PDA

Виж пълната версия : Близка среща с пчели



tan4eto
28.12.2021, 13:23
Здравейте, миналата година за първи път се срещнахме с пчелите на съседа ... Не беше приятно. На пролет можем само в пчеласки костюм да излизаме на двора... Но го приех някакси ...Днес посред зима пчелите му пак са из двора и са агресивни. Даже и захар в капачка им сложих, но по-щастливи не станаха. Въпросът ми е как да си спася двора от пчелната инвазия?

Трендафил Дончев
28.12.2021, 15:01
Здравейте, миналата година за първи път се срещнахме с пчелите на съседа ... Не беше приятно. На пролет можем само в пчеласки костюм да излизаме на двора... Но го приех някакси ...Днес посред зима пчелите му пак са из двора и са агресивни. Даже и захар в капачка им сложих, но по-щастливи не станаха. Въпросът ми е как да си спася двора от пчелната инвазия?

Изгонвате съседа заедно с пчелина, иначе няма спасение. Това е къде на шега, къде е истина. След като в съседство имате пчелин, то няма как да няма пчели. Трябва да свикнете с тях, ако ли не, напускате района. В другия случай пчеларя го напуска, което едва ли ще се получи. С поставяне на захар, сиропи, мед може да се влоши ситуацията.

tan4eto
28.12.2021, 15:08
Хм ... Пари за нова къща нямаме. Т.е. ще се борим със ситуацията. Супер странно сега като захлафня пчелите спят по мазилката на къщата, а други я подяждат в което няма никаква логика ... Някой има ли идея защо го правят?

Трендафил Дончев
28.12.2021, 16:21
Хм ... Пари за нова къща нямаме. Т.е. ще се борим със ситуацията. Супер странно сега като захлафня пчелите спят по мазилката на къщата, а други я подяждат в което няма никаква логика ... Някой има ли идея защо го правят?

Това не е добре. За пчеларя. Иначе имаме идея защо се получава.;)

ch.atanasov
28.12.2021, 16:35
Това не е добре. За пчеларя. Иначе имаме идея защо се получава.;)


Давай, тръпна да науча, аджеба какви са тези пчели дето спят по стените на комшийката и рупат мазилка.:bigsmile:

tan4eto
28.12.2021, 16:47
И аз. Хахаха по образование съм биолог и случващото ми е супер не логично. И отново да попитам за на пролет някакви опции за укротяване на пчелите, че пчеларя им е ... няма да коментирам. Даже се замислям, ако сложим един кошер ние нашите пчели ще гонят ли неговите?

Кразз
28.12.2021, 17:11
И аз. Хахаха по образование съм биолог и случващото ми е супер не логично. И отново да попитам за на пролет някакви опции за укротяване на пчелите, че пчеларя им е ... няма да коментирам. Даже се замислям, ако сложим един кошер ние нашите пчели ще гонят ли неговите?

Идеята за ваш си кошер ми харесва. Вашите пчели няма да гонят съседските, но... може вие да се научите, как да живеете с тях. Пък току виж, станали 5-6 кошера:bigsmile:

Angel Yosifov
28.12.2021, 17:26
Даже се замислям, ако сложим един кошер
Отлична идея!...А,като за начало,прочети за биологията на пчелите,за да можеш да ги разбереш.....Например-щом пчелата е извън кошера значи,че е тръгнала на работа или ....до тоалетната.
Чети и ще откриеш нов свят.

Трендафил Дончев
28.12.2021, 18:39
И аз. Хахаха по образование съм биолог и случващото ми е супер не логично. И отново да попитам за на пролет някакви опции за укротяване на пчелите, че пчеларя им е ... няма да коментирам. Даже се замислям, ако сложим един кошер ние нашите пчели ще гонят ли неговите?

Е, това с кошера е най-добрата идея. Ставате пчелари и решавате проблема.

