PDA

Виж пълната версия : СТОЙКИ ЗА КОШЕРИ



go6om
02.03.2012, 04:18
Колеги, най-добрите стойки за кошерите от желязо ли са? Възможно ли е да се използват циментови блокчета?

Пламен Керчев
02.03.2012, 10:34
Аз ползвам циментови блокчета, тип колонно тяло и съм много доволен. 10 рамков кошер ляга точно, за 12 рамков е хубаво да се скове рамка.

jordanov
02.03.2012, 16:53
За мен най-доброто е акацията, желязото на второ място и само ако няма събирачи наоколо.

klarinet
04.06.2012, 19:53
Здравейте, чета форума редовно, но не съм от хората които пишат коментари, защото опитът ми като пчелар е едва от около 5 години. Днес ми се случи нещо странно и за това реших да споделя някой да не направи моята грешка. Имам 4 кошера Дадан Блат 12рамкови. Те са самостоятелно разположени на стойки. За основа обаче, ( на която да стъпят краката) съм използвал каменни плочи, парчета от отрязан асфалт, и бетонени плочки. Днес отидох при кошерите и какво да видя: единият кошер паднал напред.(по очи) Оказа се, че кракът ( който е от тръба с диаметър около Ф20 ) е пробил дупка в асфалтовата плоча. Плочата е с дебелина около 2,5см. но асфалта явно е много "качествен" Честно казано останах изумен. Не отворих кошера да видя последиците, защото само при изправянето му, и... последваха множество ужилвания :D До момента не съм забелязал забиването на крака в асфалта, защото всички крака са стъпили в кутии от консерви, в които бях сипал отработено двигателно масло (против мравки).

evgeni.filimonov
04.06.2012, 20:43
Асфалта мръзне зимата, влиза вода, замръзва, напуква се и така.

Атанас Воденичаров
05.06.2012, 11:45
Направих си стойка от винкел които обработих в киселина и боядисах прахово,стана извънземна но мисля че ще я чопнат и вече ще слагам бетонни блокчета.

Пламен Ганев
05.06.2012, 18:51
Аз си ги правя от акация.Много по лесно ми е от желязото.Направо кръглички само с един зъб отгоре,3 винта 5см и газ.Дори и директно на земята да са,може след десетилетие да загният малко .Да сме живи и здрави,ще ги подменяме.

mityo79
05.06.2012, 20:32
Аз си ги правя от акация.Много по лесно ми е от желязото.Направо кръглички само с един зъб отгоре,3 винта 5см и газ.Дори и директно на земята да са,може след десетилетие да загният малко .Да сме живи и здрави,ще ги подменяме.


Колега, можели да покажеш стойката за да ми се изясни какво точно представлава

jordanov
07.06.2012, 10:51
Когато краката на стойката са от метал /винкел, тръба, арм. желязо/, те трябва да имат пети, защото рано или късно правят дупка надолу. И обикновено стопанинът е неприятно изненадан.
Към Модератор, има тема за стойките в Раздел "кошери", предлагам да се обединят. Благодаря.

jordanov
07.06.2012, 11:13
Митьо, колегата с ник "Farar" не прави стойка, направо кове крака на отделното дъно на кошера. Някъде мисля че имаше снимка.

Владимир Владимиров-Влад
07.06.2012, 21:41
На новия си кошер направих краката от габър. Много яко и здраво дърво, но хал хабер си нямам как ще му действа влагата. Всеки случай си мисля че ще издържи повече от чама. Някой има ли опит с габър ?

ivan raynov
07.06.2012, 22:14
http://chichovanko.mylivepage.com/image/2803/18717_%D0%98%D0%B7%D0%BE%D0%B1%D1%80442.jpg нещо което ползувам

mityo79
07.06.2012, 22:28
На новия си кошер направих краката от габър. Много яко и здраво дърво, но хал хабер си нямам как ще му действа влагата. Всеки случай си мисля че ще издържи повече от чама. Някой има ли опит с габър ?

Габърът е по здраво от чамът но не е много здраво.Мъждравката е относително здраво дърво,пръти от това дърво се използват за заграждение- ограда издържа доста време но влагата незнам как му влиае.Сърцевина на дъб е най здраво, стомана направо вземете старовремените къщи те са направени почти изцяло със сърцевината на това дърво.

mityo79
07.06.2012, 22:32
Моите стойки са изцяло метални с циментова подложка на краката,стана ми интересно когато прочетох за крака от акация и затова попитах какво точно имате предвид.

Shine
08.06.2012, 01:01
аз слагам 4 тухли 4-ворки и нямам проблем нито си играя да режа неща нито пък и заварявам слагам а и хората не се интересуват от тухлите така както от желязото :) поне това си е мое лично мнение

ianev
08.06.2012, 09:53
И аз ги слагам на тухли макар да чувам че кошерите поемали влагата от тухлите ама поне е сигурно че Африканците няма да посегнат

bobi mitrev
26.03.2013, 14:56
Здравеите, а външни гуми от лека кола ползвали ли сте?

Владимир Владимиров-Влад
26.03.2013, 16:04
Здравеите, а външни гуми от лека кола ползвали ли сте?Не те съветвам да ги ползваш. Горими, неустойчиви, гадни и т.н.

Румен Димитров
26.03.2013, 17:22
Гумите са много добри "стойки".
Ползвам такива по следния начин: 2 броя (щото съм висок) слагам на земята, пълня с пръст до горе на втората гума, трамбовам хубаво и поставям кошера. Става стабилно и няма мърдане.
Удобството при тях е, че ни ги подкопава къртицата, а и трева не избуява...освен тва стари гуми бол...

Николай Христов-nikberk
27.03.2013, 08:14
http://apiculturedubassigny.chez-alice.fr/page10aa.html
Тези стойки са много практични,но изискват малко повече средства.

bobi mitrev
27.03.2013, 08:40
Гумите са много добри "стойки".
Ползвам такива по следния начин: 2 броя (щото съм висок) слагам на земята, пълня с пръст до горе на втората гума, трамбовам хубаво и поставям кошера. Става стабилно и няма мърдане.
Удобството при тях е, че ни ги подкопава къртицата, а и трева не избуява...освен тва стари гуми бол...

Много добър вариант. Блатодаря за съвета.

galin_f
27.03.2013, 14:29
И аз ползвам от най-грозните, нестабилни и т.н. стойки. И ще ги сменя с други единствено ако ми трябва да са на пале по няколко и да се местят заедно.

Единствения недостатък на гумите за мен е, че при пожар могат да навредят много, но ако се ползват на място с почти никаква вероятност от пожар този недостатък не е никакъв проблем.

За стабилност както споменаха запълнени или се подбират нископрфилни от 50 надолу и над 15 цола.

Който плюе гумите за стабилност лятото да заповяда, ще предоставя конфигурация, автомобилна гума 275/35/R18 с кошер от 4 ЛР корпуса като горните два ще са запълнени медови, да го клати колкото иска да видим колко се деформира гумата. От гума до гума има огромна разлика...

Никога не бъдете крайни в изказванията си, винаги ще се намери нещо да ви изненада приятно.

Димитър Бонев
27.03.2013, 21:21
Върху 14-ка съм редил 6 корпуса без да е запълнена с каквото и да било.

valaz
28.03.2013, 08:59
Гумите са много добри "стойки".
Ползвам такива по следния начин: 2 броя (щото съм висок) слагам на земята, пълня с пръст до горе на втората гума, трамбовам хубаво и поставям кошера. Става стабилно и няма мърдане.
Удобството при тях е, че ни ги подкопава къртицата, а и трева не избуява...освен тва стари гуми бол...
Предполагам, че нямаш вентилационни отвори на дъната на кошерите. При такова поставяне, вентилация от долу няма да има.

