PDA

Виж пълната версия : Прехвърляне от Дадан Блат във Фарар



kaloyanv
06.06.2023, 12:35
Здравейте колеги, имам един рой с млада майка, който съм настанил в преносното ми съндъче поради липса на инвентар. Понеже майката пронесе и изглежда много читав роя, ще го давам на един приятел ... Той ми донесе фараров кошер, та ви питам какъв е най-удачния вариант за прехвърляне. Това което съм намислил е да сложа двата корпусна един върху друг на фарара и да отместя преносното сандъче в страни. След това слагам една медова рамка дадан блат в двата корпуса с пчелите като първа. После предварително наредени две фарарни рамки една над друга, после друга пита с яйца/пило и после 2 фарарови рамки една над друга. ... Ще прехвърля само една медова пита и 2 рамки с яйца и пчелите .... Ще сложа и една дадан блатова преградна дъска. и после ще разширявам с магазинни рамки само.... А като се запечата дадан - блатовото пило, ще го изместя като последни рамки и като се излюпи, ще махна дадан блатовите и ще слагам фарарови ... И ще доизтръскам всичките пчели във фароровия кошер, който ще заеме точно мястото на преносното сандъче както е било.

Става ли така ? Нещо което да внимавам да не объркам ?

kaloyanv
11.06.2023, 19:46
Така го направих роя е много читав и тези пити магазинните, които сложих майката ги е осеменила. Сега въпроса е да хвана момента когато да махна дадан блатовите ... Иначе не искам да подбивам цените на колегите ... Обаче някой ако иска рояци, които се развиват и са добри, направо подарявам, пари не им искам. Просто напълних всичките сандъци и вече имам 13 сандъка и нямам повече свободни и така както е тръгнало незнам къде ще свърши цялата работа. Исках да гледам 4-5 кошера а то нещата не отиват така както го мисля ..

Nik_m
11.06.2023, 22:58
Така го направих роя е много читав и тези пити магазинните, които сложих майката ги е осеменила. Сега въпроса е да хвана момента когато да махна дадан блатовите ... Иначе не искам да подбивам цените на колегите ... Обаче някой ако иска рояци, които се развиват и са добри, направо подарявам, пари не им искам. Просто напълних всичките сандъци и вече имам 13 сандъка и нямам повече свободни и така както е тръгнало незнам къде ще свърши цялата работа. Исках да гледам 4-5 кошера а то нещата не отиват така както го мисля ..

При мен идеята беше да гледам 10 кошера, а сега са 160 заедно с отводките, но ще ги намаля до 100 до зимата.

Кразз
11.06.2023, 23:37
При мен идеята беше да гледам 10 кошера, а сега са 160 заедно с отводките, но ще ги намаля до 100 до зимата.

Каде отидоха палците...?

дядо борю
12.06.2023, 07:00
Браво момчета,няма да умре българското пчеларство.Само
напред и нагоре.

Pero Melifero
14.06.2023, 11:11
Откакто се занимавам, поне за мен това е Годината на рояците. Не и на меда...поне за сега...


Каде отидоха палците...?

Аз профилите не мога да отворя, ти за палците си се затъжил...

Трендафил Дончев
14.06.2023, 13:44
Откакто се занимавам, поне за мен това е Годината на рояците. Не и на меда...поне за сега...



Аз профилите не мога да отворя, ти за палците си се затъжил...

Ползвайте каквото можете. Говорих с Матеев, но той си го премести в другия крачол.:bigsmile:

Кразз
14.06.2023, 19:14
Откакто се занимавам, поне за мен това е Годината на рояците. Не и на меда...поне за сега...



Аз профилите не мога да отворя, ти за палците си се затъжил...

