PDA

Виж пълната версия : Отравяне на пчелни семейства- проучване



д-р Никол Николова
04.04.2023, 09:20
Здравейте мили пчелари,
Аз съм ветеринарен лекар и асистент във факултета по Ветеринарна медицина в гр. София.
Пиша ви във връзка с проучване, които искаме да осъществим, на тема- Отравяне на пчелите от пестицидни остатъци. Наясно съм, че това е сериозен проблем, особено през последните години.
Смятам, че проучването ще има не само научен принос, но и ще даде повече яснота по проблема.
Молбата ми към вас е, ако някой до сега е правил анализи за пестицидни остатъци и желае да ги предостави да ми ги изпрати. Ще бъде от голяма полза и ще съм ви много признателна.
Впоследствие може да се включите в проучването и като съберете проби за нови анализи, като разбира се, те ще бъдат извършени за сметка на проекта. Всичко описано в проучването е анонимно.

Благодаря ви!:redface:

за контакти:
e -mail: nnikolova@ltu.bg
тел. 0898369433

Трендафил Дончев
04.04.2023, 10:00
Здравейте мили пчелари,
Аз съм ветеринарен лекар и асистент във факултета по Ветеринарна медицина в гр. София.
Пиша ви във връзка с проучване, които искаме да осъществим, на тема- Отравяне на пчелите от пестицидни остатъци. Наясно съм, че това е сериозен проблем, особено през последните години.
Смятам, че проучването ще има не само научен принос, но и ще даде повече яснота по проблема.
Молбата ми към вас е, ако някой до сега е правил анализи за пестицидни остатъци и желае да ги предостави да ми ги изпрати. Ще бъде от голяма полза и ще съм ви много признателна.
Впоследствие може да се включите в проучването и като съберете проби за нови анализи, като разбира се, те ще бъдат извършени за сметка на проекта. Всичко описано в проучването е анонимно.

Благодаря ви!:redface:

за контакти:
e -mail: nnikolova@ltu.bg
тел. 0898369433

Браво д-р Николова, най-накрая някой да се сети за нас. Дано и други последват това Ваше начинание и помогнат със знания и опит на пчеларите във всяка една област на пчеларството.

kaloyanv
04.04.2023, 12:54
Аз съм правил подобни изследвания, обаче кой друг е правил такива ? ! Аз дадох 500 лева преди 2 години и почти нищо не показа май ..

д-р Никол Николова
04.04.2023, 13:26
Да, за съжалание анализите са доста скъпи. Ще се радвам, ако ги пазите да ми ги изпратите. Благодаря!

Георги Куров
04.04.2023, 15:25
Здравейте д-р Николова,

напишете кратко обяснение за какви проби става въпрос- умрели пчели, живи пчели, пчелни продукти, количеството на пробата, вземането и съхранението и.

kaloyanv
04.04.2023, 15:52
Да, за съжалание анализите са доста скъпи. Ще се радвам, ако ги пазите да ми ги изпратите. Благодаря!

Може би аз не се изразих както трябва, всъщност аз правих анализ на меда за пестициди. Забравих да уточня. Досега не съм имал проблеми със смъртност, ама аз съм и млад пчелар. Ако ви интересуват тези анализи, ще ги пратя. Отплеснах се че пише "отравяне на пчелни семейства"

kaloyanv
05.04.2023, 11:21
Правтих ви изследванията върху слънчогледов мед от 2021 на посочения емейл.

д-р Никол Николова
05.04.2023, 11:56
Пробите, които смятаме да изследваме ще са от умрели пчели, восък и прашец. Там обикновено се откриват и най- много пестицидни остатъци. Идеята е да се съберат сборни проби от няколко семейства и да се замразят докато се направят анализите. Количествата не са големи, зависи от типа на анализа.