PDA

Виж пълната версия : Йентеров апарат



nihihihi
11.04.2022, 13:35
Здравейте решил съм да пробвам да си направя майки с йентеров апарат прочетох няколко книжки общо взето пишат едно и също. Конкретно ме интересува как процедира те с дъната? В това което прочетох от восъчна основна но когато ги натисна те не остават в този вид...

бат тянко
11.04.2022, 17:20
Здравейте решил съм да пробвам да си направя майки с йентеров апарат прочетох няколко книжки общо взето пишат едно и също. Конкретно ме интересува как процедира те с дъната? В това което прочетох от восъчна основна но когато ги натисна те не остават в този вид...

А защо избра йентер, а не никот? Питам от любопитство?

kuline
11.04.2022, 18:34
Здравейте решил съм да пробвам да си направя майки с йентеров апарат прочетох няколко книжки общо взето пишат едно и също. Конкретно ме интересува как процедира те с дъната? В това което прочетох от восъчна основна но когато ги натисна те не остават в този вид...

Конкретизирай си въпроса, че нещо не ми стана ясно - уж апарат, а дъна от восък. Има един много добър според мен клип в тубата - https://www.youtube.com/watch?v=KD52TYOqzIs. Човека си прави реклама на апарата, но можеш да извлечеш доста инфо от него (клипа). Чашките му са на йентер.

dvd111
11.04.2022, 19:21
Аз използвам Никот.

Инструкция за работа с Никот. Методът работи на 100%.Не е нужна никаква предварителна обработка на чашките...
https://youtu.be/f1-kFr1oVY0

nihihihi
11.04.2022, 20:47
В интерес на истината закупих преди 2 или 3 години някъде от братята китайци един апарат. Зарибих се от една книга която ми беше попаднала в "света на пчелите" обаче така се завъртяха нещата че нямаше за къде да правя майки поради смъртност и празни кошери.а тази година за сега всичко е наред да чукна на дърво и съм решил да пробвам. До сега си правех майките с една пита изрязана на зиг заг и си изрязва маточниците после. Сега изрових от алито незнам какво съм купил даже

nihihihi
11.04.2022, 20:53
А питах за това запълване което пишат тука при мен не се получава така

dvd111
11.04.2022, 21:22
А питах за това запълване което пишат тука при мен не се получава така
Може ли още по-конкретно, кое точно в описаната процедура не се получава при теб?

nihihihi
11.04.2022, 22:10
Когато притиснат дънцвто към восъчната основа просто се размазва и запълва дънцвто и няма никъква форма като на восъчна та основа

kuline
11.04.2022, 23:33
Когато притиснат дънцвто към восъчната основа просто се размазва и запълва дънцвто и няма никъква форма като на восъчна та основа

Това, което си мисля, че питаш е свързано с т.н. восъчни чашки. Ако е така, то просто с шаблона, с който са направени чашките се залепят на място, стика да е топло, ако не, просто загряваш леко восъка.

Трендафил Дончев
12.04.2022, 10:38
Това, което си мисля, че питаш е свързано с т.н. восъчни чашки. Ако е така, то просто с шаблона, с който са направени чашките се залепят на място, стика да е топло, ако не, просто загряваш леко восъка.

Имам чувството, че скоро ще се разберете!? :bigsmile:

kuline
12.04.2022, 12:12
Имам чувството, че скоро ще се разберете!? :bigsmile:

Е, поне търкаляме топката. :bigsmile:
Не съм видял по-предишен пост.
Не му е необходима въпросната процедура, просто трябва да сложи апарата ден по рано преди да затвори майката, напръсквайки го със сироп, а пчелите ще направят необходимото.

бат тянко
12.04.2022, 15:22
В интерес на истината закупих преди 2 или 3 години някъде от братята китайци един апарат. Зарибих се от една книга която ми беше попаднала в "света на пчелите" обаче така се завъртяха нещата че нямаше за къде да правя майки поради смъртност и празни кошери.а тази година за сега всичко е наред да чукна на дърво и съм решил да пробвам. До сега си правех майките с една пита изрязана на зиг заг и си изрязва маточниците после. Сега изрових от алито незнам какво съм купил даже

Тука пише, че апарата става и за двете системи?

nihihihi
12.04.2022, 20:59
Да и аз видях че пише и за двете, но въпросът ми остава трябва ли да третира с нещо уградените на снимката

бат тянко
13.04.2022, 05:05
Абе прави майки и не бой се!

