PDA

Виж пълната версия : КООПЕРАЦИЯ МЕЖДУ СРЕДСТВА И ЗНАНИЯ



kivanov
16.01.2020, 11:07
Здравейте,

тази сутрин се събудих и се замислих за изчезването на пчелите. След това за отглеждането им и т.н. Преди да продължа искам да кажа, че моят единствен допир до пчелите са около 10 ужилвания през живота ми. Баща ми е дори алергичен към такива ужилвания.
Моята работа е в тотално друга област (ИТ най-общо казано), но разгледах днес istinskimed.bg и фирмата, която поддържа софтуер и хардуер. Идеята ми хареса(адмирации за тях), но ми се струва, че липсва обем. Не разбирам от пчели(и всички неща свързани с тях). Гледал съм цените на мед и т.н. по магазините, но това не е точен критерий. Та мисля си следното:
1. Биха ли се намерили 1, 2, 3 човека за кооперация при която аз финансирам на 100% начинанието, а те с ръце и знания движат нещата и накрая делим равно и т.н. Търся бизнес партньори, а не служители. Моето участие е основно финансово.
2. Бих искал да е голямо (нямам идея какво е голямо, но трябва да е в размер и ниво, че всички хора които са замесени да получават достатъчно за да се чувстват част от смислен проект и живят хубаво).
3. Става дума за изключително чиста продукция. Не се използва нищо вредно за пчелите и хората и не се търси преизпълнение на петилетката.
4. Има ли как начинанието да е свързано с устойчиво увеличване на популацията на пчелите в района. Какво трябва ДА НЕ правим?
5. Без посредници. Не харесвам хората, които купуват на цена унижаваща производителя и продават на цена унижаваща купувача.

Написаното по-горе е просто идея и всички отзиви ЗА/ПРОТИВ, псувни, похвали и т.н. са добре дошли.

бат тянко
16.01.2020, 11:12
Мен ме брой към хвалещите! Поздрави и успех!

Трендафил Дончев
16.01.2020, 11:33
Здравейте,

тази сутрин се събудих и се замислих за изчезването на пчелите. След това за отглеждането им и т.н. Преди да продължа искам да кажа, че моят единствен допир до пчелите са около 10 ужилвания през живота ми. Баща ми е дори алергичен към такива ужилвания.
Моята работа е в тотално друга област (ИТ най-общо казано), но разгледах днес istinskimed.bg и фирмата, която поддържа софтуер и хардуер. Идеята ми хареса(адмирации за тях), но ми се струва, че липсва обем. Не разбирам от пчели(и всички неща свързани с тях). Гледал съм цените на мед и т.н. по магазините, но това не е точен критерий. Та мисля си следното:
1. Биха ли се намерили 1, 2, 3 човека за кооперация при която аз финансирам на 100% начинанието, а те с ръце и знания движат нещата и накрая делим равно и т.н. Търся бизнес партньори, а не служители. Моето участие е основно финансово.
2. Бих искал да е голямо (нямам идея какво е голямо, но трябва да е в размер и ниво, че всички хора които са замесени да получават достатъчно за да се чувстват част от смислен проект и живят хубаво).
3. Става дума за изключително чиста продукция. Не се използва нищо вредно за пчелите и хората и не се търси преизпълнение на петилетката.
4. Има ли как начинанието да е свързано с устойчиво увеличване на популацията на пчелите в района. Какво трябва ДА НЕ правим?
5. Без посредници. Не харесвам хората, които купуват на цена унижаваща производителя и продават на цена унижаваща купувача.

Написаното по-горе е просто идея и всички отзиви ЗА/ПРОТИВ, псувни, похвали и т.н. са добре дошли.

Аз имам една загадка: - както разбрах от Вас финансите, а от нас/мен останалото и делим. Та, ще са ми необходими един тон захар от Вас. От мен работата по пчелина и накрая годината сушева като тази която мина и мед - ниц. В случая какво делим?

smsi-h
16.01.2020, 11:45
Не... Няма да се получи нищо свястно и хубаво. Виждам нещата единствено негативно.Ще се окажеш в положението на поредния търтей, живеещ на гърба на истинския носител на познанието и истинския работник-роб. Във всички случаи ти ще поръчваш музиката, щото ще я плащаш и онези другите ще ги прекарваш тънко-тънко. Ще си навлечеш тежка карма бе човеко!

Разбирам да си поне информационно ангажиран с пчелите в поколенията преди теб - баща, дядо, вуйчо, чичо,-или пък да имаш поне няколко години образование или стаж по пчеларство... Тогава ще бъдеш поне малко присъщо ангажиран, заинтересован и обичащ пчелите. Без любов към пчелите, без себеотдаване поне малко,нищо няма да стане! Забрави за идеята, ще сбъркаш! Законите на парите не правят пчеларство и дейност около него, то изисква преди всичко любов!

Трендафил Дончев
16.01.2020, 11:54
Друга загадка: От Вас един тон захар, а от мен работата по пчелина. Годината този път е добра, че и много добра. Изкарвам два тона мед. В случая какво делим?

Filyov
16.01.2020, 13:33
Чиста продукция, донякъде се припокрива с понятието био, което всъщност означава поне два пъти по малък добив от конвенционалното пчеларство. Най-много био пчелари има в плевенска област, въпреки че там основно е интензивно земеделие, но дори те изкарват например при добра година двайсетина кг мед от кошер, в сравенение с конвенционалните пчелари от същата област - около 40 кг. Ако обаче пчелинът е на съвсем чисто място някъде по балканите, добивите може и да паднат до десетина кг от кошер. Цените на едро не са много по-различни, на дребно има смисъл, но тук вече стои въпросът с намирането на пазар. :)

rumenggr
16.01.2020, 13:39
Не... Няма да се получи нищо свястно и хубаво. Виждам нещата единствено негативно.Ще се окажеш в положението на поредния търтей, живеещ на гърба на истинския носител на познанието и истинския работник-роб. Във всички случаи ти ще поръчваш музиката, щото ще я плащаш и онези другите ще ги прекарваш тънко-тънко. Ще си навлечеш тежка карма бе човеко!

.......!
Разсипа Startup идеята!

kivanov
16.01.2020, 13:51
Мен ме брой към хвалещите! Поздрави и успех!

Добро начало ;)


Аз имам една загадка: - както разбрах от Вас финансите, а от нас/мен останалото и делим. Та, ще са ми необходими един тон захар от Вас. От мен работата по пчелина и накрая годината сушева като тази която мина и мед - ниц. В случая какво делим?

0 / 2 = 0
Аз през тази година съм -X пари, а ти -X време. И двамата сме +Опит


Друга загадка: От Вас един тон захар, а от мен работата по пчелина. Годината този път е добра, че и много добра. Изкарвам два тона мед. В случая какво делим?

2 / 2 = 1
На мен ми се иска хората, които работят да получават заплата и накрая идва деленето на печалба/дивидент.


Не... Няма да се получи нищо свястно и хубаво. Виждам нещата единствено негативно.Ще се окажеш в положението на поредния търтей, живеещ на гърба на истинския носител на познанието и истинския работник-роб. Във всички случаи ти ще поръчваш музиката, щото ще я плащаш и онези другите ще ги прекарваш тънко-тънко. Ще си навлечеш тежка карма бе човеко!

Разбирам да си поне информационно ангажиран с пчелите в поколенията преди теб - баща, дядо, вуйчо, чичо,-или пък да имаш поне няколко години образование или стаж по пчеларство... Тогава ще бъдеш поне малко присъщо ангажиран, заинтересован и обичащ пчелите. Без любов към пчелите, без себеотдаване поне малко,нищо няма да стане! Забрави за идеята, ще сбъркаш! Законите на парите не правят пчеларство и дейност около него, то изисква преди всичко любов!

Иска се любов за да направиш деца. За да отглеждаш пчелни семейства и да произвеждаш мед (сигурно има точна дума за това) се искат знания, майсторлък, сръчност и финанси.
Така работят инвестициите. Аз придобивам X% от компанията за сумата от Y пари, тоест тези Y пари са налични за ползване. Аз и другите акционери(тези 1, 2, 3 и т.н. човека, които доприсанят със знанията си) решаваме как ще се използват и каква ни е целта.
Решаваме:
10% за заплати например.
50% за производството
20% маркетинг
20% друго
Идва краят на годината и виждаме, че сме изкарали Y пари и решаваме, че 50% ще реинвестираме, а другите 50% ще си раздадем като дивидент според участието в дружеството.

Моето мислене не е експлоататорско. Така се инвестира в ИТ бизнес(или поне много много близко) (1 кръг) и мисля, че е доста честно и подходящо и в случая.


Чиста продукция, донякъде се припокрива с понятието био, което всъщност означава поне два пъти по малък добив от конвенционалното пчеларство. Най-много био пчелари има в плевенска област, въпреки че там основно е интензивно земеделие, но дори те изкарват например при добра година двайсетина кг мед, в сравенение с конвенционалните пчелари от същата област - около 40 кг. Ако обаче пчелинът е на съвсем чисто място някъде по балканите, добивите може и да паднат до десетина кг. Цените на едро не са много по-различни, на дребно има смисъл, но тук вече стои въпросът с намирането на пазар. :)

На едро няма да продаваме. Медът е луксозен продукт и не може да се продава като кисело мляко или картофи. Идеята е да се продава точния продукт на точните хора. Тук разбира се отиват онези 20% маркетинг разходи.

Продажбата на едро е най-лесното, но и най-прецакващото производителя. Никога не бих правил бизнес, в който трябва да нахраня посредниците. Смятам, че ако някой ще купи мед за 20лв. кг, то искам нашата кооперация да прибере 20лв - 5лв рекалама и доставка = 15лв например.


Разсипа Startup идеята!
За Startup идеята и подхода се изискват 3 неща:
1. Знания
2. Инвеститор
3. Топки

Е и съзнанието, че може да е провал.

ndm
16.01.2020, 13:57
Учителката води децата в зоологическата градина.
- Ето, деца, това тук, с големите уши е слон... Това, с дългата шия - жираф...
Класът стига до клетката с маймуните.
- Програмисти! Програмисти! - радват се децата.
- Защо ги наричате така? - чуди се учителката.
- Ами, защото очичките им са червенички, а задниците им - в мазоли...

kivanov
16.01.2020, 14:03
Учителката води децата в зоологическата градина.
- Ето, деца, това тук, с големите уши е слон... Това, с дългата шия - жираф...
Класът стига до клетката с маймуните.
- Програмисти! Програмисти! - радват се децата.
- Защо ги наричате така? - чуди се учителката.
- Ами, защото очичките им са червенички, а задниците им - в мазоли...
Още не ме е срам, че съм програмист:laughing:

Бюджет 60 000лв.
Решаваме, че сме 3 (аз + 2) човека. Ще си сложим заплати по 700лв брутно, защото предполагам, че това няма да е пълен работен ден. Аз няма да вземам заплата, но срещу това бих получил по-висок процент.

Например за 1 година:
33% получавам заради инвестицията.
66% за останалите 2ма, ако не вземат заплата, ако вземат заплата ще получат по 28%, а аз ще имам още 11%

1. Заплати: 20000лв.
2. Наем на парцел: 3000лв. на година?
3. Кошери + необходимите неща: 20000лв - нямам идея колко са, но като гледам цените за тези пари ще искам и аз да живея В тях.
4. Реклама: 10000лв - напълно достатъчни за да стигнем точната аудитория
5. Друго: 7000лв (лаборатория, опаковане и т.н.)

Нямам идея какво може да се изкара от такава инвестиция. Тук вие ще кажете за да мога да нарисувам картинката.

Накрая на първата година приемаме, че сме изкарали 10000лв и това ще е печалба, защото инвестицията е покрила разходите.
Решаваме, че ще вложим в бизнеса 5000лв и другите 5000лв ще разделим като дивидент.
Тези 5000 ще разделим според процентите.

