PDA

Виж пълната версия : За любителите да "експериментират"...



Николай Петров
19.02.2023, 09:23
Здравейте Колеги, ровейки се в руски сайтове, попаднах на един вариант/технология за развитие на пчелно семейство с производство на "ранни" пчелни майки, формиране на 2-3 ранни отводки и тяхното рзвитие, цикълът може да се повтори след около 3-4 седмици, с последваща замяна на старата майка, обединение на семейства преди "главната" паша или други различни вариации...
В основата си методът се състои в следното:
1. Рано на пролет при достигане на семейството до пълен обем на кошера за 12 рамков ДБ и 7-8 рамки с пило се взима втори корпус и в него се прехвърлят 5 (пет) пити с пило - основно открито без майката, добавят се две пити с мед, по една от всяка страна и се ограничава с преградна дъска, като се отоплява.
2. Майката с останалите основно запечатано пило, две пити с мед и прашец се оставят в долния корпус, като останалото пространство се допълва с празни изградени пити. Питите се нареждат от топлата страна (южна и входът на изток) по следния начин: пита с мед, пита с пило,празна изградена пита, пита с пило, празна изградена, пита с пило до края празни изградени пити, като последната е пита с мед.
2. Отгоре на този корпус се слага ХР, покрива се с найлон, на който е изрязан отвор с размери 3-7 см. на разстояние 10 см. от задната стена и така да е разположен, че да е между 2-ра и 3-та рамка... Слага се корпусът с откритото пило и му се отваря входа 25 мм задължително, иначе няма да получим желания резултат и в топъл ден пчелите могат да се задушат.
3. След 5-6 дни в горния корпус ще има маточници, обикновенно 4-6 броя - поради намаляване на феромона на майката в долния корпус, пчелите в горния чувстват "частично осиротяване" и залагат маточници, отстрани на кошера се поставят два нови кошера и се дели горният корпус, вече със почти запечатано пило на две в тях, като се отопляват, дава им се вода или сироп (50/50%).
4. Долният корпус се проверява как е засяла майката и ако е нобходимо може да се разместят 2 празни рамки между пилото и така всяка седмица. След 3-4 седмици основният корпус пак ще е достигнал сила 12 рамки пчели-8 рамки разплод (12-8) и операцията може да се повтори виж т.1, т.е да вземем 5 рамки с открито пило
Тези 5 рамки с пило да ги поставим във втория корпус, да допълним основният корпус с изградени пити или с основи и да решим как да продължим нататък...
За да работи горният метод в пчелният кошер трябва да има минимум 10 кг. мед и да има приток на нектар, ако няма нектар трябва да се подхранва със захарен сироп!
П.С. има в ютюб същият метод, но с изградена разделителна табла... търси "Диафрагма Дюкарев", на руски език
Въпросът ми е, някой работил ли е целенасочено по подобен метод и какви резултати е постигал. Мисля тази година да експериментирам април месец и ще пиша за резултатите...
Прикачих и примерни схеми на действията за 12 рамков ДБ и за 10 рамков многокорпусен Рут.
За 10 и 8 рамкови ДБ, може да се ползва описаната технология за 10 рамковия Рут до достигане на обем на гнездото 12-8 ....
В ютюб - "Диафрагма Дюкарев" препоръчват рано на пролет, ако искаме да произведем само нови майки, да се вдигне майката на 2-3 пити запечатано пило във втория корпус, а в долния корпус да се оставят питите с открито пило и летящите пчели, като там ще бъдат заложени маточниците. Когато настъпи устойчиво топло време във втория корпус се вдигат питите с откритото пило и в него се залагат маточниците...

Николай Петров
21.02.2023, 20:58
Едно нагледно видео за диафрагма на Дюкарев....https://www.youtube.com/watch?v=IW5d9hz9DAA&t=132s

FreeBSD
21.02.2023, 21:24
Нищо ново няма в това,даже е много старо (забравено ?).
С 12 ДБ плодник, ранни майки няма да направиш нито ранна паша да хванеш ( рапица ? ) ,отводки ще вадиш ( когато станат) ако това е целта.
По Т.1/3 у нас основно така се разроява май месец ( тръскаш всичко долу + празни рамки ,ХМ и незапечатаното пило отива горе)
Вече ако искаш да си сменяш майките или имаш свободен инвентар за мед,найлон и отворена лента 2-3 см или отвор 15х15
на плътен налон. Ако си на мрежа отдолу е още по лесно.
Въпроса е после като имаш майките какво ще ги правиш, не схванах идеята,не издържах да прочета всичко докрая.

