PDA

Виж пълната версия : Времето през 2021 г.



Страници : [1] 2

Трендафил Дончев
25.12.2020, 10:22
Прогнозата за времето за месец януари 2021 е, че той ще бъде най-студеният месец за цялата 2021 година
Януари 2021 ще се характеризира със силни ветрове от североизток и северозапад, които ще доведат до снеговалежи и трайна снежна покривка, като на някои места в Североизточна България ще има преспи и навявания.


Каква ще бъде прогнозата за времето за месец януари 2021 година?
Нашите очаквания са, средна месечна температура за месец януари 2021 година да бъде по-ниски от нормалната. Сумата на валежите ще бъде висока и над нормата.

Питате се ще има ли слънчеви дни през януари 2021 година? През месец януари 2021 година ще има мъгливо и облачно време. Очакваме слънчевите дни да бъдат между 5 и 7 дни.

Дните с облачно време очакваме да са между 16 и 19, а валежните дни около 7.

Какво време ни очаква през първото десетдневие на месец януари 2021 година?

Първата десетдневка на януари 2021 година ще се характеризира със значителни колебания в температурите. Ще има чести валежи от дъжд и сняг. Очакваме задържане на снежната покривка по високите полета на западна България.

Какво време ни очаква през Второто десетдневие на месец януари 2021 година?

Прогнозата е за много студено време през Второто десетдневие. Ще има превалявания от сняг, който ще образува снежна покривка, която ще се задържи трайно. Температурите през Второто десетдневие ще са между минус 7 до минус 14 градуса.

Какво време ни очаква през третото десетдневие на месец януари 2021 година?

Времето през третото десетдневие ще промени своя характер. Температурите ще тръгнат леко нагоре. Но валежите ще продължат да бъдат обилни. Очакваме да са над нормата за месец януари.

Най-високите температури, които ще бъдат през месец януари 2021, ще се движат между 8 и 12 градуса, а най-ниските ще са в границите от минус 15 - до минус 10 градуса.

Трендафил Дончев
25.12.2020, 10:25
Какво ще бъде времето през месец февруари 2021 година?
Синоптиците не очакват изненади за февруари 2021 година. Месец февруари 2021 година няма да ни изненада с голям студ. Съществува възможност средната месечна температура да се окаже по-висока от нормалната за месец февруари.



Интересувате се какво време да очакваме през месец февруари 2021 година?
В планините ще има удобна снежна покривка, която ще предостави приятни изживявания на скиорите. Ниски температури по високите планини, факт, който предполага измръзвания и заледявания, и затова трябва да бъде нащрек всеки скиор или любител на планината и да има със себе си принадлежности, които биха му помогнали да оцелее при ниски температури.

Какви температури ще са характерни за месец февруари 2021 година?
Ниските полета на Южна България няма да има много голяма снежна покривка. Западните полета, обаче ще има дълготрайна снежна покривка и там температурите ще са по-ниски. Същото се отнася и за североизточната част на страната.

Средните месечни температури за високите полета на страната и за северна България ще се движат от минус 5 градуса до 2-3 градуса, а в южна България и по Черноморието, температурите ще се движат от минус 1 до плюс 6 градуса.

В планините температурите ще са между минус 10 и минус 5 градуса.

През февруари 2021 година се очаква средните температури за месеца да са по-високи от нормалните.

Ниските температури през месеца ще бъдат между минус 12 и минус 14 градуса, а когато времето е тихо и ясно, могат да паднат и до минус 17 градуса, тези температури очакваме през второто десетдневие на февруари 2021. Най-високи температури през месец февруари 2021 година очакваме да бъдат между 10 и 14 градуса. Тези температури ще са характерни през третото десетдневие на февруари 2021.

Очакваме динамика в атмосферата и чести смени на времето с валежи от дъжд и сняг като трайни снежни покривки не се очакват. Динамиката в атмосферата ще се засили особено в края на месец февруари 2021 година.

Какви валежи да очакваме през месец февруари 2021 година? В началото на първата десетдневка ще се установи топло време и температурите ще са по-високи от обичайните, очакваме променлива облачност на места с превалявания предимно от дъжд като дъжда ще преминава в сняг по високите полета на западна България. Повече валежи очакваме през втората половина на февруари като тогава очакваме и понижение на дневните температури. През втората десетдневие между 20-ти и 16 февруари, очакваме по-студено време тогава и температурите ще са по-близки до характерните за месец февруари. Очакваме превалявания от сняг, по-значителни в Западните полета на страната като снеговете ще спират около 16 и 18 февруари, тогава ще има и по-ниски минимални температури, които могат да стигнат до минус 10, минус 12 градуса.



През третото десетдневие на февруари 2021 година очакваме затопляне на времето и превалявания от дъжд, който по високите полета ще преминава в сняг, не очакваме задържане на трайна снежна покривка. В края на февруари ще има затопляне на времето, вече ще усетим и първия полъх на Пролетта.

Filyov
29.12.2020, 11:23
Нека да е студен януари, че през декември не усетихме много да е зима.

бат тянко
29.12.2020, 11:28
В момента такова слънце се е облещило в Бургас!

зуница
29.12.2020, 18:54
Нека да е студен януари, че през декември не усетихме много да е зима.
Студено, студено, ама скромно.До -5 стигат.;)Да има сняг е по-важно.
Дебел сняг , дебел самун.:laughing:

jdrumev
29.12.2020, 18:56
Студено, студено, ама скромно.До -5 стигат.;)Да има сняг е по-важно.
Дебел сняг , дебел самун.:laughing:


-5 10 дена и 25% ще си заминат.;)

зуница
29.12.2020, 22:28
-5 10 дена и 25% ще си заминат.;)
Както си я подкарал с тия сметки при -20 100% ще си заминат.:laughing:

jdrumev
29.12.2020, 22:43
Както си я подкарал с тия сметки при -20 100% ще си заминат.:laughing:


sory:bigsmile:

jdrumev
30.12.2020, 18:14
https://nova.bg/news/view/2020/12/30/309954/%D0%BE%D1%82%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%85%D0%B0-%D0%B0%D0%B1%D1%81%D0%BE%D0%BB%D1%8E%D1%82%D0%B5%D 0%BD-%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D 1%83%D1%80%D0%B5%D0%BD-%D1%80%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B4-%D0%B7%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%8F/

бат тянко
30.12.2020, 18:49
Лошо! И времето ковидяса!

jdrumev
30.12.2020, 18:53
Кой не ги прегледа ще яде дървото.Не се ли нагодиш с времето по добре да се откажеш от пчеларството.2021 ще бъде една от най роявливите според мен...;):bigsmile:

Илиев
30.12.2020, 19:14
Ако останат някои семейства все пак живи, може и да се изроят наистина!!:laughing:......Добре дошъл, колега Друмев!!!drinks;

jdrumev
30.12.2020, 19:19
Ако останат някои семейства все пак живи, може и да се изроят наистина!!:laughing:......Добре дошъл, колега Друмев!!!drinks;


Добре заварил колега Илиев.drinks;Друга ми е мислълта.;)

Илиев
30.12.2020, 19:24
Стоплих горе-долу аз за кво става въпрос с това топлото време, ако продължи и януари примерно, ама да подсиля драматизма със зимната смъртност, щото май тая зима ще е над 50% ми се чини - при мен досега 6 сем. дадоха фира от 26, което не е било никога досега.

jdrumev
30.12.2020, 19:36
Проблема дойде септеври начало на октомври след пада на пчелата.Младите майки се посправиха,но старите не можаха.Топлото време пък помогна да се възстанови пчелата за сметка на медените запаси.Според мен ако не беше толкова топло до сега много колеги включително и аз щяхме да сме занулени.Средата на октомври на 3 рамки пило около 70% на рамката никога не съм виждал,а да размествам празни рамки до гнездото;) края на Декември никога не съм го правил...:bigsmile:Да се молим да не свие студ десетина дена,че мача ще се обърне.Да не забравяме,че има още един кретичен момент края на февруари до средата на март.;):bigsmile:

ivootur
30.12.2020, 19:54
При мен на единия пчелин станаха 100% смътрност, на другия са около 15%, но едвам кретат. Толкова слаби пчели досега не съм имал. Ако оцелеят явно ще трябва да сменям тактиката при отглеждането.

jdrumev
30.12.2020, 20:10
При мен на единия пчелин станаха 100% смътрност, на другия са около 15%, но едвам кретат. Толкова слаби пчели досега не съм имал. Ако оцелеят явно ще трябва да сменям тактиката при отглеждането.


Свари им жълт кантарион и края на януари им дай топло сиропче гъсто...;)Другия вариант тетрациклинче профилактично,но на да ли ще помогне...;):bigsmile:

todor.mitkov
30.12.2020, 23:36
Верно от няколко дни времето е като за басейн. Обаче повече ме притеснява това, че все няма дъждец или сняг и така си я караме вече от много време. Иначе пчелите миналата седмица се облетяха изненадващо добре и съм с една степен по-оптимистично настроен.

jdrumev
30.12.2020, 23:44
Верно от няколко дни времето е като за басейн. Обаче повече ме притеснява това, че все няма дъждец или сняг и така си я караме вече от много време. Иначе пчелите миналата седмица се облетяха изненадващо добре и съм с една степен по-оптимистично настроен.


По добре живи,отколко умрели,а природата си знае работа.Не мой да я еваваме и да нема аномалии.Интересно що са 40 дена.;):bigsmile:

бат тянко
11.01.2021, 19:21
Голям дъжд днес ме валя и яко се накиснах. Но дано поне се понапълнят язовирите. То като не вали няколко месеца, па като се отпуши няма спиране. Днес питам един авер в Лондон как е там? А той вика слънце пече! В Африка може сняг да прехвърча?

kuline
11.01.2021, 19:36
Голям дъжд днес ме валя и яко се накиснах. Но дано поне се понапълнят язовирите. То като не вали няколко месеца, па като се отпуши няма спиране. Днес питам един авер в Лондон как е там? А той вика слънце пече! В Африка може сняг да прехвърча?

Напълниха се, еле Студена. Природата е непредсказуема - няма, няма, а после...

зуница
11.01.2021, 19:41
А при нас имаме пълна компенсация за сухите чешми от лани. Дори малко като да я прекара с тая компенсация.Лошото е че това що дойде на веднъж си отива на веднъж.
https://dariknews.bg/regioni/pernik/chastichno-bedstveno-polozhenie-za-chast-ot-obshtina-pernik-2255674
https://dariknews.bg/novini/bylgariia/borisov-ot-pernishko-pazete-horata-shtetite-shte-gi-pokriem-video-2255695

valaz
11.01.2021, 21:19
В София валя един слаб, но продължителен дъждец и стана бедствено положение!

зуница
11.01.2021, 21:47
В София валя един слаб, но продължителен дъждец и стана бедствено положение!
За пръв път се случва! ... Тая година.:laughing:

Filyov
12.01.2021, 08:29
Смятай, щом са започнали да изпускат вода от язовир Студена, дето беше пресъхнал миналата година по това време :)

зуница
12.01.2021, 08:46
Смятай, щом са започнали да изпускат вода от язовир Студена, дето беше пресъхнал миналата година по това време :)
Това показва само едно. Предните година, две е изпускан умишлено.Сложи се ред в потреблението и язовирът почна да прелива.А защо никой не дава данните са дъждовете тая година? Ще излезе , че са нормални или по-малки и тогава пак управлението на водните ресурси на топа на устата.Много "калинки" по високите етажи вземат решения и плодовете ги виждаме.

valaz
12.01.2021, 08:49
Това показва само едно. Предните година, две е изпускан умишлено.Сложи се ред в потреблението и язовирът почна да прелива.А защо никой не дава данните са дъждовете тая година? Ще излезе , че са нормални или по-малки и тогава пак управлението на водните ресурси на топа на устата.Много "калинки" по високите етажи вземат решения и плодовете ги виждаме.

Един министър на екологията - Нено Димов бе арестуван и уволнен по повод разходването на тази вода.

