PDA

Виж пълната версия : Започнахте ли подхранването?



Пчелата92
12.08.2019, 11:04
Кога и по колко ?

зуница
12.08.2019, 11:09
Кога и по колко ?
А има ли нужда?

Пчелата92
12.08.2019, 11:10
Мисля че да

зуница
12.08.2019, 11:13
В магазините имаш мед, който не прибират в плодника.Място ли нямат?

Пчелата92
12.08.2019, 11:21
има рамки с незапечатан и такива с запечатан мед в магазините ,но нетрябвали вече вече да ги сваля магазините.

зуница
12.08.2019, 11:25
Имаш ли принос на нектар? Очакваш ли такъв? Питите със запечатан са само със запечатан или има и незапечатан по тях?

Пчелата92
12.08.2019, 11:28
Мисля че вече няма приток или е мниго слаб.
питите са запечатани на половина а някои изобщо не са запечатани.

Пчелата92
12.08.2019, 11:31
Може ли да сваля вече магазините и да извадя меда като незапечатания да им го сложа в хранилките ако още не е узрял.

зуница
12.08.2019, 12:04
Когато притокът напълно спре незапечатания мед пчелите го свалят в плодника.Запечатан не местят.На запечатания посягат само при глад или ако е чужд.Интересува те да сваляш ли магазините съгласно датата, която са ти казали?Датите са за пчеларите.На пчелите хич не им пука за календара.Те се интересуват от природните условия около тях.За да не те отегчавам карам направо.Признаци за края на пашата са: Прогонване на търтеите.Опитите за кражби и нападения.На прелките има повече пазачки.Магазините са само със запечатани пити.И субективно не виждаш нищо цъфтящо.
За каква подхранваме есен? За стимулиране на яйцеснасяне на майката или за допълване на запаси?В зависимост от отговора на тоя въпрос е и начина на подхранване. Във всички случаи на подхранване магазините нямат място на кошера. Ако пашата е спряла подхранваме за стимулиране с малки дози сироп на често.Имитираме приток.Ако в плодника няма медени венци.Подхранваме с големи дози с инверт.
Прегледай кошерите и в зависимост от това което видиш предприемаш и действие.
При мене как са нещата към вчерашна дата? Свалям магазини със запечатан мед.Плодниците имат дебел венец и поне по 4 пити с мед и прашец.Нямат нужда от подхранване за допълване на запаси.Майките трябва да се стимулират да снасят поне до октомври значи сироп 1/1 по 0.4 л през ден, два.При по-големи дози може да се ограничи майката.Питка с протеин няма да е излишна.Всичко трябва да се наблюдава и анализира.Пчелните семейства са индивидуалности така , че и това трябва да се съобрази.

зуница
12.08.2019, 12:12
Ако си решил, че е настъпило времето за сваляне правилното е това което пишеш , че ще направиш.Запечатания мед за тебе.Това, което не са запечатали в сиропа.

Пчелата92
12.08.2019, 12:19
Благодаря ти за отделеното време.
Ако съм те разбрал правилно значи да извадя запечатаните пити а незапечатаните да ги оставя да свалят меда от тях в плодника.

kuline
12.08.2019, 12:33
Благодаря ти за отделеното време.
Ако съм те разбрал правилно значи да извадя запечатаните пити а незапечатаните да ги оставя да свалят меда от тях в плодника.

Колко семейства имаш? Завърти в центрофугата всички пити, в които има мед. Не се притеснявай, че не е запечатан. Влажността му е в норма, няма да обяснявам защо! След това ги сложи в сандъците за ден, да ги оберат пчелите и после в склада, след което започваш подхранване. Сега започва новия пчеларски сезон!

зуница
12.08.2019, 12:36
Извадиш ли запечатаните значи си решил да свалиш и магазина.Запечатания мед прибираш.Питите с незапечатан мед, нектар или нещо средно центрофугираш отделно и после ползваш за подхранване със сироп.Изпразнените пити след центрофугата пулверизираш с вода и връщаш в семейството да ги почисти.Пулверизира се за да не се нарушава микро климатът в семейството.Пчелите поддържат определена влажност заради пилото и когато им върнеш центрофугираните пити с тънък слой хигроскопичен мед влажността спада.
След като свалиш магазините,ден два след центрофугиране почваш и подхранване в зависимост от нуждата.Това е и момента за поставяне на някакви лекарства за вароатоза.За О.К. е рано.За мравчена е горещо.Избягвай кумафос, амитраз, флувалинат.Последния е доказано не ефективен.

Пчелата92
12.08.2019, 12:39
4 дадан-блат

Пчелата92
12.08.2019, 12:40
Колко семейства имаш? Завърти в центрофугата всички пити, в които има мед. Не се притеснявай, че не е запечатан. Влажността му е в норма, няма да обяснявам защо! След това ги сложи в сандъците за ден, да ги оберат пчелите и после в склада, след което започваш подхранване. Сега започва новия пчеларски сезон!
4 дадан-блат

Пчелата92
12.08.2019, 12:43
Извадиш ли запечатаните значи си решил да свалиш и магазина.Запечатания мед прибираш.Питите с незапечатан мед, нектар или нещо средно центрофугираш отделно и после ползваш за подхранване със сироп.Изпразнените пити след центрофугата пулверизираш с вода и връщаш в семейството да ги почисти.Пулверизира се за да не се нарушава микро климатът в семейството.Пчелите поддържат определена влажност заради пилото и когато им върнеш центрофугираните пити с тънък слой хигроскопичен мед влажността спада.
След като свалиш магазините,ден два след центрофугиране почваш и подхранване в зависимост от нуждата.Това е и момента за поставяне на някакви лекарства за вароатоза.За О.К. е рано.За мравчена е горещо.Избягвай кумафос, амитраз, флувалинат.Последния е доказано не ефективен.
Огромно благодаря

зуница
12.08.2019, 12:45
... Не се притеснявай, че не е запечатан. Влажността му е в норма, няма да обяснявам защо! ...
Е тука проличава разликата между производителя на мед и любителя на бутиковия продукт пчелен мед!
Аз мога да си разреша да "поглезя" и себе си и клиенти и пчели с продукт ,чиято технология е не дотам добивна, но е гарантирано най-високо качествена.hi;

зуница
12.08.2019, 12:50
4 дадан-блат
Ако ще отглеждаш пчели за себе си и семейството си, стреми се към природосъобразно пчеларство.Учи се най вече да разбираш нуждите на пчелите и да им угаждаш.Ще ти се отплатят. ;)

kuline
12.08.2019, 12:57
Е тука проличава разликата между производителя на мед и любителя на бутиковия продукт пчелен мед!
Аз мога да си разреша да "поглезя" и себе си и клиенти и пчели с продукт ,чиято технология е не дотам добивна, но е гарантирано най-високо качествена.hi;

Ех, Зуница, какво значи бутиков мед? Няма да ти опонирам, че да не подвеждаме питащия. ;)

Пчелата92
12.08.2019, 13:01
Ако ще отглеждаш пчели за себе си и семейството си, стреми се към природосъобразно пчеларство.Учи се най вече да разбираш нуждите на пчелите и да им угаждаш.Ще ти се отплатят. ;)
По принцип ми се иска да ги увелича,но имам много да уча преди това.
Не съм мислил че е толкова необятна наука.

Пчелата92
12.08.2019, 13:03
Ех, Зуница, какво значи бутиков мед? Няма да ти опонирам, че да не подвеждаме питащия. ;)
Нека чуем;)

kuline
12.08.2019, 13:22
Нека чуем;)

Апетита приятелю, идва с яденето. Тоест, когато стигнеш определено ниво на отглеждане на пчелите, при което започваш да търсиш пазар на продукцията си, тогава ще разбереш. Сега се съсредоточи върху обучението за работа с пчелите и знай, че четенето без практика е нищо. В последствие ще установиш, че прочетеното неможе да приемеш за чиста монета. Винаги има изключение и когато ти се случи, се чудиш що така. Зуница ти каза - перифразирам, че трябва да научиш езика на пчелите, тогава ще имаш успех при работата си с тях, но до тогава чети, възприемай, мисли и прилагай! ;)

зуница
12.08.2019, 13:23
Ех, Зуница, какво значи бутиков мед? Няма да ти опонирам, че да не подвеждаме питащия. ;)

Както всяка бутикова стока е в ограничено количество.Не се купажира. Спазени са всички изисквания за материали ползвани в добива на продукта.Имам клиенти, които знаят от кой кошер е медът, който консумират.Имат предпочитания към първо, второ, трето вадене.Знаят цялата технология на добиване.И най-важното убедени са ,че това е точно техния мед и малцина са като тях.Това е накратко бутиков мед.Безкомпромисно качество продиктувано от нормите на природата.
Не ме разбирай неправилно.Не твърдя, че произвежданото съгласно изискванията на "Добрите пчеларски практики" е лошо или некачествено. В производството на големи обеми винаги се налагат компромиси (тенекии) най-широко разпространения.Ей такива "дреболии".hi;

Пчелата92
12.08.2019, 13:41
А какъв сироп да слагам и колко време за стимулиране и а после и за запълване на запасите

Sylvie
12.08.2019, 13:46
Избягвай кумафос, амитраз, флувалинат

За мен е голям въпросителен в момента с какво точно да третирам.

Най-много ми допада Апилайф Вар, но е много горещо сега за него.
Мисля си за Варостоп, той е с активна съставка флуметрин, това позволено ли е в ЕС? Обаче в миналото 2 пъти съм третирала с Варостоп и дървените плаки изглеждаха някакви много сухи, не знам дали така трябва да са или просто не бяха пресни?
Екостоп много прилича по състав на Апилайф Вар та може и за него да е прекалено горещо.

Ти какво би препоръчал за третиране през Август?

зуница
12.08.2019, 14:16
Аз вече рисково наслагах Голд.С всичките си предубеждения към турските стоки. Това което успях да разбера за производителя е, че е търговец на препарати за земеделие и животновъдство.Млада фирма с млади хора.За технология на производството нищо.До тук отрицателни данни.Като добавим и измисленото "еко" с флуметрина, извън всички класации.Допускам, че е лоша маркетингова политика, продиктувана от неопитност.
Положителното в, което ми се ще да вярвам е написано върху опаковката. Освен 3мг. флуметрин съдържа и доста природни масла.Предписаното количество от две ленти на кошер е два пъти по-малко флуметрин от предписаното третиране с Варостоп.Предписаното поставяне в двата края на кошера предполага съобразяване с тимола в лентите.А флуметринът е синтетичният пиретроид за, който от години търся сериозна информация за резистентност на акара или кумулиране във восъка или кошера.До момента не съм попаднал на подобни данни.Това , че дозата флуметрин е два пъти по-малка и наличието на етерични масла ме заинтригува и го изпробвам от сега.Има време и за едно третиране с О.К. което ще покаже колко е ефективен Голд. Злато или ще ми "върже тенеке". За всеки случай имам и тимол, който може да оставя да презимува в единия край на кошера.

Filyov
12.08.2019, 14:46
Здравей, аз бях намерил преди статия с научни изследвания относно флуметринът, това, което се казваше е , че когато го ползваш, той се натрупва във восъка(питите). Така с годините, в една стара пита може да се натрупат доста големи количества флуметрин, докато в меда може да попаднат по-скоро незначителни количества от това вещество. Но все пак това далеч не е еко или био :)

Пишеше също и за кравите, които се лекуват с флуметрин, какви големи количества преминават в млякото, което после консумираме. Допустимата доза за човек от това вещество, мисля че беше нула. Така, че аз спрях с тези ленти :)

ndm
12.08.2019, 14:51
Имам клиенти, които знаят от кой кошер е медът, който консумират.Имат предпочитания към първо, второ, трето вадене.
Зарибих се от твоите природни норми и съм решил за напред да се опитам да ги приложа. Само ако може малко пояснение как са ти обозначени кошерите? С номерация ли са, по именно ли ги извикваш като при овцете, или са без инициали - аха кошера дето носи липа, ей онзи е мановия. Като ми дойде клиент и ми каже дай ми от моя мед - трето акациево вадене, да остане доволен. Благодаря!

зуница
12.08.2019, 15:02
Това което пишеш по-скоро ми напомня на ефекта от кумафос. Ако не ти представлява трудност дай линк към тая статия. Благодаря!
Погледнах, че за бозайници леталната доза е 41 мг/кг поета през устата.Колкото и малко да е в лентичките и да изглежда безопасна за човек все пак е отрова.
http://rupest.ru/ppdb/flumethrin.html

зуница
12.08.2019, 15:23
Зарибих се от твоите природни норми и съм решил за напред да се опитам да ги приложа. Само ако може малко пояснение как са ти обозначени кошерите? С номерация ли са, по именно ли ги извикваш като при овцете, или са без инициали - аха кошера дето носи липа, ей онзи е мановия. Като ми дойде клиент и ми каже дай ми от моя мед - трето акациево вадене, да остане доволен. Благодаря!
Нямаш никакъв проблем.Първо ги свеждаш до толкова бройки , че като застанеш пред тях да можеш да ги обхванеш с поглед.После използваш въображението си и ги оцветяваш така , че да се запомнят.Пример: синичкия с бялата прелка и белия магазин.И така в същия дух.Като вадиш от един магазин.12 рамки са два пъти по 6 в центрофугата.Това в една тенджера и в стъклени големи буркани. Може да не ти се вярва, но различните семейства имат различни предпочитания към нектар и съответно и в меда има разлика.Предлагам на клиента мед от различни кошери и от който си избере от тоя получава.Когато са малък брой можеш да си разрешиш лукса да държиш мед в стъклен амбалаж и да знаеш кое от къде вадиш.Другото предимство е, че избягваш поцинкованите и пластмасови съдинки.
Виж с ония големи силни паши като акация и мана не знам как да се справиш.Такова чудо като поток от еднороден нектар при мене нямам. Животинките събират бавно и полека каквото им е сладко от гората , от полянката де що намерят из планината.За мене остава само да съм им благодарен за труда.
Дано съм ти бил от полза.hi;

Filyov
12.08.2019, 16:01
https://www.ema.europa.eu/en/documents/mrl-report/flumethrin-summary-report-1-committee-veterinary-medicinal-products_en.pdf

Да, и се натрупва във восъка - установени са количества до 3000mg/kg.

