PDA

Виж пълната версия : ПЧЕЛИН В НАСЕЛЕНО МЯСТО



ivanov1373
05.03.2012, 08:45
здравейте - колко пчелни семейства мога да отглеждам в населено място

mladen99
05.03.2012, 14:36
10 в 1 двор, ако имаш 2-а значи 20.
Като изискванията бяха разтояние зад кошера и отстрани 2м. отстояние от съседи и 5м. напред пред входа на кошера. Или 2метра плътна висока ограда, тогава ако искаш ги сложи и до оградата, но това много много не го гледат проверяващите, наи вече броиката не трябва да надвишава 10, иначе имат право да ги конфискуват.

buci59
05.03.2012, 14:39
10 в 1 двор, ако имаш 2-а значи 20...иначе имат право да ги конфискуват.

Това къде го прочете?

sissko914
05.03.2012, 16:27
:D :D :D :D 100 кошера са допустими wink; от личен опит drinks;

Георги Георгиев
05.03.2012, 17:42
Аз зная за седемстотин метра от населено място.

ivanov1373
05.03.2012, 17:57
аз имам само 2 пчелни семейства и смятах да ги направя поне 5 но една съседка почна да мрънка щяла да ги запали на кмета да се оплачи и сега незнам какво да правя

ledenia123
05.03.2012, 18:06
Ето тук си пише ЧЛ13 http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135468444

mladen99
05.03.2012, 18:11
Ако ще на арменския поп да се оплаче.
Никои нищо не може да ти каже до 10 кошера.

А тоя дето има 100 кажи къде да ти пратя тия от екологията.

На мои приятел живеещ в черноморец му ги пратиха, и какво направиха оглед и му казаха да махне 1 кошер до 24 часа иначе го конфискуват, понеже имаше 11 семеиства, и тои веднага си го премести на пчелина които е извун населено място.

Извън населено място на 700метра точно, могат да се правят пчелини 50-100-500 кошера кои колкото иска.

А ти регистрирал ли си ги? Ако не си вземи се регистрираи мисля като пчелар, но само като пчелар, не като производител. Е то си е твоя работа де, но като си и регистриран като пчелар хептен нищо неможе да ти кажи, дори може да пуснеш жалба че комшииката те заплашва че ще ти запали кошерите, и ако стане нещо с тях ще дърпат нея.

Ники
05.03.2012, 18:30
Колега, къде пише ,че не може да се гледат повече от 10 пчелни семейства в населено място?Аз в закона за пчеларство такава забрана не виждам!

abrashev1
05.03.2012, 18:45
Младенчо, има си закон, моето момче. Когато го променят, тогава ще му мислим. Ако беше така, ветеринарите нямаше да регистрират повече от 10 кошера.

Танаси
05.03.2012, 19:11
Младене ако ще си пращаме тоя и оня...., докъде я докарахме ( колега ).

ivandespotov
05.03.2012, 20:27
Ако ще на арменския поп да се оплаче.
Никои нищо не може да ти каже до 10 кошера.

А тоя дето има 100 кажи къде да ти пратя тия от екологията.

На мои приятел живеещ в черноморец му ги пратиха, и какво направиха оглед и му казаха да махне 1 кошер до 24 часа иначе го конфискуват, понеже имаше 11 семеиства, и тои веднага си го премести на пчелина които е извун населено място.

Извън населено място на 700метра точно, могат да се правят пчелини 50-100-500 кошера кои колкото иска.

А ти регистрирал ли си ги? Ако не си вземи се регистрираи мисля като пчелар, но само като пчелар, не като производител. Е то си е твоя работа де, но като си и регистриран като пчелар хептен нищо неможе да ти кажи, дори може да пуснеш жалба че комшииката те заплашва че ще ти запали кошерите, и ако стане нещо с тях ще дърпат нея. Нищо лично Младенчо, но поне пиши без правописни грешки и прочети закона за пчеларството! Кви 10 кошера кви 10 лева??? Ако е спам моля мода да ме поправи?

dvidenov
05.03.2012, 20:46
Когато се регистрира пчелина се издава удостоверение за регистрация на животински обект.В това удостоверение пише какъв е капацитета на пчелина .Четох че щом е в регулация трябва да се регистрира и в кметството.

