PDA

Виж пълната версия : Избор на кошерна система



kurtov
07.05.2021, 07:40
Здравейте.
Мисля да се занимавам с пчеларство и заедно с мой приятел ще правим кошерите.
Имам два основни въпроса, каква система да избера при положение, че съм напълно начинаещ ?
Кошерите ще са в планината на 1200 метра надморска височина, някои хора ме съветват за Фарар, други казват, че за нашия планински район ДБ е най-добре.
И втория ми въпрос, освен кошери за мен, мисля да правя и да продавам, но преди да пусна обява искам да направим няколко десетки кошери, кой тип кошер ще се продаде най-лесно според вас ?
Извинявам се, ако съм сбъркал някъде, но съм нов във форума.
Благодаря!

Кразз
07.05.2021, 09:00
Здравейте.
Мисля да се занимавам с пчеларство и заедно с мой приятел ще правим кошерите.
Имам два основни въпроса, каква система да избера при положение, че съм напълно начинаещ ?
Кошерите ще са в планината на 1200 метра надморска височина, някои хора ме съветват за Фарар, други казват, че за нашия планински район ДБ е най-добре.
И втория ми въпрос, освен кошери за мен, мисля да правя и да продавам, но преди да пусна обява искам да направим няколко десетки кошери, кой тип кошер ще се продаде най-лесно според вас ?
Извинявам се, ако съм сбъркал някъде, но съм нов във форума.
Благодаря!

В пчеларството си напълно начинаещ, а в дърводелството как си?:bigsmile:

kurtov
07.05.2021, 20:54
Там не съм напълно начинаещ, имам машини, както и човек готов да помага, ако нещо не ми е ясно.

Георги 1974
07.05.2021, 21:15
Здравейте.
Мисля да се занимавам с пчеларство и заедно с мой приятел ще правим кошерите.
Имам два основни въпроса, каква система да избера при положение, че съм напълно начинаещ ?
Кошерите ще са в планината на 1200 метра надморска височина, някои хора ме съветват за Фарар, други казват, че за нашия планински район ДБ е най-добре.
И втория ми въпрос, освен кошери за мен, мисля да правя и да продавам, но преди да пусна обява искам да направим няколко десетки кошери, кой тип кошер ще се продаде най-лесно според вас ?
Извинявам се, ако съм сбъркал някъде, но съм нов във форума.
Благодаря!
Има една система де си няма име прави се в БГ мойте са такива три в едно става фарар ама тоя с магазините + надставка става ЛР а ЛР с тази надставка става ДБ.
Ама няма леб вече ни в пчелите ни в кошерите те мпя дърводелец сега прави гардероби.
А на тия 1200м/ някой около теб има ли пчели и колко му е средния добив да не е някой бутиков.

kurtov
08.05.2021, 12:01
Надявам се, не ми се подигравате за кошерната система. :laughing:
Иначе и аз съм чувал, че има хибридни.
Защо мислите, че няма хляб в пчеларството и в производството на кошери ?
Каква е изкупната цена на меда при вас ?
И някой може ли да ме ориентира колко е средната цена на ДБ 10 рамков например, както и на Лангстрот-Рут и Фарар ?
Има пчелини при мен, но за добив не съм питал.

бат тянко
08.05.2021, 12:32
Споко бе, дори и да те побъзикаме малко- то ще е за добро! Сега за добивите не се интересувай много, много. Там нещата са по-скоро пожелателни. Обаче с времето и това ще научиш. Във връзка с твоите намерения, бих те посъветвал да започнеш с по пет кошера ЛР, ДБ(10), и фарар. Нека всичките да са десет рамкови. А относно дърводелството ще ти се наложи да изработваш всякакви модели. Успех ти пожелавам и започни с малкото, а сетне надграждай. Не всеки може да спечели от пчеларството, но всеки, който се е захванал е търпял загуби.

kurtov
08.05.2021, 13:22
Благодаря!
Така и ще направя.
Ще взема по 10 от трите и ще видим кой ще ми допадне най-много на мен.
Ами идеята е точно такава, да започна с малко и да надграждам, както за пчеларството, така и за дърводелството.
Кой вид кошер според вас ще се продава най-лесно ?
Дали ще има пазар за ДБ 10 рамков ?
Поздрави!

