PDA

Виж пълната версия : Начинаещ пчелар в Хасковска област



Страници : [1] 2 3

stefcho034
11.05.2020, 13:53
Здравейте,

От няколко дни се каня да пусна нова тема и сега се престраших. Не мога да се нарека все още "колега", но имам желание за хоби пчеларство и знам, че с усилия и много четене ще мога да стартирам. Ще започна от доста далеч, дано не отегча аудиторията. Покрай карантини, ковид-19 и т.н. изкарахме два месеца в хасковското село Спахиево в наследствена къща, която до този момент не се ползваше. Започнахме с облагородяването на дворното пространство, а от там и с любопитството към двата отдавна изоставени кошери. Там преди години е имало опитен пчелар, но уви, никой не го е наследил, останали само два кошера и част от пчеларския инвентар. Реших любителски да стартирам с отглеждане, а не гледане, както се беше изразил някой, някъде....За да не убия пчелите започнах с четене на базови познания, имам 2 книги, които чета, но мисля, че най-добрия учител е практиката. В момента бих казал, че знанията са ми оскъдни, за което моля да ме извините, ако спомена някоя глупост по-долу.

Това което е останало от преди е:

1. Два кошера (според мен Дадан-Блат) с част от рамките; - ще прикача снимки;
2. Няколко надстройки, който не съм сигурен дали са от тях;
3. Допълнителни добре съхранени рамки - няма ги на снимките;
4. Центрофуга - тя е оставена буквално на съхранение на времето, както е използвана последно, т.е. ще трябва основно да я почистя но това далеч в бъдещето, когато и ако стана средно-задоволителен пчелар;
5. Според мен ще трябва да си купя - нож за отваряне и фалцоване на кошера, було и пушилка - това поне на първо време (знам, че пчеларският инвентар никога не достига :) )

За момента имам разсъждения, които искам да споделя с вас, ако може някой опитен да ме насочи дали разсъждавам правилно или да ме поправи:

1. Според мен кошерите на снимките са доста напукани и ще бъде трудно да се възстановят. Трябва да ги изшкуря, нанеса кит и избера някоя екологично чиста боя на водна основа за боядисване. Не видях и стоики да има за тях. Предполагам, че е най-добре да закупя два нови. Системата, която мисля да ползвам е Дадан-Блат, която ми се струва най-удачен избор за напълно начинаещ като мен;
2. Предполагам, че вече е късно за стартиране, но поне да заредя инвентара ?
3. Тук вече откровено имам доста объркване от това което прочетох - Нов кошер се стартира с отводка или се търси цяло семейство ?
4. В непосредствена близост съм виждал пчелини, както и изпуснати рояци по дървета, възможно ли е да взема двата нови кошера и да заложа капани за рояци или не е редно ?
5. Пашата в района е разнообразна - от плодни дръвчета, билки до посеви с рапица, според мен е доста екологично чист район.
6. Все още не съм много запознат с изхранването на пчелите - разтвори, храни и т.н.

Искам да спомена само, че пчеларството ще бъде за мен само хоби, но в никакъв случай не мисля да се отнеса несериозно. Имам възможност да ходя по 2 пъти в месеца до кошерите, което предполагам е напълно достатъчно ?

Ще съм много благодарен за всякакви коментари и напътствия!

Благодаря!

Filyov
11.05.2020, 16:37
Здравейте,

От няколко дни се каня да пусна нова тема и сега се престраших. Не мога да се нарека все още "колега", но имам желание за хоби пчеларство и знам, че с усилия и много четене ще мога да стартирам. Ще започна от доста далеч, дано не отегча аудиторията. Покрай карантини, ковид-19 и т.н. изкарахме два месеца в хасковското село Спахиево в наследствена къща, която до този момент не се ползваше. Започнахме с облагородяването на дворното пространство, а от там и с любопитството към двата отдавна изоставени кошери. Там преди години е имало опитен пчелар, но уви, никой не го е наследил, останали само два кошера и част от пчеларския инвентар. Реших любителски да стартирам с отглеждане, а не гледане, както се беше изразил някой, някъде....За да не убия пчелите започнах с четене на базови познания, имам 2 книги, които чета, но мисля, че най-добрия учител е практиката. В момента бих казал, че знанията са ми оскъдни, за което моля да ме извините, ако спомена някоя глупост по-долу.

Това което е останало от преди е:

1. Два кошера (според мен Дадан-Блат) с част от рамките; - ще прикача снимки;
2. Няколко надстройки, който не съм сигурен дали са от тях;
3. Допълнителни добре съхранени рамки - няма ги на снимките;
4. Центрофуга - тя е оставена буквално на съхранение на времето, както е използвана последно, т.е. ще трябва основно да я почистя но това далеч в бъдещето, когато и ако стана средно-задоволителен пчелар;
5. Според мен ще трябва да си купя - нож за отваряне и фалцоване на кошера, було и пушилка - това поне на първо време (знам, че пчеларският инвентар никога не достига :) )

За момента имам разсъждения, които искам да споделя с вас, ако може някой опитен да ме насочи дали разсъждавам правилно или да ме поправи:

1. Според мен кошерите на снимките са доста напукани и ще бъде трудно да се възстановят. Трябва да ги изшкуря, нанеса кит и избера някоя екологично чиста боя на водна основа за боядисване. Не видях и стоики да има за тях. Предполагам, че е най-добре да закупя два нови. Системата, която мисля да ползвам е Дадан-Блат, която ми се струва най-удачен избор за напълно начинаещ като мен;
2. Предполагам, че вече е късно за стартиране, но поне да заредя инвентара ?
3. Тук вече откровено имам доста объркване от това което прочетох - Нов кошер се стартира с отводка или се търси цяло семейство ?
4. В непосредствена близост съм виждал пчелини, както и изпуснати рояци по дървета, възможно ли е да взема двата нови кошера и да заложа капани за рояци или не е редно ?
5. Пашата в района е разнообразна - от плодни дръвчета, билки до посеви с рапица, според мен е доста екологично чист район.
6. Все още не съм много запознат с изхранването на пчелите - разтвори, храни и т.н.

Искам да спомена само, че пчеларството ще бъде за мен само хоби, но в никакъв случай не мисля да се отнеса несериозно. Имам възможност да ходя по 2 пъти в месеца до кошерите, което предполагам е напълно достатъчно ?

Ще съм много благодарен за всякакви коментари и напътствия!

Благодаря!

Тези стари кошери може да ги използваш и като капани за хващане на рояци, точно сега май-юни е времето за тази цел. Задължително по няколко стари рамки във всеки кошер, капвай периодично няколко капки върху рамките етерично масло от лимонена трева или ползвай пророй (спрей). Кошерите може да се обгорят отвътре за дезинфекция и да се пребоядисат, както си посочил.

Не е късно за започване, дори нищо да не хванеш, точно сега пчеларите започват масово да продават отводки, с които да си запълниш двата кошера. Разбира се може и нови кошери да си закупиш (въпрос на избор). Дадан Блат е добър избор за начинаещ пчелар/любител. Изхранване по това време от годината не е небходимо, при любителското пчеларство може и дори въобще да не храниш целогодишно.

Общо взето давай смело. Въпросите ще ги изчистваш в процеса на работа и с течение на времето (опит + четене/питане).

ch.atanasov
11.05.2020, 20:10
Тези стари кошери ..


Къде ги видя па тея. Аз виждам доста читав кошер.:)

зуница
11.05.2020, 21:56
Пистолет за горещ въздух и боята долу, до голо.Топъл ленен безир отвън до попиване.Като изсъхне, боя. Екото с водната основа е глезотия, която не се връзва с рапицата като паша.Готовите основи с неизвестно съдържание на остатъчна химия от "профи"-пчеларите.И не на последно място лекарствата, които сам ще да буташ в кошера.Та външното покритие май е последна грижа.А отвътре обгори с пистолета за горещ въздух.Особено на ъглите.И да препърлиш не е болка за умиране.Важното е няколко стотин градуса да "пипнат" всичко. Купи си нови рамки и основи.Ако ще купуваш отводки и семейства направи го с пчелар на когото имаш вяра.Напоследък се навъдиха много "професионални тарикати", та без консултант може да "изгориш".
Успех в начинанието!

stefcho034
12.05.2020, 08:37
Благодаря на всички! Амбицирахте ме още повече. Това с еко боята го видях от youtube, може би първия или втория клип, който ми излезе, някъде прочетох, че блажната боя не е ОК? . Там също видях, че се боядисва с ленен безир отвътре. Ще се опитам да направя снимки преди-след реставрацията. Мисля да взема и кит за дърво, за да запълня тук там по някоя пукнатина, след това и малко шкурене.

Да речем, че отначало ще се опитам да уловя някой рояк, как трябва да заредя вече направените кошери ? Аз си го представям така - една две рамки от старите кошери(тях предполагам трябва също да им сложа восъчни листове и да махна старите пити?), по 2-3 нови рамки с восъчна основа, някоя и друга лентичка варостоп? Предполагам, че конкретно тези двата, които имам ще съберат 10 рамки ? За самото ловене - да напръскам обилно единия кошер с екстракт от лимонена трева а другия с пророй ?

Това мисля да е на първо време, поне докато намеря опитен пчелар, с който да вземем отводка и да ми покаже нещата на практика.

rumenggr
12.05.2020, 10:30
Благодаря на всички! Амбицирахте ме още повече. Това с еко боята го видях от youtube, може би първия или втория клип, който ми излезе, някъде прочетох, че блажната боя не е ОК? . Там също видях, че се боядисва с ленен безир отвътре. Ще се опитам да направя снимки преди-след реставрацията. Мисля да взема и кит за дърво, за да запълня тук там по някоя пукнатина, след това и малко шкурене.

Да речем, че отначало ще се опитам да уловя някой рояк, как трябва да заредя вече направените кошери ? Аз си го представям така - една две рамки от старите кошери(тях предполагам трябва също да им сложа восъчни листове и да махна старите пити?), по 2-3 нови рамки с восъчна основа, някоя и друга лентичка варостоп? Предполагам, че конкретно тези двата, които имам ще съберат 10 рамки ? За самото ловене - да напръскам обилно единия кошер с екстракт от лимонена трева а другия с пророй ?

Това мисля да е на първо време, поне докато намеря опитен пчелар, с който да вземем отводка и да ми покаже нещата на практика.

На нероден Петко Варостоп не му трябва! Не пръскай обилно с ароматите. Трябва ти леко, постоянно отделяне на аромат. Шишенце с фитил и разреден разтвор, а не само масло. Миризмата на алкидната боя не е добре, според мен за капан.

Кънев
12.05.2020, 11:43
Първо се увери, че не си алергичен към пчелната отрова, защото още при първия случай, когато пчелите ще те нажилят, а това няма как да не се случи, ентусиазмът ти ще спадне наполовина!

stefcho034
12.05.2020, 11:45
Жилили са ме като дете, не съм имал проблеми. Познатият тогава "лек" - търкане с пясък и минаваше. Но пък за сметка на това съм алергичен към всички видове треви и цъфтежи. :)

Кънев
12.05.2020, 11:55
В такъв случай още един съвет - кошерите не се боядисват и не се импрегниран отвътре. Пчелите вършат това с восък и прополис. Боите на водна основа са по-практични, не се напукват и не се лющят, просто с времето изчезват. Четката се измива с вода и е готова за следващо боядисване. На първо време два кошера с две семейства са ти достатъчни. Успех!

stefcho034
12.05.2020, 11:58
Благодаря много за съветите! А бихте ли потвърдили разсъжденията ми по-горе за самото стартиране на кошерите ? Дали са правилни или дали трябва да променя нещо ?

Кънев
12.05.2020, 12:05
Това за рояците ми се струва нереално, макар, че и аз така съм започнал. По-добре си купи две отводки, не една, две е по-сигурно. Освен това отводките са малки семейства и са по-кротки, за да имаш шанс да свикнеш с пчелите.

stefcho034
12.05.2020, 12:07
Супер! Благодаря много!

Filyov
12.05.2020, 14:37
Благодаря на всички! Амбицирахте ме още повече. Това с еко боята го видях от youtube, може би първия или втория клип, който ми излезе, някъде прочетох, че блажната боя не е ОК? . Там също видях, че се боядисва с ленен безир отвътре. Ще се опитам да направя снимки преди-след реставрацията. Мисля да взема и кит за дърво, за да запълня тук там по някоя пукнатина, след това и малко шкурене.

Да речем, че отначало ще се опитам да уловя някой рояк, как трябва да заредя вече направените кошери ? Аз си го представям така - една две рамки от старите кошери(тях предполагам трябва също да им сложа восъчни листове и да махна старите пити?), по 2-3 нови рамки с восъчна основа, някоя и друга лентичка варостоп? Предполагам, че конкретно тези двата, които имам ще съберат 10 рамки ? За самото ловене - да напръскам обилно единия кошер с екстракт от лимонена трева а другия с пророй ?

Това мисля да е на първо време, поне докато намеря опитен пчелар, с който да вземем отводка и да ми покаже нещата на практика.

Именно старите изградени пити привличат пчелите, освен ако не са проядени от молци (от снимките поне не се вижда да са проядени). Можеш да сложиш шишенце с фитил ако рядко ходиш там, или пък през няколко дни, да капваш по две, три капки от маслото (лимонена трева). Не пречи да опиташ, ако до месец не хванеш, може да заложиш на сигурното и да си закупиш пчелни семейства.

stefcho034
12.05.2020, 15:00
Благодаря! Точно това мисля да направя. Идеята ми е ако не стане за 1 месец, до толкова време ще мога и да понатрупам повече знания и да се оборудвам с инвентар. И следваща стъпка да закупя 2 отводки.

dvd111
12.05.2020, 16:13
Ще си позволя само да допълня колегите, че за по-голям шанс за рояци, е добре кошерите да са на сенчесто място. Вече е доста горещо, а както знаеш, пчелите-разузнавачки, които предварително оглеждат за жилище на бъдещия рой, отчитат всички фактори...Също така бих ти препоръчал след като сложиш пити и восъчни основи, колкото сметнеш за нужно, ако нямаш повече в.о., да допълниш кошера нацяло дори само с рамки, защото в противен случай, заради недотам честите ти посещения на пчелина, хванатия рояк може да те изненада неприятно с далаци от таванката. Успех!

stefcho034
12.05.2020, 16:20
Видях, че има останали магазини и магазинни рамки - 10 броя, все още с восък по тях. Дали е възможно да им сменя само восъка ? Като цяло имам и един тъп въпрос(моля за извининие) - защо се сменяват целите рамки, а не само восъка например ?

Плодникови рамки е ясно, че трябва да си купувам, че има останали само 3 броя общо за двата кошера. На първо време мисля да купя поне 10 бр. плодникови рамки + восъчни основи за тях общо за двата кошера.

rumenggr
12.05.2020, 19:42
Видях, че има останали магазини и магазинни рамки - 10 броя, все още с восък по тях. Дали е възможно да им сменя само восъка ? Като цяло имам и един тъп въпрос(моля за извининие) - защо се сменяват целите рамки, а не само восъка например ?

Плодникови рамки е ясно, че трябва да си купувам, че има останали само 3 броя общо за двата кошера. На първо време мисля да купя поне 10 бр. плодникови рамки + восъчни основи за тях общо за двата кошера.
На стар инвентар, особено когато не си наясно защо е останал неизползван му трябва сериозна дезинфекция. Някои неща, като рамките, не си заслужават играчката.
Ако са твои, знаеш им историята и читаво направени е друг въпрос. При пчелите, както и при хората има една камара болести(изисква четене!), знайни и незнайни. Някои са силно заразни и фатални за пчелните семейства. Успоредно с подготовката на инвентара, ще трябва сериозно да се образоваш.

stefcho034
13.05.2020, 15:41
Благодаря!

Да споделя малко - днес си закупих 10 бр. ДБ рамки, готови с восъчни основи, пушилка, иноксов рамкоповдигач, шпорче и две прелки. Възнамерявам да възстановя поне до колкото мога старите два кошера като след това оставя ПроРой в единия и екстракт от лимонена трева в другия, по една стара рамка и 5 нови. Това го правя само докато намеря опитен пчелар в областта да ми покаже туй-онуй, ако се хване нещо, хване, ако не - купувам две отводки и почвам.

За самото възстановяване - всех различни шкурки, кит за дърво, боя на водна основа за кошери, ленен безир за отвътре. Инструментите ги имам - пистолет за топъл въздух, флекс за шкурене, шпакли, мече и четки.


Поздрави!

Трендафил Дончев
13.05.2020, 15:50
Благодаря!

Да споделя малко - днес си закупих 10 бр. ДБ рамки, готови с восъчни основи, пушилка, иноксов рамкоповдигач, шпорче и две прелки. Възнамерявам да възстановя поне до колкото мога старите два кошера като след това оставя ПроРой в единия и екстракт от лимонена трева в другия, по една стара рамка и 5 нови. Това го правя само докато намеря опитен пчелар в областта да ми покаже туй-онуй, ако се хване нещо, хване, ако не - купувам две отводки и почвам.

За самото възстановяване - всех различни шкурки, кит за дърво, боя на водна основа за кошери, ленен безир за отвътре. Инструментите ги имам - пистолет за топъл въздух, флекс за шкурене, шпакли, мече и четки.


Поздрави!

Не разбрах само как си купи прелки? ;)

stefcho034
13.05.2020, 15:56
Тъкмо написах и видях, че не е правилно, но се подведох по инвентара на фирмата, от където ги купих, че там ги водят така, да не й правя реклама. По-скоро е капак/капачка за прелката. В случая видях, че дори не стават за тези кошери, че са с правоъгълни отвори, а пък капачката е кръгла... отнесъл съм се нещо.

Гогол
13.05.2020, 21:11
Благодаря!

Възнамерявам да възстановя поне до колкото мога старите два кошера като след това оставя ПроРой в единия и екстракт от лимонена трева в другия, по една стара рамка и 5 нови. Това го правя само докато намеря опитен пчелар в областта да ми покаже туй-онуй, ако се хване нещо, хване, ако не - купувам две отводки и почвам.

За самото възстановяване -, ленен безир за отвътре.


Поздрави!

За прелките си вече в час. Разбрал си каква е разликата.Колегата Дончев правилно ти заостри вниманието с питането. Но си блъскам главата за какъв чемер ще хабиш ленения безир и ще мацаш отвътре кошерите с него. А после ще слагаш пророй и екстракт от лимонена трева за да хващаш ройчета. Е ДА, АМА НЕ! /П.Бочаров/. Миризмата на безира ще убива всички други примамливи миризми ,особено ако сандъка го напече малко слънчо.
Можеш да направиш следното–предварително реставрираш кошерите отвън/шкурене,китосване,безиросв ане с ленения безир,боядисване 2 ръце/,после обгаряш с горелка отвътре до протичане на прополиса и восъка които са по стените му/предишните обитатели са го импрегнирали с прополис достатъчно/,задържаш горелката особено по фугите за да си сигурен че не е останал неразтопен прополис.Това обгаряне ти гарантира обезаразяване на кошера дори и от АГ НА 95%. Слагаш старите тъмновосъчни рамки вътре,ако искаш и изброените от теб примамки на шарено огрявано място по–височко от човешки бой и чакаш ройчета.Дали ще дойдат зависи от твоите бъдещи колеги в района ти–ако са си изтървали развитието на някои кошери ще има и ройчета.
П.П. Хубаво че те е бъжнало жилото.То е едно успокоение след тежък трудов ден. Но не си мисли, че е толкова лесно.Особено сега през последните десетина години.Успех и не се отчайвай след първата неудача!

stefcho034
18.05.2020, 12:59
Благодаря, Гогол! Взех си забележка. Събота беше хубаво и приятно време и се заех с реставрацията. Е, не стана както исках - в крайна сметка поне опитния пчелар ме намери сам и заедно с негова помощ взехме решението от двата кошера да направим един. Доста ги бях надценил, все пак не са ползвани от повече от 10+ години. Стойките отдолу бяха изгнили, самата основа на на прелката, "навеса" и липсата на рамка в едния от кошерите наклони везните да взема решение да направя само един. Наложи се да ги позакърпя с подръчни материали, тъй като не се бях подготвил за такова нещо. Намерих и боядисах един магазин за този 10 рамков ДБ. От снимковия материал може да се види какво съм сътворил. Не съм ползвал безира, само 1 кутийка кит за дърво, дискове за флекса с шкурка, и яко коване и рязане - направих му нова, по-висока рамка с подръчни материали.

В момента съм сложил общо 5 рамки в него - 4 броя чисто нови и с восъчни основи, 1 бр. стара рамка с останал изграден восък от някогашните пчели, всички съм ги полял със захарен сироп. Сложил съм 1 бр. ПроРой и 1 бр. лимонена трева. Понеже почти се стъмни, прибързах и го оставих умишлено без капак. Вчера се бяха събрали около 15-20 пчелички, най-вероятно "крадци" :) Тъй като на другия ден вече трябваше да се връщам към София, затворих капака, че няма кой да го наглежда и го оставих така.

Плана ми е да отида в идните почивни дни и да видя какво е станало. Поразпитах в района - оказа се, че в съседното село продават отводки и ще намина да проверя. До колкото ми обясни пчеларя, при първоначалното вземане на отводката ще трябва да се захрани и подсили, най-малкото да има постоянно вода в поилката отгоре ?

П.П. Все пак открих и един 5 рамков ДБ кошер в сравнително добро състояние дори има 2 магазина към него. Трябва само да го изшкуря и боядисам с отстаналите ми бои.

stefcho034
18.05.2020, 13:02
Ето и как съм подредил рамките, както и самото разположение на кошера. Зад къщата, на 2-3 декара двор, само трева и плодни дръвчета, а в съседство - планината.

symp
18.05.2020, 14:06
Евала за ентусизма ! Няма ли някой колега от неговия район да му подари една отводка?

stefcho034
18.05.2020, 14:30
Благодаря! Аз ще си закупя, просто не остана време и за това ми беше по-лесно да оставя капана :) Но с идващите празници се надявам да успея да намеря отводка :)

П.П. Забравих да напиша, че вътре го обгорих с газова горелка.

Трендафил Дончев
18.05.2020, 15:10
П.П. Забравих да напиша, че вътре го обгорих с газова горелка.

По - старите кучета забелязаха. ;)

stefcho034
18.05.2020, 15:46
Между другото, имам и едно питане към старите кучета. Понеже сега ми е супер любопитно и се загледах в кошерите на едни съседи, които имаха видимост от улицата. Бяха 3 на брой. Двата бяха пълни, по средата явно - празен, може би подготвен за отводка. Първия кошер - според мен и това което прочетох, предполагам със силно семейство - излезнали доста пчели на входа(може би заради жегата), около прелката и по предния панел на кошера. Бяха направили отпред "восъчен далак". Това за какво говори ? За роево настроение или просто не им стигат рамките в магазина ? А другия кошер - нищо особено по-слабо семейство.

Трендафил Дончев
18.05.2020, 15:53
Бяха направили отпред "восъчен далак". Това за какво говори ?

Нещо не си видял както трябва май.

stefcho034
18.05.2020, 15:57
Възможно е. Това, което видях беше част от пита с неправилни форми, по-която се разхождаха пчелите, точно до прелката. Ако го има другия път ще се опитам да го снимам. Отделно имаше и голямо струпване на пчели, но под него нямаше пита.

dvd111
18.05.2020, 21:50
Ето и как съм подредил рамките, както и самото разположение на кошера. Зад къщата, на 2-3 декара двор, само трева и плодни дръвчета, а в съседство - планината.
Местото е страхотно. Но ако смяташ кошера да е там за постоянно (а не само докато хванеш рояк) бих ти препоръчал да преместиш кошера малко по-надалеч от стената. Когато вали, водата от покрива или ще го облива директно или ако пада до него , пак ще го пръска и мокри доста здраво. При сняг ще е още по опасно ( при топенето)...

stefcho034
21.05.2020, 14:57
Благодаря! И аз така си мисля - да го дръпна по-напред, има едни гуми, мисля да ги застеля пред и около кошера, да не изкарва много трева около тях.

Говорих с човек, който продава отводки(на 25 км е от мястото), мисля да взема една, поне на първо време. Предупреди ме само да си взема транспортно куфарче. Знам, че отначало трябва да им сложа храна и вода в поилката, когато ги "настаня". Има ли някакви по-специални препоръки за други десйтвия ? Как да наредя празните рамки около отводката, която е съставена от 4 броя рамки ? Изобщо има ли някакъв "пиниз" при стартирането ? Съжалявам ако е поредното питане, но все още не съм стигнал до този урок :)

Благодаря!

jordanov
23.05.2020, 17:08
Отводката евентуално може да си я прекараш и с 5-рамковото кошерче. Как да процедираш с нея, разпитай подробно майстора от който вземаш. После споделяш тук, старите вълци ти казват това - да, това - не и накрая правиш каквото си решиш ти. Нали знаеш? 1000 пчеларя- 1000 мнения, но решенията са си само твои.
старото кошерище е станало много добре. Само, че не виждам добре - релсите старите ли са? Ако е така, съветвам те да си купиш нови, за магазина също и да ги смениш своевременно.
Онова дето го казваш за кошера на комшията с далака отвън. Да не е кацнал някой рояк там?

П.п. То май въобще няма релси? Ако е така, още по-добре.

П.п.п. Хранилки си вземи, ако не си го направил. Ще ти трябват при всички случаи. И захар.

stefcho034
24.05.2020, 19:27
Много благодаря на всички! Наистина не вярвах, че съществува такова място, където всички са супер позитивни и няма хейт! С огромно удоволствие ще се радвам да се присъединя пълноценно във вашето общество. Прави ми впечатление, че всички пчелари, до които се допитах са много позитивни и всеки ми дава съвети, предава колкото се може повече информация без да се обижда от може би тъпите ми въпроси на моменти! Благодаря!

Ето какво направих до момента:

1. Имам общо два кошера с две отводки - стария син кошер, който реставрирах и закупих един нов, по съвети 3,3 см дебелина за тази геогравска ширина, в която са.
2. От четене и обяснение направих следното - закупих инвертиран захарен сироп с билки, две нови хранилки, кутии за отводки, преградни рамки за ДБ, було-блузон, ръкавици и много приятни първи впечатления и емоции.
3. Много съм доволен от пчеларя, от който взех отводките. Човека е много сериозен, според мен истински професионалист. Обясни ми всичко надлъж и нашир, показа ми неговите кошери и беше супер обстоятелствен, надявам се поне 15-20 % от всичко да запомня и да може да ми бъде полезно. Много съм доволен от него. Даде ми да си избера порода дори :) и каза, че задължително трябва да видим първо майката. Видяхме я и на двете отводки, преместихме ги и изчакахме да се приберат пчелите в моята кутия. Направихме го към края на деня. Едната отводка е бъкфаст (не съм сигурен дали така се произнася) и италианка микс с майка повече като италианка. Другата отново е микс, но майката е по-тъмна и клони към бъкфаст. Изкарах сигурно 3 часа заедно с него, но не съм усетил кога са минали. :)

За пръв път се докоснах до самите животинки и някак си ми беше супер приятно, за момент дори не съм изпитал дискомфорт и ми беше приятно. Пипах пчели и търтей с ръкавиците и ги разглеждах, изумявайки се, колко са перфектни тези същества. Отговора им съответно не закъсня, едва когато се отдалечих от пчелина усетих, че съм с компания. Изчаках без да ръкомахам да се махне, но така и не се махна. Реших все пак да се тествам, дали съм алергичен, оставих я да ме жилне по ръката - само една червена точка и след няколко минути все едно не беше ставало.

4. И двете отводки са с по 4 рамки ДБ. Разпределихме ги в двата кошера като добавихме през една по 2 нови рамки на всеки кошер и сложихме преградните дъски.
5. Сложих хранилките веднага и ги фиксирах не много сериозно, за да могат да се местят след време. Сипах сироп на 2/3. Наглеждам го през ден и доливам до 2/3 ако се наложи.
6. Сложих и вода с малко тревички в нея, да не се давят пред кошерите.

На по горното - стария кошер е без релси, а най-вероятно, както казахте всички съм се заблудил, че беше доста горещо за восъчните далаци на комшията.

Горната констатация е колкото констатация, толкова и питанка дали правя нещата както трябва ? Знам, че до края на този месец трябва да съм по активен в захранването и да не ги оставям без храна, поне докато тръгнат. Ако видя, че се справят в изгражането на новите пити, трябва ли да добавям нови и кога ?

Отделно се появиха и колебания дали съм избрал правилното място за кошерите с оглед на разположение на кошерите и шарената сянка. Сложил съм и гуми пред кошерите, да не изкарва много трева, в случай, че някой път ги оставя за по-дълго. Керемидите са по-далече, от колкото се вижда на снимката и няма да тече вода към кошерите, в случай на дъжд. По-долу ще кача снимки и ще се радвам за съвети. Има една снимка, която е изглед от кошерите към планината. Чудя се дали да не ги сложа точно там, където свършва двора. Според мен, така както са в момента са ОК, тъй като са на шарена сянка и на завет, тъй като тук е сравнително равно и има специфични ветрове. Снимал съм цялото разположение на двора и ще се радвам на съвети :)

Благодаря!

stefcho034
24.05.2020, 19:31
Забравих само да кажа, че жълтият кошер има подложка - стария кошер, който не реставрирах. Ползвам го за стойка, докато не измисля нещо по-надеждно.

Трендафил Дончев
24.05.2020, 19:49
Тази гума над синия я махни за да не задържа вода. Този който си поставил за подложка ми изглежда добър, и ако го пооправиш ще имаш още един.

stefcho034
24.05.2020, 19:54
Мдам, ще я махна. Честно казано, този за подложката почти се е скапал отдолу. Ще се опитам да възстановя 5 рамковия, но за него ми казаха, че трудно ще го развия.

Георги Куров
24.05.2020, 20:34
Сложи вода в някоя плитка тава , не слагай трева, защото тя гние. Сложи няколко камъчета или счупени керемиди като тези от покрива.

Filyov
26.05.2020, 12:24
Разположението изглежда добре, важното е да не са с лице към преобладващите ветрове за това място.

stefcho034
27.05.2020, 15:40
Така. Сложих направо нова поилка и оставих една от старите, като поставих керемида в нея, така че да се катерят.

А по отношение на ветровете - това там ми е най-голямото притеснение. Там ветровете са от всякъде. До сутринта може да са срещу прелката, след обяд - по посока на прелката... Мисля си след време да направя нещо като навес или поне някакъв завет от някъде.

Направих и първата проверка, не успях да видя майката от 2 обхождания и реших да не ги тормозя. Видях, че са почнали да градят на двете нови пити. Изглупих може би, като добавих и трета между 2 стари, може би заради това, че няма да ме има няколко дни. Ако последствията са само - да я проядат, ще си ги поема :)

В събота продължавам със захранката - сироп през ден-два.

Има ли според вас нещо друго, което да направя на този етап ? Четох, че може да ги третирам против нозематоза и да ги подхраня с Апифит да речем. Как ви се струва тази идея ?

Благодаря!

Христо Димитров
27.05.2020, 17:23
Така. Сложих направо нова поилка и оставих една от старите, като поставих керемида в нея, така че да се катерят.

А по отношение на ветровете - това там ми е най-голямото притеснение. Там ветровете са от всякъде. До сутринта може да са срещу прелката, след обяд - по посока на прелката... Мисля си след време да направя нещо като навес или поне някакъв завет от някъде.

Направих и първата проверка, не успях да видя майката от 2 обхождания и реших да не ги тормозя. Видях, че са почнали да градят на двете нови пити. Изглупих може би, като добавих и трета между 2 стари, може би заради това, че няма да ме има няколко дни. Ако последствията са само - да я проядат, ще си ги поема :)

В събота продължавам със захранката - сироп през ден-два.

Има ли според вас нещо друго, което да направя на този етап ? Четох, че може да ги третирам против нозематоза и да ги подхраня с Апифит да речем. Как ви се струва тази идея ?

Благодаря!



Сбъркал си като си сложил трета основа на отводка , която е на 4 рамки, защото пчелите работят по-добре като са на гъсто по питите.Явно ти се ще всичко да се случва много бързо, но пчелите определено искат търпение, особено в твоя случай с млада отводка.Слагането на основи се прави постепенно и съобразно силата на семейството, а твоето семейство е все още слабо, защото е на 4 рамки, от които вероятно 2-3 с пило.Слагането на нова основа се прави обикновено след изграждане на основата и осеменяване от майката на питата наполовина, това може да ти служи като ориентир.Със слагането на тези основи си изстудил гнездото , защото все още нощите са студени и по този начин ги спъваш в развитието, точно което целиш.
Моя съвет е да не бързаш , а да имаш търпение.
Успех!

mici-92
27.05.2020, 19:40
А по отношение на ветровете - това там ми е най-голямото притеснение. Там ветровете са от всякъде. До сутринта може да са срещу прелката, след обяд - по посока на прелката... Мисля си след време да направя нещо като навес или поне някакъв завет от някъде.

Мисля ,че селото е в Хасковско.Там наистина лудуват ветрове,но силното и здраво семейство не се плаши от студ и до зимата има време.Най важно е входа да е защитен,ако трябва ,ще го насочиш към сградата.Успех!

dvd111
27.05.2020, 20:26
...А по отношение на ветровете - това там ми е най-голямото притеснение. Там ветровете са от всякъде. До сутринта може да са срещу прелката, след обяд - по посока на прелката...
Не се притеснявай толкова, все пак не говорим за Сибир. Тук трябва да ги предпазиш най-вече от северния вятър. Това ще го направиш, като разположиш кошерите от южната страна на сградата.
А като ги разположиш по-към центъра на стената (а не в края), ще елиминираш и североизточните и северозападните ветрове.

stefcho034
28.05.2020, 09:07
Много благодаря за изчерпателната информация. Като цяло не бързам, точно обратното, но не знам темпото на работа на пчелите и нямам опита да преценявам. Видях, че са изградили килииките на новите пити и се зарадвах, за това сложих и трета, да не би да не им стигне. Осъзнах какво съм направил. Как мога да поправя грешката си? Ще е глупост ли, да я извадя като отида в Събота ?

Поздрави!

Трендафил Дончев
28.05.2020, 09:42
Много благодаря за изчерпателната информация. Като цяло не бързам, точно обратното, но не знам темпото на работа на пчелите и нямам опита да преценявам. Видях, че са изградили килииките на новите пити и се зарадвах, за това сложих и трета, да не би да не им стигне. Осъзнах какво съм направил. Как мога да поправя грешката си? Ще е глупост ли, да я извадя като отида в Събота ?

Поздрави!

Ако имаш предвид изградени основи, значи е добре. До събота, ако са имали сироп е възможно и тази да е готова. Все пак си трябва преценки за силата, температура, паша....когато се поставят основите, но все пак си иска и опит, който няма как да се получи от раз.

stefcho034
28.05.2020, 09:51
Вторник тази седмица, преди да тръгна им напълних хранилките на 2/3 със сироп, но забелязах, че за ден, ден и половина го "опаткват" :)

Иначе забелязвам, че има голяма активност и на прелката - прибират се с прашец и издути коремчета. Рамките бяха изградени по средата. В събота мисля да забъркам захарен сироп 1:1, прочетох, че някои слагат малко сол и лимонтузу. Добре ли е и аз да направя така ? Днес са ми дошли нозевит-а и апифит-а, мисля и от тях да им дам, спрямо предписанието на производителя.

Благодаря!