зуница
12.08.2019, 20:14
https://www.ema.europa.eu/en/documents/mrl-report/flumethrin-summary-report-1-committee-veterinary-medicinal-products_en.pdf

Да, и се натрупва във восъка - установени са количества до 3000mg/kg. Когато пчелните семейства са били изложени на ивици, импрегнирани с флуметрин през пролетта, преди зимата ипо време на потока на нектар съдържанието на флуметрин в восък от проксимални гребени е 30, 40 и 90
µg / kg съответно. Най-високата концентрация на флуметрин, открит в пчелен восък, е 130 µg / kg, намерено
в проба от кошер, обработен през периода на нектарния поток. Във всички тези изследвания, където мед
пробите са оценени, констатира се, че концентрацията на флуметрин в мед е под аналитичната
граница на откриване (1 до 2 µg / kg). Прехвърлянето на флуметрин от пчелен восък в мед беше незначително, но
остатъците в пчелния восък могат да се натрупат, ако восъкът се използва повторно за няколко години. Остатъци до 61
µg / kg флуметрин са открити във восък от кошери, които са били третирани ежегодно за приблизително 10години. При изследване за наблюдение на остатъчни вещества не са открити остатъци от флуметрин в проби от мед
в различни европейски страни, но в пчелен восък са открити остатъци до 3000 µg / kg. Най-
CVMP отбелязва, че регулирането на допустимите концентрации на флуметрин в пчелния восък е въпрос
за отделни държави-членки.
Преводът е на чичко Гугъл.

Георги 1974
12.08.2019, 21:07
За добро или зло над 15 г. третирам август само с варостоп, от 2014г. добавих и ноември накапване с О.К., напролет вече взех да по прескачам третирането през година, тая за пръв път на едното място с пчели слагах турските голд, а на другите нищо.Все сам си решава ама крайностите са зловредни според мен било с много химия било с много биоработи.Ама това си е мое мнение.

Христо Димитров
12.08.2019, 21:31
За добро или зло над 15 г. третирам август само с варостоп, от 2014г. добавих и ноември накапване с О.К., напролет вече взех да по прескачам третирането през година, тая за пръв път на едното място с пчели слагах турските голд, а на другите нищо.Все сам си решава ама крайностите са зловредни според мен било с много химия било с много биоработи.Ама това си е мое мнение.

Жоре, за мен варостопа е крайно неефективен.Преди -5-6 години след варостопа третирах със "superstrips" и като видях колко падна след него и се отказах от него. Дано не съм прекалено предубеден, но един приятел след третиране с варостоп остана без кошери.
Миналото лято третирах с турските(Gold varoa) и съм доста доволен от резултата, макар,че след ОК октомври пак пада доста.Но за намаляване на инвазията на акара според мен турските като цена/качество си заслужават.

Христо Димитров
12.08.2019, 21:37
Аз вече рисково наслагах Голд.С всичките си предубеждения към турските стоки. Това което успях да разбера за производителя е, че е търговец на препарати за земеделие и животновъдство.Млада фирма с млади хора.За технология на производството нищо.До тук отрицателни данни.Като добавим и измисленото "еко" с флуметрина, извън всички класации.Допускам, че е лоша маркетингова политика, продиктувана от неопитност.
Положителното в, което ми се ще да вярвам е написано върху опаковката. Освен 3мг. флуметрин съдържа и доста природни масла.Предписаното количество от две ленти на кошер е два пъти по-малко флуметрин от предписаното третиране с Варостоп.Предписаното поставяне в двата края на кошера предполага съобразяване с тимола в лентите.А флуметринът е синтетичният пиретроид за, който от години търся сериозна информация за резистентност на акара или кумулиране във восъка или кошера.До момента не съм попаднал на подобни данни.Това , че дозата флуметрин е два пъти по-малка и наличието на етерични масла ме заинтригува и го изпробвам от сега.Има време и за едно третиране с О.К. което ще покаже колко е ефективен Голд. Злато или ще ми "върже тенеке". За всеки случай имам и тимол, който може да оставя да презимува в единия край на кошера.

Не е рисково , аз съм доволен от миналогодишното третиране август.Тъй като не разчитам да изчистя акара с тях, а само да намаля акара в кошерите.Аз ги сложих отгоре върху рамките и пчелите ги изядоха след това.Наистина пише , че има доста масла и флуметрин.Няма комафос и пише, че е био. Според теб може ли да се третира преди да съм махнал магазините с тези ленти?
Все още са големи жеги и не смея да махна магазините, за да не прегрея някой кошер.
Меда извадих но на върналите пити пак хвърлят по малко нектар, само за бела дето се вика.Ще трябва да правя едно последно вадене.

Георги 1974
12.08.2019, 21:41
Жоре, за мен варостопа е крайно неефективен.Преди -5-6 години след варостопа третирах със "superstrips" и като видях колко падна след него и се отказах от него. Дано не съм прекалено предубеден, но един приятел след третиране с варостоп остана без кошери.
Миналото лято третирах с турските(Gold varoa) и съм доста доволен от резултата, макар,че след ОК октомври пак пада доста.Но за намаляване на инвазията на акара според мен турските като цена/качество си заслужават.
Ами не ме учудва просто казах, че от 2005г. е с варостоп със сигурност и оше няколко години преди това тъщата пак само това е слагала.Знам, че рано или йъсно ще изрева на зла гад ама и Данчо с тая оксалова де се трътлези цяло лято ,душове да им прави и после безкрили и пълзящи бол не го разумем

rumenggr
12.08.2019, 21:46
Жоре, за мен варостопа е крайно неефективен.Преди -5-6 години след варостопа третирах със... Аз с оксалова киселина и от тогава не разчитам на варостоп.

Христо Димитров
12.08.2019, 21:48
Ами не ме учудва просто казах, че от 2005г. е с варостоп със сигурност и оше няколко години преди това тъщата пак само това е слагала.Знам, че рано или йъсно ще изрева на зла гад ама и Данчо с тая оксалова де се трътлези цяло лято ,душове да им прави и после безкрили и пълзящи бол не го разумем



Горещо е за ОК в момента според мен, иначе е най-доброто.Имам приятел , който минава с ОК на всяко вадене на мед и е доста доволен от резултата.Т.е. минава ги няколко пъти годишно.Според мен сменяй препарата, не позволявай да "изревеш" защото ще е за твоя сметка.

Христо Димитров
12.08.2019, 21:50
Аз с оксалова киселина и от тогава не разчитам на варостоп.




Задължително октомври минавам с ОК!

Георги 1974
12.08.2019, 21:53
Горещо е за ОК в момента според мен, иначе е най-доброто.Имам приятел , който минава с ОК на всяко вадене на мед и е доста доволен от резултата.Т.е. минава ги няколко пъти годишно.Според мен сменяй препарата, не позволявай да "изревеш" защото ще е за твоя сметка.
Разбирам те за какво говориш, но шопа в мен е по- силен от разума, а тои не ремонтира нещо де работи.
П.П.От година чувам добри отзиви за О.К. с глицерин по аржентинска рецепта, разума на там ме води но сега пък мързела наделява

Sylvie
13.08.2019, 06:23
Аз вече рисково наслагах Голд.

The temperature in the hive should be in the range of + 20 ° C + 25 ° C.

Това е от линка, който ти си дал към тези ленти Голд. Същото е изискването и за Апилайф Вар, затова и не го използвам сега, в района на пчелина последните няколко дни е 37°С на сянка. Сигурно пак ще използвам Варо Мед, но съм чела, че препаратите трябва да се сменят периодично, за да няма адаптиране на акара.

зуница
13.08.2019, 09:16
The temperature in the hive should be in the range of + 20 ° C + 25 ° C.

Това е от линка, който ти си дал към тези ленти Голд. Същото е изискването и за Апилайф Вар, затова и не го използвам сега, в района на пчелина последните няколко дни е 37°С на сянка. Сигурно пак ще използвам Варо Мед, но съм чела, че препаратите трябва да се сменят периодично, за да няма адаптиране на акара.
Да-а... Права си!Изискването за температура е във връзка с изпарението на етеричните масла.Не съм наблюдавал промени в настроенията на пчелите, до сега. Не е като да напуснат кошера както при "Екостоп".Няма я и мравчената която да "избие все живо".Моите кошери са под дървета поне половин ден на сянка.Лентичките се поставят в краищата на кошера и може би изпаренията не са толкова силни?За момента не наблюдавам нищо обезпокоително.
Намерих информацията за Варомед. Мравчена и оксалова киселина.Не им времето сега.И това обливане с тях?!
Апилайф Вар е с етерични масла и бих го предпочел пред киселините.

зуница
13.08.2019, 09:46
... Според теб може ли да се третира преди да съм махнал магазините с тези ленти?
Все още са големи жеги и не смея да махна магазините, за да не прегрея някой кошер.
Меда извадих но на върналите пити пак хвърлят по малко нектар, само за бела дето се вика.Ще трябва да правя едно последно вадене.
От чисто принципни съображения бих свалил магазините.От години го правя така. Махам магазина , слагам лекарство.Не толкова строго погледнато флуметрина от тия лентички практически не преминава в меда. Натрупването във восъка е нищожно и за срок от 10 и повече години.Това при доза от3,6 мг. на лентичка и 4 лентички на кошер.Добрата пчеларска практика изисква смяна на 1/3 от питите всяка година.Шансът за остатъци в меда става още по-малък.А и дозата от 3мг. на лентичка и 2 бр. на кошер е още по-малка.Направо да си го кажем флуметрин няма като вредна добавка в кошера.Поне това разбрах от статията, която даде колегата.
По това време на годината при добри външни условия мисля, че само мравчената може да постигне силен ефект.Но с температурите си е направо убийство да я сложи човек. Ако ти е възможно извади питите и остави магазините.В тоя случай спокойно може да сложиш лентичките.Целта е да няма контакт на лечебното вещество с питите.

зуница
13.08.2019, 10:00
Жоре, за мен варостопа е крайно неефективен. ...
Преди две години попаднах на "крайно не ефективен" "Варостоп".Сокът му на годност изтичаше октомври и из всички магазини се продаваше само тая партида.Явно от Примавет си чистеха складовете със залежала продукция или им връщаха стока оставена на консигнация, или...А, бе крайния резултат беше ,че тия лентички за нищо не станаха и в края на септември открих прясна партида.Излезе ми скъп тоя търговски тарикатлък.Платих за стока, която е боклук.Не намалих акара и щетите от него.Платих още веднъж. Но пропуснатото време и нанесените щети от акара си останаха.
Все си мисля , че не става въпрос за качество на препарат , а за тарикатъци на дребно. Примавет си режат клончето!

rumenggr
13.08.2019, 12:16
Задължително октомври минавам с ОК!
Обърни му внимание. Хубаво изследване!!!
http://scientificbeekeeping.com/randys-varroa-model/

FreeBSD
13.08.2019, 20:20
http://www.medovik.info/interesno/dinamika_razlozheniya_fluvalinata_i_amitraza_v_vos ke_i_medu.php

Относно Варостопа и Голда.
Варостопа работи,толкова колкото и неговите аналози със същото количество флуметрин във лентите.Важно е да не се повтаря третирането със същата съставка,най добре през сезон или 2.
Голда е със по малко съдържание на флуметрин и ако се очаква на тимола във тази концентрация да бори акара...

mici-92
13.08.2019, 21:33
http://www.medovik.info/interesno/dinamika_razlozheniya_fluvalinata_i_amitraza_v_vos ke_i_medu.php

Относно Варостопа и Голда.
Варостопа работи,толкова колкото и неговите аналози със същото количество флуметрин във лентите.Важно е да не се повтаря третирането със същата съставка,най добре през сезон или 2.
Голда е със по малко съдържание на флуметрин и ако се очаква на тимола във тази концентрация да бори акара...
Варостоп не,Голд не.Какво тогава?

kuline
13.08.2019, 22:19
Варостоп не,Голд не.Какво тогава?

С оксалова например. Хем доказано ефикасна, хем евтина. Чудя се и немога да ви разбера. Явно водени от лафа "не съм толкова богат, да си купувам евтини неща", пропускате ефикасните. Всеки луд с номера си, а на някои програмата им малка. :bigsmile:

Sylvie
13.08.2019, 22:26
https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2859&page=42&p=147488&viewfull=1#post147488

Миналата година обсъждахме Варо Мед. Знам, че сега е рано за него, миналата година го използвах края на Август/началото на Септември.

Някой ползвал ли е PolyVar yellow? И този препарат е на основа флуметрин, но 275мг на лента не е ли много? Вярно, че се употребява по по-различен начин, ама пак.

http://vkasis.com/product/polyvar-yellow-poli-var-297.html

FreeBSD
13.08.2019, 22:46
С оксалова/мравчена през авкуст ? Я си дръпни ръчната малко, че с тия 2,900 мнения олекваш.Има разлика колко семейства ще третираш,дали 4/40/400/4000 сметката е различна Ако вкараш и условията мрежести дъна и време на действие става още по интересно..........

kuline
14.08.2019, 05:09
С оксалова/мравчена през авкуст ? Я си дръпни ръчната малко, че с тия 2,900 мнения олекваш.Има разлика колко семейства ще третираш,дали 4/40/400/4000 сметката е различна Ако вкараш и условията мрежести дъна и време на действие става още по интересно..........

