PDA

Виж пълната версия : Газова горелка проблем



kaloyanv
12.09.2022, 15:50
Здравейте, днес си купих една пиростия, за да си сложа казана и да си претопя восъка. Това е ако се чудите какво общо има това с пчеларстването. Обаче проблема ми е че не иска да запали и не мога да зацепя защо се получава така. Ето това е модела..

https://www.rubinoshop.com/product/872/gazov-kotlon-rubinogip-za-rabota-na-otkrito-rg-3.html

Въпроса е че като я свхържа към газовата бутилка и поднеса клечка кибрит или запалка, не иска да започне да гори. Някой има ли идея какво може да е ? Газ си тече, даже тръгва да се пали но угасва. Чувствам се малко като абориген, понеже трябва да е елементарно ..

Кразз
12.09.2022, 16:13
Здравейте, днес си купих една пиростия, за да си сложа казана и да си претопя восъка. Това е ако се чудите какво общо има това с пчеларстването. Обаче проблема ми е че не иска да запали и не мога да зацепя защо се получава така. Ето това е модела..

https://www.rubinoshop.com/product/872/gazov-kotlon-rubinogip-za-rabota-na-otkrito-rg-3.html

Въпроса е че като я свхържа към газовата бутилка и поднеса клечка кибрит или запалка, не иска да започне да гори. Някой има ли идея какво може да е ? Газ си тече, даже тръгва да се пали но угасва. Чувствам се малко като абориген, понеже трябва да е елементарно ..

Преди извода за маркуча има една ламаринка, която служи за регулиране притока на кислород. Да не би да е в затворено положение?

kaloyanv
12.09.2022, 16:38
Преди извода за маркуча има една ламаринка, която служи за регулиране притока на кислород. Да не би да е в затворено положение?

Това е интересното че тази ламаринка не може да покрие отвора и аз се чудих, какво става ей сега ще направя една снимка.

kaloyanv
12.09.2022, 16:57
Всъщност успях да го запаля, но явно и самия вятър който духа днес пречи. Уж на завет но става и течение. В момента в който увелича газта и започва да гасне. Явно и на него не му понася добре цената на газта :)) Може би ще успея да се оправя с него, обаче нещо не е както трябва, но не мога да разбера какво е.

kuline
12.09.2022, 18:52
Всъщност успях да го запаля, но явно и самия вятър който духа днес пречи. Уж на завет но става и течение. В момента в който увелича газта и започва да гасне. Явно и на него не му понася добре цената на газта :)) Може би ще успея да се оправя с него, обаче нещо не е както трябва, но не мога да разбера какво е.

За тази горелка е необходим винтил, който регулира налягането на по-високи стойности, а не както е обичайният редуцирвинтил за готварски котлон.
Пускаш газта от бутилката, с ламаринката затваряш отворите за въздух максимално. Развиваш крана на котлона малко и поднасяш пламък. След като погори 10-15 сек. , усилваш притока на газ и регулираш въздуха от ламаринката.
Ето такъв тип винтил ти е необходим

kaloyanv
12.09.2022, 19:08
Значи на тази малката газова бутилка (5-6 кг) трябва да махна винтила и да сложа този така ли ? Предлагаха ми го, но аз исках да пробвам така. Уж можело и без него.

Мерси за пояснението, наистина уж е логично, но човек гледа да мине метър. Котлона 40 лева. Тоз винтил е 20 кинта. Но това беше важно което каза.

kuline
12.09.2022, 19:12
Значи на тази малката газова бутилка (5-6 кг) трябва да махна винтила и да сложа този така ли ? Предлагаха ми го, но аз исках да пробвам така. Уж можело и без него.

Мерси за пояснението, наистина уж е логично, но човек гледа да мине метър. Котлона 40 лева. Тоз винтил е 20 кинта

Чакай! Не знаех, че си с малка бутилка. На нея кранчето не редуцира и би следвало със следващите стъпки в предишният ми пост, да се случат нещата.
Я дай снимка на бутилката.
Още нещо, за което се сещам е дюзата да е затулена частично. Развий кранчето от горелката. На предния му край има дюза, която е десети от милиметъра. Развий я от кранчето, обдухай и от многожилен кабел с едно жило почисти. Нищо, че е нов котлона, може някоя люспа боя да е заседнала - турска гаражна работа

kaloyanv
12.09.2022, 19:22
Чакай! Не знаех, че си с малка бутилка. На нея кранчето не редуцира и би следвало със следващите стъпки в предишният ми пост, да се случат нещата.
Я дай снимка на бутилката.
Още нещо, за което се сещам е дюзата да е затулена частично. Развий кранчето от горелката. На предния му край има дюза, която е стотни от милиметъра. Развий я от кранчето, обдухай и от многожилен кабел с едно жило почисти. Нищо, че е нов котлона, може някоя люспа боя да е заседнала - турска гаражна работа

Е тъй де, станаха нещата, но с много малко пускане на газ :) .. Въпроса е че като увелича газта, започва да загасва и се чудех дали е заради вятъра. След като съм оставил да погори, увеличавам газта и започва да гасне. Но да проверя утре най-добре. И ще пиша после.

kuline
12.09.2022, 19:26
Е тъй де, станаха нещата, но с много малко пускане на газ :) .. Въпроса е че като увелича газта, започва да загасва и се чудех дали е заради вятъра. След като съм оставил да погори, увеличавам газта и започва да гасне. Но да проверя утре най-добре. И ще пиша после.

Освен да увеличиш газта, трябва регулираш въздуха. При всяко горене е необходимо определено количество въздух, което в случая се регулира с въпросната ламаринка. А бе нещо като карбуратора при бензиновите двигатели, но в опростен вид

kaloyanv
13.09.2022, 14:46
Намерих му цаката и стана много добре днес. Много е чувствително на обема на газта която се подава преди палене. Съвсем малко да го пусна по-силно и не мога да го запаля.

kaloyanv
13.09.2022, 15:56
Ами ето това са резултатите от днес, малко се сцепи отдолу. Какво ще кажете, ще го вземат ли този восък ?

11637

11636

kuline
14.09.2022, 06:11
Ами ето това са резултатите от днес, малко се сцепи отдолу. Какво ще кажете, ще го вземат ли този восък ?

11637

11636

Като за начало - ок.
Това, че е сцепен, не е проблем, но изстържи това черното . И още нещо - восъка, трябва да изстива възможно най -продължително време, за да не се пука така. ;)
Незнам по кой способ топиш, но и там има тънкости.

kaloyanv
14.09.2022, 06:40
Води се парна восъкотопилка, за първи път го правя, на този газов котлон , който ви показах тук :)

Диян Димитров
14.09.2022, 07:50
Я качи снимка на бутилката, която ползваш към този котлон.

Кразз
14.09.2022, 09:29
Води се парна восъкотопилка, за първи път го правя, на този газов котлон , който ви показах тук :)

Аз топя само чистия восък. След парната топилка, задължително го претопявам още един път във вода. Понякога на повърхността излизат частици по-леки от восъка и ги обирам с лъжица. Получава се ето това:
116401164111642

kaloyanv
14.09.2022, 09:42
Я качи снимка на бутилката, която ползваш към този котлон.

Значи бутилката която вързах е точно от тези дето ги водят туристически ли как. Червените по 5-6 кг. Дето отгоре се завърта едно котлонче и се ползва за домакинството. Освен това и горелка се закача да се пърли нещо. Ако искаш ще ти снимам, но знаеш много добре каква е.

Краз какво значи във вода ? Пак с парната топилка , само че го оставяш да изтича във вода или ?

Иначе и аз имах само чист восък поначало, но имах и доста парчета останали от ВО и сложих и тях.

Кразз
14.09.2022, 11:53
Значи бутилката която вързах е точно от тези дето ги водят туристически ли как. Червените по 5-6 кг. Дето отгоре се завърта едно котлонче и се ползва за домакинството. Освен това и горелка се закача да се пърли нещо. Ако искаш ще ти снимам, но знаеш много добре каква е.

Краз какво значи във вода ? Пак с парната топилка , само че го оставяш да изтича във вода или ?

Иначе и аз имах само чист восък поначало, но имах и доста парчета останали от ВО и сложих и тях.

Пълня някакъв емайлиран( тенджера) съд с геранска, дъждовна вода до една трета, до две трети допълвам с парчета восък и така...