PDA

Виж пълната версия : Проблем с пчелар



tan4eto
05.05.2021, 09:28
Здравейте, наскоро се преместих в нова къща и тази пролет започнах градинка. От няколко дни аз и моето сенейство сме атакувани от пчелите на съседа. Много са агресивни атакуват без причина ( на около 40 м от кошерите ми е градинката). Съседа да кажем не е от комуникативните (да не използвам друга дума). Какви са опциите ми за справяне с проблема (болницата е на 30 мин, а няма лекар в селото). Аз вече 3 ден съм с тежък оток на лицето, добре че не е детето.
Търся конструктивни решения на проблема ми (деструктивните си ги знам).
Имаме 2м плътна стена към съседа.
Някой има ли идея дали тези идеи (взети от интернет) действат:
1. Ултразвуков уред против комари, оси, мухи и др. насекоми
2 (https://www.youtube.com/watch?v=YZ9O0HXRYro). Оценна киселина, хлор, тор в края на двора (от към съседа) за да ги прогонва от нашия двор.
3. Някакви растения ( мен ме ужили между саксии с 2 лавандули).

jdrumev
05.05.2021, 09:46
Здравейте, наскоро се преместих в нова къща и тази пролет започнах градинка. От няколко дни аз и моето сенейство сме атакувани от пчелите на съседа. Много са агресивни атакуват без причина ( на около 40 м от кошерите ми е градинката). Съседа да кажем не е от комуникативните (да не използвам друга дума). Какви са опциите ми за справяне с проблема (болницата е на 30 мин, а няма лекар в селото). Аз вече 3 ден съм с тежък оток на лицето, добре че не е детето.
Търся конструктивни решения на проблема ми (деструктивните си ги знам).
Имаме 2м плътна стена към съседа.
Някой има ли идея дали тези идеи (взети от интернет) действат:
1. Ултразвуков уред против комари, оси, мухи и др. насекоми


2 (https://www.youtube.com/watch?v=YZ9O0HXRYro). Оценна киселина, хлор, тор в края на двора (от към съседа) за да ги прогонва от нашия двор.
3. Някакви растения ( мен ме ужили между саксии с 2 лавандули).


Няма как да се знае да ли са комшийките пчели които са ви ужилили.Ако имате рапица в района е нормално това явление.При тартовки и колебания в пашата също....Единственото мирно решение ако е от комшийските пчели да говорите с пчеларя до вас и да ви предупреждава кога ги бърника,а и може да ви компенсира с някой бурканче мед за ужилванията...;)С времето нещата ще се оправят и няма да има толкова агресия,но ако продължи може да посъветвате пчеларина комшия да си вземе по кротки пчели...;)

tan4eto
05.05.2021, 09:59
Рапица няма. Както казах той вече отказа да вземе мерки и ни се смее подиграветелно.
Един буткан мед е 10 лв, 3-4 дни нетрудоспособност малко повечко. (аз работя на конпютър с оток на окото е трудно). А ако ужилят детето ми или някой алергичен, който ни е на гости? Как ще компенсира това ?
Аз търся решение при което да не си поливам доматите в 23ч от страх и да мога да си ползвам двора през деня.

jdrumev
05.05.2021, 10:12
Рапица няма. Както казах той вече отказа да вземе мерки и ни се смее подиграветелно.
Един буткан мед е 10 лв, 3-4 дни нетрудоспособност малко повечко. (аз работя на конпютър с оток на окото е трудно). А ако ужилят детето ми или някой алергичен, който ни е на гости? Как ще компенсира това ?
Аз търся решение при което да не си поливам доматите в 23ч от страх и да мога да си ползвам двора през деня.

И комшията да махне пчелите това незначи,че няма да ви ужили някоя пчела или оса.За доматите не се претеснявайте пчела там няма да кацне,а за поливане е най добре рано сутрин.Трябва да намерите някакво компромистно решение с комшията.Посъветвайте го това което ви написъх.

tan4eto
05.05.2021, 10:35
Пак ще говоря с него, но аз какво да посъветвам човек който гледа пчели, като не гледам и нямам опит освен да ми се изсмее друго няма да стане. Ако при теб дойде някой да ти дава съвет как да си гледаш пчелите, защото някой от форум го бил посъветвал няма ли да го изгониш ?
Аз търся по скоро решение как да ги гоня от двора, като си пия кафето на верандата или имаме гости. Т.е. примерно да сложа чашки по оградата с съседа (тя е на 30тина метра от верандата) нещо със остра миризма като, амоняк, хлор, оцетна киселина, етер,толуол или друго, но да не убива пчелите само да ги гони и то за няколко часа. Днес ще копувам защитно облекло. Идеята ми е обличам го да заредя нещата които ги гонят все нещо трябва да им влияе.

Илиев
05.05.2021, 11:21
Вземи да си гледаш пчелояди......шегувам се естествено, ако съседът е изпълнил закона, кошерите му да са на еди колко си метра от оградата и прелките/входовете да не са насочени срещу Вас, нищо не можеш да направиш. Колко кошера има, много ли са??

tan4eto
05.05.2021, 11:35
3-4 кошера са. Аз харесвам пчели нека да гледа, но да не ни нападат. Проблема е, че нападат без провокация. Ако хвана, настъпя и т.е. пчела ясно ми е, че ще ме ужили. Но тук говорим за друго поведение на тези пчели те те преследват. Врера мъжа излезе да пече скара за вечера и го нападнаха, трябваше да тича и да се крие. Иначе да незаконо съобразни са му кошерите по чл. 15 т.е. няма отстояние 100м от училището. Но на мен не ми е целта да ги махне. Търся решение как да съжителстваме без да сме нахапани и в страх.

