PDA

Виж пълната версия : Ограничаване на майката на една пита



meduza
25.07.2023, 13:44
Здравейте,

купих си хранилки-ограничители за 10-рамкови ДБ и искам да попитам какво мога да правя с тях.
Приемаме, че работя с отводка, взета на 4 рамки и вече имам 5та изградена (към 25ти юли). Ето какво ми се върти в главата:

1. има ли смисъл да огранича майката на една празна пита в плодника за да снася само в нея? Другите 5 рамки са с пило/мед - какво ще ги правят пчелите според вас?
2. или оставям майката с основното гнездо (5те пити) и слагам ограничителя-хранилка с гръб към тях и оставям две празни рамки

не искам мед от този кошер, а само ако може да го засиля за зимата

п.с. пчелар на 1 месец съм :-)

Pero Melifero
25.07.2023, 15:20
Здравейте,

купих си хранилки-ограничители за 10-рамкови ДБ и искам да попитам какво мога да правя с тях.
Приемаме, че работя с отводка, взета на 4 рамки и вече имам 5та изградена (към 25ти юли). Ето какво ми се върти в главата:

1. има ли смисъл да огранича майката на една празна пита в плодника за да снася само в нея? Другите 5 рамки са с пило/мед - какво ще ги правят пчелите според вас?
2. или оставям майката с основното гнездо (5те пити) и слагам ограничителя-хранилка с гръб към тях и оставям две празни рамки

не искам мед от този кошер, а само ако може да го засиля за зимата

п.с. пчелар на 1 месец съм :-)

Чрез ограничаване на майката, засилване на семейството едва ли ще получиш. Ако успееш, трябва да издадеш минимум книга, може и научен труд :bigsmile:

Angel Yosifov
25.07.2023, 16:02
Във тия жеги,също,като през зимата е трудно-трудоемко да се поддържа оптимална температура.Сега пилото е рехаво-не е плътно,за да могат да свалят температурата......

meduza
26.07.2023, 10:13
Чрез ограничаване на майката, засилване на семейството едва ли ще получиш. Ако успееш, трябва да издадеш минимум книга, може и научен труд :bigsmile:

е идеята беше да снася контролирано само на една пита

dvd111
26.07.2023, 13:57
е идеята беше да снася контролирано само на една пита
А каква е крайната цел на това "контролирано само на една пита"?

meduza
27.07.2023, 11:19
да я пълни само нея, вместо да се мотае от пита на пита

Георги 1974
27.07.2023, 11:57
да я пълни само нея, вместо да се мотае от пита на пита

Майката снася там където са подготвили пчелите да снася та може да се мога само когато търси работническите или търтиеви килийки.Ограничението на една пита е да не може майката да снася много пило и съответно да се удължи живота на пчелите.Има го като технология но е от мастер клас тоест много добре трябва да знаеш какво и кога правиш иначе ще има обратен ефект.