PDA

Виж пълната версия : Апел за спасяване на пчелите и пчеларите в България



koragroup
15.07.2020, 18:36
Здравейте колеги,

Преди няколко дни, в една от темите, написах това:


Втората година след като наследих първите си кошери, имах 15 пчелни семейства. Бяха в район с много пчелари, малко гори, малко рапица и малко слънчоглед.
От края на април до това време вадех мед през седмица, по малко от всеки магазин... Извадих 30+ тенекии с мед. Аз... новобранеца...

В момента се грижа за 156 кошера. С магазини са 120 от тях. Вчера извадих почти всичкия мед от липата и слънчогледа (остана не повече от 20% в магазините). Извадих 12 тенекии...
Пред кошерите черно от умрели пчели. Не ги бях видял от тревата, която отъпквам а не кося (в гора съм). Но не съм изненадан, защото преди липата, след пръскането на житата, в плодниците имаше пчели по 8 от 10 рамки... Мислех че е от времето...

НЕЩО ТРЯБВА ДА СЕ ПРОМЕНИ!

Малко след това, изпратих следното писмо на няколко колеги пчелари, които са лидери на три от най големите пчеларски организации.

Здравей ................,

Вчера вадих мед и за пореден път си казах, че от както се занимавам с пчеларство, тази е най слабата година. Понеже пчелина ми е в гората и не го кося, сега, когато тревата изсъхна, забелязах огромното количество умрели пчели пред прелките. Разбира се това изненада жена ми, която ми помага, но не и мен, защото аз отдавна знаех колко много намаляха пчелите в кошерите, точно преди липата… Затова реших да се обърна към теб, като представител на една от живите пчеларки организации. Такова писмо ще изпратя и на ...(махам имената защото това в случая не е най-важното), с предложението да го обсъдим и дай Боже обединено да изпратим в министерството. Да, мисля че сега е момента, по няколко причини. 1. В момента има своеобразна инерция в подкрепа на пчелите. 2 има няколко журналистически разследвания за отровените пчели. 3.в условията на протести, мисля, че няма да искат още малко протестиращи в София и може по-бързо и без тупане на топката да приемат исканията ни.

Та накратко, според мен нещата които трябва да се направят са в три направления:
Модерно земеделие, Защита на българския мед (реализация на продукцията) и помощ от държавата. Вероятно има и други, но според мен тези са най-очевидните, които бързо ще доведат до положителна промяна за бранша.


Модерно земеделие. Предлагам да поискаме:
1. Забрана за сеитба на самоупрашващи се сортове.
2. Забрана на глифозати,
3. Забрана на пръскането с авиотехника,
4. Задължаване на земеделците да поставят GPS на всяка една техника за пръскане, който да може да се следи в реално време от БАБХ.
5. Създаваме на мобилни екипи в БАБХ, които да проверяват на място (според GPS) какво има в пръскачките.
6. Солени глоби и спиране на субсидии за нарушителите!


Защита на меда
1. Въвеждане на квоти за внос на мед (не повече от 10% от изкупения български мед) за прекупвачите и затягане на контрола какво се случва с внесения мед.
2. Въвеждане на строги изисквания към качеството на внасяния мед.
3. Въвеждане на минимален стандарт за качеството на меда предлаган във веригите и забрана на всички имитиращи мед продукти.
4. Стриктен контрол на горното, солени глоби и отнемане на лицензи за нарушителите!


Помощ от държавата
1. Изработване на държавна стратегия за опазване на пчелите и пчеларите.
2. Повишаване на средствата за de minimis и въвеждане на диференцирана ставка, в зависимост от това дали пчеларят внася осигуровки 12 месеца или по-малко.
3. Въвеждане на субсидия, компенсираща ниските изкупни цени, която се дава на кг продаден мед (примерно 1лв на кг.)
4. Понижаване на максималната цена на кошери в НПП до реални стойности – 70лв за ДБ с един магазин) и за сметка на това, повишаване на % финансиране за майки и отводки. Опростяване на процедурите за кандидатстване и отчитане на НПП – изцяло онлайн.
5. Изработване на програми в ПРСР, които да са насочени към пчеларството с идея повишаване качеството на продукцията (помещения, вани, центрофуги).


Вероятно има много неща, които пропускам, така че ще се радвам ако ме допълниш.
Наемам се да обединя идеите на всеки и накрая трите най-големи и истински пчеларски организации заедно да се опитат да променят тъжната тенденция за кончина на Българкото пчеларство!
Оставам на разположение
Поздрави, Жоро
08884307хх, ако ми нямате телефона…

Какво мислите за това колеги?