Илиев
05.05.2021, 11:57
3-4 кошера нищо не са, аз мислех че са 100. Нещо не мога да разбера - щом Ви нападат пчелите, значи трябва да нападат и съседа и семейството му, а и останалите съседи - и те трябва да са пропищели отдавна. Това е временно според мен, каже му да смени майките....аз имах един такъв много зъл кошер - не даваха да припаря на 2 метра от него, един път преди 3г. ме нажилиха над 100 пчели наведнъж, но си смени майката и се кротна, а тази зима умря.

tan4eto
05.05.2021, 12:16
Ще изчакам и други мнение във форума, но към момента единственото решение или да подам жалба да му премахнат кошерите или да си напръскам градината. Т.е. няма решение как да се опазим (при положение, че той отказва съдействие)?

jdrumev
05.05.2021, 12:17
Пак ще говоря с него, но аз какво да посъветвам човек който гледа пчели, като не гледам и нямам опит освен да ми се изсмее друго няма да стане. Ако при теб дойде някой да ти дава съвет как да си гледаш пчелите, защото някой от форум го бил посъветвал няма ли да го изгониш ?
Аз търся по скоро решение как да ги гоня от двора, като си пия кафето на верандата или имаме гости. Т.е. примерно да сложа чашки по оградата с съседа (тя е на 30тина метра от верандата) нещо със остра миризма като, амоняк, хлор, оцетна киселина, етер,толуол или друго, но да не убива пчелите само да ги гони и то за няколко часа. Днес ще копувам защитно облекло. Идеята ми е обличам го да заредя нещата които ги гонят все нещо трябва да им влияе.

Аз имах такова семейство и го подарих.Защото неможе всеки път да се претеснявам за комшиите.

jdrumev
05.05.2021, 12:20
Ще изчакам и други мнение във форума, но към момента единственото решение или да подам жалба да му премахнат кошерите или да си напръскам градината. Т.е. няма решение как да се опазим (при положение, че той отказва съдействие)?


Лошо е когато пчеларина не съдейства.Жалбата не е решение и за двете страни.Ако се почне между комшийска война лошо,много лошо...Гледай и той почнал да пръска...щом е темирут.

Трендафил Дончев
05.05.2021, 14:43
3-4 кошера на 40 метра разстояние?! Това е просто случайност. В случая никакъв закон не може да забрани на пчеларя да си гледа пчелите.

dvd111
05.05.2021, 15:41
Ще изчакам и други мнение във форума, но към момента единственото решение или да подам жалба да му премахнат кошерите или да си напръскам градината. Т.е. няма решение как да се опазим (при положение, че той отказва съдействие)?
Както и Друмев спомена, не е сигурно дали пчелите, които ви притесняват са точно комшийските...Сега излизат много рояци. Може би няма да е лошо, ако викнете някой познат пчелар, който да огледа да не би някой "по-злобничък" рояк не се е заселил наблизо...

Георги 1974
05.05.2021, 16:08
3-4 кошера на 40 метра разстояние?! Това е просто случайност. В случая никакъв закон не може да забрани на пчеларя да си гледа пчелите.
Да бе да нали е на по малко на 100м.от училището една жалба в БАБХ и е изгорел а едва ли е регистриран с тия 3-4 кошера.

Георги 1974
05.05.2021, 16:14
Здравейте, наскоро се преместих в нова къща и тази пролет започнах градинка. От няколко дни аз и моето сенейство сме атакувани от пчелите на съседа. Много са агресивни атакуват без причина ( на около 40 м от кошерите ми е градинката). Съседа да кажем не е от комуникативните (да не използвам друга дума). Какви са опциите ми за справяне с проблема (болницата е на 30 мин, а няма лекар в селото). Аз вече 3 ден съм с тежък оток на лицето, добре че не е детето.
Търся конструктивни решения на проблема ми (деструктивните си ги знам).
Имаме 2м плътна стена към съседа.
Някой има ли идея дали тези идеи (взети от интернет) действат:
1. Ултразвуков уред против комари, оси, мухи и др. насекоми
2 (https://www.youtube.com/watch?v=YZ9O0HXRYro). Оценна киселина, хлор, тор в края на двора (от към съседа) за да ги прогонва от нашия двор.
3. Някакви растения ( мен ме ужили между саксии с 2 лавандули).
Ако имаш лимонена трева я махни привлича пчелите.И му кажи да спре за известно време да ги рови да им смени майките и най вече да си ги нахрани че ти можеш да свършиш тая работа с захарен сироп и някой добавки като например айде да не казвам ама ще трябва сам да си изхвърли пчелите а не да ти се хили подигравателно като варена глава.

Георги 1974
05.05.2021, 16:25
Както и Друмев спомена, не е сигурно дали пчелите, които ви притесняват са точно комшийските...Сега излизат много рояци. Може би няма да е лошо, ако викнете някой познат пчелар, който да огледа да не би някой "по-злобничък" рояк не се е заселил наблизо...

Не е изключено ама малко вероятно сега се правят противороеви щуротии а няма цъфнала растителност с нектар в момента а и е ветровито.И си е е...ло мамата вярно че е временно явление ама и пчеларя може да направи някой неща а не да се хили.

valaz
05.05.2021, 16:56
По това време на годината, моите пчели са най-зли. Единични пчели ме нападат далеч от кошерите. Дразнят се от тъмни дрехи и силни миризми. Като цъфне акацията се успокояват и остават спокойни чак до зимата.

Трендафил Дончев
05.05.2021, 18:21
Да бе да нали е на по малко на 100м.от училището една жалба в БАБХ и е изгорел а едва ли е регистриран с тия 3-4 кошера.

Самата площ на училището би трябвало да ги предостави. Що за училище ще е това в което няма място за различни видове игрища и най-малкото отсечка за 100 метра. Предполагам, че и улици има около него, та си мисля, че нещо не се връзва. Да каже госпожата в кое населено място е това и ще уточним.

todor.mitkov
05.05.2021, 19:03
Здравейте, наскоро се преместих в нова къща и тази пролет започнах градинка. От няколко дни аз и моето сенейство сме атакувани от пчелите на съседа. Много са агресивни атакуват без причина ( на около 40 м от кошерите ми е градинката).
Здравей
Да не би да си пръскала с нещо в градинката? Хербицид или друго?

Бърз
05.05.2021, 19:19
... Аз харесвам пчели...
"ВСЯКО ЗЛО - ЗА ДОБРО", как то при тази жена от клипчето :) Заповядайте "при нас", поне с 3-4 ри отводки за начало, на тази пролет.
Успех!
https://youtu.be/tcnAInUwPRc?t=516

бат тянко
05.05.2021, 19:24
3-4 кошера са. Аз харесвам пчели нека да гледа, но да не ни нападат. Проблема е, че нападат без провокация. Ако хвана, настъпя и т.е. пчела ясно ми е, че ще ме ужили. Но тук говорим за друго поведение на тези пчели те те преследват. Врера мъжа излезе да пече скара за вечера и го нападнаха, трябваше да тича и да се крие. Иначе да незаконо съобразни са му кошерите по чл. 15 т.е. няма отстояние 100м от училището. Но на мен не ми е целта да ги махне. Търся решение как да съжителстваме без да сме нахапани и в страх.

Няма решение на проблема. По-добре да ги маха. Още повече, че нарушава закона. И моите са така. Като премине рапицата, ще станат като агънца. Минал съм по тоя път- пълна простотия е да се отглеждат пчели в населено място. Като вземе да се гътне някой алергичен , кво прайм?

zapstojan
05.05.2021, 19:46
Аз имах такова семейство и го подарих.....

На комшиите ли?:bigsmile:

Илиев
05.05.2021, 19:52
Ако няма пчели в селата, кой ще опрашва дръвчетата, зеленчуците, цветята???....не може хептен без пчели по селата!!

Гогол
05.05.2021, 20:42
Здравей
Да не би да си пръскала с нещо в градинката? Хербицид или друго?
Не Тоше,г–жата не е пръскала градинката. Тя всеки ден ,по няколко пъти пръска себе си с марков/предполагам, щом е ай,ти специалист/ парфюм.Пчелите на комшията я приемат за ухаещо цвете/а всяка жена е ухаеща,полу разпъпила роза и без тези добавки/ и се опитват да и вземат нектара ,за да направят перфектния мед, който специалистите в областта на козметиката ще използват за да разкрасят и други жени/честно казано,май и много мъже вече прибягнаха към тези аксесуари за разкрасяване./ Мисля, че това е първопричината за неволите на г–жата.

Angel Yosifov
05.05.2021, 20:49
3. Някакви растения ( мен ме ужили между саксии с 2 лавандули).
Тук е заровено кучето!Без да искаш си притиснала-провокирала пчелата и те е ужилила.Пчела работничка изляла на "паша" не проявява агресия.Използва жилото си само при отбрана.
Предполагам-плевила си саксиите ииииииии,притиснала си пчелата....и ето ти резултата.Всъщност,лаванду лата не е цъфнала и пчела-медоносна няма какво да търси,ноооо осите събират изсъхнало лико-кора,за да си построят гнездото,а старите стебла на лавантулата са богати на тоз ресурс.
Почти съм сигурен,че отока ти е в резултат на среща с оса...

Кразз
05.05.2021, 20:51
Ще изчакам и други мнение във форума, но към момента единственото решение или да подам жалба да му премахнат кошерите или да си напръскам градината. Т.е. няма решение как да се опазим (при положение, че той отказва съдействие)?

Ако няма оплаквания и от други съседи, и ако не налитат и на него, търси причината в твоя двор. Просто няма друга логика, още повече, че има и плътна двуметрова стена между вас. Повредата е във "вашия телевизор".

Георги 1974
05.05.2021, 20:59
Жената писа
,,Но тук говорим за друго поведение на тези пчели те те преследват. Врера мъжа излезе да пече скара за вечера и го нападнаха, трябваше да тича и да се крие.,,

tan4eto
05.05.2021, 21:09
Здравейте, не съм пръскала градината до сега все пак ми е първа година и още съм идеалист без пестициди, хербициди, инсектициди и изкуствени торове. Проблема не е в парфюм, защото нападат и мъжа ми и детето (а детето е с атопичен дерматит т.е. всичката химия е без парфюми и т.н. ). Днес разпитах съседите оказа се и те имам този проблем, някои и до болница са стигали ;/ казаха ми, че всяка година този съсед им прави нещо на пчелите и един месец +- след това са много агресивни после се оправяли. Каза ми, като те подгони пчелата тичай бързо. Иначе сме в София област. Тук идва и другия ми въпрос може ли някой да ми препоръча защитно облекло и от къде да си го купя. Явно ще ми трябва, ако искам да си поливам доматите по светло. Днес ходих до декатлон, но нямаха от тези шапки с тюла.

Кразз
05.05.2021, 21:10
Няма решение на проблема. По-добре да ги маха. Още повече, че нарушава закона. И моите са така. Като премине рапицата, ще станат като агънца. Минал съм по тоя път- пълна простотия е да се отглеждат пчели в населено място. Като вземе да се гътне някой алергичен , кво прайм?

Ееееее, ако кошерите са извън населеното място, а то е пълно с цъфтящи овошки, примерно, или има нещо друго, което ги привлича, каква е гаранцията, че няма да "нащъкат" някой алергичен?

Angel Yosifov
05.05.2021, 21:13
Жената писа
,,Но тук говорим за друго поведение на тези пчели те те преследват. Врера мъжа излезе да пече скара за вечера и го нападнаха, трябваше да тича и да се крие.,,


Сега прочетох др постове.....
Нервността на пчелите няма да приключи с рапицата...повсеместни,безр азборни пръскания по дворовете.Няколко пръскания за паразити по паркове-градини....няма спокойствие за пчелата...
п.п. За сж, пчелите аут от населени места..

