PDA

Виж пълната версия : Импрегниране вътрешни страни на кошер с разтопен пчелен восък



MartinC
07.12.2020, 14:54
Здравейте,
Полезно или обратно би било импрегнирането на вътрешните повърхности на дървен кошер с разтопен пчелен восък?

agro
07.12.2020, 15:02
Според описанието на процеса е доста трудоемка операция. Дори и полезно, има ли стопански смисъл?

MartinC
07.12.2020, 15:15
За стопански смисъл в никакъв случай. В частния случай, мераклийски си подготвям нещата като хоби. За дървесината със сигурност ще е полезно. Въпросът е, да не наруши по някаква причина вътрешната атмосфера и хармония? Аз съм си наумил да обработя така дъното, което е 50 % дърво: пистолет за горещ въздух, чист пчелен восък и четка.

зуница
07.12.2020, 15:40
За стопански смисъл в никакъв случай. В частния случай, мераклийски си подготвям нещата като хоби. За дървесината със сигурност ще е полезно. Въпросът е, да не наруши по някаква причина вътрешната атмосфера и хармония? Аз съм си наумил да обработя така дъното, което е 50 % дърво: пистолет за горещ въздух, чист пчелен восък и четка.
С пистолета можеш да прегориш восъка.Добре е восъка да е стопен и да го нанасяш върху нагорещеното дърво.Без да грееш с пистолета в тоя момент.Миризмата на прегорял восък 100% няма да е комфортна за пчелите.А количеството трябва да е толкова , че да не се налага да го стържеш когато изстине.Пчелите на по-късен етап ще довършат работата като обмажат стените с прополис.

MartinC
07.12.2020, 15:56
Восъкът да е предварително стопен на водна баня или?

зуница
07.12.2020, 16:05
За предпочитане.Да не го загориш.Пробвай първо на място, което можеш да си разрешиш да омажеш.Восъкът стине доста бързо.
Успех!

Гогол
07.12.2020, 20:39
За стопански смисъл в никакъв случай. В частния случай, мераклийски си подготвям нещата като хоби. За дървесината със сигурност ще е полезно. Въпросът е, да не наруши по някаква причина вътрешната атмосфера и хармония? Аз съм си наумил да обработя така дъното, което е 50 % дърво: пистолет за горещ въздух, чист пчелен восък и четка.
Добре, имаш го като идея да го направиш. Ама защо?След като заселиш пчелите в кошера те ще го направят вместо теб с прополис. Ако искаш да увеличиш живота на кошера не си струва хамалогията която те чака.Имах и 30 годишни кошери които подмених 2019 г.Добре си стояха,нямаха цепнатини и изгнило шокиращо.Обгаряни са с бензинова лампа многократно.
Ако имаш свободно време излишно–направи го.
Но ми се струва за излишно.Успех и лека работа.

Bobi-M9598
10.12.2020, 13:39
Здравеѝте,

До сега само веднъж съм мазал така кошер. Тънко парче восък, натрошено, и с пистолета за горещият въздух, и размазвам с четката. Това го правих защато кошера беше нов, но дървесината „липа „ не ми харесваше. Правих го есента от страх през зимата да не поеме влага. Щях да го заселвам пролетта.
Това преди три години, засега всичо е наред.
Може би си струва за малко бройки.

Поздрави, Г. Георгиев

timo1
10.12.2020, 19:43
https://www.youtube.com/watch?v=f5UUJT8ooVE

Шаман
28.04.2021, 06:20
Не мисля че идеята да се импрегнира с восък въобще е разумна, по инстинкт пчелите ще започнат да градят килийки на всякъде, да не говорим за резултатите от силна горещина и след това студовете зимата.
Пчелата ползва клей, противо-бактерийно средство, мама природа отдавна е решила проблема. Освен това, импрегнирания отвътре кошер ще ти създаде трудност с регулирането на влагата и ще имаш лоши резултати, от гледна точка на нелетящите пчели натоварени с още не леки задачи. . .