PDA

Виж пълната версия : Облагородяване на дере за пчелин



sunnysunny
02.10.2020, 13:10
Зравейте, искам да публикувам тази тема, относно едно дере, което бих искал да превърна в пчелин. Намира се на 804м надморска височина в с. Мало Бучино Софийско. Въпросите, които бих искал да коментираме са: Дали да бъде терасирано или да бъде подравнено чрез запълване със земна маса? Как е най-добре да бъдат подредени кошерите, според вас: на платформи или на групи по няколко бройки. Дали да бъдат разграничени кошерите от медоносна растителност и др. Започнах да се занимавам с пчели от това лято. Започнах с 3 отводки. Сега имам 10 семейства. Искам да направя нещо хубаво. Моля за съвети.
Прикачил съм снимки на кошерите ми в момента и на дерето, което искам да облагородя.

kuline
02.10.2020, 13:35
Зравейте, искам да публикувам тази тема, относно едно дере, което бих искал да превърна в пчелин. Намира се на 804м надморска височина в с. Мало Бучино Софийско. Въпросите, които бих искал да коментираме са: Дали да бъде терасирано или да бъде подравнено чрез запълване със земна маса? Как е най-добре да бъдат подредени кошерите, според вас: на платформи или на групи по няколко бройки. Дали да бъдат разграничени кошерите от медоносна растителност и др. Започнах да се занимавам с пчели от това лято. Започнах с 3 отводки. Сега имам 10 семейства. Искам да направя нещо хубаво. Моля за съвети.
Прикачил съм снимки на кошерите ми в момента и на дерето, което искам да облагородя.

Приятелю, най-важното нещо в случая е да не устройваш пчелин в дере, макар и сухо в момента, за да не се наложи да си търсиш кошерите на по-ниска надморска височина. ;)

inio33
02.10.2020, 14:51
от това място по хубаво какво търсиш ,,за какво ти трябва да са набуташ в дерето .

sunnysunny
02.10.2020, 15:21
дерето е 2.5 декара и си е мое на 25метра от нас а другото го ползвам временно и е 100 квадрата

sunnysunny
02.10.2020, 15:24
няма такава опасност от наводнение сухо е

дядо борю
02.10.2020, 15:35
Всички дерета са направени от водата,така че рано или късно гдето е текло пак ще тече.

dvd111
02.10.2020, 15:53
няма такава опасност от наводнение сухо е
Значи не е баш дере. А май не е и чак толкова стръмно и лично аз не бих нито заравнявал, нито терасирал. Само щях да му нивелирам стойките за кошерите...Сред тая природа бих гледал да "облагородявам" мястото колкото се може по-малко. Ама всеки сам си знае...
Успех!

rumenggr
02.10.2020, 17:11
Важно е зимата да няма много влага, да не стои подгизнало дерето и колкото по-малко мъгла задържа, по-добре. Ако решиш, заравни подстъп към кошерите за кола или поне за количка. Една добра количка пести много време и енергия(всяка година!!!), особено при вадене на мед.

i5roff
04.10.2020, 20:02
Пич , не се занимавай с глупости, ако ти трябва мед и прашец - еко 99% обади ми се и ще ти изпратя мед дори и от сливи, предполагам не си виждал (както и 90% от пчеларите). На 800м докат ти се събудят пчелите ще стане май месец...

dvd111
04.10.2020, 21:19
Пич , не се занимавай с глупости, ако ти трябва мед и прашец - еко 99% обади ми се и ще ти изпратя мед дори и от сливи, предполагам не си виждал (както и 90% от пчеларите). На 800м докат ти се събудят пчелите ще стане май месец...

Би ли споделил максимум до каква надморска височина, според теб, пчеларите "не се занимават с глупости"?

Filyov
05.10.2020, 08:45
От една, две снимки е трудно да преценим местоположението дали е добро. Ако наистина целогодишно е сухо и дори при проливни дъждове не се образува някаква река там, ок. От друга страна, прецени дали не се събира много влага зимата, ако е по-високо от самото дере, няма да е проблем.

kuline
05.10.2020, 15:30
Май не сте наясно със стогодишната приливна вълна, която вече може да се нарече и с по-малко години ;)

Алексиев
05.10.2020, 19:33
2,5 декара място, на 25 м. от къщата им. Къде го видяхте това дере освен в поста му? Че, дори да има дере, няма цялото място да е в дерето я. Аз като гледам снимките, идеално си е и за пчелин и за много други работи. И аз знам за порои и отнесени кошери и не само, но това си е Божа работа, късмет, затова и да се притесняваме, полза йок. Е, ако пък някой знае предварително, че идва вода и сложи кошери там..язък за пчелите ще кажем.

kuline
05.10.2020, 19:43
2,5 декара място, на 25 м. от къщата им. Къде го видяхте това дере освен в поста му? Че, дори да има дере, няма цялото място да е в дерето я. Аз като гледам снимките, идеално си е и за пчелин и за много други работи. И аз знам за порои и отнесени кошери и не само, но това си е Божа работа, късмет, затова и да се притесняваме, полза йок. Е, ако пък някой знае предварително, че идва вода и сложи кошери там..язък за пчелите ще кажем.

