PDA

Виж пълната версия : Търтовка



Yordanov87
12.06.2019, 13:32
Здравейте горя в пчеларски огън от има няма месец. С две отводки на по две и три рамки. Вчера си закупих семейство но мисля че е търтовка. Доста четох но не зная какво да правя.

бат тянко
12.06.2019, 14:21
Здравейте горя в пчеларски огън от има няма месец. С две отводки на по две и три рамки. Вчера си закупих семейство но мисля че е търтовка. Доста четох но не зная какво да правя.

Е как така какво? Слагай дърва в огъня, а междувременно пусни по някоя снимка да си кажем тежката дума.

Yordanov87
12.06.2019, 14:29
Значи семейството с кошера който, според мен не става вече го закупилхот стар пчелар нямащ възможност да се грижи повече за пчелите си. Взех го 50 лв. И има доста пчели в плодника а в магазина има 6-7 рамки 2-3 от кохто имат мед. Днес го отворих за да видя какво става. На една от питите от двете страни имаше много търтиево пило, което развалих. На друга имаше запечато такова. Имаше и незапечатано но не видях снесе и на скоро яйца. Имаше пчели на прелка та, които пърхаха с криле с вирнати дупета. Какво да правя. Благодаря,..

mici-92
12.06.2019, 16:57
Значи семейството с кошера който, според мен не става вече го закупилхот стар пчелар нямащ възможност да се грижи повече за пчелите си. Взех го 50 лв. И има доста пчели в плодника а в магазина има 6-7 рамки 2-3 от кохто имат мед. Днес го отворих за да видя какво става. На една от питите от двете страни имаше много търтиево пило, което развалих. На друга имаше запечато такова. Имаше и незапечатано но не видях снесе и на скоро яйца. Имаше пчели на прелка та, които пърхаха с криле с вирнати дупета. Какво да правя. Благодаря,..
Мисля,че няма майка.Вземаш от 2 семейства по 2 пити прясно пило и ги слагаш през 1 в средата на семейството.

mici-92
12.06.2019, 16:59
Забравих,питите заедно с пчелите.Успех.

Георги 1974
12.06.2019, 17:38
Е да сложи ама двете отводки били на 2-3 рамки писа.Нормално пило има ли освен 2 рамки с търтей търтей от търтовка се различават от нормалните важи и за пилото щото ако е компактно може да има майка е сега колко е майка

Трендафил Дончев
12.06.2019, 19:20
Без "селфи", както каза и бат Тянко няма да мине. Че си е търтовка според казаното си е търтовка, но все пак да видим колко пчели има в кошера. След като няма от къде да се вземе материал ще е по - добре да се бракува.

Yordanov87
12.06.2019, 19:21
Всичко е наред с кошерчето мисля. Преди малко го отворих е с по-запознат с пчелите и видяхме че има прясно пило нормално. Хубаво наснесено по едно яйце в килийка. Както и по-големи червейчета и запечатано пило. Много се радвам че всичко е наред. Много благодаря на всички писали. Междо другото една от отводките не можа да си произведе майка и в понеделник и сложихме оплодена майка в кутийка.Днес видяхме, че е приета.Но видяхме и в две килийки по 2-3 яйца явно тя се е била запътила към търтовка.

Трендафил Дончев
12.06.2019, 19:39
Всичко е наред с кошерчето мисля. Преди малко го отворих е с по-запознат с пчелите и видяхме че има прясно пило нормално. Хубаво наснесено по едно яйце в килийка. Както и по-големи червейчета и запечатано пило. Много се радвам че всичко е наред. Много благодаря на всички писали. Междо другото една от отводките не можа да си произведе майка и в понеделник и сложихме оплодена майка в кутийка.Днес видяхме, че е приета.Но видяхме и в две килийки по 2-3 яйца явно тя се е била запътила към търтовка.

Само не разбрах - майка дали видяхте?

Георги 1974
12.06.2019, 20:15
Само не разбрах - майка дали видяхте?Не е търтовка ама майката баш не е свет тая година е годината на търтейте това единия вариант другия да се е поизроил малко и сега да е с с млад цепеняк ,, щом има червейчета,, и третия вариант търтовка ама ме съмнява щото се познава много лесно.Ама знам ли заабелязал съм двама пишман пчелари ровичкаме в кошера и един едно вижда друг друго.

kuline
12.06.2019, 20:40
Четейки писаното от питащия (първите постове) си мисля, че всичко си е в границите на допустимото отклонение, демек семейството не е търговка, а колко и дали е читава майката е друг въпрос, но при масовост на търтееви килийки на стара пита, не вярвам майката да снесе там оплодени яйца. ;)

Трендафил Дончев
12.06.2019, 20:50
При такива заплетени ситуации е задължително да се намери майката. Сега стоим и мислим - има ли майка или няма? Странни хора.;)

kuline
12.06.2019, 20:54
При такива заплетени ситуации е задължително да се намери майката. Сега стоим и мислим - има ли майка или няма? Странни хора.;)

