PDA

Виж пълната версия : Времето през 2020 г.



Трендафил Дончев
24.12.2019, 16:26
В бъдеще в България се очакват промени в климата, повишаване на температурните нива и намаляване на валежите и водните запаси.

Това заяви Христо Дунчев, директор на Централно и Източноевропейски екологичен център (ЦИЕЦ), на пресконференция за представяне на Рейтинг на страните от ЕС по дейността им за адаптация към климатичните изменения.

Според еколозите климатът южно от Стара планина ще става все по Средиземноморски, а на север плодородните земи бавно ще опустиняват.

Дунчев заяви, че има опасност земите на север да се превърнат в пустиня и да не могат да бъдат използвани, но не и в близките пет-шест години.

Селското стопанство, лесовъдството, енергетиката и туризмът ще бъдат засегнати от температурните тенденции и валежните нива.

По-уязвими занапред ще бъдат пролетните земеделски култури, засети върху неплодородни почви, както и обработваемите земи в Югоизточна България, предупреждават от ЦИЕЦ.

Дунчев добави, че климатичните промени могат да доведат до изсушаването и унищожаването на повече от половината гори в страната и до по-нататъшно ограничаване на водните ресурси.

По думите му годишният речен оток вероятно ще намалее в близките години и ще доведе до утежняване на достъпа до питейни води, отразявайки се на работата на ВЕЦ-овете.

От центъра предлагат предприемането на мерки по превенция, организация на труда при настъпване на бедствия, причинени от климатични промени, и отстраняване на последици и компенсиране на щетите.

Според проучването на ЦИЕЦ към септември тази година, България е сред страните в ЕС с най-нисък рейтинг на дейност за адаптация към глобалните изменения на климата, но е сред първите места по развитие на възобновяеми източници на енергия.

Трендафил Дончев
24.12.2019, 16:50
https://www.accuweather.com/bg/bg/plovdiv/49959/january-weather/49959?year=2020
https://www.accuweather.com/bg/bg/plovdiv/49959/february-weather/49959?year=2020
https://www.accuweather.com/bg/bg/plovdiv/49959/march-weather/49959?year=2020



Ако това е вярно, то зима няма да има.

freddie46
28.12.2019, 14:11
Дончев,това което представяш не е много на добре!Според това което представи водата ще стане по-скъпа от златото след определен период.Дано не е така ,но каквото сабя покаже.
Поздрави:Цветан Димитрров

Трендафил Дончев
28.12.2019, 14:50
Дончев,това което представяш не е много на добре!Според това което представи водата ще стане по-скъпа от златото след определен период.Дано не е така ,но каквото сабя покаже.
Поздрави:Цветан Димитрров

Баба Ванга го е предрекла, че водата ще е по - скъпа от златото.

Цеко
29.12.2019, 21:19
Това което е публикувано в първия пост на темата или е копирано от стари източници или този Христо Дунчев това си го е наумил и си го повтаря постоянно???

Трендафил Дончев
29.12.2019, 21:27
Това което е публикувано в първия пост на темата или е копирано от стари източници или този Христо Дунчев това си го е наумил и си го повтаря постоянно???

Някъде от 2015 го казва човека, но все пак той го прогнозира виждайки как вървят промените, иначе ще е врачуване. Но току виж излезнал прав.

symp
29.12.2019, 23:41
Пълни глупости...

зуница
30.12.2019, 19:50
А сега де?
https://dariknews.bg/novini/liubopitno/ucheni-predrichat-klimatichna-katastrofa-za-evropa-2204637

бат тянко
30.12.2019, 20:11
А сега де?
https://dariknews.bg/novini/liubopitno/ucheni-predrichat-klimatichna-katastrofa-za-evropa-2204637

Те и сите ясновидци го предричат това.

Filyov
29.01.2020, 09:26
Като гледам прогнозата за времето, следващите 7, 8 дни ще е нетипично топло за края на януари и началото на февруари. :)

Трендафил Дончев
29.01.2020, 09:43
Като гледам прогнозата за времето, следващите 7, 8 дни ще е нетипично топло за края на януари и началото на февруари. :)

Ще има вече прашец. Само да няма след това много ниски температури, но според прогнозите май зимата ще излезе сравнително мека.

бат тянко
29.01.2020, 10:25
Следващия фронт щял да бъде доста студен.....

Трендафил Дончев
29.01.2020, 10:29
Следващия фронт щял да бъде доста студен.....

И жената чула за някакви апокалиптични новини за времето, но когато я питах от къде е разбрала, явно не беше както винаги в час.:bigsmile:

Pero Melifero
29.01.2020, 11:32
И жената чула за някакви апокалиптични новини за времето, но когато я питах от къде е разбрала, явно не беше както винаги в час.:bigsmile:

това обаче не значи, че няма да стане както казва жената, аз лично се притеснявам за времето след 15-20.02. и през м. Март

Трендафил Дончев
29.01.2020, 11:52
това обаче не значи, че няма да стане както казва жената, аз лично се притеснявам за времето след 15-20.02. и през м. Март

Каквото дойде. И да го мислим, няма да го оправим. Но все си мисля, че такива кучи студове няма да дойдат тази година.

Pero Melifero
29.01.2020, 15:23
Каквото дойде. И да го мислим, няма да го оправим. Но все си мисля, че такива кучи студове няма да дойдат тази година.

Кучи студове едва ли, но я си представи около 15 Март да стегне -5/-6 дневна за 4-5 дни и после всички ще ревнем вкупом. Е, може би само тия с цигулките, дето не ги барат до месец Май, те може и да си затраят, ама и на тях ще им се реве;)

Filyov
29.01.2020, 15:56
https://dariknews.bg/novini/bylgariia/mesechna-prognoza-zhivakyt-shte-skacha-do-22-gradusa-prez-fevruari-2209120

Алексиев
30.01.2020, 08:47
Кучи студове едва ли, но я си представи около 15 Март да стегне -5/-6 дневна за 4-5 дни и после всички ще ревнем вкупом. Е, може би само тия с цигулките, дето не ги барат до месец Май, те може и да си затраят, ама и на тях ще им се реве;)

Тука, по нашия край, тези които не ги барат до май, реват по-късно, след медосбора. Аз съм от тези дето не използват преградна дъска и започват да ги барат от началото на март/вече изчаквам да цъфне джанката/. Въпроса ми е: Трябва ли да се притеснявам от застудяване март или април даже, защото при нас последните студове са около 5-10 април- до -8 гр. съм отчитал. Според мен факторите определящи развитието на семейството са: календара; храната, майката, количеството пчели и пространството. Все ми се струва, че пчелите ще са определящия фактор, че от тях ще зависи колко пило ще има в даден момент, а то ще е толкова колкото могат да хранят и топлят. Ако е така, едно застудяване не би трябвало да има други последствия освен временно спиране на снасянето. Споделете ако има някаква друга опасност.

зуница
30.01.2020, 10:02
... Споделете ако има някаква друга опасност.
Простудено пило.

Filyov
30.01.2020, 11:06
Тука, по нашия край, тези които не ги барат до май, реват по-късно, след медосбора. Аз съм от тези дето не използват преградна дъска и започват да ги барат от началото на март/вече изчаквам да цъфне джанката/. Въпроса ми е: Трябва ли да се притеснявам от застудяване март или април даже, защото при нас последните студове са около 5-10 април- до -8 гр. съм отчитал. Според мен факторите определящи развитието на семейството са: календара; храната, майката, количеството пчели и пространството. Все ми се струва, че пчелите ще са определящия фактор, че от тях ще зависи колко пило ще има в даден момент, а то ще е толкова колкото могат да хранят и топлят. Ако е така, едно застудяване не би трябвало да има други последствия освен временно спиране на снасянето. Споделете ако има някаква друга опасност.

5-10 април, -8 градуса ... това да не би да е в някоя висока котловина?

Трендафил Дончев
31.01.2020, 08:21
Хайде - цяла седмица прашец. ;)

Filyov
31.01.2020, 09:58
Ценен ще се окаже този ранен прашец, аз затова си засадих няколко лешника на пчелина, да видим дали ще се хванат :)

Filyov
04.02.2020, 20:58
Дотук с топлото време, в София вече задуха силен вятър, а през нощта дъжд и сняг.

julian103
07.02.2020, 09:03
Цяла нощ валя сняг.


Понеже в темата:"Има ли готвачи или само за пчели ще говорим? (https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1883)", ми бе отправена следната забележка -


Без снимки,тоз трилър не е за вярване....

На сутринта:
08:00 : правя снежен човек.

10306
08:10 : минаваща феминистка ме пита защо не правя снежна жена.
08:15 : правя снежна жена
08:17 : детегледачката на съседите протестира, че бюстът на снежната жена бил много пищен.
08:20 : кварталната гей двойка мърмори, че можело да направя от сняг двама мъже.

10307

08:25 : вегетарианците от №12 се възмущават заради носа от морков на снежния човек. -"Зеленчуците са храна и не бива да служат за такива неща."
08:28 : наричат ме расист защото двойката е бяла.
08:31 : мюсюлманите от отсрещната страна на улицата настояват да сложа забрадка на снежната жена
08:40 : полицията пристига по сигнал да види какво става.
08:42 : казват ми да махна дръжката на метлата от снежния човек, защото би могла да бъде използвана като смъртоносно оръжие. Нещата се влошават когато измърморвам: „Да, особено ако ви е навряна ….”
08:45 : домъква се екип на местната телевизия. Питат ме дали знам разликата между снежен човек и снежна жена. „Да, топките”, отговарям и ставам сексист.
08:52 : конфискуват ми мобилния за проверка, закарват ме в РПУ-то.
09:00: показват ме по телевизията: "терорист, възползващ се от лошото време за да смущава обществения ред."
09:10 : разпитват ме имам ли съучастници
09:29 : никому неизвестна джихадистка група поема отговорност за действията ми.
Поука: няма поука в тази история!
Но нещата можеха да са различни, ако всеки проявяваше толерантност. hi;

Pero Melifero
07.02.2020, 12:24
На сутринта:
08:00 : правя снежен човек.

08:10 : минаваща феминистка ме пита защо не правя снежна жена.

сам си си виновен братле, трябваше на оназ скрипя в 8:10 да и кажеш че си направил снежен човек, а не снежен мъж и всъщност "човека" е събирателен образ на мъжа и жената и докато те гледа тъпо асимилирайки какво си и казал току-що, а то накратко е че е куха кат' гъдулка, е трябвало да си тръгнеш, отмествайки от себе си по този начин хоризонта на събитията водещ след себе си този снежен ад.
Случката е много показателна и извода който би трябвало да се направи е: не уйдисвайте на акъла на всеки срещнат, за да не ви изкарат терорист накрая;)

mici-92
08.02.2020, 12:43
08.02Изглежда всички обичат да разкрасяват новините."Синоптик" дава в 12ч-минус 6 градуса,а термометрите при нас покзват-минус1.Така,на всичките мрачни прогнози като имаме в предвид това,няма място за притеснение.

бат тянко
08.02.2020, 12:57
При нас сутринта беше -8, а усещането за -13. Обаче станцията е в морската градина. Та там на брега на морето може.

ch.atanasov
08.02.2020, 13:13
При нас сутринта беше -8, а усещането за -13. Обаче станцията е в морската градина. Та там на брега на морето може.


При вас, къде по-точно бе брадчет ? ---Айтос Бургас Черноморец:bigsmile:

kuline
08.02.2020, 14:47
При вас, къде по-точно бе брадчет ? ---Айтос Бургас Черноморец:bigsmile: У БГ-то. Сигур ти е известно, че има места, където, температурните амплитуди са в широки граници, на няколко стотин метра.

бат тянко
08.02.2020, 15:24
И трите въпросни места черпят инфо от въпросната станция. Ама на Чанко требе да му се налива с кофа.

Трендафил Дончев
08.02.2020, 15:48
Ама на Чанко требе да му се налива с кофа.

Може само с лопатата и по - голям въртящ момент. ;)

ch.atanasov
08.02.2020, 16:38
И трите въпросни места черпят инфо от въпросната станция. Ама на Чанко требе да му се налива с кофа.


Виж кво пише тук, да ти пусна и линкове.:bigsmile:

Айтос : днес -8 - 1 градуса утре -8 +6 гр.

Черноморец: днес -4 +2 гр. утре -4 +6 гр.

Бургас : днес -5 +2 гр. утре -4 +5 гр.

Май--май ти си за кофа.:bigsmile: Като си признах, че съм тъп, ти оти си помисли : я съм много умен и ще го давам на големо.hi;

ch.atanasov
08.02.2020, 16:43
У БГ-то. Сигур ти е известно, че има места, където, температурните амплитуди са в широки граници, на няколко стотин метра.


Яяя, ти как си с географията бе Калински?:bigsmile: Айтос--Черноморец са около 60км. Айтос е на 30км. от морето. Прайш разлика ?:P

ivootur
08.02.2020, 16:44
В Русенско сутринта беше минус 14. Зор беше да размразя колата.

бат тянко
08.02.2020, 17:52
Виж кво пише тук, да ти пусна и линкове.:bigsmile:

Айтос : днес -8 - 1 градуса утре -8 +6 гр.

Черноморец: днес -4 +2 гр. утре -4 +6 гр.

Бургас : днес -5 +2 гр. утре -4 +5 гр.

Май--май ти си за кофа.:bigsmile: Като си признах, че съм тъп, ти оти си помисли : я съм много умен и ще го давам на големо.hi;

Чети внимателно. От изброените от теб места метеорологична станция има само в Бургас.

ch.atanasov
08.02.2020, 18:50
Чети внимателно. От изброените от теб места метеорологична станция има само в Бургас.


Ами това което съм чел е : данните от тази мто станция / и други /се обработват и програмата / на съответния сайт / изчислява температурата, и тем подобни за кой да е град-село. Та и затова цифрите, дето съм ти цъкнал горе са различни. Ама кво ли ти пиша : къде си ТИ, а къде съм аз.blush;

Gospodinovpv
09.02.2020, 09:06
https://www.stringmeteo.com/stations/aytos/PWS%20Aytos.gif

Gospodinovpv
09.02.2020, 09:09
За Бургас нямат станция, има в Константиново.
https://www.stringmeteo.com/stations/mandralake/PWS%20Mandralake.htm

бат тянко
09.02.2020, 18:25
Ами това което съм чел е : данните от тази мто станция / и други /се обработват и програмата / на съответния сайт / изчислява температурата, и тем подобни за кой да е град-село. Та и затова цифрите, дето съм ти цъкнал горе са различни. Ама кво ли ти пиша : къде си ТИ, а къде съм аз.blush;

Абе като та знам къде си направо ти се чудя на ентусиазма? На едно сме. В казана дето няма пазачи. И аз съм там, и ти, че и цялото пчеларско братство. Амин! В ада вече няма вечни огньове. Сега грешниците ги давят в мед. По евтино, по практично- направо фешън гурме!

ch.atanasov
09.02.2020, 18:50
Абе като та знам къде си направо ти се чудя на ентусиазма? На едно сме. В казана дето няма пазачи. И аз съм там, и ти, че и цялото пчеларско братство. Амин! В ада вече няма вечни огньове. Сега грешниците ги давят в мед. По евтино, по практично- направо фешън гурме!


Нема те чета вече.sweating; От ден -на ден все по-сложно се изразяваш.:(

Илиев
24.02.2020, 10:56
Жесток, ураганен вятър при нас - бягайте да слагате камъни и тухли върху капаците, че ше ги вдигне одма!!

Трендафил Дончев
24.02.2020, 12:22
Жесток, ураганен вятър при нас - бягайте да слагате камъни и тухли върху капаците, че ше ги вдигне одма!!

И в центъра ни затиска, но за сега бива. Лошото е, че изсушава и малкото влага която има и не дай си боже започне по - голямо затопляне. Както и изглежда де.;)

ch.atanasov
24.02.2020, 17:52
Е, баси. https://www.sinoptik.bg/sredets-bulgaria-100731016/10-days:yahoo: (https://www.sinoptik.bg/sredets-bulgaria-100731016/10-days)

бат тянко
24.02.2020, 19:24
https://m.24chasa.bg/novini/article/8224613
Ето това е време на безвремие комай? Опитах се да си го представя този живот и всички останали проблеми останаха на заден план........

Filyov
25.02.2020, 11:42
2 минарета са паднали в Омуртаг и в едно шуменско село, явно доста силен е бил вчера вятърът в североизточна България.

Pero Melifero
25.02.2020, 12:17
2 минарета са паднали в Омуртаг и в едно шуменско село, явно доста силен е бил вчера вятърът в североизточна България.

или дюлгерите са били лабави

Filyov
26.02.2020, 15:07
Времето в София, днес е напълно пролетно, в двора на фирмата, където работя е цъфнал един жълтоцъфтящ декоративен храст - зимен жасмин, има вече и пчели. :)

Filyov
04.03.2020, 17:18
Следващите десетина дни времето го дават нито топло, нито студено, между 10 и 15 градуса, с превалявания. Затопляне, по натам.

Трендафил Дончев
04.03.2020, 18:03
Следващите десетина дни времето го дават нито топло, нито студено, между 10 и 15 градуса, с превалявания. Затопляне, по натам.

Ако превали повечко и след това тези температури не са много ниски. Стига да е слънчево.

Filyov
10.03.2020, 13:46
За района на София, добре си поваля последните два, три дни. Максимални температури за вчера и днес - около 5 градуса. По другите краища на България, незнам как е.

Pero Melifero
10.03.2020, 14:34
Сушата е в историята. Четвърти ден вали по мои наблюдения, подгизнахме. Цял Март май ще е така. Очаквам да обърнат плочата и да почнат с предупрежденията за наводнения и препълнени язовири:laughing:

dvd111
10.03.2020, 14:41
За района на София, добре си поваля последните два, три дни. Максимални температури за вчера и днес - около 5 градуса. По другите краища на България, незнам как е.

При нас, в споменатия период, може да се каже, че капка не е капнало. Температурите не са падали под 8 градуса и то много рано сутрин, а максималните стигат на моменти и до 20...

rumenggr
10.03.2020, 14:47
Сушата е в историята. Четвърти ден вали по мои наблюдения, подгизнахме. Цял Март май ще е така. Очаквам да обърнат плочата и да почнат с предупрежденията за наводнения и препълнени язовири:laughing:
Перка, де тоя късмет, да се оправим за 5-6 дни. Ниски подпочвени води не се компенсират лесно. Ако няма поройни дъждове, не мисля че ще обръщат плочата.

Pero Melifero
10.03.2020, 15:20
Перка, де тоя късмет, да се оправим за 5-6 дни. Ниски подпочвени води не се компенсират лесно. Ако няма поройни дъждове, не мисля че ще обръщат плочата.

Ако прогнозата за Март е вярна ще се случи чадо, верно че не съм се допитал до Боянския оракул, Повелителя на дъждовете, Трошача на язовирни стени, но все пак имам вяра:)

dvd111
10.03.2020, 15:44
Ако прогнозата за Март е вярна ще се случи чадо, верно че не съм се допитал до Боянския оракул, Повелителя на дъждовете, Трошача на язовирни стени, но...
И к'ви са тия нерегламентирани предсказания тогава, дето ги правиш?!:bigsmile:

Pero Melifero
10.03.2020, 17:24
И к'ви са тия нерегламентирани предсказания тогава, дето ги правиш?!:bigsmile:

пробвам се да прогнозирам blush;

бат тянко
10.03.2020, 17:26
пробвам се да прогнозирам blush;

На какво бе Перка? На капачки от мастика ли? Аз поне на боб, кафе .......Ела да видиш как познавам?

Pero Melifero
10.03.2020, 17:43
На какво бе Перка? На капачки от мастика ли? Аз поне на боб, кафе .......Ела да видиш как познавам?

Прогнозирането не е кат гадаенето, ще ме прощаваш. Вие си гадаете, а аз играя на сигурно, затуй прогнозирам:ae:
Благодаря за поканата, ще намина при първа възможност;)
Инак ако трябва да гадая точно сега, ще трябва да е на печено джоланче на фурна с билки и зеленчуци, това последното е за да борим корона вируса :laughing:

бат тянко
10.03.2020, 17:52
Ей,пак ме задмина? Аз мислех да го боря с марули и ракия само.

Ангел Йосифов
10.03.2020, 21:23
Ако няма поройни дъждове, не мисля че ще обръщат плочата.

Поройните дъждове са...създават проблеми.Ако е бавен,напоителен е друга бира,като онази,дето Яна го е барала..

Трендафил Дончев
13.03.2020, 15:08
Това топло време доста избързва. По предни години върбите не са били развити за Великден /14-15 април/, а сега вече и ще прецъфтяват някъде/няма и 15 март/.

Filyov
13.03.2020, 22:18
И аз днес ги гледах, поне 3,4 вида върби видях, повечето тепърва разцъфтяват, някои само са напъпили, но има един вид - Ива, с едни едри цветове, хиляди пчели по това дърво. Яко прашец събират, незнам дали дава нектар.

Трендафил Дончев
16.03.2020, 08:03
Нула градуса и слана.

Илиев
16.03.2020, 09:14
При мен в 7ч. днес минус 4 градуса и жестока слана, всичко цъфнало замина на кино.

kuline
16.03.2020, 09:20
При мен в 7ч. днес минус 4 градуса и жестока слана, всичко цъфнало замина на кино.

До колкото разбирам, сланата е била повсеместна. На усойните места, там където пъпките не са разпукали, вероятно ще оцелеят, ама ...

mici-92
16.03.2020, 11:24
Ако се разминем с това,ще е супер!

Filyov
16.03.2020, 11:28
Утре сутрин също има опасност от температури под нулата.

Георги Куров
16.03.2020, 11:50
При мен -6 сутринта, не е слана, а си е зима още. Само дряна е цъфнал, джанките са на бутон.

Кънев
16.03.2020, 12:09
Не е била повсеместна сланата. При нас в Нова Загора в 8 часа беше +3 градуса и слана нямаше. Може би утре ще има.

mici-92
16.03.2020, 15:26
При нас на юг,беше облачно и нямаме слана,но утре в кърпа вързано!

бат тянко
16.03.2020, 16:42
Кое вече не е в риск?
https://m.bgfermer.bg/Article/8306558

Ангел Йосифов
16.03.2020, 18:37
Кое вече не е в риск?
https://m.bgfermer.bg/Article/8306558

Ееееее,братле!Тянка,че е трудно на повечето от нас,трудно е,ноооо..."червата да са ти от вън,ще казваш,че е пояса"..
През 1986г.овошките нацъфтяха пак по това време.Същото се получи и през 2002г...
Според старите фенологични календари,цъфтежа е в норма.
А,риск от слана има всяка година,откак се помня.Затова си има и агро.мероприятия по защита от сланата..

бат тянко
16.03.2020, 18:56
Аз на "мойте" череши вече хептен не мога да им хвана "спатиите". Преди време цъфтяха май по сетне края на април, сетне средата, че и в началото са цъфвали. Ако не беше сегашното "застудяване" можеше да ме изненадат с форзицията. Иначе миналата година по това време и аз разширявах с основи.

Ангел Йосифов
16.03.2020, 19:38
Ми,така е с новите хибриди...Преди 4-5г години,с един момък в "русия" форум(тук),спорихме кога зацъфтява джанката.Той настояваше за началото на април.....

бат тянко
16.03.2020, 19:52
Проблема е, че сортовете все са си същите, ама времето не е същото каквото беше по времето на Бийтълс? Сиреч тук таме има по някое ново дръвче, колкото да попълнят редовете. Тази зима в Бургас отново само си представихме снега.

kuline
16.03.2020, 20:02
Ми,така е с новите хибриди...Преди 4-5г години,с един момък в "русия" форум(тук),спорихме кога зацъфтява джанката.Той настояваше за началото на април.....
Ами то е относително, имайки предвид личните ми наблюдения за цъфтежа на акация и слънчоглед от запад на изток - десетина дена разлика. Докато слънчогледа има разни хибридни сортове, то акацията, която е тридесет и кусур годишно растение - едва ли.
По скоро нейде беше писал за разликата в цъфтежа за времето, когато се подвизаваше във видинско.
Аз съм виждал цъфнала акация на 30 април в търновско, а само на сто километра източно - 10-15 май. Та думата ми е за "една човешка длан", а времевата разликата в чъфтежа доста разтеглена. Сега да не си помислите, че аз съм бил тоя момък на Ачката? Не съм!

Ангел Йосифов
16.03.2020, 20:32
Ами то е относително, имайки предвид личните ми наблюдения за цъфтежа на акация и слънчоглед от запад на изток - десетина дена разлика. Докато слънчогледа има разни хибридни сортове, то акацията, която е тридесет и кусур годишно растение - едва ли.
По скоро нейде беше писал за разликата в цъфтежа за времето, когато се подвизаваше във видинско.
Аз съм виждал цъфнала акация на 30 април в търновско, а само на сто километра източно - 10-15 май. Та думата ми е за "една човешка длан", а времевата разликата в чъфтежа доста разтеглена. Сега да не си помислите, че аз съм бил тоя момък на Ачката? Не съм!
Тогава,при спора за цъфтежа на джанката,младежа беше подведен от уйкипедия.Точно предната година(преди спора) джанките наистина зацъфтяха 2-3 април.Всъщност,това е и най-късното зацъфтяване на джанката у наше село.Но относно акацията.разликата в зацъфтяването,през годините на акацията е от 26.април до 6 май.Демек,диапазон за джанката е 30дена,а за акацията 10 дена.Говоря за едно и също място.

mici-92
17.03.2020, 10:45
Тогава,при спора за цъфтежа на джанката,младежа беше подведен от уйкипедия.Точно предната година(преди спора) джанките наистина зацъфтяха 2-3 април.Всъщност,това е и най-късното зацъфтяване на джанката у наше село.Но относно акацията.разликата в зацъфтяването,през годините на акацията е от 26.април до 6 май.Демек,диапазон за джанката е 30дена,а за акацията 10 дена.Говоря за едно и също място.
Тази разлика идва и от времетраенето,което е нужно от разпукването, до цъфтеж.На джанката е нужно,много по-кратко време.

Filyov
17.03.2020, 11:40
В София, джанките все още са само напъпили, докато в южна България цъфтят, че и прецъфтели вече има.

Алексиев
17.03.2020, 12:25
В София, джанките все още са само напъпили, докато в южна България цъфтят, че и прецъфтели вече има.

Имаше. Джанки, бадеми, ранни сливи и част от прасковите. След таз сутрешните -5 гр. едва ли ще оцелее нещо.

mici-92
23.03.2020, 07:46
Вчера облачно с лек вятър,но животинките нетъртеливи.Как да е иначе,цъфтят овощки,мъртва коприва и пчелите заради неблагоприятни температури,изцедили последни сили, едва достигат до прелката.

Filyov
23.03.2020, 08:20
Тази сутрин осъмнахме в сняг, тук в София. През деня и утре ще продължават снеговалежите, само за по-топлите райони на България, валежите ще са от дъжд. :)

бат тянко
24.03.2020, 08:23
Към момента моята радост е, че благодарение на времето ще се напълни язовира на хората. И освен това ще ни се даде възможност да ограничим контактите си. Да дадем възможност на Бог да ни опази от короната на грипа. Амин! Тук един отец хубаво ни опръска със светена вода. С малко вяра и смирение ще продължим живи и здрави напред.

Filyov
30.03.2020, 14:52
Не беше студена тая зима, ама нещо дълга ми се видя, ето сега в сряда пак ще чакаме сняг.

mici-92
01.04.2020, 18:05
Въпреки че в някои книги пише,че месеците март и април е невъзможно оплождането на майката,в края зимата бе мека и мога да кажа,че сме с 10дни напред.За това искам да попитам :Как мислите ,към 20 април дали ще има условия това да се случи?

Трендафил Дончев
01.04.2020, 18:11
Въпреки че в някои книги пише,че месеците март и април е невъзможно оплождането на майката,в края зимата бе мека и мога да кажа,че сме с 10дни напред.За това искам да попитам :Как мислите ,към 20 април дали ще има условия това да се случи?

При наличие на майка, търтеи и температури над 14-15 градуса няма начин да не се получи дори февруари и октомври.

ch.atanasov
01.04.2020, 18:19
При наличие на майка, търтеи и температури над 14-15 градуса няма начин да не се получи дори февруари и октомври.


За октомври е ясно- Да. За февруари--незнам, за март ще видим , експеримента е в ход.На 3.03.2020 имаше маточници преди запечатване. Кога да очаквам пило?:(

Трендафил Дончев
01.04.2020, 18:26
Кога да очаквам пило?:(

Смятай де. ;)

Pero Melifero
01.04.2020, 19:27
Смятай де. ;)

Е какво да смята, с т'ва извънредно положение, майката ако реши да не излиза за брачен полет какво правим?:laughing:

ch.atanasov
01.04.2020, 19:36
Е какво да смята, с т'ва извънредно положение, майката ако реши да не излиза за брачен полет какво правим?:laughing:

А бе , тя майката ще излезе, че сърбежа голям, ама то по това време и джендъри няма навън.:bigsmile:

бат тянко
01.04.2020, 19:48
Е какво да смята, с т'ва извънредно положение, майката ако реши да не излиза за брачен полет какво правим?:laughing:

Ако Генерала рече "да излиза"-няма мърдане!

mici-92
01.04.2020, 19:56
А бе , тя майката ще излезе, че сърбежа голям, ама то по това време и джендъри няма навън.:bigsmile:
Какво казваш,че в днешна дата,нямаш снесени яйца в търтееви килийки?Защото след 20 дни,те ще са в силата си.

Pero Melifero
01.04.2020, 20:08
Ако Генерала рече "да излиза"-няма мърдане!

е Чанко и е генерала в случая, ама освен някой снежен човек да е свършил работата, щото май на предния сняг е станала работата

ch.atanasov
01.04.2020, 20:11
Какво казваш,че в днешна дата,нямаш снесени яйца в търтееви килийки?Защото след 20 дни,те ще са в силата си.


Нищо не казвам, както обикновено-питам.:bigsmile:

barkov1982
01.04.2020, 20:34
Какво казваш,че в днешна дата,нямаш снесени яйца в търтееви килийки?Защото след 20 дни,те ще са в силата си.

По скоро ако са пред излюпване, ако са на яйца най вероятно ще са под капачетата;)

ch.atanasov
10.04.2020, 19:42
За октомври е ясно- Да. За февруари--незнам, за март ще видим , експеримента е в ход.На 3.03.2020 имаше маточници преди запечатване. Кога да очаквам пило?:(


Експеримента е успешен, мартенската ми майка снася и то, като луда. Резервите ми обаче имат по 3-4 рамки пило на 2/3+ запечатано пило. За това съвета ми е : зазимявайте си резервни семейства.:)

Трендафил Дончев
21.05.2020, 11:44
Чакаме дъжд, а то един студ и ни засипа сахарска пепел.

Filyov
21.05.2020, 12:59
Поне десетина дни ще се задържи хладничко, незнам как ще се отрази това на медосбора и роенето при пчелите.

Nik_m
21.05.2020, 15:22
Да става каквото ще, само дъжд да има, че тази суша ме съсипа.

Трендафил Дончев
21.05.2020, 19:45
Казаха 40-50 литра, а капка няма.

зуница
21.05.2020, 21:11
https://www.bnt.bg/bg/a/vremeto-bnt-1
Гледай прогнозата!Може да не слушаш.Не е важно какво се казва , а как се казва и как изглежда.
Тая Ева трябва да е рода на оная дето изкара Адам от Рая!;)Направо на човек да му се прииска да напусне семейния Рай!blush;
А вие тука дъжд, литри и разни там...:laughing:

Трендафил Дончев
21.05.2020, 21:17
https://www.bnt.bg/bg/a/vremeto-bnt-1
Гледай прогнозата!Може да не слушаш.Не е важно какво се казва , а как се казва и как изглежда.
Тая Ева трябва да е рода на оная дето изкара Адам от Рая!;)Направо на човек да му се прииска да напусне семейния Рай!blush;
А вие тука дъжд, литри и разни там...:laughing:

Еееее, много си закъснял. А знаеш ли как хубаво готви? ;)

зуница
21.05.2020, 21:42
Еееее, много си закъснял. А знаеш ли как хубаво готви? ;)
А ти хапвал ли си от гозбата?Само кажи "Да!" и има да ти завижда цялата мъжка част от пчеларската колегия!
п.п. Това с готвенето е женски капан.Да знаеш.;)

Трендафил Дончев
21.05.2020, 22:00
А ти хапвал ли си от гозбата?Само кажи "Да!" и има да ти завижда цялата мъжка част от пчеларската колегия!
п.п. Това с готвенето е женски капан.Да знаеш.;)

Познавам някоя и друга хубавица, но гозбите ми харесват според колко съм гладен. ;)

бат тянко
22.05.2020, 05:14
Ето защо казват,че любовта на мъжа минавала през стомаха! Жената за времето говори, а ние за манджа? Хич не ми дреме дали може да готви.

viktor tit
22.05.2020, 10:59
В тоя ред на мисли:
Двама приятели си говорят- Моята жена готви страхотно, невероятно, направо да се побъркаш, а другия му казал
- Моята не може да готви, ама прави свирки да си оближеш пръстите.

Трендафил Дончев
11.06.2020, 07:21
Най накрая.....заваля.bow;

Silvia
11.06.2020, 15:24
Най накрая.....заваля.bow;

А нас ни удави, всеки ден от три-четири дни, ама днес прекали. В града има отворени единични цветове по едролистната липа.

Христо Димитров
11.06.2020, 16:41
И нас ни удави .....
Не си спомням толкова дъждовна година...

зуница
11.06.2020, 19:46
И нас ни удави .....
Не си спомням толкова дъждовна година...
Има ли дъжд, има и трева.Има ли трева, има и "ливада". Какво му е лошото на ливадния мед?
Хем ни се ще добиви като на екватора, хем не ни се ще да е мокро.Важното е да не е студено.Топлина и влага.Мед!;)

Silvia
11.06.2020, 21:13
И нас ни удави .....
Не си спомням толкова дъждовна година...

При нас всяка година е така до средата, а по-често до края на юли. Тази година закъсня дъждовния период.

Silvia
11.06.2020, 21:18
Има ли дъжд, има и трева.Има ли трева, има и "ливада". Какво му е лошото на ливадния мед?
Хем ни се ще добиви като на екватора, хем не ни се ще да е мокро.Важното е да не е студено.Топлина и влага.Мед!;)

От десетина дни има много добър принос от ливадата, лошото е, че е за кратко, косят се непрекъснато за сено. Има кравеферми, а и много малки стопанства с кози и овце. Но пък ние си обичаме млечните продукти, така че няма пълно щастие.

Pero Melifero
12.06.2020, 10:05
Има ли дъжд, има и трева.Има ли трева, има и "ливада". Какво му е лошото на ливадния мед?
Хем ни се ще добиви като на екватора, хем не ни се ще да е мокро.Важното е да не е студено.Топлина и влага.Мед!;)
за влагата - добре, но не ми казвай че при вас е и топло, щото няма да ти повярвам;)

зуница
12.06.2020, 18:46
за влагата - добре, но не ми казвай че при вас е и топло, щото няма да ти повярвам;)
Ако щеш го вярвай, ама 20 градуса си го усещам като топло.То сега и толкова няма, ама стоката работи.Къде ще иде?
Днес цял ден ръми и пчелите летят.Не вярвам да излизат да се къпят.Мисля си, че нещо събират.hi;
п.п. Нищо ново .Нищо страшно.
https://dariknews.bg/novini/bylgariia/kakvo-shte-byde-vremeto-tova-liato-video-2229209

Трендафил Дончев
20.08.2020, 19:17
Няма дъжд и туй то. :tres:

varom
20.08.2020, 19:50
А, при нас цяло лято дъждовно и хладно,нито акация ,нито мана ,а тревата е малко

Илиев
20.08.2020, 22:52
Диана Експрес пееха навремето една песен, която се оказа пророческа - "Дъжд....дъжд няма, няма да валии."

Pero Melifero
21.08.2020, 10:30
Като се има предвид кое време на годината сме, и че от мин. 2 месеца поне веднъж в седмицата ни "измива" и веднъж в месеца ни "дави", това ако е нямане, здраве му кажиhi;

Трендафил Дончев
21.08.2020, 10:47
Като се има предвид кое време на годината сме, и че от мин. 2 месеца поне веднъж в седмицата ни "измива" и веднъж в месеца ни "дави", това ако е нямане, здраве му кажиhi;

Това е само в една трета от държавата. На пчелина не е валяло от продължителните пролетни дъждове, след това суша, по акацията само румеше, че да я обърка и до сега капка не е капнало. Листата на дърветата изгоряха.

бат тянко
21.08.2020, 11:22
Абе щом взеха да се чудят откъде ще намерят вода за летния сезон, комай и ние клоним към сушавите региони. Най- големия майтап е, че когато правили плановете за ремонт на водопреносната мрежа, имало опастност от преливане да язовирите. И никой не е предвидил възможността да има липса на вода. Та затуй сега ще изхарчим половин милиард за ремонт на мрежата. А по сетне ще дирим вода. Абе дотогава можело да измислят евтини начини за пречистване на морската....

Ангел Йосифов
21.08.2020, 20:35
Абе дотогава можело да измислят евтини начини за пречистване на морската....

Че това вече се е случило отдавна.При това първата система-завод е рожба на наш човек и работи още от 80-те на миналия век в Израел.

бат тянко
21.08.2020, 20:40
Че това вече се е случило отдавна.При това първата система-завод е рожба на наш човек и работи още от 80-те на миналия век в Израел.

Не се съмнявам в думите ти. Но да пълним язовир Камчия с такава? Доста нереалистично ми се струва?

Pero Melifero
25.08.2020, 10:41
Че това вече се е случило отдавна.При това първата система-завод е рожба на наш човек и работи още от 80-те на миналия век в Израел.

Аааа, Ачка, не е съвсем така, което за пореден път доказва, че и ти си човек;)
...Кувейт разчита на обезсоляване на водата като главен източник на питейна вода. Понастоящем има над шест съоръжения за обезсоляване. Кувейт е първата страна в света, използвала обезсоляване при снабдяването на домакинства в голям мащаб с вода. Историята на обезсоляването в Кувейт датира от 1951 г., когато е основан първият дестилационен завод....
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D0%B2%D0%B5%D0%B9%D1%82#%D0%92%D0%BE% D0%B4%D0%B5%D0%BD_%D1%80%D0%B5%D1%81%D1%83%D1%80%D 1%81_%D0%B8_%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D 0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F

Илиев
25.08.2020, 16:56
От два часа вали хубав дъжд на село, ще има малко паша след него по баирите и гюрлюците около мен да има да се занимават, после идва бръшляна, при мен по скалите го има много.....стратегически/златен дъжд е този....само дето ме е яд, че вчера полях доматите, можех да скатая една поливка.

ch.atanasov
25.08.2020, 19:48
....само дето ме е яд, че вчера полях доматите, можех да скатая една поливка.

Как е зарзавата тази година при вас? При мен е зле, в посока Ямбол, даже изскубаха вече доматите.

Илиев
25.08.2020, 20:06
С плодовете съм средно зле - череши, ябълки, сливи повечето измръзнаха пролетта от априлските слани, само гроздето е добре - ще набера доста грозде, а при зеленчуците е добре хавата, много домати и краставици раздавах на децата, сватовете, бабите, и към 40 консерви с домати направих...сега вече само за салата останаха домати, малко чушки, патладжан и краставици...но глолямо гледане падна, пръскане с КУАДРИС като зазряха, и пак мана - дупетата на много зелени домати черни...късам и хвърлям....още един месец като гледам, ще апнем хубаво градинско думати.

Алексиев
26.08.2020, 10:10
С плодовете съм средно зле - череши, ябълки, сливи повечето измръзнаха пролетта от априлските слани, само гроздето е добре - ще набера доста грозде, а при зеленчуците е добре хавата, много домати и краставици раздавах на децата, сватовете, бабите, и към 40 консерви с домати направих...сега вече само за салата останаха домати, малко чушки, патладжан и краставици...но глолямо гледане падна, пръскане с КУАДРИС като зазряха, и пак мана - дупетата на много зелени домати черни...късам и хвърлям....още един месец като гледам, ще апнем хубаво градинско думати.

За черните "дупета". Недостиг на калций. Повечето хранителни елементи извършват реутализация, т.е.придвижват се в органите на растението най-вече от старите към нарастващите. Калция това не го прави. Най- честата причина за това е нередовното поливане, т.е. при засушаване усвояването на калция се затруднява/ на другите вещества също, но те се компенсират временно от реутализацията/ и това се отразява на нарастващите доматчета. Ако си обърнал внимание, забелязъл си, че почерняват дупетата само на нарастващите домати. Редовно поливане а може да добавиш и калций, не идва лесно в излишък.

Илиев
26.08.2020, 18:27
Може ли да уточним за недостиг калций или калий става дума??...защото един съсед ми каза, че черното било от недостиг на Калий, а той е капацитет в маалата, и му вярваме всички.

бат тянко
26.08.2020, 18:56
Може ли да уточним за недостиг калций или калий става дума??...защото един съсед ми каза, че черното било от недостиг на Калий, а той е капацитет в маалата, и му вярваме всички.

Абе за калий иде реч комай.....

mici-92
26.08.2020, 21:04
Едва ли.Цяла зима изсипвам дървесна пепел върху мястото където сея домати,а тя е калий,но не спасява на домата дупетата.

Абе за калий иде реч комай.....

Алексиев
26.08.2020, 21:06
Може ли да уточним за недостиг калций или калий става дума??...защото един съсед ми каза, че черното било от недостиг на Калий, а той е капацитет в маалата, и му вярваме всички.

Калций. Да направя предположение. На първа и втора китка си нямал такива проблеми. Проявява се на горните етажи. Това се дължи на високите температури. Солевата концентрация в почвата се повишава и това затруднява поемането на хранителни вещества. В такъв момент започва придвижването на хр. вещества от старите листа към върха които компенсират част от дефицита а калция понеже не се придвижва, проявява се като върхово гниене. При пипера също се проявява като малко продълговато петънце към върха което повечето хора смятат за пригор но си е дефицит и се проявава при същите условия,т.е. високи температури и недостатъчно влажност.

Георги 1974
27.08.2020, 09:02
Не съм капацитет но при черни дупета пръскам с куадрис по схемата за лечение и проблема се решава а това е фунгицид за разни мицели не е добавка за рахит- калций малции.
Може да е съвпадение но не веднъж аз и мои приятели сме имали тоя проблем.

Pero Melifero
27.08.2020, 09:24
Може ли да уточним за недостиг калций или калий става дума??...защото един съсед ми каза, че черното било от недостиг на Калий, а той е капацитет в маалата, и му вярваме всички.

баш за калций си става дума, ама не пречи и калий да сложиш към калция, стават по-сладки доматите

Алексиев
27.08.2020, 12:15
Не съм капацитет но при черни дупета пръскам с куадрис по схемата за лечение и проблема се решава а това е фунгицид за разни мицели не е добавка за рахит- калций малции.
Може да е съвпадение но не веднъж аз и мои приятели сме имали тоя проблем.

Да уточним: под черно дупе разбирам почернял, некротирал връх на домата. Черни петна могат да се появят и по листата, стеблата, дръжките както и по доматите главно около дръжчената ямичка. Това вече е инфекциозно заболяване, черни листни петна или алтернария по името на гъбата. Познава се по това, че петната са леко овални и личат концентрични кръгове. Там фунгицидите помагат.

Георги 1974
28.08.2020, 10:32
Да уточним: под черно дупе разбирам почернял, некротирал връх на домата. Черни петна могат да се появят и по листата, стеблата, дръжките както и по доматите главно около дръжчената ямичка. Това вече е инфекциозно заболяване, черни листни петна или алтернария по името на гъбата. Познава се по това, че петната са леко овални и личат концентрични кръгове. Там фунгицидите помагат.
Виж садя около 10 сорта всяка година любими са ми биволските сърца и розовите ама и те са различни модели.А относно купените си ги садя ей така за густото просто експеримент но от тия евтините а не професионални сортове и хибриди.Та тази година бе доста тежка за доматите виж картофите станаха чудо миналата бе обратното.
Та тая година бях доста приятно изненадаб от сорта Сан Марцано пребори вирусите и няма да му пада цвят и прочие роди доста не боледува и на всичко отгоре лично за мен е доста вкусен.Сух месест сладък домат единствените косури де му намирам , че са малки ама такъв си му е сорта безколов макар, че съм им сложил колци и ципата му е дебела за моя вкус.Та едни сортове един до друг еднакво гледани едните боледуват а другите не явно е сортова черта а и явно при мен си е мани разни.Поне така мисля.

rumenggr
29.08.2020, 00:56
баш за калций си става дума, ама не пречи и калий да сложиш към калция, стават по-сладки доматите
Перка, като чета колко химия се слага на домата, се чудя какво значи ”домашен домат”. Веднага асоциирам с пчеларството и култовото ”Прасета не може, а кучета и котки може.”

Георги 1974
29.08.2020, 07:02
Перка, като чета колко химия се слага на домата, се чудя какво значи ”домашен домат”. Веднага асоциирам с пчеларството и култовото ”Прасета не може, а кучета и котки може.”
Зависи от годината по принцип пръскам 2-3 пъти докато са малки и това е, но тази година тази тактика не става.Преди години пробвах 2 години без химия не става и не става то се завъдиха едни белокрилки и едни плесени не е за разправяне.Ако ги садиш някъде на широко и течение може и да стане но при мен не става- пробвах.

бат тянко
29.08.2020, 07:07
Перка, като чета колко химия се слага на домата, се чудя какво значи ”домашен домат”. Веднага асоциирам с пчеларството и култовото ”Прасета не може, а кучета и котки може.”

Много вярна аналогия Румба. Нахакали го с 5,6 препарата и сетне се кефят на домашното му качество. Ми в него свети половината менделеева таблица. Баш като домашния мед. Дето в него всичко е еко. Барабар с флуметрина, кумафоса и амитраза. Има изключения ама те са редки като Дядо Добри. Мир на праха му! Така че, всеки който иска чиста стока, да иска и анализ от производителя.

mici-92
29.08.2020, 07:59
Перка, като чета колко химия се слага на домата, се чудя какво значи ”домашен домат”. Веднага асоциирам с пчеларството и култовото ”Прасета не може, а кучета и котки може.”
Една година бях в село до Любимец в една оранжерия.Домата беше толкова чист,че пипнах листата да не са изкуствени.Как се постига това.Трябва да има мяра.

dvd111
29.08.2020, 08:41
... Така че, всеки който иска чиста стока, да иска и анализ от производителя.
И "като си купиш бисквитки "Катеричка" ..."...Няма човек, който да не е лъган през живота си от некоректен търговец, затова всеки предпочита (ако има възможност) да си купува от някой, на когото има доверие. Каква е гаранцията, че някой, който е решил да мами, не предлага различен мед от този, за който е правен анализа? От друга страна, въпреки коректността си, всеки е хубаво да си изследва меда, защото може да има проблем и по независещи от него причини (Спомням си, че тук колега беше писал за антибиотици в меда, които се оказало, че са заради давани лекарства на рибата в близък язовир!)
Но защо разходите по тези изследвания не се поемат от държавата? Нещо повече, защо не станат задължителни за всички и резултатите да се изнасят в онлайн публичен регистър на всички пчелари? Така, при едни пълни анализи всички ще имат полза: купувача ще намери най-близо до дома си, точно меда който търси, държавата ще знае нивото на замърсяване във всяка точка на страната, на учените също ще им е от полза...И при едни коректни данни и реални, сурови наказания за манипулиращите резултатите, на българския мед ще започне да се гледа по-сериозно и тук и в чужбина...Нооо, както казваше покойния Петко Бочаров - Да, ама не!...

Георги 1974
29.08.2020, 08:57
Имам познати които почти не пръскат с отрови но има особености дето не всеки има възможност да приложи
Градината им е в полето няколко декара имат и с.с.животни торта не им е проблем вода също имат.
Садят доматите много нарядко нещо от сорта на метър междуредие и не знам си колко от стрък до стрък ( садят по два) ама бая шахматно.Сеят за тях биволско сърце и розови а за продажба разни професионални сортове де де една семка е не знам си колко стотинки.Интересно е , че винаги ги садят север - юг.Между доматите садят и други щуротии.Мучилират.Има и бетонни колци с опъната тел за вибрации за опрашване.И разни други дребни детаили единия е , че са 4 човека и никой не ходи на работа с това се занимават имат и бая животни де 10 крави и др..
Мисълта ми е, че работата не е като говоренето на приказки много неща са лесни но на практика не е баш така.Мое си мнение!

julian103
29.08.2020, 09:24
...И "като си купиш бисквитки "Катеричка"

Харесаха ми въпросите, които поставяш в поста си! Ще ги отделя за да се виждат по-ясно:

1. Но защо разходите по тези изследвания не се поемат от държавата?
2. Защо не станат задължителни за всички (пчелари)?
3. Защо резултатите не се изнасят в онлайн публичен регистър на всички пчелари?
4. Защо държавата не знае нивото на замърсяване във всяка точка на страната?...

Сега като ги чета и препрочитам, се пресетих за един виц, в който може би се съдържа отговора на тези въпроси:

" На проведено широко скроено социо-изследване се установило, че въпросите "Какво да ям?, Къде да седна? и Какво да правя?" - учудващо се удовлетворяват от един и същи отговор сред множеството интервюирани ...."

Да, колега! На "Държавата"(разбирай управниците) и е през к**а не само за пчеларите! hi;


П.П. И за да е по темата: Ами такова е времето у нас през 2020г.!

mici-92
29.08.2020, 11:00
Имам познати които почти не пръскат с отрови но има особености дето не всеки има възможност да приложи
Градината им е в полето няколко декара имат и с.с.животни торта не им е проблем вода също имат.

Мисълта ми е, че работата не е като говоренето на приказки много неща са лесни но на практика не е баш така.Мое си мнение!
Нищо добро е.Има години, с влажни и хладни пролетти,когато никакви ,,хватки",не минават.

Трендафил Дончев
29.08.2020, 12:42
Виж садя около 10 сорта всяка година любими са ми биволските сърца и розовите ама и те са различни модели.А относно купените си ги садя ей така за густото просто експеримент но от тия евтините а не професионални сортове и хибриди.Та тази година бе доста тежка за доматите виж картофите станаха чудо миналата бе обратното.
Та тая година бях доста приятно изненадаб от сорта Сан Марцано пребори вирусите и няма да му пада цвят и прочие роди доста не боледува и на всичко отгоре лично за мен е доста вкусен.Сух месест сладък домат единствените косури де му намирам , че са малки ама такъв си му е сорта безколов макар, че съм им сложил колци и ципата му е дебела за моя вкус.Та едни сортове един до друг еднакво гледани едните боледуват а другите не явно е сортова черта а и явно при мен си е мани разни.Поне така мисля.

Моите дългучи тази година вече започнаха да зреят. ;) Малко са, дребни са, малко жилава ципа имат, но по сладки от тези на пазара. Скъпо ми легнаха, но ЕКО. Едните са само с оборски тор, а другите които бяха в повече и са настрана са без. Определено тези с торта са по - добре/повече рожба/. Не са пръскани въобще. Появи се тук там петно отдолу, загниха два и няколко петнисти имаше, но добри за консумация. Това в началото. Сега вече са добре и периодично берем по кило, кило и половина за салатка. Абе, селска идилия. ;)

бат тянко
29.08.2020, 17:59
А покрай салатката нещо с градус?

Трендафил Дончев
29.08.2020, 18:14
А покрай салатката нещо с градус?

Е, от време на време дезинфекс на ръцете.:bigsmile:

бат тянко
29.08.2020, 20:08
Е, от време на време дезинфекс на ръцете.:bigsmile:

Не пропускай и вътрешно. Особено, ако срещнеш някой съмнителен. Само ликопен не стига.

Pero Melifero
31.08.2020, 10:51
бе аз за 3те години градинарстване покрай пчеларството, се научих че в ниското и топлото не пръскаш ли нонстоп, положението ще е като в социолог. проучване цитирано от колегата: ще ми ядете ... , а вие си разправяйте каквото искате. А за времето през 2020 какво да кажа? Супер си е:laughing:

бат тянко
31.08.2020, 11:33
бе аз за 3те години градинарстване покрай пчеларството, се научих че в ниското и топлото не пръскаш ли нонстоп, положението ще е като в социолог. проучване цитирано от колегата: ще ми ядете ... , а вие си разправяйте каквото искате. А за времето през 2020 какво да кажа? Супер си е:laughing:

Съгласен съм с теб за пръскането. Въпреки че се пръска с що ли не, домашното е по-вкусно. Но за времето не съм. Като тая година време не помня.

Трендафил Дончев
31.08.2020, 11:44
За който обича морето си беше прекрасно(лош ден нямаше), но тоз ковид ни разказа вярата. ;)

бат тянко
31.08.2020, 17:15
За който обича морето си беше прекрасно(лош ден нямаше), но тоз ковид ни разказа вярата. ;)

То за морето още си е баш. Ама за пчелите при мен си случи гадно.

Трендафил Дончев
31.08.2020, 18:21
То за морето още си е баш. Ама за пчелите при мен си случи гадно.

Що да е гадно, нямате високи температури? Тук кове едни 38 градуса от не знам кога и капка дъжд все още няма.

бат тянко
31.08.2020, 18:27
Що да е гадно, нямате високи температури? Тук кове едни 38 градуса от не знам кога и капка дъжд все още няма.
А тук температурата си е баш. С десет градуса надолу. Ама и при нас няма дъжд.

dvd111
31.08.2020, 18:53
Що да е гадно, нямате високи температури? Тук кове едни 38 градуса от не знам кога и капка дъжд все още няма.
Не стига, че не плаща данъци, ми и с претенции...:bigsmile:

Трендафил Дончев
31.08.2020, 18:57
Не стига, че не плаща данъци, ми и с претенции...:bigsmile:

Ей, сега ще ти изключа тока. Само на дивидита ще ми станеш. :bigsmile:

Pero Melifero
01.09.2020, 10:06
Ей, сега ще ти изключа тока. Само на дивидита ще ми станеш. :bigsmile:

мани човека, ами ходи да помагаш да гасите пожара, че ви изгоря гората

Алексиев
01.09.2020, 10:16
бе аз за 3те години градинарстване покрай пчеларството, се научих че в ниското и топлото не пръскаш ли нонстоп, положението ще е като в социолог. проучване цитирано от колегата: ще ми ядете ... , а вие си разправяйте каквото искате. А за времето през 2020 какво да кажа? Супер си е:laughing:

Pero, ако овладееш правилното, балансирано хранене и поливане на доматите, мноого рядко ще използваш помпата. Казвам ти го като човек практикувал занаята 40 години и то не по инерция. На полето възникват обстоятелства независещи от градинаря, на него остава да вземе адекватни мерки след това, но в едно защитно съоражение, каквото е оранжерията например, почти сто процента вината за болестите е в градинаря. Нямам против да говорим по-подробно, но ако може в другата тема, че батърясахме темата за времето което при нас е яко сухо и адски топло. Язък, че се водим планнина.

Filyov
01.09.2020, 12:58
Понеже лятото не беше от най-топлите и сега малко като компенсация идват тези горещини.

Трендафил Дончев
09.10.2020, 07:54
След толкова суша, заваля яко. bow;

Христо Димитров
09.10.2020, 17:07
След толкова суша, заваля яко. bow;


В нашия район - Троян, не е спирало вече 2 дни. И реките вдигнаха нивата.Имахме нужда от този дъжд.

varom
09.10.2020, 19:39
След толкова суша, заваля яко. bow;
Доста късно, но при тая суша , дъждът си е добре дошъл.Само дано не вземе да си изсипе пропуснатите месечни норми накуп.
При нас обаче лятото си бе доста мокро и не особено топло.Но септември беше сух ,нямаше капка дъжд и не можах да намеря и откъсна
нито една Сърнела.

Pero Melifero
09.10.2020, 22:22
Доста късно, но при тая суша , дъждът си е добре дошъл.Само дано не вземе да си изсипе пропуснатите месечни норми накуп.
При нас обаче лятото си бе доста мокро и не особено топло.Но септември беше сух ,нямаше капка дъжд и не можах да намеря и откъсна
нито една Сърнела.

до Декември имаш време и ще наваксаш;)

бат тянко
10.10.2020, 08:34
И времето вече не е както едно време. Преди време, септември бележеше идването на есента с обилни дъждове. А сега се кефим на два дена дъжд. Ако продължи така, и да се справим с Ковид-19, ще се изправим срещу Ковид-20 - сушата. А срещу суша ваксина няма, няма и да има. Какви дъждове бяха едно време........

varom
10.10.2020, 20:05
до Декември имаш време и ще наваксаш;)

Благодаря за предсказанието.Сбъдна се бързо.Миналата събота нямаше нищо,но днес направих сефтето и има много.

Pero Melifero
11.10.2020, 08:32
Благодаря за предсказанието.Сбъдна се бързо.Миналата събота нямаше нищо,но днес направих сефтето и има много.

Дружбата ми с Боянския оракул явно има странични ефекти:laughing:

Гогол
30.10.2020, 21:21
Дружбата ми с Боянския оракул явно има странични ефекти:laughing:

А ако не е тайна ,кой е този Боянски оракул? Знам за Боянската черква и стенописите и,но за този оракул чувам от теб. Ний старчоците за лек какво ли не правим вече.Ще му припалим по свещичка,ще му занесем дарове от сърце и ще го благословим до бога. А той да ни предскаже кое ще ни гътне–короната или машинката.

Pero Melifero
02.11.2020, 12:11
А ако не е тайна ,кой е този Боянски оракул? Знам за Боянската черква и стенописите и,но за този оракул чувам от теб. Ний старчоците за лек какво ли не правим вече.Ще му припалим по свещичка,ще му занесем дарове от сърце и ще го благословим до бога. А той да ни предскаже кое ще ни гътне–короната или машинката.

Тегава работа ще е, откакто Слънцето го изпепели. Иначе е на лесно място, щом знаеш Боянската църква. Това с даровете ми хареса, видимо имаш подход и ако успееш да осъществиш контакт + подходящия Армаган, няма начин да не ти помогне с каквото може, а то може да е и много, и малко;). Зависи от индивидуалността и личните възприятия на всеки от нас, но при всички случаи, срещата ще я запомниш:laughing:

бат тянко
02.11.2020, 19:00
Абе Перка Тръмп ряпа да яде? Аз не знам дали Гогол ща разбере, щото аз нищо???? Къв беше тоя отговор......

Трендафил Дончев
02.11.2020, 19:25
Абе Перка Тръмп ряпа да яде? Аз не знам дали Гогол ща разбере, щото аз нищо???? Къв беше тоя отговор......

Не си в час, затова тъй.;)

Pero Melifero
02.11.2020, 21:22
Абе Перка Тръмп ряпа да яде? Аз не знам дали Гогол ща разбере, щото аз нищо???? Къв беше тоя отговор......

Е ти като по-рутиниран от мен, не разбра ли досега, че е добре много да говориш и нищо да не казваш:laughing:
Иначе Слънчевия добре ти го каза, явно Джендема му е отворил чакрите и всичко ми хваща от раз или пък просто е много печен:bigsmile:

Трендафил Дончев
02.11.2020, 22:18
Иначе Слънчевия добре ти го каза, явно Джендема му е отворил чакрите и всичко ми хваща от раз или пък просто е много печен:bigsmile:

Ти още ли се съмняваш? ;) А аз от известно време съм само на първа. :bigsmile:

Pero Melifero
02.11.2020, 22:36
Ти още ли се съмняваш? ;) А аз от известно време съм само на първа. :bigsmile:

За някои неща вече нямам никакво съмнение, за други винаги ще се съмнявам. За това за което питаш - не.
А времето? Времето е доста разтегливо понятие, по-важното е, че за всяко нещо си има време

julian103
03.11.2020, 07:53
Иначе Слънчевия добре ти го каза, явно Джендема му е отворил чакрите и всичко ми хваща от раз или пък просто е много печен:bigsmile:
И аз нищо не му разбрах, но на времето, майка ми само с един шамар успяваше да ми отвори чакрите, да ми стабилизира кармата, да ми изчисти аурата и ... да спестим от психолог. :bigsmile:

Трендафил Дончев
03.11.2020, 08:39
И аз нищо не му разбрах, но на времето, майка ми само с един шамар успяваше да ми отвори чакрите, да ми стабилизира кармата, да ми изчисти аурата и ... да спестим от психолог. :bigsmile:

А, защо казваш, че нищо не разбираш? Значи урока още не е завършил. :bigsmile:

Pero Melifero
03.11.2020, 09:20
И аз нищо не му разбрах, но на времето, майка ми само с един шамар успяваше да ми отвори чакрите, да ми стабилизира кармата, да ми изчисти аурата и ... да спестим от психолог. :bigsmile:

Сега разбра ли защо специалистите отричат боя като средство за възпитание на децата? После, на дърти години, без да те ошамарят не можеш да стоплиш.:laughing:


А, защо казваш, че нищо не разбираш? Значи урока още не е завършил. :bigsmile:
Половинчатите мерки никога не са работили на 100%;)

Гогол
04.11.2020, 20:47
Е ти като по-рутиниран от мен, не разбра ли досега, че е добре много да говориш и нищо да не казваш:laughing:
Иначе Слънчевия добре ти го каза, явно Джендема му е отворил чакрите и всичко ми хваща от раз или пък просто е много печен:bigsmile:
Ейй,ама толкова завоалирано го казвате всички. Съгласен съм с Бат Тянко,че нищо не разбрах. Добре че един приятел ми го изрече дословно на лични.Да не би да ви е уплашил с неговите пророчества за лоша болест по пчелите,лоша година откъм урожай на мед или торнадо над пчелина ви ,та не смеете да го наречете с именцето му? Щото ,това са най лошите анатеми за един пчелар.
Може да е срещнал мечка–стръвница когато е кръстосвал горите на Еленския балкан и от там да е придобил този дар–божи;)

Pero Melifero
04.11.2020, 22:51
Ейй,ама толкова завоалирано го казвате всички. Съгласен съм с Бат Тянко,че нищо не разбрах. Добре че един приятел ми го изрече дословно на лични.Да не би да ви е уплашил с неговите пророчества за лоша болест по пчелите,лоша година откъм урожай на мед или торнадо над пчелина ви ,та не смеете да го наречете с именцето му? Щото ,това са най лошите анатеми за един пчелар.
Може да е срещнал мечка–стръвница когато е кръстосвал горите на Еленския балкан и от там да е придобил този дар–божи;)

Може и да не ти се вярва, но не случайно е казано: "... и всеки който търси, намира; и на този, който хлопа, ще се отвори..." Матей 7:8
Тъй че имай вяра чадо, приготви Армаган(но да е от сърце;)) и идвай!

Гогол
10.11.2020, 22:14
Тъй че имай вяра чадо, приготви Армаган(но да е от сърце;)) и идвай!
Е, ама как да вервам бе Перо, ама я съм си атеист и в дъното на душата си? Тия дето ги цитираш и аз съм ги изтрил ,съм ги чел преди 55–65 годин,когато баба ми искаше да ма жени за една комшийска на нея мома ,че много и помагала/ и на пчелите,щото баба ми ме научи как да отчувам пчели,в тръвни./ ,а тя беше православна,вярваща женица.Идваше в неделя /тя беше в другия край на селото,два баира преваляше докато дойде до нас/,хващаше ме за ръка и до църквата ми ги четеше тези дето ти ги пишеш. Ама от дявол набожник става ли,питам те аз?Аз карах все по джагъла.Лесното,лесното и затуй избягах в града.И не сгреших,ама хич.
Прав си/то не е твое умозаключение ,но си го прочел и го споделяш,но доколко ще стане/ и за похлопването и отварянето,за търсенето и намирането защото си длъжен да пробваш. Но докато се получи това което ми предлагаш по Матея,главите ни бая ще са наръбени от принципа"проба–грешка".
Ако похлопаш на тази,неправилната врата много бой ще изядеш.Това ти го казвам от опит. От много свадби съм връщан да знаеш за тези мои години. На теб може да ти се е получило по стечение на обстоятелствата или такава да ти е кармата/нали си в досег с БОЯНСКИЯ МАГЕСНИК ЛИ БЕШЕ,ОРАКУЛ ЛИ БЕШЕ/,знам ли.Божия ми ти работа е туй нещо.А вий сте в контакт с него, аз съм далече,атеист,антихрист и т.п.
П.П. Всичко туй е ала,гъзъ работа ,Перо. Това е за да не им искаме равносметка ,защо той яде за петима,а на теб дава като за коте. И след туй, оттатък ти щял си да живееш по добре от него защото си вярвал.А отатък е сиво Перо,без цвят. Айде глупости. Затова съм атеист.Лека и спокойна.

Pero Melifero
10.11.2020, 23:05
Е, ама как да вервам бе Перо, ама я съм си атеист и в дъното на душата си? Тия дето ги цитираш и аз съм ги изтрил ,съм ги чел преди 55–65 годин,когато баба ми искаше да ма жени за една комшийска на нея мома ,че много и помагала/ и на пчелите,щото баба ми ме научи как да отчувам пчели,в тръвни./ ,а тя беше православна,вярваща женица.Идваше в неделя /тя беше в другия край на селото,два баира преваляше докато дойде до нас/,хващаше ме за ръка и до църквата ми ги четеше тези дето ти ги пишеш. Ама от дявол набожник става ли,питам те аз?Аз карах все по джагъла.Лесното,лесното и затуй избягах в града.И не сгреших,ама хич.
Прав си/то не е твое умозаключение ,но си го прочел и го споделяш,но доколко ще стане/ и за похлопването и отварянето,за търсенето и намирането защото си длъжен да пробваш. Но докато се получи това което ми предлагаш по Матея,главите ни бая ще са наръбени от принципа"проба–грешка".
Ако похлопаш на тази,неправилната врата много бой ще изядеш.Това ти го казвам от опит. От много свадби съм връщан да знаеш за тези мои години. На теб може да ти се е получило по стечение на обстоятелствата или такава да ти е кармата/нали си в досег с БОЯНСКИЯ МАГЕСНИК ЛИ БЕШЕ,ОРАКУЛ ЛИ БЕШЕ/,знам ли.Божия ми ти работа е туй нещо.А вий сте в контакт с него, аз съм далече,атеист,антихрист и т.п.
П.П. Всичко туй е ала,гъзъ работа ,Перо. Това е за да не им искаме равносметка ,защо той яде за петима,а на теб дава като за коте. И след туй, оттатък ти щял си да живееш по добре от него защото си вярвал.А отатък е сиво Перо,без цвят. Айде глупости. Затова съм атеист.Лека и спокойна.

Блажени са вярващите и тяхно е царството небесно Гоголе,
Тома Неверни повярва, значи и ти ще можеш;)

И подир осем дни учениците Му пак бяха вътре, и Тома с тях. Исус дохожда, като беше заключена вратата, застана насред, и рече: Мир вам! Тогава каза на Тома: Дай си пръста тука и виж ръцете Ми, и дай ръката си и тури я в ребрата Ми; и не бъди невярващ, а вярващ. Тома в отговор Му рече: Господ мой и Бог мой! Исус му казва: Понеже Ме видя, Тома, ти повярва, блажени ония, които, без да видят, са повярвали. Йоан 20:26-31

julian103
11.11.2020, 08:11
Щом сте се отворили на религиозна тема, ето и нещо от мене:

https://www.youtube.com/watch?v=FDHcnYNgUfA hi; (https://www.youtube.com/watch?v=FDHcnYNgUfA)

Filyov
11.11.2020, 11:23
Здравейте колеги,

Излизат ли все още пчелите ви от кошерите, предвид наближаващата зима, а и все още сравнително топлото време. :)

freddie46
30.11.2020, 14:25
Здравейте!
Днес е 30;11.Ходих преди два дни на двора за да използвам хубавото време да донапръскам дръвчетата.Пчерите си излизаха свободно от кошерите.Даже като ги подразних малко налитаха и да жилят.Дано не се збъднат прогнозите за големи студове,пък и да има да са за няколко дни.
Поздрави :Цветан Димитров