Николай Петров
21.02.2023, 22:15
Примерен вариант: Развиваш двете отводки, като ги подсилваш от основното семейство със запечатано пило, като даваш възможност да си произведат още една млада майка във втори корпус, плюс няколко маточника... Преди главната паша местиш основното семейство с двете майки, като даваш летящите пчели на двете отводки или двете отводки ги местиш, и образуваш едно семейство с летящи пчели от 4 майки. Можеш и да обединиш тогава двете семейства в основния кошер (пчелите ще изберат по-добрата майка). Резултат - 3-4 семейства с млади майки и вадиш мед .... Когато залагаш във втория корпус питите с открито пило пчелното семейство запазва своята хомогенност и не прекратява развитието си, майката продължава да снася яйца, трите пити със запечатано пило гарантират бързото възстановяване на семейството в долния корпус в рамките на един цикъл от 21 дни!? Формирането на отводките може да се направи първоначално във втория корпус до осеменяването на младите майки, после прехвърляне в отделни отводки, формиране на двусемеен кошер и т.н. В тубата в клиповете с "диафрагмата на Дюкарев" няма изискване за 12 ДБ и 8 рамки пило за да заложат маточници... Но "диафрагмата" (явява се и като видоизменена снелгрова дъска) се основава и работи на горния принцип. Изискването 12-8 в руските форуми е описано за да може да се гарантират 3-те рамки със запечатано пило в корпуса със старата майка и с наличните летящи пчели, семейството да се възстанови за следващите 3 седмици, след което можеш да вземеш отново 5 пити със пило и пчели за да ги ползваш за подсилване или за залагане на нови маточници... Резултат от един кошер - произвеждаш нови майки, формираш и развиваш няколко пълноценни отводки, борба с акара, заменяш(произвеждаш) пити, замяна на стара майка, получаваш стоков мед...

Николай Петров
21.02.2023, 22:56
Ето още видео по темата....https://www.youtube.com/watch?v=Pm21xoy44EQ
https://www.youtube.com/watch?v=g1cNTeCtpXI&t=903s

Николай Петров
15.03.2023, 08:44
Ето го метода и в наш вариант... https://www.youtube.com/watch?v=nAiJQXzU304

FreeBSD
19.03.2023, 21:12
Автора на тия видеа отбеляза,че това работи в неговия район.
Затова и работи така. При наличие на една паша няма за какво да развива армия, съответно работи със слаби ( 6Р ) семейства като другите и старата продава,както и отводките.Всичката пчела зазимява наесен и при успехшно презимуване се чака бърз ранен старт.
В тоя ред на мисли за да работиш така,ще ти трябва свободен инвентар (х2 или х3) ,както и място за съхранението му след активния сезон.

Николай Петров
22.03.2023, 22:41
В момента съм поръчал да ми направят няколко разделителни табли, работя с 8 рамков ДБ, като таблите ще бъдат два вида - за формиране на дву- и три- разделни отделения в корпус ДБ за оплождане на пчелните майки.... ако успея април месец да ги "заредя" и сработи технологията, ще имам оплодени майки в началото на месец май, респективно готови отводки. Правя отводка на старата майка със старите пчели след акацията, а питите с пило и млади пчели разпределям по отводките с младите майки, като ще ги подсилвам с пило от отводката със старата майка! До слънчогледа ще имам 2 или 3 нови пчелни семейства готови да събират мед, а отводката със старата майка и давам още един шанс да си произведат нова майка по описаният метод, като до есента ще работят две майки и ги обединявам за зимата.... Такъв ми е планът?! По принцип няма да търся мед тази година, а искам да увелича броя на пчелните ми семейства....

Николай Петров
11.04.2023, 16:22
Днес "заложих" на два кошера експериментално, да си произведат нова майка.... В началото на месец Май ще докладвам за резултата!

