PDA

Виж пълната версия : Продажба на дребно



Djaniko0o
04.05.2022, 11:50
Здравейте! Имам един въпрос на който не успях да намеря отговор и за това пускам тема. Имам регистриран пчелин и ме интересува за продажба на дребно на буркани с мед освен, че е регистриран пчлеина в ОБДХ, трябва ли нещо друго и най-вече ме интересува трябва ли да се осигурявам като земеделски производител? Благодаря Ви!

Nik_m
04.05.2022, 12:42
Здравейте! Имам един въпрос на който не успях да намеря отговор и за това пускам тема. Имам регистриран пчелин и ме интересува за продажба на дребно на буркани с мед освен, че е регистриран пчлеина в ОБДХ, трябва ли нещо друго и най-вече ме интересува трябва ли да се осигурявам като земеделски производител? Благодаря Ви!
Не, нямаш право да разфасоваш на буркани. Трябва да си регистриран по наредба 26 и да, трябва да си ЗП. Трябва да има топлва вода, плоички, скари и сумати изисквания. И като цяло държавата те регистрира и не ти дава да продаваш, само да пълниш джоба на прекупвачите!

kuline
04.05.2022, 12:43
Здравейте! Имам един въпрос на който не успях да намеря отговор и за това пускам тема. Имам регистриран пчелин и ме интересува за продажба на дребно на буркани с мед освен, че е регистриран пчлеина в ОБДХ, трябва ли нещо друго и най-вече ме интересува трябва ли да се осигурявам като земеделски производител? Благодаря Ви!

За да си напълно изряден, трябва да отговаряш на изискванията на НАРЕДБА № 26 ОТ 14 ОКТОМВРИ 2010 Г. ЗА СПЕЦИФИЧНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ДИРЕКТНИ ДОСТАВКИ НА МАЛКИ КОЛИЧЕСТВА СУРОВИНИ И ХРАНИ ОТ ЖИВОТИНСКИ ПРОИЗХОД. Готвеше се нова, но май си остана само с проект. Освен това, трябва да си ЗС или фирма и още ред неща. Останалия вариант е както бабите си продават яйцата, които са им в излишък на съседи и познати.

Nik_m
04.05.2022, 12:52
За да си напълно изряден, трябва да отговаряш на изискванията на НАРЕДБА № 26 ОТ 14 ОКТОМВРИ 2010 Г. ЗА СПЕЦИФИЧНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ДИРЕКТНИ ДОСТАВКИ НА МАЛКИ КОЛИЧЕСТВА СУРОВИНИ И ХРАНИ ОТ ЖИВОТИНСКИ ПРОИЗХОД. Готвеше се нова, но май си остана само с проект. Освен това, трябва да си ЗС или фирма и още ред неща. Останалия вариант е както бабите си продават яйцата, които са им в излишък на съседи и познати.
То не останаха баби и животни на селата.

kuline
04.05.2022, 21:24
То не останаха баби и животни на селата.

Има още по нашия край. По-малко, но ги има, както и такива, които се гърчат по бостаните, да копат за лудо и добият две кила боб, пет кила лук и чесън, а и някоя друга диня и пъпеш. А бе всеки луд с номера си.

Кразз
05.05.2022, 08:36
Има още по нашия край. По-малко, но ги има, както и такива, които се гърчат по бостаните, да копат за лудо и добият две кила боб, пет кила лук и чесън, а и някоя друга диня и пъпеш. А бе всеки луд с номера си.

Много по-лесно е да си купиш, но произведеното от тебе е винаги по- сладко... Дори и да е по- невзрачно.

