PDA

Виж пълната версия : Цена на мед



didaki
08.08.2020, 17:20
Медът е вече в тенекиите.Идва момента за продажба на едро.Някой да знае нещо?Това е тема табу в този форум, но все пак да попитам.

stefarata
08.08.2020, 21:22
И аз се интересувам. Имам 30 тенекии букет.

kuline
09.08.2020, 20:15
Е, каква да е цената? Като миналогодишната.

didaki
10.08.2020, 20:24
Питам за нещо по конкретно-фирма,цена.

ch.atanasov
10.08.2020, 20:28
Питам за нещо по конкретно-фирма,цена.

https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1388&highlight=apitrade:cool: (https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1388&highlight=apitrade)

kuline
10.08.2020, 21:10
Питам за нещо по конкретно-фирма,цена.
Букет 3.60лв/кг - Йот-ги-вал. Пазара е сложен, от гледна точка на договаряне. Споменатата фирма, не от мен, а в предишен пост, обявят цена, по която останалите няма как да мърдат, защото си имат предварителна договорка. Абе хората му викат картел. Чудно ми е дали и колко пчелари са сертифицирани от Биосуис.
Тази година, с това нямане на мед, ще внасят презглава от Китай, Украйна и къде ли още не, за да си изпълнят договорите.

didaki
11.08.2020, 16:40
При нас за проби на цена 3.80 минаха от Раковски.Ходи ли са от порта на порта и на много места са им отказали на тази цена.

kuline
11.08.2020, 18:49
При нас за проби на цена 3.80 минаха от Раковски.Ходи ли са от порта на порта и на много места са им отказали на тази цена.

Незнам дали е заради цената или заради това, че се налага чакане с години. Тия, за които говориш, оферират по-висока цена, но в крайна сметка доста пчелари си остават с чакането. ;)

3emu
12.08.2020, 20:26
Всеки иска максимално да печели и минимално да дава...
В Украйна цената на Акация, липа, лавандула, букет и много други видове мед върви на 0.35- 0.36$ за натуралния мед и е пълен с пестициди..
Проблемът стана откакто европейския съюз сключи договор с тях Украйна за безмитен внос на хранителни стоки, както и мед.
ПРи мен тяхната отрова развали пазара.
Просто Вие пчеларите трябва всички да е обедините и да не продавате, докато не вземете цена.
Гърците така правят и за това са успели.
Те предпочитат да изхвърлят стоката*( което аз съм напълно против ), отколкото да я продадат на ниска цена, да не говорим, че с техните помощи почти цялото им производство излиза без пари, заради помощите от европейския съюз.;)crying;

Трендафил Дончев
12.08.2020, 21:28
Всеки иска максимално да печели и минимално да дава...
В Украйна цената на Акация, липа, лавандула, букет и много други видове мед върви на 0.35- 0.36$ за натуралния мед и е пълен с пестициди..
Проблемът стана откакто европейския съюз сключи договор с тях Украйна за безмитен внос на хранителни стоки, както и мед.
ПРи мен тяхната отрова развали пазара.
Просто Вие пчеларите трябва всички да е обедините и да не продавате, докато не вземете цена.
Гърците така правят и за това са успели.
Те предпочитат да изхвърлят стоката*( което аз съм напълно против ), отколкото да я продадат на ниска цена, да не говорим, че с техните помощи почти цялото им производство излиза без пари, заради помощите от европейския съюз.;)crying;

Ще се сетите - и търговците, и пчеларите.

borislav aleksandrov
17.08.2020, 21:15
Букет 3.60лв/кг - Йот-ги-вал. Пазара е сложен, от гледна точка на договаряне.....

При положение че донякъде сме компрементирани и при цени на внос в ЕС от 1.23 - 1.25 евро за кг на китайски мед, 1,37 евро/кг Виетнам и между 2,11 - 2.60 евро/кг Аржентина, Бразилия и т.н. каква да е цената ....

Междувпрочем Сърбия изнася на 3,50 евро/кг

п.п. А средния производствен разход на пчеларите за целия ЕС е около 3,90-4.00 евро/кг ...

kuline
17.08.2020, 22:05
При положение че донякъде сме компрементирани и при цени на внос в ЕС от 1.23 - 1.25 евро за кг на китайски мед, 1,37 евро/кг Виетнам и между 2,11 - 2.60 евро/кг Аржентина, Бразилия и т.н. каква да е цената ....

Междувпрочем Сърбия изнася на 3,50 евро/кг

п.п. А средния производствен разход на пчеларите за целия ЕС е около 3,90-4.00 евро/кг ...

Тъй като съм "бос" по макро и микро икономика, мога да споделям опит, анализ и собствени виждания по въпроса, в следствие на опита ми в пласмента и наблюденията ми.
Та тази година, за разлика от друга господин Апитрейд, колко пъти актуализира ценовата си листа? - ни един път. Защо? Ами защото няма мед!
Тази година какво стана с пчелна пита с мед на собственика на форума? - Нищо!
Защо?
Ами защото няма мед!
Тази година какво стана с био меда? Е, там незнам - чакам, може и да има мед. :bigsmile:

borislav aleksandrov
17.08.2020, 23:03
Тъй като съм "бос" по макро и микро икономика, мога да споделям опит, анализ и собствени виждания по въпроса, в следствие на опита ми в пласмента и наблюденията ми.
Та тази година, за разлика от друга господин Апитрейд, колко пъти актуализира ценовата си листа? - ни един път. Защо? Ами защото няма мед!
Тази година какво стана с пчелна пита с мед на собственика на форума? - Нищо!
Защо?
Ами защото няма мед!
Тази година какво стана с био меда? Е, там незнам - чакам, може и да има мед. :bigsmile:

Честно казано германският опаковчик го боли едно нещо че в България няма мед.... (извинявам се за грубия отговор)
Още като се видя накъде отива акацията (като добив) мнозина почнаха да говорят за вдигане на цената на вътрешният пазар на дребно ама скромното ми мнение е че това няма да е масово явление....

Доколкото помня Апитрейд изкупуваше на 12 лв. /акация - занесена при тях. Докато тук в региона максимума бе около 8 лв.

kuline
18.08.2020, 06:12
Честно казано германският опаковчик го боли едно нещо че в България няма мед.... (извинявам се за грубия отговор)
Още като се видя накъде отива акацията (като добив) мнозина почнаха да говорят за вдигане на цената на вътрешният пазар на дребно ама скромното ми мнение е че това няма да е масово явление....

Доколкото помня Апитрейд изкупуваше на 12 лв. /акация - занесена при тях. Докато тук в региона максимума бе около 8 лв.

12 лв/кг, но със сертификат по биосуис. ;)
Инак германеца защо купува нашия мед, като му е скъпо? Явно му харесва или го ползва за подобрител на друг мед.
А как братята сърби успяват с тая цена - незнам, явно ние сме по-неспособни от тях.

валко
18.08.2020, 07:36
При нас за проби на цена 3.80 минаха от Раковски.Ходи ли са от порта на порта и на много места са им отказали на тази цена.


Корония номер на симпатягите от раковски е взимането на много проби,после почват с номерата,миналата година бяха глифузата,тази нещо друго.Дават 20 стотинки повече и искат биомед на 3,80.едва ли вземат и 5 процента от меда на които са взели проби,

borislav aleksandrov
18.08.2020, 11:12
При сърбите е малко по ...
- не са в Ес
- много силна подкрепа от министерството на Икономиката и Земеделие
- от техния съюз също
- по-добра репутация
- друга категория мед т.е. не само промишлен (най-ниския ценови клас)

kuline
18.08.2020, 11:37
При сърбите е малко по ...
- не са в Ес
- много силна подкрепа от министерството на Икономиката и Земеделие
- от техния съюз също
- по-добра репутация
- друга категория мед т.е. не само промишлен (най-ниския ценови клас)


Изброените от теб причини, с изключение на първата, са такива, по които трябва да се работи, ама няма желание от лидерите в пчеларските среди. Значи, ще си работим залудо на тия цени. Абе хората там са други - гените им. Тепаха ги, сами се тепаха през деведестте година на миналия век и пак се "изправиха", а тук ?......

бат тянко
18.08.2020, 17:37
На българина му дай да вика ууууу. Ама няма куража да рече ураааа. За това навсякъде се променят а ние все консенсуса гледаме.

ch.atanasov
18.08.2020, 19:38
Абе къде отиде червения палец, па да ви го туря.

solaris60
18.08.2020, 19:49
При сърбите е малко по ...
- не са в Ес
- много силна подкрепа от министерството на Икономиката и Земеделие
- от техния съюз също
- по-добра репутация
- друга категория мед т.е. не само промишлен (най-ниския ценови клас)


Изброените от теб причини, с изключение на първата, са такива, по които трябва да се работи, ама няма желание от лидерите в пчеларските среди. Значи, ще си работим залудо на тия цени. Абе хората там са други - гените им. Тепаха ги, сами се тепаха през деведестте година на миналия век и пак се "изправиха", а тук ?......
Е, па де ги виждате тези хубави работи при сърбите? Говорил съм със сърби - ами на същия х... хал са.

kuline
18.08.2020, 20:07
Абе къде отиде червения палец, па да ви го туря.

Явно посоката има значение. Какво те тормози - сподели!

kuline
18.08.2020, 20:10
Е, па де ги виждате тези хубави работи при сърбите? Говорил съм със сърби - ами на същия х... хал са.

Е, де ги виждаме!? Бойко си нямат - магистрали имат, море си нямат - туризъм имат, не са член на ЕС - цена на меда имат и так дальше.

ch.atanasov
18.08.2020, 20:14
Е, де ги виждаме!? Бойко си нямат, магистрали имат, море си нямат - туризъм имат, не са член на ЕС - цена на меда имат и так дальше.


Баси и РАЯ, то за туй у нас няма народ-бегали. Аз мислех, че са на изток, а те били на запад.:crazy:

kuline
18.08.2020, 20:24
Баси и РАЯ, то за туй у нас няма народ-бегали. Аз мислех, че са на изток, а те били на запад.:crazy:


Ами зависи от очакванията. Изток или запад - тръгнеш ли, ще стигнеш, зависи срещу и ли по слънцето ще 'одиш.
Онзи ден като пита за 64 евра за опрашване - знаИш ли 'що няма? Ами защото няма да останат биопроизводители. :bigsmile:

solaris60
18.08.2020, 20:36
Е, де ги виждаме!? Бойко си нямат - магистрали имат, море си нямат - туризъм имат, не са член на ЕС - цена на меда имат и так дальше.

Не му е мястото тук, но мода да мести.;) Имат магистрали - ами имат, защото качеството им не е като нашето. Лично съм минавал когато я правиха тази магистрала свързваща ги с нас и това което ме същиса/учуди е, че строителните им машини пълна скръб, а асфалта на много дебел слой. При нас машини последна мода, а асфалта беден от към слой и дренаж. Туризъм - ами разни празници имат на които се изсипва цяла България, а тук ние самите не си ги зачитаме, макар и да са в съседния град, да не говорим за чужденци. Ама с какво да ги зачитаме, като хората нямат 5 лева в повече, че да купят на децата сладолед, че той по 9 лв. Цената на меда - тогава при нас беше 3,80 евро, а колегата сърбин каза 4, може и да е закръглил, че да му е по лесно да ми го каже, че да се разберем. Но определено са към оправяне за разлика от нас.

ch.atanasov
18.08.2020, 20:50
. Но определено са към оправяне за разлика от нас.

Няма съмнение, вече и руска ваксина си взеха.:bigsmile:

borislav aleksandrov
18.08.2020, 22:48
Е, па де ги виждате тези хубави работи при сърбите? Говорил съм със сърби - ами на същия х... хал са.

може и да има и на нашия хал това не го знам... но мога да ти дам няколко реални примера как действат

Преди няколко години също като нас се оплакваха че изкупната цена ниска и т.н. Всички знаят какво ще се случи тук в България. Какво направиха Сърбите
подпомогнати от 3 министерства - Земеделие, Икономика и Външно - си уредиха срещи с норвежкия посланик - какво е ставало незнам но знам резултата - Програма за икономическо сътрудничество и инвестиции на норвегия в Сърбия в сектор Пчеларство. Създадени са смесени предприятия и сърбите започват износ на мед за Норвегия.
По същия модел през 2017 ако не се лъжа започнаха да изнасят мед за Южна Африка, а миналата година или през 2018 не си спомням точно стъпиха и на Японския пазар. Руския пазар се знае също е отворен за тях.
Всичко това е по техни публикации на сръбския пчеларски съюз аджеба какво са свършили....
Също така си създават и репутация от години - което е целенасочена политика - сръбски автори участват на всички форуми за пчеларството, "Истерията" по Венер тук... Ние каква репутация имаме?
Руските пчелари от години посещават сръбски пчелини организирано за обмяна на опит, японци, южна африка ... разбира се не при всеки но доста сръбски пчеларски ферми се преоринтираха и към тази ниша а и има какво и да покажат и да кажат...

Трендафил Дончев
18.08.2020, 23:05
може и да има и на нашия хал това не го знам... но мога да ти дам няколко реални примера как действат

Преди няколко години също като нас се оплакваха че изкупната цена ниска и т.н. Всички знаят какво ще се случи тук в България. Какво направиха Сърбите
подпомогнати от 3 министерства - Земеделие, Икономика и Външно - си уредиха срещи с норвежкия посланик - какво е ставало незнам но знам резултата - Програма за икономическо сътрудничество и инвестиции на норвегия в Сърбия в сектор Пчеларство. Създадени са смесени предприятия и сърбите започват износ на мед за Норвегия.
По същия модел през 2017 ако не се лъжа започнаха да изнасят мед за Южна Африка, а миналата година или през 2018 не си спомням точно стъпиха и на Японския пазар. Руския пазар се знае също е отворен за тях.
Всичко това е по техни публикации на сръбския пчеларски съюз аджеба какво са свършили....
Също така си създават и репутация от години - което е целенасочена политика - сръбски автори участват на всички форуми за пчеларството, "Истерията" по Венер тук... Ние каква репутация имаме?
Руските пчелари от години посещават сръбски пчелини организирано за обмяна на опит, японци, южна африка ... разбира се не при всеки но доста сръбски пчеларски ферми се преоринтираха и към тази ниша а и има какво и да покажат и да кажат...

По съм склонен да вярвам на колегата който беше с бурканите на улицата. Ако погледнеш и тук под друг ъгъл откъм организации, то те биха ти казали същото, държавата и тя, че в БГ се раздават пари и се изнасят хиляди тонове, а пчеларите са под пари и си ги харчат на воля. Това, че реват, че пчеларството загива си е чиста проба глупост от тяхна страна.

borislav aleksandrov
18.08.2020, 23:45
По съм склонен да вярвам на колегата който беше с бурканите на улицата. Ако погледнеш и тук под друг ъгъл откъм организации, то те биха ти казали същото, държавата и тя, че в БГ се раздават пари и се изнасят хиляди тонове, а пчеларите са под пари и си ги харчат на воля. Това, че реват, че пчеларството загива си е чиста проба глупост от тяхна страна.

Много е относително всичко... и това го има почти навсякъде така че няма причина да не вярваме на колегата с бурканите...
например ако се влезе на страницата на норвежкото посолство в белград много бързо излизат всички публикации от 2016-2018 за износа на сръбски мед към Норвегия и техните инвестиции в пчеларството в Сърбия не ми се вярва да си позволят да *лъжат*....

От друга страна познавам пчелари които казват че с 30-50 семейства пчеларството е печелившо, а други с по 200-300 че едва оцеляват... за мен разликата е в това че сръбската държава създава реални възможности пък които иска, докато при нас е само на думи и хартия...

бат тянко
19.08.2020, 06:03
Аааа Борка, тя и нашата държава създава реални възможности за развитие на пчеларството. Друг е въпроса кой как го разбира това. Подпомага закупуването на инвентар и машини. Организира фермерски пазари. Консултира. Цената няма как да я влияе без Бай Тошо.

julian103
19.08.2020, 07:51
Аааа Борка, тя и нашата държава създава реални възможности за развитие на пчеларството. Друг е въпроса кой как го разбира това. Подпомага закупуването на инвентар и машини. Организира фермерски пазари. Консултира. Цената няма как да я влияе без Бай Тошо.


Тя, нашата държава създава възможности за развитие, зависи на какво ...

hi; https://www.youtube.com/watch?v=VoL-eAX8yZw hi;

3emu
23.08.2020, 10:53
Всъщност най-евтиният мед е в Украйна( Европа ), не е в китай и е на цена от 0.35$ за килограм 350-600$ е за тон на Акация, лавандула, липа, букет, горески мед, рапица и т.н., как е възможно там да е такава цената?
Всеки може да влезе в алибаба и да провери цената на меда, за вноса на такъв мед няма мито и данъци.
Почти целият труд го правят пчелите, не хората, а разхода в европейския съюз не е 3,4 евро на килограм*( май забравихте субсиидите ), излиза безплатно в повечето европейски страни, а цената за килограм е между 5 до 30 евро на едро*( Германия, италия, франция)
В Алжир същия букет с манна от планината е с цена между 8 до 25.65Евро.
В Египет е между 5 и 6 евро за килограм.
Китайският мед е много качествен и вкусен, но те имат 10010 вида медове.
Това са цени от пчеларите в съответните държави.
В мексико е много евтин, пакистан, индия.
Дивият мед в Бангладеш е 5.5Евро килограма, а в Русия за див горски мед цената е 180-200евро за кило на едро.
Така че в всяка държава цените са различни.
Сърбия не е нищо особено и пък и те нямат големи количества мед и живеят в 20 век.

Трендафил Дончев
23.08.2020, 12:10
Всъщност най-евтиният мед е в Украйна( Европа ), не е в китай и е на цена от 0.35$ за килограм 350-600$ е за тон на Акация, лавандула, липа, букет, горески мед, рапица и т.н., как е възможно там да е такава цената?
Всеки може да влезе в алибаба и да провери цената на меда, за вноса на такъв мед няма мито и данъци.
Почти целият труд го правят пчелите, не хората, а разхода в европейския съюз не е 3,4 евро на килограм*( май забравихте субсиидите ), излиза безплатно в повечето европейски страни, а цената за килограм е между 5 до 30 евро на едро*( Германия, италия, франция)
В Алжир същия букет с манна от планината е с цена между 8 до 25.65Евро.
В Египет е между 5 и 6 евро за килограм.
Китайският мед е много качествен и вкусен, но те имат 10010 вида медове.
Това са цени от пчеларите в съответните държави.
В мексико е много евтин, пакистан, индия.
Дивият мед в Бангладеш е 5.5Евро килограма, а в Русия за див горски мед цената е 180-200евро за кило на едро.
Така че в всяка държава цените са различни.
Сърбия не е нищо особено и пък и те нямат големи количества мед и живеят в 20 век.

Защо в Украйна меда е евтин? Защото са открили топлата вода/инверта и захарта. А в зависимост от различни фактори меда в дадени държави е или много скъп или обратно. Защо? Едните имат голямо потребление, а малко производство и каквото, и откъдето грабнат го хвърлят на пазара с космически цени. Другите, макар и качествен мед, нямат кой знае какво потребление, бедност, а и износа им куца и какво да го правят - ами дават го за жълти стотинки.

ndm
23.08.2020, 14:54
Дивият мед в Бангладеш е 5.5Евро килограма, а в Русия за див горски мед цената е 180-200евро за кило на едро.

Кои са критериите по които търговците на едро определят дивия мед, горския мед и дивия горски мед, това са три различни вида мед все пак?

Трендафил Дончев
23.08.2020, 22:15
Кои са критериите по които търговците на едро определят дивия мед, горския мед и дивия горски мед, това са три различни вида мед все пак?

С какво така наречения див мед се различава от качествения питомен мед? Като казвам качествен питомен мед имам предвид, произведен в местности защитени от замърсители. Важно е да има будали които да ти дадат 200 евро за кило. Ееееех, как няма такива покрай мен.;)

3emu
24.08.2020, 14:20
Кои са критериите по които търговците на едро определят дивия мед, горския мед и дивия горски мед, това са три различни вида мед все пак?


Дивият мед е в повечето случаи е от пчелите и от много малко видове оси, които могат да произвеждат мед, защото осите попринип крадат меда от пчелите.
В много малки количества е и е много труден за намиране, попринцип кошерите на дивите пчели са високо в дърветата и не е лесно нормален човек да се качи и да вземе меда.


С какво така наречения див мед се различава от качествения питомен мед? Като казвам качествен питомен мед имам предвид, произведен в местности защитени от замърсители. Важно е да има будали които да ти дадат 200 евро за кило. Ееееех, как няма такива покрай мен.;)

Медът е в много малки количества, а и качеството особено в планината е най-високото, което не може да бъде сравнено с произведено с помоща на човека.

ndm
24.08.2020, 16:16
Зеmu, благодаря Ви за безценната информация която ни предоставяте, а на всичкото отгоре и безплатна. Бихте ли ни дали Вашите изкупни цени за БГ на: дивия горски мед, на дивия планински мед, на дивия горски мед пчели+малко видове оси и див мед от кошерите на диви пчели. Благодаря Ви!

ivootur
24.08.2020, 19:34
Ти базикаш ли се с човека!

kuline
24.08.2020, 20:06
Ти базикаш ли се с човека!

А дори и да е така, какво от това?
Значи появява се някой, на който, четейки постовете му, ми се струва, че ползва Гугъл преводач.
Имайки предвид това, че човек взема активно участие в соц.мрежи по определени въпроси, значи има интерес към случващото се там и насочеността му. Т.е. интереса на Зеmu (незнам как да го чета) е да ни убеди в неговото мнение, а не толкова да ни ограмоти. Последното е за пълнеж.
До колкото помня, той купува само и единствено био и/или такъв мед, който по изследвани показатели, влиза в графа биомед.

Цеко
24.08.2020, 20:58
Цени в Германия от преди една година, който го интересуват актуалните в момента може да направи запитване
wir nehmen Mengen ab 200kg DIB Honig in den üblichen Imkergebinden (12,5kg, 25kg oder 40kg) an und zahlen für alle Blütenhonige (inkl. 10,7% MwSt.):



Bei Selbstanlieferung in Braunschweig (inkl. Gebindetausch):

200-500kg EUR/kg 3,80

500-1000kg EUR/kg 3,90

Über 1000kg EUR/kg 4,00

Über 3000kg EUR/kg 4,20



Bei Abholung durch von uns beauftragte Spedition zahlen wir EUR/kg 0,20 weniger. Dann jedoch kein Gebindetausch möglich.



Bitte beachten Sie, dass wir ausschließlich für Honig bestimmte Gebinde akzeptieren, Fremdgebinde nehmen wir nicht an.



Zahlung 14 Tage nach Anlieferung.

Niki1313
24.08.2020, 21:08
Цени в Германия от преди една година, който го интересуват актуалните в момента може да направи запитване
wir nehmen Mengen ab 200kg DIB Honig in den üblichen Imkergebinden (12,5kg, 25kg oder 40kg) an und zahlen für alle Blütenhonige (inkl. 10,7% MwSt.):



Bei Selbstanlieferung in Braunschweig (inkl. Gebindetausch):

200-500kg EUR/kg 3,80

500-1000kg EUR/kg 3,90

Über 1000kg EUR/kg 4,00

Über 3000kg EUR/kg 4,20



Bei Abholung durch von uns beauftragte Spedition zahlen wir EUR/kg 0,20 weniger. Dann jedoch kein Gebindetausch möglich.



Bitte beachten Sie, dass wir ausschließlich für Honig bestimmte Gebinde akzeptieren, Fremdgebinde nehmen wir nicht an.



Zahlung 14 Tage nach Anlieferung.
Цеко,

Много Български пчелари не разбираме този "конски" немски и в тази връзка, може ли да ни кажеш, тия цени на пчелния мед са за Био, Еко, планински или мед добит от оси с лека нишка (привкус) от Крумовград:)

kuline
24.08.2020, 21:20
Абе то бива, бива грешка в превода, ама простата математика си е математика с всичките му неизвестни във формулата. :bigsmile:
А Апито мълчи ли мълчи за актуализацията на цените си.
Приятелю АПИ, не бъди толкова тих, то вярно, че много работа имаш, ама все пак, покажи, че си мъж като предни години, когато сваляше цената. Сега 'ко пра'им!? :)

Niki1313
24.08.2020, 22:04
Абе то бива, бива грешка в превода, ама простата математика си е математика с всичките му неизвестни във формулата. :bigsmile:
А Апито мълчи ли мълчи за актуализацията на цените си.
Приятелю АПИ, не бъди толкова тих, то вярно, че много работа имаш, ама все пак, покажи, че си мъж като предни години, когато сваляше цената. Сега 'ко пра'им!? :)
Старата любов ръжда не хваща - вие сте май големи дружки с Тия от АПИто от време оно май...:)

kuline
24.08.2020, 22:13
Старата любов ръжда не хваща - вие сте май големи дружки с Тия от АПИто от време оно май...:)

А, не, просто, те са се наложили тук, като ценообразуватели на меда, инак нищо лично. Аз, търся "добра" цена на продукцията си, както всеки пчелар, достоен да се нарече такъв. Наблюдавам темата и виждам, колко "пчелари" четат, прочитат и препрочитат, но не изразяват мнение. Защо? Ами защото искат да са в течение, но си траят и гледат сеира, а ако могат, биха се възползвали, типично по български. Живи и здрави да са. Шъ са опра'им. :)

3emu
24.08.2020, 22:24
Кои са критериите по които търговците на едро определят дивия мед, горския мед и дивия горски мед, това са три различни вида мед все пак?
Да оставим шегата на страна, не съм заинтересуван от див мед, защото мисля да изкупувам от бангладеш или непал.
Цената в бангладеш е до 6 евро без транспорта*( мед с питите ), а в непал е до 40 евро от пчеларите.
НАшата държава е известна с евтиния си мед*( не само мед , но и захарен сироп ), турците при мен продават килото био мед 60-65 евро, а в турция е 2-4 евро.
Трябва да благодарим на АПиТрейд, че са ни вдигнали цените в европ: между 10-11 евро е килото при мен на дребно.

Цеко
24.08.2020, 23:12
Цеко,

Много Български пчелари не разбираме този "конски" немски и в тази връзка, може ли да ни кажеш, тия цени на пчелния мед са за Био, Еко, планински или мед добит от оси с лека нишка (привкус) от Крумовград:)

И аз не разбирам нищо на немски, просто го намерих в нета и реших да го споделя, както и предполагах цените в Германия и БГ са почти еднакви, само че едните с в евро, другите са в лева, със сигурност цените които съм цитирал са за конвенционален мед доставен франко преработвателя в Брауншвайг https://www.bihophar.de/

todor.mitkov
25.08.2020, 15:30
Според мен няма смисъл да се облизваме за цитираните цени в евро, защото вероятно включват верига от няколко човека, които и те трябва да прихващат по нещичко.
Примерно аз сравнявам часовника с Mediteranea melis, които ми казват, че Bulgarian Wildflower 20 Tons 2.90 €/Kg; EU/Non EU Acacia 6 Tons 3.25 €/Kg 2.99 €/Kg; European Sunflower 60 Tons 2.15 €/Kg 1.95 €/Kg; UE/No UE Polyflora 60 Tons 1.95 €/Kg 1.85 €/Kg или UE/No UE Polyflora High F/G 20 Tons 2.10 €/Kg 2.05 €/Kg. Това е към май месец.
Е сега бях в Кауфланд и видях меда, който са пуснали с марката "Брей". Бурканчето свети, цената грамотна и като я поразделиш на 1,2 и после примерно на 1,3 и ето ти мед на 3++ лв/кг. Сега, как излиза сметката на търговеца е друга тема.
За мен нещата са прости и съм приел, че даваш ли на едро цената е ниска и изкупвача те натиска. На дребно е по-висока ама пък иска други работи. Няма угодия ми да видим сега като няма и мед до къде ще я докараме.
Моят съвет за тази година е да опитате да продавате на дребно. Дори и тези с многото тенекии може да останат изненадани как върви, особено ако вирОса удари пак. Само правим уговорката, че е добре в тенекиите да има пчелен мед събиран от цветчета, а не наливан от някъде.

kuline
25.08.2020, 19:08
Според мен няма смисъл да се облизваме за цитираните цени в евро, защото вероятно включват верига от няколко човека, които и те трябва да прихващат по нещичко.
Примерно аз сравнявам часовника с Mediteranea melis, които ми казват, че Bulgarian Wildflower 20 Tons 2.90 €/Kg; EU/Non EU Acacia 6 Tons 3.25 €/Kg 2.99 €/Kg; European Sunflower 60 Tons 2.15 €/Kg 1.95 €/Kg; UE/No UE Polyflora 60 Tons 1.95 €/Kg 1.85 €/Kg или UE/No UE Polyflora High F/G 20 Tons 2.10 €/Kg 2.05 €/Kg. Това е към май месец.
Е сега бях в Кауфланд и видях меда, който са пуснали с марката "Брей". Бурканчето свети, цената грамотна и като я поразделиш на 1,2 и после примерно на 1,3 и ето ти мед на 3++ лв/кг. Сега, как излиза сметката на търговеца е друга тема.
За мен нещата са прости и съм приел, че даваш ли на едро цената е ниска и изкупвача те натиска. На дребно е по-висока ама пък иска други работи. Няма угодия ми да видим сега като няма и мед до къде ще я докараме.
Моят съвет за тази година е да опитате да продавате на дребно. Дори и тези с многото тенекии може да останат изненадани как върви, особено ако вирОса удари пак. Само правим уговорката, че е добре в тенекиите да има пчелен мед събиран от цветчета, а не наливан от някъде.
Е, надеждата умира последна. Това относно цените, инак пазара на дребно се гради с години, а за да има успех, ще подлеем вода на колегите с пласмент на дребно. Относно последното в поста ти бих казал, че меда в тенекиите при продажби на едро се изследва от купувача, което е ясно на всички, търгуващи в тоя сектор - едровия и незнам кой би си сложил главата в торбата, рискувайки да излее меда в канала.

ch.atanasov
25.08.2020, 19:51
... Относно последното в поста ти бих казал, че меда в тенекиите при продажби на едро се изследва от купувача, което е ясно на всички, търгуващи в тоя сектор - едровия и незнам кой би си сложил главата в торбата, рискувайки да излее меда в канала.

Кой обаче изследва меда на дребния търговец .crying;

kuline
25.08.2020, 20:22
Кой обаче изследва меда на дребния търговец .crying;

Е, това умишлено го премълчах, за да няма конфронтация. ;)

ch.atanasov
25.08.2020, 20:25
Е, това умишлено го премълчах, за да няма конфронтация. ;)


Да не ти дреме. Горе плача за клиентите.:bigsmile:

зуница
25.08.2020, 20:43
Да не ти дреме. Горе плача за клиентите.:bigsmile:
Продавача на дребно има едно огромно предимство.Може с чиста съвест да каже: "Моя мед не е промишлено преработван!"За да влезе в бурканчето в супермаркета меда от най-съвестния пчелар продаващ на едро, се купажира , подгрява.Все технологично необходими операции, които правят от качествения мед на пчеларя нещо с доста по-ниско качество.Е, това разумните купувачи го знаят и търсят да закупят на дребно от познат пчелар.За всички си има клиенти и съответно цени.

3emu
25.08.2020, 21:45
Продавача на дребно има едно огромно предимство.Може с чиста съвест да каже: "Моя мед не е промишлено преработван!"За да влезе в бурканчето в супермаркета меда от най-съвестния пчелар продаващ на едро, се купажира , подгрява.Все технологично необходими операции, които правят от качествения мед на пчеларя нещо с доста по-ниско качество.Е, това разумните купувачи го знаят и търсят да закупят на дребно от познат пчелар.За всички си има клиенти и съответно цени.
Не всички прекупвачи нагряват меда, целта е да се вземе, когато е пресен и веднага да се напълни в буркани.
Големите фирми нагряват меда и свойствата му намаляват, а дори "развалят" меда и го правят отровен...

todor.mitkov
26.08.2020, 06:33
Кой обаче изследва меда на дребния търговец .crying;
По тази точка верно има какво да се подобри ама нали се разчита на пустата съвест на продавача производител и хората вярват. А и като няма как да те хванат още по-изкушаващо идва. И за това всеки си преценява какво ще прави, че после той ще се черви.


Не всички прекупвачи нагряват меда, целта е да се вземе, когато е пресен и веднага да се напълни в буркани.
Големите фирми нагряват меда и свойствата му намаляват, а дори "развалят" меда и го правят отровен...
Това, че някой прекупвач купува мед в тенекии, течен, за да го разлее веднага в буркани не го вярвам та дори да го видя. Тук говорим за някой, който идва с тир, а не с бус и има щанд на пазара. Просто няма как да направиш партида без да е хомогенизиран меда и за това се нагрява.
Иначе колко е отровен нагрятия в цеха мед и колко е полезен разтопения на водна баня върху печката не мога да кажа hi; Обикновените хора си ядат прегрят мед от десетилетия и никой не се е метнал. Аз това не го одобрявам ама явно клиента не го бърка и вика "давай течен".

Трендафил Дончев
26.08.2020, 08:41
По тази точка верно има какво да се подобри ама нали се разчита на пустата съвест на продавача производител и хората вярват. А и като няма как да те хванат още по-изкушаващо идва. И за това всеки си преценява какво ще прави, че после той ще се черви.


Това, че някой прекупвач купува мед в тенекии, течен, за да го разлее веднага в буркани не го вярвам та дори да го видя. Тук говорим за някой, който идва с тир, а не с бус и има щанд на пазара. Просто няма как да направиш партида без да е хомогенизиран меда и за това се нагрява.
Иначе колко е отровен нагрятия в цеха мед и колко е полезен разтопения на водна баня върху печката не мога да кажа hi; Обикновените хора си ядат прегрят мед от десетилетия и никой не се е метнал. Аз това не го одобрявам ама явно клиента не го бърка и вика "давай течен".

Аз продавам течен докато е такъв. След като кристализира го продавам и оставям декристализацията да си я прави клиента както си знае, като преди това му обяснявам и повтарям по три четири пъти как се прави.

бат тянко
26.08.2020, 09:15
Аз продавам течен докато е такъв. След като кристализира го продавам и оставям декристализацията да си я прави клиента както си знае, като преди това му обяснявам и повтарям по три четири пъти как се прави.

И накрая все има неразбрали. Та го топят у микровълнови и как ли не. Сетне мислят, че ядат полезна храна. Много правилен подход си избрал.

Трендафил Дончев
26.08.2020, 09:26
И накрая все има неразбрали. Та го топят у микровълнови и как ли не. Сетне мислят, че ядат полезна храна. Много правилен подход си избрал.

Ха, ха...затова повтарям, набивам, но....абе, корави глави.:bigsmile:

бат тянко
26.08.2020, 11:31
Ха, ха...затова повтарям, набивам, но....абе, корави глави.:bigsmile:

Кат го набиваш плюнчиш ли го ?

Трендафил Дончев
26.08.2020, 12:32
Кат го набиваш плюнчиш ли го ?

Ааа, аз мисля, че за акъл ставаше дума.:bigsmile:

бат тянко
26.08.2020, 18:59
Ааа, аз мисля, че за акъл ставаше дума.:bigsmile:

Еми де да знам? То пълна чаша трудно се пълни. И затова си помислих за другото.....

Цеко
26.08.2020, 21:04
Не всички прекупвачи нагряват меда, целта е да се вземе, когато е пресен и веднага да се напълни в буркани.

Добре го взимаш когато е пресен и го наливаш в буркани, но как успяваш януари, февруари, март и т.н. да го продаваш течен (че повечето клиенти на пазара го искат такъв) без да го подгряваш (освен ако не е акация или мешана такава)?

3emu
03.11.2020, 13:16
До тогава е продаден, а вече прекупвачите, какво правят с него си е тяхна работа.
На нас също ни се налага понякога да се нагряваме меда от пчеларя, преди да го купим, но не се нагрява над 39 градуса, а в кошерите попринцип температурата е между 36 до 40 градуса, което не променя свойствата на меда.

agro
03.11.2020, 18:34
...да нагряваме меда от пчеларя, преди да го купим...
Защо преди?

kuline
03.11.2020, 22:38
Защо преди?

Защото ако е ПОСЛЕ, е след дъжд качулка. ;)

Pero Melifero
04.11.2020, 13:58
Защото ако е ПОСЛЕ, е след дъжд качулка. ;)

Пак за някакви мошеничества говорите, а ние с агрото гледаме отстрани и се пулим неразбирайки. Не може да се изследва ако е кристализирал ли?:(

бат тянко
04.11.2020, 17:47
Защо преди?
Защото по-лесно от тенекето се вади втечнен мед.

бат тянко
04.11.2020, 17:49
Пак за някакви мошеничества говорите, а ние с агрото гледаме отстрани и се пулим неразбирайки. Не може да се изследва ако е кристализирал ли?:(

Може, а и вкусовите му качества се усещат много по-добре.

Pero Melifero
04.11.2020, 20:13
Защото по-лесно от тенекето се вади втечнен мед.

Не е затова, защото тогава няма да има проблеми и да е след

agro
06.11.2020, 19:39
Защото по-лесно от тенекето се вади втечнен мед.
Тоест, купува се само толкова, колкото изтече от тенекиите ли? Не съм чувал за такава практика, идват и товарят от място, не е ли така? Никога не съм продавал мед на едро, но все съм виждал на колеги как им го изкупуват.

ch.atanasov
06.11.2020, 20:38
Май много хора не са продавали мед на едро. Топели меда преди да го купят, това означава да му дам 5 тона мед, да му бае и после да ми го плати или да ми го върне.:crazy: Я се събудете. От около 20г. меда се изкупува след предварително взети проби./ независимо течен или кристализирал /

Pero Melifero
06.11.2020, 20:59
Май много хора не са продавали мед на едро. Топели меда преди да го купят, това означава да му дам 5 тона мед, да му бае и после да ми го плати или да ми го върне.:crazy: Я се събудете. От около 20г. меда се изкупува след предварително взети проби./ независимо течен или кристализирал /

А защо го топят преди това, за да не стане "след дъжд качулка"? Ти поне можеш ли да предположиш нещо логично, щото Калин и Вземи си траят като....:bigsmile:

3emu
06.11.2020, 21:10
А защо го топят преди това, за да не стане "след дъжд качулка"? Ти поне можеш ли да предположиш нещо логично, щото Калин и Вземи си траят като....:bigsmile:


Ние така процедираме, а сега за другите компании: не отговаряме.
Пък и букет не купуваме, дори да почнем няма да е от 'б'ългария.
И пак дадения пчелар ще трябва да си го декристализира или да си го запази за някой друг купувач.

Pero Melifero
06.11.2020, 21:14
Ние така процедираме, а сега за другите компании: не отговаряме.
Пък и букет не купуваме, дори да почнем няма да е от българия.

Да бе човек, разбрах че така правите, но нали съм любознателен и ми е интересно защо? Все пак да вдигнете меда и да го разтопите са си разходи. Ако не ви хареса и не го купите, после какво правите?

3emu
06.11.2020, 21:22
Да бе човек, разбрах че така правите, но нали съм любознателен и ми е интересно защо? Все пак да вдигнете меда и да го разтопите са си разходи. Ако не ви хареса и не го купите, после какво правите?

Взимаме проби, изследваме меда, след резултатите даваме капаро, декристализира се меда, плаща се цялата сума по банков път или на ръка*( предпочитаме банков път ), след това идва транспортна компания и товари меда*( в случай че пътува за чужбина директно ) или се докарва на място.
Когато даден пчелар декристализира меда, той си отговаря за това, но това се случва в много редки случаи, тъй като тази година няма мед в България и ни се налага, попринцип купуваме директно меда след резултатите и няма чакане по 40 дни, пробите ни отнемат 5-7 работни дни.
Гледаме след като бъде изваден меда от пчеларя, съответно за акациев мед - май месец
манов мед - юни, юли, август и в много редки случаи октомври,
и т.н.

FreeBSD
07.11.2020, 06:44
Взимаме проби, изследваме меда, след резултатите даваме капаро, декристализира се меда, плаща се цялата сума по банков път или на ръка*( предпочитаме банков път ), след това идва транспортна компания и товари меда*( в случай че пътува за чужбина директно ) или се докарва на място.
Когато даден пчелар декристализира меда, той си отговаря за това, но това се случва в много редки случаи, тъй като тази година няма мед в България и ни се налага, попринцип купуваме директно меда след резултатите и няма чакане по 40 дни, пробите ни отнемат 5-7 работни дни.
Гледаме след като бъде изваден меда от пчеларя, съответно за акациев мед - май месец
манов мед - юни, юли, август и в много редки случаи октомври,
и т.н.

Колега,я пробвайте с цена 6 лв. на едро, за да разбереш колко няма мед у нас :)

tarty
07.11.2020, 11:32
Колега,я пробвайте с цена 6 лв. на едро, за да разбереш колко няма мед у нас :)

Да ви се чуди човека на предлаганата цена от 6,00 лева. Моля Ви спрете да подбивате цените.


Нови цени за био манов мед от СТРАНДЖА
13.50лв. кг. без амбалажа!
Моля Ви: не ми пишете за манов мед, който не е от странджа, освен ако не е от манов мед от Бор - за манов мед от бор цената на биото е 11лв !
Изисквания за електропроводимост минимум 1.3%
Нова цена за био Акациев мед 11лв с тенекиите: не трябва да съдържа рапица или слънчоглед в полевия анализ!
Нова Цена за Био Лавандулов мед 7лв кг.
Био кестенов мед цена 10лв. кг.

kuline
07.11.2020, 13:54
Да ви се чуди човека на предлаганата цена от 6,00 лева. Моля Ви спрете да подбивате цените.


Нови цени за био манов мед от СТРАНДЖА
13.50лв. кг. без амбалажа!
Моля Ви: не ми пишете за манов мед, който не е от странджа, освен ако не е от манов мед от Бор - за манов мед от бор цената на биото е 11лв !
Изисквания за електропроводимост минимум 1.3%
Нова цена за био Акациев мед 11лв с тенекиите: не трябва да съдържа рапица или слънчоглед в полевия анализ!
Нова Цена за Био Лавандулов мед 7лв кг.
Био кестенов мед цена 10лв. кг.

Бреййй, ти кога стана калайджия? :bigsmile:

tarty
07.11.2020, 14:59
Бреййй, ти кога стана калайджия? :bigsmile:

Много поздрави на жената и децата.

kuline
07.11.2020, 19:31
Много поздрави на жената и децата.

Те, ни та знаят, ни та познават, а и не са загубили от този факт.
Кажи как върви цената на био шекера?
Та по-горе колегата изказа мнение за цена, касаеща конвенционален мед, какъвто и ти произвеждаш, а ако си бутнал добива през някоя 'артийка, туй е друга работа.

Цеко
07.11.2020, 21:05
Взимаме проби, изследваме меда, след резултатите даваме капаро, декристализира се меда, плаща се цялата сума по банков път или на ръка*( предпочитаме банков път ), след това идва транспортна компания и товари меда*( в случай че пътува за чужбина директно ) или се докарва на място.

За първи път чувам за подобна практика, продавача да си декристализира меда пък цената и изискванията горе долу като на другите прекупвачи....

cecko96_1
08.11.2020, 10:47
Честно да ви кажа,че от тоя 3emu
май нищо не става .Само пише врели не кипели във форума ,а на практика не купува. Някои от нас да е сключил сделка с него? Споделете имали някои които да му е продал.

kuline
08.11.2020, 18:24
За първи път чувам за подобна практика, продавача да си декристализира меда пък цената и изискванията горе долу като на другите прекупвачи....

Що бре Цеко? Нека ми даде добра цена търговеца, пък ако иска и в гюмове ще го напълня, както е било навремето. Намират ми се няколко.

agro
08.11.2020, 18:41
Това декристализация на големи количества мед си е сериозна работа. Аз декристализирам наведнъж по 4 тенекии и разливам, ама мойто е дребна работа. Който има мед с тонове, как си го представяте - цех за декристализиране ли ще си направи? Освен това е и тънка работа - опасно е да не стане прегряване, което предполага добра автоматика за управление на процеса. Ако съм прекупвач, изрично ще държа да купя необработван термично мед. Та затова си зададох по-горе въпроса, че нещо не ми се връзва.

kuline
08.11.2020, 19:08
Това декристализация на големи количества мед си е сериозна работа. Аз декристализирам наведнъж по 4 тенекии и разливам, ама мойто е дребна работа. Който има мед с тонове, как си го представяте - цех за декристализиране ли ще си направи? Освен това е и тънка работа - опасно е да не стане прегряване, което предполага добра автоматика за управление на процеса. Ако съм прекупвач, изрично ще държа да купя необработван термично мед. Та затова си зададох по-горе въпроса, че нещо не ми се връзва.

А защо трябва пчеларя сам да го декристализира? Ползваш услуга, за която си плащаш, стига да ти излиза сметката. Пък защо не, ако имаш дългосрочни взаимоотношения с търговеца, да си направиш/купиш инвентар, който да ти върши работа. ;)
ПП В едровата търговия има един принцип - вида мед, се продава, когато му е времето. Демек още не е кристализирал. Това не е причина за продажбата му де, причините са други.
Да, сега ще почнат вероятно, да си мислят някои недоброжелатели - захари, проблеми и т.н. Не, не е и това.

ch.atanasov
08.11.2020, 20:25
...
ПП В едровата търговия има един принцип - вида мед, се продава, когато му е времето. Демек още не е кристализирал. Това не е причина за продажбата му де, причините са други.
.


По объркан принцип, не бях виждал.:bigsmile:

kuline
08.11.2020, 20:28
По объркан принцип, не бях виждал.:bigsmile:
Туй, че не си разбрал, значи ли, че не си видял? ;)

Цеко
08.11.2020, 21:01
Що бре Цеко? Нека ми даде добра цена търговеца, пък ако иска и в гюмове ще го напълня, както е било навремето. Намират ми се няколко.

