PDA

Виж пълната версия : Съвест или професионализъм



Чучулига
03.01.2021, 09:44
Здравейте, колеги.
Проблемът е следнит:
- имам приятел пчелар, за съжаление пчелите му се разболяха от гнилец. Крие заболяването от службите, споделиго само с мен. Предприема действия по овладяване и ликвидиране на болестта, но каквото и да прави риска от разпространение си остава.
Въпросът ми е:
- какво би могло да се направи за да няма подобни ситуации? На теория имаме инструмент за превенция в такива случаи в лицето на ветеринарния лекар, но за съжаление не минава да инспектира пчелините.
- пчеларите контрольори биха ли били полезни в такива случаи?
-ако се организират семинари или най-малкото да се обсъждат във форумите, темите за съвест и професионализъм, би ли ги подтикнал сами да предупредят службите?
- или как да накараме ветеринарите да си свършат работата?

M.Milkov
03.01.2021, 10:08
Какъв е гнилеца.Американски или Европейски.И това е много важен момент.Лечение има,но момента не е подходящ.Ако изпролетят на пролет,при Европейският може да се справи колегата с малко повече помощ и настояване.За Американският гнилец е унищожаване на семействата и дезинфекция или/изгаряне/на целият инвентар.Друго спасение няма.Руснаците,сменят майката,сменят целият инвентар/рамките с пило,мед,прашец/ изгарят ги,и им дават на тяхно място нови рамки и прясно пило, които са от здрави семейства и пити извадени за резерва за зимата.В кой регион е това.Успех,дано да съм ви бил малко полезен.Поздрави.

tarty
03.01.2021, 12:11
https://www.youtube.com/results?search_query=%D0%BC%D0%B5%D1%88%D0%BE%D1%8 2%D1%87%D0%B0%D1%82%D1%8B%D0%B9+%D1%80%D0%B0%D1%81 %D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%B4+%D0%BB%D0%B5%D1%87%D0%B5% D0%BD%D0%B8%D0%B5

Чучулига
03.01.2021, 12:16
За съжаление не знаем, кой вид гнилец е.
Искам да обсъдим, редно ли е или морално ли е, да се прикрива такава информация? Било то, от служби или колеги. По този начин не се ли излага на риск и други пчелини?

kuline
03.01.2021, 13:19
За съжаление не знаем, кой вид гнилец е.
Искам да обсъдим, редно ли е или морално ли е, да се прикрива такава информация? Било то, от служби или колеги. По този начин не се ли излага на риск и други пчелини?

Факта, че не знаете за какво заболяване иде реч е показателно, че много колеги, поради незнание, изпитват опасение да не бъдат анатемосани от съсловието. Има достатъчно материали в нета, от където, при желание може човек да се ограмоти. Това, че някой не знае нещо, не е проблем, проблема е в това имали желание да се научи.
Спорите на гнилцовите заболявания са налични и в здрави семейства, но при определени/подходящи условия се увеличават до степен, при която пчеларя констатира заболяването, поради което е необходимо семействата да се поддържат в състояние, в което да не се стига до проява.
Има лек за всяко гнилцово заболяване, но въпроса е, колко е рентабилно.
За това, за да има ефект при всяко лечение, е нужно познаване на болестите. Дали ще има семинари, дали ще има ветеринари, ако пчеларя не търси решение, полза няма.

Трендафил Дончев
03.01.2021, 14:04
Винаги трябва да се вземат радикални мерки, но всеки се опитва да помогне с нещо - ха дано, в това число и АЗ. В повечето случаи, да не кажа всички, това води само до губене на време и средства.

Чучулига
03.01.2021, 14:31
Капачките на пилото са надути, при разпечатване се разтяга (като сопол) и кошерите миришат на мърша, постоянно отслабват. Всичко започна от рояците които ги хвана. Почти всички ние, занимаващите се с пчеларство знаем за гнилците и превенцията. Обръщам внимание на това, трябва ли да си мълчим или да оповестим бедата, която ни е сполетяла?
Примерно, ако споделим с пчеларите около нас, най-малкото за съответния сезон биха преустановили хващането на рояци с цел да не си вкарат болно семейство в пчелина. Но ако не знае, че наоколо има болни семейства, ще си хване рояка, съответно, ще си зарази и своите пчели.
Трябва ли да си мълчим, ако имаме гнилец в пчелина?

Ангел Йосифов
03.01.2021, 14:31
редно ли е или морално ли е, да се прикрива такава информация?

