PDA

Виж пълната версия : По- добър препарат против нозематоза



didaki
16.08.2020, 15:58
Кой препарат е по- добър против нозематоза Нозевит+ или Hive alive?

bopetkov
16.08.2020, 16:07
Профилактично всички са добри, ако ти се наложи да лекуваш пчелина - не струват.

бат тянко
16.08.2020, 16:44
Кой препарат е по- добър против нозематоза Нозевит+ или Hive alive?

И двата, но имат различно действие. Нозевита предпазва чревната флора от навлизане на ноземните спори. А хейв алайва повишава имунитета. Следователно е препоръчително да се използват и двата.

бат тянко
16.08.2020, 16:46
Профилактично всички са добри, ако ти се наложи да лекуваш пчелина - не струват.

Профилактиката винаги се ползва с приоритет пред лечението. Или поне така би трябвало да бъде. Много по-евтино и рационално е.

зуница
16.08.2020, 20:07
... Или поне така би трябвало да бъде. ...
Прави това, което можеш. Господ прави това което трябва! Човек предполага. Господ разполага!hi;

Ивайло_Иванов
17.08.2020, 10:01
Хубаво е да редуваш отделните препарати, така ще елиминираш вероятността да третираш с по-неефективният до минимум.
1. Нозевит+ съдържа растителни полифеноли, към препарата има добавени витамини, етерични масла и лимонена киселина с дозировка 1 млл на 200 гр. захарен сироп 1:1 ; 4 пъти през 7 дни или 2 пъти през 10 дни пролет и есен. дават ефективноста му срещу ноземните спори 92-96%. Цена 64 лв за 200 млл /за 50 семейства/.
2. HIVE ALIVE съдържа екстракт от ирландски водорасли, тимол и етерично масло от лимонена трева, при дозировка 2,5 гр. на 1 литър захарен сироп при 4 литра на кошер есента и пак през пролетта. За ефективност срещу ноземните спори не казват нищо но споменават че се повишава имунитета на пчелите, повишава се популацията, добива на мед и намалява с 15% зимните загуби. Цена 33 лв за 100 млл / за 10 семейства/.
3.VITA FEED GOLD съдържа екстракт от цвекло, меласа в дестилирана вода с дозировка 10млл на 0,99 л захарен сироп 4 пъти през 5 дена или 2 пъти през 10 дни, есен и пролет. Дават ефективност срещу ноземни спори 98%. Цена 99 лв за 1 литър /за 50 семейства/.
Лично аз съм използвал и трите препарата и от доста време редувам Нозевит+ и VITA FEED GOLD при което смъртност от нозема смело мога да кажа че нямам, както и пролетните диарий изчезнаха, за HIVE ALIVE съм малко резервиран и за в бъдеще ще го пропускам за използване - много ми е скъпичко това тимолче.
Така че всеки сам си решава - чети, проверявай, смятай, пресмятай и решаваш кой да използваш от тях или да разчиташ на народните рецепти с Йодасептадон 10%.