Niki1313
15.07.2020, 19:39
Подкрепям, но преди да продължи да се развива темата, трябва да се уточни, какво ще се спасява - пчелите или пчеларите.

Още нещо - когато се описва проблем, то само се описва проблема без да се даван наклон как да се реши проблема. Използват се факти и се отправят едно две искания (един два проблема), иначе много ще се разводни и ще се създаде предпоствака много лесно да се отбият исканията.

Само предложение...

koragroup
15.07.2020, 20:00
Подкрепям, но преди да продължи да се развива темата, трябва да се уточни, какво ще се спасява - пчелите или пчеларите.

Още нещо - когато се описва проблем, то само се описва проблема без да се даван наклон как да се реши проблема. Използват се факти и се отправят едно две искания (един два проблема), иначе много ще се разводни и ще се създаде предпоствака много лесно да се отбият исканията.

Само предложение...

И двете имат нужда от спасяване и пчелите и пчеларите.
За другото казано от теб, категорично и кардинално не съм съгласен. Трябва да се иска. Само с посочване на проблеми не става.
И да се иска много! Помисли, ако ти откажат 50% от исканията, колко е по добре да си поискаш? 10 или 2? Аз пък мисля, че трябва да има макс по едно искане от направление, от което "компромисно да се откажем" при евентуални преговори...

kuline
15.07.2020, 20:26
И двете имат нужда от спасяване и пчелите и пчеларите.
За другото казано от теб, категорично и кардинално не съм съгласен. Трябва да се иска. Само с посочване на проблеми не става.
И да се иска много! Помисли, ако ти откажат 50% от исканията, колко е по добре да си поискаш? 10 или 2? Аз пък мисля, че трябва да има макс по едно искане от направление, от което "компромисно да се откажем" при евентуални преговори...

Тъй, тъй бебето като не плаче, не му дават да яде. Като не искаш, никой няма да ти даде.
Просто поговорки. ;)

ПП Както каза и Niki1313 само със споделяне на проблема, нищо няма да се постигне, ако не се кажат причините за това. Всеки нещо иска - работника заплата, пенсионера пенсия, болния здраве и т.н. Не се ли даде някаква причина в нашия случай за мора по пчелите, няма полза. Ей сега ги слушам викат, свиркат - оставка. Лошо няма, ок, ама има ли алтернатива или просто да си викаме? И като дойдат следващите, които няма визия кои и какви ще са, след две години пак ще свиркат.
Че няма да сложат GPS земеделците е ясно, че няма кой да контролира е ясно, какво още не ни е ясно? А, да - надеждата умира последна, но пчеларството си заминава и никой, и нищо не може да промени това за съжаление.

ch.atanasov
15.07.2020, 21:09
Никой не ви е длъжен. И мен ме е яд, че виках : долу тодор живков / ха-ха , вдигнаха пенсионната възраст /.:bigsmile:

koragroup
15.07.2020, 21:48
Никой не ви е длъжен. И мен ме е яд, че виках : долу тодор живков / ха-ха , вдигнаха пенсионната възраст /.:bigsmile:

Язък за мастилото...
п.с. Явно някои неща са вечни...

ch.atanasov
15.07.2020, 21:53
Язък за мастилото...
п.с. Явно някои неща са вечни...


Очевадно, профани като мен-не свършват, та да пекне слънце на пчеларското небе.:bigsmile:

пп. къде те тровят така яко, нали беше БИО .hi;

koragroup
15.07.2020, 21:56
Тъй, тъй бебето като не плаче, не му дават да яде. Като не искаш, никой няма да ти даде.
Просто поговорки. ;)

ПП Както каза и Niki1313 само със споделяне на проблема, нищо няма да се постигне, ако не се кажат причините за това. Всеки нещо иска - работника заплата, пенсионера пенсия, болния здраве и т.н. Не се ли даде някаква причина в нашия случай за мора по пчелите, няма полза. Ей сега ги слушам викат, свиркат - оставка. Лошо няма, ок, ама има ли алтернатива или просто да си викаме? И като дойдат следващите, които няма визия кои и какви ще са, след две години пак ще свиркат.
Че няма да сложат GPS земеделците е ясно, че няма кой да контролира е ясно, какво още не ни е ясно? А, да - надеждата умира последна, но пчеларството си заминава и никой, и нищо не може да промени това за съжаление.

Толкова много неща са ти ясни, че вероятно си поръчал и камъка с финалните надписи...
Идеята ми беше да добавяме искания, не да махаме, "щот сега ще ти покажа как няма да стане"...

koragroup
15.07.2020, 22:14
Очевадно, профани като мен-не свършват, та да пекне слънце на пчеларското небе.:bigsmile:

пп. къде те тровят така яко, нали беше БИО .hi;

Аз за моето мастило говорех... и за собствената си наивност, че обшия интерес е над личната злоба и завист, но не би...
Относно това че ме тровят пък съм "БИО". Прочети т.2 от подписа ми.

Трендафил Дончев
15.07.2020, 22:23
Аз за моето мастило говорех... и за собствената си наивност, че обшия интерес е над личната злоба и завист, но не би...
Относно това че ме тровят пък съм "БИО". Прочети т.2 от подписа ми.

'Що си мислиш, че подписа ти се отнася само за другите, а в това число не влизаш и ти? Всеки има някакво мнение, което може да е различно от твоето, но това не го прави прост и с по - различен потенциал от твоя. ;)

kuline
15.07.2020, 22:29
Толкова много неща са ти ясни, че вероятно си поръчал и камъка с финалните надписи...
Идеята ми беше да добавяме искания, не да махаме, "щот сега ще ти покажа как няма да стане"...

Корчев, ентусиазма е хубаво нещо, но по-скоро е липса на информация. Тая мисъл не е творение на моето съзнание, просто я цитирам. Докато не се установи причината за тазгодишния мор по пчелите, просто гадаем. Земеделците били, пък препаратите били, пък това било, па онова и дрън, та дрън. Ти като беше кмет и отидеше при общинския такъв, така ли се аргументираше за парите Ами искам пари, защото ми трябват. Да, нека се тръби, че пчелите измират, защото....
Аз съм против директното субсидиране или компенсиране на този етап, защото прекалено много се комерсиализира пчеларството, а то е не съпоставимо със зърнопроизводството по ред причини. Аз бих предложил да се спре дотирането под каквато и да е форма пчеларството. Така ще останат само тези, които наистина милеят за пчелите и след ен на брой години, всички ще имат равен старт, когато ще се поставят условията, на които да отговаряш - био - ок, реално, майкопроизводство, ок, отговаряш на критериите и т.н. За това обаче е необходим сериозен контрол и ясно разписани правила. А сега какво е - ПРСН, мрсн измислено от някой, който хабер си няма, но под вещото наставление, на този, който ще се облажи. Е, това не е ли олицетворение на всеобщата политика в държавата, а? За стотен път го казвам, щом аз издържам на напъна без субсидиране под каквато и да е форма, значи може да се задраска пчеларството от паричните тарикатлъци, за да се пресеят тарикатите.
Знаеш ли, преди двадесеттина години, когато чух какви изисквания щяло да има за туй, за онуй в пчеларството, хич не ми беше кеф, а то се оказа, че повечето неща са били партенка, за да могат някои други да се облажат по разните Сапарт, мапарт и т.н. Още мога да напиша, ама ще те отегча. ;)

agro
15.07.2020, 22:42
А как ви звучи "303 лв на декар, ако си унищожиш реколтата от грозде още "на зелено"? На мен ми звучи като идиотщина - доскоро им даваха пари от еврофондовете да ги садят тези лозя! По тази логика, като даваха пари за пчели и кошери досега, сега трябва да дават премия да се тровят пчелите, та да се вдигне цената на меда.:laughing: Няма начин да спрете земеделците да пръскат, те иначе нищо няма да изкарат и ще разритат пчеларите на първия сезон с лоша реколта. Тази битка е предварително загубена, дори и формално някакви законодателство да се въведе. А ако по аналогия с другите отрасли приемат да плащат сериозни субсидии на бройка кошер, само гледайте каква умопомрачителна бройка кошери ще се появи, при това при хора и фирми, нямали общо с пчеларството. Ако бяхме един сплотен народ, можеше да приемем закони за обявяване на българското селско стопанство за изцяло екологично и да се въведе тотална забрана за внос и продажба на препарати. Да произвеждаме малко, но на висока цена с гарантирано качество. Но за съжаление сме ориенталско племе, та няма шанс да ни се случат подобни неща.

koragroup
15.07.2020, 23:25
Опа... грешка... объркал съм църквата... Моля модератор да изтрие тази "кауза пердута"...

kuline
16.07.2020, 06:14
Опа... грешка... объркал съм църквата... Моля модератор да изтрие тази "кауза пердута"...

Аз преди тридесет години го установих това, правейки опити да имигрирам-не ми се получиха нещата. Било ми писано да живея по точка 2 от подписа ти. :bigsmile:

Трендафил Дончев
16.07.2020, 07:48
Опа... грешка... объркал съм църквата... Моля модератор да изтрие тази "кауза пердута"...

Те, децата в детската градина по твърдо устояват в двубоите за любимата играчка.;)

koragroup
16.07.2020, 10:11
Те, децата в детската градина по твърдо устояват в двубоите за любимата играчка.;)

Винаги съм готов да отстъпя правото събеседниците ми да са прави в безсмислен спор...

Трендафил Дончев
16.07.2020, 10:33
Винаги съм готов да отстъпя правото събеседниците ми да са прави в безсмислен спор...

Спор ли има тук или всеки си изразява мнението, което без значение как е изказано в зависимост на неговите потенциални възможности, ние би трябвало да зачетем? А съобразено с нашите такива да реагираме по нормално, а не да се връцкаме кат сърдит Петко и да хукваме в другото село за по лесни курви, че тук били прости. ;) Давай да чуем какво имат да кажат колегите и след това да се оформят някакви приемливи искания и да се предоставят на властимащите. И ха, дано.

koragroup
16.07.2020, 11:10
Спор ли има тук или всеки си изразява мнението, което без значение как е изказано в зависимост на неговите потенциални възможности, ние би трябвало да зачетем? А съобразено с нашите такива да реагираме по нормално, а не да се връцкаме кат сърдит Петко и да хукваме в другото село за по лесни курви, че тук били прости. ;) Давай да чуем какво имат да кажат колегите и след това да се оформят някакви приемливи искания и да се предоставят на властимащите. И ха, дано.

Добре. Так да бъде. До тука разбрахме как нищо няма да се получи.

kuline
16.07.2020, 11:20
Добре. Так да бъде. До тука разбрахме как нищо няма да се получи.

Не, не е така, съжалявам, че така си възприел думите ми. Всичко може да стане, но не и с искане на пари. Когато поискаш от управляващите пари - ток ги бие. В по-предишен пост написах, че всеки иска пари.
Усилията трябва да се насочат към пазарите, но това е дълъг процес, който няма да стане от днес за утре.
За отравянето на пчелите, не виждам как би се решил проблема, макар, че той е един от основните, на равно с липсата на читави пазари. Не са се родили тези, които ще накарат земеделците да си сложат GPS на пръскачките. Те ореваха света, че ги карат да си узаконят станциите за гориво, но там нещата са сериозни и пряко касаят приходите в бюджета.

Pero Melifero
16.07.2020, 11:25
1. Забрана за сеитба на самоупрашващи се сортове.
ей с това доста си се поувлякъл, но нека да стои де, може да се изтъргува после при преговорите да отпадне то, а не друго;)

julian103
16.07.2020, 15:56
Не зная дали това (https://bnr.bg/varna/post/101298448)е по темата, но може да се подават и такива сигнали!:cool:

kuline
22.07.2020, 06:40
'Кви GPS-и, 'кви пет лева? Ето как са го замислили.
https://pik.bg/%D1%81%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D1%8F%D1%82-%D1%83%D0%BF%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B0%D 1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%B4%D 0%B8-%D1%81-%D0%BA%D1%8A%D1%89%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%82%D0%B8%D1%86%D0%B8-news946286.html

Niki1313
22.07.2020, 21:31
Аз преди тридесет години го установих това, правейки опити да имигрирам-не ми се получиха нещата. Било ми писано да живея по точка 2 от подписа ти. :bigsmile:

Знаеш ли защо не са се получили нещата с имиграцията..., защото са ти дълбоки корените...Имигрират Българи, които са с плитки корени и те не са сред призваните да продължат делото на "Избраните", каквито сме ние...естествено.

К'во ще кажеш а? Нали е така:)

Г-н Корчев,

С цялото ми уважение и респект към Вашия опит и намеренията за промяна, но ще си позволя да бъда малко нескромен, което е неприсъщо за моята скромна особа и с риск да навлека гнева на мнозина ще кажа, че....Може да вземате думите ми, кото съм написал към Вашата отворена тема, като чиста монета. Зад изказването ми стои селектирано-балансирана преценка на обстоятествата и възможностите....опит, придобит от насилствено вкарване на знания в дебелата ми крЪтуна, чрез огромни парични средства и потоци, а впрочем...и не само това:)

Бих се радвал, ако мога да бъда полезен, но не сухо, през форума, а чрез директен контакт. Може да ми пишете, след това да се чуем и да обсъдим това-онова.