М.Петров
28.03.2013, 10:18
Предполагам, че нямаш вентилационни отвори на дъната на кошерите. При такова поставяне, вентилация от долу няма да има.

Много правилно,без вентилация отдолу накъде?Как бъркате да разширите или стесните вентилационния отвор на дълбокото дъно?Всеки път трябва да се вади цялата табла и да се притесняват пчелите.При продуктивно пчеларстване мисля,че не е маловажно.Освен това лятото като напече и без друго се загряват кошерите,а тези черни гуми...може би не им е комфортно на пчелите.
От естетическа гледна точка,един пчелин със сто кошера ще прилича повече на картинг писта.
Не влизам в спорове,може за някои от вас,гумите да са най-функционалния вариант,но призовавам за употреба на естествени материали.Кошерът е от дърво,би било хубаво и стойките да са дървени.

Румен Димитров
28.03.2013, 10:25
Дъната са ми с крака, та се вентилира лесно wink;
...иначе за 5 -10 кошера си заслужава да се правят стойки....а за 500 ?!?!? wink;

Ивайло Георгиев - ingivo
28.03.2013, 10:40
Дъната са ми с крака, та се вентилира лесно wink;
...иначе за 5 -10 кошера си заслужава да се правят стойки....а за 500 ?!?!? wink;

За 500 200-300 стойки drinks;

Дамян Дамянов
25.11.2014, 10:57
3бр 5см х 10см х 100см (50х100х1000мм)
2бр 5см х 10см х 150см (50х100х1500мм)
4бр 2,5см х 5см х 55см (25х50х550мм)
Винтове 3х50 и 5х100-120
Всичко под 8 лева за два кошера. Височина 15см, а до прелката 22см с краката на дъното. Да се затвори входа са нужни 25,5см сняг.
http://s1.postimg.org/9qgnepcbf/CAM00488.jpg (http://postimg.org/image/9qgnepcbf/)

Mateev
25.11.2014, 14:07
Само като препоръка за стойката - тези двете странични ограничаващи летвички на кошера според мене не трябва да ги има. В процепа между тях и кошера ще започнат да се натрупват мокри буклуци (кал, листа и т.н.) и тези боклуци ще започнат да гният.

По-добре е тези напречни летвички да са ОТДОЛУ НА КОШЕРА в неговата периферия. Ако ги направиш с размер 40х40 или 50х50, под кошера ще се образува пространство с идеални размери за подпъхване на плосък кантар. Аз самият напролет се каня модифицирам хиляди стойки, слагайки такива напречни летвички. Това е единственият начин, при който времето за претегляне на даден кошер може да се сведе до 1-2 секунди.

jordanov
25.11.2014, 14:23
3бр 5см х 10см х 100см (50х100х1000мм)
2бр 5см х 10см х 150см (50х100х1500мм)
4бр 2,5см х 5см х 55см (25х50х550мм)
Винтове 3х50 и 5х100-120
Всичко под 8 лева за два кошера. Височина 15см, а до прелката 22см с краката на дъното. Да се затвори входа са нужни 25,5см сняг.
http://s1.postimg.org/9qgnepcbf/CAM00488.jpg (http://postimg.org/image/9qgnepcbf/)

Аз препоръки въобще няма да давам, защото това въобще не е окончателен вариант. Даже съм сигурен че само след един сезон на терена новите стойки няма да имат нищо общо с това на снимката.

evgeni.filimonov
25.11.2014, 18:26
По-добре върху палета или на крачка, а този материал да се използва за направата на инвентар.

Дамян Дамянов
25.11.2014, 19:37
Само като препоръка за стойката - тези двете странични ограничаващи летвички на кошера според мене не трябва да ги има. В процепа между тях и кошера ще започнат да се натрупват мокри буклуци (кал, листа и т.н.) и тези боклуци ще започнат да гният.

По-добре е тези напречни летвички да са ОТДОЛУ НА КОШЕРА в неговата периферия. Ако ги направиш с размер 40х40 или 50х50, под кошера ще се образува пространство с идеални размери за подпъхване на плосък кантар. Аз самият напролет се каня модифицирам хиляди стойки, слагайки такива напречни летвички. Това е единственият начин, при който времето за претегляне на даден кошер може да се сведе до 1-2 секунди.

Това са само опити и нищо повече. 100 варианта мислех и все намирам минуси.
ЦЕЛ:
- Евтино
- Добро съотношение живот/цена
- Трябва лесно и бързо да се сменя(като всеки един елемент на кошера ми)
- Да не потъва дори в много мека почва и да не се налага вечно да се нивелира
- Да не провежда топлина
- Тежест
- Стабилност
- Влага
- Снегозадържане
- Проста изработка
- Да може да се променя посоката или разположението (зиг-заг, окръжност, полуокръжност, редица)
- Да може да се променя, ако има нужда.Тоест да не става неизползваема при промяна на кошера


По-добре върху палета или на крачка, а този материал да се използва за направата на инвентар.

Няма значение материала, а това са само опити.

Георги Кръстев
25.11.2014, 21:22
Относно гумите... и аз съм малко против защото е грозно. Нооо е много функционално при равен терен и на 1 гума да са ти помощните семейства. С една кука влачиш кошера по целия пчелин и му пръскаш летящата пчела..... без да се отваря, без да вдигаш, закачаш куката и газ:laughing:. Нещо което чух на скоро, но не съм го виждал е дъно палет. Представлява дъно за 2 кошера един до друг с трупчета от акация намазани с изгоряло масло. Трудно ще се краде кошер, лесно е за подвижно пчеларство и ти е едновременно дъно и стойка!

Недялко Атанасов
25.11.2014, 22:33
Циментовите колове вместват ли се в темата,2лв. бройката,2х2лв=4лв.за 4бр. кошери по 1 лев на кошер.

borislav aleksandrov
25.11.2014, 23:50
Циментовите колове вместват ли се в темата,2лв. бройката,2х2лв=4лв.за 4бр. кошери по 1 лев на кошер.

3 броя на циментови колове - това лято стъпих на единия кол за да вляза между двата кошера за да вадя по удобно (кошерите бяха на по 4 корпуса) резултата строшен кол и 3 кошера на обърнати на земята - беше весело ....

Дамян Дамянов
26.11.2014, 01:44
3 броя на циментови колове - това лято стъпих на единия кол за да вляза между двата кошера за да вадя по удобно (кошерите бяха на по 4 корпуса) резултата строшен кол и 3 кошера на обърнати на земята - беше весело ....

Имам плочки и колове за два площада в малки градове и ги отписах като вариант.:laughing:
Коловете потънаха и станаха РАВНИ със земята. Плочките избирателно потънаха. Тухлите 4-ки се държат, но се пукат от студ и влага.
Гуми мога да взема безплатно, но се накланят от тежестта и кошера става кулата в Пиза. Не се пипат като ги нагрее слънцето, пчелина прилича на сметище, местенето е трудно и кошерите не са достатъчно стабилни.
Иначе гуми се пълнят като под тях се сложи хартия или картон, вътре се пъхат няколко пластмасови бутилки, а може и по-лесен начин да има :)


Относно гумите... и аз съм малко против защото е грозно. Нооо е много функционално при равен терен и на 1 гума да са ти помощните семейства. С една кука влачиш кошера по целия пчелин и му пръскаш летящата пчела..... без да се отваря, без да вдигаш, закачаш куката и газhttp://pchelari.com/forum/images/smilies/laughing.gif. Нещо което чух на скоро, но не съм го виждал е дъно палет. Представлява дъно за 2 кошера един до друг с трупчета от акация намазани с изгоряло масло. Трудно ще се краде кошер, лесно е за подвижно пчеларство и ти е едновременно дъно и стойка!