На мен това ми се струва доста честно. Това е изключително кръчмарка сметка. Разбира се ще трябват помещения и т.н., но искам да покажа как си го представям аз.

ndm
16.01.2020, 14:35
В бизнес плана ти липсва перото за стоте коча, въпреки че става въпрос за пчели то е много важно. Ако го включиш може да намериш съмишленици от клетката.

ivootur
16.01.2020, 14:37
По точка 3 може да утроиш инвестицията. За 20000 лв. може да се купят около 100 семейства с кошерите в момента което е крайно недостатъчно за издръжка на 3-ма човека, както и малко като обем на работа за двама. Прибави и транспортни разходи едни 3000 лв. ако сметнем че се купува само гориво и всеки си използва личния автомобил.

rumenggr
16.01.2020, 14:42
Добро начало ;)

......,.......,.......


За Startup идеята и подхода се изискват 3 неща:
1. Знания
2. Инвеститор
3. Топки

Е и съзнанието, че може да е провал.
Така е. В случая, разликата/новото може да дойде само от маркетинга. За да се получи, ще трябва да се наеме спец в материята. Този бюджет е ключов, но и най-непредвидим. И още...
Дано да намериш правилните хора! Някой трябва да посмята, колко трябва да бъдат "Y парите", за да има смисъл.

kivanov
16.01.2020, 14:43
По точка 3 може да утроиш инвестицията. За 20000 лв. може да се купят около 100 семейства с кошерите в момента което е крайно недостатъчно за издръжка на 3-ма човека, както и малко като обем на работа за двама. Прибави и транспортни разходи едни 3000 лв. ако сметнем че се купува само гориво и всеки си използва личния автомобил.
Това е конструктивно.
Тук идва въпросът. Съдружниците ще го работят като пълен ден или почасово. Нямам идея какво време и колко често се изисква. Ако е почасово може да се намали заплащането. Какъв е добивът от тези 100 семейства на година?

kivanov
16.01.2020, 14:45
Така е. В случая, разликата/новото може да дойде само от маркетинга. За да се получи, ще трябва да се наеме спец в материята. Този бюджет е ключов, но и най-непредвидим. И още...
Дано да намериш правилните хора! Някой трябва да посмята, колко трябва да бъдат "Y парите", за да има смисъл.
Трябва да събера данните от всички хора. Аз не искам да бъда експлоататор, а да намеря топ хора, които имат нужда от финансиране и маркетинг (тук имам страхотни контакти, а да не говорим, че познавам огромна част от тия с червените очи и проблемния задник и много от тях са луди на тема БИО) за да развият бизнес.

smsi-h
16.01.2020, 15:04
Аве Дончев...

Ами загадка №3?

Идва зимния период в края първата календарна година, обаче цераната е решила да си потърси хабитат тъкмо в новосъздадения пчелин, щото никой няма да ни даде гаранция за отводките, че са чисти от зарази, пък и да са, какво пречи при Биото, като не ползваме химикали, да ни дойде неканен гост... Та в края на първата календарна година, още по време на Коледа, 100% от семействата са мъртви. Тогава? И вече няма абсолютно никакво значение, колко мед сме изкарали през лятото.

Pero Melifero
16.01.2020, 15:05
...Какъв е добивът от тези 100 семейства на година?

ей тука колегата ти го е написал, явно си го пропуснал;)

Чиста продукция, донякъде се припокрива с понятието био, което всъщност означава поне два пъти по малък добив от конвенционалното пчеларство. Най-много био пчелари има в плевенска област, въпреки че там основно е интензивно земеделие, но дори те изкарват например при добра година двайсетина кг мед от кошер, в сравенение с конвенционалните пчелари от същата област - около 40 кг. Ако обаче пчелинът е на съвсем чисто място някъде по балканите, добивите може и да паднат до десетина кг от кошер...

kivanov
16.01.2020, 15:13
Още не бях сигурен, че семейство = кошер ;) Е при 20 000лв за 100 семейства и добив от 10кг = 1 тон мед, по 10лв продажба = 10 000лв. Не виждам лошо

kivanov
16.01.2020, 15:14
Аве Дончев...

Ами загадка №3?

Идва зимния период в края първата календарна година, обаче цераната е решила да си потърси хабитат тъкмо в новосъздадения пчелин, щото никой няма да ни даде гаранция за отводките, че са чисти от зарази, пък и да са, какво пречи при Биото, като не ползваме химикали, да ни дойде неканен гост... Та в края на първата календарна година, още по време на Коледа, 100% от семействата са мъртви. Тогава? И вече няма абсолютно никакво значение, колко мед сме изкарали през лятото.
Както казах аз нямам знанията и думата БИО така се върти във въздуха. Затова сделката е пари от мен, знания и действия от другия :) Никой не получава повече от другия.

smsi-h
16.01.2020, 15:23
Както казах аз нямам знанията и думата БИО така се върти във въздуха. Затова сделката е пари от мен, знания и действия от другия :) Никой не получава повече от другия.


В този случай не си слагай повече от 10% печалба. Нито е справедливо по отношение онзи, който има знанията и опита, нито е нормално и етично от твоя страна да искаш по-висока печалба, тъй като не носиш никакъв риск, а цялата тежест по ваденето на кестените от огъня ще я носи друг. Като не знаеш, какво е да те пече цял ден слънцето и да те жилят между 50 и 100 пчели на ден, въобще не търси висока печалба, срамно е от твоя страна! Пък не дай си боже да ти скочи някое семейство да жили масово, примерно да жилнат наведнъж между 300-500 пчели, тогава, знаеш ли, какво става? В моята практика има два такива случая на двама мои комшии. Ужас е!

Е, в случая, редовия пчелар, за разлика от теб, винаги получава повече ужилвания! Редно е той да получи накрая най много!

Тъй че това е моята лична оценка на твоят дял от печалбата - 10% максимум, защото отпрактиката пределно ясно знам, с какво се сбъсквам, какво давам като знания, труд и опит, и какво залагам - може и да е животът ми!

Мерси от такава кооперация! Който се съгласи трябва да луд, твърде да е алчен, да е прекалено беден, или пък, най-вече, изобщо да не познава пчеларството.

Трендафил Дончев
16.01.2020, 15:43
Аве Дончев...

Ами загадка №3?

Идва зимния период в края първата календарна година, обаче цераната е решила да си потърси хабитат тъкмо в новосъздадения пчелин, щото никой няма да ни даде гаранция за отводките, че са чисти от зарази, пък и да са, какво пречи при Биото, като не ползваме химикали, да ни дойде неканен гост... Та в края на първата календарна година, още по време на Коледа, 100% от семействата са мъртви. Тогава? И вече няма абсолютно никакво значение, колко мед сме изкарали през лятото.

На първата загадка ЧОВЕКА каза, че ще разделим по 0 и е добре, но на втората ЧОВЕКА каза, че ще разделим по 1. Е тук вече ме въргаля. Един тон захар за 1000-1200 лева, а мед за 20 000 лева. Защото по горе ЧОВЕКА каза, че ще е само на дребно. Аз продавам 10 лева килограма.

Та, третата загадка ми е: - така ли ще делим?

радо
16.01.2020, 15:49
а да намеря топ хора, които имат нужда от финансиране и маркетинг (тук имам страхотни контакти, а да не говорим, че познавам огромна част от тия с червените очи и проблемния задник и много от тях са луди на тема БИО) .
Масовия пчелар има нужда от маркетинг,а не от финансиране.Правилната кооперация е няколко пчелари със собствени пчели произвеждат натурален пчелен мед, а от теб маркетинга и продажбите .Всеки би се съгласил да получи по-висока цена от тази ,която е в момента.

ivootur
16.01.2020, 17:27
Масовия пчелар има нужда от маркетинг,а не от финансиране.Правилната кооперация е няколко пчелари със собствени пчели произвеждат натурален пчелен мед, а от теб маркетинга и продажбите .Всеки би се съгласил да получи по-висока цена от тази ,която е в момента.

Най ми допадна това!

kivanov
16.01.2020, 17:57
В този случай не си слагай повече от 10% печалба. Нито е справедливо по отношение онзи, който има знанията и опита, нито е нормално и етично от твоя страна да искаш по-висока печалба, тъй като не носиш никакъв риск, а цялата тежест по ваденето на кестените от огъня ще я носи друг. Като не знаеш, какво е да те пече цял ден слънцето и да те жилят между 50 и 100 пчели на ден, въобще не търси висока печалба, срамно е от твоя страна! Пък не дай си боже да ти скочи някое семейство да жили масово, примерно да жилнат наведнъж между 300-500 пчели, тогава, знаеш ли, какво става? В моята практика има два такива случая на двама мои комшии. Ужас е!

Е, в случая, редовия пчелар, за разлика от теб, винаги получава повече ужилвания! Редно е той да получи накрая най много!

Тъй че това е моята лична оценка на твоят дял от печалбата - 10% максимум, защото отпрактиката пределно ясно знам, с какво се сбъсквам, какво давам като знания, труд и опит, и какво залагам - може и да е животът ми!

Мерси от такава кооперация! Който се съгласи трябва да луд, твърде да е алчен, да е прекалено беден, или пък, най-вече, изобщо да не познава пчеларството.

Мисля, че този коментар описва цялата ситуация на бизнес мисленето на хората. Предполагам, че ти е лесно да извадиш 100 000лв и да ги вложиш и вече си станал сериозен производител :).

Всеки мисли, че неговият труд е най-тежък, но и се замисли как се заработват 100 000лв и дали си готов да ги инвестираш в комбинация със знанията на друг човек. Ако бизнеса не се развие ти губиш времето си, но съм далеч от мисълта, че то струва колкото моите 100 000лв, нали?

kivanov
16.01.2020, 18:08
На първата загадка ЧОВЕКА каза, че ще разделим по 0 и е добре, но на втората ЧОВЕКА каза, че ще разделим по 1. Е тук вече ме въргаля. Един тон захар за 1000-1200 лева, а мед за 20 000 лева. Защото по горе ЧОВЕКА каза, че ще е само на дребно. Аз продавам 10 лева килограма.

Та, третата загадка ми е: - така ли ще делим?
Твоят пример е далеч от моето предложение. Ако захарта е 1200лв се очаква да сметнеш колко струват уменията ти. Например 6000лв, тогава имаме внесени 7200лв. Тоест 1:5 и следва тези 20 000 да се разделят 1:5 = 3333:16666.
Аз обаче предположих, че моите 50 000лв вложени са 1:1 с твоят труд, тоест влагаме 50 000 и изкарваме 200 000 и ги делим 1:1 :)

kivanov
16.01.2020, 18:12
Масовия пчелар има нужда от маркетинг,а не от финансиране.Правилната кооперация е няколко пчелари със собствени пчели произвеждат натурален пчелен мед, а от теб маркетинга и продажбите .Всеки би се съгласил да получи по-висока цена от тази ,която е в момента.
В моят пример казах, че искам да го направя голямо. Не искам да съм масов пчелар. Искам, ако някой изкарва 10лв на кг да започне да изкарва 20лв, но не да го направи с 1 тон и да прибере 20 000лв, което разделено на 12 месеца, като махнеш разходите не стига за да си спокоен и горд с бизнеса си.

Трендафил Дончев
16.01.2020, 18:17
Твоят пример е далеч от моето предложение. Ако захарта е 1200лв се очаква да сметнеш колко струват уменията ти. Например 6000лв, тогава имаме внесени 7200лв. Тоест 1:5 и следва тези 20 000 да се разделят 1:5 = 3333:16666.
Аз обаче предположих, че моите 50 000лв вложени са 1:1 с твоят труд, тоест влагаме 50 000 и изкарваме 200 000 и ги делим 1:1 :)

То ако беше така, то аз щях да вложа 500 000, милион. Няма такива патки тук.;) Иначе и аз предположих, че тази вечер ще спечеля милиони от лотарията и загубих някой и друг лев. ;)

kivanov
16.01.2020, 18:20
То ако беше така, то аз щях да вложа 500 000, милион. Няма такива патки тук.;) Иначе и аз предположих, че тази вечер ще спечеля милиони от лотарията и загубих някой и друг лев. ;)
Интересно ми е дадеш един пример с цифри за нещо, което според теб, е бизнес модел/план. Просто едни 5 реда сметки. Само ще ти дам жокер, че няма да вложиш 500 000лв, защото не ти харесва риска. Иначе да си заложил имотите и да си го направил. Покажи ми е една сметка.

Христо Димитров
16.01.2020, 18:30
Не нападайте така човека, все пак на който не му изнася да не прави кооперация с него.Според мен идеята не е лоша, но е трудно приложима. Направете ясни условия и правила от самото начало, за да няма после казал, рекъл....
Не мисля,че маркетинга и реализацията на продукта на достойна цена е по-маловажно от самото производство на меда.За мен са еднозначни, защото познавам и двете страни.