@...А...между другото...същото се отнася и за "kuline":) с изкаването си за искания..., плакания.... и други щуротии.

Айде останете със здраве.

kuline
22.07.2020, 22:35
Знаеш ли защо не са се получили нещата с имиграцията..., защото са ти дълбоки корените...Имигрират Българи, които са с плитки корени и те не са сред призваните да продължат делото на "Избраните", каквито сме ние...естествено.

К'во ще кажеш а? Нали е така:)

Г-н Корчев,

С цялото ми уважение и респект към Вашия опит и намеренията за промяна, но ще си позволя да бъда малко нескромен, което е неприсъщо за моята скромна особа и с риск да навлека гнева на мнозина ще кажа, че....Може да вземате думите ми, кото съм написал към Вашата отворена тема, като чиста монета. Зад изказването ми стои селектирано-балансирана преценка на обстоятествата и възможностите....опит, придобит от насилствено вкарване на знания в дебелата ми крЪтуна, чрез огромни парични средства и потоци, а впрочем...и не само това:)

Бих се радвал, ако мога да бъда полезен, но не сухо, през форума, а чрез директен контакт. Може да ми пишете, след това да се чуем и да обсъдим това-онова.

@...А...между другото...същото се отнася и за "kuline":) с изкаването си за искания..., плакания.... и други щуротии.

Айде останете със здраве.

За мен не е проблем да обсъждаме въпроса на лични или по телефон. Там можем да говорим и споделим по-деликатни неща, но тук (форума) можем да ги загатнем.
Знам, че си един тези, които ясно и принципно изразяват мнението си във форума, засягайки с пиперливия си "език", тънките тарикати. В крайна сметка, подскачайки като ощипана мома се издават, мислейки си, че заравяйки главата в пясъка, никой не ги вижда. И после пак да плачем -дайте ни пари. Ей 'тва е най-омразното нещо за всеки нормален човек, чувайки "Дай". Не случайно и в приказките е иронизиран попа - Защо? Ами защото всеки ходи при него с молба за нЕква необходимост. Е, Ади де - Дайте да дадем! Който е свикнал да хленчи, никога няма да е доволен.
Хайде стига анализи, че трябва и да се почива, не става само с работа. :)

Niki1313
22.07.2020, 22:52
...Хайде стига анализи, че трябва и да се почива, не става само с работа. :)