Не, не са странни, просто споделят информация, която им е направила впечатление, но тя - информацията, не е съществена за симптомите, по които може да се даде някакво заключение. За неопитни пчелари, такива които нямат практика и не са се сблъсквали с проблемите от близо е простено. :)

barkov1982
12.06.2019, 21:02
. Сега стоим и мислим - има ли майка или няма? Странни хора.;)
Ние мислещите или питащия? ;)

Трендафил Дончев
12.06.2019, 21:34
Ние мислещите или питащия? ;)

За да спиш спокойно за теб аз ще бъда странния, а за останалите, странни хора са тези които задават такива въпроси. В кошер с три-четири пити и една шапка пчели не можем да решим търтовка ли е или нормално малко семейство с майка. След като има съмнения се изваждат питите и се преглеждат основно, докато се намери майката. След като се намери вече се елиминират въпросите. Сега аз как да му кажа какво е? Яйца, но от какво са, от нормална майка ли, от майка търтовка ли, от пчелите търтовки ли? А кажи кой е странния? Май тези които не могат да открият една майка ли, този който ми задава въпроса - кой е странен или аз съм такъв? Странни хора. ;)

barkov1982
12.06.2019, 22:13
За да спиш спокойно за теб аз ще бъда странния, а за останалите, странни хора са тези които задават такива въпроси. В кошер с три-четири пити и една шапка пчели не можем да решим търтовка ли е или нормално малко семейство с майка. След като има съмнения се изваждат питите и се преглеждат основно, докато се намери майката. След като се намери вече се елиминират въпросите. Сега аз как да му кажа какво е? Яйца, но от какво са, от нормална майка ли, от майка търтовка ли, от пчелите търтовки ли? А кажи кой е странния? Май тези които не могат да открият една майка ли, този който ми задава въпроса - кой е странен или аз съм такъв? Странни хора. ;)

Питах го и аз, някои неща, в другата тема за оправянето, ама не ми е отговорил все още.
Иначе няма да спя, нощна съм;)
Напоследък някой се регистрира, изръси няколко........въпроса и изчезне во век и веков. Амин.

Георги 1974
12.06.2019, 22:33
Питах го и аз, някои неща, в другата тема за оправянето, ама не ми е отговорил все още.
Иначе няма да спя, нощна съм;)
Напоследък някой се регистрира, изръси няколко........въпроса и изчезне во век и веков. Амин.
Странни хора - странни работи не е като прането переш го на 30 градуса а го проснеш да съхне на 40 градуса.

Трендафил Дончев
13.06.2019, 05:01
Напоследък някой се регистрира, изръси няколко........въпроса и изчезне во век и веков. Амин.

Аз имам възможността да виждам кой кой е и по този начин не е изчезнал - просто се е прикрил в храсталака, хрупайки зелена трева, мислейки другите за балами.;)

barkov1982
13.06.2019, 05:34
Аз имам възможността да виждам кой кой е и по този начин не е изчезнал - просто се е прикрил в храсталака, хрупайки зелена трева, мислейки другите за балами.;)

Странни Ора!

Yordanov87
13.06.2019, 05:56
Не съм се скрил просто бях на работа. Уж търтовъчната отводка си има майка приета в сряда от останалите пчели. Просто видяхме в деня на приемането яйца на две места по 2-3. Сигорно точно е започнала да става търтов. Но майката е приета успешно вече и се надявам всичко да е наред.

бат тянко
13.06.2019, 06:24
Не съм се скрил просто бях на работа. Уж търтовъчната отводка си има майка приета в сряда от останалите пчели. Просто видяхме в деня на приемането яйца на две места по 2-3. Сигорно точно е започнала да става търтов. Но майката е приета успешно вече и се надявам всичко да е наред.

Ами честито! Довечера и ти, и ние ще си пием ракията на спокойствие и с кеф! А за в бъдеще да си знаеш,че доказана търтовка току-така майка не приема. Сега разбирам,че при направата на отводката сте поставили повечко търтеево пило. Това не е страшно. Ако има храница де. Успех ти пожелавам!

Kowalski
13.06.2019, 09:17
Преди месец настаних идно ройче в един стар кошер.Сложих му празни рамки без основи,за експеримент.След няколко дена преглеждам и виждам множество яйца по килийките(Търтовка).Но и намерих неоплодена майка,ами сега!Сложих две рамки с търтееви килийки поне да се наснасят.След седмица преглеждам и имам оплодена майка,но и търтовките продължават да снасят,абе всичко живо снася.На другия преглед вече всичко беше нормално,махнах търтеевите рамки сложих работнически и вече имам запечатано работническо пило и работнически далаци.Иначе в началото градяха търтееви килийки.Успех от мен!

Трендафил Дончев
13.06.2019, 18:15
Не съм се скрил просто бях на работа. Уж търтовъчната отводка си има майка приета в сряда от останалите пчели. Просто видяхме в деня на приемането яйца на две места по 2-3. Сигорно точно е започнала да става търтов. Но майката е приета успешно вече и се надявам всичко да е наред.

В цитата си не съм имал предвид теб, а НЯКОИ си хорица, мислейки си, че никой не знае нищо.;)

FreeBSD
24.06.2019, 21:58
Абе колко и да знаеш винаги ще те изненадат с нещо.Примери от практиката бол.