Питащия каза "сухо дере"! Когато е на дневен ред формиране на пчелина е логично пчеларя да направи преценка на всички фактори, които биха оказали негативно влияние върху функционирането му. Дали разстоянието от къщата ще компенсира местонахождението на кошерите, нека сам си прецени. Моите са на 15 километра от дома ми, но не са в ниска част. Та за стогодишната вълна, аналогия може да се направи с празната пушка. За това кошерите не би следвало да се позиционират в ниска част, а по склона е неудачно, от гледна точка на усилията, които трябва да прилага, обслужвайки семействата.
Ние просто нахвърляме предложения, нека той си прецени. ;)

sunnysunny
10.10.2020, 09:00
10578Дерето наистина е сухо дори и след дъжда през последните дни тази сутрин слезнах до долу и няма следи от река.Има чешма(каптажче от което постоянно течеше) която пресъхна след като прокараха водопровода за Перник .До миналата година имаше влажна ивица в най ниската част но сега няма. Това което ме притеснява е има доста високи дървета които хвърлят сянка сутрин ,маи ще трябва да играе резачката.
колега от форума ми обеща бял маргарит и кариоптерис които мисля да засадя вместо ограда пролетта

rumenggr
10.10.2020, 10:10
10578Дерето наистина е сухо дори и след дъжда през последните дни тази сутрин слезнах до долу и няма следи от река.Има чешма(каптажче от което постоянно течеше) която пресъхна след като прокараха водопровода за Перник .До миналата година имаше влажна ивица в най ниската част но сега няма. Това което ме притеснява е има доста високи дървета които хвърлят сянка сутрин ,маи ще трябва да играе резачката.
колега от форума ми обеща бял маргарит и кариоптерис които мисля да засадя вместо ограда пролетта
От една от снимките, се ориентирах приблизително. Действай разумно. Не е голям водосбора над теб. Люлин планина точно там не смятам, че ще отнесе кошерите, а и къщите покрай тях. Склоновете ѝ отиват към други, чувствително по-голями и дълбоки дерета. Избери по-полегатия склон на мястото, а той е и с по-подходящото изложение. Не бързай да кастриш дървета. Настани се и за един сезон ще разбереш, кои точно пречат. Аз бих обърнал внимание на тези, които в сутрешните часове ми засенчват, особенно в месеците Март-Май. Мисля, че ще извадиш хубав мед там. Може да си далеч от грандиозни добиви, но ще имаш продължителна паша, вкусен мед и още няколко плюсове, липсващи в полето. Дали ще се възползваш, зависи от технологията ти. Успех.

sunnysunny
10.10.2020, 11:17
Досега никои от по опитните не даде предложение за това което е темета .Имам идея да направя 2 платформи за по 24 кошера , само че самата платформа да може да се повдига на 4 крика и ремаркето да излиза. Не знам дали е удачно кошерите да стоят винаги на тези платформи

rumenggr
10.10.2020, 11:30
Досега никои от по опитните не даде предложение за това което е темета .Имам идея да направя 2 платформи за по 24 кошера , само че самата платформа да може да се повдига на 4 крика и ремаркето да излиза. Не знам дали е удачно кошерите да стоят винаги на тези платформи
Платформи има смисъл, ако си решил, че подвижното е твое бъдеще. Аз нямам личен опит. Ходил съм с приятел на подвижно(помагах). Искаш две платформи с един колесар. Гледай да има читава регистрация, че има едни..., а не се знае кога ще ти я поискат. Все пак влагаш едни парички... Ти хубаво ще изравниш платформите с криковете, но колесара ще влиза под наклон и всяка операция с него, може да е проблем. Досадно. Равната локация е много по-приятна за целта. За зимуване на платформа, да кажат колеги на подвижно. Чул съм, че е по-добре да се свалят за зимата.

sunnysunny
12.10.2020, 20:29
Имам идея за подвижно но сега съм с 11 семейства другата година ако успея да ги 40 50 за 2022 може би
имам две 6 метрови ремаркета от лодки и едно 3 метрово с което си теглех шейната и атевето които много лесно могат да се преработят
искам да благодаря на колеги от форума които ми изпратиха семена с които да направя жив плет
това което ме притеснява е времето,багера когато е хубаво времето не може да дойде

rumenggr
12.10.2020, 21:36
Имам идея за подвижно но сега съм с 11 семейства другата година ако успея да ги 40 50 за 2022 може би
имам две 6 метрови ремаркета от лодки и едно 3 метрово с което си теглех шейната и атевето които много лесно могат да се преработят
искам да благодаря на колеги от форума които ми изпратиха семена с които да направя жив плет
това което ме притеснява е времето,багера когато е хубаво времето не може да дойде
Предварително мисли, как ще вдигаш и сваляш пълни/празни корпуси/кошери и със какъв кошер ще си.