Трендафил Дончев
28.12.2021, 18:44
Давай, тръпна да науча, аджеба какви са тези пчели дето спят по стените на комшийката и рупат мазилка.:bigsmile:

Атанасов, какво се правиш на паднал от Марс? Ама, 'що ли се чудя?:bigsmile:

зуница
28.12.2021, 20:07
Защо не казвате, че има законоустановени отстояния от кошерите до съседния имот?
https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135468444
" Чл. 13. (1) Право на ползване по чл. 12 може да се учреди в полза на заявителите, когато:1. в района не са настанени повече от 50 броя пчелни семейства в радиус 2,5 км;
2. в населени места и вилни зони пчелините са на разстояние не по-малко от 5 м от границата на съседа, ако входовете им са ориентирани към него, и не по-малко от 3 м, ако входовете не са с лице към границите на съседния имот; при наличието на плътна ограда, висока над 2 м, или когато са разположени на склон и съседният имот е поне 2 м под нивото на пчелина, пчелините може да се настаняват и до самата ограда;"

Трендафил Дончев
28.12.2021, 21:34
Защо не казвате, че има законоустановени отстояния от кошерите до съседния имот?
https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135468444
" Чл. 13. (1) Право на ползване по чл. 12 може да се учреди в полза на заявителите, когато:1. в района не са настанени повече от 50 броя пчелни семейства в радиус 2,5 км;
2. в населени места и вилни зони пчелините са на разстояние не по-малко от 5 м от границата на съседа, ако входовете им са ориентирани към него, и не по-малко от 3 м, ако входовете не са с лице към границите на съседния имот; при наличието на плътна ограда, висока над 2 м, или когато са разположени на склон и съседният имот е поне 2 м под нивото на пчелина, пчелините може да се настаняват и до самата ограда;"



Това не я топли госпожата.;)

зуница
28.12.2021, 21:56
Това не я топли госпожата.;)
Моите съседи ги топли. Пчелите ми са далече от съседите. При излитане и кацане в кошера са на такава височина , че не се срещат с хората. Преди няколко години една съседка я нажилиха няколко. И какво се оказа? От моя двор в нейния се прехвърлила маточина. Бабата харесала миризмата и се натрила навсякъде където се сети. Пчелите пък харесали главата и се напъхали в косата. И това е единствен случай за над 30 години. Поне за него са ми казали. Та мястото на кошерите си е от значение. Е и поведението на хората, де. :bigsmile:

Георги 1974
28.12.2021, 23:18
Здравейте, миналата година за първи път се срещнахме с пчелите на съседа ... Не беше приятно. На пролет можем само в пчеласки костюм да излизаме на двора... Но го приех някакси ...Днес посред зима пчелите му пак са из двора и са агресивни. Даже и захар в капачка им сложих, но по-щастливи не станаха. Въпросът ми е как да си спася двора от пчелната инвазия?
Кажи му да дигне 3 метра ограда /може от тия зелените за град/и да ги разкара в другия край на парцела обратно на теб, и го заплаши, че ще сложиш примамки.

Nik_m
30.12.2021, 12:39
Хм ... Пари за нова къща нямаме. Т.е. ще се борим със ситуацията. Супер странно сега като захлафня пчелите спят по мазилката на къщата, а други я подяждат в което няма никаква логика ... Някой има ли идея защо го правят?

Това не са медоносни пчели и комшията ви няма нишо общо с това. Много хора ги бъркат защото си приличат. Ако имате дупки или постройката е правена от сурови тухли, тези диви пчели гнездят там. Медоносните пчели правят голями колонии и са много полезни за вас, просто трябва да не се страхувте и ако може намерете общ език с комшията, винаги може се направи нещо, ако пчелите са агресивни.

valaz
30.12.2021, 20:53
След отваряне на кошери при работа по пчелните семейства, единични пчели ме нападат на разстояние над 20 метра встрани от кошерите. Моите пчели са най-агресивни след цъфтежа на ябълката и преди цъфтежа на акацията.