Аз съм стегнал(вързал) кошерите с колани, но не съм толкова смел :laughing:

Други идеи? Аз се спрях на дърво и вече е въпрос на промени в дизайна, но ако имате други идеи ще ги пробвам.

solaris60
26.11.2014, 07:39
Това са само опити и нищо повече. 100 варианта мислех и все намирам минуси.
ЦЕЛ:
- Евтино
- Добро съотношение живот/цена
- Трябва лесно и бързо да се сменя(като всеки един елемент на кошера ми)
- Да не потъва дори в много мека почва и да не се налага вечно да се нивелира
- Да не провежда топлина
- Тежест
- Стабилност
- Влага
- Снегозадържане
- Проста изработка
- Да може да се променя посоката или разположението (зиг-заг, окръжност, полуокръжност, редица)
- Да може да се променя, ако има нужда.Тоест да не става неизползваема при промяна на кошера



Няма значение материала, а това са само опити.

4бр. 25 см. винкела и 6 бр. пръчки арматурно желязо решават проблема. А да не потъват в земята - плочки(бракувани). И всички горе изброени изисквания са на лице.

Дамян Дамянов
26.11.2014, 10:16
4бр. 25 см. винкела и 6 бр. пръчки арматурно желязо решават проблема. А да не потъват в земята - плочки(бракувани). И всички горе изброени изисквания са на лице.

Благодаря за предложението!
Винкел и желязо изобщо на цена 0,80лв/кг може да се намери във вторични суровини и поне в големите градове има голям избор.
Винкела задържа вода на контактните точки и краката на дъното(или самото дъно) започват да гният. Нямам идея точно какво се случва, но имам гъби и лишей на един кошер. Боята се напука и падна точно там. Това се случи само за една година.
Конденза по винкела не е добра идея. Образува се лед и все едно имаш хладилник под кошера.
Плочките се пукат поради 4-те малки контактни точки, могат да се заварят шини с размер примерно 40х40мм или се прави куб с винкел или шина, но всичко това е работа, пари и време. Следващият момент е че започват да потъват самите плочки 4бр/кошер.
Цялата конструкция се клати, защото няма как да си точен до милиметъра, но има вариант да завариш болт с гайка и да ги ползваш за нивелиране. Отново това е работа, пари и време. Ако краката не са в центъра на плочката, то започват да потъват от една или друга страна.
Според мен винкела се дъни на почти всяка една точка.
Отново благодаря, но не е добър вариант и колкото и да се опитвам не мога да достигна желаната цена и параметри.
Ето какво значи влага, студ и топъл със студен вятър да се редуват. Снимките са правени на 26.01.2014, а не голямата зима 1929г.
http://s29.postimg.org/su1us7yv7/CAM00228.jpg (http://postimg.org/image/su1us7yv7/) http://s29.postimg.org/klzx786yr/CAM00229.jpg (http://postimg.org/image/klzx786yr/) http://s29.postimg.org/il9dmeatf/CAM00230.jpg (http://postimg.org/image/il9dmeatf/) http://s29.postimg.org/u7thniy4j/CAM00231.jpg (http://postimg.org/image/u7thniy4j/)

jordanov
26.11.2014, 10:18
Хаха, Бориславе, виж тука какви мозъци съм ръсил преди 3 години, мнение 38:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=42&page=4

Подкрепям Соларис, с две забележки. Желязо само ако няма металотърсачи наоколо. Краката да са с пети.

evgeni.filimonov
26.11.2014, 10:21
На един пчелин в Сърбия видях доста опростен вариант на стойки - 4 кола от акация забити в земята и две напречни дъски отгоре и върху тях стъпва кошера.

scutellator
26.11.2014, 11:04
Други идеи? Аз се спрях на дърво и вече е въпрос на промени в дизайна, но ако имате други идеи ще ги пробвам.


Аз ползвам най-дебелите листове от фибран, които могат да бъдат намерени, нарязани на ивици. Стойката (две ивици) излиза по 70ст на кошер. Ивиците ги правя на 5х6 см, по този начин площта не е достатъчна за някоя мишка да си направи гнезденце или пък мравките къщичка. Най-голямото предимство е че мога да нося 8 стойки на веднъж под едната мишница и да не ми тежи.
Недостатъкът е че бих желал да имаше фибран дебел 10 см. По принцип фибрана прегаря от слънцето, но всичко що е под кошера и по-важното за нас - областта върху която стъпва кошера, си остава незасегната.

Mateev
26.11.2014, 11:12
На един пчелин в Сърбия видях доста опростен вариант на стойки - 4 кола от акация забити в земята и две напречни дъски отгоре и върху тях стъпва кошера.
Такива са и моите стойки - колове от акация (няма да изгният 100 години), забити в земята, и върху тях напречни греди. Понеже използвам греди от по 3 или 4 метра, налага се краката да са 6 броя - в средата и в краищата. Хубавото на идеята е, че при неравни терени посредством коловете нивелирам стойката да е хоризонтална. Това е изключително важно за хранилките. Кошерите трябва да са нивелирани хоризонтално, за да може наклона на дъното на хранилката да си свърши работата, за която е проектиран - стичане на сиропа в правилната посока.

http://www.mateev.com/bul/apiaries

Имам и известно количество подвижни стойки, но бързо-бързо стигнах до извода, че те са непригодни за сериозно ползване. Клатят се, трудно се нивелират, след време се накланят, вятъра ги събаря и т.н и т.н. Да сложиш нещо на тях за ден-два става, но за постоянно стойката трябва да си е здраво хваната в земята и да е перфектно нивелирана. За временни стойки могат да се използват палети, но при тях също има големи недостатъци - много са ниско и тревата расте през дупките, като не може да бъде окосена, защото кордата поврежда кошера.

tihmr
26.11.2014, 11:13
Видях този вариант от един възрастен пчелар и го приложих при мен.

Дамян Дамянов
26.11.2014, 11:55
Аз ползвам най-дебелите листове от фибран, които могат да бъдат намерени, нарязани на ивици. Стойката (две ивици) излиза по 70ст на кошер. Ивиците ги правя на 5х6 см, по този начин площта не е достатъчна за някоя мишка да си направи гнезденце или пък мравките къщичка. Най-голямото предимство е че мога да нося 8 стойки на веднъж под едната мишница и да не ми тежи.
Недостатъкът е че бих желал да имаше фибран дебел 10 см. По принцип фибрана прегаря от слънцето, но всичко що е под кошера и по-важното за нас - областта върху която стъпва кошера, си остава незасегната.

Една снимка казва повече :)
Мога да видя дали няма вариант за по-дебел XPS, ако искаш.
Не попива ли много вода?
Колко високо става?
Най-добре пусни една снимка, ако можеш :)
Благодаря!


