PDA

Виж пълната версия : Рояк се събира нa грозд при настаняване в кошер



kaloyanv
14.06.2021, 12:57
Здравейте, не съм сигурен дали това е правилното място за питането ми, но го пускам тук. Преди седмица най-силният ми кошер (дадан-блат 10 рамки с магазин) след като ми беше дал малко акациев мед, около 6 пити, го разгледах бегло и видях че ми е заложил мачала, но ги видях като 1-2. Помислих че е самосмяна, и тази седмица не бях на място. Видях го дистанциооно че започва да се трупа на дъската и после прави леки бради. Като се прибрах след 5 дни в събота, директно изрои около 11 часа с много малък рой и се хвана точно на 1 метър за дърво, до кошера. Наръсих един кошер с апирой и няколко восъчни основи и го хванах и настаних в кошер. (друг път го натърквам с маточина). Днес го отворих просто за да му сложа една преградна дъска и се оказа, че роя не е на питите, а се е оформил като грозд на таблата до 3-те рамки на които го бях настанил. Съответно се зачудих, наръсих пак с апирой и извадих една стара пита от друг кошер, с малко незапечатано и запечатално пило и празни килийки и я сложих там, като наръсих и още малко с захарен сироп основите и питите и малко апирой и го тръснах леко. След няколко часа погледнах и като чели взе да се разпределя по питите.
Знам че като се настани не трябва да се закача, обаче понеже ще пътувам, реших да погледна. Според вас това на какво се дължи ? Да си направи грозд пак в кошера, вместо да иде на рамките. То и времето тези дни е много шантаво.

Другото което по теория съм чел е че след като излезе първи рояк, трябва да е голям и да се хване близо, както в моя случай, обаче при мен излезе малък рояк. И това след запечатан маточник. Въпроса е че след като рои, прегледах основния кошераи вече имаше млада майка, съответно унищожих всички други запечатани маточници. Така по теория, би следвало един рояк със старата майка вече да е излетял, но как е възможно да е станало това, след като плодника и магазина, беше пълен с пчели ?? Даже реших да му сложа втори магазин.

Трендафил Дончев
14.06.2021, 18:08
Здравейте, не съм сигурен дали това е правилното място за питането ми, но го пускам тук. Преди седмица най-силният ми кошер (дадан-блат 10 рамки с магазин) след като ми беше дал малко акациев мед, около 6 пити, го разгледах бегло и видях че ми е заложил мачала, но ги видях като 1-2. Помислих че е самосмяна, и тази седмица не бях на място. Видях го дистанциооно че започва да се трупа на дъската и после прави леки бради. Като се прибрах след 5 дни в събота, директно изрои около 11 часа с много малък рой и се хвана точно на 1 метър за дърво, до кошера. Наръсих един кошер с апирой и няколко восъчни основи и го хванах и настаних в кошер. (друг път го натърквам с маточина). Днес го отворих просто за да му сложа една преградна дъска и се оказа, че роя не е на питите, а се е оформил като грозд на таблата до 3-те рамки на които го бях настанил. Съответно се зачудих, наръсих пак с апирой и извадих една стара пита от друг кошер, с малко незапечатано и запечатално пило и празни килийки и я сложих там, като наръсих и още малко с захарен сироп основите и питите и малко апирой и го тръснах леко. След няколко часа погледнах и като чели взе да се разпределя по питите.
Знам че като се настани не трябва да се закача, обаче понеже ще пътувам, реших да погледна. Според вас това на какво се дължи ? Да си направи грозд пак в кошера, вместо да иде на рамките. То и времето тези дни е много шантаво.

Другото което по теория съм чел е че след като излезе първи рояк, трябва да е голям и да се хване близо, както в моя случай, обаче при мен излезе малък рояк. И това след запечатан маточник. Въпроса е че след като рои, прегледах основния кошераи вече имаше млада майка, съответно унищожих всички други запечатани маточници. Така по теория, би следвало един рояк със старата майка вече да е излетял, но как е възможно да е станало това, след като плодника и магазина, беше пълен с пчели ?? Даже реших да му сложа втори магазин.

Когато има празно пространство в кошера се получава това което описваш. Поставя се плътна преградна стена или пити. Пилото също оправя проблема.
За майките няма да коментирам, че по обяснението ми се получава нещо на принципа - тука има, тука нема. ;)

jdrumev
14.06.2021, 18:12
Когато има празно пространство в кошера се получава това което описваш. Поставя се плътна преградна стена или пити. Пилото също оправя проблема.
За майките няма да коментирам, че по обяснението ми се получава нещо на принципа - тука има, тука нема. ;)


Може ли още малко обяснение,че малко не мие ясен поста...;):laughing:

Трендафил Дончев
14.06.2021, 18:14
Може ли още малко обяснение,че малко не мие ясен поста...;):laughing:

Кой разбрал, разбрал...

jdrumev
14.06.2021, 18:31
Кой разбрал, разбрал...


Поне за вторака да беше писъл колко ще е голям...:bigsmile:

kaloyanv
14.06.2021, 19:34
:) Нищо че това ми е първи пост, ви разбирам много добре. Като цяло след като свалих рояка, му бях сложил 3 основи, по които слезе. Но този не съм го тръскал от дървото, а понеже беше ниско, сложих една масичка, на него кошера и от кошера до дървото една основа и той слезе по нея. Обаче като мина известно време, докато чаках всичките пчели да се придвижат, той се беше обособил на стената на кошера, но не и на питите и така го затворих. И след 2 дни като го проверих видях това, което описах, обаче не съм му слагал преграда в началото. Посъветва ме един пчелар (аз не съм такъв) да му сложа стара рамка, но понеже нямам такава, взех от друг кошер с малко пило и като леко надигнах по едно време видях че е слязъл по питата и по основа една, обаче рояка е на 2 пити и половина.

Разбирам ви и хумора относно майките, но това е което мога да кажа. Явно кошера ми е бил с много пчели, след като не мога да забележа липсата на един вече излязъл рояк. Това би следвало да е втори ...

kaloyanv
14.06.2021, 19:44
И само да спомена че от 3 години гледам пчели и то по неволя. Завеща ми се 1 кошер и от няма накъде да не го изоставя, че ми беше съвестно започнах да се занимвам . И те все се размножават и вече имам 6. Цялата ми работа да тичам напред назад ми коства доста време и средства, понеже трябва да пътувам. Обаче ми е такова удоволствие, че даже не си представям вече момент в който да не ги гледам. Мислех си че мога да ги държа няколко кошера, обаче те лека полека сами се увеличават. Даже имам и мед, който се чудя какво да го правя, раздавам където мога и пак ми остава. Та ако може да ми кажете, как да се откажа от тая работа, ще съм ви благодарен. :)

jdrumev
14.06.2021, 19:49
И само да спомена че от 3 години гледам пчели и то по неволя. Завеща ми се 1 кошер и от няма накъде да не го изоставя, че ми беше съвестно започнах да се занимвам . И те все се размножават и вече имам 6. Цялата ми работа да тичам напред назад ми коства доста време и средства, понеже трябва да пътувам. Обаче ми е такова удоволствие, че даже не си представям вече момент в който да не ги гледам. Мислех си че мога да ги държа няколко кошера, обаче те лека полека сами се увеличават. Даже имам и мед, който се чудя какво да го правя, раздавам където мога и пак ми остава. Та ако може да ми кажете, как да се откажа от тая работа, ще съм ви благодарен. :)


И аз търся някой да ме светне как да стане,но тя болеста е не лекуема освен ако не се появи алергия....:bigsmile:За какво ги умножаваш?Вдигай нагоре към небето...;):bigsmile:

ivootur
14.06.2021, 19:59
Трябвало е само да му сложиш една пита с незапечатано пило и щеше да се настани сам, слагаш и по една основа от двете страни и един пакет апифонда отгоре и си гледаш кефа.

Георги 1974
14.06.2021, 20:03
Здравейте, не съм сигурен дали това е правилното място за питането ми, но го пускам тук. Преди седмица най-силният ми кошер (дадан-блат 10 рамки с магазин) след като ми беше дал малко акациев мед, около 6 пити, го разгледах бегло и видях че ми е заложил мачала, но ги видях като 1-2. Помислих че е самосмяна, и тази седмица не бях на място. Видях го дистанциооно че започва да се трупа на дъската и после прави леки бради. Като се прибрах след 5 дни в събота, директно изрои около 11 часа с много малък рой и се хвана точно на 1 метър за дърво, до кошера. Наръсих един кошер с апирой и няколко восъчни основи и го хванах и настаних в кошер. (друг път го натърквам с маточина). Днес го отворих просто за да му сложа една преградна дъска и се оказа, че роя не е на питите, а се е оформил като грозд на таблата до 3-те рамки на които го бях настанил. Съответно се зачудих, наръсих пак с апирой и извадих една стара пита от друг кошер, с малко незапечатано и запечатално пило и празни килийки и я сложих там, като наръсих и още малко с захарен сироп основите и питите и малко апирой и го тръснах леко. След няколко часа погледнах и като чели взе да се разпределя по питите.
Знам че като се настани не трябва да се закача, обаче понеже ще пътувам, реших да погледна. Според вас това на какво се дължи ? Да си направи грозд пак в кошера, вместо да иде на рамките. То и времето тези дни е много шантаво.

Другото което по теория съм чел е че след като излезе първи рояк, трябва да е голям и да се хване близо, както в моя случай, обаче при мен излезе малък рояк. И това след запечатан маточник. Въпроса е че след като рои, прегледах основния кошераи вече имаше млада майка, съответно унищожих всички други запечатани маточници. Така по теория, би следвало един рояк със старата майка вече да е излетял, но как е възможно да е станало това, след като плодника и магазина, беше пълен с пчели ?? Даже реших да му сложа втори магазин.
Рояка е кекав затова седи на рой най вероятно е втори рой с млада майка не му се коси ще се очовечи дори да го стесниш ще се фане на таванката.Ще си изгради далаче и после леко полека ще се разщъка и по питите като мине в по горен стадии на развитие сега си е чисто и просто бебе.Трябва да има определена маса или брой пчели за дадена функция.

jdrumev
14.06.2021, 20:06
Трябвало е само да му сложиш една пита с незапечатано пило и щеше да се настани сам, слагаш и по една основа от двете страни и един пакет апифонда отгоре и си гледаш кефа.


Ей,как се научихте всите.:bigsmile:Рояка има сила небесна,а ти с тоя пакет Хапни фонда му ева мамата...;):bigsmile::bigsmile:

kaloyanv
14.06.2021, 20:13
Ясно, благодаря ви за отговорите. Ще си взема бележка за следващата година. Но тази година март месец ми бяха слаби уж, до началото на април. Леко ги подхранвах и имаше поне 3 седмици лошо време, с по един-два дни, горе долу хубаво време, в които дни не можех да бъда на място . И от там тръгнаха да ми роят, без да мога да ги спра, делих ги, правих това онова, и затова са повече. Даже роевете се засилиха и вече са силни семейства. Първия ми рой излезе на 30ти април, да не кажа и 1-2 дни по-рано. Аз не съм очаквал че може по това време. Даже за този кошер за който ви пиша, не съм и разбрал кога е излязъл основния.

kaloyanv
14.06.2021, 20:20
Забравих да спомена, че имам видео за рояка, мога и да го споделя, ама се съмнявам че може да видите нещо, което не сте виждали вече.

Георги 1974
14.06.2021, 20:32
Ясно, благодаря ви за отговорите. Ще си взема бележка за следващата година. Но тази година март месец ми бяха слаби уж, до началото на април. Леко ги подхранвах и имаше поне 3 седмици лошо време, с по един-два дни, горе долу хубаво време, в които дни не можех да бъда на място . И от там тръгнаха да ми роят, без да мога да ги спра, делих ги, правих това онова, и затова са повече. Даже роевете се засилиха и вече са силни семейства. Първия ми рой излезе на 30ти април, да не кажа и 1-2 дни по-рано. Аз не съм очаквал че може по това време. Даже за този кошер за който ви пиша, не съм и разбрал кога е излязъл основния.
Рой докато не е запечатал маточниците може да го овладееш само с отстраняване на летящата пчела, като е захранил маточниците ако оставиш само един няма да се рой стига да не се излюпи и да са заложили свищеви разбира се майка я няма.
Разделяш семейството на две кога е тръгнало да залага маточници с разделяне на летящата при запазена работоспособност.Рано напролет кога имаш 5-6-7 и нагоре пити с запечатано пило а имаш под две пити отворено пило започваш с сборни отводки взимаш старата майка с питата, една пита меднопергова, 2-3 изградени и допълваш с пити със запечатно пило от основните по 1 а на тяхно място слагаш В.О..