Mladenoff
08.05.2021, 22:09
ДБ 10 е универсална и най-евтина система - цена за нов кошер с мрежесто дъно с прашецоулавител, два магазина и таван с дебелина 2-2.5 см е около 75 лв. Ако не държиш на хубавото дъно и втория магазин цената става около 50-55 лв. Това е система идеална за начинаещ пчелар. Втория ти вариант е ЛР 10 хибрид т.е. долу имаш корпус ЛР, а над него магазин ДБ. Третия и най-удачен вариант за планинско пчеларство е Роже-Делон, но тук вече говорим за изцяло копрусна система, която се ползва нависоко в Алпите и е предназначена за безпроблемно иззимуване на пчелите в планината - там самият корпус е доста по-малък, проектиран за по-ефективно поддържане на темпуратурата в кълбото. Технологията е копусна, рядко се ползва у нас и обиквонено през настоящия сезон кошерчето достига до 4-5 копруса. При студ проблемът на ДБ е големия обем, при ЛР на един корпус обемът може да се окаже малък за презимуване на силно семейство, а добвянено на втори копрус крие риск от границата/междината на смъртта която се образува между двата корпуса(разрови във форума има доста изписано по въпроса). При РД проблемът ти ще е от липсата на опит с копусните манипулации и неуцелване на подходящия момент за стесняване/разширяване, резултатът от което е гонене на рояците по околните дървета, както аз правя в момента, или пък населване на околните хралупи, при положение че си далеч от пчелина. Чети, мисли, пробвай и сам ще си намериш идеалната система. Ако ползваш чиста система ЛР проблемът ти ще дойде от есенния манов мед, който не можеш да изчистиш от долните копруси и ще си принуден да ги оставиш да зимуват с части от него, което си е сериозен риск - затова ти препоръчвам магазина отгоре.

Кразз
08.05.2021, 23:14
Надявам се, не ми се подигравате за кошерната система. :laughing:
Иначе и аз съм чувал, че има хибридни.
Защо мислите, че няма хляб в пчеларството и в производството на кошери ?
Каква е изкупната цена на меда при вас ?
И някой може ли да ме ориентира колко е средната цена на ДБ 10 рамков например, както и на Лангстрот-Рут и Фарар ?
Има пчелини при мен, но за добив не съм питал.

И ако наистина нама хляб в пчеларството какво? Това не трябва да е първата мисъл, според мен. Познавам много колеги, които го правят, просто защото това им е начина на живот. И благодарение на такива хора пчеларството продължава да съществува, криво-ляво в България.

Георги 1974
09.05.2021, 22:10
Надявам се, не ми се подигравате за кошерната система. :laughing:
Защо мислите, че няма хляб в пчеларството и в производството на кошери ?

Надявам се, не ми се подигравате за кошерната система.
Не.

Дали е хибрид нямам идея ма не ти пречи да го хибридосаш за това ти говорех ако не бъркам чертежите май са на Димитър Бонев преди години пишеше и тук ма от години не съм го засичал тук.
Източник:
КАК ДА СИ НАПРАВИМ 10-РАМКОВ КОШЕР СИСТЕМА "ЛАНГСТРОТ РУТ, ДАДАН БЛАТ, ФАРАР" - ПЧЕЛАРСТВО
Прочетете повече на: https://www.agro-consultant.net/zhivotnovadstvo/pchelarstvo/12321-kak-da-si-napravim-10-ramkov-kosher-sistema-langstrot-rut-dadan-blat-farar-pchelarstvo.html#ixzz6uOs9ryH8
Вашият приятел на полето, във фермата и на пчелина - Agro-CONSULTANT.net


...........................





Защо мислите, че няма хляб в пчеларството и в производството на кошери ?
Изкупуваме Пчелен мед от Рапица Нови и Стари реколти (https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=4810)https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=4810
:laughing:

kurtov
14.05.2021, 10:17
И ако наистина нама хляб в пчеларството какво? Това не трябва да е първата мисъл, според мен. Познавам много колеги, които го правят, просто защото това им е начина на живот. И благодарение на такива хора пчеларството продължава да съществува, криво-ляво в България.

Благодаря ви за мненията и съветите.
Според мен няма човек, който да гледа 300 кошера, защото това му е начина на живот, нищо че е на минус всяка година.
Не искам да влизам в спорове, всеки си преценява какво да прави, но нали за това е форума, за да си помагаме.

Кразз
14.05.2021, 11:01
Благодаря ви за мненията и съветите.
Според мен няма човек, който да гледа 300 кошера, защото това му е начина на живот, нищо че е на минус всяка година.
Не искам да влизам в спорове, всеки си преценява какво да прави, но нали за това е форума, за да си помагаме.

Няма лошо, човек да превърне пчеларството в бизнес. Просто много малко хора могат да го направят. Има много странични фактори, които могат да повлияят и да превърнат начинанието в неуспешно. Ако успееш да го развиеш, е хубаво да имаш друг основен източник на доходи. Успех.

