PDA

Виж пълната версия : Пожар



Трендафил Дончев
24.07.2022, 16:09
11446 114471144811449

Това се случва в пчелина на Ангел Йосифов/Майстора/

Angel Yosifov
24.07.2022, 16:41
Случи се вчера по това време.А таз сутрин,вертолет продължаваше да гаси на 300м от пчелина.
Пожара е възникнал в ранния следобяд,а фронта на пожара се е движел по тясна полоса от 100м,в продължение на 400-500м по угар.След това прехвърля в гората ииии..Огъня премина през пчелина за не повече от 5-6минути и стана възможно да влезем да гасим.Като по чудо не пламна вилата и навеса...За навременната реакция на пожарната не ми се говори....
Таз сутрин от неизгорелите кошери масово се облитаха на новия пейзаж.Очаквам проблеми с майките и пилото,заради високата температура и огъня горял под тях.Всъщност,половината от отселелите кошери си горяха.Добре,че возех тоби с вода...
Спретнах 2-3 поилки,Повдигнах клюмналите кошери и това беше за днес...На тръгване видях и пчели с прашец...
п.п От 3-4 кошера,най обгорелите,вчера течеше мед през мрежестите дъна....

Трендафил Дончев
24.07.2022, 16:44
Случи се вчера по това време.А таз сутрин,вертолет продължаваше да гаси на 300м от пчелина.
Пожара е възникнал в ранния следобяд,а фронта на пожара се е движел по тясна полоса от 100м,в продължение на 400-500м по угар.След това прехвърля в гората ииии..Огъня премина през пчелина за не повече от 5-6минути и стана възможно да влезем да гасим.Като по чудо не пламна вилата и навеса...За навременната реакция на пожарната не ми се говори....
Таз сутрин от неизгорелите кошери масово се облитаха на новия пейзаж.Очаквам проблеми с майките и пилото,заради високата температура и огъня горял под тях.Всъщност,половината от отселелите кошери си горяха.Добре,че возех тоби с вода...
Спретнах 2-3 поилки,Повдигнах клюмналите кошери и това беше за днес...На тръгване видях и пчели с прашец...

Много ли са загубите?

Angel Yosifov
24.07.2022, 16:49
Много ли са загубите?
50%,Но може и сигурно ще се увеличат...но и ще останат...Сигурно ще се наложи да купя майки.
Реших да ги оставя 2-3 дена да си подредят гнездата и да се поуспокят,тогава ще правя проверка.

kaloyanv
24.07.2022, 17:18
Цъцъц, лоша работа :(

Георги 1974
24.07.2022, 20:43
50%,Но може и сигурно ще се увеличат...но и ще останат...Сигурно ще се наложи да купя майки.
Реших да ги оставя 2-3 дена да си подредят гнездата и да се поуспокят,тогава ще правя проверка.
Мастер кофти не говоря за материалния аспект не,че го няма но знам, че не е водещ при теб кофти за пчелите нищо лошо не са направили

smsi-h
24.07.2022, 20:52
Лоша работа! Моите съчувствия!

Според мен имаш основен проблем. Пръскай с раундъп тревата около кошерите и няма да имаш такъм проблем в бъдеще. Това се отнася за всички колеги.

зуница
24.07.2022, 21:22
Лоша работа! Моите съчувствия!

Според мен имаш основен проблем. Пръскай с раундъп тревата около кошерите и няма да имаш такъм проблем в бъдеще. Това се отнася за всички колеги.
Раундъп съдържа глифозат.
https://agroapteki.com/preparati/herbicidi/raundap-klasik-pro/
Глифозат е съединение, което попаднало в човешкия организъм се натрупва. Канцерогенно е.На кой колко е критичната маса от натрупването преди заболяването е Божия работа. За това " Прикрито мляко ,котка го не лочи." В " белите" държави глифозатът е забранен.
https://www.dw.com/bg/хората-трябва-да-знаят-истината-за-глифозата/a-47825249

зуница
24.07.2022, 21:33
Случи се вчера по това време.А таз сутрин,вертолет продължаваше да гаси на 300м от пчелина.
Пожара е възникнал в ранния следобяд,а фронта на пожара се е движел по тясна полоса от 100м,в продължение на 400-500м по угар.След това прехвърля в гората ииии..Огъня премина през пчелина за не повече от 5-6минути и стана възможно да влезем да гасим.Като по чудо не пламна вилата и навеса...За навременната реакция на пожарната не ми се говори....
Таз сутрин от неизгорелите кошери масово се облитаха на новия пейзаж.Очаквам проблеми с майките и пилото,заради високата температура и огъня горял под тях.Всъщност,половината от отселелите кошери си горяха.Добре,че возех тоби с вода...
Спретнах 2-3 поилки,Повдигнах клюмналите кошери и това беше за днес...На тръгване видях и пчели с прашец...
п.п От 3-4 кошера,най обгорелите,вчера течеше мед през мрежестите дъна....
Каквото и да напиша ще е малко.Искрено съжалявам, че това се е случило на тебе.Господ изпраща изпитания на тия що обича.Сигурен съм, че ще ти помогне да ги преодолееш.Вярвай!

zapstojan
24.07.2022, 22:40
...Господ изпраща изпитания на тия що обича...........hi;:cool:

Вярвай!bow;

zapstojan
24.07.2022, 22:51
...Искрено съжалявам, че това се е случило на тебе.Господ изпраща изпитания на тия що обича....

Съжаляваш, че господ обича точно него, а не някой друг!?:crazy:

Фалшивите приказки никога не се връзват, оти! Никога!:rtfm::cool:

Трендафил Дончев
24.07.2022, 22:52
Каквото и да напиша ще е малко.Искрено съжалявам, че това се е случило на тебе.Господ изпраща изпитания на тия що обича.Сигурен съм, че ще ти помогне да ги преодолееш.Вярвай!

Тук няма нищо общо ТОЙ. Всички тези пожари са плод на недобросъвестност и глупост. Дано ТОЙ пък да помогне, но и в това се съмнявам. ;)

zapstojan
24.07.2022, 23:00
...

И не забравяй, че Господ бди на тебе чадо!:cool:

dvd111
25.07.2022, 00:34
Думите на колега пчелар, с които изказва своето съчувствие и подкрепа на друг колега за сполетялото го нещастие, са обект на присмех и подигравки от трети колега...
Не,... не го разбирам това...:tres:

Кразз
25.07.2022, 05:56
Не се дракайте и тука!
Майсторе, Здраве да има...

зуница
25.07.2022, 07:55
;)
До кога ще го търпиш zapstojan??? Трябва ли всяка тема да осира? Ако това ще е нивото на форума? Да го изясним.Не може един комплексар да се подиграва и с нещастието достигнало колега. Само от уважение към колегията няма да отговарям в стила на ползващия се с явни протекции да мърси навсякъде.
Моля Ачо да ме извини , че и неговото нещастие се оказа забъркано в помията на оня екземпляр.

zapstojan
25.07.2022, 08:30
...Ако това ще е нивото на форума?
Това ниво на форума не го ли зададе ти, екземплярчо?
Или вече не искаш да разбереш, докога ще издържиш?:cool:


Да го изясним.Не може един комплексар да се подиграва и с нещастието достигнало колега.....

Къде го видя това? А?
Прочети 10 пъти темата и може да схванеш нещата!:cool:


...Само от уважение към колегията няма да отговарям в стила на ползващия се с явни протекции да мърси навсякъде.
....
В какъв стил отговаряш??? Май много неща не са ти ясни.
И стига си ръсил помия бе, помияр!

Трендафил Дончев
25.07.2022, 09:27
До кога ще го търпиш zapstojan??? Трябва ли всяка тема да осира? Ако това ще е нивото на форума? Да го изясним.Не може един комплексар да се подиграва и с нещастието достигнало колега. Само от уважение към колегията няма да отговарям в стила на ползващия се с явни протекции да мърси навсякъде.
Моля Ачо да ме извини , че и неговото нещастие се оказа забъркано в помията на оня екземпляр.

Нарочно ВИ оставих. ;)
Вземаш две или няколко майки и ги поставяш в кутийка. При всяко съприкосновение ги разделяш и така докато свикнат една с друга и ги пускаш в кошера/форума и те започват да снасят/ пишат без да се нападат. Когато опита е неуспешен пчеларя/мода им къса главите /банира и идват нови или под друг ник.;)

kaloyanv
25.07.2022, 10:18
Колега, дай някоя банкова сметка ако искаш, всеки който желае да удари едно рамо. Както се казва и един кошер нов да си вземеш, пак си е нещо .

зуница
25.07.2022, 12:55
Нарочно ВИ оставих. ;)
Вземаш две или няколко майки и ги поставяш в кутийка. При всяко съприкосновение ги разделяш и така докато свикнат една с друга и ги пускаш в кошера/форума и те започват да снасят/ пишат без да се нападат. Когато опита е неуспешен пчеларя/мода им къса главите /банира и идват нови или под друг ник.;)
Нали не мислиш , че форума трябва да се превърне в надплюване. Защо простащината на един трябва да дава тон за всички?Ако това ще е бъдещето на форума , "жална му майка".Какво спечели настоящата тема от намесата на тоя екземпляр? Омаза и усмърдя една човешка загуба и пчеларска трагедия.И то само за да му лъсне отново и отново голия в интелектуално отношение гъз.;)

zapstojan
25.07.2022, 14:26
Каквото и да напиша ще е малко.Искрено съжалявам, че това се е случило на тебе.Господ изпраща изпитания на тия що обича.Сигурен съм, че ще ти помогне да ги преодолееш.Вярвай!

Това дето си го написал хич не е малко!
Защо трябва да се давиш в лицемерие?


До кога ще го търпиш zapstojan??? Трябва ли всяка тема да осира? Ако това ще е нивото на форума? Да го изясним.Не може един комплексар да се подиграва и с нещастието достигнало колега. Само от уважение към колегията няма да отговарям в стила на ползващия се с явни протекции да мърси навсякъде.
Моля Ачо да ме извини , че и неговото нещастие се оказа забъркано в помията на оня екземпляр.

Лицемерието, чрез думата "колегия" почва да прелива в четкаджийство.


Нали не мислиш , че форума трябва да се превърне в надплюване. Защо простащината на един трябва да дава тон за всички?Ако това ще е бъдещето на форума , "жална му майка".Какво спечели настоящата тема от намесата на тоя екземпляр? Омаза и усмърдя една човешка загуба и пчеларска трагедия.И то само за да му лъсне отново и отново голия в интелектуално отношение гъз.;)
Тука пак се изложи пред "колегията".