зуница
14.06.2021, 20:53
И само да спомена че от 3 години гледам пчели и то по неволя. Завеща ми се 1 кошер и от няма накъде да не го изоставя, че ми беше съвестно започнах да се занимвам . И те все се размножават и вече имам 6. Цялата ми работа да тичам напред назад ми коства доста време и средства, понеже трябва да пътувам. Обаче ми е такова удоволствие, че даже не си представям вече момент в който да не ги гледам. Мислех си че мога да ги държа няколко кошера, обаче те лека полека сами се увеличават. Даже имам и мед, който се чудя какво да го правя, раздавам където мога и пак ми остава. Та ако може да ми кажете, как да се откажа от тая работа, ще съм ви благодарен. :)
Ха честито! Добре дошъл в отбора.;)Тия дето знаят как да се откажеш не са сред нас.:laughing:

jdrumev
14.06.2021, 21:05
Забравих да спомена, че имам видео за рояка, мога и да го споделя, ама се съмнявам че може да видите нещо, което не сте виждали вече.


Давай го бре човек.Тука сме зажаднели като дърти пияници за такива видеа.:bigsmile::bigsmile:

kaloyanv
15.06.2021, 09:58
Ето го и видеото ..

https://drive.google.com/file/d/1hWfuL0kB9bnTOA5MIo7jd2YYRQ-BQjBS/view?usp=sharing

Георги Куров
15.06.2021, 10:37
Ако не искаш увеличение на семействата, връщай роя в кошера от които е излязал. Преди това се свалят всички маточници в кошера, преглед след 10-12 дни,по рано няма смисъл да се отваря. Пчелите решават дали да оставят майка или да заложат отново маточници ако имат личинки. Ако има майка с много яки феромони роевото приключва.

Angel Yosifov
15.06.2021, 12:40
Ако не искаш увеличение на семействата, връщай роя в кошера от които е излязал. Преди това се свалят всички маточници в кошера, преглед след 10-12 дни,по рано няма смисъл да се отваря. Пчелите решават дали да оставят майка или да заложат отново маточници ако имат личинки. Ако има майка с много яки феромони роевото приключва.
Само ще трябва да провери,роя с колко майки е..

Георги Куров
15.06.2021, 13:13
Пчелите ги преброяват и тестват за качество. Естествен отбор, ненужните се унищожават.

kaloyanv
15.06.2021, 14:36
Аз имах 3 кошера пролета. 2та се нагласиха да рояк края на Април. Единия успях да отделя старата майка на 5 пити и той се разви до 10 сега и съм му сложил магазин, като майката си снася много, има към 5 пити запечатано пило и още 3 незапечатано. Този с маточниците, който остана на старото място изрои (явно съм оставил повече маточници), хванах роя от дървото и го настаних в отделен кошер. После този на старото място, се самоунищожи, като излетя още един рой директно в небето и отпраши с мръсна газ на друго място, и този на всичкото отгоре остана без майка и успешно го обидиних в "семейството на хванатия рой" , което в момента е на 8 пити и гледа добро пило.
Другия, който се беше нагласил, му търсих неуспешно майката, явно е излетяла била вече и го разделих насляпо на по 5 пити с по няколко маточника. "Отводката", остана без майка. обаче този другия пък си отгледа 2 майки, които пееха, хванах едната и я придадох с восъчна клетка с малко мед, да видя какво ще стане. Сега не знам дали е тази майка, обаче и тя се оплоди и кошера разви досега на 9 пити, беше и на 10 ама му взех една за този рой за който ви писах отначало. Оригиналния също се разви на 10 пити в момента, той е и с магазин.
Третия кошер ми даде 2 пъти по малко мед и изрои както ви показах, въпреки това семейството има достатъчно пчели в момента и за плодника и за магазина.

Дефакто ми остава в момента само това рояче, което да се развива и се чудя какво да го правя че е само на 2 пити дали има 2 и половина. Миналата година липата цъфна на 12ти юни, а пък сега като я гледам има поне седмица та ако не и повече докато цъфне.
Освен това не зная по каква причина, тук тази година са сеяли масово слънчоглед, което не се е случвало от доста време. Та този рояк, дали ще има време да се развие, или да го обединявам преди слънчогледа. То не знам и как, понеже на другите места няма да остане свободно място в плодниците им.

Георги 1974
15.06.2021, 15:00
Аз имах 3 кошера пролета. 2та се нагласиха да рояк края на Април. Единия успях да отделя старата майка на 5 пити и той се разви до 10 сега и съм му сложил магазин, като майката си снася много, има към 5 пити запечатано пило и още 3 незапечатано. Този с маточниците, който остана на старото място изрои (явно съм оставил повече маточници), хванах роя от дървото и го настаних в отделен кошер. После този на старото място, се самоунищожи, като излетя още един рой директно в небето и отпраши с мръсна газ на друго място, и този на всичкото отгоре остана без майка и успешно го обидиних в "семейството на хванатия рой" , което в момента е на 8 пити и гледа добро пило.
Другия, който се беше нагласил, му търсих неуспешно майката, явно е излетяла била вече и го разделих насляпо на по 5 пити с по няколко маточника. "Отводката", остана без майка. обаче този другия пък си отгледа 2 майки, които пееха, хванах едната и я придадох с восъчна клетка с малко мед, да видя какво ще стане. Сега не знам дали е тази майка, обаче и тя се оплоди и кошера разви досега на 9 пити, беше и на 10 ама му взех една за този рой за който ви писах отначало. Оригиналния също се разви на 10 пити в момента, той е и с магазин.
Третия кошер ми даде 2 пъти по малко мед и изрои както ви показах, въпреки това семейството има достатъчно пчели в момента и за плодника и за магазина.

Дефакто ми остава в момента само това рояче, което да се развива и се чудя какво да го правя че е само на 2 пити дали има 2 и половина. Миналата година липата цъфна на 12ти юни, а пък сега като я гледам има поне седмица та ако не и повече докато цъфне.
Освен това не зная по каква причина, тук тази година са сеяли масово слънчоглед, което не се е случвало от доста време. Та този рояк, дали ще има време да се развие, или да го обединявам преди слънчогледа. То не знам и как, понеже на другите места няма да остане свободно място в плодниците им.
Ако рояка си има майка /забравих вече / го зарежи и не го мисли за обединяване.

kaloyanv
15.06.2021, 15:18
Благодаря за отговора. Последен въпрос, възможно ли е този кошер (който тръгна да рои и отделих старата майка), за който казвам че сега се разви е на 10 пити и има доста запечатано пило и по-малко около 3 незапечатано (със старата майка) и който има магазин на него, да ми изрои, трябва ли да го наблюдавам внимателно ?
Другите, които се развиха на по 8-9 пити с младите майки, също гледат пило, обаче те имат много малко мед, да не кажа почти никакъв, аз им давам по малко захарен сироп, понеже аз нямам никакви запасни пити, нито с мед, даже и изградени нямам, там им давам основи за разширяване. Те възможно ли е да изроят в даден момент, трябва ли разширяването да става точно навреме. Понеже аз не съм в това населено място и винаги трябва да пътувам. Тази година като ги изтървах ми излезе малко през носа да ходя напред назад или като са с тазгодишни майки, вече няма да роят толкова лесно ?

Трендафил Дончев
15.06.2021, 15:29
Благодаря за отговора. Последен въпрос, възможно ли е този кошер (който тръгна да рои и отделих старата майка), за който казвам че сега се разви е на 10 пити и има доста запечатано пило и по-малко около 3 незапечатано (със старата майка) и който има магазин на него, да ми изрои, трябва ли да го наблюдавам внимателно ?
Другите, които се развиха на по 8-9 пити с младите майки, също гледат пило, обаче те имат много малко мед, да не кажа почти никакъв, аз им давам по малко захарен сироп, понеже аз нямам никакви запасни пити, нито с мед, даже и изградени нямам, там им давам основи за разширяване. Те възможно ли е да изроят в даден момент, трябва ли разширяването да става точно навреме. Понеже аз не съм в това населено място и винаги трябва да пътувам. Тази година като ги изтървах ми излезе малко през носа да ходя напред назад или като са с тазгодишни майки, вече няма да роят толкова лесно ?

С тазгодишни не.

Георги 1974
15.06.2021, 15:51
Благодаря за отговора. Последен въпрос, възможно ли е този кошер (който тръгна да рои и отделих старата майка), за който казвам че сега се разви е на 10 пити и има доста запечатано пило и по-малко около 3 незапечатано (със старата майка) и който има магазин на него, да ми изрои, трябва ли да го наблюдавам внимателно ?
Другите, които се развиха на по 8-9 пити с младите майки, също гледат пило, обаче те имат много малко мед, да не кажа почти никакъв, аз им давам по малко захарен сироп, понеже аз нямам никакви запасни пити, нито с мед, даже и изградени нямам, там им давам основи за разширяване. Те възможно ли е да изроят в даден момент, трябва ли разширяването да става точно навреме. Понеже аз не съм в това населено място и винаги трябва да пътувам. Тази година като ги изтървах ми излезе малко през носа да ходя напред назад или като са с тазгодишни майки, вече няма да роят толкова лесно ?
По правило майките не се роят в годината когато са родени. В различни райони роенето е по различно време но обикновенно е около месец -месец и половина . При теб не знам кога е почнал роевия период ама трябва да свръшва вече.
Това са правила не важат за изключенията и грубите грешки.
Шом имаш 3 пити незапечатано пило 10ина дни е споко после хвърлящ едно око.

Angel Yosifov
15.06.2021, 18:26
Пчелите ги преброяват и тестват за качество. Естествен отбор, ненужните се унищожават.
И аз мн пъти съм се надявал на това,въпреки рамката с открито пило.Едната или повече майки отлитат със 100 с нейния си рояк.Дори и от един и същ кошер да са..

jdrumev
15.06.2021, 19:16
И аз мн пъти съм се надявал на това,въпреки рамката с открито пило.Едната или повече майки отлитат със 100 с нейния си рояк.Дори и от един и същ кошер да са..


Остави ами тая година има случай на колега и оплодената тазгодишна и не оплодената излитат в роя...;):bigsmile:

smsi-h
15.06.2021, 19:32
Остави ами тая година има случай на колега и оплодената тазгодишна и не оплодената излитат в роя...;):bigsmile:


Друмев,

Ти и твоят колега да духате супата!:ae:

При мен се случи нещо уникално.

По време на рапицата махнах стара майка и направих с нея отводка. По него време,преди месец и нещо си, семейството беше на два магазина и вадих рапица от два магазина, въпреки, че бях махнал старата майка. Преди две седмици видях, че е се е роило и свалих единия магазин, тъй като нямаше пчели за втори и слагаха акация само в първия. Още преди да извадя акацията проверих плодника и... И двете рамки с ВО, които бях сложил преди месец не бяха изградени повече от 30 %, но поне не бяха свлечени и унищожени. Пчелите бяха като количество на 30-40 % от предишните, но пък вече имаше нова майка, която снасяше върху две рамки. Е, ще трябва до липата да го зареждам с поне 7 рамки със затворено пило, но факта си е факт, семейството се е роило без наличието на стара майка.:mad:

От акацията извадих все пак от това семейство някакъв си половин магазин.

Трендафил Дончев
15.06.2021, 19:35
10748

Друмев, този ще ми го запишеш ли?

Георги 1974
15.06.2021, 19:36
Благодаря за отговора.

Далеко, далеко, далеко, где бушуют метели. Журавли.

https://www.youtube.com/watch?v=HMLRza1CEPk

Журавли развернулись, присели на выручку братцу
Хоть и знали о том, что им трудно до цели добраться
Снова ввысь поднялась журавлей белокрылая стая
Они брата того прихватили с собой, улетая
Вот опять поднялась журавлиная стая
Они брата того прихватили, на юг улетая

jdrumev
15.06.2021, 19:38
Друмев,

Ти и твоят колега да духате супата!:ae:

При мен


Ти видя ли му рояка,че думаш така.И аз мой да те нахраня и то да си сит поне три лета и две зими.

jdrumev
15.06.2021, 19:41
10748

Друмев, този ще ми го запишеш ли?


Рояци с майки от ЖороКръста не ги броя...:bigsmile:
Разбира се,че ще го броя,но тук знаеш няма такава класация.
Модернизаторе като гледам как изглежда рояка да не си го хванал на комшиските гаши....;):laughing:Вече ми е ясно и как гащите на комшиката са се озовали там.:bigsmile:

Трендафил Дончев
15.06.2021, 19:44
Рояци с майки от ЖороКръста не ги броя...:bigsmile:
Разбира се,че ще го броя,но тук знаеш няма такава класация.
Модернизаторе като гледам как изглежда рояка да не си го хванал на комшиските гаши....;):laughing:Вече ми е ясно и как гащите на комшиката са се озовали там.:bigsmile:

Класация няма, но теб нали те има?;) Все още. :bigsmile:

smsi-h
15.06.2021, 19:52
Ти видя ли му рояка,че думаш така.И аз мой да те нахраня и то да си сит поне три лета и две зими.


