PDA

Виж пълната версия : Определяне състоянието на кошера по косвени признаци



Станко Ставров
29.09.2010, 11:24
В подкрепа на горното.Ето още някои констатации.

Състояние на кошера без отваряне

1. Ако на преградната дъска има лазене, стрелкане една към друга лутане без летеж - липса на майка
2. Ако има подути измрели пчели - нозематоза и др.
3. Ако има каменни, варово пило - аскосфероза или аспергилоза
4. Ако на дъската има ларви изхвърлени - глад, няма храна
5. Ако има много пчели с главата към отвора и крилата им трептят горещо им е
6. Ако има изтеглени живи търтеи - суша , няма нектар - подготовка за зимата
7. Има борба между две пчели - има кражба
8. Ако носят прашец - развива пило
9. Ако бързо излитат, а тия които се връщат изчакват във въздуха, за да се приземят - има паша, нектар
10. Ако еденично излитат, а масово се връщат - идва лошо време - дъжд
11. Ако образуват , отпред "грозд"-"кълбо" - следва роене
12. Ако масово излизат с лазене и после летеж в кръг със особенно бръмчене на търтеи - излиза рояк
13. Ако има масово облитане със пчелен тон около мястото пред кошера - кошера е добре, след няколко дена идва лошо време
14. Ако се приближите до кошера и се чува бучене, жужене вътре, масово - добро работно състояние
15. Ако при хубаво време излизат само еденично, тук - там - няма паша
16. Ако при хубаво време късно излиза на работа сутрин - студено им е и остават да топлят пилото
17. Ако летят ниско напред… Ако се вдигат бързо на горе чрез кръгови движения и се връщат назад над пчелина….- пашата е пред тях - посока "юг" - пашата е на север
18. Ако пред подпушване се сърдят спонтанно с повдигане на коремчето… Трябва да се провери за наличие или отсъствие на майка - липса на майка , липса на пило или неоплодена майка
19. Ако почукаме по кошера и има ; тих , равномерен шум усилва се, но постепенно затихва - нормално зимува

Състояние на кошера при отваряне

1. Ако строителната рамка има пчелно пило – няма да рои.
2. Ако строителната рамка е запълнена с търтиево пило и по питите пак – майката е стара,негодна.
3. Ако няма попълнение на всички междурамия – слаб и не гради,трябва да се храни.
4. Ако пчелите се сърдят,жилят,кражба – няма нектар.
5. Ако им горе магазина пило – долу е замеден,лоши пити или много прашец.
6. Ако майката издава звук ,Ква’-,Ква’ – ще рои.
7. Ако има пчели и по преградната дъска,(пълна) може да се разширява,разкъсани парцали – тясно им е.
8. Ако върху питата с търтиево пило има много пчели (не се вижда) – признак за роене.
9. Ако по питите има много търтиево пило – трябва да се смени майката.
10. Ако е слаб кошер,а долу има много мед – трябва да се смени майката.
11. Ако майката е черна и дребна,или млада но неосеменявана – некачествена,трябва да се смени майката.
12. Ако няма пило и не носят прашец – кошера е без майка.
13. Ако през месец Август има търтеи-майката е неоплодена,има пчели-търтовки или майката е станала търтовка – трябва да се смени майката.
14. Ако има 2-3 едри белезникави маточници близо един до друг – залага се самосмяна.
15. Ако снесените яйца не са точно на дъното и то по 3-4по стените – търтовка.
16. Ако върху нови основи изграждат маточници има роево настрение – ще се рои.
17. Ако маточниците са много (10) и повече големи,с полу кръгло дъно,тъмно кафяви с шестостенни кулийки в долния край и по летвите често в групи (2-5) – те са роеви.
18. Ако маточниците са жълто бели,от нов восък,разположени в средата на питата с гладка повърхност – резервни,спомагателни,само смяна (майка).
19. Ако през есента в кошера няма прашец...а ако има прашец по питата – малда маика или стара маика,не снася.
20. Ако кошера е до 4 пити – слаб:Ако кошера е до 6 пити – среден:Ако кошера е до 9 пити – силен.
21. Ако има много прашец при заземяване – готви се за роене през следващият сезон.
22. Ако меда в средата е на 2/3 от височината на питата е добре – за зазимяване.
23. Ако през месец Февруари и Март в края на зимата пчелите са горе върху рамките – в средата няма мед,а само в страни.
24. Ако яйцата на дъното са изправени – снесени са същият ден.
25. Ако има голям приток на нектар – има роене.
26. Ако на крайните пити има пило – следва разширяване.
27. Ако в подрамъчното пространство висят ,,Гроздове”,далеч от пилото,често е на крайните пити – наложително е разширяване.
28. Ако майката я пазят в кръг да не ходи по питата,цяла свита – има маточници,готви се да роява.
29. Ако не се взема сиропа и не е болен кошера,усилен летеж на пчели,спокоен – има приток на нектар.
30. Ако запечятаното пило е без пропуснати килийки по питата – има годна майка за сезона.
31. Ако повдигнат коремчетата нагоре,трепкат с крилца,издават жаловит звук – може да се приеме,че няма майка.
32. Ако под питите открием измрели пчели повече от една шепа – грози ги изчезване.
33. Ако в края на зимата има влага при поява на пило в гнездото и t° е по-ниска от 15°C – следва стесняване на кошера (1-2 пити).
34. Ако няма свободни килийки за снасяне - разпечатвате стар мед.
35. Ако в кошера има много търтеево пило – подмяна на, питите,майката, търтеуловител,рязане

Жоро$73
10.09.2011, 21:05
Здравейте!Не знам дали тук е правилното място за питане,но все пак съм нов и неопитен си задавам въпроса тук.Днес си преглеждах няколкото кошера,и по горепосочените признаци нещо ме хвърли в размисъл. Значи при 12 рамков ДБ при 8-9 междурамия заети с пчели и много мед имаше една равка със запечатано пило.2 със подхранено и 1 със прясно. Обаче няма и грам прашец в кошера. Тук е и питането. Какво да направя?

ivandespotov
10.09.2011, 21:29
Здравейте!Не знам дали тук е правилното място за питане,но все пак съм нов и неопитен си задавам въпроса тук.Днес си преглеждах няколкото кошера,и по горепосочените признаци нещо ме хвърли в размисъл. Значи при 12 рамков ДБ при 8-9 междурамия заети с пчели и много мед имаше една равка със запечатано пило.2 със подхранено и 1 със прясно. Обаче няма и грам прашец в кошера. Тук е и питането. Какво да направя? Има но не го виждаш понеже е залят вече с мед. Загледай се по добре! Успех!

