PDA

Виж пълната версия : DE MINIMIS 2020



Страници : 1 [2]

ndm
04.09.2020, 00:14
тЮх, язък за четата, а можеше да ни освободи от пчеларските мъки……

agro
04.09.2020, 08:25
Един като плюва без задръжки, предизвиква същото у събеседниците си и те падат до нивото му, да им се чуди човек на акъла. Не се случва за първи път в този форум. Какви християни сте, бре - като ви ударят по едната буза, обърнете се да ви ударят и по другата - ама с любов, с любов!:laughing:

kuline
04.09.2020, 08:51
Кулине, Калине, Малине ли какъв си, малак ли си, голем ли си, не знам, а и не искам да знам ... "бади такав какавто си", потърси кой е написал това пожелание ... малко по грамотен си от него ;) Един комплимент да ти направя, защото е извеснтна личност ... а и да е като игра, да изпуснат напрежението нашите колеги и твои събратя ;)
Малаче съм, малаче! А ти вероятно се имаш за бивол. Случва се, техниката модерна, прави автодовършване на започната дума, ама няма програма за словореда.
"някой знае ли от къде има млади липи за засаждане, но не на космически цени от 7 лв." ;)
Па в вразка с игръта ти, бих казъл - присмял си хърбел на щърбел. За ритни топковците мий думата, да не мислиш, че теб имам предвид. Ти си мноого, много образУван. :laughing:

Faytona
04.09.2020, 14:25
Дадох ти възможност да започнеш нормално да комуникираш с колегите, но не виждам такова развитие. Давам ти още едно денонощие да се вихриш, независимо по какъв начин - положителен или отрицателен. Утре точно в този час ще ти наложа БАН, ако няма някакво изменение.
Ако това ти дава покой го направи, а иначе ме боли гъза за кахърите ти ;)

Трендафил Дончев
04.09.2020, 15:09
Ако това ти дава покой го направи, а иначе ме боли гъза за кахърите ти ;)

Логично е да те боли. ;)

kuline
04.09.2020, 19:18
А, интересна работа. Къде оня с гъзобола? Таман се настроих да водим нормален спор, а той...неще. Че как да ще, то гъз, глава затрива. Язък. :bigsmile:

borislav aleksandrov
04.09.2020, 19:27
Междодругото Faytona измежду десетките постове има и един два доста добри въпроса, но ако се върнем назад в годините сме писали невъднъж и по тях. Интересни са дотолкова каква е разликата от преди 5-10 години и сега...

Лично аз не съм превъженик на де минимис и пчеларската програма и не съм участвал... впрочем един единствен път реших да се поразходя до Земеделието за де минимис и след това си казах че повече няма си причиня подобно нещо... да не говорим колко изненадана бе служителката че за първи път кандидаствам за каквото и да е било и веднага ми направиха проверка...

Де минимис е минимална помощ и не бива да дава предимство на един или друг подпомаган пред останалите в сектора и честно казано не мога да разбера някой колеги пчелари (тук в Добрич) дето едва ли не са спали пред банкоматите в очакване на 400-500 лв. де минимис. Лично аз не виждам с какво толкова биха им помогнали тези средства още повече че не ги харчат за пчелите (за толкова години ни един не е казал че е взел де минимис и е купил примерно захар за пчелите...) За големите пчелари известни като "профита" и "програмисти" при тях парите са малко повече но да кажем 7 лв. х 200 пчелни сем. са 1 400 лв. (ако разчитам на 1 400 лв. за да оцелея с 200 сем. то по-добре да отивам да работя на някого...) Незнам до колко кошера се дава де минимис ма ако някой "профи" с няколкостотин кошера ми каже че парите от де минимис му трябват за да оцелее - толкова е и профи и разбира от пчеларство и пчеларството като бизнес - смешна работа

Всеки сам си решава колко семейства да гледа - подмятания ти що не гледаш по 1 000 и повече не са много уместни, всеки си има глава на раменете...
Общо взето всеки си е прав за себе си и може би Чанко е много прав че гледал сейра, ма както знае и той самия ние сеир можем си спретнем по всяко време и за всичко дори и за най-безобидното изречение на пръв поглед - които го може го може :)

Всъщност тези които дават мило и драго за де минимис трябва се радват че изобщо им дават пари. Защото помощта де минимис не е задължително да е във вид на пара кеш на ръка... може да е като данъчно облекчение, ваучери, консултации и т.н. Например във Финландия де минимис за първичната преработка (в това число пчеларство) де минимис няма, в Англия е в определени категории и графства не получават всички при това те рядко взимат кеш... да не говорим че критериите са много по строги отколкото тук...

Освен това при нас има нещо сбъркано особено при "големите" пчелари с многото бройки. Не познавам "едър пчелар", "профи", "програмист" и т.н. с над 500+ семейства които да разчита бизнеса му (с пчели, мед и т.н.) да оцелява и да се развива самостоятелно т.е. да генерира достатъно приходи така че да се самоиздържа и да остава печалба. Всички разчитат на някоя програма и държавна помощ за да оцеляват. На някой това дори им са основни приходи 90 % от тия големите ще фалират за 1-2 години ако им се врътне кранчето на помощи и програми.... да не говорим че поне едно 40 % не са и чували за бизнес план или икономика на пчеларството (нищо че като са драпали по програмите са представяли бизнес планове - които не са писали те а в повечето случай дори и не са чели какво са обещали да правят и после са крайно изненадани че трябва да връшат пари...)


Накрая извинявам се че ви досадих карайки ви да четете...

Трендафил Дончев
04.09.2020, 20:14
Сто пъти го казвах и пак ще го кажа. Защо ще се раздават пари под каквато и да е форма, когато всички са под еднакви условия спрямо природата? Искат се всички кошери да са регистрирани. Добре, регистрираме ги. Трябва да са пререгистрирани. Пререгистрираме. Трябва да сме ЕТ, ЕФ, ЗП, ЖО, ЕАД, ООД........и тогава ще получиш на некому дедовия. Ееееееее, а стига де. Та значи регистриран ли си в кметството, оттам нататък всичко трябва да е пределно ясно. Връзката пчелар - кметство, кметство - пчелар трябва да е винаги в ред. Има пръскания - кметството да е в час, има подпомагане - кметството да е в час, всяка година пчеларя да внася актуална информация за броя на кметството и доктора в даден ден да ги проверява. Нима тези правила ще са валидни само за катаджиите? 'Що те не ме заебат и да си карам както аз си знам, а са тръгнали подир задника ми денонощно, езичасно, ежиседмично.......? Иначе всички сме регистрирани. Примери много. Значи аз нямам подпомагане и моите пчели са лекувани, нахранени, а на сулю са изоставени и мрат през зимата, а след това той реве като вдовица за ....нали? И не стига, че ще му дадат пари, които той явно ще профука за каквото и да било, но не и за пчелите, ами ще заразява и моите пчели с пчелина си който ще е много ясно в близост до моя, твоя, вашия. А аз ще се чудя защо се получава така, че доктора, ама хич не му пука за мен и дори не знае, че съществувам. Като има закони - спазвайте ги, като ги спазвате, спазвайте ги еднакво за всички.

ch.atanasov
04.09.2020, 20:35
...Дай обратна връзка, нали и на теб ти подарих, но ти си алчен и ми поиска още...

Сериозно - това не е бизнес, защото сметката е "Взел Колю, дал Колю". Аз не съм егоист и това, което съм направил е било и е само и само да се опитам да помогна на колегите в нужда. Който ме познава, а има и такива сред форумниците, може да потвърди.

Дали работи - да, има полза от файдата.

Постовете ми били кисели - не съм сигурен, колко може да направиш разлика, между заядливи (кисели) постове и водевилни такива. Опитай се да ме опровергаеш с някое твое изречение със съдържание повече от 5 думи.

Ники, ники, друго мнение имах за теб благодарение на изпусната " сламка " . Благодарен съм ти, но :

Първото ти изречение е лъжа и пълни глупости. Нищо не си ми подарявал и нищо не съм ти искал.
Грижата ти за бедните колеги при нужда ,я разправяй на баба злата, аз съм ти виждал бъркоча в ценовата листата на пч. център-Русе.
Работи ??? да ама друг път.
Кисели постове, ами това е много възпитано от моя страна. Истината е че незнаеш , какво пишеш. Дълъг и объркан изказ.Няма реакции, защото никой не разбра, какво искаш да кажеш.
пп.Май стнанаха не 5 думи, а цели 5 изречения. Дано си доволен и като се появиш тук, да не пишеш дивотии.kiss;

borislav aleksandrov
04.09.2020, 20:36
Сто пъти го казвах и пак ще го кажа. Защо ще се раздават пари под каквато и да е форма, когато всички са под еднакви условия спрямо природата? Искат се всички кошери да са регистрирани. Добре, регистрираме ги. Трябва да са пререгистрирани. Пререгистрираме. Трябва да сме ЕТ, ЕФ, ЗП, ЖО, ЕАД, ООД........и тогава ще получиш на некому дедовия. Ееееееее, а стига де. Та значи регистриран ли си в кметството, оттам нататък всичко трябва да е пределно ясно. Връзката пчелар - кметство, кметство - пчелар трябва да е винаги в ред. Има пръскания - кметството да е в час, има подпомагане - кметството да е в час, всяка година пчеларя да внася актуална информация за броя на кметството и доктора в даден ден да ги проверява. ....