Цеко
14.04.2022, 22:03
По скоро целия апарат се поставя за „надграждане“ с пчелен восък ( все едно е гола восъчна основа) в областта където са имитациите на пчелни килийки и дето се поставят подвижните дънца. Някой колеги за по голяма автентичност потапят „чашките“ (а не „дънцата“) в разтопен восък, което за мен и напълно излишна манипулация.

fori1
15.04.2022, 08:04
За работа с йентеровия апарат си има ръководство за работа записано на диск в самия комплект когато го купувате. Също има и клипове в интернет. Апарта след като се постави в рамката и се започне работа с него, пчелите сами си овосъчават дънцата. Не е необходимо да се прави никаква предварителна подготовка. Аз ще работя четвърти сезон и от опит мога да кажа, че миналата година нещата се получиха както трябва. Има си специфика при работа с него.

nihihihi
25.04.2022, 20:16
Направих всичко както пише по книгите. Сложих да полират килийките на следващия ден затворих майката след 18 часа я пуснах беше снесла навсякъде и днес отивам да ги местя в отглеждана те ги изчисти ли за хранени нямаше

kuline
25.04.2022, 20:24
Направих всичко както пише по книгите. Сложих да полират килийките на следващия ден затворих майката след 18 часа я пуснах беше снесла навсякъде и днес отивам да ги местя в отглеждана те ги изчисти ли за хранени нямаше

Ясно, че мерака те е обзел, но не бързай, изчакай трайно да се затопли. Пробвай и съм сигурен, че ще имаш успех. В никакъв случай не се отказвай, защото няма да успееш! ;)

kaloyanv
29.04.2022, 08:21
Така и така сте на тази тема. Вчера излезе едно видео, в което човека е показал той как прави. Аз не разбирам, затова че вие кажете дали според вас е добре обяснено и направено.

https://www.youtube.com/watch?v=BGWwSvib0uc

kaloyanv
29.08.2022, 13:32
Попаднах днес на едно видео, което не знам в коя тема да го сложа. Мога ли да ви попитам след 6тата минута, каква е целта на упражнението понеже не разбирам. Аз гледах и долу в плодника няма никакъв мед, или аз нещо не виждам. Какво значение като е отводка, трябва ли да има толкова малко мед ? Освен това, като няма пчели защо са тези магазини отгоре, предполагам в тях няма мед .. ?

https://www.youtube.com/watch?v=g-8-dRzDcIk

kuline
29.08.2022, 20:37
Попаднах днес на едно видео, което не знам в коя тема да го сложа. Мога ли да ви попитам след 6тата минута, каква е целта на упражнението понеже не разбирам. Аз гледах и долу в плодника няма никакъв мед, или аз нещо не виждам. Какво значение като е отводка, трябва ли да има толкова малко мед ? Освен това, като няма пчели защо са тези магазини отгоре, предполагам в тях няма мед .. ?

https://www.youtube.com/watch?v=g-8-dRzDcIk

Много е трудно за обяснение, защото тоя нашия доскорошен съфорумец, има идеи, които така обяснява, та да не може никой да разбере, какво иска да каже. Познавайки го, това, което аз възприех е, че иронизира по свой си начин някакво клипче на Георги Кръстев, който му е политически приятел.
Инак нашият човек се изявява рекламно лице на Родопика (дар от т.н. доцента, вече професор) и Никот ( Янчо Червенков - самозванеца).
Сложно е за обяснение!
Всички по-горе споменати са присъствали тук като членове, а "доцента" сме "дъвкали" много из темите. Няма как да ти се изясни, тъй като не си бил част от дискусиите.

kaloyanv
30.08.2022, 09:59
Много е трудно за обяснение, защото тоя нашия доскорошен съфорумец, има идеи, които така обяснява, та да не може никой да разбере, какво иска да каже. Познавайки го, това, което аз възприех е, че иронизира по свой си начин някакво клипче на Георги Кръстев, който му е политически приятел.
Инак нашият човек се изявява рекламно лице на Родопика (дар от т.н. доцента, вече професор) и Никот ( Янчо Червенков - самозванеца).
Сложно е за обяснение!
Всички по-горе споменати са присъствали тук като членове, а "доцента" сме "дъвкали" много из темите. Няма как да ти се изясни, тъй като не си бил част от дискусиите.

А защо доскорошен. Нема вече келепир от работата да пишат тук или просто не издържат на напрежението :)) ?

kuline
31.08.2022, 20:25
А защо доскорошен. Нема вече келепир от работата да пишат тук или просто не издържат на напрежението :)) ?

Е, то тук не имало нивга келепир, просто си чешем езиците, в същото време някой друг научава нещо, интересуващо го.
Е, като казвам, че не е имало, имам предвид болшинството, някои други го търсиха, но не намериха. Инак Друмев доста научи тук и сега се изява Мастер у фейса.

Георги 1974
01.09.2022, 15:25
Е, то тук не имало нивга келепир, просто си чешем езиците, в същото време някой друг научава нещо, интересуващо го.
Е, като казвам, че не е имало, имам предвид болшинството, някои други го търсиха, но не намериха. Инак Друмев доста научи тук и сега се изява Мастер у фейса.
Ми не вярвам нещо де е научил да не го изкелифинчи и да го прилага на дела а не на думи

Трендафил Дончев
01.09.2022, 21:07
Ми не вярвам нещо де е научил да не го изкелифинчи и да го прилага на дела а не на думи

Баш майстор е той, баш майстор. ;)