зуница
05.05.2022, 09:19
Много по-лесно е да си купиш, но произведеното от тебе е винаги по- сладко... Дори и да е по- невзрачно.
"Пазарната икономика" по български съсипа пазара.Пазарите се "яхнаха" от търгашите. Стоката и там и в големите вериги все една и съща.Всичко от борсата.Само цената на "пазара" по-висока. Та спасението е в "бабичките" и "фермерските пазари" на, които да е забранен достъпа на търгаши.Иначе само произведеното у дома става за ядене.Скоро СЗО "откри" , че от както европейците се хранят като американци станали по-дебели и по-болнави.А ние?

kaloyanv
05.05.2022, 10:08
Ние и до ден днешен си произвеждаме почти всичко. Лук, картофи,боб, чесън, домати, тиквички, чушки подправки краставици и още доста, в малки количества и за нас. Не може дори да сравняваме ... Блъскане е и има постоянно проблеми но си струва. Има тук при нас едно "сляпо куче" дето е най-големия проблем :)

зуница
05.05.2022, 11:23
Ние и до ден днешен си произвеждаме почти всичко. Лук, картофи,боб, чесън, домати, тиквички, чушки подправки краставици и още доста, в малки количества и за нас. Не може дори да сравняваме ... Блъскане е и има постоянно проблеми но си струва. Има тук при нас едно "сляпо куче" дето е най-големия проблем :)
Електронните уредчета и карбидните блокчета за сума ти пари не вършат работа ни при кърта, ни при сляпото куче.Опитано!
Търси друго решение.

Илиев
05.05.2022, 12:05
За бобра със сляпото куче ще поръчам едни капани от един американски сайт, видях с очите си как ловят тия гадини, скъпи са но ще ги купя, инфо по-нататък.

kaloyanv
05.05.2022, 12:12
Ние от както съм жив пробваме различни неща. Това което работи е ако имаш съседи които и те гледат нещо, като хлебарките, така с ултразвук или препарати ги гониш при тях. С хапчета, карбиди и тн ... нищо не става .... Тези механичните капани също не работят, защото това животно има страшен усет и ги избягва. Дори да се хване един два, все тая. Най-стария и изпитан метод е както е бил преди 100ци години, да се откопае тунел и рано сутринта да се чака с мотиката да го утрешеш, понеже той идва да си я зариее.. Колкото и странно да е , срещу това животно няма технология :)) .. Хем е гадно че ти унищожава продукцията, хем е кеф как се оправя, без никой да може да го спре :)


Илиев, все пак пиши какъв е резултата. Дано да не си търговец .. . и тези американски апарати да работят, което ме съмнява, Ако пуснеш едно видео веднага ще им видим принципа поне, да знае човек дали да ги купува :)

Илиев
05.05.2022, 17:54
https://www.traplineproducts.com/onlinestore.html
Това е линка с капаните, гледайте The Gophinator gopher trap, те за сляпото куче, по-малките са за къртици. Мисля да поръчам 12 капана, слагат се по два в разкрития тунел, във всеки ръкав по един, има си чалъм за зареждане, и като мине гадината и се хваща, видях го с очите си как действа.

kaloyanv
05.05.2022, 19:09
https://www.traplineproducts.com/onlinestore.html
Това е линка с капаните, гледайте The Gophinator gopher trap, те за сляпото куче, по-малките са за къртици. Мисля да поръчам 12 капана, слагат се по два в разкрития тунел, във всеки ръкав по един, има си чалъм за зареждане, и като мине гадината и се хваща, видях го с очите си как действа.

Баща ми ги е правил тези капани, още преди американците да го измислят. Преди да купуваш 12, купи 1-2 . Според мен това няма да проработи . Това животно е сляпо, усета му е на 100 процента. Не знам какъв перфекционист си за да сложиш така капана че то като мине да не усети.
Не разбирам как така ще поръчаш 12 ... само на добра воля .. Затова мисля че правиш реклама. Всеки друг човек би си купил няколко да ги пробва ... Аз дори и това не бих направил , докато не видя видео от независим източник с оценка, пробвано в реални условия.

П.С - къртицата въобще не я сравнявай, няма нищо общо ...

