PDA

Виж пълната версия : Пролетно стесняване



MartinC
24.02.2022, 14:36
Здравейте,
Кога (февруари/март) е добре да се направи пролетното стесняване на пчелните семейства (дб 10р)? При какви температури е допустимо да се прави това? При положение, че продължително време до 05.03. по прогноза дневните температури няма да превишават 6-7 градуса, кое е по-добре да се изчака по-високи температури или е по-важно да не се забавя стесняването въпреки, че е студено?

Nik_m
24.02.2022, 15:58
Аз нито стеснявам, нито разширявам. Пчелите знаят много по добре от нас кога и как се прави това!

Filyov
25.02.2022, 10:04
Сега погледнах прогнозата за март месец, очаква се температурите да бъдат малко под нормата за месеца, предвид, че февруари беше по-топъл от нормалното.

scutellator
25.02.2022, 11:47
Здравейте,
Кога (февруари/март) е добре да се направи пролетното стесняване на пчелните семейства (дб 10р)? При какви температури е допустимо да се прави това? При положение, че продължително време до 05.03. по прогноза дневните температури няма да превишават 6-7 градуса, кое е по-добре да се изчака по-високи температури или е по-важно да не се забавя стесняването въпреки, че е студено?


https://www.youtube.com/watch?v=uRQrUzzsKd4

kaloyanv
21.04.2022, 09:00
Аз съм със същите кошери. Ще ти кажа аз какво правя, за да се каже дали е правилно, понеже аз не съм много пчелар. Гледам времето да е слънчево и тихо. Почти никога не правя нещо, защото трябва едва ли не да е точно. Миналата година съм ги стеснил на 14-ти март и май за моя район, това е малко късно. Тази година съм си отбелязал 10 ти Февруари, съм ги намалил с по една пита (което всъщност е малко), а някои с 2 пити. Тогава е било 13-13,5 градуса по обяд. Само съм направил стеснението за много бързо и съм погледнал дали не са гладни. Освен това съм си приготвил дъна, и съм сменил и почистил дъната на всички. Аз направо вадя едното и слагам почистено на негово място.
След това обаче на 17ти Февруари е било 17 градуса и съм си отбелязал, че след това по прогноза до средата на март поне, времето ще е кофти. Поради тази причина съм направил и пролетния преглед. Достеснил съм семействата, тези които преди това само с една пита, поради лоша преценка. Прегледал съм за пило и майка. Забравих да кажа, че преди това им бях дал мед малко, но то е преди да направя прегледите.
После чак на 15ти март заради лошото време съм им дал още малко храна, тогава деня беше хубав.

Та общо взето това е със стесняването. Гледам да отварям кошера, ако температурата е над 12 градуса и не духа. И колкото по-рано има такива условия, толкова по добре. Но гледам да е най-рано средата на февруари.