Трендафил Дончев
28.05.2020, 10:37
Вторник тази седмица, преди да тръгна им напълних хранилките на 2/3 със сироп, но забелязах, че за ден, ден и половина го "опаткват" :)

Иначе забелязвам, че има голяма активност и на прелката - прибират се с прашец и издути коремчета. Рамките бяха изградени по средата. В събота мисля да забъркам захарен сироп 1:1, прочетох, че някои слагат малко сол и лимонтузу. Добре ли е и аз да направя така ? Днес са ми дошли нозевит-а и апифит-а, мисля и от тях да им дам, спрямо предписанието на производителя.

Благодаря!

Може, но не е задължително да се дават. Внимателно с дозировката. Лекарствата е хубаво да се пуснат и те, че когато се купува е добре да се направи това.

jordanov
28.05.2020, 20:03
А, таман щях да питам що не даваш захарен сироп и прочетох последното ти мнение. Значи, на всяко ходене - пълна хранилка, при тях нищо не се губи. Щипка сол и щипка лимонтозу, но може и без тях. Или па някоя капка йод вместо нозевит, ноо, както
дойде. Недей да ги ровиш, поглеждаш само има ли прясно пило и градеж. Да ти е мирна главата - слагай ВО отстрани, поне засега.Стария кошер-подложка и на мен ми изглежда добреи че има още хляб в него, но както си прецениш. Имай предвид, че доста от новите сандъци не издържат проверката на времето, а ти задължително трябва да си имаш поне един празен сандък през активния сезон. Гумите също ми идват прекалено много, при мен съм сложил на по два-три по една ивица като тая малката лента.
С вятър наистина е гадна работата... Ако косиш наоколо, може да оформиш например някакъв периметър с ивица гюрлюк, около половин-един метър ширина, ако те не бърка...

П.п. Тая постройка отзад щом я видя и все си мисля, че е селската църквица..

stefcho034
28.05.2020, 20:57
Много благодаря на всички! Дано в Събота да е хубаво времето, че да мога да отворя кошера. Ще се опитам да снимам само новите рамки. Ще ги прегледам само тях, без да пипам старите. Имам един комплектован 5 рамков ДБ с 2 магазина, но ще трябва да го изшкуря, боядисам и обгоря. Дядото едно време не си е поплювал и е слагал боя след боя...има поне 2-3 ката боя на всеки от старите кошери и всички са различни. Явно каквото е имало :) Гумите останаха от ремонта на оградата и реших, ако случайно ме няма в по-слабия сезон за месец да речем, да не избива много трева пред тях. Абе така или иначе няма какво да ги правя сега тия гуми :). Кося с един бензинов тример само мястото, което се вижда от снимката, че е окосено. Не ми стига времето за момента да го окося цялото място, че е много.

П.П. Тая постройка отзад е може би на над 100 години. Била е стара турска къща, вътре има иззидано огнище, но почти всичко се е разпаднало. Времето си казва своето, дано успея да я възстановя един ден :)

Гогол
28.05.2020, 21:51
Много благодаря на всички! Дано в Събота да е хубаво времето, че да мога да отворя кошера. Ще се опитам да снимам само новите рамки. Ще ги прегледам само тях, без да пипам старите. Имам един комплектован 5 рамков ДБ с 2 магазина, но ще трябва да го изшкуря, боядисам и обгоря. Дядото едно време не си е поплювал и е слагал боя след боя...има поне 2-3 ката боя на всеки от старите кошери и всички са различни. Явно каквото е имало :) Гумите останаха от ремонта на оградата и реших, ако случайно ме няма в по-слабия сезон за месец да речем, да не избива много трева пред тях. Абе така или иначе няма какво да ги правя сега тия гуми :). Кося с един бензинов тример само мястото, което се вижда от снимката, че е окосено. Не ми стига времето за момента да го окося цялото място, че е много.

П.П. Тая постройка отзад е може би на над 100 години. Била е стара турска къща, вътре има иззидано огнище, но почти всичко се е разпаднало. Времето си казва своето, дано успея да я възстановя един ден :)
Сега ,чуй ме Стефчо–ако искаш го направи,ако не искаш –не го прави.Гумените ленти си ги остави както са,само премести кошерите напред в/у третата/късата/ или втората лента/най–добре/.По първата ще вървиш ти зад кошерите и в най–калното време ще можеш да ги приглеждаш,храниш или каквото ти се прииска да правиш с тях. На снимката се вижда,че си ги приближил много до стената на постройката.Лентата е широка 50–60 см. и като ги преместиш ще се получи идеално разстояниеЩе се развият за работа по кошера.Мисля ,че тази стена има западно изложение или юго–запад по клоните на голямото 100 и кусур години дърво.Само не мога да разбера какво е.Когато увеличиш бройката,ще използваш всичките гуми зад кошерите като пътеки.Аз ги имам същите и са много полезни.
Сега да те попитам–рапицата я изтърва за да ги развиваш, защото сега си ги взел.Би трябвало да имаш паши от кориандър и слънчоглед.Ако ли не,/гледам че е хълмисто и доста гори/ ще имаш много паша при тия дъждове ,а и ти ги стимулираш със сироп.Защо трябва да им даваш тези химикали които си купил? Така или иначе от двата ще имаш поне по 2 пити с мед за теб. Химия ли ще ядеш?На есен давай колкото си искаш. Сега сме в началото .
Само си казвам мнението,не се налагам. Ти си капитана на кораба и ти определяш курса.Успех ти пожелавам и добър добив още този сезон.

dvd111
28.05.2020, 22:03
...Гумите останаха от ремонта на оградата и реших, ако случайно ме няма в по-слабия сезон за месец да речем, да не избива много трева пред тях..
Месец е твърде дълго време за неходене на пчелина по време, когато тревата има буен растеж. А в периодите от пчеларския сезон, когато можеш да си позволиш по-редки посещения и тревата няма да избуява толкова (а и стойките ти не са никак ниски). А ако кошерите не са постоянно на сянка, за пчелите ще е много по-добре около тях да има зелена трева, а не черна гума, която здраво ще се нагрява. Имай предвид също, че когато я навали сняг, гумата става като ледена пързалка...
Разбира се, ти си решаваш сам за всяко нещо, свързано с твоя пчелин. Аз само искам да обогатя, доколкото мога, информацията, на базата на която ще направиш своя избор...

stefcho034
30.05.2020, 07:51
Сега ,чуй ме Стефчо–ако искаш го направи,ако не искаш –не го прави.Гумените ленти си ги остави както са,само премести кошерите напред в/у третата/късата/ или втората лента/най–добре/.По първата ще вървиш ти зад кошерите и в най–калното време ще можеш да ги приглеждаш,храниш или каквото ти се прииска да правиш с тях. На снимката се вижда,че си ги приближил много до стената на постройката.Лентата е широка 50–60 см. и като ги преместиш ще се получи идеално разстояниеЩе се развият за работа по кошера.Мисля ,че тази стена има западно изложение или юго–запад по клоните на голямото 100 и кусур години дърво.Само не мога да разбера какво е.Когато увеличиш бройката,ще използваш всичките гуми зад кошерите като пътеки.Аз ги имам същите и са много полезни.
Сега да те попитам–рапицата я изтърва за да ги развиваш, защото сега си ги взел.Би трябвало да имаш паши от кориандър и слънчоглед.Ако ли не,/гледам че е хълмисто и доста гори/ ще имаш много паша при тия дъждове ,а и ти ги стимулираш със сироп.Защо трябва да им даваш тези химикали които си купил? Така или иначе от двата ще имаш поне по 2 пити с мед за теб. Химия ли ще ядеш?На есен давай колкото си искаш. Сега сме в началото .
Само си казвам мнението,не се налагам. Ти си капитана на кораба и ти определяш курса.Успех ти пожелавам и добър добив още този сезон.

Много благодаря, Гогол! Мисля да се вслушам във всичките ти съвети! Аз като нямам опита, седя и слушам от вас, старите кучета. Както се казва - не питай старило, питай патило. А що се отнася до пашата, местните тук го наричат чилии или чалии, нещо такова. Това са храсталаците по-горе и казват, че тъкмо сега ще почнат да цъфтят. По-горе, горичката е от дъб и бук. Чел съм, че събитат от маната по дъба и става манов. Надали ще успеят да е само такъв :) Отделно в двора, който се вижда на снимката, която качих преди време - там има бадемова горичка, която, заедно с първата паша се разцъфтява добре.

Забелязах също, че въпреки сиропа - пчелите да доста активни и в периода от 9 до около 18-19:00 часа и се прибират с издути коремчета и прашец по крачетата.

Що се отнася до меда - не бързам, по-добре да остане за пчелите, за да мога да ги зазимя сравнително силни и да оцелеят. Ако извадя някоя пита от плодника, най-вероятно ще им я опаковам и запазя, да я добавя есента. Стига да се развият ще им поставя магазин и каквото съберат в него, може да взема, но долу в плодника мисля да не пипам. :)

Благодаря за съветите!

П.П. Голямото дърво е черница

Алексиев
30.05.2020, 20:05
По-точното местно наименование е " карачалия". Става въпрос за Драката. Цъфти в началото на юни но тая година подрани със седмица и за съжаление поне аз го изтървам а ми е основната паша. Специфичен медонос е и много рядко се хваща, но ако се улучи хубаво време стават чудеса, семействата са в силата си, и...меда от драката е...перфектен.

mici-92
30.05.2020, 20:50
Цъфти в началото на юни но тая година подрани със седмица и за съжаление поне аз го изтървам а ми е основната паша.
Поради не развити семейства или че, времето се скапа и унищожи и акацията.

Алексиев
31.05.2020, 05:18
Поради не развити семейства или че, времето се скапа и унищожи и акацията.

Семействата основно са на плодник и три магазина пълни с пчели. Драката е стотици декари, непосредствено над пчелина. Акацията беше много добре, просто няма много дървета.

stefcho034
01.06.2020, 10:57
Ето малко снимки на двата кошера :) Времето беше много лошо и двата дни, бързо ги прегледах и не можах да снимам докато са отворени кошерите. Имаше на места 2-3 килиики със запечатено търтеево пило, което премахнах. Има прясно пило по старите пити. Новите 3 рамки на кошер се градят, има малко прашец вече в тях. Едната пита е прегризана около 1 квадратен см. на места, ама това са последиците от моите действия.... Големи лакомници са, опукват близо литър сироп на денонощие. Останаха ми още 3-4 литра, които мисля събота и неделя тази седмица да им дам, така или иначе остана. И повече няма - каквото си докопат от пашата.

Вчера отворих само капаците да долея захарен сироп и ме нажилиха, явно предусещайки лошото време, което се задава, ама пък и аз си бях виновен - без никакви защитни средства отидох. След това от 15 до 30 Юни няма да имам възможност да ги наблюдавам. Какво е хубаво да направя в този случай или да не им се притеснявам ?


Направих и трети, помощен кошер, както ми казахте тук. Интересното е, че се оказа 7 рамков за обединяване на две слаби семейства. Пълен комплект е - с табла отгоре за 2 хранилки, има и 2 магазина с него. Изшкурих до основи всичко, обгорих го и го боядисах. Смесих останалите синя и жълта боя и стана в цвят "магента" :) Много ме сърбят ръцете обаче да взема още една отводка и в него :)

Поздрави и благодаря на всички!

Silvia
01.06.2020, 21:24
Ето малко снимки на двата кошера :) Времето беше много лошо и двата дни, бързо ги прегледах и не можах да снимам докато са отворени.....
Поздравления за начинанието и ентусиазма ти. Според мен не бързай да запълваш и третия кошер, че догодина ще трябва да купуваш инвентар. Ние започнахме с две отводки, а след 5 години станаха 60. Сега се стремим да ги намаляваме, че е много работа, а това не беше първоначалната ни цел.За периода ти на отсъствие, се увери, че ще имат къде да се развиват, имам впредвид на колко рамки ще ги оставиш. По-добре да имат по една две излишни основи в края на гнездото, отколкото да ги задържаш, това е валидно, само ако чакаш някаква паша по това време. Успех

stefcho034
02.06.2020, 12:49
Поздравления за начинанието и ентусиазма ти. Според мен не бързай да запълваш и третия кошер, че догодина ще трябва да купуваш инвентар. Ние започнахме с две отводки, а след 5 години станаха 60. Сега се стремим да ги намаляваме, че е много работа, а това не беше първоначалната ни цел.За периода ти на отсъствие, се увери, че ще имат къде да се развиват, имам впредвид на колко рамки ще ги оставиш. По-добре да имат по една две излишни основи в края на гнездото, отколкото да ги задържаш, това е валидно, само ако чакаш някаква паша по това време. Успех

Много благодаря! В момента градят по 3 рамки на кошер. Ще ги прегледам в Събота, до къде са стигнали. Ако трябва ще добавя още рамки, или по-скоро по-следващата седмица. Не искам да бъзам с рамките, че видях, как избързвам и наистина ефекта е обратен на този, който искам. Имам огромното желание да мине цялата година и да се превърти до Май 2021 и да не съм убил пчелите или да ги изпусна на някое дърво :) Искам да ги зазимя правилно и да съм спокоен, че зимата ще ги опазя. Знам, че година до година може да има голяма разлика, но искам да понатрупам малко знания, ако ми се отдава, ще ги направя 4-5 кошера, но това ще бъде максимално. Все пак тези занимания не са с цел търговия, а удоволствие и успокоение, най-вече удовлетворение :)

Поздрави!

stefcho034
08.06.2020, 13:02
Здравейте,

Събота сутринта беше много хубаво времето - тихо, слънчево и спокойно. Успях да направя малко снимки.

stefcho034
08.06.2020, 13:04
Ето още малко:

Pero Melifero
08.06.2020, 13:10
ей такива пити като на последната снимка обичам да виждам:)

stefcho034
08.06.2020, 13:12
Имам малко питане, дано не е много тривиално:

1. Според мен, голяма част от пилото по старите пити се е излюпило и сега чистят и подготвят за ново. Така ли е или съм в грешка?
2. Синия кошер се очертава да бъде по-силен, поне сега в началото - от 3 нови рамки, 2 и половина бяха със запечатано пило. Добавих нова рамка, дали не съм сбъркал ?
3. Жълтият кошер беше с по-малко пило на новите рамки и не съм слагал. След тази седмица, 2 седмици подред няма да имам възможност да ходя. Дали да сложа по още някоя рамка да имат ? Или е излишно ? Принципно мисля да добавя тази седмица една рамка на жълтият кошер.
4. Относно храненето - казаха ми да не им давам толкова много (петък и събота им пълня на 2/3 хранилката), че съм щял да блокирам майката, понеже питите щели да се напълнят с нектар и тя няма къде да снася ? И като цяло дали да спра да храня вече отводката ? Гледам, че има доста голяма активност на входа. До сега съм има дал общо 12-14 литра сироп на двата кошера общо.
5. А тоя въпрос е само за инфо - вчера видях голямо движение пред жълтият кошер. Беше всякаш има рояк пред него. Това ли е т.нар. облитане на младите пчелички, където обменят информация за пашата :) ?

Благодаря!

stefcho034
08.06.2020, 13:12
ей такива пити като на последната снимка обичам да виждам:)

И на мен ми се напълни душата, много приятно се изненадах :)

Трендафил Дончев
08.06.2020, 13:51
А майката на една от снимките видя ли я?
Времето е топло и може да им поставиш 1-2 основи след като няма да те има. Сироп също им сложи. Тава ще ги стимулира да градят за да не задръстват майката.
Това което си видял е облитане, рано ти е за рояци, а и на снимките нямаше маточници. И браво за мерака. Було, дрехи, кошери, рамки, че и една брада. Браво.

stefcho034
08.06.2020, 14:06
хаха, благодаря!

Не, нямах предвид рояк, а като рояк - летеж навсякъде, бяха поне 50-100 пчели. Да, точно това снимах, тя се извъртя по-отдолу, но докато успея да я хвана по-добре се поскри. Едната майка е бъкфаст, а другата - италианка :)
Нямам маточници, тук там по някое търтеево и някой друг лъжлив.

И да - оборудвах се добре и винаги така ходя, че един път ги подцених и изядох дървото :) Понеже проверих какви мерки трябва да се вземат относно безопасността - заредих се с ампули адреналин (дано не ми потрябват).

Синия кошер се очертават по-спокойни, докато от жълтия имат по-буен нрав.

Поздрави!

ch.atanasov
08.06.2020, 19:38
Ето още малко:



Отлично изградени основи, би ли споделил производителя.

stefcho034
08.06.2020, 19:45
Отлично изградени основи, би ли споделил производителя.


Благодаря!

Не съм сигурен кой е производителя точно, че гледам - работят с 2-3 производителя. Аз купих рамките готови със залепена основа. Да не излезе като реклама само. Ако модераторите преценят, да изтрият поста.

Фирмата се казва Мултимакс, в София, Първа Българска Армия 84. Имат и доставка.

Алексиев
08.06.2020, 19:45
Отлично изградени основи, би ли споделил производителя.

Аз се сетих, пчелите на Стефчо:bigsmile:

stefcho034
08.06.2020, 19:48
Аз се сетих, пчелите на Стефчо:bigsmile:


:D. И те, и те най-вече

ch.atanasov
08.06.2020, 20:39
Аз се сетих, пчелите на Стефчо:bigsmile:

Уби коня. Ако така се сещаш ...:yo:

Георги Куров
08.06.2020, 20:48
Като гледам снимките, не мисля че сиропа им е много. Моя съвет е да увеличиш сиропа, те нямат венци над пилото .

julian103
09.06.2020, 01:02
... те нямат венци над пилото .

Този проблем го забелязах и при моите кошери тази година! Не на всички рамки, но имам рамки без меден венец над пилото. Отдадох го на продължителното застудяване, през изминалите 20-тина дена и люпещото се пило, но пък майката снася от центъра към периферията на рамката и би трябвало да се излюпи първо в центъра а отгоре да е с пило?!(разсъждения на един дилетант blush;)

Ангел Йосифов
09.06.2020, 17:34
, те нямат венци над пилото .

Точно това целя по това време,а именно централните 4-5-6 рамки да нямат венец.По друг начин стоят нещата от август нататък....

dvd111
09.06.2020, 19:22
Точно това целя по това време,а именно централните 4-5-6 рамки да нямат венец.По друг начин стоят нещата от август нататък....
Щом казваш, ама чак пък да нямат нито една килийка в цялата пита, от която да блести пресен медец...

Ангел Йосифов
09.06.2020, 20:17
Е,говоря за венец и колкото по-тънък,дори и да липсва,толкова по-добре.

stefcho034
11.06.2020, 18:51
Здравейте!

Имам едно питане, тъй като утре мисля да купувам плодникови рамки. След като запълнят плодниковите, кога е момента да се сложат магазините? Как се разбира? И магазинните рамки - пак ли поетапно се слагат или всички заедно?

Не бързам, но не искам да ходя по няколко пъти до пчеларските магазини, че не са ми много удобни.

Благодаря!

stefcho034
11.06.2020, 18:53
Здравейте!

Имам едно питане, тъй като утре мисля да купувам плодникови рамки. След като запълнят плодниковите, кога е момента да се сложат магазините? Как се разбира? И магазинните рамки - пак ли поетапно се слагат или всички заедно?

Не бързам, но не искам да ходя по няколко пъти до пчеларските магазини, че не са ми много удобни.

Благодаря!

И забравих - задължително ли е да има ханеманова решетка?

mici-92
11.06.2020, 19:41
И забравих - задължително ли е да има ханеманова решетка?
Има и друг вариант.Магазинните рамки да се слагат за изграждане на по-голямо разстояние.Например 9 рамки в 10-ка кошер.Килийките стават по-дълбоки и майката не снася в тях.Ти решаваш!

stefcho034
11.06.2020, 19:45
Но на един път ли се слагат 9-те или поетапно?

Трендафил Дончев
11.06.2020, 19:45
Здравейте!

Имам едно питане, тъй като утре мисля да купувам плодникови рамки. След като запълнят плодниковите, кога е момента да се сложат магазините? Как се разбира? И магазинните рамки - пак ли поетапно се слагат или всички заедно?

Не бързам, но не искам да ходя по няколко пъти до пчеларските магазини, че не са ми много удобни.

Благодаря!

Когато запълнят плодниковите. Както си го и написал, но това зависи и от това, дали ще има предстояща паша. Запълва се целия магазин с основи. Ако има паша се изграждат всичките, но ако няма може 2-3, 5-6 или изобщо не ги и докосват. Изграждането става и като ги храниш изкуствено - подаваш им сироп. Това ти го давам като съвет, но никога не съм го ползвал поради това, че не харесвам надуването на кошерите със сироп.

Трендафил Дончев
11.06.2020, 19:46
Има и друг вариант.Магазинните рамки да се слагат за изграждане на по-голямо разстояние.Например 9 рамки в 10-ка кошер.Килийките стават по-дълбоки и майката не снася в тях.Ти решаваш!

Сигурен ли си в това?;)

mici-92
11.06.2020, 19:55
Сигурен ли си в това?;)
А защо не?

Трендафил Дончев
11.06.2020, 19:59
А защо не?

Хайде помисли малко, че не ми се пише, а и започва филма.;) А и знам, че ще се сетиш за какво го казвам горното, ако ли не, пак дай знак. Ще се пожертвам.:bigsmile:

stefcho034
11.06.2020, 20:09
Така нали майката ще се или може да се качи? Ще запълнят с прашец и ще направят далаци, ако има свободно пространство? Но някои от четох, че ги редуват - с основа и без...

ch.atanasov
11.06.2020, 20:19
И забравих - задължително ли е да има ханеманова решетка?


Ако някой ти каже - Да , да знаеш, че е търговец на пчеларски материали.

Трендафил Дончев
11.06.2020, 20:48
Така нали майката ще се или може да се качи? Ще запълнят с прашец и ще направят далаци, ако има свободно пространство? Но някои от четох, че ги редуват - с основа и без...

Майката се качва много рядко горе и най - вече да снася търтееви яйца. Рамките се слагат винаги с основи, защото когато са без такива се изграждат търтееви килийки, които привличат майката като магнит. А нали точно за това ставаше дума?

stefcho034
11.06.2020, 22:11
Майката се качва много рядко горе и най - вече да снася търтееви яйца. Рамките се слагат винаги с основи, защото когато са без такива се изграждат търтееви килийки, които привличат майката като магнит. А нали точно за това ставаше дума?

Супер! Много благодаря за изчерпателната информация!

viktor tit
12.06.2020, 07:49
Магазина го сложи когато и крайните рамки в плодника се покрият с пчели, преди това може да не се качат и дори да им спре развитието.

rumenggr
12.06.2020, 17:38
Но на един път ли се слагат 9-те или поетапно?
Учи се да предвиждаш необходимостта от разширяване. Количеството пило трябва да те води. При съществуващи 4 и нагоре рамки със запечатано пило, колко междурамия пчели ще се излюпят за 10 дни и колко след 14, със откритото зряло пило? Колко междурамия ще запълнят заедно със съществуващите вече летящи? Те трябва да усещат, че има място за развитие в кошера, за да не го търсят извън него. Пашата е другия фактор и т.н.. Успех!

Гогол
22.06.2020, 21:27
Този проблем го забелязах и при моите кошери тази година! Не на всички рамки, но имам рамки без меден венец над пилото. Отдадох го на продължителното застудяване, през изминалите 20-тина дена и люпещото се пило, но пък майката снася от центъра към периферията на рамката и би трябвало да се излюпи първо в центъра а отгоре да е с пило?!(разсъждения на един дилетант blush;)
Радвай се когато видиш такива с–ва по това време. Най ми се радва окото като не виждам мед от 3 до 9 рамка над пилото. Това говори, че с–вото е в синхрон и усеща външната обстановка т.е. готово е да посреща новите паши с по–голямо количество пчели.
Разсъжденията на дилетанта са правилни,но пчелите понякога опровергават и най–големия специалист в тяхната област./само си мислим , че ги познаваме и сме ги изучили до съвършенство/Винаги ни поднасят такива изненади,че започваме да се почесваме там където не ни сърби.

Гогол
22.06.2020, 21:38
Магазина го сложи когато и крайните рамки в плодника се покрият с пчели, .
Не точно тогава.Ако искаш може да поразсъждаваме по въпроса.

viktor tit
23.06.2020, 09:56
Зависи от района, там където има рапица, семейство на 8-9 рамки от 10 може да напълни магазина и да изпадне в роево. В моя район ако избързам със слагането семейството забива и започва да буксува. Затова използвам този ориентир и действам по този начин: след като видя, че има пчели по крайните рамки и има 3-4 рамки запечатано пило им слагам магазин.

stefcho034
08.07.2020, 12:11
Здравейте,

Искам да ви честитя празника, с пожелания за много плодотворна и успешна година! Както и да благодаря на всеки, който ми е давал напъствия до сега ! Бъдете живи и здрави!

Моите кошери за сега се развиват добре, единия вече е с магазин, че бяха изпълнили плодника и имаше към, 9 пълни междини с пчели. Тази седмица и другия, ако са понаваксали, че там имаше не напълнбо изградени рамки, който придвижих към "централната" част.

Поздрави!

Трендафил Дончев
08.07.2020, 12:41
Здравейте,

Искам да ви честитя празника, с пожелания за много плодотворна и успешна година! Както и да благодаря на всеки, който ми е давал напъствия до сега ! Бъдете живи и здрави!

Моите кошери за сега се развиват добре, единия вече е с магазин, че бяха изпълнили плодника и имаше към, 9 пълни междини с пчели. Тази седмица и другия, ако са понаваксали, че там имаше не напълнбо изградени рамки, който придвижих към "централната" част.

Поздрави!

Благлодарско за поздрава и давай все така напред. Догодина двойно, че и тройно.

stefcho034
15.10.2020, 12:39
Здравейте!

Отдавна не съм писал... има няма няколко месеца. Та да раздвижа малко темата :)

Пчелите вече са зазимени. Така и не успях да изкарам нещо в магазините, но здраве да е. Следващата година, важното е сега да успея да ги съхраня за другата година.

Зазимих ги с магазините по съвет на местните пчелари тука. Сложих само шперплат и вълнен плат(с отвор 8 см х 3 см) между плодника и магазина, надявам се да е достатъчно. Преди това бях сложил ленти срещу вароатоза, част от които извадих сега, друга част не успях, че лентите бяха паднали надолу и не исках ги притеснявам излишно. Септември третирах за нозематоза и сипвах на 3-4 пъти сироп. Монтирах и миши уловители и стесних прелките максимално, но все пак се чудя дали да не облепя празните отвори за зимата и да оставя само 2-3 дупки на прелка, за облитане, вие какво ще ме посъветвате ?

Единствения пропуск, който направих според мен и малко ме е яд, че избързах - преместих пчелите късно вечерта в предната част на двора(на около 50 метра от положението им към момента), като си мислех, че няма вече много летеж и няма да има големи загуби. Хем го бях прочел и в книгите и пак подцених ситуацията, но пък се притесних, че ще започнат бури и ветрове и няма да съм там. На другия ден видях летящи пчели на старото място. Все пак вече са преместени зад ограда, която изградих специално за тях, да пази от вятъра, който се стели от билото на планината. Прикачвам малко снимков материал, на мен лично ми хареса, но приемам всякакви критики и коментари.

Приготвил съм "питки" от пчеларския магазин за декември-януари да им допълня запасите. При всички положения догодина планувам да закупя още два кошера с две отводки, че начинанието взе да ми харесва много, та да може да се насладя по-продължително време :) .

Поздрави на всички !

stefcho034
13.11.2020, 11:26
Здравейте!

Имам нужда от съвет за допълване на пчелните запаси за зимата. Всеки кошер съм го зазимил с 10-12 килограма мед, но ми се струват малко. Обмислям другия месец (Декември) да отворя и да сложа по една питка от захарно тесто на кошер. За целта съм закупил 1-килограмови пити на Балмина(широки са колкото кошера почти), но имам нужда от съвет за това как да ги сложа в кошерите, при положение, че съм ги зазимил с магазините.

Според вас удачно ли е да е Декември (чета, че някои слагат Януари) ?

И как точно да ги поставя - да нарежа наилона от опаковката на места или напълно да го премахна и да оставя питата отгоре върху рамките ? Да ги разчупвам ли по някакъв начин или да ги оставя цели ?

Много благодаря и се извинявам, ако въпросите са тривиални ! blush;

Трендафил Дончев
13.11.2020, 11:55
Здравейте!

Имам нужда от съвет за допълване на пчелните запаси за зимата. Всеки кошер съм го зазимил с 10-12 килограма мед, но ми се струват малко. Обмислям другия месец (Декември) да отворя и да сложа по една питка от захарно тесто на кошер. За целта съм закупил 1-килограмови пити на Балмина(широки са колкото кошера почти), но имам нужда от съвет за това как да ги сложа в кошерите, при положение, че съм ги зазимил с магазините.

Според вас удачно ли е да е Декември (чета, че някои слагат Януари) ?

И как точно да ги поставя - да нарежа наилона от опаковката на места или напълно да го премахна и да оставя питата отгоре върху рамките ? Да ги разчупвам ли по някакъв начин или да ги оставя цели ?

Много благодаря и се извинявам, ако въпросите са тривиални ! blush;

Запасите са достатъчни. Питките може и декември, а може и януари. Просто гледаш да е по благоприятно времето за теб. Питите ги поставяш както са си опаковани, като правиш някакъв отвор, който да съвпадне с отвора на кошера.
Как да ги поставиш след като магазина е отгоре? Махаш питите, поставяш питката и отново нареждаш питите, ако няма къде да ги съхраниш. След това поставяш някаква материя с която да уплътниш между капака и кошера. Ако имаш къде да съхраниш питите ги извади и след това е лесно. Сега е студено и на питите нищо няма да им стане.

stefcho034
13.11.2020, 11:58
Супер! Много благодаря! Понеже имам преграда между магазина и плодника, питите ги слагам под прегдадата, плътно над плодниковите пити? И ги разполагам хоризонтално, нали така ?

Трендафил Дончев
13.11.2020, 13:21
Супер! Много благодаря! Понеже имам преграда между магазина и плодника, питите ги слагам под прегдадата, плътно над плодниковите пити? И ги разполагам хоризонтално, нали така ?

Така. След като ще са над питите, направи по голям отвор в найлона - ф 80-100мм. Действай па пак ще черпиш.;)

stefcho034
13.11.2020, 13:50
Благодаря! За черпенето - дадено! Имам да черпя още от стартирането на занаята :)

Само кажи кога и къде :)

Гогол
13.11.2020, 20:45
Здравейте!

Отдавна не съм писал... има няма няколко месеца. Та да раздвижа малко темата :)

Пчелите вече са зазимени. Така и не успях да изкарам нещо в магазините, но здраве да е. Следващата година, важното е сега да успея да ги съхраня за другата година.

Зазимих ги с магазините по съвет на местните пчелари тука. Сложих само шперплат и вълнен плат(с отвор 8 см х 3 см) между плодника и магазина, надявам се да е достатъчно. Преди това бях сложил ленти срещу вароатоза, част от които извадих сега, друга част не успях, че лентите бяха паднали надолу и не исках ги притеснявам излишно. Септември третирах за нозематоза и сипвах на 3-4 пъти сироп. Монтирах и миши уловители и стесних прелките максимално, но все пак се чудя дали да не облепя празните отвори за зимата и да оставя само 2-3 дупки на прелка, за облитане, вие какво ще ме посъветвате ?

Единствения пропуск, който направих според мен и малко ме е яд, че избързах - преместих пчелите късно вечерта в предната част на двора(на около 50 метра от положението им към момента), като си мислех, че няма вече много летеж и няма да има големи загуби. Хем го бях прочел и в книгите и пак подцених ситуацията, но пък се притесних, че ще започнат бури и ветрове и няма да съм там. На другия ден видях летящи пчели на старото място. Все пак вече са преместени зад ограда, която изградих специално за тях, да пази от вятъра, който се стели от билото на планината. Прикачвам малко снимков материал, на мен лично ми хареса, но приемам всякакви критики и коментари.

Приготвил съм "питки" от пчеларския магазин за декември-януари да им допълня запасите. При всички положения догодина планувам да закупя още два кошера с две отводки, че начинанието взе да ми харесва много, та да може да се насладя по-продължително време :) .

Поздрави на всички !
Здравей СТЕФЧО!!!Сравнявам снимката от пост 92 със снимката от пост 94. Сега ти си знаеш ,щото си на място.Но ми се струва ,че новото място ,с тази преградка от 1,20 височина не е толкова удачна колкото каменния зид и покрива от снимката на пост 92. Само е трябвало да ги преместиш на 2 метра на ляво по тази снимка.Таззи преградка от пост 94 само ще усили ефекта на фунията и ако имаш силен снеговалеж с вятър ще намериш кошерите затрупани със сняг.Това добре докато има студ,ще ги топли. Но после ще трябва да ходиш да ги отриваш от снега/прелките с отворите за да има циркулация/До тук съм с новото място избрано от теб.
ЛОШОТО: 1. Шперплата ще се хумне от влагата и ще стане на клечки за зъби от комунизма и ще пропада между рамките. Много ще им пречи. 2.Искаш да ги облепиш и да им оставиш 2–3 отворчета.Ми то вземи полиуретанова пяна и ги запуши отвсякъде.Ще бъде уплътнено отвсякъде. Какво целиш с това опушване на всички отвори,дупки и т. н. Моите са на мрежесто дъно до края на януари,а понякога и до 20 февруари.Мрежесто дъно,магазин с празни изградени рамки,плодник ,найлон на 2/3 ,празен магазин ,покривна табла,капак.Това е зимната ми конфигурация. На пчелите им трябва кислород и достатъчно храна. Ти храната я имаш–12 кг. са достатъчни да изкарат до края на март. Февруари можеш да сложиш питка за да активизираш по усилено хранене на майката,а от там и повече яйце снасяне.3.За преместването вече ти писах.Грешка.
Сега за капак можеш да послушаш някой и да им дадеш и по някой литър инверт и да ги осереш на пролет/тогава ще разбиреш че са осрани,а то е станало по–рано/.
Това са мои тълкувания на твоя въпрос и въобще не те задължават да ги правиш.Иззими и продължи напред.Пожелавам ти го чистосърдечно.
п.п.Ама аз много съм ти писал,направо ще взема да го изтрия,пък ти си прави както знаеш.Утре, че е късно вече.

stefcho034
16.11.2020, 09:35
Здравей, Гогол!

Аз искрено благодаря на теб и на хората като теб и Трендафил Дончев, които сте винаги отзивчиви и споделяте мнение и давате съвети! За мен това е безценно!

Иначе - в спора се разжда истината, нали така ? Или във виното беше :)

Кошерите в момента са поставени на мястото, където дядото преди мен ги е гледал дълги години. Преместих ги така, защото вятъра идва от планината и духа право срещу прелките, отделно самото място е под 100 годишна черница, огромна е и прави мястото много усойно. Само много ме е яд, защото не изчаках да има минимален летеж.
Иначе, за запушването - не целя да ги запуша, напротив, точно обратното. Понеже прочетох някъде в книгите или на Бижо Бижев или на Людмил Донев, че трябва да се оставят по 2-3 см от прелките за облитане и изчистващо такова. Отделно знам, че трябва от време на време да се отварят и с закривен тел да се издърпват тези, които не са преживели и са на пода на кошера.

Поздрави и бъдете здрави! :)

Гогол
17.11.2020, 20:31
Здравей, Гогол!

Иначе - в спора се разжда истината, нали така ? Или във виното беше :)

Кошерите в момента са поставени на мястото, където дядото преди мен ги е гледал дълги години. Преместих ги така, защото вятъра идва от планината и духа право срещу прелките, отделно самото място е под 100 годишна черница, огромна е и прави мястото много усойно. Само много ме е яд, защото не изчаках да има минимален летеж.
Иначе, за запушването - не целя да ги запуша, напротив, точно обратното. Понеже прочетох някъде в книгите или на Бижо Бижев или на Людмил Донев, че трябва да се оставят по 2-3 см от прелките за облитане и изчистващо такова. Отделно знам, че трябва от време на време да се отварят и с закривен тел да се издърпват тези, които не са преживели и са на пода на кошера.

Поздрави и бъдете здрави! :)
Аз затова и писах в началото на поста си–ти си на място и преценяваш. Можеш и тази зима да прецениш кои ветрове доминират там и да ги позиционираш догодина на място което е защитено от тях.Но продължавам да си мисля ,че това не е тяхното място.
Със такава тел ще помагаш само ако са много слаби и не успяват да изхвърлят подмора при очистителните си облитания.
Поздрави и на теб.

stefcho034
11.01.2021, 13:03
Здравейте,

За много години на всички, бъдете здрави и много мед през 2021 г.!

До момента не сложих питки на нито един кошер от двата. В началото на годината, когато беше хубаво времето - излизаха и "пърхаха" навън. Реших, че е ОК да не слагам. Обаче, кокото повече гледам по групи и различни коментари и "вълнения", все повече започва да ме гложди съвестта, дали не е редно да ги отворя и да има сложа. До момента, от както съм ги зазимил Септември - не съм ги отварял. При зазимяването бяха с по около 10-14 кг. мед във всеки кошер.

Вие какво ще ме посъветвате ? Да издебна удобен момент, въпреки, че все по рядко има удобни моменти заради времето. Или да изчкам до февруари-март направо за подбудителното подхранване ?

Благодаря!

Трендафил Дончев
11.01.2021, 13:08
Здравейте,

За много години на всички, бъдете здрави и много мед през 2021 г.!

До момента не сложих питки на нито един кошер от двата. В началото на годината, когато беше хубаво времето - излизаха и "пърхаха" навън. Реших, че е ОК да не слагам. Обаче, кокото повече гледам по групи и различни коментари и "вълнения", все повече започва да ме гложди съвестта, дали не е редно да ги отворя и да има сложа. До момента, от както съм ги зазимил Септември - не съм ги отварял. При зазимяването бяха с по около 10-14 кг. мед във всеки кошер.

Вие какво ще ме посъветвате ? Да издебна удобен момент, въпреки, че все по рядко има удобни моменти заради времето. Или да изчкам до февруари-март направо за подбудителното подхранване ?

Благодаря!

Сложи им по половин питка за да следиш как се развиват събитията.

stefcho034
11.01.2021, 13:30
Благодаря! Ще изчакам до уикенда, че тогава ще мога да отида и дано времето позволи.

Filyov
11.01.2021, 13:58
И да е студено времето не пречи да отвориш за секунди, колкото да видиш дали кълбото е стигнало до горе, ако не няма смисъл да им даваш. Също имай предвид, че при топло време (както беше до скоро), при достатъчно запаси, дори и в страни, кълбото или се премества към меда или си прехвърлят там където им трябва. Лично мое виждане е, че даването на захарна питка, трябва да е само в краен случай, за спасяване от гладна смърт.

Алексиев
11.01.2021, 20:01
И да е студено времето не пречи да отвориш за секунди, колкото да видиш дали кълбото е стигнало до горе, ако не няма смисъл да им даваш. Също имай предвид, че при топло време (както беше до скоро), при достатъчно запаси, дори и в страни, кълбото или се премества към меда или си прехвърлят там където им трябва. Лично мое виждане е, че даването на захарна питка, трябва да е само в краен случай, за спасяване от гладна смърт.

А какво ще им попречи една питка, дори да нямат нужда от нея?

Ангел Йосифов
11.01.2021, 20:54
Пчелите не ядът питката.Най-напред разреждат до мин. 70% за да могат да я смукнат и пренесат на място удобно за тях-предимно около пилото.Но,питките през януари и март се депонират на различни места.Януарската се депонира в центъра,което гарантира,че до март ще бъде изконсумирана,а мартенската,ще бъде депонирана по-към периферията.Освен това,през март,а на някои места и февруари,започва външен приток,което отрежда второ място за питката,което пък увеличава вероятността питката да бъде прехвърлена в магазин........

зуница
11.01.2021, 21:08
... ,което пък увеличава вероятността питката да бъде прехвърлена в магазин........
Не знам как става в ниското, но при мене края на март питките са употребени.Магазините слагам към края на май.Нещо не мога да свържа питка с магазин.

Ангел Йосифов
11.01.2021, 21:38
Не знам как става в ниското, но при мене края на март питките са употребени.Магазините слагам към края на май.Нещо не мога да свържа питка с магазин.

Ми,тогава за теб ще важи,ако слагаш питката през април.
Иначе при мен,в началото на март,даже и опаковките са си изхвърлили.
Демек,разбирай-колкото по близо до нов нектар,толкова по вероятно е питката(поне половината) да се намери в магазина..

Pero Melifero
12.01.2021, 07:35
Ми,тогава за теб ще важи,ако слагаш питката през април.
Иначе при мен,в началото на март,даже и опаковките са си изхвърлили.
Демек,разбирай-колкото по близо до нов нектар,толкова по вероятно е питката(поне половината) да се намери в магазина..

Ачка, това само за питките ли важи или и за другата суха храна?

зуница
12.01.2021, 08:22
Ачка, това само за питките ли важи или и за другата суха храна?
Как нежничко подръпваш дявола за опашката.Питай направо! Заредената целогодишно със суха захар милерова хранилка вдига ли добивите на "мед" , дори когато няма паша?;)

Pero Melifero
12.01.2021, 09:13
Как нежничко подръпваш дявола за опашката.Питай направо! Заредената целогодишно със суха захар милерова хранилка вдига ли добивите на "мед" , дори когато няма паша?;)

Нали ме знаеш, че съм си гладен за знания, та си питам:bigsmile: А най обичам знания от практиката, че от тая суха теория почнах да хълцам. Относно "сухата храна", умишлено я използвах, защото обобщава всичките видове захар - пудра, на кристали, на бучки, на буци, рафинирана, еко-био-нано, захар оставена да обира влагата, захар оставена да не умрат от глад, захар в "дупката" между пашите, захар против уроки, захарни петлета, захар под мишниците, захар зад ушите и т.н.

Ангел Йосифов
12.01.2021, 09:46
Ачка, това само за питките ли важи или и за другата суха храна?

Ми всичко е според нуждите на семейството,сезона и наличието на истинска храна в кошера.

зуница
12.01.2021, 09:51
Нали ме знаеш, че съм си гладен за знания, та си питам:bigsmile: А най обичам знания от практиката, че от тая суха теория почнах да хълцам. Относно "сухата храна", умишлено я използвах, защото обобщава всичките видове захар - пудра, на кристали, на бучки, на буци, рафинирана, еко-био-нано, захар оставена да обира влагата, захар оставена да не умрат от глад, захар в "дупката" между пашите, захар против уроки, захарни петлета, захар под мишниците, захар зад ушите и т.н.
Въпросът със захарта в пчеларството е сериозен.Може ли да се отглеждат пчели без захар? Ако не може? Кога?Как? Колко захар да се ползва?
Или по-добре да не почваме дискусия, че може и други да четат?;)

Pero Melifero
12.01.2021, 09:53
Ми всичко е според нуждите на семейството,сезона и наличието на истинска храна в кошера.

Това ми звучи като "Да", но казано по много тарикатски начин, така че да не се засегне някой.:laughing:

Pero Melifero
12.01.2021, 09:56
Въпросът със захарта в пчеларството е сериозен.Може ли да се отглеждат пчели без захар? Ако не може? Кога?Как? Колко захар да се ползва?
Или по-добре да не почваме дискусия, че може и други да четат?;)

Хич не ми се иска да очерняме захарта по принцип. Тя си е необходима. Това все едно да хулим алкохола, защото имало алкохолици;)

FreeBSD
12.01.2021, 10:22
Как нежничко подръпваш дявола за опашката.Питай направо! Заредената целогодишно със суха захар милерова хранилка вдига ли добивите на "мед" , дори когато няма паша?;)

Не,не вдига добивите в смисъла който имате предвид.
Може да вдигне добива на мед ако има приток на нектар в природата.

зуница
12.01.2021, 10:33
Не,не вдига добивите в смисъла който имате предвид.
Може да вдигне добива на мед ако има приток на нектар в природата.
Дай да видим на какво се базира това твърдение?

Трендафил Дончев
12.01.2021, 11:08
Тези които не ползват захар, защитават тезата, че се отлага, а тези които ползват, защитават друга теза, че не се отлага. Сега ще взема да разкажа как и кога се отлага, и как и кога не се отлага. НЕ. Няма да го направя, че ще жегна некои колеги, а на други ще помогна с лекота да започнат да правят доходи и когато няма паша, а те през това време си чешат т....те, далеч от пчелините. Народа е казал - добрия майстор-пчелар и от камъните вади мед. Да ти е.а и майстора, да ти е.а и меда. Казах, че няма да казвам НОМЕРА, но с последното май го направих. ;)

Pero Melifero
12.01.2021, 11:48
Тези които не ползват захар, защитават тезата, че се отлага, а тези които ползват, защитават друга теза, че не се отлага. Сега ще взема да разкажа как и кога се отлага, и как и кога не се отлага. НЕ. Няма да го направя, че ще жегна некои колеги, а на други ще помогна с лекота да започнат да правят доходи и когато няма паша, а те през това време си чешат т....те, далеч от пчелините. Народа е казал - добрия майстор-пчелар и от камъните вади мед. Да ти е.а и майстора, да ти е.а и меда. Казах, че няма да казвам НОМЕРА, но с последното май го направих. ;)

Да и аз съм забелязал, че ги има тия две течения в пчеларството и ако за тези, според които се отлага съм склонен да си обясня позицията им поради факта, че щом нещо е вътре, то може да отиде къде ли не и ние няма как да го проследим, то другите на какво основания твърдят, че стоковия мед не се компрометира. Не казвам че произвеждат захарен мед нали, държа да подчертая. Сигурно са правени сериозни изследвания по темата, примерно с радиоактивни изотопи и е доказано по научному дето се казва, че не се отлага никъде, а всичко се папа. Едва ли са просто голословни твърдения на някой друг, дето го прави и казва че е ок :laughing:

Трендафил Дончев
12.01.2021, 12:00
Да и аз съм забелязал, че ги има тия две течения в пчеларството и ако за тези, според които се отлага съм склонен да си обясня позицията им поради факта, че щом нещо е вътре, то може да отиде къде ли не и ние няма как да го проследим, то другите на какво основания твърдят, че стоковия мед не се компрометира. Не казвам че произвеждат захарен мед нали, държа да подчертая. Сигурно са правени сериозни изследвания по темата, примерно с радиоактивни изотопи и е доказано по научному дето се казва, че не се отлага никъде, а всичко се папа. Едва ли са просто голословни твърдения на някой друг, дето го прави и казва че е ок :laughing:

Ееее, ти много ги задълба изследванията. Просто питай изкупвача като дойде да ти вземе меда след пробата, ако изобщо е правена проба и, ако изобщо дойде. То и на изкупвачите понякога им става неудобно да казват, че меда е бъкан със захар и просто отказват да го вземат. При липса на акациева паша, някои колеги изненадващо изкарват такава, но изненадващо нито цената се вдига, нито се изкупува. Защо ли?

зуница
12.01.2021, 12:21
... Едва ли са просто голословни твърдения на някой друг, дето го прави и казва че е ок :laughing:
Ако не трябва, но много ти се иска? Значи може!:laughing:

Pero Melifero
12.01.2021, 12:52
Ако не трябва, но много ти се иска? Значи може!:laughing:

С риск Дончев да ми се разсърди, че косвено може и да уроня престижа на гилдията, ти мислиш ли, че с тестовете дето се правят тук, може да се хване половин кило или дори и цяло кило захар на десетина-двайсет килца мед омешани във перфектен продукт от самите пчели? По какво ще я уловят, като ще е перфектно инвентирана? Изключвам ЯМР-то разбира се, за там твърдят че даже и партидата на чувала със захар може да се намери. Това последното, поне за БГ, са си приказки за наивници според мен, но дори и да греша, то пък и кой прекупвач ще се напъва чак толкова при положение, че другата опция е мед от инверт? Ми той не може да си напълни квотата:laughing:

зуница
12.01.2021, 13:15
... че другата опция е мед от инверт? ...
В технологиите на големите производители с хилядите вложени в оборудване и помещения да не се бъркаме.Ако имаше интерес у тях да преустановят приказките за сурогати до сега щяха да си поръчат едно изследване на авторитетна лаборатория и да се сложи край на приказките за захарта в хранилките. Относно инверта знам само , че всички производители на инверт твърдят , че техния продукт е идентичен по състав на меда.Липсата на полен може би се обяснява с филтрите и цедките поставени от загриженост към евентуално алергичния потребител.Явно това състояние на нещата е приемливо за всички.Поне на мене ми харесва по магазините да не се продава истински мед. За истинския пазар винаги се намира.Трябва само потребителят да се информира как са нещата с другия.;)

Трендафил Дончев
12.01.2021, 13:18
С риск Дончев да ми се разсърди, че косвено може и да уроня престижа на гилдията, ти мислиш ли, че с тестовете дето се правят тук, може да се хване половин кило или дори и цяло кило захар на десетина-двайсет килца мед омешани във перфектен продукт от самите пчели? По какво ще я уловят, като ще е перфектно инвентирана? Изключвам ЯМР-то разбира се, за там твърдят че даже и партидата на чувала със захар може да се намери. Това последното, поне за БГ, са си приказки за наивници според мен, но дори и да греша, то пък и кой прекупвач ще се напъва чак толкова при положение, че другата опция е мед от инверт? Ми той не може да си напълни квотата:laughing:

Дончев няма да се сърди за нищо. Сърдя се, че Друмев тъпче форумите с глупости и по този начин забива нормално произвеждащите мед с главите надолу.
Захарта си я откриват, но както казваш, това едва ли е пречка, но все пак не им се дават 7 лв. за захар на изкупвачите. Все пак в близкият Кауфланд е около лев. Искат да има и малко мед в тенекетата. А и хората не са толкова прости, не че няма и кухи лейки.;)

FreeBSD
12.01.2021, 15:10
Трябва да се прави разлика със изхранване/подхранване,начина и вида на храната и най вече това кой ще я усвоява и консумира и защо.
Конкретно в случая тука стана въпорс за сухата захар. Обяснявано е и е дискутирано достатъчно,дори и в този форум има тема засягаща това.
Накратко казано,сухата захар прави(изхранва) пчели,а не мед (не са складира).

зуница
12.01.2021, 15:20
Трябва да се прави разлика със изхранване/подхранване,начина и вида на храната и най вече това кой ще я усвоява и консумира и защо.
Конкретно в случая тука стана въпорс за сухата захар. Обяснявано е и е дискутирано достатъчно,дори и в този форум има тема засягаща това.
Накратко казано,сухата захар прави(изхранва) пчели,а не мед (не са складира).
Твърдение подкрепено с...?????
Помолих за нещо, което може да се приеме като сигурно доказателство, че никаква част от сухата захар давана по време на паша не попада в стоковия мед.
Какво разбирам под доказателство? Протоколи от проведено изследване на сериозни институт, лаборатория с авторитет. До тука се "надвикваме" с клавиатури.sweating;

Трендафил Дончев
12.01.2021, 16:03
Трябва да се прави разлика със изхранване/подхранване,начина и вида на храната и най вече това кой ще я усвоява и консумира и защо.
Конкретно в случая тука стана въпорс за сухата захар. Обяснявано е и е дискутирано достатъчно,дори и в този форум има тема засягаща това.
Накратко казано,сухата захар прави(изхранва) пчели,а не мед (не са складира).

Всичко което е необходимо за изхранване се изяжда/понякога и сухите пити/ и всичко излишно се прибира и складира, независимо къде. След преработка го местят където си искат. Пиша го общо, че съм на тел., ако някои иска, мога и да уточня с примери.

бат тянко
12.01.2021, 18:46
Твърдение подкрепено с...?????
Помолих за нещо, което може да се приеме като сигурно доказателство, че никаква част от сухата захар давана по време на паша не попада в стоковия мед.
Какво разбирам под доказателство? Протоколи от проведено изследване на сериозни институт, лаборатория с авторитет. До тука се "надвикваме" с клавиатури.sweating;

Аз имам подобни изследвания. Лично съм ги правил в много известна лаборатория.

dvd111
12.01.2021, 18:53
Аз имам подобни изследвания. Лично съм ги правил в много известна лаборатория.
Ако нямаш нищо против, би ли ги споделил?

бат тянко
12.01.2021, 19:03
Ако нямаш нищо против, би ли ги споделил?

Разбира се. Когато се видим.

FreeBSD
12.01.2021, 19:21
Всичко което е необходимо за изхранване се изяжда/понякога и сухите пити/ и всичко излишно се прибира и складира, независимо къде. След преработка го местят където си искат. Пиша го общо, че съм на тел., ако някои иска, мога и да уточня с примери.
Точно в това е разликата, и много не я виждат.
Това е бавен но постоянен приток на захароза от която пчелите произвеждат храна за пилото (млечице) и то САМО в случайте когато има достатъчно влага (наличие на пило).

barkov1982
12.01.2021, 20:21
Има употреба,има и злоупотреба, има подхранване ,дохранване ,изхранване и други. Има неща дето като се направят навреме, няма сериозни последствия и компромати, другото е злоупотреба.
Миналата година при изследване на меда ми захарозата излезе 0,06% при допустими 5%. Суха захар ползвам пролетта, лятото няма файда това за мен, за друг не знам. Така го разбирам така го правя.
Иначе със всички Тея караници по форумите и групите не си правим услуга ама карай

jdrumev
12.01.2021, 20:24
Има употреба,има и злоупотреба, има подхранване ,дохранване ,изхранване и други. Има неща дето като се направят навреме, няма сериозни последствия и компромати, другото е злоупотреба.
Миналата година при изследване на меда ми захарозата излезе 0,06% при допустими 5%. Суха захар ползвам пролетта, лятото няма файда това за мен, за друг не знам. Така го разбирам така го правя.
Иначе със всички Тея поданици по форумите и групите не си правим услуга ама карай


2% само се вдига ХМФ-то при хранене със суха сахар....;):cool:

barkov1982
12.01.2021, 20:30
2% само се вдига ХМФ-то при хранене със суха сахар....;):cool:

Знаеш къде да провериш моето,сравни с твоето, аха сетих се важното е да шляпаме:P

varom
12.01.2021, 21:22
Въпросът със захарта в пчеларството е сериозен.Може ли да се отглеждат пчели без захар? Ако не може? Кога?Как? Колко захар да се ползва?
Или по-добре да не почваме дискусия, че може и други да четат?;)
Пчели без захар може да се отглеждат ,но има едно голямо НО!.Имам кошери в планински район ,които не занят какво е захар години наред,но тази есен се наложи да им дам по 2-3 кг.Пролетно време никога не подхранвам но в района има много добри условия за пролетно развитие.Проблема се появява в дупката между овошките и акацията_ около 2 седмици.При по-лошо време, периода се увеличава , запасите в плодника намаляват.и като цъфне ак!ацията първо се пълни наново плодника .Ами ако по това време им дам по 10кг помощ.Това е дилемата? Аз ,за мене съм си я решил и си търпя последствията за това.А иначе с подхранването ,предполагам -добър строеж, пълен плодник-цъфне акацията слагаш магазините ,бързо ги пълнят ,прибираш си ги и пей сърце!!! Ама на мен точно то не ми дава!!!

Pero Melifero
12.01.2021, 22:02
...ако някои иска, мога и да уточня с примери.

Много бих се радвал при първа възможност да го направиш :ranger:


...
Помолих за нещо, което може да се приеме като сигурно доказателство, че никаква част от сухата захар давана по време на паша не попада в стоковия мед...
Казах ти как трябва да се направи, приготви некой лев и ще назобаме някое семейство със захарчица с радиоактивен изотоп и после ще видим дали ще светне някъде някоя пита. Ако не успея ще помоля ББ(не е Бат Бойко) да ми съдейства, че е по в час от мен:bigsmile:

зуница
13.01.2021, 08:17
... Казах ти как трябва да се направи, приготви некой лев и ще назобаме някое семейство със захарчица с радиоактивен изотоп и после ще видим дали ще светне някъде някоя пита. Ако не успея ще помоля ББ(не е Бат Бойко) да ми съдейства, че е по в час от мен:bigsmile:
Перо-о...За всички ни е ясно , че ще светне като коледна елха.За това непрекъснато ни четат мантри колко е полезно да се дава захар по време на пашата.Колко повишава добивите.И хич не попада в меда. И сега вместо с едно истинско ,обективно изследване да убедят потребителите на пчелни продукти, че са прави, убеждават нас да не ги изричаме на висок глас тия "съмнения".(Ако някой въобще се съмнява?)
Остави на кучето пълна паничка с кучешка храна и си сложи до нея пържолата.Няма да пипне твоята пържола докато има от кучешката храна.Вярваш ли ми? ;)

Трендафил Дончев
13.01.2021, 08:38
Много бих се радвал при първа възможност да го направиш :ranger:



На лични ти го казах, но да напиша и тук. Всичко под формата на сиропи, питки, захар ....се прибира от пчелите при благоприятни условия. През есента по близо до пилото, а пролетно се измества все по навън та дори и в магазина. Ако е ”подхранвано” обилно, пчелите са използвали част за изхранване на пилото, а част са складирали. При започването и на по обилно нектароотделяне всичко това се омесва и в даден момент вече се минава и в магазина. Майката все повече увеличава снасянето и се налага освобождаване на площи. Този захаронектар къде отива? Ако и пчеларя е меркантилен и налива, и засипва, че шекера по лев, а меда по 6,7,8,...10... какво правим? Та да не ми ги пеят тез песни любовни.

Pero Melifero
13.01.2021, 09:40
.....Няма да пипне твоята пържола докато има от кучешката храна.Вярваш ли ми? ;)

Не, не ти вярвам. Няма начин да не ми хареса пържолата :cool:

FreeBSD
13.01.2021, 19:46
На лични ти го казах, но да напиша и тук. Всичко под формата на сиропи, питки, захар ....се прибира от пчелите при благоприятни условия. През есента по близо до пилото, а пролетно се измества все по навън та дори и в магазина. Ако е ”подхранвано” обилно, пчелите са използвали част за изхранване на пилото, а част са складирали. При започването и на по обилно нектароотделяне всичко това се омесва и в даден момент вече се минава и в магазина. Майката все повече увеличава снасянето и се налага освобождаване на площи. Този захаронектар къде отива? Ако и пчеларя е меркантилен и налива, и засипва, че шекера по лев, а меда по 6,7,8,...10... какво правим? Та да не ми ги пеят тез песни любовни.

А когато са неблагоприятни условията или е малко работнта пчела какво правят ?
1/2/5 Кг суха захар/питка за коло време ще я вземат и складират и къде ще я складират примерно в момента ?
Това обилно ли е за 1 плодник Фарар/ЛР/ДБ пчели ?
Ами ако има лигустики в тях ?
Недей да си толкова категоричен модернизаторе,не всички мислят или рабоитят като теб :)

Трендафил Дончев
13.01.2021, 20:21
А когато са неблагоприятни условията или е малко работнта пчела какво правят ?
1/2/5 Кг суха захар/питка за коло време ще я вземат и складират и къде ще я складират примерно в момента ?
Това обилно ли е за 1 плодник Фарар/ЛР/ДБ пчели ?
Ами ако има лигустики в тях ?
Недей да си толкова категоричен модернизаторе,не всички мислят или рабоитят като теб :)

Казах благоприятни, а при неблагоприятни може и нищо да не правят. Фактори много.
В момента къде ще я складират? Явно не четеш всичко в поста ми. Ако семейството е сравнително силно и това му позволява да работи върху храната, ще ползва част за изхранване, а останалата ще я складира някъде около пилото.
Обилното пак зависи от силата на семейството.
Каква е породата? Ами с каквато работи пчеларя с такава ще се съобразява. Ако и трябва повече - повече. Ако не и трябва - не и дава.
Въпроса беше дали се получава вкарването на захар в меда? Ако семейството успява да я изразходва и по време на пашата няма такава, то не би отложило, но ако не му е била необходима ще я отлага. Започвайки пашата ще я смеси с нектара. Ако се и налива през време на пашата се получава ....полуфабрикат.
И не съм категоричен, защото говорим общо, а не конкретно. Далеч съм от мисълта, че трябва хората да мислят и работят като мен. Казвал съм - всеки си е.е жената както си знае.;)

зуница
14.01.2021, 08:31
А когато са неблагоприятни условията или е малко работнта пчела какво правят ?
1/2/5 Кг суха захар/питка за коло време ще я вземат и складират и къде ще я складират примерно в момента ?
Това обилно ли е за 1 плодник Фарар/ЛР/ДБ пчели ?
Ами ако има лигустики в тях ?
Недей да си толкова категоричен модернизаторе,не всички мислят или рабоитят като теб :)
Резултатът от упоритите опити да се лансира захарта по време на паша е:
https://dariknews.bg/novini/liubopitno/medyt-ne-pritezhava-tolkova-unikalni-svojstva-kolkoto-mu-se-pripisvat-2256103
crying;

Ангел Йосифов
14.01.2021, 18:15
А когато са неблагоприятни условията или е малко работнта пчела какво правят ?
При неблагоприятни условия,независимо от силата на семейството наблягат на питката.Ако семейството е слабо(не болно),при условия позволяващи
работа от вън,пак предпочитат питката.Това за февруари-март,до средата на април
Слабото лети на близо,силното на далеч.Силното излиза по рано и най-напред обира близкия нектар,което ще принуди по-слабото да се съсредоточи в/у питката...

FreeBSD
14.01.2021, 21:34
При неблагоприятни условия,независимо от силата на семейството наблягат на питката.Ако семейството е слабо(не болно),при условия позволяващи
работа от вън,пак предпочитат питката.Това за февруари-март,до средата на април
Слабото лети на близо,силното на далеч.Силното излиза по рано и най-напред обира близкия нектар,което ще принуди по-слабото да се съсредоточи в/у питката...

Аз не го виждам това да е така при семействата който отглеждам.В момента имам 3 различни храни (сироп/питка/суха захар) поставени в ТОПЛИ хранилки.
Имам и прашец на външни хранилки.

Трендафил Дончев
14.01.2021, 22:47
Аз не го виждам това да е така при семействата който отглеждам.В момента имам 3 различни храни (сироп/питка/суха захар) поставени в ТОПЛИ хранилки.
Имам и прашец на външни хранилки.

Аз имам само по половин килограм собственоръчно правена питка / пудра и мед/.

jdrumev
14.01.2021, 22:55
Аз имам само по половин килограм собственоръчно правена питка / пудра и мед/.


Каква е пропорцията на тая питка или отново ще си затраеш като....;)

Трендафил Дончев
14.01.2021, 22:58
Каква е пропорцията на тая питка или отново ще си затраеш като....;)

4:1 ................

jdrumev
14.01.2021, 23:01
4:1 ................


Записъх си го.;)

Pero Melifero
18.01.2021, 20:31
Имам и прашец на външни хранилки.

Какъв е прашеца?Сушен? И как го даваш, в смисъл само прашец ли е или прашец+още нещо и взимат ли го въобще?

FreeBSD
18.01.2021, 21:33
Сушен,смлян на прах.
1/3 прашец,заместител/бирена мая.
Общи открити хранилки в двата края на пчелина.
Вземат и в лошо време на 4-5 градуса,разстоянието на летежа е кратко.

stefcho034
19.01.2021, 08:52
Здравейте!

Леле, не бях влизал от доста време. Отначало си помислих, че чета друга тема. Благодаря, че я държте жива :)

Онзи ден най-после успях да отида при пчелите - на 16.01.2021. Въпреки, че беше много студено реших, че е крайно време да ги отворя за много бързо, да видя какво се случва...... И след като ги отворих..... се ужасих. Шперплата, който бях сложил Септември м/у магазина и плодника, въпреки, че е с огромна дупка беше плесенясал! :( Имаше плесен и по ръба на някои пити. Пчелите бяха надолу, което според мен е знак, че не са гладни. Но след като отворих и плата, който им бях сложил се разлетяха, явно пазейки хубавите си запаси. Все пак се бях подготвил с питки, знам, че трябва да се остави найлона, но се притесних, че се разлетяха. Не очаквах да се разлетят, навсякъде четох и казваха, че на тези температури летежа е слаб или няма такъв. И то не се притесних толкова, че ще ме нажилят, колкото, че измираха навън. Начупих питката, че като беше цяла ми опираше някъде, после видях, че друго е опирало.... ама пусто новобранство.

Все пак оставих двете питки начупени по средата, тъй като видях, че и на двата кошера пчелите са по средата, премахнах шперплата и ги оставих само на вълнения парцал. Пчелите веднага ги накацаха и им се "настървиха" Ще приложа и малко снимки.

Направи ми впечатление, че тези пчели, които ме накацаха, всички до една се изходиха и остана едно оранжевикаво по булото. Това, предполагам е нормално, тъй като не са излизали да се очистват или да разсъждавам за някаква болест ?

Много благодаря!

Трендафил Дончев
19.01.2021, 09:06
Ще стане пчелар от теб.;)

stefcho034
19.01.2021, 09:08
Ще стане пчелар от теб.;)


Благодаря, ама още много хляб има да ям или мед :)

зуница
19.01.2021, 10:34
....Направи ми впечатление, че тези пчели, които ме накацаха, всички до една се изходиха и остана едно оранжевикаво по булото. ....Много благодаря!
Така са си изразили благодарността към тебе за това ,че им разтуряш рахатлъка в тоя студ.:laughing:

stefcho034
19.01.2021, 10:42
Така са си изразили благодарността към тебе за това ,че им разтуряш рахатлъка в тоя студ.:laughing:

Според мен е по-добре, че им го развалих и премахнах причината за плесена, отколкото пролетта да заваря празен кошер или болни пчели. Поправете ме ако греша ?

зуница
19.01.2021, 11:39
Според мен е по-добре, че им го развалих и премахнах причината за плесента, отколкото пролетта да заваря празен кошер или болни пчели. Поправете ме ако греша ?
Правилно си постъпил. Само, че не е трябвало да чакаш толкова дълго за да го направиш.Имаше и по-топли дни, в които излетелите можеха спокойно да се приберат в кошера.hi;

Filyov
19.01.2021, 14:06
При мен така се получи с единия кошер, докато ги местех посред зима, плодникът не беше застъпил хубаво дъното, разлетяха се и доста не се върнаха. Но все пак местенето си заслужаваше, защото на старото място беше много сенчесто и влажно, докато на новото има слънце и при благоприятни условия се облитат.

Filyov
20.01.2021, 09:50
Според мен е по-добре, че им го развалих и премахнах причината за плесена, отколкото пролетта да заваря празен кошер или болни пчели. Поправете ме ако греша ?

Премахването на причината за плесента е много важно, дори само това е достатъчно да умори едно по-слабо семейство през зимата. ;)

stefcho034
20.01.2021, 09:51
При мен така се получи с единия кошер, докато ги местех посред зима, плодникът не беше застъпил хубаво дъното, разлетяха се и доста не се върнаха. Но все пак местенето си заслужаваше, защото на старото място беше много сенчесто и влажно, докато на новото има слънце и при благоприятни условия се облитат.

И аз ги местех Септември и сглупих, че беше още много топло тогава, имаше силен летеж и загубих много пчели. Тогава еднвам ги преместих, единия кошер е реставриран от мен и не съм жалил дърво и пирони и резултата беше, че едвам го преместих с още 2-ма човека и ръчна количка :D Но, човек се учи докато е жив. Според мен е важно желанието и отдадеността към тези създания :)

Pero Melifero
20.01.2021, 11:03
Премахването на причината за плесента е много важно, дори само това е достатъчно да умори едно по-слабо семейство през зимата. ;)

слабото сем. го мори студа, влагата мори силното

Filyov
20.01.2021, 11:36
И аз ги местех Септември и сглупих, че беше още много топло тогава, имаше силен летеж и загубих много пчели. Тогава еднвам ги преместих, единия кошер е реставриран от мен и не съм жалил дърво и пирони и резултата беше, че едвам го преместих с още 2-ма човека и ръчна количка :D Но, човек се учи докато е жив. Според мен е важно желанието и отдадеността към тези създания :)

Ако е преместен наблизо няма проблем с пчелите, иначе вечер около залез когато са се вече прибрали.

Filyov
20.01.2021, 11:52
слабото сем. го мори студа, влагата мори силното

В моя случай, пчелинът беше точно под стръмен северен склон на планината, където от средата на ноември до края на януари нямаше никакво слънце, което означаваше едновременно студ и влага, дори и в слънчеви дни. Да, от три семейства, две оцеляха първата зима, но сега реших да не рискувам и ги преместих. ;)

stefcho034
20.01.2021, 11:56
В моя случай - имало е стар пчелин преди 10-тина години. Сега аз "възкръсвам" отглеждането и трябваше да възстановя първо стройтелните работи около пчелина, за това пчелите първо бяха на 50-тина метра от мястото където бях избрал. За лятото е перфектно, но за зимата - щеше много да им навява. За това направих дървена ограда, да им пази от стелещия се вятър от планината, има снимки по-назад в темата. И сега мисля, че им е доста добре. :)

stefcho034
27.01.2021, 09:10
Има ли снежни кошери ? :)

На снимката са кошерите и е от камерата, преди малко. А другата снимка - първоначалното място, където ги бях сложил, докато оправя текущото разположение. Образувала се е една хубава преспа, която сигурно ако не би бях преместил щеше да ги затрупа :). Трябва да ги очистя от снега, дано устискат до събота.

Поздрави!

Filyov
27.01.2021, 13:30
Снегът им пази топло, можеш само около прелките да почистиш.

Silvia
27.01.2021, 14:55
Ето така е при нас, и аз чистя като се затопли, преди да започнат да излизат

stefcho034
27.01.2021, 14:58
Еха! Браво! Много е красив пчелина!

Това многокорпусни кошери ли са ? И някакви пластмасови изглеждат ?

Трендафил Дончев
27.01.2021, 15:00
При нас вятър ечи, Балкан стене. ;)

stefcho034
27.01.2021, 15:01
При нас е вятър ечи, Балкан стене. ;)

Дай снимка да го видим тоз Балкан :)

зуница
27.01.2021, 15:39
Ето така е при нас, и аз чистя като се затопли, преди да започнат да излизат
Дъната с отвори ли са? А мрежичките спасяват ли от кълвачите?hi;

varom
27.01.2021, 20:37
Ето така е при нас, и аз чистя като се затопли, преди да започнат да излизат

Браво колежке! Красота. !Относно чистенето.На тези кошери на които имам възможност ,винаги чистя покривите при голям сняг.Правя го от години ,когато на един петъчен колега,след голям сняг и последвал голям студ ,на кошер с лек наклон напред,под снежната шапка се образува здрава ледена кора ,която се придвижва постепенно напред без да се чупи ,и в един момент се оказва, че капака е на земята ,а кошера обърнат напред.Колко време е бил в това състояние не се знае, но на пчелите им нямаше нищо.Живи и здрави си стояха на кълбо между питите, а над питите беше само небето.Но първоначалната гледка си беше малко шокираща.

jdrumev
27.01.2021, 20:42
Нейните са на палети,но това което го казваш е вярно.След тоя твой пост знаеш ли колко млади колеги ще се замислят?;):bigsmile:

varom
27.01.2021, 20:50
Нейните са на палети,но това което го казваш е вярно.След тоя твой пост знаеш ли колко млади колеги ще се замислят?;):bigsmile:

Надявам се.Гафове винаги са възможни.

jdrumev
27.01.2021, 20:56
Надявам се.Гафове винаги са възможни.