Да ги видя понякога не става. Не мога всеки божи ден да съм на пчелина. От седем рояка три хванах и си ги затворих на постоянно място, което си е добро постижение. Ти нещо да се похвалиш като статистика изягали-хванати? Айде да си мерим рояците! На кой, колко са му избягали и кой, колко е хванал!:ae:

smsi-h
15.06.2021, 19:53
Класация няма, но теб нали те има?;) Все още. :bigsmile:


Е, че довърши, какво следва след "Все още"!

Трендафил Дончев
15.06.2021, 19:57
Е, че довърши, какво следва след "Все още"!

Той, Друмев знае. ;)

jdrumev
15.06.2021, 20:11
Да ги видя понякога не става. Не мога всеки божи ден да съм на пчелина. От седем рояка три хванах и си ги затворих на постоянно място, което си е добро постижение. Ти нещо да се похвалиш като статистика изягали-хванати? Айде да си мерим рояците! На кой, колко са му избягали и кой, колко е хванал!:ae:


Тая година няма как да ти кажа.Почнат ли да облитат сетобед сматай че си изтървал една майка...Изтървах няколко мои и то при полужение съм в центъра на пчелина...:laughing:

jdrumev
15.06.2021, 20:33
Мога и да спомена защо ги утървах,но може да не ви е интересно.:bigsmile:

smsi-h
16.06.2021, 06:21
Тая година няма как да ти кажа.Почнат ли да облитат сетобед сматай че си изтървал една майка...Изтървах няколко мои и то при полужение съм в центъра на пчелина...:laughing:

При мен нещата стоят малко другояче. Миналата седмица споменах, че хванах доста майки, кацнали върху кошерите или пълзящи по земята. Колко са? Сигурно двайсетина. И за капак, в неделя, като отворих поредния сандък, който няколко дни преди това се изрои, за да вадя меда от магазините му, от тях излязоха десетина майки, а в долния магазин, на средната му рамка, имаше десетина маточника, от които, от самия стрес, започнаха да се люпят майките. Е-е-е-е... малко принудително разпечатах капачетата им, за да им "помогна с излюпването" и да си ги взема, че във всички случаи ще бъдат убити, а така в отводките имат шанс за оцеляване.


Мога и да спомена защо ги утървах,но може да не ви е интересно.:bigsmile:

Интересно е! Давай!

kaloyanv
16.06.2021, 15:54
Този кошер от който излезе рояка в събота, сега го гледам на камерата, продължава да си прави брада по прелката, не голяма но пак не е и малко .. Уж като излетя рояка го проверих и махнах мачалата, уж има една майка само млада. . Дали не съм изтървал още някоя и да трябва да го прегледам пак събота. Или просто му трябват някакви дни да излезе от това състояние, ако въобще излезе скоро де.

jdrumev
16.06.2021, 17:34
Интересно е! Давай!


+18 Много пъти съм писъл,че мога и на оная си работа да хвана рой,че сега се опитвам да го хвана и снимам,но се дигат високо и единствения ми шанс е да го отрежа и завържа на коля....:bigsmile:Майтапя се разбира се.Интересно ми е коя майка след коя излиза....;)

kaloyanv
16.06.2021, 20:22
Така сега като се чудя, след като продължава да се събира на брада, защо не излиза друг рой? Времето ли му пречи? До петък ако изтрае, може и да видя какво е положението.


“ Този кошер от който излезе рояка в събота, сега го гледам на камерата, продължава да си прави брада по прелката, не голяма но пак не е и малко .. Уж като излетя рояка го проверих и махнах мачалата, уж има една майка само млада. . Дали не съм изтървал още някоя и да трябва да го прегледам пак събота. Или просто му трябват някакви дни да излезе от това състояние, ако въобще излезе скоро де.”

jdrumev
16.06.2021, 20:29
Така сега като се чудя, след като продължава да се събира на брада, защо не излиза друг рой? Времето ли му пречи? До петък ако изтрае, може и да видя какво е положението.


“ Този кошер от който излезе рояка в събота, сега го гледам на камерата, продължава да си прави брада по прелката, не голяма но пак не е и малко .. Уж като излетя рояка го проверих и махнах мачалата, уж има една майка само млада. . Дали не съм изтървал още някоя и да трябва да го прегледам пак събота. Или просто му трябват някакви дни да излезе от това състояние, ако въобще излезе скоро де.”


Спусни му дъното и му добави два магазина...Ако пак направи брада го обяви за продан поне 500лв...:bigsmile:

kaloyanv
17.06.2021, 10:41
Това съм го направил вече, утре се прибирам. Като го наблюдавам така дистанционно, се събира на брада, чак след 15.00-16.00 часа като ги опече хубаво и после минава на сянка, ама то общо взето отнася силното слънце, ще го мисля да ги позасенча или покрия с нещо, ако не избяга дотогава :) като гледам май има надежда.

Трендафил Дончев
17.06.2021, 14:31
Това съм го направил вече, утре се прибирам. Като го наблюдавам така дистанционно, се събира на брада, чак след 15.00-16.00 часа като ги опече хубаво и после минава на сянка, ама то общо взето отнася силното слънце, ще го мисля да ги позасенча или покрия с нещо, ако не избяга дотогава :) като гледам май има надежда.

Ами, ето го отговора. Това, че прави бради не значи, че задължително ще рои. Лятно време когато е било много горещо, вечерта всички кошери са с такива бради. Интересна гледка е, особено, ако имаш повече кошери.

Кразз
17.06.2021, 15:57
Ами, ето го отговора. Това, че прави бради не значи, че задължително ще рои. Лятно време когато е било много горещо, вечерта всички кошери са с такива бради. Интересна гледка е, особено, ако имаш повече кошери.

На повечето от кошерите ми, плодниците са от 2 магазина един върху друг и пчелите висят под рамките в по-голямото подрамъчно пространство, близо до мрежестото дъно. При стандартните плодници си правят бради отвън.

jdrumev
17.06.2021, 17:49
Ами, ето го отговора. Това, че прави бради не значи, че задължително ще рои. Лятно време когато е било много горещо, вечерта всички кошери са с такива бради. Интересна гледка е, особено, ако имаш повече кошери.


Два корпуса ДБ+3 МАГАЗИНА със спуснато дъно са на малка брада на прелката и над прелката.Ще рои ли?:bigsmile:

Трендафил Дончев
17.06.2021, 18:50
Два корпуса ДБ+3 МАГАЗИНА със спуснато дъно са на малка брада на прелката и над прелката.Ще рои ли?:bigsmile:

Снимай го да го видя туй чудо на чудесата. Колко е висок? А ти колко си бре?;)

jdrumev
17.06.2021, 18:57
Снимай го да го видя туй чудо на чудесата. Колко е висок? А ти колко си бре?;)

Знаеш за теб винаги.;)

evgeni.filimonov
17.06.2021, 20:27
Така сега като се чудя, след като продължава да се събира на брада, защо не излиза друг рой? Времето ли му пречи? До петък ако изтрае, може и да видя какво е положението.


“ Този кошер от който излезе рояка в събота, сега го гледам на камерата, продължава да си прави брада по прелката, не голяма но пак не е и малко .. Уж като излетя рояка го проверих и махнах мачалата, уж има една майка само млада. . Дали не съм изтървал още някоя и да трябва да го прегледам пак събота. Или просто му трябват някакви дни да излезе от това състояние, ако въобще излезе скоро де.”

По принцип първия рой излиза един ден след запечатване на първия маточник, втория 9 дни след първия, така прочетох в последния броя на в-к Пчели.
Ако висят на грозд под долните летви на рамките в плодника.....преглеждай за роево. Ако не е в роево, няма да висят на грозд .... и особено ако е в беридбен период.... Имам дъна за прашец на които в момента съм махнал прашецоуловителите и се вежда идеално какво е положението под долните летви. Там където всичко е наред....няма висящи пчели, там където има роево си ги има........проверено е.
2014 та беше роева, като тази...хем мед, хем роеве....

jdrumev
17.06.2021, 20:36
По принцип първия рой излиза един ден след запечатване на първия маточник, втория 9 дни след първия, така прочетох в последния броя на в-к Пчели.
Ако висят на грозд под долните летви на рамките в плодника.....преглеждай за роево. Ако не е в роево, няма да висят на грозд .... и особено ако е в беридбен период.... Имам дъна за прашец на които в момента съм махнал прашецоуловителите и се вежда идеално какво е положението под долните летви. Там където всичко е наред....няма висящи пчели, там където има роево си ги има........проверено е.
2014 та беше роева, като тази...хем мед, хем роеве....

https://www.pushalka.com/forum/pic/11670.jpgТоя ще се рои ли?

Mladenoff
17.06.2021, 22:05
Вкарахте ме във филм с тези бради!!! Прибирам се, поглеждам си гаджетата и хоп, едното брадато! Шок и ужас!!!
10749 10750 10751

Моментално за роене взех да мисля и подпалих моторетката... Тя дими, аз й гмеча меха.
Малко предистория на този кошер - ако и този изрои ще ми бъде петия от 11, с които започнах сезона - около 25 април беше на 11 рамки, от които шест с пило, прилично да речем половин пита. Тогава му взе две пити с пило, мушнах му три основи в плодника и му сложих магазина с 12 основи. До 15 май не бяха барнали да градят в магазина, а долу не съм го ровил - тогава му вдигнах пита и го оставих до 24 май. Тогава му изтеглих вдигната пита имаше само две малки далачета под нея, строежа в магазина беше незадоволителен (изградена само средната пита до вдигнатата и малко от другата й страна. Вънах им повдигнатата рамка без да я свалям и така престоя до миналия петък (11.06). Тогава отворих и проверих и ето го резултата:
10752
Върнах му вдигнатата пита обратно в плодника и прередих питите в магазина, така че изградените преместих към страните, а неизградените набутах в центъра. И днес - хоп БРАДА!
Отворих незабавно - в магазина задоволително количество пчела, 10 от 12 изградени и на тежест имаше 2-3 килца мед.
10753
Махам магазина и ровя понадолу за маточници или чашки:

jdrumev
17.06.2021, 22:08
Присвий го още да не влиза горещ въздух много вътре.:laughing:

Mladenoff
17.06.2021, 22:21
Втората от магазина: Кво е това до пет снимки на пост??? Сега трябва да пиша втори пост!
10754
Та слизам в корпуса и там гъмжи от пчела:
10755
Почнах питите една по една за маточници и чашки и се нагледах на следните неща:
10756 10757 10758
Според скромния ми опит това са търтейеви килийки, а не чашки. Маточник няма нито един, Такива "чашки" колкото щеш, но нито една не беше захранена. Този кошер не съм го хранил откакто му сложих магазина.
Най-умното на което се сетих, че им е тясно и им забодох втори магазин с восъчни основи, с което си отрязах мерака да ги ровя след седмица в корпуса, ако ще роят да ми се махат от главата...
Та Друмев и Дончев (а и от други ъкъл приемам) да ми кажат без да се скъпят, тоя ще рои ли или ще папам мед от него?

jdrumev
17.06.2021, 22:24
Втората от магазина: Кво е това до пет снимки на пост??? Сега трябва да пиша втори пост!
10754
Та слизам в корпуса и там гъмжи от пчела:
10755
Почнах питите една по една за маточници и чашки и се нагледах на следните неща:
10756 10757 10758
Според скромния ми опит това са търтейеви килийки, а не чашки. Маточник няма нито един, Такива "чашки" колкото щеш, но нито една не беше захранена. Този кошер не съм го хранил откакто му сложих магазина.
Най-умното на което се сетих, че им е тясно и им забодох втори магазин с восъчни основи, с което си отрязах мерака да ги ровя след седмица в корпуса, ако ще роят да ми се махат от главата...
Та Друмев и Дончев (а и от други ъкъл приемам) да ми кажат без да се скъпят, тоя ще рои ли или ще папам мед от него?


Сложи му още един магазин и ще има за мекичета...;)

Mladenoff
17.06.2021, 22:34
Сложи му още един магазин и ще има за мекичета...;)

Така де, сложих му днес втори магазин с основи, докато не изгради него няма да му бутам трети, а утре ако не е дъждовно ще му пусна дъното.

Още едно въпросче:
10759 10760
Това нещо го видях по руските клипчета и е много полезно за хващане на рой - на руски му викат "привой" само дето искам да знам как се казва на бълграски... няма го по речниците

Трендафил Дончев
17.06.2021, 23:11
Младенов, тези заготовки стават на гроздове от маточници. Мисля, че начина на работа с този кошер ще го доведе до рой. В много от случаите за роене не тясното пространство е причина за роене, а напротив - широкото. ;)

Mladenoff
17.06.2021, 23:15
Младенов, тези заготовки стават на гроздове от маточници. Мисля, че начина на работа с този кошер ще го доведе до рой. В много от случаите за роене не тясното пространство е причина за роене, а напротив - широкото. ;)

И какво предлагаш да направя? Ако утре не вали квото речеш ще го сторя...

