PDA

Виж пълната версия : СЪХРАНЕНИЕ НА ПИТИ



Ангел Йосифов
26.09.2010, 16:38
Здравейте.Как най добре да съхраня медопрашецовите пити до пролетта.Благодаря.

buci59
26.09.2010, 16:55
Начините за съхранение на медопрашецови пити не са много,но всеки търси най-добрия и ефективен начин.И така,ако питите ти са извън кошера и имаш фризер то ги прекарай през него за 24 часа при минусова температура и просто си ги остави там.Няма как по-вече да ги завладее молецът.Ако нямаш фризер то само в кошера им е мястото.Не споменаваш каква с-ма ти са рамките.Ако са ЛР то е още по-лесно.Оставяш ги като крайни в к-са с меда т.е горния.Рано напролет само ги придърпаш навътре в гнездото за да бъдат в контакт с пчелите.Всеки друг начин-с орехова шума,репеленти и т.н си е риск и вероятността да се повредят е много голяма.Желая ти успех.

христо
26.09.2010, 17:24
Аз ги съхранявам в шкафове на пчелина. От двете страни са с мрежа за комари. Слагам лавандула , но за да мирише приятно, а иначе от нея полза няма. Но течението е достатъчно за да не се развива молеца.А вероятно и студа- през зимата.

Kiril8305
26.09.2010, 17:30
Аз , си имам изработен сандък в който си складирам рамките , след като ги прибера, в бурканчета си наливам мравчена киселина , тънкостта при мен е , че бурканчетата с мравчена киселина са повдигнати по на високо от рамките в сандъка , понеже изпаренията на киселината са по тежки и падат надоло.До сега не съм имал проблем, трябва само по , често когато е топло да се постарая да поразклащам съдържанието на бурканчетата за да предизвикам по силното отделяне на миризмата на мравчената киселина.

buci59
26.09.2010, 17:31
Паднат ли температурите под 10гр.проблеми няма да има.Проблема е до тогава да успееш да ги опазиш.Затова казвам,че фризерът помага и то много.Желая ти успех.

Ангел Йосифов
26.09.2010, 17:39
Кошерите са дб.Зазимявах няколко нуклеуса в 10 и 12 дб.Останаха ми няколко рамки с мед и прашец.Половината от рамките са за бракуване,но имат доста мед и прашец.Сложил съм ги във фризера,но след две седмици се налага да ги изкарам.Как да ги съхраня след това.Чел съм за поръсване с пудра захар.

buci59
26.09.2010, 17:56
Ако имаш място зад преградната дъска сложи ги там.

stonit
26.09.2010, 20:05
Здравейте.Как най добре да съхраня медопрашецовите пити до пролетта.Благодаря.

най добре се съхраняват "на комин " слагаш 1 празен магазин магазин след това мрежа нареждаш си корпусите пълни с пити и най отгоре пак мрежа, освен това е добре да се сортират питите по тъмните да не се слагат с по светлите

N-2
30.09.2010, 20:15
Ако имаш място зад преградната дъска сложи ги там.
При така оставена пита /зад преградната дъска/ имах случай на частично загинало семейство. Бяха се преместили част от пчелите на тази пита и там бяха загинали. Затова, ако все пак решите да оставите пита зад преградната дъска, тя трябва да е поставена към стената на кошера, а не към преградната дъска.

Юрий Цветков
30.09.2010, 23:56
За безпроблемно съхранение, най-важно е питите да не са плътно затворени, а на пробетриво място. Направи си един шкаф с 2 противоположни стени от мрежа и няма да имаш никакъв проблем. Аз ги съхранявам на открито, на комин, като дъното е от мрежа и е повдигнато на стойка, около 25 см от земята. Отгоре са затворени със стандартен капак.