Микеланджело е оставил много изкуство за гърба си, следствие на къртовски труд и любов към това, което прави. Работел е по 18-20 часа на ден и е достигнал преклонна възраст (88 гони) по онова време (в днешни времена тази възраст може да се умножи по две)...Ти искаш почивка - сън...Е...лека и от мен. https://pchelari.com/forum/image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAADQAAAAuCAYAAAB nNToWAAAR3ElEQVRoBd1ZB3Ac53nlTCYTW7ZsxxRlieUKOsDeO 0GCBSwqtkYjWSNbGctSEo8SJ2NPHE2UsWwqtmJVUhQLxA4SIIl G9H5oBHDA9YbrBbg74HANAJtIAgRf3h5E0hBAilRzxjfzz97e3 u3u2/d973vfd1PwV/aa8leGB38xQDeuX8XI9Su4NvIxrg5f5BrCteELGL1x/Qs9468N0JXLfQj1yeC2Z8Fk+A106p9DrX4RCuVPoVT+GGrVs9x/HhrDK3D68/Dx8OXPBewrBTQyfAl9vgoYdf8NZfuPoGhbD3XrKujkK2FUroVF mw6LZi1sunVw6NfCYdwAoz4DnarN6NS+hB5/GVm8P8a+EkDDDKOe7jNQd/wEctlKaJuXwq5cDZdmTWx5NKvhNaXDa90ArzkdflsG/PYN8Ds3wufYCI89E1ZTBlSqdGi0ryAcUd8zW186oEBvA1Rtz0M lWwRz+zJY5SvgalsCb8di+LTL4DeuRK9xBQJc/V2rELCuRsC2BgHnBvR7MtDvzkDAvRG9BOd1ZcJuJquKDLjcRzE 6+tm4vjRAVz4Owah5HfK6ZTA3zIO7bSm6FcvgEYB0LkSvaiECu sUImpYhZF6KoH4B10IEjUsQNC9D2LUWIWF50hHqzkDItwX9PZv R25OJHtcWaFWrYOh6DZeuRO+K6ksBFPFXobN6M1RlKXDK5qNbN gfelnnwt85Fb/tc9CvnIahegJB2IUK6eQibFiFEQAHtfPTrFiIsALIsia2IYwXC nnWIcIVcaxDsyUCfdyu83dsoJmuh0LyI8HnXHUF9YUBB5xk054 ihL0qCtSAJtoJEOM4mwVmSDE9FEnx1yQi0JCPYnopgRxqC8mSE lLMRJJigZj7CmrkIGxciQkCxZV+OsGMlwu7VZGstgt3rEegeY8 rr2goLhUOueAr+0OR59YUAXb7ghLYsHs0HH0bbQSnkByVo2SdB M1fjh7P4mQjmMxJ4yhPhr09Eb0MSwSWhvz0FIUUqQqq5iOgWxA CFTWSqaxHZWowQwYUEYAQT9m5i+G1G0L8VAf829Li3w9qVgbbO xxEesk1g6gsBGr56HkPBFlwItSPib0W0tx393c3w2avgMZyArn EnzuX9COcOx0F/SgIbWfPWJKGvkaBaBUBzxhjSEphhHiKmBYhamGdW5hhX2LkK0e 50RHwbEfZvIahM9PkfQ49nB8yGdKh0/8LCPDwO1OcGdIOnOT9kxWBUjwvnu8ed9M93Rq4PU57zoK14Bq0 nU6E8lQxHcSo8lcnoayZTDMMwgUUMYytqYZ5ZCMa6DBHnCkSdy zHQsw4DfZvHgPVlop+gfJ7tUCrS4egp+fPLfT7rMxg1o6U8E02 nZ6Kj4GG058+AsfllXLs6NO7kn94Z7KuDtnIHWo5IoMhJg7Ukl TmWhBBDUMiliJ6MGecjxJwShCNKUFHbUgy4V2HAv4Erg1FAtgi qz7cDNvMmOo2XWXxvs3TfDI3eGEVLyQ8hO/gNaAtnoqtCjK5KCTpzHoC66gXcEKi7y2t09AJ8hj+gLTsNzUeT YSpMY34lUSxSCWoOxYKL27BuLqJdCxARADnIUvcaRH3pY0wFMh HsfxzenifI0gYEgm23rnjfgEJBLSo++gFDZyZMpSLYa8Ww10lg KacQZH0PfkfNrZPf7c3FiALa8h2oP5gAY0EafA3J6CcoQShCao YhV8Q0L8ZQlICi7pUY8KYj2rcJA8GtiAQoEr2PwWxMh970O9x8 