Ангел Йосифов
11.09.2011, 07:38
. Обаче няма и грам прашец в кошера. Тук е и питането. Какво да направя?Вдигни медова пита срещу слънцето и ще разбереш.Там където питата прозира е мед,където не прозира има прашец.

Жоро$73
11.09.2011, 07:41
Благодаря за бързите отговори!

Жоро$73
23.09.2011, 19:31
Зравейте.Аз пак с моите два кошера .Но какво да правя,като се зарибих.Та нормално ли е по това време в 11-12 междурамие,да има захранено и прясно пило.И оттам нататък,няма пропусната не оплодена рамка.

Ангел Йосифов
25.09.2011, 17:32
Спокойно,пчелите си знаят работата.И при мен има такова семейство,но има достатъчно мед(над 40кг) и прашец.И ако майката е таз годишна всичко е на ред.За всеки случай след месец провери медовите запаси.

Жоро$73
25.09.2011, 18:17
А ако взема една рамка с пило и подсиля един средняк,а на тоя му сложа рамка с мед?

buci59
25.09.2011, 18:19
И при мен има такова семейство,но има достатъчно мед(над 40кг) и прашец.

Такова количество мед е напълно излишно,а и не ми е ясно,ако 1 пълна ДБ рамка тежи 3 кг,то значи,че имаш 12 пълни рамки с мед,че и остава.Тогава къде с-то ще си сформира кълбото?Надявам се неволно да си объркал цифрите.

Ангел Йосифов
25.09.2011, 18:51
Несъм объркал цифрите.Кошера е 12дб.с пълен магазин отдоло и отгоре има магазин с 5-6кг мед.Всичките ми медовици са с магазин отдоло.

Жоро$73
25.09.2011, 19:18
Несъм объркал цифрите.Кошера е 12дб.с пълен магазин отдоло и отгоре има магазин с 5-6кг мед.Всичките ми медовици са с магазин отдоло.Е,друг е въпроса ако си зазимямаш семеиствата с магазините.И аз не бих си правил труда да пребирам каквито и да е рамки в склада.

SGG
06.01.2012, 20:16
Страхотна тема wink; drinks;

apis_59
15.07.2012, 16:41
Някой би ли ми обяснил по-подробно как се зазимява ДБ 12 рамков без да се свалят магазините.Чул съм че било по -добре.

Владо-Gillan
15.07.2012, 17:04
Някой би ли ми обяснил по-подробно как се зазимява ДБ 12 рамков без да се свалят магазините.Чул съм че било по -добре.

не е по добре, слага се найлон между плодника и магазина с отвор с найлона колкото да премине1-2 пчела-и.Това е с цел да се запазят питите от молец.Иначе да зазимиш ДБ с магазини, и в магазините да има хранителни запаси, за зимата няма как да стане.Макар че някой казват че е възможно,аз не ти го препоръчвам.

apis_59
15.07.2012, 17:38
И аз съм на същото мнение.Благодаря ти!

Ангел Йосифов
15.07.2012, 18:47
Макар че някой казват че е възможно,аз не ти го препоръчвам.

А би ли обяснил защо drinks;

Владо-Gillan
15.07.2012, 19:28
Щото стига вече експерименти, до там сме се докарали че гледаме, другия да е по зле от мен без значение че и аз съм зле.Когато пчелина е голям и няма склад където да побере толкоз магазини и пити е оправдано, да се оставят магазините да зимуват при пчелите.Но когато става за по малка бройка, е безсмислено.

Юрий Цветков
15.07.2012, 22:19
Гилъне, през зимата молци няма. Има много причини да не се прибира магазина, но опазването от молци, не е сред тях.

Владо-Gillan
16.07.2012, 10:27
това не е вярно, моите пити именно, зимата бяха изядени от молци, докато бях по пирогов.Та не питай как съм се оправил с основи пролетта, за акацията и после за липата

Николай Христов-nikberk
16.07.2012, 13:01
това не е вярно, моите пити именно, зимата бяха изядени от молци, докато бях по пирогов.Та не питай как съм се оправил с основи пролетта, за акацията и после за липата
Зависи къде си държал питите!Молеца се развива при температура от 12 градуса нагоре!

Ангел Йосифов
16.07.2012, 17:14
това не е вярно, моите пити именно, зимата бяха изядени от молци, докато бях по пирогов.Та не питай как съм се оправил с основи пролетта, за акацията и после за липата
Зависи къде си държал питите!Молеца се развива при температура от 12 градуса нагоре!

А мишките щъкат и на по ниски температури.

tenik1
28.10.2013, 09:21
Нормално ли е все още пчелите да носят прашец? Това признак ли е, че все още отглеждат пило? На 12,10,2013 в се още имаше незапечатано пило в някои кошери.

bobi mitrev
29.10.2013, 08:10
Съвсем нормално е да отглеждат още пило. Аз също имам пило и майките на повечето семейства продължават да снасят.

