
Можеш и на един корпус да ги стесниш, но така ще бъдеш ограничен да извършваш каквито и да е операции с рамките по подредба на гнездото. С корпус под гнездото, семейството зимува по-добре.
И при мен има едно смейство, което не хранех след 20 ти юли и то спря за десетина дни да отглежда пило. Просто годината е трудна.

Ивайло Георгиев - ingivo
14.08.2012, 11:49
Евгени , благодаря . Частично се успокоих от казаното от теб. Да създадох им доста работа ,но продължавам подхранването . И на мене ми стори излишна основата ,но искм да ги зазимя на еднакъм брой пити в двата корпуса ,може би трябваше да извадя по една пита отколкото да слагам основа за градеж . Ама може пък и да градят де да знам .Няма да ровя повече само подхранване.

N-2
14.08.2012, 12:32
Колега, аз бих подредила сега гнездото така.
Долу всички черни пити, като тези с пило са по средата. После слагам ханеманова решетка.
Горе всички бели пити, като питите с пило са по средата, майката - при белите пити в горния корпус.
Затварям долния вход, отварям само горния. Това е за да ги принудя да складират в белите пити прашеца и сиропа, с който ще подхранвам. Те по инстинкт ще пренасят от долу нагоре меда от черните пити.

Ще ги зазимя на бели пити. При окончателното зазимяване /ноември - декември/ мога да махна или целия долен корпус с питите, или само питите от долния корпус /ако са много пчелите и има много мед по питите/. Входът ще бъде или горен и долен или само долен, ако се зазимят на на един корпус.

Пламен Ганев
14.08.2012, 14:23
Май трябва някои от най-начетените колеги като iris примерно,да ходят на опреснителен теоретичен изпит по пчеларство?!Как може да съветваш да се зазимява на бели рамки?Това действие в най-добрия случай предизвиква пропускане на рапица и акация.
Пчелите не пренасят запечатан мед!
Тъмните рамки са много по добри за зимуване и не напразно пчелите ги обичат много повече.Запазват топлината.
В литературата учените дават горен вход с цел ограничаване на влагата.Февруари с появата на пило се затваря и се отваря на долния корпус с цел да се запази топлината в горния корпус.

N-2
14.08.2012, 16:28
Въпреки доловеното подигравателно отношение, "някои от най-начетените" ще го приема за комплимент, колега.hi;

Как може да съветваш да се зазимява на бели рамки? Това действие в най-добрия случай предизвиква пропускане на рапица и акация...
Тъмните рамки са много по добри за зимуване и не напразно пчелите ги обичат много повече.Запазват топлината.
Ако отидеш, колега, на опреснителен курс, ще ти кажат, че в някои европейски страни зазимяват на новоизградени рамки. Не знам дали на курса ще ти кажат как точно да го постигнеш това зазимяване. Горното мнение си е изцяло моя интерпретация на база наученото и придобития опит. Никого не насилвам да го пробва, аз така бих го направила в този момент от житейския си и пчеларски опит. В някой бъдещ момент може и да го направя по друг начин.
Ако случайно лектор на курса ти е Боян Първулов, ще ти каже, че пчелите предпочитат да зимуват на тъмни пити, но те не са добри за зимуване. Тъмните пити поемат влага, мухлясват развиват плесени и гъби.
Не знам на какво основание смяташ, че зимувайки на светли пити семейството ще пропусне рапица или акация. При положение, че има достатъчно пчели в кошера, мед и прашец на правилното място, топъл таван и си положил необходимите грижи отрано, какъв би бил проблемът?

Пчелите не пренасят запечатан мед!Ако е над гнездото, не пренасят, ако е под гнездото, пренасят.

В литературата учените дават горен вход с цел ограничаване на влагата.
Аз давам горен вход:
- сега, за да складират прашеца там, а не в питите долу, които искам да махна.
- при окончателното зазимяване /ноември - декември/ горният вход е за да могат пчелите да се облитат през зимата, тъй като са далече от долния вход /долния корпус го оставям без пити само, за да има жилището обем, удобен за зимуване на пчелите.

Февруари с появата на пило се затваря и се отваря на долния корпус с цел да се запази топлината в горния корпус.
Точно така. Тогава махам празния долен корпус.

Daniel
14.08.2012, 16:28
Пчелите не пренасят запечатан мед!