Николай Петров
18.05.2023, 21:44
Резултат от "есперимента" - получи се една много добра майка в единия кошер, а основното семейство се разви за акацията на пълен корпус 8 рамки ДБ направих отводка с новата майка, добавяйки една рамка запечатанр пило от основното семейство.... В другия кошер май се получи "търтовка", прясно пило, и яйца равномерно засято на две рамки, но имаше заложени маточници , не намерих майка, прехвърлих питите в нов кошер, добавих две пити с пчели и запечатано пило и яйца от основното семейство, ще пооверя след 5-6 дни какво ще е дереджето... Заложих на нови три кошера да произведат майки по тази технология. Удовлетворен съм на този етап! Работи!!!

Николай Петров
18.06.2023, 10:37
Майката, получена по тази технология при начало на експеримента на 10 април, пронесе на 14 май е едра, отводката на 6 рамки е отделена и усилена с една рамка пчели и пило в осемрамков ДБ, и за месец има три пити със запечатано пило и пчели на 6-7 рамки.... Без подхранване! Сложих една рамка със запечатано пило и едно ВО. След месец ще докладвам.... Има няколко "подводни камъка", но мисля, че в бъдеще ще имам успех над 80-90%! Доволен съм!

Николай Петров
12.08.2023, 19:56
Вчера от майската отводка извадих около 22 кг. мед. От основното семейство в началото на юни направих още една отводка чрез делене на две, като отводката си произведе собствена майка (свищева) и от двата кошера извадих около 15 кг. мед общо. Обобщено от един кошер в началото на Април получих 2 отводки и 37 кг. мед. Всичките кошери в момента имат средно около 2-3 пити със запечатано пило и 20-22 кг. мед, като майките дефакто са блокирани да снасят. Дадох им по две празни пити да има къде майката да продължи да снася, сложих им ленти против акар и в началото на септември ще проверя дали трябва да им се помогне за зазимяването... След формирането на отводките не съм ги подхранвал, формирах ги в началото на пашите респ. - акация, ливадна... В началото на юни всички основни кошери имаха по 7 -8 рамки с пило и почти никакъв мед, отводките бяха на 6 пити и на 2-3 пити с пило. Медът, който извадих основно е от слънчогледа. Отводката от другия основен кошер направена в началото на Май - на нея и придадох оплодена майка една седмици по-късно, се забави в развитието и даде само около 8 кг. мед. През юни от основния кошер номер 2,също направих една отводка, но тя даде фира в жегите, беше във фибраново 6 рамково кошерче и нямаше добра вентилация, вината си е изцяло моя и когато го отворих бяха останали живи една шепа пчели без майката. От втория кошер извадих около 12 кг. мед. Равносметка кошер плюс две отводки(остана само една) получих 20кг. мед. Като всички семейства са запасени с мед и развити за презимуване.

borislav aleksandrov
12.08.2023, 21:39
С 12 ДБ плодник, ранни майки няма да направиш нито ранна паша да хванеш ( рапица ? ) ....

Това зависи от района, състоянието на пчелите и знанията и опита на пчеларя... някъде с 12 рамков ДБ дори и късна паша не хващат.... нещата са много относителни все пак


.......Равносметка кошер плюс две отводки(остана само една) получих 20кг. мед. Като всички семейства са запасени с мед и развити за презимуване.

Надявам се да не го приемеш като критика а по скоро като друга гледна точка. Това че правиш опити е похвално.
Това че се е получило, не означава че догодина ще се получи пак.
Лично аз не бих казал че това работи докато не създам устойчив модел с постоянни резултати работещ на целият пчелин.
Но тук особеното е - че работи при мен (при мойте условия, състояние на пчелите, знания и т.н.) Нещо което и FreeBSD е отбелязал. Дали един модел (или манипулация) работещ на 100% при мен със съответните резултати ще работи при друг е 50/50, я работи, я не.
Чисто технологично (като манипулации и по схемите) не е нищо особено за да е "Удивителен метод ...." по-скоро някаква адаптирана смесица от базови техники на работа с ДБ. В което разбира се няма нищо лошо - това работи на 100% при руснака, удобно му е, има резултат и естествено като всеки пчелар - това е единственият верен начин т.е. моя начин, мойта практика.
Може да е грубо от моя страна, но всеки пчелар може да постигне подобни резултати с чиста базова техника за ДБ (например Пагдън). Стига разбира се да има условията.
Като цяло има много по-добри техники на работа които могат да преследват няколко цели във времето. Или адаптирани части от базови методи на работа с някой по-спецефични, стига да са приложими към съответните условия. Разбира се за това трябват не един и два опита и години. Така че обобщено мога даа поздравя само колегата, и ще си позволя един съвет - да потърси и други начини - не е като да няма. Все пак ако това му е допаднало - вторият непоискан съвет е - да го развие в устойчив модел.

