PDA

Виж пълната версия : Конструктивни въпроси кошер



MartinC
15.11.2020, 00:13
Здравейте, имам няколко въпроса за конструкцията на кошер дадан блат:
1.Капакът не прилепва плътно до корпуса и има луфт 5мм от всяка страна?
2.Защо е нужно това изрязване на таблата под капака?
10613
3.Ако между капака и корпуса има луфт и капака конструктивно от вътре има само такива трупчета като на снимката, защо е нужен вентилационния отвор в капака след като от всички страни има отвор 5мм?
10614
4.Нормално ли е капака от снимката да няма нито трупчета, нито летви, с които да ляга върху таблата, а да ляга на най-горната част, като по този начин аз не виждам смисъл от тези вентилационните отвори.
10615

Алексиев
15.11.2020, 05:59
Нормално е да има 5мм луфт. Нормално е да има и "трупчета" в ъглите само дето тия трупчета са по-скоро триъгълници с дебелина около 20 мм. а не летви както е на снимката. Ако имаш подкапачна табла, която нормално е с височина около 75-80 мм, показаният капак няма да я покрие. Зарязвания и отвори са излишни, поне според мене.

viktor tit
16.11.2020, 10:36
Моето виждане е такова:
1. Нормално е да има луфт, това е за по лесна работа. Ако е прилепнал всяко едно отваряне ще притеснява пчелите малко или много, а по този начин вдигаш капака почти без да те усетят пчелите, подаваш сироп и караш на следващия. Старите кошери се правеха с фалц на корпуса и капака лягаше върху корпуса, но това е още малко материал и още една операция, което би вдигнало цената.
2. Ако това е подкапачна табла, предполагам че е за да минава въздуха от вентилационните отвори, които се падат срещу изрязаното място.
3. Трупчетата са за да стъпва капака на тях иначе ще ляга върху хранилката. Отворите са необходими през лятото, а още по необходимо е някакво засенчване. Отворите са от противоположните страни за да става течение и съответно охлаждане.
Капака все пак застъпва една част от корпуса и малко или много се възпрепятства свободното движение на въздуха.
4. Ако капака от сн. 3 и таблата от сн. 1 са от един комплект отговора съм ти го дал в т.2

Диян Димитров
17.11.2020, 08:57
Отворите на капака освен за вентилация служат и за навлизане на светлина. Светлината е необходима, когато събираш прополис и вместо подкапачната табла поставяш мрежата за прополис, тогава навлизащата през отворите светлина кара пчелите по-бързо да заклеяват мрежата. Прореза в подкапачната табла служи за преход на пчелите от плодника към хранилката.

Ангел Йосифов
17.11.2020, 18:23
Верно ли не знаете,за какво е разреза на таблата?

бат тянко
17.11.2020, 18:39
Абе те первазите не знаят за що са....

Pero Melifero
18.11.2020, 10:56
Верно ли не знаете,за какво е разреза на таблата?

Аз не знам Ачка, кажи на мен, че ги е срам да си кажатsweating;
Според мен не служи за абсолютно нищо, просто дърводелеца такава дъска е имал, такава е сложил. Сигурно от някое дъно му е останала вповече и я е натаманил:laughing:
освен да влизат пчели-крадци за друго не знам за какво може да служи

viktor tit
18.11.2020, 11:15
Другото, което се сещам е ако се ползва подкапачната табла за дъно за следващ корпус, за обръщане на посоката на прелката. Така наречената Снеглерова дъска.

Pero Melifero
18.11.2020, 11:39
Другото, което се сещам е ако се ползва подкапачната табла за дъно за следващ корпус, за обръщане на посоката на прелката. Така наречената Снеглерова дъска.

само с много фантазия може да служи затова

Алексиев
18.11.2020, 12:42
А да ви се е случвало да вадите заклеена хранилка, поставена между четири дъски, три от които в случая липсват???

Pero Melifero
18.11.2020, 13:20
А да ви се е случвало да вадите заклеена хранилка, поставена между четири дъски, три от които в случая липсват???
аз не схващам, три липсват и по тоя случай дай да изрежем четвъртата, та по лесно да отлепим хранилката:(

Алексиев
18.11.2020, 15:49
аз не схващам, три липсват и по тоя случай дай да изрежем четвъртата, та по лесно да отлепим хранилката:(

Аз също не схващам. Моите табли имат още две дъсчици, които ограничават хранилката да се измества в страни. От четвъртата страна е ограничена с фибран, който се маха и хранилката излиза лесно чрез подкачване. В някои табли хранилката е ограничена почти плътно и от четирите страни с дъски. Ваденето и е трудно, затова предполакам и това зарязване, в случая пренесено по инерция. Предположение, както предполагах, че и отворите на капака са за вентилация/не помагат с нищо/ а те били за осветление. Надявам се някой да обясни, ако е нещо друго, както и за предназначението на первазите де.

бат тянко
18.11.2020, 17:58
Отворите в капака са за вентилация. Това, че през тях влиза светлина, е по скоро страничен ефект. Первазите са за по- добър захват, и за да не влиза вода. Такива са били разбиранията на старите майстори. Сега и без первази си работят колеги. Отвора в подкапачната табла е за да съвпадне с този ни хранилката.

Ангел Йосифов
18.11.2020, 18:45
Аз не знам Ачка, кажи на мен, че ги е срам да си кажатsweating;
Според мен не служи за абсолютно нищо, просто дърводелеца такава дъска е имал, такава е сложил. Сигурно от някое дъно му е останала вповече и я е натаманил:laughing:
освен да влизат пчели-крадци за друго не знам за какво може да служи

Позна!!!!!!