PDA

Виж пълната версия : Лр. кошер без ротация



Velchev
12.04.2020, 16:55
Извинявам се ако има нещо писано по въпроса но аз не намерих.Кошерите ми са лр и в момента семействата са на втори корпус.До сега не съм ги ротирал.Рапицата започна да цъфти.Каква ми е идеята:Слагам по един корпус върху тях за магазин а след рап ицата вадя меда.Връщам празния корпус само ,че като втори а семейството най горе демек в трети корпус.След като премине оскъдната паша от липа,акация и слънчоглед вадя меда от трети и втори корпус и подготвям за зазимяване.В тоя ред на мисли след слънчогледа семейството трябва да е слезнало най долу или греша?Какво целя с това-минимална намеса от моя страна,минимум труд и операции с цели корпуси.Моля изкажете мнение.

бат тянко
12.04.2020, 17:25
Извинявам се ако има нещо писано по въпроса но аз не намерих.Кошерите ми са лр и в момента семействата са на втори корпус.До сега не съм ги ротирал.Рапицата започна да цъфти.Каква ми е идеята:Слагам по един корпус върху тях за магазин а след рап ицата вадя меда.Връщам празния корпус само ,че като втори а семейството най горе демек в трети корпус.След като премине оскъдната паша от липа,акация и слънчоглед вадя меда от трети и втори корпус и подготвям за зазимяване.В тоя ред на мисли след слънчогледа семейството трябва да е слезнало най долу или греша?Какво целя с това-минимална намеса от моя страна,минимум труд и операции с цели корпуси.Моля изкажете мнение.

При тоз вариант по време, или най късно веднага след прецъфтяването на жълтото чудо семейството ще набие къра. Освен този, който си наченъл има още десет поне. Но аз бих направил по една отводка. След това бих поставил основното най долу, а връз него два магазинни корпуса. За слънчогледа обединявам отводката с основното. Така хем ще си подновиш майката, която след рапицата е за изхвърляне . И ще сформираш медовик.

Velchev
12.04.2020, 17:40
Защо да ,,набие къра,,ще има един празен отгоре и един отдолу.Като след пашата ще извадя меда.

бат тянко
12.04.2020, 18:04
Защо да ,,набие къра,,ще има един празен отгоре и един отдолу.Като след пашата ще извадя меда.

Защото наличието на площ не е антироева мярка.

Ники
13.04.2020, 13:03
Извинявам се ако има нещо писано по въпроса но аз не намерих.Кошерите ми са лр и в момента семействата са на втори корпус.До сега не съм ги ротирал.Рапицата започна да цъфти.Каква ми е идеята:Слагам по един корпус върху тях за магазин а след рап ицата вадя меда.Връщам празния корпус само ,че като втори а семейството най горе демек в трети корпус.След като премине оскъдната паша от липа,акация и слънчоглед вадя меда от трети и втори корпус и подготвям за зазимяване.В тоя ред на мисли след слънчогледа семейството трябва да е слезнало най долу или греша?Какво целя с това-минимална намеса от моя страна,минимум труд и операции с цели корпуси.Моля изкажете мнение.

Колега, моля те уточни, семействата са във втори корпус в момента или са изпълнили и двата корпуса?

Velchev
14.04.2020, 06:25
В момента са във втори корпус ,първия не е усвоен.

Ники
14.04.2020, 19:11
Щом първия корпус не е усвоен няма да се качът горе или ще се качат но не да слагат мед а да се развиват. Ти си знаеш колко са развити семействата, но за мен тези семейства не са достатъчно развити да събират мед. Ротациите така или иначе се правят един или два пъти през годината. По твоите думи пак ще вдигаш пълен корпус за да слагаш празен отдолу. Не виждам какво си спестяваш като усилие.А и според теб пашите ти са слаби след рапицата,от къде пчелите ще съберат нектар за два корпуса?
Има колеги работещи с един корпус като плодник и отгоре магазини.Други работят с два корпуса и магазини.Трети с ДБ. Ако районът ти е слаб като паша помисли за друга конфигурация на кошера.

Velchev
14.04.2020, 19:19
По тоя начин си мисля ,че ще се имитира движението на семейството както е в природата лятото :отгоре надолу.

Ники
14.04.2020, 22:19
Според мен за сега не слагай нищо върху втория корпус. Ако няма да правиш ротации изчакай да се изпълни с пчели и първия корпус и тогава постави трети най-отгоре. Така ще си спестиш ротациите.

Velchev
16.04.2020, 21:00
Моята цел не е да си спестя ротациите.Пуснах тая тема за да се получи една дискусия във връзка с лр. системата.И както вече писах ще попитам пак:Някой пробвал ли е да вдигне семейството най горе и на есен да намери семейството най-долу?Като пак казвам:За мен това ще е имитация на живот в природата а именно-движение в хралупата отгоре надолу през летния период.

symp
16.04.2020, 23:05
Имах кошер дадан блат и остана без майка юни. Поставих слабо семейство Лр върху него и не иззимува долу а в горния корпус??? Отгоре надолу ли?

Velchev
17.04.2020, 09:00
В тръвната как е ?

rumenggr
17.04.2020, 09:29
Моята цел не е да си спестя ротациите.Пуснах тая тема за да се получи една дискусия във връзка с лр. системата.И както вече писах ще попитам пак:Някой пробвал ли е да вдигне семейството най горе и на есен да намери семейството най-долу?Като пак казвам:За мен това ще е имитация на живот в природата а именно-движение в хралупата отгоре надолу през летния период.
Не става. Не е работен вариант. Разборния кошер не е празна хралупа, не е и ЯТ. Едно е да развъждаш свободни пчели, друго е да добиваш тяхни продукти! Нека тръгнем с три корпуса от Април. Напълват трети и втори с пчели. Излиза някаква паша. Развитието продължава и формират хубави дебели венци в трети корпус и пълнят крайните рамки , даже и ги запечатват. Вече са нахвърляли и достатъчно прашец. Пашата отминава, следва пауза и дъждовни дни(примерно към края на май). Какво ще правят пчелите в този кошер, по това време? Пчели продължават да се люпят и няма какво да правят!!! Сам си отговори, до къде може да стигне следващата фаза от живота на пчелното семейство. Тук има много варианти. В общия случай, играем ТОТО. Виж, този мач е игран! 2018 бяха зарязани десетина кошера. Не е мой експеримента, затова не си спомням края на Май или началото на Юни беше, но до тогава е работено добре с тях. На три корпуса, но със селектирани майки, с нисък роеви индекс! Опита не е нарочен, а по стечение на обстоятелства. Локацията е поле с обработваема земя и близко блато(резерват). В средата на Август имаше резултати. Няколко изроени, останалите задръстени с мед. За майките са останали по 4-6 рамки. Явно пропуснати ползи и голям спад в количеството пчели, следствие от задръстването. Следва тегава работа за зазимяване на достатъчно силни семейства. Сега, като се отбележи, че не е влаган труд 2,5 месеца, до някъде излиза сметката. Това обаче, не става със всякакви пчели и не става с подредбата от твоя въпрос. Пак казвам, твърде хазартен подход!

Velchev
17.04.2020, 14:43
Имам 5 кошера дървени лр. и когато стане време за ротация направо ме е яд боли ме кръста и не ми се въртят тия тежки корпуси.Другите са полистиролни на хибридна система-там нещата са песен.Тия дървените са 5-6 годишни напукаха се,нацепиха се пък ми се свидят да ги изхвърля.Тая година ще импровизирам пък каквото стане.

rumenggr
17.04.2020, 15:34
Имам 5 кошера дървени лр. и когато стане време за ротация направо ме е яд боли ме кръста и не ми се въртят тия тежки корпуси.Другите са полистиролни на хибридна система-там нещата са песен.Тия дървените са 5-6 годишни напукаха се,нацепиха се пък ми се свидят да ги изхвърля.Тая година ще импровизирам пък каквото стане.
Има един колега Слави.... :icon_cool: Та, той подрежда 10ЛР като осмаци. Слага преградна дъска по вертикала и зад нея по една рамка с восъчна лентичка на горната летва. Твърди, че не ги пипа много. Не подхранва пролет(зимува с много мед!!!, повече от корпус). Преди пашата им взима миналогодишния останал мед и ако се налага, разширява с корпус по същия начин подреден. Твърди също, че тези пити зад преградите, служат за буфер срещу роене. Там се събирала излишната пчела и си намирала работа по неизградените рамки без основи. Ако види, че са се справили с тях, разширява с корпус(четвърти примерно). Твърди и, че форсирането пролет със сироп ги тика към роене... В края на Юли вади меда, като оставя пълен корпус за зимата(8рамки). След това подхранва с лечебна цел(+разни помади...) и за стимул на майката. Твърди и много други щуротии, но това е в кратък вариант. Любимото му е ”не пипам от Септември до Май...” Диагностика по външни белези. Ако искаш, рови по форумите и чети. Тук е с БАН за грубиянщини. Тегав е малко, особенно вечер;). Всъщност, щом ти тежи, продай ги и си вземи лежак, да се забавляваш или ги срежи на къса рамка и играй по Фарар.

julian103
18.04.2020, 06:19
... Всъщност, щом ти тежи, продай ги и си вземи лежак, да се забавляваш или ги срежи на къса рамка и играй по Фарар.

При Фарар също има ротация на корпуси /магазини/. За да не се загуби наличния ти инвентар, може да го използваш за магазини на лежак. Ето какво прави наш колега:
"Аз работя с магазини - 4х10. Магазините аз съм си ги правил, но са съвсем стандартни, защото така имам повече възможности да се снабдя при нужда от магазини - и на старо мога да намеря такива, и от всеки магазин мога да си ги купя, и всеки, който е производител (дърводелец) на кошери, произвежда с такива размери. След десетки години експерименти, то определно мога да заява, че за производство нестандартните размери създават не малко затруднения. Вярно е, че плодниците не са точно 20 рамкови, за да могат да се поставят един до друг два десет рамкови магазина, размера (не го помня точно в момента) идва за една- две рамки в повечко. Това е нестандартно - да, не можах да намеря друго решение, а и тези плодници ..... не мисля, че ще е преувелично, ако кажа, че ще ме надживеят. Но рамките - и магазинните, и плодниковите - и магазините са си стандартни, за да не бера гайлета. Инак де факто при други размери, по мое мнение могат да се постигнат още по- добри резултати. "

Nik_m
18.04.2020, 06:52
Вече 3-4 години работя без ротация, само пренареждане на рамки пролет и есен. Загазих с кръста и започнах да работя по щадящо за мен. Бих казал че така е дори по добре и за пчелите. Вадя медовите пити от 2рия корпус в сандъчето, след което вдигам лекия корпус, подреждам рамките и така. След това само редя магазини, никакво пипане на долу и след като извадя меда и сваля магазините другото подреждане