М.Петров
29.10.2013, 09:48
И моите носят прашец и снасят майките,явно топлото време...само не знам как са с консумацията на мед и приноса на нектар дали им стига.

tsc1
29.10.2013, 10:55
И моите носят прашец и снасят майките,явно топлото време...само не знам как са с консумацията на мед и приноса на нектар дали им стига.
Според мен в случая косвен признак за определяне на това, дали има принос на нектар или разход на мед може да служи промяната на теглото на кошера.

tenik1
29.10.2013, 10:58
И моите носят прашец и снасят майките,явно топлото време...само не знам как са с консумацията на мед и приноса на нектар дали им стига.

Тъй като съм новобранец, да попитам нещо. Към средата на ноември може ли да ги проверя относно наличието им на хранителни запаси?

bobi mitrev
29.10.2013, 12:47
Ако позволява времето.Трябва температурата да е поне 15 градуса.

М.Петров
29.10.2013, 20:06
Аз след коледа им слагам първите питки,така че не се плаша толкова,че ще останат без медец да се топлят,но тази година наистина голяма жега и си гледат пило.Абе те си знаят.Отварял съм ги и през Януари при температура над 15 беше даже.Това до колегата дето пита дали може да ги види през ноември.Мисля че в книгите го даваха 14 градуса даже(''Календарен справочник по пчеларство'')

agro
09.04.2014, 19:22
Готово, схванах.

agro
09.04.2014, 19:23
Пардон, сега се регистрирах и още се уча да пиша мнения.

kartagen27
10.08.2014, 17:20
(Пиша в тази тема защото реших, че горе/дору отговаря на моя въпрос ако съм сгрешил нека модератора я премести)
И така ... от близо седмица гледам че от единия кошер (беше много силен) няма излитащи пчели ... е не е чак съвсем да няма но през 20тина секунди излети или се прибере някоя, няма пчели на входа а пред останалите кошери направо става зъдръстване .... времето чак сега позволи да го отворя и що да видя - не беше празен дори напротив вътре пчелите са се наблъскали една върху друга .... има много мед в плодника, има си нормално пило, в магазина беше нахвърлял малко мед (незапечатан или е бил запечатан а са го разпечанали) абе изглежда си кошер чудо а НЕ излиза на паша въпреки доста сериозния цъфтеж на треви .... та въпроса ми е някаква болест ли е това ?

scutellator
12.08.2014, 12:58
А другите семейства носят ли нектар? Т.е. като извадиш пита с пило и я тръснеш хоризонтално наклонена, капе ли нектар и колко е силна пашата, ако я има.

kartagen27
12.08.2014, 13:25
Другите носят нектар дори една отводка я разширих защото всичко е наблъскала с мед (от 10 на 11 пити ДБ) .... и много прашец носят ..... относно пашата сега в моя район цъфти слънчогледа (казвам го ориентировъчно не че имам слънчоглед за паша) но има много билки (риган и жълт кантарион) около реките цъфтят и някакви високи лилави треви (може би е някаква мента незнам) които са пълни с пчели и не е малко като площ .... отделно и еспарзето избива втори цвят където е косено, детелини са нацъфтели и тръните са сега .... не е като да няма паша но пчелите си стоят вътре в кошера

scutellator
12.08.2014, 20:31
Значи вариантите които ми минават през ум са три:
-Да няма в кошера снасяща майка или пък тя да е в залеза на силите си
-Болест, разбира се. Семейството просто да се бори с нещо, не е задължително то да се проявява клинично (все още). Често, когато човек се разболее вдига температура - това е реакция на умунната система в опит да се пребори с инфекцията. При пчелите също част от механизмите за имунологичен отговор водят до състояние на намалена работоспособност. Естествено това е защото се задействат определени биохимични процеси и превключват други участъци във мозъка (генно заглушаване). По-лош е другия вариант - когато подобен имунен отговор не се задейства - семейството видимо се развива нормално, дава мед нормално.... до един момент в който просто се сгромолясва (пример за това е CCD).
- Чисто генетични причини. Има семейства които просто са мързеливи и нищо че имат страшно много пчели (последица от това че не работят) събират мед колкото за тях си дори и в най-добрите години. В другата крайност са пчели които се преуморяват от работа - никога не правят достатъчно силен кошер (понеже бачкат и при паша или време когато има малка полза), но пък събират мед наравно или повече от останалите.

kartagen27
12.08.2014, 21:17
варианта с мързела и аз си го помислих но изглеждаше неприемлив :D ... иначе има ли нещо което мога или трябва да направя .... не че искам насила да го накарам да работи но ме притеснява като го гледам такъв а никъде нищо не намирам за подобно поведение ...

scutellator
13.08.2014, 00:06
Би могъл да смениш майката. Това със сигурност ще го накара да бачка повече, но не е гаранция че ще стане по-здрав.

Понякога мелези от кавказки пчели са толкова мързеливи (чак ги мързи и да се роят) че повече от това няма накъде. Пчелите, когато им е кеф, летят едва ли не за собствено удоволствие

asusat
23.08.2014, 08:36
Понякога мелези от кавказки пчели са толкова мързеливи (чак ги мързи и да се роят) че повече от това няма накъде. Пчелите, когато им е кеф, летят едва ли не за собствено удоволствие.