Категорично НЕ!Не е редно да се прикрива.
При доказване на АГ, района се "карантинира",като под карантината попадат най-вече отводко-майкопроизводители,а иено от там идват дивидентите за ветеринаря и др.
За парите-морал НЯМА.
п.п.Рояците нямат вина!

valaz
03.01.2021, 14:48
При АГ, при вадне на ларвата, тя се разтяга и е трудно да бъде извадена цяла. При ЕГ, ларвата се вади цяла. За АГ се счита за най-правилно леквидиране на болните семейства и изгаряне на извентара. Има специални тестове, които показват какъв е гнилеца - АГ или ЕГ. Наподобяват бързите тестове за Ковид-19.

Чучулига
03.01.2021, 14:48
Лоша работа, но никой не е застрахован.
А има ли шанс да се спаси кошера (семейството и рамките ще ги унищожим)?
Кошера може ли да се дезинфекцира или и то трябва да се унищожи?

дядо борю
03.01.2021, 15:02
Ако кошера е здрав може. След като се задушат пчелите и се изгори всичко в него рамките заедно с меда и восъка,сандъка се обгаря с горелка.После за всеки случай се изварява или измива с 10 процентен горещ разтвор на сода каустик.Измиваш обилно с вода,изсушаваш и настаняваш ново семейство.

радо
03.01.2021, 15:08
Капачките на пилото са надути, при разпечатване се разтяга (като сопол) и кошерите миришат на мърша, постоянно отслабват. Всичко започна от рояците които ги хвана. Почти всички ние, занимаващите се с пчеларство знаем за гнилците и превенцията. Обръщам внимание на това, трябва ли да си мълчим или да оповестим бедата, която ни е сполетяла?
Примерно, ако споделим с пчеларите около нас, най-малкото за съответния сезон биха преустановили хващането на рояци с цел да не си вкарат болно семейство в пчелина. Но ако не знае, че наоколо има болни семейства, ще си хване рояка, съответно, ще си зарази и своите пчели.
Трябва ли да си мълчим, ако имаме гнилец в пчелина?
Семейство с АГ оцеляло през зимата ще е цяло чудо,а за рояване на такова семейство явно изобщо нямате представа за какво говорите.Кражби и разграбване на такива семейства е големият проблем затова унищожаването им е най добре.

Трендафил Дончев
03.01.2021, 15:16
Лоша работа, но никой не е застрахован.
А има ли шанс да се спаси кошера (семейството и рамките ще ги унищожим)?
Кошера може ли да се дезинфекцира или и то трябва да се унищожи?

При констатиран АГ е добре кошера да се изгори, иначе след това ще изгорят и други. От рояк трудно се хващат болести, поради причината, че слаби и болни семейства не се роят. Може да се прихване акар, ако семейството е избягало от прекомерното му развитие, но той/акара/ носи други болести, които биха занулили семейството преди това.

Чучулига
03.01.2021, 15:19
Още в края на сезона семействата бяха много слаби. Не знам защо не ги ликвидира. Можеби не се изразих правилно, предполагаме, че семействата на колегата се заразиха от рояците, които беше хванал през лятото. Истината е, че в района му имаше пчелин с АГ, дори и на него му беше наложена карантина без да има болни семейства.

Чучулига
03.01.2021, 15:42
При констатиран АГ е добре кошера да се изгори, иначе след това ще изгорят и други. От рояк трудно се хващат болести, поради причината, че слаби и болни семейства не се роят. Може да се прихване акар, ако семейството е избягало от прекомерното му развитие, но той/акара/ носи други болести, които биха занулили семейството преди това.

Казаното ме обнадежди. Мислех този сезон да не залагам капани за рояци, даже ако видя хванал се за някой клон да го подмина. Бих искал да знам, вашето мнение по този въпрос.
Вие как бихте постъпили с рояците, ако в района ви има АГ?

agro
03.01.2021, 15:46
Ако кошера е здрав може. След като се задушат пчелите и се изгори всичко в него рамките заедно с меда и восъка,сандъка се обгаря с горелка.После за всеки случай се изварява или измива с 10 процентен горещ разтвор на сода каустик.Измиваш обилно с вода,изсушаваш и настаняваш ново семейство.
Че то това е по-скъпо от нов кошер. Пък ако е от полистирол - тогава? Ако е вярно, че спорите така и така си ги има във всяко семейство /според Дончев/ - то тогава няма проблем само да се изчисти и да се ползва. Но дали е така? Аз бих ги изхвърлил, ценя си труда и не ми се диша сода каустик.

dvd111
03.01.2021, 15:48
Още в края на сезона семействата бяха много слаби. Не знам защо не ги ликвидира. Можеби не се изразих правилно, предполагаме, че семействата на колегата се заразиха от рояците, които беше хванал през лятото. Истината е, че в района му имаше пчелин с АГ, дори и на него му беше наложена карантина без да има болни семейства.
Прочети пак поста на Радо...