Танаси
05.03.2012, 22:38
Да задължително, кметовете водят отчет.
Ако пчелина не е регистриран като животновъден обект кметовете определят колко семеиства може но не повече от 10(За пример там където са моите общинския кмет е определил 2 бр.)
Друго е положението обаче ако е регистриран като животновъден обект там областната ветеринарна служба (бифшата)определя колко може в имот които е в регулация.
За пример на мен ми разрешиха 100бр. като естественно се спазва закона - отчет пред кмета при промана на броиката.
Това е което аз знам ако има нещо ново моля споделете.

Димитър Бонев
05.03.2012, 23:48
С новите изменения на не знам вече коя наредба при определяне на капацитета на пчелина се иска задължително становище от общината, независимо дали е в населено място или извън него. Един месец ми костваше това становище, защото пак според някакво изменение, в регистрацията на пчелина не се пише колко кошера имаш, а какъв е капацитета на пчелина. А за да се извади този документ, реално се прави пререгистрация на пчелина.

mladen99
06.03.2012, 08:22
Вече съжелявам че исках да помогна на колегата, но с вас наистина ви кефи да спорите.
Аз ви казвам реални факти вие не.

И нямам намерения да правя мръсно на никои и да му пращам тоя и оня, ама ме хваща яд на такива дето само си приказват.

ivanov1373
06.03.2012, 08:41
днес смятам да ходя при клета да ги регистрирам

ivanov1373
06.03.2012, 08:48
благодаря на всички

Танаси
06.03.2012, 08:57
Кажи после какво е станало и дали има някакви промени,

peychev
06.03.2012, 10:06
Не знам какви сложни схеми правите...когато регистрирах моя пчелин,направих следното....Отидох в областната дирекция по безопастност на храните и там заевих капацитет от 100 кошера,като представих нотареален акт за имота...и удостоверението за пчелина беше при мен след 2 дни....

Димитър Бонев
06.03.2012, 12:40
Не влизаме в сложни схеми, само казвам какви перипети имах есента, когато отидох да декларирам новите семейства. Сега вече след като имам капацитет докато го достигна само с декларация.

ivanov1373
06.03.2012, 17:26
секретаря на кмета каза че от миналата година регистрацията става при ветеринарната служба

Димитър Бонев
06.03.2012, 19:02
Да, само че вече не е ветеринарна служба. Регистрацията, промени на капацитет на пчелина и т.н се правят в ОБЛАСТНА ДИРЕКЦИЯ ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ХРАНИТЕ(ОДБХ)точно , не в района, а в областта. При кмета се пуска само една декларация за статистиката.
Необходими документи:
-Нотариален акт на мястото, ако е на твое име или договор за ползване ако не е на твое име(независимо дали е на баща, майка, съпруг, съпруга, син, дъщеря)
-становище от съответната община, че на това място може да се отглеждат заявения брой пчелни семейства
-заявление по образец
- при промяна на капацитет-стария регистрационен талон

ттитто
06.03.2012, 19:27
-становище от съответната община, че на това място може да се отглеждат заявения брой пчелни семейства

Това становище от кога е необходимо? Аз миналата година, пролетта, без такова становище, регистрирах пчелин с капацитет 300 кошера в едно село, и то далеч от краищата на селото. На имот с незастроена площ около 600 кв. м.

Димитър Бонев
06.03.2012, 20:09
От 20 юни 2011 г. Казвам ви го не да се заяждам, а да ви спестя нерви и излишно разкарване, особено на тези, дето живеят далече от областните центрове.

srg
07.03.2012, 10:28
За което благодарим.

