PDA

Виж пълната версия : Нападение на кошер от друг пчелин



men79
15.08.2023, 14:18
Направих и аз първата си отводка, но бързо последва нападение. Модела на кошера е такъв, че като се сложи хранилка , капака опира в хранилката и се образуват хлабини, от хъдето натрапниците за влезнали и са избили почти всички пчели. Останали са две, три шепи пчели и майката.
Преместих кошера на друго място, но след дъжд качулка.

Ако майката остане жива до следващата седмица, мога ли да отреагирам по някакъв начин, да подсиля кошера или да изчакам да умрат останалите пчели и майката и да си прибера кошера????????

men79
19.08.2023, 20:45
Край с кошера ми, както вече сигурно сте разбрали. Останаха три рамки с малко пило и мед по тях. Нашите обаче са ги изкарали от кошера, за да не могат натрапниците да изядат меда и да се разкарат. И сега вече рамките са ги нападнали молците....има паяжини. Може ли така да си ги върна при другите кошери?????

dvd111
19.08.2023, 21:11
Край с кошера ми, както вече сигурно сте разбрали. Останаха три рамки с малко пило и мед по тях. Нашите обаче са ги изкарали от кошера, за да не могат натрапниците да изядат меда и да се разкарат. И сега вече рамките са ги нападнали молците....има паяжини. Може ли така да си ги върна при другите кошери?????
Учудващо бързо са се развили тия молци... Предполагам, че все пак пораженията са в самото начало затова да, можеш да ги върнеш в някой кошер, само там има шанс да бъдат почистени и опазени от молците.

men79
19.08.2023, 21:16
Еми от четвъртък до сега...и аз се изчудих. Има паяжини доста.... няма развалени клетки

Кразз
19.08.2023, 22:48
Учудващо бързо са се развили тия молци... Предполагам, че все пак пораженията са в самото начало затова да, можеш да ги върнеш в някой кошер, само там има шанс да бъдат почистени и опазени от молците.

Питите са били "заразени" още преди създаването на отводката. Само яйцето на молеца зрее 8 дни...

Angel Yosifov
20.08.2023, 13:37
МОЛЕЦ ИЛИ НЕЩО ДРУГО!!!!!!!
Това не е маловажно!
От прашеца,също може да тръгне "паяжина",която е много по-опасна за здравето,на пчелите и човека-аспергилоси......

rumenggr
21.08.2023, 22:18
Еми от четвъртък до сега...и аз се изчудих. Има паяжини доста.... няма развалени клетки

Кразз е прав. Пчелите са чистили люпещите се яйца на молци, но вече няма кой. Връщай ги. Ще ги оправят. Ако рамките са в повече, престой във фризер пребива и яйцата им. Естествено, ако си заслужава. Тествано нееднократно. Няколко дни на -18-20° екстра им идва;))). До сега не съм използвал химия за борба с молец, но има изписано по въпроса. Само не се литкай по листа от орехи, домати, банани,.... и подобни. Освен, ако не си прежалил рамките, а и прежалени по-добре ги топи.

п.с. А това, дето Ачо споменава, да не стига никой!!!! Много, много гадна и опасна за хора и животни е аспергилозата!

Кразз
23.08.2023, 13:06
МОЛЕЦ ИЛИ НЕЩО ДРУГО!!!!!!!
Това не е маловажно!
От прашеца,също може да тръгне "паяжина",която е много по-опасна за здравето,на пчелите и човека-аспергилоси......

Имам познат, който преди време, беше пипнал аспергилоза. Влачи се повече от година докато се оправи... Та, в този ред на мисли, съм се чудил, доколко оправдан е риска, при популярното напоследък, дишане на кошерен въздух...;)

Angel Yosifov
23.08.2023, 16:15
Имам познат, който преди време, беше пипнал аспиргилоза. Влачи се повече от година докато се оправи... Та, в този ред на мисли, съм се чудил, доколко оправдан е риска, при популярното напоследък, дишане на кошерен въздух...;)
Проблема може да се получи само при мн слабо семейство или отводка,където няма достатъчно пчели да обсужват питите в кошера,а много колеги казват,че не стесняват.......или току-що направена отводка с повече пити...