PDA

Виж пълната версия : ПРЕГЛЕДИ НА ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА



Станко Ставров
29.09.2010, 07:15
Преглеждане на пчелните семейства
Как се правят прегледите. С прегледите на пчелните семейства се цели да се установи състоянието им, както и да се подпомогнат те в тяхното развитие и дейност. Прегледите биват пълни с частични. При пълните, прегледи се прави цялостна преценка на състоянието на пчелните семейства, като например установяване на тяхната сила, количеството на пилото и храната, наличността и качеството на майката, качеството на питите, здравословното състояние на пчелите и пилото и пр. Достатъчни са четири пълни прегледа през годината:
1) главен пролететен преглед;
2) преглед преди поставяне корпусите, или магазините, преди медосбора;
3) преглед след медосбора;
4) главен есенен преглед — при зазимяването на пчелните семейства.
Частичните прегледи са обикновено повече и те се извършват между пълните; с тях се цели да се уяснят само отделните въпроси и да се окаже определена помощ на пчелните семейства. Така например проверява се дали има храна и при нужда се извършва подхранване с мед, сироп или цветен прашец; проверява се има ли майка и ако няма, придава се майка на осиротялото семейство; дават се изградени или изкуствени пити за разширяване на гнездото; образуват се изкуствени роеве; изрязва се восък от строителните рамки; отбират се пити с мед или прашец за центрофужене или за запасни и пр. Към частичните прегледи може да се отнесе и осведомителният пролетен преглед.
Пълните прегледи трябва да се извършват при температура на въздуха, не по-ниска от 15°С (на сянка), но още по-добре при 18°, а частичните прегледи могат набързо да се извършат и при по-ниска температура, но не под 12°. По тази причина ранните пролетни прегледи трябва да се извършват по обедните часове на деня, когато е и най-топло, а по-късно, когато времето вече се затопли, преглеждането трябва да става предимно привечер или сутрин рано, когато летенето на пчелите е слабо. Не бива да се правят прегледи във ветровито, облачно или дъждовно време, защото тогава пчелите силно се дразнят и много жилят, а и откритото пило лесно се простудява. Излишни прегледи — без нужда, а само от любопитство— не трябва да се правят, защото с това се пречи на нормалната работа на пчелните семейства, което се отразява неблагоприятно на тяхната продуктивност.
Необходими пособия при прегледите. При извършване на прегледите са необходими следните пособия: пушалка, лицева мрежа, рамкоповдигач, четка, работно сандъче и преносимо сандъче.
Пушалката служи за подпушване на пчелите с дим, при което те се насмукват с мед и стават по-спокойни; напълненият медов стомах не им позволява да препъват лесно коремчето си, за да жилят, и благодарение на това прегледът значително се улеснява. Пушалката се състои от кожено духало и металически цилиндър с конусовиден похлупак; с отвор накрая. За получаване на дим в металическия цилиндър се зареждат и запалват материали, които горят без пламък, като гнило дърво, сух мъх или говежди тор, парцали от бракувани памучни надрамъчни покривки, насмолени с пчелен клей, и пр. С помощта на кожения мях през долния отвор на цилиндъра се вкарват от време на време въздушни струи, които поддържат горенето и изтласкват образувания дим през горния отвор навън върху рамките в гнездото.
Лицевата мрежа предпазва лицето и главата на пчеларя от ужилване. Мрежите биват различни видове- телени или от черен тюл. Добрата мрежа трябва да е лека, да не пречи на зрението и да не задушава лицето. В това отношение удобна е мрежата, направена от черен тюл, която се поставя на широкопола шапка.
Рамкоповдигачът служи за по-лесно отлепване на рамките, когато те са съединени с восъчен градеж за съседните рамки или пък са заклеени за фалцовете на кошера. С него се почистват и всички восъчни надстройки и натрупаният клей по горните летвички на рамките и вътрешните страни и дъното на кошера. Рамкоповдигачът трябва да бъде направен от плоско стоманено парче, изтънено на двата края, като единият му край е извит под. прав ъгъл. Пчеларските четки биват с по-мек и по-твърд косъм; По-меките четки .се използват за смитане на пчелите от питите, когато последните се отнемат от кошера. Ако през време на работа четката се зацапа с мед, тя трябва непременно да се измие, защото в противен случай пчелите полепват по нея и много се дразнят. Вместо четка за смитане на пчелите може да се използва чисто гъше крило.
По-твърдите четки служат за почистване на дъната на кошерите при пролетния преглед, при дезинфекция и др.
Работното сандъче се прави обикновено с три отделения, в които се поместват пособията, необходими при прегледа, горивни материали за пушалката, всички восъчни отпадъци, добити при почистването па кошера, и изрязаният восъчен градеж от строителните рамки.
Преносимото сандъче е необходимо при прегледа, когато ще се прибавят или пък ще се изваждат пити от кошерите. В него се запазват питите с мед от пчели крадци, а пилото — от простудяване. Прави се от лек материал — тънки дъски или шперплат, като обикновено събира шест рамки и отгоре се затваря с капак.