Кразз
14.05.2021, 11:11
Здравейте.
Мисля да се занимавам с пчеларство и заедно с мой приятел ще правим кошерите.
Имам два основни въпроса, каква система да избера при положение, че съм напълно начинаещ ?
Кошерите ще са в планината на 1200 метра надморска височина, някои хора ме съветват за Фарар, други казват, че за нашия планински район ДБ е най-добре.
И втория ми въпрос, освен кошери за мен, мисля да правя и да продавам, но преди да пусна обява искам да направим няколко десетки кошери, кой тип кошер ще се продаде най-лесно според вас ?
Извинявам се, ако съм сбъркал някъде, но съм нов във форума.
Благодаря!

Виж темата, "Кошери ДБ 12 рамкови", свържете се, може да направите нещо.

evgeni.filimonov
14.05.2021, 12:36
Благодаря!
Така и ще направя.
Ще взема по 10 от трите и ще видим кой ще ми допадне най-много на мен.
Ами идеята е точно такава, да започна с малко и да надграждам, както за пчеларството, така и за дърводелството.
Кой вид кошер според вас ще се продава най-лесно ?
Дали ще има пазар за ДБ 10 рамков ?
Поздрави!

От мен да знаеш, и аз такъв мерак като тебе имах преди 13 години.....и минах през всичките системи и през производството на кошери и сега положението е следното....
Имам 35 кошера от които 28 бр хибридни - 1 ЛР 10 рамков и 2 магазина ДБ отгоре. Имам и 5-6 ДБ 10 рамкови, но не са ми на сърцето, държа ги за направата на отводки, ако някой иска да му направя.
Произвеждам си и майки по метода с пренасяне на личинки, както го прави Якофов от Пловдивско, един кошер и за донор и за отглеждач. Сега съм подготвил и един фарар за проба. Производството на кошери го зарязах, защото това което правехме с колегата дърводелец беше с много добро качество и на доста по високи цени , няма как да се конкурираме с големите производители. Колега пчелар си купи от Търновско перфектни кошери ДБ 10 рамкови с по два магазина и дъно за прашец - х 90 лв бройката.
Ако започнеш с по 10 кошера от трите системи, ще се оплетеш като пиле в калчища и догодина няма и да си помислиш повече за отглеждане на пчели.....моя съвет е почни с 2-3 кошера, дали ще са ДБ или ЛР , няма значение, но да са 10 рамкови и чети и питай и чети и питай и практикувай и така 2-3 години и сам ще разбереш коя е по-подходяща система за теб. При мен и ЛР и ДБ дават еднакво мед, каквато система ти е удобна, на нея наблегни. Аз до хибридната система стигнах сам преди 6-7 години, още преди Светослав и Софрон Софроениеви да заговорят за нея.
УСПЕХ.

varom
14.05.2021, 16:24
Благодаря ви за мненията и съветите.
Според мен няма човек, който да гледа 300 кошера, защото това му е начина на живот, нищо че е на минус всяка годин.
Не искам да влизам в спорове, всеки си преценява какво да прави, но нали за това е форума, за да си помагаме.
Пожелавам ти успех и късмет.Ще са нужни.Пчеларството само на пръв поглед е просто. Само математически подход към него не става.Например -100×30×8=? Трябват много знания.Но пчеларството е и Болест.Заразна болест.И Любов.И не се чуди ,че колегите работят с пчели,нищо ,че може и да са на загуба.Когато разбереш защо го правят,с гордост може да се наречеш Пчелар.Бъди упорит и успех.

kurtov
17.05.2021, 09:12
Благодаря много за съветите!
Плана е да купя 1 кошер, но не знам какъв, дали ДБ, или ЛР, за да гледаме по него, като разбира се, имам приятели, които се занимават с производство на кошери и ще помагат. Ще направим няколко бройки, ако има търсене ще ги продадем, ако ли не, ще си ги заредя и ще опитам да ги гледам.
Ще пиша тук в тази тема как са се развили нещата, ако не е проблем.

evgeni.filimonov
17.05.2021, 17:27
Благодаря много за съветите!
Плана е да купя 1 кошер, но не знам какъв, дали ДБ, или ЛР, за да гледаме по него, като разбира се, имам приятели, които се занимават с производство на кошери и ще помагат. Ще направим няколко бройки, ако има търсене ще ги продадем, ако ли не, ще си ги заредя и ще опитам да ги гледам.
Ще пиша тук в тази тема как са се развили нещата, ако не е проблем.

Пак ще сбъркаш ако вземеш само едно семейство. Трябват ти поне две семейства, за да можеш да правиш сравнения и да помагаш от едното на другото, ако се наложи.