sunnysunny
12.10.2020, 22:55
В момента с ДБ 10р
Имам едно проучване което ми даде доц,Гургулова в която се сравняват ДБ 10 ДБ12 Фарар и ЛР и Роже Делон за района на Костинброд .
От него съм се ориентирал към ЛР и ДБ 10р . Ще пробвам живот и здраве другата година по 20 кошера и ще видя с кои ще ми допаднат.мед ако извадя ще 10 буркана колкото да има за децата .Само ще увеличавам бройката ако има достатъчно финансиblush;

rumenggr
13.10.2020, 08:31
В момента с ДБ 10р
Имам едно проучване което ми даде доц,Гургулова в която се сравняват ДБ 10 ДБ12 Фарар и ЛР и Роже Делон за района на Костинброд .
От него съм се ориентирал към ЛР и ДБ 10р . Ще пробвам живот и здраве другата година по 20 кошера и ще видя с кои ще ми допаднат.мед ако извадя ще 10 буркана колкото да има за децата .Само ще увеличавам бройката ако има достатъчно финансиblush;
Не си ме разбрал. Говоря за тегло и хамалогия. Ако си сам и с дървени кошери... Има пчеларски подемници на колела, но те работят добре на сравнително равен терен. Опитах с един такъв(не е мой). Има и измислени устройства към платформа(потърси по темите и в тубата). По-скъпо изпълнение, но по-работещо. Има и кошери от EPS. Помисли колко корпуси/магазини ще качваш и сваляш от две платформи по 24 семейства. От сега мисли и работи с перспектива. ЛР,ДБ,Фарар... това си е твой избор. Ако модифицираш съществуващи платформи, посъветвай се с опитен колега. Има конструктивни тънкости/удобства, свързани с подвижното пчеларство. При направата на кошери, също.
Тръгваш със сериозни планове. Жалко, че не се включват опитните колеги. Решенията са си твои, но ги взимай информирано.

todor.mitkov
14.10.2020, 11:50
Съни, моя съвет е да върнеш газта и даже и спирачка да натиснеш. Ако наистина се занимаваш с пчеларство от това лято е направо задължително да успокоиш топката. Пиша го с най-добри намерения. Ако можеш да си оставиш кошерите и за догодина където са ги остави и потърси колега или колеги от района да видят на място какво и що и конкретно да ти се кажат съвети. След това си преценяваш и действаш. Може и да си чел и на теория да са ти ясни нещата ама да знаеш, че без практика теоретичната подготовка е безмислена. От написаното оставам с впечатление, че много бързаш и най-полезно в момента ще е да се поспреш. Ако кошерите не могат да останат там където са директ ги метни като сопол някъде из парцела, без много да го мислиш, че така или иначе ще има да ги въртиш и разместваш и трудно ще нацелиш правилното място от първия път. Поработи с 10 кошера, а после ако искаш и 1000 ги направи. За платформите ти е рано.

tarty
14.10.2020, 18:27
В момента с ДБ 10р
Имам едно проучване което ми даде доц,Гургулова в която се сравняват ДБ 10 ДБ12 Фарар и ЛР и Роже Делон за района на Костинброд .
От него съм се ориентирал към ЛР и ДБ 10р . Ще пробвам живот и здраве другата година по 20 кошера и ще видя с кои ще ми допаднат.мед ако извадя ще 10 буркана колкото да има за децата .Само ще увеличавам бройката ако има достатъчно финансиblush;

Вземи прочети още нещо за рзличните кошери. Има изследване от български " учен", че българската пчела снася до 3500 яйца в денонощие, като в ДБ 12 рамков било най силното семейство, а всички пишат, че фарара изпреварва ДБ в развитието си като куц кон, това при стандартна работа. Всеки може да брои, но малко разбират от пчели. Спри се по 5 кошера от различни видове и сам ще разбереш с кои ти е по удобно да работиш като хоби, но ако си решил да го развиваш като бизнес, тогава не трябва да падаш под 200 лв приходи от семейство, а това няма нищо общо със удобството на работа със вид кошер.

sunnysunny
16.10.2020, 19:53
Съни, моя съвет е да върнеш газта и даже и спирачка да натиснеш. Ако наистина се занимаваш с пчеларство от това лято е направо задължително да успокоиш топката. Пиша го с най-добри намерения. Ако можеш да си оставиш кошерите и за догодина където са ги остави и потърси колега или колеги от района да видят на място какво и що и конкретно да ти се кажат съвети. След това си преценяваш и действаш. Може и да си чел и на теория да са ти ясни нещата ама да знаеш, че без практика теоретичната подготовка е безмислена. От написаното оставам с впечатление, че много бързаш и най-полезно в момента ще е да се поспреш. Ако кошерите не могат да останат там където са директ ги метни като сопол някъде из парцела, без много да го мислиш, че така или иначе ще има да ги въртиш и разместваш и трудно ще нацелиш правилното място от първия път. Поработи с 10 кошера, а после ако искаш и 1000 ги направи. За платформите ти е рано.
Пчелари в нашето село няма има в Банкя и Иваняне, но не ги познавам . Няма кои да хвана практиката ми е от лятото купих 3 отводки на по 5 рамки поразвиха се и от тях направих още 7 отводки . В момента имам 8 семеиства напо 10 рамки ,едно на 8 рамки, едно на 6 рамки заради самосмяна и една запасна майка в фибранов нуклеус на 3 рамки.Прочел съм доста книги тази година и половина форум ,но нямам практика :(
Относно положението на пчелина
1 до гората съм на 50 метра от Люлин планина северно ми се пада
2 14 хектара акация на 600 м пряка видимост югозапад между
3 на 1 километър започва около 100 декара ко:bigsmile:ито садят обикновенно слънчоглед западно
4 на 1 километър започва друг огромен масив обикновенно слънчоглед и царевица на юг
5 около мен има доста ливади
6 липа има в всеки двор в вилната зона без моя
7 10 декара ябълкова градина на около 700 метра