Трендафил Дончев
17.06.2021, 23:20
И какво предлагаш да направя? Ако утре не вали квото речеш ще го сторя...

Прочете ли ми поста? Вероятно - да. А помисли ли върху него? Вероятно - не. ;)

Mladenoff
17.06.2021, 23:33
Прочете ли ми поста? Вероятно - да. А помисли ли върху него? Вероятно - не. ;)

Да ти имам стила!!! Добре де мисля на глас: Друмев ми каза че му е малка прелката и е абсолютно прав, магазинът е усвоен, но празен, има подържща паша, контролния кошер ми носи по около 200-250 грама дневно, ако ми носеше кило вероятно магазинът щеше да е пълен. Има огромно количество пчела и шест пити запечатано пило, при всички положения трябва да го разшира, ти ми казваш че цял магазин с основи му е много, ама каква ми е алтернативата? Да го напълня с 6 основи и преградна дъска, под празното парцал? Или пък да разбъркам двата магазина пита/основа/пита/основа и т.н. Щом съм му сложил втория магазин обемът си е там, независимо дали е пълен с пити, основи или въздух. Какво правя от тук насетне???

Трендафил Дончев
18.06.2021, 08:11
Да ти имам стила!!! Добре де мисля на глас: Друмев ми каза че му е малка прелката и е абсолютно прав, магазинът е усвоен, но празен, има подържща паша, контролния кошер ми носи по около 200-250 грама дневно, ако ми носеше кило вероятно магазинът щеше да е пълен. Има огромно количество пчела и шест пити запечатано пило, при всички положения трябва да го разшира, ти ми казваш че цял магазин с основи му е много, ама каква ми е алтернативата? Да го напълня с 6 основи и преградна дъска, под празното парцал? Или пък да разбъркам двата магазина пита/основа/пита/основа и т.н. Щом съм му сложил втория магазин обемът си е там, независимо дали е пълен с пити, основи или въздух. Какво правя от тук насетне???

Отговарям ти на последния въпрос. Оттук насетне започни да следиш какво става в кошера и самите пчели ще ти казват какво трябва да направиш - да му сложиш ли магазин, да не им слагаш, сироп ли да му дадеш или нещо друго. Още като погледнеш питата и трябва да разбереш за какво иде реч. Друмев бил казал така и хоп готово. Друмев по такава пързалка може да те хлъзне, че и той няма да знае как го е направил. :bigsmile: Чети повече и не чакай някой да ти казва какво да правиш, защото това което е при теб не е при колегата който ще ти дава акъл и резултата може да не е добър. И затова няма да е виновен колегата, защото той съди по неговите фактори, а не по твоите. При мен разликите в температурата в долната част на населеното място и горната е няколко градуса, а е само 2 километра разстояние. Пашата е огромен фактор и в даден момент влияе на дадено семейство да ти напълни магазина до откат или да се рои. Температурата също. Не го разширяваш и се рои или го разширяваш и именно с това го провокираш да го направи. И обратно. Защо? Защото трябва да се чете и то много. Да ми имал стила?! Какво ти пречи да го имаш, но иска много работа, знания, умения...натрупани усилено с течение на време. Не е важно да копираш моя стил, а да изработиш СВОЙ.

zapstojan
18.06.2021, 10:36
Както е казал Доктора от Павликени: "Всеки трябва да извърви своя пчеларски път!":bigsmile:

Трендафил Дончев
18.06.2021, 12:15
Както е казал Доктора от Павликени: "Всеки трябва да извърви своя пчеларски път!":bigsmile:

Така де. :bigsmile:

kaloyanv
18.06.2021, 16:24
Относно “привоя” описан е и в календарния справочник на Любен Радоев , страница 200 . Главата е “хващане и използване на роеве”. Там е споменат със същото име

kaloyanv
18.06.2021, 16:41
Иначе при мен днес в 17.20 и при температура 21 градуса и дъжд в тихо време, ето това е положението..

https://drive.google.com/file/d/1gTwh8dFM5jDJLV7n2Ssn0qIffPOBVuhE/view?usp=drivesdk

jdrumev
18.06.2021, 16:51
Отговарям ти на последния въпрос. Оттук насетне започни да следиш какво става в кошера и самите пчели ще ти казват какво трябва да направиш - да му сложиш ли магазин, да не им слагаш, сироп ли да му дадеш или нещо друго. Още като погледнеш питата и трябва да разбереш за какво иде реч. Друмев бил казал така и хоп готово. Друмев по такава пързалка може да те хлъзне, че и той няма да знае как го е направил. :bigsmile: Чети повече и не чакай някой да ти казва какво да правиш, защото това което е при теб не е при колегата който ще ти дава акъл и резултата може да не е добър. И затова няма да е виновен колегата, защото той съди по неговите фактори, а не по твоите. При мен разликите в температурата в долната част на населеното място и горната е няколко градуса, а е само 2 километра разстояние. Пашата е огромен фактор и в даден момент влияе на дадено семейство да ти напълни магазина до откат или да се рои. Температурата също. Не го разширяваш и се рои или го разширяваш и именно с това го провокираш да го направи. И обратно. Защо? Защото трябва да се чете и то много. Да ми имал стила?! Какво ти пречи да го имаш, но иска много работа, знания, умения...натрупани усилено с течение на време. Не е важно да копираш моя стил, а да изработиш СВОЙ.


И как да ми имат хората вяра като ти твърдиш,че имам сестра:bigsmile:Иначе поста ми хареша.Един малкото ти смислени на последък без грешки.:bigsmile:

Mladenoff
18.06.2021, 21:42
Относно “привоя” описан е и в календарния справочник на Любен Радоев , страница 200 . Главата е “хващане и използване на роеве”. Там е споменат със същото име

Мерси - намерих го:
"Освен по този начин, за да се облекчи работата по хващането на роевете, из пчелина и околонего могат да се настанят нарочно устроени „привои". Привоят представлява забит в земята кол (p.311 издание 1973г.) на височина, колкото човешки ръст, отгоре на който хоризонтално е закована дъска (30 X 50 см),обгорена и надялана грубо отдолу, която се натърква с маточина или на нея се залепва парчестара восъчна пита. Роят се залавя на привоя,след което лесно се прибира и заселва в кошера."
Оказва се, Радоев използва руската заемка и си нямаме българска дума...

Гогол
18.06.2021, 21:59
Мерси - намерих го:
нарочно устроени „привои". Привоят п
Оказва се, Радоев използва руската заемка и си нямаме българска дума...
Имаме си,как да нямаме.И е със същото словосъчетание като руското,поне тук при нас ,по Странджата. Означава средство за привързване да стои на място,застопоряване.

Mladenoff
18.06.2021, 22:44
Имаме си,как да нямаме.И е със същото словосъчетание като руското,поне тук при нас ,по Странджата. Означава средство за привързване да стои на място,застопоряване.

ОК - с тебе не мога да споря. Гложди ме понеже на една бабка, като й обяснявах как лесно да си хване роя с привой, ми изръси някаква дума, с която го нарече, само дето не я запомних, но не беше привой. Както и да е, по различните етнообласти на България може да му викат по различен начин...

kaloyanv
19.06.2021, 08:05
Сега ги питах нашите, те не знаят точно думата какво значи, но се сетиха че едно време на един човек му казвали “бай Илия привоя” :)

Кразз
19.06.2021, 08:10
Мерси - намерих го:
"Освен по този начин, за да се облекчи работата по хващането на роевете, из пчелина и околонего могат да се настанят нарочно устроени „привои". Привоят представлява забит в земята кол (p.311 издание 1973г.) на височина, колкото човешки ръст, отгоре на който хоризонтално е закована дъска (30 X 50 см),обгорена и надялана грубо отдолу, която се натърква с маточина или на нея се залепва парчестара восъчна пита. Роят се залавя на привоя,след което лесно се прибира и заселва в кошера."
Оказва се, Радоев използва руската заемка и си нямаме българска дума...

Един от многото русизми, турцизми и т. н. навлезли в българския език, които нямат аналог от една дума и затова се използват. Пример: перга, полен...... кибрит.

kaloyanv
19.06.2021, 12:32
Днес, хванах прозорец. Оказа се че имаше още една майка в маточник, не съм успял да ги отстраня всичките, която квакаше. Тази която си беше, я белязах. Маточника то махнах , обаче майката излезе и я прибрах в кутийка.

Какво мога да направя с тази майка? Тя е неоплодена . Махнах я , понеже ще излезе рой още.

jdrumev
19.06.2021, 12:38
Днес, хванах прозорец. Оказа се че имаше още една майка в маточник, не съм успял да ги отстраня всичките, която квакаше. Тази която си беше, я белязах. Маточника то махнах , обаче майката излезе и я прибрах в кутийка.

Какво мога да направя с тази майка? Тя е неоплодена . Махнах я , понеже ще излезе рой още.


Аз бих я смачкал.:laughing:

Mladenoff
19.06.2021, 12:43
Аз бих я смачкал.:laughing:

А аз имам изобилно пило и празен сандък... :cool:

дядо борю
21.06.2021, 09:25
Сега ги питах нашите, те не знаят точно думата какво значи, но се сетиха че едно време на един човек му казвали “бай Илия привоя” :)

Това значи приведен - поканен зет,който отива да живее в къщата на жена си.

Георги 1974
21.06.2021, 11:59
Това значи приведен - поканен зет,който отива да живее в къщата на жена си.
По шопско прикар по врачански приоданец а на руски нещото не което се слага калем нали са от две неща дето едното чуждо се присажда към другото си наше.
Дядо едно време ми казваше че не е хубаво да си заврен зет ако не му вярвам да питам баща ми що и двамата са такива.

kaloyanv
22.06.2021, 10:27
Днес развитие с този кошер. Уж махах правих, нов рояк към 9.00 сутринта и понеже съм тук и бях в градината, нямам и на идея кога е излетял. Вчера ги гледам по цял ден и пак. Ако не беше майка ми да ги види на дюлата, аз нямаше и да разбера. Даже сигурно щях да пиша тук във форума, как се е успокоил. Ще пусна снимки. Кажете ми как предния рояк е на 2 рамки няма и толкова , а този е поне на 4-5 рамки. Нещо не мога да разбера как става тоя номер. Друг кошер не може да е, понеже те вече изроиха и не може да са толкова силни. Проверих го този и пак има много пчели. Чудя се за някой съседски дали не е дошъл, но така доколкото знам, шанса е нулев. По-скоро си е мой. Ето снимки горе долу за големината. .....

Само да ви кажа че много обичат дюлата. Тази моята е една ниска и винаги там се хващат, въпреки че има още 20 дървета различни овошки.

https://drive.google.com/file/d/1sqqVOE7fpr6aIvwFgwnV1RUlxvn4Wxqq/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1NbfANrMeTw-IJvVsC2Mvhwhuo3OHJdOj/view?usp=sharing

Гогол
22.06.2021, 21:09
ОК - с тебе не мога да споря.
Е що така? Да не би да ме вземаш за мечка?

jdrumev
22.06.2021, 21:25
Е що така? Да не би да ме вземаш за мечка?


:laughing:

Гогол
25.06.2021, 23:36
:laughing:

К,во се хихотиш бе Даче? Щях да му д.асна и д.уги неща на момчето,ама нещо ми изчезнаха някои буквички." P"–то и някои д.уги. Само сеи. чакаш.

jdrumev
26.06.2021, 21:18
:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

kaloyanv
02.07.2021, 14:30
Днес развитие с този кошер. Уж махах правих, нов рояк към 9.00 сутринта и понеже съм тук и бях в градината, нямам и на идея кога е излетял. Вчера ги гледам по цял ден и пак. Ако не беше майка ми да ги види на дюлата, аз нямаше и да разбера. Даже сигурно щях да пиша тук във форума, как се е успокоил. Ще пусна снимки. Кажете ми как предния рояк е на 2 рамки няма и толкова , а този е поне на 4-5 рамки. Нещо не мога да разбера как става тоя номер. Друг кошер не може да е, понеже те вече изроиха и не може да са толкова силни. Проверих го този и пак има много пчели. Чудя се за някой съседски дали не е дошъл, но така доколкото знам, шанса е нулев. По-скоро си е мой. Ето снимки горе долу за големината. .....