Гогол
05.05.2021, 21:15
Жената писа
,,Но тук говорим за друго поведение на тези пчели те те преследват. Врера мъжа излезе да пече скара за вечера и го нападнаха, трябваше да тича и да се крие.,,



Жоре, е няма такива сортове в Бг– то,като в Ю.Америка или Африка които да нападат без причина засега.Ако комшията ги е вкарал инкогнито,тогава може.
Причината е може би временна,вътре при тях или извън тяхното битуване.С времето ще ги урегулират нещата.
Баш на Велик ден ме надупчиха като решето,защото реших да им сложа допълнителен магазин,а предния ден видях че луноходите излизаха в полето.Всяко чудо за три дена,нали имаше такава приказка.

Niki1313
05.05.2021, 21:22
... казаха ми, че всяка година този съсед им прави нещо на пчелите и един месец +- след това са много агресивни после се оправяли. Каза ми, като те подгони пчелата тичай бързо...
Предполагам пчеларя е възрастен и си гледа пчелите, както ги е гледал прадядо му. Агресията може да е от чистене на маточници.

1. Опитай се да говориш с пчеларя
2. Ако не успееш да говориш с него предполагам селото си има кмет. Може да говориш с него.

Silvia
05.05.2021, 21:23
Точно силните миризми са причината за нападенията и според мен. Пчелите се дразнят от миризмите от скарата, дразнят се от парфюм, шампоан, и всякакви козметични продукти, включително крем за лице, миризма на пот.Поставянето на силно миришещи продукти по оградата, ще доведе до още раздразнени пчели. Мога да Ви посъветвам, поне за начало, да си купите едно було за главата. Ще се предпазите в значителна степен, понеже те инстинктивно винаги се насочват към главата. Ако не употребявате силни миризми, най-вероятно това не са комшийските пчели. Много скоро, когато тръгне стабилна паша, няма да имате тези проблеми. Пчелата не е лоша по природа, тя просто брани с цената на живота си, своя дом.

Георги 1974
05.05.2021, 21:29
Здравейте, не съм пръскала градината до сега все пак ми е първа година и още съм идеалист без пестициди, хербициди, инсектициди и изкуствени торове. Проблема не е в парфюм, защото нападат и мъжа ми и детето (а детето е с атопичен дерматит т.е. всичката химия е без парфюми и т.н. ). Днес разпитах съседите оказа се и те имам този проблем, някои и до болница са стигали ;/ казаха ми, че всяка година този съсед им прави нещо на пчелите и един месец +- след това са много агресивни после се оправяли. Каза ми, като те подгони пчелата тичай бързо. Иначе сме в София област. Тук идва и другия ми въпрос може ли някой да ми препоръча защитно облекло и от къде да си го купя. Явно ще ми трябва, ако искам да си поливам доматите по светло. Днес ходих до декатлон, но нямаха от тези шапки с тюла.
Продават в пчеларски магазини.
Ако имаш цъфнали дървета и няма пчели по тях значи няма нектар по една или друга причина и ако няма конкретна причина като миризма или звук /косачка за трва, мотофреза/ то тогава остава пчелара по принцип пчелите са агресивни до около 50м. от пчелина но ако налитат на повече то това означава, че са раздразнени а сега е роевия период и има разни пчелари роефоби де режат маточници, крила и крака на майки и други такива зулуми.Та вземи му кажи да престане с щуротиите че или ще му напълниш анцуга с шутове или ще му изтровиш пчелите а това може много лесно да направиш от вкъщи и той го знае. А ако искаш мога да ти кажа и как да му свиеш всичките летящи пчели да да се кротнат и пчелите и пчеларя.

Niki1313
05.05.2021, 21:30
Точно силните миризми са причината за нападенията и според мен. Пчелите се дразнят от миризмите от скарата, дразнят се от парфюм, шампоан, и всякакви козметични продукти, включително крем за лице, миризма на пот...

По Велик Ден си правех барбекю на пчелина. Бяхме много хора, имаше и деца. Скарата е на 10-20 метра от кошерите - една пчела не доходи да пробва наденицата или парфюма на госпожите.

...А тази година пчелите са ми малко по-агресивни. Рапицата ми е на километър от пчелина.

Георги 1974
05.05.2021, 21:34
Чанко преди да ме убиеш гладиаторски прочете ли че има училище на близо а там навярно ходят деца да учат.

ch.atanasov
05.05.2021, 21:34
Продават в пчеларски магазини.
Ако имаш цъфнали дървета и няма пчели по тях значи няма нектар по една или друга причина и ако няма конкретна причина като миризма или звук /косачка за трва, мотофреза/ то тогава остава пчелара по принцип пчелите са агресивни до около 50м. от пчелина но ако налитат на повече то това означава, че са раздразнени а сега е роевия период и има разни пчелари роефоби де режат маточници, крила и крака на майки и други такива зулуми.Та вземи му кажи да престане с щуротиите че или ще му напълниш анцуга с шутове или ще му изтровиш пчелите а това може много лесно да направиш от вкъщи и той го знае. А ако искаш мога да ти кажа и как да му свиеш всичките летящи пчели да да се кротнат и пчелите и пчеларя.

Жоре, май ти е дошла в повече ракията тази вечер.:bigsmile:

Кразз
05.05.2021, 21:39
Ще изчакам и други мнение във форума, но към момента единственото решение или да подам жалба да му премахнат кошерите или да си напръскам градината. Т.е. няма решение как да се опазим (при положение, че той отказва съдействие)?

