PDA

Виж пълната версия : Гнездящи в кирпич пчели



waseko
21.03.2020, 21:38
Здравейте.начинаещ съм в това познание.Днес ме озадачи следното.на южната страна на плевнята(кирпич) имаше 15-20 пчели които летяха и влизаха в малки отвори в стената.Това някакъв обясним феномен или нещо.с което не съм запознат.Поздрав.

Трендафил Дончев
21.03.2020, 21:53
Здравейте.начинаещ съм в това познание.Днес ме озадачи следното.на южната страна на плевнята(кирпич) имаше 15-20 пчели които летяха и влизаха в малки отвори в стената.Това някакъв обясним феномен или нещо.с което не съм запознат.Поздрав.

Възможен е този "феномен", но ако беше щракнал едно фото нямаше да има студио Х.;)

waseko
21.03.2020, 22:10
Ако успея да мина блокадата пак ще щракна.но явно е непознат.а съм бдителен с тези размирни времена на нови вируси и тестве на 5G технологии И в България.

barkov1982
21.03.2020, 23:31
Здравейте.начинаещ съм в това познание.Днес ме озадачи следното.на южната страна на плевнята(кирпич) имаше 15-20 пчели които летяха и влизаха в малки отвори в стената.Това някакъв обясним феномен или нещо.с което не съм запознат.Поздрав.

А сигурен ли си ,че са медоносни пчели?

maxtop
23.03.2020, 16:59
10335

10336Здравейте . Вчера и аз снимах насекомо подобно на медоносна пчела , крие се по дупки в тухлите . Някой ако може да каже що е то , ще съм му благодарен .

Ангел Йосифов
23.03.2020, 17:15
Имам възможност и наблюдавам рояк в кирпичен дувар.Изкара 4 години и 2018г октомври умря,но още на следващата(миналата),отнов се засели.

"МАЛКИ ОТВОРИ" ми говори за земни пчели,а не за медоносни,като тез на мъртвата коприва.

maxtop
23.03.2020, 18:14
От пред на челото са с изразен наситен оранжев <перчем>и са малко по къси.10338

Кънев
23.03.2020, 18:29
Земни пчели са това. По това време на годината са много досадни. У нас са си правили гнездо в саксия с цвете. На големина са колкото търтей.

Трендафил Дончев
23.03.2020, 18:30
От пред на челото са с изразен наситен оранжев <перчем>и са малко по къси.

Някакви диваци са.

barkov1982
23.03.2020, 18:56
От пред на челото са с изразен наситен оранжев <перчем>и са малко по къси.10338

Дали оранжевия перчем не е заради мъртвата коприва

maxtop
23.03.2020, 19:05
Дали оранжевия перчем не е заради мъртвата коприва
И през лятото са си така .

mici-92
23.03.2020, 19:54
От пред на челото са с изразен наситен оранжев <перчем>и са малко по къси.10338
Виждат ти се по-къси,но са по-дебелички,заоблени!

Pero Melifero
24.03.2020, 12:40
Дали оранжевия перчем не е заради мъртвата коприва
Не е заради това, друг вид пчела е. Преди две години бях писал за тях оттатък. По-късички са, но са по-дебели от медоносната и могат да зависват във въздуха, което мелиферата не го умее

stnmr
21.08.2020, 22:19
Здравейте.

Понеже са ми хоби - тези пчели които описвате....
Бъди сигурен че не са медоносни.
Това са т. нар. 'Самотни пчели'. На английски "mason bees". Пусни в гугъл едно търсене с английското и ще те залее информация.

При мен също присъстват по дупките в кирпича, в дупки от дървояди в греди и друг дървен материял, че дори и дупки от извадени пирони в мазилка.

Видовете за много (стотици вероятно). Тази, която се завира в кирпича се нарича "пчела зидарка" (очевидно защо). Вирее напролет. Опрашва яко фиданките. Лятото идват 'листорезните пчели'. Те пък опрашват зеленчуците. По градините имам в предвид. Иначе си пасат и от треволяка от който и медоносните събират мед.

Този тип пчели служат САМО на природата с цел опрашване на разтителността. За човека нито му пречат, нито помагат. (Освен ако не развива агрономство с хибридно създаване на видове (вероятно)).

Това НЕ СА земни пчели. Земните са онези, дето на галено им викаме 'бомбуси'. Търси "bumblebee" в гугъл и ще разбереш кои имам в предвид.
А и те са вид самотни пчели, ама обичат да 'движат на групи'.

2020-та напролет, едно аверче дойде и вика: абе да не се е намушил някой рояк в плевника (който е от кирпич), глей как се въртят по стената.
викам му: споко, това са самотни пчели ... и обяснявам в подробности.

Остави ги на мира. Те не изравят курпича, а само си търсят дупки в него. И там снасят яйце, обвито в топче от полен и нектар. Слагат тапа от кал. Правят няколко такива отделения.Догодина новата пчела пробива тапата и цикъла се повтаря.

Освен от медоносните, от които имаме изгода трябва и ей тея пчелички да съхраним.

Поздрави.