PDA

Виж пълната версия : Родното пчеларство. Минало,настояще,бъдеще?



бат тянко
05.06.2020, 19:22
Има ли, бъдеще нашия знаят? Аз мисля, че има. Макар че, напоследък леко оредяха редиците мисля,че скоро пак ще изживеем ренесанс.

зуница
05.06.2020, 19:43
Има ли, бъдеще нашия знаят? Аз мисля, че има. Макар че, напоследък леко оредяха редиците мисля,че скоро пак ще изживеем ренесанс.
Бъдещето, което ни налагат силово от държавната администрация е с образец пчеларството в САЩ. Жалкото за нас е ,че нито разполагаме с техния ресурс, цял континент.Нито с техния гръб, Австралия, Нова Зеландия.Та като си изтровим и унищожим пчелите да си внесем нови от посочените страни. hi;

бат тянко
05.06.2020, 20:03
Бъдещето, което ни налагат силово от държавната администрация е с образец пчеларството в САЩ. Жалкото за нас е ,че нито разполагаме с техния ресурс, цял континент.Нито с техния гръб, Австралия, Нова Зеландия.Та като си изтровим и унищожим пчелите да си внесем нови от посочените страни. hi;

То нямаше да е лошо и малко швейцарци да си внесем. Та да се каращисаме с тях. Та белким замязаме повече на хомо сапиенси.

Трендафил Дончев
05.06.2020, 20:13
Има ли, бъдеще нашия знаят? Аз мисля, че има. Макар че, напоследък леко оредяха редиците мисля,че скоро пак ще изживеем ренесанс.

Все си мисля, че пчеларството в Б-я би трябвало да е с по - малки размери. Тогава би имало шанс. Това окрупняване както и зуница каза не е за нашите мащаби. Пчелините трябва да са по - малки и по - малко. А това може да се получи, ако се спрат субсидиите, които генерират количества кошери и пчелари, стремейки се да лапнат едни пари. Трябва и да се върнат и старите начини на отглеждане на пчели с което визирам най вече храненето.

ch.atanasov
05.06.2020, 20:15
Бъдещето, което ни налагат силово от държавната администрация е с образец пчеларството в САЩ. Жалкото за нас е ,че нито разполагаме с техния ресурс, цял континент.Нито с техния гръб, Австралия, Нова Зеландия.Та като си изтровим и унищожим пчелите да си внесем нови от посочените страни. hi;


Братчет, ние разполагаме с целия Сибир, че и оттатъка.:bigsmile:

бат тянко
05.06.2020, 20:21
Все си мисля, че пчеларството в Б-я би трябвало да е с по - малки размери. Тогава би имало шанс. Това окрупняване както и зуница каза не е за нашите мащаби. Пчелините трябва да са по - малки и по - малко. А това може да се получи, ако се спрат субсидиите, които генерират количества кошери и пчелари, стремейки се да лапнат едни пари. Трябва и да се върнат и старите начини на отглеждане на пчели с което визирам най вече храненето.

Окрупняването отдавна вече не е на дневен ред. Няма хора за него. Субсидиите вече се ползват от хора, които са отдадени на тоя занаят. Субсидиите трябва да ги има именно заради такива пчелари. Отдадени на професията. Печалбарите напуснаха кораба още миналата година.

зуница
05.06.2020, 20:24
Братчет, ние разполагаме с целия Сибир, че и оттатъка.:bigsmile:
Когато със сериозните неща се занимават хора на твоето ниво резултатът е само един.Плачевен...crying;

ch.atanasov
05.06.2020, 20:33
Когато със сериозните неща се занимават хора на твоето ниво резултатът е само един.Плачевен...crying;


Така е братчет -родил си се на грешното място.:bigsmile:

зуница
05.06.2020, 20:39
Така е братчет -родил си се на грешното място.:bigsmile:
Мястото си е добро, но все някога ще се изчисти от боклука.:boi:

ch.atanasov
05.06.2020, 20:43
Мястото си е добро, но все някога ще се изчисти от боклука.:boi:


1300 години са минали- ти си голям оптимист.kiss;

Трендафил Дончев
05.06.2020, 20:43
Окрупняването отдавна вече не е на дневен ред. Няма хора за него. Субсидиите вече се ползват от хора, които са отдадени на тоя занаят. Субсидиите трябва да ги има именно заради такива пчелари. Отдадени на професията. Печалбарите напуснаха кораба още миналата година.

Да беее. Точно така е станало. Категоричен бях, че ти не вярваш в таласъми. ;)

бат тянко
05.06.2020, 20:45
Да беее. Точно така е станало. Категоричен бях, че ти не вярваш в таласъми. ;)

Знаеш, че говоря от опит. Знам на кой съм правил програми тия дни. Знам и кой и защо се е отказал.

ch.atanasov
05.06.2020, 20:53
.... Субсидиите вече се ползват от хора, които са отдадени на тоя занаят. Субсидиите трябва да ги има именно заради такива пчелари. Отдадени на професията. Печалбарите напуснаха кораба още миналата година.


Знаеш, че говоря от опит. Знам на кой съм правил програми тия дни. Знам и кой и защо се е отказал.

Нищо не знаеш. Няма човек, който да гледа пчели, защото ги обича, гледаме ги за пари. Когато парите ги няма и любовта свършва.hi;

Трендафил Дончев
05.06.2020, 21:06
Нищо не знаеш. Няма човек, който да гледа пчели, защото ги обича, гледаме ги за пари. Когато парите ги няма и любовта свършва.hi;

Аз, ги гледам почти от любов, но след като ги имам, защо да не сложа и някой лев в джоба от тях?

зуница
05.06.2020, 21:16
Нищо не знаеш. Няма човек, който да гледа пчели, защото ги обича, гледаме ги за пари. Когато парите ги няма и любовта свършва.hi;
Всеки гледа от своята камбанария.Ако отглеждаше пчели при моите условия отдавна да ти е останала само любовта.По-скоро ината да не си оставиш магарето в калта.Много "пчелари " се извървяха около мене и след 2-3 години се отказаха.Всеки който дойде с бурканите доста бързо си ги отнася празни.Има много места на които диви пчели не биха живели , но с помощ от човека живеят.Чети ,че втора година колеги се оплакват от суша.Ако търсеха само сметка и пари да са се отказали до сега.Никой не е застрахован от лоши природни условия.Е, парите ли са на първо място?

nikimarti8
05.06.2020, 21:49
Програмите! Път за крадене от сеитба до бране.С помощта на Европа .П ,,лащане на брой от глеждани и живи на пролетта .Това е стиьмулат за работа!

бат тянко
06.06.2020, 09:01
Аз съм слушал от колеги, какво е било пчеларството преди. За настоящето всички можем да говорим. Бъдещето е приоритет за оракулите. Но личното ми мнение е, че бранша се селектира.

Георги Куров
06.06.2020, 09:56
Бог да го прости родното пчеларство, последния да изключи сървъра.

agro
06.06.2020, 13:22
...субсидиите, които генерират количества кошери и пчелари...
Посоченото силно изкривява логиката в отглеждането на пчели. Субсидиите и европарите, приложени у нас, направиха упражняването на властта, която ги разпределя, много доходно занимание. Неща, работещи в Европа, приложени у нас, създават мощна мафия. Пчеларството, като едно нискодоходно занимание, не привлича особен интерес, освен ако не се напише европроект за субсидиране с много пари, основната цел на който е открадване на повечето от парите. С това се занимават основно играчи без интерес към самото пчеларство. Без субсидиране пчеларството /при сегашните цени на меда/ е или хоби, или занимание за хора пенсионери или нямащи интерес /квалификация/ да работят по-доходни професии. Който е плащал скоро на фаянсаджии, водопроводчици, електротехници, автомонтьори и прочее професионалисти, знае за какви надници говоря. Такива доходи с нормално пчеларство не се изкарват. Матеев пробва пчеларство на едро и ми се струва, по трудния начин установи, че то не подхожда за работа в големи мащаби. Да отглеждаш 5000 кошера не е като да отглеждаш 5000 прасета. Затова не ми се вярва бъдещето на пчеларството да е в окрупняването. А ако се спре краденето на европейски или бюджетни пари , според мен пчеларите рязко ще намалеят. Гледам по себе си - създавам си максимум механизация за ефективна работа около пчелите, продавам мед само на директни потребители на сравнително добра цена и въпреки това бих зарязал пчелите, ако чаках на тях за някакъв доход. Има много по-лесни и с по-малко капиталовложения занимания, с които бих се захванал.

todor.mitkov
06.06.2020, 17:16
В последно време природата подава сигнали, че ще ни сваля от влака. Дано да е само временно и да мине. Схемите и субсидии и други измами дразнеха ама когато най-отгоре те отрежат няма какво да направиш освен да наведеш главица. Все пак е добре да си припомняме от време на време, че понятие "пчелин" в природата няма и няма да има.

batipej4o
06.06.2020, 19:35
......., че ще ни сваля от влака.

Няма място за безпокойство.Предполагам че по друг начин ще се събира медеца.За влака не се безпокой.

10484