Най-добре, последвай съвета на колегата Бърз. И след 2-3г. със сигурност, ще знаеш, защо са те нападали сега. А и ще сме с един повече.:bigsmile:

tan4eto
05.05.2021, 21:42
Разликата е, като гледаш едно животно в случая пчела зн какво да очакваш от него, но аз не знам кога този съсед ще реши да им прави "процедури", а те летят и жилят след тях. Ако знаеш, че ще ходиш при кошер си обличаш костюм взимаш пушилка и т.н. аз съм ходила да вадя мед от кошерите на един приятел. Но ако си се загледала в моя случай в градината и тя ти кацне на лицето и те ужили... аз лично вече изпитвам страх от тях днес се завъртях за 5 мин в двора и пак ме нападна и все към лицето летят. Днес купих розмарин,мащерка,мента казват, че прогонват пчелите и чесън ще съдя (той е срещу вампири ама дано става и за пчели). Ако някой знае метод да се прогонват от моя имот да пише...

ch.atanasov
05.05.2021, 21:42
Прекалено голямо внимание отделяте на това tan4eto (https://pchelari.com/forum/member.php?u=11897). Явно скуката не ви се отразява добре.
:bigsmile:

ch.atanasov
05.05.2021, 21:47
Разликата е, като гледаш едно животно в случая пчела зн какво да очакваш от него, но аз не знам кога този съсед ще реши да им прави "процедури", а те летят и жилят след тях. Ако знаеш, че ще ходиш при кошер си обличаш костюм взимаш пушилка и т.н. аз съм ходила да вадя мед от кошерите на един приятел. Но ако си се загледала в моя случай в градината и тя ти кацне на лицето и те ужили... аз лично вече изпитвам страх от тях днес се завъртях за 5 мин в двора и пак ме нападна и все към лицето летят. Днес купих розмарин,мащерка,мента казват, че прогонват пчелите и чесън ще съдя (той е срещу вампири ама дано става и за пчели). Ако някой знае метод да се прогонват от моя имот да пише...


Танче, споко бе душа. kiss;Тук са писали и такива, които се крият под кревата от пчели.Твойто ,кво е -нищо работа.:bigsmile:

zapstojan
05.05.2021, 21:48
Когато моите са агресивни ( има такъв момент ) на 4м. от кошера може да ме атакува някоя пчела.
Ама на 40м. от кошерите, дори и да смачкам някоя пчела, и да ме ожили, няма да ме подгонят, или да ме нападнат.
Явно моите не са като на хората!?:laughing:

Трендафил Дончев
05.05.2021, 21:48
Да взема, че да ви питам - ако се разпечатват периодично пити, дали се получава агресивност?

zapstojan
05.05.2021, 21:52
Моите кротват.
Ама те са малко бамбашка.;)

Кразз
05.05.2021, 21:54
Вие се рзтушвайте тука. Аз след малко, отивам да опалвам пещта. Честит Гергьовден.:bigsmile:

tan4eto
05.05.2021, 22:11
Един друг въпрос има ли разлика в отровата на пчелите? До сега никога не съм имала такава силна реакция 4ти ден се мажа с крем с кортикостериод за да ми мине отока, а досега винаги ми е минало без нищо да мажа за 1-2 часа. И с какво е най-ефективно да се маже/пие/инжектира човек- Аз ползвах бемаметазон (бетноват-с), защото това имах налично в неделя. Мисля,че и метилпреднизолон имам някъде, а и псилобалсам по прицип имам, но още тази година не съм купувала.

zapstojan
05.05.2021, 22:21
Един друг въпрос има ли разлика в отровата на пчелите? До сега никога не съм имала такава силна реакция 4ти ден се мажа с крем с кортикостериод за да ми мине отока, а досега винаги ми е минало без нищо да мажа за 1-2 часа. И с какво е най-ефективно да се маже/пие/инжектира човек- Аз ползвах бемаметазон (бетноват-с), защото това имах налично в неделя. Мисля,че и метилпреднизолон имам някъде, а и псилобалсам по прицип имам, но още тази година не съм купувала.

Явно имате богат опит с ужилванията.
Опитния си е опитен, аджамията си е аджамия.:bigsmile:

Георги 1974
05.05.2021, 22:53
Един друг въпрос има ли разлика в отровата на пчелите? До сега никога не съм имала такава силна реакция 4ти ден се мажа с крем с кортикостериод за да ми мине отока, а досега винаги ми е минало без нищо да мажа за 1-2 часа. И с какво е най-ефективно да се маже/пие/инжектира човек- Аз ползвах бемаметазон (бетноват-с), защото това имах налично в неделя. Мисля,че и метилпреднизолон имам някъде, а и псилобалсам по прицип имам, но още тази година не съм купувала.

Има зависи от възрастта на пчелата а и къде те ужили.
По принцип пчелите са добри и полезни създания и това ще е временно явление но говори с онзи мушморок стопанина им.

Георги 1974
05.05.2021, 22:58
Жоре, май ти е дошла в повече ракията тази вечер.:bigsmile:
Така е но преди година две ходих да помагам на приятел що на комшиите и кучето бе проодило на два крака от един такъв кошер.Изнесохме го през ноща в неговата работа там на другия ден изедоа всичко де оди по плаца.Накрая моя човек го изнесе в някви гори тилилейски и се реши въпроса

Трендафил Дончев
06.05.2021, 00:50
Така е но преди година две ходих да помагам на приятел що на комшиите и кучето бе проодило на два крака от един такъв кошер.Изнесохме го през ноща в неговата работа там на другия ден изедоа всичко де оди по плаца.Накрая моя човек го изнесе в някви гори тилилейски и се реши въпроса

Е, такива на мен ги подарявайте. ;)

valaz
06.05.2021, 05:29
Ужилването е полезно в малки дози. Като бях начинаещ в пчеларството се подувах от едно ужилване. Сега няма такова явление. 40 метра е достатъчно отстояние като за толкова малко кошери. Като цъфне акацията, пчелите ще се успокоят. Поне при моите, така става.