При прегледите пчеларят трябва да бъде облечен с чисти, светли горни дрехи от гладка материя. От тъмните и влакнести дрехи пчелите се дразнят. Подходяща дреха за тази цел е престилка или работен комбинезон от американ или док, ръкавите и крачолите на който се пристягат с прашки или ластик, за да не влизат пчели в тях по време на прегледа.
Пчелите не понасят нечистоплътността, мириса на пот, на чеснов лук и други неприятни или остри миризми. Ето защо тялото и дрехите на пчеларя трябва да бъдат чисти, а непосредствено преди прегледа, както и по време на самия преглед (при съмнение за болести) ръцете да се измиват със сапун.
Как се извършва прегледът. Прегледът трябва да се извършва спокойно и внимателно, но същевременно бързо и сръчно. Сътресенията, резките движения и нервността на пчеларя дразнят пчелите. При невнимателна работа лесно може да бъде убита майката или да се смачкат пчели, при което миризмата на пчелната отрова още повече раздразва пчелите и те повече жилят. Продължителните прегледи силно безпокоят пчелите и майката, вследствие на което те значително намаляват темпа на работата си за няколко часа след прегледа. Освен това, когато кошерът се държи по-дълго отворен в хладно време, лесно може да се простуди пилото, а при липса на паша бързо се предизвиква кражба. Ето защо, преди да се започне прегледът, трябва да се приготвят и пренесат всички необходими пособия и материали, за да не става нужда те да се търсят през време на самия преглед и да се прекъсва и удължава последният.
При извършване на прегледа най-напред се пускат 2—З кълба дим през прелката на кошера и се чака около 1 минута, за да се насмучат пчелите с мед. След това се застава от тази страна на кошера, откъдето е преградната дъска, снема се капакът и се открива за малко надрамъчната покривка, като над рамките се пускат още 1—2 кълба дим, за да се отдръпнат пчелите надолу и да не пречат при хващането на рамките. За да се работи по-свободно в гнездото, преградната дъска се отдръпва или се изважда, като пчелите от нея се смитат в кошера. За да не се простуди пилото и да не се предизвика кражба, при прегледа последователно се откриват само рамките, които се преглеждат, като останалата непрегледана, както и прегледаната част на гнездото се покрива. Ако целият плодник е изпълнен с рамки, крайната рамка се изважда и се поставя временно в преносимото сандъче, като след прегледа се връща обратно в гнездото. Внимава се да не би на извадената рамка, както и на преградната дъска да се намира и майката. Ако тя е там, за по-голяма сигурност може да се затвори под калпаче от телена мрежа, което се забива в питата, или се пренася внимателно с чиста ръка на другите пити.
Изваждането на рамките става, като те предварително се отлепват с правия край на повдигача, хващат се с две ръце краищата на горните летвички и внимателно се изтеглят нагоре, без да се допират до съседните пити и до стените на кошера. Извадената рамка се държи отвесно над гнездото. При наклонено положение на рамката пресният нектар може да накапе по кошера и да се предизвика кражба; ако питата е новоизградена и пълна с мед или пило, тя може да се изкриви и скъса. Когато пък рамката се държи настрани от гнездото, падналите от нея млади пчели или майката могат да бъдат смачкани или да се загубят. При преглеждането рамката се издига на височината на очите. След преглеждането от едната страна тя се обръща от другата страна.
При обръщането не трябва да се изменя отвесното положение на рамката. Прегледаната рамка се поставя внимателно обратно в гнездото на мястото на стоящата преди нея рамка, като по-нататък прегледът продължава по същия начин със следващите рамки, при което, ако има нужда, се подпушва леко над рамките. Трябва да се има предвид, че употребата на много пушек при прегледите силно безпокои пчелите и майката - те се пръскат по стените на кошера и прегледът се затруднява, вместо да се улеснява.
Когато някои рамки ще трябва да се изземат, пчелите от тях се смитат с четка в кошера, като се внимава за майката.Ако питите са без пило и с малко мед, те се тръсват в кошера, за да изпадат пчелите. Ако майката е на тях, тя внимателно се пренася на друга пита.
След свършване на прегледа преградната дъска и затоплителните материали, ако има такива, се поставят в края на гнездото, последното се покрива добре, поставя се възглавницата и кошерът се похлупва с капака. При първите признаци за поява на кражба между пчелните семейства прегледът се преустановява и се отлага за по-благоприятно време; прелките на прегледаните и слабите семейства се стесняват, а всички други пролуци по кошерите, през които се опитват да влязат пчелите-крадци, се запушват добре.
При ужилване жилото трябва веднага да се извади; изтръгва се с нокът встрани, без да се притиска или разкъсва мехурчето с пчелната отрова. При по-голям брой ужилвания, както и при по-чувствителни на пчелната отрова организми за намаляване на болките и отока на ужилените места се прави компрес със студена вода, намазват се с разреден амоняк или се изтъркват с чиста сол. При много тежки случаи е необходима веднага лекарска помощ. Когато пчелите са силно възбудени и много жилят, прегледът се отлага за друго време.
При прегледите пчеларят трябва да носи пчеларския бележник и веднага след прегледа на всяко семейство да ванася на съответната страница констатираните данни.