Аз преди години имах един кърт.Ей,направо ми разказваше играта в случая в който ти си писъл....;)Денем се топи нощем замръзва и кантаря удря земята.;):bigsmile:

zapstojan
27.01.2021, 21:05
Аз преди години като падна голям сняг, ходих да чистя прелките, да не се задушат.:laughing:
Ама снега е голям, колата не може да го пробие. Оставих колата и ...пеша.sweating;
Отивам, сняг над коленете, ама прелките чисти.:whoo:
От тогава, ако имам работа гледам да я свърша преди снега или чакам да се стопи снега.:cool:

varom
27.01.2021, 21:09
Аз преди години имах един кърт.Ей,направо ми разказваше играта в случая в който ти си писъл....;)Денем се топи нощем замръзва и кантаря удря земята.;):bigsmile:

Ами, мека земя ,тежък кошер и проблемите чакат.Затова палетите или нещо подобно са си благодат.

jdrumev
27.01.2021, 21:14
Ами, мека земя ,тежък кошер и проблемите чакат.Затова палетите или нещо подобно са си благодат.


Едно пале е малко.За мен поне две трябват.;)

barkov1982
27.01.2021, 21:44
Едно пале е малко.За мен поне две трябват.;)

Ще правиш бетонов кошер ли, един приятел пита де:laughing:

jdrumev
27.01.2021, 22:09
Ще правиш бетонов кошер ли, един приятел пита де:laughing:


Да е по стабилно,а и при тия наводнения да може да стане като саль...;)

Silvia
28.01.2021, 10:37
Еха! Браво! Много е красив пчелина!

Това многокорпусни кошери ли са ? И някакви пластмасови изглеждат ?
Благодаря, кошерите са полистиролни финландските.

Silvia
28.01.2021, 10:42
Дъната с отвори ли са? А мрежичките спасяват ли от кълвачите?hi;

Дъната са изцяло мрежа. А другата мрежа срещу птици е 100 процента ефективна.

Silvia
28.01.2021, 10:47
Нейните са на палети,но това което го казваш е вярно.След тоя твой пост знаеш ли колко млади колеги ще се замислят?;):bigsmile:

Всъщност останаха няколко на палета, подменихме ги със самонивелиращи се стойки, мъжът ми си ги прави иги поциковаме, вече ще карат и след нас. Палетата, дори и боядисани и с филц под тях карат 3-4 години.

jdrumev
28.01.2021, 18:06
Сивия преди не бяхте ли на дървени кошери?И ако сте били ще ни споделиш от вашите наблюдения как презимуват и как пролет се развиват семействата в двата модела.
Аз съм с Никотски и дървени.Разликата е огромна в полза на Никотския.
Благодаря предварително.

Silvia
01.02.2021, 10:16
[QUOTE=jdrumev;169494]Сивия преди не бяхте ли на дървени кошери?.

Още от втората година имахме за проба и два финландски, споделяла съм и преди, че при силни семейства не виждам разлика, да развиват се по-бързо, но в един момент се изравняват, по-скоро лятото им е по-добре, а за мен лично най-големия плюс е функционалността на полистиролните като удобство и лекота, в сравнение с дървените. Всичко ляга много добре, от четири страни има удобни вкопани дръжки, зимата също е добре, но ако семействата са силни няма осезаема разлика.

stefcho034
10.02.2021, 19:43
Честит празник пчелари! С пожелания да за една по-успешна и плодородна година! Ето и моите нови попълнения за 2021-ва година. Не съм очарован от цена/качество, но това беше най-доброто, на което попаднах в региона. Предстой да бъдат боядисани с боя за кошери на GBC(не им правя реклама, но съм много доволен от резултата за текущите два) Заявих и 2 отводки за май месец, но човека си е доста натоварен и не знам дали ще ме огрее, та може да се наложи от по-далече да търся, ама здраве да е :)

Целта ми е тази година да са 4-5 кошерите, пък и повече да станат, няма как да не им се радвам.

Поздрави!

Pero Melifero
10.02.2021, 19:53
Честит празник пчелари! С пожелания да за една по-успешна и плодородна година! Ето и моите нови попълнения за 2021-ва година. Не съм очарован от цена/качество, но това беше най-доброто, на което попаднах в региона. Предстой да бъдат боядисани с боя за кошери на GBC(не им правя реклама, но съм много доволен от резултата за текущите два) Заявих и 2 отводки за май месец, но човека си е доста натоварен и не знам дали ще ме огрее, та може да се наложи от по-далече да търся, ама здраве да е :)

Целта ми е тази година да са 4-5 кошерите, пък и повече да станат, няма как да не им се радвам.

Поздрави!
Успех и със здраве да си ги ползваш! Колко плати за тия сандъци, ако не е тайна разбира се?

stefcho034
10.02.2021, 19:57
Благодаря! Не е тайна, разбира се! Тука няма тайни, ако искаме да си помагаме!

Само да не ме укорите много - тия сандъци ми ги продадоха на 95 лв. парчето, 33 мм дебелина и плътно неподвижно дъно. Има метални шини за рамките и табла за хранилките. Някъде във Велинград ги били произвеждали, аз ги купих от Хасково.
Имат много чворове и като цяло има доста несъвършенства по изработката.

kuline
10.02.2021, 20:07
Благодаря! Не е тайна, разбира се! Тука няма тайни, ако искаме да си помагаме!

Само да не ме укорите много - тия сандъци ми ги продадоха на 95 лв. парчето, 33 мм дебелина и плътно неподвижно дъно. Има метални шини за рамките и табла за хранилките. Някъде във Велинград ги били произвеждали, аз ги купих от Хасково.
Имат много чворове и като цяло има доста несъвършенства по изработката.

Е, по принцип, този, който дава парите винаги намира кусури. Не се коси. С времето ще се усъвършенстваш и насочиш какво и как да търсиш. Напълни ги и иззими всите.

Трендафил Дончев
10.02.2021, 20:15
Честит празник пчелари! С пожелания да за една по-успешна и плодородна година! Ето и моите нови попълнения за 2021-ва година. Не съм очарован от цена/качество, но това беше най-доброто, на което попаднах в региона. Предстой да бъдат боядисани с боя за кошери на GBC(не им правя реклама, но съм много доволен от резултата за текущите два) Заявих и 2 отводки за май месец, но човека си е доста натоварен и не знам дали ще ме огрее, та може да се наложи от по-далече да търся, ама здраве да е :)

Целта ми е тази година да са 4-5 кошерите, пък и повече да станат, няма как да не им се радвам.

Поздрави!

Ако не можеш да си ги правиш сам е добре. Ако можеш и имаш някаква машинка за 200 лв. ще си закупиш почти един кубик дъски. От тях може да си сътвориш доста бройки.
Този левия с тази черта малко не ме кефи, а след време и теб.;) Абе, давай и да не ти пука.

stefcho034
10.02.2021, 20:21
Честно казано - имам много машинки и афинитет към дървото, ще мога да се справя, но нямам време. Ако аз ги правя - тези двата ще ги правя 3-4 съботи и недели, които нямам :( Иначе съм съгласен, най-добре сам, но на този етап мисля, че при толкова малко бройки, към които се стремя, няма да ме съборят. Ако са да речем 10 бр. тогава ще е задължително.

Трендафил Дончев
10.02.2021, 20:25
Честно казано - имам много машинки и афинитет към дървото, ще мога да се справя, но нямам време. Ако аз ги правя - тези двата ще ги правя 3-4 съботи и недели, които нямам :( Иначе съм съгласен, най-добре сам, но на този етап мисля, че при толкова малко бройки, към които се стремя, няма да ме съборят. Ако са да речем 10 бр. тогава ще е задължително.

Ако се поразмисли човек, кошер се прави много лесно като малко му се поизчистят разните елементи. Аз правя за ден около 7-8 и то не цял ден, че спя до има-няма обяд, а в към 17 съм вече изморен.:bigsmile:

stefcho034
10.02.2021, 20:26
Ако се поразмисли човек, кошер се прави много лесно като малко му се поизчистят разните елементи. Аз правя за ден около 7-8 и то не цял ден, че спя до има-няма обяд, а в към 17 съм вече изморен.:bigsmile:

Хахах, трябват ли ти чираци ? :)

Трендафил Дончев
10.02.2021, 20:29
Хахах, трябват ли ти чираци ? :)

Искаш да ми работиш или да се учиш?

Ангел Йосифов
10.02.2021, 20:31
Хахах, трябват ли ти чираци ? :)

Ми,какво ще кажеш за афинитета,машинките,времет о...нещо не се връзват с чиракуване..Нещо,проблем с приоритетите....Само се шегувам..

stefcho034
10.02.2021, 20:35
Искаш да ми работиш или да се учиш?

Искам да се уча. От работа не се плаша, ама покрай моята работа не ми остава много време.

stefcho034
10.02.2021, 20:36
Ми,какво ще кажеш за афинитета,машинките,времет о...нещо не се връзват с чиракуване..Нещо,проблем с приоритетите....Само се шегувам..

Приоритетите не са проблем, времето е проблема :) А и човек се учи докато е жив. В едно нещо можеш да кажеш, че си специалист ако си отделил поне 10 000 часа в него(не искам да смятам колко години са това ) :)

Pero Melifero
10.02.2021, 20:45
...Аз правя за ден около 7-8 и то не цял ден, че спя до има-няма обяд, а в към 17 съм вече изморен.:bigsmile:

Ииибре! Дака, ти ли си брат?:laughing:

Ангел Йосифов
10.02.2021, 20:47
ако си отделил поне 10 000 часа в него(не искам да смятам колко години са това ) :)

Ясно!Няма време за сметки,ама си готов година и половина да чиракуваш....в казармата съм изпушил 1,420км цигари...

dvd111
10.02.2021, 20:50
Ако се поразмисли човек, кошер се прави много лесно като малко му се поизчистят разните елементи. Аз правя за ден около 7-8 и то не цял ден, че спя до има-няма обяд, а в към 17 съм вече изморен.:bigsmile:

Малко множко ми се вижда тая бройка за толкова време, но пък досега съм нямал повод да се съмнявам в думите ти, така че шапка ти свалям и завиждам благородно!...:bigsmile:

Трендафил Дончев
10.02.2021, 20:53
Ииибре! Дака, ти ли си брат?:laughing:

За теб е смешно, но за мен е истина.

Започвам да се чудя нещо, но вече май отговора ми идва. ;)

Трендафил Дончев
10.02.2021, 20:58
Малко множко ми се вижда тая бройка за толкова време, но пък досега съм нямал повод да се съмнявам в думите ти, така че шапка ти свалям и завиждам благородно!...:bigsmile:

Щях да обяснявам на Перко, но хайде и ти се закачи. Имам доста машини и то не какви да е. И да не се хваля - акъла ми и сръчността са в повече. А и какво има в един кошер? Та защо трябва да се изхвърлям/хваля?

Кразз
10.02.2021, 21:04
Ако не можеш да си ги правиш сам е добре. Ако можеш и имаш някаква машинка за 200 лв. ще си закупиш почти един кубик дъски. От тях може да си сътвориш доста бройки.
Този левия с тази черта малко не ме кефи, а след време и теб.;) Абе, давай и да не ти пука.

200 лв. кубик дъски ?? Каде е това, че при мен са 250, ама кофражни, сурови. 3см. талпи сухи, тръгват от 550 лв. нагоре. Тръгвам с камиона.

Pero Melifero
10.02.2021, 21:11
А и какво има в един кошер?

Има доста елементи с доста операции и настройка на машините за всяка една. За 4 часа ако успееш само 6-7 дъна да направиш, шапка ти свалям ;)

Трендафил Дончев
10.02.2021, 21:20
200 лв. кубик дъски ?? Каде е това, че при мен са 250, ама кофражни, сурови. 3см. талпи сухи, тръгват от 550 лв. нагоре. Тръгвам с камиона.

Та аз за такива говоря. Кой е казал, че правя мебели? Що трябва да са сухи? Купуваш когато ти допаднат добри,изгодно, че било то и мокри. Нареждаш и сушиш....ха, ха...те съхнат сами. Избират се такива които да не им трябва много работа за да извадиш необходимия размер дъска....абе, мислете бе хора. Толкова ли е трудно? ;)

Кразз
10.02.2021, 21:26
Малко множко ми се вижда тая бройка за толкова време, но пък досега съм нямал повод да се съмнявам в думите ти, така че шапка ти свалям и завиждам благородно!...:bigsmile:

Ако смятаме времето за машинното обработване на дървото и завинтването, спокойно се правят 7-8 на ден. Ама за слепването на дъските за отделните елементи си трябват 24h.

Трендафил Дончев
10.02.2021, 21:27
Има доста елементи с доста операции и настройка на машините за всяка една. За 4 часа ако успееш само 6-7 дъна да направиш, шапка ти свалям ;)

Пак трябва да повтарям част от поста си от преди малко. Какво му е толкова сложното? Аз да не правя дъска по дъска, кошер по кошер? Нарязваш дъските на определените размери дъски - страници, предна, задна, дъно, капак. 1 кошер, 2 кошер.....10 кошер. Номерираш. Отива на другата машина и започваш нута. Първо мъжко след това женско. 1 кошер, 2 кошер....10 кошер. Започваш да ковеш. За колко време се заковават 10 пирона или толкова видии? Ама то като те мързи и знаеш само да философстваш и 5 години няма да ти стигнат да направиш 6-7 кошера/нямам предвид теб/;).

jdrumev
10.02.2021, 21:36
Пак трябва да повтарям част от поста си от преди малко. Какво му е толкова сложното? Аз да не правя дъска по дъска, кошер по кошер? Нарязваш дъските на определените размери дъски - страници, предна, задна, дъно, капак. 1 кошер, 2 кошер.....10 кошер. Номерираш. Отива на другата машина и започваш нута. Първо мъжко след това женско. 1 кошер, 2 кошер....10 кошер. Започваш да ковеш. За колко време се заковават 10 пирона или толкова видии? Ама то като те мързи и знаеш само да философстваш и 5 години няма да ти стигнат да направиш 6-7 кошера/нямам предвид теб/;).

И на първата зима зейват нови прелки....:laughing::laughing:И после що било слабо семейство не може да се развие до края на Юни....:laughing:

Pero Melifero
10.02.2021, 21:43
Пак трябва да повтарям част от поста си от преди малко. Какво му е толкова сложното? Аз да не правя дъска по дъска, кошер по кошер? Нарязваш дъските на определените размери дъски - страници, предна, задна, дъно, капак. 1 кошер, 2 кошер.....10 кошер. Номерираш. Отива на другата машина и започваш нута. Първо мъжко след това женско. 1 кошер, 2 кошер....10 кошер. Започваш да ковеш. За колко време се заковават 10 пирона или толкова видии? Ама то като те мързи и знаеш само да философстваш и 5 години няма да ти стигнат да направиш 6-7 кошера/нямам предвид теб/;).

Почвам да схващам:bigsmile:, вярно и че зависи кой какъв краен продукт очаква да се получи. Бих се обзаложил, че ония пипнатите ножове не ги праскаш по 6-7 от обед до следобед въпреки, че в ножа какво толкова има? Острие и дръжка;)

Трендафил Дончев
10.02.2021, 21:44
И на първата зима зейват нови прелки....:laughing::laughing:И после що било слабо семейство не може да се развие до края на Юни....:laughing:

Поне няма да има локви като в никотските щайги, проветрявайки се през новите прелки.;)

Кразз
10.02.2021, 21:46
Та аз за такива говоря. Кой е казал, че правя мебели? Що трябва да са сухи? Купуваш когато ти допаднат добри,изгодно, че било то и мокри. Нареждаш и сушиш....ха, ха...те съхнат сами. Избират се такива които да не им трябва много работа за да извадиш необходимия размер дъска....абе, мислете бе хора. Толкова ли е трудно? ;)

Благодаря. Ами опитвам се да мисля . И мисля това , че качеството на материала за изработка на добър кошер, трябва да е по-добро от това за изработка на мебели. Кошера е изложен на открити атмосферни условия все пак.

jdrumev
10.02.2021, 21:49
Поне няма да има локви като в никотските щайги, проветрявайки се през новите прелки.;)


У тоя студ как ще ходят за удица?;)

Трендафил Дончев
10.02.2021, 21:49
Почвам да схващам:bigsmile:, вярно и че зависи кой какъв краен продукт очаква да се получи. Бих се обзаложил, че ония пипнатите ножове не ги праскаш по 6-7 от обед до следобед въпреки, че в ножа какво толкова има? Острие и дръжка;)

И в ножа има какво да се прави лесно и трудно. Но хайде да не започвам сега пък да обяснявам как се прави нож. ;) Абре Мелиферко, мислех си по едно време, че акъла ти е като бръснач, но нещо започнах да си мисля друго.;)

Христо Димитров
10.02.2021, 21:54
Имам чувството, че съм в дърводелски форум, а не пчеларски :laughing: Влизам и гледам 3 страници нови мнения, и си викам, ще прочета нещо интересно, научили са младия пчелар на нещо полезно свързано с пчелите. Пък то 3 страници как се правят кошери. Добре,че имам пари да си ги купя готови, че ако трябва да ги правя, скоро няма да ги сменя или увелича !

Pero Melifero
10.02.2021, 21:55
И в ножа има какво да се прави лесно и трудно. Но хайде да не започвам сега пък да обяснявам как се прави нож. ;) Абре Мелиферко, мислех си по едно време, че акъла ти е като бръснач, но нещо започнах да си мисля друго.;)

Съжалявам, ако съм те разочаровал. И аз мислех, че каквото захванеш го изпипваш, ама почнах да се чудя какво да мисля. Причината си е в мен де...

dvd111
10.02.2021, 21:58
И в ножа има какво да се прави лесно и трудно. Но хайде да не започвам сега пък да обяснявам как се прави нож. ;) Абре Мелиферко, мислех си по едно време, че акъла ти е като бръснач, но нещо започнах да си мисля друго.;)
Ааааа, като бръснач си му е, ами видя, че бат Боян не му се получи да те ядоса, та е решил да се пробва той...:bigsmile:

Pero Melifero
10.02.2021, 22:10
Ааааа, като бръснач си му е, ами видя, че бат Боян не му се получи да те ядоса, та е решил да се пробва той...:bigsmile:

Ай стига пък ти си наливал масло в огъня. Той, Дончев, ако от едно изразено на глас съмнение, толкова бързо пали, язък му и за бойните спортове и за све. А ти защо реши, че целя да го ядосам и защо ме сравняваш Фори? Нито съм инжинер, нито той е пчелар? Посръбва ви нещо? Хем вчера съвсем тактично ви направихме забележка да не се закачате!