Трендафил Дончев
03.01.2021, 15:57
Казаното ме обнадежди. Мислех този сезон да не залагам капани за рояци, даже ако видя хванал се за някой клон да го подмина. Бих искал да знам, вашето мнение по този въпрос.
Вие как бихте постъпили с рояците, ако в района ви има АГ?

Хващай си рояка и си пий ракията. Ха, ха..., ако знаехме от кое зърно боб ще пръднем, то нямаше да го изядем. ;)

M.Milkov
03.01.2021, 16:03
Прочети какво ти е написал колегата Дончев,и го преусмисли отново,и ще си изведеш сам отговор за рояците.

радо
03.01.2021, 16:05
Капачките на пилото са надути
При гнилеца капачетата са хлътнали и част от тях са с дупка,ако са били надути може да е друго заболяване.

Трендафил Дончев
03.01.2021, 16:30
Надути капачета се получават при нормално търтиево пило, търтовка и при молец.

Чучулига
03.01.2021, 16:34
Благодаря ви, колеги. Май от рояците няма да се откажа. Може би превантивно ще ги настаня далеч от пчелини до края на сезона. Само някой да не ги “приватизира”.

ch.atanasov
03.01.2021, 16:49
Здравейте, колеги.
Проблемът е следнит:
- имам приятел пчелар.....



- или как да накараме ветеринарите да си свършат работата?

Много странна тема. Ако приемем, че Чучулига е : госпожа пчеларка, то приятеля май е нейната половинка-господин Чучулиг. Все пак нали за морал пишем.hi;








..... Почти всички ние, занимаващите се с пчеларство знаем за гнилците и превенцията..... Обръщам внимание на това, трябва ли да си мълчим или да оповестим бедата, която ни е сполетяла?

Трябва ли да си мълчим, ако имаме гнилец в пчелина?



Навява ми гузна съвест.




.....в района му имаше пчелин с АГ, дори и на него му беше наложена карантина без да има болни семейства.


Ужас, ама нали ветеринарите не работеха.:bigsmile:

пп. нищо лично kiss;

jdrumev
03.01.2021, 17:11
Че то това е по-скъпо от нов кошер. Пък ако е от полистирол - тогава?
Хлорна вар няма ли да помогне или нещо друго за канал.;):bigsmile:
п.п.Прасета се появиха.Вчера 3 броя....;)

Mateev
03.01.2021, 17:32
Най-доброто лечение за всички видове гнилец е шише с бензин и клечка кибрит. Трябва обаче да се действа светкавично.

Най-добрия диагностичен метод е носа на пчеларя. Замирише ли му около кошера, дори не си прави труда да го отваря. Изчаква стъмняване, за да се приберат старите пчели, след това затваря прелката и мести кошера в най-близкия дол или някъде по-далече от пчелина. След това заливане с бензин или нафта и изгаряне на целия кошер. Всеки опит да се спаси нещо ще доведе до заразяване и на други семейства.

Ако се действа светкавично и безкомпромисно, отпада риска от заразяване на целия пчелин, както и на пчелините на околните пчелари. Тука обаче се изисква съвест и морал, които понякога трудно се намират в някои хора. Трябва да се направи саможертва, за да се спаси собствения и чуждите пчелини. Много пчелари обаче не могат да вземат това решение, и изчакват, което води до големи щети - собствени и чужди. Не знам какви са тези хора, но да - има ги.

В моята история два пъти е замирисвало около даден кошер. Така и не разбрах дали това е гнилец или не, защото бяха унищожени на секундата (същата вечер). Впоследствие никой друг кошер не замириса, така че явно метода ми е правилен. Препоръчвам го и на всички останали - никакво двуомене и светкавични действия по 100% унищожаване на кошера, заедно с всичко вътре в него.

barkov1982
03.01.2021, 18:16
По това време и при положение ,че е един кошер най-доброто което може да се направи е контролирано изгаряне,ще бъде и лесно предвид атмосферни условия.
Сподели с колегите в околността предполагам че все ще съберат един стар кошер и една отводка за компенсация, ако собственикът е с малко на брой семейства

Ангел Йосифов
03.01.2021, 19:04
след това затваря прелката и мести кошера в най-близкия дол или някъде по-далече от пчелина. След това заливане с бензин или нафта и изгаряне на целия кошер.