зуница
12.01.2021, 09:02
Един министър на екологията - Нено Димов бе арестуван и уволнен по повод разходването на тази вода.
Васко, до вчера са изпускани в реката по 3000 литра в секунда.Вчера са започнали по 6000 и заляха Батановци. Над язовира няма големи валежи.Няма нищо изключително.Имало е години Струма над язовира да достига до дворовете на хората.Сега това не е така.Преди десетина дена дори коритото беше сухо.Преди два дни и снегорина нямаше работа по пътя.Не е природата виновна.Ако оттокът в язовира е голям има едно неприятно обяснение.Оголването на планината.Години наред камионите с бук и дъб вървят непрекъснато. И пак опираме до "калинките" с големите усти .Не наяли се!

Pero Melifero
12.01.2021, 09:36
Васко, до вчера са изпускани в реката по 3000 литра в секунда.Вчера са започнали по 6000 и заляха Батановци. Над язовира няма големи валежи.Няма нищо изключително.Имало е години Струма над язовира да достига до дворовете на хората.Сега това не е така.Преди десетина дена дори коритото беше сухо.Преди два дни и снегорина нямаше работа по пътя.Не е природата виновна.Ако оттокът в язовира е голям има едно неприятно обяснение.Оголването на планината.Години наред камионите с бук и дъб вървят непрекъснато. И пак опираме до "калинките" с големите усти .Не наяли се!

За мен основен проблем идва от кофтито управление на водните ресурси. Сега, дали е от разписаните правила, по които се осъществява то или е от "капацитета" на хората които го извършват не мога да коментирам, но това, да произвеждаш електроенергия от вода за питейни нужди при задаваща се суша или пък да пазиш обем, въпреки предупрежденията за идващ циклон придружен със силни валежи, освен че е престъпно е и доста неграмотно като поведение...

бат тянко
12.01.2021, 18:32
10643
Днес цял ден се боря с тая стихия. Отново яко се намокрих. Ама сега се сгрявам вътрешно и външно. Затвориха пътя на юг. Върнаха ме от Созопол през Приморско за Ясна поляна. Сега се чудя какво да измисля та да провокирам някоя дискусия?

jdrumev
12.01.2021, 20:27
Ривахте цекла година били суша при вас.Сега пък заваля пък сте се били намокрили.....:bigsmile:То на вас угодия нема.:bigsmile:

Pero Melifero
12.01.2021, 22:07
Ривахте цекла година били суша при вас.Сега пък заваля пък сте се били намокрили.....:bigsmile:То на вас угодия нема.:bigsmile:

Тия там по морето от мокро не ги е страх, не ги мисли;)

бат тянко
13.01.2021, 06:48
Ривахте цекла година били суша при вас.Сега пък заваля пък сте се били намокрили.....:bigsmile:То на вас угодия нема.:bigsmile:

Тоя дъжд е от нашите сълзи.....

valaz
13.01.2021, 06:55
За всеки проблем си има причина. И за наводненията - също. Изпосякоха горите и изтъргуваха дървения материал, а сега - оле мале!

todor.mitkov
13.01.2021, 10:35
Верно се поизля дъжд и даже още не мога да повярвам как за няколко дни така накваси. Явно сме станали Индия с мусоните :bigsmile: Хубавото е, че идва един добър студ, който ще провери кое семейство къде е и има ли сила за живот. Още по-хубавото е, че след това го дават да е топло та като прибираме питите да не мръзнем :bigsmile:
Поне да се посмеем.

jdrumev
13.01.2021, 22:24
Гледах тая вечер прогнозата до края на месеца.Много лоша за пчеларстване.От 15-25% смъртност.Колегата Медец хубав пост е написъл и е добре пак да го прочетете.;)Майстора мой да ме извинява,но колегите нямат неговите възможности и знания и ще го изкарат некъдърник след 2.14.2021...и ще верват на рекламаторите"Що не сложи питка".Аз на такива хора бих казъл.6,5кг мед до тук бяха достатъчни на нормални майки от кото се очаква да засеят и да се хване акация...За БМП 4,5кг е нормата,за жълтурите 6кг ,но тяхните семейства са в пъти по силни....Курниката няма да се влияе от времето 70% дадодоха фира преди ХР...:bigsmile:

зуница
13.01.2021, 23:25
Гледах тая вечер прогнозата до края на месеца.Много лоша за пчеларстване.От 15-25% смъртност.Колегата Медец хубав пост е написъл и е добре пак да го прочетете.;)Майстора мой да ме извинява,но колегите нямат неговите възможности и знания и ще го изкарат некъдърник след 2.14.2021...и ще верват на рекламаторите"Що не сложи питка".Аз на такива хора бих казъл.6,5кг мед до тук бяха достатъчни на нормални майки от кото се очаква да засеят и да се хване акация...За БМП 4,5кг е нормата,за жълтурите 6кг ,но тяхните семейства са в пъти по силни....Курниката няма да се влияе от времето 70% дадодоха фира преди ХР...:bigsmile:
Всичко добре , ама тия половинки в килата малко са неточни.:laughing:

jdrumev
14.01.2021, 00:12
Всичко добре , ама тия половинки в килата малко са неточни.:laughing:


Това не значи,че като духне Южняка края на Февруари ще останат....;):bigsmile:Ако са ти проблем полувинките може да споделиш де бъркам.
п.п.Малко вероятно,но може...,но едва ли.;):laughing:

зуница
14.01.2021, 08:16
...Ако са ти проблем полувинките може да споделиш де бъркам.
п.п.Малко вероятно,но може...,но едва ли.;):laughing:
Не се бутай във Висшата лига! Безгрешен е знаеш кой.Не мож му пипна малкото пръстче.А твоите грешки показвам срещу 500 лв./час!:laughing:

barkov1982
14.01.2021, 10:21
Не се бутай във Висшата лига! Безгрешен е знаеш кой.Не мож му пипна малкото пръстче.А твоите грешки показвам срещу 500 лв./час!:laughing:

Това само с теорията или включва и практически занятия

зуница
14.01.2021, 12:20
Това само с теорията или включва и практически занятия
Практически занятия и изпит в Златарица. Има БРАТ да свърши работата и МАМА чиито запаси от мезета и напитки никога не свършват.;)

Filyov
18.01.2021, 08:30
-8 тази сутрин в София, една седмица дъжд, сега една седмица студ - изпитание и за нас, и за пчелите.

бат тянко
22.01.2021, 18:03
-8 тази сутрин в София, една седмица дъжд, сега една седмица студ - изпитание и за нас, и за пчелите.
Много са относителни нещата. Сега гледах в Якутия го даваха къде -55* . Та се зачудих ако не са в зимовник пчелите, а навън, при тези температури колко ли храна изразходват на часcrying;
Перка не бой се! Ако не са в зимовник, са под няколко метра сняг.

https://youtu.be/P2wIbdrMGBc

Filyov
01.02.2021, 08:30
Значително затопляне на времето през следващите дни, незнам дали е на добре, но със сигурност ще разцъфтят кокичета, минзухари и лешници. ;)

зуница
01.02.2021, 08:35
... със сигурност ще разцъфтят кокичета, минзухари и лешници. ;)
Някъде може би. Но не на всякъде.;)

Filyov
01.02.2021, 09:45
Някъде може би. Но не на всякъде.;)

Ще чакаме да споделиш, при теб кога ще е първият цъфтеж.

Filyov
01.02.2021, 11:08
https://www.vesti.bg/bulgaria/rekordni-valezhi-prez-ianuari-kakvo-ni-ochakva-fevruari-6120916

Ще се окаже една от най-топлите зими, ако не и най-топлата, откакто се водят измервания.

Кразз
01.02.2021, 18:40
Здравейте, при мен кокичета цъфнаха преди 20 дни,а леската цъфти сега!?

Ангел Йосифов
01.02.2021, 18:40
На 16.02,1981-2г. открихме сезона на къпането в канала.Помня датата,щото тогава си счупих пръста..
Тааааа,и друг път е имало топли зими...
А най-ранното ми изгаряне на слънце е в началото на април,пак през 80-те години на миналия век.

Кразз
01.02.2021, 19:12
Така или иначе, непривично топлото време, е факт. Да видим, какви ще са застудяванията, които си мисля, че няма как да няма февруари и не дай Боже март.

jdrumev
01.02.2021, 20:17
На 16.02,1981-2г. открихме сезона на къпането в канала.Помня датата,щото тогава си счупих пръста..
Тааааа,и друг път е имало топли зими...
А най-ранното ми изгаряне на слънце е в началото на април,пак през 80-те години на миналия век.


Друго имаш ли да добавиш Майсторе?Ей,тая година каква е била много ми е интересно.82 я имам в лексиконя....:bigsmile:

kuline
01.02.2021, 20:27
Ето какво е било преди 40 лета - 28-29.01.1981г.

зуница
01.02.2021, 20:30
Дядо Боже даде 1 седмица на грешните пчелари да си поправят грешките от зазимяването.Поправителна сесия.След нея застудяване и кой колкото(семейства) изкара на изпита по пчеларство за първия семестър на тая година.;)

kuline
01.02.2021, 20:35
Дядо Боже даде 1 седмица на грешните пчелари да си поправят грешките от зазимяването.Поправителна сесия.След нея застудяване е кой колкото(семейства) изкара на изпита по пчеларство за първия семестър на тая година.;)

Изпитанията не са спрели. На 23.01 видях първото изхвърлено пило ( оформени пчели) от няколко напористи семейства. ;)

Кразз
01.02.2021, 20:47
На 20.01 носеха прашец, а на 10 от16 хранилки ,имаше доста конденз!?!?

jdrumev
01.02.2021, 20:50
Изпитанията не са спрели. На 23.01 видях първото изхвърлено пило ( оформени пчели) от няколко напористи семейства. ;)


Може би си изтървал,декември...;)

kuline
01.02.2021, 20:56
Може би си изтървал,декември...;)

Топло, топло и току -15 °С. Нищо не обичайно за това време на годината при нас ;)

varom
01.02.2021, 21:50
Изпитанията не са спрели. На 23.01 видях първото изхвърлено пило ( оформени пчели) от няколко напористи семейства. ;)
На същата дата, понеже работя с платно ,реших , че трябва да сложа нещо затоплящо отгоре.Досега ги държах при по сурови условия ,питки не съм давал,защото не съм фен на ранното пило.Придърпах няколко по слаби в единия край на кошера и ,,в името на науката """погледнах някои пити.Имаше запечатано пило около 3-4см.,а в по топлите райони и с питки какво ли е?.Друмев може и да е прав че вече има излюпени пчели.

jdrumev
02.02.2021, 18:52
Руснаците смениха прогнозата,а с нея и стратегиите ми..Стягайте се за гулямото хранене...:bigsmile:Прогнозирам и от 5-10 процента още смъртност до 10 март...:bigsmile:

Кразз
02.02.2021, 20:10
А дали няма на места да е,не 5-10, а 50-100 ?

jdrumev
02.02.2021, 20:14
А дали няма на места да е,не 5-10, а 50-100 ?


Идва време на вирусните заболявания и е възможно това на раьони.:bigsmile:

Трендафил Дончев
02.02.2021, 22:52
А дали няма на места да е,не 5-10, а 50-100 ?

Някои казват за такъв процент и сега.

jdrumev
02.02.2021, 22:54
Някои казват за такъв процент и сега.


Но това е от Церана и безхаберие.;)

Трендафил Дончев
03.02.2021, 00:06
Но това е от Церана и безхаберие.;)

Фактори много.;)

Filyov
09.02.2021, 09:03
Предстои застудяване от четвъртък, петък, така че дотук с прашеца и хубавото време.

зуница
09.02.2021, 09:17
Предстои застудяване от четвъртък, петък, така че дотук с прашеца и хубавото време.
Който е използвал хубавото време , използвал.Който не е, ще брои загуби и ще обвинява природата.Така се получава.

Трендафил Дончев
09.02.2021, 09:49
Който е използвал хубавото време , използвал.Който не е, ще брои загуби и ще обвинява природата.Така се получава.

Е, няма да е стопроцентова гаранция, че няма да има пак загуби. Има моменти в които трябва да си Бог, че да се получи. Тази 2020 ще се помни.

зуница
09.02.2021, 10:04
Е, няма да е стопроцентова гаранция, че няма да има пак загуби. Има моменти в които трябва да си Бог, че да се получи. Тази 2020 ще се помни.
"Помогни си сам и Господ ще ти помогне!", " Прикрито мляко ,котка го не лочи!", "Прави каквото можеш.Господ прави каквото трябва!" Народни мъдрости. Ако проспиш възможностите да направиш нещо полезно, после времето и климата ще са виновни.Това са нещата.Грубо казано.
Смъртността е част от живота.Така , че винаги ще я има .Важното е да не е предизвикана от неумение, незнание и най-вече от простотия на тоя що се титулова пчелар.

Трендафил Дончев
09.02.2021, 10:14
"Помогни си сам и Господ ще ти помогне!", " Прикрито мляко ,котка го не лочи!", "Прави каквото можеш.Господ прави каквото трябва!" Народни мъдрости. Ако проспиш възможностите да направиш нещо полезно, после времето и климата ще са виновни.Това са нещата.Грубо казано.
Смъртността е част от живота.Така , че винаги ще я има .Важното е да не е предизвикана от неумение, незнание и най-вече от простотия на тоя що се титулова пчелар.

Това ясно, но и време няма. То толкова проблеми станаха в това пчеларство, че вече трябва да за...м и жената, че да се отдаваме на това хоби - да ти е.а и хобито. Аз кеф ли ще си правя с него или ще работя като вол? ;)

зуница
09.02.2021, 10:35
...Аз кеф ли ще си правя с него или ще работя като вол? ;)
Второто!На 100%.
:laughing:

Кразз
09.02.2021, 11:38
Предстои застудяване от четвъртък, петък, така че дотук с прашеца и хубавото време.

Това застудяванет е най-доброто нещо, което се случва точно сега. Още 4-5 дни топло време и при мен джанките и ранните кайсии щяха да са цъфнали.

Христо Димитров
09.02.2021, 18:38
Дано слабаците да прескочат и това застудяване, и може и да прескочат зимата :)
За силните и средните не се притеснявам, защото не би трябвало да има проблем! Още малко и ще броим пчелите. Застудяването при мен го дават около десетина дни, което ще стопира развитието на овошките. Както е писал колегата, по-добре застудяване и да умре някой слабак, отколкото да се излъжат овошките и да се чудим после що няма пролетно развитие на и без това по-слабите от предходни години семейства.

Кразз
09.02.2021, 20:07
Дано слабаците да прескочат и това застудяване, и може и да прескочат зимата :)
За силните и средните не се притеснявам, защото не би трябвало да има проблем! Още малко и ще броим пчелите. Застудяването при мен го дават около десетина дни, което ще стопира развитието на овошките. Както е писал колегата, по-добре застудяване и да умре някой слабак, отколкото да се излъжат овошките и да се чудим после що няма пролетно развитие на и без това по-слабите от предходни години семейства.

Ще прескочат, ще прескочат, стига да имат отстрани мед, а отгоре поне питка. Не е толкова страшно. По-страшна може да е причината, поради която са слаби.

jdrumev
09.02.2021, 20:14
Който е използвал хубавото време , използвал.Който не е, ще брои загуби и ще обвинява природата.Така се получава.


Че то Батко Зуница 4 месеца все такова беше....:bigsmile:Каквото и да правиш,мине ли Торамангюлата или Морковицата няма спаседие.Пчелите не са набити в кийките,а са на камара на дъното.;):bigsmile:

jdrumev
09.02.2021, 20:15
Е, няма да е стопроцентова гаранция, че няма да има пак загуби. Има моменти в които трябва да си Бог, че да се получи. Тази 2020 ще се помни.


И с каво беше лоша?Аз съм дуволен.По лесна пчеларска година съм нямал до сега.;):bigsmile:

jdrumev
09.02.2021, 20:17
Ще прескочат, ще прескочат, стига да имат отстрани мед, а отгоре поне питка. Не е толкова страшно. По-страшна може да е причината, поради която са слаби.


Не бъди толкова сигурен.Слабака няма зубки.;)

Кразз
09.02.2021, 20:34
Не бъди толкова сигурен.Слабака няма зубки.;)

Аз, само не съм сигурен, силно семейство, на 4 рамки пило, след 10-15 дневен студ , какво ще видя , като го отворя след това?!

jdrumev
09.02.2021, 20:46
Аз, само не съм сигурен, силно семейство, на 4 рамки пило, след 10-15 дневен студ , какво ще видя , като го отворя след това?!


За да има на 4 рамки би трябвало да има поне 6-8 рамки пчели при топло време.Пилото е не повече на двете рамки от 1/4 на другите две е и по малко запечатано и по спиралата замлечено и яйца.Запечатаното пило ще излъчва топлина и пчелите ще позиционират кълбото точно там.Почти всички яйца по периферията които не могат да топлят ще бъдат изкльопна.Ако се смята циклити би трябвало това пило да излезе до 3-4 дена,а това е още пчела.За мен проблема е в дъното и обема....Ти с каква рамка викаш,че работиш?:bigsmile:

п.п.Това е една художествена измислица,но така си я представям аз....;)

Трендафил Дончев
09.02.2021, 20:52
За да има на 4 рамки би трябвало да има поне 6-8 рамки пчели при топло време.Пилото е не повече на двете рамки от 1/4 на другите две е и по малко запечатано и по спиралата замлечено и яйца.Запечатаното пило ще излъчва топлина и пчелите ще позиционират кълбото точно там.Почти всички яйца по периферията които не могат да топлят ще бъдат изкльопна.Ако се смята циклити би трябвало това пило да излезе до 3-4 дена,а това е още пчела.За мен проблема е в дъното и обема....Ти с каква рамка викаш,че работиш?:bigsmile:

п.п.Това е една художествена измислица,но така си я представям аз....;)
:bigsmile:
Очаквах четейки това от някъде да ми изскочи Хари Потър или баба Яга, но и дедо Боян стига.:bigsmile:

Кразз
09.02.2021, 20:59
За да има на 4 рамки би трябвало да има поне 6-8 рамки пчели при топло време.Пилото е не повече на двете рамки от 1/4 на другите две е и по малко запечатано и по спиралата замлечено и яйца.Запечатаното пило ще излъчва топлина и пчелите ще позиционират кълбото точно там.Почти всички яйца по периферията които не могат да топлят ще бъдат изкльопна.Ако се смята циклити би трябвало това пило да излезе до 3-4 дена,а това е още пчела.За мен проблема е в дъното и обема....Ти с каква рамка викаш,че работиш?:bigsmile:

п.п.Това е една художествена измислица,но така си я представям аз....;)

Работя с ДБ. А тези 4 рамки ги срещнах в един твой пост наскоро.

jdrumev
09.02.2021, 21:02
Работя с ДБ. А тези 4 рамки ги срещнах в един твой пост наскоро.


8 ДБ рамки покритие като таралеж....;)Но ще кльопат яйцата...;)За това смятам дупка да имам точно когато не трябва да е...По ме претесняват мен вирусните заболявания.Кой не е третирал как требва ша яде какалашка...:bigsmile:

Pero Melifero
09.02.2021, 21:13
Работя с ДБ. А тези 4 рамки ги срещнах в един твой пост наскоро.

Добре че не си попаднал на поста му с 16-те рамки с пило :laughing:

Христо Димитров
09.02.2021, 21:33
Добре че не си попаднал на поста му с 16-те рамки с пило :laughing:



И туй с дърта 3-годишна майка. Ако каже младата с колко рамки пило е, ще му завидят на селекцията и всеки ще ходи по Елена да си купува майки от него. Добре , че съм му приятел, на мен ми е обещал без пари:P

jdrumev
09.02.2021, 21:34
Добре че не си попаднал на поста му с 16-те рамки с пило :laughing:


18;),но един тука иска да стигне 15те и с гуляма сила се е запътил за там...:bigsmile:Ама какво да ги прави нема му кажа.;):bigsmile:

jdrumev
09.02.2021, 21:42
И туй с дърта 3-годишна майка. Ако каже младата с колко рамки пило е, ще му завидят на селекцията и всеки ще ходи по Елена да си купува майки от него. Добре , че съм му приятел, на мен ми е обещал без пари:P

Дву годишна.Една серия на Родопика 2015...по 36лв бройката:bigsmile::bigsmile:тая година са ми Ф6 и мисля да ми е най силната година от как пчеларствам...;)

Кразз
09.02.2021, 21:59
18;),но един тука иска да стигне 15те и с гуляма сила се е запътил за там...:bigsmile:Ама какво да ги прави нема му кажа.;):bigsmile:

Аз пък на 06.02 ,като погледнах, имаха пило на 32 рамки,..........................ама на 16 кошера!!!!!!!!

jdrumev
09.02.2021, 22:04
Аз пък на 06.02 ,като погледнах, имаха пило на 32 рамки,..........................ама на 16 кошера!!!!!!!!


Слабо си хранил септември.;):laughing:

Христо Димитров
09.02.2021, 22:09
Аз пък на 06.02 ,като погледнах, имаха пило на 32 рамки,..........................ама на 16 кошера!!!!!!!!


2 рамки пило на 06.02 си е перфектно да знаеш. На следващото завъртане ще са на 3.5 рамки, на по-следващото 6 и си готов почти за магазините :)

Трендафил Дончев
09.02.2021, 22:10
И туй с дърта 3-годишна майка. Ако каже младата с колко рамки пило е, ще му завидят на селекцията и всеки ще ходи по Елена да си купува майки от него. Добре , че съм му приятел, на мен ми е обещал без пари:P

На мен ми обещаваше да ми плати и пътя за да отида. И майки също, но още чакам. Каза: - друг път.;)

jdrumev
09.02.2021, 22:15
На мен ми обещаваше да ми плати и пътя за да отида. И майки също, но още чакам. Каза: - друг път.;)

Долна манипулация.Още нямам перфекната майка за теб,че не съм се научил как се правят такива.;):bigsmile:

Христо Димитров
09.02.2021, 22:18
Долна манипулация.Още нямам перфекната майка за теб,че не съм се научил как се правят такива.;):bigsmile:


Че Дончев ако търси кусури на майка с 18 рамки пило, каква ли ще иска...

jdrumev
09.02.2021, 22:18
2 рамки пило на 06.02 си е перфектно да знаеш. На следващото завъртане ще са на 3.5 рамки, на по-следващото 6 и си готов почти за магазините :)


Ще ги рои...:bigsmile:повече от 4-5 3/наща система/ цикъла преди пашата не му требват.;):laughing:

Pero Melifero
09.02.2021, 22:21
18;)

Моя грешка blush;, но като са толкова много, 2 рамки няма да ги правим на въпрос, нали;)

....но един тука иска да стигне 15те и с гуляма сила се е запътил за там...:bigsmile:Ама какво да ги прави нема му кажа.;):bigsmile:

Виждам,виждам! Виждам и че ги пращаш за зелен хайвер хората. В Елена, ни майки ще намерят, ни Друмев, ни бутове:bigsmile:

Кразз
09.02.2021, 22:22
Слабо си хранил септември.;):laughing:

Аз нямам дълъг пчеларски стаж и затова да попитам. Раннофевруарското пило от септемврийското хранене ли зависи? И понеже предпочитам в началото на Февруари да нямам много пило, значи ли,че не трябва да храня Септември?

Христо Димитров
09.02.2021, 22:25
Моя грешка blush;, но като са толкова много, 2 рамки няма да ги правим на въпрос, нали;)

2 рамки с пило са си половин магазин пчели , как да не е проблем, Перка?

Виждам,виждам! Виждам и че ги пращаш за зелен хайвер хората. В Елена, ни майки ще намерят, ни Друмев, ни бутове:bigsmile:

Ама ще намерят брата, а той ще им продаде :))))

Христо Димитров
09.02.2021, 22:28
Аз нямам дълъг пчеларски стаж и затова да попитам. Раннофевруарското пило от септемврийското хранене ли зависи? И понеже предпочитам в началото на Февруари да нямам много пило, значи ли,че не трябва да храня Септември?


Уж нямаш много стаж, пък 2 рамки пило на всеки кошер.Пак повтарям, това не е хич малко точно по това време на годината.....
Раннофевруарското пило зависи най-вече от августовското третиране и хранене, ако си чакал септември по-скоро няма да имаш пило и пчели февруари.....

jdrumev
09.02.2021, 22:30
Аз нямам дълъг пчеларски стаж и затова да попитам. Раннофевруарското пило от септемврийското хранене ли зависи? И понеже предпочитам в началото на Февруари да нямам много пило, значи ли,че не трябва да храня Септември?


