PDA

Виж пълната версия : ВЪТРЕШЕН ПРАШЕЦОУЛОВИТЕЛ



Максим Тодоров
05.02.2012, 17:51
Колеги ще ви помоля който разполага с прашец и шублер да замери колко мм. е диаметара на някой от големите парченца прашец,благодаря ви предварително blush;

Angel_A
06.02.2012, 08:23
Колеги ще ви помоля който разполага с прашец и шублер да замери колко мм. е диаметара на някой от големите парченца прашец,благодаря ви предварително blush;

Колега,
Не знам за какво ти е това понеже големината варира много в зависимост от самият прашец (от разстението от което са го събирали), но за момента някои от най-големите (от глухарче) при мен са около 1,2 мм. Успех.

Максим Тодоров
06.02.2012, 09:39
Благодаря ти много.Притеснявам се защото си поръчах дълбоки дана и мрежата е 3/3мм. външно като мериш с шублера и затова се притеснявам дали ще минава прашеца,но явно ще минава drinks;

ivandespotov
06.02.2012, 15:17
Благодаря ти много.Притеснявам се защото си поръчах дълбоки дана и мрежата е 3/3мм. външно като мериш с шублера и затова се притеснявам дали ще минава прашеца,но явно ще минава drinks; Мрежата на прашецоуловителя трябва да е 4х4 . Пробвал съм със 3х3, не се получава има и по големи гранулки и тогава пчелите буквално го стъпкват и залепва по мрежата без да може да пропадне в чекмеджето! Успех все пак!

mladen99
07.02.2012, 15:25
И на мен ми е много интересно кои размер е наи правилния, понеже след някои друг ден и аз ще се занимавам с нови дъна.
3х3 или 4х4 ? Кое е по доброто решение?

Angel_A
07.02.2012, 18:55
И на мен ми е много интересно кои размер е наи правилния, понеже след някои друг ден и аз ще се занимавам с нови дъна.
3х3 или 4х4 ? Кое е по доброто решение?

Колега,
Зависи от самата мрежа. Преди години използувах 4х4 плетена, но след първата година в следствие на поставяне и вадене на прашецоуловителя (вътешни са), както и след почистване на дъната се оказа, че оплетката вече не е същата (някъде при търкането са се получили по-големи квардатчета) и след поставянето на прашецоуловителите една голяма част пчели пропадат през мрежата долу в чекмеджето и при ваденето му в общи линии става весело (почва масово жилене). В момента използувам 3х3 (вътрешно) щанцована е (прилича на рифелова ламарина с дупки), но както каза колегата по горе има някои топчета са по-големи и я задръстват понякога, но не чак такъв голям проблем почистването (това са 1-2 кошера). Успех.

mladen99
08.02.2012, 08:55
значи търсим компромисен вариянт 3.5/3,5мм
wink;
значи и 4/4 ще става но трябва да е заварена, или как се казва там, за да не се разнищва.
А от какъв материял е наи добре?
Алуминии, нераждавеика, потцинкована ?

mladen99
09.02.2012, 15:04
Колега,
Вече има 4х4 щанцована (не се ранищва) и мисля, че това е най-добрият вариант тази година ще ги сменям всичките с такава (продава се на метър и си я режеш колкото ти трябва).Успех.

Има Има, ама къде я има в тоя Бургас няма нищо!
Би ли споделил от къде я купувате, че аз се излъчих.
Какъв трябва да е материяла? Алуминии, Нераждавеика?