Лошото е че „търговеца“ дава толкова колкото дават и другите търговци, но без тази уговорка за декристализация, поради което автоматично го прави аут поне за мен като потенциален купувач, но това си е лично мое мнение.... На който му излизат сметките при тази оферта, жив и здрав да е, нека се възползва от нея.....

kuline
08.11.2020, 21:20
Лошото е че „търговеца“ дава толкова колкото дават и другите търговци, но без тази уговорка за декристализация, поради което автоматично го прави аут поне за мен като потенциален купувач, но това си е лично мое мнение.... На който му излизат сметките при тази оферта, жив и здрав да е, нека се възползва от нея.....

Добре де, дайте ги тия търговци, които дават повече. Който обявяваше цени - мълчи, като комунист на разпит - не се учудвам. За Апито думам.

Цеко
08.11.2020, 22:53
Добре де, дайте ги тия търговци, които дават повече. Който обявяваше цени - мълчи, като комунист на разпит - не се учудвам. За Апито думам.

Както аз те цитрам, така и ти мен ме цитирай къде съм написал че другите търговци дават повече??? Написах че дава цена колкото и другите, но поставя условие меда да е течен, всички други търговци го плащат на същите пари без значение дали е течен или кристализирал....

kuline
08.11.2020, 23:14
Както аз те цитрам, така и ти мен ме цитирай къде съм написал че другите търговци дават повече??? Написах че дава цена колкото и другите, но поставя условие меда да е течен, всички други търговци го плащат на същите пари без значение дали е течен или кристализирал....

Аз къде съм писал, че ти си казал, че някой друг дава повече?
Общо взето си чешем езиците. Всеки се спасява по единично. До този извод съм стигнал аз. Кой със сертификат, кой без (разбирай конвенционален) успял - продал. Истината е една - труда ни няма цена, но се налага да си реализираме продукцията, на цена, която е почти на себестойността. Беше време, когато през 2015 година имаше добиви, имаше и добра цена, а сега - ни цена, ни добиви.

Pero Melifero
08.11.2020, 23:46
...
На нас също ни се налага понякога да се нагряваме меда от пчеларя, преди да го купим...


Защо преди?


Защото ако е ПОСЛЕ, е след дъжд качулка. ;)

Това което разбрах до тук, излезе че Земи неточно се изрази, Калин явно не разбра за какво става въпрос и го подкрепи, после се оказа, че всичко си е както си е по принцип и вече се спори кой каква цена е казал или не, че се дава за меда:(
Трябва да се направи една тема "Развален телефон" ще ви сцепя:laughing:

jdrumev
07.01.2021, 16:32
Както много от вас зная сутрим ми идват най гениалние мисли....,че мислята ми тая сутрин беше точно по тая темата.
Ако е вярно,че пчелния мед се филтрира от преработвателите защо при анализ на мед акация ако установят примес напримерно Мащерка?Защо аджеба него вземат за акация,а за букет.Разликата в цените на двата вида мед не е никак малка?:bigsmile::bigsmile:

srg
07.01.2021, 17:07
Мисля, че от Апитрейд бяха описали какви са критериите им.

jdrumev
07.01.2021, 17:11
Мисля, че от Апитрейд бяха описали какви са критериите им.


Мислех да ги питам верно ли е ,че медът се филтрира и ако е така защо трябва цените да са различни,но се отказах.;)Все пак съм от скоро тук...;):bigsmile:

ndm
07.01.2021, 18:08
Все пак съм от скоро тук..
Надеждата ни е в тия дето са отскоро тук……

Трендафил Дончев
07.01.2021, 19:45
Мислех да ги питам верно ли е ,че медът се филтрира и ако е така защо трябва цените да са различни,но се отказах.;)Все пак съм от скоро тук...;):bigsmile:

Все си мисля, че ще ти отговорят, но ако не се получи и все пак те интересува въпроса, просто дай знак. ;)

Pero Melifero
07.01.2021, 19:58
...Все пак съм от скоро тук...;):bigsmile:

Точно така, налягай си парцалките, че старите кучета ще те сръфат набърже. Обаче пък много добре се ориентираш и спазваш правилата относно спама, банирането явно е свършило своята работа и сега цъкаш като швейцарски часовник. Ще трябва пак да се запознаем, защото явно си нов човек:bigsmile:

п.п. Впрочем, относно старите кучета, ако закъсаш, свирни. Току-виж съм разполагал със зъл прът;)

Трендафил Дончев
07.01.2021, 20:51
Точно така, налягай си парцалките, че старите кучета ще те сръфат набърже. Обаче пък много добре се ориентираш и спазваш правилата относно спама, банирането явно е свършило своята работа и сега цъкаш като швейцарски часовник. Ще трябва пак да се запознаем, защото явно си нов човек:bigsmile:

п.п. Впрочем, относно старите кучета, ако закъсаш, свирни. Току-виж съм разполагал със зъл прът;)

Ако искаш и теб мога да те направя НОВ човек, имайки предвид последното.;)

зуница
07.01.2021, 22:48
... ;)Все пак съм от скоро тук...;):bigsmile:
Не е важно от кога. А до кога? :laughing:

Pero Melifero
08.01.2021, 10:05
Ако искаш и теб мога да те направя НОВ човек, имайки предвид последното.;)

Промяната, дето се вика, може и да е за добро, но засега ще се въздържа. Обаче си запазвам правото за в бъдеще, при необходимост, да се възползвам от щедрото ти предложение:bigsmile:

п.п. На някои страници и на някои от мненията, не ми дава иконките за "спам" и "не харесвам", що така не знам. Ей се сега примерно, бих ти боднал един червен палец, ама пусто да опустее, просто нямам техническа възможност видиш ли:(

Трендафил Дончев
08.01.2021, 10:32
Промяната, дето се вика, може и да е за добро, но засега ще се въздържа. Обаче си запазвам правото за в бъдеще, при необходимост, да се възползвам от щедрото ти предложение:bigsmile:

п.п. На някои страници и на някои от мненията, не ми дава иконките за "спам" и "не харесвам", що така не знам. Ей се сега примерно, бих ти боднал един червен палец, ама пусто да опустее, просто нямам техническа възможност видиш ли:(

Относно послеписа: - появява се това периодично, но явно е някаква грешка, която трябва Матеев да я погледне. Което малко ме съмнява, че не е много важно и едва ли ще си заслужава внимание МУ. ;)bow;

jdrumev
08.01.2021, 17:23
Понеже ме хвана малко яд на някой колеги,че ме изкараха човек който маскари сектора с риск да си навлека още напатки ще пусна една обява която четох днес.Нека всеки който съм убидил да си свери часовника в какво се е превърнал сектора от Алчните ни така наречени лидери.Сектора е станал една машина за пари,но не и за истинските пчелари.Тая обява е само на един вносител,като добавим останалите,а има и производители в БГ+казаните за инверт които почти всички пчелари вече имат с над 200 кошера+сахарта която се купува всеки може да си направи една груба сметка за какво иде реч.По моя сметка излиза че ние двапъти повече храним отколкото мед вади.И после изкупните цени биле ниски и ни цакали с Украински и Китайски мед.Искам отново да се извиня на коегите с истинския Български мед ако съм ги обидил или засегнал по някакъв начин,но истината и фактите не трябва да се премълчават.Точно на тия меда които ме карат да мълча и да си трая се меши с вашия на същата изкупна цена...?;)

"Уважаеми пчелари, клиенти, приятели!
Като официален дистрибутор на продуктите на германската фирма ХХХХХХХХХХХХ бих искал да ви информирам, че количествата от ХХХХХХХХ 1 кг към момента са изчерпани. Като нов и все още неизвестен артикул по отношение на разфасовката от 1 кг и появил се на пазара в края на месец октомври миналата година, първоначално заявеното му количество от над 120,000 кг (120 тона) се оказа крайно недостатъчно за нашия пазар. Искам веднага да ви уверя, че сме заявили още количества за доставка, които чакаме да пристигнат в рамките на 2 седмици, тоест около 20 януари.
Към момента имаме налични количества от ХХХХХХХ 2.5 кг и 15 кг, както и ХХХХХХХ 2.5 кг, 16 кг и 28 кг. Желаещите да закупят ХХХХХХ 1300 кг цистерна ги информирам, че това става след предварителна заявка и срок на доставка между две седмици и двадесет дни."
П.П.Само от тая обява всеки изкупвач даже и от чужбина може да си свери часовника колко БИО-то ни е БИО....;)

Христо Димитров
08.01.2021, 18:14
Понеже ме хвана малко яд на някой колеги,че ме изкараха човек който маскари сектора с риск да си навлека още напатки ще пусна една обява която четох днес.Нека всеки който съм убидил да си свери часовника в какво се е превърнал сектора от Алчните ни така наречени лидери.Сектора е станал една машина за пари,но не и за истинските пчелари.Тая обява е само на един вносител,като добавим останалите,а има и производители в БГ+казаните за инверт които почти всички пчелари вече имат с над 200 кошера+сахарта която се купува всеки може да си направи една груба сметка за какво иде реч.По моя сметка излиза че ние двапъти повече храним отколкото мед вади.И после изкупните цени биле ниски и ни цакали с Украински и Китайски мед.Искам отново да се извиня на коегите с истинския Български мед ако съм ги обидил или засегнал по някакъв начин,но истината и фактите не трябва да се премълчават.Точно на тия меда които ме карат да мълча и да си трая се меши с вашия на същата изкупна цена...?;)

"Уважаеми пчелари, клиенти, приятели!
Като официален дистрибутор на продуктите на германската фирма ХХХХХХХХХХХХ бих искал да ви информирам, че количествата от ХХХХХХХХ 1 кг към момента са изчерпани. Като нов и все още неизвестен артикул по отношение на разфасовката от 1 кг и появил се на пазара в края на месец октомври миналата година, първоначално заявеното му количество от над 120,000 кг (120 тона) се оказа крайно недостатъчно за нашия пазар. Искам веднага да ви уверя, че сме заявили още количества за доставка, които чакаме да пристигнат в рамките на 2 седмици, тоест около 20 януари.
Към момента имаме налични количества от ХХХХХХХ 2.5 кг и 15 кг, както и ХХХХХХХ 2.5 кг, 16 кг и 28 кг. Желаещите да закупят ХХХХХХ 1300 кг цистерна ги информирам, че това става след предварителна заявка и срок на доставка между две седмици и двадесет дни."
П.П.Само от тая обява всеки изкупвач даже и от чужбина може да си свери часовника колко БИО-то ни е БИО....;)



Лошо Друмев,лошо ! Тези , които хранят толкова с инверт според мен са печалбари, а не пчелари. Вземат всичкия мед от плодника и наливат с инверт. После що имали толкова загуби, ми то е ясно. Ако можеха пчелите да съберат инверт в природата, нямаше да събират мед....
Аз лично от 3 години не съм хранил нито с питки, нито с инверт, нито със захар и смятам, че това е най-правилното за моите пчели и клиенти. Чистия продукт, който произвеждам се оценява от моите клиенти и приятели.
Това са огромни количества, които са наблъскани в пчелните семейства, и после не излизали пробите....
Нямам думи просто....

jdrumev
08.01.2021, 18:28
Хиче,нали се сещаш,че апитита идва с яденето....;)Не случайно някой Апостоли,Хаджии Бургаски и др.Бяха тръгнали да премахват хобитата.;):bigsmile:Разбираш ли,че тия хора/профита/ не допълват,а направо произвеждат мед от инверт.Цистерна 1300кг;)за подхранване.Какти звучи това?:bigsmile:След като почнат да имат артък,а това ще стане рано или късно защото лев печалба ще им малее ти какво ще кажеш на твоите киенти,че меда до теб е два пъти по нисък от твоя?Вече доста сергии има в София на 6,50лв бурканя 700мл...;)

Трендафил Дончев
08.01.2021, 18:29
Понеже ме хвана малко яд на някой колеги,че ме изкараха човек който маскари сектора с риск да си навлека още напатки ще пусна една обява която четох днес.Нека всеки който съм убидил да си свери часовника в какво се е превърнал сектора от Алчните ни така наречени лидери.Сектора е станал една машина за пари,но не и за истинските пчелари.Тая обява е само на един вносител,като добавим останалите,а има и производители в БГ+казаните за инверт които почти всички пчелари вече имат с над 200 кошера+сахарта която се купува всеки може да си направи една груба сметка за какво иде реч.По моя сметка излиза че ние двапъти повече храним отколкото мед вади.И после изкупните цени биле ниски и ни цакали с Украински и Китайски мед.Искам отново да се извиня на коегите с истинския Български мед ако съм ги обидил или засегнал по някакъв начин,но истината и фактите не трябва да се премълчават.Точно на тия меда които ме карат да мълча и да си трая се меши с вашия на същата изкупна цена...?;)

"Уважаеми пчелари, клиенти, приятели!
Като официален дистрибутор на продуктите на германската фирма ХХХХХХХХХХХХ бих искал да ви информирам, че количествата от ХХХХХХХХ 1 кг към момента са изчерпани. Като нов и все още неизвестен артикул по отношение на разфасовката от 1 кг и появил се на пазара в края на месец октомври миналата година, първоначално заявеното му количество от над 120,000 кг (120 тона) се оказа крайно недостатъчно за нашия пазар. Искам веднага да ви уверя, че сме заявили още количества за доставка, които чакаме да пристигнат в рамките на 2 седмици, тоест около 20 януари.
Към момента имаме налични количества от ХХХХХХХ 2.5 кг и 15 кг, както и ХХХХХХХ 2.5 кг, 16 кг и 28 кг. Желаещите да закупят ХХХХХХ 1300 кг цистерна ги информирам, че това става след предварителна заявка и срок на доставка между две седмици и двадесет дни."
П.П.Само от тая обява всеки изкупвач даже и от чужбина може да си свери часовника колко БИО-то ни е БИО....;)

Такааааа, нещо в този вариант се изисква от теб, ако ще се бориш за ПОДОБРЯВАНЕ НА СЕКТОРА. ;) И сега, ако по някакъв начин дадеш някакъв източник за истинността на обявата, че така малко прилича на - една жена каза.

jdrumev
08.01.2021, 18:46
Такааааа, нещо в този вариант се изисква от теб, ако ще се бориш за ПОДОБРЯВАНЕ НА СЕКТОРА. ;) И сега, ако по някакъв начин дадеш някакъв източник за истинността на обявата, че така малко прилича на - една жена каза.


Че аз спирал ли съм да се боря за цената на мед?От кога думам меда да се изкопува на качество,но на никой не му е изгодно освен на нас с качествения мед.;):bigsmile:

бат тянко
08.01.2021, 18:57
Че аз спирал ли съм да се боря за цената на мед?От кога думам меда да се изкопува на качество,но на никой не му е изгодно освен на нас с качествения мед.;):bigsmile:

Това не се случва, защото никъде не си уточнил кой мед за теб е качествен? Айде дай сега пояснение кой мед е такъв, и как твоите клиенти се убеждават в това? Относно хоби пчеларите искам да ти кажа, че не е редно хора неспазващи елементарни хигиенни норми да продават хранителен продукт. Могат да подаряват.

jdrumev
08.01.2021, 18:59
Това не се случва, защото никъде не си уточнил кой мед за теб е качествен? Айде дай сега пояснение кой мед е такъв, и как твоите клиенти се убеждават в това? Относно хоби пчеларите искам да ти кажа, че не е редно хора неспазващи елементарни хигиенни норми да продават хранителен продукт. Могат да подаряват.


Не филтриран ПЧЕЛЕН МЕД....;)

jdrumev
08.01.2021, 19:00
Такааааа, нещо в този вариант се изисква от теб, ако ще се бориш за ПОДОБРЯВАНЕ НА СЕКТОРА. ;) И сега, ако по някакъв начин дадеш някакъв източник за истинността на обявата, че така малко прилича на - една жена каза.