Принципно погледнато си прав, но тук въпроса за реализацията отива малко към политиката или някаква утопия за нашите разбирания. Иначе това си съществува като система и при това е ефикасна и връзката пчелар - ветиринар - кметство е основна... колкото до сульо - едно телефонче до кмета и ветеринаря и му конфискуват пчелите в полза на местната общност, отделно го лишават от правото на каквито и да е помощи, а и няма как да ги получи - заличават му регистрацията ...

ch.atanasov
04.09.2020, 20:44
... едно телефонче до кмета и ветеринаря и му конфискуват пчелите в полза на местната общност, отделно го лишават от правото на каквито и да е помощи, а и няма как да ги получи - заличават му регистрацията ...

То, ако е само това- пей сърце.:yahoo: Да не го загробят в някое дере край пчелина.:bigsmile:

Трендафил Дончев
04.09.2020, 20:49
Принципно погледнато си прав, но тук въпроса за реализацията отива малко към политиката или някаква утопия за нашите разбирания. Иначе това си съществува като система и при това е ефикасна и връзката пчелар - ветиринар - кметство е основна... колкото до сульо - едно телефонче до кмета и ветеринаря и му конфискуват пчелите в полза на местната общност, отделно го лишават от правото на каквито и да е помощи, а и няма как да ги получи - заличават му регистрацията ...

Колега, ти мислиш, че аз падам от Марс, а аз си мисля, че ти падаш от там.;)

Faytona
04.09.2020, 22:27
Междодругото Faytona измежду десетките постове има и един два доста добри въпроса, но ако се върнем назад в годините сме писали невъднъж и по тях. Интересни са дотолкова каква е разликата от преди 5-10 години и сега...
Лично аз не виждам с какво толкова биха им помогнали тези средства ...
Лично аз не съм превъженик на де минимис и пчеларската програма и не съм участвал...

Браво Боби, харесвам твоето мнение макар да не съм съгласен напълно с теб ...
"Лично аз не виждам с какво толкова биха им помогнали тези средства" - това е разковничето за което се изразявам по остро към другите колеги, а при теб го няма тоя хленч за разлика от тях с киселите и многобройно дребнави въпросчета ... а с какво ти пречат тези средства бих те питал по мил начин? а иначе този въпрос го задавам под различна форма от самото начало, но добавям и по някой домашен любимец за декор на многознаещите активисти, банери и подскачащи пуяци ;)

kuline
04.09.2020, 22:35
Браво Боби, харесвам твоето мнение макар да не съм съгласен напълно с теб ...
"Лично аз не виждам с какво толкова биха им помогнали тези средства" - това е разковничето за което се изразявам по остро към другите колеги, а при теб го няма тоя хленч за разлика от тях с киселите и многобройно дребнави въпросчета ... а с какво ти пречат тези средства бих те питал по мил начин? а иначе този въпрос го задавам под различна форма от самото начало, но добавям и по някой домашен любимец за декор на многознаещите активисти, банери и подскачащи пуяци ;)

Средствата или по-просто казано лесните пари, провалят всичко добро.
Тарикат се мислиш ти и пробваш колко му струва обещанието на мода май.

Faytona
04.09.2020, 22:42
Сто пъти го казвах и пак ще го кажа. Защо ще се раздават пари под каквато и да е форма, когато всички са под еднакви условия спрямо природата? Искат се всички кошери да са регистрирани. Добре, регистрираме ги. Трябва да са пререгистрирани. Пререгистрираме. Трябва да сме ЕТ, ЕФ, ЗП, ЖО, ЕАД, ООД........и тогава ще получиш на некому дедовия. Ееееееее, а стига де. Та значи регистриран ли си в кметството, оттам нататък всичко трябва да е пределно ясно. Връзката пчелар - кметство, кметство - пчелар трябва да е винаги в ред. Има пръскания - кметството да е в час, има подпомагане - кметството да е в час, всяка година пчеларя да внася актуална информация за броя на кметството и доктора в даден ден да ги проверява. Нима тези правила ще са валидни само за катаджиите? 'Що те не ме заебат и да си карам както аз си знам, а са тръгнали подир задника ми денонощно, езичасно, ежиседмично.......? Иначе всички сме регистрирани. Примери много. Значи аз нямам подпомагане и моите пчели са лекувани, нахранени, а на сулю са изоставени и мрат през зимата, а след това той реве като вдовица за ....нали? И не стига, че ще му дадат пари, които той явно ще профука за каквото и да било, но не и за пчелите, ами ще заразява и моите пчели с пчелина си който ще е много ясно в близост до моя, твоя, вашия. А аз ще се чудя защо се получава така, че доктора, ама хич не му пука за мен и дори не знае, че съществувам. Като има закони - спазвайте ги, като ги спазвате, спазвайте ги еднакво за всички.
Защото пчеларя е професия, а може и да бъде хоби! За всяка светла професия се плащат осигуровки! Ти и другите подскачащи не сте по големи хитреци, от мен и други които ги плащат за професията пчелар! Това че лапкаш от няколко ясли и не искаш да си платиш още 1300 лв осигуровки си е твой проблем. Ти си избрал да си пчелар на хоби принципа за което няма лошо! Лошото е че хленчиш и волно или неволно искаш да си по-голям хитрец от пчеларя плащащ осигуровки и си е заложил дупенцето на една ясличка!!!

Faytona
04.09.2020, 22:43
Ники, ники, друго мнение имах за теб благодарение на изпусната " сламка " . Благодарен съм ти, но :

Първото ти изречение е лъжа и пълни глупости. Нищо не си ми подарявал и нищо не съм ти искал.
Грижата ти за бедните колеги при нужда ,я разправяй на баба злата, аз съм ти виждал бъркоча в ценовата листата на пч. център-Русе.
Работи ??? да ама друг път.
Кисели постове, ами това е много възпитано от моя страна. Истината е че незнаеш , какво пишеш. Дълъг и объркан изказ.Няма реакции, защото никой не разбра, какво искаш да кажеш.
пп.Май стнанаха не 5 думи, а цели 5 изречения. Дано си доволен и като се появиш тук, да не пишеш дивотии.kiss;
братко, май и ти взе да ги разкриваш тия пчеларчета ;)

kuline
04.09.2020, 22:46
Защото пчеларя е професия, а може и да бъде хоби! За всяка светла професия се плащат осигуровки! Ти и другите подскачащи не сте по големи хитреци, от мен и други които ги плащат за професията пчелар! Това че лапкаш от няколко ясли и не искаш да си платиш още 1300 лв осигуровки си е твой проблем. Ти си избрал да си пчелар на хоби принципа за което няма лошо! Лошото е че хленчиш и волно или неволно искаш да си по-голям хитрец от пчеларя плащащ осигуровки и си е заложил дупенцето на една ясличка!!!

А на теб какво ти пречи да си на повече ясли? Явно, че причината се корени в неспособностите ти, намерил лесните пари и включил доилния апарат, после малките му виновни. А вземи си разгледай постовете от преди няколко години. Как си негодувал срещу "големите"пчелари, а сега друга песен пееш.

Faytona
04.09.2020, 22:48
Средствата или по-просто казано лесните пари, провалят всичко добро.
Тарикат се мислиш ти и пробваш колко му струва обещанието на мода май.
е тогава лесните пари като ти не ги искаш, и аз ли не трябва да ги искам??? и съотвено като добитък пак да ни сложат хамута, и всички пари пак при зърнарите, че малко ги имат ;)

kuline
04.09.2020, 22:52
е тогава лесните пари като ти не ги искаш, и аз ли не трябва да ги искам??? и съотвено като добитък пак да ни сложат хамута, и всички пари пак при зърнарите, че малко ги имат ;)

Това със зърнарите не е база за сравнение. Хиляда пъти съм го казвал - дали ние ще вземем или не, за тях винаги ще има, защото те имат лоби, което ние нямаме, произвеждат или по-точно стоката им има стратегическо значение за държавата. Това оправдание е като на Нане, което е меко казано неиздържано логически.