Подкрепям това твърдение :) Имам лично наблюдение над такива мелези ! Направо се чудя,дали да не ги третирам като Търтовки

izbrah
04.06.2015, 13:17
Здравейте! Това че носят прашец 100% гаранция ли е, че има пило. Става дума за отводка на която евентуално очаквам да си произведат майка. Преди 17 дена я направих и снощи се канех да го отворя, но закапа дъжд и се отказах. Наблюдавах го известно време и последните пчели които видях се прибраха с прашец. Най-рано ще мога да я погледна пак в неделя, но дотогава ми е тръпка.

marianski
04.06.2015, 14:50
Здравейте! Това че носят прашец 100% гаранция ли е, че има пило. Става дума за отводка на която евентуално очаквам да си произведат майка. Преди 17 дена я направих и снощи се канех да го отворя, но закапа дъжд и се отказах. Наблюдавах го известно време и последните пчели които видях се прибраха с прашец. Най-рано ще мога да я погледна пак в неделя, но дотогава ми е тръпка.
Ако има пило то е на питите, от които си направил отводката.Няма как за 17 дена да имаш майка,която да е почнала да снася.Моя съвет е да не го отваряш сега, а след 25 ден ,защото сега имаш неоплодена майка,която току що се е излюпила.

Ангел Йосифов
04.06.2015, 14:55
НЕ не е гаранция.Още преди майката да започне осеменяване,пчелите подготвят"терена",като складират мед и прашец по рамките за изхранване на бъдещото пило.

reopru
20.12.2016, 00:19
Здравейте приятели, колеги :)
Следя форума от както започнах да се занимавам с пчели, тоест от съвсем скоро - края на май. Заради един рояк.
Увличащо е и сега имам 3 кошера 12 ДБ (стари) с пчели, без да се брои рояка, който скоро загина (изчезна, по питите имаше тук-таме пчели а на дъното не повече от 50-60).
Кошерите ги имам от края на август и имах възможност да им проследя само есенното развитие. Единият го изпуснахме при пренасянето и малко се рзвали сандъка, та на другия ден пренесохме животинките в нова (е, на поне 30 години, но ремонтирана) къщичка.
През септември сложих лентички ВАРОСТОП.
За зазимяването почти нищо не направих, въпреки всичко прочетено. Повиках пчеларя, от който ги взех. Прегледахме ги заедно и си имаха всичко - пчели, мед, прашец и пило. Това към края на октомври. Каза, че нищо не трябва да се прави. Посъветва ме, ако не свалям магазините, между плодника и магазина да поставя фазер с дупка за хранилката в "южната" част на гнездото.
Изрязах фазерите и все пак махнах няколко пити, колкото да сложа преградни дъски.
През ноември беше студено и накапах с оксалова киселина.
През толите дни излизаха и се облитаха.


Та, едва ли съм изчел всичко из форума и едва ли това е най-правилното място да си поставя въпроса, но доколкото говорим за коствени признаци, ето какво се случи:


Тези дни при температура на въздуха -5 през нощта до +5 през деня подслушах какво се чува от кошрите.
Единият е като по учебник. Жужат си и като почукаш чувашп дружен звук и пак си жужат. (този е с новата къщичка)
Другият едва се чува и то при почукване (този имаше и видимо много акари. Някои си лазеха по прилетната дъска).
Третият съвсем добре се чува, дори да не долепяш ухо до него - от страни.

Притесних се за третия, прочетох набързо през телефона и реших - глад. Хранилка върху фазера с легнал буркан мед (400мл.) и добре стречовано всичко, уж, за да не излизат из магазина.


(най-вероятно всичко е грешка)


На другия ден пчелите бяха се качили в хранилката, меда беше се разтопил от топлината и изтекъл, няколко удавени в мед, други си бяха проправили път и вече се разхождаха из магазина.
На третия ден все още пчелите са из хранилката, магазина и все още има мед (при около 1 градус през деня, а нощем -8)
Жуженето обаче не спря. Не са били гладни явно... Кошера продължава да се чува без да долепям ухо.


Жуженето е като цяло дружно, но дали е "тъжно" не знам. Чуват се отделни звуци, някои от тях почти постоянно, на фона на общото жужене. При почукване се усилва и после намалява, но най-важното е че се чува без да се прилепя ухото.


Та отговорите за мен са 2 или е влязла по някакъв начин малка мишка (1,5 см само беше отворено, заради осите) или са осиротели. Може и (3) да боледуват от нещо, разбира се.


Така или иначе ще трябва да надигна фазера и да надникна в гнездото.


А молбата ми за помощ от вас съфорумци, (приятели и колеги :) ) е да споделите въз основа на опита си мнение за този жужащ звук и ме посъветвате какво да очаквам и какво да гледам. Майка не мога да търся, ако са на кълбо. За следи от мишка мога. да огледам. За следи от боледуване? Какви?


Ако допусна, че са загубили майката, мога ли да ги сдружа със съседното семейство (според мен по-проблемно, щото много жилеха, но поне е с майка) по това време, при тези температури навън. А ако си имат майка и ги събера какво ще стане с двете в едно клбо???


Ако проблема е външен - мишка и си имат майка, този мед всичкия който почти вече изядоха дали няма да им навреди по някакъв начин - да почнат пролетно развитие например?

Ето го и звукът, записан с телефона от прелката. След 40-тата секунда е от горната прелка.
https://drive.google.com/file/d/0B4FtI_Qh6xxNQVlLeklnNDR4RU0/view?usp=sharing
Дано да се чува нещо...


Поздрави на всички и късмет :)

demonj
20.12.2016, 07:43
Колега това което си намислил да правиш при тези ниски температури ще се окаже пагубно за този кошер,проблем този кошер няма,затова че пииси виното с дебело мезе и не се занимавай с глупости!

bopetkov
20.12.2016, 08:29
Звуците, които издават наподобяват тия при вентилиране.Отвори добре горна и долна прелка и на другия ден прослушай отново.Успех.

freddie46
20.12.2016, 14:07
Отварянето на кошера при студено време е погубно за него.Гнездото изстива , пчелите започват да се стремят да го затоплят наново , увеличава се дневният разход на запасите от мед.Моят съвет е да не го закачаш.Както каза колегата преди малко , наблегни на червено винце и тънко нарязани суджуци!

reopru
20.12.2016, 17:58
То в това е другия проблем, че не успях да направя вино тази година ;)

Благодаря ви, няма да пипам нищо, докато не му дойде времето.