svetlin
27.05.2011, 14:26
Колеги искам да питам нещо.Понеже съм още новобранец във тази среда пчеларството.Кошерите са ми 12рамкови но пролета при прегледа сложих 11рамки но сега се чудя дали не збърках.Става въпрос за плодника. hi;

jordanov
27.05.2011, 15:37
Всичко е според зависи. Може и да си сбъркал, може и да си ударил джакпот :D Отговора може да ти го даде само контролен кошер.

Angel_A
27.05.2011, 15:59
Колеги искам да питам нещо.Понеже съм още новобранец във тази среда пчеларството.Кошерите са ми 12рамкови но пролета при прегледа сложих 11рамки но сега се чудя дали не збърках.Става въпрос за плодника. hi;

Колега, според мен не си сбъркал. По-удобно е на 11 рамки, когато правиш преглед на плодника започваш от страната на преградната рамка (възглавницата) и си ги местиш така до края. Най-накрая пак си слагаш възглавницата, но този път от другата страна. При следващ наложащ се преглед на плодника пак по същият начин, но от другата страна (пак започваш от възглавницата). Успех.

hristev
10.06.2011, 11:40
Колеги, моля за съвет. При прегледа който направих вчера, на ЛР кошер с конфигурация- два корпуса за плодник, ханеманова решетка, магазин и над него корпус. Кошера е много силен, но за по бързото усвояване на горния корпус бях сложил и една рамка със запечатано пило. Вчера видях че има още около 200 запечатани клетки с работническо и малко търтиево пило, а според мен всичкото трябваше да е излюпено. Въпросът ми е, ако пилото е с мъртви пчели, какво да правя с тази пита.
Благодаря за съдействието.

Юрий Цветков
10.06.2011, 12:05
Недей да правиш нищо. Вероятно пилото си е живо и здраво. Изчакай още няколко дни.
Преди колко време я отдели над ХР?

ivandespotov
10.06.2011, 12:31
Еми отвори 2-3 килийки и ще разбереш дали е живо или мъртво!

hristev
10.06.2011, 13:07
Недей да правиш нищо. Вероятно пилото си е живо и здраво. Изчакай още няколко дни.
Преди колко време я отдели над ХР?
Там е работата че не съм сигурен и аз, работих с няколко кошера и мисля че е от преди две седмици, но не съм 100% сигурен, а мисля че почти цялата бе с запечатано пило. При всички положения ще проверя и изчакам няколко дни, въпроса зададох в най лошия случай ако наистина е загинало, какво да направя.