Според мен се насочи към пчелар, който има необходимия опит(да се е занимавал с пчели поне няколко години), т.е. има натрупани знания и опит и иска да си увеличава стопанството, защото ако е някой начинаещ бизнес-идеята още след първата зима ще е просто проект.

Успех в начинанието!

ch.atanasov
16.01.2020, 18:32
.....Правилната кооперация е няколко пчелари със собствени пчели произвеждат натурален пчелен мед, а от теб маркетинга и продажбите ..

Та тя, каква ще е тая кооперация, по изгодно ще е да си изкупува мед и няма да дели печалбата.

Иначе за бай пчелар е супер : не ми харесва цената и ЧАО.:bigsmile:

радо
16.01.2020, 18:44
Та тя, каква ще е тая кооперация, по изгодно ще е да си изкупува мед и няма да дели печалбата.

Иначе за бай пчелар е супер : не ми харесва цената и ЧАО.:bigsmile:
Напълно си прав,че му е изгодно да стане търговец и да печели.Аз имам предвид обвързване с минимална продажна цена и заложени проценти за разпределяне,така ще има стимул да направи добра реклама и да реализира на по-висока цена.При това положение ще спечелят и двете страни и всеки ще се занимава с това от което разбира.

Ангел Йосифов
16.01.2020, 18:44
Здравейте,

тази сутрин се събудих и се замислих за изчезването на пчелите. След това за отглеждането им и т.н. Преди да продължа искам да кажа, че моят единствен допир до пчелите са около 10 ужилвания през живота ми. Баща ми е дори алергичен към такива ужилвания.
Моята работа е в тотално друга област (ИТ най-общо казано), но разгледах днес istinskimed.bg и фирмата, която поддържа софтуер и хардуер. Идеята ми хареса(адмирации за тях), но ми се струва, че липсва обем. Не разбирам от пчели(и всички неща свързани с тях). Гледал съм цените на мед и т.н. по магазините, но това не е точен критерий. Та мисля си следното:
1. Биха ли се намерили 1, 2, 3 човека за кооперация при която аз финансирам на 100% начинанието, а те с ръце и знания движат нещата и накрая делим равно и т.н. Търся бизнес партньори, а не служители. Моето участие е основно финансово.
2. Бих искал да е голямо (нямам идея какво е голямо, но трябва да е в размер и ниво, че всички хора които са замесени да получават достатъчно за да се чувстват част от смислен проект и живят хубаво).
3. Става дума за изключително чиста продукция. Не се използва нищо вредно за пчелите и хората и не се търси преизпълнение на петилетката.
4. Има ли как начинанието да е свързано с устойчиво увеличване на популацията на пчелите в района. Какво трябва ДА НЕ правим?
5. Без посредници. Не харесвам хората, които купуват на цена унижаваща производителя и продават на цена унижаваща купувача.

Написаното по-горе е просто идея и всички отзиви ЗА/ПРОТИВ, псувни, похвали и т.н. са добре дошли.
Всичко това е напълно възможно!

Трендафил Дончев
16.01.2020, 18:47
Интересно ми е дадеш един пример с цифри за нещо, което според теб, е бизнес модел/план. Просто едни 5 реда сметки. Само ще ти дам жокер, че няма да вложиш 500 000лв, защото не ти харесва риска. Иначе да си заложил имотите и да си го направил. Покажи ми е една сметка.

Г-н kivanov, до колкото разбрах Вие имате намерение да правите бизнес модел/план, а не аз и като гледам и хал хабер си нямате. Съжалявам, че така се обръщам към Вас, но няма как да се получат така нещата както ги искате. Сметките са Ви добри с молива, но когато отидете на една гола поляна и създадете пчелин със собствените си ръце, опитате първия мед, тогава ще разберете как да си напасвате бизнес плана. Сега като ви пиша тези редове се сещам за един дядко преди години и ми стана смешно, а и малко тъжно. Та този дядко ме среща и също като Вас ми казва: - дай да ти купя един чувал захар и след това ще делим. Значи той единствено ще извади едни парички от джоба си и ще ми ги подаде, а аз ще бъхтам цяло лято и накрая ще делим. Хайде елате на пчелина и аз чрез Вас ще Ви ги изкарам тези пари - тоест вие ще си ги изкарате, но аз само ще Ви казвам как. Гарантирам Ви, че два месеца ще са Ви много за да Ви избия идеята от главата. ВЕрвайте ми. ;)

kivanov
16.01.2020, 18:47
Напълно си прав,че му е изгодно да стане търговец и да печели.Аз имам предвид обвързване с минимална продажна цена и заложени проценти за разпределяне,така ще има стимул да направи добра реклама и да реализира на по-висока цена.При това положение ще спечелят и двете страни и всеки ще се занимава с това от което разбира.
Нямам никакво желание да бъда търговец. Просто искам с моите средства и чуждите знания (както работи 99% от света) да създам работещ бизнес, при който всички кооператори (защото аз и човека, който движи кошерите сме РАВНИ) са щастливи от вложените финанси/енергия и получения резултат.

бат тянко
16.01.2020, 18:50
Интересно ми е дадеш един пример с цифри за нещо, което според теб, е бизнес модел/план. Просто едни 5 реда сметки. Само ще ти дам жокер, че няма да вложиш 500 000лв, защото не ти харесва риска. Иначе да си заложил имотите и да си го направил. Покажи ми е една сметка.

Доооооооста ще има да почакаш за това. Аз досега съм получил само от един такъв отговор. Другите само се плюнчат. Тук няма да намериш конструктивни идеи, а само деструктивни опявания. То и това се вижда. Ти им даваш хляба в ръцете ама те викат искаме салам! Бизнес план от пчелар? Майко мила! Бегай в темата за хумора!

Трендафил Дончев
16.01.2020, 18:55
Доооооооста ще има да почакаш за това. Аз досега съм получил само от един такъв отговор. Другите само се плюнчат. Тук няма да намериш конструктивни идеи, а само деструктивни опявания. То и това се вижда. Ти им даваш хляба в ръцете ама те викат искаме салам! Бизнес план от пчелар? Майко мила! Бегай в темата за хумора!

Май всички сме за хумора. ;)

kivanov
16.01.2020, 18:55
Г-н kivanov, до колкото разбрах Вие имате намерение да правите бизнес модел/план, а не аз и като гледам и хал хабер си нямате. Съжалявам, че така се обръщам към Вас, но няма как да се получат така нещата както ги искате. Сметките са Ви добри с молива, но когато отидете на една гола поляна и създадете пчелин със собствените си ръце, опитате първия мед, тогава ще разберете как да си напасвате бизнес плана. Сега като ви пиша тези редове се сещам за един дядко преди години и ми стана смешно, а и малко тъжно. Та този дядко ме среща и също като Вас ми казва: - дай да ти купя един чувал захар и след това ще делим. Значи той единствено ще извади едни парички от джоба си и ще ми ги подаде, а аз ще бъхтам цяло лято и накрая ще делим. Хайде елате на пчелина и аз чрез Вас ще Ви ги изкарам тези пари - тоест вие ще си ги изкарате, но аз само ще Ви казвам как. Гарантирам Ви, че два месеца ще са ви много за да Ви избия идеята от главата. ВЕрвайте ми. ;)

Мисля, че нямате никаква представа от коопериране и т.н. Никаква. Твърде много емоция и твърде много "ела и да ти покажа, ела да гориш на слънцето".
Ще го кажа по-смилаемо. За да се случи нещо голямо са нужни 2 неща:
1. Пари
2. Know-how

Аз предлагам 1. и търся 2. в такива размери и с такива хора, че 1 и 2 тежат еднакво и имат еднаква стойност.

Или още по-смилаемо:
1. Не ти давам 1000лв за захар и да искам да делиш с мен.
2. Предлагам да прецениш(а не сметнеш) колко струва работата под жаркото слънце и към нея да прибавиш дозата риск, която поемаш и тогава ще имаш стойността на 1. и на 2.

Тоест за да се инвестира в производство на мед не е нужно да го правя аз. Нужно е да намеря някой, който ще оцени неговият труд + риск на каква инвестиция е равно за да се получи нещо голямо.

Всичко друго са емоцинални изказвания за любовта, птичките и пчеличките. Аз говоря за нещо, което храни семейства и всяка година е по-голямо, а не за завета на дядо Иван към малкия внук Иван.

радо
16.01.2020, 18:57
Нямам никакво желание да бъда търговец. Просто искам с моите средства и чуждите знания (както работи 99% от света) да създам работещ бизнес, при който всички кооператори (защото аз и човека, който движи кошерите сме РАВНИ) са щастливи от вложените финанси/енергия и получения резултат.
Добре,за да сте равни пчеларите влизат с пчелни семейства докато ти влагаш пари в кооперацията,иначе няма как да сте равни.

smsi-h
16.01.2020, 19:00
Много интересна дискусия се получава,щото във форумаопределено липсва човек с търговско мислене. Много полезна дискусия!

Въпреки, че съм песимист по темата, адмирации на автора й! Отнася се с ентусиазъм и му прави чест на търпението да понася негативите, за което му казвам браво за устойчивата психика! Явно има опит в сключването, на каквито и да е било сделки.

Решил е да разработи някаква непокрита от изкупвачите на мед пазарна ниша и да реализира мед на дребно чрез добър маркетинг. Да ама у нас като знаем как се "кръсти" меда по магазините, доста трудно ще намери пазар, освен ако няма някакви възможности за реализация на дребно в чужбина.

Оф-ф-ф-ф... Толкова въпроси взеха да напират, че не знам с кое да започна! Така си е, пчеларството в България е наистина в голяма криза и такава дискусия е наистина полезна, поне да се покажат и констатират и останалите непроявени проблеми и помисли.

ch.atanasov
16.01.2020, 19:05
Нямам никакво желание да бъда търговец. .


Интересно : кой ще ви продава меда и колко ще ви струва това на ТКЗСТ-то?

пп. бизнеса ми е като -казачока.blush;

kivanov
16.01.2020, 19:06
Добре,за да сте равни пчеларите влизат с пчелни семейства докато ти влагаш пари в кооперацията,иначе няма как да сте равни.
Инвестицията включва финансиране на всичко от 0 до бурканче с мед отворено за да стане част от сутрешния чай на клиента, а работата на човека със знанията е да го осъществи използвайки този ресурс. Ако ти имаш 100 семейства и искаш да участваш с тях това значи, че и ти инвестираш в дружеството финанси, а не просто знание и лично време.

Трендафил Дончев
16.01.2020, 19:07
Мисля, че нямате никаква представа от коопериране и т.н. Никаква. Твърде много емоция и твърде много "ела и да ти покажа, ела да гориш на слънцето".
Ще го кажа по-смилаемо. За да се случи нещо голямо са нужни 2 неща:
1. Пари
2. Know-how

Аз предлагам 1. и търся 2. в такива размери и с такива хора, че 1 и 2 тежат еднакво и имат еднаква стойност.

Или още по-смилаемо:
1. Не ти давам 1000лв за захар и да искам да делиш с мен.
2. Предлагам да прецениш(а не сметнеш) колко струва работата под жаркото слънце и към нея да прибавиш дозата риск, която поемаш и тогава ще имаш стойността на 1. и на 2.

Тоест за да се инвестира в производство на мед не е нужно да го правя аз. Нужно е да намеря някой, който ще оцени неговият труд + риск на колко от инвестиционните средства е равно за да се получи нещо голямо.

Всичко друго са емоцинални изказвания за любовта, птичките и пчеличките. Аз говоря за нещо, което храни семейства и всяка година е по-голямо, а не за завета на дядо Иван към малкия внук Иван.

Г-н kivanov, виждам, че започвате да се напасвате полека лека. От по - равно минахме на кой колкото му е труда. Нямам никаква емоция в изказването на мислите си, това е истината която Вие изобщо не сте виждали. Труда е много и това което Вие искате няма как да се случи. Трябва да се върнете на първия си пост и обстойно да го редактирате, ако искате всичко да е както трябва. Не може да инвестирате както казах някакви средства и да чакате някой да работи. Хайде, давайте парите и от утре започваме да работим, но вие ще сте до мен при всяка работа, че и дори сам ще вършите някои дейности. Пак казвам, за да можете трезво да прецените на кой колко трябва да се плаща.

kivanov
16.01.2020, 19:08
Много интересна дискусия се получава,щото във форумаопределено липсва човек с търговско мислене. Много полезна дискусия!