Такива са и моите стойки - колове от акация (няма да изгният 100 години), забити в земята, и върху тях напречни греди. Понеже използвам греди от по 3 или 4 метра, налага се краката да са 6 броя - в средата и в краищата. Хубавото на идеята е, че при неравни терени посредством коловете нивелирам стойката да е хоризонтална. Това е изключително важно за хранилките. Кошерите трябва да са нивелирани хоризонтално, за да може наклона на дъното на хранилката да си свърши работата, за която е проектиран - стичане на сиропа в правилната посока.

http://www.mateev.com/bul/apiaries

Имам и известно количество подвижни стойки, но бързо-бързо стигнах до извода, че те са непригодни за сериозно ползване. Клатят се, трудно се нивелират, след време се накланят, вятъра ги събаря и т.н и т.н. Да сложиш нещо на тях за ден-два става, но за постоянно стойката трябва да си е здраво хваната в земята и да е перфектно нивелирана. За временни стойки могат да се използват палети, но при тях също има големи недостатъци - много са ниско и тревата расте през дупките, като не може да бъде окосена, защото кордата поврежда кошера.

Имам акациеви колове за лозе по 2-3м и за над 100 години са изгнили с по-малко от 1см, но са обгаряни. Иначе бяха се наклонили и се наложи да се набиват отново.
Как се прави толкова добра нивелация? Не потъва ли?
Изобщо има ли проблеми и какви са?
Могат ли да се поставят 3-4 ДБ корпуса височина?

jordanov
26.11.2014, 12:08
Хм, преди си замълчах нарочно, да видя кой пръв ще повдигне въпроса за тревата и то пак г-н Матеев ще излезе най-големия практик. Според мен стойките трябва да са съобразени и със поддържането на растителността в пчелина. Разбира се, всичко е строго индивидуално и сме го говорили на много места.

solaris60
26.11.2014, 12:36
Хаха, Бориславе, виж тука какви мозъци съм ръсил преди 3 години, мнение 38:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=42&page=4

Подкрепям Соларис, с две забележки. Желязо само ако няма металотърсачи наоколо. Краката да са с пети.
Ха-ха. С металотърсачите се справя кучето, а плочите играят ролята на пети. Ако се заварят метални такива, трябва да са големи, а това пречи при сортиране на рамките, ако не са необходими.

scutellator
26.11.2014, 12:37
Една снимка казва повече :)
Мога да видя дали няма вариант за по-дебел XPS, ако искаш.
Не попива ли много вода?
Колко високо става?
Най-добре пусни една снимка, ако можеш :)
Благодаря!




http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1493&page=6&p=35199&viewfull=1#post35199

Фибрана не попива вода, за XPS не знам.


Аз не обръщам внимание на тревата - там където я има, расте за един месец и след това спира, повяхва и изсъхва (само трябва да се внимава за пепелянки). Ако тревата са чеклъси (така им викаме на тази правеща осили, забиващи се навсякъде по дрехите) или от онази лепкавата трева, по-добре да се утъпче или окоси преди да е повяхнала, че иначе човек трябва да си бръсне краката за да не му се лепи всичко по космите.
Предпочитам да поставям кошерите си върху чакълеста почва, не само заради тревата.

Дамян Дамянов
26.11.2014, 12:48
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1493&page=6&p=35199&viewfull=1#post35199

Фибрана не попива вода, за XPS не знам.


Аз не обръщам внимание на тревата - там където я има, расте за един месец и след това спира, повяхва и изсъхва (само трябва да се внимава за пепелянки). Ако тревата са чеклъси (така им викаме на тази правеща осили, забиващи се навсякъде по дрехите) или от онази лепкавата трева, по-добре да се утъпче или окоси преди да е повяхнала, че иначе човек трябва да си бръсне краката за да не му се лепи всичко по космите.
Предпочитам да поставям кошерите си върху чакълеста почва, не само заради тревата.

Не е ли много ниско? Проблеми имал ли си?
Имам идея да засадя детелина около кошерите. Има ефект :)

asti
26.11.2014, 12:59
Моите стойки са такива, преди да ги сложа ги минавам със яхтен лак, малко скъпи ми излиза затова мисля друг вариант за импрегниране. Колчетата който ползвам за крачета са 5см. на 5см. забити са в земята 30см. външната височина ми е от 20см - 25см. според наклона на местото, също така съм ги намазал със грес за да не се качват мравки. Гредите на който са кошерите са 5см на 10 см. Отдолу имам мрежа против плевели така не поддържам мястото под кошера.
24502451

jordanov
26.11.2014, 13:57
А, дървени стойки, добре гресирани. Фибран и суха тревица. Значи да обърна внимание, има една тема, от "важните", за противопожарните мерки на пчелина. Там някои хора пак сме ръсили мозъци, но има и ценни неща. Разбира се, изконно право на всеки Homo Ludens е да се учи от грешките си.

Георги Кръстев
26.11.2014, 15:20
Идната пролет ще преустройвам пчелина, ще махам 2 от редовете и ще ги правя шах мат, смятам да изпозлвам за стойки блокчета а отгоре им в правоъгълник заковани 4 дъски.... Въпроса е че иискам да спра рацтежа на тревата от долу и ще видим какво ще слагам....

Дамян Дамянов
26.11.2014, 15:29
Идната пролет ще преустройвам пчелина, ще махам 2 от редовете и ще ги правя шах мат, смятам да изпозлвам за стойки блокчета а отгоре им в правоъгълник заковани 4 дъски.... Въпроса е че иискам да спра рацтежа на тревата от долу и ще видим какво ще слагам....

Жокер: Детелината унищожава райграса, а той не е от най-лесните и почвата става дори по-плодородна. Зелените площи с райграс ги пръскат с хербицид заради детелината.

Даниел Бонев
26.11.2014, 15:52
Аз моите сам ги наредил върху блокчета. По принцип са евтини лев за бройка.
Но има леки недостатъци.Мишките си правят дупки под блокчето,то е кухо,и
зимуват под него.Веднъж дигам едно дъно и от вътрешният край на блокчето 25 см.
гущер.

Даниел Бонев
26.11.2014, 15:55
2452

Това са моите.

Дамян Дамянов
26.11.2014, 15:58
Аз моите сам ги наредил върху блокчета. По принцип са евтини лев за бройка.
Но има леки недостатъци.Мишките си правят дупки под блокчето,то е кухо,и
зимуват под него.Веднъж дигам едно дъно и от вътрешният край на блокчето 25 см.
гущер.

Блокчетата се правят от каменно брашно и цимент с ниско качество и якост или още по зле със сгурия.

ch.atanasov
26.11.2014, 16:36
Колега Бонев ,веднага ти открадвам патента.Не ,че не съм виждал такива блокчета , ама трябва да се сети човек.Ако се поставят на плоската страна ,няма ли да се реши проблема с мишките?

scutellator
26.11.2014, 18:14
А, дървени стойки, добре гресирани. Фибран и суха тревица. Значи да обърна внимание, има една тема, от "важните", за противопожарните мерки на пчелина.


Благодаря за допълнението. Трябва да се чете първо "ръководството за употреба" за да няма после изненади

Даниел Бонев
26.11.2014, 19:17
Това са блокчета за ограда има ги в строителните складове.
Ако се обърне ще стане просто по ниско.Така поставени кошерите са на 15 см
от земята.

marinero_bg
26.11.2014, 19:47
И моите са на блокчета. Правени са по размери за 10-рамково дъно.
Практични,масивни,красиво и само 3 лв. бройката.
24632464

redbull
26.11.2014, 20:31
Змийте ще се чувстват супер комфортно в тия блокчета като ги стопли слънцето,не мислите ли?