Очаквам да кажеш какво се случва, с този капан .. Но повечето хора не казват нищо по форумите.

Илиев
05.05.2022, 19:36
Двама асистенти спецове по гризачи, един от БАН и един от Варна ми ги демонстрираха на живо пред мен, вечерта ги заложиха в нивата над мен, и на сутринта имаше 50% успеваемост...от 4 капана, 2 слепи кучета....не съм рекламен агент на нищо....поръчвам 12, защото така и така плащам доставката от щатите, да ми стъпи по-евтино.

Илиев
05.05.2022, 19:45
Егасиму и доходния бизнес, как не съм се сетил досега да стана рекламен агент на капани за слепи кучета!!:bigsmile:......баща ти може да е огъвал някаква тел на ръка и да се е мъчил да прави нещо по чертеж, но това са прецизни устройства, направени от специална стомана на машини, външно може да си приличат, но нямат нищо общо като изработка - анадънму шинди??drinks;

kaloyanv
06.05.2022, 07:37
Разбрах те :) сега погледнах и са малко различни.. Ами да това е добра идея, защото ако разгледаш по форумите наистина няма устойчиво решение. Поръчай и на мен 4 и да си разделим доставката. Какво ще кажеш ? Не се шегувам. Тъкмо да не се набутваш само ти :) ..

Всъщност както знаеш за щатите мисля ако минеш 100 долара, трябва да ги освобождаваш от митница и да плащаш мито. Затова помисли колко и как ще поръчваш. Видях че ги продават по 16 долара ? Може някак си да направим някаква комбинация ..

Илиев
07.05.2022, 10:11
Може така да направим колега Калоянв, даже си мисля да поръчам 24 устройства/12 капана, за да ми стъпи по-евтино като цена и доставка, а с тебе няма да си разделим доставката, а ти ще платиш 1/3 от цената на доставката за 4 устройства/2 капана, като се надявам и други форумци да се заинтересуват от тези капани, за да платят останалите 2/3-ти от доставката, на мен да ми излезе без пари транспорта, а и от скромната отстъпка в цената да имам кяр.:bigsmile:...сериозно ще поръчам 24 от тия джаджи, пък който иска...на мен това ноу-хау ми струваше 4 буркана мед и едно шише ракия все пак!!:laughing:....няма майтап - дадох им по 2 буркана мед на изпроводяк за това, че ме светнаха как да изловя слепите кучета.....и накрая да ме споменувате с добро най-важното!!drinks;

kaloyanv
07.05.2022, 14:32
Ами да действаме , че сезона им идва, започват вече да вършеят :)

kaloyanv
08.05.2022, 06:28
Да те питам пак колега, ти потвъждаваш ли че тези неща работят, аз сега ще направя една по - подробна проверка на сайта, информацията и тн .. И нещо да добавя, този капан се отнася за ето това ..

https://en.wikipedia.org/wiki/Gopher

Докато нашето е ето това.

https://en.wikipedia.org/wiki/Lesser_blind_mole-rat

Пак гризачи, пак унищожават градини, но според мен доста различни

Едното живее само в районите на америка, а другото само по нашите и околните земи.

Илиев
09.05.2022, 16:24
Така е колега, различни гадини са наистина, но са със сходни размери и тези капани ловят и нашите слепи кучета. Днес знъннах на единия спец по слепите кучета да го питам все пак сайта актуален ли е, да не изгоря с едни 119 долара все пак, и той ми каза - това е спасението, това са точните капани. Ще поръчам 12 бр. само за мен, защото виждам че има недоверие и съмнения, така че като дойдат, очаквайте снимки на хванатите гадове. Доставката не е скъпа, 24 долара ми ги сметна веднага сайта за 12 устройства.

kaloyanv
09.05.2022, 17:16
Така е колега, различни гадини са наистина, но са със сходни размери и тези капани ловят и нашите слепи кучета. Днес знъннах на единия спец по слепите кучета да го питам все пак сайта актуален ли е, да не изгоря с едни 119 долара все пак, и той ми каза - това е спасението, това са точните капани. Ще поръчам 12 бр. само за мен, защото виждам че има недоверие и съмнения, така че като дойдат, очаквайте снимки на хванатите гадове. Доставката не е скъпа, 24 долара ми ги сметна веднага сайта за 12 устройства.

Добре, и аз ще поръчам независимо, тъкмо да сравняваме резултати. И аз прегледах, изглежда че са наред, просто са малък производител.

gln
14.05.2022, 20:26
Здравейте, захванал съм се да регистрирам пчелин, но не мисля да ставам ЗП ( нали не е задължително ), ветеринаря ми каза, че след регистрацията, ако искам да прадавам мед през интернет, трябвало да се регистрирам ( или нещо такова ) по-член 26, не разбрах това какво общо има с продажбата и трябва ли да отговарям на някакви критерии, благодаря предварително :)

kuline
14.05.2022, 22:50
Здравейте, захванал съм се да регистрирам пчелин, но не мисля да ставам ЗП ( нали не е задължително ), ветеринаря ми каза, че след регистрацията, ако искам да прадавам мед през интернет, трябвало да се регистрирам ( или нещо такова ) по-член 26, не разбрах това какво общо има с продажбата и трябва ли да отговарям на някакви критерии, благодаря предварително :)

Нещо не си разбрал - Наредба 26! Прочети я и ще разбереш критериите, които са...мъка.

gln
15.05.2022, 05:35
Нещо не си разбрал - Наредба 26! Прочети я и ще разбереш критериите, които са...мъка.
Прав си, аз разбрах за чл. 26 от закона за пчеларството, а то ставало въпрос за наредба 26, извинявам се за грешката :), сега заминавам при пчелите и довечера сядам да чета, благодаря и лек ден на всички.

gln
18.05.2022, 07:43
Добро утро, прочетох цялата наредба 26 и си признавам, че нищо не разбрах за съжаление.

Трендафил Дончев
18.05.2022, 08:04
Добро утро, прочетох цялата наредба 26 и си признавам, че нищо не разбрах за съжаление.

Това е и целта. Разбрал си.:bigsmile:

kuline
18.05.2022, 09:09
Добро утро, прочетох цялата наредба 26 и си признавам, че нищо не разбрах за съжаление.

Прочети по-внимателно член 10а, който препраща към глава II от Наредба 9/2005 година