Mladenoff
06.05.2021, 10:15
Имам подобен проблем - три от кошерите влязоха в роево състояние и ги нацепих, вече имам 8 кошера и 12 отводки и стана чудо на чудесата... От една седмица в двора не може да се ходи без було, а и един от комшиите взе да се оплаква че и него гонят - дворът му е на 30 метра от пчелина. Освен това друг комшия пчелар като видя че мойте вървят добре реши да си премести пчелин от другия край на селото в парцелчето му до мен, та си донесе четирите негови кошера на 65 метра разстояние от моите пчели. За капак жената като копала градината събирала тревата в кофа и зарязала кофата под пчелина, от страната на прелките на има няма 3 метра разстояние от кошерите (кошерите са на плоча, а градината е плътно до сградата), дъждовете напълнили кофата и след няколко дни в нея имаше такава смрад... Като и казах да си го разкара тя решила че това е перфектната био тор и я изсипала в градинтата... неам думи... Прекопах наново мястото поръсих с пепел и полях и вече не усещам миризма, ама де да ги знам дали те не надушват все още нещо. Та в момента се чудя какво провокира агресията, няма излизане на терасата, а за двора да не говорим - гонят до откат, даже като вляза вътре влизат след мен и жилят на поразия. Та въпросчетата: 1. Единия кошер си беше лют и преди но само ден два след като го ровя, той разрои и го нацепих, може ли да е от него или да считам че всички са разярени, включително и отводките? 2.Как мога да позная от кой кошер идват нападателите за да го пратя в изгнание в овошната градина извън селото? Възможно ли е в някоя от отводките да не се е излюпил маточика или майката да е дала фира при опложданите и от там да идват проблемите? 3.Мога ли да виня съседските пчели за спречкване с мойте или да си търся кусурите при мене? 4. При разфасоването рязах излишните маточници, слагах ги в кутиики и ги мушнах сред магазинните пити на нероил кошер на хотел за да си имам запас от майки - може ли това да ги провокира да стават зли? Дайте ми съвет щото съм в чудо, ако това продължи още десет дни ще ми се наложи да местя целия пчелин в овощната гради, а ми се ще да ми е у дома пред очите...

PS: Знам че Дончев отново ще каже "не правете като Mladenoff ", но ми трябва съвет как да се справя с проблема... blush;

Трендафил Дончев
06.05.2021, 18:05
PS: Знам че Дончев отново ще каже "не правете като Mladenoff ", но ми трябва съвет как да се справя с проблема... blush;

Няма бре. Прави каквото искаш. ;)

Mladenoff
06.05.2021, 23:13
Кажи отде иде проблема, а не си трай както обикновено...

Niki1313
06.05.2021, 23:30
... 2.Как мога да позная от кой кошер идват нападателите ...

Прочети последното включване на scutellator (https://pchelari.com/forum/member.php?u=71).

tan4eto
07.05.2021, 12:20
Здравейте, пак
до колкото разбирам, от поста на "scutellator (https://pchelari.com/forum/member.php?u=71)" мръсен вълнен парцал ще ги отблъсква от двора ми ?

радо
07.05.2021, 12:52
Здравейте, пак
до колкото разбирам, от поста на "scutellator (https://pchelari.com/forum/member.php?u=71)" мръсен вълнен парцал ще ги отблъсква от двора ми ?
Не,това ще покаже степента на дразнимост на даден кошер.Това може да помогне на пчеларя но не и на вас.

зуница
07.05.2021, 22:40
Един друг въпрос има ли разлика в отровата на пчелите? До сега никога не съм имала такава силна реакция 4ти ден се мажа с крем с кортикостериод за да ми мине отока, а досега винаги ми е минало без нищо да мажа за 1-2 часа. И с какво е най-ефективно да се маже/пие/инжектира човек- Аз ползвах бемаметазон (бетноват-с), защото това имах налично в неделя. Мисля,че и метилпреднизолон имам някъде, а и псилобалсам по прицип имам, но още тази година не съм купувала.
Ракия вътрешно и оцет външно.В началото на сезона отоците са малко по-големи .В края почти няма такива.Разликата е в реакцията на организма, а не в състава на отровата на пчелата. А и бързото махане на жилото е от значение.За лекарствата ... Докторите знаят най-добре.

evgeni.filimonov
18.05.2021, 10:49
Махни саксиите с лаванадула.....
Шегувам се. Говори със собственика ако може максимално да ги отдалучи от оградата, например в другия край на имота му.
Същия проблем имах и аз. Бях сложил кошерите до оградата откъм съседа и постоянно го атакуваха и накрая ги преместих 20 тина метра напред и проблемите спряха. Е, ако ги разбъзикам в неподходящо време, пак някоя пчела започва да ги тормози, но 1-2 буркана мед оправят положието.

tan4eto
29.04.2022, 14:38
Здравейте, пак през този месец. Пчелите на съседа пак са като бястни кучета. Но ги проброих кошерите и се оказаха 16 :Д Тази година имаме пълно бойно облекло (пчеларско) и е... ем през панталона ме захапа ... :( Добрата новина е, че доматите няма да останат не опрашени :Д

kaloyanv
29.04.2022, 18:19
Здравейте, пак през този месец. Пчелите на съседа пак са като бястни кучета. Но ги проброих кошерите и се оказаха 16 :Д Тази година имаме пълно бойно облекло (пчеларско) и е... ем през панталона ме захапа ... :( Добрата новина е, че доматите няма да останат не опрашени :Д

Аз също имам 2 семейства, които са лоши, но те нападат ако си на 4-5 метра пред кошера, не повече и то една-две пчели. Като цяло това се случи след като едно от семействата ми изрои. Като дойде пролетния сезон и започват да се развиват стават лоши и така до есента. Дават по много мед, обаче са лоши и трудно се работи с тях.
Като цяло пчеларите би трябвало да правят селекция, за да не позволяват такива зли пчели да остават.

По принцип ако не страдаш от алергия, застани на едно място и я остави да те ужили, те обикновено се завират в косите. Но ако спреш на едно място, ще се повърти и ще си замине. Ако много пчели те нападат, значи има някакъв по-сериозен проблем и това семейство трябва да се унищожи, поне от това което съм чел, или майката да се смени от съвсем друг ген.

tan4eto
29.04.2022, 20:05
Тя и през панталона си ме ужили. Днес идва човек да оре градината много зле нападнаха го и на 20-30 метра от кошера нападат и то на рояк. Аз като ходех да събирам коренища с мъжа в градината гледам по 5-6 пчели се мъчат да ни нажилят. Без предпазни средства не се проближавам до онзи край на двора. Не знам каква градина ще гледам ... дано се кротнат скоро. Иначе аз не съм алергична, но много се подух 7-8 см диаметър около мястото, при положение, че веднага се намазах. Според мен той мъчи животните... гледам ги пчеличките ни водица им е оставил ни нищо... идват при нас и се нахвърлят на вода. Това са измъчени пчели... Може и да си внушавам, но като са ядосани по друг начин се чуват ...

