PDA

Виж пълната версия : Ловни камери като охрана на пчелин от SPY.BG



spy.bg
27.05.2021, 14:53
Сега ще поговорим за ловни камери (https://spy.bg/lovni-kameri/): какво представляват те и за какво точно се използват.
Ловните камери са устройства, които са предназначени за позициониране на открити пространства, използвани най-вече (както самото име обозначава) от ловците за разузнаване къде точно е дивеча.
Защо тези устройства са толкова подходящи и удобни; защото чакането някое животно да премине покрай вас, може да отнеме доста време, време което излишно е похабено; ако има начин да наблюдавате даден участък без вашето присъствие (с цел разбира се проучване на местонахождението на животните) - защо да не се възползвате?
Първите ловни проследяващи устройства са използвали брояч, за да се отчете броя на преминаващите животни, както и времето, през което са преминали – това е ставало благодарение на употребата на инфрачервени датчици за движение т.нар. PIR сензори.
10742

bopetkov
05.06.2021, 21:38
Ползвам такива камери за лов и охрана на пчелин. Някой от тях са с ММС функция и изпращат снимки. Доволен съм от условията, които вашата фирма предлага като поддръжка, сервиз и СИМ карти със предназначение за изпращане на снимки за тези камери. Препоръчвам.

Mateev
06.06.2021, 13:08
И аз имам 2-3 камери, и дори ги ползвах известно време, но основните проблеми при тях са следните:

1. Изразходват огромно количество батерии, разходите за които не могат да се пренебрегнат.
2. Лошо качество на MMC снимките, което пречи да се разпознае един евентуален нарушител.
3. Ежемесечните разходи за SIM картата също не са за пренебрегване.

Като цяло вършат работа, но трябва да се помисли за соларно захранване на камерите - някакъв панел + зарядно устройство + акумулатор.

maxtop
06.06.2021, 20:26
Ползвам такива камери за лов и охрана на пчелин. Някой от тях са с ММС функция и изпращат снимки. Доволен съм от условията, които вашата фирма предлага като поддръжка, сервиз и СИМ карти със предназначение за изпращане на снимки за тези камери. Препоръчвам.
Може ли малко подробности :
Колко струва абонамента на сим картата - месечен , има ли договор , за какъв период.

maxtop
06.06.2021, 20:31
Има ли някой идея как се справят соларна камера с батерии 18650 , 4G свързаност <сим карта> . Цената им е от порядък 200 - 400лв.

jdrumev
06.06.2021, 21:47
И аз имам 2-3 камери, и дори ги ползвах известно време, но основните проблеми при тях са следните:

1. Изразходват огромно количество батерии, разходите за които не могат да се пренебрегнат.
2. Лошо качество на MMC снимките, което пречи да се разпознае един евентуален нарушител.
3. Ежемесечните разходи за SIM картата също не са за пренебрегване.

Като цяло вършат работа, но трябва да се помисли за соларно захранване на камерите - някакъв панел + зарядно устройство + акумулатор.


Господин Матеев не сте прав за ловните камери.Едно прасе на месец да прасна на хранилката и избивам инвистицията...;)Как много пъти сте казвали и сте биле прав."Всеки от своята камбанария/чакало в моя случей/гледа.:laughing:

bopetkov
06.06.2021, 21:48
Предплащане за 6 месеца напред, 12-14 лв. на месец не си спомням точно. Намери ги по телефона много са точни. Пращат СИМ карта и ти обясняват, може да пратиш камерата да ти въведат настройките. Неограничен брой снимки праща като ММС на телефон или Имейл- по твой избор.

bopetkov
06.06.2021, 21:51
С малък акумулатор около 7 Ah два месеца и двеста-триста снимки издържа. Снимките които изпраща са формат 640х480. Същите остават в картата памет в камерата с качество зададено от производител обикновено12 МР, отговарящо на 5 МР-става за разпознаване.

kuline
06.06.2021, 21:56
Господин Матеев не сте прав за ловните камери.Едно прасе на месец да прасна на хранилката и избивам инвистицията...;)Как много пъти сте казвали и сте биле прав."Всеки от своята камбанария/чакало в моя случей/гледа.:laughing:

Ами ако не го праснеш (прасето) си вътре с двата крака. А и тук говорим за пчели, не за прасета. А, да има и по-дивеч от прасетата, ама те са забранени със закон и...
Тия камери, както каза и Матеев, са си жив таш.к. Ако е за кратковременно ползване - ок, ама по-продължително, си е жива набутвация.

jdrumev
06.06.2021, 22:04
Ами ако не го праснеш (прасето) си вътре с двата крака. А и тук говорим за пчели, не за прасета. А, да има и по-дивеч от прасетата, ама те са забранени със закон и...
Тия камери, както каза и Матеев, са си жив таш.к. Ако е за кратковременно ползване - ок, ама по-продължително, си е жива набутвация.


Абе прасета пчели все тая....;):laughing:Каква то и камера да си купиш е все тая ако ти крадат летящите с бусове от търговия...;)Тия бусове не се проверяват от МВР...и заради спонсорство...

Mateev
08.06.2021, 13:22
Господин Матеев не сте прав за ловните камери.Едно прасе на месец да прасна на хранилката и избивам инвистицията...;)Как много пъти сте казвали и сте биле прав."Всеки от своята камбанария/чакало в моя случей/гледа.:laughing:

Аз търсех вариант да си реша проблемът с видеонаблюдението на пчелините за години наред. Да, ама ловните камери се оказаха неподходящи именно от гледната точка на продължителната безпроблемна експлоатация.

Проблемът е комплексен, а не само в камерата. Ако ще слагам соларно захранване, което е сериозна част от инвестицията, то тогава има и други, по-интересни алтернативи. Например IP камера с флашка в нея, на която флашка може да се записва Motion Detect-а в продължение на 2-3 месеца. За връзка с интернет се използва някой стар и непотребен GSM, който прави Hot Spot и въздава Wi-Fi мрежа на територията на целия пчелин. В тази Wi-Fi мрежа се включват една или повече IP камери, всяка от които има в себе си флашка например 128 GB.

През интернет може да се влиза в мрежата на пчелина и да се гледат камери в реално време или да се тегли някой от записаните исторически файлове.

Има ли човек достъп през интернет, както и Wi-Fi на територията на пчелина, веднага се създава потенциалната възможност за използване на компоненти от така наречената Home Automation. Става въпрос за управляеми Wi-Fi контакти или управляеми Wi-Fi крушки. Можете например дистанционно да палите някакво осветление през нощта (на ръка или автоматично) или пък да включвате някаква сирена, ако видите нещо съмнително на камерите.

spy.bg
25.11.2021, 13:34
Много внимавайте къде и какво снимате , че хората не спят и си знаят правата .... Kъде е за предпочитане използването на охранителни камери? На първо място, разбира се, ще споменем собствените си домове. „Моят дом е моята крепост“ е мисъл, дълбоко вкоренена в съзнанието ни, и мнозинството от хора действително се чувстват точно така по отношение на жилището си. Причината за това е усещането за защитеност, което то им носи. А за да издигнем тази сигурност до едно, още по-високо ниво, бихме могли да инсталираме камери за домашно видеонаблюдение, за да сме винагиинформирани за случващото се в дома ни, когато отсъстваме. Източник Топновини (https://topnovini.net/)

kroum
30.11.2021, 07:00
Ползвам ловна камера 3.5G вече 5-6 години. Закупена от китайски сайт.
Захранвам я с невидим акумулатор 9Ач. Сменям го 2 пъти за 12м. Слънчево панелче с батерии е най-мързеливото захранване, но прави камерата лесно и бързо видима, а аз не искам това.
Недостатъци:
1. Много рядко, но понякога изпотява обектива и изпраща потна снимка.
1а Понякога регистра движение при силен вятър, слънчеви отблясъци, падане на сняг от дърветата...
2. Засича движение ефективно на 10-15метра, а мястото ми е дълго и тясно и с възможност за вход само от едната страна и срещу камерата естествено.
3. Алармира и за птици попаднали в обхвата на сензора.
4. Температурата на снимките не е никак точна.
5. Няма шанс да разпознаеш лице, но за мен важното е да видиш човек ли е или животно.
Разходите са ми 2лв./мес. за data card и закупени еднократно 2бр. акумулатори.
Този пчелин ми е много далеч (100км) от мен и не ходя всяка седмица. Бях там октомври-смених акумулатора и следващото ми ходене ще е февруари-март.