Зависи според мен от времето...,;):laughing:но ще видим с повечето пчеларски стаж какво ще мъцнат ако мъцнат де...:bigsmile:

Трендафил Дончев
09.02.2021, 22:37
Долна манипулация.Още нямам перфекната майка за теб,че не съм се научил как се правят такива.;):bigsmile:

То па какво ли си научил? :bigsmile:

Христо Димитров
09.02.2021, 22:41
То па какво ли си научил? :bigsmile:


Знай той , знай ! Миналия ден ми даде акъл по снимки и се оказа прав на 100 % за мое съжаление.....

Pero Melifero
09.02.2021, 22:41
И туй с дърта 3-годишна майка. Ако каже младата с колко рамки пило е, ще му завидят на селекцията и всеки ще ходи по Елена да си купува майки от него. Добре , че съм му приятел, на мен ми е обещал без пари:P
Не се учудвай, неговите майки са A.m. rodopica Long Life, показват истинската си същност след втората година;)

Долна манипулация.Още нямам перфекната майка за теб,че не съм се научил как се правят такива.;):bigsmile:
Точно така, дребните и некачествени армагани обиждат и двете страни:cool:

Ама ще намерят брата, а той ще им продаде :))))
Е така кажи, че ще купуваш. Аз разбрах че за подаряване иде реч:laughing:

Кразз
09.02.2021, 22:48
Уж нямаш много стаж, пък 2 рамки пило на всеки кошер.Пак повтарям, това не е хич малко точно по това време на годината.....
Раннофевруарското пило зависи най-вече от августовското третиране и хранене, ако си чакал септември по-скоро няма да имаш пило и пчели февруари.....

Аз третирам целогодишно. Август-екстракт лютова мента-4 пъти.Септември, йод или нозевит.Декември,ОК или Оксалис. От средата на Март до когато градят , СР .Мрежесто дъно целогодишно. И въпреки всичко, ми се щеше да вляза във Февруари с по-малко пило.

Христо Димитров
09.02.2021, 22:53
Аз третирам целогодишно. Август-екстракт лютова мента-4 пъти.Септември, йод или нозевит.Декември,ОК или Оксалис. От средата на Март до когато градят , СР .Мрежесто дъно целогодишно. И въпреки всичко, ми се щеше да вляза във Февруари с по-малко пило.


Всичко, което правиш е екстра ! Изключи оксалиса, че тази зима чух много неприятни резултати следствие на него от мои приятели-пчелари.Може да го ползваш за доизчистване, но като основно средство за борба с акара според мен си позлвай киселини. Но на пчелите не се бъркай, те си знаят работата. Знам какви са ти мотивите за малкото пило, но пак казвам, те си знаят работата !
Колкото до СР и аз я ползвам няколко завъртания рано напролет, но после не ми се занимава да вдигам и слагам магазините!

jdrumev
09.02.2021, 23:06
То па какво ли си научил? :bigsmile:


Напримерно какво е 2 и какво е 200...;)

jdrumev
09.02.2021, 23:09
Аз третирам целогодишно. Август-екстракт лютова мента-4 пъти.Септември, йод или нозевит.Декември,ОК или Оксалис. От средата на Март до когато градят , СР .Мрежесто дъно целогодишно. И въпреки всичко, ми се щеше да вляза във Февруари с по-малко пило.


Ти къде казваше,че пчеларстваш?:bigsmile:Май овошки нямате при вазе.

Кразз
09.02.2021, 23:11
Всичко, което правиш е екстра ! Изключи оксалиса, че тази зима чух много неприятни резултати следствие на него от мои приятели-пчелари.Може да го ползваш за доизчистване, но като основно средство за борба с акара според мен си позлвай киселини. Но на пчелите не се бъркай, те си знаят работата. Знам какви са ти мотивите за малкото пило, но пак казвам, те си знаят работата !
Колкото до СР и аз я ползвам няколко завъртания рано напролет, но после не ми се занимава да вдигам и слагам магазините!

Не вдигам магазините.СР е плодникова разделена на две, без уши прикрепям е за долната летва на магазинна и пускам всичко отгоре Като изрежа запечатаните далаци са пълни с акар.

Кразз
09.02.2021, 23:14
Ти къде казваше,че пчеларстваш?:bigsmile:Май овошки нямате при вазе.

Севлиевско. Покрай мен има сливова градина.

jdrumev
09.02.2021, 23:19
Севлиевско. Покрай мен има сливова градина.


Че там не е лошо.Акиция значи немаш много,но пък липата ти е доста.Рапица немали по-край теб?
Близо си ми,но ми е пълна мъгла районати.Подскажи ако желаеш пашите които имаш?:bigsmile:

Кразз
09.02.2021, 23:35
Че там не е лошо.Акиция значи немаш много,но пък липата ти е доста.Рапица немали по-край теб?
Близо си ми,но ми е пълна мъгла районати.Подскажи ако желаеш пашите които имаш?:bigsmile:

Акация имам ,но е доста несигурна.Рапицата от 4 г. не я сеят, но имам слънчоглед през година. Липа има , е малко и ямесят с ливадата, но тя е добра.

jdrumev
09.02.2021, 23:49
Акация имам ,но е доста несигурна.Рапицата от 4 г. не я сеят, но имам слънчоглед през година. Липа има , е малко и ямесят с ливадата, но тя е добра.


Аз ако бях на теб немаше да ги жаля тия майки.;)Коприва има цяля зима....;)

Кразз
10.02.2021, 00:16
Хайде до утре, че ще ставам рано,да храня овцете.

Silvia
18.02.2021, 21:59
Всичко, което правиш е екстра ! Изключи оксалиса, че тази зима чух много неприятни резултати следствие на него от мои приятели-пчелари.


Може ли инфо за оксалиса, не е ефективен или някакви странични ефекти, че и ние го използвахме 2 години като единствен препарат. Миналата година пуснаха пак австрийския хайв клийн, но тази година може да го няма. Общо взето тези препарати стимулират естествените функций за хигиена при пчелите, а не морят акара и са неоправдано скъпи за състава си, но ние караме само с тях за сега, не сме имали странични ефекти, както и пълно ликвидиране на акара.

jdrumev
18.02.2021, 22:11
Може ли инфо за оксалиса, не е ефективен или някакви странични ефекти, че и ние го използвахме 2 години като единствен препарат. Миналата година пуснаха пак австрийския хайв клийн, но тази година може да го няма. Общо взето тези препарати стимулират естествените функций за хигиена при пчелите, а не морят акара и са неоправдано скъпи за състава си, но ние караме само с тях за сега, не сме имали странични ефекти, както и пълно ликвидиране на акара.


Правили ли сте проби преди и след като сте третирали с оксалис и ОК?

Кразз
18.02.2021, 22:48
Правили ли сте проби преди и след като сте третирали с оксалис и ОК?

Проба с алкохол-преди Оксалис 6 бр.акар на 100, -седем дни след третиране 1 бр. акар на 100. Доколкото съм запознат, 100% ефект - мухозол или нещо от този род.

jdrumev
18.02.2021, 22:54
Проба с алкохол-преди Оксалис 6 бр.акар на 100, -седем дни след третиране 1 бр. акар на 100. Доколкото съм запознат, 100% ефект - мухозол или нещо от този род.


Спазваш циклите,но да ли знаеш инвазията кога ще е от комшията?;)По нашия край няма по болен от мен челяк по болен по тема акарь.Аз не харесвам тежката химия които колегите практикуват.;):bigsmile:

Кразз
18.02.2021, 23:04
Спазваш циклите,но да ли знаеш инвазията кога ще е от комшията?;)По нашия край няма по болен от мен челяк по болен по тема акарь.Аз не харесвам тежката химия които колегите практикуват.;):bigsmile:

Лошото при мен е,че имам комшии , на които понятието ОК е смутна работа?! Тя струва жълти стотинки и аз им предлагам от моята, ама не се получават нещата.

Христо Димитров
18.02.2021, 23:38
Може ли инфо за оксалиса, не е ефективен или някакви странични ефекти, че и ние го използвахме 2 години като единствен препарат. Миналата година пуснаха пак австрийския хайв клийн, но тази година може да го няма. Общо взето тези препарати стимулират естествените функций за хигиена при пчелите, а не морят акара и са неоправдано скъпи за състава си, но ние караме само с тях за сега, не сме имали странични ефекти, както и пълно ликвидиране на акара.


Не е ефективен като основно средство срещу борбата с акара.Не съм чувал за странични ефекти. Не разчитайте на него според мен като единствено средство срещу акара а само за намаляване на инвазията на акара. Успех!

Кразз
18.02.2021, 23:56
Не е ефективен като основно средство срещу борбата с акара.Не съм чувал за странични ефекти. Не разчитайте на него според мен като единствено средство срещу акара а само за намаляване на инвазията на акара. Успех!

Така е. Общо взето всички препарати и други методи за борба с акара, ги ползваме за максимално ограничаване на популацията му. Хубаво е по всяко време на годината, да има нещо, което да го чисти.

Filyov
19.02.2021, 11:26
Може ли инфо за оксалиса, не е ефективен или някакви странични ефекти, че и ние го използвахме 2 години като единствен препарат. Миналата година пуснаха пак австрийския хайв клийн, но тази година може да го няма. Общо взето тези препарати стимулират естествените функций за хигиена при пчелите, а не морят акара и са неоправдано скъпи за състава си, но ние караме само с тях за сега, не сме имали странични ефекти, както и пълно ликвидиране на акара.

Скъп е защото се води биологично средство, т.е. може да се използва при биопчеларството. Аз също го използвам като основно средство, не съм правил контроли колко акар пада, но не съм и имал досега загуби вследствие на акара. Ползвам го от две години, имам само три кошера и извадката не е особено голяма, но все пак да споделя и моя опит с Оксалис. Да, препаратите за конвенционално пчеларство може да имат по-голяма ефективност на момента, но активните вещества които остават в питите след това, не са за подценяване.

зуница
19.02.2021, 11:33
... но активните вещества които остават в питите след това, не са за подценяване.
Нещо по конкретно за остатъците в кошера на ОК (оксалова киселина), мравчена киселина, млечна киселина, флуметрин ?

Filyov
19.02.2021, 11:49
Точно флуметринът се натрупва в питите, и ако се изследва стара пита от третирано семейство с флуметрин, ще се установи многократно завишаване на стойностите от това вещество. Както на всички ни е ясно, такъв восък не е годен за консумация, но също има данни, че може да влияе негативно на пчелите и по-важно на майката. Същото се отнася и за другите вещества от този тип. При оксаловата и мравчената киселина го няма това натрупване, но трябва да се внимава с дозите, според силата на семейството и външната температура, за да няма странични ефекти. За млечната киселина, трябва да чета допълнително, че не съм запознат.

Трендафил Дончев
19.02.2021, 11:58
Като чета за спазване на дозите на ОК. Малко трудно ще се спазват, че трудно се определя количеството на пчелите в семейството. Мисля си, че по важното е да не попада разтвор в/у майката. Ако се случи това я пиши бегала. А оттук и загубата на цялото семейство, но се дава илюзия, че е от количеството разтвор, което пък от своя страна води до некачествено третиране от страх за предозиране.

Кразз
19.02.2021, 13:03
Като чета за спазване на дозите на ОК. Малко трудно ще се спазват, че трудно се определя количеството на пчелите в семейството. Мисля си, че по важното е да не попада разтвор в/у майката. Ако се случи това я пиши бегала. А оттук и загубата на цялото семейство, но се дава илюзия, че е от количеството разтвор, което пък от своя страна води до некачествено третиране от страх за предозиране.

Ако имаме опасения от попадане на разтвор върху майка, може да се ползва аржентинската рецепта. Лентите са многократно по-скъпи, но нали има вариант и да си ги правим сами.

smsi-h
19.02.2021, 13:16
Точно флуметринът се натрупва в питите, и ако се изследва стара пита от третирано семейство с флуметрин, ще се установи многократно завишаване на стойностите от това вещество. Както на всички ни е ясно, такъв восък не е годен за консумация, но също има данни, че може да влияе негативно на пчелите и по-важно на майката. Същото се отнася и за другите вещества от този тип. При оксаловата и мравчената киселина го няма това натрупване, но трябва да се внимава с дозите, според силата на семейството и външната температура, за да няма странични ефекти. За млечната киселина, трябва да чета допълнително, че не съм запознат.