N-2
07.03.2012, 13:10
Къде може да се прочете тази наредба, че нещо не успях да разбера какво трябва да се прави с тази регистрация, определяне капацитет и т. н?

mirona73
06.03.2014, 16:59
Здравейте бъдещи колеги.Предстои ми и на мен в скоро време да се запозная отблизо с пчеличките,та искам съвет от вас.Мястото на което имам възможност да поставя за начало 3 ЛР кошера е на по-малко от 300 метра до съседният двор с 20-тина ДБ.Как мислите, ще се "сбият" ли пчеличките? Не искам да вредя на колегата.В бъдеще пожелателният от мен брой кошери искам да е около също 20.Дано да могат, че за съжаление нямам друга алтернатива,а желанието е огромно.Сигурно зависи и от пашата но не знам каква е...силна,средна,слаба.Благо даря Ви предварително.

Юрий Цветков
07.03.2014, 14:26
Нямаш никакъв проблем. Давай смело.

mirona73
07.03.2014, 16:41
Нямаш никакъв проблем. Давай смело.

Благодаря г-н Цветков,така и ще направя,смело но и отговорно.

idjo_52@abv.bg
07.01.2015, 11:25
Колеги,в населено място не е ограничен броя на пчелните семейства ,а единственно отстоянието от съседа.

valaz
07.01.2015, 20:36
Закона за пчеларството не поставя ограничения за брой кошери, отглеждани в населено място. Поставя единствено изисквания за минимално отстояние от двора на съседа. Ограничения за брой кошери в двор в населено място могат да се налагат с решение на общината или кметството. Не знам, дали това е законно.

зуница
07.01.2015, 20:59
След като в закона няма такъв текст.Подобно ограничаване си е незаконно.На базата на кой член от закона ще се направи?

borislav aleksandrov
07.01.2015, 21:08
по принцип е така не пише изрично брой кошери но местната власт се хваща за това че се изскат минимум 10 семейства за да бъде издадено Удостоверение за ползване на общинска земя и горски фонд като изхождат че щом е определена минимална бройка от 10 семейства то значи е регламентирано....

зуница
07.01.2015, 21:22
Споменава се минимум и общински или горски имот.Това не е максимум и става дума за частен имот.Пчеларството се третира в закона за пчеларството и тълкованията на общинските власти си има начин да се оборят.Над общинските власти са съдебните власти.Поне за върховенството на закона отговарят те.Или най-малкото така трябва да е.

solaris60
07.01.2015, 21:48
След като в закона няма такъв текст.Подобно ограничаване си е незаконно.На базата на кой член от закона ще се направи?

Няма такъв закон и не е редно да се прави, но за да се избегнат пренаселване на малка площ с много кошери в гъстонаселен район, то би трябвало кмета или група оторизирани хора(примерно) да поставят граници на наши самозабравили се колеги, да тероризират хората.

зуница
07.01.2015, 22:15
В нормалните държави действията на служебни или овластени лица се извършват в рамките на закона.Тяхните действия могат да се основават само на законите на държавата.На някои дори им казват "държавни служители" , защото се предполага , че работят за законноста в държавата.Относно промените в Закона за пчеларството и броя кошери вече го дискутирахме някъде във форума.

changov
29.07.2016, 09:21
Здравейте, имам намерение да отглеждам пчели в рамките на населено място, четох в темата за ограничения в броя на семействата, но мой съсед отглежда от години около 50 семейства също в населено място, така че ако може някой да поясни за тези ограничения; другото което искам да попитам - едните ми съседи не са особено съгласни с намерението ми, защото имат малко дете - имат ли основоние да предприемат действия срещу мен и на какви изисквания трябва да отговарям, за да бъда изряден (като изключим регистрацията в кметството и габаритното разстояние от 5/3 метра, с които вече се запознах) ? Благодаря предварително.

malkia.sandanski
29.07.2016, 11:42
Здравейте, имам намерение да отглеждам пчели в рамките на населено място, четох в темата за ограничения в броя на семействата, но мой съсед отглежда от години около 50 семейства също в населено място, така че ако може някой да поясни за тези ограничения; другото което искам да попитам - едните ми съседи не са особено съгласни с намерението ми, защото имат малко дете - имат ли основоние да предприемат действия срещу мен и на какви изисквания трябва да отговарям, за да бъда изряден (като изключим регистрацията в кметството и габаритното разстояние от 5/3 метра, с които вече се запознах) ? Благодаря предварително.
Част от моите пчели зимуваха в двор, където в съседство живеят хора с малки деца, които имат и басейни през лятото. Едните от тях в края на зимата помолиха да преместя пчелите от там, защото се притесняваха за децата и аз се съобразих с тях. Преди няколко години пак имахме пчели в него двор, но тогава без никой съсед да е казвал каквото и да било, единия от тях ги беше натровил и измряха всичките. В последствие човека беше казал тук таме и това стигна и до нас, и разбрахме кой е. Така че сега ако някой не е съгласен и се притеснява да има пчели наблизо до него, аз се съобразявам с хората.

changov
29.07.2016, 11:53
Опасявам се именно да не ми ги натровят с нещо, ситуацията е същата - деца + басейни... Е когато имаш друг свободен парцел е лесно да ги преместиш, но при мен го няма този вариант, но има и друго - съседът от долу гледа пчели от както се помня ама неговите кошери не им пречат ;)

Aranis
29.07.2016, 14:37
Опасявам се именно да не ми ги натровят с нещо, ситуацията е същата - деца + басейни... Е когато имаш друг свободен парцел е лесно да ги преместиш, но при мен го няма този вариант, но има и друго - съседът от долу гледа пчели от както се помня ама неговите кошери не им пречат ;)


Хехе, знаеш как е в живота - всички сме равни, но едни са по-равни от други. Темата е деликатна и трябва да се разбереш по някакъв начин с тях. По принцип те не могат да бъдат спирачка за това ти да отглеждаш пчели (поне не и законово), но както сам отбеляза могат да ти ги натровят по всяко време, особено ако не си там постоянно. И при мен ситуацията е подобна. Съседката много ми се радваше, докато си мислеше, че ще папка безплатен медец, но като й попарих надеждите рязко смени тона. То бяха заплахи за съд, ала-бала. Към днешна дата имаме статукво - не си говорим :laughing:. Не са приятни тези отношения и не трябва да се стига до там.

changov
29.07.2016, 16:22
Така е, иска ми се да си запазим добрите отношения със съседите, но щом няма законова пречка; прощавайте тъпия въпрос, но мисля да си купя семействата именно от другия съсед-пчелар, та трябва ли ми пътен лист, при положение че сме на има-няма 50 метра един от друг ?

Ангел Йосифов
29.07.2016, 16:57
По скоро ти трябва-стъклен лист....

Георги 1974
29.07.2016, 17:00
Пътен лист ти трябва ако е законно но преди това ти трябва регистрация към БАБХ, но този съсед не ти ли каза че старите пчели ще се върнат при него и трябва зимата да ти ги продаде (евентуално).
А и съседите ако са категорично против го обмисли хубаво ако спазиш всичко по правилата законово не могат да имат претенции но си е деликатна ситуация.

Ангел Йосифов
29.07.2016, 17:24
Така е, иска ми се да си запазим добрите отношения със съседите, но щом няма законова пречка; прощавайте тъпия въпрос, но мисля да си купя семействата именно от другия съсед-пчелар, та трябва ли ми пътен лист, при положение че сме на има-няма 50 метра един от друг ?