Faytona
04.09.2020, 22:56
ами оставай с хамута в браздата и това е, друго не мога да ти препоръчам, освен с хленча, но няма да го споменавам да не те обидя и съответно банера да ме пощади ;)

kuline
04.09.2020, 23:05
ами оставай с хамута в браздата и това е, друго не мога да ти препоръчам, освен с хленча, но няма да го споменавам да не те обидя и съответно банера да ме пощади ;)

За банера не се коси, и това може да настъпи. Карай право Куме в очи, и там нещо за гъза.
Чудя се друго аз. Как така едни могат да градят и експлоатират нещо без помощи, а други немогат. Това ме навежда на мисълта, че или са неспособни, или имат стремеж към бързо забогатяване, гледайки зърнарите, или ... или... Допълвай ти!

Faytona
04.09.2020, 23:17
За банера не се коси, и това може да настъпи. Карай право Куме в очи, и там нещо за гъза.
Чудя се друго аз. Как така едни могат да градят и експлоатират нещо без помощи, а други немогат. Това ме навежда на мисълта, че или са неспособни, или имат стремеж към бързо забогатяване, гледайки зърнарите, или ... или... Допълвай ти!
И аз се чудя немците защо са много по зле от нас, а то защото били неспособни едновременно да са пчелари, дървари, стругари, рудари, електричари ... благодаря ти че ме светна :laughing: хитреци сме си по порода, дано съумеем да го скрием този трик от немците, че да не го копират и съответно да ни догонят ;)

kuline
04.09.2020, 23:25
И аз се чудя немците защо са много по зле от нас, а то защото били неспособни едновременно да са пчелари, дървари, стругари, рудари, електричари ... благодаря ти че ме светна :laughing:

Немците, гърците, французите и всички останали са по-добре от нас, защото нямат акъля на Бай Ганя - "Келепир да има в тая работа, келепир".
Ти пиши, пиши, аз кога мога ще чета, че за мен няма почивен ден. Няма делник, няма празник. ;)

Гогол
04.09.2020, 23:26
ето дипломат човек, няма да се дърли, ползва президентски думи като недоносче, за да изрази своето несъгласие с мен ... учете се шепичката подскачащи пуйчета от него! Друг е въпроса че ползва думи за оръжие на позорен човек и срам за историята на България!!! Гоги, оценявам те с по висок потенциал от другите по активни ;)
Ее..ее,те тука не позна.Ама хич не съм дипломатичен.Особено към такива като теб. Просто исках да ти помогна да излезеш от ситуацията в която си се насадил.Мога да ти кажа ,че ти си едно тужарче,не ,ти си хавелче спрямо всички които обиждаш,принизяваш ,иронизираш и ред други блумащини/ако не знаеш какво означават тези мои сравнения спрямо теб,питай твоя приятел Чанко.Това са изрази от Бургаския регион от време оно–някъде около 1974–78 година.Тогава копах улиците на Бургас /безплатно от Университета/ да го телефонизираме и там ги научих.
Не мога да ти влезна в амплоато,защото не разполагам с толкова време за стоене пред компа като теб.А за такъв като теб трябва повече стоене пред монитора и клавиатурата.Впрочем, времето го имам–цели 24 часа,но .......о не и пред компютъра.Не е здравословно.За мен.Сега съм чрезвичайно,за да ти отговоря на едни величаещи ме словоблудства,а следтова зариващи ме в говната словоблудства.Аз използвам по прости словосъчетания–НАЛИВАШ МУ ЛИМОНАДА В ГЪЗА,А ТОЙ ДЗИПА ЛИ ДЗИПА.Ко ши кайш ти,а? Мога да подходя и така аркадаш.Хубаво е да се снизиш по близо до земята,та като паднеш да си по–малко насинен по дупето,а може и някое краче да счупиш,много високо си се качил.
Ей на, свършиха ми 30–те минути за пред екрана,а исках да почета и нещо по–смислено в другите теми.Жалко,остава за утре.Лека вечер на всички!

borislav aleksandrov
05.09.2020, 12:05
Браво Боби, харесвам твоето мнение макар да не съм съгласен напълно с теб ...
"Лично аз не виждам с какво толкова биха им помогнали тези средства" - това е разковничето за което се изразявам по остро към другите колеги, а при теб го няма тоя хленч за разлика от тях с киселите и многобройно дребнави въпросчета ... а с какво ти пречат тези средства бих те питал по мил начин? а иначе този въпрос го задавам под различна форма от самото начало, но добавям и по някой домашен любимец за декор на многознаещите активисти, банери и подскачащи пуяци ;)

Не ми пречи че някой е взел пари а аз не. Дали ще си направя труда да отида да кандидатствам или не това е личен избор и си е мое решение. Ако не съм взел не виждам причина да се сърдя на някого а и не е редно. Всеки прави избори поне според мен е редно да се уважава това решение.
Повечето колеги едва ли имат нещо против че някой е взел. Но имат против (поне така смятам) за начина по който се разпределят средствата - всички са пчелари.
Държавата казва ЗП са пчелари а останалите сякаш не са т.е. тук е основната причина и поне според мен в очите на онези които са взели останалите пак мрънкат...
Въпроса има най-различни аспекти и те многократно са обсъждани....

agro
05.09.2020, 15:54
... Държавата казва ЗП са пчелари а останалите сякаш не са т.е. тук е основната причина ...
Държавата казва и други работи по мярката КOVID:



Допустими за подпомагане кандидати

Чл. 5. Допустими за подпомагане по чл. 3, ал. 1, т. 1 са земеделски стопани, регистрирани по реда на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани (ДВ, бр. 10 от 1999 г.) (Наредба № 3 от 1999 г.), които отговарят на поне едно от следните условия:
1. кандидатствали за подпомагане по схемите за директни плащания през Кампания 2019 и Кампания 2020;
2. кандидатствали и одобрени за предоставяне на държавна помощ de minimis за подкрепа на пчеларите през 2019 г.;
3. бенефициенти с действащ договор/ангажимент или одобрено заявление по мерките от ПРСР 2014 – 2020 г.

Лошо впечатление ми направи това. Регистриран пчелар съм, ЗП, регистриран и по ДДС, но не съм кандидатствал за пари от ПРСР или де минимис досега. Ерго - нямам право на пари от мярка KOVID - 19. Нямаше да отида да ги търся, но ме дразни - аз по-долна категория пчелар ли съм и защо? Един вид - който взел досега, пак ще му дадем, който не е - да е взел.

borislav aleksandrov
05.09.2020, 16:04
Може би изхождат от идеята че ако не си кандидатствал за помощи за да оцелееш то се справяш идеално и не си закъсал за помощ и по ковид....

agro
05.09.2020, 16:22
Може би изхождат от идеята че ако не си кандидатствал за помощи за да оцелееш то се справяш идеално и не си закъсал за помощ и по ковид....
Да, но вирусът да не би да пита кого да удари. Ако те тръшне / или някого от близките/, оживееш след усложнения и поради това дълго време не си погледнал пчелите - какво значение има дали преди това си се справял и дали си искал пари? Ама то всичката ни работа е такава - мислена, недомислена, парата повече в свирката, на хартия подражаваме на европейците, практически не съвсем и даже изобщо не.

kuline
05.09.2020, 18:45
Нали се сещате, че тия правила не са минали без одобрение или съгласуване с пчеларските вождове, така че, според мен, целта е да бъде свита бройката на желаещите, за да има за по- малка група пчелари и то свързаните с лидерите.

agro
05.09.2020, 21:52
Нали се сещате, че тия правила не са минали без одобрение или съгласуване с пчеларските вождове, така че, според мен, целта е да бъде свита бройката на желаещите, за да има за по- малка група пчелари и то свързаните с лидерите.
Не мисля, че е това. По-вероятно на чиновниците не им се занимава със съвсем нови кандидати. Трябва да правят нова база данни заради тях. По-лесно им е да карат направо по съществуващите списъци. Прилича ми на предложението за нова конституция - преписват старата за по-лесно.

зуница
05.09.2020, 21:58
Защото пчеларя е професия, а може и да бъде хоби! За всяка светла професия се плащат осигуровки! Ти и другите подскачащи не сте по големи хитреци, от мен и други които ги плащат за професията пчелар! Това че лапкаш от няколко ясли и не искаш да си платиш още 1300 лв осигуровки си е твой проблем. Ти си избрал да си пчелар на хоби принципа за което няма лошо! Лошото е че хленчиш и волно или неволно искаш да си по-голям хитрец от пчеларя плащащ осигуровки и си е заложил дупенцето на една ясличка!!!
Всяка професия изисква професионализъм от упражняващите я.Нали това имаш предвид като говориш за професия?За съжаление до момента не виждам нищо професионално в доводите и тезите които защитаваш. Нали ако си плащам осигуровките за лекар това не ме прави професор доктор лекуващ хората? За съжаление през последните години много хора решиха , че могат да си купят "професионализъм". И ефекта от това май се усеща от всички.
Искаш ли да говорим професионално за пчеларство или ще я караш "профански"? Тоя форум май на времето го започнахме като пчеларски, а то както е тръгнало...

