PDA

Виж пълната версия : ИЗПАРИТЕЛ НА ОКСАЛОВА КИСЕЛИНА



Станко Ставров
12.02.2012, 18:13
http://s16.postimage.org/a1o9ty3m9/11022012486.jpg (http://postimage.org/image/a1o9ty3m9/)

Тази есен третирах с такъв изпарител моите семейства и останах много доволен от ефекта.Произвежда се в Сърбия.Препоръча ми го приятел пчелар от моя град за което много му благодаря.

mladen99
12.02.2012, 19:05
Като гледам поялник на 12 волта с метална тарелка в предния краи ;)
Това е за направи си сам, стига да знаеш какво искаш и как трябва да работи.

filmatoplo
12.02.2012, 21:00
Хубава придобивка hi; ,как се работи с нея , за мравчева к-на става ли .

Станко Ставров
12.02.2012, 21:22
Изпарителя работи с оксалова киселина на кристали.В кръглия отвор /чашка/ се поставя 1.5, 2 или 2.5 грама оксалова киселина в зависимост от силата на сем. предварително оразмерена чрез електронна везна.Чашката се пъха през отвора на кошера и отстрани се запушва с парцалчета да не излиза пушека.Клемите се слагат на акумулатора и се чака 2-2.15 мин. изпарителя се изважда и се топи чашката във вода след което се почиства, входа остава затворен за 5-6 минути и се отваря.След почистване на чашката с парцалче, минаваме към следващото сем.Третирането се извършва есента след излюпване на последното пило.На белия лист който бях сложил в дълбокото дъно след 20 мин имаше толкова много акар че се отказах да го броя, а август третирах с Перицин.

vanHanegem
12.02.2012, 21:34
Чел съм, че опушването с ОК-на може да става дори и в присъствието на пило. Чрез накапване третирането става, когато в кошера няма пило. Има ли някой опит в третирането чрез изпарител в ранна пролет? Става ли, или не?

Пеньо Лазаров
12.02.2012, 22:31
Аз моите вече 2г. ги третирам с ОК през пролетта и есента чрез напръскване с пулверизатор, но ми допада изпарителя и съм решил и да си купя.

Станко Ставров
13.02.2012, 14:11
hi; Точно сега на секундата по Нова дават филм по Агата Кристи -за отравяне при опушване при обезпаразитяване wink; , Станко -ако вдишаш дима какво става , слага ли се маска .За 1 кошер да внимавам , за 50 може да се изгуби контрол и да се разсея .

Трябва да се ползва маска.Дима от изпаряването уврежда бъбреците.Поне така ме информираха.Макар че при работата на открито с изпарителя не ми се случи да го вдишам.Въпреки това предпазни мерки трябва де се вземат, те никога не са излишни.

perdeee
13.02.2012, 21:43
Някои може ли да помогне от къде мога да си купя такъв изпарител?

Kiril8305
27.02.2012, 20:10
hi; Точно сега на секундата по Нова дават филм по Агата Кристи -за отравяне при опушване при обезпаразитяване wink; , Станко -ако вдишаш дима какво става , слага ли се маска .За 1 кошер да внимавам , за 50 може да се изгуби контрол и да се разсея .

Трябва да се ползва маска.Дима от изпаряването уврежда бъбреците.Поне така ме информираха.Макар че при работата на открито с изпарителя не ми се случи да го вдишам.Въпреки това предпазни мерки трябва де се вземат, те никога не са излишни.
А, дали само тях уврежда?