Не съм се затъжил. С въпроса, исках да изкажа одобрение.

rumenggr
15.06.2023, 16:20
Така го направих роя е много читав и тези пити магазинните, които сложих майката ги е осеменила. Сега въпроса е да хвана момента когато да махна дадан блатовите ... Иначе не искам да подбивам цените на колегите ... Обаче някой ако иска рояци, които се развиват и са добри, направо подарявам, пари не им искам. Просто напълних всичките сандъци и вече имам 13 сандъка и нямам повече свободни и така както е тръгнало незнам къде ще свърши цялата работа. Исках да гледам 4-5 кошера а то нещата не отиват така както го мисля ..
Щом е снасяла на фараровите рамки, прехвърли майката там. Отдели фарара от ДБ с ханеманка. Бих направил след седмица проверка долу за някой заблуден маточник. Изчакай да се излюпи долу пилото и го махаш. Това е според мен. Успех!

kaloyanv
15.06.2023, 21:10
Щом е снасяла на фараровите рамки, прехвърли майката там. Отдели фарара от ДБ с ханеманка. Бих направил след седмица проверка долу за някой заблуден маточник. Изчакай да се излюпи долу пилото и го махаш. Това е според мен. Успех!

Мерси за отговора. Те са 3 дб рамки, искаш да кажеш да подредя един магазин от тези сегашните фарарови рамки с яйца долу, да сложа ханеманова и да сложа горе Дадан блатовите ли ? Така му вдигам още повече обема, а той не е много силен. Макар че уж е топло ама и пчели няма още толкова много.

rumenggr
17.06.2023, 01:20
Мерси за отговора. Те са 3 дб рамки, искаш да кажеш да подредя един магазин от тези сегашните фарарови рамки с яйца долу, да сложа ханеманова и да сложа горе Дадан блатовите ли ? Така му вдигам още повече обема, а той не е много силен. Макар че уж е топло ама и пчели няма още толкова много.

Каза, че мама е снасяла в магазинни рамки(мислех, че се е качвала в магазин!)! Прехвърляш мама на магазинна рамка с пило. Дадан рамките с пило си остават в плодника. Над плодника ханеманка. Над ханеманката магазин. В магазина слагаш магазинните рамки с пило и майката на тях. Подреди магазинните рамки с пило точно над Дадан рамки с пило,, щом са слабички. Така няма да разхвърляш гнездото. Когато се излюпи пилото в плодника, можеш да го махнеш и да им сложил още един магазин. Фарара е готов. Не казваш колко пчели има. Ако са три, четири междурамия Дадан, ще стане.

kaloyanv
17.06.2023, 11:45
Каза, че мама е снасяла в магазинни рамки(мислех, че се е качвала в магазин!)! Прехвърляш мама на магазинна рамка с пило. Дадан рамките с пило си остават в плодника. Над плодника ханеманка. Над ханеманката магазин. В магазина слагаш магазинните рамки с пило и майката на тях. Подреди магазинните рамки с пило точно над Дадан рамки с пило,, щом са слабички. Така няма да разхвърляш гнездото. Когато се излюпи пилото в плодника, можеш да го махнеш и да им сложил още един магазин. Фарара е готов. Не казваш колко пчели има. Ако са три, четири междурамия Дадан, ще стане.

Разбрах, ще го пробвам, мерси .. Само да се оправи времето... Демек сигурно в понеделник ... Даже ще снимам едно видео .

kaloyanv
20.06.2023, 14:03
Колега не направих това което ми каза. Тъй като майката е снасяла в магазинните рамки. Днес прегледах дадан Блатовите, те бяха само 3 рамки. 2 със запечатано пило и една крайна с малко мед ... Съответно ги изкарах рамките с пилото и ги дадох на другите по-слаби роеве, както и питата с малко мед. .. Наредих долния корпус, с крайни пити с малко мед и по средата пилото. Фарар рамките от двата корпуса напълниха един цял .. И във втория корпус заредих празни фарарорви/ МАгазинни рамки ... Без да слагам решетки и нищо. Дефакто в момента имам един пълен корпус с мед и пило и сега имам още един корпус отгоре с празни рамки ... Дадан блатови рамки вече няма. Малко го отслабвам като му махнах пилото, ама пък от него мед не чакам ... ..

Просто не ми се стори добре, да оставя само 3 дадан блатови рамки в два корпуса, долу празно, пък горе да напълня целия корпус със фарарови ..