Ангел Йосифов
20.12.2016, 18:20
докато не му дойде времето.

Подскажи и на нас,кога е това?

delta.e
20.12.2016, 18:37
Колега това което си намислил да правиш при тези ниски температури ще се окаже пагубно за този кошер,проблем този кошер няма,затова че пииси виното с дебело мезе и не се занимавай с глупости!

Човек се учи докато е жив !

reopru
20.12.2016, 23:55
Като приключат с меда от хранилката (който им дадох с буркана онзи ден) и се приберат всички пчели в кошера, при по-хубаво време и разбира се преди залез (че сега денят е къс и след работа вече е полумрак).
Ще надникна дали няма следи от мишле, дали са на кълбо, пърхат ли странно с криле с надигнати нагоре дупета... и такива работи...
Така си го представям аз. Ако има нещо подозрително, трябва да се намеся. Този кошер ми е 30 % от пчелина все пак.

Днеска пак си жужаха, без да долепям ухо до кошера и без да вдигам излишен шум около тях. Сигурно имат някакви неприятности все пак. Тази година осите си влизаха в кошерите като вкъщи, може да има оси останали вътре на топло и да притесняват пчелите. Но срещу тях не мога да се боря. При 4-5 градуса вече са активни и почват да крадат.

Та колега, ще послушам колегите относно виното, и като "млад" пчелар, ще надавам по едно ухо вечер след работа, при хубаво време ще надникна в кошера и така. Ще внимавам, разбира се, да не направя още някоя глупост за което никога не е късно ;)

Пожелавам на всички да са здрави, влюбени и да имат лесен достъп до сочни мръвки и тежко вино ;)

Валентин.
21.12.2016, 11:03
Точно при температури около нулата и +2 +3 градуса, като им повдигнеш таблата ще пърхат с крила и ще си вдигат дупетата. Даже ще пускат отрова във въздуха. Като свикнеш на миризмата на пчелната отрова ще я познаеш. Аз бих посъветвал до началото на март да не се “оперира“ по тоя кошер. Освен подхранване с някоя питка ако е нужно. За звука- всеки кошер си издава “специфичен“ звук. Рядко ще има 2 кошера с абсолютно еднакви звуци. За осите-дори да има влезли в кошера, пчелите досега са ги убили. Сега живи оси в кошера няма да видиш. За мишките- има мишепредпазители. Ако си сигурен в мишепредпазителите, няма кякво да се притесняваш.

mici-92
16.07.2018, 12:12
Какво заключение трябва да направя за кошер,чиито пчели всяка 2-а носи прашец в сравнение с други,където завръщащите се с прашец са 10 пъти по-малко?Например:Че майката снася усилено?;)

kando
22.07.2018, 17:53
Значи за какво ли не се следи стриктно в този форум, а осем години няма кой да оправи заглавието на темата - браво.

Трендафил Дончев
22.07.2018, 18:06
Значи за какво ли не се следи стриктно в този форум, а осем години няма кой да оправи заглавието на темата - браво.

Ха, ха... без да чета поста ти се взрях в това заглавие и първо ми се наби на очи - защо е с главни букви, а не е важно чак толкова, след това грешката.;)

П.П. Не мога да обходя навсякъде и да откривам всичко. Това става, ако попадна на него в даден момент.

tsc1
22.07.2018, 22:17
П.П. Не мога да обходя навсякъде и да откривам всичко. Това става, ако попадна на него в даден момент.
Спокойно! Има един програмистки лаф: "Процеса на дебъгване на една програма спира не когато всички бъгове са отстранени, а когато на програмиста му писне."

kuline
22.07.2018, 22:30
Ха-ха, разбра ли уважаеми гсподин модератор? Чакат да ти писне.

Трендафил Дончев
22.07.2018, 22:33
Ха-ха, разбра ли уважаеми гсподин модератор? Чакат да ти писне.

Може да ми писне, ама на друго място. ;)

mici-92
13.11.2018, 09:49
Вчера,при обхождането на кошерите,забелязах,че на прелката има десетина пчели и някои от тях от време на време,трепкат с крила.Тъй като майката е от 2016г.,помислих,че нейна гибел е причината.Беше 15 градуса и имаше слаб летеж и реших да го проверя.Майка има и учудващо за мен,беше много пъргава.В сравнение с преди месец,пчелите са намалели с 1/3 и са 4 междурамия и спокойни.Храната също намаляла,като смених местата на 2 рамки.Така и не открих,вероятна причина за трепкането с криле.Ако някой има предположения,моля да сподели.

mici-92
15.11.2018, 08:19
Вчера,при обхождането на кошерите,забелязах,че на прелката има десетина пчели и някои от тях от време на време,трепкат с крила.Тъй като майката е от 2016г.,помислих,че нейна гибел е причината.Беше 15 градуса и имаше слаб летеж и реших да го проверя.Майка има и учудващо за мен,беше много пъргава.В сравнение с преди месец,пчелите са намалели с 1/3 и са 4 междурамия и спокойни.Храната също намаляла,като смених местата на 2 рамки.Така и не открих,вероятна причина за трепкането с криле.Ако някой има предположения,моля да сподели.
Няма ли,някой да благоволи да отговори?;)

rosty_sz
15.11.2018, 08:25
Може да нямаме капацитет да отговорим.

mici-92
15.11.2018, 08:30
Може да нямаме капацитет да отговорим.
Ее де.Смело,давай!

Трендафил Дончев
15.11.2018, 08:57
Няма ли,някой да благоволи да отговори?;)

Да те питам. Ти през зимата отваряш ли си прозореца, макар и студено? И защо?