Трендафил Дончев
10.02.2021, 22:14
Благодаря. Ами опитвам се да мисля . И мисля това , че качеството на материала за изработка на добър кошер, трябва да е по-добро от това за изработка на мебели. Кошера е изложен на открити атмосферни условия все пак.

Чудна работа. Не вярвах, че някои си мислят, че ще живеят вечно. ;)

Трендафил Дончев
10.02.2021, 22:22
Съжалявам, ако съм те разочаровал. И аз мислех, че каквото захванеш го изпипваш, ама почнах да се чудя какво да мисля. Причината си е в мен де...

Има какво да се изпипва, а има и какво да не. Има и начини които лесно да изпипваш което захванеш, а може и с години да работиш и пак да не се получи. Явно не ми следиш постовете и изобщо какво казвам в тях.

Кразз
10.02.2021, 22:31
Чудна работа. Не вярвах, че някои си мислят, че ще живеят вечно. ;)

"Прави нещата както трябва, пък да става каквото ще "

kuline
10.02.2021, 22:46
Ааааа, като бръснач си му е, ами видя, че бат Боян не му се получи да те ядоса, та е решил да се пробва той...:bigsmile:

Дип че ти му го рече, аз щях да съм по-цветущ и уйде още пет страници. :bigsmile:

Георги 1974
10.02.2021, 22:53
Честит празник пчелари! С пожелания да за една по-успешна и плодородна година! Ето и моите нови попълнения за 2021-ва година. Не съм очарован от цена/качество, но това беше най-доброто, на което попаднах в региона. Предстой да бъдат боядисани с боя за кошери на GBC(не им правя реклама, но съм много доволен от резултата за текущите два) Заявих и 2 отводки за май месец, но човека си е доста натоварен и не знам дали ще ме огрее, та може да се наложи от по-далече да търся, ама здраве да е :)

Целта ми е тази година да са 4-5 кошерите, пък и повече да станат, няма как да не им се радвам.

Поздрави!
За тая цена биват а и тоя дет се е навил да ти ги прави 3,3см. дебели го бива лесно се не намират такива хора. Ама за какво е нужна тая дебелина не знам зимата няма да ги сгрее.Ама за чий е и това неподвижно дъно се чуда и мая няма никаква философия в направата на едно подвижно дъно а толкова възможности дава.А и балконската врата с терасата оти е у лево па се чуда и мая.Иначе всичко е тип топ.
Успех колега важното е да имаш удовлетворение и полза от пчелите а в какъв сандък са си е все тая.

kuline
10.02.2021, 22:59
За тая цена биват а и тоя дет се е навил да ти ги прави 3,3см. дебели го бива лесно се не намират такива хора. Ама за какво е нужна тая дебелина не знам зимата няма да ги сгрее.Ама за чий е и това неподвижно дъно се чуда и мая няма никаква философия в направата на едно подвижно дъно а толкова възможности дава.А и балконската врата с терасата оти е у лево па се чуда и мая.Иначе всичко е тип топ.
Успех колега важното е да имаш удовлетворение и полза от пчелите а в какъв сандък са си е все тая.

Гога, според мен, това е изискване на купувача, за да са еднотипни и взаимозаменяеми. Предполагам само. ;)

Георги 1974
10.02.2021, 23:15
Гога, според мен, това е изискване на купувача, за да са еднотипни и взаимозаменяеми. Предполагам само. ;)
Е така е.
Ама ако е гонил класика прелката е в средата на 2/3 височина и не е кръгла дупка а навеса на входа а балкон на прелката.
Тоя дизаин на кошер е предпоставка за роене и зимнопролетна смрътност.

Pero Melifero
10.02.2021, 23:22
Е така е.
Ама ако е гонил класика прелката е в средата...
Не е задължително

Георги 1974
10.02.2021, 23:29
Не е задължително
Ами няма нищо задължително но когато помагаш на пчелите с малки неща се трупат и накрая имаш нещо по голямо де им облекчава живота и съответно по добри резултати.Така е и с лошите неща от тук малко от там малко и накрая едно голямо нищо.
Така мисля де

stefcho034
11.02.2021, 09:01
За тая цена биват а и тоя дет се е навил да ти ги прави 3,3см. дебели го бива лесно се не намират такива хора. Ама за какво е нужна тая дебелина не знам зимата няма да ги сгрее.Ама за чий е и това неподвижно дъно се чуда и мая няма никаква философия в направата на едно подвижно дъно а толкова възможности дава.А и балконската врата с терасата оти е у лево па се чуда и мая.Иначе всичко е тип топ.
Успех колега важното е да имаш удовлетворение и полза от пчелите а в какъв сандък са си е все тая.

Благодаря!

За региона, в който ги гледам, това е дебелината на която 90 % от пчеларите тук гледат. Не е толкова за зимата, колкото за лятото. Преди мен пчеларя е гледал на тази дебелина. Мен също ме посъветваха да избера тази дебелина. Имаше опция за подвижно или неподвижно, избрах неподвижно - аз не ходя често на пчелина, че да правя нещо с тия дъна. Отделно - миналата година ми се наложи да местя кошерите и с тия подвижни дъна стана голям филм, че тръгнаха да се разместват.

Не знам защо, и на мен ми направи впечатление, че всичко е изместено в ляво. Дори отвора на таблата е в ляво. Може би като сложиш отводка и е на 4 рамки да речем, да може да се развие по-бързо ?

stefcho034
11.02.2021, 09:11
Здравейте на всички!

Когато започнах темата, ясно написах, че съм абсолютно начинаещ и не декларирах какъвто и да е опит или знания. Получих множество отзиви и това ме стимулира да продължа напред вече 1 година без да се откажа, напротив - искам да добия още повече знания и умения за пчелите. Мненията и съветите, които получавам тук ги приемам на 90 % и ползвам за начина на отглеждане на пчелите до......снощи.....

Хора, спрете се. Какво показвате? Защо трябва да си ги мерим ? Винаги ще има някой с по-малко или никакъв опит от вас, както и някой с 3 пъти по-голям опит....

Има ли смисъл ? За кого и за какво го правим всичкото това всички ние ? Ако можете - помагайте, давайте съвети, изказвайте мнение, ако не можете - смирете се или пропуснете.

Моля да не превръщаме темата в махленска сбирка и да запазим добрия тон! Имам огромното желание като пиша тук - хем да съм полезен на себе си, когато питам, хем и да остане за някой след нас.

Благодаря!

Бъдете здрави!

Filyov
11.02.2021, 09:24
Приоритетите не са проблем, времето е проблема :) А и човек се учи докато е жив. В едно нещо можеш да кажеш, че си специалист ако си отделил поне 10 000 часа в него(не искам да смятам колко години са това ) :)

Докато сме по-млади време има, после а семейство, а работа и времето е кът. :)

Pero Melifero
11.02.2021, 09:31
...
Не знам защо, и на мен ми направи впечатление, че всичко е изместено в ляво. Дори отвора на таблата е в ляво. Може би като сложиш отводка и е на 4 рамки да речем, да може да се развие по-бързо ?

Точно затова входа е в ляво, не че не можеш да го центрираш и с две преградни в средата де. Или пък да сложиш две малки семейства/отводки едно до друго и всяко да си има отделна прелка, което с горен в центъра не се получава.
Подвижното дъно има много преимущества, не го отхвърляй с лека ръка. Честно да си призная, не мога да си обясня, как все още се произвеждат от тия кошери с неподвижното. Но това са си мои философски размишления, добре ще е някой пчелар с дългогодишна практика да се произнесе:bigsmile:

kuline
11.02.2021, 09:43
Честно да си призная, не мога да си обясня, как все още се произвеждат от тия кошери с неподвижното. Но това са си мои философски размишления, добре ще е някой пчелар с дългогодишна практика да се произнесе:bigsmile:
Елементарно - търсенето, се отразява на предлагането. Дъната не са неподвижни, а плъзгащи. Плъзгащите дъна са по-лесни за обслужване. Когато човек е по-млад и здрав, не обръща внимание на силата, която разходва. По-просто казано, когато дъното е тип корпусна система, то вдигането на плодника е доста трудоемко.

stefcho034
11.02.2021, 09:48
Елементарно - търсенето, се отразява на предлагането. Дъната не са неподвижни, а плъзгащи. Плъзгащите дъна са по-лесни за обслужване. Когато човек е по-млад и здрав, не обръща внимание на силата, която разходва. По-просто казано, когато дъното е тип корпусна система, то вдигането на плодника е доста трудоемко.

Не знам дали това има отношение, но района, в който ги гледам се слави с това, че е доста ветровит. Отделно - тази зима видях, че бяха влизали разни животни около кошерите и разсъжденията ми бяха, че ако е подвижно дъното - по-лесно може да се бутне кошера, от някое животно например, отколкото от този с неподвижното дъно, че е по-тежък. Не знам, просто мой си разсъждения.

kuline
11.02.2021, 09:53
Не знам дали това има отношение, но района, в който ги гледам се слави с това, че е доста ветровит. Отделно - тази зима видях, че бяха влизали разни животни около кошерите и разсъжденията ми бяха, че ако е подвижно дъното - по-лесно може да се бутне кошера, от някое животно например, отколкото от този с неподвижното дъно, че е по-тежък. Не знам, просто мой си разсъждения.

Знаеш ли, човек стига до някакви свои убеждения, които друг няма как да промени, при условие, че той самия не желае да го направи. Тук ще получиш доста съвети, всеки ще сподели нещо, ще те насочи, а от теб остава да избереш кой съвет е най-приложим за теб, но това ще стане с времето, прилагайки на практика чутото.

stefcho034
11.02.2021, 10:01
Знаеш ли, човек стига до някакви свои убеждения, които друг няма как да промени, при условие, че той самия не желае да го направи. Тук ще получиш доста съвети, всеки ще сподели нещо, ще те насочи, а от теб остава да избереш кой съвет е най-приложим за теб, но това ще стане с времето, прилагайки на практика чутото.

Благодаря! Така е, да.

Pero Melifero
11.02.2021, 10:31
Елементарно - търсенето, се отразява на предлагането. Дъната не са неподвижни, а плъзгащи. Плъзгащите дъна са по-лесни за обслужване. Когато човек е по-млад и здрав, не обръща внимание на силата, която разходва. По-просто казано, когато дъното е тип корпусна система, то вдигането на плодника е доста трудоемко.

Има закопчалки, а това което изтъкваш като предимство, според мен само бели може да ти докара. Особено ако кошера е навъртял някоя и друга годинка. Аз моите изобщо не ги докосвам:bigsmile:

Трендафил Дончев
11.02.2021, 10:36
Подвижното/плъзгащо дъно е добре, че може да се вади, почиства, отваря..., но кошера става нестабилен. Обратно, с неподвижното кошера става по здрав/устойчив, но само това.

kuline
11.02.2021, 10:43
Има закопчалки, а това което изтъкваш като предимство, според мен само бели може да ти докара. Особено ако кошера е навъртял някоя и друга годинка. Аз моите изобщо не ги докосвам:bigsmile:

Всяка система и/или вид кошер, има предимства и недостатъци. Не мисля да влизам в детайли, просто дадох пример, в отговор на твой пост. Стефчо дали ще работи с дървени, пластмасови, полистиролни и в каква конфигурация, нека сам си прецени.
Аз имам кошери на повече от 50 г. и продължавам да ги експлоатирам по същия начин, както и новите.

Pero Melifero
11.02.2021, 11:43
Обсъждахме дъната, иначе за системите си прав, всеки си има предпочитания, разбирания и вкус. Моя съвет към Стефчо е, все пак да си вземе и един с отделно дъно, дали нов, дали втора ръка, ей така за проба, за да си прецени сам. Може и да не го прави. Както си реши. Много ми се иска обаче, след 3-4 години пак да си поговорим по темата:bigsmile:

jdrumev
11.02.2021, 12:52
Не знам дали това има отношение, но района, в който ги гледам се слави с това, че е доста ветровит. Отделно - тази зима видях, че бяха влизали разни животни около кошерите и разсъжденията ми бяха, че ако е подвижно дъното - по-лесно може да се бутне кошера, от някое животно например, отколкото от този с неподвижното дъно, че е по-тежък. Не знам, просто мой си разсъждения.


Начинаещ ли беше?:bigsmile:Това което си го писъл има колеги дето са имат за гулеми и още не са го разбрали.:bigsmile:

Трендафил Дончев
11.02.2021, 13:11
Начинаещ ли беше?:bigsmile:Това което си го писъл има колеги дето са имат за гулеми и още не са го разбрали.:bigsmile:

Ти напреднал ли си или само така си мислиш? ;)

jdrumev
11.02.2021, 13:13
Ти напреднал ли си или само така си мислиш? ;)

Ами имам диплом...;)А и сертифакт за хуманно...;)Ти за хуманитарно отношение към животните имаш ли?;):laughing::laughing:

Георги 1974
11.02.2021, 13:21
Благодаря!

За региона, в който ги гледам, това е дебелината на която 90 % от пчеларите тук гледат. Не е толкова за зимата, колкото за лятото. Преди мен пчеларя е гледал на тази дебелина. Мен също ме посъветваха да избера тази дебелина. Имаше опция за подвижно или неподвижно, избрах неподвижно - аз не ходя често на пчелина, че да правя нещо с тия дъна. Отделно - миналата година ми се наложи да местя кошерите и с тия подвижни дъна стана голям филм, че тръгнаха да се разместват.

Не знам защо, и на мен ми направи впечатление, че всичко е изместено в ляво. Дори отвора на таблата е в ляво. Може би като сложиш отводка и е на 4 рамки да речем, да може да се развие по-бързо ?
Най големите мозъци в пчеларството са на противоположни мнения за едни и същи неща обикновените пчелари не правят изключение просто ти трябва да видиш това де ти върши работа.Относно дебелината не е кой знае какво и за зимата и за лятото даже напролет тия с по-тънка предна стена по лесно ще се напечат и по-лесно облетят.Нямам идея защо е сложена прелката в ляво само мога да предполагам че е нещо от сорта на топло и студено подреждане макар че за топло би трябвало да е в страни.По мое мнение така как е в ляво есента там ще е пилото и там ще се сформира зимното кълбо и ако застуди няма да могат да отидът в страни и ще умрът от глад то и в средата пак така ама е малко по другоядче.А и в средата печелиш разстояние за превъзмогване от пчелите. Относно дъното ами подвижното дъно дава много опции и също се затвара и отвара и кога се прецени се маха имам в пред вид лятото падат и акари и други неща участва активно във въздухообмена и температурната регулация на гнездото а и за конденза също влияе от делно може да слагаш магазините под плодника в различни периоди на годината. Може много да се говори по тези въпроси.

jdrumev
11.02.2021, 13:26
Чичо Гошо недоскиваш и се бъркаш...:laughing:Това е горен отвор на плодника нов модел.При старите няма райбер...;)

Кразз
11.02.2021, 13:33
Докато сме по-млади време има, после а семейство, а работа и времето е кът. :)

На млади години времето го има , ама не знае как да го използва човек. След това се научава, ама пък него го няма. Като започнах с пчелите времето ми беше кът . И сега е кът.Ама мерака излезе по-силен от липсата на време.

Георги 1974
11.02.2021, 13:42
Чичо Гошо недоскиваш и се бъркаш...:laughing:Това е горен отвор на плодника нов модел.При старите няма райбер...;)
Оти е у лево тоя нов модел

Трендафил Дончев
11.02.2021, 13:57
Ами имам диплом...;)А и сертифакт за хуманно...;)Ти за хуманитарно отношение към животните имаш ли?;):laughing::laughing:

Ами виж как добре се държа с теб. ;)

jdrumev
11.02.2021, 14:07
Оти е у лево тоя нов модел


Ами те на всите са там...Само,че едно време ги правиха под наклон да не улиза удъ,а сега ги дупчат направо,,,:laughing:Основната прелка е на райбера долу в средата.Дъното е с клинове а под плаката е ПДЧ:bigsmile::bigsmile:.Прореза за хранилката е на 5см от предната стена.Плаката не е сгъната правилно с цел да не отиде повече матриал и може да улиза удъ,а следователно да се заселят и Мравки...;):bigsmile:Като се появи колегата ще видим да ли съм познал...;):bigsmile:

jdrumev
11.02.2021, 14:14
Ами виж как добре се държа с теб. ;)


Така е но скоро мисля да ви накарам всите да изкарате.:laughing:Иначе няма куче,няма коте,а за кокошките да не помисляте....;):bigsmile:
Скоро ще ми излезнат документите и ще почвам записване.За цената се двоумя но някъде ще е около има нема два ножа.Демек 300-400лв:bigsmile::bigsmile:За теб знаеш и отстъпка ще направя....;)

Георги 1974
11.02.2021, 14:33
Ами те на всите са там...Само,че едно време ги правиха под наклон да не улиза удъ,а сега ги дупчат направо,,,:laughing:Основната прелка е на райбера долу в средата.Дъното е с клинове а под плаката е ПДЧ:bigsmile::bigsmile:.Прореза за хранилката е на 5см от предната стена.Плаката не е сгъната правилно с цел да не отиде повече матриал и може да улиза удъ,а следователно да се заселят и Мравки...;):bigsmile:Като се появи колегата ще видим да ли съм познал...;):bigsmile:
Абе Гуджо аз ти говоря за тая чудесия де е вляво по горе