Защо не поработиш в-у себе си, а си се загрижил за форума?

borislav aleksandrov
25.07.2022, 15:16
Ангел Йосифов мога да изразя само своето съчувствие към случилото се...


Колега, дай някоя банкова сметка ако искаш, всеки който желае да удари едно рамо. Както се казва и един кошер нов да си вземеш, пак си е нещо .

Макар че темата не предразполага за подобно нещо - успя да ме накараш да се засмея...

Трендафил Дончев
25.07.2022, 15:46
Нали не мислиш , че форума трябва да се превърне в надплюване. Защо простащината на един трябва да дава тон за всички?Ако това ще е бъдещето на форума , "жална му майка".Какво спечели настоящата тема от намесата на тоя екземпляр? Омаза и усмърдя една човешка загуба и пчеларска трагедия.И то само за да му лъсне отново и отново голия в интелектуално отношение гъз.;)

Нали знаеш какво мисля за форума? ФОРУМА Е ОГЛЕДАЛО!!! Чийто задник по твои думи гъз се появи пред него, това показва и той/форума. Та, на фона, на трагедията, на Йосифов, вие отново си показахте задниците/гъзовете. Кантар няма да използвам. Всеки от присъстващите да премери кой колко тежи и сам да си вади изводите. Иначе моята работа е лесна, вкарвам ви никовете в едни правоъгълничета, компа/форума ме пита "за колко време"? Избирам опцията и...кой да избера!?!? Ти кажи? ;) Хайде сега си сядайте на задниците/гъзовете и мирувайте.

Angel Yosifov
25.07.2022, 16:56
Колега, дай някоя банкова сметка ако искаш, всеки който желае да удари едно рамо. Както се казва и един кошер нов да си вземеш, пак си е нещо .
Даже и аз се усмихнах,като Борката,но Благодаря за съчувствието и предложението,Благодаря и на Колегията,но не е необходимо да ми се "удря рамо".Можеби,рамо ще трябва за молитва за дъжд.Отселелите пчели ще се справят с моя помощ.
Ето,например,високата температура е един вид третиране срещу вароа..Ще спестим на пчелите тровенето,което и без пожара им го спестявам...
И други плюсове се появяват,но засега ще ги запазя за лична консумация...
Още веднъж Благодаря!

Angel Yosifov
25.07.2022, 17:04
Нали знаеш
Вервам,знаеш как се действа при пожар.....
Остави ги да поддържат огъня.
И двамата ги разбирам.
Ето,например,оня ден изпращам снимки от пожара на един приятел,ама той малко недоскиф...ми праща "приятни изживявания" и днес прочитайки форума,сложил цаките и разгледал снимките от вайбъра....
Огън,огън гаси!

zapstojan
25.07.2022, 17:28
...Ето,например,високата температура е един вид третиране срещу вароа..Ще спестим на пчелите тровенето,което и без пожара им го спестявам...
И други плюсове се появяват,но засега ще ги запазя за лична консумация....

Догодина и гъби на мястото на пожара.

jordanov
26.07.2022, 19:14
Ееей лоша работа е станала... Жалко за загубите и пораженията, ама можело и да е по-лошо, а па ти Наборе ще се оправиш бързо. Даже и без наша помощ, май?
Имахме някъде тема за пожаробезопасността на пчелина, винаги по това време е актуална. Вода, ниска трева или никак и вече квото каже Горния. И кошерите да не са на гуми.

Angel Yosifov
26.07.2022, 20:52
Ееей лоша работа е станала... Жалко за загубите и пораженията, ама можело и да е по-лошо, а па ти Наборе ще се оправиш бързо. Даже и без наша помощ, май?
Имахме някъде тема за пожаробезопасността на пчелина, винаги по това време е актуална. Вода, ниска трева или никак и вече квото каже Горния. И кошерите да не са на гуми.
Наборе да си призная "мързела" спаси,останалите кошери от пожара.:laughing:
Обикновено засенчвам кошерите с окосената трева около тях.Засенчването беше запланувано за неделята,след последната врътка на центрофугата.
Иначе,гуми,използвам времено,точно в тоз период,при производство на августовски майки......но пожара ме изпревари,което радикално променя мислите ми за засенчване и основа за времените отводки...

jordanov
27.07.2022, 21:19
Факт! Ако знаем кога какво е правилно животът ще бъде различен. Аз отдаавна не бях засенчвал, но в неделя като извадих квото там и насякъх бъзак че го прекръстосах отгоре... Даже мислех да правя снимки за тука, ама се бях уморил порядъчно. Гуми също ползвам за временни подложки.. Абе требе да се внимава и пак на първо място е Негово Величество Късмета.

kaloyanv
28.07.2022, 11:43
Не знам доколко е правилно. Аз преди засенчвах с бъзе, обаче много бързо съхне в жегите. Тази година на двата най открити кошера които са един до друг им сложих мрежа против слънце, така че да минава отгоре през двата и да се спуска от двете им страни. Като на самите капаци отгоре съм сложил изолация и мрежата е над нея и съм застъпил с тухлата това нещо. Ще пусна и снимка.

11484

borislav aleksandrov
29.07.2022, 09:32
Не знам доколко е правилно. Аз преди засенчвах с бъзе, обаче много бързо съхне в жегите. Тази година на двата най открити кошера които са един до друг им сложих мрежа против слънце, така че да минава отгоре през двата и да се спуска от двете им страни. Като на самите капаци отгоре съм сложил изолация и мрежата е над нея и съм застъпил с тухлата това нещо. Ще пусна и снимка.

11484

опъната на колове нямаше ли да е по-добре...

kaloyanv
29.07.2022, 10:10
опъната на колове нямаше ли да е по-добре...

Това ще е следващата стъпка. Определено ще е по-добре . Сега само я метнах :), понеже си тръгвах.

Angel Yosifov
31.07.2022, 09:13
Мастер кофти за пчелите нищо лошо не са направили
Мъка е Гошка,мъка е да гледаш,как горят............
Ноооо,и догодина ще се вади мед,ако Шефа пусне.
Останалите неизгорели си имат и майки и разновъзрастно пило и яйца и мед.Само на един двусемеен лежак,едната половина му е тотал щета,а другата половина заложили и маточници за "спасяване" от смрадтта от другото отделение.....Прехвърлих ги в магазини..
Най-много да се наложи да купя 4-5 сандъка12-ки...

Кразз
31.07.2022, 12:37
Мъка е Гошка,мъка е да гледаш,как горят............
Ноооо,и догодина ще се вади мед,ако Шефа пусне.
Останалите неизгорели си имат и майки и разновъзрастно пило и яйца и мед.Само на един двусемеен лежак,едната половина му е тотал щета,а другата половина заложили и маточници за "спасяване" от смрадтта от другото отделение.....Прехвърлих ги в магазини..
Най-много да се наложи да купя 4-5 сандъка12-ки...

Точно... Вярно, че е кофти за пчелите,но...каквото станало- станало.
За пчеларя остава мъката от безсилието да помогне.

nih
31.07.2022, 19:03
Мъка е Гошка,мъка е да гледаш,как горят............
Ноооо,и догодина ще се вади мед,ако Шефа пусне.
Останалите неизгорели си имат и майки и разновъзрастно пило и яйца и мед.Само на един двусемеен лежак,едната половина му е тотал щета,а другата половина заложили и маточници за "спасяване" от смрадтта от другото отделение.....Прехвърлих ги в магазини..
Най-много да се наложи да купя 4-5 сандъка12-ки...

Здравей, истински ти съчувствам за сполетялото те нещастие, доколото си спомням не беше ли някъде от видинско преди да се преместиш?
Мисълта ми е че ако имаш път или превоз до Лом или видинско, мога да ти подаря 12-к кошер с магазини + 10 военни сандъци с ламарини 12-ки.
На мен са ми в излишък и бих ги дал на някой който има нужда.

Angel Yosifov
31.07.2022, 20:38
Здравей, истински ти съчувствам за сполетялото те нещастие, доколото си спомням не беше ли някъде от видинско преди да се преместиш?
Мисълта ми е че ако имаш път или превоз до Лом или видинско, мога да ти подаря 12-к кошер с магазини + 10 военни сандъци с ламарини 12-ки.
На мен са ми в излишък и бих ги дал на някой който има нужда.
Благодаря!
Пчеларствал съм в пловдивско,софийско,видинс ко,и пак в пловдивско от,където съм.
Когато бях във видинско,реших да споделя за августовските майки и отводки и най вероято от там са ти "спомените"....
Всъщност,още от видинско,имам заготовки за,поне още 5-6 кошера,но времето ми е кът..
Още веднъж Благодаря,но нека някой,по нуждаещ се или мераклия,се възползва от предложението ти.
Успешно завършване на сезона и успешен старт на новия!

nih
01.08.2022, 14:39
Да, явно съм останал с грешно впечатление, успех и на теб и дано се оправиш бързо и с по-малко щети.
Иначе офертата си остава и бих се радвал да ги подаря на някой млад ентусиаст, ако има желаещи: 0887 39 22 17

Pero Melifero
07.08.2022, 21:20
Мъка е Гошка,мъка е да гледаш,как горят............
Ноооо,и догодина ще се вади мед,ако Шефа пусне.
Останалите неизгорели си имат и майки и разновъзрастно пило и яйца и мед.Само на един двусемеен лежак,едната половина му е тотал щета,а другата половина заложили и маточници за "спасяване" от смрадтта от другото отделение.....Прехвърлих ги в магазини..
Най-много да се наложи да купя 4-5 сандъка12-ки...

Ачка, пожелавам ти бързо да превъзмогнеш сполетялото те нещастие! Какви са причините за огъня, разбра ли се? И защо някои са изгоряли напълно, а други са във видимо прилично състояние? Успял си да плиснеш по кофа вода или друго? Сега се замислям, че в случая тия които са били "прецакани" с плътни дъна, трябва да са прескочили трапа, за разлика от тези с мрежестите или бъркам?
п.с. В кръга на шегата: от оцелелите защо не изкараш някоя линия "огнеупорни пчели"? В Австралия и южните Щати ще вървят като топъл хляб;)

tsc1
07.08.2022, 21:26
Ачка, пожелавам ти бързо да превъзмогнеш сполетялото те нещастие! Какви са причините за огъня, разбра ли се? И защо някои са изгоряли напълно, а други са във видимо прилично състояние? Успял си да плиснеш по кофа вода или друго? Сега се замислям, че в случая тия които са били "прецакани" с плътни дъна, трябва да са прескочили трапа, за разлика от тези с мрежестите или бъркам?
п.с. В кръга на шегата: от оцелелите защо не изкараш някоя линия "огнеупорни пчели"? В Австралия и южните Щати ще вървят като топъл хляб;)
За "огнеупорни" пчели не знам, но се замислям за ранно известяване за приближаващ огън.

Трендафил Дончев
07.08.2022, 22:08
За "огнеупорни" пчели не знам, но се замислям за ранно известяване за приближаващ огън.

Време е да удариш едно рамо. ;)

tsc1
08.08.2022, 05:48
Време е да удариш едно рамо. ;)
BeeG 13 позволява и това! Към жичните му входове - 4 броя могат да се свържат всякакви датчици - за дим, за вода, ако щеш и за земетресение.Захранват се чрез главната станция и известяват с текст на SMS.

kuline
08.08.2022, 06:36
BeeG 13 позволява и това! Към жичните му входове - 4 броя могат да се свържат всякакви датчици - за дим, за вода, ако щеш и за земетресение.Захранват се чрез главната станция и известяват с текст на SMS.

И като как ще стане тъй, че да известиш за приближаващ пожар, за да може пчеларя да спаси пчелите? А за датчиците за земетресение - вече са измислени, но времето за реакция е не повече от минута - по спомен 30-40 секунди. Такива датчици, с такава цел има инсталирани на територията на страната в пограничните райони, в долното течение на Дунав и то благодарение на румънците. Та някъде говорихте за "откривателите" :bigsmile:

tsc1
08.08.2022, 07:11
И като как ще стане тъй, че да известиш за приближаващ пожар, за да може пчеларя да спаси пчелите? А за датчиците за земетресение - вече са измислени, но времето за реакция е не повече от минута - по спомен 30-40 секунди. Такива датчици, с такава цел има инсталирани на територията на страната в пограничните райони, в долното течение на Дунав и то благодарение на румънците. Та някъде говорихте за "откривателите" :bigsmile:
Ами просто е! Дима върви преди пламъка. Колкото до датчиците за земетресения - всеки кошерен датчик е точно това - акселерометър с определена чувствителност. А ние можем да я програмираме на три нива. Най-високата регистрира даже проливен дъжд и/или градушка.

kuline
08.08.2022, 07:43
Ами просто е! Дима върви преди пламъка.
Не е точно така, но нейсе. Имам предвид - пламък, защото има и безпламъчно горене - т.н. тлеене., при което димоотделянето е по-голямо. Тук по-скоро същественото е това, че се използват димооптични датчици, които работят на принципа на по-просто казано завеса, т.е. димът създава преграда м/у излъчвателя и приемника и датчика подава сигнал към централата. Това е ефективно в затворено пространство, където движението на въздушната маса, несвързана с горенето, не оказва влияние.

tsc1
08.08.2022, 08:02
Не е точно така, но нейсе. Имам предвид - пламък, защото има и безпламъчно горене - т.н. тлеене., при което димоотделянето е по-голямо. Тук по-скоро същественото е това, че се използват димооптични датчици, които работят на принципа на по-просто казано завеса, т.е. димът създава преграда м/у излъчвателя и приемника и датчика подава сигнал към централата. Това е ефективно в затворено пространство, където движението на въздушната маса, несвързана с горенето, не оказва влияние.
Детайли всякакви и датчици също. За това сте вие специалистите да кажете кои са най-подходящите за горски и полски пожари.

kuline
08.08.2022, 08:37
Детайли всякакви и датчици също. За това сте вие специалистите да кажете кои са най-подходящите за горски и полски пожари.
Най- ефективни са превантивните мерки - минерализовани ивици, които ще създадат преграда за разпространението на евентуално възникнал пожар.
Инак за датчици могат да се ползват температурни (термовизионни камери), но ... има една приказка "целта трябва да оправдава средствата"

kaloyanv
08.08.2022, 11:50
Какви датчици бре :) за пожар .. ? Ако има датчици, трябва да има и автоматична система за гасене, иначе няма никакъв смисъл. Докато датчика каже че има пожар, всичко ще е изгоряло, особено ако има силен вятър, тогава задимяването ще идва много близо с огъня и няма да има време за реакция. Иначе такива датчици трябва да се сложат в 4 посоки на по няколко километри, за да има време за реакция ... Ако вятъра е слаб, айде тогава да видим какво става и на каква височина трябва да се сложих датчика за да хване нещо, особено на открито.

Най елементарното нещо е превенцията, около пчелина трябва да е изорано, за да не прескочи огъня... Няма да откриваме топлата вода я .. :)

Сега ако кажа пак "неуки изобрататели" някой пак ще се разсърди.

П.С - а пък ако наоколо няма вода, няма и пътища, що правим ? Хората са го измислили още преди да има ток дори и това с ни един датчик не може да се смени.

tsc1
08.08.2022, 12:20
Какви датчици бре :) за пожар .. ? Ако има датчици, трябва да има и автоматична система за гасене, иначе няма никакъв смисъл. Докато датчика каже че има пожар, всичко ще е изгоряло, особено ако има силен вятър, тогава задимяването ще идва много близо с огъня и няма да има време за реакция. Иначе такива датчици трябва да се сложат в 4 посоки на по няколко километри, за да има време за реакция ... Ако вятъра е слаб, айде тогава да видим какво става и на каква височина трябва да се сложих датчика за да хване нещо, особено на открито.

Най елементарното нещо е превенцията, около пчелина трябва да е изорано, за да не прескочи огъня... Няма да откриваме топлата вода я .. :)

Сега ако кажа пак "неуки изобрататели" някой пак ще се разсърди.

П.С - а пък ако наоколо няма вода, няма и пътища, що правим ? Хората са го измислили още преди да има ток дори и това с ни един датчик не може да се смени.
Интрересно ми е как и с чие разрешение ще изореш ивици в гората, в която ти е пчелина?

kuline
08.08.2022, 12:43
Интрересно ми е как и с чие разрешение ще изореш ивици в гората, в която ти е пчелина?

Не се хващай за сламката! Той имаше предвид да се премахнат възможностите за разпространение на пожара. Дали с оран (техника) дали с плевене/копане ( ръчно), дали с жив/зелен плет, все е от полза. Да не споменавам и глифозати, че ще ме емнат.
Колкото и абсурдно да ти прозвучи в тактиката на гасене на полски и горски пожари има метод, който е "насрещен огън". Има такъв метод и при наводненията т.н. "водна преграда". Та хората отдавна са измислили начини за справяне с природните бедствия, използвайки силата на природата

tsc1
08.08.2022, 13:36
Не се хващай за сламката! Той имаше предвид да се премахнат възможностите за разпространение на пожара. Дали с оран (техника) дали с плевене/копане ( ръчно), дали с жив/зелен плет, все е от полза. Да не споменавам и глифозати, че ще ме емнат.
Колкото и абсурдно да ти прозвучи в тактиката на гасене на полски и горски пожари има метод, който е "насрещен огън". Има такъв метод и при наводненията т.н. "водна преграда". Та хората отдавна са измислили начини за справяне с природните бедствия, използвайки силата на природатаДобре, ти си специалиста - предложи концепция за превенция, известяване и гасене на такива пожари. Но когато се свързва пожароизвестяване с автоматични пожарогасителни системи на пчелина на мен ми звучи малко налудничаво. Там единственото спасение са "тупалките" и някоя кофпомпа.

kuline
08.08.2022, 14:16
Добре, ти си специалиста - предложи концепция за превенция, известяване и гасене на такива пожари. Но когато се свързва пожароизвестяване с автоматични пожарогасителни системи на пчелина на мен ми звучи малко налудничаво. Там единственото спасение са "тупалките" и някоя кофпомпа.

Еее, концепция за превенция... :)
Ни съм бизнесмен, ни съм научен работник.
Ако сме в някой литературен форум с научно-фантастична насоченост, може и да се напъна, но тук сме реалистично мислещи и споделящи, а и пак казвам - целта трябва да оправдава средствата.
Системи за гасене бол. Ако се замисли човек, един резервоар с вода, с оросителна система и нужната автоматика би свършила работа. Виж за датчиците, които трябва да подадат сигнал на системата за възникнал пожар, съм скептик, що касае надеждността `и.
Тупалките - ок, ама кофпомпите са с отпаднала необходимост, тъй като са нужни двама за работа с тях. За това вече се ползват водни пожарогасители.

kaloyanv
08.08.2022, 14:52
Ето, давам ти бизнес идея . Слагаш си датчиците за влажност на въздуха и отчиташ. Корелираш данните за влажност със тези за температура и ако се задържи за известен период от време ниска влажност с високи температури особено месеците юли-август. Всяка сутрин автоматично си пускаш системата за пръскане и овлажняваш около пчелина ... То при тая суша, ако се запали пожар както казах, докато ти извести датчика , вече ще е изгорило незнам си колко хектара гора .

Тук работи само превенцията, няма какво толкова да се бистри, датчици, матчици.

Те в Калифорния където е меката на научните разработки, не могат да се справят с пожарите , които траят понякога и месец, ти искаш датчици да слагаш.

tsc1
08.08.2022, 15:59
Ето, давам ти бизнес идея . Слагаш си датчиците за влажност на въздуха и отчиташ. Корелираш данните за влажност със тези за температура и ако се задържи за известен период от време ниска влажност с високи температури особено месеците юли-август. Всяка сутрин автоматично си пускаш системата за пръскане и овлажняваш около пчелина ... То при тая суша, ако се запали пожар както казах, докато ти извести датчика , вече ще е изгорило незнам си колко хектара гора .

Тук работи само превенцията, няма какво толкова да се бистри, датчици, матчици.

Те в Калифорния където е меката на научните разработки, не могат да се справят с пожарите , които траят понякога и месец, ти искаш датчици да слагаш.
Тази идея за дъждуването си я ползвай със здраве! Аз ползвам мои идеи, реализирам ги и продавам готови изделия. Системата за известяване работи вече 15 години и е спасила доста пчелари от масовите кражби по "проектанско" време. Умните хора разбраха, че е по-добре да разбереш предварително за започващото зло и ако можеш да го предотвратиш. Останалите виждат последиците от него.

Angel Yosifov
08.08.2022, 19:45
Ачка, пожелавам ти бързо да превъзмогнеш сполетялото те нещастие! Какви са причините за огъня, разбра ли се? И защо някои са изгоряли напълно, а други са във видимо прилично състояние? Успял си да плиснеш по кофа вода или друго? Сега се замислям, че в случая тия които са били "прецакани" с плътни дъна, трябва да са прескочили трапа, за разлика от тези с мрежестите или бъркам?
п.с. В кръга на шегата: от оцелелите защо не изкараш някоя линия "огнеупорни пчели"? В Австралия и южните Щати ще вървят като топъл хляб;)
Перка,най-хубаво горящ беше с най малката мрежа.А иначе,само 10 туби с вода имах,затова отселяха толкова.Даже и тубата с примамката за оси и тя свърши работа.
Отцеляването на пчелите от огъня е също,като отселяването през зимата.Демек-отселяване на кълбо.Друг вариант за отцеляване не виждам.

tsc1
08.08.2022, 20:21
Перка,най-хубаво горящ беше с най малката мрежа.А иначе,само 10 туби с вода имах,затова отселяха толкова.Даже и тубата с примамката за оси и тя свърши работа.
Отцеляването на пчелите от огъня е също,като отселяването през зимата.Демек-отселяване на кълбо.Друг вариант за отцеляване не виждам.
Случилото се е наистина беда и съжалявам за понесените загуби. Но как разбра, че на пчелина има пожар?

Angel Yosifov
08.08.2022, 20:32
Случилото се е наистина беда и съжалявам за понесените загуби. Но как разбра, че на пчелина има пожар?
По телефона.2часа преди огъня да достигне вилната зона.

tsc1
08.08.2022, 20:45
По телефона.2часа преди огъня да достигне вилната зона.
Значи все пак има смисъл от известяване, независимо как се реализира то.

kuline
08.08.2022, 20:50
Значи все пак има смисъл от известяване, независимо как се реализира то.

Е, ако имахме всички телепатични способности, нямаше да имаш пазар за техниката. ;)

kuline
08.08.2022, 20:58
Перка,най-хубаво горящ беше с най малката мрежа.А иначе,само 10 туби с вода имах,затова отселяха толкова.Даже и тубата с примамката за оси и тя свърши работа.
Отцеляването на пчелите от огъня е също,като отселяването през зимата.Демек-отселяване на кълбо.Друг вариант за отцеляване не виждам.

Ачка, това което споделяш, ме навежда на мисълта, че огънят не е бил с голяма интензивност, инак всичките пити, заедно с пчелите щяха да са на камара на дъното, това в по-лекия вариант, другия е само тлеещи части от сандъци.

tsc1
08.08.2022, 21:25
Е, ако имахме всички телепатични способности, нямаше да имаш пазар за техниката. ;)
Че тя техниката върши ли някаква работа? До колкото схванах от днешните постове, тя е напълно безполезна.

kuline
08.08.2022, 21:31
Че тя техниката върши ли някаква работа? До колкото схванах от днешните постове, тя е напълно безполезна.

Пак се правиш на дръж ми шапката, добре че е те опознах за толкова години и ще пасувам. ;)

tsc1
08.08.2022, 21:35
Пак се правиш на дръж ми шапката, добре че е те опознах за толкова години и ще пасувам. ;)
Защо? Посочи ми пост, в който се приема ползването на техника за известяване.

kuline
08.08.2022, 21:37
Защо? Посочи ми пост, в който се приема ползването на техника за известяване.

Ти продаваш ли твоята техника?

tsc1
08.08.2022, 21:39
Ти продаваш ли твоята техника?
Не. Вече я спряхме от производство.

kuline
08.08.2022, 21:41
Не. Вече я спряхме от производство.

Са, не се прави на ни лук ял, ни лук мерисал. Скоро ти четох писанки у фейса, че си разпродал всичко и набираш нови "гълъбчета"

tsc1
08.08.2022, 21:44
Са, не се прави на ни лук ял, ни лук мерисал. Скоро ти четох писанки у фейса, че си разпродал всичко и набираш нови "гълъбчета"
Имам в предвид BeeG 13, не стендовете и адапторите.

kuline
08.08.2022, 21:47
Имам в предвид BeeG 13, не стендовете и адапторите.

И защо така, само не ми казвай, че аз и такива като мен са те принудили. ААА, да не е заради системата за известяване при пръскания. Там Друмев е навътре с инфото, но забегна от тук. Фейса му дава по-голямо поле за изява.

tsc1
08.08.2022, 21:52
И защо така, само не ми казвай, че аз и такива като мен са те принудили. ААА, да не е заради системата за известяване при пръскания. Там Друмев е навътре с инфото, но забегна от тук. Фейса му дава по-голямо поле за изява.
Кражбите рязко намаляха, респективно и търсенето. Отделно, че доставката на определени ИС е почти невъзможна.

zapstojan
08.08.2022, 22:00
...Умните хора разбраха, че е по-добре да разбереш предварително за започващото зло и ако можеш да го предотвратиш. Останалите виждат последиците от него.

Докато "Умните" хора разберат предварително за започващото зло и докато идат, то злото вече си е свършило работата и си е заминало.
Та най-лесно е да предотвратиш започващото зло преди да е започнало, т.е. да не се пали огън!

Пчелина на Ангел е на ливада с полусухи треви и няколко храста. 10 туби вода не са му свършили работа.
Затова при пожар трябва да се известява пожарната команда

Горски пожар много често се гаси от паднал дъжд или от насрещен вятър, защото хората не могат да се преборят със стихията.

Сигурен съм, че ако беше застрахователен агент, щеше да пееш други песни.

kuline
08.08.2022, 22:03
Кражбите рязко намаляха, респективно и търсенето. Отделно, че доставката на определени ИС е почти невъзможна.

За кражбите не знам дали си прав, вероятно следиш нещата от близо и правиш някакви анализи, респективно заключения. За доставките не съм в течение, има си мои предположения.
Сега, след като се аргументира, ще ти отговоря на по-предишно питане - Да, системите за известяване за пожар на открито са много скъпи и не дотам ефективни, когато става дума за пчелини, които са на сравнително малка площ. Системи за известяване с термовизионни камери има изградени на доста места в България. Те са приоритет на държавните горски стопанства и те са изградени с цел да информират службите за реакция и точна локация на произшествието, особено когато се налага включване на авио техника от Крумово, защото ... хайде да не навлизам чак в такива детайли, които не са съществени за питането ти.

tsc1
08.08.2022, 22:11
..... Да, системите за известяване за пожар на открито са много скъпи и не дотам ефективни, когато става дума за пчелини, които са на сравнително малка площ. Системи за известяване с термовизионни камери има изградени на доста места в България. Те са приоритет на държавните горски стопанства и те са изградени с цел да информират службите за реакция и точна локация на произшествието, особено когато се налага включване на авио техника от Крумово, защото ... хайде да не навлизам чак в такива детайли, които не са съществени за питането ти.
Логично - горите са скъпо нещо и за това се ползва и скъпа техника за опазването им. За сравнение с пчелините и дума не може да става!

kuline
08.08.2022, 22:30
Логично - горите са скъпо нещо и за това се ползва и скъпа техника за опазването им. За сравнение с пчелините и дума не може да става!

Добре, поне за това сме на едно мнение. :)
За датчиците, които са част от пожароизвестителните или пожарогасителни системи, в предишни постове се опитах да ти обясня, че поради принципа им на действие са не ефективни в открито пространство.

iuli1971
08.08.2022, 23:56
Случи се вчера по това време.....

Изпитанията са част от животът ни.Те ни правят по-силни.Събираш се и продължаваш напред.
Съжалявам за причинената щета и най-вече мъка за пчеличките.Познато ми е.Ти да си жив и здрав,търпение и труд .След година две пчелина ще е още по хубав.

dvd111
09.08.2022, 15:58
Значи все пак има смисъл от известяване, независимо как се реализира то.
Ето сега можеш да изведеш системата за известяване за пръсканията на едно ново ниво, като включиш и известяване (информиране) за пожари. И без това земеделците, ако самите те не са ги предизвикали, са сред първите които ги забелязват. В този случай смс-те към пчеларите ще са особено ценни...

tsc1
09.08.2022, 17:37
Ето сега можеш да изведеш системата за известяване за пръсканията на едно ново ниво, като включиш и известяване (информиране) за пожари. И без това земеделците, ако самите те не са ги предизвикали, са сред първите които ги забелязват. В този случай смс-те към пчеларите ще са особено ценни...
Да, това е много добра идея. Но това трябва да се предложи на БАБХ - те управляват системата. А пожарната разполага с най-свежите и актуални данни за пожарите и посоката и скоростта на разпространението им.

kuline
09.08.2022, 22:32
Да, това е много добра идея. Но това трябва да се предложи на БАБХ - те управляват системата. А пожарната разполага с най-свежите и актуални данни за пожарите и посоката и скоростта на разпространението им.

Те тука вече клоним към литературен жанр.

Pero Melifero
12.08.2022, 23:00
Човека каза, че е имал 2 часа преднина и пак половината му пчелин е аут, а бате Фори с тия датчици как мисли, че ще даде по-голям толеранс от това време, просто не мога да си го представя! Явно ми е бедна фантазията :bigsmile:

tsc1
13.08.2022, 06:33
Човека каза, че е имал 2 часа преднина и пак половината му пчелин е аут, а бате Фори с тия датчици как мисли, че ще даде по-голям толеранс от това време, просто не мога да си го представя! Явно ми е бедна фантазията :bigsmile:Помисли над въпроса дали всички пожари се развиват по един и същи начин, с една и съща скорост. И всички пожари ли могат да бъдат предотвратени или погасени? А по-глобалния въпрос е: "Кое е по-добре-да знаеш или да не знаеш?"

11545

Pero Melifero
14.08.2022, 19:26
Помисли над въпроса дали всички пожари се развиват по един и същи начин, с една и съща скорост. И всички пожари ли могат да бъдат предотвратени или погасени? А по-глобалния въпрос е: "Кое е по-добре-да знаеш или да не знаеш?"

Ако се замислим наистина глобално, даже си позволим да надскочим рамките на познатото и времепространството, в което се мъчат бедните ни светли души, бих заявил с голяма доза увереност, че E=MC² или с други думи: всичко е доста относително;)

tsc1
14.08.2022, 22:26
Ако се замислим наистина глобално, даже си позволим да надскочим рамките на познатото и времепространството, в което се мъчат бедните ни светли души, бих заявил с голяма доза увереност, че E=MC² или с други думи: всичко е доста относително;)Да, така е! За това да се опитваш да пълниш с вода пробита каца е безсмислено!

tsc1
15.08.2022, 20:19
Заинформация на пострадалите.

kuline
15.08.2022, 20:52
Заинформация на пострадалите.

Да, ама само на тези, които са регистрирани като ЗП, за останалите - нищо. То заради това най-много "бръмчат" програмаджиите - ковид, сега войната, как не са се сетили да поискат и АЧС ( американската чума по свинете). Все някой им е длъжен, то и заради туй България е на това дередже.

tsc1
15.08.2022, 20:59
Да, ама само на тези, които са регистрирани като ЗП, за останалите - нищо. То заради това най-много "бръмчат" програмаджиите - ковид, сега войната, как не са се сетили да поискат и АЧС ( американската чума по свинете). Все някой им е длъжен, то и заради туй България е на това дередже.Всеки си решава, кое му е по-изгодно.

kuline
15.08.2022, 21:04
Всеки си решава, кое му е по-изгодно.

Анджек де, всеки гледа келепира. Бай ти Алеко отдавна го е писал.

tsc1
21.08.2022, 20:11
Нов инцидент - изгорели триста кошера, фургони и над 3т мед в близост до Чирен, Врачанско.

kuline
21.08.2022, 21:26
Нов инцидент - изгорели триста кошера, фургони и над 3т мед в близост до Чирен, Врачанско.

И...' Ко пра'им?
Мисля си, че ще откриеш спомощвествователна сметка на името на пострадалия колега, а то - нищо.

зуница
22.08.2022, 07:42
И...' Ко пра'им?
Мисля си, че ще откриеш спомощвествователна сметка на името на пострадалия колега, а то - нищо.
Не усещаш ли , че нещата се въртят към нова "система за известяване"? Сега създаваме атмосферата за прокарване на идеята.Явно паричките от предната далавера са привършили. crying;
Хич не му е на ТСЦ-то за пчеларите, пчелите и други там подробности. "Хобити" някакви си. Те неговите "профита" като професионалисти в бизнеса си имат застраховки.
Далавера.Далавера се очертава.Я една пожароизвестителна системка що парици ще докара.А ако я прокара на национално ниво и от Европата може нещо да капне.;)

tsc1
22.08.2022, 07:54
Не усещаш ли , че нещата се въртят към нова "система за известяване"? Сега създаваме атмосферата за прокарване на идеята.Явно паричките от предната далавера са привършили. crying;
Хич не му е на ТСЦ-то за пчеларите, пчелите и други там подробности. "Хобити" някакви си. Те неговите "профита" като професионалисти в бизнеса си имат застраховки.
Далавера.Далавера се очертава.Я една пожароизвестителна системка що парици ще докара.А ако я прокара на национално ниво и от Европата може нещо да капне.;)
И в чия полза би била една такава система?

kaloyanv
22.08.2022, 10:07
Понеже обикалям с колелото, и видях различни пчелини тук по близките села из ловешко, така близо но извън населените места. Това което ми направи впечатление е че навсякъде е голяма висока трева изсъхнала. Малко е трудно да се коси покрай кошерите , понеже се ядосват пчелите, но не може ли покрай самия пчелин да се окоси ивица и дори ако трябва да се изоре ... Защото ако се запали нещо, тези пчелини ще изгорят за секунди и няма сила която да ги спаси. Много е наистина сухата трева покрай и вътре в тях. Даже мислех снимки да направя и да пратя. Даже единия е майкопроизводител, понеже на едното място има такива оплодни малки сандъчета вдигнати по на едно дърво да са нависоко.

dvd111
23.08.2022, 08:28
https://agri.bg/novini/star-metod-s-kozi-i-ovtse-pazi-barselona

tsc1
23.08.2022, 09:17
https://agri.bg/novini/star-metod-s-kozi-i-ovtse-pazi-barselona
Ами както се казва: "намерили са му цаката". Както пчелите се водят за опрашване, така и тези стада се водят за "опасване". Интересно ако едно стадо кози или овце бъде закарано да опасе площта на един пчелин и около него дали това ще раздразни пчелите и ще има ли пострадали животни?

зуница
23.08.2022, 10:52
Ами както се казва: "намерили са му цаката". Както пчелите се водят за опрашване, така и тези стада се водят за "опасване". Интересно ако едно стадо кози или овце бъде закарано да опасе площта на един пчелин и около него дали това ще раздразни пчелите и ще има ли пострадали животни?
Мислех да не ти отговарям. Що се правиш на щипана мома.И все нещо си не доразбрал.Проблемите с пожарите идват от политиката на правителствата последните години.Фаворизирайки "програмистите" от всички видове съсипаха земеделието и природата като цяло.Хората отглеждащи животни плачат за пасища и оставят поминъка си и следователно обезлюдяват селата.От другата страна са "програмисти" обявили се за земеделски производители и заграбили пасищата заради субсидиите.Седейки си в луксозните жилища получават субсидийки и пасищата, респективно земята пустее.Пустее защото е ничия.Сега питай защо е ничия.защото е върната на собствениците така , че да се ползва от комунистическата мафия на арендаторите.Ако върнат земята на пра дядо ти и има неизвестен брой наследници, ще можеш ли да извървиш съдебната сага финансово и нервно психически за да си получиш дела от примерно 5 декара? Е хората оставят всичко на арендаторите, комунисти и се задоволяват с мизерни сумички, които държавата е взела от джоба им чрез данъците и е дала като плащания на арендаторите мафиоти.А пък те с чорбаджийска щедрост връщат на истинските собственици.Земята няма собственик и за това се изоставя и пожарите са само един от проблемите.Арендаторите изтощават земята.Тровят всичко живо и за това им се плаща от държавата.Държавата, която се обезлюдява , защото е създала невъзможни условия за живот на обикновените хора.
Апропо.Ако ти влезе камъче в обувката какво ще направиш? Ще го извадиш ли? Или ще си търсиш лекарство за раната която ти прави, но няма да го
махаш? Е системата за известяване е лекарството , но камъчето основната причина е държавната политика.Тръгвайки по пътя на лекарството, само ще има парички за такива като тебе за разни системки и усъвършенстването им , но проблема ще си остава.Та такива ми ти работи и с пожарите и с отравянията, и с екокатастрофите , и дори с пътните такива. Рибата мирише от главата.

tsc1
23.08.2022, 11:01
Мислех да не ти отговарям. Що се правиш на щипана мома.И все нещо си не доразбрал.Проблемите с пожарите идват от политиката на правителствата последните години.Фаворизирайки "програмистите" от всички видове съсипаха земеделието и природата като цяло.Хората отглеждащи животни плачат за пасища и оставят поминъка си и следователно обезлюдяват селата.От другата страна са "програмисти" обявили се за земеделски производители и заграбили пасищата заради субсидиите.Седейки си в луксозните жилища получават субсидийки и пасищата, респективно земята пустее.Пустее защото е ничия.Сега питай защо е ничия.защото е върната на собствениците така , че да се ползва от комунистическата мафия на арендаторите.Ако върнат земята на пра дядо ти и има неизвестен брой наследници, ще можеш ли да извървиш съдебната сага финансово и нервно психически за да си получиш дела от примерно 5 декара? Е хората оставят всичко на арендаторите, комунисти и се задоволяват с мизерни сумички, които държавата е взела от джоба им чрез данъците и е дала като плащания на арендаторите мафиоти.А пък те с чорбаджийска щедрост връщат на истинските собственици.Земята няма собственик и за това се изоставя и пожарите са само един от проблемите.Арендаторите изтощават земята.Тровят всичко живо и за това им се плаща от държавата.Държавата, която се обезлюдява , защото е създала невъзможни условия за живот на обикновените хора.
Апропо.Ако ти влезе камъче в обувката какво ще направиш? Ще го извадиш ли? Или ще си търсиш лекарство за раната която ти прави, но няма да го
махаш? Е системата за известяване е лекарството , но камъчето основната причина е държавната политика.Тръгвайки по пътя на лекарството, само ще има парички за такива като тебе за разни системки и усъвършенстването им , но проблема ще си остава.Та такива ми ти работи и с пожарите и с отравянията, и с екокатастрофите , и дори с пътните такива. Рибата мирише от главата.
Задръж си политическите речи за митинга на площада. Тук говорим за практически неща, а не да почваме решаването им с промени в конституцията и устройството на държавата.
Апропо, ти лично какво направи за промяната на политиката? Аман от хейтъри, които не си помръдват и пръста да създадат нещо или да променят нещо, но до обяд за това им е крив света, а след обяд те са криви на света.

зуница
23.08.2022, 11:26
Задръж си политическите речи за митинга на площада. Тук говорим за практически неща, а не да почваме решаването им с промени в конституцията и устройството на държавата.
Апропо, ти лично какво направи за промяната на политиката? Аман от хейтъри, които не си помръдват и пръста да създадат нещо или да променят нещо, но до обяд за това им е крив света, а след обяд те са криви на света.
А-а не си познал.Не прехвърляй проблема на личностно ниво.Когато ти липсват аргументи се снабдяваш с ругатни и нападки. Та на въпроса.Ако земята си има собственик той ще я остави ли необработена и запустяла? Разбирам , че в мътилката която е организирана в държавата е време за печалби на такива бизнесмени като тебе, но все пак и на тия, които не се досещат за какво е загрижеността ти, трябва да им се покаже.Не те обвинявам , че "ядеш баницата".Щом има луди да ти я дават това е положението. Когато се изтъпанчваш да представляваш пчеларското съсловие , а питаш дали пчелите жилят животни , все пак е нормално и да понесеш неприятни изобличения.
Да се върнем на земята собствеността и грижата за нея. Дали ако пчелинът е на собствена земя обградена от собствени ниви и градини собственикът ще допусне пожар? Или поне няма да застрахова имуществото си?Отговори на това.Не се измъквай.

tsc1
23.08.2022, 12:00
А-а не си познал.Не прехвърляй проблема на личностно ниво.Когато ти липсват аргументи се снабдяваш с ругатни и нападки. Та на въпроса.Ако земята си има собственик той ще я остави ли необработена и запустяла? Разбирам , че в мътилката която е организирана в държавата е време за печалби на такива бизнесмени като тебе, но все пак и на тия, които не се досещат за какво е загрижеността ти, трябва да им се покаже.Не те обвинявам , че "ядеш баницата".Щом има луди да ти я дават това е положението. Когато се изтъпанчваш да представляваш пчеларското съсловие , а питаш дали пчелите жилят животни , все пак е нормално и да понесеш неприятни изобличения.
Да се върнем на земята собствеността и грижата за нея. Дали ако пчелинът е на собствена земя обградена от собствени ниви и градини собственикът ще допусне пожар? Или поне няма да застрахова имуществото си?Отговори на това.Не се измъквай.
Бегай оправяй света в кръчмата или на площада! И ми посочи застрахователно дружество, застраховащо пчелини срещу пожар и предлаганата сума на застрахователните вноски.

зуница
23.08.2022, 13:37
Бегай оправяй света в кръчмата или на площада! И ми посочи застрахователно дружество, застраховащо пчелини срещу пожар и предлаганата сума на застрахователните вноски.
От много време се опитвам да те накарам да видиш голямото , а не да се взираш в дребното.Дори това последното със застраховането е пак пример за това голямото в държавата ни.Забрави ли кои са застрахователите у нас?
А между другото да те питам когато бяха големите пожари във Витоша, ти като столичанин и собственик на имот в Национален парк Витоша отиде ли да гасиш? Не си спомням да съм те видял.Може пък в пушека да си се загубил? А иначе е лесно да се пише и говори за пожари, когато не ти е пърлен гъза.
Я вземи сега ти като един известен и тачен пчеларски деятел направи с помощта на любимите ти пчеларски вождове и организации една петиция за защита на пчелната популация.Формулирайте я така , че да се похвалим и в Европата. Все пчеларски светила сте.Ще се справите.Аз пък ще я подпиша . Като бонус и на други ще кажа да я подкрепят.На времето подписах френската петиция и хората там си забраниха неоникотиноидите. А у нас при толкова организации и специалисти в пчеларството пръкнахте само имотен ценз за подпомагане на пострадалите пчелари.Тия под 20 кошера не понасят щети и не се компенсират.
Ей, ако някой измисли лек за изчистване на българското пчеларство от използвачи това ще е равносилно да измисли лек за Вароа деструктор от пчелното семейство.
п.п. Кръчмата е обществения парламент на българина.Не се отнасяй с неуважение.:laughing:

tsc1
23.08.2022, 15:28
От много време се опитвам да те накарам да видиш голямото , а не да се взираш в дребното.Дори това последното със застраховането е пак пример за това голямото в държавата ни.Забрави ли кои са застрахователите у нас?
А между другото да те питам когато бяха големите пожари във Витоша, ти като столичанин и собственик на имот в Национален парк Витоша отиде ли да гасиш? Не си спомням да съм те видял.Може пък в пушека да си се загубил? А иначе е лесно да се пише и говори за пожари, когато не ти е пърлен гъза.
Я вземи сега ти като един известен и тачен пчеларски деятел направи с помощта на любимите ти пчеларски вождове и организации една петиция за защита на пчелната популация.Формулирайте я така , че да се похвалим и в Европата. Все пчеларски светила сте.Ще се справите.Аз пък ще я подпиша . Като бонус и на други ще кажа да я подкрепят.На времето подписах френската петиция и хората там си забраниха неоникотиноидите. А у нас при толкова организации и специалисти в пчеларството пръкнахте само имотен ценз за подпомагане на пострадалите пчелари.Тия под 20 кошера не понасят щети и не се компенсират.
Ей, ако някой измисли лек за изчистване на българското пчеларство от използвачи това ще е равносилно да измисли лек за Вароа деструктор от пчелното семейство.
п.п. Кръчмата е обществения парламент на българина.Не се отнасяй с неуважение.:laughing:
Отивай в "парламента", че май си почнал от сутринта!

Кразз
23.08.2022, 18:01
https://agri.bg/novini/star-metod-s-kozi-i-ovtse-pazi-barselona

300 животни на 8000 хка. Това си е направо смешно...
Абе, испанците си знаят какво правят.:bigsmile:
При нас би имало ефект,но...животновъдството трябва да е развито повсеместно, в мащаби, като до 95-96г. Мерите се испасваха, всяко свободно място се косеше и т.н. Сега субсидаджиите се избиват за пасища, в които, като ги наемат, човешки крак не стъпа... Той, зуница го написа... Как да стане!

Георги 1974
23.08.2022, 18:39
300 животни на 8000 хка. Това си е направо смешно...
Абе, испанците си знаят какво правят.:bigsmile:
При нас би имало ефект,но...животновъдството трябва да е развито повсеместно, в мащаби, като до 95-96г. Мерите се испасваха, всяко свободно място се косеше и т.н. Сега субсидаджиите се избиват за пасища, в които, като ги наемат, човешки крак не стъпа... Той, зуница го написа... Как да стане!

Има нещо сбъркано с тия бройки когато бях в Арагон фермата към кланницата бе с капацитет 100 000 поддържаща около 60-70 000.Деляха ги на стада кога пасат, че такова стадо ако мине някъде за последните нищо няма да остане.Във всяко стадо овци имаше по няколко кози и кучета.Там де бях дребните овчари имаха от 800 до около 2000 овце и то това работа за по между другото.Та тия 300 ми се виждат са като спартанците в защита на Термопилите

tsc1
23.08.2022, 20:56
Има нещо сбъркано с тия бройки когато бях в Арагон фермата към кланницата бе с капацитет 100 000 поддържаща около 60-70 000.Деляха ги на стада кога пасат, че такова стадо ако мине някъде за последните нищо няма да остане.Във всяко стадо овци имаше по няколко кози и кучета.Там де бях дребните овчари имаха от 800 до около 2000 овце и то това работа за по между другото.Та тия 300 ми се виждат са като спартанците в защита на Термопилите
Интересни в случая са не точните цифри, а метода като такъв.

Георги 1974
23.08.2022, 21:27
Интересни в случая са не точните цифри, а метода като такъв.

Предполагам, че върши работа то има и някакви пилешки комбайни слагат се под кафез и се местят и ако искаш си правиш просека.Ма времево дали е ефективно

tsc1
23.08.2022, 21:32
Предполагам, че върши работа то има и някакви пилешки комбайни слагат се под кафез и се местят и ако искаш си правиш просека.Ма времево дали е ефективноЗа пилците не знам, но козите са много ефективни. Омитат и храстите докъдето ги стигат.

Георги 1974
23.08.2022, 21:41
За пилците не знам, но козите са много ефективни. Омитат и храстите докъдето ги стигат.

О погледни къде има кокошки и ще видиш, че всичко е опустошено и валираноно не се разбират с пчелите

зуница
24.08.2022, 07:38
Отивай в "парламента", че май си почнал от сутринта!
Нещо те убива, явно!? Не можеш ни подлъга със пожароизвестителни системи твое производство.И да известиш на време когато противопожарната служба е гола и боса, а пък и не на всякъде достига ,все тая.Пак стигаме до политиката на държавата и пръскането на пари за такива като тебе вместо за решаване на проблемите.Та както и да се въртиш дирника все от зад.
Тая сутрин и превозвачите не издържаха и казаха на всеослушание по Хоризонт , че основна причина за високата смъртност и катастрофите са некачествените пътища.
Как ще бъдат компенсирани пчеларите и животновъдите при пожарите? Първо трябва да са земеделски производители и... Внимание! Пожарите трябва да са предизвикани от природни явления.Статистиката показва , че едва 1% са такива.А сега сметни колко и за кого ще се изръси държавата с помощ.
Ей, обяснявам ти , че енергията, която влагаш да ни будалкаш е по-добре да я вложиш в истинска обществено полезна дейност.Имаш известност, авторитет, връзки по високите етажи на властта.Дори се изтипоса до евродепутати. Заложи всичкото това "на полза роду".
Парите никога няма да ти стигнат , но и след тебе ще останат.Чини ли се да се резилиш на тия години за едни пари?!;)
п.п. Сетих се.Не отговори. Ти гаси ли пожара на Витоша или гледа пушеците от София? За твой късмет тогава пожарът тръгна в друга посока.Иначе мястото за пчелин в Чуйпетлово ...

Трендафил Дончев
24.08.2022, 17:07
Ами както се казва: "намерили са му цаката".
Ако се върнеш назад, когато си ходил прав под масата и го кажеш това на Дедо си или на бубайко си, щеха да ти се изсмеят и да ти кажат:- ти си открил топлата вода бре Христофоре, сега си още слаб в акълЯ, но като пораснеш ще станеш много начетен, а пък колко ще досаждаш на пчеларите в техният им форум...ум да ти зайде!?;) Ама явно само си гонил жЕбите по рИкЪтЪ.;)

kuline
24.08.2022, 18:55
Ако се върнеш назад, когато си ходил прав под масата и го кажеш това на Дедо си или на бубайко си, щеха да ти се изсмеят и да ти кажат:- ти си открил топлата вода бре Христофоре, сега си още слаб в акълЯ, но като пораснеш ще станеш много начетен, а пък колко ще досаждаш на пчеларите в техният им форум...ум да ти зайде!?;) Ама явно само си гонил жЕбите по рИкЪтЪ.;)

Никой не го разбира тоз' чиляк, а той иска само да "помага". :)

Angel Yosifov
24.08.2022, 20:15
Никой не го разбира тоз' чиляк, а той иска само да "помага". :)
Напротив:laughing:аз го разбирам!
Човек,на таз възраст, има нужда да се чувства полезен за семейството.Разбирасе има и такива на,които не им дреме.Демек,който е свикнал да рабори има нужда от работа и обратното.
Например.Баща ми,цял живот беше свързан със земята и до последно се рови в нея.
Тъстът ми,цял живот е шофьор.На 76години е.Преди 1,5г му отрязаха пръст от крака и от тогава не кара,едва ходи.Но преди 3-4 месеца се наложи да вадим книжка,макар и само "В"....и това изигра огромна психологическа роля.....за добро.Пак не кара,но с книжка се чувства добре.
Та и с бай Боян е същото:bigsmile:

tsc1
24.08.2022, 20:21
Напротив:laughing:аз го разбирам!
Човек,на таз възраст, има нужда да се чувства полезен за семейството.Разбирасе има и такива на,които не им дреме.Демек,който е свикнал да рабори има нужда от работа и обратното.
Например.Баща ми,цял живот беше свързан със земята и до последно се рови в нея.
Тъстът ми,цял живот е шофьор.На 76години е.Преди 1,5г му отрязаха пръст от крака и от тогава не кара,едва ходи.Но преди 3-4 месеца се наложи да вадим книжка,макар и само "В"....и това изигра огромна психологическа роля.....за добро.Пак не кара,но с книжка се чувства добре.
Та и с бай Боян е същото:bigsmile:
Осъдително ли е това?