Трендафил Дончев
05.09.2020, 21:59
Всяка професия изисква професионализъм от упражняващите я.Нали това имаш предвид като говориш за професия?За съжаление до момента не виждам нищо професионално в доводите и тезите които защитаваш. Нали ако си плащам осигуровките за лекар това не ме прави професор доктор лекуващ хората? За съжаление през последните години много хора решиха , че могат да си купят "професионализъм". И ефекта от това май се усеща от всички.
Искаш ли да говорим професионално за пчеларство или ще я караш "профански"? Тоя форум май на времето го започнахме като пчеларски, а то както е тръгнало...

Няма как да стане.;)

Pero Melifero
05.09.2020, 22:24
Ами с кой да се мери - може би с този :

Местоживеене:СфПчеларска информация

Пчеларски регион:Слънчева с-маПчеларски район:планета ЗемяБрой пчелини:1Брой кошери:5Система кошери:Дадан-БлатПчеларски стаж в години:3

Става дума за Перката :bigsmile: Търсите инфо за файтоня, а за другите.hi;Е, говорите за обиди, аз да му отвърна ли на перко или да си трая, щото трябва да съм коректен и интелигентен, като калински.:bigsmile:
С мене точно, много трудно може да се премери:cool:
1: уставно съм отговорил на всички питанки на Матеев за разлика от повечето
и 2: цялата информация е истина, при мене нема ала-бала;)
не бе, ти само кажи, ако трябва ще напиша и ЕГН, точен адрес, телефони за свръзка и актуални координати по GPS:laughing:
Който каквото съм преценил - знае. А за останалите, това е напълно достатъчноkiss;

ch.atanasov
06.09.2020, 19:59
https://bnr.bg/post/101336587/pchelarite-iskat-specialno-podpomagane?fbclid=IwAR2nSAqOEgjCsI1STo2NsjwN7u7YU di9FQf4Z9H2eCbkxcETDOteso-C2Ug

Хайде на лесните пари.:yahoo:

zapstojan
06.09.2020, 20:25
Е, те нали само за малките стопанства?:(

kuline
06.09.2020, 22:57
Четейки, се чудя тия във форума ли са хортувари - И.К. сподели: чува се че ... Какво значи чува се? Че буля Пена, спала с дяда Иван или, че... Може ли да се обосноваваш като на селския мегдан - чува се, оня каза, че чул.... Тайничко се надявам това да е "украшение" на журналята, ама едва ли.

Трендафил Дончев
06.09.2020, 23:31
Някой да е чул, че ще се събират? Някой случайно да е присъствал? Сигурно е било тайно събрание?! ................Егати мъглявината е туй пчеларство и най - вече ръководните му структури. ;)

ch.atanasov
07.09.2020, 07:38
Някой да е чул, че ще се събират? Някой случайно да е присъствал? Сигурно е било тайно събрание?! ................Егати мъглявината е туй пчеларство и най - вече ръководните му структури. ;)

Ами те някои, май са в нелегалност от доста време. Иначе има представителност Иван Къвев, Сребрин Илиев ....Ръководните кадри се обединяват.:bigsmile:

Трендафил Дончев
07.09.2020, 10:23
Ами те някои, май са в нелегалност от доста време. Иначе има представителност Иван Къвев, Сребрин Илиев ....Ръководните кадри се обединяват.:bigsmile:

Някога при липсата на каквато и да е комуникация са успявали от ухо на ухо да се справят, да се събират, да правят събрания, сега за секунда цял свят може да научи и - нищо. Това повече ми идва като - аз да се вмъкна някъде по веригата, по - лесно да оправям моите работи, а другите да вървят в тръните. Да ме извиняват някои мои познати и колеги, че бях обещал да не се занимавам с това, но в крайна сметка за какво обединение говорим? Те нямат за цел да ни обединяват. Та, много си прав в случая Атанасов за последното. Келепир да има. ;)

dvd111
08.09.2020, 08:25
... Да ме извиняват някои мои познати и колеги, че бях обещал да не се занимавам с това, но в крайна сметка за какво обединение говорим? Те нямат за цел да ни обединяват...
А ето и потвърждение на думите ти:
https://youtu.be/MyJeMpneVt4?t=154

а след много приказки, след 33:08 мин. е виждането на "ръководителите" за бъдещето на сектора и извода, че "така нареченото самостоятелно пчеларство не е жизнеспособно в България". (Това Файтона май не го е гледал...) И тук опираме до въпроса, защо тогава се натискат да водят хората, които се надяват на по-добри переспективи за развитие?!
Ти си отговорил, де...

agro
08.09.2020, 10:20
Изгледах цялото интервю. Беше ми интересно да чуя набелязани проблемите и казусите в опрашването и тенденциите в новата селскостопанска политика, касаещи пчеларството. Специално моето пчеларство със сигурност е нежизнеспособно, ако чакам оттам да ми дойде заплатата. Предполагам и при много други е така, затова и се наричат хоби пчелари. Това, което Илиев казва, се отнася за професионалните пчелари, които чакат дохода си от пчелите. Ако продължават да се занимават само и единствено с пчелите, неминуемо ще бъдат изместени от фермери, които комбинират пчелите с останалата част от фермерското си стопанство - например с овощни насаждения. Може да има и други комбинации - пчелини, които се развиват в посока предлагане на преработен краен продукт - прашец, прополис, восъчни изделия и т.н. Такива комбинации рано или късно ще изтикат класическите пчелни ферми към нерентабилност. Аз по тази причина от няколко години, макар и бавно и без пари, чопля проблема с приложението на съвременните технологии в пчеларството. Имам си концепция, проверката на която на практика обаче изисква неоправдано големи за мен финансови средства или пък ще се проточи прекалено много във времето. За мен, докато с една чанта инструменти един занаятчия /водопроводчик, електротехник, заварчик и какъвто се сетите/ изкарва повече пари от един пчелар със 100 кошера, пчеларството си остава губеща или хоби дейност. Пчеларите или трябва да направят дейността си по-доходна, или да останат в зоната на хоби пчеларството, но там няма как да чакат подпомагане.

Трендафил Дончев
08.09.2020, 11:43
Изгледах цялото интервю. Беше ми интересно да чуя набелязани проблемите и казусите в опрашването и тенденциите в новата селскостопанска политика, касаещи пчеларството. Специално моето пчеларство със сигурност е нежизнеспособно, ако чакам оттам да ми дойде заплатата. Предполагам и при много други е така, затова и се наричат хоби пчелари. Това, което Илиев казва, се отнася за професионалните пчелари, които чакат дохода си от пчелите. Ако продължават да се занимават само и единствено с пчелите, неминуемо ще бъдат изместени от фермери, които комбинират пчелите с останалата част от фермерското си стопанство - например с овощни насаждения. Може да има и други комбинации - пчелини, които се развиват в посока предлагане на преработен краен продукт - прашец, прополис, восъчни изделия и т.н. Такива комбинации рано или късно ще изтикат класическите пчелни ферми към нерентабилност. Аз по тази причина от няколко години, макар и бавно и без пари, чопля проблема с приложението на съвременните технологии в пчеларството. Имам си концепция, проверката на която на практика обаче изисква неоправдано големи за мен финансови средства или пък ще се проточи прекалено много във времето. За мен, докато с една чанта инструменти един занаятчия /водопроводчик, електротехник, заварчик и какъвто се сетите/ изкарва повече пари от един пчелар със 100 кошера, пчеларството си остава губеща или хоби дейност. Пчеларите или трябва да направят дейността си по-доходна, или да останат в зоната на хоби пчеларството, но там няма как да чакат подпомагане.