Чувал си, чел си някъде нещо, но ти е убягнало в "превода" и явно не си го асимилирал. Това, че и двете са киселини, не значи, че трябва да се поставят под общ знаменател! Пробвай третиране с тях и сподели мнението си, а не на принципа този казал, онзи рекъл, та спирачки, та бр. мнения (постове).
А най-същественото условие е да се поддържат силни семейства! ;)

nikawr
14.08.2019, 05:26
Чувал си, чел си някъде нещо, но ти е убягнало в "превода" и явно не си го асимилирал. Това, че и двете са киселини, не значи, че трябва да се поставят под общ знаменател! Пробвай третиране с тях и сподели мнението си, а не на принципа този казал, онзи рекъл, та спирачки, та бр. мнения (постове).
А най-същественото условие е да се поддържат силни семейства! ;)

Има една приказка: имал бол пари, дал.... ;)

nikawr
14.08.2019, 05:30
....Ако вкараш и условията мрежести дъна и време на действие става още по интересно..........

Сподели моля те какъв е ефекта на мрежестото дъно и третирането с ОК през август, пък ако имаш наблюдения и през другите месеци с интерес ще ги изчета?

бат тянко
14.08.2019, 05:45
Миналия сезон поне веднъж месечно накапвах с ОК и МК. Нито съм си увредил пилото, нито се отървах от акара. Относно финансовото изражение на борбата с вароатозата смятам, че струва толкова, колкото всеки е готов да заплати! Но въпроса е колко зимни жертви е дал и какви дивиденти е получил през сезона.

nikawr
14.08.2019, 07:04
Миналия сезон поне веднъж месечно накапвах с ОК и МК. Нито съм си увредил пилото, нито се отървах от акара. Относно финансовото изражение на борбата с вароатозата смятам, че струва толкова, колкото всеки е готов да заплати! Но въпроса е колко зимни жертви е дал и какви дивиденти е получил през сезона.

Тяна, ефективна борба с Вароа още никой не е измислил. Причината е, че колкото и да се пънем биологията му е тясно свързана с тази на пчелата и каквото вреди на него вреди и на пчелата, а и толкова много още не знаем за неговата биология. Няма как да се отървеш по време на активния сезон от акара, при положение, че 80% от акара е в пилото по това време. Въпроса е да го държим в някакви приемливи граници по време на сезона, пък после бой по канчето кой с каквото знае... ;)

FreeBSD
14.08.2019, 07:06
Нямат място по това време на годината в кошерите ОК/МК,много е горещо и се изпарява бързо.Аз няма да пробвам,защото имам пило и снасят,но който желае може да си пробва на воля ( иначе пари за лекарство не жаля или спестявам изобщо).

@nikwar, аз през август не мога да третирам с нещо различно от тимол в малка доза,защото първата половина на септември въртя.
Последните 2 години августовското третиране го прескачах и третирах веднага след като извъртах ( флувалинат/флуметрин),но беше късно и акара взимаше своето,отслабваше семействата много,после идваха безкрилие,пълзящи и черни пчела,отваряше работа с подхранване и лекуване.
Тази година акара ми е малко, и го свързвам само със това че изпарявах ОК през средата на ноември миналата.Въпреки това сложих тимолени ленти вече на по слаби и съмнителни семейства.

За мрежа отдолу,няма много варианти.Или слагаш ленти (дълготрайно освобождаване и действие) или даваш със сиропа.Може и да пушиш вечерта ( тимол/спирт сега), ама трябва да затваряш/отваряш дъна.
Пак искам да подчертая,че във работата със 4/40/400/4000 семейства има огромна разлика.

Георги 1974
14.08.2019, 07:09
В сайта на Ранди Оливър и в книгите и видеоинтервютата на проф.Кашковский съм чел, че прилагането на Оксалова к - на. е неефективна когато има пило заради това и двамата правят прозорци без пило единия напролет другия юли.Та щом двама гиганти в пчеларската наука твърдят едно и също нещо, кой съм аз да умувам, та затова и сега ползвам Варостоп.Това с трите пръскания през седмица уж за някакъв цикъл не ме убеждава да го правя, може би надеждата е в аржентинската рецепта с удължено действие.
Мое си мнение!

nikawr
14.08.2019, 07:23
Нямат място по това време на годината в кошерите ОК/МК,много е горещо и се изпарява бързо.Аз няма да пробвам,защото имам пило и снасят,но който желае може да си пробва на воля ( иначе пари за лекарство не жаля или спестявам изобщо)..
Не ща да насаждам мнение ни най-малко, но при наличие на инвазия от акар през август, когато му е и пика да не се третира е грешка за мен. Третирането с флуметрин, камуфос или амитраз за мен е пълно безумие! Кой как иска да ме разбира! Ревем срещу зърнарите за пръсканията и тровенията, а си намъкваме в кошера пестициди без да ни мигне окото! Относно ОК и третирането през август го избягвам когато мога не заради друго, ами защото ОК също не е безвредна и се натрупва също в колонията. Опушването с ОК за мен е най-лошия вариант за третиране с ОК, тъй като количеството което се натрупва във восъка при опушване е в десетки пъти повече отколкото накапване или напръскване, а също така пчелите приемат доста по голяма еднократна доза при опушване. Третирането с ОК по време на наличие на пило си има и малка тънкост, а именно третиране 3 пъти през 7 дена, с цел да се обхване целия цикъл на пилото. Пак казвам, това се прави при наличие на силна опаразитеност. Може много още да се изпише, за ОК и нейните странични действия и ползи, но фактите са че акара не получва резистентност към нея и при едно разумно използване на ОК, както и редовна подмяна на плодниковите пити, ОК си остава за сега едно от най-безвредните, ефикасни и не на последно място ефтини препарати за третиране.

nikawr
14.08.2019, 07:32
В сайта на Ранди Оливър и в книгите и видеоинтервютата на проф.Кашковский съм чел, че прилагането на Оксалова к - на. е неефективна когато има пило заради това и двамата правят прозорци без пило единия напролет другия юли.Та щом двама гиганти в пчеларската наука твърдят едно и също нещо, кой съм аз да умувам, та затова и сега ползвам Варостоп.Това с трите пръскания през седмица уж за някакъв цикъл не ме убеждава да го правя, може би надеждата е в аржентинската рецепта с удължено действие.
Мое си мнение!
Ранди имаше изследване върху Аржентинската рецепта, даже я беше изменил малко май, но после нещо я "зеба"... Защо? Аз никога не съм я ползвал и ще се радвам някой колеги да споделят ефекта от прилагането им! :)
Колкото до Варостопа, ми това си е пестицида флуметрин, а страничните ефекти са доста гаднички при системното му използване, особено в комбинация с пестицидите намъквани в коша, заради зърнарите, се получава усилване на вредното влияние на пестицидите ... :(
Нещо интересно за флуметрина: акара за няколко години бързо получава пълна резистентност и първите ленти с флуметрин са били с пъти по-малка концентрация в началото на използването му. Сега концентрацията на флуметрин в лентите и гранична и пак не се препоръчва да се ползва повече от един-два последователни сезона, заради получаването на резистентност на акара към флуметрина.
„...Флувалинатът/флуметринът трябва да бъде използван внимателно, ако изобщо трябва да бъде използван, от производители на пчелни майки, тъй като може да причини самосмяна на майките (Currie 1999), смъртност сред търтеите в млада възраст (Rinderer 1999), и намалена жизненост на сперматозоидите (Burley 2007). Randy Oliver (2009, the synthetic miticides).

Георги 1974
14.08.2019, 07:52
Ранди имаше изследване върху Аржентинската рецепта, даже я беше изменил малко май, но после нещо я "зеба"... Защо? Аз никога не съм я ползвал и ще се радвам някой колеги да споделят ефекта от прилагането им! :)
Колкото до Варостопа, ми това си е пестицида флуметрин, а страничните ефекти са доста гаднички при системното му използване, особено в комбинация с пестицидите намъквани в коша, заради зърнарите, се получава усилване на вредното влияние на пестицидите ... :(
Нещо интересно за флуметрина: акара за няколко години бързо получава пълна резистентност и първите ленти с флуметрин са били с пъти по-малка концентрация в началото на използването му. Сега концентрацията на флуметрин в лентите и гранична и пак не се препоръчва да се ползва повече от един-два последователни сезона, заради получаването на резистентност на акара към флуметрина.
„...Флувалинатът/флуметринът трябва да бъде използван внимателно, ако изобщо трябва да бъде използван, от производители на пчелни майки, тъй като може да причини самосмяна на майките (Currie 1999), смъртност сред търтеите в млада възраст (Rinderer 1999), и намалена жизненост на сперматозоидите (Burley 2007). Randy Oliver (2009, the synthetic miticides).
Да не трябва, няма спор.
Но мисля, че няма и спор с щуротията на използването на О.К. трикратно по това време когато има пило.За справка Данче Друмевски де е луд фен на тая рецепта и де има повече акари от колйото пчели в кошерите.
Едвали във форума има човек с повече практика от Р.Оливър и проф.Кашковский и да е по голям авторитет от тях.
За арж. рецепта не съм я ползвал само слушал отзиви от колеги.

FreeBSD
14.08.2019, 08:05
Незнам колко разумно е да се ползва ОК 3 пъти през 7 дни при открито пило и снасяща майка сега .Професорите казват веднъж на ПОКОЛЕНИЕ,иначе увреждаш пчелата.
Опушването с ОК не е най лошият вариант изобщо,напротив.А има и разлика дали ще изпаряваш и пушиш както и до 190 или над 190 градуса :)

Георги 1974
14.08.2019, 08:05
А и в момента има търтиево пило а неговия циктл не е 21дни, а и майките не спират да снасят а и никой не знае как и колко врвме действа О. К. само хипотези.

nikawr
14.08.2019, 08:17
Никой не казва че като третираш 3 пъти през 7 дни ще изчистиш акара, никой! Ни най-малко оборвам пък Кашковски, Ранди или проф. Гургулова ако щеш... Третиране при голяма опаразитеност от началото на август през 7 дни не засяга зимуващата пчела. Идеята е да сведем акара до някакви приемливи граници. Както и да е, големи хора сме и всеки си решава сам какво да прави и как.

зуница
14.08.2019, 08:42
... Някой ползвал ли е PolyVar yellow? И този препарат е на основа флуметрин, но 275мг на лента не е ли много? Вярно, че се употребява по по-различен начин, ама пак.

http://vkasis.com/product/polyvar-yellow-poli-var-297.html
Категорично не бих го ползвал.Ако 12мг. химия може по ред причини да се преглътне, то 300мг. направо задавят.Та основното предимство на флуметрина и минималната доза в сравнение с другите отрови.

Георги 1974
14.08.2019, 08:50
Никой не казва че като третираш 3 пъти през 7 дни ще изчистиш акара, никой! Ни най-малко оборвам пък Кашковски, Ранди или проф. Гургулова ако щеш... Третиране при голяма опаразитеност от началото на август през 7 дни не засяга зимуващата пчела. Идеята е да сведем акара до някакви приемливи граници. Както и да е, големи хора сме и всеки си решава сам какво да прави и как.
Ник не за първи път пледираме за хипотезите и в това няма нищо лошо даже напротив това ни кара да се замисляме за стратегията си за борба с Вароа, който хич не е за подценяване - много проблеми идват с него.

зуница
14.08.2019, 09:08
... Сега концентрацията на флуметрин в лентите и гранична и пак не се препоръчва да се ползва повече от един-два последователни сезона, заради получаването на резистентност на акара към флуметрина.
„...Флувалинатът/флуметринът трябва да бъде използван внимателно, ако изобщо трябва да бъде използван, от производители на пчелни майки, тъй като може да причини самосмяна на майките (Currie 1999), смъртност сред търтеите в млада възраст (Rinderer 1999), и намалена жизненост на сперматозоидите (Burley 2007). Randy Oliver (2009, the synthetic miticides).
Слагането на знак за равенство между флувалинат и флуметрин е меко казано спекулация.Ако за флувалината има данни още от 90-те години , че акара има резистентни популации към него , то за флуметрина няма такива данни.Обобщението щом като към една отрова се приспособява ще се приспособи и към друга не е най-коректното.Мисля , че за много хора близкото звучене на имената дава знак за равенство.

зуница
14.08.2019, 09:15
Незнам колко разумно е да се ползва ОК 3 пъти през 7 дни при открито пило и снасяща майка сега .Професорите казват веднъж на ПОКОЛЕНИЕ,иначе увреждаш пчелата.
Опушването с ОК не е най лошият вариант изобщо,напротив.А има и разлика дали ще изпаряваш и пушиш както и до 190 или над 190 градуса :)
Винаги ми е било интересно какво точно попада върху пчелата? Парите на киселината с температура 190 както казваш или конденз с неизвестен точно хим състав?А може би направо оксалати които покриват с бял прашец всичко?

nikawr
14.08.2019, 09:25
Слагането на знак за равенство между флувалинат и флуметрин е меко казано спекулация.Ако за флувалината има данни още от 90-те години , че акара има резистентни популации към него , то за флуметрина няма такива данни.Обобщението щом като към една отрова се приспособява ще се приспособи и към друга не е най-коректното.Мисля , че за много хора близкото звучене на имената дава знак за равенство.

Флуметринът и флувалинатът са със сходни химични свойства и резистентност към единия препарат другия става също безполезен.
- флуметрин с търговските им наименования Варостоп, Байварол и други.
- флувалинат и тау-флувалинат - с търговските им наименования Варотом, Апистан - Apistan® - ленти, Аписхелт.
При първоначалните изследвания се установява, че Apistan® на ленти не е достатъчно ефективен при борбата с акара. Поради това производителят започва да повишава количеството на флувалинат в лентите. Целта е била да се достигне такова ниво на флувалинат, което да гарантира на пчеларя, почти пълното унищожаване на акарите. Когато dr. Mark Goodwin за пръв път тествал лентичките Апистан в Нова Зеландия, открил че дори 3,1 % от препоръчителната доза осигурявала адекватен вароатозен контрол! Производителят просто започнал със сравнително висока доза, която би осигурила смъртта на почти всеки вароатозен акар. Пчеларите по този начин започнали да очакват противовароатозните продукти всеки път да осигуряват почти пълно унищожение на акарите. Но се получила обратна реакция, първоначалната прекомерно висока доза на флувалинат най-вероятно е помогнала да се ускори създаването на резистентност у акарите - Randy Oliver (2009, the synthetic miticides - ABJ 149).

зуница
14.08.2019, 10:44
Флуметринът и флувалинатът са със сходни химични свойства и резистентност към единия препарат другия става също безполезен. ...
От повече от 10 години всичко писано за флуметрин се базира на това твърдение.Никой още не ми е показал конкретно изследване, което да го потвърждава. Малко ми прилича на ваксините за грип.Ние създаваме ваксина за десетина щама на грипни вируси и тя ще ви пази от всички грипни и парагрипни такива, които са хиляди.Нали са все грипни. Е, колко са ефикасни, ваксинираните и боледували после знаят.
Не може само по приликата на едни свойства да се обобщава за всичко.
Цитираното по надолу изследване може да е 100% вярно , но е за конкретното вещество флувалинат.
Моля, ако някой колега е попаднал на изследване, информация за резистентност на вароа дестуктор конкретно към флуметрин да я сподели!

nikawr
14.08.2019, 11:08
От повече от 10 години всичко писано за флуметрин се базира на това твърдение.Никой още не ми е показал конкретно изследване, което да го потвърждава. Малко ми прилича на ваксините за грип.Ние създаваме ваксина за десетина щама на грипни вируси и тя ще ви пази от всички грипни и парагрипни такива, които са хиляди.Нали са все грипни. Е, колко са ефикасни, ваксинираните и боледували после знаят.
Не може само по приликата на едни свойства да се обобщава за всичко.
Цитираното по надолу изследване може да е 100% вярно , но е за конкретното вещество флувалинат.
Моля, ако някой колега е попаднал на изследване, информация за резистентност на вароа дестуктор конкретно към флуметрин да я сподели!

Знаеш че до мен плътно има един колега, Био пчелар, колко е био е друг въпрос, но да си дойда на думата. Предната година третира само с Варостоп, смъртност 40%... по неговите думи при умрелите семейства акара на дъното е бил повече от пчелите зимата... :( Аз не съм видял и не мога да потвърдя истинността на думите му. Няма и най-малка идея каква е истинската причина за смъртността му, защото тази смъртност я има вече трета година, че даже таз година е по-малка сякъш... :( Каквото и да си говорим химията е навсякъде и няма как да се отървем от нея. :(

зуница
14.08.2019, 11:27
Прав си , че от химията отърваване няма , но идеята е да възможно най-малко и най-безвредна. Флуметрина го дебна от години.Това до което съм се добрал до сега го прави приемлив при определени условия.Единствения химикал на, който не съм намерил кусур, който да го изхвърли напълно от употреба при мене.
А , за "Варостоп"-а писах по горе.Примавет сами си подливат вода.Говорих и с много търговци и от тях разбрах, че продават предложеното директно от Примавет.

Георги 1974
14.08.2019, 11:31
Миналата година в цялата мрежа Варостопа бе с краен срок на годност, а и някой колеги не спазват дозировката слагат само по две ленти на семейство за икономия.

nikawr
14.08.2019, 11:41
Прав си , че от химията отърваване няма , но идеята е да възможно най-малко и най-безвредна. Флуметрина го дебна от години.Това до което съм се добрал до сега го прави приемлив при определени условия.Единствения химикал на, който не съм намерил кусур, който да го изхвърли напълно от употреба при мене.
А , за "Варостоп"-а писах по горе.Примавет сами си подливат вода.Говорих и с много търговци и от тях разбрах, че продават предложеното директно от Примавет.
Не мога да се съглася, че пестицид може да е най-малко безвреден. Вярно че флуметрина се разпада, но във восъка като проникне и не се разпада, остава си.
Нали си чел заключението на проф. Пламен Петров относно една проба мед дадена от Бургаско. Янчо го беше качил, наскоро пак някъде се появи.
Та мисълта ми беше как като третираме с пестициди може да имаме някакви претенции срещу зърнарите, как?

Filyov
14.08.2019, 11:56
Вчера слушах една лекция в Youtube на американски пчелар, според него колкото повече химия използваме, колкото повече химия има натрупана в питите, толкова повече това се отразява неблагоприятно на майките, а от там и на пчелните семейства.

https://www.youtube.com/watch?v=mTPPnXDlj1Y

Георги 1974
14.08.2019, 11:59
Не мога да се съглася, че пестицид може да е най-малко безвреден. Вярно че флуметрина се разпада, но във восъка като проникне и не се разпада, остава си.
Нали си чел заключението на проф. Пламен Петров относно една проба мед дадена от Бургаско. Янчо го беше качил, наскоро пак някъде се появи.
Та мисълта ми беше как като третираме с пестициди може да имаме някакви претенции срещу зърнарите, как?
Деликатен казус бих, ако бях с по малко с-ва бих минал на третиране с О.К. с прозорец без пило ама за жалост е трудноприложимо при моя начин на работа.

Георги 1974
14.08.2019, 12:07
Вчера слушах една лекция в Youtube на американски пчелар, според него колкото повече химия използваме, колкото повече химия има натрупана в питите, толкова повече това се отразява неблагоприятно на майките, а от там и на пчелните семейства.

https://www.youtube.com/watch?v=mTPPnXDlj1Y
Логично е, но е логична и другата крайност без химия оак да се отрази негативно на пч. с-ва , знам за няколко фрапанти случай а и е факт, че зарезани пчелини карар 2-3г. и дават фира по ред причини.Тезата с еволюцията и подбора е смешна тя е за хиляди години поне така твърдят някой мозъци.

nikawr
14.08.2019, 12:08
Деликатен казус бих, ако бях с по малко с-ва бих минал на третиране с О.К. с прозорец без пило ама за жалост е трудноприложимо при моя начин на работа.

Жоре, преди дестина години третирахме години на ред с всякакви ленти и боклуци. Накрая се стигна до там, че в целия пчелин имаше пълзящи, безкрили и сакати пчели. Минахме на ОК и правене на отводки само от незасегнатите семейства плюс СР. Малко хард система за 2-3 години, но ефекта беше, че сега третирам 1-2 пъти годишно с ОК и толкова. За нозема никога не сме третирали. Зимната смъртност е 1-2 кошера от 40-50. Много е готино това с прозореца, ама и хамалогията е голяма при повечко семейства. :(

Георги 1974
14.08.2019, 12:13
Жоре, преди дестина години третирахме години на ред с всякакви ленти и боклуци. Накрая се стигна до там, че в целия пчелин имаше пълзящи, безкрили и сакати пчели. Минахме на ОК и правене на отводки само от незасегнатите семейства плюс СР. Малко хард система за 2-3 години, но ефекта беше, че сега третирам 1-2 пъти годишно с ОК и толкова. За нозема никога не сме третирали. Зимната смъртност е 1-2 кошера от 40-50. Много е готино това с прозореца, ама и хамалогията е голяма при повечко семейства. :(
Щом ти върши работа всичко е добре.Имам съмнения а и съм чел тези, че от пчелин до пчелин има разлика в нивото на инвазия както и до годината.

зуница
14.08.2019, 12:14
... Вярно че флуметрина се разпада, но във восъка като проникне и не се разпада, остава си. .
Виж това което колега ми предложи като информация от достоверен източник.
https://www.ema.europa.eu/en/documents/mrl-report/flumethrin-summary-report-1-committee-veterinary-medicinal-products_en.pdf
А колкото до заключението на " Доцента" няма нищо учудващо.За кумафоса сме изписали стотици страници и пак се намира някой, който да пише колко хубаво е да се третира с него. Истината е че никой не се интересува какво има на лентичката.Запомнено е, че трябва да се редува.А с какво?

Вълчан
14.08.2019, 12:24
От преди 5-6 години спрях да третирам на пролет, не ползвам строителна рамка, е има някоя и друга но нивото на акара в не вече не толкова много! Третирам само есенно време един два пъти с ОК(омокряне). Загубите ми са от липса на храна или семейството станало търтовка! Майки само мое производство, по май мързеливия начин-свищеви!
Направих грешка да взема чужди е доста проблеми ми създадоха, не оцеляха доста семейства, при тази схема!

зуница
14.08.2019, 12:25
Нещо ми ограничава големината на поста но ще станат два.
Доцента пише за Флуметралин .
Ние ползваме Флуметрин.
Не знам защо не качва линковете към двете?
https://pesticides_plant_growth_regulators.academic.ru/732/ФЛУМЕТ��ИН
https://pesticides_plant_growth_regulators.academic.ru/731/ФЛУМЕТ��АЛИН

nikawr
14.08.2019, 12:42
Щом ти върши работа всичко е добре.Имам съмнения а и съм чел тези, че от пчелин до пчелин има разлика в нивото на инвазия както и до годината.
Жоре, кошерите на комшията е на 5м от мойте кошери и ни дели една телена ограда... Дефакто сме един пчелин, само че разликата е огромна... Не се хваля, а само констатирам! Миналата година имахме голяма инвазия на акар, нещо което лично аз не бях виждъл... :(

nikawr
14.08.2019, 12:52
[QUOTE=зуница;159709]Виж това което колега ми предложи като информация от достоверен източник.
https://www.ema.europa.eu/en/documents/mrl-report/flumethrin-summary-report-1-committee-veterinary-medicinal-products_en.pdf
Хахахаха, това е много яко /края на точка 31../: "TheCVMP отбеляза, че регулирането на допустимите концентрации на флуметрин в пчелния восък е въпрос на отделни държави-членки..." хахахах, значи тук при нас норма няма....
Интересно, че никъде не видях някаква базова норма за флумерина на килограм восък, а само предложение и препратка към една Европейска директива с цел евентуално да се включи там като анекс, но кат издирих и прочетох директивата и дума няма за това... :(

Георги 1974
14.08.2019, 13:11
Жоре, кошерите на комшията е на 5м от мойте кошери и ни дели една телена ограда... Дефакто сме един пчелин, само че разликата е огромна... Не се хваля, а само констатирам! Миналата година имахме голяма инвазия на акар, нещо което лично аз не бях виждъл... :(

Вие дефакто сте един пчелин.Имах в предвид, че руски мозъци твърдят, че на някой места инвазията е по малка или по голяма по външни причини.Влага,вид прополис, огъри около теб ( като твоя случай ти си третирай ама мамута до теб ако е огър си е проблем) има сериозни изследвания по тая хипотеза.

зуница
14.08.2019, 13:43
... Интересно, че никъде не видях някаква базова норма за флумерина на килограм восък, а само предложение и препратка към една Европейска директива с цел евентуално да се включи там като анекс, но кат издирих и прочетох директивата и дума няма за това... :(
А, аз видях това.Посочената доза се натрупва във восъка за срок от 10 години и повече.А в меда не се открива поради граничната чувствителност на измерителния прибор.Може да се повтарям , но при смяна на една трета от питите всяка година голямо натрупване няма да се получи.При изследването е ползвано количество от 4х3,6 мг., а на практика се ползва 4х3мг.(Голд 2х3мг).И щом при максимална доза в меда на практика няма остатъци,то при два пъти по-малка доза се очаква хептен да не се намерят.Като добавим и това , че магазините се слагат 20 дена след изваждане на лентичките и практически нямат досег с химикала стигаме до извода , че е приемлив като лекарство.
Докато някой не покаже изследване в което пише , че е неефективно и опасно лечението с флуметрин!

FreeBSD
14.08.2019, 13:53
Това е тънкия момент,да изпаряваш ОК до 190 градуса ( без да задръстиш дюзта :) . От моя гледна точка,върху пчелата попадат пари и частици,конденз не съм видял досега по стените ,малко е количеството вода което се отделя.
За флувалината/тау-флувалината и флуметрина всеки може сам да си направи изводите кое колко е стига да сравни активното в-во във препаратите,аз доколкото имам спомен от работата със тях е 60-80 мг срещу 3-3,6 мг.

зуница
14.08.2019, 14:05
Това е тънкия момент,да изпаряваш ОК до 190 градуса ( без да задръстиш дюзта :) . От моя гледна точка,върху пчелата попадат пари и частици,конденз не съм видял досега по стените ,малко е количеството вода което се отделя. ...
Частиците като фин бял прашец ли са?

kuline
14.08.2019, 15:04
Егати темата. Абе вий пчелите с химия ли ги храните? Май някой иска да изпревари Друмев с броя постове. :bigsmile: Никой нищо не каза за МК, снощи се загатна за нея и ....
Аз съм споделял опит от третирането с нея и да, точно август. Чакам някой друг да сподели опит или няма такива смелчаци, защото не искат да си "унищожават" пчелите. Ех, милите ми. :)

зуница
14.08.2019, 15:25
Егати темата. Абе вий пчелите с химия ли ги храните? Май някой иска да изпревари Друмев с броя постове. :bigsmile: Никой нищо не каза за МК, снощи се загатна за нея и ....
Какво да ти кажем?Ще повторя това, което ми каза колега преди няколко години.
"Сложих плаките. Уж времето добро.След три дни отивам на пчелина.Най силните 2 кошера на дъното , а слабаците имали повече въздух и оцелели.На следващия ден след слагането опекло едно слънце..." Това ми го разказа за септемврийски температури.За сегашните не си и помислям какво може да се получи.Това съм запомнил за "Формитом".Колегата не се е отказал от М.К. и си я ползва без да се оплаква.Какво точно е станало не знам , но мене ме отказа преди да съм почнал.
"Формитом"-а , който си бях купил тогава ползвах за запазване на питите от молец.Да си призная нямах 100% успех.
П.П. На Друмев може само да му дишаме пушилката!:laughing:

Георги 1974
14.08.2019, 15:43
Не съм ползвал мравчена ама я ползвах за брадавици върши работа ( ама трябва внимание) , че и дерматолозите едни кожодери.

nikawr
14.08.2019, 15:57
Егати темата. Абе вий пчелите с химия ли ги храните? Май някой иска да изпревари Друмев с броя постове. :bigsmile: Никой нищо не каза за МК, снощи се загатна за нея и ....
Аз съм споделял опит от третирането с нея и да, точно август. Чакам някой друг да сподели опит или няма такива смелчаци, защото не искат да си "унищожават" пчелите. Ех, милите ми. :)

Ба ще давам пари за мравчена к-на. Хакам с лъжицата ОК в пушалката и пуша яко през прелката.... всичко ще изпада! ;)

Христо Димитров
14.08.2019, 17:42
Егати темата. Абе вий пчелите с химия ли ги храните? Май някой иска да изпревари Друмев с броя постове. :bigsmile: Никой нищо не каза за МК, снощи се загатна за нея и ....
Аз съм споделял опит от третирането с нея и да, точно август. Чакам някой друг да сподели опит или няма такива смелчаци, защото не искат да си "унищожават" пчелите. Ех, милите ми. :)



Имам приятели пчелари, които смятам, че са най-добрите в моя регион(Троян и околността).Та те третират почти само с МК и са много доволни от резултата, дори и при наличието на пило.От тях знам, че е много ефективен метод, но трябва да се внимава с температурата.Аз не съм третирал с МК до момента, карам си с ОК и съм доволен.Въпроса в момента е, че има доста акар при мен и се чудя как да намаля инвазията, защото докато дойде времето за ОК ще имам доста увредени пчели.
Приятел от моето село ми каза, че виждал по няколко акара на търтей, което според мен си е доста....

бат тянко
14.08.2019, 17:56
Абе аз за мравчената споделих, ама за подхранването не казах. Хрантутя ги и даже не съм спирал! Мравчената я възприемам само на воден разтвор. Щото от туй изпаряване сума ти народ остана без кожа! И без пчели...Иначе за молеца грешка няма. Май Калинчо ма светна за тия кумини с мравчена най-отгоре? И в тоя метод е разковничето.

Filyov
14.08.2019, 18:29
Аз им сложих Оксалис (вода, захароза, лимонена киселина, оксалова киселина, мравчена киселина, тимол и др. етерични масла) 2 пъти през 7 дни, късно вечерта когато температурите бяха паднали до 25 градуса - края на юли и началото на август.
А иначе пролетта закъснях с лекарствата и края на Април по съвет на местен пчелар и мое незнание сложих ленти Варостоп, заедно с магазините. Веднага щом разбрах грешката си, на 10-я ден ги махнах окончателно. :)

krasimir00
14.08.2019, 20:50
Аз задължително комбинирам лентички, с еднократно напръскване с оксалис началото на септември. През пролетта правя само еднократно третиране с оксалис. Засега устисквам положението без сериозни загуби на семейства, но винаги съм на тръни. Миналата есен ползвах варотом, предната варостоп, и сега се чудя с какво да ги заместя. Независимо от негативните мнения си мисля за препарат с кумафос, но се чудя какъв да е. чекмайта ми идва прекалено скъп, със суперстрипса имах големи проблеми при опит да третирам семейства с него миналата есен( стана голямо нападение между семействата и се наложи да отстраня лентите 10 минути след поставянето им). За други варианти с кумафос не се сещам. Разсъждавам си , че еднократно третиране с това активно вещество на 4-5 години не би трябвало да навреди много в дългосрочен план, но вариантите се изчерпаха.

Георги 1974
14.08.2019, 21:44
Истината е че август е най важното третиране и няма универсално средство задоволяващо всичките ни изисквания за безопасност, ефективност и природосъобразност.
Аз лично вярвам и не натрапвам хипотезата че сега е пика на Вароа и ако не се вземат мерки може да се стигне до безкрили, пълзящи дори и до празни кошери в малко по късен етап.Няма пило излизат кърлежите налазват пчелите и те барабар с майката казват: Да го е.... Ба и пчелара, айде сиктир и налетят в друго семейство , а пчелара се чуди меда стои а пчелите ги няма.Разбира се това е най лошия сценарии.

Sylvie
15.08.2019, 07:10
Категорично не бих го ползвал.Ако 12мг. химия може по ред причини да се преглътне, то 300мг. направо задавят.Та основното предимство на флуметрина и минималната доза в сравнение с другите отрови.

Само да обърна внимание, че този препарат се използва малко по-различно. Според описанието плаките са на дупки, самите плаки се поставят на входа на кошера, може би нещо като миши предпазители, така че пчелите да преминават през тези дупки като по този начин активното вещество се разнася из кошера. На листовката също е отбелязано, че активната съставка не се изпарява.

зуница
15.08.2019, 07:57
Само да обърна внимание, че този препарат се използва малко по-различно. Според описанието плаките са на дупки, самите плаки се поставят на входа на кошера, може би нещо като миши предпазители, така че пчелите да преминават през тези дупки като по този начин активното вещество се разнася из кошера. На листовката също е отбелязано, че активната съставка не се изпарява.
Тоя тип лечебни вещества не се изпаряват.Дори проблема при тях е ,че се натрупват.Целта на производителя е била по-пълно обхващане на пчелната популация от лекарствената субстанция.Повече пчели да контактуват с нея.За мене веднага се появява въпроса: Колко голяма доза получава пчелата?Ако предположим, че влезе и излезе от кошера 1000 пъти, то поетата от нея доза ще е 2000 пъти над тая, която би поела при преминаване веднъж по лентичката.А това еднократно преминаване е напълно достатъчно да убие акара върху нея.Знаем , че разликата между лекарството и отровата е в дозата.Не стават ли загубите , загуби от отравяне , вместо загуби от акар?
Относно количеството химикали в кошера, мисля , че няма смисъл да го коментираме.Колкото е по-малко , толкова е по-добре.

Трендафил Дончев
15.08.2019, 08:40
Тоя тип лечебни вещества не се изпаряват.Дори проблема при тях е ,че се натрупват.Целта на производителя е била по-пълно обхващане на пчелната популация от лекарствената субстанция.Повече пчели да контактуват с нея.За мене веднага се появява въпроса: Колко голяма доза получава пчелата?Ако предположим, че влезе и излезе от кошера 1000 пъти, то поетата от нея доза ще е 2000 пъти над тая, която би поела при преминаване веднъж по лентичката.А това еднократно преминаване е напълно достатъчно да убие акара върху нея.Знаем , че разликата между лекарството и отровата е в дозата.Не стават ли загубите , загуби от отравяне , вместо загуби от акар?
Относно количеството химикали в кошера, мисля , че няма смисъл да го коментираме.Колкото е по-малко , толкова е по-добре.

При този начин колко пчели контактуват с препарата? 1/3, останалите се очаква да контактуват с тях. Предполагам, че се мисли, че отдавайки препарат на останалите, то ще губят част от него, но колко? Все едно мен да ме навали дъжд и някой да се облегне до мен. Колко вода ще ми отнеме, че аз да стана по сух? Просто налучкват ”специалистите” и измислят какви ли не методи. Да не говорим, че повечето са с цел печалба.

зуница
15.08.2019, 09:02
... Да не говорим, че повечето са с цел печалба.
Точно в центъра на мишената! 10-ка! :bigsmile:

julian103
15.08.2019, 09:44
Един колега беше написал следното:

"Поръсването с брашно има по голям ефект,ако дъното е мрежесто.Поръсването с каквото и да е брашно ,действието е едно и също-предизвиква сърбежи,както у пчелата,така и у кърлежа.Пчелите се пощят и така пада акара,а акара, за да се почеши,изважда хубота от пчелата...и така се отзовава на дъното на кошера.А там има 2 възможности:1.ако дъното е плътно,след като се почеши,яхва първата удобна пчела.2.ако дъното е мрежесто,акара пада долу..Най вероятно и тук някои акари успяват да пропълзят горе...."

Та въпроса ми е - Третирали ли сте с брашно?

Sylvie
15.08.2019, 10:40
Да не говорим, че повечето са с цел печалба.

А... повечето? Аз пък мислех, че всички са с цел печалба.

Аз все пак си останах на АпиЛайф Вар за Август и Варо Мед за октомври.
Времето малко захладня, но АЛВ тази година е съвсем пресен и доста мирише. Надявам се да свърши работа първоначално.

Да не би да има някаква забрана за продаване на препарати он-лайн? Всички магазини, от които пазарувам, са свалили лекарствата от листите си и вече не може да се поръчва он-лайн. Та трябваше да се разкарвам.

Който още не е почивал тази година - приятна ваканция и хубаво време. Аз отивам да почивам и дано да няма пожари повече :)
Чао, хора, и до скоро hi;

зуница
15.08.2019, 10:46
...Да не би да има някаква забрана за продаване на препарати он-лайн? Всички магазини, от които пазарувам, са свалили лекарствата от листите си и вече не може да се поръчва он-лайн. Та трябваше да се разкарвам. ...
Чао, хора, и до скоро hi;
По закон лекарствени препарати могат да продават само ветеринарите или във ветеринарните аптеки.Явно има някаква акция срещу интернет търговците в момента.
Почивай ползотворно!hi;

зуница
15.08.2019, 13:41
...Та въпроса ми е - Третирали ли сте с брашно?
http://www.pchelovod.info/index.php?showtopic=72207
Някои са го правили.hi;

M.Milkov
15.08.2019, 16:51
http://www.pchelovod.info/index.php?showtopic=72207
Някои са го правили.hi;А и сега има колеги които използват само че масло от хвойна.Преди няколко години един колега от Ихтиманско,се включваше в този форум и споменаваше че с баща си са накапвали в/у рамките с маслото, но не знам колко и как.Имало е положителен ефект.Акара падал и доколкото си спомням само това им било третирането.Ако колегата влиза и чете в този форум може да сподели за какво става дума.

barkov1982
15.08.2019, 20:48
Иначе аз започнах с подхранването на единия пчелин, но освен подхранване ще има нужда и от дохранване. Пилото е силно ограничено а и пчелите не са много, ама нормално след като още юни месец всичко изгоря, а и пчеларят(то па един пчелар) си даде лабаво. За сега ще гризкат твърда храна другия месец ще получат по една или 2 пити с мед и ще чакам зимата. На планинския пчелин ще трябва да се погрижа за пило да има, но след като приключа с меда. С една ваканция време съм назад:bigsmile:

Ангел Йосифов
16.08.2019, 20:06
Един колега беше написал следното:

"Поръсването с брашно има по голям ефект,ако дъното е мрежесто.Поръсването с каквото и да е брашно ,действието е едно и също-предизвиква сърбежи,както у пчелата,така и у кърлежа.Пчелите се пощят и така пада акара,а акара, за да се почеши,изважда хубота от пчелата...и така се отзовава на дъното на кошера.А там има 2 възможности:1.ако дъното е плътно,след като се почеши,яхва първата удобна пчела.2.ако дъното е мрежесто,акара пада долу..Най вероятно и тук някои акари успяват да пропълзят горе...."

Та въпроса ми е - Третирали ли сте с брашно?
Това аз съм го писал.
Подобно третиране съм правил преди повече от 10г,но без да контролирам резултата.Иначе,вече осма година не третирам с никакъв препарат.

Filyov
16.08.2019, 20:41
Това аз съм го писал.
Подобно третиране съм правил преди повече от 10г,но без да контролирам резултата.Иначе,вече осма година не третирам с никакъв препарат.

А как успяваш да се справиш с акарите през тези осем години?

Ангел Йосифов
17.08.2019, 07:26
А как успяваш да се справиш с акарите през тези осем години?

С млади майки,подмяна на гнездовите пити,изрязване на СР,..Все превантивни мероприятия...

stefarata
17.08.2019, 08:28
Да питам нещо. Имам около 100 литра инвертиран сироп останал от октомври миналата година. В бутилки от по 10 литра. Когато го налях в лейката направи някаква пяна отгоре. Освен това някои битилки съскат при отваряне. На вкус не удря на вкиснато. Соропът е правен по тецепта с ензим 70 % захар. Как мога да установя дали е започнало вкисване или въобще да не рискувам а да го слагам в джибрите

agro
17.08.2019, 18:13
... инвертиран сироп ... 70 % захар...вкисване...
При мен с 65 % захар имам инверт на три години в 10 л пластмасови туби от минерална вода. Стои под навеса и нищо му няма, даже не кристализира. Със същия процент захар е и сиропа от бъз, но се наложи да го прибера в хладилната камера, защото тръгна да шупва по описания начин. Явно има разлика от инвертирания, но пък в състава участват бъз, лимони и лимонена киселина, така че не е ясно къде е причината. Твоят сироп 70 % досега трябваше да е направил бяла каша в тубите, нещо не му е в ред концентрацията според мен.

Sylvie
27.09.2019, 01:33
Намерих информацията за Варомед. Мравчена и оксалова киселина.Не им времето сега.И това обливане с тях?!
.

Какво означава болднатото? Гледах видеоклипове как се третира с ОК и е същото както и с този препарат. Така, че поне по начина на третиране не виждам разлика. Е, тогава, защо нищо не се казва относно ОК?

зуница
01.10.2019, 13:32
Какво означава болднатото? Гледах видеоклипове как се третира с ОК и е същото както и с този препарат. Така, че поне по начина на третиране не виждам разлика. Е, тогава, защо нищо не се казва относно ОК?
Означава , че имам особено мнение за не нормираното къпане(обливане) на неопределен брой пчели.
За ползите и вредите от различните технологии на употреба на О.К. и М.К . сме изписали цели теми. А основното е, че август не е най-подходящото време за безпроблемно използване на споменатите киселини. hi;

julian103
01.10.2019, 15:46
Какво означава болднатото? Гледах видеоклипове как се третира с ОК и е същото както и с този препарат. Така, че поне по начина на третиране не виждам разлика. Е, тогава, защо нищо не се казва относно ОК?

А защо започнахте да обсъждате третирането в темата за подхранването?hi;

Подхранвате ли все още? Ако да, с какво и защо?

mici-92
01.10.2019, 16:25
А защо започнахте да обсъждате третирането в темата за подхранването?hi;

Подхранвате ли все още? Ако да, с какво и защо?
Определени семейства.Още по литър,литър и половина,заради тънкия венец запечатан мед.Прашец има,тепературите високи.

agro
01.10.2019, 17:55
Аз под семейството съм сложил корпус с пити, да играе роля на дълбоко дъно. В много от тези пити има запечатан мед. Дали ще го качат нагоре и да изиграе роля на подхранване?

Трендафил Дончев
01.10.2019, 17:59
Аз под семейството съм сложил корпус с пити, да играе роля на дълбоко дъно. В много от тези пити има запечатан мед. Дали ще го качат нагоре и да изиграе рола на подхранване?

Предимно не го пипат запечатания. Раздрасквай по малко.

agro
01.10.2019, 18:09
Предимно не го пипат запечатания. Раздрасквай по малко.
Страх ме е от кражби, ще замирише на мед яко откъм кошерите.

Трендафил Дончев
01.10.2019, 18:23
Страх ме е от кражби, ще замирише на мед яко откъм кошерите.

Някои манипулации мисля, че знаеш кога се правят?

barkov1982
01.10.2019, 21:40
Аз под семейството съм сложил корпус с пити, да играе роля на дълбоко дъно. В много от тези пити има запечатан мед. Дали ще го качат нагоре и да изиграе роля на подхранване?

Ако не им трябва защо да го качват, пролетта ще им е по полезен, е виж айо им трябва вече е друга работата.

agro
01.10.2019, 21:43
Ако не им трябва защо да го качват, пролетта ще им е по полезен, е виж айо им трябва вече е друга работата.
Тайничко се надявах да го прехвърлят в медените венци, правейки ги по-дебели, за да не гризнат тавана по никое време, да слагам питки по студовете.

barkov1982
01.10.2019, 21:46
Тайничко се надявах да го прехвърлят в медените венци, правейки ги по-дебели, за да не гризнат тавана по никое време, да слагам питки по студовете.

Еми тогава вземи под внимание съвета на Дончев, въпреки че силните семейства не ги плаши нищо.

agro
01.10.2019, 22:06
Еми тогава вземи под внимание съвета на Дончев, въпреки че силните семейства не ги плаши нищо.
Силните не ги мисля, а по това време ме е страх да разпечатвам на по-слабите.

Трендафил Дончев
01.10.2019, 22:26
Силните не ги мисля, а по това време ме е страх да разпечатвам на по-слабите.

Пак трябва да доуточнявам. Прави се по малко. Докато другите надушат, те вече да са го прибрали. И както казах се прави колкото е възможно в по късен час. Аз го правя по всяко време, но това е друг въпрос.

barkov1982
02.10.2019, 07:27
Силните не ги мисля, а по това време ме е страх да разпечатвам на по-слабите.

По добре си реши въпроса с питка, че някак си през вечер да тропаш корпусите, времето е силно ограничено, а щом питаш предполагам не са един и два. До пролетта ще има още хубави топли дни ще си покачат по нещо, а и да не го след като ротираш ще му се радваш.
Дончев, би ли открехнал леко вратата на "другия въпрос", колкото дупката на берлинската стена(справка Атанасов във другата тема;))

Pero Melifero
02.10.2019, 09:04
Прави се по малко. Докато другите надушат, те вече да са го прибрали. И както казах се прави колкото е възможно в по късен час.

Ей тук вече, мисля че е крайно време да попитам нещо, което винаги съм се чудил, а и ще е интересно и за други млади:laughing: колеги:
1. А ако не го приберат до сутринта какво се прави? :icon_rolleyes:
2. Ако все пак го качат/свалят и не го запечатат до сутринта, какво се прави? Или вече меда не мирише на мед? :icon_rolleyes:

barkov1982
02.10.2019, 09:21
Ей тук вече, мисля че е крайно време да попитам нещо, което винаги съм се чудил, а и ще е интересно и за други млади:laughing: колеги:
1. А ако не го приберат до сутринта какво се прави? :icon_rolleyes:
2. Ако все пак го качат/свалят и не го запечатат до сутринта, какво се прави? Или вече меда не мирише на мед? :icon_rolleyes:

Е тука вече, Перка, е въпрос на опит и наблюдателност, да прецениш силата, близостта и покритието, ако има покритие е лесно. Ако остане открит меда в долен корпус и семейството е слабо и представи си е на сянка, следиш ни мисълта, знам.
А за попа, кмета и даскала не щото са били най умните а са имали най много своботно време, докато раята са изпъвали на полето(пак се отплеснах) :bigsmile:

Pero Melifero
02.10.2019, 10:35
Е тука вече е редно да питам, понеже си по-напред от мен с материала, не трябва ли просто да стесняваме прелките при тая манипулация, от там насетне да си разпечатваме каквото сме решили, когато можем? А ако мислим, че някое семейство е слабо и няма да успее да се защити, не е ли по-правилно да се присъедини към друго? Или не е редно, особено ако гоним бройка?crying;
Извинявам се ако вече досаждам с "тъпите" си въпроси, както би казал някой, но е редно да се знае:laughing:


А за попа, кмета и даскала не щото са били най умните а са имали най много своботно време, докато раята са изпъвали на полето(пак се отплеснах) :bigsmile:
Е, времената се менят и голяма част от "раята" дето се "изпъват на полето" са в мрежата по цял ден:bigsmile:

Трендафил Дончев
02.10.2019, 12:39
Ей тук вече, мисля че е крайно време да попитам нещо, което винаги съм се чудил, а и ще е интересно и за други млади:laughing: колеги:
1. А ако не го приберат до сутринта какво се прави? :icon_rolleyes:
2. Ако все пак го качат/свалят и не го запечатат до сутринта, какво се прави? Или вече меда не мирише на мед? :icon_rolleyes:

Докато спя, бАРКОВ ти е отговорил. И да отбележа - точно при това.;)

Sylvie
02.10.2019, 19:39
А защо започнахте да обсъждате третирането в темата за подхранването?hi;

Подхранвате ли все още? Ако да, с какво и защо?

Ами... така се получи, както обикновено става, някой напише нещо странично, друг попита по този въпрос, останалите се включват и те .... и те така. зуница беше написал нещо по отношение на третирането, на мен ми стана интересно и го попитах, останалите явно също имаха какво да кажат по въпроса и ... снежна топка hi;

Сега за подхранването. С какво подхранвате и защо? Ако е за пило, инвертирания сироп не върши работа, а за захарен е много късно. За питки е още рано.

Аз не подхранвам. В септември 3 пъти през 10 дни им давах сироп мед/захар/вода ( 1/1/2 ) с Нозевит +. 2 седмици им давах инвертиран сироп на BKV Group ( 3 пъти в седмицата по 300-400 мл). И приключих с подхранването. Имат си мед, носят си прашец ( лофанта много помага, все още цъфти доста ).

Тази година промених тактиката. Основен преглед - 2 пъти в годината, пролет и есен. 2 отваряния, колкото да извадя СР. И това си беше. Никакво търсене на майки, никакви други бърникания в кошерите. 1 третиране с Апи Лайф Вар и това е. По-късно може и с Варомед да ги напръскам.

agro
02.10.2019, 20:03
...Основен преглед - 2 пъти в годината, пролет и есен. 2 отваряния, колкото да извадя СР. И това си беше. Никакво търсене на майки, никакви други бърникания в кошерите...
И аз така, пък да видим докъде ще го докарам.

FreeBSD
03.10.2019, 06:50
И аз така, пък да видим докъде ще го докарам.
Ще вдигнеш бройката.
Да добавя само,че трябва да "премахнеш" семействата който не вървят наравно с другите или изостават (слаби/болни за който трябва да полагаш допълнителни грижи).

meduza
12.02.2024, 15:34
Да събудим темата. Датата е 12.02.2024
Последната седмица днвените температури са около и над 15 градуса, като очакването е след седмица да застуди
При това положение ще захранвате ли или ще изчакате?

Лично аз бях се приготвил да храня, но уважаван от мен БГ Ютюбър пусна клип, че подхранването с изкуствена храна този месец ще изтощи пчелите, те щели да си правят полети в топлото време и щели да налитат минзухари и дървета (за сокове) и това ме накара да отложа.
Проблемът ми е, че в моя район пашата е ранна.

Angel Yosifov
12.02.2024, 19:13
Освен Кирчо и Даката е ютубър...има и други...
Аз им сипах по една хранилка(от малките) захаромеден топъл сироп с по 5-6 капки йод на литър.

meduza
13.02.2024, 07:50
Освен Кирчо и Даката е ютубър...има и други...
Аз им сипах по една хранилка(от малките) захаромеден топъл сироп с по 5-6 капки йод на литър.

Точно Кирил гледах. Убедително говори и ме убеди да не слагам питки, но ако другата седмица уцеля топъл ден ще пробвам със сироп

dvd111
13.02.2024, 14:55
Точно Кирил гледах. Убедително говори...
За кой "точно Кирил" става въпрос?

Angel Yosifov
13.02.2024, 18:03
За кой "точно Кирил" става въпрос?
Не е Барков.blush;

Георги 1974
13.02.2024, 18:31
Не е Барков.blush;
Предполагам, че не е и на Методий брат му

Angel Yosifov
13.02.2024, 18:40
Предполагам, че не е и на Методий брат му
Хе-хе,Гошка,радвам се,че имаш чувство за хумор.:bigsmile:.
Даже не е и брат на Латин:cool:
п.п.Всъщност,медуза,ако иска,може да постне.....

kaloyanv
13.02.2024, 20:05
Аз мога да кажа защо подхранвам чак към края на Февруари ... Винаги при мен за 6-те години в които съм почти пчелар. Като съм отварял кошерите и съм слагал твърда храна, винаги е било пълен кошера с мед. .. И съм се чудил защо да подхранвам с твърда храна, като те винаги са имали много мед ... Предполагам около началото на март, просто започват масова консумация за развитие и е хубаво да има . Но почт никога не са ми взимали твърдата храна напълно, винаги е оставала, когато съм я слагал края на февруари. От март започват да махат много меда и да отглеждат пило .. Те сами си оправят работата, поне досега .

П.С - Даже съм изхвърлял част от твърдата храна :) а им слагам по ловин плочка . Смисъл твърдата купена храна е 1 кг май, аз им слагам по половинка на кошер.

Angel Yosifov
13.02.2024, 21:52
Зазимявал съм с по 30кг мед и винаги са си вземали питката и изхвърлят опаковката,ноооооо
питките сам си ги правя от пудразахар и мед.......

Георги 1974
13.02.2024, 22:11
Зазимявал съм с по 30кг мед и винаги са си вземали питката и изхвърлят опаковката,ноооооо
питките сам си ги правя от пудразахар и мед.......

Е то е, защото ги глезиш с кренвирши от месо а другите ръгат от тия де са от рога и копита с водорасли и се чудят що ги не взимат а и отделно ако пчелите са цигуляви та не могат баш да дигнат температурата не е странно, че им артисва питка

kaloyanv
14.02.2024, 17:43
Е то е, защото ги глезиш с кренвирши от месо а другите ръгат от тия де са от рога и копита с водорасли и се чудят що ги не взимат а и отделно ако пчелите са цигуляви та не могат баш да дигнат температурата не е странно, че им артисва питка

И това го има :)) ... Ама кажете кога и при какви условия давате питките ... и защо и каква е идеята ? Искате да кажете че знаете как ще е времето за напред и подтиквате семейството за развитие .. Едва ли подхванвате защото семействата са гладни нали така ?

meduza
14.02.2024, 17:45
За кой "точно Кирил" става въпрос?
Александров

dvd111
14.02.2024, 19:38
Александров
Ясно... Изборът си е твой, но според мен в ютуб има доста клипове (и канали) на хора, които са много по-стойностни пчелари от него... Които споделят опита си без да "плюят" по другите и без да импровизират и заблуждават, когато нещо не им е ясно...

Георги 1974
14.02.2024, 21:40
И това го има :)) ... Ама кажете кога и при какви условия давате питките ... и защо и каква е идеята ? Искате да кажете че знаете как ще е времето за напред и подтиквате семейството за развитие .. Едва ли подхванвате защото семействата са гладни нали така ?
Идеята на питките при хобитите които уважават себе си и пчелите не е липсата на мед.
А, че при много студено време не могат да ходят в страни в действителност те остават само в междурамието в което са и за да не умрат от глад им се слага питка над главите.Там вдигат температурата и отгоре могат да се разхождат където им е кеф.По правило питката се прави от мед и пудра захар и много малко вода когато те помръзва си купуваш готови.Не съм убеден, че питките активизират пчелното семейство та чак да излизат да търсят нектар това го прави захарния сироп по скоро рано напролет умират много пчели от студ при търсене на вода.Пчелите реагират по различен начин на хранене със сироп, питка или твърда захар свързано е с биологията им.За зктивизиране за пило има значение много неща като прашец например или продължителността на деня.В страни с топъл климат пчелите не зимуват като при нас но все пак изпадат в подобно състояние в периода на липса на прашец и нектар. Така съм чел де иначе знам ли

kaloyanv
15.02.2024, 11:09
Ами в крайна сметка, може би трябваше още в началото на месеца като беше топло, да ги отворя и да им сложа ... А не да чакам сега края на месеца с първия преглед.

kuline
15.02.2024, 11:30
Идеята на питките при хобитите които уважават себе си и пчелите не е липсата на мед.
А, че при много студено време не могат да ходят в страни в действителност те остават само в междурамието в което са и за да не умрат от глад им се слага питка над главите.Там вдигат температурата и отгоре могат да се разхождат където им е кеф.По правило питката се прави от мед и пудра захар и много малко вода когато те помръзва си купуваш готови.Не съм убеден, че питките активизират пчелното семейство та чак да излизат да търсят нектар това го прави захарния сироп по скоро рано напролет умират много пчели от студ при търсене на вода.Пчелите реагират по различен начин на хранене със сироп, питка или твърда захар свързано е с биологията им.За зктивизиране за пило има значение много неща като прашец например или продължителността на деня.В страни с топъл климат пчелите не зимуват като при нас но все пак изпадат в подобно състояние в периода на липса на прашец и нектар. Така съм чел де иначе знам ли

И едно допълнение от мен, тъй като kaloyanov е в чудене. За предпочитане е питките да се слагат в хладно време, когато пчелите са на кълбо и пчеларя лесно се ориентира къде са позиционирани, като по този начин поставя храната на нужното място. Когато е топло времето, пчелите ( както каза и ти) пренасят храна от съседни рамки. А що касае това, за отварянето в студено време, няма място за притеснение, моите са целогодишно на цяло мрежесто дъно. Пчела от студ не мре, стига да има нужната популация, за да се топли.

Angel Yosifov
15.02.2024, 18:19
И едно допълнение от мен, тъй като kaloyanov е в чудене. За предпочитане е питките да се слагат в хладно време, когато пчелите са на кълбо и пчеларя лесно се ориентира къде са позиционирани, като по този начин поставя храната на нужното място. Когато е топло времето, пчелите ( както каза и ти) пренасят храна от съседни рамки. А що касае това, за отварянето в студено време, няма място за притеснение, моите са целогодишно на цяло мрежесто дъно. Пчела от студ не мре, стига да има нужната популация, за да се топли.
И аз да допълня:bigsmile:
В студеното,пчелите са в кълбо и при поставяне на питката не се мачкат и става бързо.

gln
23.02.2024, 08:33
Освен Кирчо и Даката е ютубър...има и други...
Аз им сипах по една хранилка(от малките) захаромеден топъл сироп с по 5-6 капки йод на литър.

Добро утро, като гледам колко топло го дават и за напред, дали не е време да им сипя малко захарен сироп с йодсептадон.

дядо борю
23.02.2024, 08:59
Моите носят яко прашец,но няма да ги храня,защото нямам ранна паша и ще ги търся после по дърветата.

gln
23.02.2024, 09:23
Моите носят яко прашец,но няма да ги храня,защото нямам ранна паша и ще ги търся после по дърветата.

Мойте са позиционирани в Софийското поле, в землището на Елин Пелин, много близко до Средна гора, не знам каква паша има там, слушам от местните за билки в гората, има много джанки, но с това се изчерпва пашата :) , та в този ред на мисли, освен да задържа захарта и йодсептадон за средата на другия месец. В същтото време през април месец, ако ги подхранвам всяка седмица, не би трябвало да ги гоня по-дърветата, или съм в грешка.

kaloyanv
23.02.2024, 15:11
Аз пък, понеже времето занапред го дават предимно топло. Утре тук в плевен го дават 19 градуса и почти никакъв вятър, мисля да им направя първия преглед и да им сложа питка отгоре, така както винаги съм го правил досега .. Може би за другите години ще обмисля това да слагам питката по-рано, както казаха колегите.

kaloyanv
24.02.2024, 13:11
При мен нещата не са много добре. Семествата са слаби. Имам само един който има много пило и е горе долу на 8 рамки. дадан-блат. Другия до него също е добре .. И общо взето 2 от 11... Имам един умрял, един без майка и един с повредена майка, които на всичкото отгоре и са слаби и ще ида утре да ги изтръскам и да прибера тях. Другите са средна работа на по 6 рамки. Пак не е много зле ... Ама ...... Досега не е било така при мен.

Angel Yosifov
24.02.2024, 19:47
Четери междурамия пчели сега,са кило пчели - идеален старт за акацията.

Николай Петров
25.02.2024, 09:21
Колеги, кога ще цъфне акацията тази година?! Аз залагам за 20-25 април за Северозападна България...

kuline
25.02.2024, 21:42
Четери междурамия пчели сега,са кило пчели - идеален старт за акацията.

Четири междурамия, ама какви? От око до око има бая разлика. ;)
Инак Калоянов се е забавил бая с отварянето. Тази година е учудващо благоприятна за пчелите.

kuline
25.02.2024, 21:54
Колеги, кога ще цъфне акацията тази година?! Аз залагам за 20-25 април за Северозападна България...

Зависи от времето, още е рано да се каже. Може и да цъфне на "кукуво лято". ;)

gln
25.02.2024, 23:13
Четири междурамия, ама какви? От око до око има бая разлика. ;)
Инак Калоянов се е забавил бая с отварянето. Тази година е учудващо благоприятна за пчелите.

Привет, аз като начинаеш в занаята, означава ли, че съм закъсням с отварянето, в началото на февруари им сложих по един килограм Апифонда, към средата на другия месец, мисля да им сипя захарен сироп с йодсептадон и да се глася за основен преглед към края на март месец.

Кразз
25.02.2024, 23:23
:bigsmile:
Четири междурамия, ама какви? От око до око има бая разлика. ;)
Инак Калоянов се е забавил бая с отварянето. Тази година е учудващо благоприятна за пчелите.
Ако ги гледаме на 6 градуса са 4 междурамия, на 16 градуса, стават 8 междурамия...
А окото си е око...:bigsmile:

seto4e
26.02.2024, 14:52
Колеги, кога ще цъфне акацията тази година?! Аз залагам за 20-25 април за Северозападна България...
https://www.focus-news.net/novini/mejdunarodni/Ranniyat-cuftezh-na-krasivata-zhakaranda-stupisa-Meksiko-2018051

kaloyanv
26.02.2024, 15:59
Ами от това което казах да ги намалим малко наистина .. Защо да съм закъснял с отварянето, те пак си имат и мед и прашец останал, сега им сложих и отгоре храна да видя как ще е .. Иначе май преценката за междурамията ми е вярна. Защото единия дето ми се видя 4 рамки без майка, ми се видя не много слаб и реших да не го изхвърлям а да го обединя с другия ми най-слаб, който пак беше същата сила. Свих ги на по 4 рамки, преди привечер да ги обединя и си бяха така 4 рамки, да кажем айде 3 да са :)) но горе долу с 30 процента - + ги уцелвам на око.

Сега като замисля наистина не е толкова зле работата, може би така го написах, понеже не ми се е случвало да имам 1 умрял, 1 с калпава майка и един без майка ... Ама това е моя грешка ... Въпроса е че есента нямаше какво да ги правя. При мен тези семейства, който са общо 4 се повредиха чак след главната паша, около октомври месец .. или края на септември , там ми каза един човек че са пръскани едни площи с някакъв слънчоглед саморасляк ... Сега не мога да кажа дали е от това ... Но е факт, че при силни млади майка се получи това ...

А този другия с дефектната майка, реших да му да една седмица време, понеже беше много спокоен. Яйцата бяха много малко но снесени правилно. Имаше точно на 2 пити по 5-6 килийки гърбаво пило .. Би следвало да е по тревожен ако майката е крива. Търтовка в истинския си вид не е ..

rumenggr
27.02.2024, 11:22
Една седмица, не повече! Повредена майка/търтовка се държи точно така по това време, а и при подготовка за зимата. Снася, виждаш доста яйца правилно поставени, но пчелите ги чистят. Не им трябват търтеи в този момент. Естествено пропускат и някои яйца се излюпват, а както знаем, пчелите довършват започнатото(използвано свойство в майко производството). Следващия път пак може да видиш доста яйца и само тук, там по някоя ларва. В такъв случай, махай тази майка и раздай пчелите за да има полза от тях преди да им е изтекъл ресурса.

Кразз
27.02.2024, 18:47
Една седмица, не повече! Повредена майка/търтовка се държи точно така по това време, а и при подготовка за зимата. Снася, виждаш доста яйца правилно поставени, но пчелите ги чистят. Не им трябват търтеи в този момент. Естествено пропускат и някои яйца се излюпват, а както знаем, пчелите довършват започнатото(използвано свойство в майко производството). Следващия път пак може да видиш доста яйца и само тук, там по някоя ларва. В такъв случай, махай тази майка и раздай пчелите за да има полза от тях преди да им е изтекъл ресурса.
Хубаво е да има 1-2 запасни майки, на 10-12 семейства...

Георги 1974
27.02.2024, 22:18
Хубаво е да има 1-2 запасни майки, на 10-12 семейства...
Тц.
Това е една хипотеза що има друга, че това няма да е майка а мащеха

Кразз
27.02.2024, 22:58
Тц.
Това е една хипотеза що има друга, че това няма да е майка а мащеха
Така е. Но става въпрос за спасително мероприятие. Ако осиротялото, или с повредена майка семейство е силно, това е добър вариант,...за мен.
Впрочем, като правим сборна отводка, която си произвежда сама майката, дали тя не е мащеха за част от пчелите? Поне теоретично...

dvd111
27.02.2024, 23:04
Тц.
Това е една хипотеза що има друга, че това няма да е майка а мащеха
Гоше, не я схванах много тази хипотеза... Та нали всички майки, които придаваме, докато не създадат собствено потомство, формално са "мащехи" за тези семейства...

Angel Yosifov
28.02.2024, 06:21
Тц.
Това е една хипотеза що има друга, че това няма да е майка а мащеха
Гошка,предполага се,че майката,запасната,е зимувала с нейни си пчели и има нейно си пило в отводката......а основното семейство с какво разполага,за да има нужда от нова майка в края на зимата..

Георги 1974
28.02.2024, 15:33
Така е. Но става въпрос за спасително мероприятие. Ако осиротялото, или с повредена майка семейство е силно, това е добър вариант,...за мен.
Впрочем, като правим сборна отводка, която си произвежда сама майката, дали тя не е мащеха за част от пчелите? Поне теоретично...
При сборната отводка става нещо различно в сравнение при обединяването на две семейства.Сега предполагам има разлика на възприемане при различните понятия запасна майка = на слабо семейства или какво точно представлява сборна отводка.

Георги 1974
28.02.2024, 15:43
Гоше, не я схванах много тази хипотеза... Та нали всички майки, които придаваме, докато не създадат собствено потомство, формално са "мащехи" за тези семейства...

Да така е, затова комай няма голяма разлика между направени майки или тяхни си поне няма някаква феноменална разлика поне така мисля.
Сега когато се прави племенна работа в дългосрочен план дали е свищева или роева си е хубаво всяка да си е за семейството поне така твърдят проф.Кашковский и Найчуков.А и едно е едно семейство да направят няколко майки техни си и да си останат с семейството друго е да се правят както се правят за много майки за много семейства отводки.

Георги 1974
28.02.2024, 15:47
Гошка,предполага се,че майката,запасната,е зимувала с нейни си пчели и има нейно си пило в отводката......а основното семейство с какво разполага,за да има нужда от нова майка в края на зимата..
Абе то така ама напълни се сандъка с пчели и като мине време като пак го отвориш то наравно с другите.Нашия приятел пророка обича да казва, че като обединяват семейства освен пчеларите да се похвалят, че нямат загуби друга реална полза няма.А той колко и глупусти да ламоти понякога и нещо умно казва

Angel Yosifov
28.02.2024, 19:20
Абе то така ама напълни се сандъка с пчели и като мине време като пак го отвориш то наравно с другите.Нашия приятел пророка обича да казва, че като обединяват семейства освен пчеларите да се похвалят, че нямат загуби друга реална полза няма.А той колко и глупусти да ламоти понякога и нещо умно казва
В случая,не съм съгласен,че е "умно":laughing:

Кразз
28.02.2024, 19:31
При сборната отводка става нещо различно в сравнение при обединяването на две семейства.Сега предполагам има разлика на възприемане при различните понятия запасна майка = на слабо семейства или какво точно представлява сборна отводка.
Да. За мен лично, запасната майка е, стара майка, която няма да използвам следващия сезон, изведена в отводка, целта на което е именно, да се употреби като запасна майка. Ако не ми потрябва по предназначение, в даден момент се елиминира, а за пчелите и пилото и, варианти много.

Георги 1974
28.02.2024, 21:01
В случая,не съм съгласен,че е "умно":laughing:
Пчеларството не е точна наука и в това е красотата или както казва или поне така мисля Лао Дзъ пътища много важно е да стигат до целта.

Георги 1974
28.02.2024, 21:03
Да. За мен лично, запасната майка е, стара майка, която няма да използвам следващия сезон, изведена в отводка, целта на което е именно, да се употреби като запасна майка. Ако не ми потрябва по предназначение, в даден момент се елиминира, а за пчелите и пилото и, варианти много.

Ако ти е интересно мога да си направя труда и да потърся умуваници по въпроса от Кашковский и Найчуков само, че на руски.

Георги 1974
28.02.2024, 21:42
,,За основа на този метод ние взехме добре познатата позиция на Чарлз Дарвин, че при социалните насекоми естественият подбор действа върху цялото семейство, а не върху индивида. Затова ние използваме най-добрите семейства не за развъждане на майки, а само за възпроизводство. Отглеждайки най-добрите семейства, ние изпълняваме плана за растеж и получаваме семейства, които да заменят изхвърлените.,,
,,Масовата селекция трябва да се извършва и по бащина страна. Това се прави просто: във всички семейства майките се сменят всяка година със собствените си, както е описано по-горе; в лошите семейства се унищожават търтеите и не се допуска излюпването на нови. Търтеите се отглеждат само в добри семейства.,,
В.Г. КАШКОВСКИЙ,
................................................
Неудовлетворителните семейства бракувам в края на основния медосбор. Преди това ги унищожавах, като присъединявах пчелите в късна есен към друга добра, но не много силна колония. Тогава се убедих, че добавянето на чужди пчели не дава никаква полза. Затова сега след края на събирането на мед просто унищожавам лошите семейства. Доброто семейство, дори и да е малко по-слабо, ще презимува по-добре и след това ще се развива без допълнителна подкрепа. Трябваше да избия много добри семейства за поредна година, след като ги съединих с бракуваните през есента. Веднага след като спрях да присъединявам лошите семейства към добрите и започнах да ги унищожавам, производителността на пчелина рязко се увеличи. В момента качеството на семействата в пчелина е толкова изравнено, че става трудно да се избират семейства за унищожаване.
Данила Терентиевич Найчуков

kaloyanv
28.02.2024, 22:25
Аз обединих семействата просто защото бяха равни по големина. Мислех това без майка да го тръсна, ама нали навсякъде по книгите пише да се обединяват и затова го направих ..... Но тук има нещо което ме обезпокои повече. Загиналото почти семейство, като го ликвидирах и видях рамките, бяха нацвъкани и това според мен е нозематоза. Част от рамките бяха и леко плесенясали ... Мисля че това ми е първи по - сериозен пропуск ... Аз ще унищожа рамките, въпроса е дали да взимам още от сега мерки за третиране ... Другите семейства са добре обаче и няма следи от това ... засега ...
Иначе каквото съм видял е прибрано, семействата са стеснени, подхранени .. И днес има голяма активност при всичките останали .. Всичко коеото беше тараш е махнато .. Даже предполагаемата търтовка е доста активна и като се прибера в сряда, ще гледам да я махна . Обаче пък тогава времето ще е скапано затова че , явно ще е по натам.

kaloyanv
28.02.2024, 22:33
По въпроса за запасните майки, аз не го разбирам . За мен всяка една майка е семейство и така го третирам. Нито произвеждам специално майки, нито имам толквоа пчели да ги гледам. Миналата година зазимих един рой на 4 пити с не - повече от колко кг мед ... Това семейство е железно . Майката е млада и хубава.. ... Може и да звучи тъпо, но тази майка не бих я рискувал да я дам на някакво друго семейство, при положение че е иззимувала и има 2-3 пити с пило, което е абсурдно .. Според мен тази година това семейство ще се развие до кошер и ще ми даде много мед.

Даже мога да ви направя специално видея в процес на времето как върви, но ми се струва че вие вече сте виждали всичко.

Кразз
01.03.2024, 06:59
Ако ти е интересно мога да си направя труда и да потърся умуваници по въпроса от Кашковский и Найчуков само, че на руски.
Благодаря за труда.
Чел съм нещичко, макар и с преводач, че съм зле с езиците.
Условията там и тук са страшно различни...

Георги 1974
01.03.2024, 10:24
Благодаря за труда.
Чел съм нещичко, макар и с преводач, че съм зле с езиците.
Условията там и тук са страшно различни...

Виж не налгам мнение просто хората казват, че по принцип обединението и придаването на чужди майки (с изключение на сборна отводка /ама то тяхната е с 10 рамки запечатано пило и др.особености като майката е от най силните кошери) не е добра идея в дългосрочен план разтеглен във времето за години наред наричат го племенна работа.Та тази теза или хипотеза я намирам за разумна но разбира се не споря а и по-скоро това ми е от сферата на теорията, че и аз ги върша едни де само аз си знам какви.

Кразз
01.03.2024, 13:41
Виж не налгам мнение просто хората казват, че по принцип обединението и придаването на чужди майки (с изключение на сборна отводка /ама то тяхната е с 10 рамки запечатано пило и др.особености като майката е от най силните кошери) не е добра идея в дългосрочен план разтеглен във времето за години наред наричат го племенна работа.Та тази теза или хипотеза я намирам за разумна но разбира се не споря а и по-скоро това ми е от сферата на теорията, че и аз ги върша едни де само аз си знам какви.
Ее и аз въобще не искам да оспорвам капацитети, ама например, елиминирането на търтеите от слабите семейства, което цитираш, ми се струва абсолютно безсмислено при мене. Района е пренаселен, та това е проблем, който няма решение.

Георги 1974
01.03.2024, 20:28
Ее и аз въобще не искам да оспорвам капацитети, ама например, елиминирането на търтеите от слабите семейства, което цитираш, ми се струва абсолютно безсмислено при мене. Района е пренаселен, та това е проблем, който няма решение.
Иване с цялото ми уважение към твоите възгледи бих казал, че баш не вярвам в търтйевите сборища по съм склонен да вярвам, че пчелните майки се онодат около пчелина.

Николай Петров
02.03.2024, 11:38
Миналата година, заради лошото време оплождането на майките се забави и всички оплодни кошери се бяха напълнили с търтеи от всякакви породи... Просто споделям какво видях?!

Трендафил Дончев
02.03.2024, 20:48
Иване с цялото ми уважение към твоите възгледи бих казал, че баш не вярвам в търтйевите сборища по съм склонен да вярвам, че пчелните майки се онодат около пчелина.
Това е напълно вярно. Майката няма време да ходи да се шляе и да си търси белята. Излиза за кратко, опложда се и обратно в кошера. Това със сборищата е малко пресилено.

dvd111
02.03.2024, 21:15
Това е напълно вярно. Майката няма време да ходи да се шляе и да си търси белята. Излиза за кратко, опложда се и обратно в кошера. Това със сборищата е малко пресилено.
А може би едното не изключва другото?...

Angel Yosifov
02.03.2024, 21:32
Много наши сънародници имат деца по чужбините,какво,като ни е слаба държавата....нали търтеите са във шенген и по суша и по въздух и в чужд кошер:ae:

Трендафил Дончев
02.03.2024, 21:51
А може би едното не изключва другото?...

Вярно е и това. Моя пчелин е до огромно пасищно пространство и лятно време в следобедните часове се получава такова сборище, защото всички търтеи от пчелина си мерят кавазакитата...:bigsmile:

Георги 1974
02.03.2024, 22:00
По логика тия сборища са изключения а не правило иначе трябва да ги има на всеки 10 км..По скоро е някаква красива приказка за лека нощ нещо като демокрацията еле пък меритокрацията

Кразз
02.03.2024, 22:35
Иване с цялото ми уважение към твоите възгледи бих казал, че баш не вярвам в търтйевите сборища по съм склонен да вярвам, че пчелните майки се онодат около пчелина.
Добре. Но, ако и майките да се оплождат в близост до пчелина, това мисля, не означава, че въздуха около пчелина не гъмжи от търтеи от всякакъв род, порода и произход...
Кучката като вдигне опашката, подире и тичат кучетата на цялото село:bigsmile:.

Георги 1974
02.03.2024, 22:40
Добре. Но, ако и майките да се оплождат в близост до пчелина, това мисля, не означава, че въздуха около пчелина не гъмжи от търтеи от всякакъв род, порода и произход...
Кучката като вдигне опашката, подире и тичат кучетата на цялото село:bigsmile:.

За жалост е тъй ако си в пренаселен с пчели район

Георги 1974
02.03.2024, 22:48
Добре. Но, ако и майките да се оплождат в близост до пчелина, това мисля, не означава, че въздуха около пчелина не гъмжи от търтеи от всякакъв род, порода и произход...
Кучката като вдигне опашката, подире и тичат кучетата на цялото село:bigsmile:.
Добре сега ако пчелите се онодат с търтей от ,, всякакъв род, порода и произход, може ли да се прави селекция и елитни пчелни майки при положение , че са и полигамни създания

Кразз
02.03.2024, 23:33
Добре сега ако пчелите се онодат с търтей от ,, всякакъв род, порода и произход, може ли да се прави селекция и елитни пчелни майки при положение , че са и полигамни създания
Ами, под уговорката, че района е пренаселен-не.
Мисля, естествения и воденето на изкуствен отбор, по-може да играе някаква роля...

Георги 1974
02.03.2024, 23:44
Ами, под уговорката, че района е пренаселен-не.
Мисля, естествения и воденето на изкуствен отбор, по-може да играе някаква роля...

Мисля, че някъде тук във форума преди време един известен пчелар писа, че без контрол на търтейте селекцията е бош лаф работа или нещо от тоя сорт.

Nik_m
03.03.2024, 13:57
Мисля, че някъде тук във форума преди време един известен пчелар писа, че без контрол на търтейте селекцията е бош лаф работа или нещо от тоя сорт.

Така е, каква селекция ще правиш без да контролираш търтейте, няма шанс. Много от световните имена в пчеларството имат острови, или виокопланиски райони с чистота 100% и там се селектират майките. В България това е невъзможно, за това се пркатикува изкуствено осеменяване. След като имаш един път разплодна майка може да я използваш навсякъде, независимо от търтейте, за работните майки F1 това не е проблем. Лошото, е че не можеш да поддържаш линията и трябва всяка година да си купуваш разплодна майка и да вадиш дъщери само от нея.

Angel Yosifov
03.03.2024, 19:01
Добре сега ако пчелите се онодат с търтей от ,, всякакъв род, порода и произход, може ли да се прави селекция и елитни пчелни майки при положение , че са и полигамни създания
установено е(не от мен),че търтеите и майките от различните породи,излитат за онождане,преобладаващо,по различно време..Например,карниката предпочита онождане,към 11ч.,бъкфаст по друго време...,но това не означава,че карниката липсва в 14ч.....примерно,.............а изкуственото осеменяване,гарантира само породата и количеството сперма,а дали ще е от най яките и бързи.... търтеи....или само такива с узряла сперма...
Иначе другата седмица ще им сипя по малко сиропче с йод.

gln
03.03.2024, 20:10
Имайки в предвит тези температури и днес забелезях в моя раьон, че джанките и липита са започнали развитието на пъпки, другата събота със сигурност ще получат сироп с йод, ама се чудя дали да не пъхна и една пита за градеж, дали ще избързам, понеже се притеснявам да не закъснея с първата пита при тези температури, първия осведомителен преглед го планирам за последната събота на месеца.

kaloyanv
03.03.2024, 20:22
Няма ли да се прекалено ниски температурите, не е ли много рано за тази пита за гредаже. Аз съм до Плевен и всики опити са показали, че докато не дойде някаква читава паша, слагането на основа никога не завършва добре. А това ми се вижда прекалено рано ...

Кразз
03.03.2024, 21:03
Няма ли да се прекалено ниски температурите, не е ли много рано за тази пита за гредаже. Аз съм до Плевен и всики опити са показали, че докато не дойде някаква читава паша, слагането на основа никога не завършва добре. А това ми се вижда прекалено рано ...
Основа за градеж слагам, когато цъфне ябълката.
Преди това има други мероприятия. Завъртане на рамка на 180 градуса, слагане на изградена празна, или маломедна пита, изградена С.Р. ...

Георги 1974
03.03.2024, 21:30
установено е(не от мен),че търтеите и майките от различните породи,излитат за онождане,преобладаващо,по различно време..Например,карниката предпочита онождане,към 11ч.,бъкфаст по друго време...,но това не означава,че карниката липсва в 14ч.....примерно,.............а изкуственото осеменяване,гарантира само породата и количеството сперма,а дали ще е от най яките и бързи.... търтеи....или само такива с узряла сперма...
Иначе другата седмица ще им сипя по малко сиропче с йод.

Тия работи са на късмет май

Angel Yosifov
03.03.2024, 21:59
Тия работи са на късмет май
Ооооооо,не само май!Като хванеш от април,та чак до октомври......имал съм сполука и през ноември.
"Късметът" е всеизвестен-около 1/3 са супер.....

night
03.03.2024, 22:08
На моите им сипвам втори път сироп. Йод не слагам.
Леската е цъфнала. Пъпките на джанката и Бадема са набъбнали и побеляват. Ако времето се задържи топло, другата седмица - строителна рамка.

Миналата година до 10-ти юли температурите бяха 10;15;18*С макс. Не ги храних и доста дадоха фира.
Сега ще правя отводки.

П.п. Претопих много восък.:cool:

kaloyanv
04.03.2024, 19:33
Основа за градеж слагам, когато цъфне ябълката.
Преди това има други мероприятия. Завъртане на рамка на 180 градуса, слагане на изградена празна, или маломедна пита, изградена С.Р. ...q

Мен са ме учили точно така, по този начин.