agro
16.10.2020, 21:25
Давай смело. Аз почнах 2017 с 20 отводки на по 8 рамки МК и нулеви познания. Като ходих да купувам отводките, за пръв път видях отворен кошер и ме нажилиха подобаващо. До есента отводките станаха почти 80 и почти всичките презимуваха. На печалба не се надявай, няма да има /скоро/. Аз отново съм на 20 броя след всички приключения /към 160 бр по едно време/, мед под 8 лв не съм продавал и въпреки това сметката не излиза, ако отчитам реално вложения ресурс. Но открай време играчките на порастналите момчета са скъпи.

sunnysunny
16.10.2020, 21:41
Вземи прочети още нещо за рзличните кошери. Има изследване от български " учен", че българската пчела снася до 3500 яйца в денонощие, като в ДБ 12 рамков било най силното семейство, а всички пишат, че фарара изпреварва ДБ в развитието си като куц кон, това при стандартна работа. Всеки може да брои, но малко разбират от пчели. Спри се по 5 кошера от различни видове и сам ще разбереш с кои ти е по удобно да работиш като хоби, но ако си решил да го развиваш като бизнес, тогава не трябва да падаш под 200 лв приходи от семейство, а това няма нищо общо със удобството на работа със вид кошер.

Само казвам какво съм прочел за раиона на Костинброд
проучване което е извършено опитно с тези кошери
не искам да влизам в спрове кое по добре фарар или лр или дб

Бърз
17.10.2020, 19:34
...ориентирал към ЛР и ДБ 10р...

Здравейте колега!
Препоръчвам 6 рамков ДБ с 3 маг.

https://b.radikal.ru/b01/2010/c5/cd3950bd53f7.jpg (https://radikal.ru)

https://c.radikal.ru/c08/2010/d4/89b741a8cc20.jpg (https://radikal.ru)

https://c.radikal.ru/c06/2010/9a/81cdca870959.jpg (https://radikal.ru)

https://c.radikal.ru/c08/2010/40/20f2fd8f2e19.jpg (https://radikal.ru)

https://d.radikal.ru/d19/2010/f3/6b41754a5527.jpg (https://radikal.ru)

https://a.radikal.ru/a27/2010/06/75cbc897e82b.jpg (https://radikal.ru)

https://d.radikal.ru/d41/2010/c5/3e20dbc99227.jpg (https://radikal.ru)

Поздрави.

Гъдю
19.10.2020, 08:50
И що тоя гаден цвят ?

Трендафил Дончев
19.10.2020, 10:08
И що тоя гаден цвят ?
Цвета дали има значение за пчелите?

Pero Melifero
19.10.2020, 10:41
Цвета дали има значение за пчелите?

Няма ли? Нали трябва да се ориентират по нещо, не всеки има дървета и храсталаци покрай кошерите

Бърз
19.10.2020, 10:49
И що тоя гаден цвят ?

Здравейте колега!
1. За пчели голямя разлика няма.
2. Не превличат внимание за "специално обучени хора".
3. По рядко отивам на автомивка, след поройни дъждове. ))
Успех!

https://a.radikal.ru/a18/2010/32/afb9b11ab353t.jpg (http://radikal.ru/fp/jqe7q1wtdqnwa)

Алексиев
19.10.2020, 14:03
Здравейте колега!
1. За пчели голямя разлика няма.
2. Не превличат внимание за "специално обучени хора".
3. По рядко отивам на автомивка, след поройни дъждове. ))
Успех!

https://a.radikal.ru/a18/2010/32/afb9b11ab353.jpg (https://radikal.ru)

Аз имам друг въпрос: тези 6 рамкови плодници, макар и с 3 магазина, не им ли идват малко? Аз съм с ДБ 10, всички имат по 3 магазина и поне на 30% се налага да слагам четвърти. Това заради пчелите, не заради меда. Към края на май обикновенно като вдигна подкапачната рамка, рамките не се виждат от пчели, та магазините не ги добавям случайно. Това което правя е: около 5-10 март започвам подбудително подхранване, до към средата на април. Това което не правя е: не местя рамки от силно на слабо семейсво и не правя отводки преди пашите, които в най-добрия случай завършват до края на юни. При мене това носи успех, другаде може да е друго.

дядо борю
19.10.2020, 14:16
В Крумовград нямате липа и слънчоглед,затова приключва рано пашата.Аз имам 6 рамкови нуклеуси в които правя отводки и разни магии с пилото,подсилване и др.Когато имам наблизо слънчоглед съм им слагал по 3 магазинчета и ги пълнят за нула време.Нормално семейство в 6 рамков,няма начин да не се рои.