Аз си мисля, че ще стане още по - голяма ”каша”, както го каза и водещата. /то па една водеща/ ;)

Георги Куров
28.07.2021, 06:54
Нова мярка за пчеларите със загуби на пчелни семейства.
Компенсират пчеларите с 3 млн. лв. за сушата през 2020 г. | Държавен Фонд Земеделие (dfz.bg) (https://www.dfz.bg/bg/prescentar/novini/-3-2020-/)

Трендафил Дончев
28.07.2021, 07:18
Нова мярка за пчеларите със загуби на пчелни семейства.
Компенсират пчеларите с 3 млн. лв. за сушата през 2020 г. | Държавен Фонд Земеделие (dfz.bg) (https://www.dfz.bg/bg/prescentar/novini/-3-2020-/)

Има грешка в изписването: - "Компенсиране на НЯКОИ пчелари". Едва ли пчелите опрашват избирателно, както се прави в министерството. ;)

nikimarti8
28.07.2021, 14:12
Поредната схема? Или простотия,която някой е сънувал,унищожени от сушата. Риба ли ?

jdrumev
28.07.2021, 17:25
Нова мярка за пчеларите със загуби на пчелни семейства.
Компенсират пчеларите с 3 млн. лв. за сушата през 2020 г. | Държавен Фонд Земеделие (dfz.bg) (https://www.dfz.bg/bg/prescentar/novini/-3-2020-/)


Като ви думах да обявявате зимна смъртност ми се смяхте.Сега пак ми се смейте.50 кошера по 70=3 бонбона и полувина....:laughing:

Трендафил Дончев
28.07.2021, 18:08
Като ви думах да обявявате зимна смъртност ми се смяхте.Сега пак ми се смейте.50 кошера по 70=3 бонбона и полувина....:laughing:

Така. Обявявам. Но някой трябва да дойде да провери. Да, но аз ще си разхвърлям из пчелина всичките празни кошери, и ако евентуално някой ми дойде на проверка ще му ги предоставя да ги опише. Така, но този който ще ми ги описва и хал хабер няма да си има от това което се извършва. И ще пише като писател изпаднал в патос. След това, ако си и малко вещ в документацията, и си в играта.
Значи на всички пчелите опрашват родната ни природа, а само някои ще обират парите.
До кога ще се получава това? Толкова ли е сложно, всички кошери/пчелини да се регистрират в кметствата, както си беше и си е. Всеки кошер, всеки пчелар да е значим. Всички допринасят за благата, всички да ползват при несгодите. Ако се полага един лев на кошер, човека с един кошер да си го получи, а този с 500 ще получи 500 лв. Ние обаче си играем на регистрации, на пререгистрации,..... и за чий ..... го правим? Само да се намираме на работа и да показваме на ЕС, че правим нещо, а всъщност - НИЩО.


П.П. Знам, че това го пиша за кой ли път, но ще го пиша, че току виж някой се вслушал в това що думам. ;)

П.П. Аз, от кога ли съм започнал да вярвам в таласъми? :bigsmile:

jdrumev
28.07.2021, 18:14
Така. Обявявам. Но някой трябва да дойде да провери. Да, но аз ще си разхвърлям из пчелина всичките празни кошери, и ако евентуално някой ми дойде на проверка ще му ги предоставя да ги опише. Така, но този който ще ми ги описва и хал хабер няма да си има от това което се извършва. И ще пише като писател изпаднал в патос. След това, ако си и малко вещ в документацията, и си в играта.
Значи на всички пчелите опрашват родната ни природа, а само някои ще обират парите.
До кога ще се получава това? Толкова ли е сложно, всички кошери/пчелини да се регистрират в кметствата, както си беше и си е. Всеки кошер, всеки пчелар да е значим. Всички допринасят за благата, всички да ползват при несгодите. Ако се полага един лев на кошер, човека с един кошер да си го получи, а този с 500 ще получи 500 лв. Ние обаче си играем на регистрации, на пререгистрации,..... и за чий ..... го правим? Само да се намираме на работа и да показваме на ЕС, че правим нещо, а всъщност - НИЩО.

А да криеш зимна смъртност добре ли е?А всичката Акация да е БИО добре ли е...?;):bigsmile:Ся като лапна 3 1/2 бомбона немож да ме стигнеш.Даже за догодина мисля да увелича зимните загуби.Шегувам се разбира се.:laughing:Аз като ти думах,че това ще ми е най силната година ти ми думаше ФАНТАЗЬОР.:bigsmile:

Трендафил Дончев
28.07.2021, 18:29
А да криеш зимна смъртност добре ли е?А всичката Акация да е БИО добре ли е...?;):bigsmile:Ся като лапна 3 1/2 бомбона немож да ме стигнеш.Даже за догодина мисля да увелича зимните загуби.Шегувам се разбира се.:laughing:Аз като ти думах,че това ще ми е най силната година ти ми думаше ФАНТАЗЬОР.:bigsmile:

Няма да коментирам повече, че си вдигам.....кръвното.;)

jdrumev
28.07.2021, 19:03
Няма да коментирам повече, че си вдигам.....кръвното.;)


Що се нервиш?Погледни и от хубавата страна.;)Време е вече да се обявява и зимна смъртност.Така институциите ще почнат да работят и ще има черно на бяло какво е състоянието на Българското пчеларство.До сега какво беше?Всеки крие за пари или да не го изкарат калпав пчелар...:bigsmile:

kuline
28.07.2021, 20:55
Ами то дал Бог пчелари, заради авантата. Сега обаче се чешат по врата и пресмятат кое ще им е по-на сметка - обявяване на смъртност или прикриване, на такава, заради програмите. Да им такова и на програмистите - е за това ги не долюбвам.
Познавам два-трима био, колко са таквиз, само те си знаят, но е факт че се снижиха и оглеждат като пръднал заек в люцерна - сакън някой да не разбере, че половината им пчелини са леж. Е вече възстановени, ама пусти и сертификат, на който се крепи солиден финансов приход, хич не искат да се простят с него.

jdrumev
28.07.2021, 21:05
Ами то дал Бог пчелари, заради авантата. Сега обаче се чешат по врата и пресмятат кое ще им е по-на сметка - обявяване на смъртност или прикриване, на такава, заради програмите. Да им такова и на програмистите - е за това ги не долюбвам.
Познавам два-трима био, колко са таквиз, само те си знаят, но е факт че се снижиха и оглеждат като пръднал заек в люцерна - сакън някой да не разбере, че половината им пчелини са леж. Е вече възстановени, ама пусти и сертификат, на който се крепи солиден финансов приход, хич не искат да се простят с него.


Да обява или да не обявя мили ми Калине...:bigsmile:А който е тарикат знае как се прави да играш на сигурно...;)Просто и лесно е.:bigsmile:

kuline
28.07.2021, 21:17
Да обява или да не обявя мили ми Калине...:bigsmile:А който е тарикат знае как се прави да играш на сигурно...;)Просто и лесно е.:bigsmile:

Виж, дразня се не от това, че се възползват от нечие безхаберие при формиране на мерки, програми или каквото е там, а от това, че се правят на света вода ненапита и показността колко големи пчелари са, а в същност една голяма нула. Работете бе хора, работете, но влагайки мисъл в това, което правите, а не само да потриват ръце при всяко обявяване на де минимис, ме минимис или нещо си от тоя сорт, който им дава едни пари, щото видиш ли ги сполетяла беда. Абе ей, аз съм стигал до 70% процента смъртност, не съм чакал на някой, а съм търсил неволята и съм се завръщал в играта. Не, не се хваля, а давам пример, че щом не си пчелар, заради "помощи", ще успееш, инак догодина, че и още тази, ще чакате пак някой да ви бие финансова инжекция.

jdrumev
28.07.2021, 21:32
Виж, дразня се не от това, че се възползват от нечие безхаберие при формиране на мерки, програми или каквото е там, а от това, че се правят на света вода ненапита и показността колко големи пчелари са, а в същност една голяма нула. Работете бе хора, работете, но влагайки мисъл в това, което правите, а не само да потриват ръце при всяко обявяване на де минимис, ме минимис или нещо си от тоя сорт, който им дава едни пари, щото видиш ли ги сполетяла беда. Абе ей, аз съм стигал до 70% процента смъртност, не съм чакал на някой, а съм търсил неволята и съм се завръщал в играта. Не, не се хваля, а давам пример, че щом не си пчелар, заради "помощи", ще успееш, инак догодина, че и още тази, ще чакате пак някой да ви бие финансова инжекция.


Знаеш и аз съм от тия броените със зимна смъртност,но ме дразни друга неправда в раздаването на тия пари.За много програмисти беше края на мярка 6,3.Понеже след като тръгнаха Ветеринарите,нямаше как да скрият смъртноста/е някой скриха и сега си апат гъзягата/:bigsmile: трябваше да я обявят и им взеха проби.На всички им признаха годината/поне не съм чувал колега да се е оплакъл/Обявиха смъртност 80-100% а това никак не е малко като бройка кошери по 6,3 за последна година.Един път взел 15-20хил/лв и сега втори път ще взема.Държавата не му ли помогна като им зачете последната година?;)Не ме разбирай погрешно,че не желая да се дават пари на програмисти,но в тоя случай не е правилно.Как да се конкорирам с него за цена на меда ?

koragroup
29.07.2021, 08:37
...Как да се конкорирам с него за цена на меда ?