Юрий Цветков
10.06.2011, 15:07
Най-вероятно е имало и открито, което не си видял. Но ако толкова държиш, може да направиш това, което те съветва Деспотов. Ако е умряло, това вече е проблем. Разпечатай и се опитай да установиш причината, а най-добре, дай проба за иследване. И според резултатите следват и определени действия.

evgeni.filimonov
12.06.2011, 21:25
Не ми се вярва да е умряло, няма от какво, пчелите никога няма да си изоставят пилото. Явно се притесняваш да не би да е измръзнало.

ahilis
12.06.2011, 21:28
Нищо му няма на пилото- просто много бързо искаш да стават нещата.

Недялко Атанасов
14.06.2011, 20:51
Там е работата че не съм сигурен и аз, работих с няколко кошера и мисля че е от преди две седмици, но не съм 100% сигурен, а мисля че почти цялата бе с запечатано пило. При всички положения ще проверя и изчакам няколко дни, въпроса зададох в най лошия случай ако н аистина е загинало, какво да направя. Килйките сас запечатаното пило издути ли са ,или запечатката е вдлабната/говоря за работническото.

Б.Медаров
15.06.2011, 07:25
Ако са вдлабнати тарси стар пчелар за акал или раоинния ветиринар и бади готов да палиш кошера,не дай си боже АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ,ако са надградени е добре ,можеби са тартейчета.Но най добре да ги види по опитен пчелар

hristev
20.06.2011, 10:34
Нищо му няма на пилото- просто много бързо искаш да стават нещата.
Срам ме е , но се оказа точно така. Всичкото пило бе излюпено. Благодаря на всички за мненията. Поздрави.

kando
20.06.2011, 11:53
Няма от какво да те е срам дори напротив - първата индексация за нещо нередно във едно семейство е поведението на пчелите,а втората е пилото и напълно редно е,ако видиш нещо необичайно (дори да е заради липса на практика и опит) във пилото да се притесниш.

Тодор Тодоров
21.06.2011, 17:09
Ако са вдлабнати тарси стар пчелар за акал или раоинния ветиринар и бади готов да палиш кошера,не дай си боже АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ,ако са надградени е добре ,можеби са тартейчета.Но най добре да ги види по опитен пчелар
Стига бе....как можа в едно изречение да допуснеш 8 (осем) грешни думи. Отделно препинателните знаци... judge;

ivandespotov
21.06.2011, 20:05
Добре, мойте 90 кошера по този начин отговарям и на въпрос от друга тема преглеждам за три цигари ( което не е много похвално) време минавайки бавно между и срещу тях с тефтера в ръка! И след това действам според написаното. Ако няма нещо сложно за 5-6 часа съм готов,това е в общи линии! Това е за колегите с по-дълъг опит, за новобранците не е за препоръчване!

ahilis
21.06.2011, 20:22
Добре, мойте 90 кошера по този начин отговарям и на въпрос от друга тема преглеждам за три цигари ( което не е много похвално) време минавайки бавно между и срещу тях с тефтера в ръка! И след това действам според написаното. Ако няма нещо сложно за 5-6 часа съм готов,това е в общи линии! Това е за колегите с по-дълъг опит, за новобранците не е за препоръчване!
Деспотов, малко феноменално ми изглежда метода ти на проверка. И аз ги преглеждам така, но след това като ги започна пита по пита и по този начин и аз отговарям на един друг колега(ако е такъв изобщо) как става номера с дишането във врата и броенето на яйцата. Преглеждам ги най - основно през определен период от време и не могат да гъкнат. Майка, пило, мед, прашец и още други неща. Сега да ме питаш ще ти ги кажа всеки номер какво му е състоянието до подробности. Без да пиша в тефтер. А и моите не са малко.