Трендафил Дончев
19.10.2020, 14:36
Когато има паша и 14-к им е малко. Когато няма, както тази година и 6-ците останаха кухи в плодниците, да не говорим за магазин, че и три.

Трендафил Дончев
19.10.2020, 14:49
Няма ли? Нали трябва да се ориентират по нещо, не всеки има дървета и храсталаци покрай кошерите

Направи опит. Постави кошер в един обширен терен. Пробвай с различни цветове и ще разбереш, че цвета е без значение. А по какво се ориентират да казвам ли веднага или да оставя малко време, че да си почешем езиците или каквото там ни сърби. ;)

Pero Melifero
19.10.2020, 15:20
Направи опит. Постави кошер в един обширен терен. Пробвай с различни цветове и ще разбереш, че цвета е без значение.

За един нямам нищо напротив! Даже, въпреки че тука са кой от кого по най, едва ли някой по-добре от мен знае какво е да отглеждаш само 1 семейство;)
Аз имах предвид, че се бъркат и налитат в чужди кошери когато са без ориентир и са подредени в дълги редици с еднакви цветове, още повече ако са такива които и не различават.


А по какво се ориентират да казвам ли веднага или да оставя малко време, че да си почешем езиците или каквото там ни сърби. ;)
Е, ние не утепеме ли поне ден-два за да развием и изчерпаме темата, при това достигайки до консенсус относно важността на цвета, за чий писахме досега?:bigsmile: Аз съм сигурен, че има привърженици и от двете страни. Въпроса е кой е прав и кой се заблуждава?

Бърз
19.10.2020, 15:27
Аз имам друг въпрос: тези 6 рамкови плодници, макар и с 3 магазина, не им ли идват малко? ...
По принцип, като казва "дядо борю" , за нормални семейства е малко. Обаче това е отделна голяма тема за 6 рамков ДБ. Тука е един куп "тънки неща" в предвид това, кое по точно иска пчелар: удоволствие от работа, рекордни добиви на десетина семейства, голяма бройка, рентабилно пчеларство ... и т.н.т.
P.S.
Като пример. Каво точно има в магазини?
Пет (не 6!) рамки. (ширина 30 мм. горна и долна летви и 40 мм. странични. Височена 160 мм.)
Ханеманова решетка не исползваме. Магазини слагаме само отгоре (с брой според качеството на майка). Обаче горния трябва (винаги)! бъде, ако не празен, то полупразен през целия активния сезон.
https://d.radikal.ru/d08/2010/00/20b2bf6cfd4bt.jpg (https://d.radikal.ru/d08/2010/00/20b2bf6cfd4b.jpg)

https://b.radikal.ru/b11/2010/76/ebab83eb4b9ct.jpg (https://b.radikal.ru/b11/2010/76/ebab83eb4b9c.jpg)

https://b.radikal.ru/b06/2010/fe/5bac0d8f2de1t.jpg (https://b.radikal.ru/b06/2010/fe/5bac0d8f2de1.jpg)

Трендафил Дончев
19.10.2020, 18:38
За един нямам нищо напротив! Даже, въпреки че тука са кой от кого по най, едва ли някой по-добре от мен знае какво е да отглеждаш само 1 семейство;)
Аз имах предвид, че се бъркат и налитат в чужди кошери когато са без ориентир и са подредени в дълги редици с еднакви цветове, още повече ако са такива които и не различават.


Е, ние не утепеме ли поне ден-два за да развием и изчерпаме темата, при това достигайки до консенсус относно важността на цвета, за чий писахме досега?:bigsmile: Аз съм сигурен, че има привърженици и от двете страни. Въпроса е кой е прав и кой се заблуждава?

Моите са бели всичките и са през 80 см. до метър. Не съм забелязвал да има грешки. А и да има не му отдавам значение, но мисля, че няма такова чудо. Все едно да си объркаме вратата, етажа когато са еднакви. Вярно, в общежитието при много врати, еднакъв цвят се получава някакво объркване, но намираме някакъв начин за да не нахълтваме при комшийката. Един от начините при пчелите е излъчването на феромони, което е основното, а всичко друго е второстепенно. В случая цвета.

Алексиев
19.10.2020, 20:12
Моите са бели всичките и са през 80 см. до метър. Не съм забелязвал да има грешки. А и да има не му отдавам значение, но мисля, че няма такова чудо. Все едно да си объркаме вратата, етажа когато са еднакви. Вярно, в общежитието при много врати, еднакъв цвят се получава някакво объркване, но намираме някакъв начин за да не нахълтваме при комшийката. Един от начините при пчелите е излъчването на феромони, което е основното, а всичко друго е второстепенно. В случая цвета.