Нещо не вдявам, не съм в час, или пък ми бяга логиката, която пък може въобще да я няма. В случай на натрупване на противоакарни химикали във восъка не би ли следвало дълго време в кошерите да не присъстват акари, защото акарите не могат да се развиват в среда, в която има присъствие на отравящите ги вещества? Обаче, в реалната действителност не наблюдаваме такова явление. От което следва извода, че акарите доста бързо се приспособяват към дадения химикал и придобиват резистентност, или пък, че за ефективното действие на химическия препарат, е просто необходимо присъствие на химикала във въздушната среда на кошера за някакво кратко време, в което препарата действа на акарите, а не натрупан във восъка за дълго време. А сега де?...


Като чета за спазване на дозите на ОК. Малко трудно ще се спазват, че трудно се определя количеството на пчелите в семейството. Мисля си, че по важното е да не попада разтвор в/у майката. Ако се случи това я пиши бегала. А оттук и загубата на цялото семейство, но се дава илюзия, че е от количеството разтвор, което пък от своя страна води до некачествено третиране от страх за предозиране.

То майките бягат от кошерите и по време на вадене на мед. Рецептата на Скутелатор е перфектна. Вече няколко години, при годишно трикратно третиране на семействата с ОК не ми е избягала нито една майка и нито едно семейство не е имало наченки да излиза масово през прелката. Въпросът е да се използва пулверизатор, а не да се прилага "нормалното" накапване. Сега, за да не питаш, на кого по колко, ще се повторя, че съм писал за това и преди. На най-силните, по рецепта на Скутелатор, по 25 милилитра, на по слабите /нуклеуси/ от 15 до 20 милилитра според количеството пчели, като на трирамковите нуклеуси, директно, без да се замислям, изпръсквам по 15 милилитра, без никакви вредни последствия. Но под 15 милилитра ОК няма никакъв ефект.

Трендафил Дончев
19.02.2021, 14:23
Нещо не вдявам, не съм в час, или пък ми бяга логиката, която пък може въобще да я няма. В случай на натрупване на противоакарни химикали във восъка не би ли следвало дълго време в кошерите да не присъстват акари, защото акарите не могат да се развиват в среда, в която има присъствие на отравящите ги вещества? Обаче, в реалната действителност не наблюдаваме такова явление. От което следва извода, че акарите доста бързо се приспособяват към дадения химикал и придобиват резистентност, или пък, че за ефективното действие на химическия препарат, е просто необходимо присъствие на химикала във въздушната среда на кошера за някакво кратко време, в което препарата действа на акарите, а не натрупан във восъка за дълго време. А сега де?...



То майките бягат от кошерите и по време на вадене на мед. Рецептата на Скутелатор е перфектна. Вече няколко години, при годишно трикратно третиране на семействата с ОК не ми е избягала нито една майка и нито едно семейство не е имало наченки да излиза масово през прелката. Въпросът е да се използва пулверизатор, а не да се прилага "нормалното" накапване. Сега, за да не питаш, на кого по колко, ще се повторя, че съм писал за това и преди. На най-силните, по рецепта на Скутелатор, по 25 милилитра, на по слабите /нуклеуси/ от 15 до 20 милилитра според количеството пчели, като на трирамковите нуклеуси, директно, без да се замислям, изпръсквам по 15 милилитра, без никакви вредни последствия. Но под 15 милилитра ОК няма никакъв ефект.
Няма значение чак толкова количеството, защото рецептата е сравнително занижена. Та, затова питам на кого и по колко? Могат да се ползват и по - силни разтвори. Майката за да се предпази се изважда и поставя в клетка докато трае манипулацията. И рецептата на Скутелатор изобщо не е на Скутелатор. Защо му се преписва, като негова?

Filyov
19.02.2021, 14:25
Нещо не вдявам, не съм в час, или пък ми бяга логиката, която пък може въобще да я няма. В случай на натрупване на противоакарни химикали във восъка не би ли следвало дълго време в кошерите да не присъстват акари, защото акарите не могат да се развиват в среда, в която има присъствие на отравящите ги вещества? Обаче, в реалната действителност не наблюдаваме такова явление. От което следва извода, че акарите доста бързо се приспособяват към дадения химикал и придобиват резистентност, или пък, че за ефективното действие на химическия препарат, е просто необходимо присъствие на химикала във въздушната среда на кошера за някакво кратко време, в което препарата действа на акарите, а не натрупан във восъка за дълго време. А сега де?...


Струва ми се, че по пътя на логиката сам си си отговорил на въпросите. ;)

M.Milkov
19.02.2021, 15:23
Няма значение чак толкова количеството, защото рецептата е сравнително занижена. Та, затова питам на кого и по колко? Могат да се ползват и по - силни разтвори. Майката за да се предпази се изважда и поставя в клетка докато трае манипулацията. И рецептата на Скутелатор изобщо не е на Скутелатор. Защо му се преписва, като негова?Ако са 5 -10 кошера става да се извади майката и да се третира с ОК.,ама като са повече от това си е много време и е трудоемко.По-добрият вариянт е 2% разствор на ОК. и пръскане с пулверизатор при всяко отваряне на кошера в/у рамките и м/у тях по- Кемеровската с/ма на Кашковски.

Трендафил Дончев
19.02.2021, 15:33
Ако са 5 -10 кошера става да се извади майката и да се третира с ОК.,ама като са повече от това си е много време и е трудоемко.По-добрият вариянт е 2% разствор на ОК. и пръскане с пулверизатор при всяко отваряне на кошера в/у рамките и м/у тях по- Кемеровската с/ма на Кашковски.

И с пулверизатора също отнема време, а си мисля и друго. Дали пилото не страда от пръскането? Накапването донякъде го щади.

M.Milkov
19.02.2021, 15:45
И с пулверизатора също отнема време, а си мисля и друго. Дали пилото не страда от пръскането? Накапването донякъде го щади.
Не по-рамките ,а м/у тях и в/у тях.Иначе ще вреди естествено ако е директно.От двете злини избирам аз лично по-малката.Иначе поне частично свалям акара,и ноември използвам 3,5% разтвор чрез накапване за последно за сезона когато вече няма почти пило.Използвам тази която всички я наричат че е на Скутелатора,или Немската рецепта.

Silvia
20.02.2021, 23:23
Скъп е защото се води биологично средство, т.е. може да се използва при биопчеларството. Аз също го използвам като основно средство, не съм правил контроли колко акар пада.......

Винаги следя колко акар пада след третиранията и на някои семейства броят ме плаши, други контроли не правиме, защото не смятаме да използваме други средства. Тук също има около 200 семейства в радиус до 1,5 километра, поне толкова са ни известни и третиранията доста ни се разминават. С тези с които съм говорила третират края на август, началото на септември. Всяка година се оплакват от голяма смъртност.От 2014 г. работим така, дори се надявам един ден да имаме смелостта да преминем напълно без купешките препарати, по примера на Майстора, иначе използвам билки, когато слагам сироп по някакъв повод всякакви билки които бера за лична употреба, в това число и пелин и борови връхчета, нищо не е 100 процента ефективно, но от всичко по-малко поддържа баланса, СР напролет. Единственият много голям плюс на района ни е, че наяма земеделие. Във поилките също винаги слагам от есента до ранна пролет йод, а лятото тимол. Пак се увлякох, съжалявам за дългия пост.

Кразз
21.02.2021, 07:17
Я, "странна работа " , на вън "пак " навалял 1 см. сняг!

Трендафил Дончев
27.02.2021, 00:37
Какво ще бъде времето през март?


Месецът е характерен с големи аномалии и с резки промени на времето, посочват от НИМХ
Най-ниските температури през март у нас ще бъдат между минус 7 и минус 2 градуса, а най-високите - между 22 и 27 градуса, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология /НИМХ/.

Средната месечна температура през март в Северна България и по високите полета е между 5 и 7 градуса, по Черноморието и в Южна България - между 6 и 9 градуса, а в планините - между минус 8 и минус 3 градуса. Тази година се очаква средната месечна температура да бъде около и над нормата.

Месечната сума на валежите ще бъде около нормата, която в равнините е между 40 и 60 литра на квадратен метър, в планините - между 60 и 90 литра на квадратен метър.



През първото десетдневие от месеца температурите ще бъдат около климатичната норма. Месецът ще започне със сравнително студено време, облачността ще е предимно значителна, на 1 март в североизточните райони и в планините ще превали слаб сняг. На 2 март ще е почти без валежи. През следващите дни ще бъде предимно слънчево, температурите ще се повишат. Около средата на десетдневието облачността ще се увеличи, валежи ще има около 7 март и в края на десетдневието. Температурите ще останат близки до обичайните.



През първата половина от второто десетдневие температурите ще бъдат около нормата. Времето ще бъде динамично, с условия за валежи, предимно от дъжд, но с краткотрайни понижения на температурите, в Северна България и в планинските райони дъждът ще преминава в сняг. През втората половина от десетдневието има по-голяма вероятност температурите да се повишат и да са над нормата, а динамиката на атмосферните процеси да се запази и често да има валежи от дъжд, в по-високите планински части - от сняг.

През третото десетдневие остава тенденцията за сравнително високи температури и за чести превалявания. След средата на десетдневието има относително по-голяма вероятност и за дни, в които да преобладава слънчево време.


През март се осъществява преходът от зимата към пролетта, посочват от НИМХ. Увеличението на продължителността на деня и слънчевото греене водят до чувствително повишение на температурите, а мъглите са рядко явление. Средно в равнините 3-4 дни вали сняг.

Март е месец, характерен с големи аномалии и с резки промени на времето. В някои години нахлуванията на арктичен въздух са толкова интензивни, че температурите са типично зимни, със снеговалежи. Друг път времето е типично пролетно, а при нахлувания на тропичен въздух температурите стават почти летни - около и над 30 градуса.

Filyov
08.03.2021, 11:36
Сега гледах прогнозата за времето за моя край, днес времето е добро, но от утре захлаждане до петък, от събота натам пак запролетяване. Тоест 4 дни пчелите ще си стоят в кошерите. :)

бат тянко
08.03.2021, 12:06
Голямото затопляне ще е след 23
https://m.24chasa.bg/novini/article/9586050

Filyov
15.03.2021, 16:52
Пак се развали времето, а като гледам 10-дневната прогноза, не се вижда светлината в тунела. (Може би след 24-ти)

Кразз
18.03.2021, 08:47
Пак се развали времето, а като гледам 10-дневната прогноза, не се вижда светлината в тунела. (Може би след 24-ти)

Не го пожелавам на никого, но ми се струва, че след тез 10-15 дни "лошо време " , за някои светлината ще е от идващ влак. И ако есента, зимата ,има много фактори за смъртност и можем да си развихрим фантазията, то специално сега, фактора ще е човешка грешка. (Според мен).

varom
18.03.2021, 09:11
Зазимих пчелите .Време е да сложа и киселото зеле.А Април напира.

Filyov
18.03.2021, 11:22
Пак се развали времето, а като гледам 10-дневната прогноза, не се вижда светлината в тунела. (Може би след 24-ти)

След седмица или малко повече, ще видим резултатите от това застудяване, дано да е само лек спад в развитието на пчелните семейства и после пак нагоре ;)

П.П. Само дето в прогнозата за март месец казаха, че през втората половина на март ще е по-топло, пък то какво излезе.

зуница
18.03.2021, 11:57
... П.П. Само дето в прогнозата за март месец казаха, че през втората половина на март ще е по-топло, пък то какво излезе.
Споко! Прогнозите винаги се сбъдват.;)Само по някога датите не съвпадат.:laughing:

Кразз
18.03.2021, 12:13
След седмица или малко повече, ще видим резултатите от това застудяване, дано да е само лек спад в развитието на пчелните семейства и после пак нагоре ;)

П.П. Само дето в прогнозата за март месец казаха, че през втората половина на март ще е по-топло, пък то какво излезе.

То, кой знакакво застудяване няма (поне при мене).Нощните температури са 0 и над. Дневните са 8-9, ама вали постоянно. А при 8-9, (на сянка) при слънчево време пчелите си хвъркат.

зуница
18.03.2021, 12:30
То, кой знакакво застудяване няма (поне при мене).Нощните температури са 0 и над. Дневните са 8-9, ама вали постоянно. А при 8-9, (на сянка) при слънчево време пчелите си хвъркат.
Е, при мене малко на обратно го прогнозират.Дневните около нулата и над.Нощните 8-9 само ,че с минусче отпреде. И да вали и да не вали все тая.:laughing:
Каквото е писано ще стане!

Кразз
18.03.2021, 12:39
Е, при мене малко на обратно го прогнозират.Дневните около нулата и над.Нощните 8-9 само ,че с минусче отпреде. И да вали и да не вали все тая.:laughing:
Каквото е писано ще стане!

Място за за сравнение няма. Все пак аз съм на 250м. н.в.

valaz
19.03.2021, 05:55
Това застудяване ще забави развитието на овошките. Има вероятност да няма пострадали от късни слани. При мен, най-често орехите стават тяхна жертва. Джанките - малко по-рядко. Ябълки и круши - никога. Пчелни семейства - никога.

Ангел Йосифов
19.03.2021, 06:39
Това застудяване ще забави развитието на овошките. Има вероятност да няма пострадали от късни слани. При мен, най-често орехите стават тяхна жертва. Джанките - малко по-рядко. Ябълки и круши - никога. Пчелни семейства - никога.

Васко,докато има сняг по планините,сланите са възможни...

зуница
19.03.2021, 09:30
Място за за сравнение няма. Все пак аз съм на 250м. н.в.
С температурите не знам колко ще познаят.Ама за снега не познаха.То бива, бива ама това хич не ми харесва.Автоматичната ми лопата за сняг много гориво,( вино и ракия) гори.;) Ще ми обърка ваксинационната кампания.:(

Кразз
19.03.2021, 10:50
С температурите не знам колко ще познаят.Ама за снега не познаха.То бива, бива ама това хич не ми харесва.Автоматичната ми лопата за сняг много гориво,( вино и ракия) гори.;) Ще ми обърка ваксинационната кампания.:(

Ако бензиностанцията (буретата) е заредена , свиркай си. Другото как,как, ще си дойде на мястото.

Кразз
19.03.2021, 11:27
Васко,докато има сняг по планините,сланите са възможни...

Зависи от каде гледаш. При една ХУБАВА ,ИСТИНСКА зима,по Юмрука виждам сняг до края на Юни, че и по-късно.

jdrumev
19.03.2021, 17:36
Васко,докато има сняг по планините,сланите са възможни...


Направо неизбежни до средата на Април.;):laughing:

jdrumev
19.03.2021, 17:36
С температурите не знам колко ще познаят.Ама за снега не познаха.То бива, бива ама това хич не ми харесва.Автоматичната ми лопата за сняг много гориво,( вино и ракия) гори.;) Ще ми обърка ваксинационната кампания.:(


Поне ви изринаха пътя.;):bigsmile:

Кразз
19.03.2021, 18:57
Направо неизбежни до средата на Април.;):laughing:

И таз година, може и да няма "първа помощ"(джанковица).;)

зуница
19.03.2021, 19:26
Поне ви изринаха пътя.;):bigsmile:
Ти остави чуждия път, а покажи твоите кошери. Изкопа ли ги от преспите? Само да не кажеш , че кошерите са празни и няма защо да гребеш сняг.;)

jdrumev
19.03.2021, 19:35
Снегът е три пръста при назе...:bigsmile:Тая вечер ги надникнах.Хрупат в хранилката всите.;)

kuline
19.03.2021, 19:43
Снегът е три пръста при назе...:bigsmile:Тая вечер ги надникнах.Хрупат в хранилката всите.;)
'Ко е дереджето при мИсията, има ли мор? В последно време не го поменуваш, явно хавата не е добре.
То, къде ли е добре, ама при него всичко е на опаки, та за това питам.

jdrumev
19.03.2021, 19:46
'Ко е дереджето при мИсията, има ли мор? В последно време не го поменуваш, явно хавата не е добре.
То, къде ли е добре, ама при него всичко е на опаки, та за това питам.

https://youtu.be/S2vXZJSdBMg

kuline
19.03.2021, 19:50
https://youtu.be/S2vXZJSdBMg

Има ли мор та питах. Остави туй "не погледнах колко градуса", а друг път и термометъра снима.
Питах те за смъртност, не за еф, меф и т.н.

jdrumev
19.03.2021, 19:52
Има ли мор та питах. Остави туй "не погледнах колко градуса", а друг път и термометъра снима.
Питай те за смъртност, не за еф, меф и т.н.

Колкото за пред хората има.;)

kuline
19.03.2021, 19:58
Колкото за пред хората има.;)

Аха, търговска тайна. ГолЕм майтап.

зуница
19.03.2021, 20:12
Снегът е три пръста при назе...:bigsmile:Тая вечер ги надникнах.Хрупат в хранилката всите.;)
Ей! Бая духане е паднало докато прехвърлите всичкия сняг през билото на Витоша! ;)Столичани.:P Що да ги правиш?:laughing:

jdrumev
19.03.2021, 20:18
Ей! Бая духане е паднало докато прехвърлите всичкия сняг през билото на Витоша! ;)Столичани.:P Що да ги правиш?:laughing:


Глупости думаш.Нашия го лувиха още във въздуха,а вашия го изринаха.Ама чесно гулеми са тия капари...;):bigsmile:И после да не съм чувал тука лошо за Адашката.:bigsmile:

зуница
19.03.2021, 20:23
Глупости думаш.Нашия го лувиха още във въздуха,а вашия го изринаха.Ама чесно гулеми са тия капари...;):bigsmile:И после да не съм чувал тука лошо за Адашката.:bigsmile:
Значи ти в Бояна се уреди покрай комшията и твоите снежинки да изловят! Е на това му викат шуробаджанащина и злоупотреба със служебно (комшийско) положение.:laughing:

Кразз
22.03.2021, 07:39
Преди малко гледах прогнозата за времето по телевизията. Замислих се върху един израз на Н. Василковски - " ...няма лошо време, има лоши хора...".?

dvd111
22.03.2021, 08:45
Преди малко гледах прогнозата за времето по телевизията. Замислих се върху един израз на Н. Василковски - " ...няма лошо време, има лоши хора...".?
Това е вярно доколкото в "действията" на времето няма зла умисъл. При все това това, метеорологията не е възникнала само за забавление на зрителите...

Кразз
22.03.2021, 09:52
Това е вярно доколкото в "действията" на времето няма зла умисъл. При все това това, метеорологията не е възникнала само за забавление на зрителите...

Ами, аз , хич не се забавлявам. Да се поясня: замислих се, че погледнато дългосрочно назад във времето, в повечето природни аномалии и изменения на климата, каде повече, каде по-малко има пръст и човека.

Кразз
24.03.2021, 19:30
За цялата изминала зима, валя 7-8 пъти сняг. А днес валя 9 пъти!? Както е тръгнало, след някоя и друга година, сигурно мед ще се върти през декември, а април ще се зазимява....?!

jdrumev
24.03.2021, 19:52
За цялата изминала зима, валя 7-8 пъти сняг. А днес валя 9 пъти!? Както е тръгнало, след някоя и друга година, сигурно мед ще се върти през декември, а април ще се зазимява....?!


Звъннах на Руснаците споко.Ще оправят нещата с 15 градуса +:bigsmile:

Трендафил Дончев
24.03.2021, 20:28
Сняг вали, вали...

smsi-h
24.03.2021, 20:36
Сняг вали, вали...


Ха честита ти първа пролет!

smsi-h
24.03.2021, 20:57
Звъннах на Руснаците споко.Ще оправят нещата с 15 градуса +:bigsmile:


Да бе, от манипулативното КГБ ти друго очакваш ли? Шпионин такъв!

Христо Димитров
24.03.2021, 21:42
Толкова лошо време през март не е било няколко години. На фона на меката зима и слабите семейства като цяло, ще има трудна пролет. Очаквам загубите навсякъде да се увеличат!

jdrumev
24.03.2021, 21:53
Толкова лошо време през март не е било няколко години. На фона на меката зима и слабите семейства като цяло, ще има трудна пролет. Очаквам загубите навсякъде да се увеличат!


10% или 15% Хиче?:laughing:

zapstojan
24.03.2021, 22:45
10% или 15% Хиче?:laughing:

Кво се хилиш?;):laughing:
Ако нямат храна ще умрат.
Ако имат храна - два дни студ не ги морят.
Ако са болни, дори и да оживеят няма да вървят, ще кретат!

smsi-h
24.03.2021, 22:59
Кво се хилиш?;):laughing:
Ако нямат храна ще умрат.
Ако имат храна - два дни студ не ги морят.
Ако са болни, дори и да оживеят няма да вървят, ще кретат!


В неделя наринах една тенекия в хранилките. Отделно, преди седмица цепих пилото с по една-две рамки мед. Сега съм сербез и във секи студен ден смуча вино по два пъти!

jdrumev
24.03.2021, 23:06
В неделя наринах една тенекия в хранилките. Отделно, преди седмица цепих пилото с по една-две рамки мед. Сега съм сербез и във секи студен ден смуча вино по два пъти!


При теи ниски температури хубаво си им налял в хранилките,но кой ще го смъква надоле?:laughing:

Трендафил Дончев
25.03.2021, 00:02
В неделя наринах една тенекия в хранилките. Отделно, преди седмица цепих пилото с по една-две рамки мед. Сега съм сербез и във секи студен ден смуча вино по два пъти!


При теи ниски температури хубаво си им налял в хранилките,но кой ще го смъква надоле?:laughing:

И нацепването мисля, че ще е минус. Особено с двете рамки мед.

jdrumev
25.03.2021, 00:17
И нацепването мисля, че ще е минус. Особено с двете рамки мед.

То цепенето е заради друго.:laughing:

Трендафил Дончев
25.03.2021, 08:19
То цепенето е заради друго.:laughing:

И аз мога да отговарям като оксфордски професор.;) Кажи какво е това другото, че и ние да дръпнем малко напред.

valaz
25.03.2021, 14:31
Този сезон, още не съм добавял или размествал рамки. Предпочитам, колкото е възможно по-малко да ги пипам.

jdrumev
25.03.2021, 18:22
И аз мога да отговарям като оксфордски професор.;) Кажи какво е това другото, че и ние да дръпнем малко напред.


Ти прицепвал ли си до сега?:bigsmile:

smsi-h
25.03.2021, 19:20
То цепенето е заради друго.:laughing:


И аз мога да отговарям като оксфордски професор.;) Кажи какво е това другото, че и ние да дръпнем малко напред.


Ти прицепвал ли си до сега?:bigsmile:

Като ще говорите като мъж с мъж, поне не крийте, че говорите за жените си бе!:ae:

Христо Димитров
26.03.2021, 07:44
Този сезон, още не съм добавял или размествал рамки. Предпочитам, колкото е възможно по-малко да ги пипам.

Правилна стратегия като цяло,но където има нужда не може без да се пипне.При мен на всяко отваряне имаше по някой гладен и прехвърлях пити. Сега съм на такова положение, че вече няма откъде да взема и преместя. Утре пак мисля да ги прегледам дали има поражения след толкова продължителни студове.

Христо Димитров
26.03.2021, 07:46
10% или 15% Хиче?:laughing:



НЕ мисля да го смятам в проценти, но очаквам наистина да има още умрели. Утре моите и на колегата ще ги прегледаме, ще пиша какво е положението.

Filyov
26.03.2021, 08:08
Очаквах вчера и днес сутринта да бъде по-студено, вчера около -2, -3, днес в 8 сутринта беше +1, но е било малко под нулата. Утре сутринта ако има нещо под нулата пак и край. Това е за района на Софийското поле.

Кразз
26.03.2021, 08:31
Очаквах вчера и днес сутринта да бъде по-студено, вчера около -2, -3, днес в 8 сутринта беше +1, но е било малко под нулата. Утре сутринта ако има нещо под нулата пак и край. Това е за района на Софийското поле.

Край на минусите ли..?:bigsmile:

Filyov
26.03.2021, 09:06
Не се знае, може и през Април да има някакви изненади, ще видим, но поне до другата събота и неделя, гледам температурите само нагоре ще вървят.

varom
26.03.2021, 16:21
Край на минусите ли..?:bigsmile:

А да но,ама....След точно 10 дена затвор,пчелите са свободни, и с радост са на вън.Интересно им е какво е положението извън кошерите.На мен пък ми е интересно какво е положението и в кошерите.Пролетта най после дойде, и връщане назад няма.Само дано Април ни пожали, и не приложи коронният си номер - късната слана.

