PDA

Виж пълната версия : Въпрос за придаване на майка към отводка с Про Рой



swatt_v
25.05.2019, 19:12
Здравейте искам да попитам може ли при придаването на майка допълнително да се напръска с него, а също така и рамките с пчели? Мисля на 2 - 3 рамки с пило да придам майка и се чудя дали може като допълнение да ги пръсна по някой път

swatt_v
25.05.2019, 22:16
Ще помоля ако темата не е за този раздел модераторите да я преместят.

rumenggr
25.05.2019, 23:31
Ще помоля ако темата не е за този раздел модераторите да я преместят.
Майката нали е в клетка и ще я сложиш в отводка? На другия ден, когато ще я освободят, вече няма да има летящи пчели и успеваемостта е много висока. Излишно е пръскането според мен. Прочети, как се правят нещата. Описано е къде ли не! Ако държиш на предпазливост, сложи майката с клетката между две рамки пило. Тръсни повече пчели от три семейства. Отчупи само малкото капаче на клетката. След два дни внимателно без да я местиш, на същото място, отвори леко клетката колкото да излезе. Вече гарантирано ще си има свита. Има и други заигравки, но зависи коко е ценна тази майка. След седмица, вероятно ще имаш излюпени още пчели и тогава, можеш да добавиш пита със запечатано пило(без пчели). След седмица още.... Пило се добавя когато има пчели, които да го покрият или люпещо се, но е играчка да го търсиш. Зависи какво искаш от тази отводка. Всъщност, за 4 години, никога ли не си прочел или сблъсквал с тази практика?

Ивайло_Иванов
30.05.2019, 15:20
Про-роя е за хващане на рояци, лично го ползвам от 5-6 години на сам и за целта си е направо незаменим. Но за придаване на майка не го използвай - обричаш всичко на провал. Два пъти съм се опитвал да придавам майка на кошер като преди това пръскам с про-рой но и двата пъти майката я убиват. Про-роя вади силна миризма която заглушава тази на майката и в последствие пчелите не могат да свикнат с новата миризма на майка и я третират като пришълец който е за трепане. Същият ефект ми се получава и при направа на сборни отводки в нов кошер - при третиране с про-рой, смъртноста между пчелите е доста голяма. Най-сигурният вариант за придаване на майка е с клетката която е запечатана с храна - за времето което изяждат храната кошера свиква с миризмата на майката и си я приема нормално.
това е моят опит и моят съвет.

Pero Melifero
30.05.2019, 17:28
най-сигурно е с клетка както колегите казват, но ако все пак държиш да я мажеш с нещо, най-добре с мед от кошера в който я придаваш

Трендафил Дончев
30.05.2019, 18:07
най-сигурно е с клетка както колегите казват, но ако все пак държиш да я мажеш с нещо, най-добре с мед от кошера в който я придаваш

И това не е добра практика. Понякога и идва меда в повече и се дави. Другото което е, че пчелите се скупчват заради меда и я задушават.

Pero Melifero
30.05.2019, 20:45
И това не е добра практика. Понякога и идва меда в повече и се дави. Другото което е, че пчелите се скупчват заради меда и я задушават.
еле па а аз ако я мажа, със сигурност ще я увредя :laughing:, ама кажи ми ти Слънце ако трябва да я намажеш с нещо, какво би ползвал;)?

Трендафил Дончев
30.05.2019, 21:22
еле па а аз ако я мажа, със сигурност ще я увредя :laughing:, ама кажи ми ти Слънце ако трябва да я намажеш с нещо, какво би ползвал;)?

И аз съм ползвал метода с мазането с мед, защото след като съм го виждал и чел, трябва и да опитам за да знам какво се получава. Горе споменах и наблегнах на това как не трябва да се прави. А, ако все пак трябва да се ползва този метод, трябва внимателно да се намаже само половината или по - точно коремчето. Така няма да се получат горе описаните случки, защото няма да се задуши от меда или от пчелите.

barkov1982
30.05.2019, 21:42
Никой не ме пита, ама аз да кажа почти винаги размазвам търтеи в клетката, ако има маточник може и него, а ако и старата не ми трябва и тя ходи курбан. Но винаги е според ситуацията, времето, семейсвото приемник и т.н.

Трендафил Дончев
30.05.2019, 21:50
Никой не ме пита, ама аз да кажа почти винаги размазвам търтеи в клетката, ако има маточник може и него, а ако и старата не ми трябва и тя ходи курбан. Но винаги е според ситуацията, времето, семейсвото приемник и т.н.


Клетката. Клетката може и с л...мед да я намажеш.;)

barkov1982
30.05.2019, 21:52
Клетката. Клетката може и с л...мед да я намажеш.;)

Айде пак аз ли криво разбирам или. Еми кое ако не клетката, иначе се прехвърля цяла отводка. Май нещо аз не съм разбрал пак

barkov1982
30.05.2019, 21:53
Клетката. Клетката може и с л...мед да я намажеш.;)

Л като липов, лавандулов или ливаден

Трендафил Дончев
30.05.2019, 21:54
Л като липов, лавандулов или ливаден

От който имаш.:bigsmile:

barkov1982
30.05.2019, 22:05
Няма 100% успешен метод за придаване, винаги може да стане издънка, особено в междурасовите придавания на майки. Днес отново се пробвах ще видим резултата след 5 дни, досега съм успявал, но сега е малко по различна посоката