jvcNSN/xJmr3Pwh9oQiOWhE8DWI4CchaIYHyxPfRUfz83XCMO3bj+nnoa 36MpoNxsJemwk9QwXYBzGxEtFwUCkEkonahTi1E1LMag/2ZGAhsQYTA+ikSHtcOdMifwPnzPbFz3xcg4SnUF2znDTwEU8ks uGUE1CSBq0ECR50UunwxaijZg+E7F75xiLgzcrUP8vz16DiRBF dZMnqbBEmfjagmDVED88qyiGFHgbAuQdS1gqG3GlHmU4T5FPJu iIlDp3wDPJ7C+wc0MGBDyQExWo/OgLV0VoydnhYJhOUhKGu5FM2HpqG94t8+fd933Q/1lKPhWAJ0Z9LgqWLosQiHFCkxlkJkKWxkLpkJTGAppnprMNCbw bATFG8bugyboO/aef+AVOdeQ+nu76H9mCgGyF0nQu85EfpaxfCRKUe1BMYiCWqyH oGm7a1bcX1XNLGDozA2voSmI/EwF6TAJ2PodQoiQUcREwhKupnKZyNLguJ512KwdwOZ2ohQ/2PwODKh0v4zRkav37tsDw46UXxAirr9M6DKmRUD5GIOFe1PQNn hBMp3PBw1UtgrGHqFYtTHmPoHBAO6z8bDb1y51IOmk8vReTwRz nLBLqUgqJxDHzibIiHUKKoeFS/CsIsy7Ab96ykQmxEKsNC6t7JJfJrGdfDeAI2MDqOh9GlUZz2Eu iwxqg9QqktE6K6fBVWJFAUHkqAqTkDzqQSyNAbKcDYOrdn8/jEJ5NU/g01/GF5nJXq7ZbwJJS5e7J8A1GPJQ31W3BhLdSnoO5eCQBtzisBidY rWKCrkEkVCkPHB4DaEg08wj3aw430cFy75PxvQ4JATTdU/QWnWw5CfFKN0rwR7f5uACsqto06MsEIEdWk8dv8+BTt/lYI9b6Si7RNgprI46IpE6Midiubs7zNPpkF29GE0ZT+KczlJ0N X/ApcvBm8BG7k+wmL9JJTHpXCUJaG7hv6vUTCzlHIdjayBudTFPL KvIEMZGIo8hkjoh2wxtkOvpfoNWe4M6NLlfvb9b6Eidy5qjtB8 npBAdVoEY7EItUfjUHogHsUHE3FBR8aOx+Nb35mPB7kWLl6EU3 tSyZ4UFhbcLtYnU5kEZm7NLMLmcjFMPEdXyXSG7jfRnrsOVz+O 3ALlsZWiep8UhtNsRQjKx6LbL09j2FHxusgOPd4gXfgQ5XsotB 3R8BNsL7ZBr9lEcIqJgKIDFugUb6AqdwFZ4JM9PhOK0xLoC0Ro OCLB8XcS8bPnZuPR6Yvw7JNzMaiS0HHHITVlHr757YX406u0M1 Q9R60UtioaUi47xcIuvOfWWSu8F8NGYA4Clh/8O9jb370FSJj6tBQ9CzlVz1acjO5qmtlmioQQdgaGHN141LmSe UR/17uJeZQZk261YguGotrbgLrt+fRnT6MiOx5VrPiNh6fTzoihJi uGfBEsdAV5u+Ox6/VEJCUvxJS/WYZN6WzQ5BIMKMRQFMbh7L4E+Jsl8DZK0N1AKZcRAIuuiyBcFA wnAdnIlK1MyDMxhUWC9oMPwCR77RYg4Y3LcJy1jsyeSYa7ggJB QLE8YjMYMQss0eM5WY9Yh4Ku9XCZt7JNfwrDV0OYcpnJ2Vz0FE oox7UHWOlPzoA8W4TOEyLo8kT0WgwTCoC9kkJAUL6mWfjjb5Kx ZsV8nN6dhHCHCOfVYlzUiDGoFCPQKoGPgHq4BHA9BOYmIIfAFB Wwq0hKq0P2+F5/ZgYa9k9FqKdlHKCAT0k3kgLdiUS4GXZ9dBChTjaCGrYYXQRjob dzr0O0fxv6enYw3LbAaX0jdo4pbnMJ8nZOQVPWLErmLGgJQnmS iZ4rMMN4Z1JbCcRawVUubFlzGll/WkQ0lMwpWp4//EcK6lnpwwoJa5KUDInRLbAkk3KNARKY6SpmbhCMOlfK885E4/6/R7cxZxwYYWfofAh1h9dAezwBrhJBGNjtCsWWLXzEIHS2yxFxrG JHu4mDlG3QKnfg8gX7GKDBiB0Ff5qKpn0z0ElmtGcYZrliaE+z rWaoGQrIEJNYAGOvFMFZI46Fku8cQ00lRva78ZgyZSl2ZC7EgE YK/zkpfM0CKAn2/D4ZqqJ4CsQYO8ZCKZmnnB8WofGjqXBSyid7DbMdaKTaKVjf3CV J7HQF+abH01LlDIsRsa9mm74OAddmmPXrYbPcDtmYl2sueQl5f/xbyLJmoD1b6FXEUBGUhvmjyxPDyLATWHJUieCiVPfQkPoYTr0M