Кразз
26.03.2021, 19:11
А да но,ама....След точно 10 дена затвор,пчелите са свободни, и с радост са на вън.Интересно им е какво е положението извън кошерите.На мен пък ми е интересно какво е положението и в кошерите.Пролетта най после дойде, и връщане назад няма.Само дано Април ни пожали, и не приложи коронният си номер - късната слана.

Моите бяха затворени 13 дни. И на мен ми е интересно, какво става вътре, ама днес беше доста ветровито, а и всички семейства носеха до волно прашец.

nikimarti8
26.03.2021, 20:55
Пчели,лети в момента умират по време на летеж и всичко отслабва,

zapstojan
26.03.2021, 21:02
Пчели,лети в момента умират по време на летеж и всичко отслабва,

Възможно ли е това да са умиращи пчели, които при студ биха умряли в кошера и паднали на дъното?

jdrumev
26.03.2021, 21:26
НЕ мисля да го смятам в проценти, но очаквам наистина да има още умрели. Утре моите и на колегата ще ги прегледаме, ще пиша какво е положението.


Тая нощ е най критична.Утре е ясно.Голямото преброяване,а от понеделник"Мумията се завръща"...;):laughing:

jdrumev
26.03.2021, 21:28
Пчели,лети в момента умират по време на летеж и всичко отслабва,


Това пък от де ти дойде на акъля?Мен ме нарекоха луд като го написъх в една друга стая:bigsmile:....:bigsmile:

jdrumev
26.03.2021, 21:30
Възможно ли е това да са умиращи пчели, които при студ биха умряли в кошера и паднали на дъното?

Мисей ме е учил,че са недохранени.;)Ама то с тия питки какво друго да очакваш.;):bigsmile:

zapstojan
26.03.2021, 21:41
Мисей ме е учил,че са недохранени.;)Ама то с тия питки какво друго да очакваш.;):bigsmile:

Какво ли щеше да е без питки?:laughing:

varom
26.03.2021, 22:28
Възможно ли е това да са умиращи пчели, които при студ биха умряли в кошера и паднали на дъното?
В края на март пчелите са най-малко.Тоя дълъг студ ,доста ги изтощи ,не са се облитали отдавна и явно не са в добра кондиция.Отдруга страна ,тия 10 градуса с неприятният вятър - и някои колеги може да се окажат прави.

zapstojan
26.03.2021, 22:38
В края на март пчелите са най-малко.Тоя дълъг студ ,доста ги изтощи ,не са се облитали отдавна и явно не са в добра кондиция.Отдруга страна ,тия 10 градуса с неприятният вятър - и някои колеги може да се окажат прави.

Не знам кога пчелите са най малко. Не ги броя.;)
Къде го видя "Тоя дълъг студ"!?
И с други неща не съм съгласен, ма то си е за моя сметка.
Откъм вятъра съм облагодетелстван. При мен духа по-малко.:bigsmile:

varom
26.03.2021, 22:46
Не знам кога пчелите са най малко. Не ги броя.;)
Къде го видя "Тоя дълъг студ"!?
И с други неща не съм съгласен, ма то си е за моя сметка.
Откъм вятъра съм облагодетелстван. При мен духа по-малко.:bigsmile:

Пчелите са най -малко при смяната на зимните пчели ,обикновенно в края на март.Тия 10 дни сняг и студ ,не ме изкефиха и ми се видяха доста дълги.

jdrumev
26.03.2021, 23:11
Не знам кога пчелите са най малко. Не ги броя.;)
Къде го видя "Тоя дълъг студ"!?
И с други неща не съм съгласен, ма то си е за моя сметка.
Откъм вятъра съм облагодетелстван. При мен духа по-малко.:bigsmile:

А къв кеф е да духа.:bigsmile:По малко главоболия и здрав кръст.;):bigsmile:

mici-92
27.03.2021, 17:22
Какво ли щеше да е без питки?:laughing:
Без пчели!:laughing:

Христо Димитров
27.03.2021, 18:36
Днес ходих да си прегледам семействата след продължителния студ.Опасенията ми, че ще имам проблеми се оказаха безпочвени. Намерих един без майка, който обединих с един от слабаците. Всички са налице, и не мисля,че от тук насетне ще има проблеми,защото го дават повече от 10 дни топло. Като цяло семействата са добре.Много са им намаляли запасите от мед, и се скъсах да местя пити от където има.Лошото е, че вече няма от къде да местя. Голямо носене на прашец днес и то три вида. Видях, че има доста пчели по джанките. Сезона започва, колеги! Да е успешен сезона колеги на всички!

Кразз
27.03.2021, 19:21
Днес ходих да си прегледам семействата след продължителния студ.Опасенията ми, че ще имам проблеми се оказаха безпочвени. Намерих един без майка, който обединих с един от слабаците. Всички са налице, и не мисля,че от тук насетне ще има проблеми,защото го дават повече от 10 дни топло. Като цяло семействата са добре.Много са им намаляли запасите от мед, и се скъсах да местя пити от където има.Лошото е, че вече няма от къде да местя. Голямо носене на прашец днес и то три вида. Видях, че има доста пчели по джанките. Сезона започва, колеги! Да е успешен сезона колеги на всички!

И аз намерих още един без майка, ама се изкуших и му сложих пита с яйца..., ще видим, какво ще стане.

nikimarti8
27.03.2021, 19:40
При топло време и стъден вятър,особено след обед. десетки пчели не могат да се приберат.Вземам в ръката,духам и топло и тя си излита.Видях не един път това нещо. Днес и аз ги прегледах още един без маика,но всичко е наред явно подхранването с питки от февруари до сега е свършиломработа.За разлика от2020 от 90 45 а сега от 55 60 44 оцелели като повечето са присъединени към осиротяли.И явно сме успяли да завъртим пчеличките .Питките си ги бърках сам тоъи път апинверт пудра и прашец .но ние сме до морето и снега не ни превзе така имаше които бяха без мед около пилото та е било исвършваща питка въпрос на 2 3 дена студ. късмет на всички и нека кои какво иска да му се даде.

Христо Димитров
27.03.2021, 19:50
И аз намерих още един без майка, ама се изкуших и му сложих пита с яйца..., ще видим, какво ще стане.


Това ми беше първата мисъл като го видях, защото е силен сравнително и ще си произведе. Но точно този преди него беше слаб и си викам "я наедно" пък каквото ще да става :) Заложих на куцо май, защото предния си беше основно семейство, от което вадих мед миналата година и за да е толкова слаб майката явно не става вече. Но ще видим дали съм сбъркал!

smsi-h
27.03.2021, 20:05
И аз намерих още един без майка, ама се изкуших и му сложих пита с яйца..., ще видим, какво ще стане.


Ще стане това, че най-късно през юни ще се наложи да му даваш качествена майка, въпреки, че си се скъсал да му нариваш пило, въпреки новата майка, която ще излезе след две седмици. Още и търтеи няма. А като излязат първи на 20 април, кога ще станат зрели, че да почнат да летят и да оплождат? Сега просто не е момента за нови майки. Ако направят маточници, просто ги унищожавай и им давай само пило докъм 10-12 април. Чак след това остави най-едрия маточник.

Кразз
27.03.2021, 21:58
Ще стане това, че най-късно през юни ще се наложи да му даваш качествена майка, въпреки, че си се скъсал да му нариваш пило, въпреки новата майка, която ще излезе след две седмици. Още и търтеи няма. А като излязат първи на 20 април, кога ще станат зрели, че да почнат да летят и да оплождат? Сега просто не е момента за нови майки. Ако направят маточници, просто ги унищожавай и им давай само пило докъм 10-12 април. Чак след това остави най-едрия маточник.

Само едно не разбрах. От каде разбра, че няма търтеи още?

Гогол
27.03.2021, 21:58
Мисей ме е учил,че са недохранени.;)Ама то с тия питки какво друго да очакваш.;):bigsmile:

Даче, Мисей или Сен сей от Странджа те е учил? Ако е първото ,сложи едно О в думата, та да те разберем,че вече общуваш и с пророците и от Ерусалим .
Защо с такъв негативизъм подхождаш към питките? Хората имат питки– и хранят,ние двамата нямаме питки и затова храним с мед. Съгласен?

jdrumev
27.03.2021, 22:03
Днес ходих да си прегледам семействата след продължителния студ.Опасенията ми, че ще имам проблеми се оказаха безпочвени. Намерих един без майка, който обединих с един от слабаците. Всички са налице, и не мисля,че от тук насетне ще има проблеми,защото го дават повече от 10 дни топло. Като цяло семействата са добре.Много са им намаляли запасите от мед, и се скъсах да местя пити от където има.Лошото е, че вече няма от къде да местя. Голямо носене на прашец днес и то три вида. Видях, че има доста пчели по джанките. Сезона започва, колеги! Да е успешен сезона колеги на всички!


Хиче,точно тук идва един момент на кой колко се е молил.Студеното време не позволява вируси да се появяват....идва време разделно....;):laughing:На платения канал ще ти пусна как се пчеларства...;)

Гогол
27.03.2021, 22:07
Това ми беше първата мисъл като го видях, защото е силен сравнително и ще си произведе. Но точно този преди него беше слаб и си викам "я наедно" пък каквото ще да става :) Заложих на куцо май, защото предния си беше основно семейство, от което вадих мед миналата година и за да е толкова слаб майката явно не става вече. Но ще видим дали съм сбъркал!
Ицо, не си заложил на куцо и не си сбъркал. Иначе щяха да си правят два пъти мамка таз година принудително или щеше да заслабне фатално за медо сбора.
Сега, ако не я харесат за първата паша ще я сменят без да се месиш ти.Дано повече да не ти се налага да решаваш подобна дилема,че тази зима си взе нейното.

zapstojan
27.03.2021, 22:16
Пчелите са най -малко при смяната на зимните пчели ,обикновенно в края на март.Тия 10 дни сняг и студ ,не ме изкефиха и ми се видяха доста дълги.

Днес прегледах доста от семействата.
Пчелите са повече отколкото бяха през декември.
Разлика в регионите, климата, храната... Не знам на какво се дължи.:bigsmile:

jdrumev
27.03.2021, 22:18
Даче, Мисей или Сен сей от Странджа те е учил? Ако е първото ,сложи едно О в думата, та да те разберем,че вече общуваш и с пророците и от Ерусалим .
Защо с такъв негативизъм подхождаш към питките? Хората имат питки– и хранят,ние двамата нямаме питки и затова храним с мед. Съгласен?

Муисей не е от Странжата,а от Пловдив...;)За меда съм съгласен.Моите са на 4-6/...мед .Ако си малко по умен от Захараидите и инвертите ще сметнеш двата цикъла и няма да има проблем като до сега..;)Приятелю Гогол,виждаш ли как ще дойдат на моя с цената на качество.Имаш мед качесвен искаш 6,50лв/кг...мямаш 3лв/кг.:bigsmile:Много си мислят,че ще пробутат проблемен мед на дребно.Тично там ще ги ударят такива като мен с донуси и дела.Детето се изрина...../не че имам много деца:laughing:/...1:4+7+1:1+1,4.0.8=0 много могат да кажат че не верно но нека ме уборят в изчиленията
п.п.За тия които ще пробват искам да подчертя,че това е визсша математка.:laughing:

jdrumev
27.03.2021, 22:19
Днес прегледах доста от семействата.
Пчелите са повече отколкото бяха през декември.
Разлика в регионите, климата, храната... Не знам на какво се дължи.:bigsmile:

1/21 или 1/7;)

zapstojan
27.03.2021, 22:23
1/21 или 1/7;)

30/128:laughing:

Кразз
27.03.2021, 22:23
Хиче,точно тук идва един момент на кой колко се е молил.Студеното време не позволява вируси да се появяват....идва време разделно....;):laughing:На платения канал ще ти пусна как се пчеларства...;)

То, туй нещо с молитва не става....... козата си иска ..... пръч.