Сега сериозно......Преди 4 години се разделих с кошерите си,които бяха в двора на къщата ми..В един момент изпаднаха в такава агресия,че от обяд до мръкване всичко мърдащо в радиус от 100 метра беше "ваксинирано" повече от 1 път.Пчелите кръжаха около къщата и улицата,а аз неможех да си подам носа навън,бях все още алергичен.Най много се страхувах някоя баба да не изтърве внучето си навън.Не се страхувах за себе си,а за съседите и децата им.....Слава Богу!Нямаше жертви,само надути комшии и случайни минувачи.Взех решение,до сутринта или ще ги продам или ще ги унищожа....Продадох ги.Парите ги дарих,а аз,благодарение на 20 ужилвания се излекувах....

changov
13.08.2016, 10:16
Здравейте отново, благодаря за отговорите, но имам още един, малко тъпичък въпрос - има ли разлика между регистрация на пчелин и регистрация на животновъден обект ?

panoneca
13.08.2016, 11:15
Здравейте отново, благодаря за отговорите, но имам още един, малко тъпичък въпрос - има ли разлика между регистрация на пчелин и регистрация на животновъден обект ?

Пчелина нали е животновъден обект

changov
13.08.2016, 14:34
Ок, разбрах, а регистрацията на животновъден обект съпътствана ли е с някакви регулярни (месечни, годишни и т.н.) данъци, такси и прочие (за самата регистрация е ясно че все нещо се плаща) ?

Георги 1974
13.08.2016, 14:43
Ок, разбрах, а регистрацията на животновъден обект съпътствана ли е с някакви регулярни (месечни, годишни и т.н.) данъци, такси и прочие (за самата регистрация е ясно че все нещо се плаща) ?

Засега Не.

Краско
19.08.2016, 07:51
В момента отглеждам 22 пчелни семейства в двора. През лятото двора на комшията беше част от трасето към пашата, но проблеми не съм имал. Отворите са насочени към къщата - на юг. Нямах оплакване от комшиите че пчелите летят. Хората почти до границата си бяха засяли двора със зеленчук и нямах проблем.

demonj
16.09.2016, 08:15
И аз имах проблеми с комшиите преди години,жалби писаха в кметството даже,но откакто започнах да им раздавам мед на всяко вадене и проблреми нямам вече :laughing:

pantera1
15.06.2017, 16:25
В закона наистина пише 10 пчелни семейства,ако е в населено място и си има отстояние от съседния имот.

mpandurski
15.06.2017, 20:11
Къде в закона пише за бройката на семействата в населеното място?

kuline
15.06.2017, 20:29
Къде в закона пише за бройката на семействата в населеното място?

В закона няма такова ограничение. Това може да е инициатива на общинския съвет, който узаконява условието в Наредба.

Дидка
23.08.2018, 19:18
Не съм съгласна да се гледат толкова много пчели в един двор в населено място! Нашите съседи и ат 6 кошера в двора и това лято ни нажилиха за две години напред

Дидка
23.08.2018, 19:57
И аз имам проблем с комшиите и тяхните пчели! Въпреки че дават мед пак съм бесна и решена да махна тези кошери от двора им!!! Имат 6 кошера и пчелите им това лято ни направиха на решето ! С две малки деца съм и те не смеят вече да излезнат в двора да играят от пчелите! Голямото ми дете е на 7 години три пъти я ожилиха това лято като сега последният път стигнахме до болница да й бият орпазан за да й минат отоците по лицето! Малкото ми дете е на 2 годинки 2 пъти я ожилиха и добре че поне при нея нямаше влошаване и отоци! Аз бях ожилена два пъти и моя мъж 3 пъти за това лято ! Направихме забележка на комшиите но резултатът нулев !! Сега се чудя какво да правя

kuline
23.08.2018, 20:00
Не съм съгласна да се гледат толкова много пчели в един двор в населено място! Нашите съседи и ат 6 кошера в двора и това лято ни нажилиха за две години напред

Мила, няма пълно щастие. Пчеларите като такива, а и като хора, също не са съгласни с много неща, но ...се нагаждат някак си, според ситуацията.

kuline
23.08.2018, 20:06
И аз имам проблем с комшиите и тяхните пчели! Въпреки че дават мед пак съм бесна и решена да махна тези кошери от двора им!!! Имат 6 кошера и пчелите им това лято ни направиха на решето ! С две малки деца съм и те не смеят вече да излезнат в двора да играят от пчелите! Голямото ми дете е на 7 години три пъти я ожилиха това лято като сега последният път стигнахме до болница да й бият орпазан за да й минат отоците по лицето! Малкото ми дете е на 2 годинки 2 пъти я ожилиха и добре че поне при нея нямаше влошаване и отоци! Аз бях ожилена два пъти и моя мъж 3 пъти за това лято ! Направихме забележка на комшиите но резултатът нулев !! Сега се чудя какво да правя

Блага дума желязни врати отваря. Имам предвид да се разберете човешки, винаги може да се стигне до някакво консенсусно решение на проблема, важен е подхода!

Трендафил Дончев
23.08.2018, 20:26
И аз имам проблем с комшиите и тяхните пчели! Въпреки че дават мед пак съм бесна и решена да махна тези кошери от двора им!!! Имат 6 кошера и пчелите им това лято ни направиха на решето ! С две малки деца съм и те не смеят вече да излезнат в двора да играят от пчелите! Голямото ми дете е на 7 години три пъти я ожилиха това лято като сега последният път стигнахме до болница да й бият орпазан за да й минат отоците по лицето! Малкото ми дете е на 2 годинки 2 пъти я ожилиха и добре че поне при нея нямаше влошаване и отоци! Аз бях ожилена два пъти и моя мъж 3 пъти за това лято ! Направихме забележка на комшиите но резултатът нулев !! Сега се чудя какво да правя

Колко е голям двора им? На какво разстояние са от вас? Ако можете да направите някаква скица на двата двора и да обозначите къде се намират пчелите и да я качите тук.
Отговорете на тези ми два въпроса и ще ви дам някаква идея и разбира се, ако я приемат ще сте добре и двете страни.

rosty_sz
23.08.2018, 20:32
И аз имам проблем с комшиите и тяхните пчели! Въпреки че дават мед пак съм бесна и решена да махна тези кошери от двора им!!! Имат 6 кошера и пчелите им това лято ни направиха на решето ! С две малки деца съм и те не смеят вече да излезнат в двора да играят от пчелите! Голямото ми дете е на 7 години три пъти я ожилиха това лято като сега последният път стигнахме до болница да й бият орпазан за да й минат отоците по лицето! Малкото ми дете е на 2 годинки 2 пъти я ожилиха и добре че поне при нея нямаше влошаване и отоци! Аз бях ожилена два пъти и моя мъж 3 пъти за това лято ! Направихме забележка на комшиите но резултатът нулев !! Сега се чудя какво да правя

Това са твърде много ужилвания за 6 кошера. Има нещо нередно. Вероятно комшията е много "бос". Прави глупости, предизвиква нападения, дразни семействата, не различава по-злобните семейства или не желае да премахне този ген. Съществуват още доста вероятности но определено това е много агресия за толкова семейства.

Pero Melifero
23.08.2018, 20:36
Дидка, хубаво е да имате плътна ограда между дворовете - зид, дъски, жив плет и т.н.! Може да го помолите да ги отдалечи от оградата ако са много близо или да завърти входовете им в друга посока. А сигурна ли сте, че са техни пчелите дето ви жилят? Питам, понеже и да се премахнат изцяло кошерите, 100% е сигурно, че пчели ще продължат да идват в двора ви, просто тогава няма да знаете към кого да насочите гнева си...

agro
24.08.2018, 20:59
При мен работи 2 м висока преграда от зелената засенчваща мрежа, опъната върху металната мрежа на оградата. Съседката е алергична, но още нито една пчела не я е ужилила, при 50 кошера в двора. Тя минава всеки ден от другата страна на оградата, на десетина метра от най-далечните кошери и на по-малко от метър от близките кошери. Това поне по двайсетина пъти на ден, доста често стои наблизо и си пасе овцете на полянката досами оградата.