PDA

Виж пълната версия : Даване на прашец



FreeBSD
24.09.2019, 15:17
Имам отделен прашец за подхранване,и подавам по малко в открити широки кутий.Меля с ръчна кафемелачка,но си е трудоемно и играчка.
Колеги как мелите вие прашеца си ?

FreeBSD
26.09.2019, 21:34
Давате май само сухо мляко .... :)

barkov1982
26.09.2019, 21:47
Давате май само сухо мляко .... :)

Или не даваме, ако щях да давам прашец щях да го давам с мед, за пудра захар не съм сигурен. Мисля, че К. Якофов някъде споделяше, че прави гьолче в захарта в него слага прашец и залива с мед. Ако щях да дам е по този начин.

kuline
26.09.2019, 21:52
Давате май само сухо мляко .... :)

Както каза Кирчо Барков - нищо не даваме. А ти, на 200 семейства, ми е интерсно, как успяваш и десерт да правиш?

FreeBSD
27.09.2019, 02:09
Елементарно.
Пресявката и заделен прашец го меля и го подавам в широки открити пластмасови кутий в краищата на пчелините поставени на завет под някой стар кош.Може да се добави и сухо млеко и разбърка.1 кутия 2-3 кг я вдигат за ден два.

barkov1982
27.09.2019, 08:05
Елементарно.
Пресявката и заделен прашец го меля и го подавам в широки открити пластмасови кутий в краищата на пчелините поставени на завет под някой стар кош.Може да се добави и сухо млеко и разбърка.1 кутия 2-3 кг я вдигат за ден два.

Т.е.храниш цялата околия, интересно!

FreeBSD
27.09.2019, 09:02
Недей с лека ръка да правиш генерални заключения.Условията в различните райони не са еднакви.При мен е обезлюдено,няма много пчелари,пчелините са нарядко.Аз държа по около 70-80 семейства на място.Това е малко количество и при хубаво време го вдигат бързо.При вземането конкурирането е основно между собственните.За дошлите отдалечени времето е фактор,както и броя им.Аз нямам против,няма лошо в това.Зная че съм помогнал на тия в корубите около мен да иззимят и на прилетта ще ми върнат жеста. Част от тях зная къде са,както и пътя на рояците.В добра година вземам 25-30 роя.Тези семейства лесно се гледат,но това е друга тема.

Васил Георгиев
06.09.2022, 12:00
Случайно попаднах на темата и точно вчера им подадох прашец със сиропа. Малко трудно се разтвори, но мисля, че ще го приберат. Може би ако предварително се разтвори само с вода и тогава да се добави захарта ще се получи.

Кразз
06.09.2022, 16:41
Случайно попаднах на темата и точно вчера им подадох прашец със сиропа. Малко трудно се разтвори, но мисля, че ще го приберат. Може би ако предварително се разтвори само с вода и тогава да се добави захарта ще се получи.

Сушен, или суров(замразен) прашец подаваш?
Замразения се разтваря много по-лесно и бързо. Аз им давам напролет...

Трендафил Дончев
06.09.2022, 22:45
Случайно попаднах на темата и точно вчера им подадох прашец със сиропа. Малко трудно се разтвори, но мисля, че ще го приберат. Може би ако предварително се разтвори само с вода и тогава да се добави захарта ще се получи.

Загуба на прашеца. ;) Почти нищо не усвояват.

Nik_m
06.09.2022, 23:20
Случайно попаднах на темата и точно вчера им подадох прашец със сиропа. Малко трудно се разтвори, но мисля, че ще го приберат. Може би ако предварително се разтвори само с вода и тогава да се добави захарта ще се получи.

Не си заслужава, вземи си бирена мая и витамини, ефекта е много добър.

Васил Георгиев
07.09.2022, 10:00
Сушен, или суров(замразен) прашец подаваш?
Замразения се разтваря много по-лесно и бързо. Аз им давам напролет...

В случая беше много сух. Беше останал на дъното на единият прашецоуловител и понеже го прибрах за почитване, реших да им го сложа в сиропа, че имам едни проблемни дето майката се инати нещо и малко снася. Иначе замръзеният се разтваря много по-лесно, ама дето викаш напролет ще.

Към Трендафил Дончев - защо да е загуба на прашеца. Ако примерно разтворя питка на сироп и им го подам, не е ли същото?

Nik_m - Благодаря за съвета с бирена мая. Не съм пробвал още. Може би напролет.

Трендафил Дончев
07.09.2022, 22:55
В случая беше много сух. Беше останал на дъното на единият прашецоуловител и понеже го прибрах за почитване, реших да им го сложа в сиропа, че имам едни проблемни дето майката се инати нещо и малко снася. Иначе замръзеният се разтваря много по-лесно, ама дето викаш напролет ще.

Към Трендафил Дончев - защо да е загуба на прашеца. Ако примерно разтворя питка на сироп и им го подам, не е ли същото?

Nik_m - Благодаря за съвета с бирена мая. Не съм пробвал още. Може би напролет.

Като разтвориш прашеца в сиропа и го налееш в хранилките, докато го дръпнат, той се утаява. След това миеш хранилките и го изхвърляш.;)

Кразз
08.09.2022, 07:09
Като разтвориш прашеца в сиропа и го налееш в хранилките, докато го дръпнат, той се утаява. След това миеш хранилките и го изхвърляш.;)

Да, част от прашеца наистина остава по дъното на хранилката. Затова разтвора се прави по-силен. За всеки случей го предпочитам, пред разните му там неестествени за пчелите добавки.