Докато се конкурираме помежду си и се делим на програмисти и такива дето не ги е огряло, няма да се оправим....

П.С. Момчета, Светият Синод е обявил прием по мярката Света Вода Ненапита и ще раздава ореоли за великомъченици. Трябва да си приготвите реч, ама внимавайте, че мотивите отидат ли към завист и злословие, ореол нанайси. Даже може и някоя година в пъкъла да откарате... щото Оня всичко вижда...

julian103
29.07.2021, 08:40
... щото Оня всичко вижда...

Нали два пъти гласувахме против него, бре? blush;

Георги 1974
29.07.2021, 10:00
Докато се конкурираме помежду си и се делим на програмисти и такива дето не ги е огряло, няма да се оправим....

П.С. Момчета, Светият Синод е обявил прием по мярката Света Вода Ненапита и ще раздава ореоли за великомъченици. Трябва да си приготвите реч, ама внимавайте, че мотивите отидат ли към завист и злословие, ореол нанайси. Даже може и някоя година в пъкъла да откарате... щото Оня всичко вижда...
Май ти се изживяваш като великомъченик за правата вяра че а е някой възроптал срещу безумието на уедряването а го пращаш в ада.
Каква е ползата за природата и обществото от уедреното пчеларство /никаква само негативи

kuline
29.07.2021, 11:54
Ти, да видиш! Знам един пчелар, който е завършил духовната семинария, но не предполагах, че има и друг, и то какъв - реди ги като изгонен поп от черква. Анатемосва, кълнейки, упреквайки ни в завист. За каква завист става въпрос бре?

Георги 1974
29.07.2021, 12:02
Ти, да видиш! Знам един пчелар, който е завършил духовната семинария, но не предполагах, че има и друг, и то какъв - реди ги като изгонен поп от черква. Анатемосва, кълнейки, упреквайки ни в завист. За каква завист става въпрос бре?
Ами за болестите и смрътността де развъждат в претъпканите си пчелини.
Яйца от щастливи кокошки има ама мед не.

koragroup
29.07.2021, 13:14
Май ти се изживяваш като великомъченик за правата вяра че а е някой възроптал срещу безумието на уедряването а го пращаш в ада.
Каква е ползата за природата и обществото от уедреното пчеларство /никаква само негативи

Адашче, бъркаш ме с някой друг. Нито пък кълна или анатемосвам. Просто сабале по грешка натиснах на линка за форума и като прочетох как света и светих плачат за пчеларските неправди, сочейки с пръст ония фарисей "програмистите" ме изби на "поезия".

Преди една година приблизително писах, даже анкета пуснах и какво излезе? 21 човека гласуваха. И се почна един говорилник от който нищо не излезе. Сега като се вгледах нито един от участниците в "говорилника" не е гласувал в анкетата.
Аз знаех, че зимата ще е тежка. Говоря с много хора извън форума, познавам и много земеделци. Покрай работата си често контактувам и с БАБХ. Просто успях да събера 2 и 2 и за съжаление да разбера че нямам полезен ход, за да променя нещата (за изхода от зимата).
А Момчета, по зле ще става. И докато спорим и се упрекваме дали и защо да обявяваме смъртността, по добре да се обединим в това как да я намалим.
Щото както казва един земеделец, Евал съм ти пчелите, до 4-5 години ще можем (кооператорите) и без тях... За новия програмен период се предвижда да се вдигне забраната за отглеждане на ГМО култури...
Не плюйте по мене, аз само предупреждавам какво иде.
Относно окрупняването. Преди години реших да издържам семейството си с пчеларство. Тогава това беше възможно. Но трябваше обем (който сега се вдигна двойно).
Относно завистта, така наричам аз да гледаш в паничкатана другарчето и като мантра да повтаряш "те вземат и затова всичко е толкова зле". Да аз вземам. И ако има програма по която да кандидатствам за 10 стотинки на кошер, ще го направя. Защото ако не ги взема аз, ще ги пренасочат за осигуровки на индианците или за зърнарите, дето "хранят патките"...
Както казва Мика-е-велика - момчета дайте малко повече чувство за хумор.

koragroup
29.07.2021, 13:18
Ами за болестите и смрътността де развъждат в претъпканите си пчелини.
Яйца от щастливи кокошки има ама мед не.

Ааа яйца има и медец има.
На какво се дължи имането не знам. Дали че пашата беше същата, а пчелите на половина? Спецовете да кажат. Аз от счетоводство и фактури разбирам предимно...

kuline
29.07.2021, 13:38
"Като не ги взема аз, ще ги вземе друг" - Какво чувство за хумор само.
Не пчеларството, всичко завършващо на "ство" затъва. Държавата няма политика да съхрани тези отрасли на селското стопанство, единствено земеделието, по-точно зърнопроизводството, всичко останало се забатачва. Ти продължавай да си вземаш стотинките и никой не ти е крив, че не си си направил сметката! Я ми кажи от колко време си пчелар, че да ти претегля професионалзма.

koragroup
29.07.2021, 13:50
"Като не ги взема аз, ще ги вземе друг" - Какво чувство за хумор само.
Не пчеларството, всичко завършващо на "ство" затъва. Държавата няма политика да съхрани тези отрасли на селското стопанство, единствено земеделието, по-точно зърнопроизводството, всичко останало се забатачва. Ти продължавай да си вземаш стотинките и никой не ти е крив, че не си си направил сметката! Я ми кажи от колко време си пчелар, че да ти претегля професионалзма.

На 02.09.2011г почина дядото от който саследих 7 кошера с пчели. Очаквам с интерес резултата от претеглянето. А ти би ли споделил на колко години си, за да претегля дали си просто млад или има друга причина.

kuline
29.07.2021, 13:59
На 02.09.2011г почина дядото от който саследих 7 кошера с пчели. Очаквам с интерес резултата от претеглянето. А ти би ли споделил на колко години си, за да претегля дали си просто млад или има друга причина.

На колко съм години ли? Почти съм абонат за вестник "Трета възраст" :bigsmile:

Попитах те за това, от кога се заинтересува от пчелите, защото явно не си знаел с какво се захващаш, кандидатствайки по разните мерки, мислейки си да развиваш сериозен бизнес. Аз доста преди теб съм си го мислел, но не нерешителността ме спря, а това, че знам какъв къртовски труд е да отглеждаш пчели, при липса на работна ръка. Ето за това съм се спрял на брой кошери, които мога да обслужвам/отглеждам сам, без нечия помощ.

koragroup
29.07.2021, 14:10
Никога не съм си правил сметката включвайки пари по програма или субсидия. Когато се регистрирах във форума с идеята, че ще гледам пчели, ме запознаха със класическата сметка: 100кошера по 30кг мед от кошер са 3 тона мед. По 4лв (колкото беше оптимистичната цена на меда тогава) прави 12000лв и това само за 6 месеца работа в годината... И тази сметка не ми беше лайт мотив.
Сметката ми беше, както казах, че исках да се издържам с отглеждане на пчели (и до голяма степен го правя) и за целта ми трябват определен брой кошери. Точка. От там нататък всяка помощ и всеки лев който съм можел да получа без да имам проблеми със съвестта си и закона, съм го взел. Така съм решил.

Георги 1974
29.07.2021, 14:52
Никога не съм си правил сметката включвайки пари по програма или субсидия. Когато се регистрирах във форума с идеята, че ще гледам пчели, ме запознаха със класическата сметка: 100кошера по 30кг мед от кошер са 3 тона мед. По 4лв (колкото беше оптимистичната цена на меда тогава) прави 12000лв и това само за 6 месеца работа в годината... И тази сметка не ми беше лайт мотив.
Сметката ми беше, както казах, че исках да се издържам с отглеждане на пчели (и до голяма степен го правя) и за целта ми трябват определен брой кошери. Точка. От там нататък всяка помощ и всеки лев който съм можел да получа без да имам проблеми със съвестта си и закона, съм го взел. Така съм решил.
В частност имаш право.В действителност преди 5-6г.се регестрирах във форума (преди това само четях като гост) за да защитя същата теза..Към днешна дата след стотици в буквалния смисъл на думата статтии книги и т.н. мисля че програмите за брой води до струпване и пренаселеност на пчелните семейства а това е зловредна практика която води до проблеми със здравния статус на пчелите а и ползата от опрашвна като цяло е по малка в сравнение с повече на брой пчелини с по малък брой пчелни семейства

koragroup
29.07.2021, 15:18
В частност имаш право.В действителност преди 5-6г.се регестрирах във форума (преди това само четях като гост) за да защитя същата теза..Към днешна дата след стотици в буквалния смисъл на думата статтии книги и т.н. мисля че програмите за брой води до струпване и пренаселеност на пчелните семейства а това е зловредна практика която води до проблеми със здравния статус на пчелите а и ползата от опрашвна като цяло е по малка в сравнение с повече на брой пчелини с по малък брой пчелни семейства