вдраев
15.11.2018, 08:59
Според вас чрез писане в форума може ли да се стане пчелар?Колегата задава въпрос и ние да почнем да гадаем.Ами то причини много,все едно да те лекува лекар дистанционно или механик да ти каже що не ти пали колата.Едно време ходих при някой доказал се пчелар да се уча,а и те са идвали на пчелина ми да ме учат.Поне правете видеоклип с проблема,история на семейството и т.н.Така мисля,че някой ще се престаши и ще предположи какви са причините.Аз от прочетеното разбрах,че семейството е слабо и са изяли бая мед(разменял си пити).Сега почвам с гадаенето-давал си сироп през септември и октомври и майката е снасяла та са изяли меда,кога ли си третирал,с какво ли?С една дума-въпроси много,но и те непомагат.Аз мисля обаче,че това с трепкането с криле не е проблем ако пчелите са здрави,млади и малко по-вече на брой.Декември15-25 отвори кошера и ако са гладни им сложи питка над тях.

kando
15.11.2018, 13:15
Я па се замислих - добре де, ако съм пчеличка, какво ще правя ...... ми ще си трепкам с крилца. :Д
В смисъл, не схващам какъв е проблема, а и се съмнявам, че има такъв.

mici-92
15.11.2018, 13:28
Я па се замислих - добре де, ако съм пчеличка, какво ще правя ...... ми ще си трепкам с крилца. :Д
В смисъл, не схващам какъв е проблема, а и се съмнявам, че има такъв.
Е!Какво толкова,ако няколко пчелички са легнали по гръб и не искат да се изправят.

Алексиев
15.11.2018, 14:16
Чакай бе, нали само трепкаха с крилца....

Алексиев
16.11.2018, 06:24
Според вас чрез писане в форума може ли да се стане пчелар?Колегата задава въпрос и ние да почнем да гадаем.Ами то причини много,все едно да те лекува лекар дистанционно или механик да ти каже що не ти пали колата.Едно време ходих при някой доказал се пчелар да се уча,а и те са идвали на пчелина ми да ме учат.Поне правете видеоклип с проблема,история на семейството и т.н.Така мисля,че някой ще се престаши и ще предположи какви са причините.Аз от прочетеното разбрах,че семейството е слабо и са изяли бая мед(разменял си пити).Сега почвам с гадаенето-давал си сироп през септември и октомври и майката е снасяла та са изяли меда,кога ли си третирал,с какво ли?С една дума-въпроси много,но и те непомагат.Аз мисля обаче,че това с трепкането с криле не е проблем ако пчелите са здрави,млади и малко по-вече на брой.Декември15-25 отвори кошера и ако са гладни им сложи питка над тях.

Миналата година към края на юни, комшията се връща от проверка на пчелите. Питам какво е правил, каза, че чистил роеви маточници. Слагам булото и започвам и аз. Още на второто семейство намирам 3 идеални запечатани майчила и без да му мисля ги развалих. Други нямаше, нито в това нито в другите семейства. Разбрах какво съм направил ама късно.
Към края на август правим преглед и на същото това семейство не открих ме майката а два пъти преровихме рамките и майката маркирана. Казвам на друг комшия пчелар който ми каза да погледна и ако пчелите са неспокойни и пърхат с крила, няма майка. Отворих на другия ден и точно това видях, пърхащи пчели. Проверих пак, майка няма. Сега се чудя и аз, как не съм проверил пилото ама тогава навързах самосмяната с липсата и..придадох майка. След 3 дена проверявам и...намерих старата майка. От 9 само то не оцеля, кошера празен мед има пчели не.
Мога още примери да дам но са се такива та затова пишем и питаме тука. И...полека лека ставаме пчелари щото се учим не от комшиите а от знаещите и можещите.

Трендафил Дончев
16.11.2018, 07:26
Миналата година към края на юни, комшията се връща от проверка на пчелите. Питам какво е правил, каза, че чистил роеви маточници. Слагам булото и започвам и аз. Още на второто семейство намирам 3 идеални запечатани майчила и без да му мисля ги развалих. Други нямаше, нито в това нито в другите семейства. Разбрах какво съм направил ама късно.
Към края на август правим преглед и на същото това семейство не открих ме майката а два пъти преровихме рамките и майката маркирана. Казвам на друг комшия пчелар който ми каза да погледна и ако пчелите са неспокойни и пърхат с крила, няма майка. Отворих на другия ден и точно това видях, пърхащи пчели. Проверих пак, майка няма. Сега се чудя и аз, как не съм проверил пилото ама тогава навързах самосмяната с липсата и..придадох майка. След 3 дена проверявам и...намерих старата майка. От 9 само то не оцеля, кошера празен мед има пчели не.
Мога още примери да дам но са се такива та затова пишем и питаме тука. И...полека лека ставаме пчелари щото се учим не от комшиите а от знаещите и можещите.

Когато има някакъв проблем в дадено семейство, съмнения за нещо, най - напред се намира майката, прави се преценка на положението и тогава се вземат някакви мерки. Забелязвам в повечето случаи, когато пишете, че заминавате екстремно на пчелина, извършвате някаква дейност на раз на два и бягате. Ами защо ходите? И то по тревога. Именно тогава се действа по - внимателно. Като нямате време не правете нищо.