Николай Петров
13.08.2023, 08:50
Абсолютно съм съгласен с мнението ти! Година с година не си приличат! Експериментът ще продължи, знам си основните грешки, някои са по обективни причини, други не... Взех си поуки, догодина ще продължа с експеримента, важното е, че има позитивни резултати.. Цели ще бъдат създаване на еднорамъчни отводки в края на април, началото на месец май на "ранни" майки, тяхното подсилване след акацията и развитието им за слънчогледа, създаване на юнски отводки (производство на майки по време на и след акацията) за увеличаване на пчелина и производство на юлски майки по време на слънчогледа за замяна на "стари" такива... При този метод пчелното семейство е "постоянно" в развитие, не се нарушава целостта му докато не запечатат маточниците, има възможност да се прави безразплоден период и още, и още варианти.... Мисля, че е и с противороев ефект?! Фантазия да има човек!?

Angel Yosifov
13.08.2023, 10:03
"еднорамъчна отводка в края на април"-освен да живееш на юг.
Хладното време ще ограничи значително развитието,даже и във фибран да е...
Аз правя еднорамъчни отводки,но в края на юли-началото на август.До края на октомври,отводките натрупват до кило пчели,предостатъчно за презимуване..

borislav aleksandrov
13.08.2023, 11:04
Създаването на отводка от 1 рамка е донякъде оправдано само ако майката е резерва и с временен характер (например не се завърне от оплождане някоя от титулярките). За лични цели създаването и на отводка на 3-4 до 5 рамки също е някакъв компромисен вариант. Но това си е друга тема.
Лично на мен нещо не ми допадат подобни цели - април еднорамъчна отводка (с евентуална цел мед от слънчоглед), след това нова отводка (пак с такава цел), юли отново (за подмяна на стари майки). За мен това е трудоемко и изискващо време, дори и при малък брой семейства. Но все пак всеки сам си решава и в никакъв случай не целя да засегна някой.
Моя грешка е, че не погледнах клипа, още първият път и прочетох първоначалният пост отгоре, отгоре - мислех че става дума за ДБ 12 рамков, а то било ЛР.

Това е вариация (в основата си е нещо подобно) на това което демонстрира в клипа руснака. Не че е от голямо значение но така работих за известен период в началото на 90-те години като млад пчелар ентусиаст искащ да се докаже на учителя си (баща ми)


