PDA

Виж пълната версия : Цена на восък



didaki
12.02.2020, 19:24
Някой да има информация каква е цената на восъка в Турция?А в Румъния?

antiblock
15.02.2020, 11:21
Надали ще е много по различна от цената тук , поне като гледам основите са горе долу на същата цена , даже в Румъния са малко по евтини от нашите , в Турция малко по скъпи ....

ch.atanasov
26.02.2021, 20:54
Цената на специалния восък я разбрахме -15лв. Каква е за нормалния ?:bigsmile:

Трендафил Дончев
26.02.2021, 21:05
Цената на специалния восък я разбрахме -15лв. Каква е за нормалния ?:bigsmile:

Пак 15. ;)

ch.atanasov
26.02.2021, 21:31
Пак 15. ;)

Наистина не знам цената на восъка, но ако е 15лв., то онзи с 9-те претензии, би трябвало да е поне 130лв.:bigsmile:

Трендафил Дончев
26.02.2021, 21:43
Наистина не знам цената на восъка, но ако е 15лв., то онзи с 9-те претензии, би трябвало да е поне 130лв.:bigsmile:

Остави човека да си движи бизнеса, а че нашите не си ценят стоката е друг въпрос. Йосифов го подсказа, но....

borislav aleksandrov
27.02.2021, 21:33
Наистина не знам цената на восъка, но ако е 15лв., то онзи с 9-те претензии, би трябвало да е поне 130лв.:bigsmile:

Ако трябва да отговаря на всички изисквания на обявата на човека то може и да се смята и по следния начин - за 1 кг восък пчелите изразходват 8 кг пчелен мед.. 8 кг мед х цена на меда = цена на 1 кг восък.... :ae:

kuline
27.02.2021, 21:53
Ако трябва да отговаря на всички изисквания на обявата на човека то може и да се смята и по следния начин - за 1 кг восък пчелите изразходват 8 кг пчелен мед.. 8 кг мед х цена на меда = цена на 1 кг восък.... :ae:

Борка, не е точно така, но не искам да влизам в спор тук, в тази тема.

borislav aleksandrov
27.02.2021, 22:10
Борка, не е точно така, но не искам да влизам в спор тук, в тази тема.

е каже де и аз нямам намерение да споря ... :)

Георги 1974
27.02.2021, 22:36
Ами като се бракуват пити или ако се работи със СР или като поизмрат малко си е просто скрап ако ще и 10кг.мед да са яли за 1кг.восък.Но това за нормален восък де а за тоя де и в тръвна на хималаите няма да изпълни зададени условия не знам

kuline
27.02.2021, 22:52
е каже де и аз нямам намерение да споря ... :)

Ами най-малкото, защото, така или иначе произвеждания от тях восък е физиологичен процес.

Кразз
27.02.2021, 22:53
Ако трябва да отговаря на всички изисквания на обявата на човека то може и да се смята и по следния начин - за 1 кг восък пчелите изразходват 8 кг пчелен мед.. 8 кг мед х цена на меда = цена на 1 кг восък.... :ae:

Всичко е много относително. Аз добивам предимно акациев, липов и ливаден мед. Продавам само на дребно на средна цена 10 лв. Някой колега с рапицова и слънчогледова паша, който продава на едро, цената ще е, предполагам, 2 пъти по-ниска.Ако формираме цена на восъка по тоз начин, се получава разлика от 40лв.А цената на която се купува восъка, е почти 3 пъти по-ниска само от тази разлика.

borislav aleksandrov
28.02.2021, 00:32
Ами най-малкото, защото, така или иначе произвеждания от тях восък е физиологичен процес.

Това си е така, но все пак неразделна част от този процес е и храненето т.е. са взаимносвързани.... не мисля че тук може да има някакъв спор

Дано не се засегне някой - но чисто икономически пчеларите (бизнесмени) би следвало да са наясно кое колко им струва като себестойност. Дали е по-изгодно примерно за восък или мед -например изконсумирания мед за 1 кг восък сваля с около 2% средния добив на мед на дадено семейство, но това мисля е залитане встрани от темата и повод за разни реплики и т.н. защото си е доста относително и всяка теза може да е вярна...



Всичко е много относително. Аз добивам предимно акациев, липов и ливаден мед. Продавам само на дребно на средна цена 10 лв. Някой колега с рапицова и слънчогледова паша, който продава на едро, цената ще е, предполагам, 2 пъти по-ниска.Ако формираме цена на восъка по тоз начин, се получава разлика от 40лв.А цената на която се купува восъка, е почти 3 пъти по-ниска само от тази разлика.

Така е относително е, и за всеки може да е различно и пак се опира до себестойност. Отделно пазарна цена, цена на международния пазар, качество, вид и т.н. и т.н. може да пишем много.

kuline
28.02.2021, 09:45
Това си е така, но все пак неразделна част от този процес е и храненето т.е. са взаимносвързани.... не мисля че тук може да има някакъв спор


Като писах физиология, имах предвид това, че дали пчеларя усвоява восъка или не, то той се произвежда от пчелите. С две думи няма как да ги накараме да правят по-малко восък, за да консумират по-малко храна. От което следва, че не е редно да се калкулира стойността на консумираната храна ( или не на 100%) във формирането на цената на восъка.

ПП има технология, с която може да се преустанови/намали производството на восък, но това е по-скоро изключение и вероятно единици я практикуват.

borislav aleksandrov
28.02.2021, 17:35
Като писах физиология, имах предвид това, че дали пчеларя усвоява восъка или не, то той се произвежда от пчелите. С две думи няма как да ги накараме да правят по-малко восък, за да консумират по-малко храна. От което следва, че не е редно да се калкулира стойността на консумираната храна ( или не на 100%) във формирането на цената на восъка.

ПП има технология, с която може да се преустанови/намали производството на восък, но това е по-скоро изключение и вероятно единици я практикуват.

На мен лично винаги ми е било интересно (кой) как си формира цената - в случая цена на пчелния восък .... за съжаление повечето казват - ами в момента изкупуват на цена 8 лв/кг и това е малко , искам 15 лв./кг .... добре, но как се определят тези цифри... ако е търговец на восък може да се каже че примерно има някаква база - цената която купувача дава и т.н. Но има и други купувачи примерно други пчелари ....

бат тянко
28.02.2021, 19:04
А не се чуди чак толкова. Цената всеки си я определя според акъла. Но в крайна сметка взима толкова до колкото успее да се докопа.

Алексиев
28.02.2021, 20:11
А не се чуди чак толкова. Цената всеки си я определя според акъла. Но в крайна сметка взима толкова до колкото успее да се докопа.

Десет лв. или десет основи ДБ с доплащане по 20 ст. на основа за кило восък. Не ги интересува цвета, но на шест места изкупуват и цените на всичките еднакви. Най- много 4-5 кила да изкарам на година. Съседния град е на 25 лв. гориво. Давам го, зер не мога да си направя правилна калкулация....знам ли ти.

kuline
28.02.2021, 21:54
Десет лв. или десет основи ДБ с доплащане по 20 ст. на основа за кило восък. Не ги интересува цвета, но на шест места изкупуват и цените на всичките еднакви. Най- много 4-5 кила да изкарам на година. Съседния град е на 25 лв. гориво. Давам го, зер не мога да си направя правилна калкулация....знам ли ти.

Какви са тези основи??

Кразз
28.02.2021, 22:15
Аз мисля, че да получи добра цена ,без значение какво произвежда човек, най-важно е , да продава на крайния потребител , или да затвори цикъла, което е долу-горе едно и също.

jdrumev
28.02.2021, 23:12
А не се чуди чак толкова. Цената всеки си я определя според акъла. Но в крайна сметка взима толкова до колкото успее да се докопа.


Аз се чудя восъка да ли влияе на себестойноста на меда?:laughing:Аз имам восък от забранени кошери по закон.Според теб да ли трябва да му вдигна цената Бат Тянко?Все пак е забранена стока.;):bigsmile:

agro
01.03.2021, 00:34
...да продава на крайния потребител , или да затвори цикъла...
Като гледам колко производители на основи се появиха, ще да е резултат от затваряне на цикъла. Аз това с восъка не можах да го измисля, засега си го съхранявам и чакам да стане над 100 кила, да има за парна восъкопреса.

Алексиев
01.03.2021, 07:30
Какви са тези основи??

Като размер, плодникова ДБ. Тежки, леки, по-жълти или по-сиви без значение, цената е еднаква. Продавачите ужким не знаят, че има разлика ама " случайно" попадат на най-паянтавите.

Кразз
01.03.2021, 07:34
Като гледам колко производители на основи се появиха, ще да е резултат от затваряне на цикъла. Аз това с восъка не можах да го измисля, засега си го съхранявам и чакам да стане над 100 кила, да има за парна восъкопреса.

Ей сега претеглих една черковна свещ. Тежи 1.5 гр. ....... РР. Появата на много производители на основи не е резултат от затваряне на цикъла, а от склонността на продавача на началния продукт до продава евтино.

tsc1
01.03.2021, 09:09
Производството на свещи за църкви и манастири е монопол на Светия синод. По гробищата обаче се продава всякакъв боклук.

kuline
01.03.2021, 09:39
Като размер, плодникова ДБ. Тежки, леки, по-жълти или по-сиви без значение, цената е еднаква. Продавачите ужким не знаят, че има разлика ама " случайно" попадат на най-паянтавите.

Учудих се на написаното в предния ти пост, защото на ишлеме за един килограм восък се предлагат 13 бр. основи с доплащане 14-15 стотинки.

agro
01.03.2021, 18:43
Според вас има ли смисъл да се напъваме да си пречистваме старателно восъка - някой ще даде ли по-висока цена, за да оправдае такова усилие? Ако е само за мен, да си направя основи на ишлеме, няма да му се старая чак толкова - основите всякак ще станат.

jdrumev
01.03.2021, 18:46
Ей сега претеглих една черковна свещ. Тежи 1.5 гр. ....... РР. Появата на много производители на основи не е резултат от затваряне на цикъла, а от склонността на продавача на началния продукт до продава евтино.

Защо ти трябва да се месиш в божите дела?:laughing:

бат тянко
01.03.2021, 19:16
Според вас има ли смисъл да се напъваме да си пречистваме старателно восъка - някой ще даде ли по-висока цена, за да оправдае такова усилие? Ако е само за мен, да си направя основи на ишлеме, няма да му се старая чак толкова - основите всякак ще станат.

Да, ще даде. Ако е само за теб също е по-добре. Защо? Ами защото по-чистия восък дава по-малко фира. В този смисъл никога не бих си взел основи по системата 13 бр за кило.

ch.atanasov
01.03.2021, 21:24
... В този смисъл никога не бих си взел основи по системата 13 бр за кило.


Да , защото си в играта и знаеш какво се получава за кило восък.hi;

jdrumev
01.03.2021, 22:54
Да , защото си в играта и знаеш какво се получава за кило восък.hi;


Значи да направим чуждата сметка няма равни на нас,но да си направим нашата....;):laughing:Сега като се замислих колко пара ми взека в Кюстендил за терапия с восък ми се вижда 15лв много ниска цена.С това торбе сигурно на хиляди като мен са взели парата...:laughing:

borislav aleksandrov
02.03.2021, 00:37
Значи да направим чуждата сметка няма равни на нас,но да си направим нашата....;):laughing:Сега като се замислих колко пара ми взека в Кюстендил за терапия с восък ми се вижда 15лв много ниска цена. С това торбе сигурно на хиляди като мен са взели парата...:laughing:

Преди няколко години мой познат ме свърза с едни производители на икони и подобни сувенири използваха восък за полиране или нещо подобно.... та търсеха восък... още не бях си изпял песента какво предлагам цени и т.н. когато ми казаха че дават максимум 10 лв. за 100 гр восък блокче но идеално пречистено и филтрирано от примеси и да е с точно светло жълт цвят... не знам колко струва терапията с восък но не бих се изненадал ако са ти взели едни 60-100 лв. ...

Кразз
02.03.2021, 02:38
Защо ти трябва да се месиш в божите дела?:laughing:

Не ми трябва. И с какво точно съм се намесил според теб?

Трендафил Дончев
02.03.2021, 08:26
Преди няколко години мой познат ме свърза с едни производители на икони и подобни сувенири използваха восък за полиране или нещо подобно.... та търсеха восък... още не бях си изпял песента какво предлагам цени и т.н. когато ми казаха че дават максимум 10 лв. за 100 гр восък блокче но идеално пречистено и филтрирано от примеси и да е с точно светло жълт цвят... не знам колко струва терапията с восък но не бих се изненадал ако са ти взели едни 60-100 лв. ...

Зависи от терапията. Може да са ползвали парафин, а да са го жулили/Друмев/ за восък. ;)

Кразз
02.03.2021, 09:23
Зависи от терапията. Може да са ползвали парафин, а да са го жулили/Друмев/ за восък. ;)

Ако е така , сигурно са разчитали на плацебоефект.

Трендафил Дончев
02.03.2021, 10:27
Ако е така , сигурно са разчитали на плацебоефект.

Понякога и плацебоефекта не помага/след 22 00ч/.;)

agro
02.03.2021, 21:32
А някой в час ли е с пазара на декоративни свещи от натурален восък? От Гърция ми донесоха едни свещи, направени от навити на руло основи, но се оказаха пълно менте - не стават за ползване, гаснат сами, през останалото време едва мъждукат. Това е от направията им, не знам нищо за материала им. Дори си мисля, че ги снимах и пуснах снимка из темите - три миниатюрни бурканчета с различен цвят мед и две свещи между тях, опаковани като сувенир.

jdrumev
02.03.2021, 21:37
А някой в час ли е с пазара на декоративни свещи от натурален восък? От Гърция ми донесоха едни свещи, направени от навити на руло основи, но се оказаха пълно менте - не стават за ползване, гаснат сами, през останалото време едва мъждукат. Това е от направията им, не знам нищо за материала им. Дори си мисля, че ги снимах и пуснах снимка из темите - три миниатюрни бурканчета с различен цвят мед и две свещи между тях, опаковани като сувенир.

Де ти е бил акъля не знам да копуваш чуждо.Вземи си Българска виагра със зарче и после на чужду.Меда се яде сутрин рано на гладно и лакумо,а после се хвърля заря и кот ти се падне...;)Шегувам се разбира се.Ако намериш с какво се замества восъка за основи може и да ти пламне фитиля.;):bigsmile::bigsmile:

Трендафил Дончев
02.03.2021, 21:49
А някой в час ли е с пазара на декоративни свещи от натурален восък? От Гърция ми донесоха едни свещи, направени от навити на руло основи, но се оказаха пълно менте - не стават за ползване, гаснат сами, през останалото време едва мъждукат. Това е от направията им, не знам нищо за материала им. Дори си мисля, че ги снимах и пуснах снимка из темите - три миниатюрни бурканчета с различен цвят мед и две свещи между тях, опаковани като сувенир.

Тези свещи не са предназначени за горене, а да си стоят само за украса. Не горят, защото няма плътност на восъка - основата е рехава.

jdrumev
02.03.2021, 21:50
Тези свещи не са предназначени за горене, а да си стоят само за украса. Не горят, защото няма плътност на восъка - основата е рехава.


Ти ся ша ми казваш какво да си правя сувенирите?Аз даже ги и ям някои....:bigsmile:

tsc1
02.03.2021, 21:52
Ти ся ша ми казваш какво да си правя сувенирите?Аз даже ги и ям някои....:bigsmile:
Като ядеш сапуня вместо кашкавал не се ли запенваш?:laughing:

Трендафил Дончев
02.03.2021, 21:54
Ти ся ша ми казваш какво да си правя сувенирите?Аз даже ги и ям някои....:bigsmile:

Отговора ми е към агрото. Ти, твоите сувенири, ако искаш може и в з......да си ги навираш. Шегувам се, кой си навира сувенирите в з....?:bigsmile:

jdrumev
02.03.2021, 21:56
Като ядеш сапуня вместо кашкавал не се ли запенваш?:laughing:


По дабре да го ядеш от колкото да го изтървеш/ДанчеДрумевски/.;):bigsmile:Ако не си ме разбрал какво искам да ти кажа ще разбереш мнението на пчеларите от 15.04-15.05 за твоята система.;):bigsmile:Те и по теливизията ще дават.;)

jdrumev
02.03.2021, 21:59
Отговора ми е към агрото. Ти, твоите сувенири, ако искаш може и в з......да си ги навираш. Шегувам се, кой си навира сувенирите в з....?:bigsmile:


Те ко ли не си врът вече ти сувенир да не боднат...;)Ама верно има ли такива хора...:laughing:

tsc1
02.03.2021, 22:04
По дабре да го ядеш от колкото да го изтървеш/ДанчеДрумевски/.;):bigsmile:Ако не си ме разбрал какво искам да ти кажа ще разбереш мнението на пчеларите от 15.04-15.05 за твоята система.;):bigsmile:Те и по теливизията ще дават.;)
Любопитен съм да ги видя. Дай линк!:laughing:

dvd111
02.03.2021, 22:07
Като ядеш сапуня вместо кашкавал не се ли запенваш?:laughing:

По дабре да го ядеш от колкото да го изтървеш/ДанчеДрумевски/...
Как да не се умили човек на такава обмяна на опит...:bigsmile:

agro
02.03.2021, 22:14
“Здравейте, може ли да ми дадете съвет, как да удължа един градински маркуч?”:laughing:

tsc1
02.03.2021, 22:17
Как да не се умили човек на такава обмяна на опит...:bigsmile:
Едното е въпрос, другото - споделяне на личен опитhi;

smsi-h
02.03.2021, 22:18
“Здравейте, може ли да ми дадете съвет, как да удължа един градински маркуч?”:laughing:


Щи кажа... Питай Друмев,той знае най-добре.

agro
02.03.2021, 22:19
Та, питах за някой в час със декоративни, но функционални свещи от естествен восък / за да не се бъркат с църковните/. Не питам как се правят, а дали има наблюдения върху пазара им. Оценява ли някой дали свещта е от естествен восък, мирише ли по-различно, гори ли по-различно и т.н.

dvd111
02.03.2021, 22:24
Едното е въпрос, другото - споделяне на личен опитhi;
Тук си сред грамотни люде, ама пък може и да ги убедиш...hi;

tsc1
02.03.2021, 22:26
Та, питах за някой в час със декоративни, но функционални свещи от естествен восък / за да не се бъркат с църковните/. Не питам как се правят, а дали има наблюдения върху пазара им. Оценява ли някой дали свещта е от естествен восък, мирише ли по-различно, гори ли по-различно и т.н.
По базарите на пчелни продукти често се продават такива. Но основната им цел е не да ги гориш, а да си ги сложиш на камината в красив свещник от мрамор или лят и полиран месинг. Някои са истинско произведние на приложните изкуства, други - абсолютен кич!

tsc1
02.03.2021, 22:27
Тук си сред грамотни люде, ама пък може и да ги убедиш...hi;
Е нали това опитвам де! Иначе ще си губя ли времето?

agro
02.03.2021, 22:32
По базарите на пчелни продукти ... - абсолютен кич!
Това съм го видял, не става въпрос за това. По-скоро питането ми е оценява ли някой факта, че свещта му е от естествен восък, а не от парафин? Склонен ли е да плати повече поради някакви предимства на восъчната свещ пред парафиновата и ако да - защо?

jdrumev
02.03.2021, 22:32
Та, питах за някой в час със декоративни, но функционални свещи от естествен восък / за да не се бъркат с църковните/. Не питам как се правят, а дали има наблюдения върху пазара им. Оценява ли някой дали свещта е от естествен восък, мирише ли по-различно, гори ли по-различно и т.н.


Моите наблюдения са,че след изгаряне с църковна с надпис не ти излизат мехури...:bigsmile::bigsmile:

jdrumev
02.03.2021, 22:34
Как да не се умили човек на такава обмяна на опит...:bigsmile:


Тук лафа"Не питай старило,а патило",не е уместен...:bigsmile:

tsc1
02.03.2021, 22:35
Това съм го видял, не става въпрос за това. По-скоро питането ми е оценява ли някой факта, че свещта му е от естествен восък, а не от парафин? Склонен ли е да плати повече поради някакви предимства на восъчната свещ пред парафиновата и ако да - защо?
Обикновено не се палят, за да се оценят по този параметър.

jdrumev
02.03.2021, 22:36
“Здравейте, може ли да ми дадете съвет, как да удължа един градински маркуч?”:laughing:


Просто и илиментарно Арго.С друг маркуч.Ама какво общо има това с цената на восъка или не ти стига струята до восъкотопилката?:bigsmile::bigsmile :Да нямаш два сувенира и :bigsmile::bigsmile:да искаш да ги събереш в един...?:bigsmile:За това питай Азис как става.;):bigsmile::bigsmile::bigsmile:

jdrumev
02.03.2021, 22:41
По базарите на пчелни продукти често се продават такива. Но основната им цел е не да ги гориш, а да си ги сложиш на камината в красив свещник от мрамор или лят и полиран месинг. Някои са истинско произведние на приложните изкуства, други - абсолютен кич!


То като не ти гори фитиля най много да си накапиш цървулите/ДанчеДрумевски/.:bigsmile:Ти май не си палил свещи скоро?Ама не дей пали те скоро ще палят и заради теб...;):bigsmile:

tsc1
02.03.2021, 22:44
Ама не дей пали те скоро ще палят и заради теб...;):bigsmile:
За това ред няма, така че внимавай какво пожелаваш....

jdrumev
02.03.2021, 22:46
За това ред няма, така че внимавай какво пожелаваш....


Кънеш ли ме?Кога четеш пост го прочети правилно,а не какво ти мисли главътъ/ДанчеДрумески/.;):bigsmile:

tsc1
02.03.2021, 22:57
Кънеш ли ме?Кога четеш пост го прочети правилно,а не какво ти мисли главътъ/ДанчеДрумески/.;):bigsmile:
Не, къносвам те!

kuline
02.03.2021, 23:02
По дабре да го ядеш от колкото да го изтървеш/ДанчеДрумевски/.;):bigsmile:
Де си плануван и правен ти бре? :bigsmile:

borislav aleksandrov
02.03.2021, 23:02
...По-скоро питането ми е оценява ли някой факта, че свещта му е от естествен восък, а не от парафин? Склонен ли е да плати повече поради някакви предимства на восъчната свещ пред парафиновата и ако да - защо?

краткият отговор е Да.
Доколко се оценява тук в България е малко дискусионно но определено има пазар като цените са доста "солени" според някой, но в цял свят свещ от чист пчелен восък е най-скъпа и още по-скъпа ако към нея се добавят и масла (някой от които струват майка си и баща си) Например - на луксозната марка Gucci една свещ от пчелен восък започва от цени 190-200 долара и стигат до 500 долара в зависимисот от това за колко часа е горенето и дали има добавки етерични масла и какви...

jdrumev
02.03.2021, 23:08
краткият отговор е Да.
Доколко се оценява тук в България е малко дискусионно но определено има пазар като цените са доста "солени" според някой, но в цял свят свещ от чист пчелен восък е най-скъпа и още по-скъпа ако към нея се добавят и масла (някой от които струват майка си и баща си) Например - на луксозната марка Gucci една свещ от пчелен восък започва от цени 190-200 долара и стигат до 500 долара в зависимисот от това за колко часа е горенето и дали има добавки етерични масла и какви...


Тия си еват парите Борка.:bigsmile:За тия пари такава свещ мога да им продам,че ще ме запомнят за цел живот....:bigsmile::bigsmile:

borislav aleksandrov
02.03.2021, 23:15
Тия си еват парите Борка.:bigsmile:За тия пари такава свещ мога да им подам,че ще ме запомнят за цел живот....:bigsmile::bigsmile:

знам само че се купуват ... американците харчат средно 3 милиарда долара годишно за свещи...

jdrumev
02.03.2021, 23:23
знам само че се купуват ... американците харчат средно 3 милиарда долара годишно за свещи...


Де са те де сме ние.На нас 3 милиона ние само ДеМиСа.;):bigsmile:С тия пари основи ли да купим свещи ли да правим?:bigsmile:

borislav aleksandrov
02.03.2021, 23:26
Това съм го видял, не става въпрос за това. По-скоро питането ми е оценява ли някой факта, че свещта му е от естествен восък, а не от парафин? Склонен ли е да плати повече поради някакви предимства на восъчната свещ пред парафиновата и ако да - защо?

Относно предимствата восък-парафин

Обикновено свещ от пчелен восък струва от 3 до 10 пъти повече от парафинова, има и много по-скъпи но там часовете за горене се увеличават драстично... в горе долу по масовите свещи са между 1 до 10 часа горене и цените са до към 20 долара или евро, и рязко скачат нагоре с увеличаване на времето за изгаряне

Показателите обикновено са - Качество на изгаряне, Време на изгаряне, Качество на аромата, Безопастност и поддръжка, Цена


Качество на изгаряне
Естествените свещи изгарят по-чисто в сравнение с парафиновите свещи, отделяйки по-малко сажди. Парафиновите свещи обикновено създават сажди, които с течение на времето оставят петна по стените и уредите ви. Пчелният восък не е напълно без сажди, но количеството е много минимално в сравнение с парафина.
Пчелният восък също гори по-ярко.

Време за изгаряне
Естествените свещи имат изключително време на изгаряне, особено свещите от пчелен восък. Свещите с пчелен восък имат най-високата точка на топене от всички восъци, което води до много дълго време на изгаряне. Така че, дори и да е най-скъпата свещ, свещите с пчелен восък издържат по-дълго, което компенсира разходите в сравнение с парафиновите свещи.

Качество на аромата
Що се отнася до качеството на аромата, естествените свещи все още печелят. Въпреки че парафиновите свещи имат повече варианти на аромати, естествената свещ все още е по-добра, когато става въпрос за разпространение на аромати. Това е така, защото естествените восъци имат по-висока точка на топене. Високата точка на топене води до по-голям размер течен восъчен басейн, произведен при изгарянето на свещта. С по-голям басейн с течен восък ароматните масла лесно се изпаряват в атмосферата, изпълвайки стаята с приятен аромат. По-специално пчелният восък има по-леки и естествени аромати, предимно сладки като аромати на мед и цветя.

Цена
Що се отнася до цената, парафиновият восък е най-евтин. Най-скъпата свещ, която можете да си купите, е направена от пчелен восък. Свещите с пчелен восък могат да струват до 10 пъти цената на обикновената парафинова свещ. Можете да си купите парафинови свещи за една година на същата цена като една свещ от пчелен восък.

Безопасност и поддръжка
Няма съмнение, че естествените свещи са по-безопасни за използване не само за околната среда, но и за вас. Смята се, че парафиновите свещи отделят токсични и канцерогенни вещества, които са вредни за вас и вашата среда. Според Агенцията за опазване на околната среда (EPA) парафиновите свещи замърсяват въздуха в помещенията с поне 11 токсични съединения. Междувременно естествените свещи са по-щадящи околната среда, с много малък процент, ако изобщо не се използват, изкуствени съставки.

Естествените свещи също се почистват по-лесно.

jdrumev
02.03.2021, 23:31
В нашите черкви напоследък няма как да запали за някого свещ да ли горе да ли доле и да изгори изцяло...:bigsmile:Може би това се дължи на това да не се опушат иконите или друго ще да е?;):bigsmile:За да изгори цялата трябва да си загубя 15-20 мин...;):bigsmile::bigsmile:

Ангел Йосифов
03.03.2021, 07:53
Де са те де сме ние.На нас 3 милиона ние само ДеМиСа.;):bigsmile:С тия пари основи ли да купим свещи ли да правим?:bigsmile:

Дака споко.Повечето свещи са им за медицински цели...

agro
03.03.2021, 09:42
Най-голямата фирма за свещи и восъчни смеси у нас е "Евриком" от Стара Загора с оборот годишно от порядъка на 10 млн. лева, половината от който е от свещи. Това сега го разбрах от Гугъл-а. Покрай това разбрах и колко много видове восъци се използват за восъчни смеси с най-разнообразни свойства и приложения. Такива бяха и моите предположения, сега просто се уверих, че правилно съм предполагал. Та от тази всичката информация следва изводът, че за всяко приложение се прави подходяща смес от восъци, като пчелният восък е само един от компонентите. Доколко се използва пчелен восък вероятно се определя и от цената му в сравнение с останалите видове восъци. Тоест, не можем да очакваме някакво рязко колебание в цената на пчелния восък, защото веднага консуматорите ще променят рецептите към по-достъпни компоненти, със запазване на качеството. Освен това пчелният восък като компонент в една восъчна смес вероятно трябва да отговаря на някакви стандартни показатели - т.е. да е със стандартно качество. Такова качество, при разнородната суровина, изкупувана от пчеларите, може да постигне само преработвател на първичната суровина. Задачата по изготвяне на стандартизирана партида пчелен восък в количество, достатъчно за интереса на едри потребители, не е лесна и вероятно изисква сериозно оборудване, технология и познания. При това положение продажби на дребно на висока цена директно от пчеларя са чист късмет, спохождащ малцина. Със същия успех може да се играе тото. За мен това е втора причина, поради която не може да се очакват резки колебания в цената на восъка - ако поради някакво стечение на обстоятелствата се случи инцидентно търсене на пчелен восък, първи за това ще разберат заготвителите му и евентуална необичайна печалба ще си остане при тях.
Следователно, за мен е безсмислено да влагам много усилия в пречистването на моя си восък, както и да го държа и да чакам цена. Заготвителят така или иначе ще го преработва после на общо основание заедно с останалия, затова няма да е склонен да даде повече пари за моя восък. Разходите му по окачествяването на малки партиди ще са повече от евентуалната полза от по-качествен восък.
Такива едни мисли ми минават през главата и реших да ги споделя, може и други да са мислили по проблема и да ме поправят.

tsc1
03.03.2021, 10:08
Най-голямата фирма за свещи и восъчни смеси у нас е "Евриком" от Стара Загора с оборот годишно от порядъка на 10 млн. лева, половината от който е от свещи. Това сега го разбрах от Гугъл-а. Покрай това разбрах и колко много видове восъци се използват за восъчни смеси с най-разнообразни свойства и приложения. Такива бяха и моите предположения, сега просто се уверих, че правилно съм предполагал. Та от тази всичката информация следва изводът, че за всяко приложение се прави подходяща смес от восъци, като пчелният восък е само един от компонентите. Доколко се използва пчелен восък вероятно се определя и от цената му в сравнение с останалите видове восъци. Тоест, не можем да очакваме някакво рязко колебание в цената на пчелния восък, защото веднага консуматорите ще променят рецептите към по-достъпни компоненти, със запазване на качеството. Освен това пчелният восък като компонент в една восъчна смес вероятно трябва да отговаря на някакви стандартни показатели - т.е. да е със стандартно качество. Такова качество, при разнородната суровина, изкупувана от пчеларите, може да постигне само преработвател на първичната суровина. Задачата по изготвяне на стандартизирана партида пчелен восък в количество, достатъчно за интереса на едри потребители, не е лесна и вероятно изисква сериозно оборудване, технология и познания. При това положение продажби на дребно на висока цена директно от пчеларя са чист късмет, спохождащ малцина. Със същия успех може да се играе тото. За мен това е втора причина, поради която не може да се очакват резки колебания в цената на восъка - ако поради някакво стечение на обстоятелствата се случи инцидентно търсене на пчелен восък, първи за това ще разберат заготвителите му и евентуална необичайна печалба ще си остане при тях.
Следователно, за мен е безсмислено да влагам много усилия в пречистването на моя си восък, както и да го държа и да чакам цена. Заготвителят така или иначе ще го преработва после на общо основание заедно с останалия, затова няма да е склонен да даде повече пари за моя восък. Разходите му по окачествяването на малки партиди ще са повече от евентуалната полза от по-качествен восък.
Такива едни мисли ми минават през главата и реших да ги споделя, може и други да са мислили по проблема и да ме поправят.
Единствения печеливш ход за пчеларите е да не си продават хубавия восък като суровина, а под формата на бутикови изделия или медицински продукти.

Трендафил Дончев
03.03.2021, 10:36
Единствения печеливш ход за пчеларите е да не си продават хубавия восък като суровина, а под формата на бутикови изделия или медицински продукти.

Дали всички пчелари имат кунки/ръце за бутикови изделия или акъл/ум за медицински изделия и до колко те ще са медицински?
Единствено е да го търсят такива лица, като в обявата от преди дни, но както се вижда и там, човека каза, че и двете страни ще са доволни, но цена така и не спомена. Защо? Еми и от прекарването някои остават доволни. ;) Последното може да се приеме за шега. Това, че крайният продукт от восък/500 долара, както бе споменато/ не означава, че восъка ще го изкупят за повече от 15-16 лв/кг.

borislav aleksandrov
03.03.2021, 13:34
.............
Следователно, за мен е безсмислено да влагам много усилия в пречистването на моя си восък, както и да го държа и да чакам цена. Заготвителят така или иначе ще го преработва после на общо основание заедно с останалия, затова няма да е склонен да даде повече пари за моя восък. Разходите му по окачествяването на малки партиди ще са повече от евентуалната полза от по-качествен восък.
Такива едни мисли ми минават през главата и реших да ги споделя, може и други да са мислили по проблема и да ме поправят.

Четох че църквата прави годишно 17 млн. лв. от църковни свещи... над 100 тона парафинови и над 10 тона восъчни... но си прав това е само един от секторите или бизнесите (свещи) и само той няма как да повлияе на изкупната цена на восъка от пчеларя. Още повече че при нас нещата са и малко изкривени то кое ли не е побългарено....

Донякъде съм съгласен с теб че е безсмислено да влагаш време и усилия в пречистването на восъка ако става дума да го продаваш на едро понеже нашите търговци така или инъче го взимат (е мърмори че бил много мръсен и веднага ти спира 1-2 кг за това но го купува).
Но по принцип има смисъл да се постараеш да добиваш качествен восък, дори и да му направиш анализ (разхода не е кои знае колко голям - 45 лв. за трите най-важни показателя) като пазара тук вече не са обиайните търговци на едро - последните години доста хора започнаха да правят свещи, различни мехлеми и т.н. те са склонни да заплатят малко по-висока цена но да получат качество.Основния недостатък е че те не купуват много наведнъж.
Например - директна продажба от пчелар в Австралия средно цената е около 30-35 долара (според качеството стига и до 50 долара като четох че последните две години 50 долара се налага като минимална цена на дребно) те казват че цената е такава защото пчелите използвали между 3 и 6 кг мед + труда които влагат и че това е скъпа естествена суровина... (макар че повечето казват че е около 8 кг мед=1 кг восък)

Също има и смисъл и да го задържиш - лично аз восък не продавам, заменям само минимални количества и то само когато ми потрябват основи и си признавам че гледам да дам по тъмния восък а хубавия си го държа... Принципно восъка е като пари в банката... и в даден момент може да те измъкне от някоя непредвидена ситуация (личен опит)

agro
03.03.2021, 16:25
...директна продажба от пчелар в Австралия...
Вероятно и фризьорските ни салони си мечтаят за австралийската цена на едно подстригване, ама стандарта тук е друг и цената тук е друга. Важи и за кръчмите и останалите услуги. Пчеларството е дребен отрасъл и според мен повече се подчинява на законите в сферата на услугите, като изключим разни големи пчеларски ферми, но има ли такива у нас? Колкото до восъка - едно кило не съм продал до момента, не е зор, дадох си време да помисля, но нищо не измислих. Иначе е вярно, че е като траен стоков запас за черни дни.

agro
03.03.2021, 17:06
Единствения печеливш ход за пчеларите е да не си продават хубавия восък като суровина, а под формата на бутикови изделия или медицински продукти.
Пчелар да прави медицински продукти легално - това и да го видя, няма да го вярвам. Изискванията за такъв вид производство са писани като за големи фармацевтични предприятия, никакъв шанс пчелар да ги изпълнява икономически изгодно. А бутиковите изделия затова са бутикови, а не масови - пазарът им е ограничен и бързо се насища. Който продал нещо - продал, останалите сме масовка и трябва да продаваме масовото количество.

tsc1
03.03.2021, 17:57
Пчелар да прави медицински продукти легално - това и да го видя, няма да го вярвам. Изискванията за такъв вид производство са писани като за големи фармацевтични предприятия, никакъв шанс пчелар да ги изпълнява икономически изгодно. А бутиковите изделия затова са бутикови, а не масови - пазарът им е ограничен и бързо се насища. Който продал нещо - продал, останалите сме масовка и трябва да продаваме масовото количество.
Не преоткривам колелото! Цъкни на линковете и гледай:
https://www.google.com/search?q=%D0%94%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%8 2%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B8+%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%89 %D0%B8+%D0%BE%D1%82+%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B5 %D0%BD+%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%8A%D0%BA&tbm=isch&ved=2ahUKEwjxmcC-upTvAhVTs6QKHRxXCTwQ2-cCegQIABAA&oq=%D0%94%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B 8%D0%B2%D0%BD%D0%B8+%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%89%D0%B8 +%D0%BE%D1%82+%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD +%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%8A%D0%BA&gs_lcp=CgNpbWcQAzIECAAQGDoCCAA6BggAEAUQHjoGCAAQCBA eUKv9H1iitiFgsM8haABwAHgAgAG9AYgBjBKSAQQwLjE2mAEAo AEBqgELZ3dzLXdpei1pbWfAAQE&sclient=img&ei=rK0_YPGTKdPmkgWcrqXgAw&bih=732&biw=1536&client=firefox-b-d&safe=off
https://www.google.com/search?q=%D0%BC%D0%B5%D1%85%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B 8+%D0%BE%D1%82+%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B D+%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%8A%D0%BA&tbm=isch&ved=2ahUKEwju_OfGvJTvAhXbgaQKHdhyCPcQ2-cCegQIABAA&oq=%D0%BC%D0%B5%D1%85%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B8+%D0% BE%D1%82+%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD+%D0% B2%D0%BE%D1%81%D1%8A%D0%BA&gs_lcp=CgNpbWcQAzoGCAAQBxAeOgQIABAYUMfLEFj5jhFgncU RaABwAHgAgAG4AYgBxRuSAQQwLjI0mAEAoAEBqgELZ3dzLXdpe i1pbWfAAQE&sclient=img&ei=1q8_YO65O9uDkgXY5aG4Dw&bih=732&biw=1536&client=firefox-b-d&safe=off
(https://www.google.com/search?q=%D0%BC%D0%B5%D1%85%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B 8+%D0%BE%D1%82+%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B D+%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%8A%D0%BA&tbm=isch&ved=2ahUKEwju_OfGvJTvAhXbgaQKHdhyCPcQ2-cCegQIABAA&oq=%D0%BC%D0%B5%D1%85%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B8+%D0% BE%D1%82+%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD+%D0% B2%D0%BE%D1%81%D1%8A%D0%BA&gs_lcp=CgNpbWcQAzoGCAAQBxAeOgQIABAYUMfLEFj5jhFgncU RaABwAHgAgAG4AYgBxRuSAQQwLjI0mAEAoAEBqgELZ3dzLXdpe i1pbWfAAQE&sclient=img&ei=1q8_YO65O9uDkgXY5aG4Dw&bih=732&biw=1536&client=firefox-b-d&safe=off)А като се разходиш по пчеларските базари ще видиш още много неща, които ги няма в нета!

borislav aleksandrov
03.03.2021, 18:33
Вероятно и фризьорските ни салони си мечтаят за австралийската цена на едно подстригване, ама стандарта тук е друг и цената тук е друга. Важи и за кръчмите и останалите услуги. Пчеларството е дребен отрасъл и според мен повече се подчинява на законите в сферата на услугите, като изключим разни големи пчеларски ферми, но има ли такива у нас? Колкото до восъка - едно кило не съм продал до момента, не е зор, дадох си време да помисля, но нищо не измислих. Иначе е вярно, че е като траен стоков запас за черни дни.

да, така е стандарта е друг, а и не само... и на мен ми се иска цена на дребно около 30-35 лв. за 1 кг восък (16-18 евро е в ЕС) и примерно ако обявя такава цена поне 50% от пчеларите тук ще почнат да ме бъзикат или най-малкото ще ми се присмеят ...

За цена на едро то не само тук навсякъде тя е традиционно ниска... и също като меда ако искаме поне някой % повишение първо ще трябва да спрем да шмекеруваме на дребно, след това да започнем да продаваме качество, създаване на име, и не на последно място да спрем да сме просто продавачи на суровина в най-ниския ценови клас... но пак увеличението няма да е драстично както на някой му се иска
А за още по-голямо съжаление ние нямаме гръб (като съсловна организация) нито имаме някакви правила, да не говорим за колегиалност.... да наложиш определен продукт на пазара на дребно например

бат тянко
03.03.2021, 19:30
Цената на восъка е обвързана с цената на основите. Пчеларите не са склонни да плащат повече за основи. Съответно преработвателите и търговците също.

Трендафил Дончев
03.03.2021, 19:34
да, така е стандарта е друг, а и не само... и на мен ми се иска цена на дребно около 30-35 лв. за 1 кг восък (16-18 евро е в ЕС) и примерно ако обявя такава цена поне 50% от пчеларите тук ще почнат да ме бъзикат или най-малкото ще ми се присмеят ...

За цена на едро то не само тук навсякъде тя е традиционно ниска... и също като меда ако искаме поне някой % повишение първо ще трябва да спрем да шмекеруваме на дребно, след това да започнем да продаваме качество, създаване на име, и не на последно място да спрем да сме просто продавачи на суровина в най-ниския ценови клас... но пак увеличението няма да е драстично както на някой му се иска
А за още по-голямо съжаление ние нямаме гръб (като съсловна организация) нито имаме някакви правила, да не говорим за колегиалност.... да наложиш определен продукт на пазара на дребно например

Добре де, защо не кажеш една цена на меда която смяташ за реална, на восъка, на прополиса и всички да го кажем - толкова ще бъде. А не аз да се мъча да продавам меда на 10 лева, а други колеги, забили петите като магарета на мост и не та не - 8 лева. Знаете, че много от цените на други продукти вървяха наравно с меда, че и по - малко, а сега са къде, къде нагоре. Та, май ние сами сме си виновни, че за къртовския труд който полагаме, получаваме стотинки.

ch.atanasov
03.03.2021, 20:26
Съответно преработвателите и търговците също.

Ами Да, изкуствени заместители-Бол.

Георги 1974
03.03.2021, 20:37
Добре де, защо не кажеш една цена на меда която смяташ за реална, на восъка, на прополиса и всички да го кажем - толкова ще бъде. А не аз да се мъча да продавам меда на 10 лева, а други колеги, забили петите като магарета на мост и не та не - 8 лева. Знаете, че много от цените на други продукти вървяха наравно с меда, че и по - малко, а сега са къде, къде нагоре. Та, май ние сами сме си виновни, че за къртовския труд който полагаме, получаваме стотинки.
Да знаеш магароците сме бая ама ако имаш в района си десетки държавни хрантутници със стотици кошери в хиляди декари слънчоглед ще те питам как ще продаваш на 10лв.

Pero Melifero
03.03.2021, 21:44
Да знаеш магароците сме бая ама ако имаш в района си десетки държавни хрантутници със стотици кошери в хиляди декари слънчоглед ще те питам как ще продаваш на 10лв.

Продавай другаде, ти поне имаш възможност;)
Аз в Д.Д. един буркан с мед не съм продал и няма и да продам.
По същия начин, ако имам восък отговарящ на "9-те изисквания" за 15/кг, може единствено висококачествена снимка да дам:laughing:

Георги 1974
03.03.2021, 22:26
Продавай другаде, ти поне имаш възможност;)
Аз в Д.Д. един буркан с мед не съм продал и няма и да продам.
По същия начин, ако имам восък отговарящ на "9-те изисквания" за 15/кг, може единствено висококачествена снимка да дам:laughing:
Чесно казано личното ми мнение че за слънчогледов мед 8лв. са нормална цена Ливаден.горски и т.н. като на админа 10лв..Това си е мое мнение не го натрапвам.
Рапицата не ми се коментира там имам разнопосочни виждания но при слънчогледова паша може да сложиш цял магазин с восъчни ивици и след седмица две да го намериш изграден пълен с мед и на 100процента запечатан при ливадна паша трудна работа и винаги съм се чудил що казват че е тежка паша де мори пчелите и немогат да зимуват на такъв мед вече 20ина г. е точно обратното при мен.
П.П.Говорих за района на източна София като стане юни юли и слезеш от Витиня се загледай колко слънчогледи има и по околовръстното по източната дъга .

Pero Melifero
03.03.2021, 22:59
Чесно казано личното ми мнение че за слънчогледов мед 8лв. са нормална цена Ливаден.горски и т.н. като на админа 10лв..Това си е мое мнение не го натрапвам.
Рапицата не ми се коментира там имам разнопосочни виждания но при слънчогледова паша може да сложиш цял магазин с восъчни ивици и след седмица две да го намериш изграден пълен с мед и на 100процента запечатан при ливадна паша трудна работа и винаги съм се чудил що казват че е тежка паша де мори пчелите и немогат да зимуват на такъв мед вече 20ина г. е точно обратното при мен.
П.П.Говорих за района на източна София като стане юни юли и слезеш от Витиня се загледай колко слънчогледи има и по околовръстното по източната дъга .
Една година има, друга не. Тази, ми се струва, че житото ще преобладава

borislav aleksandrov
04.03.2021, 00:47
Добре де, защо не кажеш една цена на меда която смяташ за реална, на восъка, на прополиса и всички да го кажем - толкова ще бъде. А не аз да се мъча да продавам меда на 10 лева, а други колеги, забили петите като магарета на мост и не та не - 8 лева. Знаете, че много от цените на други продукти вървяха наравно с меда, че и по - малко, а сега са къде, къде нагоре. Та, май ние сами сме си виновни, че за къртовския труд който полагаме, получаваме стотинки.

Практиката показва че това няма как да случи при нас. Винаги ще има някой които ще каже Вие пък кои сте че да ми казвате на колко да си продавам меда, восъка и т.н. Освен това си абсолютно прав че в огромна степен сами сме си виновни за стотинките които получаваме...

Не ми се влиза в подобен дебат, но да кажем че в даден регион меда е 5 лв. щото всеки втори продава мед и е пчелар. Разбира се никой не е доволен и всеки мрънка за по-висока цена.
Един от начините да се направи нещо по въпроса е да се придаде добавена стойност.
По единично много трудно но не и невъзможно (което пък води и до разни конфликти с други пчелари)
Другият начин да се направи нещо по въпроса е чрез местното пчеларско дружество което да наложи тази добавена стойност за всички на местно ниво - нещо постижимо.
Само че обикновено на пчеларските дружества не им се занимава, а пък пчеларите не искат да се обединяват, да следват правила и най-вече да се бъркат в джоба и не на последно място чакат някой друг да свърши всичко и накрая да им каже - заповядайте...
Добър пример за добавена стойност е странджаския манов мед - по информация която съм чел из нета цената на дребно се е вдигнала с 30-40 %