Добре , а когато правим ротация (по Венер) на корпус и полукорпус, как пренасят меда ? Или аз изпускам някъде истината....

evgeni.filimonov
14.08.2012, 22:35
Пренасят само незапечатания мед, запечатания остава, това ми направи и на мен впечатление.Миналата година зазимих по Венер. Но някъде някой беше споменал, че ако се зимува на мрежесто дъно, тогава го пренасят и него. Това не съм го изпробвал. Но ако го надраскаш запечатания и го напръскаш с пулверизатор, тогава ще го пренесат на 100 процента.

N-2
15.08.2012, 10:30
Мадам iris,пчелите не пренасят запечатан мед КЪДЕТО И ДА Е!?Както написах в предишен наш спор/СПЕЧЕЛЕН ОТ МЕН/,практиката ти е слаба!За белите рамки пък,това е смешно!Семействата зазимени с бели рамки правят 1-2 рамки пило през февруари и цял март се въртят на тези вече потъмнели рамки.Правил съм го и с Венери и с Фарари.
От кой район си?Тайна ли е?
Името-също ли е тайна?
Няма нищо срамно човек да сложи името си под или над твърденията си!
Мосю Ганев, благодаря, че сподели с нас, че си изпуснал рапицата, защото пчелите ти са зимували на бели пити и са се въртели само на две рамки. Те биха могли да буксуват и да изпуснат рапицата не само за това, но и защото са слаби, или болни, или защото нямат прашец, или защото прашецът е бил на неправилното, място или защото не си им помогнал с нещо. От едната до другата рапицова паша има една година, достатъчно време да измисля как следващата паша да не я изпусна по някоя от горните причини, които вече съм установила. За всяко нещо има решение. Пчеларството е много интересно нещо, точно защото непрекъснато се стремиш да намираш решения. Пчеларството е основно зависимо от наличие на инвентар, но не по-малко има значение информираността на пчеларя, която информираност му позволява да прави различни комбинации с този инвентар, както и да управлява пчелните семейства. Разбира се, и желанието за работа е нещо много важно. Ако пчеларят не може да си представи как едно или друго може да бъде приложено на 100 или 1000 кошера, ще трябва да се води по инстинктите на пчелите, без да може да ги управлява тези инстинкти.
Примерно, след като си забелязал този проблем, въртене на 2 рамки пило, за следващата година си приготвяш 50 броя изолаторни клетки, направени от ханеманова решетка за 2 пити. Слагаш ги тези пити без пчелите и майката в изолаторната клетка, докато станат четири пити с пило. След това постъпваш според зависи. Сигурно има и други решения. След като се практикува някъде, решения има, никой няма да ти ги даде наготово, особено, ако печели пари от това. Имаше такова изцепване дори тук, във форума.

Благодаря също така за проявения многократно интерес към моята скромна особа. Но само за да задоволя нечий интерес или за да не дразня някого, няма да направя името си част от поменника в интернет пространството.

Daniel
15.08.2012, 19:25
От тая година имам пчели, сега се връщам от пчелина (направих зазимяване по Венер) и какво видях вътре: В плодника през рамка: 1пило 1мед. Началото на юли разделих пилото с основи (рамка пило , основа и така до края) , изградиха ги, но маминка сега ги прескача.
Май , ще бера ядове....

evgeni.filimonov
15.08.2012, 23:42
От тая година имам пчели, сега се връщам от пчелина (направих зазимяване по Венер) и какво видях вътре: В плодника през рамка: 1пило 1мед. Началото на юли разделих пилото с основи (рамка пило , основа и така до края) , изградиха ги, но маминка сега ги прескача.
Май , ще бера ядове....

Да, това е спора тези дни, дали майката обича да осеменява нови пити или не по това време на годината.
Май не ги обича и ги прескача. Но аз 3 пъти съм я чел книгата на Венер и никъде не пише за подобно зазимяване, основа, пило, основа , пило и тн.

Daniel
16.08.2012, 04:46
Да, това е спора тези дни, дали майката обича да осеменява нови пити или не по това време на годината.
Май не ги обича и ги прескача. Но аз 3 пъти съм я чел книгата на Венер и никъде не пише за подобно зазимяване, основа, пило, основа , пило и тн.

Бяха основи(началото на юли) , сега вече са изградени , но исках да кажа , че ги тъпчат с мед, а там където няма мед , майката пак ги прескача.

N-2
16.08.2012, 06:06
Никой не е казал в спора тези дни, че майката обича да снася в бели пити по това време на годината. Къде го прочете, Евгени?

Ивайло Георгиев - ingivo
16.08.2012, 08:06
Тъй като спорите по някъкъв детски начин sadsmile; обърквате най-вече нас новобранците които се доверяваме на мненията ви . Сега ще трябва да ги наредя през една стара нова стара нова sadsmile;

N-2
16.08.2012, 10:01
Ето каква я забърках и аз . Вече в главата ми стана каша . Книги ,форуми мнения като отида и отворя кошера се чудя ся кво беше ? Такаааа, разширявах отводките по описания начин горе с една пита по малко горе от долу до 13бр.Обаче никъде не можах да открия отговор защо па трябва да са различен брой питите ? Майката трябвала да снася горе ? При мене не е така снася и горе и долу като все гледа да е на по старите пити тия с които ги купих, от новоизградените само в една вече има 2-ро поколение пило? Вчера направих следното свободно съчинение добавих 1 основа горе като от долу качих питата със открито пило заедно с майката горе до основата в средата от двете страни прашец и мед не пълни пити долу останаха медови и 2-3 празни новоизградени с по мъничко нектар сигурно е сиропа с който ги подхранвам а защо беше в средата на питите пък съвсем не знам.Сега са 7 горе 6+1 основа и 7 долу сложих по 2 лентички варостоп 1 горе 1 долу в различни междини и продължавам подхранването през ден по 300-400 мл сироп 2вода:1захар + стартовит .Повече мисля да не ги отварям за да не направя още някоя глупост единствено ще извадя лентичките след 20-тина дни. Нека сами си подредят за зимата както им кеф . Друг вариант който ми минава през новобранския мозък е да ги зазимя в един корпус тоест трябва да извадя 4 пити ??? Те като количество в момента мисля че ще се съберат на 7-8 междини . Майката си снася което мисля че е добре . Като гледам по пилото мисля ,че е имала един промеждутък без снасяне около 10-тина дни не знам защо??? Внасят прашец 50% от влизащите направо не знам от къде го взимат цялото поле е сухо на кибрит ? Ще съм благодарен на коментари относно действията ми.
Колега, както и да ги подредиш в момента, това няма да е последното подреждане. Има още много подреждания да направиш до окончателното зазимяване. Но трябва да си поподготвиш нещата. Като гледам май ще ти останат малко пчелите, тоест ще са на един корпус.
Примерно тези четири пити, които евентуално ще трябва да се махнат, а те са новоизградени и по тях няма пило и почти няма храна, ги сложи долу в двата края. По средата на долния корпус събери пилото, а горе всички пълномедни пити. Така подредено, го приготвяш да му махнеш долния корпус при окончателното зазимяване, когато пилото се е излюпило.

Пламен Ганев
16.08.2012, 13:29
Тъй като спорите по някъкъв детски начин sadsmile; обърквате най-вече нас новобранците които се доверяваме на мненията ви . Сега ще трябва да ги наредя през една стара нова стара нова sadsmile;

Ако оставяш новоизградени рамки във втория корпус,според мен ги остави първа или последна.Белите медени ги остави в първи корпус септември им ги надраскай да си ги пренесат до пилото.Аз това мога да те посъветвам колега,но ти си решаваш естественно!Успех

buci59
16.08.2012, 16:01
Към iris и Пламен Ганев-колеги,моля Ви пренесете си личните спорове и дрязги на лични съобщения или идете в нужната тема.Не е приятно останалите да четем неща,които не ни интересуват.Освен това подфорумът е "Тук се помага на новите и начинаещи пчелари при работата им с пчелите".Така ли им помагаме?Нищо лично,но нека изчистим темата от спама.

Ивайло Георгиев - ingivo
16.08.2012, 21:32
Колега, както и да ги подредиш в момента, това няма да е последното подреждане. Има още много подреждания да направиш до окончателното зазимяване. Но трябва да си поподготвиш нещата. Като гледам май ще ти останат малко пчелите, тоест ще са на един корпус.
Примерно тези четири пити, които евентуално ще трябва да се махнат, а те са новоизградени и по тях няма пило и почти няма храна, ги сложи долу в двата края. По средата на долния корпус събери пилото, а горе всички пълномедни пити. Така подредено, го приготвяш да му махнеш долния корпус при окончателното зазимяване, когато пилото се е излюпило.
Това вече е друго. Ясно и конкретно и най близко до моята ситуация .Благодаря ,така и ще направя. Само ми се иска да не го махам долния корпус с празните пити .Там да си зимува .Нали може?За входовете в такъв случей как да са ? Основен вход на 5-6 см с мишепредпазители долен празен корпус затворен ,горен корпус със замрежен вход за вентилация ,отгоре покривно платно с прорез и хранилка отворена???Ще ги зазимя в средата за да се получат от страни възд.междини а отгоре мисля че не им трябват затоплящи м-ли преди пилото??? Нека кълбото си е горе на 7 пити и нека отдолу си седят празните за зимата.Февруари като почне пилото махам долния с празните пити и затоплям ,може и найлон да сложа и питки нали така ?После като позапълнят 7-те си допълвам до 10 с изградените които имам и после ще видиме . Тоя път май я докарах технологията?