Алексиев
16.11.2018, 10:03
Не е до времето а до знанието и опита. Когато проверявах дали са приели майката, видях на долния край на рамката с клетката топка от десетина пчели ама аз търсех майка....Сега знам, че там е била новата майка и съм можел да я спася, ама сега го знам щото видях на практика как пчели убиват майка. Гледам маточника, капачето хлътнало ама си е на място. Как да се досетя, че майката е излюпена а капачето виси и затваря маточника? Ако не бях питал и досега щях да си мисля, че не е излюпена щото пък повечето капачета падат. Ама акъл събираме бре, вече няма да бързаме:bigsmile:

Трендафил Дончев
16.11.2018, 10:55
Не е до времето а до знанието и опита. Когато проверявах дали са приели майката, видях на долния край на рамката с клетката топка от десетина пчели ама аз търсех майка....Сега знам, че там е била новата майка и съм можел да я спася, ама сега го знам щото видях на практика как пчели убиват майка. Гледам маточника, капачето хлътнало ама си е на място. Как да се досетя, че майката е излюпена а капачето виси и затваря маточника? Ако не бях питал и досега щях да си мисля, че не е излюпена щото пък повечето капачета падат. Ама акъл събираме бре, вече няма да бързаме:bigsmile:

Понякога акълът идва отвътре, а не отвън. Този акъл търсете.;)

agro
16.11.2018, 23:05
Според вас чрез писане в форума може ли да се стане пчелар?...
Може, ама с четене, не с писане.:laughing: Форума е хубав, има страшно много информация, макар и разпиляна из темите. Ако читателя има време за четене, работил е с пчели, има желание и му щрака акъла, според мен ще стане пчелар. Аз, например, още на първото условие не отговарям.

tsc1
16.11.2018, 23:17
Може, ама с четене, не с писане.:laughing: Форума е хубав, има страшно много информация, макар и разпиляна из темите. Ако читателя има време за четене, работил е с пчели, има желание и му щрака акъла, според мен ще стане пчелар. Аз, например, още на първото условие не отговарям.
Да, форума е почти като Библията! Сказание за древните времена.

mici-92
18.11.2018, 10:57
Според вас чрез писане в форума може ли да се стане пчелар?Колегата задава въпрос и ние да почнем да гадаем.Ами то причини много,все едно да те лекува лекар дистанционно или механик да ти каже що не ти пали колата.Едно време ходих при някой доказал се пчелар да се уча,а и те са идвали на пчелина ми да ме учат.Поне правете видеоклип с проблема,история на семейството и т.н.Така мисля,че някой ще се престаши и ще предположи какви са причините.Аз от прочетеното разбрах,че семейството е слабо и са изяли бая мед(разменял си пити).Сега почвам с гадаенето-давал си сироп през септември и октомври и майката е снасяла та са изяли меда,кога ли си третирал,с какво ли?С една дума-въпроси много,но и те непомагат.Аз мисля обаче,че това с трепкането с криле не е проблем ако пчелите са здрави,млади и малко по-вече на брой.Декември15-25 отвори кошера и ако са гладни им сложи питка над тях.
Такаа.Сега разполагам с време и ако и друг разполага може да дискутираме.Всеки е съгласен,че с писане във форума пчелар,не се става,но тук може и би трябвало на поставен въпрос да следва отговор,който да помогне в подреждането на голямата мозайка–пчеларството.Казв ам това,защото,често на въпрос се отговаря с 2 въпроса.Колеги,не ви карам да гадаете.Ситуацията е налице,последиците ще са ясни на пролет,а сигурно и причините за пърхането с криле на пчелите на прелката.Не вярвам,при мен да се случва за пръв път.Някой преди мен,го е наблюдавал,но този или не учавствува тук,или няма желание да отговори.Аз обещавам,ако на пролет имам отговора–при нужда да го споделя.

tsc1
18.11.2018, 11:17
Такаа.Сега разполагам с време и ако и друг разполага може да дискутираме.Всеки е съгласен,че с писане във форума пчелар,не се става,но тук може и би трябвало на поставен въпрос да следва отговор,който да помогне в подреждането на голямата мозайка–пчеларството.Казв ам това,защото,често на въпрос се отговаря с 2 въпроса.Колеги,не ви карам да гадаете.Ситуацията е налице,последиците ще са ясни на пролет,а сигурно и причините за пърхането с криле на пчелите на прелката.Не вярвам,при мен да се случва за пръв път.Някой преди мен,го е наблюдавал,но този или не учавствува тук,или няма желание да отговори.Аз обещавам,ако на пролет имам отговора–при нужда да го споделя.
За да получиш умен отговор трябва да питаш умно! Мисля, че колегата вдраев имаше друго в предвид. Много пъти във въпросите липсва всичката необходима информация за да се получат смислени отговори. И тогава почва гадаенето.

Трендафил Дончев
18.11.2018, 14:48
Такаа.Сега разполагам с време и ако и друг разполага може да дискутираме.Всеки е съгласен,че с писане във форума пчелар,не се става,но тук може и би трябвало на поставен въпрос да следва отговор,който да помогне в подреждането на голямата мозайка–пчеларството.Казв ам това,защото,често на въпрос се отговаря с 2 въпроса.Колеги,не ви карам да гадаете.Ситуацията е налице,последиците ще са ясни на пролет,а сигурно и причините за пърхането с криле на пчелите на прелката.Не вярвам,при мен да се случва за пръв път.Някой преди мен,го е наблюдавал,но този или не учавствува тук,или няма желание да отговори.Аз обещавам,ако на пролет имам отговора–при нужда да го споделя.

Колега, тъй като малко се разпознах в поста ти ще те питам пак. Написах ти един въпрос и както ти казваш би трябвало да има отговор. Отговори ли си поне за себе си? На мен не си отговорил. Ако си си отговорил, сега щеше да знаеш защо трепкат пчелите, ако ли не си, кажи и ще ти обясня. Не ти казах веднага за да се размислиш малко.;)

mici-92
18.11.2018, 16:57
Моля.Слушам.

Трендафил Дончев
18.11.2018, 17:40
Моля.Слушам.