Не ще да са само феромоните, има и други неща сигурно. Моите са на двора над къщата и понеже съм на 45 градусов наклон, сутрин като си пия кафето на терасата на втория етаж, идеално се вижда летежа им. От 50-60 метра, като стрелички и...право на прелката. Когато летят в обратно на прелката страна, вдигат се на 2-3 метра и излитат. Когато се прибират, обратното, пристигат точно над кошера на 2-3 метра височина и се спускат на прелката. Това само с феромони няма как да стане. На какво растояние действат феромоните? Измествам по-слабо семейство на 6 метра встрани и всичката летяща пчела отива в съседния кошер. Кошерите ми са по два на стойка. Местил съм ги в активния сезон на 5-6 метра но на етапи, не повече от два метра. Тогава няма проблем с летящата пчела. На един път, има. Аз мисля, че феромоните играят роля но чак на прелката, за другото има и други ориентири, но не и боята на кошера. При два абсолютно еднакви, поне за мене кошера, поставени един до друг, като че ли всяка пчела знае със сигурност къде да влиза, ама това пак за мене може така да изглежда, нали пчелите са еднакви, може и да бъркат а ние да не забелязваме.

Pero Melifero
19.10.2020, 21:38
Не ще да са само феромоните, има и други неща сигурно. Моите са на двора над къщата и понеже съм на 45 градусов наклон, сутрин като си пия кафето на терасата на втория етаж, идеално се вижда летежа им. От 50-60 метра, като стрелички и...право на прелката. Когато летят в обратно на прелката страна, вдигат се на 2-3 метра и излитат. Когато се прибират, обратното, пристигат точно над кошера на 2-3 метра височина и се спускат на прелката. Това само с феромони няма как да стане. На какво растояние действат феромоните? Измествам по-слабо семейство на 6 метра встрани и всичката летяща пчела отива в съседния кошер. Кошерите ми са по два на стойка. Местил съм ги в активния сезон на 5-6 метра но на етапи, не повече от два метра. Тогава няма проблем с летящата пчела. На един път, има. Аз мисля, че феромоните играят роля но чак на прелката, за другото има и други ориентири, но не и боята на кошера. При два абсолютно еднакви, поне за мене кошера, поставени един до друг, като че ли всяка пчела знае със сигурност къде да влиза, ама това пак за мене може така да изглежда, нали пчелите са еднакви, може и да бъркат а ние да не забелязваме.

Чел съм че много добре се ориентират за ляво и дясно, т.е. щом са на групи по 2 няма проблем даже и да са с еднакви цветове двойката кошери, но към коя двойка да се насочат се ориентират по околните предмети. Ако няма такива, тогава идват цвета и формата, според мен де

valaz
21.10.2020, 05:21
В моя район, деретата са превзети от акации. При това положение, няма какво повече да им се облагородява. Акацията е инвазивен вид и не би допуснала други растения да я изместят.

Гогол
21.10.2020, 19:29
Не ще да са само феромоните, има и други неща сигурно. Аз мисля, че феромоните играят роля но чак на прелката, за другото има и други ориентири, но не и боята на кошера. При два абсолютно еднакви, поне за мене кошера, поставени един до друг, като че ли всяка пчела знае със сигурност къде да влиза, ама това пак за мене може така да изглежда, нали пчелите са еднакви, може и да бъркат а ние да не забелязваме.
Ами правилни са наблюденията ти. Не се заблуждаваш че всяка си знае прелката.Така си е. Цвета на кошера е деветата дупка на кавала за ориентирането им. Основното си мислех,че е слънцето. Но след толкова години съвместен живот с тях и наблюдения които правех волю–неволю се запитах веднъж в един тъмен,облачен ден. Облаците ниско до земята,черни и стана тъмно като свечеряване.А те фъркат та се късат,паша богата от кориандър само на 800м от тях. 38 кошера през 50–60 см. един от друг, на две редици ,като растоянието между редиците е 2,50–3 м. Седя пред тях на един пън и им се радвам.Отвън на прелката около 5–7 войника охраняваха, като понякога много енергично се засилваха към някоя пчела. След подушването я пущаха и тя влизаше. МНОГО РЯДКО ,НО ГО ИМАШЕ. Няма слънце,а как тогава си намират мястото.Като стигнат над двора трингулират запаметеното място на кошера и си влизат .Ама до тук как се ориентират без слънце? Питах се,питах се ,а не намирах нищо което да ме задоволи като отговор. След време къде прочел,къде поспорил с други колеги но започнах да предполагам, че и магнитното поле на Земята им помага и то много.

Pero Melifero
21.10.2020, 19:56
Ами правилни са наблюденията ти. Не се заблуждаваш че всяка си знае прелката.Така си е. Цвета на кошера е деветата дупка на кавала за ориентирането им. Основното си мислех,че е слънцето. Но след толкова години съвместен живот с тях и наблюдения които правех волю–неволю се запитах веднъж в един тъмен,облачен ден. Облаците ниско до земята,черни и стана тъмно като свечеряване.А те фъркат та се късат,паша богата от кориандър само на 800м от тях. 38 кошера през 50–60 см. един от друг, на две редици ,като растоянието между редиците е 2,50–3 м. Седя пред тях на един пън и им се радвам.Отвън на прелката около 5–7 войника охраняваха, като понякога много енергично се засилваха към някоя пчела. След подушването я пущаха и тя влизаше. МНОГО РЯДКО ,НО ГО ИМАШЕ. Няма слънце,а как тогава си намират мястото.Като стигнат над двора трингулират запаметеното място на кошера и си влизат .Ама до тук как се ориентират без слънце? Питах се,питах се ,а не намирах нищо което да ме задоволи като отговор. След време къде прочел,къде поспорил с други колеги но започнах да предполагам, че и магнитното поле на Земята им помага и то много.
богата паша, пък охрана на прелкатаspeechless;