teodor
09.11.2010, 10:11
аз пък им слагам орехова шума по между питите аз сам с дадан блат 12 рамки и самия магазин свалям и си реда пита шума пита шума и нема ядове или пък с нафталин ги расете сяка пита пак става

ivandespotov
09.11.2010, 10:23
аз пък им слагам орехова шума по между питите аз сам с дадан блат 12 рамки и самия магазин свалям и си реда пита шума пита шума и нема ядове или пък с нафталин ги расете сяка пита пак става Пич, ти с НАФТАЛИН ли ги ръсиш!!! judge;

evgeni.filimonov
09.11.2010, 13:57
Нафталин - thumbdown; thumbdown; thumbdown;
Най-добре върху кошерите или на кумин.

chizmara
15.11.2010, 11:27
Не е необходимо да се изработва специален шкаф за съхранение.За мен,а и според повечето колеги най-удачния начин е "комин" от магазините или корпуси с мрежа отдолу и отгоре.Да има естествено проветрение.

Димитър Митев
07.01.2011, 16:08
Нафталина не е ли забранен?

vankata
07.01.2011, 16:17
Нафталина не е ли забранен?


Да забранен е

buci59
07.01.2011, 16:58
Той е канцерогенен,т.е причинява рак.

plamen
20.01.2011, 17:50
За опушване със сяра каво мислите.По пчеларските магазини се продават серни ленти една лента е за два кубичени метра.Ако имаш над 200 кошера МК на по 4 корпуса не виждам друго решение.Един познат гледа толкова кошера направил си е стая измазана хубаво с прозорци и врата от ПВЦ дограма с гумени уплатнения. Като внесе питите есента пали една скара и я оставя да изгори до жарава.Купува си от някой аптека сяра на прах 100 грама мисля че бяха 2 ,3 лева.Внася скарата в стаята хвърля върхо въглените една супена лъжица и я оставя цяла нощ.След 2 седмици пак същата процедура.В стаята и паяци няма всичко загива.

ivan5555
24.01.2011, 19:03
най добрия начин за съранение на пити както писа и chizmara е "на комин".никакви грижи и разходи- е мрежите струват пари но веднаж се дават.

plamen
24.01.2011, 19:54
най добрия начин за съранение на пити както писа и chizmara е "на комин".никакви грижи и разходи- е мрежите струват пари но веднаж се дават.Всеки си има мнение ,аз предпочитам опушване струва ми 10 лева годишно и малко занимавка.:)

Юрий Цветков
24.01.2011, 20:17
най добрия начин за съранение на пити както писа и chizmara е "на комин".никакви грижи и разходи- е мрежите струват пари но веднаж се дават.Всеки си има мнение ,аз предпочитам опушване струва ми 10 лева годишно и малко занимавка.:)
Занимавката хич не е малко. Не стига, че има риск сам да се обгазиш, ами после трябва да се промиват питите и да се подсушават. А това си е голяма играчка, особено за повече кошери.

ivan5555
24.01.2011, 22:02
един колега и съсед си направи помещение за съхранение на пити .интересното е че че разчита на течението както при комина. значи 50см. от доло и 50см. отгоре са направени с мрежи за мухи и мишки. има си стабилен покрив около 50кв м.не съм го чул да се е оплаквал от молец .майката му е с по малко труд да си вършим работата

plamen
24.01.2011, 23:21
един колега и съсед си направи помещение за съхранение на пити .интересното е че че разчита на течението както при комина. значи 50см. от доло и 50см. отгоре са направени с мрежи за мухи и мишки. има си стабилен покрив около 50кв м.не съм го чул да се е оплаквал от молец .майката му е с по малко труд да си вършим работатаЕсента ще пробвам с няколко корпуса да направя комин.Ако корпусите са в затворено помещени примерно маза или склад ще им стига ли течението.

Юрий Цветков
24.01.2011, 23:30
Важното е да не са в затворено помещение. Колкото по-уплътнено е, толкова по-зле. Аз имам един гардероб за съхранение на пити, който е с решетки и с питите в него никога не съм имал проблеми. Жалко, че не побира всички обаче crying; .

buci59
25.01.2011, 09:42
Казвал съм го и друг път-за мен най-добрият начин за съхранение на питите е те да се стоят в/у кошера,под гнездото.