Въпроса ти беше - защо трепкат с крила 2-3 пчели на входа при външна температура 15 градуса. След като вън е 15*, то в кошера е повече и тези пчели просто вентилират. През нощта се е охладил и при загряването от слънцето се отделя вода или по - точно влага. Влагата в кошера както знаем не е много за предпочитане в дадени моменти и пчелите за да я изкарат навън - вентилират. Друго което е възможно да бъде да се е повишила температурата в кошера от нагряването и пчелите - вентилират. Трето което е, че може да има пило, малко, но има. Пчелите за да вкарат пресен въздух - вентилират. Четвърто което може да е. Може да им е вкаран сироп/това ти ще кажеш/ и се повишава влагата, а и за да го докарат до 20% влажност пчелите - вентилират. Петото което е, че може и да са вкарали нектар отвън. Минимално, но и две капки да е пак трябва да се докара до 20% и пчелите - вентилират. Така, това ми дойде на момента, но ако ми дойде още нещо на ума ще допиша. И като питаш, питай като хората. На добър въпрос - добър отговор. И преди ти го казвах.

mici-92
18.11.2018, 19:40
,Това трепкане бе различно от вентилиране и продължавеше по 2-3 сек при пчела,а те бяха 10-ина.Затова,няма да казвам,че липсва всякакво пило,последния сироп бе на 15 септември.Явно отговора е заплетен. Иначе и при ниски температури,отварям прозорец и проветрявам. Забравих да добавя.Пчелите бяха малко 3-4 междурамия ипредполагам,част от тях стари.

Трендафил Дончев
18.11.2018, 19:53
,Това трепкане бе различно от вентилиране и продължавеше по 2-3 сек при пчела,а те бяха 10-ина.Затова,няма да казвам,че липсва всякакво пило,последния сироп бе на 15 септември.Явно отговора е заплетен. Иначе и при ниски температури,отварям прозорец и проветрявам. Забравих да добавя.Пчелите бяха малко 3-4 междурамия ипредполагам,част от тях стари.

Е, сега предполагам ще кажеш още много неща, но нали - трябва да ги дърпам с ченгел. Сега пък трепкане различно от вентилиране. :bigsmile: Остават още два отговора от поста ми горе. Температура и нектар отвън. Трепкат по кратко защото се усещат, че е по - хладно предполагам. Демек на порции го вкарват въздуха. Малеееей как ви се занимава с такива дребни неща? Виждате такива дреболии, а майката не можете да откриете. :bigsmile:

mici-92
18.11.2018, 19:57
Майките ги целувам вече!:Pkiss;

Трендафил Дончев
18.11.2018, 20:00
Майките ги целувам вече!:Pkiss;

Това беше примерно, че го свързах с агро в друга тема.;)

Ангел Йосифов
18.11.2018, 20:13
Най вероятно са били млади,още необлетели се пчелички.

Трендафил Дончев
18.11.2018, 20:18
Най вероятно са били млади,още необлетели се пчелички.

Тъй като е било 15* са си подготвяли елероните за първия полет.;)

mici-92
03.05.2021, 09:39
Възможно ли е,поради липса на свободни килийки сега,да изхвърлят какавиди-търтеи?;)

jdrumev
03.05.2021, 09:46
Възможно ли е,поради липса на свободни килийки сега,да изхвърлят какавиди-търтеи?;)


Нощите студенили са ти?

mici-92
03.05.2021, 09:48
Нощите студенили са ти?
Нямам термометър,но гледам,че са без пижами.

Георги 1974
03.05.2021, 20:02
Възможно ли е,поради липса на свободни килийки сега,да изхвърлят какавиди-търтеи?;)
Глад най вероятно.
Ако е силно семейството и не се нахрани ще подкарат и работническото пило в по слабия случай няма да се кърмени като хората ще има сухо пило.
Може и при много силен приток на нектар ама не съм виждал на живо това.
Трябва да си се видат.

Гогол
04.05.2021, 21:58
Възможно ли е,поради липса на свободни килийки сега,да изхвърлят какавиди-търтеи?;)

mici–92,всичко е възможно при пчелите.А при теб възможно ли е вече три години да не можеш да си отговориш на елементарни въпроси зададени ти от пчелите???
Досега приемах питанията ти сериозно и където можех ти давах някакъв отговор.Но виждам ,че ти подминаваш всичко на бегом и питаш многократно.Питай,питай,вс някой ще ти отговори.А бе,като във вица ще е.
Спорен сезон колега.

Niki1313
05.05.2021, 21:36
Възможно ли е,поради липса на свободни килийки сега,да изхвърлят какавиди-търтеи?;)
Имаш акари. Третирай пчелите против вароатоза.

mici-92
09.05.2021, 12:42
mici–92,всичко е възможно при пчелите.
Ти готов ли си с отговор за всички ситуации?Не,впрочем,може да не отговаряш,свободен си!

Гогол
10.05.2021, 21:17
Ти готов ли си с отговор за всички ситуации?Не,впрочем,може да не отговаряш,свободен си!

Благодаря за свободното г–н фелдфебел.
За Ваша информация ,свободен съм тъкмо отпреди 45 години,защото вече почти знаех отговорите на такива елементарни въпроси които задаваш ти тук и лошото е ,че не запомняш какво са ти казали да направиш и отново питаш,питаш и пак питаш.Щом не помниш,записвай си млади друже.Има така наречените писало/химикалка/ и бял лист хартия. На нея се пишат букви с писалото.Ако си модерен ще пишеш на едно екранче,ще си хакнеш едно звънче и то ще ти напомня кога да прочетеш подадената ти информация от колегите и ако я проумееш ще я използваш.
Не, не съм готов .Например тази година. Бях писал някъде–от 0 скочиха на плодник + магазин.Причината не я знам и не мога да си я обясня. Не ми се е случвало това досега.
Още веднъж ти благодаря за свободното,че щеше да ми се схване врата да стоя надървен толкова време.