PDA

Виж пълната версия : Самоизградени пити с пило в Дедан блат



valio
18.04.2020, 15:24
Моля за съвет. В един сандък Дедан блат пчелите от преместен рой са си изградили 6 пити без рамки и то в северната част.
В южната където са сложени нови пити е останало почти празно.
Как да ги преместя след като там има и пило. Навярно нещо съм объркал при преместването.
Ако някой има опит с такива грешщи моля да сподели.

Трендафил Дончев
18.04.2020, 16:08
Моля за съвет. В един сандък Дедан блат пчелите от преместен рой са си изградили 6 пити без рамки и то в северната част.
В южната където са сложени нови пити е останало почти празно.
Как да ги преместя след като там има и пило. Навярно нещо съм объркал при преместването.
Ако някой има опит с такива грешщи моля да сподели.

Изрежи питите и ги постави в рамки.

M.Milkov
18.04.2020, 16:41
Изрежи питите и ги постави в рамки.Aко можеш ги продупчи в горният край на далаците/изградените/с здрав конец и ги завържи за горният край на рамката.След като се излюпи пилото ги вадиш за претопяване.Тия с мед за употреба. В голямо занятие се впускаш.Преди това изтръскай пчелите от далаците в кошера и нареди ако имаш няколко изградени или неизградени рамки за да има къде да се събере пчелата и ги подхрани .Ако имаш около теб някой по-опитен колега, го помоли да ти помогне и да видиш как се прави. Успех.

Гогол
18.04.2020, 21:19
Моля за съвет. В един сандък Дедан блат пчелите от преместен рой са си изградили 6 пити без рамки и то в северната част.
В южната където са сложени нови пити е останало почти празно.
Как да ги преместя след като там има и пило. Навярно нещо съм объркал при преместването.
Ако някой има опит с такива грешщи моля да сподели.
Не се притеснявай.Това е много малък проблем.Направи както пише колегата Дончев–изрежи ги и ги нанеси в рамки без тел. Вземаш едно топче канап,връзваш единия край горе и омотаваш изградения далак(пита) зиг-заг по- рядко да не губиш пило.Като се излюпи пилото-топиш ако успееш да ги хваниш без пило,ако ли не,оставяш ги до есента или като ги напълнят с мед дърпаш наляво и слагаш рамка с основа и вадиш за центрофуга. Това е лесно и приятно за начинаещ. Дано да съм го написал разбираемо и да ти е от полза.Ако приложиш продупчване в горния край ще се свлечат и ще стане мазало вътре-пило, мед ,пчели, а може и майка.Минавал съм през тази ситуация многократно.Успех ти желая.

zapstojan
18.04.2020, 22:36
Моля за съвет. В един сандък Дедан блат пчелите от преместен рой са си изградили 6 пити без рамки и то в северната част.
В южната където са сложени нови пити е останало почти празно.
Как да ги преместя след като там има и пило. Навярно нещо съм объркал при преместването.
Ако някой има опит с такива грешщи моля да сподели.
С преместването не си объркал нищо.
Рояците редовно си ги правят тези номера, затова на рояка му се дава цял сандък с основи и да гради където си иска.
Сега:
1. В горната част на изградените далаци ( над пилото ) най-вероятно има мед.
Меда е много тежък и ще смачка пилото, ако сложиш целия далак в рамка.
2. Изрязвай частите от далаците където има пило ( те са много леки ) и тях ги закрепвай с канап в рамките.
3. Накрая изрежи останалата част от далаците с меда и ги сложи в хранилката.
4. Успех!:bigsmile:

koragroup
19.04.2020, 06:31
И гледай да развъдиш тези пчели, щом сами са се оправили кажи-речи цяла година...

Ивайло_Иванов
21.04.2020, 13:52
То няма какво ново да допълня колегите, те са ти дали точните насоки как става. Но ако още не си прехвърлил далаците на рамки, просто внимавай при операциите за майката - тя вече е доста наедряла и не може да хвърчи, а при изчистването на далаците от пчелите тя е някъде там и гледай да си остане в сандъка. Имам предвид да внимаваш да не изпадне вън че без твоя помощ няма да може да се върне.

Диян Димитров
24.04.2020, 18:10
Слеедващия път в празната част на кошера постави парцали за да няма место да градят. Другия начин е над питите и над празното пространство да сложиш вестник. Сигура е че на вестника няма да залепят далаци.

Ангел Йосифов
24.04.2020, 18:39
А,най-добре е на празното място сложи празни рамки....