Mateev
26.11.2014, 20:41
На мене всъщност тези блокчета ми харесаха. Само трябва на пчелина да се докара един бетоновоз с бетон и после с кофи да се налеят дупките в блокчетата. Така ще се получи НЕПРЕМЕСТВАЕМ КАМЪК - да питам циганите как ще го откраднат......

solaris60
26.11.2014, 21:45
На мене всъщност тези блокчета ми харесаха. Само трябва на пчелина да се докара един бетоновоз с бетон и после с кофи да се налеят дупките в блокчетата. Така ще се получи НЕПРЕМЕСТВАЕМ КАМЪК - да питам циганите как ще го откраднат......
А представяш ли си каква влага ще е отдолу?

asm22
26.11.2014, 22:17
Ползвам бетонови блокчета ли, плочи ли, доста масивни. Забележки нямам никакви.

bat_minka
26.11.2014, 22:29
Аз също ползвам блокчета но от плътен бетон с размери 50 на 10 на 12 с цена 1.28 за брои. много са удобни.

Бърз
27.11.2014, 07:46
Мои такива -http://s23.postimg.org/felekfpqv/unnamed_2.jpg (http://postimg.org/image/felekfpqv/)

Георги Кръстев
27.11.2014, 11:17
Да попитам 2 неща. 1-во ако искам да се сдобия с акациеви колци, по какъв начин? И 2-ро, кога е най-добре да бъдат сечени, сега или на пролет.... Защото си мисля, че не е много законно да ходя в гората и да сека.....

Георги Кръстев
27.11.2014, 16:29
http://rryoutube.com/?v=B2SrP11pvHc&suggestions=1&l=en

krasimir00
27.11.2014, 18:34
Идеята от клипчето е добра . Захванати крака за бетонни плочи.Краденето на подобни стойки би било доста трудно за мургавите.

rosty_sz
27.11.2014, 18:45
Идеята от клипчето е добра . Захванати крака за бетонни плочи.Краденето на подобни стойки би било доста трудно за мургавите.
Палят кошерите след ден два разбиват бетона на място за да не го мъкнат и си толкова вътре че .........:tres::tres:

Кръстев, във продавалника е пълно с обяви за акациеви колове. Мисля, че и с поръчка в горското се взимаха. Цената е ниска и не си заслужава да рискуваш да те хванат с няколко кола горските (сеченето дори и на колове е незаконно).

P.Dinev
27.11.2014, 19:00
Няколко пъти се писа за обгаряне на акациевите колове, кога и как се прави тази процедура? Има ли значение през кой сезон е добита дървесината?

Ivan_vd
27.11.2014, 19:59
Няколко пъти се писа за обгаряне на акациевите колове, кога и как се прави тази процедура? Има ли значение през кой сезон е добита дървесината?По хубаво е сега късно есента сокодвижението е спряло или е мн малко белиш кората и обгаряш а ако ги намажеш или ги накиснеш в някакъв съд с горещо преработено машинно масло стават вечни.

Дамян Дамянов
27.11.2014, 21:15
Вече няма нужда да се занимаваш с такива сложни процеси :). Имаме си химикали колкото искаш.
Слагаш коловете да се киснат в разтвор 2 пакета(40гр) Боракс и 200 гр син камък на всеки 10 литра нафта. Всички "МОДЕРНИ" препарати по 40-50лв/л имат основна съставка меден сулфат(син камък) или аналог.
С 10 литра от този разтвор ще направиш колове за цялото село. Резултата е като от "модерен" препарат само дето не си дал толкова пари. Ако имаш повечко син камък, то няма проблем да сложиш и 1кг/10л.
Може да ги сложиш в кофа или варел най-добре. Пъхаш колкото можеш повече колове, защото иначе ще ти трябва повече нафта. Оставяш ги да се киснат колкото може повече време.
Каквото остане го затваряш в кофа от боя с капак или туба за бензин.
МОЛЯ, НЕ ИМПРЕГНИРАЙТЕ КОШЕРИТЕ С ТОВА!http://pchelari.com/forum/images/smilies/nono.gifhttp://pchelari.com/forum/images/smilies/nono.gifhttp://pchelari.com/forum/images/smilies/nono.gif Ако беше добра идея, то досега да го бях дал. ВНИМАНИЕ НАФТА :flame:

borislav aleksandrov
27.11.2014, 22:01
Предпочитам индивидуална стойка на кошера ако можех да си позволя бих си закупил ето такива мисля че биха станали доста добре и от дърво

2485

Цеко
27.11.2014, 22:03
Днеска май ударих рекорд - пробих 1400 отвора фи 4.5мм на 350 крака от винкел, за утре ми останаха само 50:cool:. Бях се отказал от този вариант само с краката понеже след време се разтварят целите страници на кошера, но за сега нямам друг избор....

Дамян Дамянов
27.11.2014, 22:42
Предпочитам индивидуална стойка на кошера ако можех да си позволя бих си закупил ето такива мисля че биха станали доста добре и от дърво

2485

Тази детска играчка струва 130 лева х 100 кошера = 13 000 лева.
Притеснява ме, че краката ще потънат до средата на стойката.sweating;
Ширината е малко и ще ме е страх да сложа висок кошер.
Иначе изглежда добре :)
Няма ли тук един архитект или инженер, че да каже колко широка трябва да е стойката при различна височина и тегло?

borislav aleksandrov
27.11.2014, 22:56
по принцип е направена на градината - равно - райграса... в Франция съм виждал на такава стока Фарар с плитко дъно - 16 магазина - капак и ги издържа

когато става дума за стойки личното ми мнение е че зависи пчеларя как е свикнал да работи направени на шейна трябва да работиш отзад а за мен това е крайно неудобно аз работя отстрани и ако трябва да се провирам краката между два кола (дървени, бетонни) рано или късно ще се пребия като куче а и мисля е по-горе писах какво ми се случи на пчелин с такива стойки от бетонни колове паднаха и трите при единична стойка при такъв проблем би паднал само един... ако става дума и 4 камъка вършат работа и със времето всичко би потънало ако не се поддържа... аз не се интересувам дали изглежда красиво а дали е практично...

Дамян Дамянов
27.11.2014, 23:32
по принцип е направена на градината - равно - райграса... в Франция съм виждал на такава стока Фарар с плитко дъно - 16 магазина - капак и ги издържа

когато става дума за стойки личното ми мнение е че зависи пчеларя как е свикнал да работи направени на шейна трябва да работиш отзад а за мен това е крайно неудобно аз работя отстрани и ако трябва да се провирам краката между два кола (дървени, бетонни) рано или късно ще се пребия като куче а и мисля е по-горе писах какво ми се случи на пчелин с такива стойки от бетонни колове паднаха и трите при единична стойка при такъв проблем би паднал само един... ако става дума и 4 камъка вършат работа и със времето всичко би потънало ако не се поддържа... аз не се интересувам дали изглежда красиво а дали е практично...

При мен 4 плочки под всеки кошер потънаха и явно на този пчелин ще имам проблеми.
За подритването и особено като бързаш и аз съм на това мнение. Тези дето ги направих са с точно този проблем, но ако са по-къси ще се чудя дали утре няма да падне.
От дърво ще излезе 10-15лв. Може да си направя няколко такива, а и материалите ги имам(дърво, шайби, гайки, шпилки, тръби).
Тази стойка пълна ли е с нещо или е куха?

Преди малко като говорих с помощника и му казах за бетон...отговора беше: "Наеми бетоновоз и кран и няма проблем" :).
Един кубик бетон тежи 2000-2500кг
50 х 20 х 10см бетон тежи 20-25кг

Mateev
28.11.2014, 11:08
Само да припомня на тези, които не го знаят. В България ветровете създават странични сили до 90 kg/кв.м. по нормативи, но миналата пролет имаше ураган със сила, на места достигаща до 120 kg/кв.м. Един висок кошер с 4 корпуса има площ около 0.5 кв.м. и при повторен такъв ураган ще бъде натоварен със странични сили до 60 kg. Та като правите стойки, трябва да ги тествате по следния начин:
1. Слагате кошер върху стойката
2. Натискате странично в центъра на кошера със сила около 50-60 кг.

Ако не падне, всичко е наред. Ако стойката я разработвате за няколко кошера, тя трябва да издържи сумарните сили от броя на всички кошери. Например при мене стойките са дълги по 3 и по 4 метра, което означава, че на тях може да се наредят 6 или 8 кошера. При това положение те трябва да издържат на странична сила 300 или 400 килограма.

След като видяхте тези цифри предполагам вече се досетихте, че подвижните стойки НЕ ВЪРШАТ НИКАКВА РАБОТА. Рано или късно ще дойде достатъчно силна буря, щото да ги събори. Единствените стойки, подходящи за целта са тези, при които краката са ЗДРАВО СВЪРЗАНИ СЪС ЗЕМЯТА. При мене това го постигам с дебели акациеви колове, закопани на 50 сантиметра в земята. При това забележете - кората на коловете не я беля, защото нейните грапавини ми осигуряват здравото свързване с почвата. Тъй като една моя стойка има 6 крака, то тогава всеки един крак може да бъде подложен на сили на измъкване до около 50 килограма. Ами закопавате коловете и след 3-4 месеца, когато земята се е уплътнила около тях, правите опит да ги измъкнете на ръка, дърпайки с всичка сила. Ако не успеете - стойката ще издържи и най-силната буря.

ПС: Още нещо - всички знаете, че кинетичната енергия зависи от квадрата на скороста. Това означава, че МАЛКО ПО-СИЛНА буря ще стовари върху кошерите МНОГО ПО-ГОЛЯМА кинетична енергия. Така че не се оповавайте на разсъждения от типа "абе аз така го направих и 10 години все още не е паднал". И аз имам един навес от бившо ТКЗС, който не е паднал 40 години, но миналата пролет вятъра му вдигна покрива.

borislav aleksandrov
28.11.2014, 11:14
...След като видяхте тези цифри предполагам вече се досетихте, че подвижните стойки НЕ ВЪРШАТ НИКАКВА РАБОТА. Единствените стойки, подходящи за целта са тези, при които краката са ЗДРАВО СВЪРЗАНИ СЪС ЗЕМЯТА. ...


Не съм съгласен

Юрий Цветков
28.11.2014, 11:43
Матеев, не мислиш ли, че силна буря може да събори само кошерите от стойките? И тогава няма да има никакво значение колко здраво са забити коловете. Аз като Борката съм привърженик на индивидуалните стойки.

Mateev
28.11.2014, 11:47
С кое не сте съгласени - с цифрите ли? Уверявам ви, че са точни. Можете сами да си направите един експеримент, който аз също съм го правил едно време. Вземате едно домакинско електронно кантарче. Става всякакъв модел, стига плочата му да е плоска. След това се качвате в колата с някой колега, който да я кара, а вие стоите до него с протегната ръка през прозореца, в която държите кантарчето. Запишете показанията на кантарчето при различни скорости, и после си нарисувайте графиката, за да се убедите, че е експоненциална.

След това премерете каква е площта на плочата на кантарчето и пропорционално на нея си изчислете какви биха били силите, ако се увеличи тази площ до 1 квадратен метър. Ами това е. Много е важно какво ще отчете кантарчето ти при скорост 120-130 km/h. Това беше скоростта на вятъра миналата година, когато нанесе огромни щети в Габрово, събаряйки хиляди дървета и откъртвайки една камара покриви и облицовки на сгради.

Ясно ви разбирам че не ви харесва това, което го написах, но това си е чиста проба математика и физика, и с нея НЕ МОЖЕ ДА СЕ СПОРИ. Цитираните от мене сили са верни, а миналата пролет имаме доказателство, че такава силна буря НАИСТИНА МОЖЕ ДА СЕ СЛУЧИ. Ако искате да нямате проблеми КОГАТО ТОВА ПАК СЕ СЛУЧИ (а то ще се случи), единственият начин е да имате здраво закрепени за земята стойки, и здраво стегнати корпуси един към друг (с колани или със скоби). Пчеларите, които това не го правят, всъщност ПОЕМАТ ОГРОМЕН РИСК. И когато поредната буря им разпилее кошерите по земята, пак ли ще обвиним държавата, че не се грижи за сектора?

По време на голямата буря аз имах време да реагирам и случайно под ръка имах голямо количество бетонни колове за ограда. И както кошерите бяха във редици, така слагах по два кола върху тях (редицата). Ами повечето оцеляха, но все пак вятъра ми събори няколко кошера. Мисля че някъде из форума съм публикувал снимки.

Mateev
28.11.2014, 12:12
Ето мои лични снимки, илюстриращи колко голяма може да бъде силата на вятъра. Снимките са правени по пътя към Бургас някъде в Сливенския регион. Забележете какви дебели железа са скъсани, изкривени и смачкани. Така се получава, когато човек сам си конструира стойките, без да се допита до професионален проектант-конструктор, който да му направи верните изчисления на дебелини и сечения на желязото в конструкцията и бетона в основата.

2488

2489

2490

Дамян Дамянов
28.11.2014, 12:14
Всички кошери ще бъдат с колани, но все още търся евтини. Купих към 10 за проба, но не ми хареса, че много време отнема стягането и свалянето. На снимката може да се види колена, но е жълт и се слива с кошера. Идеята беше да ги стягам към страничните дъски на стойката, но не искаш сега да ги разбутвам.
Дали стойка с голяма площ няма да издържи мечка, ако тя е стъпила върху краката на стойката?
Разпределението на тежестта също не е в наша полза. Колкото по-високо е центъра на тежестта, толкова по-лесно би трябвало се обръща.
във Варна имаше билборд усукан на 180 градуса.

http://s1.postimg.org/9qgnepcbf/CAM00488.jpg (http://postimg.org/image/9qgnepcbf/)

Mateev
28.11.2014, 12:19
А ето една снимка на покривна електроцентрала, при която модулите не са били здраво свързани към покривната плоча. Забележете какви дебели и тежки железа е имало като противотежест, и въпреки това вятъра ги е повдигнал и разпилял.

2491

Mateev
28.11.2014, 12:41
Ето още една снимка като демонстрация на правилно изчислени централи, които ИЗДЪРЖАХА на урагана в Габрово от миналата година. В централната част на снимката се виждат конструкциите на модулите, които са хванати с анкерни болтове към плоча, тежаща 50 тона. В дясната част се вижда тракер, в основата на който има 15 тона бетонен фундамент. Тези тонове не съм си ги измислил аз - просто изчисленията ги направиха такива, и голямата буря доказа, че тези изчисления са верни.

2492

Юрий Цветков
28.11.2014, 13:27
Матеев в 4 поста обясняваш нещо, което никой не ти оспорва. Просто казах, че вятър, който може да усуче билборд или да обърне слънчева електроцентрала, без никакъв проблем ще ти издуха кошерите от стойките, освен ако не са вързани за тях. Но тогава работата с тях е много тегава и отнема повече време да завържеш и отвържеш кошера, отколкото самата интервенция към пчелите в него. Не знам как по-ясно да се изразя.

А що се отнася до личните ми предпочитания към ИНДИВИДУАЛНИТЕ за всеки кошер стойки, причините са съвсем други.

FVCVS CAESAR
28.11.2014, 14:53
Всички кошери ще бъдат с колани, но все още търся евтини...
във Варна имаше билборд усукан на 180 градуса.
Твоите Дадани не знам какъв вятър трябва да вее, че да ги издуха. Виж, Неговите ЛР стиропорки са по-уязвими, ако ги натрупа на 4-5 корпуса. А стойките, ако не са захванати здраво за земята, мисля че ще паднат заедно с кошерите именно ако са хванати с колани за тях.
Що се отнася до билборда, ако той е без платно, опасността от поражения е много по-малка. В Средните векове като ни застигнеше буря в морето, какво правехме - събирахме платната. Не знам точните цифри, но с подходящ парашут можем да приземим дори танк... меко.
Идея как да помогнем на по-слаб вятър лесно да събори кошерите - поставяме им мачти с опънати платна.

Mateev
28.11.2014, 15:12
........ Просто казах, че вятър, който може да усуче билборд или да обърне слънчева електроцентрала, без никакъв проблем ще ти издуха кошерите от стойките, освен ако не са вързани за тях........

Тука си напълно прав. Проблема би могъл обаче да се разреши, ако дъното на кошерите се завие с 4 дебели видии към дървените греди отдолу. Така освен на вятъра, ще създадем проблеми и на евентуалните крадци на кошери. Иначе най-добрия начин да накараме кошера да си стои цял е стягането на всички корпуси с колан. Вярно е, че всеки път при работа с него ще се губят по 10-15 секунди за разкопчаване и закопчаване на колана, но друго по-добро и по-евтино решение не мога да измисля. В момента съм с едни бетонни плочки, но те са леки и при силен вятър наистина ще имам проблем. От гледна точка на парите обаче купуването на колан е по-евтино от купуването на две тротоарни плочки.

jordanov
28.11.2014, 16:32
Не става. Колана гори на слънцето. Влагата и тя го амортизира. За три години си е загубил якостните качества. Само синджир с обтяжки ни й спасението.Или навсякъде ключалки от милитъри сандъци. Те са правени да се хвърлят от хвърчикоптер.

Mateev
28.11.2014, 17:34
Ако един колан струва 3 лева и издържи 3 години, то това ще е чудо. Данък от лев на година на кошер бих плащал с удоволствие, стига това да ме спаси от по-големи проблеми. Все пак инвестицията ми в този кошер, заедно със семейството, стойката и пчелина ми струва цели 300 лева. На този фон мога да дам левче или дори 10 лева - просто това ще го приема като едно необходимо зло, което е неразделна част от бизнеса. Нали с акара е същото - искаме или не, даваме пари за борбата с него. Просто част от бизнеса........

rosty_sz
28.11.2014, 17:44
Миналата година гледах клип в Ю туба за един руснак който си завързва кошерите по страхотен начин. Използва ленти от тези с които се превързват товари, пластмасови широки към 10 мм и ужасно здрави. Руснака беше измислил как да огъне някаква дебела тел която му служи за закопчалка и буквално за секунда регулираше дължината и "завързваше" супер здраво. Потърсете клипа.

kapanec
28.11.2014, 20:06
Всички кошери ще бъдат с колани, но все още търся евтини. Купих към 10 за проба, но не ми хареса, че много време отнема стягането и свалянето. На снимката може да се види колена, но е жълт и се слива с кошера. Идеята беше да ги стягам към страничните дъски на стойката, но не искаш сега да ги разбутвам.
Дали стойка с голяма площ няма да издържи мечка, ако тя е стъпила върху краката на стойката?
Разпределението на тежестта също не е в наша полза. Колкото по-високо е центъра на тежестта, толкова по-лесно би трябвало се обръща.
във Варна имаше билборд усукан на 180 градуса.

http://s1.postimg.org/9qgnepcbf/CAM00488.jpg (http://postimg.org/image/9qgnepcbf/)
Може да пробваш със Ластици лесно се закачат и от качат като цена също са ефтини

Дамян Дамянов
28.11.2014, 20:21
Да използвам примера с колите :)
Има Ферари, има и Опел :) Има Бугати, има и Шкода.
Тези дето ги продават по 2-3лв ще издържат поне няколко години. Аз си взех такива от Метро, защото не ми се чакаше да отворят фирмите, а и беше към 4-5 сутринта. Проблемът с евтините не е че изгарят, а че държачите са некачествени и отпускат.
Иначе могат да се намерят по-евтино и особено като ти трябват много.
Друг вариант е стоманено въже с обтегачи, а и цената е по-ниска от полиетиленовите колани, но тече ръжда от тях.
Трети вариант е ластичен колан с велкро, но живота му е няколко години, защото ластика се разпада. Но има по-здрави нееластични тъкани.
Чемберът е само за еднократна употреба и ще трябва да слагаш нов при всяко отваряне. Храща се или с крещи и скоба или с нагряване.
Дъното може да се хване много лесно към стойката с 4 дупки и 4 каруцарски болтове с гайки, а има и пластмасови (като за тоалетна чиния).

Това са обтегач (http://www.ple-er.com/admin/upload/products/521501.jpg), велкро (http://iskamdaznam.com/wp-content/uploads/2012/04/velcro_001.jpg) и чембер ленти (http://www.bulmarket.com/images_p/images-1/2731_CP_2000.jpg)

tarty
29.11.2014, 12:16
Нещо подобно от дърво може да се скове 2502

Nik_m
29.11.2014, 14:08
Аз си ги правя от винкели за 50тина кошера ме е много скъпо.

borislav aleksandrov
29.11.2014, 22:49
Аз си ги правя от винкели за 50тина кошера ме е много скъпо.

а долу на краката как са за да не потъват

Цеко
30.11.2014, 16:50
а долу на краката как са за да не потъват
На моите им лепя пети от ламарина, на една стойка петата беше паднала и кошера веднага се наклони на една страна - крака потъна. Като стана въпрос за пети да ви кажа, че според мен те са най скъпия елемент от стойката. Това лято купих лист ламарина 2 мм за около 50 лева, след това дадох 90 лева в една работилница да ми я нарежат с гилотина на 6 см ивици:mad:, мислех да ги карам да я правят направо на правоъгълници, но бързо се отказах.

Дамян Дамянов
30.11.2014, 18:33
На моите им лепя пети от ламарина, на една стойка петата беше паднала и кошера веднага се наклони на една страна - крака потъна. Като стана въпрос за пети да ви кажа, че според мен те са най скъпия елемент от стойката. Това лято купих лист ламарина 2 мм за около 50 лева, след това дадох 90 лева в една работилница да ми я нарежат с гилотина на 6 см ивици:mad:, мислех да ги карам да я правят направо на правоъгълници, но бързо се отказах.

6см х 3мм шина струва по 2-2,20 лв/м, около 1.50лв/кг

http://www.deliivanovi.com/manage/upload/producttype/thumbs/img_5--wp_000063.jpg

Ristis
02.12.2014, 15:48
Нали се писа във форума, че за пчелите (майките особено) е най-добре да живеят в кошери разположени до обекти, които лесно и бързо разпознават, което изключва реденето им в редици?
Аз правя единични стойки от метален профил 40х40 и 30х50 и накрая ги боядисвам прахово. Повърхността е много гладка, което има едно важно предимство - не се катерят мравки и буболечки. Единствената възможност на тези гадини да достигнат кошера е ако той е разположен под дърво и те падат отгоре. Това се случва, естествено, но количеството на неприятелите се намаля значително и реално след поставянето на стойките си реших този проблем. Ето една картинка какво представляват:

зуница
04.12.2014, 07:39
Нали се писа във форума, че за пчелите (майките особено) е най-добре да живеят в кошери разположени до обекти, които лесно и бързо разпознават, което изключва реденето им в редици?
Аз правя единични стойки от метален профил 40х40 и 30х50 и накрая ги боядисвам прахово. Повърхността е много гладка, което има едно важно предимство - не се катерят мравки и буболечки. Единствената възможност на тези гадини да достигнат кошера е ако той е разположен под дърво и те падат отгоре. Това се случва, естествено, но количеството на неприятелите се намаля значително и реално след поставянето на стойките си реших този проблем. Ето една картинка какво представляват:
Добро решение.Мога да предложа усъвършенстване.Вместо петичките от долу , които ще искат и твърда повърхност още една рамка на височина 10 см от земята.Крачетата се забиват в земята , а рамката ограничава потъването.Стойката става като бетонирана и шанс за обръщане няма.

Nik_m
04.12.2014, 12:07
Нали се писа във форума, че за пчелите (майките особено) е най-добре да живеят в кошери разположени до обекти, които лесно и бързо разпознават, което изключва реденето им в редици?
Аз правя единични стойки от метален профил 40х40 и 30х50 и накрая ги боядисвам прахово. Повърхността е много гладка, което има едно важно предимство - не се катерят мравки и буболечки. Единствената възможност на тези гадини да достигнат кошера е ако той е разположен под дърво и те падат отгоре. Това се случва, естествено, но количеството на неприятелите се намаля значително и реално след поставянето на стойките си реших този проблем. Ето една картинка какво представляват:
Тези ъгълчета в горният край само пречат и събират влага. И аз така започнах да ги правя в началото, но в последствие ги изрязах. За стационарен пчелин няма смисъл от тях.

Георги Кръстев
04.12.2014, 12:27
Преди години дядо ми е купил от стар пчелар метални стойки, фабрични са... Понеже се получава събиране на влага в иглите на стойката, заварихме по 1 парче винкел. Сега са супер, но задължително трябва да са на плочки.... въпреки петите си потъват!
2543

сашо 38
18.12.2014, 20:46
Моите са на подобен принцип,защото мястото ми е с наклон,нещо като на чертежа от снимката.Първо забивам стойката и я нивелирам,после слагам парче винкел и капвам с електрожена.

Ristis
18.12.2014, 21:34
Значи, според мен, много важен момент е боядисването. Но не с четка, а прахово или с пистолет, за да се получи максимално гладко и устойчиво покритие!
По същата причина не е добре да се ползват стари ръждясали винкели, профили и пр. При работа с праховото, боята, която не полепва по детайла, пада на пода и някои от бояджиите я събират, а не я хвърлят.
Тя може да се използва повторно без проблем и тогава цената на покритието пада. Друга особеност е, че заварките е добре да не са "капки", а да се правят изцяло.

Наистина винкелите в краищата ще задържат влага и това е още един аспект, върху който може да се помисли и подобри.

caMel
05.04.2015, 04:48
За да не потъват плочките ви в земята направете стъпка от чакал или песък под тях. Така плочката поличава основа която не потъва както почвата, при мен на две плочки 33х33 см отиде една бака от лепило 20 литрова с чакъл. Ако се вкопае малко в земята се получава още по стабилно

Иван Симеонов
05.04.2015, 14:21
За ограничителите на стойките намирам,че е по практично да се заваряват по едно парче шина (по избор) по средата на страните без лицето,мое мнение!

kunev
05.04.2015, 19:49
На мен ми хареса тази идея и ще се опитам да намеря време скоро за да я пробвам

Rosen-shumen
05.04.2015, 21:42
За да не потъват плочките ви в земята направете стъпка от чакал или песък под тях. Така плочката поличава основа която не потъва както почвата, при мен на две плочки 33х33 см отиде една бака от лепило 20 литрова с чакъл. Ако се вкопае малко в земята се получава още по стабилно

Така направени дали няма опасност да се преобърнат при силен вятър,и аз мисля така да ги направя,но краката ще ги бетонирам в земята и кошерите хванати с колани за стойките

srg
06.04.2015, 09:37
Калега! То стойката по- скъпа от моите кошери :).
Между другото тази черна подложка няма ли да подгрява много кошерите през лятото?

KostadinNK
13.05.2016, 09:45
http://millerbeesupply.com/catalog/images/DSC01429.JPG
http://millerbeesupply.com/catalog/images/DSC01440.JPG

valaz
13.05.2016, 19:58
Това са стойките на моите ЛР кошери с дълбоки дъна. Краката на стойките са разположени по начин, осигуряващ повишена устойчивост на обръщане, а в четирите ъгъла на кошерите има ограничители, фиксиращи кошерите към стойките.

kapanec
15.05.2016, 20:32
Това са стойките на моите ЛР кошери с дълбоки дъна. Краката на стойките са разположени по начин, осигуряващ повишена устойчивост на обръщане, а в четирите ъгъла на кошерите има ограничители, фиксиращи кошерите към стойките.
Тука се е вихрила инженерна мисъл

Юрий Цветков
26.05.2016, 12:45
Васко, не ти ли пречат при обслужването на кошерите. Аз лично сигурно ще се спъвам всеки път, а как ще кося..... абе виждами се доста не удобно.

grand_pn
26.05.2016, 14:00
Повишена устойчивост на кошера и намалена за теб,ако си футболист си слагай корите кото ги обикаляш иначе рискуваш да навестиш някой ортопед. Аз бих намалил устойчивостта за сметка на здравето.

valaz
27.05.2016, 08:28
Повишена устойчивост на кошера и намалена за теб,ако си футболист си слагай корите кото ги обикаляш иначе рискуваш да навестиш някой ортопед. Аз бих намалил устойчивостта за сметка на здравето.
При основните манипулации, които извършвам на кошерите през активния сезон, стоя от страни или зад кошера. Пред кошера работа нямам, освен един път годишно, при третиране с изпарител с ОК. При тези стойки, дори не слагам мишепредпазители през есента и зимата. Мишките нямат шансове да се катерят по тях.

valaz
27.05.2016, 09:57
Васко, не ти ли пречат при обслужването на кошерите. Аз лично сигурно ще се спъвам всеки път, а как ще кося..... абе виждами се доста не удобно.
Пред кошерите работа нямам, освен в много редки случаи. Никога до сега не съм се спъвал в стойките.
Вярно е, че стойките пречат на косенето пред кошерите. Там скубя тревата на ръка, само в случай, че закрива входа на кошера. Пред стойките кося с моторна косачка. Въпреки, че това води до увеличаване на разстоянието между косачката и кошерите, пчелите ме нападат.