tsc1
30.11.2021, 09:50
Ползвам ловна камера 3.5G вече 5-6 години. Закупена от китайски сайт.
Захранвам я с невидим акумулатор 9Ач. Сменям го 2 пъти за 12м. Слънчево панелче с батерии е най-мързеливото захранване, но прави камерата лесно и бързо видима, а аз не искам това.
Недостатъци:
1. Много рядко, но понякога изпотява обектива и изпраща потна снимка.
1а Понякога регистра движение при силен вятър, слънчеви отблясъци, падане на сняг от дърветата...
2. Засича движение ефективно на 10-15метра, а мястото ми е дълго и тясно и с възможност за вход само от едната страна и срещу камерата естествено.
3. Алармира и за птици попаднали в обхвата на сензора.
4. Температурата на снимките не е никак точна.
5. Няма шанс да разпознаеш лице, но за мен важното е да видиш човек ли е или животно.
Разходите са ми 2лв./мес. за data card и закупени еднократно 2бр. акумулатори.
Този пчелин ми е много далеч (100км) от мен и не ходя всяка седмица. Бях там октомври-смених акумулатора и следващото ми ходене ще е февруари-март.
Имаш ли до сега засечен опит за влизане на човек в пчелина?

kroum
05.12.2021, 12:16
Нямам до сега. Само мен ме засича. Мястото е изключително изолирано, път и хора може да се каже че няма. Веднъж засече една заблудена коза, на козаря от близкото село :) и после два борсука(язовци), които ми унищожиха(почти) пчелина. Ако не беше камерата, щях да съм сигурен, че човеци са влизали...

tsc1
05.12.2021, 12:47
Нямам до сега. Само мен ме засича. Мястото е изключително изолирано, път и хора може да се каже че няма. Веднъж засече една заблудена коза, на козаря от близкото село :) и после два борсука(язовци), които ми унищожиха(почти) пчелина. Ако не беше камерата, щях да съм сигурен, че човеци са влизали...
Теб Господ те пази! Не така обаче стоят нещата в много други пчелини, незащитени от природата.

spy.bg
14.01.2022, 15:47
Ето малко информация
Къде е за предпочитане използването на охранителни камери?
На първо място, разбира се, ще споменем собствените си домове. „Моят дом е моята крепост“ е мисъл, дълбоко вкоренена в съзнанието ни, и мнозинството от хора действително се чувстват точно така по отношение на жилището си. Причината за това е усещането за защитеност, което то им носи. А за да издигнем тази сигурност до едно, още по-високо ниво, бихме могли да инсталираме камери за домашно видеонаблюдение, за да сме винагиинформирани за случващото се в дома ни, когато отсъстваме.
Публичните места, които предполагат събирането на мнозинство от хора едновременно, следва също да бъдат оборудвани със системи за видеонаблюдение. Експертите горещо препоръчват камерите, които се подбират за такива локации, да бъдат с акцент върху висококачествения фокус – често именно той е от съществено значение, когато трябва да се разкрие самоличността на някого, който с действия или поведение е нарушил закона или обществените порядки и норми. Историята познава редица случаи, в които именно охранителните камери са били онзи повратен момент, който е разрешил даден случай. Осъществявайки достъп до случващото се, охранителните камери биха могли да ни ориентират в детайли за поредицата от събития, довели до възникването на сложна ситуация от всякакъв тип.
Под такива места условно разбираме големи магазини като супермаркети, молове и големи търговски вериги, зали, стадиони, заведения, площади.
Източник топновини (https://topnovini.net/)

spy.bg
25.02.2022, 12:13
Ако използваш wifi Камера (https://spy.bg/ip-kameri/) ти трябва захарнване , докато при ловните камери можеш да вземеш такав с ммс и да ти праща директно снимка като има движение там сигурно ще излиза по евтино.

tsc1
25.02.2022, 19:43
Ако използваш wifi Камера (https://spy.bg/ip-kameri/) ти трябва захарнване , докато при ловните камери можеш да вземеш такав с ммс и да ти праща директно снимка като има движение там сигурно ще излиза по евтино.
Колко кв.метра покрива една ловна камера в нощен режим?

batipej4o
17.03.2022, 22:31
Здравейте.И аз си закупих 4 бр.от тези без ВИ ФИ.Лошото е че когато ги открият ги крадят.Колкпо метра покрива нощно време? Зависи от силата на светлина на УВ диодите и колко е затреден акомулатора.Може да се поставят допълнителни УВ ленти за допълнителна светлина.Закачени 8 -10 м.по напред от камерата.Така се увеличава периметъра на виждане на камерата.Но това усложнява системата.Трябва да има допълнителен акомулатор и да се пусне кабел от камерата към допълнителните ленти с диоди.Обикновено им дават 10 -15 м. чуствителност при засичане .Нощните снимки зависят от това колко силно ти светят диодите и колко е заредена батерията.За да направи качествена снимка камерата не трябва да е по мако от 5 мгп.- реални.Моите ги дават 12 мгп.но на китайците неможе да им се вярва.

zapstojan
17.03.2022, 22:43
Здравейте.И аз си закупих 4 бр.от тези без ВИ ФИ.Лошото е че когато ги открият ги крадят.Колкпо метра покрива нощно време? Зависи от силата на светлина на УВ диодите и колко е затреден акомулатора.Може да се поставят допълнителни УВ ленти за допълнителна светлина.Закачени 8 -10 м.по напред от камерата.Така се увеличава периметъра на виждане на камерата.Но това усложнява системата.Трябва да има допълнителен акомулатор и да се пусне кабел от камерата към допълнителните ленти с диоди.Обикновено им дават 10 -15 м. чуствителност при засичане .Нощните снимки зависят от това колко силно ти светят диодите и колко е заредена батерията.За да направи качествена снимка камерата не трябва да е по мако от 5 мгп.- реални.Моите ги дават 12 мгп.но на китайците неможе да им се вярва.

А пиано купи ли си?:bigsmile:

tsc1
17.03.2022, 22:44
Здравейте.И аз си закупих 4 бр.от тези без ВИ ФИ.Лошото е че когато ги открият ги крадят.Колкпо метра покрива нощно време? Зависи от силата на светлина на УВ диодите и колко е затреден акомулатора.Може да се поставят допълнителни УВ ленти за допълнителна светлина.Закачени 8 -10 м.по напред от камерата.Така се увеличава периметъра на виждане на камерата.Но това усложнява системата.Трябва да има допълнителен акомулатор и да се пусне кабел от камерата към допълнителните ленти с диоди.Обикновено им дават 10 -15 м. чуствителност при засичане .Нощните снимки зависят от това колко силно ти светят диодите и колко е заредена батерията.За да направи качествена снимка камерата не трябва да е по мако от 5 мгп.- реални.Моите ги дават 12 мгп.но на китайците неможе да им се вярва.
Малко уточнение UV - ултравиолетова светлина, IR - инфрачервена светлина. Тези камери работят в IR диапазона.

batipej4o
18.03.2022, 16:27
Малко уточнение UV - ултравиолетова светлина, IR - инфрачервена светлина. Тези камери работят в IR диапазона.

Да грешката е вярна.

Прожектор за камера с нощно виждане.

11040

Продават се и на ленти.Удобни за превързване към дървета и клони.
И накрая как да си направим уред за нощно виждане от стар фотоапарчт.

https://www.youtube.com/results?search_query=%D0%9F%D1%80%D0%B8%D0%B1%D0%B E%D1%80+%D0%BD%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BE +%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%8C%D1%8F+%D1%81 %D0%B2%D0%BE%D0%B8%D0%BC%D0%B8+%D1%80%D1%83%D0%BA% D0%B0%D0%BC%D0%B8+(%D0%BF%D0%BD%D0%B2+%D0%B8%D0%B7 +%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B0%D0%BF%D0%BF%D0%B0% D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0)

(https://www.youtube.com/results?search_query=%D0%9F%D1%80%D0%B8%D0%B1%D0%B E%D1%80+%D0%BD%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BE +%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%8C%D1%8F+%D1%81 %D0%B2%D0%BE%D0%B8%D0%BC%D0%B8+%D1%80%D1%83%D0%BA% D0%B0%D0%BC%D0%B8+(%D0%BF%D0%BD%D0%B2+%D0%B8%D0%B7 +%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B0%D0%BF%D0%BF%D0%B0% D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0))

batipej4o
18.03.2022, 16:42
Уред за топлинно виждане и уред за нощно виждане.Кой за какво се използва?