Да си носи ли пожарогасител или.........да си редактираш поста и да изтриеш този.

zapstojan
03.01.2021, 19:54
Колко време е минало от възникването на заболяването и неговото констатиране?
Дали при забелязан кошер боледуващ от АГ, не трябва да изгорим целия пчелин и околните в 3 километровата зона?
Разбира се че се шегувам!;)
Има книги написани от сериозни хора ( не от такива като мен ).
При АГ, за кошера препоръчват: Ако е стар и негоден да се изгори. Т.е. да не се остави в някой ъгъл от пчелина и пчелите да стържат прополис, восък и патогени от него.
Ако е запазен да се дезинфектира ( едно обгаряне е достатъчно ) и да се ползва.
Как става изгарянето?
Не е сложно, но също е описано в тези книги. Ама иска четене!:rtfm:
Ако трябва да преписвам въпросните книги във форума, по-добре да издам книга.:laughing:

зуница
03.01.2021, 20:01
Най-доброто лечение за всички видове гнилец е шише с бензин и клечка кибрит. Трябва обаче да се действа светкавично.

Най-добрия диагностичен метод е носа на пчеларя. Замирише ли му около кошера, дори не си прави труда да го отваря. Изчаква стъмняване, за да се приберат старите пчели, след това затваря прелката и мести кошера в най-близкия дол или някъде по-далече от пчелина. След това заливане с бензин или нафта и изгаряне на целия кошер. Всеки опит да се спаси нещо ще доведе до заразяване и на други семейства.

Ако се действа светкавично и безкомпромисно, отпада риска от заразяване на целия пчелин, както и на пчелините на околните пчелари. Тука обаче се изисква съвест и морал, които понякога трудно се намират в някои хора. Трябва да се направи саможертва, за да се спаси собствения и чуждите пчелини. Много пчелари обаче не могат да вземат това решение, и изчакват, което води до големи щети - собствени и чужди. Не знам какви са тези хора, но да - има ги.

В моята история два пъти е замирисвало около даден кошер. Така и не разбрах дали това е гнилец или не, защото бяха унищожени на секундата (същата вечер). Впоследствие никой друг кошер не замириса, така че явно метода ми е правилен. Препоръчвам го и на всички останали - никакво двуомене и светкавични действия по 100% унищожаване на кошера, заедно с всичко вътре в него.
Малко допълнение.За 100% "връзване на гащите" преди запалването пчелите се умъртвяват с подходящо бързо действащо средство. Тоя масраф е поради съществуването на възможност, минимална, от излитане на болни пчели при процедурите по изгаряне.hi;

зуница
03.01.2021, 20:06
. ... Ако е запазен да се дезинфектира ( едно обгаряне е достатъчно ) и да се ползва. ...
Обгарянето , препърлянето не е достатъчно. За предпочитане е изваряване в разтвор на сода каустик.hi;

zapstojan
03.01.2021, 20:10
Обгарянето , препърлянето не е достатъчно. За предпочитане е изваряване в разтвор на сода каустик.hi;

Някои хора преди теб препоръчаха да се изгаря, ама явно не четеш!:bigsmile:

ch.atanasov
03.01.2021, 20:38
Някои хора преди теб препоръчаха да се изгаря, ама явно не четеш!:bigsmile:

Не е само той. :bigsmile:Темата е :Съвест или професионализъм . Никой не пита : как да си дезинфектирам или как да си изгоря кошера.:crazy:

Трендафил Дончев
03.01.2021, 20:56
Не е само той. :bigsmile:Темата е :Съвест или професионализъм . Никой не пита : как да си дезинфектирам или как да си изгоря кошера.:crazy:

И как се процедира в случая след като искаме да сме по темата? Имаме съмнения, обаждаме се на ветеринаря, вземат се съответните мерки след положителен резултат, а те са:- изгаряне, изгаряне и пак изгаряне. За сега друго не е позволено в страната.
А за съвест или професионализъм, смятам, че всеки трябва да ги притежава, а дали...това е друга тема.

зуница
03.01.2021, 21:10
Някои хора преди теб препоръчаха да се изгаря, ама явно не четеш!:bigsmile:
Чета повече от внимателно.И това, което е грешка според мене допълвам.
"Ако е запазен да се дезинфектира ( едно обгаряне е достатъчно ) и да се ползва." От целия ти пост само това ми направи впечатление като грешно. Да обяснявам ли защо препърлянето с пламък е по зле от изваряването? Сам твърдиш, че има много книги и статии по въпроса.
Относно изгарянето ще ти препоръчам предния ми пост.Отбелязал съм изрично, че е допълващ цитирания в него.
Това за внимателното четене. hi;
п.п.
https://sinor.bg/2400-BORBA-SREStU-BAKTERIALNITE-ZABOLYaVANIYa-PO-PChELITE-PRI-SAVREMENNITE-USLOVIYa
Дано поне това е полезно.

зуница
03.01.2021, 21:12
Не е само той. :bigsmile:Темата е :Съвест или професионализъм . Никой не пита : как да си дезинфектирам или как да си изгоря кошера.:crazy:
Като е такава темата, що от написаното от тебе е по темата?sweating;

zapstojan
03.01.2021, 21:13
Чета повече от внимателно.И това, което е грешка според мене допълвам.
"Ако е запазен да се дезинфектира ( едно обгаряне е достатъчно ) и да се ползва." От целия ти пост само това ми направи впечатление като грешно. Да обяснявам ли защо препърлянето с пламък е по зле от изваряването? Сам твърдиш, че има много книги и статии по въпроса.
Относно изгарянето ще ти препоръчам предния ми пост.Отбелязал съм изрично, че е допълващ цитирания в него.
Това за внимателното четене. hi;


Отклоняваш се от темата!!!:rtfm:

varom
03.01.2021, 21:16
За съжаление не знаем, кой вид гнилец е.
Искам да обсъдим, редно ли е или морално ли е, да се прикрива такава информация? Било то, от служби или колеги. По този начин не се ли излага на риск и други пчелини?
Не е сериозно в началото на януари,да обсъждаме какво да правим с кошер или пчелин болни от АГ или поне с голяма вероятност за .това..Трябвало е да се реагира бързо, и както повечето колеги препоръчаха-брутално.Не ми се мисли в тая топла есен и зима ,с вероятност за кражби какво може да стане в района.(ама кой район????).Чудел съм се и преди ,с многото нови колеги невиждали и нечували за гнилец ,и при липса на помощ и контрол ,кога ли ще пламнем!!!

ch.atanasov
03.01.2021, 21:20
И как се процедира в случая след като искаме да сме по темата? ....


Въпроса е по-долу.blush;


.....
Трябва ли да си мълчим, ако имаме гнилец в пчелина?

jdrumev
03.01.2021, 21:23
И как се процедира в случая след като искаме да сме по темата? Имаме съмнения, обаждаме се на ветеринаря, вземат се съответните мерки след положителен резултат, а те са:- изгаряне, изгаряне и пак изгаряне. За сега друго не е позволено в страната.
А за съвест или професионализъм, смятам, че всеки трябва да ги притежава, а дали...това е друга тема.


Има хора в северна България,при слаби години на продукция обявяват цели пчелини с АГ...Мисля,че много скоро обявяването ще стане порочна масова практика...;):bigsmile:

зуница
03.01.2021, 21:26
Въпроса е по-долу.blush;
Та във въпроса е и отговора. От къде знаеш със сигурност , че имаш гнилец? От лабораторно изследване? От консултация с ветеринар? Как би ги свършил тия работи, ако си мълчиш?
п.п. Какво ръчкаш без да имаш идея на какво ще ти замирише?

ch.atanasov
03.01.2021, 21:36
п.п. Какво ръчкаш без да имаш идея на какво ще ти замирише?

Нищо бе брадчет. Спокоен съм, нали имате вода вече.:bigsmile:

Трендафил Дончев
03.01.2021, 21:54
Въпроса е по-долу.blush;

Ти само първото изречение ли прочете? Това е въпроса, а второто изречение ми е отговора. Чети бре Атанасов. И най вече мисли. ;)

Чучулига
03.01.2021, 22:06
По това време и при положение ,че е един кошер най-доброто което може да се направи е контролирано изгаряне,ще бъде и лесно предвид атмосферни условия.
Сподели с колегите в околността предполагам че все ще съберат един стар кошер и една отводка за компенсация, ако собственикът е с малко на брой семейства

Заразени са 10 от около 90. Лично аз съм в патова ситуация, относно споделянето. Човекът ми е приятел и ми сподели с условието да не разгласявам. С темата исках да привлека вниманието, че стават и такива неща. Смятам, че той не е единственният подобен случай. Сигурно доста колеги не споделят за тази болест.

Чучулига
03.01.2021, 22:20
Не е сериозно в началото на януари,да обсъждаме какво да правим с кошер или пчелин болни от АГ или поне с голяма вероятност за .това..Трябвало е да се реагира бързо, и както повечето колеги препоръчаха-брутално.Не ми се мисли в тая топла есен и зима ,с вероятност за кражби какво може да стане в района.(ама кой район????).Чудел съм се и преди ,с многото нови колеги невиждали и нечували за гнилец ,и при липса на помощ и контрол ,кога ли ще пламнем!!!

Аз разбрах за проблема в началото на август. Нарочно не споделих района с цел анонимност, все пак не искам да засегна никого най-вече приятел. Добрата новина е, че пчелина му е настрани и наоколо няма други пчелини, само един на 3 км. Лошото е, че си държи корпусите, а можеби и рамките и т.т в склад близо до два пчелина с по около 200 семейства.

jdrumev
03.01.2021, 22:24
Аз разбрах за проблема в началото на август. Нарочно не споделих района с цел анонимност, все пак не искам да засегна никого най-вече приятел. Добрата новина е, че пчелина му е настрани и наоколо няма други пчелини, само един на 3 км. Лошото е, че си държи корпусите, а можеби и рамките и т.т в склад близо до два пчелина с по около 200 семейства.


Ако е регистриран ЗП това си е цифра,ако обяви АГ.;):bigsmile:

dvd111
03.01.2021, 22:33
Заразени са 10 от около 90. Лично аз съм в патова ситуация, относно споделянето. Човекът ми е приятел и ми сподели с условието да не разгласявам. С темата исках да привлека вниманието, че стават и такива неща. Смятам, че той не е единственният подобен случай. Сигурно доста колеги не споделят за тази болест.
Ами в случая ти си този, който може да направи нещо по въпроса. Макар, че не ми се вярва човек с 90 кошера да не е наясно за какво става дума, все пак дай му литература, да прочете за какво иде реч. И независимо дали ще информира други за проблема, задължително трябва да предприеме мерките споменати от колегите, към които само ще добавя и прекопаване и обеззаразяване на местата, където са стояли кошерите. И дано вече не е прекалено късно!
А иначе по темата - Не мисля, че трябва, понятието професионализъм да изключва наличието на съвест...

Илиев
03.01.2021, 22:36
Май ни намазаха ските тази вечер ми се чини - човек с 90 кошера, да се чуди да унищожи 10, за да спаси останалите 80!!....не знам колко трябва да е "умен" според мен...има нещо гнилцово в тази тема - така мисля!!

Георги 1974
03.01.2021, 22:50
Май ни намазаха ските тази вечер ми се чини - човек с 90 кошера, да се чуди да унищожи 10, за да спаси останалите 80!!....не знам колко трябва да е "умен" според мен...има нещо гнилцово в тази тема - така мисля!!
И да незнае разликата между ЕГ ( предимно незапечатано пило) а АГ не е с изпъкнали капачета
Описа по мяза на умряло гърбато пило на търтовка ама знам ли

Трендафил Дончев
03.01.2021, 23:07
Май ни намазаха ските тази вечер ми се чини - човек с 90 кошера, да се чуди да унищожи 10, за да спаси останалите 80!!....не знам колко трябва да е "умен" според мен...има нещо гнилцово в тази тема - така мисля!!

Някой ни изпитва, но няма да гледаме в кухнята. ;) Иначе е хубаво да си преговаряме материала.

jdrumev
03.01.2021, 23:20
Някой ни изпитва, но няма да гледаме в кухнята. ;) Иначе е хубаво да си преговаряме материала.


А може и да излезе някоя схемичка за лев.;)

valaz
04.01.2021, 06:23
Най-доброто лечение за всички видове гнилец е шише с бензин и клечка кибрит. Трябва обаче да се действа светкавично.

Най-добрия диагностичен метод е носа на пчеларя. Замирише ли му около кошера, дори не си прави труда да го отваря. Изчаква стъмняване, за да се приберат старите пчели, след това затваря прелката и мести кошера в най-близкия дол или някъде по-далече от пчелина. След това заливане с бензин или нафта и изгаряне на целия кошер. Всеки опит да се спаси нещо ще доведе до заразяване и на други семейства.



В моята история два пъти е замирисвало около даден кошер. Така и не разбрах дали това е гнилец или не, защото бяха унищожени на секундата (същата вечер). Впоследствие никой друг кошер не замириса, така че явно метода ми е правилен. Препоръчвам го и на всички останали - никакво двуомене и светкавични действия по 100% унищожаване на кошера, заедно с всичко вътре в него.

Никога не съм имал гнилец, но не знаех, че миризмата е толкова силна, че да се усеща извън кошера. Щом е така, диагностиката ще е много лесна!

бат тянко
04.01.2021, 06:59
Диагностиката може и да се окаже лесна, но терапията от своя страна доста често се оказва непосилна.

M.Milkov
04.01.2021, 08:12
И аз не съм имал,но дано да не се случва на никого,но съм чувал и чел по-книгите че пилото се почело като бръкнеш в килийката и миришело на тоткал с изразен кафеникав цвят.Дано ни опази Господ от тази напаст.

зуница
04.01.2021, 08:40
Интересна работа! Всеки пчелин за да се регистрира е представен договор с ветеринар.Е, тоя ветеринар за чий фигурира в схемата? Ако някой крие заболяване и може да се оправдае с "незнание", ветеринарят с какво да се оправдава , че не си върши работата? Или може би пчелин с 90 кошера не е регистриран и никой не го е видял?

зуница
04.01.2021, 08:43
Нищо бе брадчет. Спокоен съм, нали имате вода вече.:bigsmile:
Имах пред вид да не ти "замирише врата на изгорел гуменяк".Тогава бая оцет ще ти иде за компреси!;)

Трендафил Дончев
04.01.2021, 08:54
Интересна работа! Всеки пчелин за да се регистрира е представен договор с ветеринар.Е, тоя ветеринар за чий фигурира в схемата? Ако някой крие заболяване и може да се оправдае с "незнание", ветеринарят с какво да се оправдава , че не си върши работата? Или може би пчелин с 90 кошера не е регистриран и никой не го е видял?

Моя в един момент беше ”много” регистриран, но едва успявах да хвана доктора да ми даде лист с проверка, а каква е проверката - няма да говорим. А защо да не говорим? Никаква. Каквото му кажа, това пише. Само един неканен самозван проверител беше идвал зад гърба ми и беше ”направил” проверка. Проверка в която описал, че е отварял кошери, а не беше. И добре, че без мое присъствие си е противозаконно. Та с проверките си е толкова мътна и кървава, че думи нямам. Само за субсидии и де минимис се говори, а опазването на пчелите е тема ТАБУ или, ако се говори, то пак е свързано със схеми.

dvd111
04.01.2021, 09:54
И аз не съм имал,но дано да не се случва на никого,но съм чувал и чел по-книгите че пилото се почело като бръкнеш в килийката и миришело на тоткал с изразен кафеникав цвят.Дано ни опази Господ от тази напаст.
Дядо ми имаше такова семейство преди близо 40 години. Въпреки, че бях малък ме викна специално да ми го покаже. Да, точи се - като бръкна с една клечка в такава килийка и започна да я вади, залепеното за клечката се проточи като лепило около половин метър (няма как да се сбърка). Миризма също имаше, но не съм сигурен дали се усеща край кошера (може би не винаги), защото ме накара да се наведа над отворения кошер, за да я усетя...
А кошера го изгориха в двора (встрани от пчелите), в присъствието на проверителя.

Чучулига
04.01.2021, 10:55
Наистина ветеринаря не стъпва в пчелините. “ проверките” се извършват в кабинета набързо.
Ако има виновни в такива ситуации, най-вероятно са всички заинтересовани страни. Можеби повече дисциплина, добронамереност, професионализъм, съвест, не знам какво още. Биха допринесли за развитието на този сектор.

Трендафил Дончев
04.01.2021, 12:01
Наистина ветеринаря не стъпва в пчелините. “ проверките” се извършват в кабинета набързо.
Ако има виновни в такива ситуации, най-вероятно са всички заинтересовани страни. Можеби повече дисциплина, добронамереност, професионализъм, съвест, не знам какво още. Биха допринесли за развитието на този сектор.

Кой би казал, че ги няма, а пак всичко е на дъното? Трябва да си има наредби и закони, които да се спазват, двустранно, тристранно, а не да се заобикалят. Тогава за какви закони говорим? А тези горе изброени качества човека трябва да ги има в главата от малък.;)

tsc1
04.01.2021, 12:35
Наистина ветеринаря не стъпва в пчелините. “ проверките” се извършват в кабинета набързо.
Ако има виновни в такива ситуации, най-вероятно са всички заинтересовани страни. Можеби повече дисциплина, добронамереност, професионализъм, съвест, не знам какво още. Биха допринесли за развитието на този сектор.
Ветеринаря няма и да стъпи на пчелина извън регулярните проверки, ако някой не го уведоми и повика. Той няма ясновидски способности, за да знае къде и кога има такъв случай. И защо трябва трябва да се противопоставят съвест и професионализъм? Тук въобще не става дума за професионализъм, а за професионална етика.

jdrumev
04.01.2021, 19:31
Наистина ветеринаря не стъпва в пчелините. “ проверките” се извършват в кабинета набързо.
Ако има виновни в такива ситуации, най-вероятно са всички заинтересовани страни. Можеби повече дисциплина, добронамереност, професионализъм, съвест, не знам какво още. Биха допринесли за развитието на този сектор.


При теб може да е такъв,но ела моя да видиш дето е главен.:bigsmile:Личния ти ветеринар го контролира друг...Верно вземат пара по лев на кошер,но те не са виновни толкова.За мен всички пчелари,програми,Био и др са виновни да има такава порочна практика като не обявяват смъртност за да лапнат и те лев....;):bigsmile:
п.п.Извън темата;
При мен на проверка за кошери по НПП извадиха ролетка и фотоапарат/ебати каръка съм/...;)

Трендафил Дончев
04.01.2021, 19:57
При теб може да е такъв,но ела моя да видиш дето е главен.:bigsmile:Личния ти ветеринар го контролира друг...Верно вземат пара по лев на кошер,но те не са виновни толкова.За мен всички пчелари,програми,Био и др са виновни да има такава порочна практика като не обявяват смъртност за да лапнат и те лев....;):bigsmile:
п.п.Извън темата;
При мен на проверка за кошери по НПП извадиха ролетка и фотоапарат/ебати каръка съм/...;)

И всичките ли ги проверява или два - три, а взема парите за ВСИТЕ?;)

Трендафил Дончев
04.01.2021, 19:59
Ветеринаря няма и да стъпи на пчелина извън регулярните проверки, ако някой не го уведоми и повика. Той няма ясновидски способности, за да знае къде и кога има такъв случай. И защо трябва трябва да се противопоставят съвест и професионализъм? Тук въобще не става дума за професионализъм, а за професионална етика.

От опит ли знаеш или си чел някъде?;)

kuline
04.01.2021, 20:10
От опит ли знаеш или си чел някъде?;)

Любознателен е той. :bigsmile:

jdrumev
04.01.2021, 20:12
И всичките ли ги проверява или два - три, а взема парите за ВСИТЕ?;)


Всите с отваряне...Човека е съвестен,а и мисли,че лапам от програми.;):laughing:

jdrumev
04.01.2021, 20:14
От опит ли знаеш или си чел някъде?;)


Така пише и е вярно.Ти знаеш ли какво е БИО АГ или СуидБио АГ?;):bigsmile:

jdrumev
04.01.2021, 20:32
Никога не съм имал гнилец, но не знаех, че миризмата е толкова силна, че да се усеща извън кошера. Щом е така, диагностиката ще е много лесна!


Може да бъркаш в поста нещо...;)

tsc1
04.01.2021, 21:14
От опит ли знаеш или си чел някъде?;)
Чел съм! Пчеларски коментари!:laughing:

Йонко
04.01.2021, 21:23
АГ вече не е толкова страшно заболяване, като преди 50 години. Ветеринарните обаче ще действат по старому. Така че по добре си трайте и последствията ще са по леки. Няма пчелин в България без спори на АГ!

jdrumev
04.01.2021, 21:24
АГ вече не е толкова страшно заболяване, като преди 50 години. Ветеринарните обаче ще действат по старому. Така че по добре си трайте и последствията ще са по леки. Няма пчелин в България без спори на АГ!


И в БИО пчелините ли?:bigsmile:

kuline
04.01.2021, 21:25
АГ вече не е толкова страшно заболяване, като преди 50 години. Ветеринарните обаче ще действат по старому. Така че по добре си трайте и последствията ще са по леки. Няма пчелин в България без спори на АГ!

Има, има - на ТСЦ-то е такъв. :)

Йонко
04.01.2021, 21:43
Осите също боледуват и пренасят АГ.

kuline
04.01.2021, 21:50
Осите също боледуват и пренасят АГ.

За това не знам, но водейки се от логиката - всички насекоми хапващи мед са приносители на спори. Предполагам, че пчелите не нападат гнезда на оси и стършели. Обаче, тук витае един такъв. :bigsmile:
Нямам предвид теб. ;)

jdrumev
04.01.2021, 21:51
Осите също боледуват и пренасят АГ.


Имаш ли някой линк да прочетем за това твое мнение.
Благодаря предварително.

jdrumev
04.01.2021, 21:54
За това не знам, но водейки се от логиката - всички насекоми хапващи мед са приносители на спори. Предполагам, че пчелите не нападат гнезда на оси и стършели. Обаче, тук витае един такъв. :bigsmile:
Нямам предвид теб. ;)


Хубав пост,но ако разнасят,но не боледуват от АГ кое нещо ги предпазва?;)

kuline
04.01.2021, 21:56
Хубав пост,но ако разнасят,но не боледуват от АГ кое нещо ги предпазва?;)

Шъ ма изпитваш ли?
Възрастните, не биледуват. ;) Защото...