Само да ви кажа че много обичат дюлата. Тази моята е една ниска и винаги там се хващат, въпреки че има още 20 дървета различни овошки.

https://drive.google.com/file/d/1sqqVOE7fpr6aIvwFgwnV1RUlxvn4Wxqq/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1NbfANrMeTw-IJvVsC2Mvhwhuo3OHJdOj/view?usp=sharing


Здравейте, отговарям си на моя пост. горе долу минаха 10 дни откакто хванах този последния рояк. Той е доста добре, покрива 5 пити с пчели, има яйца, даже преди да замина на софия съм му сложил + още една основа. Всичко е изградил без 6-тата и добре върви.
Другия рояк който е на 3 пити, и за който писах първо във форума , също върви, обаче той е малък, вчера му сложих още една основа и сега е на 4....

Тази година тук има доста слънчоглед и започва лека лека да разцъфва на местра. Рано му е още + това не се застъпва, а има парцели на които сега разцъфва, а другите не са чули и ще им трябва поне 10на дни....

Въпроса ми тези 2 рояка, които се развиват в момента самостоятелно какво да ги правя. Да ги обединявам ли преди слънчогледа , или да ги оставям да се развиват и есента да броя пилците? Или евентуално ако в някой от другите кошери стане фал с майката, там да обединявам ?

Георги 1974
02.07.2021, 14:38
Здравейте, отговарям си на моя пост. горе долу минаха 10 дни откакто хванах този последния рояк. Той е доста добре, покрива 5 пити с пчели, има яйца, даже преди да замина на софия съм му сложил + още една основа. Всичко е изградил без 6-тата и добре върви.
Другия рояк който е на 3 пити, и за който писах първо във форума , също върви, обаче той е малък, вчера му сложих още една основа и сега е на 4....

Тази година тук има доста слънчоглед и започва лека лека да разцъфва на местра. Рано му е още + това не се застъпва, а има парцели на които сега разцъфва, а другите не са чули и ще им трябва поне 10на дни....

Въпроса ми тези 2 рояка, които се развиват в момента самостоятелно какво да ги правя. Да ги обединявам ли преди слънчогледа , или да ги оставям да се развиват и есента да броя пилците? Или евентуално ако в някой от другите кошери стане фал с майката, там да обединявам ?
Мани ги от двама слаботелесни не можеш да направиш един Стив Рийвс.

kaloyanv
02.07.2021, 16:18
Мани ги от двама слаботелесни не можеш да направиш един Стив Рийвс.

Значи, още утре да вкарам малкия в големия ? А майките и тях ли и да ги оставям да си изберат, след като се обединят. Или аз да избирам ? И двете са млади, тъкмо пронесли.

Георги 1974
02.07.2021, 16:31
Значи, още утре да вкарам малкия в големия ? А майките и тях ли и да ги оставям да си изберат, след като се обединят. Или аз да избирам ? И двете са млади, тъкмо пронесли.
Мисля, че не ме разбра моето мнение е да си ги оставиш както са си тоест да не ги обединяваш.

Angel Yosifov
02.07.2021, 16:34
Значи, още утре да вкарам малкия в големия ? А майките и тях ли и да ги оставям да си изберат, след като се обединят. Или аз да избирам ? И двете са млади, тъкмо пронесли.
Остави ги да се развият поотделно и да си набавят медови запаси за зимата.Сега и да ги обединиш,мед няма да изкараш.Обединяването може да има резултат,ако двата рояка имат поне по 3 рамки запечатано пило........

kaloyanv
02.07.2021, 17:42
Ясно, благодаря ви.

kaloyanv
03.07.2021, 12:47
Само да спомена , че снощи реших да им налея сериоп, обаче не съм уцелил явно. Това е за да засиля рояците. На места слънчогледа цъфна и не го пипат сиропа. Сега се чуда какво да го правя, по 300-400 милилитра е, ама колкото да събере мравките.
Та по старо правило налях на всичките кошери и никой не пипа, на най-големите най-малко по 200 мл, обаче пак не пипат. Преди около 2 седмици , на сутринта нямаше капка останала никъде.

Георги 1974
03.07.2021, 13:15
Само да спомена , че снощи реших да им налея сериоп, обаче не съм уцелил явно. Това е за да засиля рояците. На места слънчогледа цъфна и не го пипат сиропа. Сега се чуда какво да го правя, по 300-400 милилитра е, ама колкото да събере мравките.
Та по старо правило налях на всичките кошери и никой не пипа, на най-големите най-малко по 200 мл, обаче пак не пипат. Преди около 2 седмици , на сутринта нямаше капка останала никъде.

Ако не са запушени хранилките има нектар.Нормално е.И аз да мога да избирам бих избрал шоколад вместо марципан.
Не знам защо разни умници постоянно рекламират даването на захарен сироп и то за стимулиране то преди време и аз така мислех ама си смених мнението.Дали е еволюция или падение зависи от гледната точка.

jdrumev
03.07.2021, 23:03
Здравейте, отговарям си на моя пост. горе долу минаха 10 дни откакто хванах този последния рояк. Той е доста добре, покрива 5 пити с пчели, има яйца, даже преди да замина на софия съм му сложил + още една основа. Всичко е изградил без 6-тата и добре върви.
Другия рояк който е на 3 пити, и за който писах първо във форума , също върви, обаче той е малък, вчера му сложих още една основа и сега е на 4....

Тази година тук има доста слънчоглед и започва лека лека да разцъфва на местра. Рано му е още + това не се застъпва, а има парцели на които сега разцъфва, а другите не са чули и ще им трябва поне 10на дни....

Въпроса ми тези 2 рояка, които се развиват в момента самостоятелно какво да ги правя. Да ги обединявам ли преди слънчогледа , или да ги оставям да се развиват и есента да броя пилците? Или евентуално ако в някой от другите кошери стане фал с майката, там да обединявам ?


Лесна работа.:bigsmile:

kaloyanv
10.07.2021, 17:36
При мен се случват големи изненади, тук е бъкано със слънчоглед, но горе долу да обобщя. На 5ти Юли на този последния рояк по-големия му сложих една основа и стана на 7 пити. Днес го отворих и щях да падна. Почти се е задръстил с мед и с пчели, не знам как стана този номер и нараво го разширих с две основи. По интересното обаче е друго. На 7ми юли на другите ми кошери с магазини , реших да проверя какво е положението и като отворих ми падна настроението, почти нямаше пчели в магазина и реших че нямам достатъчно пчели. Заради този рояк днес, си казах ''Айде да ида да погледна все пак" понеже заминавам утре за София и после за чужбина и няма да ме има и като отворих, пак щях да падна, напълнили са ми магазините и пчелите са се качили, даже в момента не знам какво да правя, тъй като ми свърши и инвентара. Имам само един магазин, който утре ще сложа, но нямам почти пити. И явно преди да ида в чубина ще трябва да мина през седмицата за още инвентар и да слагам, не мога да повярвам. Може би не е имало пчели в магазина, защото първите дни явно са слагали долу в плодника по малко за запас ? Гадая, но така ми идва просто.

kaloyanv
14.07.2021, 17:20
Днес проверих, големия рояк се е разположил и на 9те пити и му сложих магазин, да не се претопли, а пък и има дейност. Другия малкия рояк, който започна на 3 рамки, е изградил добре и се запасява, няма толкова много пчели но му сложих още една основа и сега е на 8. Поразширих ги още малко като цяло, понеже няма да ме има една седмица ... Това което забелязвам след последното отваряне на 10-ти е че малко нещата се забавят. Много топло време настава и като че ли се позасушава повечко. Не знам какво ще стане със слънчогледа. Тази седмица ще е много топло до неделя.

kaloyanv
02.08.2021, 09:20
Ами общо взето това е положението с рояците. Този който се разви на 9 пити и му сложих магазин, нищо не е правил там. Другия рояк малкия съм го поразширил на 8 пити, но няма толкова пчели, по-скоро е за 7. А пък този кошер от който излязоха, също не ми даде мед. Като цяло и 3те са добре запасени в плодника, аз от там мед не пипам, взимам мед, само от магазина. Предполагам всички са така. А другите кошери които бяха роили по-рано се развиха и ми дадоха по около 7-8 добре запълнени пити. Другия кошер, който го разделих май месец със стара майка. Се разви и ми даде един пълен магазин + ми изгради още 10 рамки във втория магазин и около 4-5 напълно запълнени пити.

Кразз
02.08.2021, 12:07
Ами общо взето това е положението с рояците. Този който се разви на 9 пити и му сложих магазин, нищо не е правил там. Другия рояк малкия съм го поразширил на 8 пити, но няма толкова пчели, по-скоро е за 7. А пък този кошер от който излязоха, също не ми даде мед. Като цяло и 3те са добре запасени в плодника, аз от там мед не пипам, взимам мед, само от магазина. Предполагам всички са така. А другите кошери които бяха роили по-рано се развиха и ми дадоха по около 7-8 добре запълнени пити. Другия кошер, който го разделих май месец със стара майка. Се разви и ми даде един пълен магазин + ми изгради още 10 рамки във втория магазин и около 4-5 напълно запълнени пити.

То, че има мед в плодника е добре, но има ли достатъчно място за майката да снася?

kaloyanv
02.08.2021, 16:08
Специално за тези рояци без магазина съм гледал и има място .. Другите кошери не съм ги преглеждал. Днес тук е точно 41 градуса на сянка и засега ми се ще да забавя основния преглед, вие какво ще кажете ? Дават го петък-събота да е около 30 градуса най-много и тогава да взема да ги поогледам. Иначе мислех да е чак след 14ти август, когато трайно температурите ще паднат под 30 градуса. Още се колебая, но със сигурност мисля магазините да ги махна чак след 14-ти август. Въпроса е дали прегледа да го направя по-рано, като махам магазините и ги връщам.

Иначе да ви кажа какво ми се случи миналата година, ама не знаех. Най-силния ми кошер като го преглеждах пак по това време, се беше задръстил в плодника с мед, което ме учуди. Както пише по книгите, взех 3 пити отдолу и ги изцентрофугирах частично и ги върнах. Обаче после като ги върнах, след известно време ги бяха пак напълнили, явно майката е била зле.

Кразз
02.08.2021, 18:17
Специално за тези рояци без магазина съм гледал и има място .. Другите кошери не съм ги преглеждал. Днес тук е точно 41 градуса на сянка и засега ми се ще да забавя основния преглед, вие какво ще кажете ? Дават го петък-събота да е около 30 градуса най-много и тогава да взема да ги поогледам. Иначе мислех да е чак след 14ти август, когато трайно температурите ще паднат под 30 градуса. Още се колебая, но със сигурност мисля магазините да ги махна чак след 14-ти август. Въпроса е дали прегледа да го направя по-рано, като махам магазините и ги връщам.

Иначе да ви кажа какво ми се случи миналата година, ама не знаех. Най-силния ми кошер като го преглеждах пак по това време, се беше задръстил в плодника с мед, което ме учуди. Както пише по книгите, взех 3 пити отдолу и ги изцентрофугирах частично и ги върнах. Обаче после като ги върнах, след известно време ги бяха пак напълнили, явно майката е била зле.

Не знам, какво имаш предвид под основен преглед, но аз по това време преглеждам как е пилото и за място за яйцеснасяне. Възможно е при неблагоприятни условия,(суша, липса на приток) просто да са имали нужда от подбуждане, а не майката да е била зле.

kaloyanv
02.08.2021, 20:23
Не знам, какво имаш предвид под основен преглед, но аз по това време преглеждам как е пилото и за място за яйцеснасяне. Възможно е при неблагоприятни условия,(суша, липса на приток) просто да са имали нужда от подбуждане, а не майката да е била зле.

Ами така го водя основен, понеже се рови повече. Това включва нещата които си написал + сваляне на магазините , взимане на проба и тест за вароатоза + последващо третиране ако е необходимо. Това имам предвид.

Ама заради топлото време се колебая дали да ги правя тези неща .. или да отложа както писах, когато температурите се понижат .

kaloyanv
09.08.2021, 10:14
Реших тази година да изследвам слънчогледовия мед за пестициди, анализа е подробен, газова и течна фроматография с широк спектър, това си е за мой интерес. Не знам като дойдат резултатите къде да ги публикувам, в коя тема. Въпроса ми е дали и други от вас правят такива анализи и къде се публикуват. Глифозат се прави отделно и него не съм пускал, може би трябваше. Обаче не ми се дават толкова пари и за тази работа. Просто ми се ще да имам информация за моя си мед, като го ям, какво има. А пък и тази година е най-много слънчоглед от много време. Може би трябваше първо да питам тук, дали има смисъл да го правя. Ама ми се ще да имам някаква информация по въпроса.

viktor tit
10.08.2021, 08:25
От доста време чета форума, препрочел съм го 3-4 пъти, аз лично не съм срещал някой да казва, че изследва личния си мед, когато е предназначен само за собствена консумация, още по- малко пък да обяви резултатите публично.

kaloyanv
10.08.2021, 11:33
Ами хубаво, значи ще съм първия. Както писах глифозат се прави отделно и него нямам намерние да го тествам. Просто се събират повече пари на един път, а не ми се дават в момента :)

Трендафил Дончев
10.08.2021, 12:50
От доста време чета форума, препрочел съм го 3-4 пъти, аз лично не съм срещал някой да казва, че изследва личния си мед, когато е предназначен само за собствена консумация, още по- малко пък да обяви резултатите публично.

Хората внимават за здравето си.;) Откакто започнах да се храня само по здравословните рецепти на жената, майката ми се .....нали? Кат' друсна една пържола от Кауфланд и ми става един кеф. Абе, предпочитам да се чувствам като лъв, а не като синигер. :bigsmile:

kaloyanv
10.08.2021, 13:53
Хората внимават за здравето си.;) Откакто започнах да се храня само по здравословните рецепти на жената, майката ми се .....нали? Кат' друсна една пържола от Кауфланд и ми става един кеф. Абе, предпочитам да се чувствам като лъв, а не като синигер. :bigsmile:

Ами да, ние си гледаме всичко насело, ее каквото може. Месото, яйцата, плодовете, зеленчуците, картофи, цаверица и тн да не изброявам .. въпроса тук не е за здравословното, а просто ми е интересно, след като тази година всички са сеяли слънчоглед, какво ще е положението.

Кразз
10.08.2021, 14:17
Хората внимават за здравето си.;) Откакто започнах да се храня само по здравословните рецепти на жената, майката ми се .....нали? Кат' друсна една пържола от Кауфланд и ми става един кеф. Абе, предпочитам да се чувствам като лъв, а не като синигер. :bigsmile:

Лошото е, че от Кауфландската пържола, вместо лъв, понякога човек може да се почувства хиена.:bigsmile:

Георги 1974
10.08.2021, 16:23
Ами да, ние си гледаме всичко насело, ее каквото може. Месото, яйцата, плодовете, зеленчуците, картофи, цаверица и тн да не изброявам .. въпроса тук не е за здравословното, а просто ми е интересно, след като тази година всички са сеяли слънчоглед, какво ще е положението.
И на мен ми е интересно ще се радвам да споделиш макар да съм почти убеден, че му няма нищо на слунчогледовия мед.

Трендафил Дончев
10.08.2021, 17:38
Лошото е, че от Кауфландската пържола, вместо лъв, понякога човек може да се почувства хиена.:bigsmile:

Всичко май е пунта мара, но всеки може да си се залъгва както си иска. ;) Когато някой иска да те преметне ще изкара, че неговото мляко е от най-добрата му кокошка. :bigsmile: Да ни пази Господ - мм..то и тук не е много сигурно.;)

зуница
11.08.2021, 22:24
Лошото е, че от Кауфландската пържола, вместо лъв, понякога човек може да се почувства хиена.:bigsmile:
В момента Лидъл рекламира прясно българско агнешко.blush;
https://www.lidl.bg/bg/broshura/ot-09-08-do-15-08-broshura/view/flyer/page/8
Подсказка.Кога се раждат агнетата в България?

kaloyanv
17.08.2021, 12:56
Дефакто така се получи, най-силните ми кошери са се задръстили и не знам защо това се получи, при положение че са с млади майки. Този последния който проверих имаше пило много запечатано на една пита и другите 9 на дадан - блат с мед и прашец. Другите кошери също подобно нещо направиха. Според мен проблема е че нямах достатъчно стари пити и са всичките таз годишни и майките не ги харесват за снасяне. Изкарах по 2-3 по - стари пити, които бяха по краищата и тях извъртях. Пренаредих гнездото и го сложих за снасяне, не знам какво ще стане.

Иначе по друг въпрос от темата, наистина на слънчогледовия мед нищо му няма откъм пестициди. Мога да пусна резултатите, но няма да представляват никакъв интерес.

Георги 1974
17.08.2021, 17:12
Дефакто така се получи, най-силните ми кошери са се задръстили и не знам защо това се получи, при положение че са с млади майки. Този последния който проверих имаше пило много запечатано на една пита и другите 9 на дадан - блат с мед и прашец. Другите кошери също подобно нещо направиха. Според мен проблема е че нямах достатъчно стари пити и са всичките таз годишни и майките не ги харесват за снасяне. Изкарах по 2-3 по - стари пити, които бяха по краищата и тях извъртях. Пренаредих гнездото и го сложих за снасяне, не знам какво ще стане.

Иначе по друг въпрос от темата, наистина на слънчогледовия мед нищо му няма откъм пестициди. Мога да пусна резултатите, но няма да представляват никакъв интерес.
Да разбирам че имаш резултати за липса на пестециди в слънчогледовия ти мед и се съмняваш в тях?!

Pero Melifero
19.08.2021, 15:10
Да разбирам че имаш резултати за липса на пестециди в слънчогледовия ти мед и се съмняваш в тях?!

Ти поне нещо разбра, аз нещо нищо не разбирам. Пренадахме се да ги чакаме тия резултати и накрая - нямало било да са ни интересни:(

kaloyanv
19.08.2021, 17:27
Ето ги резултатите, щом ви е интересно. Тъкмо ще науча и аз нещо, след като вие ги коментирате. ..

https://drive.google.com/file/d/1ryjxqLsKZ3cyQVSgIv9KzV3005rKe4vd/view?usp=sharing

Pero Melifero
19.08.2021, 17:43
Язък за парите

zapstojan
19.08.2021, 18:29
Ето ги резултатите, щом ви е интересно. Тъкмо ще науча и аз нещо, след като вие ги коментирате. ..

https://drive.google.com/file/d/1ryjxqLsKZ3cyQVSgIv9KzV3005rKe4vd/view?usp=sharing

Защо текста е на Индийски?

Pero Melifero
19.08.2021, 20:04
Защо текста е на Индийски?

Индийския го познавам, по ми мяза на мандарин:bigsmile:
Сега без майтап, мислех си че освен химия ще видим и някои от основните показатели на меда. Та малко съм разочарован. Даже доста, ако трябва да съм искрен. А да не говорим, че ми се струва, че всичко е пунта с това 0,01мг почти навсякъде дето са го нацвъкали

kaloyanv
19.08.2021, 20:24
Индийския го познавам, по ми мяза на мандарин:bigsmile:
Сега без майтап, мислех си че освен химия ще видим и някои от основните показатели на меда. Та малко съм разочарован. Даже доста, ако трябва да съм искрен. А да не говорим, че ми се струва, че всичко е пунта с това 0,01мг почти навсякъде дето са го нацвъкали

Това са само пестициди, мисля го споменах няколко пъти поне. Други неща не са правени. Дори глифозат не е, той е отделно.

Относно тези резултати и аз не мога да ги коментирам, освен да се радвам. Все пак това е сертифицирана и акредитирана лаборатория, поради това и че спазва ISO стандарти, винаги пазят референтни проби, за проверки и какво ли още не. Та така че не знам какво да ви кажа .... все си мисля че професионалисти и хора които си държат на името и с това си изкарват хляба, няма да правят пунта - мара ..

zapstojan
19.08.2021, 21:06
Индийския го познавам, по ми мяза на мандарин:bigsmile:
Сега без майтап, мислех си че освен химия ще видим и някои от основните показатели на меда. Та малко съм разочарован. Даже доста, ако трябва да съм искрен. А да не говорим, че ми се струва, че всичко е пунта с това 0,01мг почти навсякъде дето са го нацвъкали

Може и мандарин да е. На мен ми прилича на втория официален език в Индия, който няма нищо общо с българския.
И откъде ги намериха тези милиграми - 0,01?!:crazy:
Сигурен съм, че и индийците нямат отговор.:laughing:

Георги 1974
19.08.2021, 22:15
Индийския го познавам, по ми мяза на мандарин:bigsmile:
Сега без майтап, мислех си че освен химия ще видим и някои от основните показатели на меда. Та малко съм разочарован. Даже доста, ако трябва да съм искрен. А да не говорим, че ми се струва, че всичко е пунта с това 0,01мг почти навсякъде дето са го нацвъкали
Абе щом не е изследван за Стронций-90, Йод-131 и Цезий-137 / не си е работа а и да не забравяме уран 235 /то това май не е изотоп ма съм зле с материята.

kaloyanv
20.08.2021, 13:17
Пак не ви разбирам майтапите и от какво са породени. Или от много знания или от липса на такива, ама поне да бяхте писали нещо смислено. А оня дето се натягаше и щеше да ми слага бан, сега го няма :)

zapstojan
20.08.2021, 14:06
Пак не ви разбирам майтапите и от какво са породени. Или от много знания или от липса на такива, ама поне да бяхте писали нещо смислено. А оня дето се натягаше и щеше да ми слага бан, сега го няма :)

Май наистина не си чукал карпуза:tres:

jdrumev
20.08.2021, 16:41
Пак не ви разбирам майтапите и от какво са породени. Или от много знания или от липса на такива, ама поне да бяхте писали нещо смислено. А оня дето се натягаше и щеше да ми слага бан, сега го няма :)


:bigsmile:Как ще те банира.Ако не си ти рейтинга на сайта ще клони към 0.;):bigsmile:

Angel Yosifov
20.08.2021, 16:54
Или от много знания или от липса на такива, ама поне да бяхте писали нещо смислено. А оня дето се натягаше и щеше да ми слага бан, сега го няма :)
И първото и второто са верни.А ето ти нещо смислено- за третото(оня)...не си изпускай сапунЯ:laughing:

jdrumev
20.08.2021, 17:11
И първото и второто са верни.А ето ти нещо смислено- за третото(оня)...не си изпускай сапунЯ:laughing:


:laughing::laughing::laughing:Съсипахте го това момче.:bigsmile:

Pero Melifero
20.08.2021, 18:02
Абе щом не е изследван за Стронций-90, Йод-131 и Цезий-137 / не си е работа а и да не забравяме уран 235 /то това май не е изотоп ма съм зле с материята.

Еми Гого, това е сертифицирана и реномирана, а бе сериозна лаборатория дето се вика и не си губят времето с тях. А и без да се напъвам, мога да ти кажа какви щяха да са им стойностите ако и те бяха изследвани: 0.01мг:laughing:


....А ето ти нещо смислено- за третото(оня)...не си изпускай сапунЯ:laughing:
И е по темата, и е казано с финес:bigsmile:, е как да не ти сложи палеца човек?

kaloyanv
20.08.2021, 19:06
Както винаги по български всички са специалисти и знаят много :)) а палчетата разбрах че си ги слагате доста редовно, обаче като написах нещо с многоточие, излезе че някой ще ме банва :) Веднага ви разбрах каква дружинка сте :) сапунки, чукане на динки :) Абе щом ви харесва, дано да имате късмет с тая работа :). Явно с другата не сте много силни, щом имате и време да разтягате локуми и да се правите на интересни :) . Пак казвам, лошо няма, особено ако ви действа разтоварващо и разпускащо.

zapstojan
20.08.2021, 19:16
Както винаги по български всички са специалисти и знаят много :)) а палчетата разбрах че си ги слагате доста редовно, обаче като написах нещо с многоточие, излезе че някой ще ме банва :) Веднага ви разбрах каква дружинка сте :) сапунки, чукане на динки :) Абе щом ви харесва, дано да имате късмет с тая работа.... Явно с другата не сте много силни, щом имате и време да разтягате локуми и да се правите на интересни :) . Пак казвам, лошо няма, особено ако ви действа разтоварващо и разпускащо.
А казваше, че резултатите нямало да бъдат интересни...
Да бе, да. kiss;bow;:yahoo:drinks;:laughing:

dvd111
20.08.2021, 19:37
Както винаги по български всички са специалисти и знаят много :)) а палчетата разбрах че си ги слагате доста редовно, обаче като написах нещо с многоточие, излезе че някой ще ме банва :) Веднага ви разбрах каква дружинка сте :) сапунки, чукане на динки :) Абе щом ви харесва, дано да имате късмет с тая работа :). Явно с другата не сте много силни, щом имате и време да разтягате локуми и да се правите на интересни :) . Пак казвам, лошо няма, особено ако ви действа разтоварващо и разпускащо.
Не се стягай бе, човек. Така ли не разбра, че всички се държат изключително добронамерено спрямо теб, но ти постоянно ги предизвикваш с изцепките си...

kaloyanv
20.08.2021, 19:38
А казваше, че резултатите нямало да бъдат интересни...
Да бе, да. kiss;bow;:yahoo:drinks;:laughing:


Добре, виждам че няма да ме баннете, имам последен въпрос. Вие палчетата как си ги слагате, по пчеларски региони или международно, кой където свари, стига да върши работа ? :) ..

П.С - добре де и аз се държа добронамерено, просто се опознаваме, хубаво е да се разбере кой какво има предвид. Аз не съм любител на чукането на дини и слагането на палчета, затова исках да уточним тези неща ..

dvd111
20.08.2021, 19:46
...
П.С - добре де и аз се държа добронамерено, просто се опознаваме, хубаво е да се разбере кой какво има предвид. Аз не съм любител на чукането на дини и слагането на палчета, затова исках да уточним тези неща ..
Дай първо да *уточним" какво разбираш под "чукане на дини", защото имам усещането, че не е това което ние имаме предвид...

zapstojan
20.08.2021, 19:55
....Аз не съм любител на чукането на дини и слагането на палчета, затова исках да уточним тези неща ..

Виждам, че за сапунЯ си наясно и не се нуждаеш от уточняване!:win:

Кразз
20.08.2021, 20:27
Дай първо да *уточним" какво разбираш под "чукане на дини", защото имам усещането, че не е това което ние имаме предвид...

Ееееее, харесваш си диня, щъкаш "с пръст по нея" и си правиш изводите.:bigsmile:

Pero Melifero
20.08.2021, 21:27
Както винаги по български всички са специалисти и знаят много :)) а палчетата разбрах че си ги слагате доста редовно, обаче като написах нещо с многоточие, излезе че някой ще ме банва :) Веднага ви разбрах каква дружинка сте :) сапунки, чукане на динки :) Абе щом ви харесва, дано да имате късмет с тая работа :). Явно с другата не сте много силни, щом имате и време да разтягате локуми и да се правите на интересни :) . Пак казвам, лошо няма, особено ако ви действа разтоварващо и разпускащо.

Добре де, ти как си избираш диня? Чукаш ли я, шляпаш ли я, какво я правиш? Или чуваш гласове, които ти казват дали става? А за палците, какво лошо има да го сложиш на някой при положение, че го имаме като опция? Ти освен за секс, за друго мислиш бре, младеж?:bigsmile:
А би ли споделил колко се изръси за туй порнографско изследване дето направи на медеца или си подписал декларация за поверителност?

Трендафил Дончев
20.08.2021, 21:29
Добре, виждам че няма да ме баннете, имам последен въпрос. Вие палчетата как си ги слагате, по пчеларски региони или международно, кой където свари, стига да върши работа ? :) ..

П.С - добре де и аз се държа добронамерено, просто се опознаваме, хубаво е да се разбере кой какво има предвид. Аз не съм любител на чукането на дини и слагането на палчета, затова исках да уточним тези неща ..

За това, първото не бъди толкова сигурен. ;)

kaloyanv
20.08.2021, 21:32
Ами ще споделя, но съм завършил такова образование и затова ви питам, кое му е порнографскоро и на базата на кое го казвате :) Освен оригиналните майтапи … ако разбирате от газова и течна хроматография, обяснете ми защо резултатите не стават.

zapstojan
20.08.2021, 22:03
Ами ще споделя, но съм завършил такова образование и затова ви питам, кое му е порнографскоро и на базата на кое го казвате :) Освен оригиналните майтапи … ако разбирате от газова и течна хроматография, обяснете ми защо резултатите не стават.

'Що не обясниш ти защо резултатите не стават, щом разбираш от газова и течна хроматография?
И не ме разсмивай, че чак ми се поклаща хроматографа!:laughing:

зуница
20.08.2021, 22:03
Ами ще споделя, но съм завършил такова образование и затова ви питам, кое му е порнографскоро и на базата на кое го казвате :) Освен оригиналните майтапи … ако разбирате от газова и течна хроматография, обяснете ми защо резултатите не стават.
Що се косиш ? Като , че ти мине?
П.П. Благодаря за резултатите, които споделяш.Не им разбирам , ама пари си давал.Ако нещо се назоря може и да опитам да вникна в смисъла на тия резултати.Но , респект .Пари са дадени.Значи трябва да има смисъл.А може и тотално да не съм в час? Ама виж даването на парите уважавам.hi;

Angel Yosifov
21.08.2021, 06:41
Ти освен за секс, за друго мислиш бре, младеж?:bigsmile:
?
А,какво ще кажеш за уриниране:laughing:Демек,пикае и се,а си мислиш,че ти се прави секс:bigsmile:

Трендафил Дончев
21.08.2021, 07:28
А,какво ще кажеш за уриниране:laughing:Демек,пикае и се,а си мислиш,че ти се прави секс:bigsmile:

Това значи, че проблема е между ушите.:bigsmile:

zapstojan
21.08.2021, 10:38
.... Вие палчетата как си ги слагате, по пчеларски региони или международно, кой където свари, стига да върши работа ? :) .....

"Слагане на палчета" - за по кратко "палциране".
Най-лошо палцира Друмев. Няма, няма, па като почне...., няма удържане. Палцира до дупка.:bigsmile:

Angel Yosifov
21.08.2021, 18:18
Това значи, че проблема е между ушите.:bigsmile:
А аз си мислех за "жълто по чофката"

Трендафил Дончев
21.08.2021, 21:07
А аз си мислех за "жълто по чофката"

Това за младежите. При дъртите каква човка, какво жълто? А, жълто може, но на друго място. :bigsmile:


Пак ще се мете.;)

Георги 1974
21.08.2021, 21:27
Пак не ви разбирам майтапите и от какво са породени. Или от много знания или от липса на такива, ама поне да бяхте писали нещо смислено. А оня дето се натягаше и щеше да ми слага бан, сега го няма :)
С какво третираш пчелите за Вароатоза ако отговориш и аз ще ти отговоря защо преди да ти излезнат резултатите ти писах че е слабовероятно да има пестециди в слънчогледовия ти мед.
Совата не е това което е

Кразз
21.08.2021, 21:51
С какво третираш пчелите за Вароатоза ако отговориш и аз ще ти отговоря защо преди да ти излезнат резултатите ти писах че е слабовероятно да има пестециди в слънчогледовия ти мед.
Совата не е това което е

Еее, че той в другата тема написа с какво третира- с ленти.:laughing:

Георги 1974
21.08.2021, 22:15
Еее, че той в другата тема написа с какво третира- с ленти.:laughing:

С какви ленти?

kuline
21.08.2021, 22:20
С какви ленти?

Какви, ами ленти. Да има нещо там. :)

Кразз
22.08.2021, 05:00
С какви ленти?

Ами, най-вероятно,...... картонени.:bigsmile:

Георги 1974
22.08.2021, 10:37
Ами, най-вероятно,...... картонени.:bigsmile:
Още преди 3000г. в индийски летописи се описва собственото его като коварен враг.В днешни дни на Запад се преоткриват тия неща.Много от преуспялите личности са го разбрли това нещо и са превъзмогнали собственото си его.В северозапада отдавна наблюдавам един феномен хората не искат акъл а дори когато разберат че са сгрешили предпочитат да се отдумат както се изразяват тоест за тях е по важно да не накърнят егото от колкото да научат нещо ново де ще им е в полза.За съжаление и при пчеларите го има този феномен уж пита ама не да чуе а да наложи собствения си мироглед по даден казус.
Та с две думи собственото его е голяма спирачка за напредъка в дадена област на развитие.

kaloyanv
22.08.2021, 12:09
Лентите които слагам са различни като марка. Миналата година бяха байварол и после варотон. Сега съм взел Варостоп.
Ето това нещо https://primavet.com/products/bees/varostop

А това относно егото, на мен ли го пишеш ? Вие тук говорите с много заобиколки :) но въпрос на стил, всеки си има такъв индивидуален.

dvd111
22.08.2021, 12:38
...А това относно егото, на мен ли го пишеш ?...
Разбира се, че го пише на всички, защото важи за всеки - къде повече, къде по-малко...
Идеални няма...

Кразз
22.08.2021, 12:54
Лентите които слагам са различни като марка. Миналата година бяха байварол и после варотон. Сега съм взел Варостоп.
Ето това нещо https://primavet.com/products/bees/varostop

А това относно егото, на мен ли го пишеш ? Вие тук говорите с много заобиколки :) но въпрос на стил, всеки си има такъв индивидуален.

Добрееее. Ще си изкажа мнението за една от тези ленти, без заобиколки. Примерно за Варотом. Активно вещество- тауфлувалинат(инсектицид с контактно и стомашно действие). Препоръка при ПРЗ съдържащи тауфлувалинат- "да не се пръска при активен летеж на пчелите" ! Всеки може да го тълкува, както иска, но аз това няма как да го сложа в кошерите си. На път съм да се откажа даже и от О.К.

kaloyanv
22.08.2021, 14:04
Добре де, а какво да се прави тогава ? Аз само това знам и това правя. Просто ги редувам тези ленти за да не станат съвсем резистентни. За оксаловата киселнина съм чувал, всеки прави по някакъв по различен начин третирането, но не съм виждал (може и да не съм дочел) някакви резулти посочени в по-дългосрочен план.

Георги 1974
22.08.2021, 14:16
Лентите които слагам са различни като марка. Миналата година бяха байварол и после варотон. Сега съм взел Варостоп.
Ето това нещо https://primavet.com/products/bees/varostop

А това относно егото, на мен ли го пишеш ? Вие тук говорите с много заобиколки :) но въпрос на стил, всеки си има такъв индивидуален.
Значи слагаш директно пестециди при пчелите в пряк контакт с тях и до техните продукти.Пестециди е сборно понятие.Слънчогледа се пръска с хербециди вид пестециди при начален стадии на развитие а фингициди по изключение по финансови причина.Тези видове пестициди не са толкова опасни в сравнение с инсектицидите и акарацидите чийто активни съставки са подобни на тези в лентите.
Пчелите по принцип внасят пестицидите директно с прашеца а с нектара индиректно щото им минава през медоеата гушка нещо където е зле за пчелите но добре за меда.Та меда е сравнително чист продукт в сравнение с плодове и зеленчуци там например краставиците нямат медови гушки и се разчита на карантина.
В България се произвеждат холяди тонове мед големия процент а от слънчоглед и се изнася извън страната основно за Европа правят му се изследеания преди да бъде закупен от пчеларите.
Та с две думи не че не може да има пестециди в слънчогледовоя мед но в големия процент предполагам ще е в пренебрежително малки дози под прага на контрола а те може да са и плод на пчеларя тоест внесени от него самия.

Георги 1974
22.08.2021, 14:52
Добре де, а какво да се прави тогава ? Аз само това знам и това правя. Просто ги редувам тези ленти за да не станат съвсем резистентни. За оксаловата киселнина съм чувал, всеки прави по някакъв по различен начин третирането, но не съм виждал (може и да не съм дочел) някакви резулти посочени в по-дългосрочен план.
На лентите не се гледа марката а активната съставка на байворол и варостоп е една и съща.
В действителност и аз ползвам този пестецид август а октомври накаоеане с ОК на пролет от 2г.нищо.

Георги 1974
22.08.2021, 14:55
Пиша с грешки пръстите дебели а екрана на телефона малък.
За което се извинявам

Кразз
22.08.2021, 15:54
На лентите не се гледа марката а активната съставка на байворол и варостоп е една и съща.
В действителност и аз ползвам този пестецид август а октомври накаоеане с ОК на пролет от 2г.нищо.

Някъде назад, четох, че умуваш по Аржентинската рецепта. Използва ли я някога и би ли дал мнение?

kaloyanv
22.08.2021, 16:26
Благодаря и за двата отговора. Точно като приключи това с лентите, мисля да направя още един тест и тогава да пробвам ако не са се получили нещата с ОК, както казваш октомври. Аз правих вече един тест преди да сложа лентите, ще направя и като махна.
Относно този тестс за пестицидите, исках просто информативно да видя какво се получава, ако бях питал по-рано, можеше и да си спестя тези неща. Но пък око да види, ръка да пипне.
Моя мед си е само за мен, аз нямам никакъв досег до изкупвачи и тн .. за да съм запознат и с тези неща.

Георги 1974
22.08.2021, 17:25
Някъде назад, четох, че умуваш по Аржентинската рецепта. Използва ли я някога и би ли дал мнение?

Ами с голямо съжаление относно моята персона бих казал че останах на етап умуване по простата причина че съм по скоро теоретик а не практик.И най вероятно няма да я ползвам моята работа с пчелите е по скоро плод на инстинкти а не на практичен и рационален ум.Имам приятел де я използва той е обратното на това което съм аз относно работата с пчелите та щом я ползва вероятно върши работа но си има свойте тънкости ако не ги спазиш вероятно пчелите ти ще влезат в зоната на бермудския триъгълник.
Имам приятели де ползват рецептата на Дони от години и са адски доволни.
Горните примери ме учудват защото ОК не действа при пило затова ползвам ОК с накапване края на октомври.
По мое мнение начина на проф.Кашковский е най правилен но ако не работиш по кемеровската система ще ти е трудна и дори непосилна тоя начин на третиране с ОК.