Тодор Тодоров
25.01.2011, 11:54
Казвал съм го и друг път-за мен най-добрият начин за съхранение на питите е те да се стоят в/у кошера,под гнездото.
Аз ги съхранявам по същия начин и нямам проблеми.

Димитър Бонев
25.01.2011, 15:29
Оставете питите да измръзнат сега при задаващите се студове. Така ще умре и последното яйце на молеца. Сега ще отворя прозорците на помещението дето съхранявам питите. Студа е най-сигурния начин да унищожите молеца във всичките му фази на развитие.

vila
30.01.2011, 17:46
де години зазимявам, като магазините са над плодниците,а между тях велпапе сбезогледно изрязан отвор. Но, не е удобно за някакво обслужване по кошерите и затова догодина живот и здраве ще мина на коминния метод.

vrancijata
22.04.2011, 08:51
Здравейте колеги,
донесоха ми доста магазинни изградени рамки ДБ ,които са съхранявани повече от 10 год. в
затворен съндък с лавандула в мазе.
Мога ли да ги използвам без притиснение от зарази или да ги дезинфекцирам?

vrancijata
22.04.2011, 10:37
И още един въпрос.
Не трябва ли преградната дъска да прегражда
плътно плодника ,по стените, дъното и покривната табла?
успех на всички

Юрий Цветков
22.04.2011, 12:15
Не е задължително. Зависи за какво точно я ползваш. Тоест дали само да ограничиш гнездото или да разделиш 2 семейства.

vrancijata
22.04.2011, 14:38
Значи , че зимния период пчелите се ограничават само фиктивно и могат да преминават под или над преградната дъска,
а пълно преграждане се прави за да се разделят две семейства.
благодаря успехи

vrancijata
29.04.2011, 14:44
Здравейте,
ще се върна отново на въпроса за рамките
Достатъчно ли ще е ако ги напръскам хубаво
с оцет до дъното на килийките, или да изрежа
восъка за претопяване а рамките за изваряване?
благодаря предварително
успех и здраве

Ангел Йосифов
29.04.2011, 16:48
Най добре второто.

svetlin
11.05.2011, 17:40
Здравейте искам да попитам нещо мога ли да поставя нов магазин със 10рамки нови само с восъчни основи ЛР дали ще могат да ги изградят. hi;

ahilis
11.05.2011, 17:54
Здравейте искам да попитам нещо мога ли да поставя нов магазин със 10рамки нови само с восъчни основи ЛР дали ще могат да ги изградят. hi;Зависи от пашата.

svetlin
11.05.2011, 19:00
Ами колега във момента има много рапица. wink;

Ангел Йосифов
11.05.2011, 19:08
Ами колега във момента има много рапица. wink;Действай.

ivandespotov
11.05.2011, 20:17
Блажени са вярващите!

ahilis
11.05.2011, 20:24
Блажени са вярващите!Защо бе колега Деспотов-защо да са блаженни? blush;

Димитър Митев
19.08.2011, 10:35
Здравейте,искам да сложа по един магазин с изградени празни пити под гнездото и там да зимува.Обаче, сега като им сложа лентите против акар ,препарата от тях няма ли да се прехвърли в питите и от там в меда после?

ivandespotov
19.08.2011, 10:38
Здравейте,искам да сложа по един магазин с изградени празни пити под гнездото и там да зимува.Обаче, сега като им сложа лентите против акар ,препарата от тях няма ли да се прехвърли в питите и от там в меда после? След като махнеш лентите сложи магазина.

Димитър Митев
19.08.2011, 11:28
Една от целите ми е по този начин да ги спася от восъчния молец,ако ги сваля и чакам да мине времето на действие на лентите той молеца ще ги Ушета .
Освен ако ги наредя на кумин, както съветват колегите, и после да ги върна.