12262

Николай Петров
13.08.2023, 19:19
Това е примерна схема за формиране на отводка като помощно семейство, към основното и преди главната паша да се обединят?! При мен подводния камък беше, че не затворих отвора с ХР след запечатването на маточниците в горния корпус... Майките се излюпваха, облитаха, заплодяваха се, почваха да снасят яйца и след известно време "изчезваха"... Пчелите избираха "старата" майка?! Явно нейните феромони са "по-силни", докато младата майка започне да снася на макс пчелите 'чувстват" старата и приемат новата за "съперница". Таблите, които направих имат отвори с мрежа, отвори с ХР на дъното и може да се раздели корпуса на две или три отделения на по една-две рамки, за да се оплодят новоизлюпените майки. Всяко отделение има свой вход за облитане на пчелите и майката. Идеята е след оплождането на майките и започване на снасяне на яйца да се вземат питите заедно с пчелите и да се използват по предназначение, като едното е вашата схема! На клипа руснака работи не с ЛР, а с подобен на Фарар кошер по "негови" размери.... Работата е за не повече от 3-5 минути на кошер слага се таблата между двата корпуса, пчелите обикновенно залагат от 3 до 6,7 маточника в корпуса където не е майката, като не е необходимо и да се търси майката! За по-сигурно можеш да прехвърлиш в единия корпус пита с пресни яйца, за да си сигурен, че в двата корпуса има разновъзрастно пило и яйца... След 7 дни се проверява в кой корпус са запечатаните маточници и се прехвърлят в отделенията за оплождане. След оплождането им вече знаеш колко отводки можеш да направиш и с каква цел... До запечатването на маточниците семейството реално е едно "цяло" пчелите общуват помежду си чрез отворите с ХР, след това имат обща миризма чрез мрежовите отвори и можеш лесно да ги обединиш след време примерно за замяна на майката. При формиране на отводка можеш да подсилиш от същото семейство с една, две пити с пчели (имат обща миризма) и пило... Просто решаваш в зависимост от време, регион, налична медоносна растителност, какво да правиш с младите майки и питите с пчели и пило!
Примерно - в началото на месец юли вдигаш майката над основния кошер (корпус плюс магазини) на една рамка с пчели и пило, разделяш с таблата новия корпус, трябва да има свой отделен вход от основния кошер. В основният кошер пчелното семейство ще си произведе млада майка, а старата майка ще продължи да снася яйца, но в количество, колкото свободни пити и предоставиш. Новата майка ще започне да снася яйца в края на юли, началото на вгуст, силата на семейството не се нарушава, ще събере и мед доволно, август месец обработваш против акар основното семейство докато няма запечатано пило и за зимата може да обединиш двете семейства или да зазимиш старата майка като резервна...
Друг вариант - след основна паша отделяш майката със старите пчели в един корпус отдолу, а останалите пчели с пилото ги вдигаш над него и разделяш с таблата. Пчелiте произвеждат нова майка в горния корпус, а в долния старите пчели и майката сформират ново семейство... Преди следващата паша ги обединяваш или ги развиваш като две отделни семейства?!
За любител-пчелар е интересно и не толкова сложно като процес и технология! Поне аз така мисля...

borislav aleksandrov
13.08.2023, 22:13
...

Връщаш ме почти 30 години назад :bigsmile:
Принципно от Дадан и Лангстрот (бащите на модерното пчеларство) няма кои знае какъв скок като методика на работа. Както се казва повечето неща са добре забравени стари. Почти всеки пчелар добавил нещо, надградил или събрал части от различни практики казва че неговият метод е най-добрия и чрез него се следва жизненият цикал на пчелите, получават се невероятни резултати и т.н. Същото е и при кошерите....
За мен най-добрият метод е този които ти пасва идеално като темперамент или натура, и резултатите от него те удовлетворяват т.е. Принципа на Златокоска - да намериш баланса или златната среда... всичко останало е ала-бала...
Съжалявам ако с нещо съм ви засегнал

Николай Петров
13.08.2023, 23:19
Те и дебелите книги от 100 години са 90% еднакви по съдържание и не става само с четене, но и с опит - грешка пак не става, ако я нямаш основата и няма кой да сподели опита си с теб, демек Учителят ти! Не съм се засегнал, всеки минал през тръните има едно на ум, но ако мисли , че от другата страна е това, което търси пак ще скочи в тях! Тук сме за да споделяме с какво сме се сблъсквали, какви решения сме намирали, какви поуки сме си взели, може при едни да е сработило, а при други да не се получава и не, та не или да, та да...!? Ти го каза - всеки сам трябва да намери своя път в ребуса на пчеларството! Винаги мога да взема оплодена майка, да направя сборна отводка и да получа резултат по дебелите книги. Мога да развия пчелното семейство август месец, да го зазимя, пролетта да почна да го подхранвам, да напълня кошера с пчели и да чакам рапица, акация, липа... Да правя стартери, отглеждачи, да произвеждам майки, отводки или да гоня рой след рой по дърветата. За всичките тези неща има стотици методи и технологии, но всеки един пчелар в крайна сметка избира това, което му е по душа и сърце, а в професионалното пчеларство, там е повече маргинална технологията т.е. с минимум средства и труд да се получи максимален резултат! И затова повечето се специализират в една, две,три максимум основни дейности - унифицирана технология, един тип кошери, стационарно или подвижно пчеларство, производство на мед, на отводки, пчелни майки, пчелни продукти, туризъм, биопроизводство, апитерапия, производство и продажба на инвентар и т.н. Аз не казвам, че този метод е най-добрия, а казвам, че експериментирам защото ми е интересно и има вариативност... Догодина ще експериментирам и изолация на пчелната майка през различните периоди на активния сезон, както и през зимата или перефразирайки "Що е "пчеларство" и има ли почва у нас?!"

borislav aleksandrov
14.08.2023, 19:25
Те и дебелите книги от 100 години са 90% еднакви по съдържание и не става само с четене, но и с опит....

Така е, аз мога само да те поздравя за това...

meduza
28.08.2023, 13:25
привет,

в едно видео гледах - чичото беше сложил два нуклеуса с по 5 рамки един до друг, всеки с по една майка, отгоре сложил ХР, и после наредил общи корпуси за пчелите от двата нук-а. За съжаление не му намерих предното видео с аргумента защо го е направил, но предполагам е с идеята за много силен кошер с няколко корпуса. Вие какво мислите по върпоса за кошер с две майки?

Николай Петров
28.08.2023, 20:17
По принцип семейството с две майки има ускорено развитие в сравнение с пчелното семейство с една майка - снасят две майки, пролетно време взаимно се "топлят", създава се огромна пчелна маса за кратък срок и добивът на мед от това семейство не е по 2, а 3-4 пъти повече!? Най-разпространената технология е: Развиваш нуклеусите до 5-6 рамки, изравняваш ги, това може да е в плодник 10 или 12 рамков, разделен на две отделения с плътна преграда. Майките се препоръчва да са на една възраст!? Слагаш отгоре им ХР и втори корпус над тях, вдигаш 2 рамки с открит разплод, на тяхно място слагаш ВО или празни рамки в плодника, в които майките да снасят яйца, пчелите се "обединяват" в горния корпус, там дефакто отива само младата пчела да отглежда пилото, след което на всеки 7-10 дни вдигаш 2 рамки, докато изпълниш горния корпус. Докато се изпълни втория корпус с пчели и пити пчелното семейство използва само входовете на плодника.В долния корпус всички рамки ще са нови, майките ще снасят в тях, нагоре можеш да слагаш магазини или корпуси с ВО, когато започне главната паша може да отвориш и входовете на горния корпус... Ето едно видео на руски за 10 рамков ДБ:https://www.youtube.com/watch?v=Dtqc0v-6Ui0&t=8s и още едно видео със зазимяване на две майки в изолатор в един корпус, с пролетното им развитие:https://www.youtube.com/watch?v=8doZiIRuZPs

meduza
29.08.2023, 14:32
Благодаря, имам един стар 10-рамков ДБ с плътна преграда (и малка мрежа) и ще го ползвам (вместо два нуклеуса). Предполагам, че ще е удачно напролет - от другите кошери да взема по 2 рамки с пило, 2 празни + 1място за хранилка

Сега трудното ще ми е как да добавя двете майки - искам да ги оставя да си създадат по една нова, но това ще стане ли след като ги сложа заедно или трябва предварително да ги подготвя?

Николай Петров
29.08.2023, 15:42
Зависи коя паша "гониш"!? Ако искаш да хванеш "ранна" паша - рапица, акация трябва сега да зазимиш две семейства в един общ корпус и напролет да ги развиеш... За по-късни паши можеш и напролет да направиш ранни отводки с оплодени майки. Вариации има най-различни!?

Angel Yosifov
29.08.2023, 20:01
Какво ще стане,ако около 10 04. заредя двете отделения с по 5 рамки пило...дали ще успеят да хванат драка,липа,ливада.....и накрая слънчоглед?

Николай Петров
29.08.2023, 21:42
Опитай! Може да сложиш веднага и магазините отгоре... Но може и да отлетят след време!?

rumenggr
31.08.2023, 20:20
Какво ще стане,ако около 10 04. заредя двете отделения с по 5 рамки пило...дали ще успеят да хванат драка,липа,ливада.....и накрая слънчоглед?

Ще кажат: - Е, чорбаджията ни разказа играта! Ся шъ ни спука от бачкане!:bigsmile:

Angel Yosifov
01.09.2023, 07:08
Позна Румба!Седни си -шест!:bigsmile:

Николай Петров
01.09.2023, 08:26
Чорбаджията може да носи и на ядене, и на пиене, и на бой, и на секс.... А пчелата не разбира от бъзици, и не се плаши от работа, но в един момент като и писне накрая, като тегли една "майна" и давай да бегаме от тоя чорбаджия!

Angel Yosifov
01.09.2023, 19:00
и давай да бегаме от тоя чорбаджия!
Как мислиш,дали пчелите комоникират с пчели от др пчелин?

Николай Петров
02.09.2023, 00:20
Как мислиш,дали пчелите комоникират с пчели от др пчелин?

В тез високотехнологични времена не бих се учудил и да си "комуникират", но мисля, че преди всичко се задейства инстинкта към Свободата....

Angel Yosifov
02.09.2023, 11:45
В тез високотехнологични времена не бих се учудил и да си "комуникират", но мисля, че преди всичко се задейства инстинкта към Свободата....
Гледам,обичаш да експериментираш.Следващат пролет около 10.04. изведи майката на някой кошер и остави семейството да си произведе нова....и чакай да видиш,кога ще и се задества инстинкта към свобода....

Николай Петров
02.10.2023, 11:01
Ето днес ви предлагам нещо НОВО за експеримент - тип "Направи си сам"! Превод не се изисква, всичко е разбираемо и нагледно..... Направи си "кошер за стотинки", засели го и ще вадиш "еко" мед, можеш да го използваш и за нуклеус, за наблюдение на живота в пчелното семейство, за хващане на рой и други щури идеи?! Безконтактно пчеларство....
https://www.youtube.com/watch?v=-PC1wWqi6B8

Николай Петров
19.10.2023, 16:09
Продължение на идеята за "кошер в бутилка" и за какво да се използва...
https://www.youtube.com/watch?v=YNMymA5MBQY
https://www.youtube.com/watch?v=htTgX_1DQUg

Angel Yosifov
19.10.2023, 18:00
Незнам,тия хора,нямат ли си туби,я бидони,ами със шишета си играят.......:laughing:
п.п. Виж бат Севдо и в бетони тухли ги развъжда......

Трендафил Дончев
23.10.2023, 17:14
Незнам,тия хора,нямат ли си туби,я бидони,ами със шишета си играят.......:laughing:
п.п. Виж бат Севдо и в бетони тухли ги развъжда......
В шише от кока-кола всичко става.:bigsmile:

Angel Yosifov
23.10.2023, 17:42
В шише от кока-кола всичко става.:bigsmile:
Ааааааа,със стъклено,др може да стане:laughing:,ама не и пчела:P

Кразз
23.10.2023, 18:17
Ааааааа,със стъклено,др може да стане:laughing:,ама не и пчела:P
.........12273

Angel Yosifov
23.10.2023, 18:25
blush;blush;
.........12273

Николай Петров
23.10.2023, 21:23
Ето как направо в бурканя събират мед... Само да сложиш капачката и етикета!
https://www.youtube.com/watch?v=asW21BMHT9o
https://www.youtube.com/watch?v=QpA8YN15lWQ

meduza
18.12.2023, 15:21
Здравейте,

някой тествал ли е да закрепи питка в самата рамка и да им я даде така, вместо да слага питката отгоре - така би трябвало да си имат достъпна храна вътре и да не развалят кълбото

Кразз
18.12.2023, 16:46
Здравейте,

някой тествал ли е да закрепи питка в самата рамка и да им я даде така, вместо да слага питката отгоре - така би трябвало да си имат достъпна храна вътре и да не развалят кълбото
Този "експеримент" няма да доведе до добър край, ако нямат венци, или питка Отгоре.
Докато са на кълбо, пчелите се движат нагоре, нагоре-напред, или нагоре-назад.
Ака имат храна само в страни от кълбото, пчелите от вътрешните междурамия, как ще стигнат до храната??

Angel Yosifov
18.12.2023, 17:58
Здравейте,

някой тествал ли е да закрепи питка в самата рамка и да им я даде така,
Питката-задължително отгоре,за да е на топло и влажно..