зуница
30.12.2021, 22:32
След отваряне на кошери при работа по пчелните семейства, единични пчели ме нападат на разстояние над 20 метра встрани от кошерите. Моите пчели са най-агресивни след цъфтежа на ябълката и преди цъфтежа на акацията.
Баш в гладното време. ;)

tan4eto
03.01.2022, 13:31
За много години и мед на всички! Съседа има отстояние поне 5 м. От оградата ни, която е 2м плътен зид. Като се прибрахме от нова година на следващата сутрин видяхме супер странната гледка. Пчелите му на верандата наказали по постелката на котката, която е изтривалка за врата. Но не една или 2 . Все едно е отворен кошер и са на питите с мед. Шума е като че ли си в кошер с пчели.

tan4eto
03.01.2022, 13:34
Добрата новина е, че не жилят. Но пак си е доста стресиращо да имаш кошер отворен на верандата. Аз довечера ще махна тази постелка. Стискайте палци да не си харесат диването ми, че тогава няма да се разберем.

Трендафил Дончев
03.01.2022, 14:41
За много години и мед на всички! Съседа има отстояние поне 5 м. От оградата ни, която е 2м плътен зид. Като се прибрахме от нова година на следващата сутрин видяхме супер странната гледка. Пчелите му на верандата наказали по постелката на котката, която е изтривалка за врата. Но не една или 2 . Все едно е отворен кошер и са на питите с мед. Шума е като че ли си в кошер с пчели.


Добрата новина е, че не жилят. Но пак си е доста стресиращо да имаш кошер отворен на верандата. Аз довечера ще махна тази постелка. Стискайте палци да не си харесат диването ми, че тогава няма да се разберем.

Аз казвам, че има нещо гнило в тази работа, но май ще изпищи пчеларя в случая.;)

Кразз
03.01.2022, 15:11
За много години и мед на всички! Съседа има отстояние поне 5 м. От оградата ни, която е 2м плътен зид. Като се прибрахме от нова година на следващата сутрин видяхме супер странната гледка. Пчелите му на верандата наказали по постелката на котката, която е изтривалка за врата. Но не една или 2 . Все едно е отворен кошер и са на питите с мед. Шума е като че ли си в кошер с пчели.

Да не би "случайно", някой котарак да е препикавал постелката?

dvd111
03.01.2022, 17:42
Аз казвам, че има нещо гнило в тази работа, но май ще изпищи пчеларя в случая.;)
И аз мисля, че има нещо гнило, но в самата история...hi;

zapstojan
03.01.2022, 20:32
Трудно ли се качват снимки в този форум?

tan4eto
04.01.2022, 08:48
От телефона доста. Но,си ги снимах. Това е от вчера. 10858

зуница
04.01.2022, 09:08
Пчелите гледат пило и търсят подходяща според тях вода. Переш изтривалката и я изплакваш с белина разтворена във водата.Миризмата на хлор не е от най-привлекателните за пчелите. А и дезинфекцията на изтривалката е по-скоро полезна от колкото вредна.hi;

tan4eto
04.01.2022, 09:40
Хм.... това е интересно.... т.е. на пролет, ако има съд с хлор на верандата ще ги гони ли?

валко
04.01.2022, 11:50
От телефона доста. Но,си ги снимах. Това е от вчера. 10858
Мислех си че,нещо преиграваш ,но от тази снимка ми светна къде е причината.Топла вода която е много необходима за първото пило,изтривалката е и много удобна за кацане и пълнене на гушите с вода без да си мокрят краката,тъмна е и привлича слънцевата топлина.Без да искаш си направила перфектна поилка,заслужаваш подарак от пчеларя.

tan4eto
04.01.2022, 15:59
Тя така изглеждаше https://fans.bg/photos/49343.jpg на снимката падна на обратно, като я избутах от верандата.

zapstojan
04.01.2022, 17:38
Има нещо в изтривалката и в мазилката, което привлича пчелите, но какво е...?!
....Захари, соли/минерали, миризми/аромати,....

зуница
04.01.2022, 20:58
Хм.... това е интересно.... т.е. на пролет, ако има съд с хлор на верандата ще ги гони ли?
Ще! Хлорната миризма гони и влечугите. Въпросът е как ще осигуриш достатъчно дълго миризмата и ще успееш ли да свикнеш ти с нея?:laughing: