PDA

Виж пълната версия : Взаимопомощ при пръскане в район на:



Ники
09.03.2020, 18:43
Във връзка с наближаващия период на третиране на селскостопанските култури, ми се иска да си помогнем взаимно с колегите пчелари.( а защо не и със земеделците)
Знам за обещанията на министъра на земеделието, че ще има дежурни в областните дирекции в почивните и празнични дни,за да приемат сигналите за незаконни третирания . НО някак си това само по себе си не ме успокоява. Предвид и факта, че при миналогодишните ми сигнали за незаконни третирания, нямаше никаква реакция. Ми се върти в главата идеята да се запознаем и обменим контакти по райони с цел, когато се предвиди и се обяви такова нерегламентирано третиране или не бъде обявено а някой го засече. Да може да се организираме пчеларите от района и да предприемем действия за опазване на пчелините ни. Или действия, които да предотвратят нерегламентираните действия.Също така някои колеги не са регистрирани и може да не получат информация, че ще се третира в техния район, а от тук да се информират.

Да започна аз:
Казвам се Никола Иванов и пчелинът ми се намира в с. Гълъбник Община Радомир. С колеги от района бих разменил телефон на ЛС.

Пп. Колебаех се дали да пусна темата тук или в раздела Пчеларство по региони.

ch.atanasov
09.03.2020, 18:56
..... Да може да се организираме пчеларите от района и да предприемем действия за опазване на пчелините ни. .

Когато е регламентирано пръскането в рамките на 3-4 дни, какво правите ?

Ники
09.03.2020, 19:43
Така както я разбирам аз наредба 13 няма такова регламентирано третиране. Във всички случай третиранията трябва да са до 10:00 ч. сутринта.

ch.atanasov
09.03.2020, 20:10
Така както я разбирам аз наредба 13 няма такова регламентирано третиране. Във всички случай третиранията трябва да са до 10:00 ч. сутринта.


Получаваш го / примерно /, виж карантинния период- Какво правиш?
https://scontent.fsof10-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/s960x960/88163876_1684543618360392_1960923256642863104_o.jp g?_nc_cat=102&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=YcObgDgOD5sAX-Y9sGC&_nc_ht=scontent.fsof10-1.fna&_nc_tp=7&oh=5ebe2f2a8ce1378bea422b0e5f33ae9d&oe=5E931820

kuline
09.03.2020, 20:25
Получаваш го / примерно /, виж карантинния период- Какво правиш?
https://scontent.fsof10-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/s960x960/88163876_1684543618360392_1960923256642863104_o.jp g?_nc_cat=102&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=YcObgDgOD5sAX-Y9sGC&_nc_ht=scontent.fsof10-1.fna&_nc_tp=7&oh=5ebe2f2a8ce1378bea422b0e5f33ae9d&oe=5E931820

Кръстиш се, ако си друговерец, биеш чело у земята и те туй е.
Винаги е имало пръскане и ще го има, проблема е, че арендаторите в едно землище се множат, от там и нерегламентираното пръскане. Пръскането с наземна техника само по себе си не е опасно за пчелите сега, стига пчелина да не в овощната градина или до границата и то що касае акарицида.

ch.atanasov
09.03.2020, 20:37
..Кръстиш се, ако си друговерец, биеш чело у земята и те туй е.
.

Туй е ясно, обсъждали сме го. Викам си :колегата може да практикува нещо друго.:bigsmile:

kuline
09.03.2020, 20:55
Туй е ясно, обсъждали сме го. Викам си :колегата може да практикува нещо друго.:bigsmile:

Както винаги, незнам какво визираш, понеже съм праволинеен и бавно стоплям.
На колегата бих му препоръчал да установи контакт с арендатора/ите в землището, в което пчеларства, за да се разберат по тия въпроси. С конфронтации няма да стане, понеже винаги сме от страната на булката. Не вярвам в неговия район земеделците да са повече от колкото в полето при мен и теб. Абе въпрос на подход!

ch.atanasov
09.03.2020, 21:07
....Както винаги, незнам какво визираш, понеже съм праволинеен и бавно стоплям.


Еййй, нищо не визирам:boi:, аз понеже не ги затварям все питам / от години / колегите как действат.

Ники
09.03.2020, 22:10
Както винаги, незнам какво визираш, понеже съм праволинеен и бавно стоплям.
На колегата бих му препоръчал да установи контакт с арендатора/ите в землището, в което пчеларства, за да се разберат по тия въпроси. С конфронтации няма да стане, понеже винаги сме от страната на булката. Не вярвам в неговия район земеделците да са повече от колкото в полето при мен и теб. Абе въпрос на подход!

Не се познаваме затова ще кажа, че не съм конфликтна личност и не търся конфронтации.
Контакт с част от арендаторите установих, но разбиране няма.По лошото е че и от институциите отговорни за контрола нямаше реакция. Наясно съм че и земеделците искат да запазят продукцията си и считам, че когато има разбиране може за всички да е добре.Затова търся варианти, но също така смятам, че щом има закони и наредби те трябва да се спазват. Още повече не харесвам заплахите и заканите от страна на неспазващите законите. Може да Ви звучи наивно, но не харесвам тази ситуация, само да се моля.

Ники
09.03.2020, 22:18
Получаваш го / примерно /, виж карантинния период- Какво правиш?
https://scontent.fsof10-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/s960x960/88163876_1684543618360392_1960923256642863104_o.jp g?_nc_cat=102&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=YcObgDgOD5sAX-Y9sGC&_nc_ht=scontent.fsof10-1.fna&_nc_tp=7&oh=5ebe2f2a8ce1378bea422b0e5f33ae9d&oe=5E931820

Колега, тази наредба е отменена а сега действащата е наредба 13. Ако сте в района на третиранията смятам че може да подадета жалба да бъде забранено това третиране на основание чл. 4 от наредба 13 където е упоменато разрешеното времето за третиране с наземна и авиационна техника(въпреки, че за нея се изисква специално разрешение)

https://www.lex.bg/mobile/ldoc/2135485565

Пп Сега не мога да намеря последния вариянт на наредба 13 но може и аз да бъркам в кои член от наредбата е опоменато времето. А в горния линк се вижда, че наредба 15 е отменена.

А относно карантинния период, пчелата има работа върху отворения цвят, а същата наредба 13 (може да Ви стане досадно да я споменавам) забранява пръскането на цъфтяща растителност.

kuline
09.03.2020, 22:40
Целта на Атанасов, явно бе такава, да покаже неграмотността на задължените по Наредбата.

ch.atanasov
10.03.2020, 18:36
...Колега, тази наредба е отменена а сега действащата е наредба 13..

Това ми падна от фейса за онагледяване на въпроса ми.

Чл. 10. След уведомяването по чл. 8, ал. 1, т. 2 собствениците на пчелини са длъжни да предприемат мерки по опазването на пчелните семейства от отравяне.

Пак да питам : какви мерки предприемаш ? Как изпълняваш задължението , да си опазиш пчелите?

пп. хубава наредба, като любимец-13:bigsmile:

kuline
10.03.2020, 19:22
Това ми падна от фейса за онагледяване на въпроса ми.

Чл. 10. След уведомяването по чл. 8, ал. 1, т. 2 собствениците на пчелини са длъжни да предприемат мерки по опазването на пчелните семейства от отравяне.

Пак да питам : какви мерки предприемаш ? Как изпълняваш задължението , да си опазиш пчелите?

пп. хубава наредба, като любимец-13:bigsmile:

Ти, пчелите остави, те ще се оправят някак си, след като са го правили много години, въпреки намесата ни в живота им. Сега фокуса е върху това, ниЙ да се спасим, ама не от вируса - там някакси ще успеем, но срещу предстоящата рецесия немойм се борим. Ехх, де го оня твоя градски с розовите очила, търгуващ с наполеоновите наследници. През уикенда написах един-два поста в това отношение, но явно тематиката е "далечна" за пчеларите - никой не "пое".

бат тянко
10.03.2020, 19:31
Как да се борим? Имаш ли нещо предвид? Аз лично с тоалетна хартия няма да се запасявам!

kuline
10.03.2020, 19:35
Как да се борим? Имаш ли нещо предвид? Аз лично с тоалетна хартия няма да се запасявам!
БОРБАТА Е БЕЗМИЛОСТНО ЖЕСТОКА...

Борбата е безмилостно жестока.

Борбата както казват, е епична.

Аз паднах. Друг ще ме смени и...

толкоз.

Какво тук значи някаква си личност?!



Разстрел, и след разстрела – червеи.

Това е толкоз просто и логично.

Но в бурята ще бъдем пак със тебе,

народе мой, защото те обичахме!



14 ч. – 23.07.1942 г.
Н. Вапцаров

ch.atanasov
10.03.2020, 19:44
.. През уикенда написах един-два поста в това отношение, но явно тематиката е "далечна" за пчеларите - никой не "пое".


Аз мисля че народа не си дава сметка, няма вярна преценка или пък просто си заравя главата в пясъка.:sad:

Илиев
10.03.2020, 19:46
"Народът прост, животът - тежък, скучен..."
е как да живея бе другарки и другари, с толкова прости хора, които гласуват за тия, които ни управляват в момента:

https://fakti.bg/mnenia/453654-naivni-sa-varvashtite-kamorata-si-pazi-horata

kuline
10.03.2020, 19:53
Аз мисля че народа не си дава сметка, няма вярна преценка или пък просто си заравя главата в пясъка.:sad:

По-скоро е първото, но ... , за да не бъдем обвинени във всяване на паника, май по-добре да си мълчим. От там иде и лафа: "Всеки сам да се спасява". :)

ch.atanasov
10.03.2020, 20:33
По-скоро е първото, но ... , за да не бъдем обвинени във всяване на паника, май по-добре да си мълчим. От там иде и лафа: "Всеки сам да се спасява". :)

Да, вече се таксуват за фалшиви новини и..бият.:bigsmile:

Ники
10.03.2020, 22:51
Това ми падна от фейса за онагледяване на въпроса ми.

Чл. 10. След уведомяването по чл. 8, ал. 1, т. 2 собствениците на пчелини са длъжни да предприемат мерки по опазването на пчелните семейства от отравяне.

Пак да питам : какви мерки предприемаш ? Как изпълняваш задължението , да си опазиш пчелите?

пп. хубава наредба, като любимец-13:bigsmile:

Вечерта преди деня на третиране затварям кошерите. И изчаквам на другия ден да ме известят, че третирането е приключило.Ако не приключи до 10:00 звъня на 112 и на кмета. И точно тук имам нужда от подкрепа. Ако звъня само аз или отида директно при арендатора сам може и да няма файда. Но ако се обадят да кажем 10 човека нещата ще стоят по различен начин.Точно защото голяма част от пчеларите гледат само себе си, сме на това дередже.
Да допълня, че имам комшия пчелар, които бих помолил да ми затвори или отвори кошерите ако аз нямам възможност. Или аз да му помогна с неговите. Помагаме си, но за отстояването на правото ни да останем под слънцето трябва да сме повечко.

ch.atanasov
11.03.2020, 18:50
Вечерта преди деня на третиране затварям кошерите. И изчаквам на другия ден да ме известят, че третирането е приключило.Ако не приключи до 10:00 звъня на 112 и на кмета. И точно тук имам нужда от подкрепа. Ако звъня само аз или отида директно при арендатора сам може и да няма файда. Но ако се обадят да кажем 10 човека нещата ще стоят по различен начин.Точно защото голяма част от пчеларите гледат само себе си, сме на това дередже.
Да допълня, че имам комшия пчелар, които бих помолил да ми затвори или отвори кошерите ако аз нямам възможност. Или аз да му помогна с неговите. Помагаме си, но за отстояването на правото ни да останем под слънцето трябва да сме повечко.


Демек вземаш 3-4 дни отпуск и затваряш и отваряш, затваряш и отваряш.....sweating;

Ники
11.03.2020, 19:35
Демек вземаш 3-4 дни отпуск и затваряш и отваряш, затваряш и отваряш.....sweating;

Да затварям и отварям само ,че без да взимам отпуск, защото не работя редовни смени и защото си имам комшия с който ще си помогнем.И на мен ми се иска в светлата част на денонощието да не се пръска, но в момента това са условията.Няма пълно щастие.
Колега Атанасов ти какво предлагаш освен кръстенето и молбите?
Това да започнат земеделците да спазват времевите интервали на пръсканията ще бъде крачка в правилната посока.

бат тянко
11.03.2020, 19:38
Да затварям и отварям само ,че без да взимам отпуск, защото не работя редовни смени и защото си имам комшия с който ще си помогнем.И на мен ми се иска във светлата част на денонощието да не се пръска, но в момента това са условията.Няма пълно щастие.
Колега Атанасов ти какво предлагаш освен кръстенето и молбите?
Това да започнат земеделците да спазват времевите интервали на пръсканията ще бъде крачка в правилната посока.

А той не е по предлагането. Той е само по питането.

ch.atanasov
11.03.2020, 20:08
...
Колега Атанасов ти какво предлагаш освен кръстенето и молбите?


Бати ти тянко hi;е прав : нищо не предлагам, отдавна съм "вдигнал ръце". С вятърни мелници не мога да се боря. Никога не съм затварял кошер и нямам намерение да го правя. Беше ми интересно другите как работят. Благодаря за споделеното.

agro
12.03.2020, 18:50
С 3-4 дни отпуска няма да стане. На мен за единия пчелин / в силно земеделски район / от една седмица ми звънят и ми пращат съобщения сутрин и вечер. Ако трябва да затварям кошери, ще трябва да стоя на пчелина постоянно. А този пчелин не върви и не върви, за разлика от този в балкана. Смятам да го закрия тази пролет, и без това нямам време за него, за експерименталната работа и другия ще е достатъчен.