Цеко Сифоня
19.08.2011, 12:10
Повече от 20 години нареждам магазините на комин по 20 -25 един върху друг на северната страна на къщата и досега нямам нито една поразена от молец пита.Опитите ми в началото да ги запазя в шкафове ,стаи ,орехова шума ,пелин и какво ли не се оказаха недотам ефикасни.По -тъмните плодникови претопявам веднага.

ahilis
19.08.2011, 16:10
Повече от 20 години нареждам магазините на комин по 20 -25 един върху друг на северната страна на къщата и досега нямам нито една поразена от молец пита.Опитите ми в началото да ги запазя в шкафове ,стаи ,орехова шума ,пелин и какво ли не се оказаха недотам ефикасни.По -тъмните плодникови претопявам веднага.
Това е единственния начин, ако не смятаме оставянето им на кошерите.

Цеко Сифоня
19.08.2011, 17:52
Да съгласен съм колега че най-доброто съхранение е в кошера-вадя пити които са стари и ненужни и заминават в пералнята веднага и строителните рамки които нямат място при зазимяването.За мен съхранението на рамките не е проблем отдавна.

кирил
19.08.2011, 19:04
[quote="Цеко Сифоня"]вадя пити които са стари и ненужни и заминават в пералнята веднага

Може ли по-точно, това с пералнята.

Цеко Сифоня
19.08.2011, 19:58
Дадено колега !Обичам да помагам....Та за варенето на питите използвам пералня РОСА на която само смених нагревателя понеже оригиналния за кратко време изгаря,и оттогава досега нямам проблем с восъка.Старите пити до около 50 на брой само ги разклащам и после ги прекарвам за пречистване в чувала-това го знаете.На година вадя по около 50-70 кг восък който без проблеми се приема в магазините.

Nic
23.08.2011, 18:44
Каква мрежа използвате

Юрий Цветков
23.08.2011, 20:40
Повече от 20 години нареждам магазините на комин по 20 -25 един върху друг на северната страна на къщата и досега нямам нито една поразена от молец пита.Опитите ми в началото да ги запазя в шкафове ,стаи ,орехова шума ,пелин и какво ли не се оказаха недотам ефикасни.По -тъмните плодникови претопявам веднага.

А мишките. Особено ако по питите има мед? Или затваряш магазините отгоре и отдолу с телена мрежа? Аз ги замрежих но не с телена и сега се чудя дали да не повторя ....

Другия ми проблем са мравкките.Мрежа или някаква решетка - задължително. Но има ли мед, няма да остане, винаги оси, пчели или мравки ще намерят пролука. Метода е много ефективен, но само за празни и сухи пити.

vila
15.09.2011, 16:39
Това с пералнята Роса не го разбрах.Вариш ги директно питите в пералнята ли? И после прецеждаш през чувал?

Цеко Сифоня
15.09.2011, 22:18
Предполагам че към мен е въпроса.Да обикновенна пералня Роса само че без мотора а нагревателя е от бързовар 2 кв.Завира водата вкарвам питата до половина разклащам и обръщам.Изстръсквам рамката и я остъргвам от остатъците докато е още мокра.После следващата.Като се напълни оставям да изстине-восъка заедно с кожичките се отделя отгоре,събирам го и го слагам в чувал от захар,слагам дървена скара отдолу после чувала отгоре още една дървена скара,затискам с тежест варя го още веднъж да се пречисти и това е.Може и да има по лесни начини но така си карам с години. sweating;
Относно съхранението на питите в магазините и корпусите и аз като колегата Борислав Александров ги съхранявам така безпроблемно но както казва Юри -трябва да са сухи и с мрежи (и бих добавил-под всеки комин отрова за мишки за всеки случай)

http://upload-pictures.info/thumb-C939_4E725B98.jpg

lyub4eto
16.11.2011, 22:18
Здравеите колеги прочетах за неправилно съхранение на пити с прашец.Аз тази година за първи път,от стесняването на семеиствата,питите с мед и прашец ги сложих в преносими съндъчета и ги сложих в неотопляема стая,купих и мравчена киселина но все още не съм им слагал върху питите.Моля за съвет (правилно ли е това което съм направил или не)Колеги Благодаря ви предварително

Колега,ако прочетеш темата отначало,ще се наложи да си изтриеш въпроса.МОДЕРАТОР

Николай Киров
16.01.2012, 23:23
Аз магазините ги слагам на тази стойка,подредени на комин, отгоре слагам другата рамка с мрежата. Нямам проблеми нито, с мишки нито с молеца.
http://s9.postimage.org/81gvwdhyj/P1130009.jpg (http://postimage.org/image/81gvwdhyj/) http://s9.postimage.org/o0zjfxe0b/P1130010.jpg (http://postimage.org/image/o0zjfxe0b/) http://s9.postimage.org/vwa2uqnmz/P1130011.jpg (http://postimage.org/image/vwa2uqnmz/)
http://s9.postimage.org/g0pu56mgb/P1130012.jpg (http://postimage.org/image/g0pu56mgb/) http://s9.postimage.org/85faqdctn/P1130013.jpg (http://postimage.org/image/85faqdctn/)

Николай Киров
16.01.2012, 23:25
Имам въпрос?Чувал съм, че някой колеги слагат орехови листа между всяка пита. Това помага ли или вреди?

Николай Калапиш
17.01.2012, 01:05
Колега всяка година повтарях тази операция,орехови листа, пелин комбинирвам ги и файда никаква.Докато доиде време да ги слагам на кошерите молците са ги ошетали а ако е имало и малко медец и мишките са минали от там.Започнах да ги оставям да зимуват на кошерите но се появи друг проблем.Тази година ще пробвам на комин както чета тука било най удачно и ефикасно.

христо
17.01.2012, 12:59
Просто уточнявам, че сярата не се "ръси", а се пали .

vanHanegem
17.01.2012, 14:09
Просто уточнявам, че сярата не се "ръси", а се пали .

"Поръсват" се с "пушек" от запалена сяра! :D

Юрий Цветков
19.01.2012, 12:18
Имам въпрос?Чувал съм, че някой колеги слагат орехови листа между всяка пита. Това помага ли или вреди?Не вреди, но и не помага.

Николай Киров
19.01.2012, 19:30
Мерси за бързите отговорите.Искате ли да видите как изглежда стойката с наредени магазине wink;

Kiril8305
19.01.2012, 20:56
Колега всяка година повтарях тази операция,орехови листа, пелин комбинирвам ги и файда никаква.Докато доиде време да ги слагам на кошерите молците са ги ошетали а ако е имало и малко медец и мишките са минали от там.Започнах да ги оставям да зимуват на кошерите но се появи друг проблем.Тази година ще пробвам на комин както чета тука било най удачно и ефикасно.
Пробвай ги на комин, отдоло сложи много ситна метална мрежа , сложи комина да е на такова място където става най голямото течение на пчелина ти , и направи някакъв скалъпен навес да не вали точно отгоре им.
Освен орехови листа на мойте слагам и див пелин ефекта е много добър.
А , да и друго важно нещо , ако ги извадиш преди да е застудяло пробвай следното над четирите магазина или корпуса в петия остави място в което да поставиш две бурканчета от бебешко пюре пълни с мравчена кисиелина , това спасява положението през топлите дни , зстудее ли вече течението и студа си казват думата.Лошото е , че напролет трябва да провериш в бурканчетата има ли мравчена киселина или се е изпарила - ако няма се налага доливане ,че докато почне първата паша става топло да не ги смели тогава.

Ивайло Велинов
11.03.2012, 17:49
От писаниците става ясно, че комина е най-доброто решение. Как обаче съхранявате плодникови пити? Такива за които няма наличен инвентар, няма място и в кошера? Стаята опушена със сяра не върши работа при мен, понеже не разполагам с такава, някакви други идеи?

Юрий Цветков
11.03.2012, 18:09
Пробвал съм какво ли не. Единствените варианти са фризер или комин.

