PDA

Виж пълната версия : Напаст от пчели в саксии с цветя на балкон



velvet
03.07.2020, 13:37
Здравейте!
Всяка година, пролетно време, в саксиите с цветята на балкона ми се настаняват малки пчелички. Правят си тунелчета с пръстта на цветята. Никога до този момент не са ме притеснявали и съм ги остаяла да си живеят там. В един момент сами изчезват и отново се появяват на следващата година.
Тази година обаче, ситуацията е различна. Само в една от саксиите се навъдиха такова количество пчелички, че ми е невъзможно да излезна на балкона.
Понеже не искам да ги убивам с Райд или друг препарат, но вече и не искам да ми "гостуват" решеих да преместя саксията докато са заспали вечерта и ги пренесох в едни храсти на 2 преки от дома ми и далече от градинки и други места на които могат да нажилят някого. Освен това внесох всички останали саксии с цветя в апартамента. За моя изненада, днес сутринта цял рояк от тези пчели отново бяха на балкона ми.
Може ли да ми помогнете със съвет как да се отърва от тях без да ги убивам?
Понеже не съм запозната с хабитата на пчелите, не знам какво да очаквам оттук насетне.
Надявам се, като съм махнала вероятните места, на които може да се настянят да се откажат от търсене на убежище на балкона ми, но в един момент ще трява да извадя цветята си навън, а не искам отново да се завъдят по саксиите.

Трендафил Дончев
03.07.2020, 14:06
Здравейте!
Всяка година, пролетно време, в саксиите с цветята на балкона ми се настаняват малки пчелички. Правят си тунелчета с пръстта на цветята. Никога до този момент не са ме притеснявали и съм ги остаяла да си живеят там. В един момент сами изчезват и отново се появяват на следващата година.
Тази година обаче, ситуацията е различна. Само в една от саксиите се навъдиха такова количество пчелички, че ми е невъзможно да излезна на балкона.
Понеже не искам да ги убивам с Райд или друг препарат, но вече и не искам да ми "гостуват" решеих да преместя саксията докато са заспали вечерта и ги пренесох в едни храсти на 2 преки от дома ми и далече от градинки и други места на които могат да нажилят някого. Освен това внесох всички останали саксии с цветя в апартамента. За моя изненада, днес сутринта цял рояк от тези пчели отново бяха на балкона ми.
Може ли да ми помогнете със съвет как да се отърва от тях без да ги убивам?
Понеже не съм запозната с хабитата на пчелите, не знам какво да очаквам оттук насетне.
Надявам се, като съм махнала вероятните места, на които може да се настянят да се откажат от търсене на убежище на балкона ми, но в един момент ще трява да извадя цветята си навън, а не искам отново да се завъдят по саксиите.

Най добре е да направите една снимка на останалите на терасата Ви. Предполагам, че са земни пчели. Тъй като вече сте преместили саксиите ще трябва тези които са останали да ги унищожите. Няма как да се отървете от тях бързо, ако не го сторите. Там е бил домът им и те ще го търсят там в доста продължително време. Съмнявам се дали не Ви е навестил рояк от медоносни пчели. Затова Ви карам да ги снимате.

velvet
03.07.2020, 14:31
Благодря за бързия Ви отговор!
Направила съм клипче, докато бяха в саксията.
https://www.youtube.com/watch?v=knwZBTqqE98&feature=share
Слагах отгоре утайка от кафе, защото прочетох, че не обичт, но ефекта се вижда. Не съм запозната с видовете пчели, но виждам, че тези имат прашец по крачетата, защото на някои са жълти.
С какво да ги напръскам, за да ги махна и ще има ли ефект ако просто пръскам във въздуха, а не върху гнездото им?

Трендафил Дончев
03.07.2020, 14:53
Благодря за бързия Ви отговор!
Направила съм клипче, докато бяха в саксията.
https://www.youtube.com/watch?v=knwZBTqqE98&feature=share
Слагах отгоре утайка от кафе, защото прочетох, че не обичт, но ефекта се вижда. Не съм запозната с видовете пчели, но виждам, че тези имат прашец по крачетата, защото на някои са жълти.
С какво да ги напръскам, за да ги махна и ще има ли ефект ако просто пръскам във въздуха, а не върху гнездото им?

Земни пчели са, но явно имат интезивно развитие. Образували са силно гнездо в саксията. Добре сте я отстранили. Тези които са останали, след като се свечери и се съберат на кълбо ги напръскайте с какъвто и аерозол имате под ръка и не във въздуха, а директно върху тях. Вземете и предпазни мерки от към жилене и от към аерозола.

Filyov
03.07.2020, 15:20
Тази саксия по-добре не я връщайте на терасата, в другите саксии правят ли гнезда или винаги в тази?

Ангел Йосифов
03.07.2020, 18:57
Няма къде да се денат гадинките.Всичко на около е "отровено"..И съпругата се жалва от дъждовните червеи по саксии и градинки...

Silvia
03.07.2020, 21:39
Здравейте!
Всяка година, пролетно време, в саксиите с цветята на балкона ми се настаняват малки пчелички. Правят си тунелчета с пръстта на цветята. Никога до този момент не са ме притеснявали и съм ги остаяла да си живеят там. В един момент сами изчезват и отново се появяват на следващата година.
Тази година обаче, ситуацията е различна. Само в една от саксиите се навъдиха такова количество пчелички, че ми е невъзможно да излезна на балкона.
Понеже не искам да ги убивам с Райд или друг препарат, но вече и не искам да ми "гостуват" решеих да преместя саксията докато са заспали вечерта и ги пренесох в едни храсти на 2 преки от дома ми и далече от градинки и други места на които могат да нажилят някого. Освен това внесох всички останали саксии с цветя в апартамента. За моя изненада, днес сутринта цял рояк от тези пчели отново бяха на балкона ми.
Може ли да ми помогнете със съвет как да се отърва от тях без да ги убивам?
Понеже не съм запозната с хабитата на пчелите..........

http://knowledge.bg/14203-%D0%91%D1%80%D0%BE%D1%8F%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8-%D0%B5-%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8F%D0%BB-%D0%B4%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BD%D 0%BE-%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8-%E2%80%9C%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B 8%D1%87%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D1%85%D0%B0%D0%BE%D1%81%E2%80%9D--%D1%82%D0%B2%D1%8A%D1%80%D0%B4%D1%8F%D1%82-%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8


Ако не ви дразнят толкова, оставете ги да си живеят, те са миролюбиви. Преместете саксията в най-отдалечения край. Ако разбира се мястото позволява, света загуби голяма част от насекомите завинаги, да се опитаме да живеем в мир с тях. Не искам да налагам мнение и да ви обидя, просто повечето от нас малко се замисляме за тези неща. Постъпете така, както смятате за редно.

velvet
13.07.2020, 11:43
Оказа се, че има във всички, но не толкова, колкото в тази.

velvet
13.07.2020, 11:48
Саксията я изселих в една горичка, но гадинките се върнаха на следващия ден. Това ме принуди да махна всички останали саксии и да ги пренеса на остъклен балкон. Пчелите продължаваха да се връщата на празиния балкон окло 5-6 дена след като бях махнала всички варианти в които да си правят гнезденца. Накрая се отказаха, но все още не смея да върна саксиите с цветята на откритата тераса.
От другите саксии, в рамките на седмица, излезнаха още около 20-30 пчели на остъкления балкон.