Pero Melifero
22.08.2021, 17:26
Още преди 3000г. в индийски летописи се описва собственото его като коварен враг....
Това като време е преди или след появата на вивамите?:laughing:



Ами ще споделя, но съм завършил такова образование и затова ви питам, кое му е порнографскоро и на базата на кое го казвате :) Освен оригиналните майтапи … ако разбирате от газова и течна хроматография, обяснете ми защо резултатите не стават.

Аз няма как да го коментирам повече от това, което казах. По мои скромни спомени обаче, имаше тука един агент, голям специалист по пестицидите и то точно в слънчогледовия мед, ти да видиш. Може би той трябва да ги коментира:bigsmile:

Георги 1974
22.08.2021, 17:44
Това като време е преди или след появата на вивамите?:laughing:




Аз няма как да го коментирам повече от това, което казах. По мои скромни спомени обаче, имаше тука един агент, голям специалист по пестицидите и то точно в слънчогледовия мед, ти да видиш. Може би той трябва да ги коментира:bigsmile:

Вивами не знам що е това имах в пред вид ведите но в действителност май сбърках.Мисля че съм го чел в книга на тайните на Ошо де беседва върху казаното от Шива разрушителя на съпругата му .Ако не бъркам е тантра йога тоест растеж а не концентрация като йогата вярно че в основата на тантра е това де свръзва мъжа и жената но не само и е с много древен корен та не знам дали е преи или след ведите

kaloyanv
22.08.2021, 19:34
Това като време е преди или след появата на вивамите?:laughing:




Аз няма как да го коментирам повече от това, което казах. По мои скромни спомени обаче, имаше тука един агент, голям специалист по пестицидите и то точно в слънчогледовия мед, ти да видиш. Може би той трябва да ги коментира:bigsmile:

Я чакай малко . Аз тук говоря за изледвания и затова ви питам какво точно визирате. Газовата и течната хроматография се използват за откриване на "следи" от дадено органично съединение и затова такива измерителни единици са съвсем нормални, това че на вас ви се струва прекалено близко до нулата не значи нищо.
Не знам ти конкретно какво имаш предвид, затова питах няколко пъти ..

Pero Melifero
22.08.2021, 21:23
Я чакай малко . Аз тук говоря за изледвания и затова ви питам какво точно визирате. Газовата и течната хроматография се използват за откриване на "следи" от дадено органично съединение и затова такива измерителни единици са съвсем нормални, това че на вас ви се струва прекалено близко до нулата не значи нищо.
Не знам ти конкретно какво имаш предвид, затова питах няколко пъти ..

питай 3emu, той ако не каже, няма кой друг да го направи

agro
24.08.2021, 20:47
... Аз тук говоря за изледвания...
Поздравления и благодаря за споделеното изследване, току що го свалих и ще го разгледам подробно. Ще ми трябва бая четене на справочници и ровене в нет-а, докато схвана какво е премерено. Не обръщай внимание на чесането на езиците и изблиците на оригиналност, прави се, защото е по-лесно от труда по разчитане на подобен анализ и съставяне на заключения от него. Все пак е публичен форум, хора всякакви. А на добросъвестност в работата на разни лаборатории нямай безрезервно доверие - все пак са български, а ние, както сочи опитът, сме в състояние да опорочим и най-добрите практики, взаимствани от по-осъзнатите общества.

Pero Melifero
24.08.2021, 21:34
Поздравления и благодаря за споделеното изследване, току що го свалих и ще го разгледам подробно. Ще ми трябва бая четене на справочници и ровене в нет-а, докато схвана какво е премерено. Не обръщай внимание на чесането на езиците и изблиците на оригиналност, прави се, защото е по-лесно от труда по разчитане на подобен анализ и съставяне на заключения от него. Все пак е публичен форум, хора всякакви. А на добросъвестност в работата на разни лаборатории нямай безрезервно доверие - все пак са български, а ние, както сочи опитът, сме в състояние да опорочим и най-добрите практики, взаимствани от по-осъзнатите общества.

Чакай да ти спестя малко от времето: премерено е абсолютно всичко, намерено е абсолютно всичко, което само по себе си е факт, достоен да запокити "изследването" директно в коша. Баси пръскането, баси чудото. С няколко стотин препарата?:( А няма и дадени референтни стоиности за това кой пестицид в какви максимални допустими дози е разрешено да се намира в меда...абе, да не ставам досаден, но язък за парите;)

zapstojan
24.08.2021, 21:55
Чакай да ти спестя малко от времето: премерено е абсолютно всичко, намерено е абсолютно всичко, което само по себе си е факт, достоен да запокити "изследването" директно в коша. Баси пръскането, баси чудото. С няколко стотин препарата?:( А няма и дадени референтни стоиности за това кой пестицид в какви максимални допустими дози е разрешено да се намира в меда...абе, да не ставам досаден, но язък за парите;)

И езика! И езика!:laughing:

agro
24.08.2021, 23:27
...намерено е абсолютно всичко...
Стойностите показват, че нищо не е намерено - разрових се в европейските регламенти за остатъчни стойности на пестициди. Това 0,01 е вероятно граничната чувствителност на метода, така че колегата, платил за анализа, може да си похапва спокойно.Всичко в ЕС е регламентирано вече /без големината на пишките, тях още си ги мерим/.

agro
24.08.2021, 23:31
...на слънчогледовия мед нищо му няма откъм пестициди. Мога да пусна резултатите...
Точно така се оказва, ако изследването е коректно, а не е правено колкото да приберат парите.

Pero Melifero
28.08.2021, 22:34
...Това 0,01 е вероятно граничната чувствителност на метода...
Беше логично, след като са го нацвъкали навсякъде;). А според европейските регламенти дето си чел, какви са допустимите стойности, защо не споделиш? Че имаше и по 0,05 тук-там...

agro
04.09.2021, 16:02
Да споделя, ама са огромни файлове с наименования на химическите съединения и гранични остатъчни стойности. Има ги в нет-а публикувани на български. Повечето стойности в европейския регламент за остатъчни пестициди са на един порядък по-големи - 0,1... 0,2 мг/кг, има и на места 1-2 мг/кг , а не 0,01 до 0,05, както е в коментираното изследване - има 10 пъти разлика в повечето показатели. Най-ниската стойност, която видях, беше 0,05 мг/кг, но веществата са толкова много, че карам на общо впечатление. Ако трябва да изчета всичко и да сравнявам ред по ред, ще отнеме поне един работен ден, даже и повече.

kaloyanv
05.10.2021, 12:09
Тази година нещо малко ми се изместват нещата. Пчелите продължават да гледат пило, дори обединих един от рояците с друго по-силно семейство и сега като погледнах има пресни яйца. Аз още чакам да се махне пилото за да махна някои от питите. Обаче така като гледам от утре-вдруги ден ще стане студено и се чудя кога ще стане тая работа. Предполагам ще се стопли пак към края на месеца

Nik_m
06.10.2021, 10:57
Тази година нещо малко ми се изместват нещата. Пчелите продължават да гледат пило, дори обединих един от рояците с друго по-силно семейство и сега като погледнах има пресни яйца. Аз още чакам да се махне пилото за да махна някои от питите. Обаче така като гледам от утре-вдруги ден ще стане студено и се чудя кога ще стане тая работа. Предполагам ще се стопли пак към края на месеца

Сега според моите разбирания е грешно да се прави подреждане на гнездото. Това се прави Август месец, тогава се махат такива рамки. Сега кошер не се пипа, защото семейството няма как да поправи нещата след теб.

kaloyanv
07.10.2021, 20:06
Сега според моите разбирания е грешно да се прави подреждане на гнездото. Това се прави Август месец, тогава се махат такива рамки. Сега кошер не се пипа, защото семейството няма как да поправи нещата след теб.

Аз пиша за даданблат и това което съм чел по книгите. Но общо взето когато пилото намалее и според това каква ти е майката, в един момент след последното излюпване на пило, може да останат по-малко пчели отколкото покриват питите. Затова аз знам че трябва да се вадят излишните.

Nik_m
07.10.2021, 21:59
Аз пиша за даданблат и това което съм чел по книгите. Но общо взето когато пилото намалее и според това каква ти е майката, в един момент след последното излюпване на пило, може да останат по-малко пчели отколкото покриват питите. Затова аз знам че трябва да се вадят излишните.

Книгите са хубаво нещо, но те могат да ти дадат насока как се работи с пчели като цяло. От тук на татък ти трябва да си изучиш района и да си създадеш метод на работа. За мен това се прави с опити, взимаш групи от по 10 кошра и пробваш, така ще разбереш кое работи. И според теб какво ще стане когато останат по малко пчели и не могат да покриват рамките? Сами ще се свият много по добре от твоето свиване. Пчеларите и 2 живота да учим пак ще разбираме по малко от пчелите!

kaloyanv
09.10.2021, 18:42
Книгите са хубаво нещо, но те могат да ти дадат насока как се работи с пчели като цяло. От тук на татък ти трябва да си изучиш района и да си създадеш метод на работа. За мен това се прави с опити, взимаш групи от по 10 кошра и пробваш, така ще разбереш кое работи. И според теб какво ще стане когато останат по малко пчели и не могат да покриват рамките? Сами ще се свият много по добре от твоето свиване. Пчеларите и 2 живота да учим пак ще разбираме по малко от пчелите!

Добре де, съгласен съм. Обаче това значи ли че трябва почти да не се мешим в дейноста им ? Особено като вече сме го направили и сме ги завряли в кошери ? Нали там пише че зимата ако питите не са както трябва, може да се раздели кълбото и тн .. и тн ..

П.С аз имам 6 кошера :) не съм пчелар. Едната зима зазимих кошер на 4-ри рамки без да го сдружавам, а имаше пчели за 3 рамки. Аз си мислех че ще умре, ама му нямаше нищо даже се разви на другата година. Обаче беше много топла зима. Мисля преди 2 години беше това в плевенски регион.

Трендафил Дончев
09.10.2021, 19:00
Добре де, съгласен съм. Обаче това значи ли че трябва почти да не се мешим в дейноста им ? Особено като вече сме го направили и сме ги завряли в кошери ? Нали там пише че зимата ако питите не са както трябва, може да се раздели кълбото и тн .. и тн ..

П.С аз имам 6 кошера :) не съм пчелар. Едната зима зазимих кошер на 4-ри рамки без да го сдружавам, а имаше пчели за 3 рамки. Аз си мислех че ще умре, ама му нямаше нищо даже се разви на другата година. Обаче беше много топла зима. Мисля преди 2 години беше това в плевенски регион.

В книгите пише, но не всичко е задължително да се случи. Възможно е. Моите никога не са стеснявани и до сега такива раздвоявания не съм имал. Всеки обаче си изработва някакъв план на база прочетено или споделено и те така действа.

varom
09.10.2021, 21:26
В книгите пише, но не всичко е задължително да се случи. Възможно е. Моите никога не са стеснявани и до сега такива раздвоявания не съм имал. Всеки обаче си изработва някакъв план на база прочетено или споделено и те така действа.
Всеки си гледа пчелите, според условията, възможностите, знанията.Но е добре ,че те в повечето случаи се оправят сами,въпреки нашата всеотдайна ,,помощ". Изглежда,по лесно е да не се стеснява,но аз стеснявам.Защото съм със малко кошери и мога да си играя . Защото съм в беден район,но подхранвам малко и избирателно(играя си на руска рулетка с късната мана и каква ще е зимата).Оставям около 15 кг.и за пчелите не знам, но за мое спокойствие,предпочитам меда да е на ,до 7-8 ,а не на 12 пити на г-н Блат.Питите които мисля да останат ,ги подреждам в края на Август.Другите разпечатвам (1-2 за пролетта). А тогава с половин кошер ми е по лесно с ВО. Ама аз, само си споделям, не ме слушайте.Не, че не берем ядове.

Nik_m
10.10.2021, 06:30
Добре де, съгласен съм. Обаче това значи ли че трябва почти да не се мешим в дейноста им ? Особено като вече сме го направили и сме ги завряли в кошери ? Нали там пише че зимата ако питите не са както трябва, може да се раздели кълбото и тн .. и тн ..

П.С аз имам 6 кошера :) не съм пчелар. Едната зима зазимих кошер на 4-ри рамки без да го сдружавам, а имаше пчели за 3 рамки. Аз си мислех че ще умре, ама му нямаше нищо даже се разви на другата година. Обаче беше много топла зима. Мисля преди 2 години беше това в плевенски регион.

Аз гледам да се меся колкото може по малко. Дори и 1 рамка да покриват пчелите зимуват на 9 рамки, никаво стесняване и разширяване. Разцепва се кълбо ако има късна самосяна и 2 майки. Старата майка отцепва част от старите пчели предимно и зимата умират от старост. Дали е топла или студена зима ако семейството е здраво с малди пчели и храна няма да има проблеми.