Angel Yosifov
08.09.2022, 08:25
За всеки случей го предпочитам, пред разните му там неестествени за пчелите добавки.
Да,амааааа,пчелите не разбират от плацебо ефект.Във питите имат предостатъчно перга и,ако им трябва,знаят къде да го намерят.
Освен това,в природата все още има прашец и пчелите си вкарват.Не,че им трябва сега,а просто го събират,за да се намират на работа.....
пп.Като искате да подавате белтъчна храна,по добре,на пролет си направете търтиевхомогенат смесен 1/1 с мед и съхранен във фризер.....

Кразз
08.09.2022, 19:05
Да,амааааа,пчелите не разбират от плацебо ефект.Във питите имат предостатъчно перга и,ако им трябва,знаят къде да го намерят.
Освен това,в природата все още има прашец и пчелите си вкарват.Не,че им трябва сега,а просто го събират,за да се намират на работа.....
пп.Като искате да подавате белтъчна храна,по добре,на пролет си направете търтиевхомогенат смесен 1/1 с мед и съхранен във фризер.....

Ами, аз имах предвид за пролетта и то при определени обстоятелства. Например преди да е тръгнал многото прашец, а пчелите са тръгнали на пило, развали се време за 7-8-10 дни, няма принос, а има консумация...

Angel Yosifov
08.09.2022, 20:08
Ами, аз имах предвид за пролетта и то при определени обстоятелства. Например преди да е тръгнал многото прашец, а пчелите са тръгнали на пило, развали се време за 7-8-10 дни, няма принос, а има консумация...
Изсушения прашец само ще мине и премине през пчелата...Както е известно,по питите има достатъчно перга.Освен това,за раното пило дали е необходимо да има принос на прашец.....

valaz
09.09.2022, 19:58
Аз им дадох сръбски питки, които съдържат витамини, минерали и цветен прашец. Някъде съм чел, че тези питки се дават в началото на февруари, когато растенията още не са започнали да цъфтят. Аз пък си мисля, че сега тези питки ще са им по-необходими. Те ще помогнат на пчелите да отгледат повече пило и да натрупат мастно тяло за зимата. А сега, приносът на прашец е много по-оскъден, в сравнение с февруари. Нищо не пречи и през февруари да им дам.

Кразз
09.09.2022, 21:00
Аз им дадох сръбски питки, които съдържат витамини, минерали и цветен прашец. Някъде съм чел, че тези питки се дават в началото на февруари, когато растенията още не са започнали да цъфтят. Аз пък си мисля, че сега тези питки ще са им по-необходими. Те ще помогнат на пчелите да отгледат повече пило и да натрупат мастно тяло за зимата. А сега, приносът на прашец е много по-оскъден, в сравнение с февруари. Нищо не пречи и през февруари да им дам.

При мен в момента вкарват доста прашец.
А пролетта проблема не е толкова в липсата му, отколкото в това, че понякога има дълги периоди, когато пчелите не излизат и няма принос.

Кразз
09.09.2022, 21:01
Аз им дадох сръбски питки, които съдържат витамини, минерали и цветен прашец. Някъде съм чел, че тези питки се дават в началото на февруари, когато растенията още не са започнали да цъфтят. Аз пък си мисля, че сега тези питки ще са им по-необходими. Те ще помогнат на пчелите да отгледат повече пило и да натрупат мастно тяло за зимата. А сега, приносът на прашец е много по-оскъден, в сравнение с февруари. Нищо не пречи и през февруари да им дам.

При мен в момента вкарват доста прашец.
А пролетта проблема не е толкова в липсата му, отколкото в това, че понякога има дълги периоди, когато пчелите не излизат и няма принос.

Р.Р. 'Де да знам, какво направих.:laughing:

valaz
10.09.2022, 04:10
При мен в момента вкарват доста прашец.
А пролетта проблема не е толкова в липсата му, отколкото в това, че понякога има дълги периоди, когато пчелите не излизат и няма принос.

Р.Р. 'Де да знам, какво направих.:laughing:

Ако през пролетта има дълъг период, когато пчелите не излизат и аз им дам тогава питки с прашец, те ще го консумират, няма да могат да се облитат, червата им ще се препълнят и ще има предпоставки за диария и замърсяване на питите. Това са мои теоретични разсъждения, а на практика какво ще стане?

Кразз
10.09.2022, 07:13
Ако през пролетта има дълъг период, когато пчелите не излизат и аз им дам тогава питки с прашец, те ще го консумират, няма да могат да се облитат, червата им ще се препълнят и ще има предпоставки за диария и замърсяване на питите. Това са мои теоретични разсъждения, а на практика какво ще стане?

Има логика в това, което казваш.
Но все пак, тук говорим по принцип, а всеки подхожда според ситуацията и разбиранията си.
В такива периоди има часове, когато е възможно облитане, но като цяло си няма принос.
Виждал съм облитания при 10*.

Nik_m
21.09.2022, 09:12
Пресявката от прашец от тази година ми излезана 13кг. бях решил да я давам на пчелите, но се отказах. Говорих с доста колеги имали проблем след даването на прашец и реших да не си слагам таралеж в гащите. Бирената мая с Б12 е идеално за стимулиране.

Кразз
21.09.2022, 10:46
Пресявката от прашец от тази година ми излезана 13кг. бях решил да я давам на пчелите, но се отказах. Говорих с доста колеги имали проблем след даването на прашец и реших да не си слагам таралеж в гащите. Бирената мая с Б12 е идеално за стимулиране.

Какви проблеми са имали?

kaloyanv
21.09.2022, 14:25
А защо се дава прашец сега изкуствено ? Те за цяла година не са ли си събрали ? Относно сиропа на мен са ми казвали че до 10ти септември и това е . После се дава само чист мед, ако е необходимо. Може ли да дадете малко повече информация за тези подхванвания, които ги правите късно ?

Nik_m
21.09.2022, 17:37
Какви проблеми са имали?

Разтройство и варовито пило.

Nik_m
21.09.2022, 17:42
А защо се дава прашец сега изкуствено ? Те за цяла година не са ли си събрали ? Относно сиропа на мен са ми казвали че до 10ти септември и това е . После се дава само чист мед, ако е необходимо. Може ли да дадете малко повече информация за тези подхванвания, които ги правите късно ?

Протеина увеличава и поддържа яйцеснасянето на майката ако започне да се дава в началто на август. Даденият в началото на септември спомага за имунната система на пчелите и за натупването на мастна тъкан която е нужна за доброто зимуване. При моята система на работа имам по 4-5 пити пълни с перга във всяко семейсто, но го консумират когато има трябва а не ги принуждавам да го консумират бързо.

Angel Yosifov
21.09.2022, 18:23
Зимната пчела се разжа с "натрупано" мастно тяло.Тя не е шопар да се угоява постфактум.
На белтъчни и захарни подхранвания,за пило,реагират само млади майки,като ефекта от подхранването е до макс 10% .
Старите,втори сезон и повече майки,реагират,в редки случаи до 5%...
Демек,ефекта от есенното подхранване за увеличаване на пилото е нищожно!!!
Ефета от захарното(сироп) подхранване за запас е значително,значително,знач ително по голям....

gln
21.09.2022, 19:49
При мен положението е зле, едвам ги спасих от загиване пролетта, бяха много слаби, половината ми загинаха, не извадих мед, но по-странното е, че не събраха и за тях, в момента има венец на 4-5 пити, но сумарно е не повече от пита-пита и половина пълна с мед, което според мен е крайно не достатъчно, подранвам със захарен сироп от средата на август всяка седмица по-около 1,2 литра, за сега резултат май няма, взимат сиропа, но не натрупват запаси, май ще трябва да ги карам цяла зима на питки, та въпроса ми е кой питки от магазина са без прашец, и през какъв период горе долу трябва да ги слагам, за да ги спася от гладна смърт, както всяка година към средата на октомври мисля да ги зазимя, но се чудя дали да не сложа още тогава по-една питка отгоре, все още сипвам захарен сироп и майките все още снасят, макар и вече доста слабо, имам пило на около една пита сумарно, благодаря предварително за съветите.

Nik_m
21.09.2022, 20:24
При мен положението е зле, едвам ги спасих от загиване пролетта, бяха много слаби, половината ми загинаха, не извадих мед, но по-странното е, че не събраха и за тях, в момента има венец на 4-5 пити, но сумарно е не повече от пита-пита и половина пълна с мед, което според мен е крайно не достатъчно, подранвам със захарен сироп от средата на август всяка седмица по-около 1,2 литра, за сега резултат май няма, взимат сиропа, но не натрупват запаси, май ще трябва да ги карам цяла зима на питки, та въпроса ми е кой питки от магазина са без прашец, и през какъв период горе долу трябва да ги слагам, за да ги спася от гладна смърт, както всяка година към средата на октомври мисля да ги зазимя, но се чудя дали да не сложа още тогава по-една питка отгоре, все още сипвам захарен сироп и майките все още снасят, макар и вече доста слабо, имам пило на около една пита сумарно, благодаря предварително за съветите.

Спри да храниш, вече няма смисъл. Вземи Apifonda блок от 15кг. и го разрежи на 3 и сложи по 5кг. на кошер. Ако нямаш надствки завиваш с найлон и слагаш празен магазин. Проверяваш от време на време и ако са изяли слагаш отново. Успех!

Кразз
21.09.2022, 20:30
Разтройство и варовито пило.

Хм... Прашеца е естествена храна. Сам по себе си, едва ли би предизвикал разтройство и варовито пило. Струва ми се, че има нещо друго.
Пресявката може да се дава напролет чиста. Наблюдавам и видя ли че тръгнат по фураж, брашно, им подавам. Не че имам много пресявка, но колкото- толкова.

Nik_m
21.09.2022, 21:24
Хм... Прашеца е естествена храна. Сам по себе си, едва ли би предизвикал разтройство и варовито пило. Струва ми се, че има нещо друго.
Пресявката може да се дава напролет чиста. Наблюдавам и видя ли че тръгнат по фураж, брашно, им подавам. Не че имам много пресявка, но колкото- толкова.

Нали знаеш поговорката, не питай старило, питай патило. По принцип има логика и за това реших да не рискувам. А на кокошките и се отразява много добре прашеца :)

gln
21.09.2022, 22:13
Благодаря за съвета, заемам се с питките, дано да ги спася, явно ще трябва да ги проверявам всеки месец, стига времето да позволява и да ги подхранвам с питки.

Nik_m
21.09.2022, 22:46
Благодаря за съвета, заемам се с питките, дано да ги спася, явно ще трябва да ги проверявам всеки месец, стига времето да позволява и да ги подранвам с питки.

Ако слагаш по 5кг. няма да се налага да им слагаш често. Ако има и найлон ще проверяваш лесно до къде са стигнали. Времето не ти пречи, но не е хубаво да ги отваряш постоянно.

gln
22.09.2022, 07:12
Ако слагаш по 5кг. няма да се налага да им слагаш често. Ако има и найлон ще проверяваш лесно до къде са стигнали. Времето не ти пречи, но не е хубаво да ги отваряш постоянно.
Ако сложа найлон над рамките и го затисна с капака, няма ли да задържа влагата вътре през зимата, или да оставя подгънат найлона в някой ъгъл, понеже аз под капака съм с дъски, върху тях завивам с дънки и отгоре стереопор с дебелина 2см.

Angel Yosifov
22.09.2022, 07:43
Върху найлона постави затоплящи материали.Ако не гледат пило,консумацията ще е не повече от 1,5кг на месец....

FreeBSD
22.09.2022, 08:15
Разтройство и варовито пило.
Между даване на сух прашец/заместител в открити общи хранилки и подаване на протеинови питки индивидуално има огромна разлика,като целево така и технологически.

mici-92
22.09.2022, 08:57
Ефета от захарното(сироп) подхранване за запас е значително,значително,знач ително по голям....
Защото ще имат какво да рупат или защото в захарта има.....

Кразз
22.09.2022, 10:35
Ако сложа найлон над рамките и го затисна с капака, няма ли да задържа влагата вътре през зимата, или да оставя подгънат найлона в някой ъгъл, понеже аз под капака съм с дъски, върху тях завивам с дънки и отгоре стереопор с дебелина 2см.

Мрежесто дъно... От всички тия затоплящи материали, дали им става по-топло и уютно?;)
Влагата в кошера е първата предпоставка за развитието на микози.

Angel Yosifov
22.09.2022, 11:41
Защото ще имат какво да рупат или защото в захарта има.....
Зашото ще свалят сиропа в зоната на зимното кълбо и ще го консумират през януари-февруари.......когато облитанията са редки......

zapstojan
22.09.2022, 18:12
Давал съм гол сироп + питки и резултата беше добър.
Давал съм много сироп за запасяване, за да не давам питки и резултата беше плачевен.

Силвия беше споделила, че добавя сухо мляко и прашец в питките ( не мога да намеря поста ).
Тогава и аз сложих сухо мляко и прашец в питките. Същата зима беше много тежка. Имаше студен период близо два месеца, през който пчелите не можаха да се облетят. Псувах си късмета! При затоплянето се оказа, че няма никакъв проблем и всички притеснения са били напразни.

От тогава в питките винаги слагам протеини. В сиропа също.
И резултата е по-добър от "голите" сиропи + "голите" питки.

Angel Yosifov
22.09.2022, 19:40
https://www.youtube.com/watch?v=Ul_1Bno1ZtI

zapstojan
22.09.2022, 20:23
https://www.youtube.com/watch?v=J2fYm-7tH8Q


Тук другарят Остошов,акцентира в/у августовските майки.....
Познавам неговото пчеларство от повече от 10 години ииии....едва сега,на близо 80години,мнението му за "кьсните" майки еволюира...

1. Баш тука не "акцентира в/у августовските майки", а за тях отделя само около 2 минути от всичките 18минути.
2. Майката била в силата си 6 месеца след излюпването си. Да! Така пише в книгите, но във форумите често се споменава, че младата майка не може да се сдържи и изпуска по две яйца в килийката. След 6 месеца августовската майка ще трябва да снася поне по 3 яйца в килийка. Интересно! Нали?
3. Др. Осташов имаше клип в който рекламираше фибранени кошери( не мога да го намеря, но съм сигурен, че доста колеги са го гледали ). На въпросния клип показват как пчелите ръфат фибранената прелка,а др. Усташов говори - "пчелки не гризут".:laughing:
4. Същия тоя "чайник" е забранил коментарите на клиповете си. Сигурно много е зает със заснемането на следващия клип.
5. Въпросния "чайник" е публикувал повече клипове от "политическия приятел" на Друмев, та можеш да си го гледкаш още 10 години.:laughing:

Angel Yosifov
22.09.2022, 20:31
Осташов!
Гледал съм му вс филми и не само неговите.....
На повечето мирогледа за пчелите им еволюира....
Но не съм убеден дали твоя ще еволюира....
Лека нощ!

zapstojan
22.09.2022, 20:42
Осташов!
Гледал съм му вс филми и не само неговите.....
На повечето мирогледа за пчелите им еволюира....
Но не съм убеден дали твоя ще еволюира....
Лека нощ!

Ей тука съм писал, че мирогледа ми за пчелите е еволюирал, в следствие споделеното от Силвия и от личния ми опит. https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=4644&p=181023&viewfull=1#post181023
Мирогледа ми към пчеларите от форума също еволюира постонянно.
Лека и на теб!

Nik_m
22.09.2022, 21:22
Ако сложа найлон над рамките и го затисна с капака, няма ли да задържа влагата вътре през зимата, или да оставя подгънат найлона в някой ъгъл, понеже аз под капака съм с дъски, върху тях завивам с дънки и отгоре стереопор с дебелина 2см.

Тук трябва сам да си прецениш. Района е важен, колко е влагата на въздуха, каква е конфигурацията на кошера, каква вентилация има.

Трендафил Дончев
22.09.2022, 22:42
1. Баш тука не "акцентира в/у августовските майки", а за тях отделя само около 2 минути от всичките 18минути.
2. Майката била в силата си 6 месеца след излюпването си. Да! Така пише в книгите, но във форумите често се споменава, че младата майка не може да се сдържи и изпуска по две яйца в килийката. След 6 месеца августовската майка ще трябва да снася поне по 3 яйца в килийка. Интересно! Нали?
3. Др. Осташов имаше клип в който рекламираше фибранени кошери( не мога да го намеря, но съм сигурен, че доста колеги са го гледали ). На въпросния клип показват как пчелите ръфат фибранената прелка,а др. Усташов говори - "пчелки не гризут".:laughing:
4. Същия тоя "чайник" е забранил коментарите на клиповете си. Сигурно много е зает със заснемането на следващия клип.
5. Въпросния "чайник" е публикувал повече клипове от "политическия приятел" на Друмев, та можеш да си го гледкаш още 10 години.:laughing:

И аз правих опити с фибранени кошери. Ядат ги вместо прашец.:bigsmile: Това с белия и синия фибран. Сивият не го пипат, но в него има графит до колкото разбрах и не го харесват.

Angel Yosifov
23.09.2022, 18:35
2. Майката била в силата си 6 месеца след излюпването си. Да! Така пише в книгите, но във форумите често се споменава, че младата майка не може да се сдържи и изпуска по две яйца в килийката. След 6 месеца августовската майка ще трябва да снася поне по 3 яйца в килийка. Интересно! Нали?
3. Др. Осташов имаше клип в който рекламираше фибранени кошери( не мога да го намеря, но съм сигурен, че доста колеги са го гледали ). На въпросния клип показват как пчелите ръфат фибранената прелка,а др. Усташов говори - "пчелки не гризут".:laughing:
.
Даже и не си разбрал за какво говори:ae:
Както казах,даже и над 75г мирогледа му за пчелите пчелите еволюира..;)

zapstojan
23.09.2022, 20:12
Даже и не си разбрал за какво говори:ae:
Както казах,даже и над 75г мирогледа му за пчелите пчелите еволюира..;)

Достатъчно добре разбирам руски и разбирам за какво говори!!!
- Смяната на майките да се прави есента, а не пролетта. С това съм съгласен.
Ама че на млада майка и трябвали 6 месеца за да влезе в силата си - Да! Ако е излюпена есента когато пилото намалява ще и трябват 6 месеца докато тръгне нектара.
Ама ако е излюпена пролетта, колко месеца ще и трябват?

Та когато въпросния другар гледа как пчелите гризат фибранената прелка и в същото време да казва "пчелки не гризут", аз си задавам въпроса: Колко ли трябва да ми платят за да лъжа толкова откровено?

Направо му се "възхищавам" на наглостта и безочието.

А кога ще му еволюира мнението, пък и твоето, хич не ме интересува.:cool:

Айде лека!

Angel Yosifov
23.09.2022, 20:20
Айде лека!
Не е ли малко рано за сън.blush;Няма ли да гледаш мача или вече си го гледал;)

zapstojan
23.09.2022, 20:21
...

Сигурен съм, че не само руския разбирам по-добре от теб, а и българския.

Винаги съм се дразнил когато пишеш оТСеляване вместо оцеляване.

Не го приемай, като заяждане, а като коректив!
И лека!

Angel Yosifov
23.09.2022, 20:27
Сигурен съм, че не само руския разбирам по-добре от теб, а и българския.

Винаги съм се дразнил когато пишеш оТСеляване вместо оцеляване.

Не го приемай, като заяждане, а като коректив!
И лека!
На село така пишем,с грешки,ама се разбира....
Ми,лягай си!...И да не забравиш да си измиеш краката.....и зъбките.:yo:
Аз тамън си сипах чаша 11месечна шира.drinks;петък вечер е!

Кразз
23.09.2022, 20:51
На село така пишем,с грешки,ама се разбира....
Ми,лягай си!...И да не забравиш да си измиеш краката.....и зъбките.:yo:
Аз тамън си сипах чаша 11месечна шира.drinks;петък вечер е!

Ако е понеделник бърка ли се?:bigsmile:

Angel Yosifov
23.09.2022, 20:58
Ако е понеделник бърка ли се?:bigsmile:
Чашата е по малка:laughing:

Кразз
23.09.2022, 21:14
Чашата е по малка:laughing:

Индиго...:bigsmile:

dvd111
23.09.2022, 23:20
На село така пишем,с грешки,ама се разбира....
Ми,лягай си...
Аз тамън си сипах чаша...
Браво Ачка, шапка ти свалям!
Не само за знанията...:yo:

tsc1
24.09.2022, 09:24
Мислете за обеззаразяването и съхранението на прашеца, че май скоро само за пчели и собствена консумация ще може да се ползва. Има група хора, която активно натиска министерството да забрани ползването му от хора, докато не се създаде наредба на какви условия трябва да отговаря той и как параметрите му да се проверяват в лаборатория. Този процес ще е дълъг ако това се приеме, тъй като няма никаква яснота за методите за изследване.

kuline
24.09.2022, 12:42
Мислете за обеззаразяването и съхранението на прашеца, че май скоро само за пчели и собствена консумация ще може да се ползва. Има група хора, която активно натиска министерството да забрани ползването му от хора, докато не се създаде наредба на какви условия трябва да отговаря той и как параметрите му да се проверяват в лаборатория. Този процес ще е дълъг ако това се приеме, тъй като няма никаква яснота за методите за изследване.

Бъди рахат! Преди много години (20 и кусур) се чуваше как щели да въвеждат разни регламенти за пчелния мед. Всички се бяха хвърлили в кахъри и... Вземат проби, изследват и купуват. Та какво ще е по-различно с прашеца, ако се спазват условията по добив и съхранение?
А тия "хора" за които говориш, са пчелари, но нали...да снижат до минимум конкуренцията. Нещо като забраната за изпращане на майки по куриерска фирма, както и мед в чужбина. Царе сме българите на номерата, то за това сме на туй дередже.

zapstojan
25.09.2022, 20:22
...
Ми,лягай си!...И да не забравиш да си измиеш краката.....и зъбките.:yo: ...

На какво ли се дължи изпростяването?
Пък и почна леко да полъхва, но това е от четките.

Angel Yosifov
25.09.2022, 20:50
На какво ли се дължи изпростяването?
Пък и почна леко да полъхва, но това е от четките.
А пАк аС,си мислех.че е от сушения прашец:laughing:
пп Май пак ти се спи:bigsmile:

zapstojan
25.09.2022, 20:54
=Angel ...пп Май пак ти се спи:bigsmile:

Не. Тъкмо се включих.

kaloyanv
26.09.2022, 15:43
Мислете за обеззаразяването и съхранението на прашеца, че май скоро само за пчели и собствена консумация ще може да се ползва. Има група хора, която активно натиска министерството да забрани ползването му от хора, докато не се създаде наредба на какви условия трябва да отговаря той и как параметрите му да се проверяват в лаборатория. Този процес ще е дълъг ако това се приеме, тъй като няма никаква яснота за методите за изследване.

Ами това е добре. Ама аз моя мед като го подарявам, досега никой не ме е питал дали отговарям на някакви условия. Даже искат и прашец, ама аз него събирам, освен да започна. И клей дадох тази година на едни приятели по малко. Не знам защо не ходят да си купуват, такъв дето отговаря на изискванията. Може би не са информирани и затуй.

FreeBSD
17.01.2023, 19:52
Колеги от няколко години практикувам подаване на прашец рано на пролет ( до появата на цъфтяща растителност). и съм доволен от резултатите .
В случай,че някой се интересува, продавам полифлорен пчелен прашец*,фураж на пудра на цена -15 лв./кг.
Подходящ за подаване в открити хранилки или за направа на протейнови питки/сироп.
Прашеца е сурово замразен и се съхранява на -30C*,при заявка** се вади суши и се смила на пудра. Приема се и се консумира със видима охота от пчелите.
Подходящ за подхранване при интензивно пчеларство със ранни паши или направа на ранни отводки.
*биологичен натурален пчелен прашец, без примеси,добавки или заместители
**Минимално количесто за поръчка 10 кг.
тел. за контакт О885/9О8586 или на ЛС

Ако модератор прецени,че поста няма връзка със темата,моля да бъде преместен във подходящ такъв раздел.

kuline
17.01.2023, 20:29
Колеги от няколко години практикувам подаване на прашец рано на пролет ( до появата на цъфтяща растителност). и съм доволен от резултатите .
В случай,че някой се интересува, продавам полифлорен пчелен прашец*,фураж на пудра на цена -15 лв./кг.
Подходящ за подаване в открити хранилки или за направа на протейнови питки/сироп.
Прашеца е сурово замразен и се съхранява на -30C*,при заявка** се вади суши и се смила на пудра. Приема се и се консумира със видима охота от пчелите.
Подходящ за подхранване при интензивно пчеларство със ранни паши или направа на ранни отводки.
*биологичен натурален пчелен прашец, без примеси,добавки или заместители
**Минимално количесто за поръчка 10 кг.
тел. за контакт О885/9О8586 или на ЛС

Ако модератор прецени,че поста няма връзка със темата,моля да бъде преместен във подходящ такъв раздел.

Би ли споделил начина на съхранение на прашеца при температура -30 градуса!?

FreeBSD
17.01.2023, 21:22
Сурово замразен на минус 32 ( -32*C) градуса по Целзий персонало и по конкретно ще ви отговоря.

kuline
17.01.2023, 22:04
Сурово замразен на минус 32 ( -32*C) градуса по Целзий персонало и по конкретно ще ви отговоря.

Имате възможност на лични съобщения да ми предоставите отговор на въпроса. ;)

valaz
19.01.2023, 20:10
Чудя се, какъв ли ще е този фризер, който да може да поддържа минус 30 градуса?

Pero Melifero
19.01.2023, 23:02
Чудя се, какъв ли ще е този фризер, който да може да поддържа минус 30 градуса?

Нашият фризер е до -32С, ако искаш може да ти го снимам

Васил Георгиев
28.02.2023, 15:00
Не си заслужава, вземи си бирена мая и витамини, ефекта е много добър.

Бирената мая с витамините от аптеката ли я купуваш и в каква доза я подаваш? Май дойде време за нея?

Angel Yosifov
28.02.2023, 17:39
Бирената мая с витамините от аптеката ли я купуваш и в каква доза я подаваш? Май дойде време за нея?
Васе в природата има достатъчно от природната аптека.Сега им трябва малко(до литър) захарен сироп с 5-6 капки йод на литър да "преплакнат гърлото":bigsmile:

Георги 1974
28.02.2023, 22:07
Бирената мая с витамините от аптеката ли я купуваш и в каква доза я подаваш? Май дойде време за нея?

От аптеката ако е за хомо сапиенс ще е по- дебело май ползват това
Бирена мая неактивна – заместител на прашеца 1 кг
https://pchelar.com/product/node-774/

Васил Георгиев
01.03.2023, 07:47
Васе в природата има достатъчно от природната аптека.Сега им трябва малко(до литър) захарен сироп с 5-6 капки йод на литър да "преплакнат гърлото":bigsmile:

Това го свърших в събота. :) Само, че с накапване и доста по-голяма доза йод. Някъде го бях чел, че на литър сироп 1/1 се слага 30 мл. йодосептадон. Струва ми се, че е още рано за сироп, въпреки, че джанката цъфна.
Прашец също има достатъчно, но едната миналогодишна августовска отводка хич я нямаше. Останала на 1 рамка пчели има - няма. Прехвърлих ги на топло в един фибранов нуклеос и им разпечатах една пита с мед да рупат, ама ми се щеше да ги подсиля с малко допинг, че рядко се показват на прелката, пък то ще си покаже.


От аптеката ако е за хомо сапиенс ще е по- дебело май ползват това
Бирена мая неактивна – заместител на прашеца 1 кг
https://pchelar.com/product/node-774/

Жорка, благодаря за насоката. Вярно тази от аптеката е доста по-скъпа.

Кразз
01.03.2023, 08:17
Това го свърших в събота. :) Само, че с накапване и доста по-голяма доза йод. Някъде го бях чел, че на литър сироп 1/1 се слага 30 мл. йодосептадон. Струва ми се, че е още рано за сироп, въпреки, че джанката цъфна.
Прашец също има достатъчно, но едната миналогодишна августовска отводка хич я нямаше. Останала на 1 рамка пчели има - няма. Прехвърлих ги на топло в един фибранов нуклеос и им разпечатах една пита с мед да рупат, ама ми се щеше да ги подсиля с малко допинг, че рядко се показват на прелката, пък то ще си покаже.



Жорка, благодаря за насоката. Вярно тази от аптеката е доста по-скъпа.


https://youtu.be/sC8FLsfl8gw
Аз слагам на 10л. сироп, 500гр. замразен прашец, предварително разтворен в част от водата. Жечо Мурзов препоръчва една шепа(което е около 100гр.), но аз слагам повече, защото голяма част от прашеца остава неразтворен добре, респективно, неусвоен.

kuline
01.03.2023, 12:49
Бъдете много внимателни с даването на прашец, било то и от собствено производство!

Трендафил Дончев
01.03.2023, 16:33
Бъдете много внимателни с даването на прашец, било то и от собствено производство!

Е, решаваш проблема от раз. :bigsmile:

Кразз
01.03.2023, 16:45
Бъдете много внимателни с даването на прашец, било то и от собствено производство!

Разбира се, че трябва да се внимава. Търсеният положителен ефект, много лесно може да се превърне в негативен. Аз говорех по принцип, а всеки трябва да е наясно за себе си как, кога, по колко и каква белтъчна храна да дава.
Ето, Майстора казва- " в природната аптека има.".
Има, ама,... леската измръзна, един ден, ако излизат и събират, 2-3 дни са вътре. При мен сега цъфтят по-масово дрян, бряст, тук-таме мъртва коприва, но са на границата и те да измръзнат...

Кразз
01.03.2023, 16:50
Е, решаваш проблема от раз. :bigsmile:

Така трябва!:bigsmile:

kuline
01.03.2023, 18:26
Е, решаваш проблема от раз. :bigsmile:

Аз лично не съм и не мисля да давам, макар че след пресяването на прашеца ми остана доста, който направо изхвърлих. Преди доста години имах проблем с болести и ... парен каша духа. Тази година две от семействата проявиха варовито пило в сериозна стенен. От тях не съм вадил прашец и ей така за спорта ги мъчих, накрая ливидирах.
ПП Грешка, три бяха болни, като последното му приложих една "хватка" и тази година ще разбера има или няма полза от това.

Angel Yosifov
01.03.2023, 18:40
Това го свърших в събота. :).
100 баби-хилаво дете....:laughing:

kaloyanv
01.03.2023, 19:21
Аз явно изпускам всичките манипулации с питки и такива неща. Досега 5 години им давам малко твърда храна около средата края на февруари и това е. Те даже не я и взимат. Чак март месец след средата виждам че е свърщила и само ми пречи на манипулациите. Явно семействата са ми слаби :) ..

П.С до към края на Октомври ми е последното отваряне и след това средата на февруари, а първите години даже началото на март.

Кразз
01.03.2023, 21:27
100 баби-хилаво дете....:laughing:

Баш така е. Ама, нали си хортуваме тука. Пък, " всеки си ... жената, както намери за добре.";)

Angel Yosifov
01.03.2023, 21:44
Баш така е. Ама, нали си хортуваме тука. Пък, " всеки си ... жената, както намери за добре.";)
Няма лошо!
Така е братле!
Амааааа...камасутра не пасва за всеки....тек:laughing:

Кразз
02.03.2023, 06:38
Няма лошо!
Така е братле!
Амааааа...камасутра не пасва за всеки....тек:laughing:

Добре...:laughing:. Смятам, че дава ли се белтъчна храна(ако се дава въобще), прашеца(в питка, в сироп или по друг начин), е по-добър вариант от всичко друго...

Angel Yosifov
02.03.2023, 16:08
Добре...:laughing:. Смятам, че дава ли се белтъчна храна(ако се дава въобще), прашеца(в питка, в сироп или по друг начин), е по-добър вариант от всичко друго...
Вместо прашец,100 пъти е по ефективно да се добавя търтиев хомогенат...Лично мнение от опит.
Добавям хомогената,само когато ще ги "пускам" да си правят свищаци.2-3 дена преди да осиротя семейството подхранвам по около 300млл захарен сироп,като на литър добавям оп около(на око) 40млл търтиев хомогенат смесен с мед в съотношение 1/1 (обем).Подхранването продължава една седмица след осиротяването....Ей таз поза използвам:bigsmile:

Кразз
02.03.2023, 18:08
Вместо прашец,100 пъти е по ефективно да се добавя търтиев хомогенат...Лично мнение от опит.
Добавям хомогената,само когато ще ги "пускам" да си правят свищаци.2-3 дена преди да осиротя семейството подхранвам по около 300млл захарен сироп,като на литър добавям оп около(на око) 40млл търтиев хомогенат смесен с мед в съотношение 1/1 (обем).Подхранването продължава една седмица след осиротяването....Ей таз поза използвам:bigsmile:

Аз за това по-назад написах:
"...как, кога, колко и каква..."
Еее, ама това е канибализъм...:bigsmile::bigsmile::bigs mile:

Angel Yosifov
02.03.2023, 18:29
..."
Еее, ама това е канибализъм...:bigsmile::bigsmile::bigs mile:
Акакво се случва с труповете в Турция и Украйна....:laughing::laughing::laughing:
Гаранция нямаsleepy;

Георги 1974
02.03.2023, 21:55
Аз за това по-назад написах:
"...как, кога, колко и каква..."
Еее, ама това е канибализъм...:bigsmile::bigsmile::bigs mile:

Ползваш строителна рамка а ако ползваш вилица и върнеш рамката дали ще им е добре на пчелите

Кразз
03.03.2023, 04:40
Ползваш строителна рамка а ако ползваш вилица и върнеш рамката дали ще им е добре на пчелите

Да, ако не търсех и восъка, ще е по-добре. Още повече, че понякога по С.Р. има и работническо пило(макар и малко),което в случая може да се запази.

Angel Yosifov
03.03.2023, 08:38
Ползваш строителна рамка а ако ползваш вилица и върнеш рамката дали ще им е добре на пчелите
По това време,в природата има изобилие от каквото си поискат....
За това,търтеите на боза и връщаш,когато има нужда......

бат тянко
03.03.2023, 13:25
Вместо прашец,100 пъти е по ефективно да се добавя търтиев хомогенат...Лично мнение от опит.
Добавям хомогената,само когато ще ги "пускам" да си правят свищаци.2-3 дена преди да осиротя семейството подхранвам по около 300млл захарен сироп,като на литър добавям оп около(на око) 40млл търтиев хомогенат смесен с мед в съотношение 1/1 (обем).Подхранването продължава една седмица след осиротяването....Ей таз поза използвам:bigsmile:

Ачка, ако искаш мога да ти споделя и друга рецепта за получаване на голям размер маточници респективно пчелни майки. Иде реч за смесване на няколко билки и наливане в сиропа на пчелоотглеждача. Имам инфо, че хомогената компрометира качеството на майките.

Angel Yosifov
03.03.2023, 13:44
Ачка, ако искаш мога да ти споделя и друга рецепта за получаване на голям размер маточници респективно пчелни майки. Иде реч за смесване на няколко билки и наливане в сиропа на пчелоотглеждача. Имам инфо, че хомогената компрометира качеството на майките.
Благодаря братле! На мен ми стига хомогената.Знам какво виждам.
Иначе,споделяй.Някой може да се възползва.

бат тянко
03.03.2023, 15:37
Благодаря братле! На мен ми стига хомогената.Знам какво виждам.
Иначе,споделяй.Някой може да се възползва.

Аз знам какво виждаш, защото и аз съм го виждал. Но ти предлагам да видиш онова, което не се вижда. Търтеевия хомогенат ври от стероидни хормони. Направо се чудя що културистите не ползват него? Получените пчелни майки са т.нар. биволици. Но доколко тези качества са свързани с размера на половите органи на пчелните майки? Внасянето на големи количества хормони в дневната дажба на различни видове животни, трайно уврежда възпроизводствените способности на възрастните индивиди.

Angel Yosifov
03.03.2023, 16:34
Аз знам какво виждаш, защото и аз съм го виждал. Но ти предлагам да видиш онова, което не се вижда. Търтеевия хомогенат ври от стероидни хормони. Направо се чудя що културистите не ползват него? Получените пчелни майки са т.нар. биволици. Но доколко тези качества са свързани с размера на половите органи на пчелните майки? Внасянето на големи количества хормони в дневната дажба на различни видове животни, трайно уврежда възпроизводствените способности на възрастните индивиди.
Всичко е в дозата....както посах по горе,30-40млл на литър сироп.Ако е чист хомогенат-до 20млл...и майките си си нормални..
Честит празник!

бат тянко
03.03.2023, 18:28
Всичко е в дозата....както посах по горе,30-40млл на литър сироп.Ако е чист хомогенат-до 20млл...и майките си си нормални..
Честит празник!

Чест и почитания! Да ни е честито на всички, които се имат за българи.

kaloyanv
03.03.2023, 19:50
Чест и почитания! Да ни е честито на всички, които се имат за българи.

Честито на всички! Но както значи това "които се имат за българи" винаги съм се чудил ..

дядо борю
04.03.2023, 17:59
Честито на всички! Но както значи това "които се имат за българи" винаги съм се чудил ..

Някои се имат за европейци и се срамуват от българския си произход,други се правят на македонци,или се турчеят без да знаят и една турска дума като българомохамеданите.Въобщ шарен свят.Празника е на всички които са родени и живеят в нашата прекрасна родина България

gln
05.03.2023, 17:44
колегата Васил пише за йодосептадон, за това на снимката ли става въпрос.
12024
Благодаря предварително.

Трендафил Дончев
05.03.2023, 19:00
[COLOR=#333333]колегата Васил пише за йодосептадон, за това на снимката ли става въпрос.

Едно и също е.

zapstojan
07.03.2023, 22:15
Относно прашеца давам само сух и съм доволен.
Пък май не съм само аз:

Разбира се - това е вече резултат от хранене. Но не само със суха захар. Направите по няколко 2 рамкови отводки. Едни (5-10 бр , за по сигурни резултати) развивайте с питки, сиропи, разпечатани медени пити зад преградна табла и с какво ли не.
Втора контролна група по този начин: https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=590&page=233&p=171905#post171905
1. 50% сух прашец смесваме с 50% мед (може и гъст сироп). Всеки 200 гр. получената смес (преди използването) разреждаме с половин чаша подсолена вода (2 гр.). С една шпатула пълним празна изградена рамка със получената смес. Ако рамка стане пълна и от двете страни - може да сложим вместо медена пита. Оводка става - 1 пита Затворено пило + 1 пита със наша Смес + изтръскваме млада пчела от 1-2 рамки)
2. Отгоре Милерова хранилка с суха захар и вода (във 2-ро отделение). За начало по 0,5 кг захар и 0,5 литр. вода (не е лошо малко сложите лимонена киселина - да не мухляса водата)
3. Ако разширявате отводка по същия начин (не просто изградени пити, а със смес + подсипвате захар и вода в хранилка) - след малко ще видите горните снимки.
Успех!