https://www.youtube.com/watch?v=JfbetpfbJgI

tsc1
18.03.2022, 18:36
Уред за топлинно виждане и уред за нощно виждане.Кой за какво се използва?

https://www.youtube.com/watch?v=JfbetpfbJgI
Ако трябва да обясним нещата накратко то може да се каже така:
Термовизионните камери работят с приетата от хората или предметите температурна разлика - т.е с отделена от тях топлина. Те са пасивни уреди.
Уредите за нощно виждане и в частност телевизионните камери за нощно виждане работят с "отразено" IR лъчение. Светодиодите излъчват инфрачервена светлина, която се възприема от предметите и връща пак като такава към сензора на камерата.
В пчеларството термовизионните камери се ползват за откриване точното местоположение на кълбото през зимата по излъчваната от него топлина, а камерите за нощно виждане - за видеонаблюдение през нощта.

batipej4o
18.03.2022, 23:38
Ако трябва да обясним нещата накратко то може да се каже така:,,,,,,,

Вярно с оригинала.
Мойте камери.

11046





Пише че била 12 мгп.Но аз се съмнявам.Може да го постигат със софтоера .Когато е написано 1080 мгп обикновено камерата или поточно самото око е около 1500 мгп.Да не забравяме че китайци са го писали.При 12 мгп.реарлни когато се качи снимката на монитора на компа или казано на жаргон „като я разпънеш “ не би трябвал образа да се размива .

И такива чудо на техниката имам.Ако можете да си направите от стар дигитален фотоапарат не си струва да си давате парите за това нещо.Ползва 8 батерии от средните със зборна сума 12 волта.Много бързо ги яде.Ще се опитам да му пресадя акомулатор с кабел.Има 3 или 4 позиции на приближаване и толкова степени на сила на лампата - диодите .Това е с цел да се пести батерията.

11045


Тези топлините са много скъпи за моя джоб.Неоправдана инвенстиция.3000 евра .И то от Китай.

tsc1
19.03.2022, 09:06
.................
Тези топлините са много скъпи за моя джоб.Неоправдана инвенстиция.3000 евра .И то от Китай.
Има вече и евтини решения - приставки за смартфони. Нека Георги Кръстев ви разкаже за неговата и да качи малко снимки на кошери. Но нека злобата и завистта не вземат отново връх в реакциите,

kuline
19.03.2022, 09:43
Има вече и евтини решения - приставки за смартфони. Нека Георги Кръстев ви разкаже за неговата и да качи малко снимки на кошери. Но нека злобата и завистта не вземат отново връх в реакциите,

То има и телефони с такива камери, ако става въпрос за термо. Посочвайки Г.Кръстев, мисля че неговата бе за наблюдение за моментно състояние на пч.гнездо, а не за охрана.
Правил съм снимки от преди 4 год. с тел. САТ 60, в който фабрично е куплиран камера FLIR. Не мога да ги открия сега, за да покажа.

tsc1
19.03.2022, 09:47
То има и телефони с такива камери, ако става въпрос за термо. Посочвайки Г.Кръстев, мисля че неговата бе за наблюдение за моментно състояние на пч.гнездо, а не за охрана.
Правил съм снимки от преди 4 год. с тел. САТ 60, в който фабрично е куплиран камера FLIR. Не мога да ги открия сега, за да покажа.
Да, така е! Написал съм го в пост #25.

batipej4o
19.03.2022, 19:29
11053

11054

Ако са китайски и двете има голяма вероятност вътре да са едни и същи и само сандъците да са различни.Намалили са ги.Бяха по 3 000 и нагоре .
Преди години от тези за телефонитеимаше само за Айфони.Вече са пуснали и за Андроид.

https://www.ebay.co.uk/itm/185190343277?hash=item2b1e34626d:g:cfgAAOSw7eleU9A p

batipej4o
23.03.2022, 17:55
Здравейте да попитам знаещите .Може ли този вид аналогова камера да заработи директно в ТВ -то? Без допълнителни устройства към нея.

11133