Петко Станчев
09.02.2012, 17:43
Има Има, ама къде я има в тоя Бургас няма нищо!
Би ли споделил от къде я купувате, че аз се излъчих.
Какъв трябва да е материяла? Алуминии, Нераждавеика? Има и то доста,иди в склада, който е до новата зел.борса.До входа на борсата има друг вход за складовете,влизащ в тоя другия,магазина е точно срещу входа.

kalin2505
10.02.2012, 16:54
Здравейте, от къде да купя такава мрежа но в София

metbet
02.03.2012, 18:24
Здравейте колеги, какво мислите относно идеята за приспособяване на вътрешен прашецоуловител към ДБ кошер с обикновено дъно. Идеята ми е да изрежа отвор под вътрешния прашецоуловител, да замрежа отвора и от другата страна да приспособя чекмедже за събрания працец. Факта, че между прашецоуловителя и долната част на рамките остава малко разстояние /може би 5-6 мм/ ще представлява ли проблем. Някакви недостатъци на този метод според вас? Благодаря ви предварително!

Юрий Цветков
02.03.2012, 18:46
Няма никакъв проблем да преработиш такъв кошер за да събираш прашец. Само предвиди място от където да излизат търтеите.

metbet
02.03.2012, 18:49
Колега, благодаря. Но мисля, че обикновените кошери с вътрешни прашецоуловители нямат специални отвори за търтеите, ако е така защо аз трябва да предвидя изходи за търтеите ?

Юрий Цветков
02.03.2012, 19:17
Имат. Иначе търтеите ти остават в кошера.

георги ананиев
02.03.2012, 19:54
metbet няма никъкъв проблем да преработиш дъната за вътрешен прашецоуловител и да работят добре.(аз така работя от доста време)
Ако имаш отворен горен вход (както са повечето ДБ ) от там ще минават търтеите .

Ивайло Георгиев - ingivo
04.09.2012, 19:07
значи търсим компромисен вариянт 3.5/3,5мм
wink;
значи и 4/4 ще става но трябва да е заварена, или как се казва там, за да не се разнищва.
А от какъв материял е наи добре?
Алуминии, нераждавеика, потцинкована ?

Младене я кажи направили прашецоуловителите ? С какви размери и материали? За София от къде ?

beehunter
22.06.2013, 18:22
Здравейте на всички колеги,
от скоро реших да си напрвя дълбоки мрежести дъна за да мога да събирам и прашец. Тази сутрин ги монтирах и им сложих вътрешен прашецоуловител. Мрежестото дъно го направих с мрежа 4x4, защото в тази тема прочетох, че е по добре. След около 1 час реших да проверя всичко дали е наред и дали падат топчета прашец в долното чекмедже. Имаше около 10-15 зрънца прашец, но и 5-6 пчели в долното чекмедже. Затворих го като останах с впечетление, че всичко е нормално. Сега го отворх отново за да видя колко горе долу се събира за един ден и нямаше нито едно зрънце прашец, само няколко пчели. От къде идва проблема ? Пчелите ли си го взимат като успяват да слезат в чемеджето или ?

Димитър Бонев
22.06.2013, 18:54
малко множко е 4/4. Пчелите спокойно си минават през нея и си прибират прашеца.

beehunter
22.06.2013, 19:12
Ами в тази тема имаше хора които казаха, че 3/3 не е удачно, защото по големите зрънца не преминават и пчелите ги стъпкват по мрежата, а по добре е мрежата да е 4/4 и аз заради това такава сложих. Някой които използва мрежа със същите размери има ли подобен проблем и какво бихте ме посъветвали да направя сега (като изключваме варианта да сменя мрежата с 3/3)

evgeni.filimonov
24.06.2013, 09:43
Единствения вариянт е да смениш мрежата с 3х3, моята е 3.3х3.3 , работи перфектно. А щом не искаш да я сменяш - махни прашецоуловителите. :D
Това е от вчера.
http://s10.postimg.org/q168qhc05/0367.jpg (http://postimg.org/image/q168qhc05/)

Ивайло Георгиев - ingivo
27.06.2013, 21:51
https://www.facebook.com/ivaylo.georgiev.3557/media_set?set=a.114363292071435.19908.100004932941 123&type=3

armancho1
22.01.2014, 15:45
Някой може ли да ми препоръча дъно за събиране на прашец? И от къде мога да си го закупя около Бургас или Варна. Благодаря ви предварително!