Малко е странно, първо искаше по 10 от трите системи, сега само един кошер.....явно още не си наясно що е то пчелар и пчелно семейство.
Предлагам ти да си купиш КАЛЕНДАРЕН СПРАВОЧНИК НА ПЧЕЛАРЯ на Любен Радоев и да го разучиш добре и тогава да вземеш пчели.

Но все пак успех...

Кразз
17.05.2021, 18:58
Абе, човека иска да вземе един кошер за мостра, а не да гледа едно пч. семейство!?

Георги 1974
17.05.2021, 20:01
Абе, човека иска да вземе един кошер за мостра, а не да гледа едно пч. семейство!?

Само да не е фарар че не знам някой де е пробвал аир да е видял освен Янчо.
Ма и не познавам чак толкова много пчелари де.

ch.atanasov
17.05.2021, 20:06
Благодаря много за съветите!
Плана е да купя 1 кошер, но не знам какъв, дали ДБ, или ЛР, за да гледаме по него, като разбира се, имам приятели, които се занимават с производство на кошери и ще помагат. Ще направим няколко бройки, ако има търсене ще ги продадем, ако ли не, ще си ги заредя и ще опитам да ги гледам.
Ще пиша тук в тази тема как са се развили нещата, ако не е проблем.

Рядък екземпляр . :crazy:Приятел, ти и бизнес план без пари търсиш, шики-мики, някой да те отвори ей така от въздуха.:yo: Ама грижовни хора,не само пчелар ще те направят, ами и дърводелец.:bigsmile:

kurtov
21.05.2021, 11:46
Абе, човека иска да вземе един кошер за мостра, а не да гледа едно пч. семейство!?

Точно така, купих един кошер за мостра.
Кошера го купих от Пазарджик на цена 85 лева.
ДБ 10 рамков с един магазин, мрежесто дъно.
Сега ще си купя материал и ще започвам да се уча.
Според мен, да правя кошери и да продавам не е бизнес, а просто работно място, но всеки ги разбира нещата по различен начин.
Ще ви държа в течение, тъкмо ще има на кой да се подигравате :D.

ch.atanasov
21.05.2021, 12:17
Точно така, купих един кошер за мостра.
Кошера го купих от Пазарджик на цена 85 лева.
ДБ 10 рамков с един магазин, мрежесто дъно.
Сега ще си купя материал и ще започвам да се уча.
Според мен, да правя кошери и да продавам не е бизнес, а просто работно място, но всеки ги разбира нещата по различен начин.
Ще ви държа в течение, тъкмо ще има на кой да се подигравате :D.

Я почети малко, че не само ще те подиграват, ами и бой може да отнесеш.:bigsmile:

https://beehoneyportal.com/pchelen-kosher-beehive-vidove-kosheri/

Nik_m
21.05.2021, 13:49
Точно така, купих един кошер за мостра.
Кошера го купих от Пазарджик на цена 85 лева.
ДБ 10 рамков с един магазин, мрежесто дъно.
Сега ще си купя материал и ще започвам да се уча.
Според мен, да правя кошери и да продавам не е бизнес, а просто работно място, но всеки ги разбира нещата по различен начин.
Ще ви държа в течение, тъкмо ще има на кой да се подигравате :D.

Ако правиш нещо го прави на детайли задължително. Само да не си взел стария модел кошери. Правиш 1 дъно, 2 корпуси (ДБ, ЛР, Фарар), 3 табла, 4 капак.
Стандартни размери, че този кошер който си купил, може и да не е.

kurtov
24.05.2021, 13:15
?Какви са стандартните размери на ДБ 10 рамков кошер ?
Мислех, че всички правят на стандартни размери.

zapstojan
24.05.2021, 13:40
Тука може и да намериш нещо.... https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=145

ch.atanasov
24.05.2021, 20:16
?Какви са стандартните размери на ДБ 10 рамков кошер ?
Мислех, че всички правят на стандартни размери.

Кошерът на Дадан-Блат се състои от следните части:


плодник (https://bg.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9F%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0% B8%D0%BA_(%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D1% 81%D1%82%D0%B2%D0%BE)&action=edit&redlink=1) – събиращ от 8 до 12 плодникови рамки с дължина 435 мм и височина 300 мм. Плодниковата рамка притежава горна летвичка дебела 20 мм, широка 25 мм и дълга 470 мм, две странични летви с дебелина 8-10 мм, ширина 25 мм и дължина 290 мм.
магазин (https://bg.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9C%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D0% B8%D0%BD_(%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D1% 81%D1%82%D0%B2%D0%BE)&action=edit&redlink=1) с 8-12 магазинни рамки. Той приляга върху плодника и служи за складиране на меда (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD_%D0%BC%D0%B5% D0%B4) от пчелите (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8). Магазинните рамки са с по-малки размери, съответно дължина 435 мм и височина 160 мм, дебелината на летвичките е същата, като на плодниковата рамка.