Глава втора
ВЕТЕРИНАРНО-САНИТАРНИ И ХИГИЕННИ ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ДОБИВ И
ПЪРВИЧНА
ОБРАБОТКА НА ПЧЕЛЕН МЕД И ДРУГИ ПЧЕЛНИ ПРОДУКТИ
Чл. 4. (1) Пчелен мед и други пчелни продукти се добиват само от пчелини, регистрирани по чл. 8 от Закона за
пчеларството (ЗП) и Наредба 27 от 2002 г. за регистрация и идентификация на пчелните
семейства (ДВ, бр. 70 от 2002 г.) и при спазване на изискванията на тази наредба.
(2) В пчелините се спазват изискванията за профилактика и борба със заболяванията по пчелите и пчелното
пило.
(3) При добив на пчелен мед и други пчелни продукти се спазват следните изисквания:
1. кошерите, пчелните семейства, пчелините (стационарни или временни), както и прилежащите помещения,
свързани с отглеждането и обслужването на пчелните семейства, се поддържат чисти, подредени и в добро
състояние;
2. пчеларите и помощният персонал, заети с първичната обработка на меда и пчелните продукти, носят
подходящо чисто работно облекло;
3. помещението/ята за първична обработка и помещението/ята за съхранение на питите и добития пчелен мед
и други пчелни продукти отговарят на следните условия:
а) позволяват извършване на всички дейности съгласно технологичния процес за първична обработка и
съхранение на пчелните продукти и отпадъците;
б) позволяват лесно почистване, миене и дезинфекция;
4. питите с мед и другите пчелни продукти се транспортират от пчелина до помещението/ята за първична
обработка по начин, непозволяващ замърсяването им, както и достъпа на пчели до тях; това изискване се
отнася и при подвижно пчеларство.
(4) Първичната обработка на пчелния мед включва:
1. разпечатване на пчелните пити, центрофугиране и прецеждане на пчелния мед;
2. почистване на съдовете за съхранение на меда;
3. отстраняване на пяната и механичните примеси, ако има такива;
4. отделяне на меда по видове - монофлорен, полифлорен и манов, в различни партиди с ясна маркировка и
етикетировка.
(5) Разпечатването на пчелните пити, центрофугирането и прецеждането на пчелния мед се извършват с
оборудване, изработено от материали, които са разрешени за контакт с храни и са устойчиви към миещи и
дезинфекционни средства.
(6) Добитият пчелен мед и другите пчелни продукти се съхраняват в опаковки, отговарящи на изискванията на
Наредба 1 за материалите и предметите от пластмаси, предназначени за контакт с
храни (обн., ДВ, бр. 13 от 2002 г.; изм. и доп., бр. 55 от 2004 г.) и Наредба 24 за
хигиенните изисквания към материалите и предметите, различни от пластмаси,
предназначени за контакт с храни (обн., ДВ, бр. 56 от 2001 г.; изм., бр. 13 от 2002 г.).
Пчелният мед се съхранява и в метални тенекии за еднократна употреба.
(7) Пчелният мед не трябва да съдържа:
1. механични примеси;
2. остатъци от ветеринарномедицински продукти и препарати за растителна защита, изкуствени подсладители,
примеси, забранени с чл. 22 и 24 ЗП, както и други препарати и примеси, влошаващи качеството и
застрашаващи безопасността на продукта;
3. патогенни микроорганизми - причинители на заболявания по човека, пчелите и пчелното пило.
(8) Пчелният мед трябва да:
1. е обособен в отделни партиди по видове с ясно разграничена етикетировка и маркировка;
2. се съхранява в сухи чисти помещения при температура до 25 °С и влажност на въздуха до 80 %, без достъп
на пряка слънчева светлина и в отсъствие на всякакви други странични продукти или материали.
(9) Физико-химичните свойства на пчелния мед съответстват на показателите в
приложение 1.
Чл. 5. (В сила от 31.12.2006 г.) При добиването и първичната преработка на восък, цветен пчелен
прашец, пчелен клей и пчелно млечице освен общите задължителни хигиенни
изисквания се спазват и:
1. за восъка:
а) прецеждане за отстраняване на механични примеси;
б) предварително сортиране на събраната суровина преди претопяването на восък от отпечатки, далаци
и слънчева восъкотопилка и отделно на восък от стари пити;
в) опаковане и съхранение, което позволява проветряване и отстраняване на остатъчната влажност;
2. за цветен пчелен прашец:
а) изсушаването се извършва в сушилни с автоматично управление на температурата, така че температурата да
не надвишава 45 °С и да се осигурява остатъчна влажност 8 - 12 %;
б) се извършва вакуумирано опаковане в полиетиленови пликове и съхранение при температура от 0 до 4 °С;
3. за пчелния клей (прополис):
а) преработката на прополис (пчелен клей) се извършва механично при температура до 45 °С;
б) опаковането се извършва в полиетиленови тъмно оцветени пликове;
4. за пчелното млечице:
а) добива се само от силни и здрави семейства;
б) не се допускат механични примеси;
в) съхранява се в добре затворени съдове от тъмно стъкло при температура 0 - 4 °С;
г) съхранението след 3 месеца от добива се осъществява при условията на чл. 39, ал. 2 .
Чл. 6. (1) При добива и първичната обработка на пчелен мед и други пчелни продукти за търговски цели се
спазват добри (производствени) пчеларски практики и в пчелина задължително се води производствена книга,
която съдържа следната информация:
1. дата на добива на пчелния мед и другите пчелни продукти по видове;
2. количество на добития пчелен мед и други пчелни продукти по видове;
3. дата, количество, предназначение, име и регистрационен номер на обекта, където са предадени пчелният
мед и пчелните продукти за съхранение и/или преработване;
4. вид и номер на документа, който придружава пчелния мед и/или пчелните продукти при транспортирането
им до мястото на дестинацията.
(2) Производствената книга периодично се заверява от инспектор на регионалната ветеринарномедицинска
служба (РВМС)