Ивайло Велинов
11.03.2012, 18:49
Имам гардероб, на който мога да сложа дупка долу и горе с мрежа. Мога да сложа този гардероб в неизмазано мазе (тухла) където има сравнителна вентилация, това дали ще помогне?

ianev
11.03.2012, 18:53
Пробвах 2-3 варианта и фризера се оказва най добрия за 1 вечер в фризера и на другия ден ги местя в друг фризер който който си седи спрян. Докато се осетя за схемата миналата година ми отидаха 20-тина рамки tube;

Димитър Бонев
11.03.2012, 18:56
http://dox.bg/files/dw?a=845ea2fc48

Юрий Цветков
11.03.2012, 19:53
Имам гардероб, на който мога да сложа дупка долу и горе с мрежа. Мога да сложа този гардероб в неизмазано мазе (тухла) където има сравнителна вентилация, това дали ще помогне?Имам такъв гардероб, на който дъното и тавана съм ги направил на решетка и е на проветриво място. За пити в които не е люпено пило, няма проблем. За плодникови, не става. Личен опит. Може би ако целия е от мрежа, но това е само предположение.

mladen99
11.03.2012, 20:54
Аз тази година сложих 10-15 плодникови рамки в 1 сандък в които сложих лентички против молец за хранителни продукти. Дето се слагат по шкафове и т.н.т. стуват 2-3-4лв. и няма ядове, незнам колко е правилно.

mityo79
18.05.2012, 19:26
нафталинът не е добро решение ,аз ги съхранявам на кумин като между магазините слагам орехови листа но има понякога малко пайжина от мулец понякога

Ruslan
19.05.2012, 08:37
Според мен, плаките които се предлагат за предпазване на храни от молеца, ще помогнат.Тази година ще пробвам.На тях мисля, че има указания за обема, при който са ефективни.Те са намазани с лепило и нещо което привлича молеца.Жена ми слага в гардеробите с дрехи такива и молеца се лепи.
Скоро видях и едни примамки за инсекти, които се закачат в овощните градини за да привличат инсектите.В описанието се твърди, че гадовете се привличат от яркия цвят и залепват.Предлагат се за биологична борба, вместо пръскане с инсектициди на овошките.Дали ще привлича молеца обаче е друга работа.

proinov1944
19.05.2012, 12:47
http://www.youtube.com/watch?v=-JdD-1DLdq4&feature=plcp Магазините с питите остават в/у плодника

kamenko
06.02.2014, 15:51
Здравейте колеги и от мен, явно съм доста закъснял за темата но все пак бих искал да попитам може ли да споделите как съхранявате пити с прашец (перга) и такива с мед и прашец за придаване на семействата през месеците октомври и март (април)? Въпроса ми е ако ги отнема през май-юни-юли, как да ги запазя до октомври за зазимяването или до март, според нуждите. Наясно съм, че сложният белтъчен състав на прашеца би го направил вреден за пчелите, ако вкисне, мухляса или иначе казано се развали?
Благодаря предварително :-)

FVCVS CAESAR
24.02.2014, 11:40
Колко минимум ЛР корпуса трябва да е височината на комина и по колко рамки оставяте в 10 рамков корпус?

rimadyl
23.04.2018, 17:51
Здравейте,
Въпросът ми се като този в началото на темата "Как да съхраним прашецови пити от пролетта". За молеца е ясно. Има ли опасност прашеца в питата да плесеняса.

The Chef
09.06.2018, 17:38
Втора употреба фризер , ще ти е полезен . Комшията в Телиш ги ръси обилно с пудра захар .

mici-92
09.06.2018, 20:17
Не променя ли качеството си,при минусови температури?

The Chef
10.06.2018, 07:45
Не . Колегата е във Владая . Връща ги темперирани в кошерите .

Пчела_94
23.09.2018, 08:46
Могат ли да се съхранят във вакумирани торбички? Моля за мнения..

бат тянко
23.09.2018, 12:37
Могат ли да се съхранят във вакумирани торбички? Моля за мнения..

Могат, ако си ги минал през фризера.