Ако те е заинтригувала и теб цестерната от 1300кг звънни ще дам номера на фирмата.;):bigsmile:

бат тянко
08.01.2021, 19:03
Не филтриран ПЧЕЛЕН МЕД....;)

Това е нехигиенично! Никой няма да повтори, ако намери вътре частичка от пчели, восък и т.н.

Трендафил Дончев
08.01.2021, 19:10
Ако те е заинтригувала и теб цестерната от 1300кг звънни ще дам номера на фирмата.;):bigsmile:

Както каза и Майстора, аз сироп и питки си правя сам. Не, че не мога да си го позволя, но не искам да имам нишесте в меда. А, това за нишестето ти ли го разправяше/казваше? :bigsmile:

бат тянко
08.01.2021, 19:12
Филтриране на меда се прави за да се махне полена от него. Иде реч за големите вериги на Запад. Използват се специални промишлени филтри. Мисля, че процеса се извършва под налягане. Аз го филтрирам с много фин филтър. За да премахна ризичките, които са леки и остават най-отгоре. Другия ефект от филтрирането е, че меда кристализира много по трудно зимата.

jdrumev
08.01.2021, 19:30
Филтриране на меда се прави за да се махне полена от него. Иде реч за големите вериги на Запад. Използват се специални промишлени филтри. Мисля, че процеса се извършва под налягане. Аз го филтрирам с много фин филтър. За да премахна ризичките, които са леки и остават най-отгоре. Другия ефект от филтрирането е, че меда кристализира много по трудно зимата.


А подгряваш ли го на пале с газова горелка?;)

зуница
08.01.2021, 21:30
... Относно хоби пчеларите искам да ти кажа, че не е редно хора неспазващи елементарни хигиенни норми да продават хранителен продукт...
Обидно обобщение.blush;Само да напомня, че практиката на поцинкованите тенекии за мед не е широко използвана от хоби пчеларите. Био мед изкупуван в такива съдове ...?
Това само малко за хигиената.;)

бат тянко
09.01.2021, 07:02
Обидно обобщение.blush;Само да напомня, че практиката на поцинкованите тенекии за мед не е широко използвана от хоби пчеларите. Био мед изкупуван в такива съдове ...?
Това само малко за хигиената.;)

Понякога така се получава с истината. За някой е болка, а за други не. Но когато има правила, нека те да са валидни за всички. Не искам да обидя никой, но няма как един да инвестира хиляди в помещения за добив и пакетаж, а друг да върти центрофугата в салмата. Сетне двамата дремят един до друг на пазара. Съвсем нормално е двете дейности да бъдат разграничени. Като ти е кеф да гледаш пет кошера си ги отглеждай за кеф, и за собствена консумация. Ама когато ще продаваш хранителен продукт в Европата си требе пръч. И един билюк бюрокращина. Това няма да оправи хала на никого, но това е личното ми мнение.

зуница
09.01.2021, 13:49
Понякога така се получава с истината. За някой е болка, а за други не. Но когато има правила, нека те да са валидни за всички. Не искам да обидя никой, но няма как един да инвестира хиляди в помещения за добив и пакетаж, а друг да върти центрофугата в салмата. Сетне двамата дремят един до друг на пазара. Съвсем нормално е двете дейности да бъдат разграничени. Като ти е кеф да гледаш пет кошера си ги отглеждай за кеф, и за собствена консумация. Ама когато ще продаваш хранителен продукт в Европата си требе пръч. И един билюк бюрокращина. Това няма да оправи хала на никого, но това е личното ми мнение.
Е за това има фермерски пазари.И там "профитата" нямат място. Да продават на едро и да търсят клиенти във веригите. А да ме извиняват това във веригите и най-заблудените вече знаят, че е сурогат.
Защо ли в България фермерските пазари ги няма. Апропо.Кое е по хигиенично тенекията или стъкления буркан? Аз мога да съхранявам 100-200 кг. в буркани.1-2 тона без калайдисана тенекия с окиси и т.н. дали става?
Всяка жаба да си знае гьола.Да не пиша кой по-чисто си гледа пчелите!

Pero Melifero
10.01.2021, 00:13
Хигиената не зависи от това дали някой е хоби или профи, а от това дали си мърляч или не.
А след филтрирането на меда(изкарването на прашеца), това което се получава може ли да се нарича "мед" или по-скоро се превръща в "меден продукт"?

бат тянко
10.01.2021, 06:28
Хигиената не зависи от това дали някой е хоби или профи, а от това дали си мърляч или не.
А след филтрирането на меда(изкарването на прашеца), това което се получава може ли да се нарича "мед" или по-скоро се превръща в "меден продукт"?

Естествено, че е така. Но тук иде реч, че който е решил да продава мед трябва да инвестира в това начинание. Нещо, което не е цел за любителя. В този смисъл искам да кажа, че вместо да хабим ресурс за съмнителни каузи и системи. Най- добре е да работим в посока организиране на пчеларите. Как да стане? Ами много е просто. Към закона за пчеларството да се приложи нов основополагащ член. А именно всеки, който иска да отглежда пчелни семейства в България да бъде член на пчеларска организация. Задължително! И когато си подава заявлението за това просто да отбележи вътре каква е целта му. Ще продава ли пчелни продукти(профи), или няма да продава(хоби). Като ще е хоби да си гледа примерно 5 кошерчета за кеф и наслада на сетивата! По сетне местните организации да прерастнат в национални такива. Може да се върнат и пчеларите проверители, защото така всяка организация ще помага на своите членове. Това според мен би имало смисъл. Това съм видял по Европата и хората имат ред като мед.
Относно филтрирането искам да кажа, че се налага защото по този начин се снижава възможноста от алергични прояви у консуматорите.
Поздрави на всички! Не искам да обидя никой, но за мен това е начина да вървим напред. Заедно с една цел. Да произвеждаме най-качествения мед, най-хубавите пчелни продукти и да сме номер едно.

ch.atanasov
10.01.2021, 08:38
Естествено, че е така. Но тук иде реч, че който е решил да продава мед трябва да инвестира в това начинание. Нещо, което не е цел за любителя. В този смисъл искам да кажа, че вместо да хабим ресурс за съмнителни каузи и системи. Най- добре е да работим в посока организиране на пчеларите. Как да стане? Ами много е просто. Към закона за пчеларството да се приложи нов основополагащ член. А именно всеки, който иска да отглежда пчелни семейства в България да бъде член на пчеларска организация. Задължително! И когато си подава заявлението за това просто да отбележи вътре каква е целта му. Ще продава ли пчелни продукти(профи), или няма да продава(хоби). Като ще е хоби да си гледа примерно 5 кошерчета за кеф и наслада на сетивата! По сетне местните организации да прерастнат в национални такива. Може да се върнат и пчеларите проверители, защото така всяка организация ще помага на своите членове. Това според мен би имало смисъл. Това съм видял по Европата и хората имат ред като мед.
Относно филтрирането искам да кажа, че се налага защото по този начин се снижава възможноста от алергични прояви у консуматорите.
Поздрави на всички! Не искам да обидя никой, но за мен това е начина да вървим напред. Заедно с една цел. Да произвеждаме най-качествения мед, най-хубавите пчелни продукти и да сме номер едно.


Добре, че е само за ТЕБ. -- начина.:crazy:

agro
10.01.2021, 12:23
...всеки, който иска да отглежда пчелни семейства в България да бъде член на пчеларска организация. Задължително!...
Бих казал, всеки, който иска да си продава меда на други хора. За останалите, които ще си гледат в двора пчели за мед собствена консумация, това не бива да е приложимо. Защото в един момент всеки, който отглежда каквото и да е животно /може и растения - домати например/ ще попадне в обхвата на подобна мярка - Оруел "1984". Всичко прекалено е вредно.

бат тянко
10.01.2021, 17:25
Бих казал, всеки, който иска да си продава меда на други хора. За останалите, които ще си гледат в двора пчели за мед собствена консумация, това не бива да е приложимо. Защото в един момент всеки, който отглежда каквото и да е животно /може и растения - домати например/ ще попадне в обхвата на подобна мярка - Оруел "1984". Всичко прекалено е вредно.

Мога да ти цитирам доста бели държави, в които за да си пчелар трябва да си член на съответната местна пчеларска организация. А нашите животни не са обикновени. Те са животните без които няма да ни има.

Трендафил Дончев
10.01.2021, 17:50
Мога да ти цитирам доста бели държави, в които за да си пчелар трябва да си член на съответната местна пчеларска организация. А нашите животни не са обикновени. Те са животните без които няма да ни има.

Скоро българина няма да го има та те ще мислят за някакви си пчели. ;)

ch.atanasov
10.01.2021, 18:19
... А именно всеки, който иска да отглежда пчелни семейства в България да бъде член на пчеларска организация. Задължително! .

Какво ще чини тая организация по въпроса? Ще издава документ по нар.26 ? Ще назначи хора за контрол ?


Бих казал, всеки, който иска да си продава меда на други хора. ...

Е, кво? ще се крия, като продавам някой буркан на комшията ли.:(

ndm
10.01.2021, 18:44
Какво ще чини тая организация по въпроса? Ще издава документ по нар.26 ? Ще назначи хора за контрол ?
Ще ти продава меда на цени като в белите държави(не исках ли да кажа купува?). А за комшията разрешение от партийния секретар, така де от председателя на ППО(първичната пчеларска организация).

Георги 1974
10.01.2021, 19:07
Да бе да такава диктатура и при социализама нямаше.Нещо като Коза Ностра и дон Корлеоне.Иначе чисто помещение за центруфугиране и наливане в буркани не е нещо непосилно за един хобит.
Та в тоя ред на мисли си трябва и доматена мафия и морковена и т.н..

varom
10.01.2021, 20:12
Ама ,май сме си простоват народ.Разболее се някой , разбере някаква рецепта в която се казва че трябва и чист пчелен мед, и той търчи да търси познат пчелар ,та да си вземе от него необработван пчелен мед, пълен с незнам си какво.,А не вземе, като в белите държави да отиде някоя търговска верига и да си купи ЧИСТ мед , хубаво и качествено филтриран , след награвяне ,без алергени ,прашец и и незнам още какво.Абе прости сме си.Но е добре че и аз ,съм си още прост.

maxtop
10.01.2021, 20:19
Затварянето на пазара за обикновения производител на каквото и да е води само до монопол и производство на продукт , който не е истински . За нашия случай:
преди повече от 10 години товаря няколко тона мед в буркани по 1кг. с етикет мед произведено в Гърция , от бг, цех за мед . В склад в Гърция питам получателя , защо е такъв етикета и той ми наБУТВА ПОДАРЪК В РЪЦЕТЕ = ПАКЕТ ЯДКИ и после казва . ако пише произведено в бг . няма продаване . До тук добре . Реших да си купя хубав мед от този голям производител , истински мед от бг . Попитах собственика и отговора беше страшен - АМИ АЗ МЕД НЯМАМ , до месец ще купя няколко тенекии и ще отделя една за теб . Голям цех , чистота , отговаря на всички изисквания , членува в всички браншови организации и какво предлага .

maxtop
10.01.2021, 20:28
Вече почти никои не гледа животни и затова ядем салам без месо и млечни продукти без мляко . Това е крайния резултат от многото организация в България . Защото на пазара гонят всеки който е произвел някакъв излишък , да не отрови някои или да не забогатее на гърба на държавата и на големите производители . В Гърция на пазар в работен ден , в село с 3000 жители става пазар с няколко хиляди продавача , а ние ще гледаме германци и американци.

Георги 1974
10.01.2021, 20:41
За Коледа ми се обади един приятел де беше в Щатите . Бяла държава отвсякъде та там си купувал мед от някаво мормонско село /тия с многото жени/.Казва че меда бил много скъп и много вкусен.Мормоните живяли като в 18век с каруци джиткат кравите нарака ги доят ама пчелите може да са им регистрирани по някоя наредба 26.Знам ли.

зуница
10.01.2021, 20:47
Естествено, че е така. Но тук иде реч, че който е решил да продава мед трябва да инвестира в това начинание. Нещо, което не е цел за любителя. В този смисъл искам да кажа, че вместо да хабим ресурс за съмнителни каузи и системи. Най- добре е да работим в посока организиране на пчеларите. Как да стане? Ами много е просто. Към закона за пчеларството да се приложи нов основополагащ член. А именно всеки, който иска да отглежда пчелни семейства в България да бъде член на пчеларска организация. Задължително! И когато си подава заявлението за това просто да отбележи вътре каква е целта му. Ще продава ли пчелни продукти(профи), или няма да продава(хоби). Като ще е хоби да си гледа примерно 5 кошерчета за кеф и наслада на сетивата! По сетне местните организации да прерастнат в национални такива. Може да се върнат и пчеларите проверители, защото така всяка организация ще помага на своите членове. Това според мен би имало смисъл. Това съм видял по Европата и хората имат ред като мед.
Относно филтрирането искам да кажа, че се налага защото по този начин се снижава възможноста от алергични прояви у консуматорите.
Поздрави на всички! Не искам да обидя никой, но за мен това е начина да вървим напред. Заедно с една цел. Да произвеждаме най-качествения мед, най-хубавите пчелни продукти и да сме номер едно.
Нали от тоя "ред", ТКЗС, организации, пионерски , комсомолски, партийни, безпартийни ОФ и т.н. уж се отървахме с идването на "ДемокраДцията". Ако си върнем и задължителните организации, " Оти ги ядоме жабетата?"?:(

maxtop
10.01.2021, 20:48
И на менми донесаха американски мед 30 долара , без етикет .

Георги 1974
10.01.2021, 20:53
И на менми донесаха американски мед 30 долара , без етикет .
Та това мед ли е кой знае какво има в него като няма етикет . То па като има ти трябват очи на скален орел да прочетеш дребния шрифт.

jdrumev
10.01.2021, 20:57
До някъде Бат Тянко има право,но всеки който е работил в някоя фабрика за консерви,колбаси и пр. знае за как хигиена става въпрос....;):bigsmile:Бат Тянко!Хубаво ние да речем сме мърлячи хобитата,но колко профита са на поголямо ниво със знания от нас хобитата?Това да наливаш с цистерна 1300кг ли те прави профи?Казваш да подарява хобито медът и имаш право,но след като подариш един буркан хоби мед и дойде челяка и иска да си купи,че тоя хоби мед не е като в магазина какво правим?:bigsmile:Да членувал,че да продава.Малко ли им пълним гушите на тия,че още де им ги пилним?Може и да греша,но ще те попитам нещо приятелски.Килко лидери познаваш да не са увоили по еуропейски програми 100к/лв?....;)

Георги 1974
10.01.2021, 20:59
Нали от тоя "ред", ТКЗС, организации, пионерски , комсомолски, партийни, безпартийни ОФ и т.н. уж се отървахме с идването на "ДемокраДцията". Ако си върнем и задължителните организации, " Оти ги ядоме жабетата?"?:(

Ми той май трябва няква организация за защита на българите оти сме се запътили къде червената книга нещо като динозаврите сме един изчезващ вид.Успокояващо е че поне по бял път ще го извървят последните мохикани.

jdrumev
10.01.2021, 21:01
Та това мед ли е кой знае какво има в него като няма етикет . То па като има ти трябват очи на скален орел да прочетеш дребния шрифт.


:bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile: Голям както винаги.:bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmi le::bigsmile:

зуница
10.01.2021, 21:06
... Успокояващо е че поне по бял път ще го извървят последните мохикани.
Хич не е успокояващо. Няма и седмица от как го откриха и фанфарите свириха.
https://dariknews.bg/regioni/kiustendil/pytiat-za-rilskiia-manastir-ostava-zatvoren-2255509

Георги 1974
10.01.2021, 21:13
Хич не е успокояващо. Няма и седмица от как го откриха и фанфарите свириха.
https://dariknews.bg/regioni/kiustendil/pytiat-za-rilskiia-manastir-ostava-zatvoren-2255509
Белия път е като бялата лястовица на Муканина.

Георги 1974
10.01.2021, 21:15
:bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile: Голям както винаги.:bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmi le::bigsmile:

Не те разбирам ама не е за сефте.Надявам се че не ме иронизираш

бат тянко
11.01.2021, 06:12
Нали от тоя "ред", ТКЗС, организации, пионерски , комсомолски, партийни, безпартийни ОФ и т.н. уж се отървахме с идването на "ДемокраДцията". Ако си върнем и задължителните организации, " Оти ги ядоме жабетата?"?:(

Оти се вижда, че демокрацията не работи в правилната посока.

зуница
11.01.2021, 12:02
Оти се вижда, че демокрацията не работи в правилната посока.
Ако се върнем назад както вече ни оголиха задниците си е опасно.Заден ход по гол гъз...
Истинската демокрация защитава индивидуални права.Груповите, малцинствени, расови и тям подобни са паразитиране върху основните индивидуални човешки права.
Пчеларските организации какво са? Професионални организации? Профсъюзи? Организации с не стопанска цел, занимаващи се с популяризиране на пчеларството?Кооперации с икономически цели?
Какво са пчеларските организации и имат ли място сред пчеларите?

бат тянко
11.01.2021, 12:17
По принцип за правата иде реч. Смятам, че индивидуално бихме се защитили по зле отколкото, ако бяхме организирани? Аз както виждаш не смятам да убеждавам никой, че моята теза е правилна. Естествено, че не знам дали е така. Но, бяха натворени маса хейтърски постове, в които никой не дава своята гледна точка. А именно как да се защитават нашите права? Само дрънкане по форумите, явно не дава резултат?

зуница
11.01.2021, 12:56
По принцип за правата иде реч. Смятам, че индивидуално бихме се защитили по зле отколкото, ако бяхме организирани? ...
И пак идваме до това каква организация е необходима на пчеларите? Хората се обединяват около общи , цели и интереси.Кои са общите ни цели и интереси с бизнес профилираните гледачи на пчели? Никакви!По-скоро са противоположни.Пример.В едно село три поколения пчелари са засаждали медоносна растителност.С оглед стимулиране на подвижното пчеларство по подходяща програма в селото пристига "професионалист-бизнесмен" и настанява няколко стотин кошера по време на акациевата паша.Какво е това, което би обединило тия хора?

Трендафил Дончев
11.01.2021, 13:10
И пак идваме до това каква организация е необходима на пчеларите? Хората се обединяват около общи , цели и интереси.Кои са общите ни цели и интереси с бизнес профилираните гледачи на пчели? Никакви!По-скоро са противоположни.Пример.В едно село три поколения пчелари са засаждали медоносна растителност.С оглед стимулиране на подвижното пчеларство по подходяща програма в селото пристига "професионалист-бизнесмен" и настанява няколко стотин кошера по време на акациевата паша.Какво е това, което би обединило тия хора?

Акацията.;)

Георги 1974
11.01.2021, 14:01
И пак идваме до това каква организация е необходима на пчеларите? Хората се обединяват около общи , цели и интереси.Кои са общите ни цели и интереси с бизнес профилираните гледачи на пчели? Никакви!По-скоро са противоположни.Пример.В едно село три поколения пчелари са засаждали медоносна растителност.С оглед стимулиране на подвижното пчеларство по подходяща програма в селото пристига "професионалист-бизнесмен" и настанява няколко стотин кошера по време на акациевата паша.Какво е това, което би обединило тия хора?
Ми по мое мнение сектора си е тип топ.
Вероятно има над милион пчелни семейства доста повечко в сравнение с белите и спрямо територия и спрямо население.Ако е толкова зле и без намесата на висши организации броят им ще намалее.

zapstojan
11.01.2021, 14:29
По принцип за правата иде реч. Смятам, че индивидуално бихме се защитили по зле отколкото, ако бяхме организирани? Аз както виждаш не смятам да убеждавам никой, че моята теза е правилна. Естествено, че не знам дали е така. Но, бяха натворени маса хейтърски постове, в които никой не дава своята гледна точка. А именно как да се защитават нашите права? Само дрънкане по форумите, явно не дава резултат?

бат тянко, би ли обяснил, кой и по какъв начин ти нарушава правата?
Следя какво пишеш по темата. На първо четене разбирам, че ти пречат пчеларите с по 2-3 кошера, но според мен това е несериозно.
Искахме демокрация, свободен пазар, конкуренция... Конкуренция ама за другите, за които се явяваме потребители, за да се ползваме от по-ниски цени и по-добро качество.
Но когато става дума за нас - по-изгодно ни е да сме монополисти.
Моето виждане е, че всеки трябва да си спечели пазара чрез качество и цени, и да не реве, че конкуренцията му пречи да се развива.

Предполагам, че членуваш в пчеларска организация, но ако греша, знаеш че ги има, ставаш член и чакаш да ти защитят правата.

П.п.Да не забравяме, че субсидии, помощи и пчеларски програми достатъчно изкривяват пазара!

бат тянко
11.01.2021, 15:05
Не, нищо не си разбрал. Не ми пречат нито малките с 5, 10 кошера. Нито големите с няколко хиляди. Нито ме бърка цената на едро на пчелния мед. Визирах как е в държавите, в които има ред. При нас е безредие. Меда си го продавам на дребно. Когато не ми стига купувам и от колеги.
Проблеми с реализацията аз нямам. Имам клиенти и на едро и на дребно.

зуница
11.01.2021, 15:38
Не, нищо не си разбрал. Не ми пречат нито малките с 5, 10 кошера. Нито големите с няколко хиляди. Нито ме бърка цената на едро на пчелния мед. Визирах как е в държавите, в които има ред. При нас е безредие. Меда си го продавам на дребно. Когато не ми стига купувам и от колеги.
Проблеми с реализацията аз нямам. Имам клиенти и на едро и на дребно.
Това за реда всеки си го разбира както му е удобно.Ако "реда "е еднакъв за всички тогава може и да има "ред".Когато силните на деня налагат изгоден само на тях "ред" идва момента когато други стават силни и налагат собствен "ред".Организациите на пчеларите колко са организации на пчеларите?
Обясни си на нормален акъл защо пчеларските организации защитиха интереса само на пострадалите миналата година с над 20 кошера ?Тия с 19 нямаха ли загуби? Да коментираме ли ,че паричките отидоха в малка групичка програмисти? За управляващите е цел № 1 ликвидиране на дребния производител и така наречените пчеларски организации активно съдействат.Много пъти съм го писал. За корумпирания чиновник е по-лесно да получи от "големите" процент от колкото от тоя с 2, 3, 5 кошера.Спомни си сега през годините къде са най-големите корупционни скандали.В земеделието!За това никой няма интерес да има "ред".И зърнарите ще тровят наред и пчеларските вождове ще си драпат т..те дълбокомислено. Организациите са само параван на корупцията.Срещите им в министерството само я легитимират.Колко са пчеларите? Колко от тях са "организирани"? Да се включиш в организация е все едно да си дадеш за...ка под наем.
Спирам с организациите , защото червената боя за червени точки няма да стигне.
п.п. Да живее ТСЦ най-великия пчелар и радетел за добруването на пчеларството!:laughing:

zapstojan
11.01.2021, 16:02
По принцип за правата иде реч. Смятам, че индивидуално бихме се защитили по зле отколкото, ако бяхме организирани? Аз както виждаш не смятам да убеждавам никой, че моята теза е правилна. Естествено, че не знам дали е така. Но, бяха натворени маса хейтърски постове, в които никой не дава своята гледна точка. А именно как да се защитават нашите права? Само дрънкане по форумите, явно не дава резултат?


Не, нищо не си разбрал. Не ми пречат нито малките с 5, 10 кошера. Нито големите с няколко хиляди. Нито ме бърка цената на едро на пчелния мед. Визирах как е в държавите, в които има ред. При нас е безредие. Меда си го продавам на дребно. Когато не ми стига купувам и от колеги.
Проблеми с реализацията аз нямам. Имам клиенти и на едро и на дребно.

Разбира се, че нищо не съм разбрал.
1. Никой не ти пречи
2. Проблеми с реализацията нямаш
3. Казваш, че няма ред, иначе всичко ти е наред!?
Не го приемай като заяждане, но мненията ти поне за мен са в стил "Мъгляво, неясно и в до болка познатия ни стил" и ми се струва, че прокарваш нова..., по-точно стара, "партийна линия".
И да повторя.
Не се заяждам! Просто съм откровен. Така ги виждам нещата.

бат тянко
11.01.2021, 17:39
Разбира се, че нищо не съм разбрал.
1. Никой не ти пречи
2. Проблеми с реализацията нямаш
3. Казваш, че няма ред, иначе всичко ти е наред!?
Не го приемай като заяждане, но мненията ти поне за мен са в стил "Мъгляво, неясно и в до болка познатия ни стил" и ми се струва, че прокарваш нова..., по-точно стара, "партийна линия".
И да повторя.
Не се заяждам! Просто съм откровен. Така ги виждам нещата.

Това е защото не сме на маса. Като седнем всичко ще ти избистря? Наздраве на теб, наздраве и на Зуница. Тия теми искат мезе и домашнярка.

zapstojan
11.01.2021, 18:23
Това е защото не сме на маса. Като седнем всичко ще ти избистря? Наздраве на теб, наздраве и на Зуница. Тия теми искат мезе и домашнярка.

Без да искаш ли го удари на спам?:)

бат тянко
11.01.2021, 18:34
Без да искаш ли го удари на спам?:)

А не, от вътре ми дойде?

agro
11.01.2021, 22:29
...Хората се обединяват около общи , цели и интереси.Кои са общите ни цели и интереси с бизнес профилираните гледачи на пчели?...
Уместен въпрос, но другаде е основния проблем /поне този, който се разисква в момента/. А той е как се гарантира на купувача качеството на закупената стока - в случая пчелен мед. Пчеларската организация се лансира по-горе като гарант, че продавачът е почтен пчелар, спазващ добри практики в работата си - хигиенни и всякакви други. Дали такава организация може да стане такъв гарант? Предполагам, има се предвид аналогията с едновремешните еснафи по различни занаяти, откъдето навремето са се вземали майсторските свидетелства. Можем ли ние, сегашните българи, да демонстрираме отново такава морална сила и доблест? Според мен - едва ли, тези неща са изтрити от нашето съзнание преди десетилетия. Ние веднага ще превърнем нещо такова /особено ако е задължително/ в уродлива пародия. Не е като да не сме се нагледали на такива неща.
Колкото до практиките на пчеларите - нагледал съм се на прецизна работа у едни и на безподобна мърлящина при други колеги. Всички те предлагат мед за продажба и няма начин да знаем кой как си манипулира стоката. Кой си мие ръцете преди да влезе при центрофугата и кой идва направо от нужника с мръсните ръце. Тук пчеларска организация няма да помогне, нищо няма да помогне, докато българина е все същият Ганю Балкански.

Георги 1974
11.01.2021, 23:08
Уместен въпрос, но другаде е основния проблем /поне този, който се разисква в момента/. А той е как се гарантира на купувача качеството на закупената стока - в случая пчелен мед. Пчеларската организация се лансира по-горе като гарант, че продавачът е почтен пчелар, спазващ добри практики в работата си - хигиенни и всякакви други. Дали такава организация може да стане такъв гарант? Предполагам, има се предвид аналогията с едновремешните еснафи по различни занаяти, откъдето навремето са се вземали майсторските свидетелства. Можем ли ние, сегашните българи, да демонстрираме отново такава морална сила и доблест? Според мен - едва ли, тези неща са изтрити от нашето съзнание преди десетилетия. Ние веднага ще превърнем нещо такова /особено ако е задължително/ в уродлива пародия. Не е като да не сме се нагледали на такива неща.
Колкото до практиките на пчеларите - нагледал съм се на прецизна работа у едни и на безподобна мърлящина при други колеги. Всички те предлагат мед за продажба и няма начин да знаем кой как си манипулира стоката. Кой си мие ръцете преди да влезе при центрофугата и кой идва направо от нужника с мръсните ръце. Тук пчеларска организация няма да помогне, нищо няма да помогне, докато българина е все същият Ганю Балкански.

Съгласен съм с това мнение само не разбирам що пишеш ,,нагледал съм се на прецизна работа у едни,, и после ,,докато българина е все същият Ганю Балкански,,.
Защо накрая обобщаваш всички и прецизните и ти и аз и всички от форума и всички българи в тъмни балкански субекти защото между нас има омразе и пустиняци.Все едно в пчелина да имаш няколко търтовки и да наречеш всички пчелни семейства търтовачни дори и да са 50 на 50.
Защо постоянно умни образовани хора ни наричат като включват и себе си , че не сме народ а мърша и други такива философии

Pero Melifero
12.01.2021, 10:22
...Все едно в пчелина да имаш няколко търтовки и да наречеш всички пчелни семейства търтовачни дори и да са 50 на 50.
...
Аналогията обаче никак не е подходяща, търтовката не е въпрос на ген или манталитет, а на обстоятелства за разлика от Ганьо;)


Защо постоянно умни образовани хора ни наричат като включват и себе си , че не сме народ а мърша и други такива философии
А защо според теб сме на дереджето на което сме и все сме сред опашкарите сравнени с останалите народи в Европа? hi;

zapstojan
12.01.2021, 10:54
...

А защо според теб сме на дереджето на което сме и все сме сред опашкарите сравнени с останалите народи в Европа? hi;

Питат радио Ереван:
- Кое му е най-лошото на комунизма?
Радио Ереван отговаря моментално:
- Това, което идва след него!

zapstojan
12.01.2021, 11:00
Уместен въпрос, но другаде е основния проблем /поне този, който се разисква в момента/. А той е как се гарантира на купувача качеството на закупената стока - в случая пчелен мед. Пчеларската организация се лансира по-горе като гарант, че продавачът е почтен пчелар, спазващ добри практики в работата си - хигиенни и всякакви други. Дали такава организация може да стане такъв гарант? Предполагам, има се предвид аналогията с едновремешните еснафи по различни занаяти, откъдето навремето са се вземали майсторските свидетелства. Можем ли ние, сегашните българи, да демонстрираме отново такава морална сила и доблест? Според мен - едва ли, тези неща са изтрити от нашето съзнание преди десетилетия. Ние веднага ще превърнем нещо такова /особено ако е задължително/ в уродлива пародия. Не е като да не сме се нагледали на такива неща.
Колкото до практиките на пчеларите - нагледал съм се на прецизна работа у едни и на безподобна мърлящина при други колеги. Всички те предлагат мед за продажба и няма начин да знаем кой как си манипулира стоката. Кой си мие ръцете преди да влезе при центрофугата и кой идва направо от нужника с мръсните ръце. Тук пчеларска организация няма да помогне, нищо няма да помогне, докато българина е все същият Ганю Балкански.
На същото мнение съм.
Имаше един виц за студенти. На всички се пишат средни за курса оценки. Накрая отличниците спират да учат, защото не виждат смисъл и целия курс е скъсан.
Задължителната пчеларска организация ще послужи по същия начин.