Там, където в текста пиша "трябва да отговарят" "да съответстват" и др. подобни, трябва да има документ. Демек всяка партида да има протокол от изследване в лаборатория, а безплатен обяд няма и т.н.

gln
18.05.2022, 09:11
Благодаря за информацията, някой идва ли да проверява помещението където се центрофугира медът, или не, до колкото разбрах, мога да си регистрирам пчелина, без да се регистрирам като земеделски производител.

kuline
18.05.2022, 09:29
Благодаря за информацията, някой идва ли да проверява помещението където се центрофугира медът, или не, до колкото разбрах, мога да си регистрирам пелина, без да се регистрирам като земеделски производител.

Викни един инспектор от БАБХ и ще ти разясни изисквания към води, хигиени и т.н., от които ум ще ти зайде. Най малкия проблем ти е дали си регистриран земеделски или не си.

kaloyanv
18.05.2022, 10:36
Звънях един път на шефа на бабх, че пръскат когато им падне и му казах да дойде и да види в момента. И тоой така се засили да спре нарушителя, че за малко да си счупи краката от бързане. Тези хора май само пречат, може и да бъркам но ... Обаче пък и им е много малък състава, само няколко човека са за цели области. Може и те да не са виновни, знае ли човек ..

П.С - хахаха :)) сега се сетих. Всъщност каза ми да ида на сайта и да напиша жалба и той щял да иде някога си и да ги глоби. Както ми беше тъжно, така се смях тогава :)

gln
18.05.2022, 11:17
Проблем ми е дали съм ЗП, защото не искам да плащам допълнителни данъци :), работя на трудов договор и не ми трябват допълнителни осигуровки :)

Кразз
18.05.2022, 13:20
Проблем ми е дали съм ЗП, защото не искам да плащам допълнителни данъци :), работя на трудов договор и не ми трябват допълнителни осигуровки :)

Е, ти пък... Има-няма, 700 кг. мед от рапица(4лв.), ще ти стигнат да си платиш осигуровките за годината. А ако (не дай Боже) се разболееш, то пак си плащаш като поп. Нищо че си платил една камара осигуровки.

tsc1
22.06.2022, 21:27
Вижте новите изисквания за продажбата на пчелен мед за консумация
Те са регламентирани в проектонаредба, която отменя сега действащата наредба от 2002 г.
https://agri.bg/novini/vizhte-iziskvaniyata-za-pchelniya-med-za-konsumatsiya?fbclid=IwAR1JflOooP4uUszc1TXquj_FN-cw0WJnz62qM-wOkBzhqWzkDgkgdGFGqEw

Трендафил Дончев
22.06.2022, 22:22
Вижте новите изисквания за продажбата на пчелен мед за консумация
Те са регламентирани в проектонаредба, която отменя сега действащата наредба от 2002 г.
https://agri.bg/novini/vizhte-iziskvaniyata-za-pchelniya-med-za-konsumatsiya?fbclid=IwAR1JflOooP4uUszc1TXquj_FN-cw0WJnz62qM-wOkBzhqWzkDgkgdGFGqEw

Да. Това ще се изпълнява колкото и първото се е изпълнявало.... тоест....никога.;)

kaloyanv
28.06.2022, 16:25
Добре, и аз ще поръчам независимо, тъкмо да сравняваме резултати. И аз прегледах, изглежда че са наред, просто са малък производител.

Абе колега, тея с капаните ме туриха нахуй ... Няма ги никакви , добре че поръчах 2 само ... Получих след 1 месец едно писмо с месец закъснение от Белгийските пощи, че имало пратка да си я препоръчам от Белгия за 16 евраци, ама беше вече късно и я връщат в Щатите. Сега ще им пиша на тези , но още като правих поръчката, тя се случи през трети посредник ...............

То и затова ми блокираха една от картите в началото ... я дай малко информация, да видим ти дали си поръчал, да не се окаже че си в играта ...

kaloyanv
29.08.2022, 17:53
"https://www.traplineproducts.com/onlinestore.html
Това е линка с капаните, гледайте The Gophinator gopher trap, те за сляпото куче, по-малките са за къртици. Мисля да поръчам 12 капана, слагат се по два в разкрития тунел, във всеки ръкав по един, има си чалъм за зареждане, и като мине гадината и се хваща, видях го с очите си как действа."


Значи колега Илиев, понеже ти се покри да кажа при мен какво стана. Още като поръчвах банковите ми карти не искаха да правят транзакция към този сайт. От виртуалната я пуснах и мина .. Както вече писах, нищо не получих. Писах им на имейл, дори не са ми отговорили. Трудно може да се намери начин да контактуваш с тях. Освен да им пратя писмо по пощата ...

Не ми се занимава за дребна сума пари, въпреки че постъпих като пълен наивник. На това по английски се казва "social networking" идва някой и ти обяснява колко хубаво е нещо и ти по тази причина като първия балък се хвърляш. Аман ....

П.С - всъщност ще ги репортна на mastercard и ще пиша към някоя от щатските институции. Просто и затова разправии , а как не ми се занимава офф....

Чудя се дали и колегата Илиев, да не репортна тук на българските институции, понеже той го рекламира и ако има схема, може да е част от нея. А пък може и просто аз да не съм извадил късмет :)

зуница
12.09.2022, 14:36
"https://www.traplineproducts.com/onlinestore.html

Както вече писах, нищо не получих. Писах им на имейл, дори не са ми отговорили. Трудно може да се намери начин да контактуваш с тях. Освен да им пратя писмо по пощата ...

Не ми се занимава за дребна сума пари, въпреки че постъпих като пълен наивник. На това по английски се казва "social networking" идва някой и ти обяснява колко хубаво е нещо и ти по тази причина като първия балък се хвърляш. Аман ....

П.С - всъщност ще ги репортна на mastercard и ще пиша към някоя от щатските институции. Просто и затова разправии , а как не ми се занимава офф....

:)
За такива случаи народът ни има една приказка.;) "Будала човек и вързано куче го хапе."crying;
п.п. Пазарувай от Китай през АЛИ. Виж им условията.

tsc1
13.09.2022, 08:24
Значи колега Илиев, понеже ти се покри да кажа при мен какво стана. Още като поръчвах банковите ми карти не искаха да правят транзакция към този сайт. От виртуалната я пуснах и мина .. Както вече писах, нищо не получих. Писах им на имейл, дори не са ми отговорили. Трудно може да се намери начин да контактуваш с тях. Освен да им пратя писмо по пощата ...


Тази виртуална карта от къде после тегли парите? От коя твоя сметка? Или това се прави ръчно?
Провери в банковите извлечения дали има реален превод на пари.
Аз съм си въвел SMS известяване за всеки превод през моите карти. Когато даден превод мине получавам съобщение, та даже и за един долар да е.. Така преди три месеца хванах опит да ми източат пари откредитната карта, чез някаква хитра схема с реклами на Фейсбук. Успяха да вземат само 20$ и веднага блокирах картата. Направиха опити почти за 700$ ама ядец! После тези 20$ PayPal ми ги възстановиха.