Getov95
29.04.2022, 20:30
Да няма случайно посята рапица наблизо ?

tan4eto
29.04.2022, 20:49
Няма тук има по нивите картофи и царевица

зуница
29.04.2022, 21:31
Няма тук има по нивите картофи и царевица
От това, което пишеш се разбира , че на пчеларя не му пука за селекцията на спокойни пчели. Няма да давам съвети как да го научиш да си гледа работата. Ще те посъветвам да си купиш пчеларско було и да се движиш с него в моменти на работа в градината. Пази очите и лицето. Зареди си и аптечката с антиалергични лекарства. И един практичен съвет. Дръж отворена врата на хладно и тъмно помещение. Отлично място за бързо бягство. Не е срамно да избягаш. Глупаво е да стоиш да те жилят.
hi;

Silvia
01.05.2022, 20:12
Тя и през панталона си ме ужили. Днес идва човек да оре градината много зле нападнаха го и на 20-30 метра от кошера нападат и то на рояк. Аз като ходех да събирам коренища с мъжа в градината гледам по 5-6 пчели се мъчат да ни нажилят. Без предпазни средства не се проближавам до онзи край на двора. Не знам каква градина ще гледам ... дано се кротнат скоро. Иначе аз не съм алергична, но много се подух 7-8 см диаметър около мястото, при положение, че веднага се намазах. Според мен той мъчи животните... гледам ги пчеличките ни водица им е оставил ни нищо... идват при нас и се нахвърлят на вода. Това са измъчени пчели... Може и да си внушавам, но като са ядосани по друг начин се чуват ...

Ако оградата е с мрежа, добра работа ще свърши да прикрепите засенчваща мрежа, за да не ви виждат директно пчелите. Много ефикасно при ужилване е хомеопатичното на Боарон апис мелифика, мисля че беше, може СН9 или СН15 разреждане. По 5-6 гранули 2-3 пъти през 20 тина минути. Масло от карамфил доста предпазва, действа като репелент, мажете си ръцете с по няколко капки. По това време пчелите са най-агресивни, но без тях не можем.

Angel Yosifov
01.05.2022, 20:47
Ако оградата е с мрежа, добра работа ще свърши да прикрепите засенчваща мрежа, за да не ви виждат директно пчелите. Много ефикасно при ужилване е хомеопатичното на Боарон апис мелифика, мисля че беше, може СН9 или СН15 разреждане. По 5-6 гранули 2-3 пъти през 20 тина минути. Масло от карамфил доста предпазва, действа като репелент, мажете си ръцете с по няколко капки. По това време пчелите са най-агресивни, но без тях не можем.
Само да добавя.Пише го и в книгите..наличието на твърд алкохол.30-40млл на "залп",действа противоположно на пч. отрова...нооо да се има в предвид,че над 50-100млл вече действа успоредно с пч отрова.

kaloyanv
01.05.2022, 20:55
А този проблем откога варира ? Други съседи няма ли там които да се оплакват. ? Самия пчелар какво казва ? Като цяло аз съм срещал това в литературата. Има една кръстоска която дава повече мед, обаче не би трябвало да я има в българия, но е разпространена по някакви места из света. Тя е доста агресивна.

https://en.wikipedia.org/wiki/Africanized_bee

tan4eto
12.09.2023, 15:25
Зравейте отново, една година по късно. Обмислям да заведа дело срещу този съсед на основание на Закона за собствеността. Някой има ли опит от едната или другата страна на барикадата? От кметстово не ми дават отговор дали е регистриран (т.е. правят си оглушки), но е на 87м от училището т.е. трябва да са 100% незаконни тези пчелини. Кой орган/институция трябва да издаде предписание за преместването им? И някой има ли опит, ако човека реши да не изпълни предписанието какво следва?

morning
15.09.2023, 15:47
Обмислям да заведа дело срещу този съсед на основание на Закона за собствеността.
Изчетох темата и случая си е баш за дело, така че потърси добър адвокат, обърни се и към съседите си за съдействие. И не се тревожи, ако този идиот не изпълни съдебното решение, ще бъдеш информирана какво му предстои.

Георги 1974
15.09.2023, 21:00
Зравейте отново, една година по късно. Обмислям да заведа дело срещу този съсед на основание на Закона за собствеността. Някой има ли опит от едната или другата страна на барикадата? От кметстово не ми дават отговор дали е регистриран (т.е. правят си оглушки), но е на 87м от училището т.е. трябва да са 100% незаконни тези пчелини. Кой орган/институция трябва да издаде предписание за преместването им? И някой има ли опит, ако човека реши да не изпълни предписанието какво следва?

Мисля, че трябва да се обърнеш към официалния ветеринарен лекар който отговаря за дадената територия.Седалището му трябва да е в районната БАБХ.Там трябва да подадеш жалба тоест към държавните ветеринарни лекари изрично подчертай отстояние от училището.

Трендафил Дончев
15.09.2023, 22:39
Зравейте отново, една година по късно. Обмислям да заведа дело срещу този съсед на основание на Закона за собствеността. Някой има ли опит от едната или другата страна на барикадата? От кметстово не ми дават отговор дали е регистриран (т.е. правят си оглушки), но е на 87м от училището т.е. трябва да са 100% незаконни тези пчелини. Кой орган/институция трябва да издаде предписание за преместването им? И някой има ли опит, ако човека реши да не изпълни предписанието какво следва?

Всяка една институция би трябвало да се раздвижи по въпроса. Било кметство, полиция, съд, БАБХ.....пчелина трябва да е на повече от 100 метра от училището. Напълно незаконно е там. Но всъщност не ви трябва да водите дело, а органите трябва да се заемат за отстраняване, които УЖ държат за изпълнението на закона.