LwND59f/mIrcXQwN7nvpGIRjlUcSIDuREBMBjyAQpVJoT9EaZUlR+u4PYN dkTYYl9tkNjKK14Bm0fcQiy/mEn4D65RQFgSFhamQRxl6b4bFmQqPYhotDt4t3DNA1Tjjban+F gj0iFH8wlYIgjgHryBX6HDGUBCfkk40s+ZtEzA8hpMgU88PbJM ZApwiRDjEinQRLZsoOJcaKrL9FGsshIXfMLLTqk1JUvDONE6JX 7whGODB64wbaCp9B56EEWAsp3TWCFeLUSM1u1rAU/RxQ+m2Z0HP66nPtGXeucW47HO5CS/UvkL97GhoIqumIFC2HWBhPEFSOCHICLD8YD6OgVAw9J9nyyMRw k5VmqtwHO5Pw239Pg4aDEz9D0tMgpcJJYaWq6fM5RKFrKN3F3O u9/UTH3c0nO1eGGXK5T0JLxXUUExClOyCMw9SL0W9YCb9pHaz6jTA onsbwlduFWfj5OEA3T65X7kLRnodQtVdE+RSh/aiIRVCEFoZj/r5ENOTGx4ppQ0489v5PEjauWICfJi/FxgdXYPfOVESVBNNIdricVVQ2ioEqR4o2PqSyPYmcQ7hvXmrSb XQgjOrDnHPnJMBTxolRLfOoJRUB9RL0GtbApl4LjXwzLg4oJvx +UkDCtzrrf42z702F7ADDTwBEsTCcFRy1EGqfqBjDy86w+90v0/DczOX4182L0VUXBy9FoZtghJAU6o+JYqA+KSEgCQr/92GY2vYLl7jjK+A1oPaj+dDnpqGnKoUqRwcurM7FsGvXQ9XEYW Rv3qS/vyOggagNRR9KULt3VkyVBIEwFlMcWN0dQqFkuLkJrKdJyumoFD Vn4qCpjGPtiYObtsfNcPNQtgVAFjKkIUP1e+NQ894sVH+YiEjQ MukNCR96rZVoOUCFPZ2G7qpU9DanoufcPNjal0PVuJrDx1N3/O0dAV0470XxvmRU75mJJuaRmjJuKqVlEaxLbDGHKMcuGQE0EEg biyjBOMmQozaOXWxcLOxc3LdVxKGDhrORHq3jsBSyPdNQwzpzh XZ/spetYxc6Dk2HndbHVz+bxXwOnO1LoGpYhqBncmZunueOgEJ9Sp zdNZ1PdSbkR2fBwMbNwiJqYcUXDKcw6bEKrYJww2y/bbVszqoTYK7loku2cGutS0BXDferEqHNj2MNGiuqGoZf7fvfhb z0Zdy4eSefbIV9VdkLMNCxuCuTmIdpcDQtgKpqNvrsBz717Ym7 dwSkl7+N0ne+w7rB/DnFkS5BCO7ZyDbbQA+mZx+kK2WYlSZAcTYR8rPJ6CxNhpJzgQ5 OSBXcqtioqTnf1lZx0cJozxIgWw2hwCqzxah670EW1/FOIRp2ovUYGWFBd9ekoKs2GRoZ/3ZxHpl495N8MimgkdFrVLE1qP+Q8wG229oCWn+qlaVyDISaNUV RlIC2fNabvBTITqdClpeKxgJu87m4bTqbihZOSNv5j0RHeQoUF SnQVidDz6duruLoip5OfuRR1B2ch48vhW/dmr7xv6A89gjHxqx9lSmwKl+hmhluHf+sN5MCslsKUfj2d9F2h LmTRzfA9sBUTjaY3EKr3XomidYkBZWcfhZwWHiKs+t89kR59F7 52XEopL0pzIlDET1bKYf1dWSklWx2sj7pGYJWWTwM5fHoPBWPi t0PwGMuit3ndT7Izjwmfva3oK9aTq+W/1n3P+H4BEAjoyOoOrERtXQMyhyGGEPLwJtRF9GDnU6knUlG2dE 05BxIxPGsOSgt4H+nra/D3nUCDssp/t2xHy5rLjz207CZDkCvfhPtLS+gpXYTWiqXoInNXtPZR9CY/wjqTk5FDcXC56iI3ZgwlVXXPodu9au4etk34Wbv5YMJgGyGbBS//W2GGv1cvgQaioGaDlkAU32YbHwgwqH3k1FT8k8I+Npwgw/gXl7D16/hEv/l6w20wGB4C2rlf6LLtBuXL/vH/TwSvd29jjtwjzvjAAkeqvJ4Jmr2TkX7acY4w6WdhrKRYZS3ZwY Ov5+E6uJfwt8tv8fTf/1fmwCoPHs7inZ/A3VHp6Pm0KPsQqfh5AecH5x5ES5X69d/h/d5xXGAhN8ORKxoLP85SnM3ovzME2hrfhO9/rubyfu85lf69QmAbl5tlBXu00Xv5rH/z9v/AwJXMX6l829/AAAAAElFTkSuQmCC