зуница
12.01.2021, 11:07
... Задължителната пчеларска организация ще послужи по същия начин.
Задължително бяхме пионери.Задължително бяхме комсомолци.Партията беше "общонародна".И до къде я докарахме? В историята ни няма нещо, което да ни е наложено задължително и да не сме го разтурили.Зорлем хубост не става.

Георги 1974
12.01.2021, 15:45
Аналогията обаче никак не е подходяща, търтовката не е въпрос на ген или манталитет, а на обстоятелства за разлика от Ганьо;)

А защо според теб сме на дереджето на което сме и все сме сред опашкарите сравнени с останалите народи в Европа? hi;
По ред причини исторически политически и моля те не ми обяснявай че цара и комунистите са работели с едни хора и хоп появили са се мутантите де вече над 30г. демократите се мъчат да ги очовечат с истамбулски конвенции и прочие.
Може и да не сме много свет ама не сме и такива пустиняци де ни втълпяват в главите денонощно.
Мнението ми не е плод на патриотизъм е например от двата форума това май е единствената полза съм се запознал с двайсетина човека де подържам някви връзки па как един ме не прецака нещо та да ви оправдае ганьовската теория.

бат тянко
12.01.2021, 16:00
На същото мнение съм.
Имаше един виц за студенти. На всички се пишат средни за курса оценки. Накрая отличниците спират да учат, защото не виждат смисъл и целия курс е скъсан.
Задължителната пчеларска организация ще послужи по същия начин.

Ако си прав, защо според теб работи в другите държави? А у нас да не проработи?

zapstojan
12.01.2021, 16:57
По принцип за правата иде реч. Смятам, че индивидуално бихме се защитили по зле отколкото, ако бяхме организирани? ... А именно как да се защитават нашите права? Само дрънкане по форумите, явно не дава резултат?


бат тянко, би ли обяснил, кой и по какъв начин ти нарушава правата?
Следя какво пишеш по темата. На първо четене разбирам, че ти пречат пчеларите с по 2-3 кошера, но според мен това е несериозно.
Искахме демокрация, свободен пазар, конкуренция... Конкуренция ама за другите, за които се явяваме потребители, за да се ползваме от по-ниски цени и по-добро качество.
Но когато става дума за нас - по-изгодно ни е да сме монополисти.
Моето виждане е, че всеки трябва да си спечели пазара чрез качество и цени, и да не реве, че конкуренцията му пречи да се развива.
Предполагам, че членуваш в пчеларска организация, но ако греша, знаеш че ги има, ставаш член и чакаш да ти защитят правата.

П.п.Да не забравяме, че субсидии, помощи и пчеларски програми достатъчно изкривяват пазара!
До тука не ми отговаряш на въпроса!!!
Кои точно права са ти нарушени?
Защо сегашните пчеларски организации не ти защитават правата? От лидерите ли не си доволен или от членската маса?
Въпросите които задавам не са без знаение! - Иначе:

...Само дрънкане по форумите, явно не дава резултат? !?!?



Ако си прав, защо според теб работи в другите държави? А у нас да не проработи?

Ей тука сам си отговаряш:

Оти се вижда, че демокрацията не работи в правилната посока.

бат тянко
12.01.2021, 17:11
Не четеш внимателно. Въпроса за правата го повдигна Зуница. Сега ще ми отговориш ли, защо това нещо няма да проработи у нас? Или ще продължаваш да се навиваш сам за нещо си?

бат тянко
12.01.2021, 17:24
Ако се върнем назад както вече ни оголиха задниците си е опасно.Заден ход по гол гъз...
Истинската демокрация защитава индивидуални права.Груповите, малцинствени, расови и тям подобни са паразитиране върху основните индивидуални човешки права.
Пчеларските организации какво са? Професионални организации? Профсъюзи? Организации с не стопанска цел, занимаващи се с популяризиране на пчеларството?Кооперации с икономически цели?
Какво са пчеларските организации и имат ли място сред пчеларите?

Бат Гошо, визирах ето този пост на Зуница. Между впрочем много готин и точно на място. Благодаря! Та да си дойдем на думата......

zapstojan
12.01.2021, 17:39
По принцип за правата иде реч. Смятам, че индивидуално бихме се защитили по зле отколкото, ако бяхме организирани? Аз както виждаш не смятам да убеждавам никой, че моята теза е правилна. Естествено, че не знам дали е така. Но, бяха натворени маса хейтърски постове, в които никой не дава своята гледна точка. А именно как да се защитават нашите права? Само дрънкане по форумите, явно не дава резултат?


Не четеш внимателно. Въпроса за правата го повдигна Зуница. Сега ще ми отговориш ли, защо това нещо няма да проработи у нас? Или ще продължаваш да се навиваш сам за нещо си?

1.За трети път цитирам твоя пост и зуница няма нищо общо!
2.Какво ти пречи да отгориш на моите въпроси?
3.Поста на зуница който "визираш" е много смислен, но ти не го осмисляш.
4.Не се самонавивам за нищо.
5.На твоя въпрос съм отговорил достатъчно ясно с твоя цитат и се учудвам, че не го разбираш.
Всъщност вече не се очудвам, дори не се надявам да отговориш на малкото ми въпроси. Добре е поне за себе си да потърсиш отговор.

бат тянко
12.01.2021, 17:56
1.За трети път цитирам твоя пост и зуница няма нищо общо!
2.Какво ти пречи да отгориш на моите въпроси?
3.Поста на зуница който "визираш" е много смислен, но ти не го осмисляш.
4.Не се самонавивам за нищо.
5.На твоя въпрос съм отговорил достатъчно ясно с твоя цитат и се учудвам, че не го разбираш.
Всъщност вече не се очудвам, дори не се надявам да отговориш на малкото ми въпроси. Добре е поне за себе си да потърсиш отговор.

Е добре. Щом ще караме по точки моля:
1. Моя пост който цитираш е реплика на този който аз съм цитирал.
2. В момента го правя
3. Благодаря ти за експертното мнение.
4. Сори, моя грешка!
5. Повдигнах темата точно поради тази причина. Благодаря!

zapstojan
12.01.2021, 18:02
Е добре. Щом ще караме по точки моля:
1. Моя пост който цитираш е реплика на този който аз съм цитирал.
2. В момента го правя
3. Благодаря ти за експертното мнение.
4. Сори, моя грешка!
5. Повдигнах темата точно поради тази причина. Благодаря!

Относно втора точка, надявам се да го направиш успешно...:bigsmile:

бат тянко
12.01.2021, 18:08
Относно втора точка, надявам се да го направиш успешно...:bigsmile:

Няма значение. Нарочно повдигнах темата за да убием скуката. Иначе само четем и чакаме нещо да се появи, та да го налазим. Напълно съм наясно, че това не може да стане. Но исках да дискутираме какво би станало, ако можеше. Е, не се получи. Скочихте като попарени. Според мен ние самите не искаме да има ред. Естествено, че няма как да ни задължат.

zapstojan
12.01.2021, 18:51
...Само дрънкане по форумите, явно не дава резултат?


Няма значение. Нарочно повдигнах темата за да убием скуката. Иначе само четем и чакаме нещо да се появи, та да го налазим. Напълно съм наясно, че това не може да стане. Но исках да дискутираме какво би станало, ако можеше. Е, не се получи. Скочихте като попарени. Според мен ние самите не искаме да има ред. Естествено, че няма как да ни задължат.

Много си противоречиш!
Щом искаш да дискутираш, защо не уточни на зуница, какво е "пчеларска организация"? Човека даже и възможни отговори ти е дал.
На моя въпрос, каква е разликата м-у сегашните ПО и бъдещите в които ще се членува задължително, също не отговаряш.


..Според мен ние самите не искаме да има ред....
Не каза какво му е на реда. Какво точно не ти харесва?
В Айтос май си падате по шикалкавенето?:bigsmile:

Имам си помещение и оборудване за обслужване на моите 150семейства. Ама аз въпросните разходи съм ги направил за да ми е подредено, удобно и лесно.
Трябва ли моите помещения и оборудване, да бъдат толкова колкото на някой с 3000семейства? Трябва ли да се чувствам виновен, че другия бил похарчил повече пари от мен за инвентар?

бат тянко
12.01.2021, 19:00
Много си противоречиш!
Щом искаш да дискутираш, защо не уточни на зуница, какво е "пчеларска организация"? Човека даже и възможни отговори ти е дал.
На моя въпрос, каква е разликата м-у сегашните ПО и бъдещите в които ще се членува задължително, също не отговаряш.


Не каза какво му е на реда. Какво точно не ти харесва?
В Айтос май си падате по шикалкавенето?:bigsmile:

Имам си помещение и оборудване за обслужване на моите 150семейства. Ама аз въпросните разходи съм ги направил за да ми е подредено, удобно и лесно.
Трябва ли моите помещения и оборудване, да бъдат толкова колкото на някой с 3000семейства? Трябва ли да се чувствам виновен, че другия бил похарчил повече пари от мен за инвентар?

Гошова работа?

Pero Melifero
12.01.2021, 22:40
По ред причини исторически политически и моля те не ми обяснявай че цара и комунистите са работели с едни хора и хоп появили са се мутантите де вече над 30г. демократите се мъчат да ги очовечат с истамбулски конвенции и прочие.
Може и да не сме много свет ама не сме и такива пустиняци де ни втълпяват в главите денонощно.
Мнението ми не е плод на патриотизъм е например от двата форума това май е единствената полза съм се запознал с двайсетина човека де подържам някви връзки па как един ме не прецака нещо та да ви оправдае ганьовската теория.
Виж, не казвам че всички са такива, но то не е и нужно. Достатъчно е един от петима да е такъв. И един предател да има в четата, всичко отива по дяволите. Не ти се бъркам, вярвай в каквото искаш но малко наивно бързаш със заключенията Гога;) щото на маса и на приказки всички са точни и много печени, обаче когато стане натопорчено, когато настъпят тежки времена или дойде време за истински дела какво става? Знаеш ли или да ти кажа? Вадиш тефтерчето и пишеш "Народе????"

agro
13.01.2021, 23:06
...Според мен ние самите не искаме да има ред. Естествено, че няма как да ни задължат.
Ние всъщност искаме да има правов ред, дълбоко в душата си го желаем. Мечтите затова са мечти. Но няма как да станат действителност изведнъж. Не може да се наложи на един народ правов порядък, до който той не е дорасъл. Причината за това е, че порядъкът се налага от същия този народ, когато съзнанието му дорасне до него и започне да го прилага в житейските си дела. Всичко останало е или диктатура със сопата, или чесане на езиците. Да, приехме европейските закони, но ги прилагаме "както дяволът чете евангелието". И няма как да е другояче при настоящото ниво на морално осъзнаване. Цитирал съм го и друг път: http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=39&WorkID=648&Level=1 , цитирам: "всяка ненавременна свобода е лъжесвобода и че всяка лъжесвобода е пречка за развоя на истинската свобода". Устройството на западните демокрации, довело до благоденствие десетки народи в Европа, към което се стремим и на което завиждаме, засега е непостижимо за нашия народ, защото то е плод на столетна история на кръв, глад и мизерия. Ние трябва да преживеем нашата си история, поколения трябва да се сменят, пък дали ще оцелеем дотогава като нация, не е ясно. Народи и цивилизации са изчезвали в историята, дано не сме от тях.

seto4e
14.01.2021, 00:24
..... Устройството на западните демокрации, довело до благоденствие десетки народи в Европа, към което се стремим и на което завиждаме, засега е непостижимо за нашия народ, защото то е плод на столетна история на кръв, глад и мизерия...

Най-богатия човек на света се казва Мъск има компания за електромобили, която към момента продава по 300 хил. автомобила годишно и работи на загуба от създаването си до ден днешен. Една акция струва 1700 лв. Как си го обясняваш?

jdrumev
14.01.2021, 00:30
Най-богатия човек на света се казва Мъск има компания за електромобили, която към момента продава по 300 хил. автомобила годишно и работи на загуба от създаването си до ден днешен. Една акция струва 1700 лв. Как си го обясняваш?


Може ли да си позволя аз първо да ти отговоря,че Аргото не е активен много.:bigsmile:
Това е бъдещето и не случайно завод се прави в БГ...;)Бойко пак е виновен да не сме Турци.....;):bigsmile:С тия автомобили пробите щели да паднан с 50%;):bigsmile::bigsmile:

agro
14.01.2021, 00:40
Най-богатия човек на света се казва Мъск има компания за електромобили, която към момента продава по 300 хил. автомобила годишно и работи на загуба от създаването си до ден днешен. Една акция струва 1700 лв. Как си го обясняваш?
Лесно - обещава спътниково интернет покритие на света и вече изстреля хиляди спътници и направи частично покритие. Обещава най-мощната ракета и тя вече лети и се връща обратно. Обещава кораб за 100 астронавти до Марс и той вече направи първия си полет и почти кацна успешно. Обеща електромобил и го прави в конкуренция със мастодонти в бранша. А цената на акциите изразява вяра. По същия начин хартиените пари имат стойност само защото вярваме, че имат такава. Като спрем да вярваме - отново стават шарени хартийки.

jdrumev
14.01.2021, 00:45
Не случайно в БГ няма ваксина спутник...:bigsmile:Ей,с нея ще ни сложат чипа....:bigsmile::bigsmile::bigsmile:2,40лв/кг,2,40:bigsmile:

seto4e
14.01.2021, 00:57
Лесно - обещава спътниково интернет покритие на света и вече изстреля хиляди спътници и направи частично покритие. Обещава най-мощната ракета и тя вече лети и се връща обратно. Обещава кораб за 100 астронавти до Марс и той вече направи първия си полет и почти кацна успешно. Обеща електромобил и го прави в конкуренция със мастодонти в бранша. А цената на акциите изразява вяра. По същия начин хартиените пари имат стойност само защото вярваме, че имат такава. Като спрем да вярваме - отново стават шарени хартийки.

Ако ти кажа, че съм пчелар и от десет години работя на загуба и ти поискам пари на заем ти ще ми дадеш ли? Или трябва да ти обещая, че ще стана зърнар...

Вярваме или не вярваме хартийките са шарени от 1971г. Шокът Никсън (https://bg.wikipedia.org/wiki/Шокът_Никсън)

Георги 1974
14.01.2021, 10:31
Ние всъщност искаме да има правов ред, дълбоко в душата си го желаем. Мечтите затова са мечти. Но няма как да станат действителност изведнъж. Не можа да се наложи на един народ правов порядък, до който той не е дорасъл. Причината за това е, че порядъкът се налага от същия този народ, когато съзнанието му дорасне до него и започне да го прилага в житейските си дела. Всичко останало е или диктатура със сопата, или чесане на езиците. Да, приехме европейските закони, но ги прилагаме "както дяволът чете евангелието". И няма как да е другояче при настоящото ниво на морално осъзнаване. Цитирал съм го и друг път: http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=39&WorkID=648&Level=1 , цитирам: "всяка ненавременна свобода е лъжесвобода и че всяка лъжесвобода е пречка за развоя на истинската свобода". Устройството на западните демокрации, довело до благоденствие десетки народи в Европа, към което се стремим и на което завиждаме, засега е непостижимо за нашия народ, защото то е плод на столетна история на кръв, глад и мизерия. Ние трябва да преживеем нашата си история, поколения трябва да се сменят, пък дали ще оцелеем дотогава като нация, не е ясно. Народи и цивилизации са изчезвали в историята, дано не сме от тях.
Много хубав пост така като го четох се увлякох и за малко щеше да ме убедиш.Че материалното е следствие на духовно израстване постигнато чрез глад и мизерия.Ма защо ли в Африка и Изтока и Източна Европа го няма това благоденствие защото още не са го заслужили с достатъчно страдания ли.
Бих, но не повярвах не защото разбирам от икономика а защото чат пат чета история гледам и историческите канали и мисля, че просперитета на западните демокрации е в следствие на съвкупност от фактори като разбира се не изключвам израстването на хората за правов ред но не и само с него става този материален просперитет.