Когато едни хора които не разбират от нищо определят как други да вземат нещо, те определят елементарни или измислени критерии за подбор на бенефициентите, както и за отчитане на резултата от финансирането. На каква друга база да се дават парите, при положение че тя държавата не може реално да отчете броя на пчелните семейства... Не регистрирани, завишени бройки, неотчетена смъртност... Какво измислиха? Жълти табелки?!?! Щото при кравите и козите работи и тука ще е така...
За здравния статус е така и не е така. Опира до стопанина. Ако е мърльо и 10 да са и 100 да са кошерите положението ще е същото. А държавата отното е на грешното място. Миналата година на 27.12 БАБХ отидоха в магазин който продава моя мед и се заядоха за етикета. В следвашите 3 дена до Нова година от всичките ми клиенти ми звъннаха да предупредят че са ги посетили и първото за което са питали са моите етикети (не мед и прешец а етикети). За какво се заядоха няма да ви кажа, защото е пародия която накрая опря в спор дали Българското знаме е символ показваш произход ана меда...
Забравете го това опрашване. Няма вече какво да опрашват пчелите освен овошките. А и да бъдем честни. Пчелите са опрашител на промишлени култури. Всичко останало го оправят предимно дивите пчели.

ch.atanasov
29.07.2021, 15:47
Никога не съм си правил сметката включвайки пари по програма или субсидия. ....

Тук не ти вярвам. Как ще пропуснеш едни 25 бондака, та с тях веднага получаваш подарък -N бр. кошери и сметката 100х30=3000 х4 =12 000 става : Nх30х4 = на много.:crazy:

jdrumev
29.07.2021, 16:32
Тук не ти вярвам. Как ще пропуснеш едни 25 бондака, та с тях веднага получаваш подарък -N бр. кошери и сметката 100х30=3000 х4 =12 000 става : Nх30х4 = на много.:crazy:


А 100х70=7000 де го забрави.;)

koragroup
29.07.2021, 16:34
Тук не ти вярвам. Как ще пропуснеш едни 25 бондака, та с тях веднага получаваш подарък -N бр. кошери и сметката 100х30=3000 х4 =12 000 става : Nх30х4 = на много.:crazy:

Ако искаш вярвай. И да, прав си че с парите купих N броя кошери с които подменям старите, с новите започвам да вадя и прашец и т.н. Знам че и за това няма да ме разбереш но субсидията никога не е била цел а средство за постигане на целите.

dvd111
29.07.2021, 16:35
Когато едни хора които не разбират от нищо определят как други да вземат нещо, те определят елементарни или измислени критерии за подбор на бенефициентите, както и за отчитане на резултата от финансирането...
Безспорно. (Освен, ако... не са чак толкоз неразбиращи и не е направено нарочно:()


...Забравете го това опрашване. Няма вече какво да опрашват пчелите освен овошките. А и да бъдем честни. Пчелите са опрашител на промишлени култури. Всичко останало го оправят предимно дивите пчели.
Позволи ми тук да не се съглася. По-скоро промишлените култури се опрашват най-вече (и все още) от пчелите, защото все още има пчелари, които не се отказват да възстановяват загубите след поредното унищожително пръскане (което не може да стане при дивите опрашители). А относно другото ти твърдение, едва ли ще намериш много места в страната, които не са посещавани от стопанисвани от някого пчели...

koragroup
29.07.2021, 16:47
...Позволи ми тук да не се съглася. По-скоро промишлените култури се опрашват най-вече (и все още) от пчелите, ......

Тъй де, ама до година-две всичко ще е самоопрашващи се сортове и ГМО, на които пчели не им трябват...

jdrumev
29.07.2021, 17:22
Говори колегата за завист м/у пчеларите и иска обединение.Как да се обединим?Един Айтоски тарикат миналата година тръгна да прави отводки края на сезона с цел да ги продаде като ранни отводки напролет.Така се наигра,че си затри единия пчелин.Кажи ми колега според теб правилно ли е държавата да му плаща умрелите семейства отводки сега?Тоя същия Айтоски тарикат не е от незнаещите и неможещите даже и лекции изнася.Такива като него имаше много миналата година.Пак те питам правилно ли е да му плати държавата зимната смъртност на пчелните семейства тип отводка?Това е втория пример който давам.Ако желаеш и други мога да дам.Не се заблуждавай,че пиша от завист,но мразя дребните тарикати от които пчеларството е на това дередже.;)

kaloyanv
29.07.2021, 17:35
Така и така сте зачекнали. Аз имах 3 кошера, обаче след роенето вече са 7 и добре се развиха. Мислех да ходя да ги регистрирам, обаче да ви кажа, много не ми се пускат тези ... в къщата ми. Някак си нямам им много доверие, особено един път като се обаждах за нерегламентирано пръскане през деня, ме сложиха точно .. . Тези освен след това да започнат да ме проверяват за щяло и нещяло, друго не виждам да стане. Аз съм много внимателен, един стар пчелар ми помага и гледам да спазвам всички ветеринарни мерки. Аз знам кое е правилно, обаче искам да ви попитам и вас какво мислите по въпроса. А иначе това пчеларстване го правя, просто защото наследих 1 кошер и не искам да ги изхвърлям, а пък и то става малко краста, но бая време ми заминава от тая работа.

jdrumev
29.07.2021, 17:40
Така и така сте зачекнали. Аз имах 3 кошера, обаче след роенето вече са 7 и добре се развиха. Мислех да ходя да ги регистрирам, обаче да ви кажа, много не ми се пускат тези ... в къщата ми. Някак си нямам им много доверие, особено един път като се обаждах за нерегламентирано пръскане през деня, ме сложиха точно .. . Тези освен след това да започнат да ме проверяват за щяло и нещяло, друго не виждам да стане. Аз съм много внимателен, един стар пчелар ми помага и гледам да спазвам всички ветеринарни мерки. Аз знам кое е правилно, обаче искам да ви попитам и вас какво мислите по въпроса. А иначе това пчеларстване го правя, просто защото наследих 1 кошер и не искам да ги изхвърлям, а пък и то става малко краста, но бая време ми заминава от тая работа.


Регистрираш ги заради комшиите да си вържеш шортите...;):bigsmile:

koragroup
29.07.2021, 18:01
Говори колегата за завист м/у пчеларите и иска обединение.Как да се обединим?Един Айтоски тарикат миналата година тръгна да прави отводки края на сезона с цел да ги продаде като ранни отводки напролет.Така се наигра,че си затри единия пчелин.Кажи ми колега според теб правилно ли е държавата да му плаща умрелите семейства отводки сега?Тоя същия Айтоски тарикат не е от незнаещите и неможещите даже и лекции изнася.Такива като него имаше много миналата година.Пак те питам правилно ли е да му плати държавата зимната смъртност на пчелните семейства тип отводка?Това е втория пример който давам.Ако желаеш и други мога да дам.Не се заблуждавай,че пиша от завист,но мразя дребните тарикати от които пчеларството е на това дередже.;)

Как да ти отговоря. И по двата начина ще ти отгворя.
1. Не е правилно, не е морално и не е честно да му се компенсират загубите при положение, че са били обречени още при създаването им.
2. Да си отговорим на въпросите. Тарикатът знаел ли е че ще има субсидия за загинали семейства? Като е направил отводките регистрирал ли ги е и получил ли е от тах облага под формата на друга субсидия. Ако отговорите са "не", регистрирал ги е и не е получил примерно деминимис за тях, от документална форма няма пречка да кандидатства и сега.
А сега и аз да те питам. Тоя тарикат име има ли и защо не го назоваваш? Като мислиш, че ощетява държавата защо не подадеш сигнал в ДФЗ? Защо заради една мърша, цялото стадо трябва да страда?
Да, за обединение говоря и ако се замислиш ще видиш, че само това е изхода. Защото ако сме обединени и тая мърша иска да е с нас, ще получи "червен картон" и да ходи да си тарикатства... Защото докато няма обединение, което да се очисти от мършата, еднин умирисник ще лепи етикети на цялото съсловие.
Кой според тебе може да каже и покаже на държавата кои са порочните практики? Корчев? Друмев? Атанасов? Калин...по отделно никой няма да им обърне внимание, въпреки че всеки може да им даде по 20% от решенията за проблемите.

jdrumev
29.07.2021, 18:17
Няма смисъл да му правя реклама като му споменавам името.Всички знаем кой правеше записване за ранни Фарарови отводки.;)За обединение неме разбирай грешно и аз съм ЗА.Ако някой дойде на някоя от сБирките на СКП ще разбере,че наистина трябва обединение.

kaloyanv
29.07.2021, 20:00
От едната ми страна е първата ми братовчедка, а от другата един друг. Аз съм баш на края на населеното място. Отделно двора е голям. Други съседи нямам.

зуница
29.07.2021, 20:07
Извинявайте , че ви се меся в моабетя, но обединение става само на хора с общи интереси.Какво е общото в интереса на "програмиста" със стотици кошери и "любителя" с двайсетина?

зуница
29.07.2021, 20:09
От едната ми страна е първата ми братовчедка, а от другата един друг. Аз съм баш на края на населеното място. Отделно двора е голям. Други съседи нямам.
Спазвай законните отстояния от съседите и "споко".

Георги 1974
29.07.2021, 20:13
Тъй де, ама до година-две всичко ще е самоопрашващи се сортове и ГМО, на които пчели не им трябват...

Ами не е баш така в Канада си имат ГМО култури но си имат и пазарна ниша за опрашване.В Китай не знам дали има ГМО ама там де няма пчели бръмчът се едни четчици.В Америка преди Колумб е нямало медоносни пчели коне и други да имало е земеделие от дивите опрашители няколко хиляди вида но освен с брой с друго не могат да впечатлят а и нещо измират та промишлено земеделие без медоносни пчели трудна работа за сега.
А относно броя на кошерите и здравето им нямах в пред вид мурдарите а пренаселеността.По емпирични данни се смята половината от отстояние 2км. в окръжност на медоносната растителност или за 100кг. мед на семейство (за тях и малко за пчеларя 30-30кг.) е около 200бр
но в Сибир при СССР са установили 50 пряко сила 100 иначе глад нападения болести и мор става след някое време
(поне така съм чел де).

koragroup
29.07.2021, 22:37
Извинявайте , че ви се меся в моабетя, но обединение става само на хора с общи интереси.Какво е общото в интереса на "програмиста" със стотици кошери и "любителя" с двайсетина?

Как така какво е общото? В момента дереджето на българското пчеларство е все едно все едно сме изпратили двамата пчелари от цитата ти на Марс. А ти ме питаш какво е общото.

валко
29.07.2021, 22:40
Тъй де, ама до година-две всичко ще е самоопрашващи се сортове и ГМО, на които пчели не им трябват...


Много си далече от истината,ГМО е много скъпо и малко забранено.

koragroup
29.07.2021, 22:48
Ами не е баш така в Канада си имат ГМО култури но си имат и пазарна ниша за опрашване.В Китай не знам дали има ГМО ама там де няма пчели бръмчът се едни четчици.В Америка преди Колумб е нямало медоносни пчели коне и други да имало е земеделие от дивите опрашители няколко хиляди вида но освен с брой с друго не могат да впечатлят а и нещо измират та промишлено земеделие без медоносни пчели трудна работа за сега.
А относно броя на кошерите и здравето им нямах в пред вид мурдарите а пренаселеността.По емпирични данни се смята половината от отстояние 2км. в окръжност на медоносната растителност или за 100кг. мед на семейство (за тях и малко за пчеларя 30-30кг.) е около 200бр
но в Сибир при СССР са установили 50 пряко сила 100 иначе глад нападения болести и мор става след някое време
(поне така съм чел де).

Леле.. от Ванкувър до Владивосток.... свят ми се зави...
Аз като по по-проз гледам у наше село. Тровят ни всеки ден, паша няма, климата се променя, сезоните се местят, а ние пречим на пчелите да се приспособят.

zapstojan
29.07.2021, 22:57
......От там нататък всяка помощ и всеки лев който съм можел да получа без да имам проблеми със съвестта си и закона, съм го взел. Така съм решил.

Как да ти отговоря. И по двата начина ще ти отгворя.
1. Не е правилно, не е морално и не е честно да му се компенсират загубите при положение, че са били обречени още при създаването им.
Съвест и морал са широки понятия. Толкова широки и безгранини, колкото от тук до Плеядите и още толкова, но оттатък Плеядите.
Аз не бих взел пари за които не съм работил. Няма да се наредя на една опашка с далавераджиите, защото така подкрепям далаверите, а аз съм против тях.

….Да, за обединение говоря и ако се замислиш ще видиш, че само това е изхода. Защото ако сме обединени и тая мърша иска да е с нас, ще получи "червен картон" и да ходи да си тарикатства... Защото докато няма обединение, което да се очисти от мършата, еднин умирисник ще лепи етикети на цялото съсловие. .
Това, „Да се обединим, да се разграниим”, вече е играно!

…Кой според тебе може да каже и покаже на държавата кои са порочните практики? Корчев? Друмев? Атанасов? Калин...по отделно никой няма да им обърне внимание, въпреки че всеки може да им даде по 20% от решенията за проблемите.
1. Според мен, обединение е нужно ако ще се вдигат въстания ( например 09.09.1944г. )
2. Докато мога да «взема всеки лев, който мога да взема», за решение на какви проблеми говорим?

koragroup
30.07.2021, 07:17
...Аз не бих взел пари за които не съм работил. Няма да се наредя на една опашка с далавераджиите, защото така подкрепям далаверите, а аз съм против тях.

Това, „Да се обединим, да се разграниим”, вече е играно!

1. Според мен, обединение е нужно ако ще се вдигат въстания ( например 09.09.1944г. )
2. Докато мога да «взема всеки лев, който мога да взема», за решение на какви проблеми говорим?

Искаш да кажеш, че ако започваш нов бизнес и ти трябва кредит от банка, няма да започнеш щото има едни далавераджии дето източват банки на всеки 10 години?
Казвам го за последно. Докато говорим повече за пари, кой колко, как и защо ги взема, а не за пчели, здравето им, паша и пазар на продукцията ни, оправия няма да има.

Както пише в подписа на един съфорумец, който разбрал - разбрал, кой не е да пита .... у форума...

За 24 часа изписах мнения колкото за предходната една година. БАНвам се. Чао.

zapstojan
30.07.2021, 07:34
Искаш да кажеш, че ако започваш нов бизнес и ти трябва кредит от банка, няма да започнеш щото има едни далавераджии дето източват банки на всеки 10 години?...

Нямах предвид банките, но Да! Щом някой източва банката, значи банката ще източи някого. То затова банките имаха "правото", едностранно да променят условия по договори и лихви.
Та по въпроса:
Говорим, че сме против лошите практики и че искаме да се прекратят, а в същото време гледаме да сме в играта...

zapstojan
30.07.2021, 07:39
...Докато говорим повече за пари, кой колко, как и защо ги взема, а не за пчели, здравето им, паша и пазар на продукцията ни, оправия няма да има.
....

Е, досега като не се говореше за пари, да неби някои да не се оправиха?:bigsmile:

jdrumev
30.07.2021, 22:48
https://agrotv.bg/…/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0…/

(https://agrotv.bg/2021/07/30/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%BB%D1%8E%D1%81-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%B8-%D1%81%D0%B0-%D1%81%D0%BA%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BD%D 0%B8-%D0%BA%D1%8A%D0%BC-%D0%BF/?fbclid=IwAR3iWmQLrLAk_UvE2zGs-QlWPgy9kt823eRRAkwC1yBy7OVs-Hi7LtLBuXc)

kuline
30.07.2021, 23:15
Корчев, ти каква смъртност имаше? Питам , не за друго, а защото каза, че съвестта ти е чиста.

jdrumev
30.07.2021, 23:25
Корчев, ти каква смъртност имаше? Питам , не за друго, а защото каза, че съвестта ти е чиста.


Споредмен е гуляма но не я е споделил на Ветеринаря...:laughing:

Трендафил Дончев
05.10.2021, 07:47
ОБДХ приема заявления за пострадали кошери от сушата до 15.11.21г.

kuline
05.10.2021, 18:53
ОБДХ приема заявления за пострадали кошери от сушата до 15.11.21г.

Да, и аз го четох още вчера, само че на ЗС. Преди десетина дена излезе информация за одобрението на отпуснатите средства в размер на мисля милион и нещо, съпоставимо с регистрираните пчелари ЗС е около седем, седем и нещо на пчелно семейство. Ей тъй са прай - по кутия и половина цигари на семейство, а за зърнарите с кофите кинти. Е, къде е равноправието? После въпросните "бизнесмени", казват да не им гледаме в канчето. То и между пчеларите тъй де. :)

Трендафил Дончев
19.10.2021, 07:39
Декларация 87 Б. :tres::tres::tres: