PDA

Виж пълната версия : Метод за отводка с малко труд



agro
13.12.2019, 21:42
Като преглеждах купищата файлове, събирани през годините с образователна цел, попаднах на този текст, копиран неизвестно откъде:

"Метод за естествено роене по изкуствен път
Този метод на роене се използва най-вече след акациевата паша, по време на свалянето на магазинните корпуси, при условие, че на всеки магазинен корпус има кръгъл отвор на предната стена с диаметър 25мм. След отнемането на магазинните корпуси, върху плодника се поставя празен магазинен корпус, след това покривната дъска, а върху нея връщаме магазинните корпуси, завъртяни на 180 градуса, т. е. прелката да е откъм задната страна на кошера. На другия ден сваляме магазинните корпуси, които са останали без пчели, и ги отнасяме за центрофугиране.

Предварително в празния магазинен корпус, под покривната дъска (ПК), се окачват две лентички флувалинат. За покривната дъска ще се захване рой с определена големина. Става дума за излишък пчели, които след отнемането на магазинните корпуси (а част от тях и преди това) са останали без работа. Бидейки безработни, те са не само излишни, но са и заплаха за изпадането на семейството в роево настроение.

В следобедните часове предприемаме следните мерки:
Сваляме магазина заедно с покривната дъска, на която се намира роят, и го поставяме на предварително подготвен магазинен корпус (или дъно), в който, според типа кошер, може да има 9 или 11 рамки с восъчни основи и една рамка със съвсем младо открито пило. Пилото може да се вземе от същия или от някой друг кошер (без пчели) и тази рамка, на която в клетка се намира млада оплодена пчелна майка, поставяме в средата на новосформирания кошер.
Старият кошер преместваме на ново място (на достяатъчно разстояние от новия кошер, за да го напуснат летящите пчели), а на неговото място поставяме ново-формирания кошер (роя). Освен пчелите от новосформирания рой, в новия кошер скоро ще се намират и всички летящи пчели от стария кошер. По този начин ще се образува доста силен рояк, със значителни отлики от естествения рой.
До края на денят и през нощта всички пчели ще напуснат магазина и ще преминат в плодника при рамката с пило и рамките с восъчни основи. В сутрешните часове ще снемем магазинния корпус и поставените по-рано лентички. Оставяме на пчелите сами да освободят пчелната майката.
Понеже старият кошер е останал без летящи пчели, стесняваме входа и през следващите няколко дни, докато не пораснат нови летящи пчели, подхранваме с разреден мед или захарен сироп. Подхранваме и новосформирания рояк със захарен сироп 1:1, за да изгради по-бързо питите.
След 8-9 дни отваряме новосформирания кошер и изваждаме по-рано поставената рамка с пило. Тя е послужила, като примамка за останалите акари, а освен това, тъй като на нея имаше съвсем младо отворено пило при поставянето й в кошера, сме предоставили възможност за залагане на маточници, в случай че майката не бъде приета. Значи, тази рамка е имала и контролна функция относно приема на майката. Връщаме рамката в стария кошер или в някое друго семейство. Тогава снемаме и клетката, в която е била майката, и проверяваме набързо активността на майката и на роя, като цяло.

През следващите дни, в зависимост от нуждата, продължаваме да храним с по 100-200 грама сироп, а допълнително следим за навременното разширяване на кошера с подаване на рамки с восъчни основи (или на цял корпус, което зависи от типа кошер), с евентуално изваждане на новоизградените рамки или с пренасяне на запечатаното пило в горния корпус (при кошер Лангстрот-Рут и фарар) с цел по-ефективното използване на силата на рояка.

Със старият кошер постъпваме, както и с останалите по-добни семейства.

Има възможност, при желание, да се формира и двумайчин или двусемеен кошер. В този случай старият кошер не се мести на друго място, а след приключване на работите, свързани с формирането на роя, се поставя над новоформирания рой, с вход, обърнат на противоположната страна спрямо предишното му положение, а така – и спрямо входа на роя.

Какво постигнахме чрез този модифициран метод?
Създаване на ново семейство, което по възможно най-добрият начин може бързо да се развива, използвайки силата на естествения рой.
Освободихме, чрез поставяне на рамката с пило и на противоакарните лентички, новосъздаденото семейство от голям брой акари.
Новото пчелно семейство ще се развива изцяло на новоизградени и незаразени пити, с което е освободено и от много други болести и проблеми, които носят старите пити.
Спряхме евентуално роене и всички, свързани с него проблеми.
Направихме ново пчелно семейство по най-рационалния и продуктивен начин. Рационален, защото няма стръскване и подреждане на рамки. Продуктивността се постига чрез бързото развитие и най-големия брой изградени и засеменени рамки.
Чрез модифицирания метод получихме доста силен рой (защото му осигурихме и всички летящи пчели), който ще има още по-бързо развитие, и избягнахме евентуално обединяване на няколко по-малки рояка в един, както се препоръчва в основния (оригиналния) метод, ако роякът от един кошер се окаже недостатъчно голям.
В зависимост от силата на роя и качеството на майката, както и от пашните условия, съществува възможност за поставяне на магазинен корпус.

Чрез тази модификация е възможно всички пчелари, и най-вече онези, които пчеларстват стационарно или не желаят да ползват други места, да разширят качествено пчелина си чрез формиране на нови здрави семейства, без много труд.

Предложеният модифициран метод на роене е резултат преди всичко на личен опит, придобит от използването на съвременните методи за размножаване на пчелните семейства.

Източник: сп. „Пчелар”-Белград, бр. 5/2003"

Важно ми е да чуя какво е мнението ви за такъв метод. Като идея ми харесва и смятам да опитам тази пролет, фумагилина може да заменя с нещо по-така.

ch.atanasov
13.12.2019, 22:00
Важно ми е да чуя какво е мнението ви за такъв метод. Като идея ми харесва и смятам да опитам тази пролет, фумагилина може да заменя с нещо по-така.

Бля -бля.Дрън-дрън, че ми иска още символи.

Ангел Йосифов
13.12.2019, 22:02
Според мен,метода никак не кореспондира с електрониката...

Георги 1974
13.12.2019, 22:04
Фумагилина е антибиотик и май не се произвежда вече и е за Нозематоза а тук май говорят за Вароатозата.

barkov1982
13.12.2019, 22:05
Искаш да го ползаваш като метод за отводки и след това да добиеш стоков мед или само за увеличение.? Ако е първото, кои са ти пашите и времето между тях?

barkov1982
13.12.2019, 22:06
Фумагилина е антибиотик и май не се произвежда вече и е за Нозематоза а тук май говорят за Вароатозата.

Не дръж на тея работи в статията пише флувалинат
П. П. Нали знаеш, че агрото си е фен на химията(безвредната)

Георги 1974
13.12.2019, 22:13
Не дръж на тея работи в статията пише флувалинат
П. П. Нали знаеш, че агрото си е фен на химията(безвредната)
Ами освен, че започват с ф са за различни работи и щом ще го сменя реших да обърна внимание.

Георги 1974
13.12.2019, 22:27
Недостатък е, че в двете семействаза сравнително дълго време се нарушава съотношението между летящи и нелетящи пчели

agro
13.12.2019, 23:45
Фумагилина е антибиотик и май не се произвежда вече и е за Нозематоза а тук май говорят за Вароатозата.
Я, объркал съм името, съседната тема беше за фумагилин, та стана грешка с флувалинат.

Трендафил Дончев
13.12.2019, 23:51
Важно ми е да чуя какво е мнението ви за такъв метод. Като идея ми харесва и смятам да опитам тази пролет, фумагилина може да заменя с нещо по-така.

Метода е добър и аз го ползвам често. Добър е най - вече за начинаещи пчелари и е възможно още малко да се опрости с което да се съкрати некомпетентното ровене на начинаещия и евентуалното смачкване на майката.

agro
13.12.2019, 23:59
Знам, че има метод с налитане при майката, не съм пробвал, гореописаното доста ми прилича на това, само че по-усложнено.

Трендафил Дончев
14.12.2019, 00:01
Знам, че има метод с налитане при майката, не съм пробвал, гореописаното доста ми прилича на това, само че по-усложнено.

Да. Това загатнах в по горния си пост. Нищо ново под Слънцето.

julian103
14.12.2019, 05:13
Метода е добър и аз го ползвам често. Добър е най - вече за начинаещи пчелари и е възможно още малко да се опрости с което да се съкрати некомпетентното ровене на начинаещия и евентуалното смачкване на майката.


Да. Това загатнах в по горния си пост. Нищо ново под Слънцето.

Г-н Дончев, щом сте ползвали този метод, бихте ли го описали подробно и опростено? blush;
Благодаря предварително!

Трендафил Дончев
14.12.2019, 06:49
Г-н Дончев, щом сте ползвали този метод, бихте ли го описали подробно и опростено? blush;
Благодаря предварително!

Пренасяш основния кошер в страни, а на старото място поставяш нов. Пита с майката се поставя в новия и се стръскват половината пчели, останалите ще се върнат. В новият се поставят готови пити или основи. Сироп на корем/особено при основи/ и се следи работата им. В другия се оставя майка за приемане или се оставя да си произведе. Това по решение на пчеларя. Ако предварително си е подготвил нови майки си е направо - кеф.;) И тук се подава сироп, но по - внимателно. Може и още по - прост и мързелив начин, но вече се започва прекаляване, което не е за предпочитане.

julian103
14.12.2019, 09:08
Пренасяш основния кошер в страни, а на старото място поставяш нов. Пита с майката се поставя в новия и се стръскват половината пчели, останалите ще се върнат. В новият се поставят готови пити или основи. Сироп на корем/особено при основи/ и се следи работата им. В другия се оставя майка за приемане или се оставя да си произведе. Това по решение на пчеларя. Ако предварително си е подготвил нови майки си е направо - кеф.;) И тук се подава сироп, но по - внимателно. Може и още по - прост и мързелив начин, но вече се започва прекаляване, което не е за предпочитане.


Благодаря, г-н Дончев, но този метод е (почти)традиционния за правене на отводки (с разделяне на летящите пчели)! В тази тема (постнато в №1) се обяснява друго - извеждане на излишни след пашата пчели, захванали се на подкапачната табла върху противоакарни лентички (поне аз така го разбрах blush;) и висящи в празен (без рамки) магазин.

ch.atanasov
14.12.2019, 09:18
Пренасяш основния кошер в страни, а на старото място поставяш нов. Пита с майката се поставя в новия и се стръскват половината пчели, останалите ще се върнат. В новият се поставят готови пити или основи. Сироп на корем/особено при основи/ и се следи работата им. В другия се оставя майка за приемане или се оставя да си произведе. Това по решение на пчеларя. Ако предварително си е подготвил нови майки си е направо - кеф.;) И тук се подава сироп, но по - внимателно. Може и още по - прост и мързелив начин, но вече се започва прекаляване, което не е за предпочитане.

Както си го описал си е направо песен. От поста на агрото, направо ми се зави свят, а и баси лесното. sweating;Ще премяташ магазини и корпуси в несвяст, но той има количка за вдигане и не му пука.:bigsmile:

Трендафил Дончев
14.12.2019, 09:24
Благодаря, г-н Дончев, но този метод е (почти)традиционния за правене на отводки (с разделяне на летящите пчели)! В тази тема (постнато в №1) се обяснява друго - извеждане на излишни след пашата пчели, захванали се на подкапачната табла върху противоакарни лентички (поне аз така го разбрах blush;) и висящи в празен (без рамки) магазин.

Така де. В единия случай си ги местим ние, без да се интересуваме кои пчели какви са, а в другия след като махнем корпуса/магазина, отнемаме насъбралите се пчели. Отместваме основния кошер и поставяме тези пчели в нов. Летящите се присъединяват и те към него. Принципа е един и същи, но начина на извършване е малко по различен. В момента в който махна корпуса/магазина с мед ще имам работа по него - вадене на меда примерно и тогава няма как хем мед да вадя, хем пчели да разделям. А има ли значение коя пчела ще сложа тук или там - все пчели. Не - да били работните от корпуса/магазина. Те сигурно другите са безработни. :bigsmile: Абе, всеки си прави някакви експерименти, пише разни статии и чака да стане звезда. ;)

Трендафил Дончев
14.12.2019, 09:32
Както си го описал си е направо песен. От поста на агрото, направо ми се зави свят, а и баси лесното. sweating;Ще премяташ магазини и корпуси в несвяст, но той има количка за вдигане и не му пука.:bigsmile:

Колкото по просто и бързо се работи с пчелите е толкова по - добре за тях.

Илиев
14.12.2019, 09:36
Догодина съм решил да пробвам по-най лесния начин, подобен Венеровият, само че без снелгрова дъска и др.......местя стария кошер настрани, в новия кошер на старото място слагам пити с малко мед, и след 3-4 часа им давам един запечатан маточник, и да се оправят.

Трендафил Дончев
14.12.2019, 09:41
Догодина съм решил да пробвам по-най лесния начин, подобен Венеровият, само че без снелгрова дъска и др.......местя стария кошер настрани, в новия кошер на старото място слагам пити с малко мед, и след 3-4 часа им давам един запечатан маточник, и да се оправят.

Има и още по - прост начин и за 5 минути се постига, но хайде да не дразним лъвовете.:bigsmile:

julian103
14.12.2019, 09:45
... Те сигурно другите са безработни. :bigsmile: ...

Точно това иска да каже автора, че са безработни! И като ги изведе в отводката им спуква гъ$а от работа на 9/11 восъчни основи:bigsmile:. А и за лентичките нищо не обяснихте г-н Дончев. Защото може би в тях е "пиниза" на тоя метод :P - "Освободихме, чрез поставяне на рамката с пило и на противоакарните лентички, новосъздаденото семейство от голям брой акари.
Новото пчелно семейство ще се развива изцяло на новоизградени и незаразени пити, с което е освободено и от много други болести и проблеми".

Трендафил Дончев
14.12.2019, 10:05
Точно това иска да каже автора, че са безработни! И като ги изведе в отводката им спуква гъ$а от работа на 9/11 восъчни основи:bigsmile:. А и за лентичките нищо не обяснихте г-н Дончев. Защото може би в тях е "пиниза" на тоя метод :P - "Освободихме, чрез поставяне на рамката с пило и на противоакарните лентички, новосъздаденото семейство от голям брой акари.
Новото пчелно семейство ще се развива изцяло на новоизградени и незаразени пити, с което е освободено и от много други болести и проблеми".

Този който я е писал тази статия е останал с убеждението, че след като е махнал питите от корпуса/магазина и тези пчели които се събират там в свободното пространство са вече безработни. Първо те са стресирани и от изчезване на питите, второ се стремят да запълнят празното пространство, и ако има обилна паша още на деня ще започнат да строят пити. Но ако обаче няма това пространство, няма да има и такива пчели. Този метод го има в един клип в който едни американци в голям пчелин, след като вземат медовите пити, събират тези пчели без значение от кой кошер са, дори образувалите се рояци по тръбите на помещението и ги насипват в десетки кошери. Кошерите дори не ги свалят от камиона. Майките са подготвени предварително, поставят клетките, брезента отгоре и хайде на другия пчелин. Хватки много. Само да ти е богата фантазията. Иначе за лентите - "майсторите" правят по много неща едновременно. Ние сме слаба ракия и ще правим само отделни незначителни, прости, бързи, елементарни операцийки, водейки до много качествени резултати. :bigsmile:

ivootur
14.12.2019, 10:38
Догодина съм решил да пробвам по-най лесния начин, подобен Венеровият, само че без снелгрова дъска и др.......местя стария кошер настрани, в новия кошер на старото място слагам пити с малко мед, и след 3-4 часа им давам един запечатан маточник, и да се оправят.

Правил съм го като си заселвах фарарите от ДБ. Трябва да има доста пчела. Аз изтърсвах по 2 пити млада пчела и пак трудно се развиха до есента. Заселвах ги само на основи и яко хранене цяло лято.

Трендафил Дончев
14.12.2019, 10:42
Правил съм го като си заселвах фарарите от ДБ. Трябва да има доста пчела. Аз изтърсвах по 2 пити млада пчела и пак трудно се развиха до есента. Заселвах ги само на основи и яко хранене цяло лято.

Този метод става добре, когато има много пчели, тоест когато кошера който ще делим е много силен за да може да не се почувства липсата на пчели и в двата кошера в последствие. Така и се спазва правилото - силни кошери се правят от силни такива.

Георги 1974
14.12.2019, 12:33
Добре де отводките лесно ще ги направите по мързеливия начин ама мед ще вадите ли от тях или цяло лято ще ги дондуркате и после зимата пак ще са по смотани от основните.
Ебаси мързеливата работа да го направиш за 10 мин. и после цяло лято да му трантуваш

rumenggr
14.12.2019, 13:13
Добре де отводките лесно ще ги направите по мързеливия начин ама мед ще вадите ли от тях или цяло лято ще ги дондуркате и после зимата пак ще са по смотани от основните.
Ебаси мързеливата работа да го направиш за 10 мин. и после цяло лято да му трантуваш

Правил съм го като си заселвах фарарите от ДБ. Трябва да има доста пчела. Аз изтърсвах по 2 пити млада пчела и пак трудно се развиха до есента. Заселвах ги само на основи и яко хранене цяло лято.
Заслужава си метода, но за да има ефект същия сезон, трябва да се планира предварително спрямо климата и пашата в района. Ако и майката я бива, екстра. Аз имам добри записки по такова разделяне и добър резултат. Сега ги погледнах. Дончев е посочил, без достатъчно храна не се извличат плюсовете на метода. Ефекта - Семейството е било със захранен маточник!!! Голият рой, направен на 14.05. с двугодишна, но работливя майка върху пита с пило, на третия ден е събрал към 5 междурамия пчели. На 16-ия ден е изградил целия корпус и е имал 7 рамки пило. Записал съм 8, но едната е била непълна. На 48-ия ден е получил трети корпус. На 79-ия ден след сформирането му е дал 16 рутови рамки мед+ 28 изградени(добавил съм пита с прашец)+ пълноценно семейство. Целта е била юлската паша. Майката беше отлична Ф1. Направи три сезона медосбор и след това оставих пчелите да си я сменят.

Трендафил Дончев
14.12.2019, 13:27
Добре де отводките лесно ще ги направите по мързеливия начин ама мед ще вадите ли от тях или цяло лято ще ги дондуркате и после зимата пак ще са по смотани от основните.
Ебаси мързеливата работа да го направиш за 10 мин. и после цяло лято да му трантуваш

Защо все искаме да извлечем полза от дадено нещо и то не само една, но и няколко? Нека първо да направим отводките, да ги направим нормални семейства, а след това ще видим какво ще правим. Ако се развият добре, ако факторите са подходящи за събиране и на мед, ще се извади и такъв. Но предимно това не се получава. Някои си фантазират, че от даден кошер се вади отводка или рояк и след това основното семейство дава два магазина мед, а отводката/рояка един. Да, да - ама не. Предимно при такава операция се действа цяло лято върху кошерите за да станат добри семейства, а на другата година се очаква и мед. Е, някой, ако е фокусник съм съгласен, но всичко зависи от фактори, които не са за пренебрегване. Моя опит е такъв: - правя отводките, създавам им условия и ги забравям.

ch.atanasov
14.12.2019, 13:39
...Някои си фантазират, че от даден кошер се вади отводка или рояк и след това основното семейство дава два магазина мед, а отводката/рояка един. Да, да - ама не.


Не, не си фантазират, но пропускат да споменат, че това им се случва с един кошер и то на десет години веднаж.

:bigsmile:

Трендафил Дончев
14.12.2019, 14:47
Не, не си фантазират, но пропускат да споменат, че това им се случва с един кошер и то на десет години веднаж.

:bigsmile:



Знам ли, всеки си говори каквото си иска. Мохабет да става.;)

barkov1982
14.12.2019, 15:01
Искаш да го ползаваш като метод за отводки и след това да добиеш стоков мед или само за увеличение.? Ако е първото, кои са ти пашите и времето между тях?

Това попитах вчера, ама без отговор, но като се даде отговора може да се знае има ли шанс или не, да стане раУтата

бат тянко
14.12.2019, 16:43
Има и още по - прост начин и за 5 минути се постига, но хайде да не дразним лъвовете.:bigsmile:

Слагаш един бидон с лек захарен сироп и отвреме навреме дърпаш пчелата?

georgi rumenov
14.12.2019, 19:38
Методът работи но семейството трябва да е пред роево положение защото основното семейството отслабва много и без храна първите двадесет дни губи сезона,( минимум по хранилка на ден) аз от водката я правя със изградени рамки и нея нея храня защото от нея не чакам нищо този сезон. Такава одводка без помощ от друго семейство не може да даде мед защото пчелата се стопява точно по време на пашата. Пак казвам семейство трябва да е пред роево положение да ври от пчела със средно и слабо семейство нищо не става.

Георги 1974
14.12.2019, 19:55
Покойния проф. Вучков използваше думата ,, смачканак,, та със смачканак в гладимор не става или трябва каспийски разтвор или обилна паша а някоя майка ф1 като на Румен ще е от полза ама Агрото май е със свищачета.
И от мързелива отводка ще стане работлива.

barkov1982
14.12.2019, 20:46
Ако няма 35-40 дни до следващата паша(междувременно добри условия и малко акъл от пчеларя)и семействоъо не е поне два ДБ корпуса или 3 рута,ще стане ама на книга само. Хубава акациева паша съм имал веднъж, след нея пчелите бяха блокирали майката(общо пило имаше не повече от 4 рамки предимно запечатано) , после в почивката я освободиха и се подготвиха за другата паша. Та така де, без малко акъл навреме и добри условия в природата, трудна работа

Георги 1974
14.12.2019, 23:38
Защо все искаме да извлечем полза от дадено нещо и то не само една, но и няколко? Нека първо да направим отводките, да ги направим нормални семейства, а след това ще видим какво ще правим. Ако се развият добре, ако факторите са подходящи за събиране и на мед, ще се извади и такъв. Но предимно това не се получава. Някои си фантазират, че от даден кошер се вади отводка или рояк и след това основното семейство дава два магазина мед, а отводката/рояка един. Да, да - ама не. Предимно при такава операция се действа цяло лято върху кошерите за да станат добри семейства, а на другата година се очаква и мед. Е, някой, ако е фокусник съм съгласен, но всичко зависи от фактори, които не са за пренебрегване. Моя опит е такъв: - правя отводките, създавам им условия и ги забравям.
Аз с фантазиите относно роенето приключих в смисъл не ходя редовно и семействата ми изпадат в роево та съм правил бая и голи и облечени роеве и съм сменял местата и т.н. та знам при мен какво става.Ако годината е добра станат на семейства и мед малко дадът щото се роят началото на май а слънчогледа почва края на юни.Но тая година 12 -13 ли бяха не помня едни в роево други предроево трети избягали и като настъпи гладимор що мед и захар изядоха зорлем загладиха косъма до есента.

Георги 1974
14.12.2019, 23:50
Заслужава си метода, но за да има ефект същия сезон, трябва да се планира предварително спрямо климата и пашата в района. Ако и майката я бива, екстра. Аз имам добри записки по такова разделяне и добър резултат. Сега ги погледнах. Дончев е посочил, без достатъчно храна не се извличат плюсовете на метода. Ефекта - Семейството е било със захранен маточник!!! Голият рой, направен на 14.05. с двугодишна, но работливя майка върху пита с пило, на третия ден е събрал към 5 междурамия пчели. На 16-ия ден е изградил целия корпус и е имал 7 рамки пило. Записал съм 8, но едната е била непълна. На 48-ия ден е получил трети корпус. На 79-ия ден след сформирането му е дал 16 рутови рамки мед+ 28 изградени(добавил съм пита с прашец)+ пълноценно семейство. Целта е била юлската паша. Майката беше отлична Ф1. Направи три сезона медосбор и след това оставих пчелите да си я сменят.
Румба ти си перфекционист и подхождаш като неврохирург към всеки случай а Агрото е много ама много умен човек ама неще да си отваря пчелите.Какво ли няма да измисли да не вдигне таванката не че ако не се наложи няма да го направи ама се стреми да не го прави.Та ако го раздели на две с налитане на летящата с добавяне на пило с пчели от други няма ли да е по лесно и по ефективно а ако искаш отводака за мед има ли по добро от сборните отводки медовици на Кашковский.
П.П.Всеки си ги гледа нещата от към неговия си ъгъл което и е правилното.

julian103
15.12.2019, 05:33
... Агрото е много ама много умен човек ама неще да си отваря пчелите.Какво ли няма да измисли да не вдигне таванката не че ако не се наложи няма да го направи ама се стреми да не го прави.Та ако го раздели на две с налитане на летящата с добавяне на пило с пчели от други няма ли да е по лесно ...


Не знам защо си останал с впечатление, че Агрото си прави отводките по "лесния начин" описан в първи пост?! Човека е споделил прочетено в статия и пита дали някой от съфорумниците, с повече опит, е практикувал този метод за направа на отводка без акар (или поне с по-малко акар). hi;

Трендафил Дончев
15.12.2019, 09:08
Не знам защо си останал с впечатление, че Агрото си прави отводките по "лесния начин" описан в първи пост?! Човека е споделил прочетено в статия и пита дали някой от съфорумниците, с повече опит, е практикувал този метод за направа на отводка без акар (или поне с по-малко акар). hi;

Колега, теб те интересуват лентичките с флувалинат конкретно за които ме попита в по горния пост, а и сега пак поставяш въпроса, защото всички го прескачат този момент. А какво се цели с тези лентички? Цели се това, че докато тези "безработни" пчели се сформират като рояк върху тези ленти да могат да се прочистят от акар. След това поставени в кошера само на основи да се пречистят от останал такъв и прекъсване на цикъла му на развитие. А оттук и някои други болести, както е написано в статията като се преместват на новите пити от старите заразени. Тези мерки се вземат по време на това делене за да може да се използва градежа без това да попречи при събирането на нектар както е в другите семейства. От тези мед няма да се вади.
Другото важно какво е? Това с нищо няма да помогне, ако в основния пчелин се ширят акар и болести. Трябва целия пчелин да се третира, защото само след месец, два тази отводка ще е на същия хал както и останалите кошери. А превантивни мерки с нови пити, чрез основи трябва да се правят постоянно, но мисля, че не се прави масово от пчеларите.

Георги 1974
15.12.2019, 10:29
Не знам защо си останал с впечатление, че Агрото си прави отводките по "лесния начин" описан в първи пост?! Човека е споделил прочетено в статия и пита дали някой от съфорумниците, с повече опит, е практикувал този метод за направа на отводка без акар (или поне с по-малко акар). hi;
Впечатлението ми е, че търси негативите на метода за евентуална бъдеща употреба.

agro
15.12.2019, 12:32
...Пита с майката се поставя в новия и се стръскват половината пчели, останалите ще се върнат... Ако предварително си е подготвил нови майки си е направо - кеф.;) ...

Аз точно това се опитвам да избегна - търсене на майката из питите, стръскване на пчели /пак ровене из питите/ и т.н. В описаното ми хареса това, че освен да намеря една пита прясно пило и да сложа майка в клетка, друга операция с питите от кошера няма.


...Ще премяташ магазини и корпуси в несвяст, но той има количка за вдигане и не му пука.:bigsmile:

Метода е описан за момент, когато така или иначе ще премяташ магазините, за да вадиш мед /все едно слагаш пчелогонка/, а в плодника ровиш само за рамка с прясно пило.


Благодаря, г-н Дончев, но този метод е (почти)традиционния за правене на отводки (с разделяне на летящите пчели)...

Не се разделят летящите при този метод, те всичките се събират в новия кошер.


Има и още по - прост начин и за 5 минути се постига, но хайде да не дразним лъвовете.:bigsmile:

Моят най-прост начин е, като намеря кошер с два яко пълни корпуса с пило и пчели, просто вземам единия корпус и с него на ново място образувам отводка. Ако имам време, след няколко дни поглеждам къде е останала майката, колкото да знам. Най-често и това не правя. Ако имам време, развалям първите запечатани маточници, ако имам още повече време, купувам и придавам майка, но понеже нямам време, в общия случай ги оставям да се оправят сами, което оцелее. Мед - колкото-толкова.


Впечатлението ми е, че търси негативите на метода за евентуална бъдеща употреба.

Търся по-добър начин от моя мързеливия, но пак да е без ровене из плодника. Поставил съм си за цел да ровя само веднъж годишно по-подробно вътре, колкото все пак старите пити за брак да се махат. Още не съм го постигнал, защото не ми достига опит да познавам по външни признаци какво се случва вътре в кошера, за да знам има ли смисъл да го отварям. За тази цел ми е електрониката, ама един господ знаех дали ще ми се случи.

Трендафил Дончев
15.12.2019, 14:13
Аз точно това се опитвам да избегна - ровенето

Донякъде от това идва кефа - да ги ровичкаш. То като няма да ги ровя, да съм на пчелина и да ги наблюдавам, то да ти е.а и пчелите, за какво ми са?

agro
15.12.2019, 22:26
Донякъде от това идва кефа - да ги ровичкаш. То като няма да ги ровя, да съм на пчелина и да ги наблюдавам, то да ти е.а и пчелите, за какво ми са?
Аз съм мързелив явно, кефи ме да си ги гледам как замрежват въздуха над пчелина. Кефи ме и непрекъснато да пробвам по нещо върху единични кошери и да регистрирам после резултата. Това в малкото свободно време. Някой ден, ако доживея до пенсия, сигурно по друг начин ще ги подкарам.

dilian
05.03.2020, 10:09
Здравейте, наближава пролетта и времето за правенето на отводки. Мисля да пробвам тази година следното:
Имам ДБ семейство , което за момента се развива добре - носи усилено прашец, има достатъчно пчели и майката е миналогодишна. Искам от него да направя отводки и за целта сега, след като съм му сложил питка твърда храна ще продължа да го храня със сироп края на март и април. Към края на април мисля да извадя майката, да я сложа във Фарар кошер заедно с пита пило и медена пита и да оставя кошера на старото място, за да налетят летящетите пчели при нея. Така ще направя отводка и ще мога лесно да мигрирам към Фарар. Старото семейство ще изчакам да пусне маточници, ще махна свищевите и от останалите мисля да направя 2 отводки ДБ. Ако всичко е наред с новите майки ще подсилвам с пити с пило от други семейства за да развия по-добре новосвормираните отводки.

Какво мислите колеги, бъркам ли някъде и би ли сработил този начин за мигриране към Фарар и направа на отводка ?

Благодаря предварително за всички мнения

barkov1982
05.03.2020, 12:58
Здравейте, наближава пролетта и времето за правенето на отводки. Мисля да пробвам тази година следното:
Имам ДБ семейство , което за момента се развива добре - носи усилено прашец, има достатъчно пчели и майката е миналогодишна. Искам от него да направя отводки и за целта сега, след като съм му сложил питка твърда храна ще продължа да го храня със сироп края на март и април. Към края на април мисля да извадя майката, да я сложа във Фарар кошер заедно с пита пило и медена пита и да оставя кошера на старото място, за да налетят летящетите пчели при нея. Така ще направя отводка и ще мога лесно да мигрирам към Фарар. Старото семейство ще изчакам да пусне маточници, ще махна свищевите и от останалите мисля да направя 2 отводки ДБ. Ако всичко е наред с новите майки ще подсилвам с пити с пило от други семейства за да развия по-добре новосвормираните отводки.

Какво мислите колеги, бъркам ли някъде и би ли сработил този начин за мигриране към Фарар и направа на отводка ?

Благодаря предварително за всички мнения

Ако го направиш тогава(края на април), няма да има нужда от помагане с пило по скоро малко със сироп и пак зависи от притока ти към момента на пронадяне на майките. Относно минаването към фара р ако искаш и да градят ,ще стане по добре ако имат и млади пчели защото ще трябва да натрупаш поне 2 че и 3 корпуса до края на сезона

dilian
05.03.2020, 13:09
Да, си сигурност в началото ще слагам сироп на всички направени отводки да мога малко да ги позасиля.
Притеснението ми е дали Фарар ще може да се "вдигне" и до края на сезона да направи пчели и да събере мед за да изкара зимата. Досега не съм работил с Фарар и не мога да преценя как ще тръгне. А за зимата четох че трябва да един магазин мед поне да има за може да презимува спокойно.

ivootur
01.06.2021, 06:47
Здравейте! Решил съм за утре или когато даде времето да направя доста отводки по метода с налитане на майката. Мисля да процедрам така:
Местя кошера на друго място и оставям летящата пчела да налети в новия, като го напълня с медени пити. Имам доста.
В стария оставам майката и всичкото пило. В новия придавам майка и след няколко дни една два пити с пило.
Ща приемат ли майка старите пчели, оставени без майка и без пило и кога да я придам, след няколко часа ли след ден?
Правил съм такива отводки когато съм прехвърлял семейства от ДБ към фарар ама съм правил с маточнц които съм намирал в магазните. С майка не съм пробвал.Ще се получи ли според вас тая изгъзица? Целта е да не се занмавам да ровичкам да търся майки. Иначе знам че начина е да оставя старата майка с налитащите пчели.

Angel Yosifov
01.06.2021, 17:44
След,като нямат шанс,ще я приемат.
Аз бих направил отводките на ВО.и след,като се уверя,че майката е пронесла,слагам хр.и меда от горе...
п.п.Дори бих тръснал по 3-4 рамки млада пчела.

ivootur
01.06.2021, 19:14
Бих тръснал, ама ме е страх да не падне и майката с тях.

Angel Yosifov
01.06.2021, 19:31
Пише го във всички тънки и дебели книжки-когато ше се прави отводка,най-напред се открива майката,отделя се в пренос.сандъче и тогава се действа.Може и без млади пчели,но развитието ще закъснее с повече от месец т.е. със млади пчели развитието ще е по бързо.

Георги 1974
01.06.2021, 19:32
Здравейте! Решил съм за утре или когато даде времето да направя доста отводки по метода с налитане на майката. Мисля да процедрам така:
Местя кошера на друго място и оставям летящата пчела да налети в новия, като го напълня с медени пити. Имам доста.
В стария оставам майката и всичкото пило. В новия придавам майка и след няколко дни една два пити с пило.
Ща приемат ли майка старите пчели, оставени без майка и без пило и кога да я придам, след няколко часа ли след ден?
Правил съм такива отводки когато съм прехвърлял семейства от ДБ към фарар ама съм правил с маточнц които съм намирал в магазните. С майка не съм пробвал.Ще се получи ли според вас тая изгъзица? Целта е да не се занмавам да ровичкам да търся майки. Иначе знам че начина е да оставя старата майка с налитащите пчели.
Защо просто не разделиш кошера на две с изместване с половин метър встрани пак няма да търсиш майка а докато си направят нова ще ги пръснеш с ОК на 25 ден и ще имаш половината кошери без кърлежи и с млада майка а и пчелите ще живеят доста повече от месец.Но при силен кошер става и късна паша.
https://studfile.net/html/2706/231/html_OD6FTNGGJr.rTCn/img-R7HgMQ.jpg

zapstojan
01.06.2021, 19:52
....
Ща приемат ли майка старите пчели, оставени без майка и без пило и кога да я придам, след няколко часа ли след ден?....

Какво ще задържи летящите пчели в новия кошер, без пило и майка, макар и на старото място?
Аз бих сложил майка в клетка м-у рамките, преди да сложа новия кошер на мястото.
Не съм го правил!

jdrumev
01.06.2021, 19:54
Какво ще задържи летящите пчели в новия кошер, без пило и майка, макар и на старото място?
Аз бих сложил майка в клетка м-у рамките, преди да сложа новия кошер на мястото.
Не съм го правил!

Сиропя Вуйче...:bigsmile:

Георги 1974
01.06.2021, 19:58
Сиропя Вуйче...:bigsmile:
Тоя сироп да не е вълшебен

Angel Yosifov
01.06.2021, 20:01
Какво ще задържи летящите пчели в новия кошер, без пило и майка, макар и на старото място?
Аз бих сложил майка в клетка м-у рамките, преди да сложа новия кошер на мястото.
Не съм го правил!
А къде ще се денат....
Питай Даката как хвана първия си рояк за 2021г.

ivootur
01.06.2021, 20:11
И аз мисля че няма къде да отидат, само не знам колко да изчакам докато им предам майка. Може първо да пробвам с едно семейство и според резултата ще продължа по нататък или ще мина на друг вариант.

Георги 1974
01.06.2021, 20:20
И аз мисля че няма къде да отидат, само не знам колко да изчакам докато им предам майка. Може първо да пробвам с едно семейство и според резултата ще продължа по нататък или ще мина на друг вариант.
Не че ми много разбира главата ама тая майка дори и да е от селекционер от висша класа като пророк Друмев си е майка за пчеларя ама за пчелите си е мащеха

ch.atanasov
01.06.2021, 20:30
И аз мисля че няма къде да отидат, само не знам колко да изчакам докато им предам майка. Може първо да пробвам с едно семейство и според резултата ще продължа по нататък или ще мина на друг вариант.

Важно е кога ще я освободиш, не кога ще я придадеш.:)

zapstojan
01.06.2021, 20:34
А къде ще се денат....
Питай Даката как хвана първия си рояк за 2021г.

По съседните кошери, особено ако новия кошер не прилиа на стария по цвят и форма.

zapstojan
01.06.2021, 20:37
И аз мисля че няма къде да отидат, само не знам колко да изчакам докато им предам майка. Може първо да пробвам с едно семейство и според резултата ще продължа по нататък или ще мина на друг вариант.

Защо трябва да чакаш?
Чуждата майка ако не ги привлече, няма да ги прогони ( тяхната я няма )
Даваш майката веднага... и Атанасов е уточнил.:cool:

jdrumev
01.06.2021, 20:44
Важно е кога ще я освободиш, не кога ще я придадеш.:)


В паша всичко приемат казваш.:bigsmile:

Кразз
01.06.2021, 21:24
И аз мисля че няма къде да отидат, само не знам колко да изчакам докато им предам майка. Може първо да пробвам с едно семейство и според резултата ще продължа по нататък или ще мина на друг вариант.

Защо те тормози толкова търсенето на майките? Вярно, може да изгубиш време, но си спестяваш всички останали главоболия. А и новите майки, ако са купешки, един Господ ги знае какви са.

Георги 1974
01.06.2021, 21:45
Защо те тормози толкова търсенето на майките? Вярно, може да изгубиш време, но си спестяваш всички останали главоболия. А и новите майки, ако са купешки, един Господ ги знае какви са.
Та какво казваш за еднорозите едно от най-красивите творения на човешката фантазия, митично създание, на което се приписват красота и изключителни вълшебни качества.https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B3
.........................................
https://seen.bg/article/5-kakvo/4629-ednorogat-i-mitologiyata-po-negovoto-sazdavane
Еднорогът и митологията по неговото създаване


https://seen.bg/thumbs/gallery/4629/vlnGbv0KTogs.jpg
Еднорогът е мистериозно животно. Всички ние знаем, че то никога не е съществувало в действителност, но в същото време е много любопитен фактът, че историята изобилства с множество почти достоверни свидетелства на хора, които твърдят, че са се срещали с еднорог. Това странно животно се среща в религиозни текстове, исторически хроники, приказки, пътеписи, а в днешно време – и във фантастичните романи.
Библията е един от основните религиозни текстове, в които се споменава това животно. Става дума за Псалм 21, в който се казва "спаси ме от устата на лъва, и от рогата на еднорогите, като чуеш, избави ме." Най-често обаче употребата на "еднорог" в Стария Завет е при сравнения - "бърз като еднорог", "възнасяш като рог на еднорог", но дори в тези случаи подобни нереалистични сравнения са нетипични за библейския текст, в който много повече се срещат реално съществуващи примери с животни.

Целия текст от източника:
https://seen.bg/article/5-kakvo/4629-ednorogat-i-mitologiyata-po-negovoto-sazdavane

ivootur
01.06.2021, 21:47
Защо те тормози толкова търсенето на майките? Вярно, може да изгубиш време, но си спестяваш всички останали главоболия. А и новите майки, ако са купешки, един Господ ги знае какви са.

Първо защото търся лесен начин да направя отводки и второ защото доста често ровичкам по половин час кошер без да успея да намеря майката. Знаеш че по това време кошера прелива от пчели и лесно се пропуска майката. Пък след половин час кьорене почва всичко да ти се слива. Пък и гледам да си спестявам хамалогията, че съм с 4 дискови хернии.

Кразз
01.06.2021, 21:52
Та какво казваш за еднорозите едно от най-красивите творения на човешката фантазия, митично създание, на което се приписват красота и изключителни вълшебни качества.https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B3
.........................................
https://seen.bg/article/5-kakvo/4629-ednorogat-i-mitologiyata-po-negovoto-sazdavane
Еднорогът и митологията по неговото създаване


https://seen.bg/thumbs/gallery/4629/vlnGbv0KTogs.jpg
Еднорогът е мистериозно животно. Всички ние знаем, че то никога не е съществувало в действителност, но в същото време е много любопитен фактът, че историята изобилства с множество почти достоверни свидетелства на хора, които твърдят, че са се срещали с еднорог. Това странно животно се среща в религиозни текстове, исторически хроники, приказки, пътеписи, а в днешно време – и във фантастичните романи.
Библията е един от основните религиозни текстове, в които се споменава това животно. Става дума за Псалм 21, в който се казва "спаси ме от устата на лъва, и от рогата на еднорогите, като чуеш, избави ме." Най-често обаче употребата на "еднорог" в Стария Завет е при сравнения - "бърз като еднорог", "възнасяш като рог на еднорог", но дори в тези случаи подобни нереалистични сравнения са нетипични за библейския текст, в който много повече се срещат реално съществуващи примери с животни.

Целия текст от източника:
https://seen.bg/article/5-kakvo/4629-ednorogat-i-mitologiyata-po-negovoto-sazdavane




Извинявай, ама нещо не схващам.......

Георги 1974
01.06.2021, 21:53
Извинявай, ама нещо не схващам.......
,,А и новите майки, ако са купешки, един Господ ги знае какви са.,,

jdrumev
01.06.2021, 21:55
Извинявай, ама нещо не схващам.......


Еднорог.;)

Кразз
01.06.2021, 22:01
,,А и новите майки, ако са купешки, един Господ ги знае какви са.,,

А......и продавача ще знае, но купувача не.

Георги 1974
01.06.2021, 22:06
А......и продавача ще знае, но купувача не.
– Как се нарича еднорог непукист? – Всееднорог

zapstojan
01.06.2021, 22:17
Сиропя Вуйче...:bigsmile:

Ех, племеннико!
Ако знаеш от фрментирал сироп к'ъФ "армаган" става?;)
Що ли пък да незнаеш!?:)

julian103
02.06.2021, 05:09
И аз мисля че няма къде да отидат, само не знам колко да изчакам докато им предам майка.

Тази година реших да направя няколко отводки по метода показан в това клипче:

https://www.youtube.com/watch?v=F42VruE1zUs



(https://www.youtube.com/watch?v=F42VruE1zUs)Според него в осиротелия кошер се придава след 12-24 часа. :icon_idea:
Аз съм аматьор и нямам апарат за майки. Взех личинки по начина показан в това клипче (след 3-та мин.) :

https://www.youtube.com/watch?v=WaWDovmRLXQ&t=583s




(https://www.youtube.com/watch?v=WaWDovmRLXQ&t=583s)Използвах кошера "стартер" и за "възпитател". Отделих 3 маточника, които бяха най-едри и с хубав външен вид и си направих три отводки.(толкова ми трябваха).

П.П. Метода не е с налитане, но върши работа. Успех!hi;

Angel Yosifov
02.06.2021, 05:25
По съседните кошери, особено ако новия кошер не прилиа на стария по цвят и форма.
Физиономията няма значение.Стига да е на мястото на стария......А и стреса е един от факторите,за да може летящата пчела да приеме новата майка.
Питакй племеника,как улови първия си рояк за таз година....

zapstojan
02.06.2021, 07:03
Физиономията няма значение.Стига да е на мястото на стария......А и стреса е един от факторите,за да може летящата пчела да приеме новата майка.
Питакй племеника,как улови първия си рояк за таз година....

Мога да го питам и той ще каже, ама кой ще го разбере?:bigsmile:
По-добре ти кажи!

Lukarov
02.06.2021, 13:01
10 рамков ЛР зареждам с восъчни основи. Слагам майка в клетка, като капачетата на клетката съм отрязъл. Местя стария кошер и на неговото място поставям новия. Стария кошер остава в същия пчелин. Правя отводката началото на Август след вадене на меда. Налитане правя само от силен кошер и имам 100 % успеваемост. Подхранвам , като започвам от поставяне на кошера.
Дано съм бил полезен.

Трендафил Дончев
02.06.2021, 17:29
Тази година реших да направя няколко отводки по метода показан в това клипче:

https://www.youtube.com/watch?v=F42VruE1zUs



(https://www.youtube.com/watch?v=F42VruE1zUs)Според него в осиротелия кошер се придава след 12-24 часа. :icon_idea:
Аз съм аматьор и нямам апарат за майки. Взех личинки по начина показан в това клипче (след 3-та мин.) :

https://www.youtube.com/watch?v=WaWDovmRLXQ&t=583s




(https://www.youtube.com/watch?v=WaWDovmRLXQ&t=583s)Използвах кошера "стартер" и за "възпитател". Отделих 3 маточника, които бяха най-едри и с хубав външен вид и си направих три отводки.(толкова ми трябваха).

П.П. Метода не е с налитане, но върши работа. Успех!hi;

Става този метод, но по - грубо изпълнение едва ли може да се види някъде. :boi:

ivootur
02.06.2021, 18:56
10 рамков ЛР зареждам с восъчни основи. Слагам майка в клетка, като капачетата на клетката съм отрязъл. Местя стария кошер и на неговото място поставям новия. Стария кошер остава в същия пчелин. Правя отводката началото на Август след вадене на меда. Налитане правя само от силен кошер и имам 100 % успеваемост. Подхранвам , като започвам от поставяне на кошера.
Дано съм бил полезен.

При нас в Русенско август не става. Почти няма прашец, жегата е голяма и всичко изсъхва. Презмуват ли добре такива отводки както и кошера донор?

Кразз
02.06.2021, 21:03
Важно е кога ще я освободиш, не кога ще я придадеш.:)

Не е ли най-добре пчелите сами да си я освободят?

ch.atanasov
03.06.2021, 06:53
Не е ли най-добре пчелите сами да си я освободят?


Е, да де, ама на клетката има едни работи, които пчеларя трябва да премахне.

Кразз
03.06.2021, 16:40
Е, да де, ама на клетката има едни работи, които пчеларя трябва да премахне.

........и пчелите освобождават майката след 2,3,4 дни. Защото, нали има и други начини на придаване..... това имах в предвид.

ch.atanasov
03.06.2021, 20:38
....... Защото, нали има и други начини на придаване..... това имах в предвид.

И кои са тези начини, че съм забравил.blush;

Кразз
03.06.2021, 20:53
И кои са тези начини, че съм забравил.blush;

Ами...,например придаване чрез изолатор за цяла рамка(рамки), придаване чрез транспортна клетка, с последващо ръчно освобождаване, при определени условия, може и пускане на майката директно на питите или през прелката.

elbulgaro
03.06.2021, 21:46
Става ли с неоплодена майка?

elbulgaro
03.06.2021, 21:47
10 рамков ЛР зареждам с восъчни основи. Слагам майка в клетка, като капачетата на клетката съм отрязъл. Местя стария кошер и на неговото място поставям новия. Стария кошер остава в същия пчелин. Правя отводката началото на Август след вадене на меда. Налитане правя само от силен кошер и имам 100 % успеваемост. Подхранвам , като започвам от поставяне на кошера.
Дано съм бил полезен.
Става ли с неоплодена майка?

kuline
03.06.2021, 22:02
Ами...,например придаване чрез изолатор за цяла рамка(рамки), придаване чрез транспортна клетка, с последващо ръчно освобождаване, при определени условия, може и пускане на майката директно на питите или през прелката.

Има и още..."да ги правиш на кома" - Севдат Якуб или ползвайки "играчките" на инДжИнерина. Де се загуби тоя последния? Явно си харчи пчеларските дивиденти по екзотични места. :bigsmile:
Сега по-сериозно - миналата година имах случай, при който не искаха да приемат майка. Първи опит - придаване с пило в/у рамка захлюпена с метална клетка - убита майка. Втори опит - "на кома", след освобождаване бият майката. Трети опит (благодарение на колега от форума) - захлюпих майката с металната клетка за седмица, след като я освободих, много им беше мила.

Гогол
04.06.2021, 21:05
Става ли с неоплодена майка?
При теб,в Тенерифе може и да стане ако....... имаш някаква паша в началото на август/когато колегата прави тази отводка или по–точно–гол рой с придаване на оплодена майка,защото при нас вече няма паша по това време и годината привършва,а започва новата./ и в последствие.С хранене не става.100 % –ва търтовка.
Ако искаш да направиш отводка или да увеличиш бройката по това време,а нямаш оплодени майки, си го направи чрез гол рой– сигурно и гарантирано. Прави се само със силно с–во,пращящо от пчели и минимум 5 рамки пило.Това упражнение можеш да направиш и в началото на главна паша.
Успех, ако се решиш да го правиш!

ivootur
04.06.2021, 21:25
Днес направих 10 отводки като преместих стария кошер и на негово място сложих новия с 9 медени рамки и една със смесено пило. След няколко часа придадох майките. Не забелязах признаци на агресия. След няколко дена ще проверя дали са ги приели. Стана голяма какафония в пчелина. Много лутащи се пчели, като че ли не бяха много съгласни с новото си назначение.

Трендафил Дончев
04.06.2021, 23:00
Кога в отводка, неоплодена майка се приема на 100% и възможно ли е?

agro
06.06.2021, 22:22
Кога в отводка, неоплодена майка се приема на 100% и възможно ли е?
Скоро ще разбера как е с неоплодените майки. Днес правих преглед след акацията. Предприех метода с пренасянето на стария кошер на ново място и изненада - като отворих първия - вътре майки да искаш. Пред очите ми се излюпиха две. Пчели бол - два корпуса ЛР преливат, два магазина и те пълни с пчели. Пило отворено или яйца няма хич, запечатано останало почти само търтеево. Готов за роене. А сега де - цялата ми стратегия отиде по дяволите. Иди че търси оплодената майка в това гъмжило, при положение, че и тя вече е "вталена" и готова за полет.
Какво направих - разделих питите, пчелите и вероятно неоплодените майки на два корпуса и ги отделих като отводки, отгоре с по един магазин недозапечатани пити. На мястото на стария кошер сложих корпус с празни пити и три пити с яйца, прясно и запечатано пило без пчели, взех ги от съседния кошер. Надявам се отводките с неоплодени майки, като останат без летящи пчели, да се откажат от роене. В едната е и старата майка де. Налях им сироп и ще чакам да видя какво ще стане.

Nik_m
06.06.2021, 22:51
Кога в отводка, неоплодена майка се приема на 100% и възможно ли е?

Пробвал съм с неоплодени майки. Пчелите на пръв поглед ги приемат с охота, но след нялко дена като отворя да видя какво става ги няма. За това избягвам.

Nik_m
06.06.2021, 22:53
Скоро ще разбера как е с неоплодените майки. Днес правих преглед след акацията. Предприех метода с пренасянето на стария кошер на ново място и изненада - като отворих първия - вътре майки да искаш. Пред очите ми се излюпиха две. Пчели бол - два корпуса ЛР преливат, два магазина и те пълни с пчели. Пило отворено или яйца няма хич, запечатано останало почти само търтеево. Готов за роене. А сега де - цялата ми стратегия отиде по дяволите. Иди че търси оплодената майка в това гъмжило, при положение, че и тя вече е "вталена" и готова за полет.
Какво направих - разделих питите, пчелите и вероятно неоплодените майки на два корпуса и ги отделих като отводки, отгоре с по един магазин недозапечатани пити. На мястото на стария кошер сложих корпус с празни пити и три пити с яйца, прясно и запечатано пило без пчели, взех ги от съседния кошер. Надявам се отводките с неоплодени майки, като останат без летящи пчели, да се откажат от роене. В едната е и старата майка де. Налях им сироп и ще чакам да видя какво ще стане.

agro при положение, че се излюпват роевите маточници, оплодената майка се е роила преди доста време, няма как да я намериш. Още със запечатването на 1ви роеви маточник първака със старата майка излита.

agro
07.06.2021, 23:29
Тъй де, :icon_confused: писал съм без да мисля.

Трендафил Дончев
08.06.2021, 00:49
Още със запечатването на 1ви роеви маточник първака със старата майка излита.

Това къде го пише и някой виждал ли го е?

Silvia
09.06.2021, 22:18
Това къде го пише и някой виждал ли го е? При нас тази година излязоха роеве със старата майка, работила до предния ден, а в други, където имаше по 8 излюпени маточника, още си бяха в кошера в работно настроение. Където имаше магазини с ВО, всичко беше изградено. Изобщо много шарен сезон. Видяхме много различно поведение, много висок процент роево, но и много високи добиви за краткият ни опит.

ivootur
10.06.2021, 18:23
Днес проверих отводките. Във всичките майките са наредили по една пита с яйца и захранени ларви. Сложих им магазини и им напълних хранилките. Може и да дадат мед накрая.

smsi-h
10.06.2021, 20:29
При нас тази година излязоха роеве със старата майка, работила до предния ден, а в други, където имаше по 8 излюпени маточника, още си бяха в кошера в работно настроение. Където имаше магазини с ВО, всичко беше изградено. Изобщо много шарен сезон. Видяхме много различно поведение, много висок процент роево, но и много високи добиви за краткият ни опит.

При мен положението също е доста цветущо. В смисъл, че за първи път ми се рои семейство, на което съм взел майката две седмици преди роенето, т.е. махнах старата майка още с първите заложени маточници. Интересно, вчера вдигнах магазина на семейството, новата майка вече снася, но след като съм махнал старата и съм сложил ВО те бяха изградени на една трета, е поне не бяха за унищожаване. Кошерите ми са с дъно за прашец с мрежа на 100 %. Абе, ако питате мене, като решат да се роят, каквото и направите, напразно е. Единственото, което не направих тази година е да предизвикам "изкуствено роене" с изтръскване на всички пчели от кошера пред входа му, за което горчиво съжалявам, щото вече шести пореден мм бяха, а хванах само два роя.

Иначе мед, доволно количество. Задоволиха и другата година!

Трендафил Дончев
10.06.2021, 20:34
Абе, ако питате мене, като решат да се роят, каквото и направите, напразно е.

Абе, ако питаш мен, като реша, че няма да роят, значи няма. ;)

smsi-h
10.06.2021, 20:42
Днес проверих отводките. Във всичките майките са наредили по една пита с яйца и захранени ларви. Сложих им магазини и им напълних хранилките. Може и да дадат мед накрая.

Грешка! Магазин на семейства с по една пита пило? Момче, ще ги простудиш бе, нощите по принцип са хладни. Изчакай да направят поне пет-шест пити с пило, та тогава слагай магазин. Мед в този магазин не чакай, щото каквото донесат, ще го използват, за да поддържат топлината в кошера. Лъжеш се, че е лято.

Апропо. Аз като направя отводка, не храня. Захар, боже Господи, опази ме от грях! Обаче, като направя отводка през май, в край на юни често й слагам магазин и от слънчогледа вадя пълен магазин и това без грам захар. Естествено, другите семейства помагат с по две-три пити с люпещо се пило веднага след като майката на отводката пронесе и това им е помощта. След това самички да се справят. Така тествам майката, дали става. Ако няма да я бъде, въобще няма да стигне до магазин, след което обезателно до есента следва смяната й. Захарта е лъжа за пчелите и за тебе! Капише!

smsi-h
10.06.2021, 20:48
Абе, ако питаш мен, като реша, че няма да роят, значи няма. ;)


Надявам се че имаш повече опит от мене и сигурно си по-голям от мене, за което ти свалям шапка!hi; Пък ако имаш по-малко семейства от мен, за да ти се намира време за всякакви процедури, в случай, че като мен работиш практически сам на пчелина съм съгласен. Но пък и ти се съгласи с мен, че ако си инвалид като мен с 95% неработоспособност с мускулна дистрофия не всякога успяваш да свършиш всичко по правилата и някой избягал рой ми е простен, с цел задоволяване на истинските природните нужди.

Трендафил Дончев
10.06.2021, 20:57
Надявам се че имаш повече опит от мене и сигурно си по-голям от мене, за което ти свалям шапка!hi; Пък ако имаш по-малко семейства от мен, за да ти се намира време за всякакви процедури, в случай, че като мен работиш практически сам на пчелина съм съгласен. Но пък и ти се съгласи с мен, че ако си инвалид като мен с 95% неработоспособност с мускулна дистрофия не всякога успяваш да свършиш всичко по правилата и някой избягал рой ми е простен, с цел задоволяване на истинските природните нужди.

Нямам предвид това, че даден човек/колега,пчелар/ има някакви физически невъзможности, а че ако решиш, няма как да се получи роене на семейството. Има доста начини за предотвратяване на процеса. Иначе и на мен започна да ми натежава работата, но заобикалям няколко пъти кошера, виждам, че времето е подходящо и току го разхвърлям и в тоз момент започва да вали. :bigsmile:

ivootur
10.06.2021, 21:04
Грешка! Магазин на семейства с по една пита пило? Момче, ще ги простудиш бе, нощите по принцип са хладни. Изчакай да направят поне пет-шест пити с пило, та тогава слагай магазин. Мед в този магазин не чакай, щото каквото донесат, ще го използват, за да поддържат топлината в кошера. Лъжеш се, че е лято.

Апропо. Аз като направя отводка, не храня. Захар, боже Господи, опази ме от грях! Обаче, като направя отводка през май, в край на юни често й слагам магазин и от слънчогледа вадя пълен магазин и това без грам захар. Естествено, другите семейства помагат с по две-три пити с люпещо се пило веднага след като майката на отводката пронесе и това им е помощта. След това самички да се справят. Така тествам майката, дали става. Ако няма да я бъде, въобще няма да стигне до магазин, след което обезателно до есента следва смяната й. Захарта е лъжа за пчелите и за тебе! Капише!

Няма да се простуди нищо. Пчели има за още един магазин, ама не искам да се изхвърлям. Мед също има доволно, поне 15 кг. в плодника. От тук нататък нищо не пипам до края на слънчогледа или докато напълнят магазина. Семействата донор също ще съберат по 2 магазина, имат по 7-8 рамки пило което се люпи в момента. Въобще този начин на направа на отводки доста ми допадна, но си иска доста силно семейство.

Трендафил Дончев
10.06.2021, 21:12
но си иска доста силно семейство.

Иска силна паша. ;)

Mladenoff
15.06.2021, 01:26
Има и още..."да ги правиш на кома" - Севдат Якуб...

Някой знае ли какво има в бялата прах, на тоя джигит, с която приспива пчелите?

kuline
15.06.2021, 03:47
Някой знае ли какво има в бялата прах, на тоя джигит, с която приспива пчелите?

Амониева селитра. ;)

Кразз
15.06.2021, 05:56
Амониева селитра. ;)

Примесена с крило от прилеп и нокет от жаба.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Nik_m
15.06.2021, 06:45
Това къде го пише и някой виждал ли го е?

Не съм го чел никъде, такива са ми наблюденията. Когато маточниците са отворени старата майка е там, а когато са запечатани съм изпуснал 1вия рой. Нещо като ориентир, не точно на 1вия запечатан матоник. Но разбира се има и много изключения. Защо четеш буквално, пчеларството не е математика, тук няма нищо точно. Да не говорим, че всеки район е различен и година с година не си прилича.

Трендафил Дончев
15.06.2021, 09:03
Не съм го чел никъде, такива са ми наблюденията. Когато маточниците са отворени старата майка е там, а когато са запечатани съм изпуснал 1вия рой. Нещо като ориентир, не точно на 1вия запечатан матоник. Но разбира се има и много изключения. Защо четеш буквално, пчеларството не е математика, тук няма нищо точно. Да не говорим, че всеки район е различен и година с година не си прилича.

Нещо трябва да накара майката да напусне кошера. А какво е то? Много пъти съм го писал и не, че съм чел буквално книгите, а защото съм ги чел задълбочено, осланям се на опита си, разсъждавам логично и оттам идвам до извода, че майката не може да напусне кошера без да има някаква причина. Запечатване на първия маточник не е от основателните причини. Случват се невероятни неща в кошерите, но все пак те са провокирани от някакви обстоятелства.

Nik_m
15.06.2021, 10:54
Нещо трябва да накара майката да напусне кошера. А какво е то? Много пъти съм го писал и не, че съм чел буквално книгите, а защото съм ги чел задълбочено, осланям се на опита си, разсъждавам логично и оттам идвам до извода, че майката не може да напусне кошера без да има някаква причина. Запечатване на първия маточник не е от основателните причини. Случват се невероятни неща в кошерите, но все пак те са провокирани от някакви обстоятелства.

Нещата са компексни и ние само може да гадаем. Пречините за роевото изглежда още са мистрия в пчеларството. Липса на обем, пише в големите книги а колеги гледат фарари на 8-10 рмаки плодник и казват че няма роео. Запечатано поло, а тогава защо и слабите рояват? Но като цяло съм видял, има ли роево значи годината е добра.

Трендафил Дончев
15.06.2021, 11:00
Нещата са компексни и ние само може да гадаем. Пречините за роевото изглежда още са мистрия в пчеларството. Липса на обем, пише в големите книги а колеги гледат фарари на 8-10 рмаки плодник и казват че няма роео. Запечатано поло, а тогава защо и слабите рояват? Но като цяло съм видял, има ли роево значи годината е добра.

ВЕрно ли не знаеш защо се роят слабите?

tarty
15.06.2021, 12:03
Нещата са компексни и ние само може да гадаем. Пречините за роевото изглежда още са мистрия в пчеларството. Липса на обем, пише в големите книги а колеги гледат фарари на 8-10 рмаки плодник и казват че няма роео. Запечатано поло, а тогава защо и слабите рояват? Но като цяло съм видял, има ли роево значи годината е добра.

Казват, че пчелното семейство се рой след като стане над 4 кг, а с едно магазинче няма как да се достигне тая бройка, за да изпадне в роево. Все пак на рапицата на Кръстев му се изрояват, но незнам дали работи точно по препоръките на Димитров.

ch.atanasov
15.06.2021, 15:31
"Първият рой „първак” излиза със старата майка веднага, след като пчелите запечатат първите маточници, т.е на деветия ден от тяхното залагане. Когато времето е неблагоприятно излизането може да се забави за няколко дни. "

Във всяка пчеларска книга го пише.hi;

зуница
16.06.2021, 15:18
"Първият рой „първак” излиза със старата майка веднага, след като пчелите запечатат първите маточници, т.е на деветия ден от тяхното залагане. Когато времето е неблагоприятно излизането може да се забави за няколко дни. "

Във всяка пчеларска книга го пише.hi;
Като резнеш крилцето на старата майка и ще се забави още.Та дори и ще спре при някои условия.Ама това не го пише в някои пчеларски книги.:laughing:

Трендафил Дончев
16.06.2021, 18:13
"Първият рой „първак” излиза със старата майка веднага, след като пчелите запечатат първите маточници, т.е на деветия ден от тяхното залагане. Когато времето е неблагоприятно излизането може да се забави за няколко дни. "

Във всяка пчеларска книга го пише.hi;

Всеки си пише каквото му дойде на акълЯ, но никой не мисли.
Какво ще я накара да напусне кошера след запечатване на маточниците? По съм съгласен, че напуска ден-два преди излюпването, но това става точно при излюпването.

jdrumev
16.06.2021, 19:43
Всеки си пише каквото му дойде на акълЯ, но никой не мисли.
Какво ще я накара да напусне кошера след запечатване на маточниците? По съм съгласен, че напуска ден-два преди излюпването, но това става точно при излюпването.


А дали не съвпада с увеличаването на млада пчела?:bigsmile:

Георги 1974
16.06.2021, 20:11
А дали не съвпада с увеличаването на млада пчела?:bigsmile:
Хората са слагали пчелни семейтва в стъклени кошери маркирали са пчели и са наблюдавали какви ги вършат пчелите след това са го написали та да може такива като мен и теб да не развиват философии от абсолютния вакум а да го прочетат наготово!

В зелено съм маркирал млади или стари са. А ако искаш прочети целия текст от първоизточника и си го преведи че на тоя преводач де ползвах нещо не е баш като ората;
Журнала "Пчеловодство"
Влияние пчел на поведение маток в период роения

https://beejournal.ru/v-mire/723-vliyanie-pchel-na-povedenie-matok-v-period-roeniya




,,По време на подготовката за роене, вибрациите и звуковите сигнали работят едновременно. Първите физиологично подготвят матката за отпътуване, докато вторите са фактор, който кара роя да излезе директно. В роевата купчина и двата вида сигнали действат едновременно и преобладаването на вибрационните сигнали предизвиква масивен старт „да летят“ при пчелите. Все още не е ясно защо са необходими вибрационни и звукови сигнали за напускане на рояка, докато в процеса на роене се използват само звукови сигнали, за да се накара матката да излети с роя. Не е ясно защо пчелите изпълняват размахващ танц върху роево грозде, за да подготвят рояка за полет на ново място, често след кратко време докосват царицата с антените си, след което бързо бягат. Пчелите сигнализират за ново място с танц, както и възпроизвеждат звукови и вибрационни сигнали и са полетни пчели. Това означава, че през сезона на роенето старите пчели участват в регулирането на поведението на царицата, която в други моменти рядко влиза в контакт с царицата. Те играят решаваща роля при избора на ново място и при подготовката на напускането на целия рой.,,

ch.atanasov
16.06.2021, 20:39
Всеки си пише каквото му дойде на акълЯ, но никой не мисли.
Какво ще я накара да напусне кошера след запечатване на маточниците? По съм съгласен, че напуска ден-два преди излюпването, но това става точно при излюпването.

С теб е грешка да се спори, но ще опитам.Хората са правили изследвания, наблюдения и книги са писали. Това дали ти си съгласен не важи. От практиката : на 12.05 .21г. хващам роя -първак, на 16.05.21 г. правя отводки от същия кошер със запечатани маточници. На 30.05.21г. -хващам втори рой с млада майка. При проверката намирам излюпени маточници и неизлюпени. Майката пронася на 12.06.21г. Майката във вторака пронася на 8.06.21г. В една от отвоките направени на 16.05.21г. майката пронася на28.05.21г.Сметките оставям на аудиторията.

jdrumev
16.06.2021, 20:41
С теб е грешка да се спори, но ще опитам.Хората са правили изследвания, наблюдения и книги са писали. Това дали ти си съгласен не важи. От практиката : на 12.05 .21г. хващам роя -първак, на 16.05.21 г. правя отводки от същия кошер със запечатани маточници. На 30.05.21г. -хващам втори рой с млада майка. При проверката намирам излюпени маточници и неизлюпени. Майката пронася на 12.06.21г. Майката във вторака пронася на 8.06.21г. В една от отвоките направени на 16.05.21г. майката пронася на28.05.21г.Сметките оставям на аудиторията.


Тия иследвания в каква среда са направени?

Георги 1974
16.06.2021, 20:46
Майката е важен фактор в пчелното семейство без нея не може ама тя е безгласна буква как и се мазнат пчелите така ще я сритат като футболна топка ако не върви в правия път.

Георги 1974
16.06.2021, 20:49
Тия иследвания в каква среда са направени?
Навярно не в алкохолна абе оланколу тия хора са ходили на работа заплата да получават да гледат какви ги вършат пчелите да не е от Бояна в Златарица да се гледали пчели и да имат претенции за самоуки божествени знания от тяхната богопомазана практика.

jdrumev
16.06.2021, 21:19
Навярно не в алкохолна абе оланколу тия хора са ходили на работа заплата да получават да гледат какви ги вършат пчелите да не е от Бояна в Златарица да се гледали пчели и да имат претенции за самоуки божествени знания от тяхната богопомазана практика.


То много ходим на работа Чичо Гошо,но не всички работа вършим.:bigsmile:

dvd111
16.06.2021, 21:27
С теб е грешка да се спори, но ще опитам.Хората са правили изследвания, наблюдения и книги са писали. Това дали ти си съгласен не важи. От практиката : на 12.05 .21г. хващам роя -първак, на 16.05.21 г. правя отводки от същия кошер със запечатани маточници. На 30.05.21г. -хващам втори рой с млада майка. При проверката намирам излюпени маточници и неизлюпени. Майката пронася на 12.06.21г. Майката във вторака пронася на 8.06.21г. В една от отвоките направени на 16.05.21г. майката пронася на28.05.21г.Сметките оставям на аудиторията.
Не всички сме силни в сметките, като Друмев. Би ли обяснил като за по-прости, какво точно трябва да покажат тези сметки и как оборват твърдението на Дончев?
Благодаря!

Георги 1974
16.06.2021, 21:32
Не всички сме силни в сметките, като Друмев. Би ли обяснил като за по-прости, какво точно трябва да покажат тези сметки и как оборват твърдението на Дончев?
Благодаря!
Ами за 5-7дни е разликата.Те това е.

jdrumev
16.06.2021, 21:34
Ами за 5-7дни е разликата.Те това е.


Аз затова ли хващам където и да отида роеве?А я си мислех,че съм късметлия.:bigsmile:

Георги 1974
16.06.2021, 21:39
Аз затова ли хващам където и да отида роеве?А я си мислех,че съм късметлия.:bigsmile:
Па ти си си късметлия по начало което пасва на широкоскроената ти персона

Гогол
18.06.2021, 21:27
Казват, че пчелното семейство се рой след като стане над 4 кг,
Това "казват" е като махленски приказки по комшийските седянки по оно време,когато хурката,вретеното и къделята овча вълна са били като сегашните машинки–компютри,лаптопи, аблети,айфони и други джунджурии.Всичко се е научавало на тези седянки/тлаки/. Ама за пчелите трябва да се говори само от сигурна позиция т.е. да е проверено на практика. Веднага опровергавам това което го "казват" изискване за роене–с–вото да е над 4 кг.,т.е. над 40000 бр.пчели. Това е илюзия за тези които го казват,фантасмагория.
Ти си на Фарар и поне веднъж досега би трябвало да си го видял през тези години че не е вярно.

jdrumev
18.06.2021, 21:33
Това "казват" е като махленски приказки по комшийските седянки по оно време,когато хурката,вретеното и къделята овча вълна са били като сегашните машинки–компютри,лаптопи, аблети,айфони и други джунджурии.Всичко се е научавало на тези седянки/тлаки/. Ама за пчелите трябва да се говори само от сигурна позиция т.е. да е проверено на практика. Веднага опровергавам това което го "казват" изискване за роене–с–вото да е над 4 кг.,т.е. над 40000 бр.пчели. Това е илюзия за тези които го казват,фантасмагория.
Ти си на Фарар и поне веднъж досега би трябвало да си го видял през тези години че не е вярно.


И аз съм на същото мненее Гоголе,Ако беше така всичките ми кули щеха да се роят до сега.Друго е и познаването на майките си.Помниш нали как ми се смяха,че не ги разширявам пролетеска и за Акацията щял съм да остана без пчели...;)

agro
07.08.2021, 19:19
Скоро ще разбера как е с неоплодените майки...
Аз със закъснение да докладвам - при разделянето се оказа, че пренесох старата майка в отводка. Тоест - била е в кошера, макар че в този момент се излюпваха множество роеви маточници. В отводката, където вероятно пренесох старата майка, още следващата седмица имаше снесени яйца. В другата отводка и в кошера на старото място яйца се появиха чак след месец, вече се бях притеснил, че съм окепазил работата. Та специално в този случай майката не беше отлетяла с рой-първак, то си личеше и от количеството пчели - корпусите преливаха.

Георги Куров
08.08.2021, 19:10
Ройли са излюпените майки, за това са закъснели . От запечатаните маточници при деленето са се излюпили сегашните мами.