Юрий Цветков
16.08.2012, 22:24
Бяха основи(началото на юли) , сега вече са изградени , но исках да кажа , че ги тъпчат с мед, а там където няма мед , майката пак ги прескача.Подреди "старите" пити по средата на горния корпус, а от двете им страни допълни с нови , пълни с мед, до 8 или 9 като оставиш малко по-голямо разстояние до стените на корпуса. В долния сложи, недоизградените и маломедни, само нови пити и го остави така да зимува. През Февруари сложи найлон между двата на 1-2 см от предната стена. Аз бих направил точно това.

Daniel
17.08.2012, 06:06
Благодаря Юрий!!

buci59
17.08.2012, 07:14
Бих те посъветвал да си оставиш празните рамки в долния к-с и във втория,над него да си оформиш гнездото.За входовете прочети съвета на колегите и няма да сгрешиш.
....
- при окончателното зазимяване /ноември - декември/ горният вход е за да могат пчелите да се облитат през зимата, тъй като са далече от долния вход /долния корпус го оставям без пити само, за да има жилището обем, удобен за зимуване на пчелите.

Февруари с появата на пило се затваря и се отваря на долния корпус с цел да се запази топлината в горния корпус.

Точно така. Тогава махам празния долен корпус.
На пролет можеш и да не махаш долния к-с,а да използваш съвета на Юрий и да го изолираш с найлон.

Ивайло Георгиев - ingivo
17.08.2012, 08:09
Нещата се изясниха поне за мен. Благодаря на всички ви . Последно питане пролетта при поставянето на найлон м/у двата корпуса плътен ли да е или 2-3 см отпред да останат непокрити което сигурно има предвид Юрий .Тогава м/у два найлона отгоре плътно и отдоло с малка междина няма ли да им стане много задушно като им затвориме и входа на втория корпус?

Пламен Ганев
17.08.2012, 11:26
Няма да има проблеми,защото с появата на пило се потдържат 36 градуса в непосредственна близост до пилото.Дори ще успяват по лесно да я потдържат!

martobg
17.08.2012, 19:21
Подреди "старите" пити по средата на горния корпус, а от двете им страни допълни с нови , пълни с мед, до 8 или 9 като оставиш малко по-голямо разстояние до стените на корпуса. В долния сложи, недоизградените и маломедни, само нови пити и го остави така да зимува.
Искам само да си доизясня процеса: да кажем утре правя горното подреждане и слагам едновременно варостоп ленти в същия ден. След това, докато действа варостопа за 35 дни, не отварям кошера, а само подхранвам през 5 дена по 800 гр. сироп. Като свърши периода за варостопа, правя, ако е нужно, ново пренареждане и окончателно зазимявам. Правилно ли го разбирам?

Юрий Цветков
17.08.2012, 22:04
Да. И няма да има нужда от ново пренареждане. Ако имат възможност за избор, пчелите винаги избират по-стари пити за зимуване. Като ги подредиш от сега по този начин, останалото ще си свършат сами. има още много време до като престанат да са активни.

ttt1980
29.05.2017, 17:28
Здравейте ще слагам отводката на л.р как да разпределя рамките
Ще слагам 5 рамки

jordanov
29.05.2017, 20:29
Нещо не ти се разбира твърде...
В темата до тука няма ли отговор на въпросите ти?

demonj
30.05.2017, 21:26
Здравейте ще слагам отводката на л.р как да разпределя рамките
Ще слагам 5 рамки
2 рамки мед, 1 прашец, 2 запечатано пило ,рамките с медът в двата края пилото в средата,за предпочитане да я направиш с предаване на запечатан маточник или оплодена майка

jordanov
31.05.2017, 19:50
А основа да слага ли?