Angel Yosifov
24.08.2022, 20:26
Осъдително ли е това?
До смърт:laughing:

tsc1
24.08.2022, 20:33
До смърт:laughing:
Може би си прав.... Човек не може да излезе от кожата си и да си прескочи сянката. Човек, свикнал да живее от далавери във всичко ще вижда само това. Човек свикнал, да генерира и реализира идеи, това ще го прави до живот. И пак се връщаме на максимата за това, че всеки вижда от света толкова, колкото му позволява камбанарията в собственото му село.

tsc1
25.08.2022, 16:24
https://agro.bg/novini/pchelarstvo/zhivotnovadi-i-pchelari-mogat-da-kandidatstvat-za-darzhavna-pomosht-sled-prirodni-bedstviya/

зуница
26.08.2022, 07:32
https://agro.bg/novini/pchelarstvo/zhivotnovadi-i-pchelari-mogat-da-kandidatstvat-za-darzhavna-pomosht-sled-prirodni-bedstviya/
Хубаво ни осведоми, но преди ти писах,(да има кой да чете), че има малки условия за тая помощ.Първото.Да си земеделски производител. И второто.Тука внимавай!Ще се изплащат само ако източника на пожара е природен."Природни бедствия".Статистически , едва 1% от пожарите са предизвикани от светкавици. Сега се усети колко от пострадалите от пожарите пчелари ще се компенсират.
Да смятам ли или сам ще си сметнеш?
Иначе приказката за подпомагане на пчеларството е в обръщение и някой се бие в гърдите с постиженията.blush;

tsc1
26.08.2022, 08:29
Хубаво ни осведоми, но преди ти писах,(да има кой да чете), че има малки условия за тая помощ.Първото.Да си земеделски производител. И второто.Тука внимавай!Ще се изплащат само ако източника на пожара е природен."Природни бедствия".Статистически , едва 1% от пожарите са предизвикани от светкавици. Сега се усети колко от пострадалите от пожарите пчелари ще се компенсират.
Да смятам ли или сам ще си сметнеш?
Иначе приказката за подпомагане на пчеларството е в обръщение и някой се бие в гърдите с постиженията.blush;
Ниската грамотност и пипсата на правна култура винаги водят до неправилен прочит. Разбира се, че ще е така! ЗС са тези които плащат данъци - внасят в хазната и при нужда получават от нея. За останалите има застраховки.
За един пчелин пожара може да е външен, дошъл до него от околната среда, вследствие на независещи от пчеларя обстоятелства. Какъв е неговия първоизточник в случая за него е без значение. Но пожара може да е предизвикан и умишлено или неволно и от самия пчелар. Например решил да изгори изсъхналара окосена трева на пчелина, ама то пламнал целия пчелин. Тогава нещата стоят по друг начин.

kaloyanv
26.08.2022, 08:49
Пусни някои "изобретение" да ни спаси от пожарите. То е ясно че пари от обещетения няма да вземем.

tsc1
26.08.2022, 08:57
Пусни някои "изобретение" да ни спаси от пожарите. То е ясно че пари от обещетения няма да вземем."Господу помолимься! Господи, помилуй" А народа е добавил: "Помогни си сам, за да ти помогне и Господ.

зуница
26.08.2022, 08:58
Ниската грамотност и пипсата на правна култура винаги водят до неправилен прочит. Разбира се, че ще е така! ЗС са тези които плащат данъци - внасят в хазната и при нужда получават от нея. За останалите има застраховки.
...
А сега не се ли усещаш , че не си в час? Какъв процент от пчеларите са земеделски производители? Колко кошера са необходими за да може да е ефективно и печелившо начинание пчеларството? Това само за да си помислиш на колко човека ще е икономически изгодно да са и земеделски производители. Сега от другата страна. Какъв е процентът на пчелни семейства отглеждани от "земеделски производители" в сравнение с общото количество пчелни семейства?
Опитвам се да те накарам да помислиш колко малко хора могат да претендират за помощ.Тая помощ на практика освен , че е силно ограничена с безкрай изисквания е и неефективна защото засяга нищожен брой пчелари, респективно пчелни семейства.
Всяка една програма насочена към подпомагане на пчеларите предполага подпомагане на пчелната популация в държавата.За държавата не е важен отделния пчелар и начина по който оползотворява заниманието си.Важна е популацията на пчелите и ползата за всички други отрасли на земеделието.Ако щеш туризма и екологията.Ама то от твоята камбанарийка само парични знаци се виждат.За толкова години присъствие в пчеларски форуми дано си разбрал , че основната полза от пчелите не е продукта получаван от пчеларите.
Та отговори си сам всичкия тоя шум, помага ли за запазване на пчелните семейства или пълни нечии джобове в министерството?
п.п. Това за културите и грамотностите си го запази за лично ползване.Не е необходимо да се резилиш на дърти години.:laughing:

tsc1
26.08.2022, 09:03
А сега не се ли усещаш , че не си в час? Какъв процент от пчеларите са земеделски производители? Колко кошера са необходими за да може да е ефективно и печелившо начинание пчеларството? Това само за да си помислиш на колко човека ще е икономически изгодно да са и земеделски производители. Сега от другата страна. Какъв е процентът на пчелни семейства отглеждани от "земеделски производители" в сравнение с общото количество пчелни семейства?
Опитвам се да те накарам да помислиш колко малко хора могат да претендират за помощ.Тая помощ на практика освен , че е силно ограничена с безкрай изисквания е и неефективна защото засяга нищожен брой пчелари, респективно пчелни семейства.
Всяка една програма насочена към подпомагане на пчеларите предполага подпомагане на пчелната популация в държавата.За държавата не е важен отделния пчелар и начина по който оползотворява заниманието си.Важна е популацията на пчелите и ползата за всички други отрасли на земеделието.Ако щеш туризма и екологията.Ама то от твоята камбанарийка само парични знаци се виждат.За толкова години присъствие в пчеларски форуми дано си разбрал , че основната полза от пчелите не е продукта получаван от пчеларите.
Та отговори си сам всичкия тоя шум, помага ли за запазване на пчелните семейства или пълни нечии джобове в министерството?
п.п. Това за културите и грамотностите си го запази за лично ползване.Не е необходимо да се резилиш на дърти години.:laughing:
В понеделник ще има заседание на КСП. Внеси си за разглеждане трактовките там.

зуница
26.08.2022, 10:01
В понеделник ще има заседание на КСП. Внеси си за разглеждане трактовките там.
Що е това КСП?

tsc1
26.08.2022, 10:11
Що е това КСП?
Консултативен Съвет по Пчеларство към министъра на земеделието. Нещо като Седмоглав Петохуйник!:laughing:

зуница
26.08.2022, 10:19
Консултативен Съвет по Пчеларство към министъра на земеделието. Нещо като Седмоглав Петохуйник!:laughing:
Кои участвате в него? Вождове и експерти?

tsc1
26.08.2022, 10:41
Кои участвате в него? Вождове и експерти?Има за цвят от всички. Аз не участвам.

зуница
26.08.2022, 10:52
Има за цвят от всички. Аз не участвам.
Язък! Очаквах да съм те убедил да подкрепяш болшинството пчелари и пчеларството като цяло.;)
п.п. Предполагам си наясно , че всичките тия съвети, работни групи и други административни творения, служат единствено за легитимиране на взети вече решения.Решения, чиито плодове консумираме всички днес.crying;

tsc1
26.08.2022, 10:59
Язък! Очаквах да съм те убедил да подкрепяш болшинството пчелари и пчеларството като цяло.;)
п.п. Предполагам си наясно , че всичките тия съвети, работни групи и други административни творения, служат единствено за легитимиране на взети вече решения.Решения, чиито плодове консумираме всички днес.crying;
За това и пчеларството вече няма нито лидери, нито действащи легитимни организации, нито представителство пред министерството. Всяка коза за своя крак!
Аз за това решенията си ги вземам сам, отработвам си ги сам до нужното ниво и си ги отстоявам сам.

зуница
26.08.2022, 11:03
... Аз за това решенията си ги вземам сам, отработвам си ги сам до нужното ниво и си ги отстоявам сам.
А съобразяваш ли ги на някакъв етап дали са полезни и за други освен за тебе?

tsc1
26.08.2022, 11:07
А съобразяваш ли ги на някакъв етап дали са полезни и за други освен за тебе?
Да, тези които касаят всички задължително предварително ги пускам за обсъждане във форумите и пчеларските групи във Фейсбук. Съобразявам се с мнението на болшинството.

зуница
26.08.2022, 11:10
Да, тези които касаят всички задължително предварително ги пускам за обсъждане във форумите и пчеларските групи във Фейсбук. Съобразявам се с мнението на болшинството.
Да обсъдим ли прословутата система за известяване?
п.п. Не ме интересува кой , какво и колко е взел.

tsc1
26.08.2022, 11:50
Да обсъдим ли прословутата система за известяване?
п.п. Не ме интересува кой , какво и колко е взел.
Мисля, че достатъчно много я дъвкахме през годините. Целия минал вече сезон не прочетох нищо за нея в групите. Това означава, че нещата си легнаха по местата. А хейтъри, вечно търсещи кусури на другите, без те самите да са създали и нещо по-добро - дал Господ.
Вървим напред - доразвиването на платформата за известяване и за близки пожари. А кучетата нека си лаят покрай кервана.

зуница
26.08.2022, 12:10
Мисля, че достатъчно много я дъвкахме през годините. Целия минал вече сезон не прочетох нищо за нея в групите. Това означава, че нещата си легнаха по местата. А хейтъри, вечно търсещи кусури на другите, без те самите да са създали и нещо по-добро - дал Господ.
Вървим напред - доразвиването на платформата за известяване и за близки пожари. А кучетата нека си лаят покрай кервана.
Не си прав.Ще ти дам основните проблеми на системата.Не са технически или софтуерни.
Системата изключи от предизвестяването държавната администрация. Кмета не контролира и не е отговорен за нищо.
Какво може да направи системата за предотвратяване на следната ситуация? Ен на брой земеделци изпращат ен на брой известия за ен на брой последователни дни за пръскане? С други думи ангажират времето на медосбора, като го превръщат във време за хим обработки.

tsc1
26.08.2022, 12:21
Не си прав.Ще ти дам основните проблеми на системата.Не са технически или софтуерни.
Системата изключи от предизвестяването държавната администрация. Кмета не контролира и не е отговорен за нищо.
Какво може да направи системата за предотвратяване на следната ситуация? Ен на брой земеделци изпращат ен на брой известия за ен на брой последователни дни за пръскане? С други думи ангажират времето на медосбора, като го превръщат във време за хим обработки.
Това проблем на системата ли е или на организацията? Къде прочете, че системата има организационни и контролни функции???
Чешеш си езика, защото търкаш някое бюро, за което получаваш заплата, но моето време не е да ти разяснявам. Участието в системата е доброволно и безплатно. Ако не ти харесва пишеш до БАБХ как да се промени или просто не я ползваш! Аман от клатикурци!

зуница
26.08.2022, 12:56
Това проблем на системата ли е или на организацията? Къде прочете, че системата има организационни и контролни функции???
Чешеш си езика, защото търкаш някое бюро, за което получаваш заплата, но моето време не е да ти разяснявам. Участието в системата е доброволно и безплатно. Ако не ти харесва пишеш до БАБХ как да се промени или просто не я ползваш! Аман от клатикурци!
А бе с тебе на нормален език не може ли да се говори?
Явно въобще не схващаш , че твоята система е като калашник в ръцете на маймуна.(Имаше в тубата подобен клип.) Тя без съответната дообработка и организационно подсигуряване повече вреди като от връзва ръцете на земеделци и администрация.
Да почнем отначало.Идеята за тая система е продиктувана от желание да се запази пчелната популация от отравяне.Нали не греша? За да постигне целта си е необходимо нещо дребно.
1. Съобщение за пръскане да се изпраща не само на пчеларите, но копие в БАБХ.За БАБХ задължително да се описва и вида на препарата.
2. Съобщението да се възприема като намерение за извършване на дадената дейност в определения период от време.Ден или два преди самото действие това намерение да бъде потвърдено със съобщение за точна дата на извършване на дейността.Каква е целта на двойното известяване?По време на пръсканията е и периодът на развитие на пчелните семейства.Затварянето им за седем-десет дни неминуемо се отразява на развитието им.А нали целта на цялото занятие е минимални щети за пчелите? При известяване по тоя начин пчеларят ще знае седмицата в, която да очаква пръскане и съответно ще се подготви.С второто известие ще затвори кошерите за ден или два в, които ще се извърши пръскането.
3. Сега и за организационните мероприятия в, които софтуерът може да помогне. Когато се получи последователно заангажиране на дълъг период от време за пръскане от няколко земеделци системата да ги уведомява да съгласуват и минимизират времето на пръскане. Това може да стане като на съответна страница поне месец по рано се изписват заявките за пръскане.
Всяка система е "недовършена" още със създаването си.Винаги може де се подобри при желание.

tsc1
26.08.2022, 13:00
А бе с тебе на нормален език не може ли да се говори?
Явно въобще не схващаш , че твоята система е като калашник в ръцете на маймуна.(Имаше в тубата подобен клип.) Тя без съответната дообработка и организационно подсигуряване повече вреди като от връзва ръцете на земеделци и администрация.
Да почнем отначало.Идеята за тая система е продиктувана от желание да се запази пчелната популация от отравяне.Нали не греша? За да постигне целта си е необходимо нещо дребно.
1. Съобщение за пръскане да се изпраща не само на пчеларите, но копие в БАБХ.За БАБХ задължително да се описва и вида на препарата.
2. Съобщението да се възприема като намерение за извършване на дадената дейност в определения период от време.Ден или два преди самото действие това намерение да бъде потвърдено със съобщение за точна дата на извършване на дейността.Каква е целта на двойното известяване?По време на пръсканията е и периодът на развитие на пчелните семейства.Затварянето им за седем-десет дни неминуемо се отразява на развитието им.А нали целта на цялото занятие е минимални щети за пчелите? При известяване по тоя начин пчеларят ще знае седмицата в, която да очаква пръскане и съответно ще се подготви.С второто известие ще затвори кошерите за ден или два в, които ще се извърши пръскането.
3. Сега и за организационните мероприятия в, които софтуерът може да помогне. Когато се получи последователно заангажиране на дълъг период от време за пръскане от няколко земеделци системата да ги уведомява да съгласуват и минимизират времето на пръскане. Това може да стане като на съответна страница поне месец по рано се изписват заявките за пръскане.
Всяка система е "недовършена" още със създаването си.Винаги може де се подобри при желание.
Copy/Paste и до БАБХ!

зуница
26.08.2022, 13:16
Copy/Paste и до БАБХ!
Няма да ти се разсърдя ако го изпратиш и подкрепиш с авторитета си и не ме споменаваш.

tsc1
26.08.2022, 13:51
Няма да ти се разсърдя ако го изпратиш и подкрепиш с авторитета си и не ме споменаваш.
Съжалявам, но това, което искаш е за система с изкуствен интелект, а в БАБХ и естествения е в недостиг.... Нямам никакво желание за разговори с тях..

зуница
26.08.2022, 14:13
Съжалявам, но това, което искаш е за система с изкуствен интелект, а в БАБХ и естествения е в недостиг.... Нямам никакво желание за разговори с тях..
Да не ми казваш ,че сравнението на маймуната с калашник и "системата" в ръцете на администрацията е удачно?;)
п.п. И за мене и за тебе е ясно , че софтуерът за изпълнение на предложените от мене доработки не е проблем.
И сега се изкушавам да се повторя.Проблемите в пчеларството идат от политиката на правителствата. Бай Неделкович от Алековия "До Чикаго и назад." го е казал отдавна " Овде е велика корупция!"

Angel Yosifov
26.08.2022, 17:47
Няма кой да огаси тоз държавен пожар:laughing:..таз жажда за лесни пари;)

kaloyanv
26.08.2022, 20:46
Абе ти ли си създателя на системата за известяване ?

tsc1
26.08.2022, 21:12
Абе ти ли си създателя на системата за известяване ?
Не! БАБХ. А ако те интересува идеята за създаването и - върни се назад във форума или питай директно собственика му.

mici-92
27.08.2022, 15:19
Абе ти ли си създателя на системата за известяване ?
Не четеш ли?Трябваше да си се сетил.;)

kuline
27.08.2022, 21:38
Не четеш ли?Трябваше да си се сетил.;)

Точно казано. Инак тоя, колкото вреди е нанесъл на пчеларството със своите идеи, на друг ще му трябват няколко живота. Днес му чета пак умозаключенията в пчеларските групи - не следял той котировките на мед на международните пазари, ама все има мнение по въпроса с цената. Та се питам аз, какъв кърлеж трябва да си, та да не могат да те изцерят пчеларите. Ни мед произвежда, ни е търговец на мед, пазарите не следи, ама акъл дава. Ей, дъртия, налягай си парцалите, че ковида те подмина, ама пчеларите не. ;)

kaloyanv
28.08.2022, 20:42
Не! БАБХ. А ако те интересува идеята за създаването и - върни се назад във форума или питай директно собственика му.

Я ми кажи кой е тоя БАБХ ? Аз преди години звъня в плевен на министерства , на РИОСВ, да им кажа че един пръска наобяд, те се чудиха кой как да се отърве от мен. И накрая ми дадоха телефона не шефа на БАБХ за Плевенска област и оня ми вика "Напиши една писмена молба, да ида да им тръсна една глоба" .......... Чудих се тоя, дето ще им тръсне глобата, дали да ида да го срещна някой път, да видя аз наживо на кой какво тръска. Обаче се поуспокоих поради предишните ми опитите с всички тези институции.

Писал съм по други проблеми до министерства и тн ... не тези а други.

Не те разбирам ти какво искаш от пчеларите тук, какво да направят ? Да си купуват изобретения и да пляскат с ръце ? Аз съм подавал всякакви сигнали, контактувал съм с "хора", не съм попадал на хора, а на някакви бездушни отрепки-чиновници. Как да стане тая работа ?

kuline
28.08.2022, 20:47
Я ми кажи кой е тоя БАБХ ? Аз преди години звъня в плевен на министерства , на РИОСВ, да им кажа че един пръска наобяд, те се чудиха кой как да се отърве от мен. И накрая ми дадоха телефона не шефа на БАБХ за Плевенска област и оня ми вика "Напиши една писмена молба, да ида да им тръсна една глоба" .......... Чудих се тоя, дето ще им тръсне глобата, дали да ида да го срещна някой път, да видя аз наживо на кой какво тръска. Обаче се поуспокоих поради предишните ми опитите с всички тези институции.

Писал съм по други проблеми до министерства и тн ... не тези а други.

Не те разбирам ти какво искаш от пчеларите тук, какво да направят ? Да си купуват изобретения и да пляскат с ръце ? Аз съм подавал всякакви сигнали, контактувал съм с "хора", не съм попадал на хора, а на някакви бездушни отрепки-чиновници. Как да стане тая работа ?

Ха, ха. И то не знае, какво и как да направиш. Той е до фаза идея, от то на сетне, пчеларя да му мисли. Аз от десет години се мъча да го вкарам в "правия" път, но той се дърпа. :)

kaloyanv
28.08.2022, 20:52
Ха, ха. И то не знае, какво и как да направиш. Той е до фаза идея, от то на сетне, пчеларя да му мисли. Аз от десет години се мъча да го вкарам в "правия" път, но той се дърпа. :)

Така е най-лесно, това е новия модерния модел. По принцип, американските "новаторски" фирми така действат, може и Илон Мъск да гледате. Те си продават идеята, бързат да скалъпят нещо, напомпват си акциите и от там насетне не ги интересуват последствията, нито някога са ги мислили. Важното е аборигените да се оправят след това, а вожда да е велик и да му се кланя половината свят малумници, дето искат да седят и да пърдят по цял ден ..

tsc1
28.08.2022, 21:51
Я ми кажи кой е тоя БАБХ ? Аз преди години звъня в плевен на министерства , на РИОСВ, да им кажа че един пръска наобяд, те се чудиха кой как да се отърве от мен. И накрая ми дадоха телефона не шефа на БАБХ за Плевенска област и оня ми вика "Напиши една писмена молба, да ида да им тръсна една глоба" .......... Чудих се тоя, дето ще им тръсне глобата, дали да ида да го срещна някой път, да видя аз наживо на кой какво тръска. Обаче се поуспокоих поради предишните ми опитите с всички тези институции.

Писал съм по други проблеми до министерства и тн ... не тези а други.

Не те разбирам ти какво искаш от пчеларите тук, какво да направят ? Да си купуват изобретения и да пляскат с ръце ? Аз съм подавал всякакви сигнали, контактувал съм с "хора", не съм попадал на хора, а на някакви бездушни отрепки-чиновници. Как да стане тая работа ?
Какво искам ли? Връщане към известяване с тупана на мегдана.

kuline
28.08.2022, 22:00
Какво искам ли? Връщане към известяване с тупана на мегдана.

А бе ей, ти от кога имаш поглед върху пчелите? Навремето нямаше ни тупани, ни такива като теб! Имаше една радиоточка, където съобщаваха пръсканията, па макар и със самолети. От както се пръкнаха такива "учени", като теб, тръгнаха проблемите.