зуница
27.03.2021, 23:38
... Хората имат питки– и хранят,ние двамата нямаме питки и затова храним с мед. Съгласен?
А-а ..Пропуснал си най-прогресивния метод за подхранване сътворен от Даката. Той подхранва с празни пликове от захар. Само гледката на плика стимулира безкрайно пчелите.Някои така подхранени есента от силното вълнение не доживяват до пролет.Което се потвърждава от статистиката цитирана от Даката за 80% зимна смъртност.:laughing:

jdrumev
27.03.2021, 23:55
А-а ..Пропуснал си най-прогресивния метод за подхранване сътворен от Даката. Той подхранва с празни пликове от захар. Само гледката на плика стимулира безкрайно пчелите.Някои така подхранени есента от силното вълнение не доживяват до пролет.Което се потвърждава от статистиката цитирана от Даката за 80% зимна смъртност.:laughing:


То си пише колко да се рани Батко Зуница.За другото е пожелание на клиетя...;)Смятай с тоя кантар електрическия много ша ударят гулемия рой...;)2 кила пчели не са 2 кила нектарь...:laughing:

agro
28.03.2021, 08:57
Понеже обичам да си правя експерименти, на последния преглед преди захлаждането оставих едно семейство с микроскопичен размер - майка със стотина пчели - да се оправя на самотек. Заемаха обем колкото длан на едно междурамие. Налях на всичките сироп, по студовете пак наливах, всичко ометоха, само този мършавия не пипна. Рекох си - готово, поеха към вечните цветни полета. Вчера реших да прибера кошера и с отварянето изненада - там стоят, пак са толкова, даже искат да жилят. Затворих ги, без да ги стеснявам, с интерес ще наблюдавам как ще я карат. Хранилката не я докосват или поне не си личи /800 грама е/.

зуница
28.03.2021, 20:01
То си пише колко да се рани Батко Зуница. ... :laughing:
Май е по-важно кой го пише?!;)

Алексиев
29.03.2021, 19:55
Понеже обичам да си правя експерименти, на последния преглед преди захлаждането оставих едно семейство с микроскопичен размер - майка със стотина пчели - да се оправя на самотек. Заемаха обем колкото длан на едно междурамие. Налях на всичките сироп, по студовете пак наливах, всичко ометоха, само този мършавия не пипна. Рекох си - готово, поеха към вечните цветни полета. Вчера реших да прибера кошера и с отварянето изненада - там стоят, пак са толкова, даже искат да жилят. Затворих ги, без да ги стеснявам, с интерес ще наблюдавам как ще я карат. Хранилката не я докосват или поне не си личи /800 грама е/.

Ако се вгледаш внимателно, ще видиш и яйца и след 4-5 дена, пак същото, яйца има но захранено пило-не. Ако я подсилиш, след време ще започне да захранва пилото ако ли не, постепенно ще фалира.

valaz
29.03.2021, 20:33
Понеже обичам да си правя експерименти, на последния преглед преди захлаждането оставих едно семейство с микроскопичен размер - майка със стотина пчели - да се оправя на самотек. Заемаха обем колкото длан на едно междурамие. Налях на всичките сироп, по студовете пак наливах, всичко ометоха, само този мършавия не пипна. Рекох си - готово, поеха към вечните цветни полета. Вчера реших да прибера кошера и с отварянето изненада - там стоят, пак са толкова, даже искат да жилят. Затворих ги, без да ги стеснявам, с интерес ще наблюдавам как ще я карат. Хранилката не я докосват или поне не си личи /800 грама е/.

По-интересно е, защо са останали толкова малко пчели? А при зазимяването колко пчели бяха? Вероятно имат майка.

agro
29.03.2021, 22:33
Имам записи в дневника как съм ги зазимил, но не ми е подръка сега, на пчелина стои. Може би ако ги стесня във фибранов нуклеус ще живнат, но не ми е целта да ги спасявам, а да видя дали ще оцелеят без подсилване, само на хранилка. Вчера малкото летящи пчели носеха прашец. Не искам да ги ровя, и без това едва са живи.

Трендафил Дончев
04.04.2021, 17:41
Сняг се сипе на парцали - големи.

Кразз
04.04.2021, 18:13
Дъжд се лее из ведро. По-ниските и заравнени ливади и ниви заприличаха на блата.

Кразз
05.04.2021, 07:03
Положението продължава да е същото. Само дъжда е по-слаб...... Сещам се за една поговорка- "сушата не прави глад, кишата прави глад".

Filyov
05.04.2021, 10:04
И през този месец времето ще е доста променливо.

Кразз
13.05.2021, 17:19
За 20 минути мина град, голям като яйце от гълъб. Които овошки се отърваха от сланите, сега градът ги довърши.

jdrumev
13.05.2021, 20:17
За 20 минути мина град, голям като яйце от гълъб. Които овошки се отърваха от сланите, сега градът ги довърши.

Супер.Имали градушки има и мани/ДанчеДрумевски/:laughing:

Кразз
13.05.2021, 20:24
Супер.Имали градушки има и мани/ДанчеДрумевски/:laughing:

Нямах време да погледна, ама подозирам, че и акацията е половината по земята. Скапана работа.

jdrumev
13.05.2021, 20:45
Нямах време да погледна, ама подозирам, че и акацията е половината по земята. Скапана работа.


Тя акацията освен ако не е Немска няма и да я хванеш...То де тия дървета дето пущат,а и виж нощните какви са?;)Стягай се за тревуляка,я мана ще чекам.:laughing:

Гогол
13.05.2021, 21:11
а и виж нощните какви са?;)я мана ще чекам.:laughing:

Ако акцентуваш върху това че са студени,то каква мана чакаш тогава? Тъй че,и ти се стягай за треволяка.А колко е ароматен този треволяк Даче,да знаеш.

Кразз
13.05.2021, 21:20
Ако акцентуваш върху това че са студени,то каква мана чакаш тогава? Тъй че,и ти се стягай за треволяка.А колко е ароматен този треволяк Даче,да знаеш.

Пролетта имаше доста влага и е тръгнала една бяла детелина, ум да ти зайде, но не е цъфнала още.

jdrumev
13.05.2021, 21:34
Ако акцентуваш върху това че са студени,то каква мана чакаш тогава? Тъй че,и ти се стягай за треволяка.А колко е ароматен този треволяк Даче,да знаеш.

Аз затова чакам не съм се подготвил макар,че в Златарица ще има Акация...;)

jdrumev
13.05.2021, 21:35
Пролетта имаше доста влага и е тръгнала една бяла детелина, ум да ти зайде, но не е цъфнала още.


Ти виж фия на ко мяза...:laughing:

Христо Димитров
15.05.2021, 19:22
Нямах време да погледна, ама подозирам, че и акацията е половината по земята. Скапана работа.


И при нас падна яка градушка.... Вчера пръскахме всичко , което има на къра. Паднаха половината сливи на земята,череши , разсади... Предполагам , че поне акацията не е засегната, че е още рано. Има поне 3-4 дни още. Семействата повечето не са ми готови, защото тръгнаха по-късно с развитието. Дават го да вали до четвъртък и след това да се оправя, но ще видим!

Кразз
15.05.2021, 20:37
И при нас падна яка градушка.... Вчера пръскахме всичко , което има на къра. Паднаха половината сливи на земята,череши , разсади... Предполагам , че поне акацията не е засегната, че е още рано. Има поне 3-4 дни още. Семействата повечето не са ми готови, защото тръгнаха по-късно с развитието. Дават го да вали до четвъртък и след това да се оправя, но ще видим!

То и при мен, още не е цъфнала, ама по земята е пълно с все още неотворил цвят и по-малки клончета. Днес ходих в Кръвеник и ми направи впечатление, че там е цъфнала вече, а е доста по-високо от при нас.

Nik_m
16.05.2021, 06:19
При мен цъфти 5ти ден, но все лошо време. Даваха го хубаво време синпоптиците, как поне 1 ден не познаха. Още не съм видял пчела да кацне на акацията.

Filyov
16.05.2021, 15:27
При мен от около седмица, в началото нямаше пчели по нея, сега всичко е там, другата седмица ако успея да си отида за празниците, ще ги проверя дали са събрали нещо.

Nik_m
18.05.2021, 16:58
При мен от около седмица, в началото нямаше пчели по нея, сега всичко е там, другата седмица ако успея да си отида за празниците, ще ги проверя дали са събрали нещо.

И при мен тръгнаха на акацията от вчера. Но вчера валя 4-5 пъти а днес такъв вятър, че незнам.

jdrumev
18.05.2021, 17:31
Господ си знае работа.;)Мед ще има,рояци ще има,но цена да ли ще има?

Nik_m
18.05.2021, 18:03
Господ си знае работа.;)Мед ще има,рояци ще има,но цена да ли ще има?

Ще има цена, ако не го продаваме за жълти стотинки и тази година.

kuline
18.05.2021, 20:32
И при мен тръгнаха на акацията от вчера. Но вчера валя 4-5 пъти а днес такъв вятър, че незнам.
А при мен е още така:
Още рапицата не съм извадил, а по това време обичайно вадя акацията.

Гогол
18.05.2021, 21:14
Пролетта имаше доста влага и е тръгнала една бяла детелина, ум да ти зайде, но не е цъфнала още.

И аз лежа на тази кълка след рапицата.След нея нямам нищо до кориандъра–около 20–25 дена.По поречието,и по двата бряга детелина бол –бяла и червена.Ама и трябва влагичка/дъждец и пак дъждец/.Бури,хали,върти,сучи от тук, от там,ама не капва и капчица.Снощи само обра праха по асфалта.Ако завали ще съберем малко.

Трендафил Дончев
26.05.2021, 19:23
В момента ни дави.bow;

Angel Yosifov
26.05.2021, 19:48
В момента ни дави.bow;
Прати малко на двайсетина км. югоизточно от теб...

Трендафил Дончев
26.05.2021, 21:14
Прати малко на двайсетина км. югоизточно от теб...

Святка и къде вас и се надявам да е дошло вече.

Angel Yosifov
27.05.2021, 05:43
Финтира ни.Останахме си само по фоерверки.Поне абитюрентите спестиха от заря.....

Filyov
27.05.2021, 07:50
В София добре си поваля и погърмя, първи дъжд от доста време насам.

зуница
27.05.2021, 20:44
В София добре си поваля и погърмя, първи дъжд от доста време насам.
Най-много вали там дето е най-мръсен, запрашен въздуха.Микро прашинките служат за ядра на капките. От друга страна в мръсните градове има нужда от по-често почистване, миене.

Трендафил Дончев
28.05.2021, 07:29
Най-много вали там дето е най-мръсен, запрашен въздуха.Микро прашинките служат за ядра на капките. От друга страна в мръсните градове има нужда от по-често почистване, миене.

София по центъра трябва малко по-силен дезинфекс и силно отмиване.:bigsmile:

kaloyanv
17.06.2021, 10:37
Задава се много топъл фронт, който може би до събота ще се потвърди, и съответно горе долу температурите. Но до сряда засега, ще стигне до 33-4 градуса в София, Северна България с 1-2 градуса повече, южна сигурно с 2-3

Кразз
29.09.2021, 07:04
ДЪЖД. След над 2 месеца суша, най-накрая хубав, напоителен, живителен дъжд. А някой бе казал, че истината била във виното. Дали тогава са виждали суша?...

dvd111
29.09.2021, 08:30
ДЪЖД. След над 2 месеца суша, най-накрая хубав, напоителен, живителен дъжд. А някой бе казал, че истината била във виното. Дали тогава са виждали суша?...
/...Всъщност, на латински пословицата е много по-дълга и означава нещо друго: „In vino veritas, in aqua sanitas” или, в свободен превод „Истината може и да е във виното, но здравето е във водата.”.../

Трендафил Дончев
29.09.2021, 08:38
ДЪЖД. След над 2 месеца суша, най-накрая хубав, напоителен, живителен дъжд. А някой бе казал, че истината била във виното. Дали тогава са виждали суша?...






Е де. Два месеца суша и ви се вижда много. При нас от март не е валяло и още не е капнало и те това с години, а вие - два месеца.:bigsmile:

Кразз
29.09.2021, 16:31
Е де. Два месеца суша и ви се вижда много. При нас от март не е валяло и още не е капнало и те това с години, а вие - два месеца.:bigsmile:

Кучето бяга според тоягата.:bigsmile: