PDA

Виж пълната версия : Излетяла майка



Ivkonibee
18.07.2022, 13:59
Здравейте! Днес при маркиране на една от новите ми майки, при връщането и в кошера върху рамките тя отлетя. Оставих кошера отворен, но не за дълго, тъй като ме беше страх от нападение. Дали ще се върне според вас?
Майката е оплодена от месец поне.

The Chef
18.07.2022, 15:47
Имах два подобни случая и не се върнаха . Тежички са и до 6-8 метра от кошера . Но в тревата не можах да ги зърна . Бяга ли са ми и неоплодени , но при тях е от друго .

Angel Yosifov
18.07.2022, 17:18
Аз залагам,че се е върнала.....и то,през прелката.:cool:

Трендафил Дончев
18.07.2022, 20:42
Здравейте! Днес при маркиране на една от новите ми майки, при връщането и в кошера върху рамките тя отлетя. Оставих кошера отворен, но не за дълго, тъй като ме беше страх от нападение. Дали ще се върне според вас?
Майката е оплодена от месец поне.

Може и да се е върнала. Ако е лека и лети добре се връща, но ако е едра и дебела, пада в тревата и до там. За месец едва ли може да натежи толкова и мисля, че ще се върне.;)

Цеко
18.07.2022, 23:04
Отговора повече клони към 50 на 50, не си спомням да съм чел колко помнят майките, но за пчелите знам че е 12 дена. Но пък не ми се вярва едномесечна майка все още да може да лети...

Nik_m
01.08.2022, 07:59
И аз мисля, че шанса е 50 на 50. При мен се е случвало 4 пъти, от тях 2 пъти се е връщала.

Плама
02.08.2022, 16:45
Днес свалени магазините, почистени за прибиране( на метър, два от кошерите). Виждам на една рамка скупчени 10 пчели, вдигам я очаквайки,че е останал мед и гледам майката с жълта точка. За секунди излетя нанякъде. Има ли шанс да си намери кошера? Или най- силното ми семейство остана без майка?

Pero Melifero
02.08.2022, 18:12
Днес свалени магазините, почистени за прибиране( на метър, два от кошерите). Виждам на една рамка скупчени 10 пчели, вдигам я очаквайки,че е останал мед и гледам майката с жълта точка. За секунди излетя нанякъде. Има ли шанс да си намери кошера? Или най- силното ми семейство остана без майка?

Не, според мен. В най добрия случай да се върне там откъдето е излетяла. Огледай отново за малка купчинка с пчели около въпросното място

kuline
02.08.2022, 21:58
Не, според мен. В най добрия случай да се върне там откъдето е излетяла. Огледай отново за малка купчинка с пчели около въпросното място

Има вероятност да се върне, ако е излетяла, но в случая май става въпрос за пренасяне, стръскване и др. от тоя род действия от страна на пчеларя и ако тия действия са далече от кошера, едва ли ще се върне тази майка.

Плама
03.08.2022, 04:12
Да пренасяне, незнам защо се е качила в празния магазин след като за плодник има два ЛР корпуса. Разстоянието е метър от кошера, но явно няма шанс. Ще съм фен на ханемановите решетки вече.

kuline
03.08.2022, 05:43
Да пренасяне, незнам защо се е качила в празния магазин след като за плодник има два ЛР корпуса. Разстоянието е метър от кошера, но явно няма шанс. Ще съм фен на ханемановите решетки вече.

При посочените от теб обстоятелства, разбирам, че знаеш от кое семейство е. В такъв случай просто я хващаш и пускаш в семейството. ;)
Преди години купих пет "елитни" майки. Подменяйки старите, една от които ми бе любимка и ми дожаля да я убия, а я хванах и хвърлих на страни, виждайки къде пада - около метър и половина от кошера. При последваща проверка се оказа, че се е върнала сама. Предполагам допълзяла и шмугнала в кошера.

Плама
03.08.2022, 15:07
Да знам от кой кошер е, но майката излетя в неизвестна посока и повече не я видях. Днес кошера внася мн прашец и е спокоен за разлика от вчера, когато бучеше тревожно. От твоя опит разбирам, че има надежда.

зуница
03.08.2022, 15:17
Да знам от кой кошер е, но майката излетя в неизвестна посока и повече не я видях. Днес кошера внася мн прашец и е спокоен за разлика от вчера, когато бучеше тревожно. От твоя опит разбирам, че има надежда.
Провери.Ако заложат спасителни маточници също ще са спокойни.За твое успокоение провери.Ако има купчина маточници , не се е върнала.

Трендафил Дончев
03.08.2022, 15:44
Да знам от кой кошер е, но майката излетя в неизвестна посока и повече не я видях. Днес кошера внася мн прашец и е спокоен за разлика от вчера, когато бучеше тревожно. От твоя опит разбирам, че има надежда.

Проверява се след определен период от време дали е вътре. Ако е излетяла днес, но до вечерта я няма, няма и да я има. Времето, ако се влоши или при прегледа не е било благоприятно, това намалява драстично процента.;)

Плама
03.08.2022, 20:28
Ще проверя, благодаря за съвета.

kuline
18.08.2022, 11:03
Да знам от кой кошер е, но майката излетя в неизвестна посока и повече не я видях. Днес кошера внася мн прашец и е спокоен за разлика от вчера, когато бучеше тревожно. От твоя опит разбирам, че има надежда.

И още нещо за надеждата - пример от последните дни:
В събота вадих меда и свалях магазините. От вторник започнах прегледи и ... едно семейство гради спасителни маточници. Дръпнах чекмеджето да извадя прашеца, а там грозд пчели. Разбутах ги и видях майката. Хванах я, за да я пусна на прелката, а тя отлетя. Продължих с прегледите и през един кошер отводка, която загубила майка и тъкмо наченки на търтовка. Днес отивам да я разформировам и гледам на една от рамките майката, която беше излятяла предишен ден. Не, не се бъркам, защото беше с бяла точка с леко изпадала боя. Та така де - надежда винаги има. ;)

Трендафил Дончев
18.08.2022, 11:51
И още нещо за надеждата - пример от последните дни:
В събота вадих меда и свалях магазините. От вторник започнах прегледи и ... едно семейство гради спасителни маточници. Дръпнах чекмеджето да извадя прашеца, а там грозд пчели. Разбутах ги и видях майката. Хванах я, за да я пусна на прелката, а тя отлетя. Продължих с прегледите и през един кошер отводка, която загубила майка и тъкмо наченки на търтовка. Днес отивам да я разформировам и гледам на една от рамките майката, която беше излятяла предишен ден. Не, не се бъркам, защото беше с бяла точка с леко изпадала боя. Та така де - надежда винаги има. ;)

На калпавите пчелари и Господ им помага. :bigsmile: Шегувам се, разбира се. Е, може и да не се шегувам.:bigsmile:

kuline
18.08.2022, 13:54
На калпавите пчелари и Господ им помага. :bigsmile: Шегувам се, разбира се. Е, може и да не се шегувам.:bigsmile:

Тъй, тъй. Просто дадох пример, инак не ме кефи това дето се получи, че на пролет пак разправия, ако не и на есен. Те от такива случайности нищо не се получава.

Nik_m
18.08.2022, 21:00
Аз пък преди някоко дена ще правя тест за опаразитеност, намерих майката и я отделих в преносно сандъче с рамката да не я сложа в тестера. Приготвих тестера и захарта и по инерция взех отделената пита и напълних тестера. Тръскам, тръскам и като отворих тестера гледам майката драпа да излезне. Вече няма да правя това вечер, след цял ден работа :) На други ден отворих майката жива, раздрусана, но тествана :)

kaloyanv
19.08.2022, 10:04
Аз пък преди някоко дена ще правя тест за опаразитеност, намерих майката и я отделих в преносно сандъче с рамката да не я сложа в тестера. Приготвих тестера и захарта и по инерция взех отделената пита и напълних тестера. Тръскам, тръскам и като отворих тестера гледам майката драпа да излезне. Вече няма да правя това вечер, след цял ден работа :) На други ден отворих майката жива, раздрусана, но тествана :)

Това е плюса на този метод, че майката може и да оживее в повечето случаи, даже казват че няма начин да я убиеш в тестера. Аз не съм много убеден (понеже при мен замина една миналата година, може би осакатява дори и да не е умряла). Обаче наистина пчели не съм видял да умират, миналата година като правих теста. Не е като да сложиш етер, тогава край :)

Angel Yosifov
19.08.2022, 13:24
Аз пък преди някоко дена ще правя тест за опаразитеност, намерих майката и я отделих в преносно сандъче с рамката да не я сложа в тестера. Приготвих тестера и захарта и по инерция взех отделената пита и напълних тестера. Тръскам, тръскам и като отворих тестера гледам майката драпа да излезне. Вече няма да правя това вечер, след цял ден работа :) На други ден отворих майката жива, раздрусана, но тествана :)
Провери за самосмени маточници.

Nik_m
19.08.2022, 15:22
Провери за самосмени маточници.

Ще проверя, че тази година няма кьорав търтей и от 10 майки този месец нито една не се оплоди. От 40 помощни сега съм останал само със 6 а има още 3 заложили за самсмяна.

kaloyanv
19.08.2022, 15:32
Ще проверя, че тази година няма кьорав търтей и от 10 майки този месец нито една не се оплоди. От 40 помощни сега съм останал само със 6 а има още 3 заложили за самсмяна.

При мен също бяха малко тази година и гледам сега май няма вече грам. Може би допреди 2 седмици имаше, но сега и аз нямам. Не си спомням друг път да е било баш така, то може и затова с майката на осиротелия кошер да нямам сполука.

Трендафил Дончев
19.08.2022, 19:44
При мен също бяха малко тази година и гледам сега май няма вече грам. Може би допреди 2 седмици имаше, но сега и аз нямам. Не си спомням друг път да е било баш така, то може и затова с майката на осиротелия кошер да нямам сполука.

Някъде спомена лястовици. ;)

Nik_m
20.08.2022, 16:52
Провери за самосмени маточници.

Днес проверих, 3 рамки с яйца. Явно съм я раздрусал добре и не може да спря да снася :)
Нищо и няма, иначе всички майки имат по много яйца заради късен слънчоглед.

Nik_m
20.08.2022, 16:57
Някъде спомена лястовици. ;)

Според мен времето е по голям проблем при оплождането от птиците. Тази година сушата накара пчелите, първо да правят много малко търтей и второ ги изгониха рано. Имал съм пролети с лошо време и от 140 майки половината не са оплодени без да има птици и други години есен гъмжи от пчелояди и лястовици и 100% оплождане. И късмета не е за подценяване.

mici-92
28.08.2022, 19:11
Дали е задължително,майките след като се маркират да се връщат на същата рамка.Какво е по различно, ако е на съседната, където също има яйца и пило.

dvd111
28.08.2022, 20:34
Дали е задължително,майките след като се маркират да се връщат на същата рамка.Какво е по различно, ако е на съседната, където също има яйца и пило.
Няма значение на коя рамка се връщат - отношението на пчелите е еднакво. По-важно е да е хубаво изсъхнала боята, защото като не е стават на кълбо върху майката и се опитват да я почистят. Затова като маркирам майката я слагам в клетка докато си запиша в тетрадката, че вече е маркирана и чак след това я връщам в кошера.

kuline
28.08.2022, 20:43
Дали е задължително,майките след като се маркират да се връщат на същата рамка.Какво е по различно, ако е на съседната, където също има яйца и пило.

Незнам какво правиш, аз, като извадя рамката и видя, и хвана майката за маркиране, рамката стои отгоре, легнала. След като я маркирам, я пускам пак на същата рамка.

Плама
15.09.2022, 15:53
Майката не се върна. Имаше маточници, после прегризани отстрани маточници и на 7 септември рамка с пило. Семейството продължава да е силно и внася много прашец.

Nik_m
15.09.2022, 16:50
Майката не се върна. Имаше маточници, после прегризани отстрани маточници и на 7 септември рамка с пило. Семейството продължава да е силно и внася много прашец.

Това са стари пчели, толкова време без пило не е добре. Семейството е още силно понеже пчелите не гледат пило и не се амортизират. Но ако се оплоди ще се възстанови в тези топли зими послените години.

Плама
15.09.2022, 19:39
Тя се е оплодила. Семейството остана без майка поради моя грешка на 3 август, на 7 септември (когато го проверих) имаше една рамка с пило.

Nik_m
15.09.2022, 22:02
Тя се е оплодила. Семейството остана без майка поради моя грешка на 3 август, на 7 септември (когато го проверих) имаше една рамка с пило.

Аз разбрах че пилото е сложено да не стане отводка. Ще се оправи без проблем тогава, тази млада майка няма да спира цла "зима".