perdeee
28.02.2012, 19:54
Ето какъв изпарител си направих днес с подгревна свещ от дизелов автомобил, не съм го тествал все още но се надявам че ще ми върши добра работа утре е на дневен ред да му направя дръжка.
http://s16.postimage.org/s8644ee35/28022012119.jpg (http://postimage.org/image/s8644ee35/)

http://s14.postimage.org/7ubay0fy5/28022012120.jpg (http://postimage.org/image/7ubay0fy5/)

evgeni.filimonov
28.02.2012, 22:35
Наистина е много удобно това нещо, изпарителя. В Сърбия струваше 80 лв, тук се предлага за 108 лв.
Не трябва да има пило по време на третирането и температурите не трябва да са отрицателни, да не са на кълбо пчелите. Кълбото да е леко разпуснато. ОК трябва да се изпарява бързо и опушването да трае около 2 минути. Така че не е много проста работа изработката на това устройство.
Мравчената киселина може да се използва и когато има пило.
ОК не унищожава акара в пилото, унищожава самото пило. ОК унищожава акара по пчелите. Мравчената киселина унищожава акара в пилото и по пчелите, но трябва да се използва при строго определени температури и дозировка.
ОК е много вредна за белите ни дробове, не за бъбреците. Като вдишаш парите, те в алвеолите на белите дробове кристализират и тн.

perdeee
29.02.2012, 07:30
Е сега вече останах замислен доколкото съм чел а това не е никак малко съм останал с впечатлението че чрез изпаряване се третира веднъж когато няма пило и четири пъти при наличие на пило и никъде не съм прочел да има проблем с пилото при третирането чрез изпаряване само знам че външната температура трябва да е над 3 градуса.Ако бъркам някъде поправете ме.

Николай Христов-nikberk
29.02.2012, 08:40
Е сега вече останах замислен доколкото съм чел а това не е никак малко съм останал с впечатлението че чрез изпаряване се третира веднъж когато няма пило и четири пъти при наличие на пило и никъде не съм прочел да има проблем с пилото при третирането чрез изпаряване само знам че външната температура трябва да е над 3 градуса.Ако бъркам някъде поправете ме.
Сърбина ми каза,че е хубаво да няма пило,защото тогава третирането ще е най-качествено !Третиранията да са през шест месеца едно от друго,но може и само едно ако се направи качествено примерно в началото на ноември при температура 4-10 градуса!
Относно изпаритела идеята е добра и ще работи сигурен съм ,само трябва да се избере точната свещ.Дръжката трябва да я захванеш според мен с резба в чашката,за да не остава товара на свеща .Като почнеш да правиш опита първо го направи отвън ,а не в кошера.Ввземи хронометър за да засечеш времето на пълното изпаряване на ОК.Слагай между 2 и 2,5 грама.Варди се от изпаренията .Дръж семейството затворено поне 10 минути.

perdeee
29.02.2012, 08:45
За изпаренията съм си взел предпазните мерки ракавици маска и т.н но сега наистина не ви разбирам пролетта не може ли да се третира с ОК с изпарителя?

Николай Христов-nikberk
29.02.2012, 09:06
За изпаренията съм си взел предпазните мерки ракавици маска и т.н но сега наистина не ви разбирам пролетта не може ли да се третира с ОК с изпарителя?
Може ,но ефекта няма да е същия. А ти нямаш друг избор.Просто ще намалиш популацията му.

filmatoplo
07.03.2012, 22:42
hi; Освен ОК чувам за Тимол -също бил ефективен .

diitrov
05.12.2016, 15:17
можели да дадете схема на изпарителя на оксалова кисилина

Диян Димитров
05.12.2016, 19:58
Какъв е смисъла да запушваш прелката при опушване с ОК че и 10 минути след това при положение че кошерите са на мрежести дъна целогодишно ?

Цветан Андров
06.12.2016, 21:05
Много ясно,че смисълът е никакъв.Но,ако се сложи нещо (картон,фазер) в чекмеджето на дъното за времето на изпаряване,вече има смисъл и той е запазване на изпаренията за максимално време в обема на кошера.

krasimir2006
06.12.2016, 23:12
Ето тук съм го описал - изпарителя (пост 642):
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2&page=65&p=89629#post89629
По добър е от оригинала с това, че нагревателя е евтин и сменяем.Не, че досега ми се е налагало да го сменям де !
Сори, но си го държа на пчелина и мога при интерес като ходя там да го снимам.
Просто и ефикасно !