varom
21.10.2020, 20:27
Няма ли? Нали трябва да се ориентират по нещо, не всеки има дървета и храсталаци покрай кошерите
Ясно е ,че пчелите се ориентират по различни признаци.Облитането е обучение за тях,макар че преместени на ново място много бързо започват да носят прашец и медЕто и един цитат за може би основният признак,въпреки че при отворен цял вход ,само една малка летвичка поставена на мястото където влизат масово,ги кара бая да се лутат Цитирам.:
;Съпоставяйки гореописаните факти, стигнах до извода, че пчелите се ориентират не по заобикалящите обекти и Слънцето, а по магнитното поле на Земята, тъй като линиите на магнитното поле на Земята не се местят спрямо земната повърхност, а се въртят заедно със земното кълбо, докато видимото месторазположение на Слънцето спрямо Земята равномерно се променя. Затова при разполагане на кошери в градината, ги поставям с входове и равнина на рамките точно на юг, а през лятото, на ремарке в полето – точно на север. При такава ориентация, производителността на пчелина се увеличава от 30 до 40%, а пчелите губят по-малко време и усилия в търсене на път към дома и трудът им става все по-продуктивен.

Източник: http://apiary.su/
Б. Д. Артемье,

dvd111
21.10.2020, 20:43
... Цвета на кошера е деветата дупка на кавала за ориентирането им...
Защо не приемем, че за ориентирането си пчелите използват всичко, което могат, според конкретната обстановка, а степента на важност е в зависимост от това доколко е полезно или не, в даден момент? Веднъж смених отдавна набелязан, амортизиран ДБ корпус на един кошер, който служеше за плодник на семейството. Корпусът беше жълт, но нямах друг, с такъв цвят и му сложих син. Само тази смяна на цвета накара голяма част от пристигащите пчели да се спират на 1-1,5 м от него, "проучвайки го" допълнително почти през целия остатък от деня. И макар, че знаеха "наизуст" пътя до него (слънце, магнитни линии, предметни ориентири...), те се спираха и не бързаха да влязат в него. Дали биха го направили, ако не отдават никакво значение на цвета?!

зуница
21.10.2020, 21:34
И облаците и цветовете пчелите възприемат доста по-различно от нас.Виждат и в ултравиолетовата част на спектъра.

Трендафил Дончев
21.10.2020, 22:36
Защо не приемем, че за ориентирането си пчелите използват всичко, което могат, според конкретната обстановка, а степента на важност е в зависимост от това доколко е полезно или не, в даден момент? Веднъж смених отдавна набелязан, амортизиран ДБ корпус на един кошер, който служеше за плодник на семейството. Корпусът беше жълт, но нямах друг, с такъв цвят и му сложих син. Само тази смяна на цвета накара голяма част от пристигащите пчели да се спират на 1-1,5 м от него, "проучвайки го" допълнително почти през целия остатък от деня. И макар, че знаеха "наизуст" пътя до него (слънце, магнитни линии, предметни ориентири...), те се спираха и не бързаха да влязат в него. Дали биха го направили, ако не отдават никакво значение на цвета?!
Смяната на кошера е и смяна на миризмата/няма я силата/.

dvd111
21.10.2020, 23:01
Смяната на кошера е и смяна на миризмата/няма я силата/.
Съгласен съм, но когато кошер се замени с кошер в същия цвят (и вид), няма такова "стълпотворение". А в случая дори не смених целия кошер...

Pero Melifero
22.10.2020, 08:07
Смяната на кошера е и смяна на миризмата/няма я силата/.

Миризмата е на последно място според мен, чак когато кацнат на прелката
Вземи и сложи нещо пред кошера или по-важното - премахни ако има някакъв предмет и гледай шоу

Трендафил Дончев
22.10.2020, 09:12
Миризмата е на последно място според мен, чак когато кацнат на прелката
Вземи и сложи нещо пред кошера или по-важното - премахни ако има някакъв предмет и гледай шоу

Пчелина ми е гъсто населен с дървета, през които пчелите едва се промъкват, че и лози през които лятото едва се намират пролуки от листата, но преминават. Понякога се налага и режа цяло дърво което освобождава широко място пред няколко кошера и какво? Просто започват да си влизат като всички останали, мърморейки - този най накрая се сети да поразчисти.;)

dvd111
22.10.2020, 09:42
Миризмата е на последно място според мен, чак когато кацнат на прелката
Вземи и сложи нещо пред кошера или по-важното - премахни ако има някакъв предмет и гледай шоу

При липса на паша, сложи съд с мед на "невидимо" за пчелите място около пчелина и шоуто ще е още по-голямо...Не може да се каже кое е на последно място. Както е казал един човек, който е разбирал важността и уникалността на пчелите: "Всичко е относително"...

Гогол
22.10.2020, 19:14
богата паша, пък охрана на прелкатаspeechless;
Би ли допуснал ,че охраната ще абдикира от задълженията си? Колкото и да е богата пашата.Но както и да е.