Ангел Йосифов
14.01.2021, 17:48
Само да ви кажа,Мъск вече не е най богатия чиляк

ch.atanasov
14.01.2021, 18:02
Системата Жоре- системата. Нали знаете : все германци, ама единия прави мерцедес, а другия -трабант.:crazy:

Георги 1974
14.01.2021, 20:13
Системата Жоре- системата. Нали знаете : все германци, ама единия прави мерцедес, а другия -трабант.:crazy:Съгласен.
Ми разбира се че системата е важна и макар че съм фен на комунистическата идеология времето доказа че капиталистическата е по добра.А най добре бе за хората когато бяха две и се конкурираха.Свободната търговия природните ресурси и ред други неща също имат принос.
Не може едните германци от веднъж да станат балканци а другите да станат няква висша форма на живот.
Корейците и те са така.

бат тянко
14.01.2021, 20:30
Цъ! Да ама не. Градски, я вземи та провери какво се е произвеждало в завода за трабанти преди тях. Бонус- не са цървули.

ch.atanasov
14.01.2021, 20:46
Съгласен.
Ми разбира се че системата е важна и макар че съм фен на комунистическата идеология времето доказа че капиталистическата е по добра.А най добре бе за хората когато бяха две и се конкурираха.Свободната търговия природните ресурси и ред други неща също имат принос.
Не може едните германци от веднъж да станат балканци а другите да станат няква висша форма на живот.
Корейците и те са така.

Няма червени палци, па да ти забия един.:bigsmile:

jdrumev
14.01.2021, 20:54
Няма червени палци, па да ти забия един.:bigsmile:


Малко е несериозно колега това твое мнение в тая тема.;)

ch.atanasov
14.01.2021, 21:01
Цъ! Да ама не. Градски, я вземи та провери какво се е произвеждало в завода за трабанти преди тях. Бонус- не са цървули.


https://i0.wp.com/autoshcool.ru/uploads/posts/2013-06/thumbs/1370099289_trabant.jpg
Да не е танк -тигър? Май ауди.:bigsmile:

Георги 1974
14.01.2021, 21:01
Малко е несериозно колега това твое мнение в тая тема.;)

Данчо ти нали бе пророк ще ми се да те питам нещо от тази материя висша че не ми достигат знания

agro
14.01.2021, 21:28
Ако ти кажа, че съм пчелар и от десет години работя на загуба и ти поискам пари на заем ти ще ми дадеш ли?...
Ако знам, че увеличаваш всяка година кошерите, разширяваш пчеларската база, инвестираш в развойна дейност с цел оптимизация на работата и т.н. и ако аз разполагам със свободни пари, ще ти дам назаем. Стига да ме убедиш, че това, което правиш, след време ще започне да носи приходи - например с минимален труд ще вадиш по 100 кг мед от кошер. Само че аз пари нямам, а ти нищо от гореописаното не правиш, така че само си приказваме. Щото Мъск само от спътниковата мрежа очаквал 30 млрд приходи годишно.

jdrumev
14.01.2021, 21:31
Ако знам, че увеличаваш всяка година кошерите, разширяваш пчеларската база, инвестираш в развойна дейност с цел оптимизация на работата и т.н. и ако аз разполагам със свободни пари, ще ти дам назаем. Стига да ме убедиш, че това, което правиш, след време ще започне да носи приходи - например с минимален труд ще вадиш по 100 кг мед от кошер. Само че аз пари нямам, а ти нищо от гореописаното не правиш, така че само си приказваме. Щото Мъск само от спътниковата мрежа очаквал 30 млрд приходи годишно.
Мисля,че не го разбра.Човека има знания...;):bigsmile:

agro
14.01.2021, 21:33
...за малко щеше да ме убедиш...
Поне на Стоян Михайловски повярвай, умен човек е бил.

jdrumev
14.01.2021, 21:35
Поне на Стоян Михайловски повярвай, умен човек е бил.


Тоя е от Елена,но и неговата работа не е била чиста...:bigsmile:

Георги 1974
14.01.2021, 21:57
Поне на Стоян Михайловски повярвай, умен човек е бил.

Пробвах да го прочета, но не можах нещо инстинктивно или моя консерватизъм не ми позволи да ме грабне четивото.
Имах началник който години наред ми ги говореше тия работи колко сме мързеливи как си заслужаваме управлението как не сме дорасли за нещо по-добро.В действителност макар да сме спорили с часове и той да ми беше началник бяхме и нещо като приятели.Това което ме изумяваше че подобни работи съм чувал и от други хора който материално не са хич зле обикновено са на високи постове или самите те са един вид чорбаджии .
А самото говорене много ми наподобяваше на религия -ти си грешен, роден си грешен изтъкан си от недостатъци и т.н. ама поне в религията ти обещават като пукнеш ако си бил добър да бъдеш възнаграден докато в случая няма такава надежда.

seto4e
14.01.2021, 22:12
Ако знам, че увеличаваш всяка година кошерите, разширяваш пчеларската база, инвестираш в развойна дейност с цел оптимизация на работата и т.н. и ако аз разполагам със свободни пари, ще ти дам назаем. Стига да ме убедиш, че това, което правиш, след време ще започне да носи приходи - например с минимален труд ще вадиш по 100 кг мед от кошер. Само че аз пари нямам, а ти нищо от гореописаното не правиш, така че само си приказваме. Щото Мъск само от спътниковата мрежа очаквал 30 млрд приходи годишно.

Аз и не искам. Един икономист беше казал, че правилния бизнес модел е: работиш, печелиш и тогава инвестираш или харчиш, а не работиш, не печелиш - взимаш кредит и инвестираш. Този модел е порочен и няма буфери съответно при първата криза си аут. Това се случва в момента и то не е случайно. Освен ако не вярваш, че ковид дойде от батман а не от банкман. Но системата е такава и трудно можеш да и противодействаш.

Октомври 2019 (https://markets.businessinsider.com/news/stocks/why-fed-repos-capital-injections-might-not-calm-liquidity-fears-2019-10-1028643549)

10644

Знаеш ли, че Бил Гейтс не обича много Мъск и направи една сметка, че ще излезе на печалба когато има 110% пазарен дял. Демек всички останали трябва да фалират и всички да караме само тесли, че и още малко отгоре. Но няма страшно нали ще продава и на марс :)

Дай да не се отклоняваме. Кажи защо една къща 100 кв. м. на запад струва 1 млн. лв. а тук 50 хил. лв. и кога ще се вдигне цената на меда?

agro
15.01.2021, 21:57
...правилния бизнес модел е: работиш, печелиш и тогава инвестираш или харчиш, а не работиш, не печелиш - взимаш кредит и инвестираш...
Само че докато работиш, чакаш да спечелиш, за да инвестираш в новата си бизнес идея и минат 5 години да събереш парите, друг някой се е сетил за същата твоя идея, взел е пари назаем и вече я е реализирал заедно със съответните печалби, които разделя с тези, дали му парите си назаем. Блестяща бизнес идея или късмет идват веднъж в живота, ако въобще дойдат и като пропуснеш момента, после е късно. Проблемите с парите назаем идват главно от социално примамливи идеи като например тази за гарантиране на спестяванията в банките. Когато парите се дадат назаем от конкретен субект на неправилния човек и бъдат загубени, проблемът е изцяло на двамата договорили се субекти. Когато обаче сте дали парите си на банката и тя ги изгуби /фалира/,надавате вой да разделите загубата си с всички останали граждани чрез общите пари от данъците /бюджета на държавата/. Което е и добре, и не е добре. Въпрос на гледна точка и приоритет на ценностите - комунизъм или класически капитализъм са двете крайности. Историята е показала кое е по-устойчиво и жизнеспособно.

jdrumev
15.01.2021, 22:40
Само че докато работиш, чакаш да спечелиш, за да инвестираш в новата си бизнес идея и минат 5 години да събереш парите, друг някой се е сетил за същата твоя идея, взел е пари назаем и вече я е реализирал заедно със съответните печалби, които разделя с тези, дали му парите си назаем. Блестяща бизнес идея или късмет идват веднъж в живота, ако въобще дойдат и като пропуснеш момента, после е късно. Проблемите с парите назаем идват главно от социално примамливи идеи като например тази за гарантиране на спестяванията в банките. Когато парите се дадат назаем от конкретен субект на неправилния човек и бъдат загубени, проблемът е изцяло на двамата договорили се субекти. Когато обаче сте дали парите си на банката и тя ги изгуби /фалира/,надавате вой да разделите загубата си с всички останали граждани чрез общите пари от данъците /бюджета на държавата/. Което е и добре, и не е добре. Въпрос на гледна точка и приоритет на ценностите - комунизъм или класически капитализъм са двете крайности. Историята е показала кое е по-устойчиво и жизнеспособно.


Не съм съгласен с това твое мнение.Аз не съм учил бизнес нито финансии,но ще кажа,че с пари се прави по бързо с 5-10г,но накрая всички сме наравно...;)Ако невярваш мой да се пробваш срещу мен.:bigsmile:

seto4e
15.01.2021, 22:45
... Въпрос на гледна точка и приоритет на ценностите - комунизъм или класически капитализъм са двете крайности. Историята е показала кое е по-устойчиво и жизнеспособно.

Не знам в коя година живееш. Класическия капитализъм го няма сигурно от 20 години. Западняците сигурно жалят за него както ние за социализма.
Това не е капитализъм:
Проверка установи: Хранителни вериги продават германски картофи за български (https://agri.bg/novini/proverka-ustanovi-khranitelni-verigi-prodavat-germanski-kartofi-za-blgarski)
Протекционизъм, свръх държава, модерен социализъм или както му измислят името.

agro
15.01.2021, 23:26
Не знам в коя година живееш. Класическия капитализъм го няма сигурно от 20 години. Западняците сигурно жалят за него както ние за социализма.
Това не е капитализъм:
Проверка установи: Хранителни вериги продават германски картофи за български (https://agri.bg/novini/proverka-ustanovi-khranitelni-verigi-prodavat-germanski-kartofi-za-blgarski)
Протекционизъм, свръх държава, модерен социализъм или както му измислят името.
Посочил съм двете крайности, не съм твърдял какво е в момента. В момента масовите медии и интернет-а водят до див популизъм в ръководството, откъснат от правилните начини за решаване на задачите. Вземат се популярните, а не правилните решения и това е навсякъде по света. След това с нови популярни, а не верни решения се предприемат опити да се поправят последствията от предишни грешни решения. Примери да искаш. Някой ден всичко това ще достигне степен на неустойчивост, при което ще се срине от най-малкото сътресение. Освен ако не се случи събитие, което отново да промени правилата на играта. Такова събитие ще е появата на изкуствения интелект. Това със сигурност ще се случи, а какви ще са последствията, не се наемам да прогнозирам. Дори вече може да се е случило и да предстои масовизирането му. Но да не забравяме, че във всеки един момент може да дойде Астероидът или да изригне Супервулканът. Ако дотогава не сме се разпространили из космоса - край на играта.

jdrumev
15.01.2021, 23:32
За да правиш бизнес пчели в БГ си трябва да уцелиш кога и къде да пчеларстваш.Аз се регистрирах в тоя форум след като ми натровиха пчелите 7 пъти.Бях кандидатствал по 141 след като останах без работа...понеже съм слаб на акъл селянин и гледах да изпълня поетия агажимент отглеждах пчели без да подозирам,че има вратички.И какво стана 20к/лв назад и не изпълнен ангажимент към един изкупвач.След последната смъртност от над 80% си научих урока.Брата искаше да купим нови семейства.Моите думи бяха"С тия знания които имаме ако не може да възтановим пчелина просто да се отказваме".За една година възтанових и изкарахме и лев....И това без да раним...За мен не е важно колко кредит ще изтеглиш да пчеларстваш,а колко знания имаш за това.;):bigsmile:
п.п.При полужение,че човека продаваш незконно отводки/като МПс-та/ и майки курници го избират за пореден път Пчелар на годината у Фейса може много да говори за бизнес пчеларството в БГ.;):bigsmile:

kuline
16.01.2021, 00:49
За да правиш бизнес пчели в БГ си трябва да уцелиш кога и къде да пчеларстваш.Аз се регистрирах в тоя форум след като ми натровиха пчелите 7 пъти.Бях кандидатствал по 141 след като останах без работа...понеже съм слаб на акъл селянин и гледах да изпълня поетия агажимент отглеждах пчели без да подозирам,че има вратички.И какво стана 20к/лв назад и не изпълнен ангажимент към един изкупвач.След последната смъртност от над 80% си научих урока.Брата искаше да купим нови семейства.Моите думи бяха"С тия знания които имаме ако не може да възтановим пчелина просто да се отказваме".За една година възтанових и изкарахме и лев....И това без да раним...За мен не е важно колко кредит ще изтеглиш да пчеларстваш,а колко знания имаш за това.;):bigsmile:
п.п.При полужение,че човека продаваш незконно отводки/като МПс-та/ и майки курници го избират за пореден път Пчелар на годината у Фейса може много да говори за бизнес пчеларството в БГ.;):bigsmile:

:bigsmile: :bigsmile: :bigsmile:
Оди в сълза и смях, не в пчеларските форуми. От теб пчелар не става. Виж, комедиен артист - може!

jdrumev
16.01.2021, 01:18
:bigsmile: :bigsmile: :bigsmile:
Оди в сълза и смях, не в пчеларските форуми. От теб пчелар не става. Виж, комедиен артист - може!


Спосибо тавариш.Това е така няма спор,но тук има много които трябва да ги науча и убуча как нетрябва да се пчеларства.;):cool::bigsmile:

seto4e
16.01.2021, 11:10
...Брата искаше да купим нови семейства.Моите думи бяха"С тия знания които имаме ако не може да възтановим пчелина просто да се отказваме".За една година възтанових и изкарахме и лев....И това без да раним...За мен не е важно колко кредит ще изтеглиш да пчеларстваш,а колко знания имаш за това.;):bigsmile:


"Брат брата не храни, но тежко му който го няма."

ndm
16.01.2021, 19:36
тук има много които трябва да ги науча и убуча как нетрябва да се пчеларства.;):cool::bigsmile:
На твоя пчелин ли ще научаваш и убучаваш как нетрябва да се пчеларства, или само теоретично? А, и по какъв критерий ги разпознаваш тука многото? Заранее Спосибо!:yo:

Георги Куров
17.01.2021, 11:26
Рекордный экспорт меда из Украины - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=1m031jflb_k&t=7s)

Бог да го прости Българското пчеларство.

jdrumev
17.01.2021, 14:18
Рекордный экспорт меда из Украины - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=1m031jflb_k&t=7s)

Бог да го прости Българското пчеларство.


Може да погледнеш и от хубавата страна на това.Малко ще намелеят кръвопийците така наречените ни лидери.;)

barkov1982
17.01.2021, 18:31
Може да погледнеш и от хубавата страна на това.Малко ще намелеят кръвопийците така наречените ни лидери.;)

Дали не бъркаш посоката:(

jdrumev
17.01.2021, 18:34
Дали не бъркаш посоката:(


Не бъркам,няма пчелари няма организации...;)

barkov1982
17.01.2021, 19:11
Не бъркам,няма пчелари няма организации...;)

Много вожд,малко индианец;)