Въпреки, че съм песимист по темата, адмирации на автора й! Отнася се с ентусиазъм и му прави чест на търпението да понася негативите, за което му казвам браво за устойчивата психика! Явно има опит в сключването, на каквито и да е било сделки.

Решил е да разработи някаква непокрита от изкупвачите на мед пазарна ниша и да реализира мед на дребно чрез добър маркетинг. Да ама у нас като знаем как се "кръсти" меда по магазините, доста трудно ще намери пазар, освен ако няма някакви възможности за реализация на дребно в чужбина.

Оф-ф-ф-ф... Толкова въпроси взеха да напират, че не знам с кое да започна! Така си е, пчеларството в България е наистина в голяма криза и такава дискусия е наистина полезна, поне да се покажат и констатират и останалите непроявени проблеми и помисли.
Мисля, че разбра каква ми е целта. Имам как да използвам мрежа за директни доставки до клиентите. Имам контакти в държави, в които подобно нещо ще е по-скъпо от злато, но нямам (и не искам да имам) знания и опит в отглеждането на пчели и производството на мед. Искам честно да направя себе си и други хора богати, а и да увеличим броя на пчелите.

kivanov
16.01.2020, 19:12
Интересно : кой ще ви продава меда и колко ще ви струва това на ТКЗСТ-то?

пп. бизнеса ми е като -казачока.blush;

НИЕ, няма прекупвачи. Много отдавна имаше един млекар (лека му пръст) носеше мляко при родителите ми в София. Човекът имаше клиентела от 10 човека, на които продаваше всичко. Сега си представи това в голям обем(не е никак трудно) и дори не е нужно да става масов продукт. Медът е ЛУКСОЗЕН продукт. И трябва да се третира като такъв. Тоест направи малка популярна марка, симулирай, че всичко е разпродадено и гледай как щще се избият :)

ch.atanasov
16.01.2020, 19:17
НИЕ, няма прекупвачи. Много отдавна имаше един млекар (лека му пръст) носеше мляко при родителите ми в София. Човекът имаше клиентела от 10 човека, на които продаваше всичко. Сега си представи това в голям обем(не е никак трудно) и дори не е нужно да става масов продукт. Медът е ЛУКСОЗЕН продукт. И трябва да се третира като такъв. Тоест направи малка популярна марка, симулирай, че всичко е разпродадено и гледай как щще се избият :)

Ще се моля собственото ви производство да не стига за задоволяване на търсенето и да ви предложа няколко тона.:)

бат тянко
16.01.2020, 19:17
НИЕ, няма прекупвачи. Много отдавна имаше един млекар (лека му пръст) носеше мляко при родителите ми в София. Човекът имаше клиентела от 10 човека, на които продаваше всичко. Сега си представи това в голям обем(не е никак трудно) и дори не е нужно да става масов продукт. Медът е ЛУКСОЗЕН продукт. И трябва да се третира като такъв. Тоест направи малка популярна марка, симулирай, че всичко е разпродадено и гледай как щще се избият :)

Приятелю, с този пост ме загуби. Но, понеже имаш мерак съм готов да ти дам всичко, от което имаш нужда. За да се откажеш от тази идея да ставаш пчелар. Безплатно! Без ида инвестираш нито лев. Обаче ще трябва да работиш ти, а аз да ти казвам какво да правиш.

kivanov
16.01.2020, 19:17
Г-н kivanov, виждам, че започвате да се напасвате полека лека. От по - равно минахме на кой колкото му е труда. Нямам никаква емоция в изказването на мислите си, това е истината която Вие изобщо не сте виждали. Труда е много и това което Вие искате няма как да се случи. Трябва да се върнете на първия си пост и обстойно да го редактирате, ако искате всичко да е както трябва. Не може да инвестирате както казах някакви средства и да чакате някой да работи. Хайде, давайте парите и от утре започваме да работим, но вие ще сте до мен при всяка работа, че и дори сам ще вършите някои дейности. Пак казвам, за да можете трезво да прецените на кой колко трябва да се плаща.
Вие сте в грешка. Разбира се, че ако Вашият труд (и знания) струва Х пари и аз добавя същата сума то ще е 1:1 разделянето, НО ако аз добавя 5 пъти повече? Аз искам да вложа 50000лв в комбина с хора, които ще добавят труд и хъс на стойност 50000лв. Разбира се, че ако вие сте 5 човека, а аз 1 ще разделим 50% за мен, а за вас по 10%. Всичко е договорка, но в никакъв случай 8 часа на слънцето не могат да са довод в бизнес преговори. Разбира се, че ще кажа "Ами моите 50-100 000лв са по-ценни, защото ще намеря някой и ще го тренирам". Спор винаги може да има. Идеята е всеки влага според желанието за участие и получава такъв процент и след това спрямо този процент търпи риск/позитиви/негативи. Ако си купя имот и го отдавам под наем рискът е 0, но и възвращаемостта е 5-6%. Когато се инвестира в производство на мед има риск да се загуби всичко, но и очакваната печалба ще е по-голяма.

smsi-h
16.01.2020, 19:22
Мисля, че разбра каква ми е целта. Имам как да използвам мрежа за директни доставки до клиентите. Имам контакти в държави, в които подобно нещо ще е по-скъпо от злато, но нямам (и не искам да имам) знания и опит в отглеждането на пчели и производството на мед. Искам честно да направя себе си и други хора богати, а и да увеличим броя на пчелите.


За целта въобще не е нужно да правиш инвестиция в пчелин, защото според горния коментар целта ти е чиста търговия. Ми просто, правиш си фирма, наемаш склад, изкупуваш мед, правиш анализи и го продаваш, така даже няма да се налага да делиш печалба и всички пчелари ще са доволни, ако им даваш заслужена цена. И ти си мислиш, че си открил топлата вода, ехе-хе-хе-хе... И точно там ще сбъркаш, в реализация де, щото акулите там са много, врели са, кипели са и се ядат една друга. Не си мисли, че ще ти дадат парче от баницата. В един момент, ако започнеш да подбиваш изкупна цена, ще си имаш достапроблеми с другите изкупачи, обществена тайна е, че в България съществува необявен картел в тази пазарна ниша.

Пък и между другото, тъй като заглавието на темата е КООПЕРАЦИЯ, запознат ли си със закона за кооперациите? Така както първоначално представяш нещата, си мисля, че си дълбоко некомпетентен или пък формата на организацията пред държавата ще има друго определение?

радо
16.01.2020, 19:23
Ако ти имаш 100 семейства и искаш да участваш с тях това значи, че и ти инвестираш в дружеството финанси, а не просто знание и лично време.
Точно това имам предвид,защото иначе изглежда че имаш огромно желание да притежаваш голямо количество пчелни семейства,което е доста съмнително.

kivanov
16.01.2020, 19:23
Ще се моля собственото ви производство да не стига за задоволяване на търсенето и да ви предложа няколко тона.:)
Не искам да съм прекупвач, но...


Приятелю, с този пост ме загуби. Но, понеже имаш мерак съм готов да ти дам всичко, от което имаш нужда. За да се откажеш от тази идея да ставаш пчелар. Безплатно! Без ида инвестираш нито лев. Обаче ще трябва да работиш ти, а аз да ти казвам какво да правиш.

Аз не искам да ставам пчелар. Аз съм инвеститор, който иска да направи пчеларите богати благодарение на техните знания и моите знания (доставки, маркетинг, клиенти и т.н.). Симбиоза. Аз търся хора, които искат да се развиват, а не могат, защото нямат средства.

Трендафил Дончев
16.01.2020, 19:31
Вие сте в грешка. Разбира се, че ако Вашият труд (и знания) струва Х пари и аз добавя същата сума то ще е 1:1 разделянето, НО ако аз добавя 5 пъти повече? Аз искам да вложа 50000лв в комбина с хора, които ще добавят труд и хъс на стойност 50000лв. Разбира се, че ако вие сте 5 човека, а аз 1 ще разделим 50% за мен, а за вас по 10%. Всичко е договорка, но в никакъв случай 8 часа на слънцето не могат да са довод в бизнес преговори. Разбира се, че ще кажа "Ами моите 50-100 000лв са по-ценни, защото ще намеря някой и ще го тренирам". Спор винаги може да има. Идеята е всеки влага според желанието за участие и получава такъв процент и след това спрямо този процент търпи риск/позитиви/негативи. Ако си купя имот и го отдавам под наем рискът е 0, но и възвращаемостта е 5-6%. Когато се инвестира в производство на мед има риск да се загуби всичко, но и очакваната печалба ще е по-голяма.

Да в грешка съм, че си загубих времето с Вашите поне за момента недоизяснени идеи. Имате нещо в главата, но самия Вие не сте си го обработили за Вас, камо ли за нас.

бат тянко
16.01.2020, 19:32
Не искам да съм прекупвач, но...



Аз не искам да ставам пчелар. Аз съм инвеститор, който иска да направи пчеларите богати благодарение на техните знания и моите знания (доставки, маркетинг, клиенти и т.н.). Симбиоза. Аз търся хора, които искат да се развиват, а не могат, защото нямат средства.

Хора, които искат да се развиват намират начин. Хора, които искат да се развиват, но не могат-намират оправдания! Искаш да инвестираш в пчели? Защо ли ми напомнящ за един друг, многоуважаван от мен колега, който се опитваше няколко години да ни убеди, че за всичко е виновна родната народопсихология? Както и да е първо трябва да направиш някаква пчеларска организация. Другото само ще се нареди......................................

kivanov
16.01.2020, 19:33
За целта въобще не е нужно да правиш инвестиция в пчелин, защото според горния коментар целта ти е чиста търговия. Ми просто, правиш си фирма, наемаш склад, изкупуваш мед, правиш анализи и го продаваш, така даже няма да се налага да делиш печалба и всички пчелари ще са доволни, ако им даваш заслужена цена. И ти си мислиш, че си открил топлата вода, ехе-хе-хе-хе... И точно там ще сбъркаш, в реализация де, щото акулите там са много, врели са, кипели са и се ядат една друга. Не си мисли, че ще ти дадат парче от баницата. В един момент, ако започнеш да подбиваш изкупна цена, ще си имаш достапроблеми с другите изкупачи, обществена тайна е, че в България съществува необявен картел в тази пазарна ниша.

Пък и между другото, тъй като заглавието на темата е КООПЕРАЦИЯ, запознат ли си със закона за кооперациите? Така както първоначално представяш нещата, си мисля, че си дълбоко некомпетентен или пък формата на организацията пред държавата ще има друго определение?

1. Кооперацията е сдружение на физически лица с променлив капитал и с променлив брой членове, които чрез взаимопомощ и сътрудничество осъществяват дейност за задоволяване на техни икономически, социални и културни интереси. Създават се от многобройни икономически слаби субекти с цел успешно конкуриране на едрия капитал. Wiki :) Нека да го наречем ООД за да не звучи така гръмко.

В крайна сметка, ако искам да ми е лесно ще съм прекупвач, но ако ще изкарам 10 000лв на година в/у гърба на някой (на този дето му дадох 10лв, а ще продам за 20лв) ... ми не ме кефи. Или ще заработя с него заедно 50 000 на година или ще си натискам клавишите и тия 10 000 ще ги заработя по-лежерно и по-бързо отколкото ще пакетират и продадат 1 тон мед.

2. Аз искам затворен цикъл от производство до продажба за да може пчеларя да получи повече пари отколкото ще получи от прекупвача и защото знае, че освен парите има дългосрочен бизнес.

Приемаме, че имам страхотната идея с изполването на Machine Learning мога да предположа какви ще са добивите всяка година. За да го направя имам нужда от хардуер (сървъри и т.н.), данни (времето и т.н.), средни добиви и т.н. но всичко това струва пари. Тоест имам супер идея и мога да я направя в гаража като ползвам лаптопа си и събера всички данни от някакъв ексел, но това няма да е готово за реална употреба и винаги нещо ще липсва. Идва обаче инвеститор и ми дава 1 000 000 долара да наема още няколко мозъка и да наема топ сървъри (да смятат бързо) и всички имаме общата цел да направим нещо много добро. Готово е. Продаваме го и фирмата е оценена на 50 000 000 долара, аз имам моите 5%, които са 2 500 000 и съм щастлив, а ако бях в гаража...?

smsi-h
16.01.2020, 19:40
kivanov,

Нали знаеш приказката за онзи дето отишъл да продава яйца с кошницата, окачена на тояга на рамото му? А ако си много млад и не я знаеш, питай чичко Гугъл, барем я има там.

Не можа ли да разбреш онова, което и аз и колегите се опитваме да ти кажем. а именно, че трудът на пчеларя е безценен и никой не може да му поставя, каквато и да е цена? Пък неслучайно опрашването в САЩ е по 150 долара на парче и то на всяка нива и от всеки земеделец. Ти смятай, както си искаш, но това е цената в САЩ само за опрашване, отделно хамериканеца може да получи от пчелите още цели шест продукта. У нас за опрашване никой не плаща, а сега де... Аз, примерно, вадя само три продукта от пчелите си, но като знам, как съм ги извадил, като знам, че съм вложил душата си /труда майната му/, мерака си, ентусиазма си, труда и ентусиазма на най-близките ми, хм... Мислиш си, че пчеларя внася само труд, о боже... И представа си нямаш, какво изпитание на психиката и каляване на волята са пчелите... И всичко това години наред...

Абе пчеларството няма ценаи никой не може да я даде, щото ако го направи ще е твърде условно и абсолютно без основание!

kivanov
16.01.2020, 19:44
kivanov,

Нали знаеш приказката за онзи дето отишъл да продава яйца с кошницата, окачена на тояга на рамото му? А ако си много млад и не я знаеш, питай чичко Гугъл, барем я има там.

Не можа ли да разбреш онова, което и аз и колегите се опитваме да ти кажем. а именно, че трудът на пчеларя е безценен и никой не може да му поставя, каквато и да е цена? Пък неслучайно опрашването в САЩ е по 150 долара на парче и то на всяка нива и от всеки земеделец. Ти смятай, както си искаш, но това е цената в САЩ само за опрашване, отделно хамериканеца може да получи от пчелите още цели шест продукта. У нас за опрашване никой не плаща, а сега де... Аз, примерно, вадя само три продукта от пчелите си, но като знам, как съм ги извадил, като знам, че съм вложил душата си /труда майната му/, мерака си, ентусиазма си, труда и ентусиазма на най-близките ми, хм... Мислиш си, че пчеларя внася само труд, о боже... И представа си нямаш, какво изпитание на психиката и каляване на волята са пчелите... И всичко това години наред...

Абе пчеларството няма ценаи никой не може да я даде, щото ако го направи ще е твърде условно и абсолютно без основание!

Всичко е премерване на риска. Може от 100 000 да станат 1 000 000, но може да станат и 0. Просто имам усещането, че производството на мед е занимание тип хоби и въпросът "защо не направиш Х и Y за да изкараш по-голяма печалба или да разшириш бизнеса" е табу. Разбирам го. Други ходят за риба без да си правят рибарници.

В България сме. Можем да вадим и ние много неща стига да имаме технология, мерак, хора. Всяка работа си има стойност. Мисля, че както процентът хора, които стават за програмисти е голям така не е и малък процентът за пчелари. Просто всички вие тук слагате много емоция. Разбирам го. Но, ако това е просто бизнес, защо не? Видях, че има обява за 3000 долара чисто запалта в щатите. Кажи ми ти тук за тази сума ще работиш ли за мен/за себе си като пчелар?

tarty
16.01.2020, 20:11
Всичко е премерване на риска. Може от 100 000 да станат 1 000 000, но може да станат и 0. Просто имам усещането, че производството на мед е занимание тип хоби и въпросът "защо не направиш Х и Y за да изкараш по-голяма печалба или да разшириш бизнеса" е табу. Разбирам го. Други ходят за риба без да си правят рибарници.

В България сме. Можем да вадим и ние много неща стига да имаме технология, мерак, хора. Всяка работа си има стойност. Мисля, че както процентът хора, които стават за програмисти е голям така не е и малкъ процентът за пчелари. Просто всички вие тук слагате много емоция. Разбирам го. Но, ако това е просто бизнес, защо не? Видях, че има обява за 3000 долара чисто запалта в щатите. Кажи ми ти тук за тази сума ще работиш ли за мен/за себе си като пчелар?

Хубава тема и рядко ти каца птичето на рамото. Късмет, че днес влязох да разгледам. Реално осъзнавам колко е трудно на човек да заложи времето или парите си в ръцете на друг човек, но съм съгласен да загубя най малко една година от живота си в опит да успея. Лично на мен ми куца маркетинга поради малкото свободно време.

smsi-h
16.01.2020, 20:18
Видях, че има обява за 3000 долара чисто запалта в щатите. Кажи ми ти тук за тази сума ще работиш ли за мен/за себе си като пчелар?

Не всичко е пари в пчеларството. Да много пари са за България, но пък и каква е истинската стойност на долара? Това е вече друга дискусия, която не й е мястото тук. Плюс това за тези пари, имаш ли си представа, какво трябва да дадеш от себе си? Аз поне, реално гледайки на нещата ще ги умножа поне по десет на месец, за да оценя реално труда си, щото много добре знам, каква е печалбата на собственик напчелин с 1000 кошера в САЩ - демек робството край няма.

Ама в сметката ти трябва да влезе и опрашването на културите, така, както е в САЩ, в личния ти пример, където реално се вземат пари за опрашване и част от тях се дават за заплати. Оправането по същество е неоценима услуга, тъй като тя храни целия свят. Затуй казвам, че пчеларството е просто безценно и определянето, на каквато и да е било цена, е просто словоблудство.

seto4e
16.01.2020, 20:22
Не искам да съм прекупвач, но...

Аз не искам да ставам пчелар. Аз съм инвеститор, който иска да направи пчеларите богати благодарение на техните знания и моите знания (доставки, маркетинг, клиенти и т.н.). Симбиоза. Аз търся хора, които искат да се развиват, а не могат, защото нямат средства.

Направи два пчелина за по 30 кошера, аз ще ги гледам и делим на половина. Кошерите от мен, ако много държиш да си инвеститор ще ги платиш.
Трудно този модел ще е конкурентен на "прекупвачите", които в момента купуват на себестойност. Климатичните промени как ги виждаш? До няколко години може да няма ни пчели, ни пчелари.

Pero Melifero
16.01.2020, 20:47
Аз не искам да ставам пчелар. Аз съм инвеститор, който иска да направи пчеларите богати благодарение на техните знания и моите знания (доставки, маркетинг, клиенти и т.н.). Симбиоза. Аз търся хора, които искат да се развиват, а не могат, защото нямат средства.
Ти сигурен ли си във възможностите си да реализираш цялата продукцията? Да не е както с финансирането, първо 100% беше, пък после Слънчевия сам да си купува захарта:laughing:
И за какви обеми говориш, направи ли си сметката след като се мусиш на 1000 на човек на месец, дефинирай "достоен доход" или "богати пчелари", щото на мен ми се чини, че трябва да насочиш парите си към друго поприще ;)

ndm
16.01.2020, 20:49
kivanov, току що се връщам, бях при един колега, навит е да работим. Каза че само трябва да уточним името на нащу ТКЗС. Той има някаква идея за име, но иска да чуе и твоето мнение, нали сме на равноправни начала.

бат тянко
16.01.2020, 21:13
kivanov, току що се връщам, бях при един колега, навит е да работим. Каза че само трябва да уточним името на нащу ТКЗС. Той има някаква идея за име, но иска да чуе и твоето мнение, нали сме на равноправни начала.

Ти вече си го измислил- НАЩУ - ТКЗС

kivanov
16.01.2020, 21:27
Хубава тема и рядко ти каца птичето на рамото. Късмет, че днес влязох да разгледам. Реално осъзнавам колко е трудно на човек да заложи времето или парите си в ръцете на друг човек, но съм съгласен да загубя най малко една година от живота си в опит да успея. Лично на мен ми куца маркетинга поради малкото свободно време.
Така е. Както Стойчков казва "който играе пИчели". На мен ми куца пчеларството поради типа на личността ми. И затова вярвам в срещата между правилните хора.

ch.atanasov
16.01.2020, 21:35
.... И затова вярвам в срещата между правилните хора.

Колегата tarty е от тях, бизнесмен до мозъка на костите си.bow;

ndm
16.01.2020, 21:39
На мен ми куца пчеларството поради типа на личността ми.
Казах ти тоз моя колега е като жребец, аз малко замятам с единия пчеларски крак, но той ши ма компенсира. Пак ти казвам давай предложения за име и лого.

Георги 1974
16.01.2020, 21:44
Вземете и направете пчелините на спа центрове нали ще са в Балкана там добивите са ниски освен ако не си Касчей Безсмертнъй ама кошерен въздух бол.
Вероятно хора с пари които имат желание да купуват чист мед за 20лв. няма да откажат подобен релакс.
Между другото освен че е модерно и е здравословно.

kivanov
16.01.2020, 21:51
Не всичко е пари в пчеларството. Да много пари са за България, но пък и каква е истинската стойност на долара? Това е вече друга дискусия, която не й е мястото тук. Плюс това за тези пари, имаш ли си представа, какво трябва да дадеш от себе си? Аз поне, реално гледайки на нещата ще ги умножа поне по десет на месец, за да оценя реално труда си, щото много добре знам, каква е печалбата на собственик напчелин с 1000 кошера в САЩ - демек робството край няма.

Ама в сметката ти трябва да влезе и опрашването на културите, така, както е в САЩ, в личния ти пример, където реално се вземат пари за опрашване и част от тях се дават за заплати. Оправането по същество е неоценима услуга, тъй като тя храни целия свят. Затуй казвам, че пчеларството е просто безценно и определянето, на каквато и да е било цена, е просто словоблудство.

Просто мислиш като служител, а не като бизнесмен. Не е лошо ама не се забогатява. Защо ти не си на мястото на чорбаджията в щатите, но в България?


Направи два пчелина за по 30 кошера, аз ще ги гледам и делим на половина. Кошерите от мен, ако много държиш да си инвеститор ще ги платиш.
Трудно този модел ще е конкурентен на "прекупвачите", които в момента купуват на себестойност. Климатичните промени как ги виждаш? До няколко години може да няма ни пчели, ни пчелари.

Пиша във форума, защото ми е интересно да науча повече за проблемите. Нищо не мисля. Днескашната тема е плод на желанието ми да проуча сектора. Нищо повече. Преди да отделя парите ще трябва много да проуча потенциалните участници в ООД-то.

Ти сигурен ли си във възможностите си да реализираш цялата продукцията? Да не е както с финансирането, първо 100% беше, пък после Слънчевия сам да си купува захарта:laughing:
И за какви обеми говориш, направи ли си сметката след като се мусиш на 1000 на човек на месец, дефинирай "достоен доход" или "богати пчелари", щото на мен ми се чини, че трябва да насочиш парите си към друго поприще ;)

Доходът, който сметнах в разбивката е като страничен доход от основната им работа, защото това няма да е основната им работа. Когато работиш с инвеститор твоите проценти се сменят според това колко ти плащат. Може да имат и по 5000лв заплата, но тогава са служители, а не акционери и всичко, което ще получат е 12 х 5000лв, но аз от такива хора нямам нужда. Когато работиш за малко пари ще имаш по-голям процент. Според мен, ако бизнеса оперира нормално след първата година трябва да може да докарва поне по 2500лв чисто на месец (макар, че тук всичко зависи от годината, но идеята е да се продава цяла година продукцията)за да се смята за някакъв достоен доход. Разбира се много си зависи от първоначалната инвестиция и т.н. Сега гадая.

Трендафил Дончев
16.01.2020, 22:01
Доходът, който сметнах в разбивката е като страничен доход от основната им работа, защото това няма да е основната им работа. Когато работиш с инвеститор твоите проценти се сменят според това колко ти плащат. Може да имат и по 5000лв заплата, но тогава са служители, а не акционери и всичко, което ще получат е 12 х 5000лв, но аз от такива хора нямам нужда. Когато работиш за малко пари ще имаш по-голям процент. Според мен, ако бизнеса оперира нормално след първата година трябва да може да докарва поне по 2500лв чисто на месец (макар, че тук всичко зависи от годината, но идеята е да се продава цяла година продукцията)за да се смята за някакъв достоен доход. Разбира се много си зависи от първоначалната инвестиция и т.н. Сега гадая.

Чудя се дали да не пусна линк към другия клон на форума? Там са големите риби, там са големите пари. ;)

kivanov
16.01.2020, 22:04
Чудя се дали да не пусна линк към другия клон на форума? Там са големите риби, там са големите пари. ;)
Извини програмистката ми глава, но не разбирам.

Трендафил Дончев
16.01.2020, 22:11
Извини програмистката ми глава, но не разбирам.

Към този форум има още един, но за бизнес класата. От "простите" имам право да влизам само аз. Но не го правя, че да не се подмятам в краката на атовете.;)

solaris60
16.01.2020, 22:15
няма да откажат подобен релакс.
Между другото освен че е модерно и е здравословно.

А суинг танци няма ли да поискат?;) Може и без танците.:bigsmile:

smsi-h
16.01.2020, 22:16
Към този форум има още един, но за бизнес класата. От "простите" имам право да влизам само аз. Но не го правя, че да не се подмятам в краката на атовете.;)

Въх... да не пратиш човека в Дарк нета? Сакън, че отиде момчето у ряката!

Георги 1974
16.01.2020, 22:21
Към този форум има още един, но за бизнес класата. От "простите" имам право да влизам само аз. Но не го правя, че да не се подмятам в краката на атовете.;)
На човека форум не му трябва а двама трима читави пчелари с хубав мед де със зор го продават на 8-10 лв. и се чудят къде да го денат по на едро.Правят кооперацията слагат лого на сръп и чук и всичко е тип топ без кой знае какъв риск.

Трендафил Дончев
16.01.2020, 22:21
Въх... да не пратиш човека в Дарк нета? Сакън, че отиде момчето у ряката!

Тц....blush;

Георги 1974
16.01.2020, 22:25
А суинг танци няма ли да поискат?;) Може и без танците.:bigsmile:
Кой суинг имаш в предвид, че то има и едни суингърите де е малко опасно да си около тях.

solaris60
16.01.2020, 22:25
На човека форум не му трябва а двама трима читави пчелари с хубав мед де със зор го продават на 8-10 лв. и се чудят къде да го денат по на едро.Правят кооперацията слагат лого на сръп и чук и всичко е тип топ без кой знае какъв риск.

Под читави какво имаш предвид? Аз все си мисля, че прости - да бачкат яко и като ги лъжат, че им дават яки мангизи, само да мигат като мишоци. ;)

ivootur
16.01.2020, 22:26
1.

В крайна сметка, ако искам да ми е лесно ще съм прекупвач, но ако ще изкарам 10 000лв на година в/у гърба на някой (на този дето му дадох 10лв, а ще продам за 20лв) ... ми не ме кефи. Или ще заработя с него заедно 50 000 на година или ще си натискам клавишите и тия 10 000 ще ги заработя по-лежерно и по-бързо отколкото ще пакетират и продадат 1 тон мед.

2. Аз искам затворен цикъл от производство до продажба за да може пчеларя да получи повече пари отколкото ще получи от прекупвача и защото знае, че освен парите има дългосрочен бизнес.



Извинявай, ама ми звучиш като идеалист филантроп който иска да си изхвърли парите брез балкона. По принцип и на теория може да стане, но теб не те е боляла главата от отношенията между съдружници. Защо искаш да си причиниш това!? Доколкото разбирам ти искаш да сложиш парите и да се занимаваш само с реализирането на продукцията. Процесът до получаването на готвия продукт ще го контролираш ли по някакъв начин? Ако нямаш никаква представа и ако нямаш намерение да ходиш по пчелините и да следиш какво става се обесмисля цялата тая дандания. Ще вложиш пари и ще получиш мед, но това можеш да го направиш и без да си рискуваш парите в такова сложно и несигурно производство. Ако те гъделичка това да създаваш нещо и не гониш толкова печалбата е друг въпрос. Или може би искаш да създадеш бизнес който след като стане печеливш ще се продаде за някаква много висока сума на някой екцентрик с много пари. Моя съвет е не се захваай с неща което не разбираш.

solaris60
16.01.2020, 22:26
Кой суинг имаш в предвид, че то има и едни суингърите де е малко опасно да си около тях.

Затова казах, че може и без танците. :bigsmile:

Pero Melifero
16.01.2020, 22:26
Доходът, който сметнах в разбивката е като страничен доход от основната им работа, защото това няма да е основната им работа. Когато работиш с инвеститор твоите проценти се сменят според това колко ти плащат. Може да имат и по 5000лв заплата, но тогава са служители, а не акционери и всичко, което ще получат е 12 х 5000лв, но аз от такива хора нямам нужда. Когато работиш за малко пари ще имаш по-голям процент. Според мен, ако бизнеса оперира нормално след първата година трябва да може да докарва поне по 2500лв чисто на месец (макар, че тук всичко зависи от годината, но идеята е да се продава цяла година продукцията)за да се смята за някакъв достоен доход. Разбира се много си зависи от първоначалната инвестиция и т.н. Сега гадая.
Така както си дал заданието, сметката няма начин да излезе.Трябва да се откажете от био-то или да не го произвеждате вие. Не знам дали като последно обърна внимание на добивите от кошер, но колко семейства ще са нужни за производството на колко тона БИО мед и на каква цена трябва да се реализира, за да докара 100-тина хил. лв. на година та да делнете 4000/2000/2000 месечно тримата акционера? crying; Може по принцип, но или не трябва да е био, или не трябва да е медhi;

tarty
16.01.2020, 22:37
Така както си дал заданието, сметката няма начин да излезе.Трябва да се откажете от био-то или да не го произвеждате вие. Не знам дали като последно обърна внимание на добивите от кошер, но колко семейства ще са нужни за производството на колко тона БИО мед и на каква цена трябва да се реализира, за да докара 100-тина хил. лв. на година та да делнете 4000/2000/2000 месечно тримата акционера? crying; Може по принцип, но или не трябва да е био, или не трябва да е медhi;

Защо да е био? Със 200 кошера вадиш 5 тона мана, продаваш не по малко от 20лв(а що не и в евро) и ето ти мечтаните 100 000 лв.

ivootur
16.01.2020, 22:39
Така както си дал заданието, сметката няма начин да излезе.Трябва да се откажете от био-то или да не го произвеждате вие. Не знам дали като последно обърна внимание на добивите от кошер, но колко семейства ще са нужни за производството на колко тона БИО мед и на каква цена трябва да се реализира, за да докара 100-тина хил. лв. на година та да делнете 4000/2000/2000 месечно тримата акционера? crying; Може по принцип, но или не трябва да е био, или не трябва да е медhi;

Ами за 100 000 лв. оборот (не печалба) ще трябват 5000 кг. мед по 20 лв. Това при добив от 10 кг/семейство са 500 семейства * 200 лв. са 100 000 лв. по точка 3 от инвестиционния план. В тези 100 000 лв. оборот трябва да се заложат разходи за лекарства, захар, гориво, амортизации, труд, данъци и други непредвидени. Та който може да смята какво ще остане за акционерите.

agro
16.01.2020, 22:39
...Приемаме, че имам страхотната идея с изполването на Machine Learning мога да предположа какви ще са добивите всяка година. За да го направя имам нужда от хардуер (сървъри и т.н.), данни (времето и т.н.), средни добиви и т.н. но всичко това струва пари. Тоест имам супер идея и мога да я направя в гаража като ползвам лаптопа си и събера всички данни от някакъв ексел, но това няма да е готово за реална употреба и винаги нещо ще липсва. Идва обаче инвеститор и ми дава 1 000 000 долара да наема още няколко мозъка и да наема топ сървъри (да смятат бързо) и всички имаме общата цел да направим нещо много добро. Готово е. Продаваме го и фирмата е оценена на 50 000 000 долара, аз имам моите 5%, които са 2 500 000 и съм щастлив, а ако бях в гаража...?
Собственика на този форум тръгна с подобни идеи. Аз, като почнах с пчелите, също. Е, сега мисля малко по-различно, но все още съм доста ненормален. Имам над 100 кошера, инвентар, база и идеи. Твои са, ако поискаш, и без това не чакам печалби от тях, обаче ти решаваш как да вложиш парите си на база предложеното. Ако загубим парите, да не се сърдиш. Аз обещавам да не се сърдя, ако загубим кошерите.

ndm
16.01.2020, 22:39
С риск да ми скочите всички, но не мога да не отбележа, че мУмчетУ е решило само да СЕ погъбарка с нас и ние всички захапахме куката, а аз бях от първите. Ма кво да прайш, по това време ……на пчелина.

agro
16.01.2020, 22:46
...само да СЕ погъбарка с нас и ние всички захапахме куката...
Няма лошо, даже е много поучително. Кара те да се замислиш какво би направил, ако наистина ти се случи нещо подобно.

solaris60
16.01.2020, 22:47
С риск да ми скочите всички, но не мога да не отбележа, че мУмчетУ е решило само да СЕ погъбарка с нас и ние всички захапахме куката, а аз бях от първите. Ма кво да прайш, по това време ……на пчелина.

Ти па де са туряш? Само с 4 поста и то единия виц и бил от първите. :bigsmile:

Трендафил Дончев
16.01.2020, 22:51
Няма лошо, даже е много поучително. Кара те да се замислиш какво би направил, ако наистина ти се случи нещо подобно.

Преди години имаше едни такива момчета - с пари, минаваха и предлагаха на пчеларчета да си разделят 15 000 лева, които те дават, а пчеларчето след това да върне 15 000. Казах ли с лихвите?

agro
16.01.2020, 22:54
Преди години имаше едни такива момчета - с пари, минаваха и предлагаха на пчеларчета да си разделят 15 000 лева, които те дават, а пчеларчето след това да върне 15 000. Казах ли с лихвите?
Тук никой не говори за връщане, даже се говори за евентуална нула. Ти да видиш.

Pero Melifero
16.01.2020, 23:00
Защо да е био?
Тарти е писател, не читател:laughing:
чети от началото на темата заданието и ще разбереш

Ами за 100 000 лв. оборот (не печалба) ще трябват 5000 кг. мед по 20 лв. Това при добив от 10 кг/семейство са 500 семейства * 200 лв. са 100 000 лв. по точка 3 от инвестиционния план. В тези 100 000 лв. оборот трябва да се заложат разходи за лекарства, захар, гориво, амортизации, труд, данъци и други непредвидени. Та който може да смята какво ще остане за акционерите.
Горе-долу и аз закръглих на около 500 семействата, та станаха 8-10 пчелина. На двамата работещи акционери, свет ще им се извие:bigsmile:

Трендафил Дончев
16.01.2020, 23:01
Тук никой не говори за връщане, даже се говори за евентуална нула. Ти да видиш.

Не ме разбра. Дават ти 7 500, защото ги делите, а ти връщаш 15 000 с лихвите. Това по примера, а тук предполагам, че тази нула не е съвсем нула, защото ще има някакво обвързване заради тези пари. Кой ще ти даде пари ей така? А предимно който ги взема той ги връща. Както казах тук патки няма, но знае ли човек - мернаха ми се някои мераклии.;)

Трендафил Дончев
16.01.2020, 23:05
Тарти е писател, не читател:laughing:
чети от началото на темата заданието и ще разбереш

Горе-долу и аз закръглих на около 500 семействата, та станаха 8-10 пчелина. На двамата работещи акционери, свет ще им се извие:bigsmile:

И това, ако изкарат някакво количество мед. Ами, ако годината е нулева, ако се развихри някоя болест? Ко праим?

ndm
16.01.2020, 23:05
Няма лошо, даже е много поучително. Кара те да се замислиш какво би направил, ако наистина ти се случи нещо подобно.
То вече не ти ли се случи? Зачеркна с лекота 100-те кошера с инвентара и колибата. Сигурно си си купил и наколенки?

agro
16.01.2020, 23:11
То вече не ти ли се случи? Зачеркна с лекота 100-те кошера с инвентара и колибата. Сигурно си си купил и наколенки?
При мен като нищо може да се случи да зачеркна кошерите и сам, бе з чужда помощ, от едното любопитство. Тази есен например с нищо не ги третирах, да видя какво ще стане. А за колибата не е ставало въпрос.

Трендафил Дончев
16.01.2020, 23:14
Тази есен например с нищо не ги третирах, да видя какво ще стане.

Прецакал си се май. Те твоите и без това си бяха малко .....зле. Вземи мерки, че ще пиеш студена вода.

barkov1982
16.01.2020, 23:21
Прецакал си се май. Те твоите и без това си бяха малко .....зле. Вземи мерки, че ще пиеш студена вода.

Сега ме караш (задочно), да се чудя дали нищо или амитраз е по зле;)

Pero Melifero
16.01.2020, 23:22
И това, ако изкарат някакво количество мед. Ами, ако годината е нулева, ако се развихри някоя болест? Ко праим?

Е, ти пък сега, дай малко по-позитивно.
Според мен, а и не само, да вземе 1 ортак с 2х 30-50кошера(по-горе някой предложи) колкото за парлама щом му е мерак, да си изкупува допълнително мед с био показатели на 7-8лв.(всички ще са доволни), да си го изнася навън и да го шитка по 20-30лв. щом може да пласира и всичко ще е в пъти по-спокойно, и риска ще е по-малък, и печалбата ще е по-голяма, и такива ми ти работи;)

Трендафил Дончев
16.01.2020, 23:29
Е, ти пък сега, дай малко по-позитивно.
Според мен, а и не само, да вземе 1 ортак с 2х 30-50кошера(по-горе някой предложи) колкото за парлама щом му е мерак, да си изкупува допълнително мед с био показатели на 7-8лв.(всички ще са доволни), да си го изнася навън и да го шитка по 20-30лв. щом може да пласира и всичко ще е в пъти по-спокойно, и риска ще е по-малък, и печалбата ще е по-голяма, и такива ми ти работи;)

С шиткането навън ме съмнява малко. Ако ставаше лесно съм го споменавал. С камиони ще шъткам. Иначе съм позитивен, но откакто вилнее тази болест за която никой нищо не знае и малко ми се струва нереално рискуването, но млади, амбициозни - да рискуват. Парите са си техни.

Трендафил Дончев
16.01.2020, 23:35
Сега ме караш (задочно), да се чудя дали нищо или амитраз е по зле;)

Това зависи от пчеларя. Аз амитраз няма да сложа в кошерите си, да не се заричам де, но съм стигал доста пъти до нулата и съм се връщал още на другата година в джаза. За сега съм открил нещо което да помага от тази напаст, но не съм сигурен още. Пробите бяха много, та кое, как?

kuline
16.01.2020, 23:40
Защо да е био? Със 200 кошера вадиш 5 тона мана, продаваш не по малко от 20лв(а що не и в евро) и ето ти мечтаните 100 000 лв.
Брей, тез' розови цайси, гайретлии излязоха. :bigsmile:
Народа дума: Блажени са вярващите!

agro
16.01.2020, 23:41
Прецакал си се май. Те твоите и без това си бяха малко .....зле. Вземи мерки, че ще пиеш студена вода.
Здраве да има, пчели се възстановяват. Може да останат само най-яките /естествен отбор/.:icon_wink:


Сега ме караш (задочно), да се чудя дали нищо или амитраз е по зле;)
Тактика го отняма из магазините тази есен, това ме вдъхнови да не слагам нищо. Ама гледам след нова година са пуснали пак, амитраз в малки шишенца, та ще видим тази работа.

dvd111
16.01.2020, 23:43
... Тази есен например с нищо не ги третирах, да видя какво ще стане...

Какво да стане - ще иззимуват нетретирани...

barkov1982
16.01.2020, 23:49
. За сега съм открил нещо което да помага от тази напаст, но не съм сигурен още. Пробите бяха много, та кое, как?
Ще съм благодарен да споделиш резултати, особено ако е нещо с етер.масла;)

Трендафил Дончев
16.01.2020, 23:52
Ще съм благодарен да споделиш резултати, особено ако е нещо с етер.масла;)

Имаше и масла. Някъде около десетина на брой.

Георги 1974
16.01.2020, 23:55
Какво да стане - ще иззимуват нетретирани...
Гледал ли си му снимките де ги е треснал паралича та са на купчинки, де разни мозъци му даваха акъл, че са натровени.Вярно преди години беше ама са някъде из форума снимки или клип.

kuline
16.01.2020, 23:57
Абе модернизаторе, туй в името "представа" или "средства", да го четем? :)

dvd111
16.01.2020, 23:59
Гледал ли си му снимките де ги е треснал паралича та са на купчинки, де разни мозъци му даваха акъл, че са натровени.Вярно преди години беше ама са някъде из форума снимки или клип.

Боя се, че не схващам какво имаш предвид...

Трендафил Дончев
17.01.2020, 00:04
Абе модернизаторе, туй в името "представа" или "средства", да го четем? :)

Ами не знам. :bigsmile: Трябва да питате програмиста. Видя ми се много нахъскан, та не очаквах, че може да допусне грешка още в началото. ;)

kuline
17.01.2020, 00:08
Ами не знам. :bigsmile: Трябва да питате програмиста. Видя ми се много нахъскан, та не очаквах, че може да допусне грешка още в началото. ;)

Нетипично за програмист. Че той един символ да сбърка и уйде коню у ряката. :)

kuline
17.01.2020, 00:10
Боя се, че не схващам какво имаш предвид...

Разходи се из форума и ще ти палне ламБата. :)

Георги 1974
17.01.2020, 00:20
Боя се, че не схващам какво имаш предвид...
Агрото преди години имаше проблем с лазещи пчели.
Предполагам, че може да се предположи за вирусен паралич а той се разспостранява от кърлежите.А и някой твърдят , че над 5% опаразитяване може да доведе до вирусен проблем.
Когато Дарвин пише за еволюцията и естествения отбор между другото има един лесовъд де ги е писал тия работи преди Дарвин ама той уж ги не бил чел та тогава генетиката тамън е прохождала Грегор Мендел още е ръчкал из грахчетата .
Или най просто казано естествен потбор и еволюция за една зима не става.
Но това си е мое мнение.

Трендафил Дончев
17.01.2020, 00:20
Нетипично за програмист. Че той един символ да сбърка и уйде коню у ряката. :)

Знам ли го - гледам едни пари, едни нули раздава та ми се видя ..........абе, умен човек. ;)

dvd111
17.01.2020, 01:04
Агрото преди години имаше проблем с лазещи пчели.
Предполагам, че може да се предположи за вирусен паралич а той се разспостранява от кърлежите.А и някой твърдят , че над 5% опаразитяване може да доведе до вирусен проблем.
Когато Дарвин пише за еволюцията и естествения отбор между другото има един лесовъд де ги е писал тия работи преди Дарвин ама той уж ги не бил чел та тогава генетиката тамън е прохождала Грегор Мендел още е ръчкал из грахчетата .
Или най просто казано естествен потбор и еволюция за една зима не става.
Но това си е мое мнение.

Гоше, благодаря ти, че ми спести търсенето из форума, както и за интересните вметки, от които научавам доста любопитни неща. Принципно си абсолютно прав за подбора и еволюцията, но за конкретния случай нека те попитам нещо - След като тогава пчелите са третирани, защо се е стигнало до там?

Трендафил Дончев
17.01.2020, 06:42
Гоше, благодаря ти, че ми спести търсенето из форума, както и за интересните вметки, от които научавам доста любопитни неща. Принципно си абсолютно прав за подбора и еволюцията, но за конкретния случай нека те попитам нещо - След като тогава пчелите са третирани, защо се е стигнало до там?

Зависи за какво са третирани или пък са правилно третирани.

dvd111
17.01.2020, 09:27
Зависи за какво са третирани или пък са правилно третирани.
Говорим предимно за вароатозата. И точно думата "правилно" е ключовият момент... Кое наистина е правилно? Кой ще каже със 100% сигурност, че не греши? Ако направим кратка справка с какво са се третирали пчелите през годините, се вижда, че след време "правилните" за момента неща, почти винаги са отхвърлени и отречени...Така че вероятността да се "сбърка" ако не третираш, не е по - голяма от тази ако го правиш...

smsi-h
17.01.2020, 09:32
След като тогава пчелите са третирани, защо се е стигнало до там?

И аз като в рекламата, "ми просто е", едно - всяко едно третиране създава резистентни паразити, две - всяко едно третиране принуждава пчелите да запазват неустойчив ген в следващо поколение.
Сега пък ще питате, ми що третирам. Ми третирам, но явно недостатъчно и пчелите ми мряха масово на два пъти, и което остана, си го размножих и сега съм добре. Номерът е да се прави селекция, за което пък човек трябва да има доста набито око и силна интуиция.

Убедих се за пореден път, че третирането за паразити с натурални средства е хиляди пъти по-ефективно, освен, че е по-евтино. Последната пролет подхраних само чети пъти, само колкото да ги третирам с КАС 81, като си го правя аз, но през май настана ад, въпреки, че не давах стартовид, и беше цяло чудо, че нямах и едно семейство да се рои, и затова почти всеки ден "обслужвах" кошерите.

kivanov
17.01.2020, 10:52
Темата се изчерпа. Мисля, че личните съобщения ще ме свържат със заинтересованите. Пари + Риск = Печалба/Загуба. Всичко варира според количеството на двете и т.н. Грешката със заглавието е поправима. Благодаря на всички, които се включиха в дискусията.

Георги Куров
17.01.2020, 11:17
Трябват ти 500000 лв. За да успее идеята ти. Само за създаването на собствен бранд 250000 лв. И то ако намериш правилния специалист. А 250000 лв. Ще ти трябват за инвестиция в пчели, пчелари има, ще се намерят. Желая ти успех.

solaris60
17.01.2020, 15:08
Темата се изчерпа. Мисля, че личните съобщения ще ме свържат със заинтересованите. Пари + Риск = Печалба/Загуба. Всичко варира според количеството на двете и т.н. Грешката със заглавието е поправима. Благодаря на всички, които се включиха в дискусията.

То се знаеше, че нещата на лични ще потръгнат. И да пишете кой кого е н …….направил богат. Надявам се да има отзиви.;)

solaris60
17.01.2020, 15:25
Трябват ти 500000 лв. За да успее идеята ти. Само за създаването на собствен бранд 250000 лв. И то ако намериш правилния специалист. А 250000 лв. Ще ти трябват за инвестиция в пчели, пчелари има, ще се намерят. Желая ти успех.

Възможно да ги има в някоя криптобанка. Ще им изкупи кошерите като им ги заплати с биткойни и т. н. …. Та като сме на тази тема.....какво стана с рамките които предлагаше Пастили? Има ли договори, няма ли? Печелите си и си мълчите. Хууубава работа. ;)

Трендафил Дончев
17.01.2020, 15:29
Грешката със заглавието е поправима.

Тя поправима, но аз работих за Вас и трябва да делим по - равно, ето сега отивам да я поправя, значи все още работя за Вас. ;)

ndm
17.01.2020, 17:16
Темата се изчерпа. Мисля, че личните съобщения ще ме свържат със заинтересованите.
Мдаа, много бързо се изчерпи темата, най-много да имало едно-две сношения на лични, едното беше ачик-ачик снощи. След някой ден ще се пробва с някоя друга бизнес инвестиция на друго място, там може да го огреят повече заинтересовани(и не само за бизнес) на лични.

Георги 1974
17.01.2020, 19:07
Тарти е писател, не читател:laughing:
чети от началото на темата заданието и ще разбереш

Горе-долу и аз закръглих на около 500 семействата, та станаха 8-10 пчелина. На двамата работещи акционери, свет ще им се извие:bigsmile:
Перо хипотетично идвам и ти давам 500 бр. пчелни семейства нищо не искам само да ги запазиш единствено си длъжник ако броя намалее иначе прави каквото решиш.
Би ли се съгласил, аз не.