Pero Melifero
23.10.2020, 07:56
Би ли допуснал ,че охраната ще абдикира от задълженията си? Колкото и да е богата пашата.Но както и да е.

Не, просто не съм ги виждал на прелката когато са в паша, ама то доста неща не съм виждал, та ще има още бая да си се чудя;)

sunnysunny
31.10.2020, 18:13
1060110602
Днес въпреки студеното време и силния вятър успяхме да разчистим
и съм доста приятно изненадан оказа се че почти цялото е равно равно.
само входа към площадката е с наклон
утре мисля че ще успея и него да подравня

Алексиев
31.10.2020, 18:41
1060110602
Днес въпреки студеното време и силния вятър успяхме да разчистим
и съм доста приятно изненадан оказа се че почти цялото е равно равно.
само входа към площадката е с наклон
утре мисля че ще успея и него да подравня

Язък за хубавата полянаcrying;

sunnysunny
31.10.2020, 19:29
Поляна беше преди 35 години от тогава е обрасла с трънак .Имаше много изсъхнали дървета оплетени с всевъзможни храсти .Никакъв шанс да влезеш.120 кубика храсти са извадени ,има още поне 60 кубика да се махнат .Почестеното е около декар и половина.
Оставих от всички страни поне по 5 метра непроходима джунгла като ограда.
Стана много приятно и завет .въпреки силния вятър там не се усеща
Сега почвам да събирам семена за да се култивира

Ангел Йосифов
31.10.2020, 19:42
Снимай пак след 3 години.
С трактора добре,ама с мотика и кирка м/у кошерие..Спорна работа!

sunnysunny
31.10.2020, 20:11
Да сме живи и здрави ще снимам.Мисля да ръсна глухарчета за стане зелено още напролет

barkov1982
31.10.2020, 20:56
Да сме живи и здрави ще снимам.Мисля да ръсна глухарчета за стане зелено още напролет

И калдъръмче, също е добра инвестиция;)

Pero Melifero
02.11.2020, 11:51
Може и бяла детелина, бързо се разпростира, ниска е и не трябва да се коси;), постоянно цъфти, а и пчелите я харесват

ivootur
02.11.2020, 18:08
Може и бяла детелина, бързо се разпростира, ниска е и не трябва да се коси;), постоянно цъфти, а и пчелите я харесват

Подкрепям, само да има вода да я поливаш, иначе след време ще се загуби.

Алексиев
02.11.2020, 18:22
Може и бяла детелина, бързо се разпростира, ниска е и не трябва да се коси;), постоянно цъфти, а и пчелите я харесват

Все пак трябва да се коси от време на време или да я пасат животните, само тогава цъфти продължително.

бат тянко
02.11.2020, 18:56
Абе аз от години разправям, че флора на пчелин се облагородява с домати и краставици, ама никой не вдява ?

Ангел Йосифов
04.11.2020, 18:48
Бял маргарит по края.Цъфти от май и продължава да цъфти,даже и към момента..

varom
04.11.2020, 20:42
Бял маргарит по края.Цъфти от май и продължава да цъфти,даже и към момента..

Един от най медоносните храсти.Средно около 37кг от декар по спомен.Има и розов маргарит ,който започва да цъфти малко по късно и според книгите дава по малко мед,макар че не виждам видима разлика в посещението им от пчелите.,Стига да могат да летят и двата вида са пълни с пчели и при лошо време.

sunnysunny
09.11.2020, 20:02
Чакам от колегата Христо от форума 100 ресници бял маргарит .Събрах малко лофант и кариоптерис на семена.Ще потърся детелина да поръся .

sunnysunny
03.03.2021, 21:09
Вчера получих от колегата Христо около 100 резници бял маргарит и ги вкорених на подготвено място. Сега се търся нискостеблена детелина като за 2 декара .И да се похваля направих си 20 фарара10678
Жената някак без протести прие половината корпуси в хола:laughing:

sunnysunny
14.11.2022, 20:09
здравейте
да раздвижим тази тема
както написа Ангел Йосифов (https://pchelari.com/forum/member.php?u=9) да снимам след 3 години СНИМАХ 1174911749 подравняването продължава
пролетта ще събирам бригада за засаждане на цветя и храсти

Angel Yosifov
14.11.2022, 20:32
Браво!
Но много широк друм,ми се струва!
Мястото е идеално.Освен,каквоти си намислил,поогледай се,отнякъде за бръшлян да боцнеш десетина коренчета...

sunnysunny
14.11.2022, 21:56
няма достатъчно земя за да се подравни цялото място /само двама комшии строят /
а семена и храсти съм събрал за разсаждане
лофант ,кариоптерис, бял маргарит и един доста медоносен храст който не знам как се казва но пчелите са постоянно на него цяло лято
остана да купя бяла нискостеблена детелина като за 2 декара :laughing:
и напролет бригада за садене

Angel Yosifov
14.11.2022, 21:59
остана да купя бяла нискостеблена детелина като за 2 декара :laughing:
и напролет бригада за садене
Скоро купих кило семена за 21лв от Пловдив..