Посочените размери на плодника и магазина са стандартизираните в България.

450 / вътрешния р–р на ДБ 12 /:12 =37,5 мм.--- 12х37 / ширината на рамката /=444мм. ---450–444 =6мм. 6мм. е луфта общо от двете страни . Смяташ съответно за 10 рамков, за 8 р. и т.н.При височина на рамка 300мм. плодника е 330мм. 20мм. при дъното -луфт и 10 / 8 / мм. под таванката. Магазин - висок 170мм., при рамка 160мм. по 5 мм. отгоре и отдолу.

пп. като тръгне бизнеса , да почерпиш.:bigsmile:

Георги 1974
25.05.2021, 13:05
Кошерът на Дадан-Блат се състои от следните части:


плодник (https://bg.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9F%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0% B8%D0%BA_(%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D1% 81%D1%82%D0%B2%D0%BE)&action=edit&redlink=1) – събиращ от 8 до 12 плодникови рамки с дължина 435 мм и височина 300 мм. Плодниковата рамка притежава горна летвичка дебела 20 мм, широка 25 мм и дълга 470 мм, две странични летви с дебелина 8-10 мм, ширина 25 мм и дължина 290 мм.
магазин (https://bg.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9C%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D0% B8%D0%BD_(%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D1% 81%D1%82%D0%B2%D0%BE)&action=edit&redlink=1) с 8-12 магазинни рамки. Той приляга върху плодника и служи за складиране на меда (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD_%D0%BC%D0%B5% D0%B4) от пчелите (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8). Магазинните рамки са с по-малки размери, съответно дължина 435 мм и височина 160 мм, дебелината на летвичките е същата, като на плодниковата рамка.

Посочените размери на плодника и магазина са стандартизираните в България.

450 / вътрешния р–р на ДБ 12 /:12 =37,5 мм.--- 12х37 / ширината на рамката /=444мм. ---450–444 =6мм. 6мм. е луфта общо от двете страни . Смяташ съответно за 10 рамков, за 8 р. и т.н.При височина на рамка 300мм. плодника е 330мм. 20мм. при дъното -луфт и 10 / 8 / мм. под таванката. Магазин - висок 170мм., при рамка 160мм. по 5 мм. отгоре и отдолу.

пп. като тръгне бизнеса , да почерпиш.:bigsmile:
Ще, то 2 седмици не си направи труда да прочете какво ще прави

kurtov
05.07.2021, 22:33
Здравейте.
Не знам, дали тук е редно да задам този въпрос, извинявам се, ако не е за тук.
Според вас каква е нормалната цена на кошер ДБ 10 рамков кошер с дебелина 25мм на стените и 15 на дъното и капака ?
Мрежестото дъно предимство ли е ?

Трендафил Дончев
05.07.2021, 23:07
Здравейте.
Не знам, дали тук е редно да задам този въпрос, извинявам се, ако не е за тук.
Според вас каква е нормалната цена на кошер ДБ 10 рамков кошер с дебелина 25мм на стените и 15 на дъното и капака ?
Мрежестото дъно предимство ли е ?

Зависи кой, как ще те излъже.

kurtov
05.07.2021, 23:31
По-горе съм писал, че ме "излъгаха" за 85 лв ДБ 10 рамков с един магазин.
Въпроса ми беше вашето мнение какво е и вас как ви лъжат.

viktor tit
06.07.2021, 07:49
Има много "ако" в този въпрос. Ако е изцяло от масив и няма никъде в него т.н. талашитени плоскости, ако дървесината е без чепове, ако е използвано качествено лепило, ако е направен със сглобка, ако е с крака, ако има табла отдолу под мрежестото дъно, ако прелката е с монтирани мишипредпазители, ако под ламарината има изолация, ако има метални релси на рамките, ако, ако, ако... Ако са спазени всички условия, може и да са евтини.

Filyov
06.07.2021, 08:10
По-горе съм писал, че ме "излъгаха" за 85 лв ДБ 10 рамков с един магазин.
Въпроса ми беше вашето мнение какво е и вас как ви лъжат.

Чак пък да са те излъгали, на много места се правят кошери, цените са различни, изработката е различна, всеки сам си избира от къде да си купи.

kurtov
06.07.2021, 12:49
Благодаря!
Явно наистина е много различно!
Като направя моя кошер ще ви покажа.