Георги 1974
17.01.2020, 19:11
Говорим предимно за вароатозата. И точно думата "правилно" е ключовият момент... Кое наистина е правилно? Кой ще каже със 100% сигурност, че не греши? Ако направим кратка справка с какво са се третирали пчелите през годините, се вижда, че след време "правилните" за момента неща, почти винаги са отхвърлени и отречени...Така че вероятността да се "сбърка" ако не третираш, не е по - голяма от тази ако го правиш...
Интересна и логична теза но дали е работеща не знам.
Просто си третирам пчелите криво ляво някакво.
Причини за вирусно заболяване много кърлежите са само нещо като катализатор.

ch.atanasov
17.01.2020, 19:47
Дела и документи.

https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1264&highlight=%D1%85%D0%B0%D0%B9%D0%B4%D0%B5+%D0%BD%D0 %B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BC+%D0%BA%D0% BE%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F

Еееех, какъв ентусиазъм беше.:sad:

Filyov
17.01.2020, 20:56
Зачетох се в тази тема от архива и се впечатлих от това изказване:


Мисля, че тука му е мястото да ви кажа още една истина от живота, за която предполагам смътно се досещате, но аз ще ви я формулирам точно и ясно:

Всеки израства и се развива в службата си или в живота дотогава, докато достигне до собственото си НИВО НА НЕКОМПЕТЕНТНОСТ, и там той зацикля за цял живот.

Хубавите неща се вършат от тези, които все още не са достигнали нивото си на некомпетентност. Те вършат истинската работа във фирмите, тя успяват и в живота. Могат да бъдат разпознати по това, че не се задържат много-много на дадена длъжност или на дадено стъпало от живота, а продължават нагоре със следващата, по-висока длъжност или стъпало. Разгледайте автобиографията на даден човек и анализирайте неговия възход. Ако той все още е в прогрес, и не се задържа много на дадено стъпало, то това означава, че човека е качествен и може много да е от полза както за фирмата, така и в нашия случай за Кооперацията или Асоциацията.

Ако обаче даден човек дълги години е стоял на едно ниво, то това означава, че той тъпче на едно място и че вече е достигнал до собственото си НИВО НА НЕКОМПЕТЕНТНОСТ. Такъв един човек ако бъде назначен на по-високо ниво, то той ще се провали. Ако е можел, то той сам щеше да си го извоюва това по-високо ниво.

Та от тази гледна точка когато някой каже "Аз от дълги години правя еди какво си", то това не е доказателство за неговите качества, а точно обратното - това е доказателство, че този човек е зациклил на това ниво и НЯМА НУЖНИТЕ КАЧЕСТВА за следващото. Нещо повече - дори и това ниво, на което той се намира, дори и това ниво той не го владее както трябва, иначе нямаше да буксува в една точка.

Естествено много хора ще кажат "Ама аз самия не искам по-нагоре, аз сам съм си решил да стоя на това ниво". Това не е вярно. Това е една вътрешна самозаблуда, едно вътрешно оправдание, че не е постигнал нищо повече. Всеки един човек мечтае за нещо повече, от това, което е в момента, но не знае как да го направи или не може да го направи. И най-накрая се примирява.

Та на нас ни трябва ЛИДЕР, който в момента да е в режим на ВЪЗХОД - тоест млад до средна възраст, бързо развиващ се човек, който все още да не е достигнал до своето НИВО НА НЕКОМПЕТЕНТНОСТ. Не ни трябват стари хора с "огромен опит". Те вече буксуват. Те само могат да споделят опита си, ако някой въобще пожелае да ги слуша. Самия младеж във възход сам ще си прецени нуждае ли се от опита на старите или директно ще го пренебрегне, защото в неговата глава се раждат по-добри идеи.

Георги 1974
17.01.2020, 21:01
Зачетох се в тази тема от архива и се впечатлих от това изказване:
Извинявам се но ми стана любопитно с какво те впечатли този пост.

zapstojan
17.01.2020, 21:23
Зачетох се в тази тема от архива и се впечатлих от това изказване:

Мен повече ме впечатли предходното изказване.:laughing:

Ама тука https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1264&p=32731&viewfull=1#post32731 нещата май-придобиват смисъл.

Filyov
17.01.2020, 21:35
Извинявам се но ми стана любопитно с какво те впечатли този пост.

Може би защото осъзнах за себе си, че съм стигнал такъв момент в службата си, че го нямам това желание за развитие. Докато някои от колегите ми остават след работно време с часове, не си ползват дори обедната почивка, ангажирани са по някакъв начин дори и през почивните дни. :) Става въпрос за работа в офис.

Георги 1974
17.01.2020, 21:53
Може би защото осъзнах за себе си, че съм стигнал такъв момент в службата си, че го нямам това желание за развитие. Докато някои от колегите ми остават след работно време с часове, не си ползват дори обедната почивка, ангажирани са по някакъв начин дори и през почивните дни. :) Става въпрос за работа в офис.
Благодаря!
Аз също отдавна нямам желание за развитие дори и с пчелите в материален аспект, но въпреки всичко
макар, че няма да постигна и една милионна част от автора на поста, си мисля, че едва ли този пост е по- мъдър от прозрението на Бу да, че истината е по средата.
С две думи крайностите са зловредни.Не мисля, че отхвърлянето на мъдростта и опита на по възрастните е мъдро.

зуница
17.01.2020, 22:50
Дела и документи.

https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1264&highlight=%D1%85%D0%B0%D0%B9%D0%B4%D0%B5+%D0%BD%D0 %B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BC+%D0%BA%D0% BE%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F

Еееех, какъв ентусиазъм беше.:sad:
Как ме зарадва да знаеш.От тогава до днес не съм си променил мнението за общото. А, бе "Ортачко магаре, вуци го яле!" май е по-точно казано.:laughing:

Георги 1974
17.01.2020, 23:05
Как ме зарадва да знаеш.От тогава до днес не съм си променил мнението за общото. А, бе "Ортачко магаре, вуци го яле!" май е по-точно казано.:laughing:
В Испания съм имал колеги който в извънработно време са свиняри, овчари и отчасти зърнари и бяха в кооператив.Доколкото разбрах доста успешен.Това бе около 2005г..
П.П.Кооперациите на соца се провалиха но корпорациите на Запада сега са може би най могъщите формирования.

Трендафил Дончев
17.01.2020, 23:16
Как ме зарадва да знаеш.От тогава до днес не съм си променил мнението за общото. А, бе "Ортачко магаре, вуци го яле!" май е по-точно казано.:laughing:

Все съм се чудил какъв е този мерак за обединяване. Създава се някаква структура, която дори си я има в министерството. Тя взема някакви решения от време на време и те да се изпълняват както трябва, а не кой както му е добре. Искаме, искаме - какво искате? Да се качи ту тук ту там някой, да се изявява известно време за цар, да си оправи до някъде положението и после се загубва в дън земя. Следва втори, трети и те така. И накрая едно нищо. Това е за хора с безкористни цели, хора които да мислят за това за което са поставени. Няма такива. Няма да има организация, няма да има обединение. Е, зуница го цитира отгоре. Народа го е казал ясно и точно.

зуница
17.01.2020, 23:32
В Испания съм имал колеги който в извънработно време са свиняри, овчари и отчасти зърнари и бяха в кооператив.Доколкото разбрах доста успешен.Това бе около 2005г..
П.П.Кооперациите на соца се провалиха но корпорациите на Запада сега са може би най могъщите формирования.
Те на Запад имат и парламенти в, които избраниците решават проблемите.Ние имаме коалиционни съвети на, които няколко човека вършат същото.А сега да питам : Останалите в парламента за чий са там?Най-добре да се съберат на една маса вождовете на партиите и да правят що са намислили.По-евтино ще е от колкото да храним няколко стотин "натискачи на копчета по команда". Същото и с кооперациите.С една дума ПОРНОГРАФИЯ.

kuline
18.01.2020, 01:21
Тарти е писател, не читател:

Ех, Перка. Тарти е не само писател, а писател фантазьор. Слушай му измишльотините и си затънал в блатото, ама с двата крака.

бат тянко
18.01.2020, 08:24
Те на Запад имат и парламенти в, които избраниците решават проблемите.Ние имаме коалиционни съвети на, които няколко човека вършат същото.А сега да питам : Останалите в парламента за чий са там?Най-добре да се съберат на една маса вождовете на партиите и да правят що са намислили.По-евтино ще е от колкото да храним няколко стотин "натискачи на копчета по команда". Същото и с кооперациите.С една дума ПОРНОГРАФИЯ.

https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D 1%84%D0%B8%D1%8F
То бива бива, ам чак пък да изпитваш полова възбуда когато ги гледаш?

solaris60
18.01.2020, 13:03
Ех, Перка. Тарти е не само писател, а писател фантазьор. Слушай му измишльотините и си затънал в блатото, ама с двата крака.

Някой ще си сменя кошерите ми се струва.;)

borislav aleksandrov
18.01.2020, 13:29
Предложението е по скоро от типа на бизнес ангелите и като идея за бизнес е добро начало но има доста да се поработи върху него.
Поздравления за предложенито много рядко се намират инвеститори които да вложат пари в един считан за рисков и неатрактивен бизнес....
Надявам се да се намерят точните хора а не от типа да му вземем паричките на тоя'...

Илиев
18.01.2020, 14:01
Преди 5-6г. някакъв бодигард беше обрал инкасото на една банка - един милион и половина....и след няколко дни, без да го намерят, ги върна обратно!!!....и адвокатът му - "Да върнеш доброволно милион и половина, си е 100%-ва гаранция за невменяемост".....нещо подобно е и инвестирането на сухи пари в момента в родното пчеларство.

зуница
18.01.2020, 20:14
https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D 1%84%D0%B8%D1%8F
То бива бива, ам чак пък да изпитваш полова възбуда когато ги гледаш?
Я си признай като ги видиш не си ли казваш "Да ви е.а ... и т.н." Аз много си обичам деПутатките, кметиците, министърките и въобще жените на места за, които се сещаш като ти докривее.

Pero Melifero
19.01.2020, 13:45
Перо хипотетично идвам и ти давам 500 бр. пчелни семейства нищо не искам само да ги запазиш единствено си длъжник ако броя намалее иначе прави каквото решиш.
Би ли се съгласил, аз не.
Гого, туй много кошер бре, кой ще ги работи:P. Даже няма и да се замисля, а ще те сиктирдосам.
Виж обаче, ако се ангажираш да пласираш ежегодно цялата продукцията от тях на премиум цени, тогава със сигурност ще го обмисля...


Ех, Перка. Тарти е не само писател, а писател фантазьор. Слушай му измишльотините и си затънал в блатото, ама с двата крака.
Калине, визирах това, че не е изчел темата от началото... А иначе човека си има ученици доколкото ми е известно, нека те да кажат фантазьор ли е или ги разбира нещата;)



Някой ще си сменя кошерите ми се струва.;)
Калин или аз, че не стоплих нещо:bigsmile:

Трендафил Дончев
19.01.2020, 14:34
Калине, визирах това, че не е изчел темата от началото... А иначе човека си има ученици доколкото ми е известно, нека те да кажат фантазьор ли е или ги разбира нещата;)

То и ученика като даскала. ;)


Калин или аз, че не стоплих нещо:bigsmile:

За Янчо става дума.

kuline
19.01.2020, 15:06
Калине, визирах това, че не е изчел темата от началото... А иначе човека си има ученици доколкото ми е известно, нека те да кажат фантазьор ли е или ги разбира нещата;)


Да бе Перка, разбрах те! Ама него не разбирам - чете 'квото му утърва и пише 'квото му утърва, че и преувеличава. А за учениците - те не са критерий за неговото знание, ние също не сме, но можем да отделим плявата от зърното. Той, едва ли, но май си мисли, че всички останали са плява. ;)

evgeni.filimonov
27.01.2020, 14:25
Преди години спорехме и с г-н Матеев, но виждате човека постигна много. Много пари, пот, ядове го чака колегата, дано успее.

Pero Melifero
27.01.2020, 15:33
..Много пари, пот, ядове го чака колегата, дано успее.

Кой го чака това, ивеститора или работещия съдружник?

solaris60
27.01.2020, 15:41
Кой го чака това, ивеститора или работещия съдружник?

Кой когото прекара.;)

evgeni.filimonov
29.01.2020, 17:18
Инвеститора имах в предвид. Работещия зависи какъв договор ще сключи и как ще се изпълнява. За един сезон ще се разбере на къде отиват нещата...….и как се отнася инвеститора.... Но си е доста работа да се развие работещ и печеливш пчелин.