дядо борю
21.09.2023, 10:37
А училището в селото действуващо ли е или е само сградата ?

gln
23.04.2024, 20:15
12356
Здравейте пчелари, при мен се появи проблем с комшиите, появиха се миналата година и решиха да си построят постройката в дясно на снимката в урегулирания им имот, оплакват се от жилене на пчелите ми, опитвам се да сменя майките с кротки, ама трябва време, аз съм регистриран пчелар и от към документи съм изряден, пчелина ми е на имот извън регулация, около мен всички други имоти са така ( освен тяхния ), рових сега закона за пчеларството, не искам да се карам с хората, но те ми звънят и ме молят да ги преместя на друг техен имот, само и само да не са до тях, тази мрежа може ли да се брой за плътна ограта ( понеже два от кошерите ми нямат три метра отстояние от оградата, не че това ще реши проблема ), надявам се с новите майки, пчелите да са кротки, но ще трябва да измре старата пчела ( имам няколко по-агресивни кошера, избих майките им, махнах всичкото им пило и прехвърлих пило от кротък кошер, това го направих преди три седмици, тази събота като ги отварям, се надявам да намеря нови майки, дано след това упражнение да снасят по-кротки пчели ), останалите са по-малко агресивни, имам и един много кротък, но не знам дали ще може да смогне с пило, за да подавам от него на другите за да ги окротя.

Кразз
23.04.2024, 22:01
12356
Здравейте пчелари, при мен се появи проблем с комшиите, появиха се миналата година и решиха да си построят постройката в дясно на снимката в урегулирания им имот, оплакват се от жилене на пчелите ми, опитвам се да сменя майките с кротки, ама трябва време, аз съм регистриран пчелар и от към документи съм изряден, пчелина ми е на имот извън регулация, около мен всички други имоти са така ( освен тяхния ), рових сега закона за пчеларството, не искам да се карам с хората, но те ми звънят и ме молят да ги преместя на друг техен имот, само и само да не са до тях, тази мрежа може ли да се брой за плътна ограта ( понеже два от кошерите ми нямат три метра отстояние от оградата, не че това ще реши проблема ), надявам се с новите майки, пчелите да са кротки, но ще трябва да измре старата пчела ( имам няколко по-агресивни кошера, избих майките им, махнах всичкото им пило и прехвърлих пило от кротък кошер, това го направих преди три седмици, тази събота като ги отварям, се надявам да намеря нови майки, дано след това упражнение да снасят по-кротки пчели ), останалите са по-малко агресивни, имам и един много кротък, но не знам дали ще може да смогне с пило, за да подавам от него на другите за да ги окротя.

Най-добрия вариант е, да ги преместиш. И си спестяваш всички главоболия.
Че, да не вземат съвет от някой, който знае "начини за унищожение на пчелно семейство, дори от разстояние".:laughing:

gln
23.04.2024, 22:18
Най-добрия вариант е, да ги преместиш. И си спестяваш всички главоболия.
Че, да не вземат съвет от някой, който знае "начини за унищожение на пчелно семейство, дори от разстояние".:laughing:

Проблема е, че трябва да търся ново място да купувам, да пререгистрирам пчелин, да ограждам на ново, да местя целия катун, две години вече залесявам раьона с какво ли не, а най лошото е, че не е май сега момента да ги местя на няколко стотин метра, няма ли да се връщат на сегашното място и да стане още по-зле, след като не си намерят кошера crying;

dvd111
24.04.2024, 00:48
Проблема е, че трябва да търся ново място да купувам, да пререгистрирам пчелин, да ограждам на ново, да местя целия катун, две години вече залесявам раьона с какво ли не, а най лошото е, че не е май сега момента да ги местя на няколко стотин метра, няма ли да се връщат на сегашното място и да стане още по-зле, след като не си намерят кошера crying;
Добре си вдигнал висока мрежа, но преди да търсиш други решения я направи както трябва, за да стане невъзможно преминаването на пчелите под нея. Щото така все едно я няма. Дори по-лошо, вместо да ги насочиш нагоре, принуждаваш пчелите да летят ниско до земята когато навлизат в съседния двор (и когато се връщат). Така в пъти увеличаваш шансовете на пътя им да се изпречи някой от съседите и да ги раздразни...
Може да има и други причини, но според мен тази е основната.

morning
24.04.2024, 01:45
Каквото и да правиш, ако в тази пристройка се вдига шум и има привличащи ги миризми - няма как да ги спреш. Инак пробвай и да ги преместиш на отсрещния край, като им обърнеш входовете в съответната посока .... макар, че баш сега не е добра идея да ги местиш и стотина метра са близко, даже ще стане още по- голяма беля, защото със сигурност летящата пчела ще се върне на старото място. Задължително и пчелите не трябва да са гладни, имали паша или в хранилките, или в питите, са доста по- спокойни.

gln
24.04.2024, 05:40
Добре си вдигнал висока мрежа, но преди да търсиш други решения я направи както трябва, за да стане невъзможно преминаването на пчелите под нея. Щото така все едно я няма. Дори по-лошо, вместо да ги насочиш нагоре, принуждаваш пчелите да летят ниско до земята когато навлизат в съседния двор (и когато се връщат). Така в пъти увеличаваш шансовете на пътя им да се изпречи някой от съседите и да ги раздразни...
Може да има и други причини, но според мен тази е основната.

Добро утро, не знам дали там е проблема, тази зима падна оградата при силните ветрове в края на ноември 2023, вдигнах нова ограда и отъпках тревата, по-принцим там расте висока трева и на двадесет см от оградате не я кося и става естествена преграда, сега още не е пораснала, за гладни не са, понеже имат по-три-четири пити с мед, подхранвам ги в момента, а и забелязах, че на километър от мен има голям масив с рапица, ако ги местя на няколко стотин метра от там, по-скоро това трябва да стане ранно на пролет догодина, докато все още не са се вдигнали температурите и не са започнали да се облитат, за сега не знам какво друго мога да направя, благодаря предварително за съветите.